Backdrop CMS (1.21) - en to da translation catalogue (4145 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: delete
da: slet

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Action
da: Handling

en: new
da: ny

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Logging
da: Logning

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Home page
da: Forside

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: updated
da: opdateret

en: Overview
da: Overblik

en: File information
da: Filinformation

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
da: Sider på et givet niveau sorteres først efter vægt og dernæst efter titel.

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: No categories available.
da: Ingen kategorier tilgængelige.

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Field
da: Felt

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Refresh
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: Anchor
da: Anker

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Updated
da: Opdateret

en: actions
da: handlinger

en: Text
da: Tekst

en: Add term
da: Tilføj ord

en: theme
da: tema

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: <none>
da: - ingen -

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Content type for child pages
da: Indholdstype for undersider

en: Remove from outline
da: Fjern fra indholdsfortegnelse

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Manuel søgning efter opdateringer

en: Never
da: Aldrig

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Out of date
da: Forældet

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
da: Vælg <em>ja</em> hvis du ønsker, at denne kategori skal vælges som standard.

en: Are you sure you want to delete %category?
da: Ønsker du at slette %category?

en: Your name
da: Dit navn

en: Your e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: You must select a valid category.
da: Du skal vælge en gyldig kategori.

en: Menu link
da: Menu-link

en: To
da: Til

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Locale
da: Lokalitet

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Role name
da: Navn

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Widget type
da: Widget-type

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Original image
da: Originalt billede

en: Heading
da: Overskrift

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: OK
da: O.k.

en: configure
da: indstil

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Performance
da: Ydelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Maximum
da: Maksimum

en: Line
da: Linje

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Prev
da: Forrige

en: Domain
da: Domæne

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Owner
da: Ejer

en: security
da: sikkerhed

en: node
da: indholdselement

en: Administer content
da: Administrér indhold

en: General
da: Generelt

en: Method
da: Metode

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: Configuration
da: Indstillinger

en: !time ago
da: !time siden

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Del dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: String
da: Tekst

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Referrer
da: Henviser

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: access denied
da: adgang nægtet

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Set default
da: Angiv som standard

en: IP Address
da: IP-adresse

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: reply
da: svar

en: Function
da: Funktion

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: Server settings
da: Serverindstillinger

en: Germany
da: Tyskland

en: Logout
da: Log ud

en: Default language
da: Standardsprog

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Database username
da: Brugernavn

en: Database password
da: Adgangskode

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Show
da: Vis

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
da: Aktiver caching af sider for anonyme brugere og vælg indstillinger for båndbreddeoptimering af CSS og JS.

en: Key
da: Nøgle

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke og bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Message:
da: Besked:

en: Language file
da: Sprogfil

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Undo
da: Fortryd

en: Member for
da: Medlem i

en: @time ago
da: @time siden

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Deleted
da: Slettet

en: Languages
da: Sprog

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Today
da: I dag

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: Revert
da: Gendan

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: any
da: alle

en: Log out
da: Log ud

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: characters
da: tegn

en: Su
da: Sø

en: Mo
da: Ma

en: Tu
da: Ti

en: We
da: On

en: Th
da: To

en: Sa
da: Lø

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Send yourself a copy.
da: Send en kopi til dig selv.

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Create new account
da: Opret konto

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: warning
da: advarsel

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: critical
da: kritisk

en: Results
da: Resultater

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Books
da: Bøger

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: permission
da: tilladelse

en: Link color
da: Linkfarve

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Testing
da: Test

en: Aland Islands
da: Åland

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: details
da: detaljer

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: image
da: billede

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Themes
da: Temaer

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: You are here
da: Du er her

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Processing
da: Behandler

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Underlined
da: Understreget

en: Tasks
da: Opgaver

en: Delete role
da: Slet rolle

en: List menus
da: Vis menuer

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Blocks
da: Blokke

en: Delete block
da: Slet blok

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Menus
da: Menuer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
da: Lader administratorer tilpasse sitets navigationsmenu.

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: Above
da: Ovenover

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Used in
da: Brugt i

en: Add existing field
da: Tilføj eksisterende felt

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: Index
da: Indeks

en: Enable clean URLs
da: Aktivér rene URLer

en: Exception
da: Undtagelse

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: More information
da: Mere information

en: Hide
da: Skjul

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
da: Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: Save role
da: Gem rolle

en: file system
da: filsystem

en: Menu link title
da: Titel

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@link_path' er ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: KB
da: kB

en: Space
da: Mellemrum

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: More help
da: Mere hjælp

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: Expand
da: Udvid

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - Please choose -
da: - Vælg venligst -

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord.

en: My account
da: Min konto

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: Context
da: Kontekst

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Found the @submit button
da: Knappen @submit fundet

en: Failed to set field @name to @value
da: Kan ikke sætte feltet @name til @value

en: No temporary directories to remove.
da: Ingen midlertidige mapper at fjerne.

en: Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Vatican
da: Vatikanstaten

en: Send message
da: Send besked

en: Machine name
da: Internt navn

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
da: Lav en tilfældig ratatonsvinkel for hvert billede. Tallet ovenfor angiver den maksimale vinkel.

en: Print
da: Udskriv

en: The file could not be created.
da: Filen kunne ikke oprettes.

en: Locked
da: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Any
da: Nogen

en: E-mail addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser, der underrettes når opdateringer er tilgængelige

en: %email is not a valid e-mail address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for yderligere information:

en: New release(s) available for !site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for yderligere information.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Default order
da: Sortering

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Factor
da: Faktor

en: Or
da: Eller

en: Color set
da: Farvevalg

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: About
da: Om

en: Database host
da: Databasevært

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af linktekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Install profile
da: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
da: %percentage af sitet indekseret.

en: File directory
da: Filmappe

en: Default theme
da: Standardtema

en: Web server
da: Webserver

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Delete contact
da: Slet kontakt

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
da: Valgfrit autosvar. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at sende brugeren et autosvar.

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: Translate
da: Oversæt

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Create @name
da: Opret @name

en: The custom menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Crop
da: Beskær

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Web services
da: Web-services

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: The e-mail address %email is already taken.
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug.

en: Effect
da: Effekt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: Change book (update list of parents)
da: Skift bog (opdatér liste af overordnede sider)

en: create a new book
da: opret ny bog

en: edit order and titles
da: redigér rækkefølge og titler

en: Manage your site's book outlines.
da: Håndtér sitets bøger.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Installed version
da: Installeret version

en: Recommended version
da: Anbefalet version

en: Cron run successfully.
da: Cron kørt med succes.

en: notice
da: meddelelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Acronym
da: Akronym

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: Dates
da: Datoer

en: pixels
da: pixel

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: done
da: færdig

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Direction
da: Retning

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: Book navigation block display
da: Visning af navigationsblok

en: Relations
da: Relationer

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Hong Kong S.A.R., China
da: Hong Kong

en: Macao S.A.R., China
da: Macao S.A.R., Kina

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: Run cron
da: Kør cron

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
da: Filnavnet er tomt. Angiv venligst filens navn.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
da: Kun JPEG-, PNG- og GIF-billeder er tilladt.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Add to book outline
da: Tilføj til bog

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Database port
da: Databaseport

en: Pass
da: Lykkedes

en: Fail
da: Mislykkedes

en: No test results to display.
da: Ingen testresultater at vise.

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
da: Disse indstillinger skal normalt ikke ændres. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal indtaste her, bør du beholde standardindstillingerne eller kontakte din udbyder.

en: If your database is located on a different server, change this.
da: Skift denne indstilling hvis din database befinder sig på en anden server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
da: Indtast et portnummer hvis din database ikke lytter på standardporten.

en: Database port must be a number.
da: Databaseporten skal være et tal.

en: IP address
da: IP-adresse

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Boolean
da: Boolsk

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: View comment
da: Vis kommentar

en: Comma
da: Komma

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Digest
da: Sammendrag

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Default image
da: Standardbillede

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne tekst bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: File system
da: Filsystem

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Email:
da: E-mail:

en: All languages
da: Alle sprog

en: Search index
da: Søgeindex

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst, slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: locale
da: lokalitet

en: PHP extensions
da: PHP-udvidelser

en: Comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Administration pages
da: Administrationssider

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: Created content type %type.
da: Oprettede indholdstype %type.

en: User created with name %name and pass %pass
da: Bruger med navn %name og adgangskode %pass oprettet

en: Created permissions: @perms
da: Tilladelser oprettet: @perms

en: Invalid permission %permission.
da: Ugyldig tilladelse %permission.

en: Username field found.
da: Brugernavnsfelt fundet

en: Password field found.
da: Adgangskodefelt fundet

en: !method @url returned @status (!length).
da: !method @url returnerede @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
da: Gyldig HTML fundet på "@path"

en: Parsed page successfully.
da: Fortolkning af side lykkede.

en: Found the requested form fields at @path
da: Fandt de ønskede formularfelter på @path

en: Did not find field by name @name
da: Fandt ikke felt ved navn @name

en: Found field by id @id
da: Fandt felt ved id @id

en: Did not find field by id @id
da: Fandt ikke felt ved id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
da: Forventet HTTP respons !code, faktisk !curl_code

en: Run tests
da: Kør tests

en: Clean test environment
da: Rens testmiljø

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
da: Fjern tabeller med præfikset "simpletest" og midlertidge mapper som er tilbage efter testnedbrud. Dette er tiltænkt udvikler som opretter tests.

en: Clean environment
da: Rens miljø

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: No test(s) selected.
da: Ingen test(s) valgt.

en: Processing test @num of @max - %test.
da: Behandler test @num af @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
da: Test @num af @max behandlet - %test.

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: Provides a framework for unit and functional testing.
da: Et framework til unit og funktionel test.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Add link
da: Tilføj link

en: View comments
da: Vis kommentarer

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: New book
da: Ny bog

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No alias
da: Intet alias

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
da: Fortsæt til <a href="@error_url">fejlsiden</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
da: Siden bliver en del af den valgte bog.

en: 0 sec
da: 0 sek.

en: form
da: formular

en: alert
da: alarm

en: emergency
da: krise

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: New revision
da: Ny version

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: contact
da: kontakt

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen, selv om det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Visitors
da: Besøgende

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Language name
da: Sprognavn

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: The user account %id does not exist.
da: Brugerkontoen %id eksisterer ikke.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
da: Forsøgte at opsige en ikke-eksisterende brugerkonto: %id.

en: Requirements problem
da: Problem med systemkrav

en: Database configuration
da: Databaseindstillinger

en: Select an installation profile
da: Vælg en installationsprofil

en: Choose language
da: Vælg sprog

en: No profiles available
da: Ingen profiler til rådighed.

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: Installed %module module.
da: Modulet %module installeret.

en: Choose profile
da: Vælg profil

en: Set up translations
da: Klargør oversættelser

en: Install site
da: Installér site

en: Finish translations
da: Færdiggør oversættelser

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
da: Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Check for updates automatically
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: The GD toolkit is installed and working properly.
da: GD2-værktøjet er installeret og virker korrekt.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
da: Det indbyggede GD2-værktøj kræver, at PHP-modulet GD er installeret og konfigureret korrekt. Se <a href="@url">PHP's billeddokumentation</a> for yderligere information.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: Language name in English
da: Sprognavn på engelsk

en: Native language name
da: Lokalt sprognavn

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: The default language cannot be deleted.
da: Standardsproget kan ikke slettes.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle tilhørende data, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Language negotiation configuration saved.
da: Indstillinger for sprogforhandling gemt.

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
da: En gettext Portable Object (<em>.po</em>) fil.

en: Import into
da: Importér til

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
da: Vælg hvilket sprog du ønsker at tilføje teksterne til. Hvis du vælger et sprog, der endnu ikke er oprettet, vil det blive tilføjet.

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
da: Vælg hvilket sprog der skal eksporteres i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
da: Oversættelse importeret. %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster slettet.

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Starting import
da: Starter import

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript-oversættelsesfilen for sproget %language.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to).

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Strengoperationer på Unicode-strenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHP's <a href="@url">mbstring-udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
da: Indholdstypen for %add-child linket skal være tilladt i indholdsfortegnelser.

en: Save book pages
da: Gem sider

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
da: Denne bog er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kunne ikke gemmes.

en: Title changed from %original to %current.
da: Titel ændret fra %original til %current.

en: Updated book %title.
da: Bog %title opdateret.

en: book: updated %title.
da: bog: %title opdateret.

en: Update book outline
da: Opdatér resumé

en: Remove from book outline
da: Fjern fra resumé

en: No changes were made
da: Ingen ændringer foretaget

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
da: Indholdet er blevet tilføjet til den valgte bog. Du kan nu placere det i forhold til de andre sider.

en: The book outline has been updated.
da: Indholdsfortegnelse opdateret.

en: There was an error adding the post to the book.
da: Der opstod en fejl da indlægget blev tilføjet til bogen.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
da: %title har undersider, som vil blive flyttet automatisk for at fastholde deres forbindelse til bogen. For at genoprette hierarkiet (som det var før siden blev slettet) skal %title tilføjes igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse", og alle tidligere undersider skal flyttes manuelt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
da: %title kan tilføjes til hierarkiet igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
da: Ønsker du at fjerne %title fra boghierarkiet?

en: The post has been removed from the book.
da: Indlægget er fjernet fra bogen.

en: Show block on all pages
da: Vis blok på alle sider

en: Show block only on book pages
da: Vis kun blok på bogsider

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
da: Vælg <em>Vis blok på alle sider</em> for at vise automatiske menuer for alle sitets bøger. Vælg <em>Vis kun på bogsider</em> for at vise menuen der svarer til den aktuelle sides bog. Hvis den aktuelle side ikke er del af en bog vises blokken ikke. Brug <em>Sidespecifik synlighed</em> eller andre synlighedsindstillinger til at bestemme hvor blokken vises.

en: This is the top-level page in this book.
da: Dette er den øverste side i bogen.

en: No book selected.
da: Ingen bog valgt

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den overordnede side i bogen. Den maksimale dybde for bogen og alle dens undersider er !maxdepth. Sider, der overskrider grænsen, kan ikke vælges som overordnede sider.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
da: %title er del af en indholdsfortegnelse og har tilknyttet undersider. Hvis du fortsætter flyttes undersiderne automatisk.

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: Book page
da: Bogside

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Allows users to comment on and discuss published content.
da: Brugerne kan skrive kommentarer til og diskutere offentliggjort indhold.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
da: Eksempel: "kontakt" eller "produktinformation".

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
da: Konktaktformularen er ikke indstillet. <a href="@add">Tilføj en eller flere kategorier</a> til formularen.

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
da: Opret en global kontaktformular og tilføj kategorier til den.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
da: Aktiverer brugen af personlige og globale kontaktformularer.

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: Logs and records system events to the database.
da: Logger og gemmer systemhændelser i databasen.

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge formatet

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhoved

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML-lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Compose tips
da: Vejledning

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: This account's default language for e-mails.
da: Kontoens standardsprog for e-mails.

en: Configure languages for content and the user interface.
da: Indstil sprog for indhold og brugergrænseflade.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
da: versionen af @type %title fra %revision-date er blevet gendannet.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
da: Gør det muligt at tilføje indhold til sitet og vise det på siderne.

en: The alias %alias is already in use in this language.
da: Aliaset %alias bruges allerede på dette sprog.

en: The alias has been saved.
da: Alias gemt.

en: Filter aliases
da: Filtrér aliaser

en: URL aliases
da: URL-aliaser

en: Edit alias
da: Redigér alias

en: Delete alias
da: Slet alias

en: Allows users to rename URLs.
da: Gør det muligt at omdøbe URLer.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: Delete field
da: Slet felt

en: The index will be rebuilt.
da: Indeks genopbygges.

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: Search form
da: Søgefelt

en: Top search phrases
da: Populære søgeord

en: View most popular search phrases.
da: Vis populære søgeord.

en: Enables site-wide keyword searching.
da: Aktiver søgning på tværs af sitet.

en: Logs and records system events to syslog.
da: Logger og gemmer systemhændelser i syslog.

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
da: @module (<span class="admin-missing">mangler</span>)

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Image toolkit
da: Værktøj til billedbehandling

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Clean URL check
da: Tjek rene URLer

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
da: Håndterer sitets grundlæggende indstillinger.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Flag translations as outdated
da: Marker oversættelsen som udløbet

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring ,som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som udløbne. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Oversættelsen skal opdateres, fordi kilden er blevet ændret. Fjern markeringen, når oversættelsen er blevet opdateret.

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Allows content to be translated into different languages.
da: Gør det muligt at oversætte indhold til forskellige sprog.

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Manages the user registration and login system.
da: Håndterer brugerregistrering og -login.

en: Run the clean URL test
da: Kør testen af rene URLer

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: URL to file
da: URL til fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Interface
da: Grænseflade

en: All messages
da: Alle beskeder

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Top center
da: Top midt

en: Bottom center
da: Bund midt

en: Binary Data
da: Binære data

en: Format string
da: Formatstreng

en: Removed date format %format.
da: Datoformat %format fjernet.

en: Add format
da: Tilføj format

en: Allow users to add additional date formats.
da: Tillad brugerne at tilføje tilpassede datoformater.

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Allow users to delete a configured date format.
da: Tillad brugerne at slette et tilpasset datoformat.

en: Configure date formats for each locale
da: Indstil datoformater for hver lokalitet

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Rotate
da: Rotér

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: Structure
da: Struktur

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: Raw "@raw" found
da: Rå "@raw" fundet

en: Raw "@raw" not found
da: Rå "@raw" ikke fundet

en: "@text" found
da: "@text" fundet

en: "@text" not found
da: "@text" ikke fundet

en: Pattern "@pattern" found
da: Mønster "@pattern" fundet

en: Pattern "@pattern" not found
da: Mønster "@pattern" ikke fundet

en: Checkbox field @id is checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er markeret.

en: Checkbox field @id is not checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er ikke markeret.

en: Verbose message
da: Lang beskrivelse

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
da: Vælg de tests eller testgrupper som du ønsker at køre, og klik <em>Kør tests</em>.

en: All (@count)
da: Alle (@count)

en: Pass (@count)
da: Lykkedes (@count)

en: Fail (@count)
da: Mislykkedes (@count)

en: Return to list
da: Tilbage til liste

en: Clear results after each complete test suite run
da: Ryd resultater efter hver testkørsel er fuldført

en: Provide verbose information when running tests
da: Giv detaljeret information under kørsel af tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
da: De udførlige data udskrives sammen med standardpåstandene og er nyttige ved fejlsøgning. De udførlige data slettes mellem hver kørsel af test-suiten. Outputtet er meget detaljeret og bør kun bruges ved fejlsøgning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
da: HTTP auth-indstillinger som bruges af SimpleTest-browseren under test. Nyttigt når sitet brugere simpel HTTP authentication.

en: The test run did not successfully finish.
da: Testkørslen sluttede ikke med succes.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
da: Rydning af resultater er deaktiveret og testresultattabellen vil ikke blive ryddet.

en: No leftover tables to remove.
da: Ingen resterende tabeller at fjerne.

en: Test result
da: Testresultat

en: View result of tests.
da: Vis testresultat.

en: Comment permalink
da: Permalink til kommentar

en: Delete style
da: Slet style

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Cancel account
da: Opsig konto

en: Administrator role
da: Administratorrolle

en: No revision
da: Ingen version

en: @number comments per page
da: @number kommentarer pr. side

en: Requires a title
da: Kræver en titel

en: Private files
da: Private filer

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: The node the comment was posted to.
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The author of the comment, if they were logged in.
da: Kommentarens forfatter hvis han/hun var logget ind.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the node's latest revision.
da: Det unikke ID på indholdselementets seneste version.

en: Translation set ID
da: Oversættelsesgruppe-ID

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
da: Det unikke ID på den originale sprogversion af indholdselementet, hvis den eksisterer.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The author of the node.
da: Indholdselementets forfatter.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af noder tagget med termer fra ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgang til denne side.

en: Authorize file system changes
da: Godkend ændringer af filsystem

en: It appears you have reached this page in error.
da: Det ser ud til, at du er nået til denne side ved en fejl.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
da: Cron kunne ikke køre, fordi der blev brugt en ugyldig nøgle.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
da: Cron kunne ikke køre, fordi sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Default country
da: Standard land

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
da: Du skal vælge et sprog for at fortsætte installationen.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
da: Vi kunne ikke finde nogen installationsprofiler. Installationsprofiler bestemmer hvilke moduler, der skal aktiveres, og hvilket skema, der skal installeres i databasen. En profil er nødvendig for at kunne fortsætte med installationen.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
da: Den valgte profil kan ikke indlæses.

en: Settings file
da: Settings-fil

en: The settings file does not exist.
da: Settings-filen eksisterer ikke.

en: The %file file exists.
da: Filen %file eksisterer.

en: The settings file is not writable.
da: Der kan ikke skrives til settings-filen.

en: Receive e-mail notifications
da: Modtag e-mail-notifikationer

en: No pending updates.
da: Ingen opdateringer venter.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
da: Der opstod en fejl under håndtering af forespørgslen: Serveren modtog ugyldigt input.

en: Invalid form POST data.
da: Ugyldige formular POST data.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
da: Kan ikke fortsætte, ingen tilgængelige filoverførselsmetoder

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
da: ADVARSEL: Du bruger en ikke-krypteret forbindelse, så din adgangskode bliver sendt som ren tekst. <a href="@https-link">Lær mere</a>.

en: To continue, provide your server connection details
da: Angiv dine forbindelsesinformationer til serveren for at fortsætte

en: Connection method
da: Forbindelsesmetode

en: Enter connection settings
da: Indtast forbindelsesindstillinger

en: @backend connection settings
da: @backend forbindelsesindstillinger

en: Change connection type
da: Skift forbindelsestype

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
da: Fejl, denne type forbindelsesprotokol (%backend) eksisterer ikke.

en: No active batch.
da: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
da: Site under opdatering

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
da: Arkivværktøjer kan kun arbejde med lokale filer: %file er ikke understøttet

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
da: Filnavnet overskrider grænsen på 240 tegn. Omdøb venligst filen og prøv igen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
da: %path er en mappe og kan ikke fjernes med file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
da: Filen %path er ikke af en kendt type, så den blev ikke slettet.

en: The file permissions could not be set on %uri.
da: Filtilladelser kunne ikke sættes på %uri.

en: Completed @current of @total.
da: @current af @total fuldført.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
da: Kunne ikke udføre alle handlinger på databaseserveren. Handlingen %task blev ikke fundet.

en: Required modules
da: Påkrævede moduler

en: Required modules not found.
da: Påkrævede moduler ikke fundet

en: %module module uninstalled.
da: Modulet %module afinstalleret.

en: Saint Martin (French part)
da: Saint Martin (Fransk del)

en: Use the default site language (@language_name).
da: Brug sitets standardsprog (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
da: Oversættelsesfilen %filepath indeholder en fejl: flertalsformlen kan ikke tolkes.

en: No strings available.
da: Ingen tilgængelige tekststrenge.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
da: @count forbudte HTML-stumper i %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
da: Javascript oversættelsesfilen %file.js gik tabt.

en: Class %class does not implement interface %interface
da: Klassen %class implementerer ikke interfacet %interface.

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: %module module enabled.
da: Modulet %module aktiveret.

en: %module module disabled.
da: Modulet %module deaktiveret.

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Unable to determine the type of the source directory.
da: Kan ikke fastslå kildemappens type.

en: Cannot determine the type of project.
da: Kan ikke fastslå projektets type.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
da: Fatal fejl under opdatering. Installationsmappen bliver ikke slettet.

en: File Transfer failed, reason: !reason
da: Filoverførsel mislykkedes på grund af: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
da: Kunne ikke oprette %directory på grund af: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
da: Der opstod en AJAX HTTP-fejl.

en: HTTP Result Code: !status
da: HTTP resultatkode: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
da: En AJAX HTTP-forespørgsel afsluttede på unormal vis.

en: Debugging information follows.
da: Information til fejlsøgning følger.

en: Path: !uri
da: Sti: !uri

en: Ensure that each block description is unique.
da: Garantér at hver blokbeskrivelse er unik.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
da: Kontrollerer de visuelle byggeklodser en side består af. Blokke er kasser med indhold som renderes i et bestemt område eller en bestemt region på en webside.

en: No books available.
da: Der er ingen bøger at vise.

en: Content types allowed in book outlines
da: Indholdstyper som kan placeres i bøger

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
da: Brugere med tilladelsen %outline-perm kan tilføje alle indholdstyper.

en: Administer book outlines
da: Administrér indholdsfortegnelser

en: Create new books
da: Opret nye bøger

en: Add content and child pages to books
da: Tilføj indhold og undersider til bøger

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
da: <em>Bøger</em> har en indbygget hierarkisk navigation. Kan bl.a. bruges til håndbøger og opslagsværk.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
da: Tillad brugere at oprette og organisere relateret indhold i en indholdsfortegnelse.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: PHP's GD-bibliotek er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP-dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
da: Gør det muligt for administratorer at ændre farverne på kompatible temaer.

en: Select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer til opdatering.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette, eller du har valgt en kommentar, der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Deleted @count comments.
da: Slettede @count kommentarer.

en: Deleted comment @cid and its replies.
da: Slettede kommentaren @cid og dens svar.

en: Comment approved.
da: Kommentar godkendt.

en: Tokens for comments posted on the site.
da: Tokens for kommentarer på sitet.

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Unapproved comments (@count)
da: Ikke-godkendte kommentarer (@count)

en: Administer comments and comment settings
da: Administrér kommentarer og kommentarindstillinger

en: Edit own comments
da: Redigér egne kommentarer

en: Number of recent comments
da: Antal seneste kommentarer

en: Default comment setting for new content
da: Standard kommentarindstilling for nyt indhold

en: Show reply form on the same page as comments
da: Vis kommentarformularen på samme side som kommentarerne

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Your comment has been posted.
da: Din kommentar er blevet udgivet.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> eller <a href="@register">opret en konto</a> for at skrive kommentarer

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Flat list
da: Flad liste

en: Threaded list
da: Trådet liste

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
da: Vis og redigér kommentarer og godkendelseskøen.

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %limit beskeder pr. @interval. Prøv igen senere.

en: Contact @username
da: Kontakt @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
da: %sender-name (@sender-from) sendte en e-mail angående %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
da: %sender-name (@sender-from) sendte %recipient-name en e-mail.

en: Administer contact forms and contact form settings
da: Administrér kontaktformularer og indstillinger for kontaktformularer

en: Use the site-wide contact form
da: Brug sitets kontaktformular

en: Use users' personal contact forms
da: Brug brugeres personlige kontaktformularer

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
da: !sender-name (!sender-url) sendte en besked via kontaktformularen på !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
da: !sender-name (!sender-url) har sendt dig en besked via din kontaktformular (!form-url) på !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
da: Hvis du ikke ønsker at modtage e-mails som denne, kan du ændre indstillingerne på !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
da: Lad andre brugere kontakte dig gennem en <a href="@url">personlig kontaktformular</a> som holder din e-mail-adresse skjult. Bemærk at brugere med særlige tilladelser, som f.eks. administratorer stadig kan kontakte dig selvom du deaktiverer denne funktionalitet.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
da: Aktivér den personlige kontaktformular som standard for nye brugere.

en: Changing this setting will not affect existing users.
da: Ændring af denne indstilling påvirker ikke eksisterende brugere.

en: Use contextual links
da: Brug kontekstuelle links

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
da: Brug kontekstuelle links til at udføre handlinger relateret til elementer på en side.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
da: Tilbyder kontekstuelle links til at udføre handlinger relateret til elementer på en side.

en: Clear log messages
da: Ryd logmeddelelser

en: Database log cleared.
da: Databaselog ryddet.

en: Field validation errors
da: Feltvalideringsfejl

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
da: Forsøg på at oprette et felt af den ukendte type %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
da: Forsøg på at oprette et felt med den ukendte lagringstype %type.

en: Default SQL storage
da: Standard SQL-lagring

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
da: Gemmer felter i den lokale SQL-database vha. én tabel pr. felt.

en: Stores field data in an SQL database.
da: Gemmer feltdata i en SQL-database.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
da: Dette felt gemmer simple til/fra eller ja/nej værdier.

en: List (text)
da: Liste (tekst)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
da: Afkrydsningsfelter/radioknapper-kontrollen viser afkrydsningsfelter hvis <em>Antal værdier</em> er større end 1 for dette felt, ellers vises radioknapper.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
da: Tilladte HTML-tags i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
da: Feltets værdi fastsættes af funktionen %function og kan ikke ændres.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være et gyldigt heltal eller kommatal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være en tekststreng på maksimalt 255 tegn.

en: Allowed values list: keys must be integers.
da: Liste af tilladte værdier: nøgler skal være heltal.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
da: Definerer listefelttyper. Bruges med valgmuligheder til at oprette udvalgslister.

en: This field stores a number in the database as an integer.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen som et heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Angiv en tekststreng som skal vises før værdien, som f.eks. '$' eller '&euro;'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en tekststreng før værdien. Adskil ental og flertal med en lodret streg ('krone|kroner').

en: This field stores varchar text in the database.
da: Dette felt gemmer varchar-tekst i databasen.

en: This field stores long text in the database.
da: Dette felt gemmer long-tekst i databasen.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
da: Dette felt lagrer længere tekster og eventuelle resuméer i databasen.

en: Filtered text (user selects text format)
da: Filtreret tekst (bruger vælger tekstformat)

en: Summary input
da: Resumé input

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
da: Dette gør det muligt for forfattere at indtaste et særskilt resumé, som vises i stedet for den automatisk beskårne tekst, når du bruger fremvisningen "Resumé eller beskåret".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
da: %name: teksten må ikke være længere end %max karakterer.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
da: %name: resuméet må ikke være længere end %max karakterer.

en: Summary or trimmed
da: Resumé eller beskåret

en: Text area with a summary
da: Tekstområde med resumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
da: Lad stå tomt for at bruge den beskårne udgave af brødteksten som resumé.

en: Hide summary
da: Skjul resumé

en: Edit summary
da: Redigér resumé

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
da: Feltet %field(@field_name) kræver %widget_type widgeten som stilles til rådighed af moduelt %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
da: Inaktive felter vises ikke medmindre modulerne, som tilbyder dem, er aktive. Følgende felter er ikke aktive: !list

en: Change widget type.
da: Skift widget-type

en: Delete instance.
da: Slet instans.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes fordi det er låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltinstansen %label: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
da: Disse indstillinger gælder alle steder hvor feltet %field bruges. Indstillingerne påvirker hvordan data gemmes i databasen og kan ikke ændres efter der er blevet oprettet data.

en: %field has no field settings.
da: %field har ingen feltindstillinger.

en: Updated field %label field settings.
da: Opdaterede feltindstillinger for feltet %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
da: Forsøg på at opdatere feltet %label mislykkedes: %message.

en: Change widget
da: Skift widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Changed the widget for field %label.
da: Widget skiftet på feltet %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
da: Der opstod et problem under skiftet af widget for  %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
da: Feltet %field er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det bruges i indholdstypen %type.

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
da: Disse indstillinger gælder alle steder, hvor feltet %field bruges. Fordi feltet allerede indeholder data, kan visse indstillinger ikke længere ændres.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
da: Disse indstillinger gælder alle steder, hvor feltet %field bruges.

en: The default value for this field, used when creating new content.
da: Standardværdien af dette felt, bruges ved oprettelse af indhold.

en: Saved %label configuration.
da: Indstillinger for %label gemt.

en: Save and add fields
da: Gem og tilføj felter

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en fil som et heltal.

en: Enable <em>Display</em> field
da: Aktivér feltet <em>Visning</em>

en: Files displayed by default
da: Filer vises som standard

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Indtast en værdi som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt, vil filstørrelser kun være begrænset af PHP's grænser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
da: Feltet "!name" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som f.eks. "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
da: Listen af tilladte filtyper er ugyldig. Du skal udelade punktummer og adskille filtyperne med komma eller mellemrum.

en: Generic file
da: Generisk fil

en: Table of files
da: Filtabel

en: Add a new file
da: Tilføj en ny fil

en: Include file in display
da: Vis fil

en: Files must be less than !size.
da: Filer skal være mindre end !size.

en: Allowed file types: !extensions.
da: Tilladte filtyper: !extensions

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular kan ikke længere bruges. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
da: Filen refereret af !name-feltet eksisterer ikke.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
da: Filen i !name-feltet kunne ikke uploades.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Uploadmappen %directory for fil-feltet !name kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Add text format
da: Tilføj tekstformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller for dette tekstformat skal være aktive og kan ikke ændres.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på tekstformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added text format %format.
da: Tilføjede tekstformat %format.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
da: Advarsel: Denne tilladelse kan have sikkerhedsmæssige implikationer afhængigt af, hvordan tekstformatet er indstillet.

en: Use the !text_format text format
da: Brug tekstformatet !text_format

en: Limit allowed HTML tags
da: Begræns tilladte HTML-tags

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
da: Konvertér linjeskift til HTML (dvs. <code>&lt;br&gt;</code> og <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
da: Konvertér URLer til links

en: Correct faulty and chopped off HTML
da: Korrigér mangelfuld HTML

en: Display any HTML as plain text
da: Vis HTML som ren tekst

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
da: En liste af HTML-tags som kan bruges. Javascript event-atributter, Javascript-URLer og CSS fjernes altid.

en: Display basic HTML help in long filter tips
da: Viser grundlæggende HTML-hjælp i lange filtertips

en: Add rel="nofollow" to all links
da: Tilføj rel="nofollow" til alle links

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
da: Dette site tillader HTML-indhold. Mens det kan være overvældende at lære alt om HTML, er det ret let at lære at bruge et meget lille antal af de mest grundlæggende HTML "tags". Denne tabel viser eksempler på hvert af de tags, der er aktiveret på dette site.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
da: Se W3Cs <a href="@html-specifications">HTML-specifikationer</a> for mere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde andre sites som forklarer HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
da: De fleste usædvanlige tegn kan indtastes direkte uden problemer.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
da: Hvis du støder på problemer kan du prøve at bruge HTML character entities. Et typisk eksempel er at bruge &amp;amp; i stedet for ampersand-tegnet &amp;. Se HTMLs <a href="@html-entities">entities</a>-side for en komplet liste af entities.

en: No HTML tags allowed.
da: Ingen HTML-tags tilladt.

en: Filters content in preparation for display.
da: Filtrerer indhold før det vises.

en: Image style name
da: Formatnavn

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
da: Navnet bruges i URLer for genererede billeder. Brug kun små bogstaver, understregninger (_) og bindestreger (-).

en: Select a new effect
da: Vælg en ny effekt

en: Update style
da: Opdatér stil

en: Select an effect to add.
da: Vælg den effekt du ønsker at tilføje.

en: The image effect was successfully applied.
da: Billedeffekten blev taget i anvendelse.

en: Style name
da: Formatnavn

en: Style %name was created.
da: Format %name oprettet.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
da: Brug kun små bogstaver, understregninger (_) og bindestreger i formatnavne.

en: No replacement, just delete
da: Ingen erstatning, slet.

en: Replacement style
da: Erstatningsformat

en: Optionally select a style before deleting %style
da: Vælg et format (valgfrit) før du sletter %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
da: Hvis denne style er i brug på sitet kan du vælge en anden style til at erstatte den. Alle billeder som er blevet genereret med denne style vil blive slettet permanent.

en: Style %name was deleted.
da: Format %name slettet.

en: Revert the %style style?
da: Gendan formatet %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
da: Hvis du gendanner denne style vil alle brugerdefinerede indstillinger blive slettet og standardindstillingerne fra @module-modulet vil blive gendannet.

en: Edit %label effect
da: Redigér %label-effekt

en: Add %label effect
da: Tilføj %label-effekt

en: Update effect
da: Opdatér effekt

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette effekten @effect fra formatet %style?

en: The image effect %name has been deleted.
da: Billedeffekten %name er blevet slettet.

en: !name must be a hexadecimal color value.
da: !name skal være en hexacdecimal farveværdi.

en: Width and height can not both be blank.
da: Bredde og højde kan ikke begge være blanke.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
da: Udsnittet af billedet som beholdes efter beskæringen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
da: Baggrundsfarven som bruges til blotlagte områder af billedet. Brug web-farver (#FFFFFF for hvid, #000000 for sort). Lad feltet stå tomt for at anvende transparens i billedtyper som understøtter det.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href="!url">Tilføj et nyt format</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: Sample original image
da: Eksempel på originalt billede

en: Sample modified image
da: Eksempel på modificeret billede

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
da: Ændring af størrelsen vil give billedet disse eksakte dimensioner. Det kan betyde at billedet bliver strukket eller formindsket uforholdsmæssigt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
da: Skalering bevarer billedets højde-bredde-forhold. Hvis kun den ene dimension angives vil den anden blive beregnet.

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
da: Beskæring fjerner dele af billedet for at give det de angivne dimensioner.

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Desaturate converts an image to grayscale.
da: Afmæt konverterer et billede til gråtoner.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
da: Rotering af et billede kan resultere i, at dimensionerne øges for at passe til diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Ændring af billedstørrelse med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering og beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Afmætning med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Rotering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en billedfil som et heltal.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
da: Hvis der ikke uploades et billede vises dette billede i stedet.

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
da: Attributten alt kan bruges af søgemaskiner, skærmlæsere og når billedet ikke kan indlæses.

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: Administer image styles
da: Administrér billedformater

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
da: Opret og redigér styles til brug ved billedbehandling som f.eks. thumbnails.

en: No defined styles
da: Intet format defineret

en: Image generation in progress. Try again shortly.
da: Billedoprettelse i gang. Prøv igen om et øjeblik.

en: Error generating image.
da: Fejl ved generering af billede.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
da: Kan ikke generere det afledte billede på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
da: Kunne ikke oprette formatmappen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
da: Den cachede billedfil %destination eksisterer allerede. Der er muligvis et problem med din rewrite-konfiguration.

en: Generate image style
da: Opret billedformat

en: Image styles
da: Billedformater

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
da: Konfigurér styles som kan bruges til at skalere eller justere billeder ved visning.

en: List the current image styles on the site.
da: Viser sitets aktuelle billedformater.

en: Add a new image style.
da: Tilføj nyt billedformat.

en: Configure an image style.
da: Indstil et billedformat.

en: Delete an image style.
da: Slet et billedformat.

en: Revert style
da: Gendan format

en: Revert an image style.
da: Gendan et billedformat.

en: Delete image effect
da: Slet billedeffekt

en: Add image effect
da: Tilføj billedeffekt

en: Add a new effect to a style.
da: Tilføj en ny effekt til et format.

en: Detection method
da: Detektionsmetode

en: Part of the URL that determines language
da: Del af URLen som angiver sproget

en: Request/session parameter
da: Forspørgsel/session-parameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
da: Navnet på den forespørgsels-/session-parameter som bruges til at bestemme det ønskede sprog.

en: Filter translatable strings
da: Filtrér tekststrenge som kan oversættes

en: Administer languages
da: Administrér sprog

en: Translate interface texts
da: Oversæt brugergrænsefladen

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, vil den blive vist.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, vil den blive vist.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
da: Fastslå sproget ud fra URLen (stipræfiks eller domæne).

en: Determine the language from a request/session parameter.
da: Fastslå sproget ud fra en request- eller session-parameter.

en: Follow the user's language preference.
da: Følg brugerens sprogvalg.

en: Determine the language from the browser's language settings.
da: Fastslå sproget udfra browserens sprogindstillinger.

en: Language switcher (@type)
da: Sprogskifter (@type)

en: Detection and selection
da: Detektion og valg

en: URL language detection configuration
da: Indstillinger for URL-detektion af sprog

en: Session language detection configuration
da: Indstillinger for sessions-detektion af sprog

en: Localize
da: Lokalisér

[ctx: Long month name]
en: January
da: januar

[ctx: Long month name]
en: February
da: februar

[ctx: Long month name]
en: March
da: marts

[ctx: Long month name]
en: April
da: april

[ctx: Long month name]
en: May
da: maj

[ctx: Long month name]
en: June
da: juni

[ctx: Long month name]
en: July
da: juli

[ctx: Long month name]
en: August
da: august

[ctx: Long month name]
en: September
da: september

[ctx: Long month name]
en: October
da: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
da: november

[ctx: Long month name]
en: December
da: december

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
da: Der er endnu ingen menu-links. <a href="@link">Tilføj link</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
da: Teksten der bruges til dette link i menuen.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menu-link, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Show as expanded
da: Vis udvidet

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet.

en: Parent link
da: Overordnet link

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette det tilpassede menupunkt %item?

en: The menu link %title has been deleted.
da: Menu-linket %title slettet.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardværdierne for linket %item?

en: The menu link was reset to its default settings.
da: Menulinkets standardindstillinger er blevet gendannet.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
da: Slet den brugerdefinerede menu %titel og alle dens links.

en: Deleted menu link %title.
da: Slet menu-linket %title.

en: Administer menus and menu items
da: Administrér menuer og menupunkter

en: Provide a menu link
da: Tilbyder et menu-link

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
da: Menu-links med lavere vægt vises før links med højere vægt.

en: Default parent item
da: Standard overordnet menupunkt

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
da: Tilføj nye menuer til dit site, redigér eksisterende menuer, omdøb og omorganisér menu-links.

en: Parent menu items
da: Overordnede menupunkter

en: Reset menu link
da: Gendan menu-link

en: Delete menu link
da: Slet menu-link

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
da: Ingen tilgængelige indholdstyper. <a href="@link">Tilføj indholdstype</a>.

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
da: Denne tekst vises øverst på siden ved oprettelse og redigering af indhold af denne type.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Deleted @count posts.
da: Slettede @count indlæg.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: Revision log message
da: Logbesked

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: The main body text of the node.
da: Indholdselementets brødtekst.

en: The summary of the node's main body text.
da: Resuméet af indholdselementets brødtekst.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
da: Indholdet på denne side er enten blevet ændret af en anden bruger eller du har allerede indsendt ændringer vha. denne formular. Det er derfor ikke muligt at gemme dine ændringer.

en: Administer content types
da: Administrér indholdstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: View published content
da: Vis udgivet indhold

en: Access the content overview page
da: Tilgå indholdsoversigten

en: Bypass content access control
da: Tilsidesæt adgangskontrollen

en: View content revisions
da: Vis indholdsversioner

en: Revert content revisions
da: Gendan indholdsversioner

en: Delete content revisions
da: Slet indholdsversioner

en: View own unpublished content
da: Vis eget ikke-udgivet indhold

en: Content is sticky at top of lists
da: Indhold er klæbrigt i toppen af lister

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Number of recent content items to display
da: Antal af seneste indlæg som skal vises

en: Welcome to @site-name
da: Velkommen til @site-name

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
da: Hvis sitet oplever problemer med indholdstilladelser, kan du være nødt til at genopbygge tilladelsescachen. Genopbygningen fjerner alle tilladelser til indhold og erstatter dem med tilladelser baseret på de aktuelle moduler og indstillinger. Genopbygningen kan tage lang tid, hvis der er meget indhold eller komplekse indstillinger for tilladelser. Når genopbygningen er afsluttet, benytter indholdet automatisk de nye tilladelser.

en: Node Access Permissions
da: Indholdselementtilladelser

en: Don't display post information
da: Vis ikke information om indlægget

en: Administer URL aliases
da: Administrér URL-aliaser

en: Create and edit URL aliases
da: Opret og redigér URL-aliaser

en: The alias is already in use.
da: Aliaset er allerede i brug.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Har du brug for et specificere en alternativ URL til denne term, kan du gøre det her. Brug den relative sti og undlad at afslutte med en skråstreg, ellers virker den alternative URL ikke.

en: The active search modules have been changed.
da: De aktive søgemoduler er blevet ændret.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: Administer search
da: Administrér søgning

en: Use search
da: Brug søgning

en: Use advanced search
da: Brug avanceret søgning

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
da: Tilpas relevansindstillinger for søgning og andre indekseringsmuligheder.

en: Value @value is TRUE.
da: Værdien @value er TRUE.

en: Value @value is FALSE.
da: Værdien @value er FALSE.

en: Value @value is NULL.
da: Værdien @value er NULL.

en: Value @value is not NULL.
da: Værdien @value er ikke NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
da: Værdien @first er lig med værdien @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
da: Værdien @first er ikke lig med værdien @second.

en: Value @first is identical to value @second.
da: Værdien @first er identisk med værdien @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
da: Værdien @first er ikke identisk med værdien @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
da: Testen blev ikke fuldført pga. en katastrofal fejl.

en: Link with label %label found.
da: Link med etiket %label fundet.

en: Link with label %label not found.
da: Link med etiket %label ikke fundet.

en: Link containing href %href found.
da: Link med href %href fundet.

en: No link containing href %href found.
da: Link med href %href ikke fundet.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
da: Klikkede på linket %label (@url_target) fra @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
da: Valget @option for feltet @id er valgt.

en: Option @option for field @id is not selected.
da: Valget @option for feltet @id er ikke valgt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
da: Som standard rydder SimpleTest resultaterne når de er blevet vist på resultatsiden, men i nogle tilfælde kan det være nyttigt at lade resultaterne blive i databasen. Resultaterne kan ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Test IDet kan findes i simpletest-tabellen i databasen eller når resultatet vises første gang. Desuden kan visse moduler tilbyde mere analyse eller flere funktioner som gør det nødvendigt at denne indstilling deaktiveres.

en: GSS negotiate
da: GSS-forhandling

en: Any safe
da: Enhver sikker

en: Running tests
da: Kører tests

en: Administer tests
da: Administrér tests

en: The test run finished in @elapsed.
da: Testen blev kørt på @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
da: Brug <em>Rens miljø</em>-knappen til at fjerne midlertidige filer og tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
da: Test-frameworket kræver at PHPs <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a>indstilling deaktiveres. Kontroller din webserver-konfiguration eller kontakt din udbyder.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@curl_url">cURL</a>-bibliotek ikke er tilgængeligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@hash_url">hash</a>-udvidelse er deaktiveret.

en: PHP open_basedir restriction
da: PHP open_basedir-begrænsning

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
da: Afhængigt af systemindstillingerne kan Syslog og andre log-værktøjer bruge denne kode til at identificere eller filtrere meddelelser fra den samlede system-log.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke roteres fordi funktionen imagerotate() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke afmættes fordi funktionen imagefilter() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: Screenshot for !theme theme
da: Screenshot af !theme-tema

en: Settings for !theme theme
da: Indstillinger for !theme-tema

en: Disable !theme theme
da: Deaktivér !theme-tema

en: Set !theme as default theme
da: Angiv !theme som standardtema

en: Enable !theme theme
da: Aktivér !theme-tema

en: Enable and set default
da: Aktivér og angiv som standard

en: Enable !theme as default theme
da: Aktivér !theme som standardtema

en: default theme
da: standardtema

en: Use the administration theme when editing or creating content
da: Brug administrationstemaet ved redigering eller tilføjelse af nyt indhold

en: The %theme theme has been enabled.
da: Temaet %theme er blevet aktiveret.

en: The %theme theme was not found.
da: Temaet %theme blev ikke fundet.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
da: %theme er standardtemaet og kan ikke deaktiveres.

en: The %theme theme has been disabled.
da: Temaet %theme er blevet deaktiveret.

en: %theme is now the default theme.
da: %theme er nu standardtema.

en: The logo could not be uploaded.
da: Logoet kan ikke uploades.

en: The favicon could not be uploaded.
da: Faviconet kan ikke uploades.

en: The custom logo path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede logo er ugyldig.

en: The custom favicon path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede favicon er ugyldig.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
da: @module (<span class="admin-missing">ikke kompatibelt</span> med version @version)

en: Would you like to continue with the above?
da: Ønsker du at fortsætte med ovennævnte?

en: How this is used depends on your site's theme.
da: Brugen af dette afhænger af sitets tema.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Errors and warnings
da: Fejl og advarsler

en: Clear all caches
da: Ryd alle cacher

en: Bandwidth optimization
da: Båndbreddeoptimering

en: Compress cached pages.
da: Komprimér cachede sider.

en: Public file system path
da: Offentlig filsystemsti

en: Private file system path
da: Privat filsystemsti

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
da: En lokal sti hvor midlertidige filer gemmes. Mappen bør ikke kunne tilgås via web.

en: Default download method
da: Standard download-metode

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
da: Denne indstilling bruges som den foretrukne downloadmetode. Brugen af offentlige filer er mere effektiv men giver ingen adgangskontrol.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Users may set their own time zone.
da: Brugere kan angive deres egen tidszone.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
da: Giv brugere besked ved login, hvis de ikke har valgt en tidszone.

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Default time zone.
da: Standard tidszone.

en: Empty time zone.
da: Tom tidszone.

en: Users may set their own time zone at registration.
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
da: Brug URLer som <code>example.com/user</code> i stedet for <code>example.com/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
da: Ingen tilgængelige brugerdefinerede datoformater. <a href="@link">Tilføj datoformat</a>.

en: Displayed as %date
da: Vises som %date

en: Save format
da: Gem format

en: Custom date format added.
da: Brugferdefineret datoformat tilføjet.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
da: Symboler for overordnede indstillinger og anden global information.

en: Tokens related to times and dates.
da: Symboler relateret til tidspunkter og datoer.

en: Tokens related to uploaded files.
da: Symboler relateret til uploadede filer.

en: URL (brief)
da: URL (kort)

en: Time-since
da: Tid siden

en: Raw timestamp
da: Råt timestamp

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
da: En dato i UNIX timestamp-format (%date)

en: Administer modules
da: Administrér moduler

en: Administer site configuration
da: Administrér site-indstillinger

en: Administer themes
da: Administrér temaer

en: Use the site in maintenance mode
da: Brug sitet i vedligeholdelsestilstand

en: View site reports
da: Vis site-rapporter

en: Public files
da: Offentlige filer

en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Update modules
da: Opdatér moduler

en: Update themes
da: Opdatér temaer

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
da: Din adgangskode gemmes ikke i databasen og bruges kun til at etablere en forbindelse.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
da: Forbindelsen oprettes mellem din webserver og maskinen hvor webserverens filer ligger. I langt de fleste tilfælde er det den samme maskine og indstillingen "localhost" er korrekt.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
da: Tilpas <a href="@user-edit">tidszoneindstillingen</a> for din konto.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den ønskede lokale tid og tidszone. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
da: Mappen %directory eksisterer men er ikke skrivbar og kunne ikke gøres skrivbar.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
da: Administrér blokke, indholdstyper, menuer, osv.

en: Enable theme
da: Aktivér tema

en: Disable theme
da: Deaktivér tema

en: Set default theme
da: Angiv standardtema

en: Media tools.
da: Medieværktøjer.

en: Tools related to web services.
da: Værktøjer relateret til webtjenester.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Tilpas site-beskrivelsen, antallet af elementer pr. feed og hvorvidt feeds skal indeholde titler/resuméer/fuldtekst.

en: Development tools.
da: Udviklingsværktøjer.

en: Maintenance mode
da: Vedligeholdstilstand

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
da: Sæt sitet offline til vedligehold eller sæt det online igen.

en: Logging and errors
da: Logning og fejl

en: Regional and language
da: Region og sprog

en: Regional settings, localization and translation.
da: Regionale indstillinger, lokalisering og oversættelse.Indstil lokalisering og oversættelse af brugergrænsefladen.

en: Settings for the site's default time zone and country.
da: Indstillinger for sitets standardtidszone og -land.

en: Edit date format
da: Redigér datoformat

en: Allow users to edit a configured date format.
da: Gør det muligt at redigere et brugerdefineret datoformat.

en: General system related configuration.
da: Generelle systemindstillinger.

en: Tools that enhance the user interface.
da: Værktøjer som forbedrer brugergrænsefladen.

en: Content authoring
da: Oprettelse af indhold

en: Settings related to formatting and authoring content.
da: Indstillinger relateret til formatering og oprettelse af indhold.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
da: Gå til <a href="!cron">!cron</a> for at køre cron udefra.

en: Your configuration has been saved.
da: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href="@link">Tilføj ordforråd</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
da: Ingen tilgængelige termer. <a href="@link">Tilføj term</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
da: Der er i øjeblikket intet indhold klassificeret med denne term.

en: Tokens related to taxonomy terms.
da: Symboler relateret til taksonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
da: Symboler relateret til ordforråd.

en: Administer vocabularies and terms
da: Administrér ordforråd og termer

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: Term reference
da: Termreference

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
da: Dette felt gemmer en reference til en taksonomi-term.

en: Autocomplete term widget (tagging)
da: Widget med autofuldførsel (tagging)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
da: Ordforrådet som leverer indhold til dette felt.

en: Translate content
da: Oversæt indhold

en: There is already a translation in this language.
da: Der findes allerede en oversættelse til dette sprog.

en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

en: Preparing to update your site
da: Forbereder opdatering af dit site

en: Installing %project
da: Installerer %project

en: Preparing to install
da: Forbereder installation

en: Error installing / updating
da: Fejl under installation / opdatering

en: Installed %project_name successfully
da: %project_name installeret

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Opdateringen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Update was completed successfully.
da: Opdateringen lykkedes.

en: Update failed! See the log below for more information.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Installationen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully.
da: Installationen lykkedes.

en: Installation failed! See the log below for more information.
da: Installationen mislykkedes. Se loggen nedenfor for mere information,

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Installationen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Failed to get available update data.
da: Kunne ikke hente opdateringsdata.

en: No available update data
da: Ingen tilgængelige opdateringsdata.

en: Checking available update data
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata

en: Trying to check available update data ...
da: Forsøger at kontrollere tilgængelige opdateringsdata …

en: Error checking available update data.
da: Fejl under kontrol af tilgængelige opdateringsdata.

en: Checking available update data ...
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata…

en: Checked available update data for %title.
da: Kontrollerede opdateringsstatus for %title.

en: Failed to check available update data for %title.
da: Kunne ikke kontrollere tilgængelige opdateringsdata for %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at hente tilgængelige opdateringsdata.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
da: Der opstod et problem ved hentning af opdateringsinformation. Prøv igen senere.

en: Manual updates required
da: Manuelle opdateringer påkrævet

en: You must select at least one project to update.
da: Du skal vælge mindst ét projekt for at opdatere.

en: Downloading updates
da: Download opdateringer

en: Preparing to download selected updates
da: Forbereder download af de valgte opdateringer

en: Downloading updates failed:
da: Download af opdateringer mislykkedes:

en: Updates downloaded successfully.
da: Opdateringer downloadet.

en: Fatal error trying to download.
da: Fatal fejl ved forsøg på download.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
da: Tag backup af din database og sitet før du fortsætter. <a href="@backup_url">Lær hvordan</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand under opdateringer (anbefales kraftigt)

en: Install from a URL
da: Installér fra en URL

en: For example: %url
da: For eksempel: %url

en: For example: %filename from your local computer
da: For eksempel: %filename fra din egen computer

en: Provided archive contains no files.
da: Det angivne arkiv indeholder ingen filer.

en: Unable to determine %project name.
da: Kan ikke fastslå %project navn.

en: %project is already installed.
da: %project er allerede installeret.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
da: Kan ikke udpakke %file, ikke et gyldigt arkiv.

en: Downloading %project
da: Downloader %project

en: Failed to download %project from %url
da: Kan ikke downloade %project fra %url

en: Includes:
da: Indeholder:

en: Enabled: %includes
da: Aktiveret: %includes

en: Disabled: %disabled
da: Deaktiveret: %disabled

en: Depends on: !basethemes
da: Afhænger af: !basethemes

en: Required by: %subthemes
da: Krævet af: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til at sende disse e-mails, når opdateringer er tilgængelige. For kun at blive informeret ved sikkerhedsopdateringer, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til kun at sende disse e-mails, når sikkerhedsopdateringer er tilgængelige. For at blive informeret ved alle tilgængelige opdateringer, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
da: Den installerede version af mindst ét af dine moduler eller temaer er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere. Se projektets hjemmeside for yderligere information.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
da: Der opstod et problem under kontrollen for <a href="@update-report">tilgængelige opdateringer</a> til dine moduler eller temaer.

en: Ready to update
da: Klar til at opdatere

en: Registration and cancellation
da: Registrering og opsigelse

en: Who can register accounts?
da: Hvem kan oprette en konto?

en: Administrators only
da: Kun administratorer

en: Visitors, but administrator approval is required
da: Besøgende, men administratorgodkendelse er nødvendig

en: When cancelling a user account
da: Når en brugerkonto opsiges

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
da: Brugere med <a href="@permissions-url">tilladelserne</a> %select-cancel-method eller %administer-users kan tilsidesætte denne standardmetode.

en: Select method for cancelling account
da: Vælg metode til opsigelse af konto

en: Personalization
da: Personalisering

en: Enable signatures.
da: Aktivér signaturer

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Enable user pictures.
da: Aktivér brugerbilleder.

en: Picture directory
da: Billedmappe

en: Picture display style
da: Billedvisning

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
da: Den style der vælges bruges kun til fremvisning. Det originale billede bibeholdes. Stile kan indstilles under <a hre="!url">image styles</a>.

en: Picture upload dimensions
da: Upload-dimensioner

en: Picture upload file size
da: Upload-filstørrelse

en: Welcome (new user created by administrator)
da: Velkomst (ny bruger oprettet af administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
da: Velkomst (afventer godkendelse)

en: Welcome (no approval required)
da: Velkomst (ingen godkendelse nødvendig)

en: Password recovery
da: Genudsendelse af adgangskode

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: Notify user when account is canceled.
da: Giv bruger besked når konto opsiges.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
da: Engangs-login-linket, som du klikke på, er ugyldigt.

en: When cancelling your account
da: Når du opsiger din konto

en: When cancelling the account
da: Når kontoen opsiges

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
da: Kræv e-mail-bekræftelse ved opsigelse af konto.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
da: Brugeren skal bekræfte opsigelsen af kontoen via e-mail.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
da: Brugeren modtager en e-mail-notifikation når kontoen er blevet opsagt.

en: Are you sure you want to cancel your account?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige din konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige kontoen %name?

en: Select the method to cancel the account above.
da: Vælg kontoopsigelsesmetoden ovenfor.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
da: En bekræftelse på opsigelsen af din konto er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
da: Din konto vil blive blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt det indhold, du har skabt, vil forblive knyttet til dit brugernavn.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
da: Din konto vil blive blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt det indhold, du har lavet, bliver skjult og vil kun kunne ses af administratorer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold overdrages til den anonyme bruger.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold bliver slettet.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et opsigelses-link som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
da: Sendte opsigelsesforespørgsel til %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
da: Symboler relateret til individuelle brugerkonti.

en: Tokens related to the currently logged in user.
da: Symboler relateret til den aktuelle bruger.

en: User module timezone form element.
da: User-modulets felter for tidszone

en: Administer permissions
da: Administrér tilladelser

en: View user profiles
da: Vis brugerprofiler

en: Change own username
da: Skift eget brugernavn

en: Cancel own user account
da: Opsig egen brugerkonto

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
da: Bemærk: indhold kan enten beholdes, afpubliceres, slettes eller overføres til kontoen %anonymous-name user afhængigt af <a href="@user-settings-url">indstillingerne for brugere</a>.

en: Select method for cancelling own account
da: Vælg metode til opsigelse af egen konto

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt; eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger, apostroffer og understregninger.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
da: Signaturen er for lang. Den skal være %max tegn eller mindre.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
da: Beklager, for mange mislykkede login-forsøg fra din IP-adresse. Denne adresse er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href="@url">bestil en ny adgangskode</a>.

en: Cancelling account
da: Opsig konto

en: Cancelling user account
da: Opsig brugerkonto

en: %name has been disabled.
da: %name er blevet deaktiveret.

en: The user account %name cannot be cancelled.
da: Brugerkontoen %name kan ikke opsiges.

en: When cancelling these accounts
da: Når disse konti opsiges

en: Cancel accounts
da: Opsig konti

en: Blocked user: %name %email.
da: Blokeret bruger: %name %email.

en: Confirm account cancellation
da: Bekræft kontoopsigelse

en: Start with only a few modules enabled.
da: Start med kun få aktive moduler.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Install with commonly used features pre-configured.
da: Installér med hyppigt brugte funktioner prækonfigureret.

en: Fluid width
da: Flydende bredde

en: Image style
da: Billedformat

en: Author textfield
da: Forfatter tekstfelt

en: A contact form with category %category already exists.
da: Der findes allerede en kontaktformular med kategorien %category.

en: Hello !recipient-name,
da: Hej !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name i bundle @bundle som allerede har en instans af det felt.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
da: Field API som kan tilføje felter til entiteter som indholdselementer og brugere.

en: Overview of fields on all entity types.
da: Oversigt over felter på alle entity-typer.

en: Show more content
da: Vis mere indhold

en: Collapse
da: Klap sammen

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
da: Test-frameworket kræver at DOMDocument-klassen er tilgængelig. Kontrollér configure-kommandoen på <a href="@link-phpinfo">PHP info-siden</a>.

en: Error messages to display
da: Fejlmeddelelser der vises

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
da: Det anbefales at sites i produktionsmiljøer ikke viser fejl.

en: Cannot open %file_path
da: Kan ikke åbne %file_path

en: Term name textfield
da: Termnavn tekstfelt

en: Term description textarea
da: Termbeskrivelse tekstområde

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
da: Instruktioner om hvordan adgangskoden skiftes er sendt til %email. Du skal logge ud for at bruge det tilsendte link.

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
da: Din nuværende adgangskode mangler eller er ugyldig; den er nødvendig for at ændre %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Configure user accounts.
da: Tilpas brugerkonti.

en: %module module installed.
da: Modulet %module installeret.

en: @node_type comment
da: @node_type kommentar

en: Edit comment %comment
da: Redigér kommentaren %comment

en: Administer text formats and filters
da: Administrér tekstformater og filtre

en: @type language detection
da: @type sprogdetektion

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
da: Tekststrenge i den uploadede fil erstatter de eksisterende, mens nye tilføjes. Flertalsformatet opdateres.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
da: Eksisterende strenge og flertals-formatet bevares, kun nye strenge tilføjes.

en: User interface text
da: Grænsefladetekst

en: Use the detected interface language.
da: Brug det detekterede indholdssprog.

en: @remote could not be saved to @path.
da: @remote kunne ikke gemmes til @path.

en: Database support
da: Databaseunderstøttelse

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
da: theme() må ikke kaldes før alle moduler er blevet indlæst.

en: The date the comment was most recently updated.
da: Datoen hvor kommentaren senest blev opdateret.

en: Comment posted: %subject.
da: Kommentar oprettet: %subject.

en: On value
da: Til-værdi

en: If left empty, "1" will be used.
da: Hvis feltet er tomt bruges "1".

en: Off value
da: Fra-værdi

en: If left empty, "0" will be used.
da: Hvis feltet er tomt bruges "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
da: Feltet er blevet deaktiveret fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at redigere det.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
da: PHPs GD-bibliotek er aktiveret, men er kompileret uden understøttelse af funktioner til roterings- af afmætningseffekterne. Det blev sikkert kompileret med det officielle GD-bibliotek fra http://www.libgd.org i stedet for det GD-bibliotek, som er inkluderet med PHP. Du bør rekompilere PHP --with-gd for at bruge det indbyggede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP manualen</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
da: GD bibliotek rotations- og afmætningseffekter

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
da: Vis, redigér og slet alt indhold uanset tilladelser.

en: The HTML ID %id is unique.
da: HTML-IDet %id er unikt.

en: Syslog format
da: Syslog-format

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
da: Angiv formatet af syslog-linjen. Tilgængelige variable: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sitets basis-URL.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Loglinjens unix timestamp.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Meddelelsens kategori.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adressen på brugeren, som udløste meddelelsen.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den efterspurgte URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer hvis den er tilgængelig.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Bruger-ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Et link som knyttes til meddelelsen.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Meddelelsen som skal gemmes i loggen.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
da: Eksterne ressourcer kan optimeres automatisk, hvilket kan reducere både størrelsen og antallet af forespørgsler til dit website.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
da: En dato i 'tid siden' format. (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
da: HTTP fejl @errorcode under forsøg på at hente @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
da: Der findes allerede en oversættelse af %title på %language, der oprettes en ny %type i stedet for en oversættelse.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
da: <a href="@update">Kør databaseopdateringer</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
da: Cache sider for anonyme brugere

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Main background
da: Baggrund

en: Sidebar background
da: Sidebar baggrund

en: Sidebar borders
da: Sidebar rammer

en: Footer background
da: Footer baggrund

en: Plum
da: Blommefarvet

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
da: %field kan kun indeholde tegnene a-z, understregninger og bindestreger.

en: %field cannot contain any markup.
da: %field kan ikke indeholde markup.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
da: Ingen tilgængelige URL-aliaser. <a href="@link">Tilføj URL-alias</a>.

en: Expiration of cached pages
da: Udløb af cachede sider

en: Administer software updates
da: Administrér softwareopdateringer

en: @required_name (Missing)
da: @required_name (Mangler)

en: @required_name (Version @compatibility required)
da: @required_name (Version @compatibility påkrævet)

en: @name requires at least PHP @version.
da: @name kræver som minimum PHP @version.

en: Unresolved dependency
da: Uafklaret afhængighed

en: @name requires this module.
da: @name kræver dette modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
da: @name kræver dette module og denne version. I øjeblikket anvendes @required_name i version @version.

en: Site details
da: Site-information

en: Title and slogan
da: Titel og slogan

en: Ice
da: Is

en: Can't handle more than one field storage engine
da: Kan ikke håndtere mere end én feltlagringsmekanisme

en: Field storage engine not found.
da: Feltlagringsmekanisme ikke fundet.

en: For this query an entity type must be specified.
da: Der skal angives en entitetstype til denne forespørgsel.

en: Entity %entity has no base table.
da: Entiteten %entity har ingen basistabel.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
da: Ved ikke hvordan der skal sorteres på @key for @entity_type

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
da: Det indtastede tabelpræfiks, %prefix, er ugyldigt. Tabelpræfikset

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
da: Sortér rækker med numeriske vægte i stedet for at trække dem.

en: Show row weights
da: Vis rækkevægte

en: Hide row weights
da: Skjul rækkevægte

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
da: Forsøg på at fjerne feltet @field_name som stadig har instanser.

en: %name: the value may be no less than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre en %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: No fields have been defined yet.
da: Der er ikke defineret nogen felter.

en: Weight for new field
da: Vægt af nyt felt

en: Weight for added field
da: Vægt af tilføjet felt

en: User interface for the Field API.
da: Brugergrænseflade til Field APIet.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Delete an existing effect from a style.
da: Slet en eksisterende effekt fra en style.

en: Node module element
da: Node-modul-element

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
da: Fandt den forventede tekst i @field i e-mail-beskeden: "@expected".

en: not yet assigned
da: ikke tildelt endnu

en: not yet created
da: ikke oprettet endnu

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: Comment display
da: Kommentarvisning

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: Error opening socket @socket
da: Fejl under åbning af socket @socket

en: delivery callback not found
da: leverings-callback ikke fundet

en: callback %callback not found: %q.
da: callback %callback ikke fundet: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikek kopieres fordi den ikke eksisterer.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
da: Filen %file kunne ikke kopieres til %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
da: Data kunne ikke gemmes fordi destinationen %destination er ugyldig. Det kan skyldes forkert brug af file_save_data() eller en manglende stream wrapper.

en: Database log messages to keep
da: Databaselog-beskeder som gemmes

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Det maksimale antal meddelelser som gemmes i databaseloggen. Kræver et <a href="@cron">cron job</a>.

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Indtast en tekststreng som skal vises efter værdien, f.eks. 'm' eller 'kb/s'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en enhed eller endelse. Adskil entals- og flertalsværdier med en lodret streg ('byte|bytes').

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Display prefix and suffix.
da: Vis præfiks og suffiks.

en: Display with prefix and suffix.
da: Vis med præfiks og suffiks.

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: No field is displayed.
da: Intet felt vises.

en: No field is hidden.
da: Intet felt er skjult.

en: Format settings:
da: Formatindstillinger:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
da: Der kan ikke refereres til filen som bruges i !name-feltet.

en: Missing text format: %format.
da: Manglende tekstformat: %format.

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: Your default search module is not selected as an active module.
da: Dit standard søgemodul er ikke valgt som et aktivt modul.

en: Search is currently disabled.
da: Søgning er i øjeblikket deaktiveret.

en: Syslog identity
da: Syslog-identitet

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
da: En tekststreng som sættes foran hver meddelelse som skrives til Syslog. Hvis du har flere sites som skriver til den samme Syslog-fil kan en unik identitet pr. site gøre det nemmere at skille loglinjerne fra hinanden.

en: Error pages
da: Fejlsider

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '%path' er enten ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: Last run: %cron-last ago.
da: Sidst kørt for %cron-last siden.

en: Run cron every
da: Kør cron hver

en: Manage automatic site maintenance tasks.
da: Håndtér automatiske vedligeholdelsesopgaver.

en: Weight for added term
da: Vægt af tilføjet term

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
da: Undermappe i files-mappen hvor billeder bliver gemt.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
da: Billeder større end dette bliver skaleret til denne størrelse.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
da: Maksimal tilladt filstørrelse for uploadede billeder. Upload-størrelsen begrænses normalt kun af PHPs indstillinger for <tt>maximum_post</tt>- og <tt>file_upload</tt>, og billeder nedskaleres automatisk til dimensionerne angivet ovenfor.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede. Billeder større end @dimensions pixels skaleres ned.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
da: Minimal profil til kørsel af tests. Indeholder kun absolut nødvendige moduler.

en: The settings file is writable.
da: Settings-filen er skrivbar.

en: Invalid merge query: no conditions
da: Ugyldig merge-forespørgsel: ingen betingelser

en: Post comments
da: Skriv kommentarer

en: Skip comment approval
da: Ignorér kommentargodkendelse

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere tekstformatet %format?

en: Disabled text format %format.
da: Tekstformat %format deaktiveret.

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Disable text format
da: Deaktivér tekstformat

en: Current URL is @url.
da: Nuværende URL er @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
da: Sidetitlen @actual svarer til @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
da: Sidetitlen @actual svarer ikke til @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
da: HTTP-respons var ikke den forventede !code, aktuel !curl_code

en: Configure @module permissions
da: Konfigurér tilladelser for @module

en: Administer settings.
da: Administrér indstillinger.

en: View reports, updates, and errors.
da: Se rapporter, opdateringer og fejlmeddelelser.

en: Nothing
da: Intet

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
da: %type: !message i %function (linje %line af %file).

en: Update @title
da: Opdatér @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
da: Det maskinlæsbare navn skal indeholde unikke tegn.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Det maskinlæsbare navn må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
da: Dette maskinlæsbare navn er allerede i brug. Det skal være unikt.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Parent for @title
da: Overordnet element for @title

en: New field label
da: Ny feltetiket

en: Parent for new field
da: Overordnet felt for nyt felt

en: Type of new field
da: Type af nyt felt

en: Widget for new field
da: Widget til nyt felt

en: Existing field label
da: Eksisterende feltetiket

en: Parent for existing field
da: Overordnet felt for eksisterende felt

en: Existing field to share
da: Eksisterende felt til deling

en: Widget for existing field
da: Widget til eksisterende felt

en: Label display for @title
da: Etiketvisning for @title

en: Formatter for @title
da: Formattering af @title

en: Parents for @title
da: Overordnede elementer for @title

en: Visibility for @title
da: Synlighed af @title

en: Weight for new file
da: Vægt af ny fil

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Weight for new effect
da: Vægt af ny effekt

en: Enable @title menu link
da: Aktivér @title menu-link

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
da: Et unikt navn til at bygge menuens URL. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn på denne indholdstype. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Navnet bruges til at bygge URLen til siden "tilføj %node", hvor understregningerne erstattes med bindestreger.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
da: Databaseversionen %version er mindre end den påkrævede minimumsversion %minimum_version.

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
da: Brug et allerede detekteret sprog til URLer hvis der ikke findes et sprog.

en: %type_name: Create new content
da: %type_name: Opret nyt indhold

en: %type_name: Edit own content
da: %type_name: Redigér eget indhold

en: %type_name: Edit any content
da: %type_name: Redigér alt indhold

en: %type_name: Delete own content
da: %type_name: Slet eget indhold

en: %type_name: Delete any content
da: %type_name: Slet alt indhold

en: Next steps
da: Næste skridt

en: @driver_name settings
da: Indstillinger for @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
da: MySQL, MariaDB eller lignende

en: Searching for matches...
da: Søger efter resultater...

en: No fields are present yet.
da: Der er ingen felter til stede endnu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
da: Fremhævet

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
da: Læs mere<span class="element-invisible"> om @title</span>

en: Uninstall @module module
da: Afinstallér @module-modulet

en: Aggregate and compress CSS files.
da: Saml og komprimér CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
da: Saml JavaScript filer.

en: Enable newly added modules
da: Aktivér netop tilføjede moduler

en: Enable newly added themes
da: Aktivér netop tilføjede temaer

en: View the administration theme
da: Se administrationstemaet

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
da: Bruges kun når dit site er konfigureret til at bruge et separat administrationstema på siden <a href="@appearance-url">Udseende</a>.

en: Release notes for @project_title
da: Udgivelsesnoter for @project_title

en: The role settings have been updated.
da: Rolleindstillingerne er blevet opdateret.

en: Disable the account and keep its content.
da: Déaktiver kontoen og behold dens indhold

en: Disable the account and unpublish its content.
da: Déaktiver kontoen og afpublicér dens indhold.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
da: Slet kontoen og overdrag dens indhold til brugeren %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
da: Slet kontoen og dens indhold.

en: Display on user registration form.
da: Vis på tilmeldingsformularen.

en: This is compulsory for 'required' fields.
da: Dette er obligatorisk for påkrævede felter.

en: Use field label instead of the "On value" as label
da: Brug feltets etiket i stedet for "Til-værdi" som etiket

en: List (integer)
da: Liste (heltal)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
da: Dette felt gemmer heltalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Levetid i dage': 1 => 1 dag, 7 => 1 uge, 31 => 1 måned.

en: List (float)
da: Liste (kommatal)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
da: Dette felt gemmer kommatalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Brøkdel': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
da: Dette felt gemmer tekstværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Amerikanske stater': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder ét tal, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: Allowed values list: invalid input.
da: Liste af tilladte værdier: Ugyldigt input.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
da: Liste af tilladte værdier: Nogle værdier bliver fjernet mens de er i brug.

en: Unable to parse info file: %info_file.
da: Kan ikke parse info-fil: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
da: Info-filen (%info_file) definerer ikke en 'name'-attribut.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
da: Test-frameworket kræver at PHPs hukommelsesgrænse sættes til mindst %memory_minimum_limit. Den aktuelle v'rdi er %memory_limit. <a href="@url">Følg disse tring for at fortsætte</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
da: %archive_file indeholder ikke nogen .info-filer.

en: Administer content and comments.
da: Administrér indhold og kommentarer.

en: Comment fields
da: Kommentarfelter

en: RSS category
da: RSS-kategori

en: Administer fields
da: Administrér felter

en: Changes to the style have been saved.
da: Ændringerne i style er blevet gemt.

en: (Machine name: @type)
da: (Maskinlæsbart navn: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
da: Det maskinlæsbare navn kan ikke være "tilføj" eller "vis".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
da: Forespørgsel tagget som "node access" men der er ingen nid. Tilføj fremmednøgler til node.nid i schemaet for at rette op på det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
da: Din forespørgsel til visning af indholdselementer bruger @fallback som basistabel i en forespørgsel tagget som "node access". Dette er muligvis ikke sikkert og vil muligvis slet ikke virke. Angiv fremmednøgler til node.nid i dit schema.

en: Unknown field: @field_name
da: Ukendt felt: @field_name

en: Enabled modules: %modules
da: Aktive moduler: %modules

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
da: Manglende bundle-egenskab på entity af typen @entity_type.

en: Fields type(s) in use
da: Aktive felttyper

en: Fields pending deletion
da: Felter der afventer sletning

en: The requested page "@path" could not be found.
da: Siden "@path" findes ikke.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
da: Lad dette stå tomt for at slette både det eksisterende brugernavn og den eksisterende adgangskode.

en: To change the password, enter the new password here.
da: For at skifte adgangskoden skal du indtaste den nye adgangskode her.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
da: HTTP legitimationsoplysninger skal indeholde både et brugernavn og en adgangskode.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
da: Cron tager sig af at køre periodiske opgaver som f.eks. at søge efter opdatering og at indeksere indhold til søgning.

en: The clean URL test passed.
da: Clean URL test lykkedes.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
da: Rene URLer er slået til, men testen for rene URLer mislykkedes. Fjern afkrydsningen i feltet nedenfor for at deaktivere rene URLer.

en: The clean URL test failed.
da: Clean URL test mislykkedes.

en: User name and password
da: Brugernavn og adgangskode

en: User module account form elements.
da: Kontoformularelementer fra User-modulet

en: There was a problem creating field %label: !message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
da: Din søgning brugte for mange OG/ELLER udtryk. Kun de @count første termer blev medtaget i denne søgning.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
da: Testen kan ikke afvikles fordi den ikke er korrekt opsat.

en: Found field with name @name
da: Fandt felt med navnet @name

en: Found field with name @name and value @value
da: Fandt felt med navnet @name og v'rdien @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
da: Nøgler kan ikke ændres i et listefelt (@field_name) med eksisterende data.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
da: Standardindstillinger for style %style gendannet.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
da: Hvis der ikke er uploadet et billede, vises dette billede i stedet og tilsidesætter feltets standardbillede.

en: Taxonomy field @field_name not found.
da: Taksonomifelt @field_name ikke fundet.

en: Public files directory
da: Mappe til offentlige filer

en: Temporary files directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: Private files directory
da: Mappe til private filer

en: Subscribe to !feed-title
da: Abonnér på !feed-title

en: Table @name already exists.
da: Tabellen name eksisterer allerede.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
da: Kan ikke omdøbe table til table_new: Tabellen table eksisterer ikke.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
da: Kan ikke omdøbe table til table_new: Tabellen table eksisterer allerede.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje feltet table.field: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
da: Kan ikke tilføje feltet table.field: Feltet eksisterer allerede.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
da: Kan ikke angive standardværdien af feltet table.field: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
da: Kan ikke fjerne standardværdien af feltet table.field: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje en primær nøgle til tabellen table: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
da: Kan ikke tilføje en primær nøgle til tabellen table: Der findes allerede en primær nøgle.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje den unikke nøgle name til tabellen, table: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
da: Kan ikke tilføje den unikke nøgle name til tabellen, table: Den unikke nøgle eksisterer allerede.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje indekset name til tabellen table: Tabellen findes ikke.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
da: Kan ikke tilføje indekset name til tabellen table: Indekset eksisterer allerede.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
da: Kan ikke ændre på definitionen af feltet table.name: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
da: Kan ikke omdøbe feltet table.name til name_new: Der findes allerede et felt med det nye navn.

en: No book content available.
da: Intet tilgængeligt bogindhold.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
da: Anvendte felttyper - se <a href="@fields-page">feltliste</a>

en: logged in users only
da: kun indloggede brugere

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
da: Få en oversigt over <a href="@url">alt indhold</a>.

en: Caribbean Netherlands
da: Caribiske Nederlande

en: Not fully protected
da: Ikke fuldstændigt beskyttet

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
da: Callback-URLen er ikke lokal og er ikke troværdig: !url

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Grid
da: Gitter

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Fields
da: Felter

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Numeric
da: Numerisk

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Full
da: Fuld

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Node type
da: Indholdstype

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: This field stores and renders email addresses.
da: Dette felt gemmer og renderer e-mail-adresser.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: Pop-up calendar
da: Pop-up kalender

en: Time ago
da: Tid siden

en: Plain
da: Enkel

en: Default email link
da: Standard e-mail link

en: Display the email address as a mailto link.
da: Vis e-mail-adressen som et mailto-link.

en: Email plain text
da: E-mail ren tekst

en: Display the email address as plain text.
da: Vis e-mail-adressen som ren tekst.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: URL, as link
da: URL, som link

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: URL, absolute
da: URL, absolut

en: Domain, as link
da: Domæne, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: more
da: mere

en: fields
da: felter

en: field
da: felt

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: Relationships
da: Forbindelser

en: relationships
da: forhold

en: Relationship
da: Forbindelse

en: header
da: sidehovede

en: footer
da: sidefod

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: The language the comment is in.
da: Sproget som kommentaren er skrevet på.

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Approved
da: Godkendt

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Approved comment
da: Godkendt kommentar

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Delete link
da: Slet-link

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: Approve link
da: Godkend link

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Depth
da: Dybde

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Thread
da: Tråd

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: author
da: forfatter

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Display the last comment of a node
da: Viser den seneste kommentar til et indholdselement

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: The last comment of a node.
da: Den sidste kommenter til et indholdselement.

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: image from !field_name
da: billede fra !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: term from !field_name
da: term fra !field_name

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: Mime type
da: Mime-type

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: Extension
da: Udvidelse

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: Upload date
da: Upload-dato

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: File Usage
da: Filbrug

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: Taxonomy Vocabulary
da: Taksonomi ordforråd

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: Et ordforråd som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på ordforrådet.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: En fil som er knyttet til dette ordforråd, typisk fordi den er i et felt på ordforrådet.

en: Module
da: Modul

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: Entity type
da: Entity-type

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entity-typen som er relateret til filen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på den entity som er knyttet til filen.

en: Use count
da: Brug antal

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entity.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: Source
da: Kilde

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: Translation
da: Oversættelse

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Plural
da: Flertal

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: The date the content was last updated.
da: Datoen hvor indholdet senest blev opdateret.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdstypen (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "artikel" osv).

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Promoted
da: Forfremmet

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: The aliased path to this content.
da: Den alternative sti til dette indhold.

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
da: Relatér en indholdsversion til brugeren som oprettede versionen.

en: revision user
da: revision bruger

en: The revision NID of the content revision.
da: Revision NID for indholdsversionen.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: The revision ID of the content revision.
da: Indholdsversionens versions-ID.

en: Log message
da: Logbesked

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Content access
da: Indholdsadgang

en: Access
da: Adgang

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: URL redirects
da: URL-omdirigeringer

en: Listings of URL redirects.
da: Lister af URL-redirects.

en: The internal ID of the redirect.
da: Intern ID for redirect.

en: The type of redirect.
da: Typen af redirect.

en: ID of user who created the URL redirect.
da: ID på bruger som oprettede dette URL-redirect.

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: The source URL which generates a redirect
da: Kilde-URLen som genererer et redirect

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: The destination URL
da: Destinations-URLen

en: The language the redirect is for.
da: Sproget for dette redirect.

en: Clicks
da: Klik

en: Number of times this URL redirect has been followed.
da: Antal gange denne URL redirect er blevet brugt.

en: Last accessed date
da: Sidste tilgangsdato

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
da: Dato og tid hvor denne URL-redirect sidst blev tilgået.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
da: Vis links til handlinger som brugeren kan udføre på denne URL redirect.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
da: Et simpelt link til at redigere denne URL redirect.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
da: Et simpelt link til at slette denne URL redirect.

en: Score
da: Karakter

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: The taxonomy term name.
da: Taksonomitermens navn.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Term" efter det overordnede pid.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Content authored
da: Forfatter

en: nodes
da: indholdselementer

en: Current
da: Aktuelle

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: No role
da: Ingen rolle

en: Random
da: Tilfældig

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Text area
da: Tekstområde

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Comments of the node
da: Nodens kommentarer

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på indholdselementet. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
da: Sammenknyt hver @entity med et @field sat til termen.

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Average
da: Gennemsnit

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: On
da: Tilsluttet

en: Off
da: Afbrudt

en: New password
da: Ny adgangskode

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Redirect users from one URL to another.
da: Omdiriger brugere fra en URL til en anden.

en: Add redirect
da: Tilføj omdirigering

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Configure behavior for URL redirects.
da: Indstil opførsel for URL omdirigeringer.

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of fields used in all views.
da: Oversigt over alle felter der anvendes i views.

en: Fix 404 pages with URL redirects
da: Fix 404-sider med URL-redirects

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: Advanced
da: Avanceret

en: Break lock
da: Bryd lås

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Date field values
da: Datofeltværdier

en: Tokens related to date field values.
da: Tokens relateret til datofeltværdier.

en: The date value.
da: Datoværdien

en: End Date
da: Slutdato

en: The End date value.
da: Slutdato-værdien.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: Menu links
da: Menu-links

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: Joined path
da: Samlet sti

en: Current page
da: Nuværende side

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Array
da: Liste

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: Denne sides URL.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: Arguments
da: Parametre

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Parents
da: Overordnede ord

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Root
da: Rod

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: First
da: Første

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: Last
da: Sidste

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: Reversed
da: Omvendt

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: Keys
da: Nøgler

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Value
da: Værdi

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: Root term
da: Rodterm

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: The picture of the user.
da: Billedet af brugeren.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The human-readable name of the view.
da: Viewets læsbare navn.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The machine-readable name of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: From
da: Fra

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: No URL redirects available.
da: Ingen tilgængelige URL-omdirigeringer

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Configure URL alias patterns.
da: Tilpas makroer for URL aliaser.

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreg

en: Justify
da: Justeret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Changed
da: Ændret

en: Loading...
da: Indlæser...

en: No redirects
da: Ingen omdirigeringer

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Period
da: Periode

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Underscore
da: Understregning

en: Colon
da: Kolon

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Slash
da: Skråstreg

en: Microsoft Office document icon
da: Microsoft Office dokumentikon

en: Office spreadsheet icon
da: Office regnearksikon

en: Office presentation icon
da: Office præsentationsikon

en: PDF icon
da: PDF-ikon

en: Movie icon
da: Filmikon

en: Audio icon
da: Lydikon

en: Image icon
da: Billedikon

en: Package icon
da: Pakkeikon

en: HTML icon
da: HTML-ikon

en: Plain text icon
da: Tekstikon

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Clone
da: Klon

en: No views match the search criteria.
da: Ingen views matcher søgekriterierne.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere dine ændringer.

en: analyze view
da: analysér view

en: clone view
da: klon view

en: reorder displays
da: sortér displays

en: export view
da: eksportér view

en: Add !display
da: Tilføj !display

en: clone @display_title
da: klon @display_title

en: delete @display_title
da: slet @display_title

en: disable @display_title
da: déaktiver @display_title

en: Display name
da: Display

en: Filters
da: Filtre

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: Other
da: Anden

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide contextual links
da: Skjul kontekstuelle links

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Offset
da: Forskydning

en: Use pager
da: Brug pager

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: More link
da: Mere-link

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: Field Language
da: Feltsprog

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
da: Alle felter, som understøtter oversættelser, bliver vist på det valgte sprog.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
da: Definerer hvordan tekst håndteres ved at kombinere filtre til <a href="@url">tekstformater</a>.

en: Administer views
da: Administrér views

en: Access the views administration pages.
da: Tilgå views administrationssider.

en: Bypass views access control
da: Omgå Views' adgangskontrol

en: Bypass access control when accessing views.
da: Forbigå adgangskontrol når views tilgås.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Link display
da: Link-visning

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: Apply
da: Udfør

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: Theme
da: Tema

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Block caching
da: Blok-caching

en: The selected style or row format does not utilize fields.
da: Den valgte style eller det valgte rækkeformat bruger ikke felter.

en: And/Or, Rearrange
da: Skift operand eller rækkefølge

en: Rearrange
da: Sortér

en: desc
da: faldende

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: Trimmed limit: @trim_length characters
da: Beskæringsgrænse: @trim_limit tegn

en: Trimmed limit
da: Beskæringsgrænse

en: - Any -
da: - Enhver -

en: Is one of
da: Er en af

en: in
da: i

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: not in
da: ikke i

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: empty
da: tom

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Contains
da: Indeholder

en: contains
da: indeholder

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: Starts with
da: Starter med

en: begins
da: begynder

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Ends with
da: Ender med

en: ends
da: ender

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Makes date/time fields available.
da: Stiller dato- og tidsfelter til rådighed.

en: Defines an email field type.
da: Definerer en e-mail-felttype.

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
da: Lader brugerne lave redirects fra gamle URLer til nye URLer.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav tilpassede lister og forespørgsler fra din database.

en: Center left
da: Center venstre

en: Center right
da: Center højre

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
da: Originalbilledet på %source_image_path kunne ikke findes under forsøget på at generere et afledt billede på %derivative_path.

en: Influence
da: Indflydelse

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: Indflydelse er et tal som bruges ved sortering af søgeresultater. Et højere tal betyder at den tilhørende faktor har større indflydelse på søgeresultater; nul betyder at faktoren ignoreres. Det er ikke nødvendigt at genopbygge søgeindekset når tallene ændres. Ændringer slår igennem med det samme.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
da: Build-id mismatch fundet ved forsøg på at gemme en formular i cachen.

en: Link %label does not exist on @url_before
da: Linket %label eksisterer ikke på @url_before

en: Tokens
da: Symboler

en: The value @date does not match the expected format.
da: Værdien @date svarer ikke til det forventede format.

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
da: Året er ugyldigt. Kontrollér venligst om feltet indeholder fire cifre.

en: The year is invalid.
da: Året er ugyldigt.

en: The month is invalid.
da: Måneden er ugyldig.

en: The day is invalid.
da: Dagen er ugyldig.

en: The hour is invalid.
da: Timen er ugyldig.

en: The minute is invalid.
da: Minuttet  er ugyldigt.

en: The second is invalid.
da: Sekundet er ugyldigt.

[ctx: datetime]
en: Year
da: År

[ctx: datetime]
en: Month
da: Måned

[ctx: datetime]
en: Day
da: Dag

[ctx: datetime]
en: Hour
da: Time

en: Hour
da: Time

[ctx: datetime]
en: Minute
da: Minut

en: Minute
da: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
da: Sekund

en: Second
da: Sekund

en: Bottom
da: Bund

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: Top level book
da: Øverste bog

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Book root from current node
da: Bogens rod fra det aktuelle indholdselement

en: Available buttons
da: TIlgængelige knapper

en: days
da: dage

en: No user
da: Ingen bruger

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Link field to the node if there is no comment.
da: Link feltet til indholdselementet hvis der ikke er nogen kommentar.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Display type
da: Display-type

en: Display links
da: Vis links

en: Title only
da: Kun titel

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: New
da: Ny

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Link label
da: Link-mærkat

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Choose how users view dates and times:
da: Vælg hvordan brugere ser datoer og tidspunker:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
da: Gå til <a href="@date-time-page">indstillinger for dato og tid</a> for at tilføje eller redigere indstillinger.

en: Display:
da: Visning:

en: Both Start and End dates
da: Både start- og slutdatoer

en: Start date only
da: Kun startdato

en: End date only
da: Kun slutdato

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Multiple values:
da: Flere værdier:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
da: Angiv hvor mange værdier der skal vises, eller lad feltet stå tomt for at vise alle værdier.

en: starting from @isodate
da: startende med @isodate

en: ending with @isodate
da: sluttende med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
da: Angiv specifikke start- og/eller slut-datoer på formen YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lad feltet stå tomt for at vise alle tilgængelige datoer.

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
da: Hvor mange tidsenheder der skal vises i teksten 'tid siden'.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Display dates using the @format format
da: Vis datoer med formatet @format

en: Display both Start and End dates
da: Vis både start- og slutdatoer

en: Display Start date only
da: Vis kun startdato

en: Display End date only
da: Vis kun slutdato

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
da: Vis @count værdi(er) startende med @date1 og sluttende med @date2

en: all
da: alle

en: earliest
da: tidligste

en: latest
da: seneste

en: Default date
da: Standarddato

en: No default value
da: Ingen standardværdi

en: Now
da: Nu

en: Relative
da: Relativ

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Relative default value for end date
da: Relativ standardværdi for slutdato.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
da: Strtotime standardværdien for slutdatoen er ugyldig.

en: Date entry options
da: Datoindtastning

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
da: Indtast venligst et brugerdefineret datoformat eller brug et af de indbyggede formater.

en: Collect an end date
da: Indsaml en slutdato

en: Select the timezone handling method for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt.

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: Starting year
da: Start år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
da: Slut år

en: Ending year
da: Slutår

en: The value input for field %field is invalid:
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig:

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: The value input for field %field is invalid.
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig.

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: !start-date to !end-date
da: !start-date til !end-date

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
da: Startdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
da: Slutdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: %time ago
da: %time siden

en: %time hence
da: %time siden

en: Date part
da: Dato-del

en: Date entry
da: Datoindtastning

en: Default values
da: Standardværdier

en: Starting and ending year
da: Start- og slutår

en: Undated
da: Udateret

en: @label -  start date (!name)
da: @label -  startdato (!name)

en: @label -  start date
da: @label - startdato

en: @label - end date (!name:!column)
da: @label - slutdato (!name:!column)

en: @label - end date:!column
da: @label - slutdato:!column

en: Granularity
da: Granularitet

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér et Views !base_table datofelt efter et datoargument i almindeligt ISO dato/periode-format (dvs. ÅÅÅÅ, ÅÅÅÅ-MM, ÅÅÅÅ-MM-DD, ÅÅÅÅ-U99, ÅÅÅÅ-MM-DD--P3M, P90D, osv.).

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
da: Vælg et eller flere datofelter som skal filtreres med dette argument.

en: OR
da: ELLER

en: AND
da: OG

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i den samme forespørgsel. Returnér elementer hvor ét af datofelterne matcher (date = field_1 ELLER field_2), eller returnér dem hvor alle datofelterne matcher (date = field_1 OG field_2).

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Default format
da: Standardformat

[ctx: datetime]
en: Week
da: Uge

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
da: Angiv det tilladte minimum- og maksimum-år for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3', eller et absolut minimum- og maksimum-år, som '2005:2010'. Når argumentet sættes til et dato udenfor det tilladte interval returneres 'Siden ikke fundet (404)'.

en: Dates to compare
da: Datoer til sammenligning

en: Start/End date range
da: Start/slut datointerval

en: Only this field
da: Kun dette felt

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: Select date field(s) to filter.
da: Vælg datofelt(er) til filtrering.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Select
da: Vælg

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Filter granularity
da: Filter nøjagtighed

en: Relative start date
da: Relativ startdato

en: Relative end date
da: Relativ slutdato

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Relative start date not specified.
da: Relativ startdato ikke angivet.

en: Relative end date not specified.
da: Relativ slutdato ikke angivet.

en: Relative date not specified.
da: Relativ dato ikke angivet.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: <strong>Blotlagt</strong> @widget @format

en: "%mail" is not a valid email address
da: "%mail" er ikke en gyldig e-mail-adresse

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: Skip the first @count item(s)
da: Spring over de første @count elementer

en: Then display at most @count item(s)
da: Vis derefter højst @count elementer

en: Enter 0 to display all items.
da: Indtast 0 for at vise alle elementer.

en: Display in reverse order
da: Vis i omvendt rækkefølge

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Also known as %labels.
da: Også kendt som %labels.

en: Field: @widget_label (@field_name)
da: Felt: @widget_label (@field_name)

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: Also known as: !also.
da: Også kaldet: !also

en: Language - Appears in: @bundles.
da: Sprog - Optræder i: @bundles.

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Formatter
da: Formatering

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes med field.tpl.php (eller tilsvarende). Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: starting from @count
da: startende med @count

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Raw @column
da: Rå @column

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: Detect if tar is part of the extension
da: Find ud af om tar er den del af endelsen

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
da: Se om den forrige udvidelse er '.tar', og tilføj det hvis det er tilfældet, så vi ser 'tar.gz' eller 'tar.bz2' i stedet for blot 'gz'.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Align
da: Justér

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Link text
da: Linktekst

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Finish
da: Afslut

en: Contexts
da: Kontekster

en: No title
da: Ingen titel

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Style
da: Typografi

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: Local action
da: Lokal handling

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Paths
da: Stier

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Validate URL
da: Validér URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: Static Title
da: Statisk titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Link Target
da: Link-mål

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Week @week
da: Uge @week

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
da: Aktivér denne indstilling for at udskrive et absolut link. Påkrævet hvis du ønsker at bruge stien som en link-destination (som i "udskriv dette felt som et link" ovenfor).

en: Link this field to its content revision
da: Link dette felt til dets indholdsversion

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Display field as the content type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinnavn.

en: exposed
da: blotlagt

en: Choose one or more content types to validate with.
da: Vælg én eller flere indholdstyper, som der skal valideres imod.

en: Validate user has access to the content
da: Kontrollér om brugeren har adgang til indholdet

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Filter value format
da: Filterværdiformat

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: !interval ago
da: !interval siden

en: Last accessed on @date
da: Sidst tilgået @date

en: This redirect overrides an existing internal path.
da: Dette redirect tilsidesætter en eksisterende intern sti.

en: Add URL redirect.
da: Tilføj URL-redirect

en: Filter redirects
da: Filtrér omdirigeringer

en: No redirects selected.
da: Ingen omdirigeringer valgt.

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
da: Kildestien kan ikke indeholde et URL fragment-anker

en: The redirect path %value is not valid.
da: Redirect-stien %value er ikke gyldig.

en: The redirect has been saved.
da: Omdirigeringen er blevet gemt.

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette en URL-redirect fra %source til %redirect?

en: The redirect has been deleted.
da: Omdirigeringen er blevet slettet.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
da: Opret automatisk omdirigeringer når URL-aliaser ændres.

en: Retain query string through redirect.
da: Behold query string efter redirect.

en: Delete redirects that have not been accessed for
da: Slet redirects som ikke er blevet tilgået i

en: Never (do not discard)
da: Aldrig (kassér ikke)

en: No 404 pages without redirects found.
da: Fandt ingen 404-sider uden redirects.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
da: Denne side viser alle stier som har resulteret i 404-fejl og som endnu ikke har tilknyttet redirects.

en: Filter 404s
da: Filtrér 404

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: redirect
da: omdirigér

en: @action @count redirects.
da: @action @count omdirigeringer.

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
da: Du prøver på at omdirigere en side til sig selv. Dette vil resultere i en uendelig løkke.

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
da: En omdirigering for et bestemt sprog bruges altid når der spørges efter siden på det pågældende sprog og tilsidesætter omdirigeringer defineret for <em>alle sprog</em>.

en: Edit redirect
da: Redigér omdirigering

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Text to display for edit links
da: Tekst som vises på redigeringslinks

en: Text to display for delete links
da: Tekst som vises på slettelinks

en: If checked, this field will be made into a link.
da: Vis feltet som et link.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Button text
da: Knaptekst

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Remove search score
da: Fjern søge-score

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show All
da: Vis alle

en: Show None
da: Vis ingen

en: Display score
da: Vis karakter

en: Title tag
da: Title-tag

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: Primary
da: Primær

en: Secondary
da: Sekundær

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Token
da: Symbol

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: Go
da: Skift

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: No name
da: Intet navn

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Filter value type
da: Filterværditype

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Term name
da: Ord

en: Term name converted to Term ID
da: Termnavn konverteret til term ID

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
da: Vælg formen af denne filterværdi; hvis du bruger term-navnet er det normalt mere effektivt at konvertere det til et term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taksonomi: Term-navn som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Translations
da: Oversættelser

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
da: Indhold som enten ikke er oversat eller som er originalen i en oversættelsesgruppe.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Content that is a translation of a source translation.
da: Indhold som er en oversættelse af en oversættelseskilde.

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdets oversættelsesstatus – hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Outdated
da: Forældet

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: translate
da: oversæt

en: Include untranslated content
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: User roles
da: Brugerroller

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: Link this field
da: Link feltet

en: No link
da: Intet link

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Use formatted username
da: Brug formatteret brugernavn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
da: Markér for at lade systemet formattere brugernavnet. Eller vises den rå værdi.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: Enable to display different text for anonymous users.
da: Aktivér for at vise en anden tekst til anonyme brugere.

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Link to user's profile
da: Link til brugerens profil

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
da: Vælg <em>Standard</em> for at bruge den globale billedstil for brugerbilleder som angivet under <a href="!account-settings">Indstillinger for konto</a>.

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user filter value to allow
da: Type af tilladte brugerfilterværdier

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: @argument title
da: @argument titel

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: -Select-
da: -Vælg-

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Tilsidesæt view- og andre argumenttitler. Brug "%1" til det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Override breadcrumb
da: Omgå brødkrummesti

en: Provide breadcrumb
da: Tilby brødkrummesti

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
da: Indtast det brødkrummenavn som du ønsker at bruger. Se "Titel" for en liste af makroer.

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Hide view
da: Skjul view

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

en: Default sort
da: Standardsortering

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Exclude
da: Ekskludér

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to create a label for this field.
da: Opret en label til dette felt.

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: HTML element
da: HTML-element

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst eller makroer.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: Link class
da: Linkklasse

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Title text
da: Titeltekst

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: Target
da: Mål

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>De følgende tokens er tilgængelige for dette felt. Bemærk at pga. renderingsrækkefølgen kan du ikke benytte felter som kommer efter dette felt. Hvis du skal bruge et felt som ikke står her, må du ændre på rækkefølgen af dine felter.
    Hvis du vil bruge tegnene '[' og ']' skal du bruge HTML entiteterne '%5B' og '%5D', ellers bliver de erstattet med blanktegn.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
da: Beskær feltet til et bestemt antal tegn

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
da: Tilføj et læs mere-link hvis outputtet er beskåret.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
da: Tilføjer et læs mere-link i slutningen af det beskårne output

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Teksten der vises på læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: More link path
da: Mere link-sti

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Stien som bruges til læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Teksten som vises hvis dette felt indeholder et tomt resultat. Dy kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge "Erstatningsmønstrene" i sektionen "Omskriv resultater" nedenfor.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: Output format
da: Output-format

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Reverse
da: Omvendt

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Fields to be included as links.
da: Felter der skal inkluderes som links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Expression
da: Udtryk

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display format
da: Visningsformat

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator
da: Operand

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg.

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Radios
da: Radioknapper

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type af widget der skal bruges til at vise filtergruppen.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: Select all
da: Markér alt

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: or
da: eller

en: Is all of
da: Er alle af

en: and
da: og

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Identifier
da: Identifikator

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
da: Redigér den administrative label der vises når der refereres til denne sammenhæng i filtre osv.

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Default Views
da: Standard views

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
da: Generér subquery hver gang viewet køres.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Exposed
da: Eksponeret

en: asc
da: stigende

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: Sort within each hierarchy level
da: Sortér indenfor hvert niveau af hierarkiet

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
da: Aktivér dette for at sortere elementerne i hvert niveau af hierarkien efter vægt og titel. Advarsel: Dette kan resultere i en langsom forespørgsel.

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: views
da: oversigter

en: Broken
da: I stykker

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Broken/missing/deleted view display.
da: Defekt/manglende/slettet view display.

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Pager ID
da: Pager-ID

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: PHP contextual filter code
da: PHP kontekstuel filterkode

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette filter. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette filter. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Seconds
da: Sekunder

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This is machine name of the display.
da: Dette er displayets maskinlæsbare navn.

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide contextual links on this view.
da: Skjul kontekstuelle links på dette view.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen "Link-visning" under de avancerede indstillinger. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
da: Lad dette stå tomt for at vise 'mere' linket selvom der ikke er mere indhold at vise.

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: Aggregate
da: Aggregér

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: settings
da: indstillinger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte cache-mekanisme.

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: When needed, add the field language condition to the query
da: Tilføj feltsproget som betingelse når det er nødvendigt

en: You don't have translatable entity types.
da: Du har ingen entity-typer, som kan oversættes.

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte udseende.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse !settings for det valgte rækkeudseende.

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte paginering.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
da: Antallet af elementer der skal vises. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Both
da: Begge

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Inherit
da: Arv

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Render
da: Rendéring

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: Position
da: Placering

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Some
da: Nogle

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Fixed
da: Fast

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: No path is set
da: Ingen sti angivet

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges af kontekstuelle filtre: for eksempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Hide menu tab
da: Skjul menu-fane

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
da: Vis kun menupunktet i de kontekstuelle links. Menu-fanen skal ikke vises.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Expose sort order
da: Blotlæg sorteringsrækkefølge

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
da: Lad brugeren vælge sorteringsrækkefølgen. Hvis sorteringsrækkefølgen ikke er blotlagt, vil rækkefølgen blive bestemt af kriterierne for hver sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: Number of pages
da: Antal sider

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
da: En liste af labels til links i pageren

en: Text for "first"-link
da: Tekst til "første"-linket

en: Text for "previous"-link
da: Tekst til "forrige"-linket

en: Text for "next"-link
da: Tekst til "næste"-link

en: Text for "last"-link
da: Tekst til "sidste"-link

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
da: Indsæt venligst antal elementer pr. side (@items_per_page), se ovenfor.

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: Distinct
da: Særskilt

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
da: Forhindrer views i at tilføje basiskolonnen til et distinct felt. Hvis dette ikke er markeret, og basiskolonnen er en primær nøgle, vil en non-pure distinct ikke fungere korrekt, fordi den primære nøgle altid er unik.

en: Use Slave Server
da: Brug slave-server

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en slave-server. Hvis der ikke er defineret en slave-server, eller hvis slave-serveren ikke er tilgængelig, bruger den standardserveren.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: Title field
da: Titelfelt

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: Link field
da: Link-felt

en: Description field
da: Beskrivelse

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row-1 til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
da: Tilføj striping (lige/ulige) samt klasser på første/sidste rækker

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
da: Tilføj CSS-klasser til den første og sidste linje såvel som lige/ulige klasser til zebrastriber.

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Alignment
da: Justering

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: Short description of table
da: Kort beskrivelse af tabellen

en: Include a caption for better accessibility of your table.
da: Inkludér en beskrivelse for at gøre tabellen mere tilgængelig.

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
da: Denne værdi vises som en table-summary attibut i HTML. Brug dette til at give et resumé af komplekse tabeller.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Selector label
da: Label til selector

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
da: Teksten der bruges som label på selector elementet. Hvis dette felt er tomt udskrives der ikke et label-tag.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Set this field to display inline
da: Angiv at dette felt skal vises inline

en: Select the current contextual filter value
da: Vælg den aktuelle kontekstuelle filterværdi

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: List type
da: Listetype

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Use a custom %field_name
da: Anvend et brugerdefineret %field_name

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Base path
da: Basissti

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Værdien af det aktuelle kontekstuelle filter vises som standardvalg i jump-menuen, hvis det er muligt.

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: @current of @max
da: @current af @max

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Query
da: Forespørgsel

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere viewet.

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: revert view
da: gendan view

en: delete view
da: slet view

en: This display has one or more validation errors; please review it.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl, kig det venligst igennem.

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: enable @display_title
da: aktivér @display_title

en: view @display
da: vis @display

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: undo delete of @display_title
da: fortryd sletning af @display_title

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: View analysis
da: View-analyse

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: View name and description
da: View navn og beskrivelse

en: Human-readable name
da: Læsbart navn

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
da: Et beskrivende, menneskevenligt navn til dette view. Mellemrum er tilladt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
da: Indtast en kommasepareret liste af tags til dette view som bruges til at filtrere og sortere views på administrationssiden.

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc.

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Custom admin theme for the Views UI
da: Brugerdefineret administrations-theme til Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
da: I nogle tilfælde kan det være nyttigt at vælge et andet administrations-theme til Views UI.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
da: Aktivér views performance-statistisk/debug-beskeder via Devel-modulet

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette for at aktivere en række Views forespørgsels- og ydelsesstatistikker <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Page region to output performance statistics/debug messages
da: Region hvor performance-statistik/debug-beskeder udskrives

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Column
da: Kolonne

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: Create a page
da: Opret en side

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of
da: af

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Oldest first
da: Ældste først

en: sorted by
da: sorteret efter

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
da: Forsøgte at udføre  create_view med værdier som ikke er blevet kontrolleret

en: comments
da: kommentarer

en: Should links be displayed below each comment
da: Skal der vises links under hver kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
da: med links (lad brugerne svare på kommentarer, osv.)

en: without links
da: uden links

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Terms
da: Ord

en: Link title
da: Linktitel
