Backdrop CMS (1.13) - en to fr translation catalogue (4797 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisteur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisteur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Create a new user account.
fr: Créer un nouveau compte utilisateur.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: supprimer

en: Operations
fr: Opérations

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Pseudo

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Liste

en: Subject
fr: Objet

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: administrator
fr: administrateur

en: Language
fr: Langue

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: not verified
fr: non vérifié

en: new
fr: nouveau

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Logging
fr: Journalisation

en: Yes
fr: oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: updated
fr: mis à jour

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: File
fr: Fichier

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fr: Les pages d'un même niveau sont d'abord classées par poids, puis dans l’ordre alphabétique des titres.

en: none
fr: aucun

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: No categories available.
fr: Pas de catégories.

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Field
fr: Champ

en: Outline
fr: Structure

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Session opened for %name.
fr: Session ouverte pour %name.

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: voir

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: The username %name does not exist.
fr: Le pseudo  %name n'existe pas.

en: mail
fr: courrier

en: Updated
fr: à jour

en: Text
fr: Texte

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: theme
fr: Thème

en: no screenshot
fr: pas de capture d'écran

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Preview comment
fr: Aperçu du commentaire

en: <none>
fr: --aucun--

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisés à accéder à cette page.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Attachement

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node
fr: Nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %title ?

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Add child page
fr: Ajouter une page enfant

en: Content type for child pages
fr: Type de contenu pour les pages enfants

en: Remove from outline
fr: Retirer de la structure

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Fait

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Not found
fr: Non trouvé

en: PHP
fr: php

en: Host
fr: Hôte

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Manual update check
fr: Vérification manuelle des mises à jour

en: Never
fr: Jamais

en: Check manually
fr: Vérifier manuellement

en: Up to date
fr: À jour

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fr: Définir à <em>Oui</em> si vous souhaitez sélectionner cette catégorie par défaut.

en: Are you sure you want to delete %category?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %category ?

en: Your name
fr: Votre nom

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse de courriel

en: You must select a valid category.
fr: Vous devez choisir une catégorie valide.

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: To
fr: À

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Locale
fr: Localisation

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Sticky at top of lists
fr: Épinglé en haut des listes

en: Revisions
fr: Révisions

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Original image
fr: Image originale

en: Heading
fr: Entête

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Warning
fr: Avertissement

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: activé

en: configure
fr: configurer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Line
fr: Ligne

en: Scale
fr: Échelle

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: Prev
fr: Préc.

en: System
fr: Système

en: Domain
fr: Domaine

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Owner
fr: Propriétaire

en: security
fr: sécurité

en: node
fr: nœud

en: Administer content
fr: Administrer le contenu

en: General
fr: Général

en: Method
fr: Méthode

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: May
fr: mai

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Role
fr: Rôle

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Log in
fr: Se connecter

en: Jump to the first comment of this posting.
fr: Aller directement au premier commentaire de ce message.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fr: Aller directement au premier nouveau commentaire de ce message.

en: Add a new comment to this page.
fr: Ajouter un nouveau commentaire à cette page.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fr: Partager vos idées et opinions au sujet de cette contribution.

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Referrer
fr: Référent

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Rows
fr: Rangées

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: access denied
fr: accès refusé

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Set default
fr: Définir par défaut

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
fr: Le commentaire et toutes ses réponses ont été supprimés.

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Term description
fr: Description du terme

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: reply
fr: répondre

en: Function
fr: Fonction

en: Session closed for %name.
fr: Session fermée pour %name.

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Server settings
fr: Paramètres du serveur

en: Germany
fr: Allemagne

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Table prefix
fr: Préfixe de table

en: Database username
fr: Nom d'utilisateur de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laissez vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: Show
fr: Afficher

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fr: Activer ou désactiver le cache des pages pour les utilisateurs anonymes, et régler les options d'optimisation des CSS et des Javascript.

en: Key
fr: Clef

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: L'adresse électronique %email est déjà enregistrée. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: Add menu
fr: Ajouter un menu

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Browser
fr: Navigateur

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: Upload picture
fr: Transférer une image

en: Message:
fr: Message :

en: Language file
fr: Fichier de langue

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Undo
fr: Annuler

en: Member for
fr: Membre depuis

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Select all rows in this table
fr: Sélectionner toutes les lignes du tableau

en: Deselect all rows in this table
fr: Désélectionner toutes les lignes du tableau

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Languages
fr: Langues

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Locale settings
fr: Paramètres régionaux

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Mar
fr: mar

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: juil

en: Aug
fr: aoû

en: Sep
fr: sep

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Configure permissions
fr: Configurer les droits d'accès

en: Workflow
fr: Processus

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Revert
fr: Rétablir

en: Existing system path
fr: Chemin système existant

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: any
fr: tous

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: characters
fr: caractères

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Send yourself a copy.
fr: M'envoyer une copie.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: role
fr: rôle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le bloc %name ?

en: The block %name has been removed.
fr: Le bloc %name a été supprimé.

en: Created new term %term.
fr: Le nouveau terme '%term' a été créé.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le terme '%title' ?

en: Deleted term %name.
fr: Le terme %name a été supprimé.

en: warning
fr: avertissement

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: bloqué

en: Enabled filters
fr: Filtres activés

en: critical
fr: critique

en: Results
fr: Résultats

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un terme supprimera tous les termes enfants s'il y'en a. Cette action est irréversible.

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: Syndicate
fr: Syndiquer

en: Books
fr: Livres

en: Revisions for %title
fr: Révisions pour « %title »

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Révision

en: current revision
fr: version en cours

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Date created
fr: Date de création

en: Testing
fr: Test

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Not published
fr: Non publié

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: details
fr: Détails

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: Revision of %title from %date
fr: Révision de %title du %date

en: Themes
fr: Thèmes

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Delete comments
fr: Supprimer les commentaires

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Protected
fr: Protégé

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: The specified date is invalid.
fr: La date spécifiée est invalide.

en: Alternate text
fr: Texte alternatif

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Underlined
fr: Souligné

en: Tasks
fr: Tâches

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: List menus
fr: Lister les menus

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Blocks
fr: Blocs

en: Delete block
fr: Supprimer le bloc

en: '%name' block
fr: Bloc « %name »

en: Save block
fr: Enregistrer le bloc

en: The block configuration has been saved.
fr: La configuration du bloc a été enregistrée.

en: The block has been created.
fr: Le bloc a été créé.

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les personnalisations seront perdues. Cette action est irréversible.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fr: Permet aux administrateurs de personnaliser le menu de navigation du site.

en: Add vocabulary
fr: Ajouter un vocabulaire

en: Created new vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire '%name' a été créé.

en: Updated vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire %name a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le vocabulaire '%title' ?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'un vocabulaire entraînera la suppression de tous les termes qu'il contient. Cette action est irréversible.

en: Deleted vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire « %name » a été supprimé.

en: Above
fr: Au-dessus

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Add existing field
fr: Ajouter un champ existant

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur des décimales

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: Enable clean URLs
fr: Activer les URL simplifiées

en: Permalink
fr: Permalien

en: Permission
fr: permission

en: @module module
fr: module @module

en: Incompatible with this version of PHP
fr: Incompatible avec cette version de PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce module requière la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version.

en: More information
fr: Plus d'information

en: Hide
fr: Masquer

en: Anonymous commenting
fr: Commentaires anonymes

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes ne peuvent pas saisir leur coordonnées

en: Anonymous posters may leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes peuvent laisser leurs informations de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes doivent laisser leurs informations de contact

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fr: Le contenu de ce champ sera maintenu privé et ne sera pas affiché publiquement.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fr: Votre signature sera affichée publiquement à la fin de vos commentaires.

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: debug
fr: déboguer

en: file system
fr: système de fichier

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '@link_path' est invalide ou vous n'êtes pas autorisé à y accéder.

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le menu personnalisé %title ?

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Voulez-vous vraiment rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la version du %revision-date ?

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: KB
fr: Ko

en: Space
fr: Espace

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - révision "%revision" supprimée.

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: More help
fr: Plus d'aide

en: Account blocked
fr: Compte bloqué

en: Expand
fr: Déplier

en: The name %name is already taken.
fr: Le nom %name est déjà pris.

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Resize
fr: Redimensionner

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Rebuild permissions
fr: Reconstruire les droits d'accès

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Updated term %term.
fr: Le terme '%term' a été mis à jour.

en: - Please choose -
fr: - Choisissez -

en: - None selected -
fr: - Aucun -

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: The content type %name has been deleted.
fr: Le type de contenu %name a été supprimé.

en: Deleted content type %name.
fr: Type de contenu %name supprimé.

en: Enter your keywords
fr: Saisissez vos mots-clés

en: My account
fr: Mon compte

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: Context
fr: Contexte

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: Found the @submit button
fr: Le bouton @submit a été trouvé

en: Failed to set field @name to @value
fr: Impossible de définir la valeur @value dans le champ @name

en: No temporary directories to remove.
fr: Aucun répertoire temporaire à supprimer.

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Machine name
fr: Nom système

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fr: Le nombre de degrés duquel l'image doit être pivotée. Les nombres positifs sont dans le sens des aiguilles d'une montre, les nombres négatifs dans le sens inverse des aiguilles d'une montre.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fr: Générer au hasard l'angle de rotation pour chaque image. L'angle spécifié ci-dessus est utilisé comme maximum.

en: Print
fr: Imprimer

en: The file could not be created.
fr: Le fichier n'a pas pu être créé.

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fr: Les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées à %name, à l'adresse %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: authenticated user
fr: utilisateur authentifié

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fr: Adresses de courriels à notifier lorsque des mises à jour sont disponibles

en: %email is not a valid e-mail address.
fr: %email n'est pas une adresse de courriel valide.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fr: %emails ne sont pas des adresses de courriels valides.

en: No update data available
fr: Pas de données sur les mises à jour disponibles

en: Not secure!
fr: Non sécurisé !

en: Revoked!
fr: Révoquée !

en: Unsupported release
fr: Version non supportée

en: See the available updates page for more information:
fr: Voir la page des mises à jour disponibles pour plus d'informations :

en: New release(s) available for !site_name
fr: Nouvelle(s) version(s) disponible(s) pour !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fr: La version installée d'au moins un de vos modules ou thèmes a été révoquée et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de les mettre à jour ou de les désactiver !

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fr: Voir la page des <a href="@available_updates">mises à jour disponibles</a> pour plus d'informations.

en: Project not secure
fr: Projet non sécurisé

en: Project revoked
fr: Projet rejeté

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet a été révoqué, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: Project not supported
fr: Projet non supporté

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fr: Ce projet n'est plus supporté, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de ce projet !

en: No available releases found
fr: Aucune version disponible

en: Release revoked
fr: Version révoquée

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: La version installée a été révoquée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Release not supported
fr: Version non supportée

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fr: Cette version n'est plus supportée, et n'est plus disponible au téléchargement. Il est fortement recommandé de désactiver immédiatement l'ensemble des modules et thèmes de cette version !

en: Invalid info
fr: Information invalide

en: Security update required!
fr: Mise à jour de sécurité nécessaire !

en: Not supported!
fr: Non supportée !

en: Recommended version:
fr: Version recommandée :

en: Security update:
fr: Mise à jour de sécurité :

en: Latest version:
fr: Dernière version :

en: Development version:
fr: Version de développement :

en: Also available:
fr: Également disponible :

en: Node count
fr: Comptage des nœuds

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Content ranking
fr: Classement du contenu

en: Keyword relevance
fr: Pertinence des mots clés

en: Recently posted
fr: Posté récemment

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Factor
fr: Facteur

en: Or
fr: Ou

en: Color set
fr: Jeu de couleurs

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: About
fr: À propos

en: Database host
fr: Serveur de base de données

en: Maximum link text length
fr: Longueur maximale des textes des liens

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fr: Les URLs comportant plus de caractères que le nombre ci-dessus seront tronqués pour éviter les chaînes de caractères trop longues, qui briseraient la mise en page. Le lien en tant que tel sera conservé ; seule la partie textuelle du lien sera tronquée.

en: Reports
fr: Rapports

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: Install profile
fr: Profil d'installation

en: %percentage of the site has been indexed.
fr: %percentage du site a été indexé.

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Web server
fr: Serveur web

en: The content access permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Path prefix
fr: Prefixe de chemin

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fr: Réponse automatique optionnelle. Laissez vide si vous ne souhaitez pas envoyer un message de réponse automatique à l'expéditeur.

en: Some required modules must be enabled
fr: Certains modules requis doivent être activés

en: mm/dd/yy
fr: dd/mm/yy

en: Translate
fr: Traduire

en: File to import not found.
fr: Le fichier à importer n'a pas été trouvé.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgstr » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid_plural » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur de syntaxe à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid » inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr[]" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : expression inattendue à la ligne %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename se termine de façon inattendue à la ligne %line.

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: Export template
fr: Exporter le modèle

en: Create @name
fr: Créer @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fr: Le menu personnalisé '%title' a été supprimé.

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: Crop
fr: Recadrer

en: Not enabled
fr: Non activé

en: anonymous user
fr: utilisateur anonyme

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-disabled">désactivé</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-enabled">activé</span>)

en: Web services
fr: Services Web

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: The e-mail address %email is already taken.
fr: L'adresse de courriel %email est déjà utilisée.

en: Effect
fr: Effet

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Original text
fr: Texte original

en: Delete content type
fr: Supprimer le type de contenu

en: Change book (update list of parents)
fr: Changer de livre (mettre à jour la liste des parents)

en: create a new book
fr: créer un nouveau livre

en: edit order and titles
fr: modifier l'ordre et les titres

en: Manage your site's book outlines.
fr: Gérer les structures des livres de votre site.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fr: Pour des raisons de sécurité, votre fichier a été renommé en %filename.

en: Installed version
fr: Version installée

en: Recommended version
fr: Version recommandée

en: Cron run successfully.
fr: Tâches planifiées (cron) terminées avec succès.

en: notice
fr: information

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fr: Échec du transfert du portrait ; le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: done
fr: Terminé

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: Book navigation block display
fr: Affichage du bloc de navigation du livre

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est requis.

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Hong Kong S.A.R., China
fr: Hong Kong R.A.S., Chine

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao R.A.S., Chine

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fr: Avertissement de sécurité : impossible de créer le fichier .htaccess. Créez un fichier .htaccess dans le répertoire %directory contenant les lignes suivantes : <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fr: Le nom du fichier est vide. Veuillez donner un nom au fichier.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fr: Seules les images JPEG, PNG et GIF sont autorisées.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande ; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite ; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Impossible de déplacer le fichier transféré (%file) vers la destination (%destination).

en: Add to book outline
fr: Ajouter à la structure du livre

en: outdated
fr: traduction périmée

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fr: Gérer les étiquettes, les catégories et la classification de votre contenu.

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: Pass
fr: Réussite

en: Fail
fr: Echec

en: No test results to display.
fr: Aucun résultat de test à afficher.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fr: Ces options ne sont nécessaires que pour certains sites. Si vous ne savez pas quoi saisir ici, gardez les valeurs par défaut ou interrogez votre hébergeur.

en: If your database is located on a different server, change this.
fr: Si votre base de données est située sur un serveur différent, changez ce paramètre.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fr: Si votre base de données écoute sur un port non standard, saisissez son numéro ici.

en: Database port must be a number.
fr: Le port de la base de données doit être un nombre.

en: IP address
fr: adresse IP

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Boolean
fr: Booléen

en: Status report
fr: Tableau de bord d'administration

en: Not writable
fr: Non accessible en écriture

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: This will be the top-level page in this book.
fr: Ceci sera la préface (niveau supérieur) dans ce livre.

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Notify user of new account
fr: Notifier l'utilisateur de la création de son nouveau compte

en: View comment
fr: Voir le commentaire

en: Comma
fr: Virgule

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Digest
fr: Récapitulatif

en: You are not authorized to post comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à poster des commentaires.

en: The comment you are replying to does not exist.
fr: Le commentaire auquel vous répondez n'existe plus.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fr: La discussion est fermée, vous ne pouvez pas poster de nouveaux commentaires.

en: You are not authorized to view comments.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les commentaires.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le commentaire %title ?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fr: Toutes les réponses à ce commentaire seront perdues. Cette action ne peut être annulée.

en: Publish the selected comments
fr: Publier les commentaires sélectionnés

en: Unpublish the selected comments
fr: Retirer les commentaires sélectionnés

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces commentaires et tout leurs éléments enfants ?

en: You have to specify a valid author.
fr: Vous devez saisir un auteur valide.

en: The name you used belongs to a registered user.
fr: Le nom que vous avez utilisé appartient à un utilisateur enregistré.

en: (No subject)
fr: (sans sujet)

en: Default image
fr: Image par défaut

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: File system
fr: Système de fichiers

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fr: Commentaire : commentaire non autorisé ou soumis sur un billet fermé '%subject'.

en: Email:
fr: Courriel :

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Search index
fr: Index de recherche

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: The post could not be saved.
fr: Le contenu n'a pu être enregistré.

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Edit string
fr: Modifier le terme

en: Delete string
fr: Supprimer le terme

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la chaîne « %source » ?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fr: La suppression d'une chaîne entraînera la suppression de toutes les traductions de cette chaîne dans toutes les langues. Cette action est irréversible.

en: PHP extensions
fr: Extensions PHP

en: Comments per page
fr: Commentaires par page

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: Enabled, with translation
fr: Activé, avec traductions

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fr: La boîte à outils de gestion d'images sélectionnée, %toolkit, ne peut pas traiter correctement : '%function'.

en: Administration pages
fr: Pages d'administration

en: Currently using !item !version
fr: En cours d'utilisation : !item !version

en: Created content type %type.
fr: Le type de contenu %type a été créé.

en: User created with name %name and pass %pass
fr: Utilisateur créé avec le nom %name et le mot de passe %pass

en: Created permissions: @perms
fr: Permissions créées : @perms

en: Invalid permission %permission.
fr: Permission %permission non valide.

en: Username field found.
fr: Champ Nom d'utilisateur trouvé.

en: Password field found.
fr: Champ Mot de passe trouvé.

en: !method @url returned @status (!length).
fr: !method @url a retourné @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fr: HTML valide trouvé dans "@path"

en: Parsed page successfully.
fr: Analyse de la page réussi

en: Found the requested form fields at @path
fr: Les champs de formulaire demandés ont été trouvé au chemin @path

en: Did not find field by name @name
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son nom @name

en: Found field by id @id
fr: Le champ a été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: Did not find field by id @id
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fr: La réponse HTTP attendue est !code or la réponse obtenue est !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fr: Le site Web a rencontré une erreur inattendue. Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Run tests
fr: Lancer les tests

en: Clean test environment
fr: Purger l'environnement de test

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fr: Retirer les tables avec le préfixe "simpletest" et les répertoires temporaires laissés par les tests qui ont échoué. Ceci est destiné aux développeurs lors de la création des tests.

en: Clean environment
fr: Nettoyer l'environnement

en: No tests to display.
fr: Aucun test à afficher.

en: @pass, @fail, and @exception
fr: @pass, @fail et @exception

en: No test(s) selected.
fr: Aucun test sélectionné.

en: Processing test @num of @max - %test.
fr: Test en cours d'exécution @num de @max - %test.

en: @name: @summary
fr: @name : @summary

en: Processed test @num of @max - %test.
fr: Test exécuté @num de @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fr: Fournit un framework pour les tests unitaires et fonctionnels.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fr: Nouveau compte utilisateur créé pour <a href="@url">%name</a>. Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: Registration successful. You are now logged in.
fr: Enregistrement effectué. Vous êtes maintenant identifié.

en: New user: %name (%email).
fr: Nouvel utilisateur : %name (%email).

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: View comments
fr: Voir les commentaires

en: Username or e-mail address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse électronique.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Not in book
fr: Pas dans le livre

en: New book
fr: Nouveau livre

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Not in menu
fr: Pas de menu assigné

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fr: Veuillez continuer sur la <a href="@error_url">page d'erreur</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
fr: Votre page fera une partie du livre sélectionné.

en: 0 sec
fr: 0 s

en: form
fr: formulaire

en: alert
fr: alerte

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: New revision
fr: Nouvelle révision

en: The translation import of %filename failed.
fr: L'import de la traduction %filename a échoué.

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: filter
fr: filtrer

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fr: Tentative de relance du planificateur de tâche (Cron) alors qu'il fonctionne déjà.

en: Cron run completed.
fr: Exécution du planificateur de tâche (Cron) réussie.

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Already added languages
fr: Langues déjà installées

en: Language name
fr: Nom de la langue

en: Edit language
fr: Modifier la langue

en: The content type %name has been updated.
fr: Le type de contenu %name a été mis à jour.

en: The content type %name has been added.
fr: Le type de contenu %name a été ajouté.

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: The requested page could not be found.
fr: La page demandée n'a pas pu être trouvée.

en: The user account %id does not exist.
fr: Le compte utilisateur %id n'existe pas.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fr: Essaie d'annuler un compte utilisateur inexistant: %id.

en: Requirements problem
fr: Pré-requis non satisfaits

en: Database configuration
fr: Configuration de la base de données

en: Select an installation profile
fr: Choisir un profil d'installation

en: Choose language
fr: Choisir une langue

en: No profiles available
fr: Aucun profil d'installation n'est disponible

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Configure site
fr: Configurer le site

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Choose profile
fr: Choisir un profil

en: Set up translations
fr: Installation des traductions

en: Install site
fr: Installer le site

en: Finish translations
fr: Finalisation des traductions

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fr: Par défaut, les dates et les heures sur ce site seront affichées selon ce fuseau horaire.

en: Update notifications
fr: Mettre à jour les notifications

en: Check for updates automatically
fr: Vérifier automatiquement les mises à jour

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: GD2 image manipulation toolkit
fr: Boîte à outils de traitement d'image GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fr: La boîte à outils GD2 est installée et fonctionne correctement.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fr: Définir la qualité d'image pour les conversions en JPEG, sur une échelle de 0 à 100. Une valeur élevée signifie une image de meilleure qualité mais un fichier de taille plus importante.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fr: La boîte à outils GD2 nécessite que le module GD pour PHP soit installé et configuré. Pour plus d'information voir <a href="@url">la documentation de PHP à propos des images</a>.

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Add custom language
fr: Ajouter une langue personnalisée

en: Save language
fr: Enregistrer la langue

en: Direction that text in this language is presented.
fr: Direction d'écriture du texte.

en: The default language cannot be deleted.
fr: La langue par défaut ne peut être supprimée.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fr: Supprimer une langue supprimera également la traduction de l'interface qui lui est associée. Les contenus dans cette langue seront dorénavant indiqués en "indépendant de la langue". Cette action ne peut pas être annulée.

en: Language negotiation configuration saved.
fr: Les options de négociation de la langue ont été enregistrées.

en: String contains
fr: La chaîne contient

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fr: Laissez vide pour afficher tous les termes. La recherche est sensible à la casse.

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Both translated and untranslated strings
fr: A la fois les chaînes traduites et celles qui ne le sont pas

en: Only translated strings
fr: Seulement les termes traduits

en: Only untranslated strings
fr: Seulement les termes non traduits

en: Languages not yet added
fr: Langues non encore installées

en: Import translation
fr: Importer une traduction

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fr: Un fichier gettext portable (<em>.po</em>).

en: Import into
fr: Importer dans

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fr: Choisissez la langue dans laquelle vous voulez ajouter des termes. Si vous choisissez une langue qui n'est pas encore définie, elle sera ajoutée.

en: The language %language has been created.
fr: La langue %language a été créée.

en: Export translation
fr: Exporter une traduction

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fr: Sélectionnez la langue que vous voulez exporter au format gettext portable (<em>.po</em>).

en: String not found.
fr: Terme non trouvé.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fr: La chaîne soumise contient des balises HTML invalides : %string

en: The string has been saved.
fr: La chaine a été enregistrée.

en: The string has been removed.
fr: La chaîne a été supprimée.

en: The language selected for import is not supported.
fr: La langue choisie pour l'import n'est pas prise en charge.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fr: Le fichier de traduction %filename semble avoir un en-tête manquant ou malformé.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fr: La traduction a été importée avec succès. Il y a %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Importing interface translations
fr: Importation de traductions de l'interface utilisateur

en: Starting import
fr: Début de l'importation

en: Error importing interface translations
fr: Erreur à l'importation des traductions de l'interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fr: Tentative de soumission d'une traduction contenant des balises HTML invalides : %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fr: Importation du fichier %file dans %locale : %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Exported %locale translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction %locale exporté : %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fr: Fichier de traduction exporté : %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fr: Mise à jour du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fr: Création du fichier de traduction Javascript de la langue %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création du fichier de traduction JavaScript de la langue %language.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fr: Erreur à l'envoi du courriel (de %from à %to).

en: sort ascending
fr: trier par ordre croissant

en: sort descending
fr: trier par ordre décroissant

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fr: Les opérations sur les chaînes de caractères Unicode sont émulées le mieux possible. Installer <a href="@url">l'extension PHP mbstring</a> pour une meilleure prise en charge de l'Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La surcharge des fonctions normales par l'extension "PHP Multibyte" est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.func_overload</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.encoding_translation</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en entrée dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_input</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fr: La conversion des chaînes de caractères multibyte en sortie dans PHP est active et doit être désactivée. Vérifiez le paramètre <em>mbstring.http_output</em> dans le fichier php.ini. Consultez la <a href="@url">documentation PHP mbstring</a> pour plus d'information.

en: Standard PHP
fr: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
fr: Extension PHP mbstring

en: Unicode library
fr: Bibliothèque Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fr: Impossible de convertir l'encodage XML %s en UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fr: Codage %s non pris en charge. Installez iconv, GNU recode ou mbstring pour PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fr: Le type de contenu pour le lien %add-child doit être un de ceux sélectionnés en tant que type de plan de livre autorisé.

en: Save book pages
fr: Enregistrer les pages du livre

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Ce livre a été modifié par un autre utilisateur, les changements ne peuvent pas être enregistrés.

en: Title changed from %original to %current.
fr: Le titre a été modifié de %original en %current.

en: Updated book %title.
fr: Livre %title mis à jour.

en: book: updated %title.
fr: livre : %title mis à jour.

en: Update book outline
fr: Mettre à jour la structure du livre

en: Remove from book outline
fr: Retirer de la structure du livre

en: No changes were made
fr: Aucun changement n'a été effectué

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fr: La contribution a été ajoutée au livre sélectionné. Vous pouvez désormais la placer par rapport aux autres pages.

en: The book outline has been updated.
fr: La structure du livre a été mise à jour.

en: There was an error adding the post to the book.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout de la contribution au livre.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fr: %title dispose de pages associées, lesquelles vont être déplacées automatiquement afin de maintenir leurs relations au livre. Pour recréer la hiérarchie (telle qu'elle était avant de supprimer cette page), %title peut être réintroduit en utilisant l'onglet Plan, chacune de ces pages enfants devront être déplacées manuellement.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fr: %title peut être réintroduit dans la hiérarchie en utilisant l'onglet Structure.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fr: Voulez-vous vraiment retirer %title de la hiérarchie du livre ?

en: The post has been removed from the book.
fr: La contribution a été retirée du livre.

en: Show block on all pages
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages

en: Show block only on book pages
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages de livre

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fr: Si <em>Montrer le bloc sur toutes les pages</em> est sélectionné, le bloc contiendra le menu généré automatiquement pour tous les livres du site. Si <em>Montrer le bloc seulement sur les pages de livre</em> est sélectionné, le bloc contiendra seulement le menu correspondant aux pages du livre courant. Dans ce cas, si la page courante n'est pas dans un libre, aucun bloc ne sera affiché. Les <em>Paramètres spécifiques de visibilité de livre</em> et autres paramètres de visibilité peuvent être utilisés en complément pour afficher sélectivement ce bloc.

en: This is the top-level page in this book.
fr: Ceci est la préface (niveau supérieur) du livre.

en: No book selected.
fr: Aucun livre sélectionné.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La page parente dans le livre. La profondeur maximale pour un livre et toutes ses pages est !maxdepth. Des pages dans le livre sélectionné pourraient ne pas être accessibles en tant que parents si leur sélection venait à dépasser cette limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fr: %title fait partie de la structure du livre et dispose de pages enfants. Si vous procédez à sa suppression, les pages enfants seront déplacées automatiquement.

en: Re-order book pages and change titles
fr: Réordonner les pages de livre et changer les titres

en: Book page
fr: Page de livre

en: Delete the selected comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fr: Permet aux utilisateurs de commenter et de discuter le contenu publié.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fr: Exemple : « votre avis sur le site » ou « information sur les produits ».

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fr: Le formulaire de contact n'est pas configuré. <a href="@add">Ajouter une ou plusieurs catégories</a> au formulaire.

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fr: Créer un formulaire de contact système et configurer des catégories à utiliser pour ce formulaire.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fr: Permet l'utilisation de formulaires de contact à la fois pour l'ensemble du site et pour chaque utilisateur.

en: View events that have recently been logged.
fr: Voir les événements qui ont été enregistrés récemment.

en: Top 'page not found' errors
fr: Principales erreurs de type « page non trouvée »

en: View 'page not found' errors (404s).
fr: Voir les erreurs « page non trouvée » (404).

en: Top 'access denied' errors
fr: Principales erreurs de type « accès refusé »

en: View 'access denied' errors (403s).
fr: Voir les erreurs « accès refusé » (403).

en: Logs and records system events to the database.
fr: Consigne les événements systèmes dans la base de données.

en: No roles may use this format
fr: Aucun rôle ne peut utiliser ce format

en: Allowed HTML tags: @tags
fr: Balises HTML autorisées : @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fr: Les ancres sont utilisées pour établir des liens vers d'autres pages.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fr: Les balises de saut de ligne sont automatiquement ajoutées par défaut, utilisez ceci pour en ajouter d'autres. L'usage de cette balise est différent car elle n'est pas utilisée avec une paire ouvrante/fermante comme les autres. Utilisez le " /" supplémentaire dans la balise pour conserver la compatibilité XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
fr: Texte avec <br />saut de ligne

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fr: Les balises de paragraphe sont ajoutées par défaut. Utilisez celle-ci pour en ajouter.

en: Paragraph one.
fr: Paragraphe un.

en: Paragraph two.
fr: Paragraphe deux.

en: Emphasized
fr: Accentué

en: Cited
fr: Citation

en: Coded text used to show programming source code
fr: Text codé pour afficher du code de programmation

en: Coded
fr: Codé

en: Bolded
fr: Gras

en: Italicized
fr: Italique

en: Superscripted
fr: Exposant

en: <sup>Super</sup>scripted
fr: <sup>Exp</sup>osant

en: Subscripted
fr: Indice

en: <sub>Sub</sub>scripted
fr: <sub>Ind</sub>ice

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fr: <abbr title="Abrévation">Abrév.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fr: <acronym title="Acronyme de Trois Lettres">ATL</acronym>

en: Block quoted
fr: Citation longue

en: Quoted inline
fr: Citation simple

en: Table header
fr: En-tête de tableau

en: Table cell
fr: Cellule de tableau

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: First item
fr: Premier élément

en: Second item
fr: Second élément

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fr: Liste non ordonnée - utilisez &lt;li&gt; pour débuter chaque élément de la liste

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fr: Les listes de définition sont similaires aux autres listes HTML. &lt;dl&gt; délimite la liste de définitions, &lt;dt&gt; délimite le terme à définir &lt;dd&gt; délimite la définition proprement dite.

en: First term
fr: Premier terme

en: First definition
fr: Première définition

en: Second term
fr: Second terme

en: Second definition
fr: Seconde définition

en: Subtitle three
fr: Sous-titre trois

en: Subtitle four
fr: Sous-titre quatre

en: Subtitle five
fr: Sous-titre cinq

en: Subtitle six
fr: Sous-titre six

en: Tag Description
fr: Description de la balise

en: You Type
fr: Vous saisissez

en: You Get
fr: Vous obtenez

en: No help provided for tag %tag.
fr: Aucune aide n'est fournie pour la balise %tag.

en: Ampersand
fr: Esperluette

en: Quotation mark
fr: Marque de citation

en: Character Description
fr: Description du caractère

en: Lines and paragraphs break automatically.
fr: Les lignes et les paragraphes vont à la ligne automatiquement.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fr: Les adresses de pages web et de courriels sont transformées en liens automatiquement.

en: Compose tips
fr: Astuces de rédaction

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels, et la langue préférée de présentation du site.

en: This account's default language for e-mails.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels.

en: Configure languages for content and the user interface.
fr: Configurez les langues du contenu et de l'interface utilisateur.

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: This content type does not have a title field.
fr: Ce type de contenu n'a pas de champ titre.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: The human-readable name %name is already taken.
fr: Le nom affiché "%name" est déjà utilisé.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le type de contenu « %type » ?

en: Added content type %name.
fr: Type de contenu  %name ajouté.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fr: Êtes vous sûrs de vouloir reconstruire les permissions du contenu du site ?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fr: Cette action va reconstruire toutes les permissions sur le contenu du site, et peut prendre du temps. Cette action ne peut pas être annulée.

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la révision du %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la révision %revision de %title a été rétablie.

en: Rebuilding content access permissions
fr: Reconstruire les permissions d'accès au contenu

en: Content permissions have been rebuilt.
fr: Les permissions d'accès au contenu ont été reconstruites.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fr: Les permission d'accès au contenu n'ont pas pu être reconstruites correctement.

en: Add content type
fr: Ajouter un type de contenu

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fr: Permet de soumettre du contenu au site et de l'afficher sur les pages.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fr: L'alias %alias est déjà utilisé dans ce langage.

en: The alias has been saved.
fr: L'alias a été enregistré.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'alias %title ?

en: Filter aliases
fr: Filtrer les alias

en: URL aliases
fr: Alias d'URL

en: Edit alias
fr: Modifier l'alias

en: Delete alias
fr: Supprimer l'alias

en: Allows users to rename URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de renommer les url.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le champ %field ?

en: checkbox
fr: case à cocher

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: The index will be rebuilt.
fr: L'index va être reconstruit.

en: Minimum word length to index
fr: Taille minimale des mots à indexer

en: Simple CJK handling
fr: Gestion CJK simple

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Top search phrases
fr: Phrases les plus recherchées

en: View most popular search phrases.
fr: Voir les phrases les plus recherchées.

en: Enables site-wide keyword searching.
fr: Permet la recherche par mots-clés dans l'ensemble du site.

en: Logs and records system events to syslog.
fr: Consigne et enregistre les évènements système dans le syslog.

en: Shortcut icon settings
fr: Paramètres de l'icône de raccourci

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fr: Votre icône de raccourci ou 'favicon' est affichée dans la barre d'adresse et les favoris de la plupart des navigateurs.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fr: @module (<span class="admin-missing">manquant</span>)

en: Confirm uninstall
fr: Confirmer la désinstallation

en: No modules selected.
fr: Aucun module sélectionné.

en: The selected modules have been uninstalled.
fr: Les modules sélectionnés ont été désinstallés.

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: Select an image processing toolkit
fr: Sélectionnez une boîte à outils de traitement d'image

en: Number of items in each feed
fr: Nombre d'éléments dans chaque flux

en: Default number of items to include in each feed.
fr: Le nombre d'éléments par défaut à inclure dans chaque flux.

en: Feed content
fr: Contenu du flux

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fr: Paramètres globaux pour l'affichage, par défaut, du contenu de chaque flux.

en: Cron ran successfully.
fr: La tâche planifiée (cron) a réussi.

en: Cron run failed.
fr: La tâche planifiée (cron) a échoué.

en: No modules are available to uninstall.
fr: Il n'y a pas de module à désinstaller.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fr: Ce thème requiert la version @php_required de PHP et est incompatible avec la version !php_version de PHP.

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fr: Impossible de supprimer le fichier temporaire "%path" pendant l'opération de nettoyage

en: Image toolkit
fr: Boîte à outils image

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fr: Choisissez quelle boîte à outils d'image à utiliser si vous avez installé des boîtes à outils facultatives.

en: RSS publishing
fr: Publication RSS

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: Clean URL check
fr: Test des URL simplifiées

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fr: Récupérez un rapport du fonctionnement de votre site et des problèmes détectés.

en: -1 (Unlimited)
fr: -1 (infini)

en: PHP register globals
fr: PHP 'register globals'

en: Enabled ('@value')
fr: Activé ('@value')

en: PHP memory limit
fr: Plafond mémoire de PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fr: Envisagez d'augmenter le plafond mémoire de PHP à %memory_minimum_limit pour éviter les erreurs durant le processus d'installation.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fr: Augmentez le plafond mémoire de PHP en éditant le paramètre memory_limit dans le fichier de configuration %configuration-file et redémarrez votre serveur web (ou contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour cela).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fr: Contactez votre administrateur système ou votre fournisseur d'hébergement pour augmenter le plafond mémoire de PHP.

en: Not protected
fr: Non protégé.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@cron-handbook">la configuration du Cron</a> du manuel en ligne.

en: Cron has not run recently.
fr: Cron n'a pas été lancé récemment.

en: Cron maintenance tasks
fr: Tâches planifiées (cron) de maintenance

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fr: Il est possible que vous deviez définir un répertoire correct sur la <a href="@admin-file-system">page des paramètres du système de fichiers</a> ou changer les permissions du répertoire actuel pour qu'il soit autorisé en écriture.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>publique</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fr: Inscriptible (méthode de téléchargement <em>privée</em>)

en: Database updates
fr: Mises à jour de la base de données

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fr: Certains modules nécessitent des modifications du schéma de base de données. Vous devriez lancer <a href="@update">le script de mise à jour de la base de données</a> immédiatement.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fr: Le script update.php est accessible à tout le monde sans vérification, ce qui représente un risque de sécurité. Vous devez attribuer à FALSE la valeur de la variable $update_free_access dans votre fichier settings.php.

en: Access to update.php
fr: Accès à update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
fr: Permet aux administrateurs de modifier la configuration générale du site.

en: Reset to alphabetical
fr: Rétablir l'ordre alphabétique

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fr: Les termes sont affichés par ordre croissant de poids.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir l'ordre alphabétique du vocabulaire %title ?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fr: La réinitialisation d'un vocabulaire annulera l'ordre personnalisé et organisera les éléments par ordre alphabétique.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fr: Réinitialiser le vocabulaire '%name' par ordre alphabétique.

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: Flag translations as outdated
fr: Périmer toutes les traductions

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fr: Si vous faites des changements significatifs, qui nécessiteront une mise à jour des traductions, vous pouvez indiquer que toutes les traductions liées à cette contribution sont périmées. Cela ne changera aucune des propriétés de ce contenu, notamment son état de publication.

en: This translation needs to be updated
fr: Cette traduction doit être mise à jour

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fr: Lorsque cette option est cochée, la traduction doit être mise à jour car la source de la contribution a changé. Décocher quand la traduction est à nouveau à jour.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Allows content to be translated into different languages.
fr: Permet au contenu d'être traduit dans plusieurs langues.

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: Disabled modules
fr: Modules désactivés

en: Disabled themes
fr: Thèmes désactivés

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fr: Il y a des mises à jour disponibles pour un ou plusieurs de vos modules ou thèmes. Afin de garantir la sécurité de votre serveur, effectuez immédiatement la mise à jour !

en: Notify user when account is activated.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est activé.

en: Notify user when account is blocked.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est bloqué.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire du transfert de portrait, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fr: Le nom pour ce rôle. Exemple : « modérateur », « responsable de l'édition », « architecte du site ».

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fr: Désolé, %name n'est reconnu ni comme un nom d'utilisateur ni comme une adresse e-mail.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fr: Des instructions détaillées ont été envoyées à votre adresse électronique.

en: %name has been deleted.
fr: %name a été supprimé.

en: You must enter a username.
fr: Vous devez saisir un nom d'utilisateur.

en: The username cannot begin with a space.
fr: Le pseudo ne doit pas commencer par un espace.

en: The username cannot end with a space.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas se terminer par un espace.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fr: Le nom d'utilisateur ne doit pas contenir plusieurs espaces à la suite.

en: The username contains an illegal character.
fr: Le nom d'utilisateur contient un caractère non valide.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fr: Le nom d'utilisateur %name est trop long : sa longueur doit être inférieure à %max caractères.

en: Signature settings
fr: Paramètres de signature

en: Delete picture
fr: Supprimer l'image

en: Check this box to delete your current picture.
fr: Cochez cette case pour supprimer votre portrait actuel.

en: Deleted user: %name %email.
fr: Utilisateur supprimé : %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fr: Déterminez les accès aux fonctionnalités en choisissant des droits pour les rôles.

en: Manages the user registration and login system.
fr: Gère l'inscription des utilisateurs et le système d'identification.

en: Run the clean URL test
fr: Lancer le test des URL simplifiées

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre témoin de la progression

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: URL to file
fr: URL du fichier

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: @size KB
fr: @size Ko

en: @size MB
fr: @size Mo

en: @size GB
fr: @size Go

en: @size TB
fr: @size To

en: @size PB
fr: @size Po

en: @size EB
fr: @size Eo

en: @size ZB
fr: @size Zo

en: @size YB
fr: @size Yo

en: All messages
fr: Tous les messages

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgctxt" inattendu à la ligne %line.

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Binary Data
fr: Donnée binaire

en: Format string
fr: Chaine de format

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Élément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Rotate
fr: Rotation

en: width @width
fr: largeur @width

en: height @height
fr: hauteur @height

en: upscaling allowed
fr: agrandissement autorisé

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fr: Génération aléatoire entre -@degrees&deg et @degrees&deg

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: User %name successfully logged in.
fr: Utilisateur %name connecté avec succès.

en: Raw "@raw" found
fr: Le texte brut "@raw" a été trouvé

en: Raw "@raw" not found
fr: Le texte brut "@raw" n'a pas été trouvé

en: "@text" found
fr: "@text" trouvé

en: "@text" not found
fr: "@text" non trouvé

en: Pattern "@pattern" found
fr: Motif "@pattern" trouvé

en: Pattern "@pattern" not found
fr: Motif "@pattern" non trouvé

en: Checkbox field @id is checked.
fr: La case à cocher @id est cochée.

en: Checkbox field @id is not checked.
fr: La case à cocher @id n'est pas cochée.

en: Verbose message
fr: Message verbeux

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fr: Sélectionner le(s) test(s) ou groupe(s) de tests que vous souhaitez exécuter, et cliquer sur <em>Lancer les tests</em>.

en: All (@count)
fr: Tous (@count)

en: Pass (@count)
fr: Réussi (@count)

en: Fail (@count)
fr: Échoué (@count)

en: Return to list
fr: Retourner à la liste

en: Clear results after each complete test suite run
fr: Effacer les résultats après chaque lancement de série de tests complets

en: Provide verbose information when running tests
fr: Fournit des informations verbeuses lors de l'exécution des tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fr: Les données verbeuses seront affichées tout le long avec les affirmations courantes, ce qui est utile pour le débogage. Les données verbeuses seront effacées entre chaque exécution de série de test. La sortie de données verbeuses est très détaillé et ne doit être utilisé que lors du débogage.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fr: Paramètres auth HTTP à utiliser par le navigateur en SimpleTest pendant les tests. Utile lorsque le site nécessite une authentification HTTP de base.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fr: @pass, @fail, @exception et @debug

en: The test run did not successfully finish.
fr: Le test ne s'est pas terminé avec succès.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fr: Effacer les résultats est désactivé et le tableau de résultats des tests ne sera pas effacé.

en: No leftover tables to remove.
fr: Pas de tables restantes à retirer.

en: Test result
fr: Résultat du test

en: View result of tests.
fr: Voir le résultat des tests.

en: Comment permalink
fr: Permalien du commentaire

en: Delete style
fr: Supprimer le style

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fr: Ce droit est héritée du rôle de l'utilisateur authentifié.

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Cancel account
fr: Annuler le compte

en: Administrator role
fr: Rôle administrateur

en: No revision
fr: Aucune révision

en: @number comments per page
fr: @number commentaires par page

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: Private files
fr: Fichiers privés

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel saisie par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil saisie par l'auteur du commentaire.

en: The formatted content of the comment itself.
fr: Le contenu mis en forme du commentaire lui-même.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fr: L'auteur du commentaire, s'il était connecté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la dernière révision du nœud.

en: Translation set ID
fr: Identifiant (ID) du jeu de traduction

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fr: L'identifiant (ID) unique de la version de langue originale de ce nœud, si elle existe.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de nœuds étiquettés avec les termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: You are not allowed to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisés à accéder à cette page.

en: Authorize file system changes
fr: Autoriser des changements du système de fichier

en: It appears you have reached this page in error.
fr: Il semblerait que vous soyez sur cette page par erreur.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fr: La tâche planifiée (cron) ne s'est pas exécutée en raison de l'utilisation d'une clé invalide.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fr: La tâche planifiée (cron) ne peut pas s'exécuter car le site est en mode maintenance.

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fr: Désolé, vous devez choisir une langue afin de poursuivre l’installation.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fr: Il n'a pas été possible de trouver un profil d'installation. Les profils d'installation précisent quels modules activer et quels schéma installer dans la base de données. Un profil est nécessaire pour continuer le processus d'installation.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fr: Désolé, le profil que vous avez choisi ne peut pas être chargé.

en: Settings file
fr: Fichier de configuration

en: The settings file does not exist.
fr: Le fichier de configuration n'existe pas.

en: The %file file exists.
fr: Le fichier %file existe.

en: The settings file is not writable.
fr: Le fichier de configuration n'est pas accessible en écriture.

en: Receive e-mail notifications
fr: Recevoir les courriels de notification

en: No pending updates.
fr: Pas de mise à jour en attente.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fr: Une erreur s'est produite durant la gestion de la requête&nbsp;: le serveur a reçu une entrée invalide.

en: Invalid form POST data.
fr: Données du formulaire POST invalides.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fr: Impossible de continuer, aucune méthode de transfert de fichier disponible

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fr: ATTENTION : vous n'utilisez pas de connexion cryptée, votre mot de passe sera donc envoyé en clair. <a href="@https-link">En savoir plus</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fr: Pour continuer, remplir les informations de connexion au serveur

en: Connection method
fr: Méthode de connexion

en: Enter connection settings
fr: Saisir les paramètres de connexion

en: @backend connection settings
fr: paramètres de connexion @backend

en: Change connection type
fr: Changer le type de connexion

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fr: Erreur, ce type de protocole de connexion (%backend) n'existe pas.

en: No active batch.
fr: Aucun traitement par lot actif.

en: Site under maintenance
fr: Site en maintenance

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fr: L'archivage ne peut fonctionner que sur des fichiers locaux : %file non supporté

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fr: Le fichier %source n'a pas pu être transféré car un fichier portant ce nom existe déjà dans la destination %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fr: Le nom du fichier dépasse la limite de 240 caractères. Veuillez renommer le fichier et essayer à nouveau.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fr: %path est un répertoire et ne peut pas être effacé en utilisant file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fr: Le fichier %path n'est pas d'un type reconnu, il n'a donc pas été effacé.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fr: Impossible de définir les droits du fichier %uri.

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fr: Echec lors du lancement des tâches vers le serveur de base de données. La tâche  %task n'a pas été trouvée.

en: Required modules
fr: Modules requis

en: Required modules not found.
fr: Les modules requis sont introuvables.

en: %module module uninstalled.
fr: Le module %module a été désinstallé.

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Use the default site language (@language_name).
fr: Utiliser la langue par défaut du site (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fr: Le fichier de traduction %filepath contient une erreur : la formule du pluriel n'a pas pu être analysée.

en: No strings available.
fr: Aucune chaîne disponible.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fr: @count chaîne(s) HTML interdite(s) dans %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fr: Le fichier de traduction Javascript %file.js a été perdu.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fr: Impossible d'envoyer le courriel. Contacter l'administrateur du site si le problème persiste.

en: Class %class does not implement interface %interface
fr: La classe %class n'implémente pas l'interface %interface

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: %module module enabled.
fr: Module %module activé.

en: %module module disabled.
fr: Module %module désactivé.

en: Status message
fr: Message d'état

en: Unable to determine the type of the source directory.
fr: Impossible de déterminer le type du répertoire source.

en: Cannot determine the type of project.
fr: Impossible de déterminer le type du projet.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fr: Erreur fatale lors de la mise à jour, impossible de supprimer le répertoire d'installation.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fr: Le transfert du fichier a échoué, cause : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fr: Impossible de créer %directory pour cause de : %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
fr: Une erreur HTTP AJAX s'est produite.

en: HTTP Result Code: !status
fr: Code de statut HTTP : !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fr: Une requête HTTP AJAX s'est terminée anormalement.

en: Debugging information follows.
fr: Informations de débogage ci-dessous.

en: Path: !uri
fr: Chemin : !uri

en: ResponseText: !responseText
fr: ResponseText : !responseText

en: ReadyState: !readyState
fr: ReadyState : !readyState

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fr: Contrôle la construction visuelle des blocs avec lesquels une page est composée. Les blocs sont des boîtes affichant du contenu dans une zone, ou région, d'une page Web.

en: No books available.
fr: Aucun livre disponible.

en: Content types allowed in book outlines
fr: Les types de contenu autorisés dans les structures de livre

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fr: Les utilisateurs avec les droits %outline-perm peuvent ajouter tous les types de contenu.

en: Administer book outlines
fr: Administrer les structures de livre

en: Create new books
fr: Créer de nouveaux livres

en: Add content and child pages to books
fr: Ajouter du contenu et des pages enfants aux livres

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fr: <em>Les livres</em> possèdent une navigation hiérarchique intégrée. Cela est utile pour des guides ou des tutoriels.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fr: Permet aux utilisateurs de créer et d'organiser des contenus associés dans une structure.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fr: La librairie GD pour PHP est manquante ou obsolète. Consultez la <a href="@url">documentation PHP concernant les images</a> pour savoir comment corriger cela.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fr: Permet aux administrateurs de modifier le schéma de couleur des thèmes compatibles.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs commentaires pour effectuer la mise à jour.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fr: Il ne semble pas y avoir de commentaires à supprimer, ou le commentaire que vous avez sélectionné a été supprimé par un autre administrateur.

en: Deleted @count comments.
fr: @count commentaires supprimés

en: Deleted comment @cid and its replies.
fr: Commentaire @cid supprimé ainsi que ses réponses.

en: Comment approved.
fr: Commentaire approuvé.

en: Tokens for comments posted on the site.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) pour les commentaires postés sur le site.

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Unapproved comments (@count)
fr: Commentaires non approuvés (@count)

en: Administer comments and comment settings
fr: Administrer les commentaires et les paramètres de commentaire

en: Edit own comments
fr: Modifier ses propres commentaires

en: Number of recent comments
fr: Nombre de commentaires récents

en: Default comment setting for new content
fr: Paramètre des commentaires par défaut pour les nouveaux contenus

en: Allow comment title
fr: Autoriser les titres de commentaire

en: Show reply form on the same page as comments
fr: Afficher le formulaire de réponse sur la même page que celle des commentaires

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fr: Votre commentaire a été mis en attente pour être modéré par les administrateurs du site et sera publié après approbation.

en: Your comment has been posted.
fr: Votre commentaire a été posté.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fr: <a href="@login">Connectez-vous</a> ou <a href="@register">inscrivez-vous</a> pour publier un commentaire

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fr: <a href="@login">Identifiez-vous</a> pour poster des commentaires

en: Flat list
fr: Liste à plat

en: Threaded list
fr: Liste hiérarchisée

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fr: Lister et modifier les commentaires du site et la file d'attente d'approbation des commentaires.

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non aprouvés

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %limit messages par période de @interval. Réessayez ultérieurement.

en: Contact @username
fr: Contacter @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à propos de %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fr: %sender-name (@sender-from) a envoyé un courriel à %recipient-name.

en: Administer contact forms and contact form settings
fr: Administrer les formulaires de contact et les paramètres des formulaires de contact.

en: Use the site-wide contact form
fr: Utiliser le formulaire de contact général

en: Use users' personal contact forms
fr: Utiliser les formulaires de contact personnels des utilisateurs

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fr: !sender-name (!sender-url) a envoyé un message en utilisant le formulaire de contact suivant : !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fr: !sender-name (!sender-url) vous a envoyé un message en utilisant votre formulaire de contact personnel (!form-url) sur !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fr: Si vous ne souhaitez pas recevoir ces courriels, vous pouvez modifier vos paramètres ici : !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fr: Permet aux autres utilisateurs de vous contacter via votre <a href="@url">formulaire de contact personnel</a> et donc garde votre adresse de courriel cachée. Notez que certains utilisateurs privilégiés tels que les administrateurs du site sont encore en mesure de vous contacter même si vous choisissez de désactiver cette fonctionnalité.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fr: Activer le formulaire de contact personnel par défaut pour les nouveaux utilisateurs.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fr: Modifier ce paramètre n'affectera pas les utilisateurs existants.

en: Use contextual links
fr: Utiliser les liens contextuels

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Utilisez les liens contextuels pour réaliser des tâches liées à des composants d'une page.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fr: Fournit des liens contextuels pour réaliser des tâches liées aux composants d'une page.

en: Clear log messages
fr: Effacer les messages du journal

en: Database log cleared.
fr: Les entrées du journal de la base de données ont été effacées.

en: Field validation errors
fr: Erreurs de validation du champ

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fr: Tentative de création d'un champ de type inconnu %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fr: Tentative de création d'un champ avec le type de stockage inconnu %type.

en: Default SQL storage
fr: Stockage SQL par défaut

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fr: Stocke les fichiers dans la base de données SQL locale en utilisant une table par champ.

en: Stores field data in an SQL database.
fr: Stocke les données du champ dans une base de données SQL.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fr: Ce champ stocke des options basiques telles que on/off ou oui/non.

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/radio boutons' affichera des cases à cocher si l'option <em>Nombre de valeurs</em> est supérieur à 1 pour ce champ, sinon des radio boutons seront affichés.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fr: Balises HTML autorisées dans les étiquettes : @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fr: La valeur de ce champ est déterminée par la fonction %function et ne doit pas être modifiée.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être un entier ou un décimal valide.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fr: Liste de valeurs autorisées : chaque clé doit être une chaîne de 255 caractères maximum.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fr: Liste de valeurs autorisées : les clés doivent êtres des entiers.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fr: Définit les types de champ liste. À utiliser avec Options pour créer des listes déroulantes.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (sous forme d'un entier).

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format décimal fixe).

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fr: Ce champ stocke un nombre dans la base de données (dans un format à virgule flottante).

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fr: La valeur maximale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de maximum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Définissez une chaîne préfixant la valeur comme par exemple '$ ' ou '&euro;'. Laissez vide pour ne rien ajouter. Séparez les valeurs du singulier et du pluriel par un pipe ('gramme|grammes').

en: This field stores varchar text in the database.
fr: Ce champ stocke un varchar dans la base de données.

en: This field stores long text in the database.
fr: Ce champ stocke un texte long dans la base de données.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fr: Ce champ stocke dans la base de données les textes longs et leur résumé optionnel.

en: Filtered text (user selects text format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur sélectionne le format de texte)

en: Summary input
fr: Champ de saisie du résumé

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fr: Cela autorise les auteurs à saisir un résumé explicite qui sera affiché à la place du texte coupé en utilisant le type d'affichage "Résumé ou coupé".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fr: %name : le texte ne devrait pas être plus long que %max caractères.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fr: %name : le résumé ne doit pas excéder %max caractères.

en: Summary or trimmed
fr: Résumé ou coupé

en: Text area with a summary
fr: Zone de texte avec un résumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fr: Laissez vide pour utiliser la valeur courte du texte intégral en tant que résumé.

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fr: le champ %field (@field_name) nécessite le widget %widget_type fourni par le module %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fr: Les champs inactifs ne sont pas affichés sauf si leurs modules d'origine sont activés. Les champs suivants ne sont pas activés : !list

en: Change widget type.
fr: Modifier le type de widget.

en: Delete instance.
fr: Supprimer l'instance.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté car il est verrouillé.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'instance du champ %label : @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Ces paramètres impactent la manière dont les données sont stockées dans la base et ne peuvent être changés après que la donnée a été créée.

en: %field has no field settings.
fr: %field n'a pas de paramètres de champ.

en: Updated field %label field settings.
fr: Paramètres du champ %label mis à jour.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fr: La tentative de mise à jour du champ %label a échoué : %message.

en: Change widget
fr: Changer le widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fr: Le type d'élément de formulaire que vous aimeriez présenter à l'utilisateur lors de la création de ce champ dans le type %type.

en: Changed the widget for field %label.
fr: Le widget du champ %label a été modifié.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fr: Il y a eu un problème pour modifier le widget du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être supprimé.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fr: Le champ %field a été supprimé du type de contenu %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent au champ %field que lorsqu'il est utilisé dans le type de contenu %type.

en: Required field
fr: Champ requis

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Le champ possédant déjà des données, certains paramètres ne peuvent plus être modifiés.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé.

en: The default value for this field, used when creating new content.
fr: La valeur par défaut de ce champ, utilisée lors de la création de nouveau contenu.

en: Saved %label configuration.
fr: La configuration de %label a été enregistrée.

en: Save and add fields
fr: Enregistrer et ajouter les champs

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier sous la forme d'un entier.

en: Enable <em>Display</em> field
fr: Activer le champ <em>Affichage</em>

en: Files displayed by default
fr: Les fichiers sont affichés par défaut

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fr: Activer le champ <em>Description</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fr: Le champ description permet aux utilisateurs d'ajouter une description du fichier transféré.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "!name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 Ko" (kilo octets) or "50 Mo" (Méga octets).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fr: La liste des extensions autorisées n'est pas valide. Soyez certains d'exclure les points précédents l'extension et de séparer les extensions par un espace ou une virgule.

en: Generic file
fr: Fichier générique

en: Table of files
fr: Tableau des fichiers

en: Add a new file
fr: Ajouter un nouveau fichier

en: Include file in display
fr: Inclure le fichier dans l'affichage

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fr: La description peut être utilisée en tant qu'étiquette du lien pointant vers le fichier.

en: Files must be less than !size.
fr: Le poids du fichier doit être inférieur à !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fr: Extensions autorisées : !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. L'utilisation de ce formulaire a expiré. Essayez de recharger la page et de la renvoyer.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fr: Le fichier référencé par le champ !name n'existe pas.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ !name n'a pas pu être transféré.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ de type fichier !name ne peut pas être créé ou n'est pas accessible. Un fichier nouvellement transféré ne peut donc pas être enregistré dans ce répertoire, le transfert a été annulé.

en: The text format ordering has been saved.
fr: L'ordre des formats de texte a été enregistré.

en: Add text format
fr: Ajouter un format de texte

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fr: Tous les rôles pour ce format de texte doivent être activés et ne peuvent pas être changés.

en: Filter processing order
fr: Ordre du traitement des filtres

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fr: Les noms des formats texte doivent être uniques. Le nom de format %name existe déjà.

en: Added text format %format.
fr: Le format texte %format a été ajouté.

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fr: Alerte : ce droit peut avoir un impact sur la sécurité en fonction de la manière dont le format de texte est configuré.

en: Use the !text_format text format
fr: Utiliser le format de texte !text_format

en: Limit allowed HTML tags
fr: Limiter aux balises HTML autorisées

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fr: Convertir les sauts de ligne en HTML (par exemple, <code>&lt;br&gt;</code> et <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fr: Convertir les URLs en liens

en: Correct faulty and chopped off HTML
fr: Corriger le HTML défectueux ou coupé

en: Display any HTML as plain text
fr: Afficher tout code HTML au format texte

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fr: Une liste de balises HTML pouvant être utilisées. Les attributs d'événement JavaScript, les URLs JavaScript et les CSS sont toujours supprimés.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fr: Afficher une aide HTML basique dans conseils étendus sur les filtres

en: Add rel="nofollow" to all links
fr: Ajouter rel="nofollow" à tous les liens

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fr: Ce site autorise le contenu HTML. Si apprendre tout le HTML peut paraître intimidant, apprendre comment utiliser les "balises" HTML les plus simples est très facile. Ce tableau fournit des exemples pour chaque balise autorisée sur ce site.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fr: Pour plus d'information, consultez les <a href="@html-specifications">spécifications HTML</a> du W3C ou utilisez votre moteur de recherche favori pour trouver d'autres sites explicatifs sur le HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fr: La plupart des caractères non usuels peuvent être saisis sans problème.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fr: En cas de problème, essayez d'utiliser des entités HTML. Un exemple courant est le rendu en &amp;amp; de l'esperluette &amp;. Pour une liste complète des entités, référez-vous à la page des <a href="@html-entities">entités HTML</a>. Parmi les caractères disponibles, on trouve :

en: No HTML tags allowed.
fr: Aucune balise HTML autorisée.

en: Filters content in preparation for display.
fr: Filtre le contenu en préparation pour l'affichage.

en: Image style name
fr: Nom du style d'image

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fr: Le nom est utilisé dans les URLs des images générées. Utilisez seulement des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-).

en: Select a new effect
fr: Sélectionner un nouvel effet

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Select an effect to add.
fr: Choisir un effet à ajouter.

en: The image effect was successfully applied.
fr: L'effet d'image a été appliqué avec succès.

en: Style name
fr: Nom du style

en: Style %name was created.
fr: Le style %name a été créé.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fr: N'utilisez que des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-) pour les noms de style.

en: No replacement, just delete
fr: Pas de remplacement, juste une suppression

en: Replacement style
fr: Style de remplacement

en: Optionally select a style before deleting %style
fr: En option, sélectionnez un style avant de supprimer %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fr: Si ce style est déjà en cours d'utilisation sur le site, vous devrez sélectionner un autre style pour le remplacer. Toutes les images générées pour ce style seront définitivement supprimées.

en: Style %name was deleted.
fr: Le style %name a été supprimé.

en: Revert the %style style?
fr: Rétablir le style %style ?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fr: Rétablir ce style va supprimer les paramètres personnalisés et restaurer les paramètres par défaut fournis par le module <em>@module</em>.

en: Edit %label effect
fr: Modifier l'effet %label

en: Add %label effect
fr: Ajouter l'effet %label

en: Update effect
fr: Mettre à jour l'effet

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'effet @effect du style %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fr: L'effet d'image %name a été supprimé.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fr: !name doit être une valeur de couleur en hexadécimal.

en: Width and height can not both be blank.
fr: La largeur et la hauteur ne peuvent pas être toutes les deux vides.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fr: La partie de l'image qui sera supprimée lors du recadrage.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fr: Le fond de couleur à utiliser pour les zones de l'image qui seront vides. Utilisez des couleurs web hexadécimales (par exemple #FFFFFF pour le blanc ou #000000 pour le noir). Laisser vide pour utiliser la transparence de l'image pour les formats d'image le permettant.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fr: Il n'y a actuellement aucun style. <a href="!url">En ajouter un nouveau</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fr: Il n'y a actuellement aucun effet pour ce style. Ajoutez-en un en choisissant une option ci-dessous.

en: view actual size
fr: voir en taille réelle

en: Sample original image
fr: Exemple d'image originale

en: Sample modified image
fr: Exemple d'image modifiée

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fr: Le redimensionnement ne respecte pas les proportions de l'image. Ce qui peut se traduire par des images étirées ou compressées.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fr: La mise à l'échelle maintiendra les proportions originales de l'image. Si une seule dimension est précisée, l'autre dimension sera calculée automatiquement.

en: Scale and crop
fr: Mise à l'échelle et recadrage

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fr: La mise à l'échelle et le recadrage maintiendront les proportions originales de l'image puis recadreront la dimension la plus large. C'est très utile pour créer des vignettes carrées sans étirer les images.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
fr: Le recadrage supprimera des portions de l'image pour qu'elle rentre dans la taille spécifiée.

en: Desaturate
fr: Désaturer

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fr: La désaturation converti l'image en niveaux de gris.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fr: Effectuer une rotation sur une image peut avoir pour effet d'augmenter la taille de l'image pour s'adapter à la diagonale.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La mise à l'échelle de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le recadrage de l'image a échoué en utilisant la boite à outils %toolkit sur le chemin %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: Le redimensionnement et le recadrage de l'image %path (%mimetype, %dimensions), utilisant la boite à outils %toolkit, ont échoué.

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La désaturation de l'image %path  (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fr: La rotation de l'image %path (%mimetype, %dimensions), effectuée avec la boite à outils %toolkit, a échoué.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fr: Ce champ stocke l'identifiant (ID) d'un fichier image sous la forme d'un nombre entier.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fr: Si aucune image n'est transférée, c'est cette image qui sera utilisée pour l'affichage.

en: Enable <em>Alt</em> field
fr: Activer le champ <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fr: Le contenu de l'attribut Alt (texte alternatif) peut être utilisé par les moteurs de recherche, les lecteurs d'écran, et lorsque l'image ne peut pas être chargée.

en: Enable <em>Title</em> field
fr: Activer le champ <em>Titre</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fr: Le contenu de l'attribut <em>Title</em> ("titre", en français) apparait dans une infobulle lorsque le pointeur de la souris survole l'image.

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: Administer image styles
fr: Administrer les styles d'images

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fr: Création et édition des styles destinés à la génération d'images modifiées telles que les vignettes.

en: No defined styles
fr: Aucun styles n'est défini

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fr: La génération d'image est en cours. Essayer à nouveau un peu plus tard.

en: Error generating image.
fr: Erreur de génération d'image.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fr: Impossible de générer l'image dérivée dont l'emplacement est %path.

en: Failed to create style directory: %directory
fr: Échec de la création du dossiers des styles&nbsp;: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fr: Le fichier d'image caché %destination existe déjà. Cela peut entrainer des problèmes avec votre configuration de réécriture.

en: Generate image style
fr: Générer un style d'image

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fr: Configurez les styles qui peuvent être utilisés pour redimensionner ou ajuster les images à l'affichage.

en: List the current image styles on the site.
fr: Liste des styles d'images du site.

en: Add a new image style.
fr: Ajouter un nouveau style d'image

en: Configure an image style.
fr: Configurer un style d'image.

en: Delete an image style.
fr: Supprimer un style d'image.

en: Revert style
fr: Rétablir le style

en: Revert an image style.
fr: Rétablir un style d'image.

en: Delete image effect
fr: Supprimer un effet d'image

en: Add image effect
fr: Ajouter un effet d'image

en: Add a new effect to a style.
fr: Ajouter un nouvel effet à un  style

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Part of the URL that determines language
fr: Partie de l'URL qui détermine la langue

en: Request/session parameter
fr: Paramètre de requête/de session

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fr: Nom du paramètre de requête ou de session utiliser pour déterminer la langue souhaitée.

en: Filter translatable strings
fr: Filtrer les chaînes traduisibles

en: Administer languages
fr: Administrer les langues

en: Translate interface texts
fr: Traduire les textes de l'interface

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection de la langue. Si une version du contenu est disponible dans la langue détectée, celle-ci sera affichée.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fr: Ordre des méthodes de détection des langues pour le texte de l'interface utilisateur. Si une version du texte de l'interface utilisateur est disponible dans la langue détectée, elle sera affichée.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fr: Déterminer la langue à partir de l'URL (préfixe de chemin ou nom de domaine).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fr: Déterminer la langue à partir d'un paramètre de requête ou de session.

en: Follow the user's language preference.
fr: Suivre la préférence linguistique de l'utilisateur.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fr: Déterminer la langue à partir des paramètres de langue du navigateur.

en: Language switcher (@type)
fr: Sélecteur de langue (@type)

en: Detection and selection
fr: Détection et sélection

en: URL language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans l'URL

en: Session language detection configuration
fr: Configuration de la détection de langue dans la session

en: Localize
fr: Localiser

[ctx: Long month name]
en: January
fr: janvier

[ctx: Long month name]
en: February
fr: février

[ctx: Long month name]
en: March
fr: mars

[ctx: Long month name]
en: April
fr: avril

[ctx: Long month name]
en: May
fr: mai

[ctx: Long month name]
en: June
fr: juin

[ctx: Long month name]
en: July
fr: juillet

[ctx: Long month name]
en: August
fr: août

[ctx: Long month name]
en: September
fr: septembre

[ctx: Long month name]
en: October
fr: octobre

[ctx: Long month name]
en: November
fr: novembre

[ctx: Long month name]
en: December
fr: décembre

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fr: Il n'y a pas encore de lien de menu. <a href="@link"> Ajouter un lien</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fr: Le texte à utiliser pour ce lien dans le menu.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fr: Les liens de menu qui ne sont pas activés ne seront pas listés dans les menus.

en: Show as expanded
fr: Afficher déplié

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fr: S'il est sélectionné et qu'il a des enfants, ce menu apparaitra toujours déplié.

en: Parent link
fr: Lien parent

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximum pour un lien et tout ses enfants est fixée à  !maxdepth. Certains liens de menu peuvent ne pas être utilisables comme parents si la limite est dépassée lorsqu'on les sélectionne.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fr: Optionnel. Dans ce menu, les liens les plus lourds descendent et les plus légers remontent vers le haut.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lien de menu personnalisé %item&nbsp;?

en: The menu link %title has been deleted.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le lien %item à ses valeurs par défaut ?

en: The menu link was reset to its default settings.
fr: Le lien de menu a été réinitialisé à ses valeurs par défaut.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fr: Le menu personnalisé %title a été supprimé ainsi que tous ses liens.

en: Deleted menu link %title.
fr: Le lien de menu %title a été supprimé.

en: Administer menus and menu items
fr: Administrer les menus et les éléments de menus.

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fr: Ajouter de nouveaux menus à votre site, modifier les menus existants, renommer et réorganiser les liens qui s'y trouvent.

en: Parent menu items
fr: Éléments du menu parent

en: Reset menu link
fr: Réinitialiser le lien du menu

en: Delete menu link
fr: Suppirmer le lien de menu

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fr: Aucun type de contenu n'est disponible. <a href="@link">Ajouter un type de contenu</a>.

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fr: Ce texte sera affiché en haut de la page lors de la création ou de la modification de ce type de contenu.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom interne incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: Revision log message
fr: Message du journal de révision

en: The unique ID of the content item, or "node".
fr: L'identifiant (ID) unique de l'élément de contenu, ou "nœud" (node).

en: The main body text of the node.
fr: Le corps de texte principal du nœud.

en: The summary of the node's main body text.
fr: Le résumé du corps de texte principal du nœud.

en: Full content
fr: Contenu complet

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fr: Le contenu de cette page a été modifié par un autre utilisateur, ou c'est vous qui avez déjà soumis des changements en utilisant ce formulaire. Par conséquent, vos modifications ne peuvent pas être enregistrées.

en: Administer content types
fr: Administrer les types de contenus

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: View published content
fr: Voir le contenu publié

en: Access the content overview page
fr: Accéder à la page de vue d'ensemble du contenu

en: Bypass content access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès au contenu

en: View content revisions
fr: Voir les révisions de contenu

en: Revert content revisions
fr: Rétablir des révisions de contenu

en: Delete content revisions
fr: Supprimer des révisions de contenu

en: View own unpublished content
fr: Voir le contenu non-publié dont on est l'auteur

en: Content is sticky at top of lists
fr: Le contenu est épinglé en haut des listes

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Number of recent content items to display
fr: Nombre d'éléments de contenu récent à afficher

en: Welcome to @site-name
fr: Bienvenue sur @site-name

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fr: Si le site rencontre des problèmes avec les permissions d'accès au contenu, vous pouvez avoir à reconstruire le cache des permissions. La reconstruction va supprimer tous les privilèges d'accès et les remplacer par les permissions basées sur les paramètres et les modules courants. La reconstruction peut prendre un certain temps si le contenu est important et les paramètres de permissions complexes. Après la reconstruction, le contenu utilisera automatiquement les nouvelles permissions.

en: Node Access Permissions
fr: Droits d'accès au nœud

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fr: Gérer les types de contenu, incluant les valeurs par défaut, la promotion en page d'accueil, les paramètres des commentaires, etc.

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: Administer URL aliases
fr: Administrer les alias d'URL

en: Create and edit URL aliases
fr: Créer et modifier des alias d'URL

en: The alias is already in use.
fr: L'alias est déjà utilisé.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Permet de définir éventuellement une URL alternative pour accéder au terme du vocabulaire. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas la barre oblique de fin sinon l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: The active search modules have been changed.
fr: Les modules de recherche actifs ont été modifiés

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: Administer search
fr: Administrer la recherche

en: Use search
fr: Utiliser la recherche

en: Use advanced search
fr: Utiliser la recherche avancée

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fr: Configurer les paramètres de pertinence pour la recherche et d'autres options d'indexation.

en: Value @value is TRUE.
fr: La valeur @value est TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fr: La valeur @value est FALSE.

en: Value @value is NULL.
fr: La valeur @value est NULL.

en: Value @value is not NULL.
fr: La valeur @value n'est pas NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fr: La valeur @first est égale à la valeur @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas égale à la valeur @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fr: La valeur @first est identique à la valeur @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
fr: La valeur @first n'est pas identique à la valeur @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fr: Le test ne s'est pas terminé en raison d'une erreur fatale.

en: Link with label %label found.
fr: Un lien avec le label %label a été trouvé.

en: Link with label %label not found.
fr: Aucun lien avec le label %label n'a été trouvé.

en: Link containing href %href found.
fr: Un lien contenant href %href a été trouvé.

en: No link containing href %href found.
fr: aucun lien contenant href %href n'a été trouvé.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fr: Lien %label (@url_target) cliqué depuis @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fr: L'option @option du champs @id est sélectionnée.

en: Option @option for field @id is not selected.
fr: L'option @option du champs @id n'est pas sélectionnée.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fr: Par défaut Simpletest nettoiera les résultats après qu'ils aient été vus sur la page de résultats, mais dans certains cas cela peut être utile de laisser les résultats en base. Les résultats peuvent être vus sur <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. L'identifiant (ID) du test peut être trouvé dans la base de données, dans la table simpletest, ou gardé en suivi lorsque les résultats sont vus la première fois. De plus, certains modules peuvent fournir plus d'analyses ou fonctionnalités qui recquièrent ce paramètre pour être désactivés.

en: GSS negotiate
fr: negociation GSS

en: Any safe
fr: En toute sécurité

en: Running tests
fr: Lancement des tests

en: Administer tests
fr: Administrer les tests

en: The test run finished in @elapsed.
fr: L'exécution du test s'est terminée en @elapsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fr: Utiliser le bouton <em>Nettoyer l'environnement</em> pour supprimer les fichiers et tables temporaires .

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fr: Le framework Testing nécessite que la restriction <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> de PHP soit désactivée. Vérifiez la configuration de votre serveur web ou contactez votre hébergeur.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fr: Le framework de test ne peut pas être installé car la bibliothèque PHP <a href="@curl_url">cURL</a> n'est pas disponible.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fr: Le framework de test ne peut pas installé car l'extension PHP <a href="@hash_url">hash</a> est désactivée.

en: PHP open_basedir restriction
fr: Restriction open_basedir de PHP

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être tournée car la fonction imagerorate() n'est pas disponible danc cette installation de PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fr: L'image %file n'a pas pu être désaturée car la fonction imagefilter() n'est pas disponible dans cette installation de php.

en: Screenshot for !theme theme
fr: Capture d'écran du thème !theme

en: Settings for !theme theme
fr: Paramètres du thème !theme

en: Disable !theme theme
fr: Désactiver le thème !theme

en: Set !theme as default theme
fr: Choisir !theme comme thème par défaut

en: Enable !theme theme
fr: Activer le thème !theme

en: Enable and set default
fr: Activer et choisir par défaut

en: Enable !theme as default theme
fr: Activer !theme comme thème par défaut

en: default theme
fr: thème par défaut

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fr: Choisissez "Thème par défaut" pour toujours utiliser le même thème sur l'ensemble du site.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fr: Utiliser le thème d'administration lors de la création ou de la modification de contenu

en: The %theme theme has been enabled.
fr: Le thème %theme a été activé.

en: The %theme theme was not found.
fr: Le thème %theme n'a pas été trouvé.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fr: %theme est le thème par défaut et il ne peut pas être désactivé.

en: The %theme theme has been disabled.
fr: Le thème %theme a été désactivé.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fr: Merci de prendre en compte que le thème d'administration est toujours le thème %admin_theme ; en conséquence, le thème de cette page reste inchangé. Toutefois, toutes les sections de ce site non relatives à l'administration utilisent le thème par défaut %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
fr: %theme est désormais le thème par défaut.

en: The logo could not be uploaded.
fr: Le logo n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The favicon could not be uploaded.
fr: L'icône de favori n'a pas pu être téléchargé sur le serveur.

en: The custom logo path is invalid.
fr: Le chemin du logo personnalisé n'est pas valide.

en: The custom favicon path is invalid.
fr: Le chemin de l'icône de favori est invalide.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fr: @module (<span class="admin-missing">est incompatible avec</span> la version @version)

en: Would you like to continue with the above?
fr: Souhaitez-vous continuer avec ce qui précède ?

en: How this is used depends on your site's theme.
fr: La façon dont cela sera utilisé dépend du thème de votre site.

en: Number of posts on front page
fr: Nombre de contributions sur la page d'accueil

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fr: Le nombre maximal de contributions affichées sur les pages de vue d'ensemble comme la page d'accueil.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Errors and warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Clear all caches
fr: Vider tous les caches

en: Bandwidth optimization
fr: Optimisation de la bande passante

en: Compress cached pages.
fr: Compression des pages mises en cache.

en: Public file system path
fr: Chemin du système public de fichier

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers temporaires. Ce répertoire ne devrait pas être accessible à partir d'internet.

en: Default download method
fr: Méthode de téléchargement par défaut

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fr: Ce paramètre définit la méthode de téléchargement préférée. L'utilisation de fichiers publics est plus efficace mais ne fournit aucun contrôle d'accès.

en: Description of your site, included in each feed.
fr: Description de votre site, sera incluse dans chaque flux.

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Users may set their own time zone.
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fr: Rappeler les utilisateurs lors de la connexion si leur fuseau horaire n'est pas fixé.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fr: Ne s'applique que si les utilisateurs peuvent fixer leur fuseau horaire.

en: Time zone for new users
fr: Fuseau horaire pour les nouveaux utilisateurs

en: Default time zone.
fr: Fuseau horaire par défaut.

en: Empty time zone.
fr: Fuseau horaire vide.

en: Users may set their own time zone at registration.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir leur fuseau horaire à l'inscription.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fr: Utiliser des URL de la forme <code>example.com/user</code> à la place de <code>example.com/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fr: Aucun format de date personnalisé disponible. <a href="@link">Ajouter un format de date</a>.

en: Displayed as %date
fr: Affiché comme %date

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: Custom date format added.
fr: Le format de date personnalisé a été ajouté.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fr: Jetons pour la configuration générale du site et pour d'autres informations globales.

en: Tokens related to times and dates.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés au temps et aux dates.

en: Tokens related to uploaded files.
fr: Jetons (<em>tokens</em>) liés aux fichiers transférés.

en: URL (brief)
fr: URL (courte)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fr: L'URL de la page d'accueil du site sans le protocole.

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fr: Une date dans un format personnalisé. Voir !php-date pour plus de détails.

en: the PHP documentation
fr: la documentation PHP

en: Time-since
fr: Temps écoulé depuis

en: Raw timestamp
fr: Horodatage brut

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fr: Une date au format timestamp UNIX (%date)

en: Administer modules
fr: Administrer les modules

en: Administer site configuration
fr: Administrer la configuration du site

en: Administer themes
fr: Administrer les thèmes

en: Use the site in maintenance mode
fr: Utiliser le site en mode maintenance

en: View site reports
fr: Voir les rapports du site

en: Block IP addresses
fr: Bloquer des adresses IP

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: Temporary files
fr: Fichiers temporaires

en: Update modules
fr: Mise à jour des modules

en: Update themes
fr: Mise à jour des thèmes

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fr: Votre mot de passe n'est pas sauvé dans la base de donnée et est seulement utilisé pour établir une connexion.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fr: La connexion sera créée entre votre serveur web et la machine hébergeant les fichiers du serveur web. Dans la grande majorité des cas, ce sera la même machine, et "localhost" est correct.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fr: Configurez votre <a href="@user-edit">paramètre de fuseau horaire</a>.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez l'heure locale et le fuseau horaire souhaité. Les dates et heures seront affichées selon ce fuseau horaire sur l'ensemble du site.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: @zone: @date
fr: @zone : @date

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fr: Administrez les blocs, les types de contenu, les menus, etc.

en: Enable theme
fr: Activer le thème

en: Disable theme
fr: Désactiver le thème

en: Set default theme
fr: Choisir comme thème par défaut

en: Media tools.
fr: Outils multimédia.

en: Tools related to web services.
fr: Outils liés aux services web.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fr: Configurez la description du site, le nombre d'éléments par flux et si les flux doivent contenir les titres, les accroches ou le texte complet.

en: Development tools.
fr: Outils de développement.

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fr: Mettre le site hors ligne pour une maintenance ou le remettre en ligne.

en: Logging and errors
fr: Journalisation et erreurs

en: Regional and language
fr: Régionalisation et langue

en: Regional settings, localization and translation.
fr: Paramètres régionaux, localisation et traduction.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fr: Paramètres pour le fuseau horaire et le pays par défaut du site.

en: Edit date format
fr: Modifier le format de date

en: Allow users to edit a configured date format.
fr: Permettre aux utilisateurs de modifier un format de date configuré.

en: General system related configuration.
fr: Configuration générale du système.

en: Tools that enhance the user interface.
fr: Outils d'amélioration de l'interface utilisateur.

en: Content authoring
fr: Rédaction de contenu

en: Settings related to formatting and authoring content.
fr: Paramètres liés à la mise en forme et à la rédaction de contenu.

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fr: La fonction phpinfo() a été désactivée pour des raisons de sécurité. Pour consulter les informations phpinfo() de votre serveur, modifiez vos paramètres PHP ou contactez l'administrateur de votre serveur. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="@phpinfo">Activer et désactiver phpinfo()</a> du manuel.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fr: Pour exécuter le cron depuis l'extérieur de votre site, allez sur <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
fr: Votre configuration a été enregistrée.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fr: Aucun vocabulaire disponible. <a href="@link">Ajouter un vocabulaire</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href="@link">Ajouter un terme</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fr: Jetons liés aux termes de taxonomie.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fr: Jetons liés aux vocabulaires de taxonomie.

en: Administer vocabularies and terms
fr: Administrer les vocabulaires et termes

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Term reference
fr: Référence à un terme

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fr: Ce champ stocke une référence à un terme de taxonomy.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fr: Widget d'auto-complétion de terme (étiquetage)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fr: Le vocabulaire fournissant les options de ce champ.

en: Translate content
fr: Traduire le contenu

en: There is already a translation in this language.
fr: Une traduction existe déjà pour cette langue.

en: Installing updates
fr: Installation des mises à jour

en: Preparing to update your site
fr: Préparation de la mise à jour de votre site

en: Installing %project
fr: Installation de %project

en: Preparing to install
fr: Préparation de l'installation

en: Error installing / updating
fr: Erreur d'installation / de mise à jour

en: Installed %project_name successfully
fr: %project_name a été installé avec succès

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: La mise à jour a été terminée avec succès. Votre site a été retiré du mode maintenance.

en: Update was completed successfully.
fr: La mise à jour a été achevée avec succès.

en: Update failed! See the log below for more information.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: La mise à jour a échoué ! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'information. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fr: L'installation a été réalisée avec succès. Votre site n'est plus en mode maintenance.

en: Installation was completed successfully.
fr: L'installation a été réalisée avec succès.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fr: L'installation a échoué&nbsp;! Consultez le journal ci-dessous pour plus d'informations. Votre site est toujours en mode maintenance.

en: Failed to get available update data.
fr: La récupération des données de mise à jour disponibles a échoué.

en: No available update data
fr: Aucune donnée de mise à jour disponible

en: Checking available update data
fr: Vérification des données de mise à jour disponibles

en: Trying to check available update data ...
fr: Tentative de vérification des données de mises à jour disponibles...

en: Error checking available update data.
fr: Erreur à la vérification des données de mises à jour disponibles.

en: Checking available update data ...
fr: Vérification des données de mises à jour disponibles ...

en: Checked available update data for %title.
fr: Les données de mises à jour disponibles pour %title ont été vérifiées.

en: Failed to check available update data for %title.
fr: Échec lors de la vérification des données de mises à jour disponibles pour %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
fr: Une erreur s'est produite en essayant de récupérer les données de mises à jour disponibles.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fr: Il y a eu un problème à la récupération des informations de mise à jour. Veuillez ré-essayer plus tard.

en: (Theme)
fr: (Thème)

en: (Release notes)
fr: (Notes de version)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
fr: Cette mise à jour est une mise à jour de version majeure, ce qui signifie qu'elle n'est peut-être pas rétrocompatible avec votre version actuellement en fonction. Il est recommandé que vous lisiez les notes de version et, le cas échéant, continuiez à vos risques et périls.

en: (Security update)
fr: (Mise à jour de sécurité)

en: (Unsupported)
fr: (Non supportée)

en: Download these updates
fr: Télécharger ces mises à jour

en: Manual updates required
fr: Des mises à jour manuelles sont requises

en: You must select at least one project to update.
fr: Vous devez sélectionner au moins un projet à mettre à jour.

en: Downloading updates
fr: Téléchargement des mises à jour

en: Preparing to download selected updates
fr: Préparation au téléchargement des mises à jour sélectionnées

en: Downloading updates failed:
fr: Le téléchargement des mises à jour a échoué :

en: Updates downloaded successfully.
fr: Les mises à jour ont été téléchargées avec succès.

en: Fatal error trying to download.
fr: Erreur fatale en essayant de télécharger.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fr: Sauvegardez votre base de données et votre site avant de continuer. <a href="@backup_url">Apprenez comment le faire</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fr: Effectuer les mises à jour avec le site en mode maintenance (fortement recommandé)

en: Install from a URL
fr: Installer depuis une URL

en: For example: %url
fr: Par exemple : %url

en: For example: %filename from your local computer
fr: Par exemple : %filename depuis votre ordinateur local

en: Provided archive contains no files.
fr: L'archive spécifiée ne contient aucun fichier.

en: Unable to determine %project name.
fr: Impossible de déterminer le nom de %project.

en: %project is already installed.
fr: %project est déjà installé.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fr: Impossible d'extraire %file, ce n'est pas une archive valide.

en: Downloading %project
fr: Téléchargement de %project

en: Failed to download %project from %url
fr: Echec du téléchargement de %project depuis %url

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Depends on: !basethemes
fr: Dépend de : !basethemes

en: Required by: %subthemes
fr: Requis par : %subthemes

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fr: Vous pouvez installer automatiquement vos mises à jour manquantes en utilisant le Gestionnaire de mise à jour :

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels lorsqu'une mise à jour est disponible. Pour n'être prévenu que pour les mises à jour de sécurité, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fr: Votre site est actuellement configuré pour envoyer ces courriels seulement lorsque des mises à jour de sécurité sont disponilbles. Pour être prévenu de toute mise à jour disponible, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fr: La version installée comporte au moins un module ou un thème qui n'est plus supporté à ce jour. Le mettre à jour ou le désactiver est fortement recommandé. Veuillez consulter la page d'accueil du projet en question pour plus de détails.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fr: Il y a eu un problème à la vérification des <a href="@update-report">mises à jour disponibles</a> pour vos modules ou thèmes.

en: Ready to update
fr: Prêt pour la mise à jour

en: Update manager
fr: Gestionnaire de mises à jour

en: Registration and cancellation
fr: Inscription et annulation

en: Who can register accounts?
fr: Qui peut enregistrer des comptes ?

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: Visitors, but administrator approval is required
fr: Les visiteurs, mais l'approbation d'un administrateur est requise

en: When cancelling a user account
fr: Lors de l'annulation d'un compte utilisateur

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fr: Les utilisateurs avec les <a href="@permissions-url">droits</a> %select-cancel-method ou %administer-users peuvent supplanter cette méthode par défaut.

en: Select method for cancelling account
fr: Choisissez une méthode pour annuler un compte

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Enable signatures.
fr: Activer les signatures.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Enable user pictures.
fr: Activer les images des utilisateurs.

en: Picture directory
fr: Répertoire des images

en: Picture display style
fr: Style d'affichage des images

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fr: Le style sélectionné sera utilisé à l'affichage, alors que l'image originale sera conservée. Les styles peuvent être configurés depuis la zone d'administration <a href="!url">Style des images</a>.

en: Picture upload dimensions
fr: Dimensions pour le transfert des images

en: Picture upload file size
fr: Taille de fichier pour le transfert des images

en: Welcome (new user created by administrator)
fr: Bienvenue (nouvel utilisateur créé par un administrateur)

en: Welcome (awaiting approval)
fr: Bienvenue (en attente d'approbation)

en: Welcome (no approval required)
fr: Bienvenue (aucune approbation requise)

en: Password recovery
fr: Récupération de mot de passe

en: Account activation
fr: Activation du compte

en: Account cancellation confirmation
fr: Confirmation de l'annulation du compte

en: Account canceled
fr: Compte annulé

en: Notify user when account is canceled.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est annulé.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fr: Le lien de connexion unique sur lequel vous avez cliqué n'est pas valide.

en: When cancelling your account
fr: Lors de l'annulation de votre compte

en: When cancelling the account
fr: A l'annulation du compte

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fr: Demander un e-mail de confirmation pour annuler le compte.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fr: Si activé, l'utilisateur doit confirmer l'annulation du compte par courriel.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
fr: Si activé, l'utilisateur recevra une notification par courriel après l'annulation du compte.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fr: Voulez-vous vraiment annuler votre compte ?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fr: Voulez-vous vraiment annuler le compte %name ?

en: Select the method to cancel the account above.
fr: Choisir la méthode pour annuler le compte ci-dessus.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fr: Une demande de confirmation d'annulation de votre compte a été envoyée à votre adresse de courriel.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus resteront attribués à votre nom d'utilisateur.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fr: Votre compte sera bloqué et vous ne serez plus autorisé à vous connecter. Tout vos contenus seront cachés de tous les utilisateurs, sauf des administrateurs.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront assignés à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fr: Votre compte sera supprimé et toutes les informations du compte supprimées. Tous vos contenus seront aussi supprimés.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez essayé d'utiliser un lien d'annulation de compte ayant expiré. Veuillez en demander un nouveau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fr: Une demande d'annulation de compte a été envoyée à %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fr: Jetons relatifs aux comptes individuels d'utilisateur

en: Tokens related to the currently logged in user.
fr: Jetons associés à l'utilisateur actuellement connecté

en: User module timezone form element.
fr: Élément de formulaire "fuseau horaire" du module User

en: Administer permissions
fr: Administrer les droits

en: View user profiles
fr: Voir les profils utilisateur

en: Change own username
fr: Modifier son propre nom d'utilisateur (pseudo)

en: Cancel own user account
fr: Annuler son propre compte utilisateur

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fr: Note : le contenu peut être conservé, dépublié, supprimé ou transféré à l'utilisateur %anonymous-name, en fonction des <a href="@user-settings-url">paramètres utilisateur</a> configurés.

en: Select method for cancelling own account
fr: Choisir la méthode de suppression de votre compte

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fr: La signature est trop longue : elle doit contenir %max caractères ou moins.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr: Désolé, trop de tentatives de connexion échouées depuis votre adresse IP. Cette adresse IP est temporairement bloquée. Veuillez ré-essayer plus tard ou <a href="@url">demander un nouveau mot  de passe</a>.

en: Cancelling account
fr: Annulation du compte

en: Cancelling user account
fr: Annulation du compte de l'utilisateur

en: %name has been disabled.
fr: %name a été désactivé.

en: The user account %name cannot be cancelled.
fr: Le compte de l'utilisateur %name ne peut pas être annulé.

en: When cancelling these accounts
fr: Lors de l'annulation de ces comptes

en: Cancel accounts
fr: Supprimer des comptes

en: Blocked user: %name %email.
fr: Utilisateur bloqué : %name %email.

en: Confirm account cancellation
fr: Confirmer l’annulation du compte

en: Start with only a few modules enabled.
fr: Commencer avec seulement quelques modules activés.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fr: Installer avec les fonctionnalités couramment utilisées pré-configurées.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Author textfield
fr: Champ texte Auteur

en: A contact form with category %category already exists.
fr: Un formulaire de contact avec la catégorie %category existe déjà.

en: Hello !recipient-name,
fr: Bonjour !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fr: Tentative de créer une instance d'un champ @field_name sur le paquet @bundle qui a déjà une instance de ce champ.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
fr: API afin d'ajouter des champs sur des entités tels que des nœuds ou des utilisateurs.

en: Overview of fields on all entity types.
fr: Aperçu des champs de tout type d'entités.

en: Show more content
fr: Voir plus de contenu

en: Collapse
fr: Replier

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fr: Le framework Testing nécessite que la classe DOMDocument soit disponible. Vérifiez la commande <em>configure</em> sur la <a href="@link-phpinfo">page d'information PHP</a>.

en: Error messages to display
fr: Messages d'erreur à afficher

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fr: Il est recommandé aux sites fonctionnant dans un environnement de production de ne pas afficher les erreurs.

en: Cannot open %file_path
fr: Impossible d'ouvrir %file_path

en: Term name textfield
fr: Champ texte nom du terme

en: Term description textarea
fr: Zone de texte de description du terme

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fr: Instructions de réinitialisation de mot de passe envoyées à %email. Vous devez vous déconnecter pour utiliser le lien de réinitialisation de mot de passe situé dans le courriel.

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fr: Votre mot de passe actuel est manquant ou incorrect; il est requis pour changer : %name

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à l'adresse de courriel du nouvel utilisateur <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Configure user accounts.
fr: Configurer les comptes utilisateurs.

en: %module module installed.
fr: Module %module installé.

en: @node_type comment
fr: Commentaire sur @node_type

en: Edit comment %comment
fr: Modifier le commentaire %comment

en: Administer text formats and filters
fr: Administrer les formats de texte et les filtres

en: @type language detection
fr: Détection de la langue @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fr: Les chaînes du fichier transféré remplacent celles existantes alors que les nouvelles sont ajoutées. Les pluriels sont mis à jour.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fr: Les chaînes existantes et les pluriels sont conservés, seules les nouvelles chaînes sont ajoutées.

en: User interface text
fr: Texte de l'interface utilisateur

en: Use the detected interface language.
fr: Utiliser la langue de l'interface détectée

en: @remote could not be saved to @path.
fr: @remote n'a pas pu être sauvegardé vers @path.

en: Database support
fr: Support de base de données

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fr: La fonction theme() n'est pas appelée tant que tous les modules ne sont pas chargés.

en: The date the comment was most recently updated.
fr: La date à laquelle le commentaire a été le plus récemment mis à jour.

en: Comment posted: %subject.
fr: Commentaire posté : %subject.

en: On value
fr: Valeur si coché

en: If left empty, "1" will be used.
fr: Si laissé vide, "1" sera utilisé.

en: Off value
fr: En dehors de la valeur

en: If left empty, "0" will be used.
fr: Si laissé vide, "0" sera utilisé.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fr: Ce champ a été désactivé car vous n'avez pas les droits suffisants pour le modifier.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
fr: La bibliothèque de fonctions GD pour PHP est activée, mais elle a été compilée sans support des fonctions de rotation et de dé-saturation d'images. Elle a probablement été compilée en utilisant les bibliothèques officielles de GD provenant de http://www.libgd.org à la place de la bibliothèque GD livrée avec PHP. Vous devriez recompiler PHP en utilisant l'option --with-gd. Consultez <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">le manuel PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
fr: Effets de rotation et de désaturation de la bibliothèque GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fr: Voir, modifier et supprimer tous les contenus sans tenir compte des restrictions de droits.

en: The HTML ID %id is unique.
fr: L'identifiant (ID) HTML %id est unique.

en: Syslog format
fr: Format de Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fr: Spécifier le format des entrées du journal système. Les variables disponibles sont: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL de base du site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Horodatage UNIX de l'entrée du journal.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La catégorie à laquelle ce message appartient.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'adresse IP de l'utilisateur déclenchant le message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI demandé..</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Le HTTP Referer, si disponible.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utilisateur.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un lien à associer avec le message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Le message à stocker dans le journal.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fr: Les ressources externes peuvent être optimisées automatiquement, ce qui peut réduire à la fois la taille et le nombre de requêtes adressées à votre site web.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fr: Une date dans le format "temps depuis". (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fr: L'erreur HTTP @errorcode s'est produite lors de la tentative de récupération de @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fr: Une traduction de %title en %language existe déjà. Un(e) nouveau(elle) %type sera créé(e) — et non une nouvelle traduction.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fr: <a href="@update">Lancer les mises à jour de la base de données</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
fr: Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar borders
fr: Bordures de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Plum
fr: Prune

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fr: %field ne peut contenir que les caractères de a-z, soulignement (_), ou des tirets (-).

en: %field cannot contain any markup.
fr: %field ne peut pas contenir de balise.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fr: Aucun alias d'URL disponible. <a href="@link">Ajouter un alias d'URL</a>.

en: Expiration of cached pages
fr: Expiration des pages en cache

en: Administer software updates
fr: Gérer la mise à jour logicielle

en: @required_name (Missing)
fr: @required_name (Manquant)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fr: @required_name (Version @compatibility requise)

en: @name requires at least PHP @version.
fr: @name requiert au minimum PHP @version.

en: Unresolved dependency
fr: Dépendance non résolue

en: @name requires this module.
fr: @name à besoin de ce module.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fr: @name requiert ce module et cette version. Vous utilisez actuellement @required_name version @version

en: Site details
fr: Détails du site

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Ice
fr: Glace

en: Can't handle more than one field storage engine
fr: Il n'est pas possible de spécifier plus d'un moteur de stockage de champ

en: Field storage engine not found.
fr: Le moteur de stockage de champs n'a pas été trouvé.

en: For this query an entity type must be specified.
fr: Un type d'entité doit être spécifié pour cette requête.

en: Entity %entity has no base table.
fr: L'entité %entity n'a pas de table dans la base.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fr: Impossible de trier @entity_type par @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fr: Le préfixe %prefix, saisi pour les tables de la base de données est incorrect. Le préfixe ne peut contenir que des caractères alphanumériques, des points, ou des tirets bas (_).

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fr: Tentative de purger un champ @field_name qui possède encore des instances.

en: %name: the value may be no less than %min.
fr: %name: la valeur ne peut pas être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fr: %name: la valeur ne peut pas être supérieure à %max.

en: No fields have been defined yet.
fr: Aucun champ n'a encore été défini.

en: Weight for new field
fr: Poids du nouveau champ

en: Weight for added field
fr: Poids du champ ajouté

en: User interface for the Field API.
fr: Interface utilisateur de Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Delete an existing effect from a style.
fr: Supprimer un effet existant sur un style.

en: Node module element
fr: Élément du module Node

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fr: Texte attendu trouvé dans @field du message de courriel : "@expected".

en: not yet assigned
fr: Pas encore assigné

en: not yet created
fr: Pas encore créé

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: The URL of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: Comment display
fr: Affichage des commentaires

en: New field name
fr: Nom du nouveau champ

en: Error opening socket @socket
fr: Erreur lors de l'ouverture de la socket @socket

en: delivery callback not found
fr: procédure de rappel de livraison non trouvée

en: callback %callback not found: %q.
fr: procédure de rappel %callback non trouvée : %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fr: Le fichier %file (%realpath) n'a pas pu être copié car il n'existe pas.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fr: Le fichier %file spécifié n'a pas pu être copié vers %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fr: Les données n'ont pas pu être sauvées car la destination %destination est invalide.. Ceci peut etre causé par une mauvaise utilisation de file_save_data() ou le manque d'un conteneur de stream.

en: Database log messages to keep
fr: Messages de journalisation de la base  à garder.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fr: Nombre maximum de messages à conserver dans le journal. Nécessite l'<a href="@cron">activation du planificateur de tâche (Cron)</a>.

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fr: Définissez une chaîne qui doit être suffixée par une valeur telle que 'm' ou 'kb/s'. Laissez vide pour ne rien ajouter. Séparez les valeurs du singulier et du pluriel par un pipe, par exemple : ('mètre|mètres').

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display prefix and suffix.
fr: Afficher le préfixe et le suffixe.

en: Display with prefix and suffix.
fr: Afficher avec le préfixe et le suffixe

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: No field is displayed.
fr: Aucun champ n'est affiché.

en: No field is hidden.
fr: Aucun champ n'est caché.

en: Format settings:
fr: Paramètres de format:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fr: Le fichier utilisé dans le champ !name ne peut pas être référencé.

en: Missing text format: %format.
fr: Format de texte manquant : %format.

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fr: Votre module de recherche par défaut n'est pas défini comme module activé.

en: Search is currently disabled.
fr: La recherche est actuellement désactivée.

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
fr: Vous pouvez spécifier une URL relative à utiliser comme page d'accueil. Laissez vide pour afficher le flux de contenu par défaut.

en: Error pages
fr: Pages d'erreur

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fr: Le chemin '%path' est invalide ou vous n'avez pas le droit d'y accéder.

en: Last run: %cron-last ago.
fr: Dernière exécution&nbsp;: il y a %cron-last

en: Run cron every
fr: Lancer les tâches planifiées (cron) toutes les

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fr: Gérer les tâches de maintenance automatique du site.

en: Weight for added term
fr: Poids du terme ajouté

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire de téléchargement où les images seront stockées.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fr: Les images plus grandes seront redimensionnées à cette taille.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fr: Taille de fichier maximale autorisée pour les envois d'images. La taille d'envoi est en principe uniquement limitée par la configuration PHP de la taille maximale des envois (post_max_size) et la taille des fichiers transféré sur le serveur (upload_max_filesize), de plus les images sont automatiquement retaillées aux dimensions définies ci-dessus.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fr: Votre image ou avatar. Les images de taille supérieure à @dimensions pixels seront réduites.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
fr: Profil minimal pour lancer des tests. N'inclut que les modules absolument nécessaires.

en: The settings file is writable.
fr: Le fichier de configuration est accessible en écriture.

en: Invalid merge query: no conditions
fr: Requête de fusion invalide : aucune condition

en: Post comments
fr: Poster des commentaires

en: Skip comment approval
fr: Ignorer l'approbation des commentaires

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fr: Voulez-vous vraiment désactiver le format de texte %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fr: Les formats de texte désactivés sont complètement retirés de l'interface d'administration et tout contenu enregistré avec ce format ne sera pas affiché. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Disabled text format %format.
fr: Format de texte %format désactivé.

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Disable text format
fr: Désactiver le format de texte

en: Current URL is @url.
fr: L'URL actuelle est @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fr: Le titre de la page @actual est égal à @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fr: Le titre de la page @actual n'est pas égual à @unexpected

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fr: Réponse HTTP non attendue !code, actuel : !curl_code

en: Configure @module permissions
fr: Configurer les droits pour @module

en: Administer settings.
fr: Administrez les paramètres.

en: View reports, updates, and errors.
fr: Voir les rapports, les mises à jour et les erreurs.

en: Nothing
fr: Rien

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fr: %type : !message dans %function (ligne %line dans %file).

en: Update @title
fr: Mettre à jour @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_).

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fr: Le nom système doit être unique.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fr: Le nom compréhensible par une machine ne doit contenir que des lettres minuscules, chiffres, et traits d'union.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Parent for @title
fr: Parent de @title

en: New field label
fr: Étiquette du nouveau champ

en: Parent for new field
fr: Parent du nouveau champ

en: Type of new field
fr: Type du nouveau champ

en: Widget for new field
fr: Widget du nouveau champ

en: Existing field label
fr: Étiquette du champ existant

en: Parent for existing field
fr: Parent du champ existant

en: Existing field to share
fr: Champ existant à partager

en: Widget for existing field
fr: Widget pour le champ existant

en: Label display for @title
fr: Étiquette affichée pour @title

en: Formatter for @title
fr: Mise en forme pour @title

en: Parents for @title
fr: Parents pour @title

en: Visibility for @title
fr: Visibilité de @title

en: Weight for new file
fr: Poids du nouveau fichier

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Weight for new effect
fr: Poids du nouvel effet

en: Enable @title menu link
fr: Activer le lien de menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fr: Un nom unique pour construire l'URL du menu. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de contenu. Peut seulement contenir des lettres minuscules, chiffres, et tirets-bas (_). Ce nom sera utilisé pour construire l'URL de la page %node_add, dans laquelle tirets-bas (_) sera converti en tiret (-).

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fr: Votre serveur web ne semble pas supporter PDO (PHP Data Objects). Demander à votre hébergeur s'il supporte l'extension native PDO. Voir la <a href="@link">page des pré-requis système</a> pour plus d'informations.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fr: La version de la base de données %version est antérieure à la version minimale requise %minimum_version.

en: URL fallback
fr: URL de remplacement

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fr: Utiliser une langue déjà détecté des URLs si aucune langue n'est trouvé.

en: %type_name: Create new content
fr: %type_name : Créer un nouveau contenu

en: %type_name: Edit own content
fr: %type_name : Modifier son propre contenu

en: %type_name: Edit any content
fr: %type_name : Modifier n'importe quel contenu

en: %type_name: Delete own content
fr: %type_name : Supprimer son propre contenu

en: %type_name: Delete any content
fr: %type_name : Supprimer n'importe quel contenu

en: Next steps
fr: Étapes suivantes

en: @driver_name settings
fr: Paramètres de @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fr: MySQL, MariaDB ou équivalent

en: Autocomplete popup
fr: Popup d'auto-complétion

en: Searching for matches...
fr: Recherche de correspondances...

en: No fields are present yet.
fr: Aucun champ n'est encore présent.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fr: Gras

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fr: Lire la suite<span class="element-invisible"> de @title</span>

en: Uninstall @module module
fr: Désinstaller le module @module

en: Aggregate and compress CSS files.
fr: Agréger et compresser les fichiers CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
fr: Agréger les fichiers JavaScript.

en: Enable newly added modules
fr: Activer les modules récemment ajoutés

en: Enable newly added themes
fr: Activer les thèmes récemment ajoutés

en: View the administration theme
fr: Voir le thème d'administration

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fr: Seulement utilisé quand le site est configuré pour utiliser un thème d'administration dédié sur la <a href="@appearance-url">page de configuration de l'apparence</a>.

en: Release notes for @project_title
fr: Notes de version pour @project_title

en: The role settings have been updated.
fr: Les paramètres des rôles ont été mis à jour.

en: Disable the account and keep its content.
fr: Désactiver le compte et garder son contenu.

en: Disable the account and unpublish its content.
fr: Désactiver le compte et dépublier son contenu

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fr: Supprimer le compte et attribuer son contenu à l'utilisateur %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
fr: Supprimer le compte et son contenu

en: Display on user registration form.
fr: Afficher sur le formulaire d'enregistrement d'un utilisateur.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fr: C'est obligatoire pour les champs 'requis'.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fr: Utiliser l'étiquette du champ au lieu de l'étiquette "Par valeur"

en: List (integer)
fr: Liste (entier)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fr: Ce champ enregistre des entiers depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.

en: List (float)
fr: Liste (réel à virgule flottante)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fr: Ce champ enregistre des valeurs décimales depuis une liste de valeurs pairées autorisées. Exemple : 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fr: Ce champ enregistre les valeurs de texte depuis une liste de valeurs pairées autorisées 'valeur => étiquette'. Exemple : 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fr: L'étiquette est optionnelle : si une ligne contient un nombre seul, il sera utilisé comme clef et étiquette.

en: Allowed values list: invalid input.
fr: Liste des valeurs autorisées : entrée invalide.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fr: Liste des valeurs autorisées : certaines valeurs sont sur le point d'être retirées alors qu'elles sont actuellement utilisées.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fr: Impossible d'analyser (parser) le fichier info : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fr: Le fichier info (%info_file) ne définit pas d'attribut 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fr: Le framework de test nécessite que la limite mémoire de PHP soit au moins de %memory_minimum_limit. La valeur actuelle est de  %memory_limit. <a href="@url">Suivez ces étapes pour continuer</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fr: %archive_file ne contient pas de fichiers .info.

en: Administer content and comments.
fr: Administrer le contenu et les commentaires.

en: Comment fields
fr: Champs de commentaires

en: RSS category
fr: Catégorie RSS

en: Administer fields
fr: Administrer les champs

en: Changes to the style have been saved.
fr: Les modifications du style ont été enregistrées.

en: (Machine name: @type)
fr: (Nom système : @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fr: Le nom système ne peut pas être "add" ou "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fr: Requête étiquetée pour l'accès aux nœuds mais il n'y a pas aucun nid. Ajoutez des clés étrangères à node.nid dans le schéma de base de données pour corriger ceci.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fr: Votre requête de listage de nœuds utilise @fallback comme table de base dans une requête étiquetée pour l'accès aux nœuds. Ceci peut ne pas être sécurisé et peut même ne pas fonctionner. Spécifiez les clés étrangères dans votre schéma de base de données à node.nid

en: Unknown field: @field_name
fr: Champ inconnu : @field_name

en: Enabled modules: %modules
fr: Modules activés : %modules

en: Sint Maarten
fr: Saint-Martin

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
fr: Propriété de bundle manquante sur l'entité de type @entity_type.

en: Fields type(s) in use
fr: Type(s) de champs en cours d'utilisation

en: Fields pending deletion
fr: Champs en attente de suppression

en: The requested page "@path" could not be found.
fr: La page demandée "@path" n'a pas pu être trouvée.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fr: Le formulaire n'est plus à jour. Copiez tout travail non enregistré dans le formulaire ci-dessous puis <a href="@link">rechargez cette page</a>.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fr: Laisser ceci vide pour supprimer à la fois le pseudo existant et le mot de passe.

en: To change the password, enter the new password here.
fr: Pour modifier le mot de passe, saisissez le nouveau mot de passe ici.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fr: Les informations d'authentification HTTP doivent inclure un pseudo (nom d'utilisateur) en plus d'un mot de passe.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fr: Le planificateur de tâche (Cron) s'occupe de lancer des tâches périodiques pour vérifier les mises à jour et indéxer le contenu pour la recherche.

en: The clean URL test passed.
fr: Le test des URL simplifiées a été passé avec succès.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fr: Les URL simplifiées sont activées, mais le test des URL simplifiées a échoué. Décochez l'option ci-dessous pour désactiver les URL simplifiées.

en: The clean URL test failed.
fr: Le test des URL simplifiées a échoué.

en: User name and password
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: User module account form elements.
fr: Éléments de formulaire de compte utilisateur du module User.

en: There was a problem creating field %label: !message
fr: Il y a eu un problème lors de la création du champ %label : !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fr: Le test ne peut pas être executé car il n'a pas été initialisé correctement.

en: Found field with name @name
fr: Un champ avec le nom @field trouvé

en: Found field with name @name and value @value
fr: Un champ avec le nom @field et la valeur @value trouvé

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fr: Un champ de type liste (@field_name) avec des données existantes ne peut pas avoir ses clés changées.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique contenant des lettres, nombres et des tirets bas.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
fr: Le configuration du style %style a été réinitialisée.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fr: Si aucune image n'est transférée, cette image sera montrée à l'affichage et surchargera l'image par défaut du champ.

en: Taxonomy field @field_name not found.
fr: Le champ de taxonomie @field_name n'a pas été trouvé.

en: Public files directory
fr: Répertoire des fichiers publics

en: Temporary files directory
fr: Répertoire des fichiers temporaires

en: Private files directory
fr: Répertoire des fichiers privés

en: Subscribe to !feed-title
fr: S'abonner à !feed-title

en: Table @name already exists.
fr: La table @name existe déjà.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
fr: Impossible de renommer @table en @table_new : la table @table n'existe pas.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
fr: Impossible de renommer @table en @table_new : la table @table_new existe déjà.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter le champ @table.@field : la table n'existe pas.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
fr: Impossible d'ajouter le champ @table.@field : le champ existe déjà.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fr: Impossible de définir une valeur par défaut pour le champ @table.@field : le champ n'existe pas.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fr: Impossible de supprimer la valeur par défaut du champ @table.@field : le champ n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter une clef primaire à la table @table : la table n'existe pas.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
fr: Impossible d'ajouter une clef primaire à la table @table : la clef primaire existe déjà.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter la clef unique @name à la table @table : la table n'existe pas.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
fr: Impossible d'ajouter la clef unique @name à la table @table : la clef unique existe déjà.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
fr: Impossible d'ajouter l'index @name à la table @table : la table n'existe pas.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
fr: Impossible d'ajouter l'index @name à la table @table : l'index existe déjà.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
fr: Impossible de changer la définition du champ @table.@name : le champ n'existe pas.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
fr: Impossible de renommer le champ @table.@name en @name_new : le champ cible existe déjà.

en: No book content available.
fr: Aucun contenu de livre disponible.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
fr: Type(s) de champ(s) utilisé(s) - voir <a href="@fields-page">Liste des champs</a>

en: logged in users only
fr: utilisateurs connectés seulement

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
fr: Avoir un aperçu de <a href="@url">tous les contenus</a>.

en: Caribbean Netherlands
fr: Pays-Bas caribéens

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial on drupal.org</a>.
fr: Pour plus d'information sur la mise en place des tâches planifiées, consultez <a href="@url">le tutoriel de mise en place d'un cron sur drupal.org</a>.

en: Not fully protected
fr: Pas entièrement protégé

en: The response failed verification so will not be processed.
fr: La vérification de la réponse a échoué, elle ne sera pas traitée.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
fr: L'URL de retour n'est pas locale et n'est pas de confiance : !url

en: CustomMessage: !customMessage
fr: Message personalisé : !customMessage

en: Public local files served by the webserver
fr: Fichiers publics locaux servis par le serveur web

en: Temporary local files for upload and previews
fr: Fichiers temporaires locaux pour le chargement et la prévisualistion

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue Commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Affichez le commentaire sous la forme RSS.

en: Display the content with standard node view.
fr: Affichez le contenu par une vue de nœud standard.

en: Content ID from URL
fr: ID du contenu provenant de l'URL

en: Taxonomy term ID from URL
fr: ID du terme de taxonomie depuis l'URL

en: Display the user acounts with standard user account view.
fr: Afficher les comptes utilisateur avec la vue standard Compte utilisateur.

en: User account ID from URL
fr: ID du compte URL provenant de l'URL

en: Master
fr: Maître

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut de cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue comme page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Affichez la vue sous forme de bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Des pièces (de contenu) ajoutées aux autres affichages pour proposer différentes vues de la même vue.

en: Feed
fr: Flux

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue comme un flux, tel que le flux RSS.

en: Embed
fr: Intégré

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournissez un affichage qui peut être incorporé en utilisant l'API de Views.

en: Unformatted list
fr: Liste non formatée

en: Displays rows one after another.
fr: Affiche les lignes l'une après l'autre.

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes comme liste HTML.

en: Grid
fr: Grille

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille

en: Displays rows in a table.
fr: Affiche les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le résumé par défaut comme liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le résumé non formaté, avec pour options l'un après l'autre ou aligné.

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Fields
fr: Champs

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un gabarit facultatif.

en: Display fields as RSS items.
fr: Affichez les champs sous la forme d'éléments RSS.

en: Fixed value
fr: Valeur fixée

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute de l'URL

en: Numeric
fr: Numérique

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour tous les utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant un ou les rôles spécifiés.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant la chaîne de permission spécifiée.

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Backdrop database API.
fr: Une requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de la base de données Backdrop.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache de données Views.

en: Time-based
fr: Selon une période de temps

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache des données selon un temps défini.

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé de base

en: Input required
fr: Entrée requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui ne montre une vue que lorsque le formulaire contient une entrée utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue peut trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre limité d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Affichez le nombre limité d'éléments que cette vue peut trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Sortie paginée, pagination complète

en: Full
fr: Complet

en: Paged output, full Backdrop style
fr: Sortie paginée, style complet Backdrop

en: Paged output, mini pager
fr: Sortie paginée, mini pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utilisez la sortie mini pagination.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Place tous les résultats dans une boite de sélection et permet aux utilisateurs de se rendre sur une nouvelle page en fonction des résultats.

en: The default block rendering style with predictable tags provided by the site template.
fr: Le style du rendu du bloc par défaut avec les balises prévisibles fournies par le gabarit du site.

en: Dynamic
fr: Dynamique

en: Customizable rendering style in which every HTML tag can be configured.
fr: Personnalisez le style du rendu dans lequel chaque balise HTML peut être configurée.

en: Step !current of !total
fr: Étape !current sur !total

en: Administrator
fr: administrateur

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Search result highlighting input
fr: Sortie des résultats de recherche surligné

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocke une date dans la base de données comme champ datetime (date et heure), recommandé pour les dates et heures complètes nécessitant une conversion de fuseau horaire.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocke une date dans la base de données comme date ISO, recommandé pour les dates partielles ou historiques.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fr: Stocke une date dans la base de données comme timestamp, format obsolète pour prendre en charge les anciennes dates .

en: This field stores and renders email addresses.
fr: Ce champ stocke et fait le rendu des adresses e-mail.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stockez le titre, href et les attributs dans la base de données pour reconstituer un lien.

en: Number (integer)
fr: Nombre (entier)

en: Number (decimal)
fr: Nombre (décimal)

en: Number (float)
fr: Nombre (flottant)

en: Text (short)
fr: Texte (court)

en: Text (long)
fr: Texte (long)

en: Text (long with summary)
fr: Texte (long avec résumé)

en: Default email link
fr: Lien e-mail par défaut

en: Display the email address as a mailto link.
fr: Afficher l'adresse e-mail comme un lien mailto.

en: Email plain text
fr: E-mail en texte brut

en: Display the email address as plain text.
fr: Affichez l'adresse e-mail en texte brut.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, comme lien (défaut)

en: Title, as plain text
fr: Titre, format texte brut

en: URL, as link
fr: URL, comme lien

en: URL, as plain text
fr: URL, comme texte brut

en: URL, absolute
fr: URL, absolue

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, au format lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Séparer le titre et l'URL

en: more
fr: Plus

en: fields
fr: champs

en: field
fr: champ

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Filter criteria
fr: Critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtre

en: Relationships
fr: Relations

en: relationships
fr: relations

en: Relationship
fr: Relation

en: No results behavior
fr: Pas de résultat

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont les réponses au contenu du nœud.

en: The comment ID of the field
fr: L'ID commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Il peut être présenté soue la forme d'un lien vers la page d'accueil de l'auteur.

en: Author's website
fr: Le site web de l'auteur

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Il peut être affiché comme lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur inscript.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Le nom d'hôte de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Mail
fr: courriel

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'e-mail de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur inscript.

en: Post date
fr: Date d'envoi

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de la création du commentaire.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date actuelle (ou du jour) au format CCAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Création, l'année + le mois

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date au format AAAAMM.

en: Created year
fr: Création, l'année

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date au format AAAA.

en: Created month
fr: Création, le mois

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date au format MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Création, le jour

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date au format JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Création, la semaine

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date au format SS (01 - 53).

en: The language the comment is in.
fr: La langue du commentaire.

en: Updated date
fr: Date mise à jour

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: La date et l'heure de la dernière mise à jour du commentaire.

en: Updated year + month
fr: Mise à jour, l'année + le mois

en: Updated year
fr: Année mise à jour

en: Updated month
fr: Mise à jour, le mois

en: Updated day
fr: Mise à jour, le jour

en: Updated week
fr: Mise à jour, la semaine

en: Approved
fr: Approuvé

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est apprové (ou s'il se trouve toujours dans la file de modération)

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournissez un lien pour voir le commentaire.

en: Edit link
fr: Éditer le lien

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournissez un lien pour modifier le commentaire.

en: Delete link
fr: Supprimer le lien

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournissez un lien pour supprimer le commentaire.

en: Approve link
fr: Lien Approuver

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournissez un lien pour appruver lecommentaire.

en: Reply-to link
fr: Lien Répondre

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournissez  un lien pour répondre au commentaire.

en: Depth
fr: Profondeur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Affichez la profondeur du commentaire si celui-ci est à la file.

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier par l'ordre de la file. Ceci laissera les commentaires enfants avec leurs parents.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'ID du nœud pour lequel le commentaire est une réponse

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu qui est une réponse au commentaire.???

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de champs supplémentaires en plus de uid, ajoutez commentaire: relation auteur

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'ID utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: author
fr: auteur

en: Parent CID
fr: CID parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'ID Commentaire du commentaire parent.

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de l'envoi du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: L'auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur du dernier commentaire posté.

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires à la file dans le nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date pour mis à jour/commenté

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: Heure du dernier commentaire posté ou de la dernière mise à jour du nœud.

en: Last comment CID
fr: CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Last comment uid
fr: UID du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'ID utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: Bulk operations
fr: Opérations par lot

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on comments.
fr: Fournit une case à cocher sur chaque ligne ainsi qu'un formulaire pour exécuter des actions en masse sur les commentaires.

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: - No value -
fr: - Aucune valeur -

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: term from !field_name
fr: terme de !field_name

en: Files maintained by Backdrop and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Backdrop et divers modules

en: The ID of the file.
fr: L'ID du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
fr: Fournissez un lien pour supprimer l'entité de fichier.

en: Mime type
fr: Type MIME

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The extension of the file.
fr: L'extension du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: Date à laquelle de fichier a été chargé.

en: User who uploaded
fr: L'utilisateur qui a chargé

en: The user account that uploaded the file.
fr: Le compte utilisateur qui a chargé le fichier.

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on files.
fr: Fournit une case à cocher sur chaque ligne ainsi qu'un formulaire pour des actions en masse sur les fichiers.

en: File Usage
fr: Utilisation des fichiers

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu associé à ce fichier, en général par ce fichier est un champ du contenu.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, en général parce que c'est un champ dans le nœud

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur est associé à ce fichier, en général parce que ce fichier est un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier est associé à cet utilisateur, en général parce que c'est un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire associé à ce fichier, en général parce que ce fichier est dans un champ dans le commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier associé à ce commentaire, en général parce qu'il est dans un champ dans le commentaire.

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, en général, parce que ce fichier est dans un champ sur le terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, en général, parce qu'il est dans un champ sur le terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, en général parce que ce fichier est dans un champ sur le vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé au vocabulaire de taxonomie, en général, un champ dans le vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation de ce fichier.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité relative au fichier.

en: Entity ID
fr: ID de l'entité

en: The ID of the entity that is related to the file.
fr: L'ID de l'entité relative au fichier.

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Une chaine source à traduire, en anglais ou la langue du site par défaut.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une dexcription de l'umplacment ou du contexte de la chaine.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe de la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaine de caractères originale complète.

en: The version of Backdrop core that this string is for.
fr: La version de Backdrop Cœur pour laquelle cette chaîne est conçue.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournit un simple lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible locale

en: Translation
fr: Traduction

en: The full translation string.
fr: La chaine de traduction complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: The ID of the parent translation.
fr: L'ID de la traduction parente.

en: Plural
fr: Pluriel

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si oui ou non la traduction est au pluriel.

en: The node ID.
fr: L'ID du nœud

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date d'envoi du contenu.

en: The date the content was last updated.
fr: Date de la dernière mise à jour du contenu.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "message de forum", "story", etc.).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si oui ou non le contenu est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Filtrez pour écarter le contenu non publié si l'utilisateur actuel ne peut pas le voir.

en: Promoted
fr: Promu

en: Whether or not the content is promoted.
fr: Si oui ou non le contenu est promu.

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Sticky
fr: Épinglé

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si oui ou non le contenu épinglé.

en: Not sticky
fr: non épinglé

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si oui ou non le contenu est épinglé. Pour lister le contenu épinglé d'abord, réglez cette option sur descendant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournissez un lien ver le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournissez un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournissez un lien pour pouvoir supprimer un contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: Le chemin avec alias de ce commentaire.

en: Created date
fr: Création, la date

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur à l'origine de la création du contenu. Si vous avez besoin de champs supplémentaires en plus d'uid, ajoutez contenu: relation auteur.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Établit le lien entre un contenu et l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une révision

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds où un utilisateur donné a une révision

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on nodes.
fr: Fournit une case à cocher sur chaque ligne ainsi qu'un formulaire pour des actions en masse sur les nœuds.

en: Content revision
fr: Révision du contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La révision de contenu est l'historique des modifications apportées au contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Établit le lien entre une révision de contenu et l'utilisateur qui a créé cette révision.

en: The revision NID of the content revision.
fr: Le NID révision de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérez le contenu actuel d'après la révision de contenu.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'ID de révision de la révision de contenu.

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message du log entré lorsque la révision a été créée.

en: The date the node was last updated.
fr: Date de la dernière mise à jour du nœud.

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournissez un lien vers la révision.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournissez un lien pour revenir sur la révision.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournissez un lien pour pouvoir supprimer la révision de contenu.

en: Content access
fr: Accéder au contenu

en: Access
fr: Accès

en: Filter by access.
fr: Filtrage par accès.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtrer le contenu par l'accès à la vue. <strong>Ceci n'est pas nécessaire si vous utilisez un nœud comme votre table de base</strong>.

en: Has new content
fr: Possède un nouveau contenu

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Montrer un indicateur si le contenu est nouveau pou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Ne montrez que le contenu nouveau ou mis à jour.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: URL redirects
fr: Redirections d'URL

en: Listings of URL redirects.
fr: Listes des redirections d'URL.

en: Redirect ID
fr: ID de la redirection

en: The internal ID of the redirect.
fr: L'ID interne de la redirection.

en: The type of redirect.
fr: Le type de redirection.

en: ID of user who created the URL redirect.
fr: ID de l'utilisateur qui a créé la redirection d'URL.

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtrer la vue d'Actuellement connectés dans l'utilisateur.???

en: Source URL
fr: URL source

en: The source URL which generates a redirect
fr: L'URL source qui a généré une redirection

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: The destination URL
fr: L'URL de destination

en: The language the redirect is for.
fr: La langue qui utilise cette redirection.

en: Clicks
fr: Clics

en: Number of times this URL redirect has been followed.
fr: Nombre de fois que cette redirection d'URL a été suivie.

en: Last accessed date
fr: Date du dernier accès

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
fr: La date et l'heure du dernier accès à l'URL de redirection

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
fr: Fournissez des liens pour les opérations que l'utilisateur peut exécuter sur les redirections d'URL.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
fr: Fournissez un lien pour modifier la redirection d'URL.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
fr: Fournissez un lien pour supprimer une redirection d'URL.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Les résultats de l'élément de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas aussi présent.

en: Links from
fr: Liens Expéditeur (de)

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Les nœuds cibles d'un lien du nœud.

en: Links to
fr: Liens Destinataire (à)

en: Other nodes that link to the node.
fr: D'autres nœuds pointant vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Rechercher des termes

en: The terms to search for.
fr: Les termes à rechercher.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Backdrop root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier primaire de cet élément, relatif à la racine de Backdrop, ex. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'élément, ex. nœud.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Le type de l'élément, soit un module, un thème ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si oui ou non cet élément est activé.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Le numéro de version du shéma de base de données du module. -1 si le module n'est pas installé (ces tables n'existent pas) ; 0 ou la fonction hook_update_N() du plus grand N du module qui a soit été exécuté ou qui existait déjà lors de la première installtion du module.

en: Term
fr: Terme

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie qui sont attachés aux nœuds.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid du terme de taxonomie.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Le terme de taxonomie choisi à partir des widget de sélection ou d'auto-complétion

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Obtient un seul nœud représentant chaque terme, selon un critère de tri choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: The term weight field
fr: Le champ Poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée au terme de taxonomie.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" d'un vocabulaire particulier.

en: Machine-Name of the vocabulary of which a term is a member.
fr: Nom système unique du vocabulaire dont un terme est un membre.

en: Vocabulary label
fr: Étiquette du vocabulaire

en: Human readable label of the vocabulary of which a term is a member.
fr: Le nom d'étiquette du vocabulaire dont le terme est un membre.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournissez un lien pour modifier le terme.

en: Content with term
fr: Contenu avec termes

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Rassemblez tous les contenus marqués par un même terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un ID de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affichez le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de taxonomie

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des redondances d'entrées si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" par le pid parent.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Les utilisteurs qui ont créé des comptes dans votre site.

en: The user account ID.
fr: L'ID du compte utilisateur.

en: Content authored
fr: Contenu créé

en: Relate content to the user account of its creator. This relationship will create one record for each content item created by the user account.
fr: Établissez un lien entre le compte utilisateur et son créateur. Cette relation créera un enregistrement pour chaque élément de contenu créé par le compte utilisateur.

en: nodes
fr: Nœuds

en: The raw numeric user account ID.
fr: La valeur numérique brute de l'ID du compte utilisateur.

en: The user account ID
fr: L'ID du compte utilisateur

en: Obtains a single representative node for each user account, according to a chosen sort criterion.
fr: Obtient un unique nœud représentatif de chaque compte utilisateur, selon un critère de tri choisi.

en: Current
fr: Actuel

en: Filter the view to the currently logged in user account.
fr: Filtrer la vue sur la connexion en cours dans le compte utilisateur.

en: The username for the user account or author.
fr: Le pseudo ou nom d'utilisateur du compte utilisateur ou de son propriétaire.

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The username for the user account or author. This filter does not check if the user account exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le pseudo du compte utilisateur ou de son propriétaire. Ce filtre ne vérifie pas si le compte utilisateur existe et permet une correspondance partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Email address for a given user account. This field is normally not disclosed, so be cautious when using it.
fr: L'adresse e-mail d'une compte utilisateur donné. Ce champ est normalement non divulgué, soyez donc prudents lorsque vous l'utilisez.

en: The language for the user account.
fr: La langue du compte utilisateur.

en: The user account picture, if allowed.
fr: L'image du compte utilisateur, si permis.

en: Has avatar
fr: A un avatar

en: Provide a simple link to the user account.
fr: Fournissez un lien vers le compte utilisateur.

en: The user account's last access date.
fr: Date du dernier accès au compte utilisateur.

en: The user account's last login date.
fr: Dernière date de connexion au compte utilisateur.

en: Whether a user account is active or blocked.
fr: Si un compte utilisateur est activé ou bloqué.

en: The user account's signature.
fr: La signature du compte utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user account.
fr: Fournissez un lien pour modifier le compte utilisateur.

en: Cancel link
fr: Annuler le lien

en: Provide a simple link to cancel the user account.
fr: Fournissez un lien pour annuler le compte utilisateur.

en: Data
fr: Données

en: Provide serialized data of the user account
fr: Fournir des données sérialisées pour le compte utilisateur

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on user accounts.
fr: Fournit une case à cocher à chaque ligne ainsi qu'un formulaire pour exécuter des actions en masse sur les comptes utilisateur.

en: Roles that a user account has been assigned.
fr: Les rôles assignés à un compte utilisteur.

en: No role
fr: Pas de rôle

en: The user account permissions.
fr: Les permissions du compte utilisateur.

en: Random
fr: Aléatoire

en: Randomize the display order.
fr: Réordonnez aléatoirement l'affichage.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Autorisez qu'une valeur de filtre contextuel soit ignorée. La requête ne sera pas altérée par la valeur de ce filtre contextuel. Ceci peut être utilisé quand les valeurs de filtre contextuel viennent de l'URL et quand il est nécessaire qu'une partie de l'URL soit ignorée.

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Provide custom text or link.
fr: Fournissez un terme personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultat

en: Displays the actual position of the view result
fr: Affiche la position du résultat de la vue

en: Text area
fr: Champ de texte

en: Unfiltered text
fr: Texte non filtré

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fr: Ajoutez du balisage HTML ou du texte personnalisé non restreints. Ceci est similaire au champ de texte personnalisé.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérez une vue dans une zone.

en: Result summary
fr: Résumé de résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Montre un résumé de résultats, par exemple des éléments par page.

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Affichez les champs dans le menu des liens contextuels.

en: Combine fields filter
fr: Combiner des filtres de champ

en: Combine two fields together and search by them.
fr: Combinez deux champs et lancez la recherche via ces champs..

en: Display fields in a dropbutton.
fr: Affichez les champs dans un menu déroulant.

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Fields comparison
fr: Comparaison de champs

en: Compare database fields against eachother.
fr: Comparez les champs de base de données les uns aux autres.

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
fr: Utilisez la comparaison de champs pour filtrer les résultats de la vue.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires sur le nœud.

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien Commentaire

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Affichez le lien standard Ajouter un commentaire utilisé dans les nœuds classiques, qui ne sera affiché que si l'utilisateur consultant la page possède le droit d'ajouter des commentaires.

en: Comment status
fr: État du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: L'utilisateur a posté ou commenté

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affichez les nœuds uniquement si un utilisateur a posté le nœud ou commenté le nœud.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera 1 doublon d'enregistrement à chaque commentaire. En général, si vous avez besoin de cette option, il vaut mieux créer une vue commentaire.

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: The language the content is in.
fr: La langue utilisée dans le contenu.

en: Taxonomy terms on node
fr: Les termes de taxonomie dans le nœud

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Reliez les nœuds à des termes de taxonimie, en spécifiant quel ou quels vocabulaires utiliser. Cette relation créera des enregistrements supplémentaires s'il y a plusieurs termes.

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Affichez tous les termes de taxonomie associés à un nœud à partir des vocabulaires spécifiés.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affichez le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés. Cette option possède moins de possibilités que les versions sans profondeur, à cause de sa complexité.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: A un ID de Terme de Taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède des termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: A un modificateur de profondeur d'ID de Terme de Taxonomie

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet que la "profondeur" de Taxonomie:ID du Terme (avec profondeur) soit modifiée grâce à une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Group results together
fr: Grouper des résultats

en: Sum
fr: Somme

en: Average
fr: Moyenne

en: False
fr: Faux

en: Default URL alias pattern (applies to all content types with blank URL alias patterns below)
fr: Motif d'alias d'URL par défaut (s'applique à tous les types de contenu dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: URL alias pattern for all %node_type URLs
fr: Un motif d'alias d'URL pour les URLs %node_type

en: Default URL alias pattern (applies to all vocabularies with blank URL alias patterns below)
fr: Motif d'alias d'URL par défaut (s'applique à tous les vocabulaires dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: URL alias pattern for all %vocab-name URLs
fr: Un motif d'alias d'URL pour toutes les URLs %vocab-name

en: URL alias pattern for user account URLs
fr: Un motif d'alias d'URL pour les URLs du compte utilisateur

en: The default content for this page. <strong>This block may be required for this page to work properly.</strong>
fr: Le contenu par défaut de cette page. <strong>Ce bloc est peut être obligatoire pour que cette page puisse fonctionner correctement</strong>.

en: Contains elements typical of a site header including the site logo, name, slogan, and optionally a navigational menu.
fr: Contient les éléments communément rencontrés dans un header de site, sont compris le logo du site, son nom, le slogan et éventuellement un menu de navigation.

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Displays a link to <a href="https://backdropcms.org">the Backdrop CMS website</a>.
fr: Affiche le lien vers le <a href="https://backdropcms.org">site web de Backdrop CMS</a>.

en: A hierarchical list of links for the @menu.
fr: Une liste hiérarchique des liens du menu @menu.

en: Custom block
fr: Bloc personnalisé

en: A basic block for adding custom text.
fr: Un simple bloc pour ajouter un texte personnalisé.

en: Hero block
fr: Bloc Hero

en: A hero block often consists of text over a background image, though either are optional.
fr: Un bloc Hero présente en général un texte par dessus une image d'arrière-plan, bien que cela soit facultatif.

en: Convert image captions to figure and figcaption elements
fr: Convertir les légendes d'image en &lt;figure&gt; et &lt;figcaption&gt;

en: Float images left and right using the data-align attribute
fr: Images flottant à droite ou à gauche en utilisant l'attribut data-align

en: Backdrop CMS update status
fr: Statut de mise à jour de Backdrop CMS

en: Overrides path
fr: Réécrit le chemin

en: Layout overrides existing path provided by another module.
fr: La mise en page supplante le chemin acutel fournit par un autre module.

en: System (English)
fr: Système (English)

en: User interface translation
fr: Traduction de l'interface utilisateur

en: Translate the built-in user interface.
fr: Traduisez l'interface utilisateur embarquée

en: Select and configure themes.
fr: Sélectionnez et installez des thèmes

en: Administration tools.
fr: Outils d'administration.

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Settings related to meta tags, and other data commonly used by search engines.
fr: Paramètres relatifs aux balises meta et autres données communément utilisées par les moteurs de recherche.

en: Date and time formats
fr: Formats de  la date et de l'heure

en: Configure the display of date and time strings.
fr: Configurez l'affichage des chaînes des dates et heures.

en: Local site search settings.
fr: Paramètres de recherche locale du site.

en: URL handling
fr: Gestion de l'URL

en: Settings related to URLs including path aliases and URL recirects.
fr: Paramètres relatifs aux URLs y compris les alias de chemin et les redirections d'URL.

en: Settings related to editorial workflow.
fr: Paramètres relatifs au flux de travail éditorial.

en: Install or uninstall modules.
fr: Installez ou désinstallez des modules.

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Install new themes
fr: Installer des thèmes

en: List themes
fr: Liste des thèmes

en: Administration bar
fr: Barre administrative

en: Adjust administration bar settings.
fr: Réglez les paramètres de la barre d'administration.

en: Text editors and formats
fr: Éditeurs de texte et formats

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
fr: Configurez les éditeurs de texte et les WYSIWYG du site. Limitez ou bien autorisez l'usage de certaines balises HTML dans le contenu.

en: List text formats
fr: Liste des formats de texte

en: Configuration management
fr: Gestion de la configuration

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
fr: Importez, exportez et synchronisez les modifications de votre configuration entre les différentes installations de votre site, par exemple, les environnements de développement, de pré-publication et de production.

en: Full Import/Export
fr: Import/Export total

en: Single Import/Export
fr: Import/Export au cas par cas

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Configuration diff
fr: Différences de configuration

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fr: Paramètres pour les modules d'alertes et de connexions. Divers modules peuvent rediriger les évènements système de Backdrop vers différentes destinations, comme le syslog, la base de données, un email, etc.

en: Tell Backdrop where to store uploaded files and how they are accessed.
fr: Indiquez à Backdrop où stocker les fichiers téléversés et comment y accéder.

en: Transliteration
fr: Translittération

en: Convert existing file names to US-ASCII.
fr: Convertissez les noms de fichier existants en US-ASCII.

en: Add image style
fr: Ajouter un style d'image

en: List image styles
fr: Liste des styles d'image

en: Add date format
fr: Ajouter un format de date

en: List languages
fr: Liste des langues

en: Invalidate search index
fr: Invalider l'index de recherche

en: Change site name, logo, favicon, slogan, e-mail address, default front page, and number of posts per page, error pages.
fr: Changez les nom du site, logo, favicon, slogan, adresse email, page d'accueil par défaut, le nombre de billets par page et les pages d'erreur.

en: URL settings
fr: Paramètres des URLs

en: General URL-related configuration for your site.
fr: Configuration générale (selon URL) de votre site.

en: Redirect users from one URL to another.
fr: Redirigez les utilisateurs d'une URL vers une autre.

en: Add redirect
fr: Ajouter une redirection

en: Fix 404 pages
fr: Corriger les pages 404

en: Add URL redirects for 404 pages.
fr: Ajoutez une une URL de redirection pour les pages 404.

en: List URL redirects
fr: Liste des redirections d'URL

en: Configure behavior for URL redirects.
fr: Configurez le comportement des redirections d'URL.

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
fr: Changez les URLs de votre site en définissant des motifs d'alias d'URL automatiques.

en: Add URL alias
fr: Ajouter un alias d'URL

en: Delete URL aliases
fr: Supprimer les alias d'URL

en: Generate URL aliases
fr: Générer les alias d'URL

en: List URL aliases
fr: Liste des alias d'URL

en: URL alias patterns
fr: Motifs des alias d'URL

en: List URL alias patterns
fr: Liste des motifs d'alias d'URL

en: URL alias pattern settings
fr: Paramètres du motif de l'alias d'URL

en: Account emails
fr: E-mails du compte

en: Configure email templates used for account registration and management.
fr: Configurez les modèles d'e-mail utilisés pour l'inscription et la gestion des comptes.

en: Configure settings for user accounts.
fr: Configurez les paramètres des comptes utilisateur.

en: Configure fields and display of fields on user accounts.
fr: Configurez les champs et l'affichage des champs sur les comptes utilisateur.

en: Manage displays
fr: Gérer les affichages

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
fr: Listez, modifiez ou ajoutez des niveaux d'accès, ou bien des <em>rôles utilisateur</em>.

en: Install new modules
fr: Installer de nouveaux modules

en: List modules
fr: Liste des modules

en: Uninstall modules
fr: Désinstaller des modules

en: Get a status report about available updates for your installed modules, themes, and layouts.
fr: Récupérez le rapport de la situation des mises à jour disponibles des modules, thèmes et mises en page installés.

en: List available updates
fr: Liste des mises à jour disponibles

en: Overview of all blocks and their modules.
fr: Aperçu de tous les blocs et de leurs modules.

en: List fields
fr: Liste des champs

en: Used in views
fr: Utilisé dans Views

en: Overview of fields used in all views.
fr: Aperçu de tous les champs utilisés dans toutes les vues.

en: Fix 404 pages with URL redirects
fr: Corriger les pages 404 par des redirections d'URL

en: Views plugins
fr: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
fr: Aperçu des plugins utilisés dans toutes les vues.

en: List content types
fr: Liste des types de contenu

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Create reusable blocks that can be placed in layouts.
fr: Créez des blocs réutilisables qui peuvent être placés dans les mises en page.

en: Add custom block
fr: Ajouter un bloc personnalisé

en: List custom blocks
fr: Liste des blocs personnalisés

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Create new landing pages or modify the layout of existing pages on your site.
fr: Créez de nouvelles pages de destination ou modifiez la mise en page des pages existantes de votre site.

en: Add layout
fr: Ajouter une mise en page

en: List layouts
fr: Liste des mises en page

en: Install new layouts
fr: Installer de nouvelles mises en page

en: Manage layout templates.
fr: Gérez les gabarits de mise en page

en: Update layouts
fr: Mettre à jour les mises en page

en: List vocabularies
fr: Liste des vocabulaires

en: Manage customized lists of content.
fr: Gérez les listes personnalisées de contenu.

en: Add view
fr: Ajouter une vue

en: List views
fr: Liste des vues

en: Advanced
fr: Avancé

en: Manage comments
fr: Gérer les commentaires

en: Confirm deleting multiple files
fr: Confirmer la suppression de plusieurs fichiers

en: Confirm content deletion
fr: Confirmer la suppression du contenu

en: Add user account
fr: Ajouter un compte utilisateur

en: Add a blog post, news article, or press release.
fr: Ajoutez un billet de blog, un article de nouvelle, ou un communiqué de presse.

en: Add a page with static content, like the 'About' page.
fr: Ajoutez une page avec du contenu statique, comme la page 'À propos'.

en: Configure layout
fr: Configurer les mises en page

en: Manage blocks
fr: Gérer les blocs

en: Configure page title
fr: Configure le titre de page

en: Configure menu
fr: Configurer le menu

en: Edit links
fr: Éditer les liens

en: List terms
fr: lister les termes

en: Break lock
fr: Verrouillage du bloc

en: Clone view
fr: Cloner la vue

en: Configure view
fr: Configurez la vue

en: Disable view
fr: Désactiver la vue

en: Enable view
fr: Activer la vue

en: 4-byte UTF-8 support enables extended characters to be saved into the database, including emojis, Asian symbols and mathematical symbols.
fr: Le support de 4-byte UTF-8 active les caractères étendus qui sont sauvegardés dans votre base de données, y compris les emojis, les symboles asiatiques et mathématiques.

en: Date field values
fr: Valeurs du champ Date

en: Tokens related to date field values.
fr: Les jetons liés à des valeurs de champ Date.

en: The date value.
fr: La valeur de la date.

en: End Date
fr: Date de fin

en: The End date value.
fr: La valeur de la date de fin.

en: Tokens related to menus.
fr: Les jetons liés aux menus.

en: Menu links
fr: Liens du menu

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons en rapport avec les liens de menu.

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description facultative du menu.

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menu appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du lien du menu.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu de ce nœud.

en: Tokens related to individual pieces of content, or "nodes".
fr: Jetons relatifs aux elements spécifiques d'un contenu ou d'un "nœud".

en: Tokens related to content types.
fr: Les jetons relatifs aux types de contenu.

en: The human-readable name of the content type.
fr: Le nom d'étiquette du type de contenu.

en: The machine name of the content type.
fr: Le nom système du type de contenu.

en: The language code of the language the node is written in.
fr: Le code langue de la langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source de cet ensemble de traduction du nœud actuel.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: La raison des modifications les plus récentes effectuées sur le nœud.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique de ce type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: En option, une description du type de contenu.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant au type de contenu.

en: Joined path
fr: Chemin joint

en: The array values each cleaned according to the current Path module settings and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fr: Les valeurs array assainies selon les paramètres actuels du module Path et ensuite jointes par un slash (/) dans une chaîne qui ressemble à une URL.

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Tokens related to the current page request.
fr: Les jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Les jetons liés à la date et à l'heure actuelles

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Les jetons liés à des listes de chaine.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page en cours lorsqu'elle est vue dans les listes paginées.

en: Query string value
fr: La valeur de la chaîne de requête

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur du champ de la chaîne de requête spécifique de la page en cours.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant de chemin de l'URL.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: URL absolue

en: The absolute URL.
fr: L'URL absolue.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocol et sans le slash final.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page actuelle, (ex. 'arg:1' sur la page  'node/1' retourne '1').

en: Link ID
fr: ID du lien

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'ID unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les parents du lien de menu, en partant de la racine.

en: Root
fr: racine

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: First
fr: Premier

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément d'une liste (array).

en: Last
fr: Dernier

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément de la liste.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans la liste.

en: Reversed
fr: Inversées

en: The array reversed.
fr: La liste (array) inversée.

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs de la liste jointes ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: Value
fr: Valeur

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste (array).

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date au format  '@type',  (%date)

en: Base name
fr: Nom de base

en: The base name of the file.
fr: Le nom de base du fichier.

en: The location of the file relative to the Backdrop root.
fr: L'emplacement du fichier relatif à la racine de Backdrop.

en: File byte size
fr: Taille en octet du fichier

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier en octets.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du terme de taxonomie.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fr: Une liste des parents du terme, en commençant à la racine.

en: Root term
fr: Terme racine

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: The human-readable name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom d'étiquette du vocabulaire de taxonomie

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du vocabulaire.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists. If more than one parent exists, the first parent.
fr: Le terme parent du terme de taxonomie, s'il en existe. S'il existe plus d'un parent, le premier parent.

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur

en: The picture of the user.
fr: L'image de l'utilisateur

en: Account cancellation URL
fr: URL de l'annulation du compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression du compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de la connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de la page de connexion à usage unique du compte utilisateur.

en: Tokens related to views.
fr: Jetons en rapports avec les vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom d'étiquette de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système unique de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: Original @entity
fr: @entity d'origine

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fr: Les données de l'entité @entity originale si l'entité @entity est en cours de sauvegarde ou de mise à jour.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme listes (array) :

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants ne fournissent pas de nom requis et/ou d'information de description :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jetons suivants n'ont aucun jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jetons suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Le jeton ou les types de jetons suivants sont définis par divers modules :

en: Backdrop CMS provides the ability to display error messages, which can be useful while a site is in development.
fr: Backdrop CMS fournit la possibilité d'afficher des messages d'erreur, qui peuvent s'avérer pratiques pendant le développement du site.

en: Display error messages
fr: Affichage des messages d'erreur

en: Run updates
fr: Exécuter les MAJ

en: Flush all caches
fr: Purger tous les caches

en: CSS and JavaScript
fr: CSS et JavaScript

en: Page and else
fr: Page et autre

en: Layout
fr: Mise en page

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: Token registry
fr: Registre des jetons

en: Update data
fr: Mise à jour des données

en: Admin search
fr: Recherche admin

en: Menu search
fr: Recherche admin

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs Authentifiés/ Anomymes actuels

en: List additional actions
fr: Liste des actions supplémentaires

en: Every
fr: Chaque

en: !title cache cleared.
fr: Cache !title vidé.

en: Status messages
fr: Messages d'état

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrivez brièvement les modifications que vous avez apportées.

en: Add URL redirect to this @type
fr: Ajoutez une une URL de redirection pour @type

en: From
fr: De

en: Last accessed
fr: Uncheck this to create a cust

en: No URL redirects available.
fr: Aucune URL de redirection disponible.

en: Generate automatic URL alias
fr: Generer des alias d'URL automatique

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fr: Décochez cette option pour créer un alias personnalisé ci-dessous.

en: Configure URL alias patterns.
fr: Configurez les motifs des alias d'URL.

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: italique

en: Underline
fr: Souligner

en: Strike-through
fr: Barrer

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Aligner au centre

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Redo
fr: Rétablir

en: Superscript
fr: Exposant

en: Subscript
fr: Indice

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste from Word
fr: Coller de Word

en: Show blocks
fr: Montrer les blocs

en: Remove format
fr: Retirer le format

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Separator
fr: Séparateur

en: Button separator
fr: Séparateur du bouton

en: Enter caption text here.
fr: Entrez le texte de la légende ici.

en: Formatting options
fr: Options de formatage

en: Editor
fr: Éditeur

en: The data-dialog-options property on this link is not valid JSON.
fr: La propriété data-dialog-options sur ce lien n'est pas du JSON valide.

en: Changed
fr: Modifié

en: Rich Text Editor, !label field
fr: Éditeur de texte riche, champ !label

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Show all columns
fr: Montrer toutes les colonnes

en: Hide less important columns
fr: Masquer les colonnes moins importantes

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
fr: Montrer les cellules de tableau qui ont été cachées pour que le tableau puisse d'adapter aux petits écrans

en: No redirects
fr: Aucune redirection

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Threaded
fr: Fil de discussion

en: Toggle menu visibility
fr: Basculer la visibilité du menu

en: Admin content navigation tabs.
fr: Onglets de navigation du contenu administratif.

en: Double quotation marks
fr: Double guillemets

en: Single quotation marks (apostrophe)
fr: Simple guillemet (apostrophe)

en: Back tick
fr: Apostrophe culbutée

en: Period
fr: Point

en: Hyphen
fr: Tiret

en: Underscore
fr: Souligner

en: Colon
fr: Deux points

en: Semicolon
fr: Point virgule

en: Vertical bar (pipe)
fr: Barre verticale (pipe)

en: Left curly bracket
fr: Accolade gauche

en: Left square bracket
fr: Crochet gauche

en: Right curly bracket
fr: Accolade droite

en: Right square bracket
fr: Crochet droit

en: Plus sign
fr: Signe plus

en: Equal sign
fr: Signe égal

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: Percent sign
fr: Pourcentage

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Dollar sign
fr: Dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
fr: Croisillon

en: At sign
fr: Signe arobase

en: Exclamation mark
fr: Point d'exclamation

en: Left parenthesis
fr: Parenthèse gauche

en: Right parenthesis
fr: Parenthèse droite

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Less-than sign
fr: Signe inférieur à

en: Greater-than sign
fr: Signe supérieur à

en: Slash
fr: Barre oblique

en: Backslash
fr: Barre oblique inversée

en: System path
fr: Chemin système

en: The path for this menu link. This can be an internal site path such as %add-node or an external URL such as %external. Enter %front to link to the front page.
fr: Le chemin de ce lien de menu. Cela peut être un chemin interne du site comme %add-node ou une URL externe comme %external. Entrez %front pour pointer la page d'accueil.

en: Username or email
fr: Pseudo ou e-mail

en: Add a URL redirect from this page to another location
fr: Ajouter une redirection d'URL de cette page vers un autre emplacement

en: Microsoft Office document icon
fr: Icône document Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
fr: Icône tableur Office

en: Office presentation icon
fr: Icône présentation Office

en: PDF icon
fr: Icône PDF

en: Movie icon
fr: Icône film

en: Audio icon
fr: Icône audio

en: Image icon
fr: Icône image

en: Package icon
fr: Icône paquet

en: HTML icon
fr: Icône HTML

en: Plain text icon
fr: Icône texte brut

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fr: Le nom d'étiquette de ce type de contenu. Ce texte sera affiché comme faisant partie de la liste de la page <em>Ajouter un contenu</em>. Il est recommandé que ce nom commence par une majuscule et qu'il ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des espaces. Il doit être unique.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add content</em> page.
fr: Décrivez ce type de contenu. Le texte sera affiché sur la page <em>Ajouter un contenu</em>.

en: Publishing settings
fr: Paramètres de publication

en: Default status
fr: État par défaut

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with no defined language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Ajoutez le champ de sélection de langues sur le formulaire d'édition, cela vous permet de sélectionner une des <a href="!languages">langues activées</a>. Si désactivé, les nouveaux billets seront enregistrés sans langue définie. Le contenu existant ne sera pas affecté par le changement de cette option.

en: Show option to make posts sticky
fr: Montrer l'option pour épingler les billets

en: Make posts sticky by default
fr: Épingler les billets  par défaut

en: Sticky posts may be shown at the top of listings.
fr: Les billets épinglés sont montrés tout en haut des listes.

en: Promote
fr: Promouvoir

en: Show option to promote posts
fr: Montrez l'option pour promouvoir les billets

en: Promote posts by default
fr: Promouvoir les billets par défaut

en: Promoted posts will often be shown on the main homepage or blog.
fr: Les billets promus seront souvent montrés sur la page d'accueil principale ou un blog.

en: Revision settings
fr: Paramètres de la révision

en: Show option to create new revisions
fr: Montrer l'option pour créer de nouvelles révisions

en: Revisions allow content editors to view changes over time and revert changes if needed.
fr: Les révisions permettent aux éditeurs de contenu de voir l'historique des modifications et rétablir les changements si nécessaire.

en: Create new revision by default
fr: Créer une nouvelle révision par défaut

en: Create new content
fr: Créer un nouveau contenu

en: Edit own content
fr: Modifier son propre contenu

en: Edit any content
fr: Modifier les contenus

en: Delete own content
fr: Supprimer son propre contenu

en: Delete any content
fr: Supprimer les contenus

en: Display author and date information
fr: Afficher les informations sur l'auteur et la date

en: Display the author picture
fr: Afficher l'image de l'auteur

en: Author picture will be included along with username and publish date, if provided.
fr: L'image de l'auteur sera incluse avec le pseudo et la date de publication, si fournis.

en: Open comments
fr: Ouvrir les commentaires

en: Closed comments
fr: Commentaires fermés

en: Show comment replies in a threaded list
fr: Montrer les commentaires repliés dans un fil de discussion

en: A threaded list differs from chronologocal in that each comment follows it's parent, and is usually indented.
fr: Une file de discussion diffère de la liste chronologique en ce que chaque commentaire suit son parent et est en général indenté.

en: Display pictures for comment authors
fr: Afficher les images des auteurs de commentaires

en: URL alias pattern
fr: Motif d'alias d'URL

en: Default URL alias pattern
fr: Motif d'alias d'URL par défaut

en: Browse available tokens
fr: Navigateur des jetons disponibles

en: Insert this token into your form
fr: Insérez ce jeton dans votre formulaire

en: First click a text field into which the token should be inserted.
fr: Cliquez d'abord dans le champ de texte dans lequel le jeton doit être ajouté.

en: less
fr: moins

en: Revisions enabled
fr: Révisions activées

en: Revisions disabled
fr: Révisions désactivées

en: @count other roles
fr: @count autres rôles

en: No URL alias pattern set
fr: Aucun motif d'alias d'URL n'est défini

en: Add comment
fr: Commentez

en: Default (module-provided)
fr: Défaut (fourni par un module)

en: Tags:
fr: Mots-clefs :

en: Clone
fr: Cloner

en: Displays
fr: Affichages

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond au critère de recherche.

en: Click on an item to configure that item's details.
fr: Cliquer sur un élément pour configurer les détails de cet élément.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: Tous les changements sont stockés temporairement. Cliquez sur Sauvegarder pour enregistrer définitivement vos modifications. Cliquez sur Annuler pour ignorer ces changements.

en: Change view name/description
fr: Changer les nom/description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: reorder displays
fr: réordonner les affichages

en: export view
fr: exporter la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Filters
fr: Filtres

en: Pager
fr: Pagination

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: Other
fr: Autre

en: Change the machine name of this display.
fr: Changez le nom système de cet affichage.

en: No comment
fr: Pas de commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Le commentaire ou le document de cet affichage.

en: Change the title that this display will use.
fr: Changez le titre que cet affichage utilisera.

en: Change the way content is formatted.
fr: Changez la manière dont le contenu est formaté.

en: Change settings for this format
fr: Changer les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Changez la manière dont chaque ligne de la vue est stylée.

en: Change settings for this style
fr: Changer les paramètres de ce fstyle

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Changez pour définir si oui ou non cet affichage utilisera AJAX.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les attachements dans le résumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Changer pour déterminer si les attachements sont affichés ou pas lorsque un résumé de filtre contextuel s'affiche.

en: Hide contextual links
fr: Masquer les liens contextuels

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fr: Changez pour afficher ou non les liens contextuels de cette vue.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Offset
fr: Décalage

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier le paramètre de pagination de cet affichage

en: Change settings for this pager type.
fr: Changez les paramètres de pagination de cet affichage.

en: More link
fr: Lien Plus

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifiez si cet affichage fournira un lien "plus".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Permettez le groupement et l'agrégation (calcul) de champs.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre de définir des paramètres avancés pour le plugin de requêtes

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue du site par défaut

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui supportent les traduction seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: Administer custom blocks
fr: Administrer les blocs personnalisés

en: Synchronize, import, and export configuration
fr: Synchroniser, importer et exporter des configurations

en: Additional permissions are required based on what the fields are attached to (for example, <a href="@url">administer content types</a> to manage fields attached to content).
fr: Des droits supplémentaires sont requis selon ce à quoi les champs sont attachés (par exemple <a href="@url">administrer les types de contenu</a> pour gérer les champs attachés au contenu).

en: Access the manage files overview
fr: Accéder au récapitulatif de la gestion des fichiers (Gérer les fichiers)

en: The <a href="@url">manage files overview page</a> shows all files uploaded to the site.
fr: La page récapitulative <a href="@url">Gérer les fichiers</a> montre tous les fichiers chargés dans le site.

en: Delete any file
fr: Supprimer n'importe quel fichier

en: Allow deleting files directly from the manage files overview page.
fr: Autorisez la suppression de fichiers à partir de la page d'aperçu Gérer les fichiers.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
fr: Défini comment le texte est géré en combinant des filtres dans des <a href="@url">formats de texte</a>.

en: Upload images through editor dialogs
fr: Charger des images grâce aux dialogues de l'éditeur

en: Allow users with access to image dialogs to upload files.
fr: Autoriser les utilisateurs ayant un accès aux dialogues Image de charger des fichiers.

en: Install and update modules, themes & layouts
fr: Installer et mettre à jour les modules, les thèmes et les mises en page.

en: Allows the user to browse for and install new modules, themes and layouts.
fr: Permettre à l'utilisateur de naviguer et d'installer de nouveaux modules, thèmes ou mises en page.

en: View any unpublished content
fr: Voir n'importe quel contenu non publié

en: Administer URL alias patterns
fr: Administrer les motifs d'alias d'URL

en: Allows a user to configure patterns for automated URL aliases and bulk delete URL aliases.
fr: Autoriser les utilisateurs à configurer des motifs pour les alias d'URL automatisés et à supprimer massivement les alias d'URL.

en: Notify of automatic URL alias changes
fr: Prévenir automatiquement des changements d'alias automatiques

en: Determines whether or not users are shown a notice when an automatic URL alias changes.
fr: Détermine si oui ou non les utilisateurs sont notifiés lorsque les alias d'URL changent automatiquement.

en: Administer URL redirects
fr: Administrer les redirections d'URL

en: Use the administration pages
fr: Utiliser les pages d'administration

en: %vocabulary: Edit terms
fr: %vocabulary : Modifier les termes

en: %vocabulary: Delete terms
fr: %vocabulary : Supprimer les termes

en: Administer user account settings
fr: Administrer les paramètres des comptes utilisateur

en: Manage settings that apply to all user accounts.
fr: Gérez les paramètres qui s'appliquent à tous les comptes utilisateurs.

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Access the views administration pages.
fr: Accédez aux pages d'administration des vues.

en: Bypass views access control
fr: Contourner le contrôle d'accès aux vues

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Contournez le contrôle d'accès aux vues quand vous accédez aux vues.

en: Administer Layouts
fr: Administrer les mises en page

en: Add and modify layouts on pages.
fr: Ajoutez et modifiez des mises en page sur les pages.

en: Access administration bar
fr: Accéder à la barre d'administration

en: Display the administration bar at the top of each page.
fr: Affichez la barre d'administration en haut de chaque page.

en: Flush caches
fr: Purger les caches

en: Access links to flush caches in the administration bar.
fr: Les liens d'accès à la purge des caches dans la barre d'administration.

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifier le type de contrôle d'accès de cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changez les paramètres de ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifier le type de mise en cache de cet affichage.

en: Link display
fr: Lier l'affichage

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Spécifiez à quel affichage ou URL personnalisée cet affichage sera relié.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Sélectionnez le genre de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Les paramètres de formulaire exposé de ce style de formulaire exposé.

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Changer le ou les noms de classe CSS qui seront ajoutées à cet affichage.

en: Get information on how to theme this display
fr: Récupérer les informations sur la manière dont cet affichage est habillé

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Block admin label
fr: Étiquette admin du bloc

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: Cache once for everything (global)
fr: Tout est mis en cache une fois (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Block caching
fr: Mise en cache du bloc

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné ou le format brut n'utilisent pas de champ.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réordonner

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Auto preview
fr: Aperçu auto

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtre contextuel :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparez les valeurs du filtre contextuel par un "/". Par exemple : %example.

en: Update preview
fr: Mise à jour de l'aperçu

en: Remove group
fr: Retirer le groupe

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Revert to default
fr: Rétablir le défaut

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: Reset to default
fr: Rétablir le défaut

en: Customized for !bundle
fr: Personnalisé pour !bundle

en: Not customized for !bundle
fr: Non personnalisé pour !bundle

en: Trimmed limit: @trim_length characters
fr: Limite de troncation : @trim_length caractères

en: Trimmed limit
fr: Limite de troncation

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will be shorter than this character limit.
fr: Si le résumé n'est pas défini, le champ tronqué %label sera plus court que cette limite de caractère.

en: Enable @title
fr: Activer @title

en: Set @title as default
fr: Définir @title comme défaut

en: Interface translation
fr: Traduction de l'interface

en: not applicable
fr: non applicable

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (Null)

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (Null)

en: not empty
fr: non vide

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Contains
fr: Contient

en: Contains any word
fr: Contient un mot

en: has word
fr: a un mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: a tout

en: Starts with
fr: Commence par

en: begins
fr: commence

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Ends with
fr: Finit par

en: ends
fr: finit

en: Does not end with
fr: Ne finit pas par

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Length is shorter than
fr: La longueur est inférieure à

en: shorter than
fr: Plus court que

en: Length is longer than
fr: La longueur est supérieure à

en: longer than
fr: plus long que

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Update this item
fr: Mettre à jour cet élément

en: Delete file(s)
fr: Supprimer des fichiers

en: Promote content
fr: Promouvoir le contenu

en: Remove promotion
fr: Retirer la promotion

en: Delete content
fr: Supprimer du contenu

en: Update content URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL du contenu

en: Update taxonomy term URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL du terme de taxonomie

en: Update user URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL de l'utilisateur

en: Block user(s)
fr: Bloquer un ou des utilisateurs

en: Unblock user(s)
fr: Débloquer un ou des utilisateurs

en: Cancel user account(s)
fr: Annuler le/les comptes utilisateur

en: Add role "@label"
fr: Ajouter le rôle "@label"

en: Remove role "@label"
fr: Retirer le rôle "@label"

en: Execute
fr: Exécuter

en: The default front-end theme for Backdrop CMS, which can make a great base theme.
fr: Le thème front-end par défaut de Backdrop CMS, lequel peut être un bon thème de base.

en: The default administration theme for Backdrop CMS.
fr: Le thème d'administration par défaut de Backdrop CMS.

en: Enter a part of the module name or description to filter.
fr: Entrez une partie du nom du module ou de la description pour filtrer la liste.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations.
fr: Fournit un menu dépliant pour les tâches administratives et autres destinations les plus communes.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
fr: Édition WYSIWYG pour les champs de texte riches quand CKEditor est utilisé.

en: Makes date/time fields available.
fr: Met à disposition les champs date/heure.

en: Defines an email field type.
fr: Définit le type de champ Email.

en: API for managing entities like nodes and users.
fr: API pour gérer des entités comme les nœuds et les utilisateurs.

en: Provides image manipulation tools and image field type.
fr: Fournit des outils de manipulations d'image et le type de champ Image.

en: Lets you configure a number of languages to be used on your website.
fr: Vous permet de configurer le nombre de langues utilisées par votre site.

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champ Lien.

en: Provides language negotiation functionality and user interface translation to languages other than English.
fr: Fournit une fonctionnalité de négociation des langues etune traduction de l'interface utilisateur dans des langues autres que l"anglais.

en: Provides a user interface for installing and updating modules, themes, and layouts.
fr: Fournit une interface utilisateur pour installer et mettre à jour les modules, les thèmes et les mises en page.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
fr: Permet aux utilisateurs de se rediriger d'anciennes URLs vers de nouvelles.

en: Enables the organization of content by category.
fr: Active l'organisation du contenu par catégorie.

en: Checks for available updates.
fr: Vérifie la disponibilité des mises à jour.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes personnalisées et des requêtes à la base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or configure views.
fr: Interface administrative de Views. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou configurer des vues.

en: Categorization
fr: Catégorisation

en: There were no results.
fr: Il n'y a pas de résultat.

en: Weight for !title language detection method
fr: Poids de la méthode de détection de langues !title

en: Enable !title language detection method
fr: Activer la méthode de détection de langues !title

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Backdrop locale database.
fr: Générez un fichier Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) de toutes les chaines de la base de données locale de Backdrop.

en: User accounts
fr: Comptes utilisateur

en: Functionality
fr: Fonctionnalités

en: Post
fr: Billet

en: Displays the page title, local task tabs, local actions links, and messages.
fr: Affiche le titre de la page, les onglets de tâches, les liens d'actions locales et les messages.

en: URL aliases bulk actions
fr: Actions par lot sur les alias d'URL

en: Version: !version (<a href="!infourl">PHP information</a>)
fr: Version  !version (<a href="!infourl">information PHP</a>)

en: Enabled: !extensions
fr: Activées : !extensions

en: MySQL Database
fr: Base de données SQL

en: MySQL Database 4-byte UTF-8 support
fr: Prise en chage de MySQL Database 4-byte UTF-8

en: Last run !time ago (<a href="@url">Run cron manually</a>)
fr: Dernière exécution, il y a !time (<a href="@url">Lancer le cron manuellement</a>)

en: Backdrop CMS update notifications
fr: Notifications des mises à jour Backdrop CMS

en: If your site is in development, you might want to <a href="@url">enable the display of errors</a>.
fr: Si votre site est en développement, vous devriez <a href="@url">activer l'affichage des erreurs</a>.

en: Backdrop CMS core update status
fr: Statut des mises à jour du cœur Backdrop CMS

en: No update data available.
fr: Aucune mise à jour des données n'est disponible.

en: Check manually for updates
fr: Vérifier manuellement les mises à jour

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Backdrop. This directory must be relative to the Backdrop installation directory and be accessible over the web.
fr: Un chemin vers le système de fichiers local où les fichiers publics seront stockés. Ce répertoire doit être présent et ouvert à l'écriture pour Backdrop. Ce répertoire doit être relatif au répertoire d'installation de Backdrop et accessible sur la toile.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Backdrop and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fr: Un chemin vers le système de fichier local existant pour stocker les fichiers privés. Il doit être ouvert à l'écriture pour Backdrop et non accessible de la toile. Voir le manuel en ligne pour <a href="@handbook">plus d'informations à propos de la sécurisation des fichiers privés, (en)</a>.

en: Transliterate file names during upload
fr: Translittérer les noms de fichier pendant le chargement

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility. If you enable this setting later, you may want to <a href="@transliteration">retroactively transliterate existing file names</a>.
fr: Activez la conversion des noms de fichier dans le jeu de caractères US-ASCII pour la compatibilité trans-plateforme. Si vous activez ce paramètre <em>a posteriori</em>, vous voudrez probablement <a href="@transliteration">translittérer rétroactivement les noms des fichiers existants</a>.

en: Transliterate the displayed file name
fr: Translittérer le nom de fichier affiché

en: Enable to also convert the file name that is displayed within the site (for example, in link text).
fr: À activer pour aussi convertir le nom de fichier qui est affiché dans le site, (par exemple, dans le texte du lien).

en: Lowercase transliterated file names
fr: Noms de fichier translittérés en minuscules

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
fr: Ceci est un réglage recommandé pour prévenir les problèmes avec les systèmes de fichier sensibles à la casse. Cela n'a aucun effet si la translittération a été désactivée.

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter <code>about</code> for the about page.
fr: L'URL altenative de ce contenu. Utilisez un chemin relatif sans le slash de fin. Exemple : entrez <code>a-propos</code> pour la page À propos.

en: Unlink
fr: Couper le lien

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>blog/my-first-post</code> could be created using the pattern <code>blog/[node:title]</code> if the title of the blog post was "My first post".
fr: Les nouvelles pages auront des URLs qui corresponderont aux motifs formés par wildcards appelés <em>jetons</em>. Par exemple, l'URL <code>blog/mon-premier-billet</code> pourrait être créée en utilisant le motif <code>blog/[node:title]</code> si le titre du blog était "Mon Premier Billet".

en: Install modules
fr: Installer des modules

en: Most installed
fr: Plus installés

en: Latest release
fr: Dernière sortie

en: Sort by:
fr: Trié par :

en: Showing @start to @finish of @total.
fr: Montre @start à @finish sur @total.

en: Last Updated: @date
fr: Dernière mise à jour : @date

en: Add to Installation queue
fr: Ajouter à la file des installations

en: Installation queue
fr: File des installations

en: Installation queue is empty.
fr: La file des installations est vide.

en: Review and install
fr: Examiner et installer

en: Remove from Installation queue
fr: Retirer de la file des installations

en: You're about to install:
fr: Vous êtes sur le point d'installer :

en: It is recommended that you back up your database and site before you continue. !link.
fr: Le backup de votre base de données est fortement recommandé avant de poursuivre. !link.

en: Install dependencies
fr: Installer des dépendances

en: Enable themes
fr: Activer les thèmes

en: Installing projects
fr: Installation des projets

en: Installing projects...
fr: Installation des projets en cours...

en: Installed @current out of @total.
fr: @current installations sur @total.

en: Installation has encountered an error.
fr: Une erreur est survenue lors de l'installation.

en: Installation finished successfully. All newly-added layout templates have been enabled and are available for use in your layouts. You can manage layout templates on the layouts !link page.
fr: L'installation s'est terminée avec succès. Tous les gabarits de mises en page nouvellement ajoutés ont été activés et sont prêts à l'emploi dans les mises en page. Vous pouvez gérer les gabarits des mises en page sur la page !link des mises en page.

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: Updates available
fr: Mises à jour disponibles

en: Module, theme, and layout updates
fr: Mises à jour des module, thème et mise en page

en: You can find modules, themes, and layouts on <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fr: Vous pouvez trouver des modules, des thèmes et des mises en page sur <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. Les extensions de fichiers prises en charge sont : %extensions.

en: Install projects by name
fr: Installer les projets par nom

en: Names
fr: Noms

en: Enter project names, one name per line. Names must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Entrez les noms de projet, un nom par ligne. Les noms ne peuvent contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: Upload a module, theme, or layout archive to install
fr: Charger des module, thème ou archive de mise en page à installer

en: Install themes
fr: Installer des thèmes

en: No blocks match your search.
fr: Aucun bloc ne correspond à votre recherche.

en: You can update Backdrop CMS by replacing the old <code>/core</code> directory inside your docroot with the one included in the <a href="https://backdropcms.org/" title="Home page with download option">latest release</a>. For detailed instructions, see the <a href="https://backdropcms.org/upgrade" title="Handbook article">Upgrading Backdrop CMS</a> document online.
fr: Vous pouvez mettre à jour Backdrop CMS en remplaçant l'ancien répertoire <code>/core</code> situé à la racine de votre installation par celui inclu dans la <a href="https://backdropcms.org/" title="Home page with download option">dernière version</a>. Pour les instructions en détail, consultez le document en ligne <a href="https://backdropcms.org/upgrade" title="Handbook article">Upgrading Backdrop CMS</a> (en).

en: Error installing %project. !message
fr: Erreur lors de l'installation du projet %project. !message

en: Error installing %project. Errors have been logged.
fr: Erreur lors de l'installation du projet %project. Les erreurs ont été rapportées dans le journal.

en: Center left
fr: Au milieu à gauche

en: Center right
fr: Au milieu à droite

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fr: L'image source (%source_image_path) n'a pas été trouvée lors de la tentative de création d'un dérivé (%derivative_path).

en: See <a href="@url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
fr: Voir <a href="@url">@url</a> pour plus d'informations sur le fichier .htaccess recommandé qui devrait être créé dans le répertoire %directory pour empêcher l'exécution de code arbitraire.

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fr: L'influence est un multiplicateur numérique utilisé dans le tri des résultats de recherche. Un nombre plus élevé signifie que le facteur correspondant a plus d'influence sur les résultats de la recherche; zéro signifie que le facteur est ignoré. La modification de ce nombre ne nécessite pas de reconstruire l'index. Les modifications prennent effet immédiatement.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
fr: Une incohérence de l'identifiant du formulaire a été détectée lors de la tentative d'enregistrement dans le cache.

en: Link %label does not exist on @url_before
fr: Le lien %label n'existe pas dans @url_before

en: Version: !version
fr: Version : !version

en: The value @date does not match the expected format.
fr: La valeur @date de correspondont pas au format attendu.

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: More tasks
fr: Plus de tâches

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut (margin-top)

en: Shifts the entire site content down to make room for the administration bar. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration bar.
fr: Faites glisser le contenu du site pour faire de la place à la barre d'administration. Si désactivée, les éléments de page absolute- ou fixed-positioned risquent de se retrouver en dessous de la barre administrative.

en: Keep bar at top of page
fr: Toujours conserver la barre en haut de la page

en: Displays the administration bar always at the top of the browser viewport, even when scrolling the page.
fr: Affiche toujours la barre d'administration en haut du viewport du navigateur, même quand la page défile.

en: Enabled components
fr: Composants activés

en: Management menu
fr: Menu de gestion

en: Search bar
fr: Boite de recherche

en: Account links
fr: Liens du compte

en: These features will be enabled/visible in the administration bar. Untick the boxes to disable/hide them.
fr: Ces fonctionnalités seront activées/visibles dans la barre d'administration. Décochez les cases pour les désactiver/masquer.

en: Admin bar settings
fr: Paramètres de la barre admin

en: Also allow !name role the "!permission" permission? This is usually required to display any pages within the administration bar.
fr: Autorisez aussi la permission "!permission" pour le rôle !name ? Ceci est en principe obligatoire pour pouvoir afficher des pages dans la barre d'administration.

en: No custom blocks have been created yet.
fr: Aucun bloc personnalisé n'a été créé pour le moment.

en: Translate '%name' block
fr: Traduire le bloc '%name'

en: No languages found to translate to.
fr: Aucune langue trouvée à traduire.

en: A reusable custom block.
fr: Un bloc personnalisé réutilisable.

en: Admin label
fr: Étiquette admin

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.
fr: Ce texte est utilisé dans les interfaces administratives. Il ne sera pas affiché côté visiteur.

en: Admin description
fr: Description admin

en: A unique machine-readable name for this Block. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système unique de ce bloc. Il ne peut comprendre que des minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: Display title
fr: Afficher le titre

en: The title of the block as shown to the user. This will affect all places where this block is used.
fr: Le titre du bloc tel qu'il est montré à l'utilisateur. Ceci affectera tous les emplacements où le bloc est utilisé.

en: Block content
fr: Contenu du bloc

en: Make this block reusable
fr: Rendre les blocs réutilisables

en: This option may not be unchecked once enabled. You may configure or delete this reusable block from the !block_link page.
fr: Cette option pourrait ne pas être décochée une fois activée. Vous pouvez configurer ou supprimer ce bloc réutilisable sur la page !block_link.

en: Toolbar configuration
fr: Configuration de Toolbar

en: Image uploading
fr: Chargement d'images

en: File uploading
fr: Chargement de fichiers

en: Style list
fr: Liste des styles

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one class on each line in the format: element.class|Label. Example: h1.title|Title.
fr: Une liste de classes qui sera fournie dans le menu déroulant "Styles". Entrez une classe pour chaque ligne au format element.class|Label. Exemple: h1.title|Title.

en: Each style should be in your theme's main CSS as well as in your theme's ckeditor-iframe.css file.
fr: Chaque style devrait se trouver dans votre fichier CSS principal aussi bien que dans le fichier ckeditor-iframe.css de votre thème.

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Remove row
fr: Retirer la ligne

en: Add row
fr: Ajouter une ligne

en: Active toolbar
fr: Barre d'outils activée

en: Available buttons
fr: Boutons disponibles

en: CKEditor Toolbar
fr: Barre d'outils CKEditor

en: If checked, a caption area will appear in the editor.
fr: Si coché, une zone pour la légende apparaîtra dans l'éditeur.

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Show group labels
fr: Montrer les étiquettes des groupes

en: Hide group labels
fr: Masquer les étiquettes du groupe

en: Enter a label for this group. This will be used by screenreaders and other accessibility software.
fr: Entrez une étiquette pour ce rôle. Ceci sera utilisé par les lecteurs d'écran et autre programme d'accessibilité.

en: Open preview in a new window
fr: Ouvrir un aperçu dans une nouvelle fenêtre

en: A list of recent comments posted to the site.
fr: Une liste des commentaires récents postés sur le site.

en: Automatically close comments on old content
fr: Fermer automatiquement les commentaires sur les anciens contenu

en: Close comments after
fr: Fermer les commentaires au bout de

en: days
fr: jours

en: People with the "Post comments" permission will be able to post comments.
fr: Les personnes avec la permission "Poster des commentaires" pourront poster des commentaires.

en: People will not be able to post comments.
fr: Les visiteurs ne pourront pas poster de commentaires.

en: Automatically close comments after @number days
fr: Fermer automatiquement les commentaires après @number jours.

en: Enable to override this field's links.
fr: À activer pour supplanter les liens de ce champ.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: This form allows you to synchronize configuration between sites, such as in development, staging, and production servers. This page shows you the current differences between your current configuration and changes that have been staged for deployment.
fr: Ce formulaire vous permet de synchroniser la configuration entre les sites sur les serveurs de développement, de pré-publication et de production. Cette page montre les différences présentes entre votre configuration actuelle et les modifications en transit avant déploiement.

en: There are no configuration changes currently staged. You may <a href="!export">export this site's configuration</a> or <a href="!import">import to stage new changes</a>.
fr: Il n'y a pas de modification de la configuration actuellement en transit. Vous pouvez <a href="!export">exporter la configuration de ce site</a> ou bien l'<a href="!import">importer pour apporter de nouveaux changements</a>.

en: This form may be used to generate a full export of your entire site's configuration. This configuration file should remain compressed when you upload it to the destination site.
fr: Ce formulaire peut être utilisé pour générer une exportation complète de le configuration de la totalité de votre site. Le fichier de configuration doit rester compressé lorsque vous le charger dans le site destinataire.

en: This form imports a site configuration archive from another site. Upload an export file below to stage the changes (you'll have a chance to review and confirm the changes first). To generate an export file, visit the <a href="!export">full export</a> page.
fr: Ce formulaire importe une archive de la configuration de site d'un autre site. Chargez un fichier d'exportation ci-dessous pour mettre en attente les changements (ce qui vous permettra de revoir et de confirmer les changements d'abord). Pour générer un fichier d'export, visitez la page d'<a href="!export">export total</a>.

en: Select your configuration export archive
fr: Sélectionnez votre archive d'exportation de configuration

en: This file should be a compressed archive with the extension "tar.gz".
fr: Ce fichier doit être une archive compressée ayant l'extension "tar.gz".

en: This form may be used to export a single configuration so that it may be imported on a different site. Select a configuration group and name to generate configuration for copy/paste.
fr: Ce formulaire exporte un fichier de configuration unique qui pourra ensuite être importé dans un site différent. Sélectionnez un groupe de configuration puis nommez-le pour générer une configuration à copier/coller.

en: Configuration group
fr: Groupe de configuration

en: Configuration name
fr: Nom de la configuration

en: Exported configuration
fr: Configuration exportée

en: This form imports a single configuration file from another site. To generate an export, visit the <a href="!export">single export</a> page.
fr: Ce formulaire importe un fichier de configuration unique provenant d'un autre site. Pour générer un export, visiter la page <a href="!export">export spécifique</a>

en: Paste your configuration here
fr: Collez votre configuration ici

en: Ungrouped
fr: Non groupé

en: Limit to
fr: Limiter à

en: None (disabled)
fr: Aucun (désactivé)

en: e.g. @date
fr: ex. @date

en: Date settings
fr: Paramètres de la date

en: Granularity
fr: Granularité

en: Select
fr: Sélectionner

en: This action will permanently delete the log messages from the database.
fr: Cette action supprimera définitivement les entrées message de la base de données.

en: Display mode settings
fr: Paramètres du mode d'affichage

en: Entity
fr: Entité

en: (start from last values)
fr: démarre des dernières valeurs

en: Field instances
fr: Instances du champ

en: Field display settings
fr: Paramètres de l'affichage du champ

en: Field from the available @type content.
fr: Champ du contenu @type disponible.

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri par clic

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par le style : Tableau pour déterminer la colonne actuelle pour le tri par clic du champ. La valeur par défaut est convient bien en général.

en: Formatter
fr: Formatage

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes d'API du champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que vos CSS dépendent de ces classes. Si non coché, ce gabarit ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: En cochant ce bouton, le groupe Type d'affichage et les valeurs du Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres du champ à multiple valeurs

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs sur la même ligne

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les multiples valeurs de ce champ seront montrées sur la même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ créera une nouvelle ligne. Si Grouper par est utilisé, veuillez vous assurer de bien grouper par "ID d'entité" pour que ce paramètre ait un effet.

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Simple separator
fr: Simple séparateur

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: (first item is 0)
fr: (le 1<sup>er</sup> élément est 0)

en: First and last only
fr: Première et dernière uniquement

en: Raw @column
fr: @column brut

en: Configure field settings.
fr: Configurez les paramètres du champ.

en: Configure instance settings.
fr: Configurez les paramètres de l'instance.

en: <strong>Display modes</strong> are variations of how an item can be displayed. Each @label display mode can be configured differently. For example: individual fields can be displayed using a different format, or hidden entirely.
fr: Les <strong>modes d'affichages</strong> sont des variantes de l'affichage d'un élément. Chaque mode d'affichage @label  peut être configuré différemment. Par exemple : les champs individuels peuvent être affichés en utilisant différents formats, ou bien être entièrement masqués.

en: !page: !teaser display
fr: !page : affichage !teaser

en: There is data for this field in the database. Some field settings may no longer be changed.
fr: Il y a des données dans ce champ dans la base de données. Certains paramètres de champ ne peuvent plus être modifiés.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags <br />This field supports tokens.
fr: Instructions  à présenter à l'utilisateur sous ce champ sur le formulaire d'édition.<br>Balises HTML autorisées :  @tags <br>Ce champ prend en charge les jetons.

en: Limited
fr: Limité

en: Display mode label
fr: Étiquette du mode d'affichage

en: Deleting a display mode will cause any content still using it to display using the <em>Default</em> settings.
fr: La suppression d'un mode d'affichage encore utilisé par un contenu l'obligera utiliser les paramètres d'affichage <em>par défaut</em>.

en: Are you sure you want to delete the %view-mode display mode?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le mode d'affichage %view-mode ?

en: Deleted the %view-mode display mode.
fr: Le mode d'affichage %view-mode a été supprimé.

en: The display mode %name can now be <a href="@url">customized</a>.
fr: Le mode d'afficharge %namepeut maintenant être <a href="@url">personnalisé</a>.

en: Display modes
fr: Modes d'affichage

en: Used for all display modes which are not customized
fr: Utilisé pour tous les modes d'affichages qui ne sont pas personnalisés.

en: Uses the Default display mode
fr: Utilise le mode d'affichage par défaut

en: Add, edit, and delete custom Display modes.
fr: Ajouter, modifier et supprimer des modes d'affichage.

en: Add display mode
fr: Ajouter un mode d'affichage

en: Delete Display mode
fr: Supprimer le mode d'affichage

en: This option allows users to choose if the uploaded files should be shown or hidden when viewing the content.
fr: Cette option permet aux utilisateurs de choisir s'il les fichiers chargés sont montrés ou masqués lorsque le contenu est vu.

en: This option sets the default behavior for uploaded files for this field. Users are still allowed to change this setting individually for each file before saving their content.
fr: Cette option définit le comportement par défaut des fichiers chargés pour ce champ. Les utilisateurs sont toujours autorisés à modifier ce paramètre pour chque fichier avant l'enregistrement de leur contenu.

en: <em>Manage file</em> @title
fr: <em>Gérer le fichier </em> @title

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
fr: Ce fichier remplacera le fichier existant. Cette action est irréversible.

en: Images larger than !size pixels will be scaled down.
fr: Les images supérieures à !size pixels seront réduites.

en: Images must be at least !min pixels.
fr: Les images doivent au moins mesurer !min pixels.

en: Manage or replace any file
fr: Gérer ou remplacer n'importe quel fichier

en: Allow managing of files from the files overview page.
fr: Autorisez la gestion des fichiers à partir de la page récapitulatnt les fichiers.

en: Client-side upload progress enabled
fr: Barre de progression de chargement côté-client activée

en: Destination: @scheme
fr: Destination : @scheme

en: The internal path (URI) of the file. May also display the file URL.
fr: Le chemin interne (URI)  du fichier.Peut aussi afficher l'URL du fichier.

en: A link to edit the file entity.
fr: Un lien pour modifier l'entité fichier.

en: file from !field_name
fr: fichier venant de !field_name

en: Link this field to download the file
fr: Lier ce champ pour permettre de télécharger le fichier

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant ce type de fichier à la place du texte MIME (comme "image/jpg")

en: Fallback format. Used if a role has access to no other formats.
fr: Format de secours. Utilisé lorsqu'un rôle n'a accès à aucun autre format.

en: Text editor
fr: Éditeur de texte

en: Configure editor
fr: Donfigurer l'éditeur

en: Roles allowed to use this text format
fr: Les rôles autorisés à utiliser ce format de texte

en: Updated text format %format.
fr: Le format de texte %format a été mis à jour.

en: Enable image uploads
fr: Activer le chargement d'images

en: Enable image re-orientation
fr: Activer la réorientation d'image

en: If EXIF data indicates the need, the image will be rotated appropriately before being saved.
fr: Si les données EXIF en indique le besoin, l'image sera réorientée correctement avant sa sauvegarde.

en: File storage
fr: Stockage des fichiers

en: Storage: @name
fr: Stockage : @name

en: Upload directory
fr: Répertoire de chargement

en: A directory relative to the files directory where uploaded images will be stored.
fr: Un répertoire relatif au répertoire de fichiers où les images chargées seront stockées.

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
fr: Si ce champ reste vide, alors la taille de fichier sera limitée à la taille de chargement de fichier fixée par PHP : @size.

en: Maximum dimensions
fr: Dimensions maximum

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
fr: Les images supérieures à ces dimensions seront réduites (width pour largeur, height pour hauteur)

en: Enable file uploads
fr: Activer le chargement des fichiers

en: A directory relative to the files directory where uploaded files will be stored.
fr: Un répertoire relatif au répertoire de fichiers où les fichiers chargés seront stockés.

en: Edit image
fr: Modifier l'image

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert
fr: Insérer

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Select from library
fr: Banque d'images

en: Alternative text
fr: Text Alternatif

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Align
fr: Aligner

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Add a caption
fr: Ajouter une légende

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Link to existing content
fr: Lier un contenu existant

en: Upload a file and link to it
fr: Charger et lier un fichier

en: Link text
fr: Texte du lien

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Upload files through editor dialogs
fr: Charger des fichiers via les boites de dialogue de l'éditeur

en: Allow users with access to editor dialogs to upload files.
fr: Autorisez les utilisateurs avec accès aux dialogues de l'éditeur de charger des fichiers.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
fr: Repose sur la configuration de l'éditeur de texte, ces balises sont automatiquement ajoutées : <strong>@tag-list</strong>.

en: Configure image style %name
fr: Configurer le style d'image %name

en: Save and add effects
fr: Sauvegarder et ajouter des effets

en: Current image: !link
fr: Image actuelle : !link

en: Remove default image
fr: Retirer l'image par défaut

en: Maximum image dimensions
fr: Dimensions maximum de l'image

en: The maximum allowed image dimensions expressed as WIDTHxHEIGHT. Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: Les dimensions maximum autorisées de l'image, par convention LARGEURxHAUTEUR. Laissez vide pour ne pas imposer de limite. Si une image plus grande est chargée, elle sera redimensionnée pour respecter la largeur et la hauteur données. Le redimensionnement des images peut entraîner la perte des <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Minimum image dimensions
fr: Dimensions minimum de l'image

en: The minimum allowed image dimensions expressed as WIDTHxHEIGHT. Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: Les dimensions minimum autorisées de l'image, par convention LARGEURxHAUTEUR. Laissez vide pour ne pas imposer de limite. Si une image plus petite est chargée, celle-ci sera rejetée.

en: Note that as with resizing, rotating images on upload will cause the loss of EXIF data in the image.
fr: Notez qu'à l'instar du redimensionnement, la rotation d'image au chargement entraînera la perte des données EXIF de l'image.

en: Float image
fr: Image flottante

en: Display the image on the left or right, with the rest of the content wrapping around it.
fr: Affichez l'image à droite ou à gauche ; le reste du contenu l'enveloppera.

en: Storage state
fr: Statut de stockage

en: Configure image style
fr: Configurer le style d'image

en: There was an error while installing %project.
          !message
fr: Une erreur est survenue lors de l'installation du projet %project. !message

en: No updates are available for any of your projects.
fr: Pas de mise à jour disponible pour aucun de vos projets.

en: Updates of Backdrop CMS core using the web interface are disabled.
fr: Les mises à jour de Backdrop CMS Cœur utilisant l'interface web sont désactivées.

en: Install layouts
fr: Installer des mises en page

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Manual installation
fr: Installation manuelle

en: Installer settings
fr: Paramètres de l'installeur

en: Default layouts (used on all paths without a specific layout)
fr: Mises en page par défaut (utilisées sur tous les chemins n'ayant pas de mise en page spécifique)

en: Path and layout
fr: Chemin et mise en page

en: Visibility conditions
fr: Conditions de visibilité

en: No layouts have been created yet.
fr: Aucune mise en page n'a été créée pour le moment.

en: Clone Layout
fr: Cloner la mise en page

en: Export Layout
fr: Exporter la mise en page

en: Disable Layout
fr: Désactiver la mise en page

en: Revert Layout
fr: Rétablir la mise en page

en: Layout name
fr: Nom de la mise en page

en: Layout template
fr: Gabarit de mise en page

en: Use the "%" (percent) symbol to indicate a wildcard in the path. i.e. "node/%" or "node/%/edit".
fr: Utilisez le symbole "%" (pourcentage) pour indiquer un wildcard dans le chemin. Ex. : "node/%" ou "node/%/edit".

en: Check path
fr: Verifier le chemin

en: Contexts define what blocks are available within this layout. Most wildcards in the path will be associated with a context automatically.
fr: Les contextes définissent la disponibilité d'un bloc dans cette mise en page. La plupart des wildcards du chemin seront associés à un contexte automatiquement.

en: Visibility conditions allow this layout to selectively apply to different situations, such as different types of content at the same wildcard path.
fr: Les conditions de visibilité permettent à cette mise en page de s'appliquer sélectivement  aux différentes situation, comme les différents types de contenu sur le même chemin de wildcard.

en: Add visibility condition
fr: Ajouter une condition de visibilité

en: Save layout
fr: Enregistrer la mise en page

en: Layout saved.
fr: Mise en page enregistrée.

en: Layout content saved.
fr: Contenu de mise en page enregistré.

en: Default page title
fr: Titre de page par défaut

en: Add block "!title"
fr: Ajouter le bloc "!title"

en: Configure block "!title"
fr: Configurez le bloc "!title"

en: Update block
fr: Mettre à jour le bloc

en: Style settings
fr: Paramètres du style

en: Visibility conditions allow this block to be shown only in certain situations, such as for certain roles or types of content.
fr: Les conditions de visibilité permettent de ne montrer ce bloc que dans certaines situations, à certains rôles ou certains types de contenu, par exemple.

en: Add visibility condition for "!title" block
fr: Ajouter une condition de visibilité pour le bloc "!title"

en: Add visibility condition for "@title" layout
fr: Ajouter une condition de visibilité pour la mise en page "@title"

en: Visibility condition
fr: Condition de visibilité

en: This form has unsaved changes. Click "@button" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
fr: Ce formulaire contient des modifications non sauvegardées. Cliquez sur "@button" (Enregistrer la mise en page) pour enregistrez définitivement vos modifications ou bien cliquez sur "Annuler" pour les ignorer.

en: No menu entry
fr: Pas d'entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée normale de menu

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si onglet ou normal sont définis, entrez le texte à utiliser avec l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérez un élément dans le menu disponible.

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Normal menu item
fr: Lien de menu normal

en: When providing a menu item as a default tab, the parent menu item of that tab must be specified. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this layout is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque qu'un élément de menu est fourni comme onglet par défaut, l'élément de menu parent de cet onglet doit être spécifié. Parfois le parent existe déjà, mais dans d'autres cas vous aurez à en créer un. Le chemin d'un élément de menu parent sera toujours sur le même chemin mais sans la dernière partie ; ex. si le chemin vers cette mise en page est <em>foo/bar/baz</em>, alors son chemin parent sera <em>foo/bar</em>.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si un élément de menu parent est créé, entrez le titre de l'élément.

en: Enter the weight of the menu item or tab. The lower the number, the earlier in the list it will be.
fr: Entrez le poids de l'élément de menu ou de l'onglet. Plus petit sera ce nombre, plus haut il se placera dans la liste.

en: Conditions set at the menu level will prevent access to the entire page and all layouts configured in it.
fr: Les conditions définies au niveau du menu empêcheront l'accès de toute la page et de toutes les mises en page qui y sont configurées.

en: Save menu settings
fr: Enregistrer les paramètres du menu

en: Layout settings
fr: Paramètres de la mise en page

en: Available layout templates
fr: Gabarits de mise en page disponibles

en: Only templates that are selected here will be available when configuring layouts.
fr: Seuls les gabarits sélectionnés ici seront disponibles lors de la configuration des mises en page.

en: HTML element for inner wrapper
fr: Élément HTML pour l'enveloppe intérieure

en: CSS classes for inner wrapper
fr: Classes CSS de l'enveloppe intérieure

en: Separate multiple classes with spaces.
fr: Séparez toutes les classes par des espaces.

en: Not in use
fr: Non utilisé

en: Provides a summary of all available blocks. The 'Usage' column shows which layout and region to which blocks are currently assigned in the format 'Layout name (region)'.
fr: Fournit un récapitulatif de tous les blocs disponible. La colonne 'Usage' montre quelles mise en page et région les blocs sont actuellement assignés au format 'Nom de la mise en page (région)'.

en: There are no blocks.
fr: Il n'y a pas de bloc.

en: <span class="priority-low">Template: </span>!title
fr: <span class="priority-low">Gabarit : </span>!title

en: No conditions set.
fr: Pas de condition

en: Configure region
fr: Configurer la région

en: Remove block
fr: Retirer le bloc

en: Block title type
fr: Type de titre de bloc

en: Custom title
fr: Titre personnalisé

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: If enabled, this block will be made reusable across different layouts and be listed in on the !block_link page.
fr: Si activé, ce bloc sera désormais utilisable à travers les différentes mises en page et sera listé sur la page !block_link.

en: Reusable blocks may also be translated.
fr: Les blocs réutilisables peuvent aussi être traduits.

en: Internal name
fr: Nom interne

en: Is this the front page.
fr: Est la page d'accueil.

en: Site language
fr: Langue du site

en: User: Permission
fr: Utilisateur : Permission

en: User: Role
fr: Utilisateur : Rôle

en: URL path
fr: Chemin de l'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôlez l'accès par le chemin actuel.

en: @entity @entity_id_key is
fr: @entity @entity_id_key est

en: @entity ID is: @entity_id
fr: L'ID @entity est : @entity_id

en: Current path is
fr: Le chemin actuel est

en: The front page
fr: La page d'accueil

en: Any page except the front page
fr: Toute page sauf la page d'accueil

en: Is not the front page
fr: N'est pas la page d'accueil

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Faites passer uniquement si la langue actuelle du site est une des langues sélectionnées.

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès à toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Paths
fr: Chemins

en: Enter one path per line. The "*" character is a wildcard. Example paths are "node/1" for an individual piece of content or "node/*" for every piece of content. "@front" is the front page.
fr: Entrez un chemin par ligne. Le caractère "*" est un wildcard. Exemples de chemins  : "node/1" pour une pièce particulière de contenu ou "node/*" pour chacune des pièces de contenu. "@front" est la page d'accueil.

en: User has "@permission" permission.
fr: L'utilisateur a la permission "@permission".

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs marqués avec la permission sélectionnée pourront accéder à ceci.

en: User can have any role
fr: L'utilisateur peut avoir n'importe quel rôle

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: Seuls les rôles sélectionnés auront une autorisation d'accès.

en: Block classes
fr: Classes du bloc

en: No wrapper
fr: Pas d'enveloppe

en: Wrapper tag
fr: Balise de l'enveloppe

en: Wrapper classes
fr: Classes de l'enveloppe

en: Heading level
fr: Niveau du titre

en: Heading classes
fr: Classes du titre

en: Additional classes to be added to the block title.
fr: Classes supplémentaires à ajouter au titre du bloc.

en: Content tag
fr: Balise du contenu

en: Content classes
fr: Classes du contenu

en: Additional classes to be added to the content within this block.
fr: Des classes supplémentaires à ajouter au contenu à l'intérieur de ce bloc.

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, le champ URL sera vérifié comme URL valide durant la validation.

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est facultatif et la soumission d'un titre seul sera accepté. Si l'URL est omise, l'intitulé sera affiché au format texte brut.

en: Optional Title
fr: Titre facultatif

en: Required Title
fr: Titre obligatoire

en: Static Title
fr: Titre statique

en: No Title
fr: Pas de titre

en: Link Title
fr: Titre du lien

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché pour l'utilisateur final. Si le lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre.

en: This title will always be used if &quot;Static Title&quot; is selected above. The static title value may use tokens of any other entity field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Ce titre sera toujours utilisé si &quot;Titre statique&quot; est ci-dessus sélectionné. La valeur du titre statique peut utiliser les jetons de n'importe quel autre champ comme étant sa valeur. Les titres statiques et à base de jetons peuvent inclure la plupart des balises de ligne HTML comme <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Use field label for title label
fr: Utiliser une étiquette de champ pour l'intitulé du lien

en: If checked, hides the label on the group of elements and instead uses the field label on the title element.
fr: Si coché, masque l'étiquette sur le groupe d'éléments et utilise à la place l'étiquette de champ de l'élément titre.

en: Max length of title field
fr: Longueur maximum du champ du titre

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fr: Définissez la longueur maximum du champ du titre (s'applique uniquement quand l'intitulé du lien est obligatoire ou en option). Sa taille maximum est de 255 caractères.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons entrés par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the content form. This does not affect the field settings on this page, which always support tokens.
fr: Cocher ceci permettra aux utilisateurs d'entrer des jetons dans les URLS et les Titres du formulaire du contenu. Ceci n'affecte pas les paramètres du champ sur cette page, qui supporte toujours les jetons.

en: URL Display Cutoff
fr: Affichage de la troncation de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'inclut pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le titre de lien doit-il être tronqué et se finir par une ellipse (&hellip;) ? Laissez vide pour ne pas imposer de limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par défaut (pas d'attribut target)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la même fenêtre

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir

en: Link Target
fr: Cible du lien

en: Rel Attribute
fr: Attribut rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: À la sortie, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> ce qui empêche certains moteurs de recherche de parasiter les liens entrés.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
fr: Conserver rel tel que défini ci-dessus (non modifié/par défaut)

en: Remove rel if given link is external
fr: Retirer rel si un lien donné est externe

en: Remove rel if given link is internal
fr: Retirer rel si le lien donné est interne

en: Remove rel attribute automatically
fr: Retirer l'attribut rel automatiquement

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
fr: Activer/désactiver si l'attribut rel doit être retirer automatiquement, si l'utilisateur donne un lien externe ou interne

en: Allow the user to enter a custom link class per link
fr: Autoriser l'utilisateur à entrer une classe de lien personnalisée par lien

en: Additional CSS Classes
fr: Classe CSS supplémentaires

en: Add these classes on output (will be added to any user-provided classes). Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Ajoutez ces classes à la sortie (elles seront ajoutées à tout utilisateur fournisseur de classes). Les différentes classes doivent être séparées par des espaces.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fr: Autoriser l'utilisateur à entrer l'attribut 'title' d'un lien

en: Default link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' par défaut du lien

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fr: À la sortie, les liens utiliseront cet attribut "title" si l'utilisateur ne fournit pas de titre et que celui-ci est différent du texte du lien (son intitulé). Concultez <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> pour la conformité des liens. Les valeurs des jetons seront évaluées.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fr: Un titre par défaut doit être fourni si le titre a une valeur statique.

en: Each language may format dates and times differently. Languages without a specific format will fallback to the default. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fr: Chaque langue formate ses date et heure de manière différente. Les langues sans format spécifique utiliseront le défaut. Consultez le <a href="@url">manuel PHP (en)</a> options disponibles.

en: Displayed as %date_format
fr: Affiché ainsi : %date_format

en: Date localizations saved.
fr: Localisations de la date enregistrées.

en: Switches the site language for the @type portions of the page.
fr: Change la langue du site pour les portions @type de la page.

en: The language the term is in.
fr: La langue utilisée par le terme

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, la langue native de la langue sera affichée

en: No language
fr: Pas de langue

en: Show menu in language
fr: Montrer le menu dans une langue

en: Show menu links for a given language. Menu links with the "All" language will be shown in every language.
fr: Montrez les liens de menu dans une langue donnée. Les liens de menu dont la langue est réglée sur "Toutes" seront montrés dans chaque langue.

en: - All (always shown) -
fr: - Toutes (toujours montrer) -

en: Set a language for this menu link. The menu link will only be visible in that language.
fr: Définissez une langue pour ce lien de menu. Le lien de menu ne sera visible que dans cette langue.

en: The hierarchical list of links for the @title menu.
fr: La liste hiérarchique des liens du menu @title

en: Existing content
fr: Contenu existant

en: Edit @type %title
fr: Modifier @type %title

en: Leave blank to use the current time.
fr: Laissez vide pour utiliser la date actuelle.

en: Publish now
fr: Publier maintenant

en: Draft
fr: Brouillon

en: Schedule for later
fr: Différé

en: Content saved as draft is only accessible to the content creator or site administrators.
fr: Le contenu sauvegardé comme brouillon n'est accessible qu'au créateur du contenu ou aux administrateurs du site.

en: Content set to "Schedule for later" will be saved as draft when the content is created, but will be automatically published on the date and time selected.
fr: Le contenu défini sur "Différé" sera sauvegardé comme brouillon à la création du contenu, mais sera automatiquement publié à la date et l'heure sélectionnées.

en: Publish on
fr: À publier le

en: @type has been unpublished. It is scheduled to be republished on @scheduled (@interval from now).
fr: @type a été dépublié. Il est programmé pour être publié de nouveau le @scheduled (dans @interval).

en: @type will be published on @scheduled (@interval from now).
fr: Ce contenu @type sera publié le @scheduled (dans @interval).

en: Show option for scheduling
fr: Montrer l'option de programmation différée

en: Hide path display
fr: Masquer l'affichage du chemin

en: If enabled, this content can be placed as a block or within a listing but will not be accessible at its URL without proper permissions. This facilitates "hidden path" content that is meant to be embedded with other content and never on its own. Users who have the "View hidden paths" permission will still be able to visit the full page URL, while those without this permission will receive a "Page not found" error.
fr: Si activée, ce contenu pourra être placé dans un bloc ou dans une liste mais ne sera pas accessible via son URL sans les permissions appropriées. Ceci facilite le processus du contenu au "chemin caché", destiné être incorporé par un autre contenu et jamais de son propre chef. Les utilisateurs avec la permission "Voir les chemins cachés" pourront toujours visiter l'URL de la page complète, mais sans cette permission, ils arriveront sur une 404 Page non trouvée.

en: Scheduled publish time cannot be in the past.
fr: La date de publication programmée ne peut pas être dépassée.

en: View hidden paths
fr: Voir les chemins cachés

en: View URL of content, overriding restriction on viewing content directly.
fr: Voir l'URL du contenu, supplantant les restrictions de permettant de voir le contenu directement.

en: Content is promoted
fr: Le contenu est promu

en: Content (node)
fr: Contenu (nœud)

en: An RSS icon linking to available feeds.
fr: Une icône RSS se reliant aux flux disponibles.

en: A list of recently published content.
fr: Une liste du contenu publié récemment.

en: Embed existing node content as a block onto other pages
fr: Insérez le contenu du nœud existant comme bloc sur les autres pages

en: Scheduled for @date
fr: Programmé pour le @date

en: Scheduled date
fr: Date de programmation

en: The date content is scheduled to be published in the future.
fr: Date à laquelle il est prévu de publier ce contenu.

en: Hidden path
fr: Chemin masqué

en: Whether or not the content has a hidden path.
fr: Si oui ou non le contenu a un chemin caché.

en: Paths are hidden
fr: Les chemins sont masqués

en: Link this field to the original piece of content
fr: Relier ce champ à sa partie de contenu original

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utilisez un lien absolu (commence par "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activez cette option pour sortir un lien absolu. Obligatoire si vous voulez utiliser le chemin comme destination du lien (comme dans "Sortir ce champ comme lien" ci-dessus")

en: exposed
fr: exposé

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu pour valider avec.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider un utilisateur qui a accès au contenu

en: Filter value format
fr: Format de la valeur du filtre

en: Node ID
fr: ID nœud

en: Node IDs separated by , or +
fr: IDs de nœud séparé par , ou +

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: <code>node/28</code> or <code>taxonomy/term/1</code>.
fr: Spécifiez le chemin existant que vous souhaitez remplacer par un alias. Par exemple : <code>node/28</code> ou <code>taxonomy/term/1</code>.

en: Specify an alternative path where this page will appear. Do not include a trailing slash.
fr: Spécifiez le chemin alternatif où cette page apparaîtra. Ne pas mettre la barre oblique de fin.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set as <em>- None -</em>.
fr: Un alias de chemin défini pour une langue spécifique sera toujours utilisé lors de l'affichage de cette page dans cette langue, et prendra la précédence sur les alias définis sur <em>- Aucun -</em>.

en: Save URL alias
fr: Sauvegarder l'alias d'URL

en: URL patterns automatically alias new content based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>node/10</code> might be automatically aliased to <code>blog/my-first-post</code> using the pattern <code>blog/[node:title]</code>.
fr: Les motifs d'URL donnent un alias automatiquement au nouveau contenu selon des wildcards nommés <em>jetons</em>. Par exemple, l'URL <code>node/10</code> peut être réécrite automatiquement ainsi <code>blog/mon-premier-billet</code> en utilisant le motif <code>blog/[node:title]</code>.

en: !label URL alias patterns
fr: Motifs d'alias d'URL !label

en: Browse available tokens for @type.
fr: Naviguez dans les jetons de @type disponibles.

en: Each of the fields below support tokens.
fr: Chacun des champs ci-dessous prend en charge les jetons.

en: Verbose
fr: Verbeux

en: Display URL alias pattern changes (except during bulk updates).
fr: Affichez les changements des motifs d'alias d'URL (sauf pendant les mises à jour par lot)

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Le caractère utilisé pour séparer les mots dans les titres. Celui-ci remplace les espaces et les caractères de ponctuation. L'utilisation d'un espace ou du signe + peut donner des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs du jeton source

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscule

en: Maximum URL alias length
fr: Longueur maximum d'alias d'URL

en: Maximum length of URL aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
fr: Longueur maximum d'alias d'URL à génerer. 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximum possible.

en: Maximum component length
fr: Longueur maximum de composants

en: Maximum text length of any component in the URL alias (e.g., <code>[title]</code>). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
fr: Longueur maximum de composants dans l'alias d'URL (e.g., <code>[title]</code>). 100 est la longueur recommandée. 255 est la longueur maximum possible.

en: The action taken when an item already has a URL alias.
fr: L'action à prendre quand un élément possède déjà un alias d'URL.

en: Create a new URL alias. Delete the old URL alias.
fr: Créer un nouvel alias d'URL. Supprimer l'ancien alias.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when a URL alias is deleted.
fr: Les <a href="!url">paramètres du module Redirect</a> ont un effet si une redirection est créée quand un alias d'URL est supprimé.

en: Create a new URL alias. Replace the old URL alias with a redirect.
fr: Créer un nouvel alias d'URL. Remplacer l'ancien alias d'URL par une redirection.

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: Create a new URL alias. Leave the existing URL alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias d'URL. Conserver le fonctionnement de l'alias d'URL existant.

en: Do nothing. Leave the old URL alias intact.
fr: Ne rien faire. Laisser l'ancien alias d'URL tel quel.

en: Transliterate prior to creating URL aliases
fr: Translittérer avant la création des alias d'URL

en: When the new URL alias includes certain characters (such as those with accents) should these characters be converted into the US-ASCII alphabet?
fr: Quand le nouvel alias comprend des caractères particuliers (comme les accents), est-ce que ces caractères doivent être convertis dans l'alphabet US-ASCII ?

en: Reduce URL alias characters to letters and numbers
fr: Réduire les caractères de l'alias d'URL aux lettres et aux chiffres

en: Filters the new URL alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre le nouvel alias d'URL pour ne laisser que les lettres et les chiffres du jeu de caractères ASCII-96.

en: Strings to Remove
fr: Chaînes à retirer

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation - use the punctuation section below.
fr: Les mots à éliminer de l'alias d'URL, séparés par une virgule. N'utilisez pas cette option pour supprimer la ponctuation - utilisez la section Ponctuation ci-dessous.

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: Replace by separator
fr: Remplacer par un séparateur

en: No action (do not replace)
fr: Pas d'action (ne pas remplacer)

en: !label URL aliases
fr: Alias d'URL "!label"

en: All !label URL aliases
fr: Tous les alias d'URL de !label

en: Update existing URL aliases
fr: Mettre à jour les alias d'URL existants

en: All URL aliases
fr: Tous les alias d'URL

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>tags/environment</code> could be created using the pattern <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> if the vocabulary is named "Tags" and the term is named "Environment".
fr: Les nouvelles pages auront des URLs qui correspondront à un motif basé sur des wildcards appelés <em>jetons</em>. Par exemple, l'URL <code>tags/environment</code> pourrait être créée en utilisant le motif <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> si le vocabulaire est nommé "Tags" et si le terme est nommé "Environment".

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>members/jane-doe</code> could be created using the pattern <code>members/[user:name]</code> if the user name is "Jane Doe".
fr: Les nouvelles pages auront des URLs qui correspondront à un motif basé sur des wildcards nommés <em>jetons</em>. Par exemple, l'URL <code>members/jane-doe</code> pourra être créée en utilisant le motif <code>members/[user:name]</code> si le pseudo est "Jane Doe".

en: Path settings
fr: Paramètres du chemin

en: Add URL redirect.
fr: Ajoutez une redirection.

en: Filter redirects
fr: Filter les redirections

en: Enter an internal Backdrop path or path alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
fr: Entrez un chemin interne Backdrop  ou un alias de chemin pour faire une redirection, (ex. %example1 ou %example2). Les ancres (ex. %anchor) <strong>ne sont pas</strong> autorisées.

en: Enter an internal Backdrop path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to which the user will be sent. Use %front to redirect to the front page.
fr: Entrez le chemin interne Backdrop, l'alias de chemin ou l'URL externe complète (comme http://example.com/) où l'utilisateur sera envoyé. Utilisez %front pour le rediriger vers la page d'accueil.

en: Redirect type
fr: Type de redirection

en: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">More information about status codes</a>.
fr: <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_codes_HTTP">Pour en savoir plus sur les codes HTTP</a>.

en: I understand the above warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
fr: Je comprends les mises en garde ci-dessus et aimerais poursuivre l'enregistrement de cette redirection d'URL

en: Save redirect
fr: Enregistrer la redirection

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fr: Créer automatiquement des redirections quand les alias d'URL sont modifiés.

en: This setting is most commonly used when replacing existing URL aliases under the "URL alias upadte action" in the <a href="!url">URL alias settings</a>.
fr: C'est le réglage le plus courant lorsque les alias d'URL sont remplacés sous "Action de mise à jour de l'alias d'URL" dans les <a href="!url">paramètres d'alias d'URL</a>.

en: Retain query string through redirect.
fr: Conservez la chaîne de requête par le biais de la redirection.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %source_query they would be redirected to %redirect_query. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
fr: Par exemple, selon une redirection partant de %source vers %redirect, et si un utilisateur visite %source_query, il sera rédirigé vers %redirect_query. Les chaînes de requête dans la redirection auront toujours la priorité sur la chaîne de requête en cours.

en: Redirect types
fr: Types de redirection

en: Show only common redirect types (301 and 302)
fr: Ne montrer que les types de redirections usuelles (301 et 302)

en: Show all redirect types (300, 301, 302, 303, 304, 305, and 307)
fr: Montrer tous les types de redirection (300, 301, 302, 303, 304, 305 et 307)

en: Delete redirects that have not been accessed for
fr: Supprimer les redirections qui n'ont pas eu d'accès depuis

en: Never (do not discard)
fr: Jamais (ne pas ignorer)

en: Only redirects managed by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
fr: Seules les redirections gérées par le module Redirect seront supprimées. Les redirections gérées par les autres modules seront ignorées.

en: Add URL redirect
fr: Ajouter une redirection

en: No 404 pages without redirects found.
fr: Aucune page 404 sans redirection n'a été trouvée.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
fr: Cette page liste tous les chemins qui finissent en erreur 404 et qui n'ont pas encore de redirection assignée.

en: Filter 404s
fr: Filtrer les 404

en: 301 - Moved Permanently
fr: 301 - Redirection permanente

en: 302 - Moved Temporarily
fr: 302 - Redirection temporaire

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
fr: Un jeu de redirection pour une langue spécifique sera toujours utilisée lorsque cette page sera demandée dans cette langue, et prendra la précédence sur le jeu de redirection <em>Toutes les langues</em>.

en: Redirect settings
fr: Paramètres de la redirection

en: Are you sure you want to invalidate the search index?
fr: Voulez-vous vraiment invalider l'index de recherche ?

en: The search index is not cleared immediately but will be systematically updated. Search will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fr: L'index de recherche n'est pas vidé immédiatement, mais il sera systématiquement mis à jour. La recherche continuera de fonctionner mais le nouveau contenu ne sera pas indexé tant que le nouveau contenu n'aura pas été ré-indexé. Cette action est irréversible.

en: The search index will be invalidated.
fr: L'index de recherche sera invalidé.

en: Search items
fr: Éléments à rechercher

en: Available search items
fr: Éléments de recherche disponibles

en: Several modules expose items to the search system. Use this setting to limit what can be searched.
fr: Un certain nombre de modules exposent des éléments pour le système de recherche du site. Utilisez ce réglage pour limiter ce qui peut être recherché.

en: Default search
fr: Recherche par défaut

en: Only one type of item will be searched by default. This selection will determine what appears at http://www.example.com/search.
fr: Un seul type d'élément peut être recherché à la fois par défaut. Cette sélection déterminera que qui apparaîtra sur http://www.example.com/search.

en: Log all searches
fr: Journaliser toutes les recherches

en: This setting may affect performance. Enable only if actively inspecting logs of search queries.
fr: Ce réglage  peut affecter les performances. À n'activer que s'il y a une inspection active des journaux des requêtes de recherche.

en: Indexing
fr: Indexation

en: <p><em>The search index is not cleared immediately when invalidated, instead it will be systematically updated during cron runs. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p>
fr: <p><em>L'index de recherche n'est pas purgé immédiatement lorsqu'il est invalidé, à la place il est systématiquement mis à jour au cours des exécutions du cron. La recherche continuera de fonctionner mais le nouveau contenu ne sera pas indexé tant que tous les contenus existants n'auront pas été ré-indexés.</em></p>

en: Number of items to index during cron runs:
fr: Nombre d'éléments à indexer durant l'exécution du cron :

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fr: Le nombre maximum d'éléments indexés à chaque passage d'une <a href="@cron">tâche de maintenance du cron</a>. Si nécessaire, réduisez ce nombre pour éviter les délais d'attente et les erreurs de mémoire pendant l'indexation.

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer). <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
fr: Le nombre de caractères que doit contenir un mot pour pouvoir être indexé. Un réglage bas signifie un meilleur classement du résultat de recherche, mais aussi une base de données plus grande. Chaque requête de recherche doit contenir au moins un mot-clef de cette taille (ou plus). <strong>Modifier ce paramètre invalidera l'index de recherche</strong>.

en: Transliterate search index and searched strings.
fr: Translittérer l'index de recherche et les chaînes recherchés.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
fr: À activer pour réduire la recherche et l'indexation en utilisant le jeu de caractères US-ASCII, ex. pour traiter les lettres accentuées comme des lettres non accentuées.

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages. <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
fr: Appliquer ou pas un simple tokenizer chinois/japonais/coréen basé sur des séquences de chevauchement. Désactivez ceci si vous voulez utiliser un préprocesseur externe à la place. N'affecte pas les autres langues. <strong>Modifier ce réglage invalidera l'index de recherche</strong>.

en: The search form for searching site content.
fr: Le formulaire de recherche pour rechercher du contenu dans le site.

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Remove search score
fr: Retirer le résultat de recherche

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
fr: Cochez cette case pour retirer le résultat de recherche de la requête. Ceci peut permettre de réduire les doublons dans les résultats de recherche quand ce filtre est utilisé.

en: On empty input
fr: Sur une sortie vide

en: Show All
fr: Montrer tout

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Displays the page title, tabs (local tasks), local actions links, and messages. Replaces all the normal equivalents on the page with a single block.
fr: Affiche le titre de page, les onglets (tâches locales), les liens d'actions locales et les messages. Remplace tous les équivalents normaux de la page par un simple bloc.

en: Displays the links for menu local tasks, such as "View" or "Edit". Replaces the normal tabs on the page with a block.
fr: Affiche les liens du menu des tâches locales, comme "Voir" ou "Modifier". Remplace les onglets habituels de la page par un bloc.

en: Displays the page title. Replaces the normal page title with a block.
fr: Affiche le titre de page. Remplace le titre de page par un bloc.

en: Displays the local actions links, such as "Add content". Replaces the normal local actions on the page with a block.
fr: Affiche les liens d'action locales, ex. "Ajouter un contenu", etc. Remplace les actions locales normales de la page par un bloc.

en: Displays messages to the user after an action is performed, such as form validation errors or success messages. Replaces the normal messages on the page with a block.
fr: Affiche des messages à l'tulisateur après l'exécution d'une action, comme les erreurs de validation d'un formulaire ou les messages de réussite. Remplace les messages normaux de la page par un bloc.

en: Save theme settings
fr: Enregistrer les paramètres du thème

en: Search...
fr: Rechercher...

en: This version is not compatible with Backdrop CMS !core_version.
fr: Cette version n'est pas compatible avec Backdrop CMS !core_version.

en: Unable to enable
fr: Impossible à activer

en: Logo settings
fr: Paramètres du logo

en: Use the logo supplied by the active theme
fr: Utilisez le logo fourni par le thème actif

en: Upload logo
fr: Charger un logo

en: Use the shortcut icon supplied by the active theme
fr: Utilisez l'icône de raccourci fournie par le thème actif

en: Upload icon
fr: Charger une icône

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
fr: Exemples : <code>@implicit-public-file</code> (pour un fichier dans le système de fichiers public), <code>@explicit-file</code>, ou <code>@local-file</code>.

en: Cron configuration
fr: Configuration du cron

en: Use background fetch for cached pages
fr: Utiliser la récupération d'arrière-plan pour les pages mises en cache

en: Allows serving stale pages while new page cache entries are being generated.
fr: Permet de servir des pages périmées pendant que les nouvelles entrées de cache de la page sont générées.

en: The maximum time the page cache can use an old version of a page.
fr: La durée maximum dont dispose le cache de page pour utiliser une ancienne version d'une page.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Les visiteurs ne verront que le message du mode de maintenance. Seuls les utilisateurs ayant la <a href="@permissions-url">permission</a> "Accéder au site en mode maintenance" pourront accéder au site. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement via la page <a href="@user-login">connexion utilisateur</a>.

en: Message to display when in maintenance mode
fr: Message à afficher lorsque le site est en mode maintenance

en: Use HTTPS for canonical URLs
fr: Utiliser HTTPS sur les anciennes URLs

en: This option makes Backdrop use HTTPS protocol for generated canonical URLs. Please note: to get it working in mixed-mode (both secure and insecure) sessions, the variable <code>https</code> should be set to <code>TRUE</code> in your file <code>settings.php</code>
fr: Cette option permet à Backdrop d'utiliser le protocole HTTPS pour générer des URLS anciennes. Veuillez noter que pour que cela fonctionne dans des sessions en mode mixte (sécurisée ou non), la variable <code>https</code> doit être définie sur <code>TRUE</code> dans votre fichier <code>settings.php</code>.

en: Pattern
fr: Motif

en: Edit date format %format
fr: Modifier le format de date %format

en: A name for the new format
fr: Un nom pour le nouveau format

en: e.g. My date format
fr: ex. Mon format de date

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fr: Un format de date utilisant les codes PHP des date et heure. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles.

en: e.g. F j Y
fr: ex. F j Y

en: Date format updated.
fr: Format de date mis à jour

en: Menu style
fr: Style du menu

en: Top level only
fr: Top niveau uniquement

en: Dropdown menu
fr: Menu déroulant

en: Hierarchical tree
fr: Arborescence hiérarchique

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: 1st level (primary)
fr: 1er niveau (primaire)

en: 2nd level (secondary)
fr: 2d niveau (secondaire)

en: 3rd level (tertiary)
fr: 3e niveau (tertiaire)

en: 4th level
fr: 4e niveau

en: 5th level
fr: 5e niveau

en: 6th level
fr: 6e niveau

en: 7th level
fr: 7e niveau

en: 8th level
fr: 8e niveau

en: 9th level
fr: 9e niveau

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item passes though the block’s starting level.
fr: Les blocs commençant au premier niveau seront toujours visibles. Les blocs commençant au second niveau ou plus profond ne seront visibles que lorsque le chemin vers l'élément de menu actif passeront par le niveau du départ du bloc.

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximum

en: The maximum depth of the menu tree from the starting level (if available).
fr: La profondeur maximum de l'arborescence du menu dès le niveau de départ (si disponible).

en: Show all menu links
fr: Montrer tous les liens de menu.

en: When unchecked, only expanded or active trail menu links will be displayed.
fr: Quand décoché, seuls les liens actifs ou dépliés dans la traîne du menu seront affichés.

en: Display menu toggle button on small screens
fr: Afficher le bouton de bascule du menu sur les petits écrans

en: On devices with small screens, this option reduces the menu to a toggle button, commonly known as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburger button</em></a>. Clicking the icon reveals or hides the menu, saving screen space.
fr: Sur les petits écrans, cette option réduit le menu à un bouton de bascule, plus communément connu sous le nom de <a href="https://fr.wikipedia.org/wiki/Menu_lat%C3%A9ral" target="_blank"><em>bouton hamburger</em></a>. En pressant ce bouton, le menu se déroule ou se replie, faisant ainsi gagner de l'espace à l'écran.

en: Available tokens
fr: Jetons disponibles

en: Requires:
fr: Dépend de :

en: Required by:
fr: Requis par :

en: Token
fr: Jeton

en: No tokens available
fr: Pas de jeton disponible

en: Select a token to insert it into the current field.
fr: Sélectionnez un jeton à insérer dans le champ actuel.

en: A trail of links from the homepage to the current page.
fr: Une suite de liens de la page d'accueil à la page en cours.

en: Show or hide various components of your site header. To change the values of these components, visit the !site_info page.
fr: Montrez ou masquez des composants dans l'en-tête de votre site. Pour modifier les valeurs de ces composants, visitez la page !site_info.

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: System core settings
fr: Paramètres systèm du cœur

en: System date
fr: Date système

en: !theme settings
fr: Paramètres de !theme

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new terms are saved with no defined language. Existing terms will not be affected by changing this option.
fr: Ajoutez le champ de sélection de langues dans le formulaire d'édition, ce qui vous permettra de faire des sélections parmi les <a href="!languages">langues activées</a>. Si désactivée, les nouveaux termes seront sauvegardés sans langue définie. Les termes existants ne seront pas affectés par le changement de cette option.

en: The language code of the language the term is written in.
fr: Le code langue de la langue dans laquelle le terme est écrit.

en: Rendered term
fr: Terme rendu

en: Display the referenced term in a specific display mode
fr: Afficher le terme référencé dans un mode d'affichage spécifique

en: Taxonomy settings
fr: Paramètres de la taxonomie

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Définir le fil d'Ariane pour les parents du terme

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si sélectionné, la traîne du fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun lié à cette vue. Notez que ceci ne fonctionne que si un terme a été réçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur correspondra aux nœuds marqués par les termes de la hiérarchie. Par exemple, si vous avez le terme "fruit" et le terme-enfant "pomme", avec une profondeur de 1 (ou plus) le filtrage du terme "fruit" récupérera les nœuds marqués "pomme" et "fruit". Si négative, l'inverse est vrai ; rechercher "pomme" récupèrera les nœuds marqués "fruit" si la profondeur est -1 (ou moins).

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs au fomat 1+2+3. À cause du nombre de JOINs que cela pourrait nécessiter, AND (et) sera traité comme OR (ou) avec ce filtre.

en: Use Backdrop's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin de terme de taxonomie de Backdrop pour créer les liens du fil d'Ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard Backdrop method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens dans la traîne du fil d'Ariane seront créés en utilisant la méthode standard de Backdrop au lieu de la méthode personnalisée Views. Ceci est utile si vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de terme de taxonomie.

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers sa page de terme

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'ID de terme de taxonomie du terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom de terme de taxonomie du terme.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire propriétaire du terme.

en: The label for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'étiquette du vocabulaire propriétaire du terme.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez quel vocabulaire doit montrer ses termes pour les options normales.

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Dropdown
fr: Menu déroulant

en: Autocomplete
fr: Auto-complétion

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans le menu déroulant

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner des termes dans le vocabulaire @voc

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez avec quels vocabulaires vous souhaitez établir une relation. N'oubliez pas que chaque terme trouvé créera un nouveau résultat, il donc est préférable d'appliquer cette relation que sur un vocabulaire qui n'a qu'un terme seulement par nœud.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut de la page du terme

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Chargez le filtre par défaut de la page du nœud, c'est bon pour les blocs de taxonomie apparentés

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer les éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer les éléments qui partagent n'importe quel terme

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez appliquer une validation pour des vocabulaire spécifiques, cochez-les ; si aucun n'est coché, tous les termes seront transmis.

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en ID terme

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionnez le formulaire de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom d'un terme, il est généralement plus efficace de le convertir en ID de terme et d'utiliser Taxonomie : ID du Terme plutôt que Taxonomie : Nom du Terme comme filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans l'URL en espaces dans les valeurs de filtre du nom de terme

en: Check for available updates
fr: Vérifier les mises à jour disponibles

en: This website will check for new releases of Backdrop core, as well as contributed modules, themes, and layouts. If there are updates available, a message will appear on the <a href="@status_report">status report</a> page. An error message will appear if there is a security update available.
fr: Ce site vérifiera les nouvelles sorties de Backdrop core, ainsi que les modules issus de la contribution, les thèmes et les mises en page. Si aucune mise à jour n'est disponible, un message apparaîtra sur la page <a href="@status_report">Tableau de bord d'administration</a>. Un message d'erreur apparaitra quand une mise à jour de sécurité est disponible.

en: How frequently should this website check for updates?
fr: À quelle fréquence ce site doit-il vérifier les mises à jour ?

en: Check daily
fr: Vérification quotidienne

en: Check weekly
fr: Vérification hebdomadaire

en: Do not check automatically
fr: Pas de vérification automatique

en: Also check for updates of disabled modules, themes, and layouts
fr: Vérifier aussi les mises à jour des modules, thèmes et mises en page désactivés

en: Update Notifications
fr: Notification des mises à jour

en: This website can send notifications via e-mail when updates are available.
fr: Ce site peut envoyer des notifications par e-mails quand des mises à jour sont disponibles.

en: When should this website send e-mail notifications?
fr: Quand ce site doit-il envoyer des e-mails de notification ?

en: When any update is available
fr: Quand une mise à jour est disponible

en: Only if a security update is available
fr: Uniquement lorsqu'une mise à jour de sécurité est disponible

en: Do not send email notifications
fr: Ne pas envoyer de notification par e-mail

en: Put each email address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fr: Placez chaque adresse e-mail sur une ligne séparée. Si laissé vide, aucun e-mail ne sera envoyé.

en: Self-updates
fr: Mises à jour automatiques

en: This website has the ability to update itself, but the file system permissions must be set properly. For more details, see !link.
fr: Ce site web a la capacité de se mettre à jour automatiquement, mais les permissions du système de fichier doivent être définies correctement. Pour plus de détails, suivez le lien !link, (en).

en: Manual self-update
fr: Auto mise à jour manuelle

en: When updating manually, allow this website to delete the old version of core, and then replace it with the new version.
fr: Lors d'une mise à jour manuelle, permettez à ce site de supprimer l'ancienne version du cœur pour la remplacer par la toute nouvelle.

en: Automatic self-update (coming soon!)
fr: Auto mise à jour automatique ( Prochainement ! )

en: When updates are available, allow this website to <strong>automatically</strong> delete the old version of core, and then replace it with the new version.
fr: Quand des mises à jours sont diponibles, permettez que le site web supprime <strong>automatiquement</strong> l'ancienne version du cœur, laquelle sera ensuite remplacée par la nouvelle version.

en: Disabled layouts
fr: Mises en page désactivées

en: There is a security update available for your version of Backdrop. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fr: Une mise à jour de sécurité est disponible pour votre version de Backdrop. Pour renforcer la sécurité de votre serveur, vous devez effectuer cette mise à jour immédiatement !

en: Update checking is not available for some of your projects.
fr: La vérification des mises à jour n'est pas disponible pour certains de vos projets.

en: Update may be needed for your version of Backdrop.
fr: Une mise à jour de votre version de Backdrop peut être nécessaire.

en: Updates may be needed for one or more of your projects.
fr: Des mises à jour d'un ou plusieurs modules peuvent être nécessaires.

en: Update settings
fr: Paramètres de mise à jour

en: Require email verification when a visitor creates an account.
fr: Exiger un e-mail de vérification quand un visiteur crée un compte.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Les nouveaux utilisateurs seront invités à valider leur adresse e-mail avant de pouvoir se connecter au site, puis seront dotés d'une mot de passe généré par le système. Quand cette option est désactivée, les utilisateurs sont connectés immédiatement après leur inscription et peuvnt choisir leur propre mot de passe pendant leur inscription.

en: When an email address is used as username, require a matching email address.
fr: Quand une adresse e-mail est utilisée comme pseudo ou nom d'utilisateur, exiger une adresse e-mail qui correspond.

en: Administer user accounts
fr: Administrer les comptes utilisateur

en: Users may log in using
fr: Les utilisateurs peuvent se connecter en utilisant

en: Username or email address
fr: Nom d'utilisateur (pseudo) ou adresse e-mail

en: Limit login attempts by IP address
fr: Limiter les tentatives de connexion par adresse IP

en: login attempts from one IP address per
fr: tentatives de connexion depuis une adresse IP pendant

en: Do not allow any login from the current user's IP if the limit has been reached. This is independent of the per-user limit to catch attempts from one IP to log in to many different user accounts. By default we have a reasonably high limit since there may be only one apparent IP for all users at an institution.
fr: Ne pas autoriser la connexion depuis l'adresse IP de l'utilisateur actuel si la limite a été atteinte. Ceci est indépendant de la limite par utilisateur pour attraper les tentatives de connexion d'une adresse IP à plusieurs comptes utilisateur. Par défaut, la limite est raisonnablement élevée, par exemple, dans le cas où une seule adresse IP seulement serait disponible à tous les utilisateurs d'une organisation.

en: Limit login attempts by user
fr: Limiter les tentatives de connexion par utilisateur

en: login attempts by a user per
fr: tentatives de connexion par utilisateur pendant

en: Configure the limit and the time window for users attempting to log in. That is, how many failed login attempts are allowed per specified time period.
fr: Configurez la limite et la fenêtre temporelle des tentatives de connexion utilisateur. C'est-à-dire, combien d'échecs de connexion sont permis et sur quelle période de temps.

en: Identify users attempting to log in, using
fr: Identifier les tentatives utilisateur à se connecter en utilisant

en: User ID and IP address combination
fr: Combinaison de l'adresse IP et de l'ID utilsiateur

en: User ID only
fr: ID utilisateur uniquement

en: The role that will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled:
fr: Le rôle qui accordera automatiquement de nouvelles permissions lorsqu'un module est activé :

en: Changing this setting will not affect existing permissions.
fr: Modifier ce paramètre n'affectera pas les permissions existantes.

en: Anonymous visitors
fr: Visiteurs anonymes

en: The name you would like used for anonymous visitors to your site:
fr: Le nom que vous souhaitez utiliser pour les visiteurs anonymes de votre site :

en: Configure role
fr: Configurer le rôle

en: Set permissions
fr: Définir les droits

en: Export role
fr: Exporter le rôle

en: A unique machine-readable name for this role. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce rôle. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement ( _ ).

en: Save roles
fr: Sauvegarder les rôles

en: The %role role has been added.
fr: Le rôle %role a été ajouté.

en: The %old_role role has been renamed to %new_role.
fr: Le rôle %old_role a été renommé %new_role.

en: Are you sure you want to delete the %role role?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le rôle %role ?

en: Emails
fr: E-mails

en: Use this form to customize the emails sent by your website. Each template may use tokens to populate special values such as a user account name or the password reset link.
fr: Utilisez ce formulaire pour personnaliser les e-mails envoyés par votre site web. Chaque modèle peut utiliser des jetons pour écrire des valeurs spécifiques comme le nom du compte utilisateur ou encore le lien de réinitialisation du mot de passe.

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Modifiez les messages des e-mails de bienvenue envoyés aux nouveaux comptes des membres créés par un administrateur.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Modifiez les messages des e-mails de bienvenue envoyés aux nouveaux membres après inscription, lorsque l'approbation administrative est requise.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Modifiez les messages des e-mails de bienvenue envoyés aux nouveaux membres après inscription, quand l'approbation admin n'est pas requise.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
fr: Modifiez les messages des e-mails envoyés aux utilisateursqui demandent un nouveau mot de passe.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Activez et modifiez les messages d'e-mail envoyés aux utilisateurs après activation du compte (quand un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est déjà inscrit, sur un site ou l'approbation administrative est obligatoire).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Activez et modifiez les messages des e-mails envoyés aux utilisateurs quand leur compte est bloqué.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fr: Modifiez les messages des e-mails envoyés aux utilisateurs lorsque qu'ils tentent de supprimer leur compte.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
fr: Activez et modifiez les messages des e-mails envoyés aux utilisateurs quand leur compte est annulé.

en: @name <em>(required)</em>
fr: @name <em>(obligatoire)</em>

en: Assign user roles
fr: Assigner des rôles utilisateur

en: User email templates
fr: Modèles d'e-mail utilisateur

en: User roles
fr: Rpoles utilisateur

en: Login settings
fr: Paramètres de connexion

en: Configure the way visitors may log in and limit login attempts.
fr: Configurez comment les visiteurs peuvent se connecter ainsi que la limite des tentatives de connexion.

en: Usernames
fr: Noms utilisateur

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Entrez une liste des noms utilisateur séparés par une virgule.

en: Only has the 'Authenticated' role
fr: A uniquement le rôle 'Authentifié'

en: Has roles in addition to 'Authenticated'
fr: A des rôles en plus de 'Authentifié'

en: Type of user filter value to allow
fr: Le type de valeur de filtre utilisateur à autoriser

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UIDs numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'accepter que les chaînes nom uttilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms utilisateur

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur selon son rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Limiter aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs ayant n'importe quel rôle seront autorisés.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Views settings
fr: Paramètres de Views

en: - Use default -
fr: - Utiliser le défaut -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone qui sera affichée uniquement dans l'administration.

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser du code HTML dans ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser des jetons de remplacement de la première ligne

en: @argument title
fr: Titre @argument

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: -Select-
fr: - Sélectionner -

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue recevra les mêmes filtres contextuels que ses parents.

en: Exception value
fr: Valeur de l'exception

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est réçue, le filtre sera ignoré ; ex. "toutes les valeurs"

en: Override title
fr: Réécrire le titre

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplantez les titres de la vue et autre argument. Utilisez "%1" pour le premier argument, "2%" pour le second, etc.

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Entrez le nom du fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions par pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier les critères de validation

en: Validator
fr: Validateur

en: - Basic validation -
fr: - Validation de base -

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Mesure à prendre si la valeur du filtre ne valide pas

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats d'un champ donné

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Hide view
fr: Masquer la vue

en: Display a summary
fr: Montrer un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher des contenus "Aucun résultat trouvé"

en: Display "Access Denied"
fr: Afficher "Accès refusé"

en: Show "Page not found"
fr: Montrer la "Page non trouvée"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Choisissez s'il faut inclure cet argument par défaut lorsque l'URL est construite à partir de cette vue. Ignorer les arguments par défaut est utile, par exemple, en cas de flux.

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: Current node's update time
fr: Heure de mise à jour du nœud actuel

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si selctionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs au format 1+2+3 (pour OR -- ou) ou 1,2,3 (pour AND -- et).

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Quand le titre et le résumé sont imprimés, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: No transform
fr: Pas de transformation

en: Upper case
fr: Majuscule

en: Lower case
fr: Minuscule

en: Capitalize first letter
fr: Première lettre en capitale

en: Capitalize each word
fr: Chaque mot avec une capitale

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans l'URL

en: Create a label
fr: Créer une étiquette

en: Enable to create a label for this field.
fr: À activer pour créer une étiquette pour ce champ.

en: Place a colon after the label
fr: Placer deux-points après l'étiquette

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: À activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper les champs ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le HTML du champ

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisissez les éléments HTML pour envelopper ce champ, ex. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons du substitution de la section de réécriture dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le HTML de l'étiquette

en: Label HTML element
fr: Élément HTML de l'étiquette

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisissez l'élément HTML qui enveloppera cette étiquette, ex. H1, H2, etc.

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser l'enveloppe HTML du champ et de l'étiquette

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisissez l'élément HTML pour envelopper ce champ et son étiquette, ex. H1, H2, etc. Ceci ne sera probablement pas utilisé si le champ et son étiquette ne sont pas rendus ensemble, comme avec un tableau.

en: Add default classes
fr: Ajouter des classes par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, l'étiquette de champ et le contenu du champ.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: À activer pour réécrire la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons de remplacement.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez y ajouter du HTML. Vous pouvez entrer des données venant de cette vue selon les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Sortir ce champ comme lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être pécisée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Backdrop path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Backdrop ou l'URL absolue de ce lien. Vous pouvez entrer des données provenant de cette vue selon les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Créé un lien vers un serveur externe enutilisant une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Transform the case
fr: Transformer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: Quand les chemins d'URL sont imprimés, comment transformer la casse de la valeur du filtre ?

en: Link class
fr: Classe du lien

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer sur le lien.

en: Title text
fr: Texte de l'attribut title

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Le texte à placer comme texte "title" que la plupart des navigateurs affichent comme infobulle lorsque le lien est survolé.

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Incluez l'attribut Rel pour l'utiliser dans lightbox2 ou dans un autre utilitaire JavaScript.

en: Prefix text
fr: Texte du préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: Du texte à afficher avant ce HTML. Vous pouvez y ajouter du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte du suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: Le texte à afficher après ce lien. Vous pouvez y ajouter du HTML.

en: Target
fr: Cible

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: La cible (target) du champ, _blank, _parent ou le nom d'un iFrame. Ce champ est rarement utilisé.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champs supplémentaires sur cet affichage avant de pouvoir utiliser ce champ. Ces champs peuvent être marqués comme <em>Exclure de l'affichage</em> si vous préférez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après ce champ ; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réordonnez vos champs.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fr: <p>Les jetons suivants sont disponibles pour ce champ. Notez qu'à cause de l'ordre de rendu, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après ce champ ; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, réordonnez vos champs. Si vous souhaitez utiliser les caractères '[' et ']', veuillez utiliser les codes d'entité HTML '%5B' ou '%5D', sinon ils seront remplacés par un espace vide.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Réduire ce champ à une longueur maximum

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: À activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre de caractères maximum que peut avoir ce champ.

en: Trim only on a word boundary
fr: Réduire uniquement à la frontière d'un mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ se réduit à la frontière d'un mot. Ceci représente le nombre maximum ou moins de caractères garantis. S'il n'y a pas de mot frontière, ce champ peut être réduit à rien.

en: Add an ellipsis
fr: Ajouter un ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension "..." seront ajoutés si le champ est raccourci.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajoutez un lien "lire plus" si la sortie est réduite.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Si coché, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin de la sortie réduite

en: More link text
fr: Texte du lien Plus

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché sur le lien Plus. Vous pouvez entrer des données inhérentes à cette vue selon les "Motifs de remplacement" ci-dessus.

en: More link path
fr: Chemin du lien Plus

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui est utilisé par le lien Plus. Vous pouvez entrer des données provenant de cette vue selon les "Motifs de remplacement" ci-dessus.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML s'exécutera pour garantir que les balises seront refermées correctement après réduction.

en: Strip HTML tags
fr: Supprimer les balises HTMl

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront supprimées.

en: Preserve certain tags
fr: Conserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: La liste des balises qui doivent être conservées pendant le processus d'élimination. Exemples : &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces blancs au début et à la fin de la sortie seront retirés.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les retours à la ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de retour à la ligne (\n) seront convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte "Pas de résultat"

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fr: Fournissez un texte à afficher si ce champ contient un résultat vide. Vous pouvez inclure du HTML. Vous pouvez entrer des données depuis cette vue selon les "Motifs de remplacement" dans la section "Réécrire les résultats" ci-dessous.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer 0 comme vide

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: À activer pour afficher le texte "Pas de résultat" si le champ contient le chiffre 0.

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: À activer pour masquer ce champ s'il est vide. Notez que l'étiquette de champ ou la sortie réécrite (supplantée) peuvent toujours être affichées. Pour masquer les étiquettes, cochez les paramètres de style ou de ligne des champs vides. Pour masquer le contenu supplanté, cochez la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: N'affichez pas le contenu réécrit si ce champ est vide.

en: File size display
fr: Affichage de la taille du fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en KB ou MB)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Custom output for TRUE
fr: Sortie personnalisée pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Sortie personnalisée pour FALSE

en: Reverse
fr: Rétablir

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si coché, true (vrai) sera affiché comme false (faux).

en: Available actions
fr: Actions disponibles

en: All actions, except selected
fr: Toutes les actions sauf celles sélectionnées

en: Only selected actions
fr: Seulement les actions sélectionnées

en: Selected actions
fr: Actions sélectionnées

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consultez le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a>  des formats de date. Sinon, entrez le nombre des différentes unités de temps à afficher, qui par défaut sont 2.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Le fuseau horaire à utiliser pour la sortie de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Défaut du site/fuseau horaire utilisateur -

en: Fields to be included as links.
fr: Champs à inclure comme liens.

en: Include destination
fr: Inclure une destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the action.
fr: Incluez un paramètre "destination" dans le lien pour ramener l'utilisateur vers la vue originale après la fin de l'action.

en: Round
fr: Arrondir

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si coché, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Spécifiez combien il y a de chiffres après la virgule.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Quel est le caractère unique à utiliser pour la séparation des décimales.

en: Thousands marker
fr: Marqueur des milliers

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Quel est le caractère unique à utiliser pour le séparateur des milliers.

en: Format plural
fr: Formation du pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, un gestionnaire spécial sera utilisé pour gérer la formation du pluriel.

en: Singular form
fr: Forme du singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Le texte à utiliser pour la forme du singulier.

en: Plural form
fr: Forme du pluriel

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Le texte à utiliser pour la forme du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à placer avant le nombre, par ex. le symbole d'une monnaie.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à placer après le nombre, par ex. le symbole d'une monnaie.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Operator
fr: Opérateur

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fr: Les filtres groupés autorisent le choix entre les paires opérateur|valeur prédéfinies.

en: Filter type to expose
fr: Type de filtre à exposer

en: Single filter
fr: Filtre simple

en: Grouped filters
fr: Filtres groupés

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposez ce filtre aux visiteurs, autorisez-les à le modifier

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour autoriser les utilisateurs à le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce filtre est exposé. Si vous le cachez, les utilisateurs ne pourront pas le changer.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier cet opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Activez l'option pour permettre aux utilisateurs de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activez l'option pour se rappeler de la dernière sélection faite par l'utilisateur.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fr: Se rappeler de la sélection exposée uniquement pour le ou les rôles sélectionnés. Si vous ne sélectionnez pas de rôles, les données exposées ne seront jamais stockées.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas rester vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et sera ajouté aux options pour permettre qu'il ne soit pas défini.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fr: Choisissez quel genre de widget sera utilisé pour le rendu du groupe de filtres

en: Remember
fr: Se rappeler

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Se rappeler le dernier réglage que l'utilisateur a fait sur ce filtre.

en: <Any>
fr: Tout

en: grouped
fr: groupé

en: Choose fields to combine for filtering
fr: Choisir les champs à combiner pour le filtrage

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fr: Ce filtre ne fonctionne pas pour des gestionnaires de champs très spéciaux.

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Une date dans n'importe quel format lisible par le système. CCAA-MM-JJ HH:MM:SS de préférence.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de ce moment T, tel que "!example1" ou "!example2"

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur à ou égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée avec le filtre : @filter.

en: and
fr: et

en: Is none of
fr: Est aucun de

en: Is between
fr: Est entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: Identifier
fr: identifiant

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Changez l'étiquette administrative affichée lors du référencement de cette relation à partir des filtres, etc.

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: À activer pour masquer des éléments qui ne contiennent pas cette relation

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposez ce tri aux visiteurs pour leur permettre de le modifier

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le changer.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est l'unité la plus petite à utiliser quant il faut déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année" alors toutes les dates de 1999, quelque soit le moment en 1999, seront considérées comme étant à la même date.

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché sur la page d'édition de la vue au lieu de celle par défaut. Ceci peut être utile si vous avez le même élément deux fois.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurez les paramètres d'agrégation de @type %item

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser dans ce champ.

en: Reduce duplicates
fr: Réduire les duplicatas

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre risque que des éléments fassent apparaître plus d'une des options sélectionnées, créant ainsi des duplicatas. Si ce filtre donne un résultat avec des doublons, cette case à cocher peut réduire ces doublons ; toutefois, plus il y a de termes à rechercher, moins la requête est performante, donc, utilisez ceci avec précaution. Ce réglage ne doit pas être défini sur des champs à valeur unique, car les valeurs risquent de disparaître de l'affichage, au cas où cette option est utilisée avec un champ non compatible.

en: Pager ID
fr: ID de pagination

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Add custom text or markup.
fr: Ajoutez du texte ou du HTML personnalisés.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs avec le marqueur de permission sélectionné pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs pouvant "accéder à toutes les vues" peuvent voir toutes les vues, quelque soient les autres permissions.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Entrez du code PHP qui retourne une valeur à utiliser dans ce filtre. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre spécifiquement. Certaines variables sont disponibles : l'objet vue doit être "$view". Le gestionnaire d'argument doit être "$argument", vous pouvez, par exemple, modifier le titre utilisé pour substitutions avec cet argument en définissant "argument->validated_title"".

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numérotage démarre à 1, ex. sur la page admin/structure/types, le 3<sup>e</sup> composant de chemin est  "types".

en: Use path alias
fr: Utiliser un alias de chemin

en: Use path alias instead of internal path.
fr: Utilisez un alias de chemin au lieu d'un chemin interne.

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Entrez un code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour équivaut à FALSE, donc ASSUREZ-VOUS de bien retourner quelque chose si vous ne voulez pas déclarer l'arguement invalide. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. L'argument à valider doit être "$argument" et la vue doit être "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé pour substitutions de cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Create exposed form block
fr: Créer un bloc de formulaire exposé

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Autoriser que le formulaire exposé apparaisse dans un bloc à la place de la vue.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: Ceci est nom nom système de cet affichage.

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra uniquement sur l'interface administrative de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Cette description apparaîtra uniquement sur l'interface administrative de la vue.

en: This display's comments
fr: Les commentaires de cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur est vue et utilisée uniquement dans L'interface utilisateur de Views et peut être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux mainteneurs actuels ou futurs de votre site sur le pourquoi et/ou le comment de la configuration de cet affichage.

en: The title of this view
fr: Le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où les titres sont normalement affichés ; ex. comme le titre de page, le titre de bloc, etc.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS seront ajoutés à la vue. Ceci vous permet d'utiliser des CSS spécifiques à chaque vue. Vous pouvez définir des classes séparées par des espaces.

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX si disponible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si défini, cette vue utilisera le mécanisme AJAX pour la pagination, le tri de tableau et les filtres exposés. Cela signifie que la totalité de la page ne sera pas rafraîchie. Il n'est pas recommandé d'utiliser ceci si cette vue est le contenu principal de votre page, en effet, les liens plus profonds vers des pages spécifiques ne sont pas pris en compte, cependant, ceci s'avère particulièrement pratique pour un contenu moins essentiel.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché

en: Hide contextual links on this view.
fr: Masquer les liens contextuels sur cette vue

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajoutez un lien Plus en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien Plus

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
fr: Ceci ajoutera un lien Plus en bas de cette vue, lequel liera la vue de page. Si vous avez plus d'une vue de page, le lien pointera l'afffichage spécifié dans la section "Affichage du lien" sous Avancé. Vous pouvez réécrire l'URL sous le réglage de l'affichage du lien.

en: Display 'more' link only if there is more content
fr: Afficher le lien 'plus' uniquement s'il y a plus de contenu

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fr: Ne cochez pas pour pouvoir afficher le lien 'plus' même s'il n'y a pas d'autre élément à afficher.

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien Plus.

en: Aggregate
fr: Agréger

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si l'option est activée, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour un regroupement seront fusionnés en un enregistrement par valeur distincte. Les autres champs sélectionnés pour l'agrégation seront traités par une fonction. Par exemple, vous pouvez regrouper des nœuds sur titres et compter le nombre de NIDs pour obrenir une liste des titres redondants.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez aussi ajuster les !settings de restriction d'accès présentement sélectionnée.

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Query options
fr: Options de la requête

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Quand cela est nécessaire, ajouter la condition langue du champ dans la requête

en: How should this view be styled
fr: Comment cette vue doit-elle être stylée

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style que vous choisissez possède des paramètres, assurez-vous que le bouton des paramètres apparaîtra bien à côté dans le résumé de la vue.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez aussi ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options du style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Comment chaque ligne de cette vue sera stylée

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez aussi ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionnée.

en: Which display to use for path
fr: Quel affichage utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour avoir le chemin de cet affichage, tel que les liens de résumé, du flux RSS, du lien Plus, etc.

en: A Backdrop path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Backdrop  ou une URL externe vers lesquels le lien Plus pointera. Notez que ceci supplantera par le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: Theming information
fr: Informations du thème (habillage)

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour le plugin d'affichage et pour le plugin de style, classés en gros du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif de chaque plugin -- qui est le plus spécifique gabarit trouvé dans le système -- est mis en évidence en gras.

en: Change theme
fr: Changer de thème

en: Rescan template files
fr: Rescanner les fichiers de gabarit

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Backdrop aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Backdrop's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !</strong> Quand des fichiers de gabarits sont renommés, retirés et/ou ajoutés, il est nécessaire de prévenir Backdrop des changements en lui demandant de rescanner les fichiers qui se trouvent dans votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le registre de thème de Backdrop et de ce fait, déclenchez le processus de rescannage. Les gabarits en gras reflèteront alos le nouvel état de votre système.

en: Back to !info.
fr: Retour sur !info.

en: theming information
fr: information de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a pas d'information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le gabarit de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Information d'habillage (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a pas d'information de thème concernant le style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le gabarit de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Inforrmation de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a pas d'information de thème àconcernant le style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le gabarit de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Placer le formulaire exposé dans un bloc

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options de formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner la pagination à utiliser dans cette vue, s'il y a lieu.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez aussi ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: File found in folder @template-path
fr: Ficher trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé, dans @template-path)

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS ne peuvent contenir que des caractères alphanumériques et des tirets.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage doit contenir des lettres, des chiffres et des traits de soulignement uniquement.

en: Display id should be unique.
fr: L'ID de l'affichage doit être unique.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs mais aucun n'a été défini ou bien ils ont tous été exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin, mais celui-ci est non défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style non valide.

en: Exposed form: @view (@display_id)
fr: Formulaire exposé : @view (@display_id)

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Lorsque la valeur du filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Lorsque la valeur du filtre <em>EST</em> disponible ou qu'un défaut est fourni

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins de sélectionner 'Fournir une valeur par défaut".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Entrez 0 pour ne pas imposer de limite.

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Both
fr: Les deux

en: Attachment settings
fr: Paramètres de l'attachement

en: Multiple displays
fr: Plusieurs affichages

en: Not defined
fr: Non défini

en: Attach to
fr: Attaché à

en: Attachment position
fr: Placement de l'attachement

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter des filtres exposés

en: Inherit pager
fr: Hériter de la pagination

en: Render pager
fr: Faire le rendu de la pagination

en: Inherit
fr: Hériter

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Est-ce que cet affichage doit hériter ses valeurs du filtre contextuel de son affichage parent auquel il est attaché ?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Est-ce que cet affichage doit hériter des valeurs du filtre exposé de son affichage parent auquel il est attaché ?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Est-ce que cet affichage doit hériter des valeurs de pagination de son affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Render
fr: Rendu

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher ceci avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionner à quel ou quels affichages ceci doit s'attacher ?

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Block display from the "@view" view.
fr: Affichage Bloc de la vue "@view"

en: Link title to page display
fr: Lier le titre à l'affichage de la page

en: Inherits path
fr: Hérite du chemin

en: Contextual filter input
fr: Entrée du filtre contextuel

en: Allow settings override
fr: Autoriser la réécriture de paramètres

en: Some
fr: Plusieurs

en: Allow settings
fr: Autoriser des paramètres

en: Checked settings will be available in the Block configuration dialog for modification by the administrator configuring the layout. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres cochés seront disponibles dans le dialogue de la configuration du bloc pour l'administrateur configurant sa mise en page. Les paramètres non cochés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de pagination

en: Link block title to view page
fr: Lier le titre du bloc à la vue au format page

en: Path override
fr: Réécriture du chemin

en: Use exposed widgets form as block configuration
fr: Utiliser les widgets de formulaire exposé comme configuration de bloc ???

en: Fields override
fr: Réécriture des champs

en: Linking the block title to the view will make an anchor tag to the view page display (if one is exists).
fr: Relier le titre du bloc à la vue ajoutera une ancre HTML à l'affichage de la vue au format page (s'il en existe une).

en: Inherit path from the page.
fr: hérite du chemin de la page.

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the current page path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, comme les liens Plus, Résumé et les liens des entrées exposées iront dans le chemin de la page actuelle, pas dans la vue, si l'affichage possède un chemin.

en: Choose the data sources for contextual filters
fr: Choisir les sources des données des filtres contextuels

en: No filter
fr: Pas de filtre

en: From URL
fr: De l'URL

en: There are no contextual filters on this display.
fr: Il n'y a pas de filtre contextuel sur cet affichage.

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache du bloc

en: This sets the default status for Backdrop's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci définit le statut par défaut de la méthode de mise en cache des blocs intégrée de Backdrop ; cela exige que la mise en cache soit activée dans l'administration des blocs, de plus, soyez prudents car vous avez très peu de contrôle dessus quand le cache est vidé.

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin ressemble à quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en plaçant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: No path is set
fr: Aucun chemin défini

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin de menu ou l'URL de cette vue

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter les valeurs que seront utilisées pour les filtres contextuels, par ex : "node/%/feed".

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si défini sur Normal ou Onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Hide menu tab
fr: Masquer l'onglet de menu

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
fr: N'affichez que l'entrée de l'élément de menu dans les liens contextuels. L'onglet de menu ne devrait pas s'afficher.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> dans l'URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou qu'un défaut est fourni

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs du filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher par page. Entrez 0 pour Sans limite.

en: Submit button text
fr: Texte sur le bouton d'envoi

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Le texte à afficher sur le bouton d'envoi du formulaire exposé.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si cochée, le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués.

en: Reset button label
fr: Étiquette du bouton réinitialiser

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Le texte à afficher sur le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Étiquette des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Le texte à afficher comme étiquette sur la boite de sélection du tri exposé

en: Expose sort order
fr: Exposer l'ordre de tri

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
fr: Autorisez l'utilisateur à choisir l'ordre de tri. Si l'ordre de tri n'est pas exposé, les paramètres de critère de tri de chaque tri déterminera son ordre.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Le texte à afficher lorsque le tri exposé est l'ordre ascendant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Le texte à afficher lorsque le tri exposé est l'ordre descendant.

en: Autosubmit
fr: Soumission automatique

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Envoyez automatiquement ce formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton Soumettre

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquez le bouton Soumettre si JavaScript est activé.

en: Text on demand
fr: Texte sur demande

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à ignorer. Par exemple, si ce champ est 3, les 3 premiers éléments sont ignorés et ne seront pas affichés.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des problèmes avec les paginations liées à cette vue, vous devriez laisser ceci à 0. Si vous utilisez plusieurs pagination dans une page, vous aurez probablement à définir une valeur plus élevée afin de ne pas avoir de confilt avec la ?page= array. Les valeurs plus grandes ajoutent beaucoup de virgules dans vos URLs, évitez donc ceci si possible.

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laissez vide pour montrer toutes les pages.

en: Number of pager links visible
fr: Nombre de liens de pagination visibles

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fr: Spécifiez le nombre de liens vers les pages à afficher dans la pagination.

en: A lists of labels for the controls in the pager
fr: Une liste des étiquettes pour les contrôles de la pagination

en: Text for "first"-link
fr: Texte du lien "Première"

en: Text for "previous"-link
fr: Texte du lien "Précédente"

en: Text for "next"-link
fr: Texte de lien "Suivante"

en: Text for "last"-link
fr: Texte du lien "Dernière"

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leur valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer des éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Lorsque coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments par page la vue doit montrer

en: Items per page label
fr: Étiquette pour les éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Étiquette à utiliser dans l'élément de formulaire des éléments à exposer par page.

en: Exposed items per page options
fr: Éléments exposés par option de page

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Définissez entre quelles valeurs l'utilisateur peut choisir quand il détermine les éléments par page. Séparées par une virgule.

en: Include all items option
fr: Inclure toutes les options des éléments

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un choix supplémentaire sera inclus dans les éléments par page qui permettent d'afficher tous les éléments

en: All items label
fr: Étiquette de Tous les éléments

en: Which label will be used to display all items
fr: Quelle étiquette sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Lorsque coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments peuvent être ignorés au début.

en: Offset label
fr: Étiquette pour Décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: L'étiquette à utiliser dans l'élément de formulaire du décalage exposé.

en: All items
fr: Tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles node_access ainsi que les modules qui implémentent hook_query_alter().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: ATTENTION : La désacivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité d'accès au nœud est désactivée. Ceci peut permettre à des utilisateurs de voir ce qu'ils ne devraient normalement pas voir si votre vue n'est pas configurée correctement. Veuillez utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci forcera la vue à n'afficher que les éléments distincts. S'il y a plusieurs éléments identiques, ils ne seront affichés qu'une seule fois chacun. Vous pouvez utiliser ceci pour essayer de retirer les redondances d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que ceci peut ralentir les requêtes, à utiliser donc avec précaution.

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
fr: Ceci empêchera les vues d'ajouter la colonne de base dans le champ distinct. Si ceci n'est pas sélectionné et que la colonne de base est une clef primaire, alors un distinct non pur ne fonctionnera pas correctement car la clef primaire est toujours unique.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci obligera la tentative de la requête à se connecter à un serveur esclave si disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou disponible, elle se redirigera vers le serveur par défaut.

en: Query Comment
fr: Commentaire de la requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré à la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut aider à la connexion et au débogage.

en: Query Tags
fr: MOTS-CLEFS de la requête

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fr: Si définis, ces mots-clefs seront ajoutés à la requête et pourront être utilisés pour identifier la requête dans un module. Ceci s'avère pratique pour altérer des requêtes.

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments d'enveloppe de champ par défaut

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si l'option n'est pas cochée, les champs qui n'ont pas prévu de personnaliser leurs éléments HTML n'auront pas du tout d'enveloppe (wrapper) pour le champ, l'étiquette et l'enveloppe étiquette-champ. Vous pouvez utiliser ceci pour réduire rapidement la quantité de balises HTML que la vue fournit par défaut, au risque de compliquer l'application des CSS.

en: Inline fields
fr: Champs alignés

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs alignés seront affichés les uns à côté des autres plutôt que les uns sur les autres. Notez que certains champs ignoreront ceci s'ils sont des éléments de bloc, en particulier les champs BODY et d'autres au format HTML.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs alignés pour les empêcher de se serrer les uns contre les autres. Vous pouvez utiliser du HTML dans ce champ.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: N'affichez pas les champs, les étiquettes ou les balises des champs qui sont vides.

en: Title field
fr: Champ titre

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément RSS à chaque ligne.

en: Link field
fr: Champ lien

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a Backdrop relative path.
fr: Le champ qui sera utilisé comme lien de l'élément RSS à chaque ligne. Ce doit être un chemin relatif Backdrop.

en: Description field
fr: Champ description

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément RSS à chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme créateur de l'élément RSS à chaque ligne.

en: Publication date field
fr: Champ Date de publication

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément RSS à chaque ligne. Doit être au format RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètre de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identifiant global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne exige de spécifier quels champs Views il faut utiliser pour l'élément RSS.

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de regroupement N°@number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ sous lequel les enregistrements seront regroupés (facultatif). Laissez vide pour ne pas faire de regroupement.

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser la sortie rendue du regroupement des lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé, la sortie rendue du regroupement de champs est utilisée pour grouper les lignes.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les mots-clefs de la sortie rendue

en: Row class
fr: Classes de la ligne

en: The class to provide on each row.
fr: Les classes à fournir pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons selon les "Motifs de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" sur tous les champs.

en: Add views row classes
fr: Ajouter les classes de ligne Views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajoutez les classes de ligne par défaut comme views-row-1 à la sortie. Vous pouvez utiliser ceci pour réduire rapidement le nombre de balises que la vue fournit par défaut, au prix de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fr: Ajouter des rayures (odd/oven), les classes de ligne first/last

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajoutez des classes CSS à la première et à la dernière ligne, ainsi que les classes odd/oven pour les rayures.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fr: Si ni la ligne, ni le plugin de styles de supportent les champs, ce champ permettra de les activer, ainsi vous pourrez utiliser grouper par (groupby).

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Alignment
fr: Alignement

en: Places items starting in the upper left and moving right.
fr: Place les éléments en haut à gauche puis part à droite.

en: Places items starting in the upper left and moving down.
fr: Place les éléments en haut à gauche puis part vers le bas.

en: Use HTML table (deprecated)
fr: Utiliser le table d'HTML (obsolète)

en: For sites with views grids that need to use the deprecated HTML tables.
fr: Pour les sites avec vues en grille qui nécessitent l'usage des tables obsolètes HTML.

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous avez désactivé cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (<TD>) que d'élément. Désactiver ceci peut causer des problèmes avec vos CSS.

en: Short description of table
fr: Description brève du tableau

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fr: Incluez une légende pour une meilleure accessibilité de votre tableau.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
fr: Cette valeur doit être affichée somme attribut table-summary dans le HTML. Utilisez ceci pour donner un sommaire sur des tableaux complexes.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement le menu de saut, vous devez sélectionner un champ représentant le chemin à suivre. Ce champ devrait être défini comme exclu. Tous les autres champs affichés feront alors partie du menu. Veuillez noter que le HTML sera éliminé totalement de cette sortie du fait que les boites de sélection ne peuvent pas montrer de HTML.

en: Path field
fr: Champ chemin

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Go"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton ne sera caché qu'aux utilisateurs avec JavaScript et la page sautera automatiquement quand la sélection est modifiée.

en: Selector label
fr: Étiquette du sélecteur

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
fr: Le texte qui apparaîtra comme étiquette de l'élément sélectionné. Si vierge, aucune balise d'étiquette ne sera utilisée.

en: Choose text
fr: Choisir un texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaîtra comme option sélectionnée dans le jump menu.

en: Set this field to display inline
fr: Définir ce champ pour qu'il s'affiche en ligne

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur du filtre contextuel actuel

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si applicable.

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à fournir pour l'élément de liste lui-même.

en: Use a custom %field_name
fr: Utiliser 1 %field_name personnalisé

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Add RSS icon to displays
fr: Une icône RSS sur les affichages

en: Show an RSS icon on the displays to which this RSS feed is attached.
fr: Montrez une icône RSS sur les affichages auxquels ce flux RSS est rattaché.

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définissez le chemin de base des liens dans la vue résumée, ex. http://exemple.com/<strong>votre_chemin_de_vue/archive</strong>. Ne pas inclure la barre oblique de départ et de fin. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme chemin de base dans les affichages de page, que le chemin soit trouvé ou pas.

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si cochée, la valeur actuelle du filtre contextuel ne sera pas affichée comme option par défaut dans le jump menu, si applicable.

en: Display items inline
fr: Afficher des éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous devez avoir au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre tableau.

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si un clic de tri est utilisé

en: Enable Backdrop style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer le style d'en-tête de tableau collante de Backdrop (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (L'effet en-tête collant ne sera pas actif dans l'aperçu ci-dessous, uniquement dans une sortie en direct)

en: Show the empty text in the table
fr: Montrer le texte vide dans le tableau

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut, le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible de montrer le tableau vide avec un texte dedans.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez des champs dans des colonnes ;  vous pouvez combiner plusieurs champs sous la même colonne. Si c'est le cas, le séparateur dans la colonne spécifiée sera utilisée pour déparer les champs. Cochez l'option de tri pour que cette colonne puisse trier sur clic, puis cochez le bouton radio du Trier par défaut pour déterminer quelle colonne sera triée par défaut, si possible. Vous pouvez controler l'ordre des colonne et les étiquettes de champs dans la section Champs.

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Query
fr: Requête

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées pendant le rendu de la vue :

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin.

en: Query execute time
fr: Temps d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Temps de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Pas d'aperçu dû à des erreurs de validation.

en: Storage status
fr: État du stockage

en: View name
fr: Nom de la vue

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Ne peut contenir que de lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: Provide description
fr: Fournir un description

en: Continue & configure
fr: Poursuivre & configurer

en: Save & exit
fr: Sauvegarder & quitter

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may configure it from the list below.
fr: Votre vue a été sauvegardée. Vous pouvez la configurer en passant par la liste ci-dessous.

en: There is no lock on view %name to break.
fr: il n'y a pas de verrou à débloquer sur la vue %name.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Voulez-vous vraiment briser le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: Si ce verrou est brisé, tous les changements non sauvegardés effectués par !user seront perdus !

en: The lock has been broken and you may now configure this view.
fr: Le verrou a été cassé et vous pouvez désormais configurer cette vue.

en: This view is being configured by user !user, and is therefore locked from configuring by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en cours de modification par l'utilisateur !user, de ce fait, elle est verrouillée pour empêcher sa configuration par d'autres. Ce verrou a !age. Cliquez ici pour <a href="!break">le casser </a>.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Tous les changements sont stockés temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour que vos modifs soient prises en compte définitivement. Cliquez sur Annuler pour ignorer la vue.

en: This display is disabled.
fr: Cet affichage est désactivé.

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fr: Cet affichage contient une ou plusieurs erreurs de validation ; veuillez l'examiner.

en: Invalid
fr: Non valide

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : l'affichage @display fait référence à un plugin nommé '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: Go to the real page for this display
fr: Aller sur la page réelle pour cet affichage

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: Clone the view @name?
fr: Cloner la vue @name ?

en: Clone of @label
fr: Clone de @label

en: The view %old_name as been cloned into %new_name.
fr: La vue %old_name a été clonée sous %new_name.

en: Delete the view @name?
fr: Supprimer la vue @name ?

en: Deleting the view %name will remove all pages, blocks, and other displays provided by this view.
fr: Supprimer la vue %name retirera toutes les pages, blocs et autres affichages fournis par cette vue.

en: The view %name has been deleted.
fr: La vue %name a été supprimée.

en: Revert the view @name?
fr: Rétablir la vue @name ?

en: Reverting the view %name will restore it to the original settings provided by the "@module" module.
fr: Rétablir la vue %name restaurera ses paramètres originaux, lesquels sont fournis par le module "@module".

en: The view %name has been reverted to its defaults.
fr: La vue %name a été rétablie dans ses valeurs par défaut.

en: The view %name has been enabled.
fr: La vue %name a été activée.

en: The view %name has been disabled.
fr: La vue %name a été désactivée.

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Gestionnaire cassé/manquant : @table > @field

en: hidden
fr: masqué

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Apply and continue
fr: Appliquer & poursuivre

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Cet affichage de @display_type (supplanté)

en: For
fr: Pour

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Displays Reorder
fr: Ordre des affichages

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: Human-readable name
fr: Le nom humain

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Le nom descriptif et humain de cette vue. Les espaces sont autorisés

en: View tags
fr: Mots-clefs de la vue

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: En option, entrez une liste de mots-clefs délimités par des virgules pour cette vue, qui seront utilisés comme outils de filtrage et de tri sur la page d'administration.

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: La description apparaîtra sur la page de l'interface administrative de Views pour vous dire à quoi servent les vues.

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réordonner @type

en: Broken field @id
fr: Champ cassé @id

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser avec tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 ET groupe 1 ET groupe 2", soit  "groupe 0 OU groupe 1 OU groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a pas de @types disponible à ajouter.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Configure @type: @item
fr: Configurer "@type : @item"

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurez les paramètres de groupe de "@type %item"

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurez des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurez le style de résumé pour @type %item

en: Always show the <em>Master</em> display
fr: Toujours montrer l'affichage <em>Maître</em>.

en: Show the <em>Master</em> (i.e. default) display, which is otherwise hidden.
fr: Montrer l'affichage <em>Maître</em> (ex. défaut), qui est sinon caché.

en: Allow <em>embed</em> displays to be created via the UI
fr: Autoriser la création des affichages <em>intégrés</em> via l'interface utilisateur

en: Enables the <em>embed</em> type of display. Embed displays can be used in code via <a href="@api_link"><code>views_embed_view()</code></a>. Embedded displays will still work even if this setting is disabled.
fr: Active le type d'affichage <em>Intégré</em>. Les affichages intégrés peuvent être utilisés en code via <a href="@api_link"><code>views_embed_view()</code></a>. Les affichages intégrés fonctionneront toujours même si ce réglage est désactivé.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème d'administration pour l'interface utilisateur de Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous aurez envie de sélectionner un thème admin différent pour l'Interface utilisateur de Views.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Étiquette de la valeur "Tout" (ou Any) sur les filtres exposés à sélection unique et non obligatoire

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en direct

en: Automatically update preview on changes
fr: Mettre à jour automatiquement l'aperçu sur les modifications

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations & statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Statistics location
fr: Position des statistiques

en: Above the preview
fr: Au dessus de l'aperçu

en: Below the preview
fr: En dessous de l'aperçu

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performances

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Montrer d'autres requêtes exécutées pendant leur rendu pendant l'aperçu en direct

en: Backdrop has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Backdrop a le potentiel d'exécuter beaucoup de requêtes lors du rendu d'une vue. Cocher cette case affichera chaque exécution de requête pendant le rendu de la vue comme partie intégrante de l'aperçu en direct.

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Debugging
fr: Débogage

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront le nom de la vue et l'affichage 'view-name:display-name' comme chaîne à la fin de la clause SELECT. Cela permet de simplifier l'identification des requêtes Views dans les logs de la base de données, mais ne devrait être utilisé que pendant les dépannages.

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver JavaScript avec Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views se dégradera, mais restera utilisable sans ; ce sera juste moins pratique.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les messages de statistiques de performance/débogage dans Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cochez ceci pour activer les messages de requête et de statistiques de performance/débogage <em>si Devel est installé</em>.

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: La région de page de la sortie des messages de statistiques de performance/débogage

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface Views.

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun n'est utilisé par dans les vues actuellement.

en: Provided by
fr: Fourni par

en: There are no enabled views.
fr: il n'y a pas de vue activée.

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouver à rapporter.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne dispose que d'un affichage par défaut, elle ne sera donc placée nulle part dans votre site ; vous pourriez peut-être ajouter des affichages de page ou de bloc.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display  avec un chemin qui est aussi un alias de chemin. Ceci peut provoquer des effets nindésirables, il est donc préférable d'utiliser un chemin interne.

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Remove this item
fr: Retirer cet élément

en: &lt;Any&gt;
fr: &lt;Tout&gt;

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faites glisser pour ajouter des filtres.

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non groupables

en: Column
fr: Colonne

en: Sortable
fr: Triable

en: Hide empty column
fr: Masquer les colonnes vides

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Attachment before
fr: Attachement avant

en: Attachment after
fr: Attachement après

en: Views UI settings
fr: Paramètres de l'interface utilisateur de Views

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Les modifications ne peuvent pas être effectuées sur une vue verouillée.

en: Configure @section
fr: Configurer @section

en: Add new
fr: Ajouter

en: Content revisions
fr: Révisions de contenu

en: Configure this view to add a display.
fr: Configurez cette vue pour ajouter un affichage.

en: Revert view
fr: Rétablir la vue

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champ.

en: None defined
fr: Non défini

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue modifiée

en: Live preview
fr: Aperçu en direct

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure le flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiqueté par

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Newest first
fr: Plus récent

en: Oldest first
fr: Plus ancien

en: sorted by
fr: trié par

en: comments
fr: commentaires

en: without links
fr: sans lien

en: teasers
fr: accroches

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (format lien)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent s'afficher sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec liens (les utilisateurs peuvent ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent s'afficher sous chaque nœud

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaire

en: This theme supports custom color palettes if the Color module is enabled on the <a href="!url">modules page</a>. Enable the Color module to customize this theme.
fr: Ce thème prend en charge les palettes de couleurs personnalisées si le module Color est activé sur la page des <a href="!url">modules</a>. Activez le module Color pour personnalisé ce thème.

en: This @type is unpublished.
fr: Ce contenu @type n'est pas publié.

en: Site name and slogan
fr: Nom du site et slogan

en: Borders
fr: Bordures

en: Form element borders when selected
fr: Bordures de l'élément de formulaire quand il est sélectionné

en: Buttons and Breadcrumb
fr: Boutons et fil d'Ariane

en: Basis (default)
fr: Base (défaut)

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fr[0]: 1 mise à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorée)
fr[1]: @count mises à jour en attente (@number_applied à appliquer, @number_incompatible ignorées)

en: 1 pending update | @count pending updates
fr[0]: @count mise à jour en attente
fr[1]: @count mises à jour en attente

en: 1 byte | @count bytes
fr[0]: @count octet
fr[1]: @count octets

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: 1 new comment | @count new comments
fr[0]: @count nouveau commentaire
fr[1]: @count nouveaux commentaires

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fr[0]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement 1 entrée de menu dans %title. Elle sera supprimée (les entrées définies par le système seront réinitialisées).
fr[1]: <strong>Attention&nbsp;:</strong> Il y a actuellement @count entrées de menu dans %title. Elles seront supprimées (les entrées définies par le système seront réinitialisées).

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer ces éléments ?

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fr[0]: Le type de contenu d'une publication a été changé de '%old-type' vers '%type'.
fr[1]: Le type de contenu de @count publications a été changé de '%old-type' vers '%type'.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
fr[0]: %type est utilisé par 1 contenu sur votre site. Il pourrait être impossible de l'afficher ou de le modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.
fr[1]: %type est utilisé par @count contenus sur votre site. Il pourrait être impossible de les afficher ou les modifier correctement, si vous supprimez le type de contenu.

en: One permission in use | @count permissions in use
fr[0]: @count permission utilisée
fr[1]: @count permissions utilisées

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fr[0]: Il reste @count élément à indexer.
fr[1]: Il reste @count éléments à indexer.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fr[0]: @count courriel a été envoyé pendant ce test.
fr[1]: @count courriels ont été envoyés pendant ce test.

en: 1 exception | @count exceptions
fr[0]: @count exception
fr[1]: @count exceptions

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fr[0]: @count répertoire temporaire supprimé.
fr[1]: @count répertoires temporaires supprimés.

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fr[0]: Vous devez activer le module @required pour installer @module.
fr[1]: Vous devez activer les modules @required pour installer @module.

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
fr[0]: Le module @module est manquant, le module suivant sera donc désactivé : @depends.
fr[1]: Le module @module est manquant, les modules suivants seront donc désactivés : @depends.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fr[0]: Pour désinstaller @module, le module suivant doit être désinstallé au préalable : @required_modules
fr[1]: Pour désinstaller @module, les modules suivants doivent être désinstallés au préalable : @required_modules

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fr[0]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projet.
fr[1]: Données de mises à jour disponibles vérifiées pour @count projets.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fr[0]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projet.
fr[1]: La récupération des informations de mise à jour a échoué pour @count projets.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fr[0]: Désolé, il y a eu plus d'un essai de connexion raté pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.
fr[1]: Désolé, il y a eu plus de @count essais de connexion ratés pour ce compte. Il a été temporairement bloqué. Recommencer plus tard ou <a href="@url">faites une demande de nouveau mot de passe</a>.

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, ignorer @skip
fr[1]: @count éléments, ignorer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: General Settings
fr: Paramètres généraux
