Backdrop CMS (1.22) - en to ru translation catalogue (4372 entries)

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Next
ru: Вперёд

en: user
ru: пользователь

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Create a new user account.
ru: Создать новую учётную запись пользователя.

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: approve
ru: утвердить

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Closed
ru: Закрыто

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: administrator
ru: администратор

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: RSS feed
ru: RSS-лента

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по заполнению

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: not verified
ru: не проверено

en: Action
ru: Действие

en: new
ru: новое

en: error
ru: ошибка

en: Tags
ru: Теги

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Logging
ru: Журналирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Home page
ru: Главная страница

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: view
ru: представление

en: updated
ru: обновлено

en: Overview
ru: Обзор

en: File information
ru: Информация о файле

en: File
ru: Файл

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Release notes
ru: Примечания к версии

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Test
ru: Тест

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Password
ru: Пароль

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Required
ru: Обязательно

en: root
ru: корень

en: Parent
ru: Родитель

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ru: Страницы на данном уровне сортируются сначала по весу, затем по заголовку.

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Add category
ru: Добавить категорию

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: No categories available.
ru: Нет категорий.

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: up
ru: Вверх

en: Go to parent page
ru: На родительскую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Session opened for %name.
ru: Сессия для %name открыта.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Core
ru: Ядро

en: Time
ru: Время

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Filename
ru: Имя файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Visible
ru: Видимый

en: Anchor
ru: Якорь

en: Display
ru: Отображение

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Teaser
ru: Анонс

en: never
ru: никогда

en: The username %name does not exist.
ru: Имя пользователя %name не существует.

en: mail
ru: почта

en: Updated
ru: Обновлено

en: actions
ru: действия

en: Text
ru: Текст

en: Add term
ru: Добавить термин

en: theme
ru: тема оформления

en: no screenshot
ru: снимок экрана отсуствует

en: Timestamp
ru: Время

en: Preview comment
ru: Предпросмотр комментария

en: <none>
ru: <нет>

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: You are not authorized to access this page.
ru: Вы не авторизированы для доступа к этой странице.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: status
ru: статус

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Настройки

en: Contact
ru: Контакт

en: no
ru: нет

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: Parent item
ru: Родитель

en: Add child page
ru: Добавить дочернюю страницу

en: Content type for child pages
ru: Тип материала для дочерних страниц

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Done
ru: Готово

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Add block
ru: Добавить блок

en: Page
ru: Страница

en: Configuration saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: Logo
ru: Логотип

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган сайта

en: Not found
ru: Не найдено

en: Host
ru: Хост

en: Available updates
ru: Доступные обновления

en: Manual update check
ru: Проверка обновлений вручную

en: Never
ru: Никогда

en: Check manually
ru: Проверить вручную

en: Up to date
ru: Актуально

en: Update available
ru: Доступно обновление

en: Out of date
ru: Требуется обновление

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: В линию

en: Recipients
ru: Получатели

en: Selected
ru: Выбрано

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ru: Установите в значение <em>Да</em>, если вы желаете, чтобы эта категория выбиралась по умолчанию.

en: Are you sure you want to delete %category?
ru: Вы действительно хотите удалить %category?

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Your e-mail address
ru: Ваш email-адрес

en: You must select a valid category.
ru: Необходимо выбрать правильную категорию.

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: To
ru: Кому

en: Feed description
ru: Описание ленты

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: ID комментария

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Published
ru: Опубликовано

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Locale
ru: Язык

en: Title field label
ru: Метка поля заголовка

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Revisions
ru: Редакции

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Имя файла

en: File size
ru: Размер файла

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary name
ru: Имя словаря

en: Term ID
ru: ID термина

en: Role name
ru: Название роли

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Severity
ru: Важность

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Original image
ru: Оригинальное изображение

en: Heading
ru: Заголовок

en: Search settings
ru: Настройки поиска

en: Mode
ru: Режим

en: Warning
ru: Предупреждение

en: blocked
ru: заблокирован

en: active
ru: активно

en: N/A
ru: Н/Д

en: configure
ru: настроить

en: Authored by
ru: Автор

en: Performance
ru: Производительность

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: Maximum
ru: Максимум

en: Line
ru: Линия

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Caching
ru: Кэширование

en: Month
ru: Месяц

en: Details
ru: Подробности

en: Widget
ru: Виджет

en: Prev
ru: Назад

en: System
ru: Система

en: Domain
ru: Домен

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Owner
ru: Владелец

en: security
ru: безопасность

en: node
ru: материал

en: Administer content
ru: Управление материалами

en: General
ru: Общий

en: Method
ru: Метод

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Mon
ru: пн

en: Tue
ru: вт

en: Wed
ru: ср

en: Thu
ru: чт

en: Fri
ru: пт

en: Sat
ru: сб

en: Sun
ru: вс

en: May
ru: Май

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: !time ago
ru: !time назад

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Basic
ru: Основное

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Role
ru: Роль

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Log in
ru: Войти

en: Jump to the first comment of this posting.
ru: Перейти к первому комментарию.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ru: Перейти к первому новому комментарию.

en: Add a new comment to this page.
ru: Добавить комментарий к этой странице.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ru: Поделитесь своими мыслями и мнением относительно данной публикации.

en: String
ru: Строка

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Text processing
ru: Обработка текста

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Rows
ru: Строки

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: access denied
ru: доступ запрещён

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Install
ru: Установить

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: Recent comments
ru: Последние комментарии

en: Set default
ru: Установить по умолчанию

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: The comment and all its replies have been deleted.
ru: Комментарий и все ответы на него были удалены.

en: Preformatted
ru: Отформатированный текст

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Term description
ru: Описание термина

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: reply
ru: ответить

en: Function
ru: Функция

en: Session closed for %name.
ru: Для %name сессия закрыта.

en: You have to specify a valid date.
ru: Необходимо указать правильную дату.

en: Server settings
ru: Настройки сервера

en: Germany
ru: Германия

en: Logout
ru: Выход

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Table prefix
ru: Префикс таблиц

en: Database username
ru: Имя пользователя базы данных

en: Database password
ru: Пароль к базе данных

en: Port
ru: Порт

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Authored on
ru: Время создания

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Show
ru: Показать

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ru: Включение/выключение кэширования страниц для анонимных пользователей, а также оптимизации CSS и JS.

en: Key
ru: Ключ

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ru: Существующий адрес электронной почты. Все почтовые сообщения с сайта будут отсылаться на этот адрес. Адрес электронной почты не будет публиковаться и будет использован только по вашему желанию: для восстановления пароля или для получения новостей и уведомлений по электронной почте.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ru: Адрес электронной почты %email уже зарегистрирован. <a href="@password">Забыли свой пароль?</a>

en: Allowed HTML tags
ru: Допустимые HTML-теги

en: Add menu
ru: Добавить меню

en: menu
ru: меню

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Browser
ru: Браузер

en: View user profile.
ru: Просмотр профиля пользователя.

en: Titles only
ru: Только заголовки

en: Full text
ru: Полный текст

en: Upload picture
ru: Загрузить изображение

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Language file
ru: Файл с переводом

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Undo
ru: Отмена

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: @time ago
ru: @time назад

en: Select all rows in this table
ru: Отметить все строки таблицы

en: Deselect all rows in this table
ru: Снять отметку со всех колонок таблицы

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Please enter some keywords.
ru: Пожалуйста, введите ключевые слова.

en: Deleted
ru: Удалено

en: Languages
ru: Языки

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Today
ru: Сегодня

en: Delete menu
ru: Удалить меню

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Minimum height
ru: Минимальная высота

en: Minimum width
ru: Минимальная ширина

en: Locale settings
ru: Региональные настройки

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Jan
ru: янв

en: Feb
ru: фев

en: Mar
ru: мар

en: Apr
ru: апр

en: Jun
ru: июн

en: Jul
ru: июл

en: Aug
ru: авг

en: Sep
ru: сен

en: Oct
ru: окт

en: Nov
ru: ноя

en: Dec
ru: дек

en: Select list
ru: Список выбора

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Configure permissions
ru: Настройка прав доступа

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Randomize
ru: Случайно

en: Revert
ru: Вернуть

en: Existing system path
ru: Существующий системный путь

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: any
ru: любой

en: Log out
ru: Выход

en: The settings have not been saved because of the errors.
ru: Настройки не были сохранены из-за возникших ошибок.

en: characters
ru: символов

en: Su
ru: вс

en: Mo
ru: пн

en: Tu
ru: вт

en: We
ru: ср

en: Th
ru: чт

en: Fr
ru: пт

en: Sa
ru: сб

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Autocomplete taxonomy
ru: Автодополнение таксономии

en: Send yourself a copy.
ru: Прислать мне копию.

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Create new account
ru: Регистрация

en: role
ru: роль

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ru: Вы действительно хотите удалить блок %name?

en: The block %name has been removed.
ru: Блок %name удален.

en: Info
ru: Инфо

en: Created new term %term.
ru: Создан новый термин %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ru: Вы действительно хотите удалить термин %title?

en: Deleted term %name.
ru: Удалён термин %name.

en: warning
ru: предупреждение

en: Site information
ru: Информация о сайте

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: critical
ru: критическая ошибка

en: Results
ru: Результаты

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ru: Удаление термина повлечет за собой удаление всех дочерних терминов, если они есть. Это действие не может быть отменено.

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: Parent terms
ru: Родительские термины

en: Syndicate
ru: Сбор новостей

en: Books
ru: Книги

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: !date by !username
ru: !date от !username

en: revert
ru: вернуть

en: Revision
ru: Редакция

en: current revision
ru: текущая редакция

en: The specified passwords do not match.
ru: Указанные пароли не совпадают.

en: Session
ru: Сессия

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: permission
ru: доступ

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Date created
ru: Дата создания

en: Testing
ru: Тестирование

en: Standard
ru: Стандарт

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: %type settings
ru: Настройки %type

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Unformatted
ru: Без форматирования

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: details
ru: подробности

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Login attempt failed for %user.
ru: Ошибка входа в систему для пользователя %user.

en: image
ru: изображение

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Themes
ru: Темы оформления

en: JPEG quality
ru: Качество JPEG

en: Delete comments
ru: Удалить комментарии

en: Published comments
ru: Опубликованные комментарии

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Protected
ru: Защищено

en: Comment settings
ru: Настройки комментариев

en: You are here
ru: Вы здесь

en: Contact settings
ru: Настройки контактной формы

en: Reset password
ru: Сброс пароля

en: Processing
ru: Обработка

en: Temporary directory
ru: Временный каталог

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ru: Ошибка закачки файла. Невозможно переместить закачанный файл.

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: The specified date is invalid.
ru: Указанная дата неверна.

en: Slogan
ru: Слоган

en: Alternate text
ru: Альтернативный текст

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Not translated
ru: Не переведено

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Go to page @number
ru: На страницу номер @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Underlined
ru: Подчёркнутый

en: Tasks
ru: Задачи

en: Delete role
ru: Удалить роль

en: List menus
ru: Список меню

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Macedonia
ru: Македония

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Blocks
ru: Блоки

en: Delete block
ru: Удалить блок

en: '%name' block
ru: Блок "%name"

en: Save block
ru: Сохранить блок

en: The block configuration has been saved.
ru: Настройки блока сохранены.

en: The block has been created.
ru: Блок создан.

en: Menus
ru: Меню

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ru: Все изменения будут потеряны. Это действие не может быть отменено.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ru: Позволяет администраторам настраивать меню навигации сайта.

en: Add vocabulary
ru: Добавить словарь

en: Created new vocabulary %name.
ru: Создан новый словарь %name.

en: Updated vocabulary %name.
ru: Обновлён словарь %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ru: Вы действительно хотите удалить словарь %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ru: Удаление словаря повлечет за собой удаление всех терминов в нем. Это действие не может быть отменено.

en: Deleted vocabulary %name.
ru: Удалён словарь %name.

en: Above
ru: Сверху

en: Number of values
ru: Количество значений

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Trimmed
ru: Обрезанный текст

en: Used in
ru: Используется в

en: Add existing field
ru: Добавить существующее поле

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ru: Всё имеющееся содержимое данного поля будет утеряно. Это действие нельзя отменить.

en: Save field settings
ru: Сохранить настройки поля

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр для хранения в базе данных, в том числе в дробной части.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель целой и дробной части

en: Defines numeric field types.
ru: Определяет числовые поля.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ru: Для типа виджета "выключатель да/нет" в списке <strong>Допустимых значений</strong> сперва укажите значение для варианта "нет"(флажок снят), затем - для варианта "да" (флажок включён). Имейте в виду, что подпись к флажку будет взята из варианта "да".

en: Check boxes/radio buttons
ru: Флажки/переключатели

en: Single on/off checkbox
ru: Одиночный флаг вкл./выкл.

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ru: Определяет для текстовых и числовых полей виджеты выпадающего списка, флажков и переключателей.

en: Text area (multiple rows)
ru: Текстовая область

en: Defines simple text field types.
ru: Определяет типы полей для простого текста.

en: Index
ru: Индекс

en: Enable clean URLs
ru: Включить чистые ссылки

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Debug
ru: Отладка

en: Exception
ru: Исключение

en: Permission
ru: Право доступа

en: @module module
ru: модуль @module

en: Incompatible with this version of PHP
ru: Несовместимо с этой версией PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ru: Для этого модуля требуется PHP версии @php_required и он несовместим с PHP версии !php_version.

en: More information
ru: Подробнее

en: Hide
ru: Скрыть

en: Anonymous commenting
ru: Анонимные комментарии

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ru: Анонимные пользователи не могут оставлять контактную информацию

en: Anonymous posters may leave their contact information
ru: Анонимные пользователи могут оставлять контактную информацию

en: Anonymous posters must leave their contact information
ru: Анонимные пользователи должны указывать контактную информацию

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ru: Содержимое данного поля является приватным и не предназначено для показа.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ru: Подпись будет выводиться в конце текста ваших комментариев.

en: Save content type
ru: Сохранить тип материала

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Language code
ru: Код языка

en: Save role
ru: Сохранить роль

en: debug
ru: отладка

en: file system
ru: файловая система

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ru: Система меню сохраняет только системные пути, но использует синонимы URL для показа. %link_path был сохранён как %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Путь '@link_path' либо недопустим, либо у вас нет к нему доступа.

en: There was an error saving the menu link.
ru: Ошибка при сохранении ссылки меню.

en: Menu name
ru: Название меню

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ru: Вы действительно хотите удалить пользовательское меню %title?

en: @user's picture
ru: Аватар пользователя @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Maximum upload size
ru: Максимальный размер закачки

en: KB
ru: КБ

en: Space
ru: Пробел

en: @type: deleted %title revision %revision.
ru: @type: удалена редакция %revision материала %title.

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: More help
ru: Справка

en: Account blocked
ru: Учётная запись заблокирована

en: Expand
ru: Развернуть

en: The name %name is already taken.
ru: Имя %name уже используется.

en: info
ru: информация

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Resize
ru: Изменение размера

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: Defines a file field type.
ru: Определяет тип файлового поля.

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: Rebuild permissions
ru: Обновить права доступа

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: @type: added %title.
ru: @type: добавлен материал %title.

en: Error saving user account.
ru: Ошибка сохранения учётной записи.

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Path to custom logo
ru: Путь к собственному логотипу

en: taxonomy
ru: таксономия

en: Updated term %term.
ru: Термин %term обновлен.

en: - Please choose -
ru: - Пожалуйста, выберите -

en: - None selected -
ru: - Ничего не выбрано -

en: Account settings
ru: Настройки учётной записи

en: The content type %name has been deleted.
ru: Тип материала %name успешно удален.

en: Deleted content type %name.
ru: Удален тип материала %name.

en: Enter your keywords
ru: Введите ключевые слова для поиска

en: My account
ru: Моя учётная запись

en: HTTP authentication
ru: HTTP-аутентификация

en: Context
ru: Контекст

en: Book navigation
ru: Навигация по книге

en: Found the @submit button
ru: Найдена кнопка @submit

en: Failed to set field @name to @value
ru: Не удалось установить значение поля @name в @value

en: No temporary directories to remove.
ru: Нет временных каталогов для удаления.

en: Palestinian Territory
ru: Палестина

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Rotation angle
ru: Угол поворота

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ru: Количество градусов, на которое должно быть повёрнуто изображение. Ввод положительного значения приведёт к повороту изображения по часовой стрелке. Ввод отрицательного значения приведёт к повороту изображения против часовой стрелки.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ru: Произвольный угол поворота для каждого изображения. Угол, определенный выше используется как максимум.

en: Print
ru: Печать

en: The file could not be created.
ru: Невозможно создать файл.

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ru: Инструкции по сбросу пароля были отправлены пользователю %name по адресу %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
ru: Адрес электронной почты %mail некорректен.

en: authenticated user
ru: авторизованный пользователь

en: Any
ru: Любой

en: E-mail addresses to notify when updates are available
ru: Адреса электронной почты для уведомления о доступных обновлениях

en: %email is not a valid e-mail address.
ru: %email — некорректный адрес электронной почты.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
ru: %emails — некорректные адреса электронной почты.

en: No update data available
ru: Информация о новых версиях не запрашивалась

en: Not secure!
ru: Не безопасно!

en: Revoked!
ru: Отозвано!

en: Unsupported release
ru: Неподдерживаемая версия

en: See the available updates page for more information:
ru: Дополнительные сведения смотрите на странице доступных обновлений:

en: New release(s) available for !site_name
ru: Новые версии доступны для !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ru: Установленная версия по крайней мере одного из модулей или тем оформления отозвана автором и больше недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить её или произвести обновление!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
ru: За дополнительной информацией обращайтесь к странице <a href="@available_updates">доступные обновления</a>.

en: Project not secure
ru: Проект небезопасен

en: Project revoked
ru: Проект отозван

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ru: Данный проект отозван автором и больше недоступен для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в него входит!

en: Project not supported
ru: Проект не поддерживается

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ru: Данный проект больше не поддерживается и недоступен для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в него входит!

en: No available releases found
ru: Доступные версии не найдены

en: Release revoked
ru: Версия отозвана

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ru: Установленная в данный момент версия отозвана автором и больше недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в неё входит, или произвести обновление!

en: Release not supported
ru: Версия не поддерживается

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ru: Установленная в данный момент версия больше не поддерживается и недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в неё входит, или произвести обновление!

en: Invalid info
ru: Неверная информация

en: Security update required!
ru: Требуется обновление системы безопасности!

en: Not supported!
ru: Не поддерживается!

en: Recommended version:
ru: Рекомендуемая версия:

en: Security update:
ru: Обновление системы безопасности:

en: Latest version:
ru: Последняя версия:

en: Development version:
ru: Версия в разработке:

en: Also available:
ru: Также доступно:

en: Node count
ru: Количество материалов

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Default order
ru: Порядок по умолчанию

en: Add new field
ru: Добавить новое поле

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Only of the type(s)
ru: Только по типу(-ам)

en: Keyword relevance
ru: Релевантность ключевого слова

en: Recently posted
ru: Недавно отправленные

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Factor
ru: Фактор

en: Or
ru: Или

en: Color set
ru: Установки цвета

en: Content ID
ru: ID материала

en: About
ru: Информация

en: Database host
ru: Хост для базы данных

en: Maximum link text length
ru: Максимальная длина текста ссылки

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ru: Ссылки длинее этого количества знаков обрезаются, чтобы избежать нарушения форматирования текста. Сама ссылка сохраняется, но ее текстовая часть обрезается.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Default picture
ru: Изображение по умолчанию

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ru: Адрес изображения, которое будет показываться для пользователей, не закачавших собственную картинку. Если этого не нужно, оставьте поле пустым.

en: Install profile
ru: Профиль установки

en: %percentage of the site has been indexed.
ru: %percentage сайта проиндексировано.

en: File directory
ru: Каталог файлов

en: Default theme
ru: Стандартная тема

en: Web server
ru: Веб-сервер

en: The content access permissions have been rebuilt.
ru: Права доступа к материалам успешно обновлены.

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: Publish content
ru: Опубликовать материал

en: Choose an action
ru: Выберите действие

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Path prefix
ru: Префикс пути

en: Delete contact
ru: удалить контактную информацию

en: Auto-reply
ru: Автоматический ответ

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ru: Опция автоматического ответа. Оставьте поле пустым, если вы не хотите посылать пользователям автоматические ответы.

en: Some required modules must be enabled
ru: Некоторые необходимые модули должны быть включены

en: Translate
ru: Переводы

en: File to import not found.
ru: Не найден файл для импорта.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: ожидаемое "msgstr" не было найдено в строке %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: ожидаемое "msgid_plural" не было найдено в строке %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит синтаксическую ошибку в строке %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: неожиданное "msgid" в строке %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: неожиданное "msgstr[]" в строке %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: неожиданное "msgstr" в строке %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ru: Файл перевода %filename содержит ошибку: неожиданная запись в строке %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ru: Файл перевода %filename неожиданно завершается на строке %line.

en: Save translations
ru: Сохранить переводы

en: Export template
ru: Экспортировать шаблон

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: The custom menu %title has been deleted.
ru: Пользовательское меню %title было удалено.

en: @type %title has been deleted.
ru: Материал %title типа @type удален.

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Crop
ru: Обрезка

en: Not enabled
ru: Выключено

en: anonymous user
ru: анонимный пользователь

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ru: @module (<span class="admin-disabled">отключён</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ru: @module (<span class="admin-enabled">включён</span>)

en: Web services
ru: Веб-службы

en: Save permissions
ru: Сохранить права доступа

en: The e-mail address %email is already taken.
ru: Адрес e-mail %email уже занят.

en: Effect
ru: Эффект

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Original text
ru: Исходный текст

en: Delete content type
ru: Удалить тип материала

en: Change book (update list of parents)
ru: Изменить книгу (обновить список родителей)

en: create a new book
ru: создать новую книгу

en: edit order and titles
ru: изменить порядок и наименования

en: Manage your site's book outlines.
ru: Управление оглавлениями книг вашего сайта.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ru: Ваш файл был переименован в %filename из соображений безопасности.

en: Installed version
ru: Установленная версия

en: Recommended version
ru: Рекомендуемая версия

en: Cron run successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> успешно выполнен.

en: notice
ru: замечание

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Acronym
ru: Акроним

en: original
ru: оригинал

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ru: Ошибка при загрузке изображения; каталог "%directory" не существует, либо не доступен для записи.

en: Dates
ru: Даты

en: pixels
ru: пикселей

en: Save order
ru: Сохранить порядок

en: done
ru: готово

en: Custom format
ru: Пользовательский формат

en: Direction
ru: Направление

en: %name: illegal value.
ru: %name: некорректное значение.

en: Book navigation block display
ru: Показ блока навигации по книге

en: Relations
ru: Отношения

en: Password field is required.
ru: Требуется заполнить поле пароля.

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Administration theme
ru: Тема оформления административных страниц

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ru: Благодарим за желание создать учётную запись на нашем сайте. Ваша заявка сейчас отправлена на утверждение администратору сайта.<br /> Приветственное сообщение с дальнейшими инструкциями было выслано на ваш электронный адрес.

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Hong Kong S.A.R., China
ru: Гонконг

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Macao S.A.R., China
ru: Макао

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ru: Предупреждение безопасности: Невозможно записать файл .htaccess. Создайте этот файл вручную в каталоге %directory и внесите в него следующие строки:
    <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ru: Файл %file не удается сохранить. Возникла неизвестная ошибка.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ru: Указанный файл %name не может быть загружен.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ru: Имя файла пустое. Пожалуйста, задайте имя для этого файла.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ru: Прикреплять можно только файлы с расширениями: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ru: Размер файла %filesize превышает максимальный размер файла %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ru: Размер файла - %filesize, что превышает квоту вашего диска в %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ru: Разрешены только JPEG, PNG и GIF изображения.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ru: Размеры изображения были изменены для соответствия максимально допустимым размерам в %dimensions пикселей.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком велико. Максимальный размер - %dimensions пикселей.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком мало. Минимальный размер - %dimensions пикселей.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ru: Ошибка закачки. Невозможно переместить загруженный файл %file в место назначения %destination.

en: outdated
ru: устарело

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ru: <strong>@language_name</strong> (источник)

en: Translations of %title
ru: Перевод %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ru: Управление тэгами, категориями и другой классификацией содержимого.

en: Database port
ru: Порт базы данных

en: Pass
ru: Пройден

en: Fail
ru: Ошибка

en: No test results to display.
ru: Нет результатов тестов для отображения.

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ru: Эти настройки необходимы лишь для некоторых сайтов. Если вы не знаете, что здесь указывать, то оставьте настройки по умолчанию, либо уточните их у своего хостинг-провайдера.

en: If your database is located on a different server, change this.
ru: Если ваша база данных размещена на другом сервере, измените эти настройки.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ru: Если ваша база данных доступна через нестандартный порт, укажите здесь его номер.

en: Database port must be a number.
ru: Порт для базы данных должен быть численным значением.

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Maximum height
ru: Максимальная высота

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лесте

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Вторичные вкладки

en: Boolean
ru: Логическое

en: Status report
ru: Отчёт о состоянии

en: Not writable
ru: Запись запрещена

en: Decimal point
ru: Десятичный разделитель

en: Book outline
ru: Оглавление книги

en: This will be the top-level page in this book.
ru: Это будет самая верхняя страница в этой книге.

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Notify user of new account
ru: Уведомить пользователя о создании учётной записи

en: View comment
ru: Посмотр комментария

en: Comma
ru: Запятая

en: Path to custom icon
ru: Путь к произвольной иконке

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Digest
ru: Формат

en: You are not authorized to post comments.
ru: Вы не авторизированы для отправки комментариев.

en: The comment you are replying to does not exist.
ru: Комментарий, на который вы пытаетесь ответить, не существует.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ru: Это обсуждение закрыто: вы не можете добавлять новые комментарии.

en: You are not authorized to view comments.
ru: Вы не авторизированы для просмотра комментариев.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ru: Вы действительно хотите удалить комментарий "%title"?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ru: Все ответы на этот комментарий будут потеряны. Это действие нельзя отменить.

en: Publish the selected comments
ru: Опубликовать отмеченные комментарии

en: Unpublish the selected comments
ru: Снять отмеченные комментарии с публикации

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ru: Вы действительно хотите удалить эти комментарии и все ответы на них?

en: You have to specify a valid author.
ru: Вы должны правильно указать автора.

en: (No subject)
ru: (Тема не указана)

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использован программами для чтения с экрана, поисковыми системами, или когда изображение не может быть загружено.

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: File system
ru: Файловая система

en: Posted in
ru: Опубликовано

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ru: Комментарий: отправленный комментарий несанкционирован, либо отправлен в "закрытое" сообщение.

en: All languages
ru: Все языки

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: The MIME type of the file.
ru: MIME-тип

en: @type %title has been created.
ru: Материал %title типа @type был создан.

en: @type %title has been updated.
ru: Материал %title типа @type был обновлен.

en: Filter settings
ru: Параметры фильтров

en: You do not have any administrative items.
ru: У Вас нет административных элементов.

en: Add language
ru: Добавить язык

en: Edit string
ru: Редактировать строку

en: Delete string
ru: Удалить строку

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ru: Вы действительно хотите удалить строку "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ru: Удаление этой строки удалит все переводы этой строки во всех языках. Это действие нельзя отменить.

en: locale
ru: язык

en: PHP extensions
ru: PHP-расширения

en: Comments per page
ru: Комментариев на страницу

en: Multilingual support
ru: Поддержка многоязычности

en: Enabled, with translation
ru: Включено, с переводом

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ru: Выбранный механизм работы с изображениями '%toolkit' не может правильно обработать '%function'.

en: Administration pages
ru: Страницы администрирования

en: Currently using !item !version
ru: Сейчас используется !item !version

en: Created content type %type.
ru: Создан тип материала %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ru: Создан пользователь с именем %name и паролем %pass

en: Created permissions: @perms
ru: Созданы права: @perms

en: Invalid permission %permission.
ru: Некорректные права: %permission.

en: Username field found.
ru: Поле «Имя пользователя» найдено.

en: Password field found.
ru: Поле «Пароль» найдено.

en: !method @url returned @status (!length).
ru: !method @url вернул @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ru: Страница "@path" содержит валидный HTML

en: Parsed page successfully.
ru: Страница обработана успешно.

en: Found the requested form fields at @path
ru: Запрошенные поля формы найдены на @path

en: Did not find field by name @name
ru: Невозможно найти поле по имени @name

en: Found field by id @id
ru: Найти поле с идентификатором @id

en: Did not find field by id @id
ru: Невозможно найти поле по ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ru: Ожидаемый ответ HTTP !code, фактический !curl_code

en: Tests
ru: Тесты

en: Run tests
ru: Запустить тесты

en: Clean test environment
ru: Очистить среду тестирования

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ru: Удалите таблицы с префиксом "simpletest" и временные папки, оставшиеся от тестов, которые не прошли. Это предназначено для разработчиков, создающих тесты.

en: Clean environment
ru: Очистить среду

en: No tests to display.
ru: Нет тестов для показа

en: No test(s) selected.
ru: Тест(ы) не выбран(ы)

en: Processing test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
ru: Класс PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ru: Система тестирования кода.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ru: Создана учётная запись для пользователя <a href="@url">%name</a>. Оповещение не отправлено.

en: Registration successful. You are now logged in.
ru: Регистрация успешна. Вы вошли в систему.

en: New user: %name (%email).
ru: Новый пользователь: %name (%email).

en: Add link
ru: Добавить ссылку

en: View comments
ru: Просмотр комментариев

en: Username or e-mail address
ru: Имя пользователя или адрес электронной почты

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ru: %name: поле не может содержать больше чем @count значений.

en: No fields available.
ru: Нет доступных полей.

en: Vertical Tabs
ru: Вертикальные вкладки

en: Not in book
ru: Не в книге

en: New book
ru: Новая книга

en: By @name on @date
ru: @name, @date

en: By @name
ru: @name

en: Not in menu
ru: Не в меню

en: Alias: @alias
ru: Синоним: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: User autocomplete
ru: Автозаполнение пользователя

en: Initializing.
ru: Инициализация.

en: An error has occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ru: Пожалуйста, откройте <a href="@error_url">страницу ошибки</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
ru: Ваша страница будет частью выбранной книги.

en: 0 sec
ru: 0 сек

en: form
ru: форма

en: alert
ru: предупреждение

en: emergency
ru: авария

en: Filter log messages
ru: Фильтр системных сообщений

en: You must select something to filter by.
ru: Необходимо выбрать, что фильтровать.

en: New revision
ru: Новая редакция

en: The translation import of %filename failed.
ru: Импорт перевода из %filename завершился неудачей.

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Inserted
ru: Вставлено

en: filter
ru: фильтр

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: contact
ru: контакт

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Language settings
ru: Языковые настройки

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ru: Попытка перезапуска выполнения регулярных процедур (cron) в то время, как они уже выполняются.

en: Cron run completed.
ru: Выполнение регулярных процедур (cron) окончено.

en: Visitors
ru: Посетители

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Already added languages
ru: Уже добавленные языки

en: Language name
ru: Название языка

en: The content type %name has been updated.
ru: Тип материала %name был обновлен.

en: The content type %name has been added.
ru: Тип материала %name добавлен.

en: Contact form
ru: Контактная форма

en: Drag to re-order
ru: Изменить порядок можно, перетащив пункт мышкой.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ru: Сделанные в списке изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: The requested page could not be found.
ru: Запрашиваемая страница не найдена.

en: The user account %id does not exist.
ru: Учетной записи %id не существует.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ru: Попытка отключить несуществующую учётную запись: %id.

en: Requirements problem
ru: Несоответствие требованиям

en: Database configuration
ru: Конфигурация базы данных

en: Select an installation profile
ru: Выберите установочный профиль

en: Choose language
ru: Выберите язык

en: No profiles available
ru: Нет доступных профилей

en: The installation has encountered an error.
ru: В ходе установки произошла ошибка.

en: Configure site
ru: Настройка сайта

en: Installed %module module.
ru: Установлен модуль %module.

en: Choose profile
ru: Выбор профиля

en: Set up translations
ru: Установка переводов

en: Install site
ru: Установка сайта

en: Finish translations
ru: Завершение переводов

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ru: <em>Исходящий</em> адрес e-mail для автоматической отправки писем при регистрации, запроса нового пароля и других уведомлений. (Используйте адрес, связанный с вашим доменом, чтобы избежать попадания писем в спам)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ru: По умолчанию даты на сайте будут отображаться в выбранном часовом поясе.

en: Update notifications
ru: Оповещения об обновлениях

en: Check for updates automatically
ru: Проверять обновления автоматически

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ru: !name не может быть более %max знаков, сейчас его длина %length знаков.

en: GD2 image manipulation toolkit
ru: GD2 для обработки изображений

en: The GD toolkit is installed and working properly.
ru: Встроенная графическая библиотека GD2 установлена и работает правильно.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ru: Определяет качество обработки JPEG изображений. Значения от 0 до 100. Более высокое значение означает лучшее качество изображения, но и больший размер файла.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
ru: Для GD image toolkit требуется, чтобы GD module для PHP был установлен и правильно настроен. См. <a href="@url">документацию PHP</a>.

en: Right to left
ru: Справа налево

en: Left to right
ru: Слева направо

en: Add custom language
ru: Добавить другой язык

en: Save language
ru: Сохранить язык

en: Language name in English
ru: Наименование языка по-английски

en: Native language name
ru: Родное название языка

en: Direction that text in this language is presented.
ru: Направление письма на этом языке.

en: The default language cannot be deleted.
ru: Язык по умолчанию не может быть удалён.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ru: Удаление языка приведет к удалению из базы данных всех переводов, которые связаны с этим языком. Документы, для которых используется этот язык, после удаления будут переключены на использование нейтрального языка. Это действие нельзя отменить.

en: Language negotiation configuration saved.
ru: Настройки определения языка сохранены.

en: String contains
ru: Строка содержит

en: Search in
ru: Поиск в

en: Both translated and untranslated strings
ru: Переведённые и непереведённые строки

en: Only translated strings
ru: Только переведённые строки

en: Only untranslated strings
ru: Только непереведённые строки

en: Languages not yet added
ru: Языки ещё не добавлены

en: Import translation
ru: Импортировать перевод

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ru: Файл Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
ru: Импортировать в язык

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ru: Выберите язык, в который будет добавлен перевод. Если выбранный язык на сайте еще не установлен, то он будет установлен автоматически в процессе импорта.

en: The language %language has been created.
ru: Язык %language был успешно создан.

en: Export translation
ru: Экспортировать перевод

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ru: Выберите язык для экспорта перевода в формат <em>Gettext Portable Object (.po)</em>.

en: String not found.
ru: Строка не найдена.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ru: Отправленная строка содержит запрещённый HTML: %string

en: The string has been saved.
ru: Строка была успешно сохранена.

en: The string has been removed.
ru: Строка была удалена.

en: The language selected for import is not supported.
ru: Язык, выбранный для импорта, не поддерживается.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ru: Файл перевода %filename не имеет заголовка или его заголовок поврежден.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ru: Перевод полностью импортирован. Всего новых переведённых строк: %number, обновленных строк: %update, и удалённых строк: %delete.

en: Importing interface translations
ru: Импорт переводов интерфейса

en: Starting import
ru: Начало импорта

en: Error importing interface translations
ru: Ошибка при импорте переводов интерфейса

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ru: Попытка отправки строки перевода с запрещённым HTML: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ru: Файл %file импортирован в язык %locale. Добавлено строк — %number, обновлено — %update, удалено — %delete.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ru: Экспортирован файл перевода для %locale: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ru: Перевод экспортирован в файл: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ru: Обновлён JavaScript-файл перевода для языка "%language".

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ru: Создан JavaScript-файл перевода для языка %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ru: Произошла ошибка в процессе создания JavaScript-файла перевода для языка %language.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ru: Ошибка отправки e-mail (от %from к %to).

en: sort ascending
ru: сортировать по возрастанию

en: sort descending
ru: сортировать по убыванию

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ru: Действия над строками Unicode будут эмулироваться. Установите <a href="@url">расширение PHP mbstring</a> для улучшенной поддержки Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Включена перегрузка (overloading) мультибайтовых строк в PHP, но ее нужно отключить. Проверьте настройку <em>mbstring.func_overload</em> в php.ini. Подробности вы сможете найти в <a href="@url">документации по PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Конвертация ввода мультибайтовых строк в PHP включена, но ее нужно отключить. Проверьте настройку <em>mbstring.encoding_translation</em> в php.ini. Подробности Вы сможете найти в <a href="@url">документации по PHP mbstring</a>.

en: Standard PHP
ru: Стандартный PHP

en: PHP Mbstring Extension
ru: PHP-расширение Mbstring

en: Unicode library
ru: Библиотека Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ru: Не удалось конвертировать кодировку XML %s в UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ru: Неподдерживаемая кодировка %s. Установите iconv, GNU recode или mbstring для PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ru: Тип материала для ссылки %add-child должен быть одним из выбранных в качестве разрешенных.

en: Save book pages
ru: Сохранить страницы книги

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ru: Эта книга была изменена другим пользователем, ваши изменения не могут быть сохранены.

en: Title changed from %original to %current.
ru: Заголовок изменен с %original на %current.

en: Updated book %title.
ru: Обновлена книга %title.

en: book: updated %title.
ru: книга: обновлен %title.

en: Remove from book outline
ru: Удалить из оглавления книги

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ru: %title связана с дочерними страницами, которые будут автоматически перемещены для сохранения их связи с книгой. Для создания иерархии заново (в том виде, который она имела до удаления этой страницы), %title можно добавить вновь, используя вкладку Outline, а каждую из ее прежних дочерних страниц следует переместить вручную.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ru: Вы действительно хотите удалить %title из иерархии книг?

en: The post has been removed from the book.
ru: Материал был удален из книги.

en: Show block on all pages
ru: Показывать блок на всех страницах

en: Show block only on book pages
ru: Показывать блок только на страницах книг

en: This is the top-level page in this book.
ru: Это самая верхняя страница в этой книге.

en: No book selected.
ru: Ни одна книга не выбрана.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Родительская страница в книге. Максимальная глубина для книги и всех дочерних страниц равна !maxdepth. Некоторые страницы выбранной книги могут быть недоступны в качестве родительских, если их выбор превысит данное ограничение.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ru: %title представляет собой часть структуры книги и имеет связанные дочерние страницы. Если вы продолжите удаление, то дочерние страницы будут перемещены автоматически.

en: Re-order book pages and change titles
ru: Восстановление порядка страниц книги и изменение названий

en: Book page
ru: Страница книги

en: Delete the selected comments
ru: Удалить отмеченные комментарии

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ru: Позволяет пользователям комментировать и обсуждать опубликованные материалы.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ru: Примеры: 'Замечания по работе сайта' или 'Информация о товаре'.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ru: Контактная форма сайта не настроена. <a href="@add">Добавьте категорию</a>.

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ru: Создание системной контактной формы и настройка категорий для нее.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ru: Позволяет использовать контактные формы для отправки сообщений (общую для всего сайта и персональные).

en: View events that have recently been logged.
ru: Просмотр событий, недавно записанных в системный журнал.

en: Top 'page not found' errors
ru: Ошибки «страница не найдена»

en: View 'page not found' errors (404s).
ru: Просмотр ошибок "страница не найдена" (404).

en: Top 'access denied' errors
ru: Ошибки «отказ в доступе»

en: View 'access denied' errors (403s).
ru: Просмотр ошибок "отказ в доступе" (403).

en: Logs and records system events to the database.
ru: Регистрирует и записывает системные события в базу данных.

en: No roles may use this format
ru: Ни одна роль не может использовать данный формат

en: Allowed HTML tags: @tags
ru: Допустимые HTML-теги: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ru: Якоря используются для создания ссылок на другие страницы.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ru: По умолчанию теги перевода строк вставляются автоматически, поэтому используйте данный тег для добавления дополнительного перевода строки. В отличие от многих других тегов этот не имеет закрывающей пары. Поэтому следует использовать "/" перед закрывающей скобкой тега (т.е. указывать его так "&lt;br /&gt;") для совместимости с XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
ru: Текст с переводом строки <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ru: По умолчанию теги абзацев добавляются автоматически, так что используйте этот тег для создания дополнительных абзацев.

en: Paragraph one.
ru: Первый абзац.

en: Paragraph two.
ru: Второй абзац.

en: Emphasized
ru: Курсив

en: Cited
ru: Цитата

en: Coded text used to show programming source code
ru: Для отображения исходных текстов программ

en: Coded
ru: Исходный код

en: Bolded
ru: Полужирный

en: Italicized
ru: Курсив

en: Superscripted
ru: Верхний индекс

en: <sup>Super</sup>scripted
ru: <sup>Верхний</sup> индекс

en: Subscripted
ru: Нижний индекс

en: <sub>Sub</sub>scripted
ru: <sub>Нижний</sub> индекс

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ru: <abbr title="Сокращение">Сокр.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ru: <acronym title="Трёх-Буквенная Аббревиатура">ТБА</acronym>

en: Block quoted
ru: Цитата блоком

en: Quoted inline
ru: Цитата в тексте

en: Table header
ru: Заголовок таблицы

en: Table cell
ru: Ячейка таблицы

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ru: Нумерованный список – используйте &lt;li&gt; для начала каждого элемента списка

en: First item
ru: Первый элемент

en: Second item
ru: Второй элемент

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ru: Ненумерованный список – используйте &lt;li&gt; для начала каждого элемента списка

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ru: Списки определений похожи на другие списки HTML. &lt;dl&gt; начинает список определений, &lt;dt&gt; начинает определяемый термин и &lt;dd&gt; начинает описание определения.

en: First term
ru: Первый термин

en: First definition
ru: Первое определение

en: Second term
ru: Второй термин

en: Second definition
ru: Второе определение

en: Subtitle three
ru: Заголовок третьего уровня

en: Subtitle four
ru: Заголовок четвёртого уровня

en: Subtitle five
ru: Заголовок пятого уровня

en: Subtitle six
ru: Заголовок шестого уровня

en: Tag Description
ru: Описание тега

en: You Type
ru: Вы пишете

en: You Get
ru: Вы получаете

en: No help provided for tag %tag.
ru: Справки для тега %tag нет.

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: Quotation mark
ru: Кавычка

en: Character Description
ru: Описание символа

en: Lines and paragraphs break automatically.
ru: Строки и абзацы переносятся автоматически.

en: Compose tips
ru: Подсказки по редактированию

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ru: Язык по умолчанию этой учётной записи для e-mail и внешнего вида сайта.

en: This account's default language for e-mails.
ru: Язык по умолчанию этой учетной записи для e-mail.

en: Configure languages for content and the user interface.
ru: Настройка языков, используемых для материалов и интерфейса пользователей.

en: Submission form settings
ru: Настройки формы

en: This content type does not have a title field.
ru: Этот тип материала не содержит поля заголовка.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: The human-readable name %name is already taken.
ru: Удобочитаемое название %name уже занято.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ru: Вы действительно хотите удалить тип материала %type?

en: Added content type %name.
ru: Добавлен тип материалов %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ru: Вы уверены, что хотите перестроить права доступа к материалам сайта?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ru: Это действие перестраивает все права доступа к материалам сайта, что может занять продолжительное время. Это действие не может быть отменено.

en: language
ru: язык

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ru: Материал %title типа @type возвращен к редакции от %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ru: Редакция материала %title типа @type от %revision-date была удалена.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ru: @type: материал %title возвращен к редакции %revision.

en: Rebuilding content access permissions
ru: Обновление прав доступа к материалам

en: Content permissions have been rebuilt.
ru: Права доступа к материалам были обновлены.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ru: Права доступа к материалам не были успешно обновлены.

en: Add content type
ru: Добавить тип материала

en: Revert to earlier revision
ru: Вернуться к более ранней редакции

en: Delete earlier revision
ru: Удалить предыдущую редакцию

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ru: Позволяет добавлять материалы и отображать их на страницах сайта.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ru: Синоним %alias уже используется в этом языке.

en: The alias has been saved.
ru: Синоним был сохранён.

en: Filter aliases
ru: Фильтр синонимов

en: URL aliases
ru: Синонимы URL

en: Edit alias
ru: Изменить синоним

en: Delete alias
ru: Удалить синоним

en: Allows users to rename URLs.
ru: Позволяет пользователям переименовывать URL-адреса.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ru: Вы действительно хотите удалить поле %field?

en: checkbox
ru: флажок

en: Delete field
ru: Удалить поле

en: The index will be rebuilt.
ru: Индекс будет перестроен.

en: Minimum word length to index
ru: Минимальная длина слова для индексации

en: Simple CJK handling
ru: Простая обработка CJK

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Top search phrases
ru: Популярные поисковые запросы

en: View most popular search phrases.
ru: Просмотр наиболее популярных поисковых запросов.

en: Enables site-wide keyword searching.
ru: Позволяет проводить на сайте поиск по ключевым словам.

en: Logs and records system events to syslog.
ru: Регистрирует и записывает события в системный журнал.

en: Shortcut icon settings
ru: Настройки иконки

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ru: Иконка вашего сайта (называемая также favicon) отображается большинством браузеров в адресной строке и в закладках.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ru: @module (<span class="admin-missing">отсутствует</span>)

en: Confirm uninstall
ru: Подтвердите удаление

en: No modules selected.
ru: Ни один модуль не выбран.

en: The selected modules have been uninstalled.
ru: Выбранные модули удалены.

en: Default 403 (access denied) page
ru: Страница по умолчанию для ошибки 403 (доступ закрыт)

en: Default 404 (not found) page
ru: Страница по умолчанию для ошибки 404 (не найдено)

en: Caches cleared.
ru: Кэш очищен

en: Select an image processing toolkit
ru: Выбрать набор инструментов для обработки изображений

en: Number of items in each feed
ru: Количество элементов на каждую RSS-ленту

en: Default number of items to include in each feed.
ru: Количество элементов  (по умолчанию) включаемых в RSS-ленту.

en: Feed content
ru: Содержимое ленты

en: Titles plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ru: Глобальные настройки отображения содержания элементов в RSS-ленте.

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: Cron run failed.
ru: Запуск <em>cron</em> неудачен.

en: No modules are available to uninstall.
ru: Нет доступных для удаления модулей.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ru: Для этой темы требуется PHP версии @php_required и она несовместима с PHP версии !php_version.

en: Image toolkit
ru: Средства обработки изображений

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ru: Выбор пакета обработки графических файлов (если установлено несколько пакетов).

en: RSS publishing
ru: Публикация RSS

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Date and time lookup
ru: Поиск даты и времени

en: Clean URL check
ru: Проверка чистых ссылок

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ru: Просмотр отчёта о работе сайта и обнаруженных проблемах.

en: -1 (Unlimited)
ru: -1 (Неограниченный)

en: PHP register globals
ru: Глобальные переменные в PHP

en: Enabled ('@value')
ru: Включено ('@value')

en: PHP memory limit
ru: Ограничение памяти PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ru: Обратите внимание, что увеличение лимита памяти PHP до %memory_minimum_limit поможет предотвратить появление ошибок во время инсталляции.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ru: Обратите внимание, что увеличение лимита памяти PHP до %memory_minimum_limit поможет предотвратить появление ошибок в процессе обновления.

en: Not protected
ru: Не защищён

en: Cron has not run recently.
ru: Cron давно не запускался.

en: Cron maintenance tasks
ru: Регулярные задания Cron

en: The directory %directory is not writable.
ru: Каталог %directory недоступен для записи.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ru: Вам следует установить правильный каталог на странице <a href="@admin-file-system">настроек файловой системы</a> или дать  права доступа на запись к этому каталогу.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ru: Запись разрешена (<em>публичный</em> метод загрузки)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ru: Запись разрешена (<em>приватный</em> метод загрузки)

en: Database updates
ru: Обновления базы данных

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ru: Для работы включенных модулей требуется обновление базы данных. Вам следует немедленно <a href="@update">запустить скрипт</a> обновления.

en: Access to update.php
ru: Доступ к update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ru: Отображает основные настройки сайта для администраторов.

en: Reset to alphabetical
ru: Сортировать по алфавиту

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ru: Термины упорядочиваются сначала по весу, а затем по названию.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ru: Вы действительно хотите вернуть словарь %title к алфавитному порядку?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ru: Сброс словарей приведет к отмене всех пользовательских настроек и сортирует пункты по алфавиту.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ru: Вернуть словарь %name к отображению в порядке алфавита.

en: Translation settings
ru: Настройки переводов

en: Flag translations as outdated
ru: Отмечает переводы как устаревшие

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ru: Если вы внесли существенное изменение, требующее обновления перевода, то вы можете пометить все переводы этого сообщения как устаревшие. Это не изменит никакого другого свойства тех сообщений, как то, были ли они опубликованы или нет.

en: This translation needs to be updated
ru: Необходимо обновление данного перевода

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ru: Если эта опция включена, то данный перевод должен быть обновлен, потому что исходное сообщение изменилось. Снимите отметку, если перевод стал современным.

en: Content translation
ru: Перевод материалов

en: Allows content to be translated into different languages.
ru: Позволяет переводить материал на различные языки.

en: Last checked: @time ago
ru: Последняя проверка: @time назад

en: Last checked: never
ru: Последняя проверка: никогда

en: Includes: %includes
ru: Включает %includes

en: Disabled themes
ru: Отключённые темы

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ru: Найдено обновление для одного или более модуля или темы. Чтобы обеспечить правильное функционирование вашего сайта, вам необходимо как можно скорее их обновить.

en: Notify user when account is activated.
ru: Уведомить пользователя, когда учётная запись активирована.

en: Notify user when account is blocked.
ru: Уведомить пользователя, когда учётная запись заблокирована.

en: Picture guidelines
ru: Пояснения к отправке изображений

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ru: Этот текст показывается в форме загрузки в дополнение к стандартным подсказкам. Можно использовать для помощи или инструкций пользователям.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
ru: Извините, %name не распознано как имя пользователя или e-mail адрес.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ru: Дальнейшие инструкции отправлены на указанный адрес электронной почты.

en: %name has been deleted.
ru: %name был удален.

en: You must enter a username.
ru: Необходимо указать имя пользователя.

en: The username cannot begin with a space.
ru: Имя пользователя не может начинаться с пробела.

en: The username cannot end with a space.
ru: Имя пользователя не может заканчиваться пробелом.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ru: Имя пользователя не может содержать несколько пробелов подряд.

en: The username contains an illegal character.
ru: Имя пользователя содержит недопустимый символ.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ru: Имя пользователя %name слишком длинное. Оно должно иметь длину не более %max символов.

en: Signature settings
ru: Настройки подписи

en: Delete picture
ru: Удалить изображение

en: Check this box to delete your current picture.
ru: Для удаления вашего текущего аватара установите флажок.

en: Deleted user: %name %email.
ru: Удалён пользователь: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ru: Определение доступа к возможностям путём выбора прав доступа для ролей.

en: Manages the user registration and login system.
ru: Управляет регистрацией и авторизацией на сайте.

en: Run the clean URL test
ru: Запустить проверку чистых ссылок

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ru: Заголовок будет использован для всплывающей подсказки при наведении мыши.

en: Progress indicator
ru: Индикатор прогресса

en: Bar with progress meter
ru: Полоса с указателем прогресса выполнения

en: Throbber
ru: Троббер (индикатор без указания прогресса выполнения)

en: The file upload failed. %upload
ru: Ошибка загрузки файла. %upload

en: URL to file
ru: URL файла

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ru: Неустранимые ошибки. Размер загружаемого файла вероятно превысил максимально допустимый размер файла (@size), который поддерживает данный сервер.

en: Starting upload...
ru: Начинается загрузка...

en: Uploading... (@current of @total)
ru: Загрузка... (@current из @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ru: Ваш сервер способен отображать прогресс загрузки файла с использованием стандарта APC RFC1867. Имейте в виду, что поддерживается одновременная загрузка только одного файла. Рекомендуется использовать <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress</a>, если это возможно.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ru: Включено (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ru: Включено (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ru: Прогресс загрузки

en: Interface
ru: Интерфейс

en: @size KB
ru: @size КБ

en: @size MB
ru: @size МБ

en: @size GB
ru: @size ГБ

en: @size TB
ru: @size ТБ

en: @size PB
ru: @size ПБ

en: @size EB
ru: @size ЭБ

en: @size ZB
ru: @size ЗБ

en: @size YB
ru: @size ЙБ

en: All messages
ru: Все сообщения

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ru: В файле перевода %filename содержится ошибка: "msgctxt" является неожиданным в строке %line.

en: The name of the site.
ru: Название сайта.

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Bottom center
ru: Внизу в центре

en: Binary Data
ru: Двоичные данные

en: Format string
ru: Строка формата

en: Removed date format %format.
ru: Удалён формат даты %format.

en: Add format
ru: Добавить формат

en: Allow users to add additional date formats.
ru: Разрешить пользователям добавлять дополнительные форматы дат.

en: Delete date format
ru: Удалить формат даты

en: Allow users to delete a configured date format.
ru: Разрешить пользователям удалять настроенный формат даты.

en: Configure date formats for each locale
ru: Настроить форматы дат для каждого языка

en: Content type name
ru: Название типа материала

en: @field_name (Locked)
ru: @field_name (Заблокировано)

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: - Select a widget -
ru: - Выберите виджет -

en: Type of data to store.
ru: Тип данных для хранения.

en: Form element to edit the data.
ru: Вид элемента формы для редактирования данных.

en: - Select an existing field -
ru: - Выберите существующее поле -

en: Field to share
ru: Поле для совместного использования

en: Add new field: you need to provide a label.
ru: Добавление нового поля: необходимо ввести метку поля.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ru: Добавление нового поля: необходимо указать имя поля.

en: Add new field: you need to select a field type.
ru: Добавление нового поля: необходимо выбрать тип поля.

en: Add new field: you need to select a widget.
ru: Добавление нового поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add new field: invalid widget.
ru: Добавление нового поля: ошибочный виджет.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ru: Добавление существующего поля: необходимо ввести метку поля.

en: Add existing field: you need to select a field.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать поле.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add existing field: invalid widget.
ru: Добавление существующего поля: ошибочный виджет.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано и не может быть отредактировано.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ru: Максимальное количество значений поля, которые пользователи смогут ввести.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ru: При выборе 'Не ограничено' появится кнопка 'Добавить ещё', что позволит пользователю добавить любое количество значений.

en: Regional settings
ru: Региональные настройки

en: Rotate
ru: Вращение

en: width @width
ru: ширина @width

en: height @height
ru: высота @height

en: upscaling allowed
ru: разрешено увеличение

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ru: случайно между -@degrees&deg и @degrees&deg

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Structure
ru: Структура

en: User %name successfully logged in.
ru: Пользователь %name успешно вошёл в систему

en: Raw "@raw" found
ru: Найдено "@raw"

en: Raw "@raw" not found
ru: Сырой ввод "@raw" не найден

en: "@text" found
ru: Найдено «@text»

en: "@text" not found
ru: "@text" не найдено

en: Pattern "@pattern" found
ru: Найден шаблон «@pattern»

en: Pattern "@pattern" not found
ru: Шаблон "@pattern" не найден

en: Checkbox field @id is checked.
ru: Флажок поля @id установлен.

en: Checkbox field @id is not checked.
ru: Флажок @id не установлен.

en: Verbose message
ru: Подробное сообщение

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ru: Выберите тест(ы) или группу(ы) тестов для запуска, и нажмите <em>Запустить тесты</em>.

en: All (@count)
ru: Всего (@count)

en: Pass (@count)
ru: Пройдено (@count)

en: Fail (@count)
ru: Ошибок (@count)

en: Return to list
ru: Возврат к списку

en: Clear results after each complete test suite run
ru: Очистить результаты после каждого полного набора тестового запуска

en: Provide verbose information when running tests
ru: Предоставлять подробную информацию при работе тестов

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ru: Подробные данные будут напечатаны наряду со стандартными и могут использоваться для отладки. Подробные данные будут удалены с каждого запуска набора тестов. Подробные данные очень детализированы и используются только для отладки.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ru: Настройки аутентификации HTTP, используемые SimpleTest во время тестирования. Используются, когда сайт требует базовую HTTP-идентификацию.

en: The test run did not successfully finish.
ru: Пробный запуск не был завершён успешно.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ru: Очистка результатов отключена и таблицы результатов тестов не будут удалены.

en: No leftover tables to remove.
ru: Не осталось таблиц для удаления.

en: Test result
ru: Результат теста

en: View result of tests.
ru: Просмотреть результат тестов.

en: Comment permalink
ru: Постоянная ссылка комментария

en: Delete style
ru: Удалить стиль

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ru: Это право наследуется от роли «Авторизированный пользователь».

en: Cancel account
ru: Удаление учётной записи

en: Administrator role
ru: Роль администратора

en: No revision
ru: Нет редакции

en: @number comments per page
ru: @number комментариев на страницу

en: Requires a title
ru: Требуется заголовок

en: Private files
ru: Приватные файлы

en: The unique ID of the comment.
ru: Уникальный ID комментария.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ru: IP адрес компьютера, с которого был сделан комментарий.

en: The name left by the comment author.
ru: Имя, оставленное автором комментария.

en: The email address left by the comment author.
ru: Email, оставленный автором комментария.

en: The home page URL left by the comment author.
ru: URL домашней страницы, оставленный автором комментария.

en: The formatted content of the comment itself.
ru: Форматированное содержимое комментария.

en: The URL of the comment.
ru: URL этого комментария.

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: The URL of the comment's edit page.
ru: URL страницы редактирования комментария.

en: The date the comment was posted.
ru: Дата добавления комментария.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ru: Родитель комментария, если комментарии включены.

en: The node the comment was posted to.
ru: Материал, к которому был добавлен комментарий.

en: The author of the comment, if they were logged in.
ru: Автор комментария, если он вошел.

en: The number of comments posted on a node.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: New comment count
ru: Количество новых комментариев

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ru: Количество опубликованных комментариев материала с момента последнего прочтения.

en: The unique ID of the node's latest revision.
ru: Уникальный идентификатор последней редакции материала.

en: Translation set ID
ru: ID перевода

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
ru: Уникальный ID версии материала на первоначальном языке, если такой существует.

en: The URL of the node.
ru: URL этого материала.

en: The URL of the node's edit page.
ru: URL страницы редактирования материала.

en: Date changed
ru: Дата изменения

en: The date the node was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления материала.

en: The author of the node.
ru: Автор материала.

en: The slogan of the site.
ru: Слоган сайта.

en: The administrative email address for the site.
ru: Административный email для сайта.

en: Login page
ru: Страница входа

en: The URL of the site's login page.
ru: URL страницы входа на сайт.

en: The unique ID of the uploaded file.
ru: Уникальный ID загружаемого файла.

en: The name of the file on disk.
ru: Имя файла на диске.

en: The web-accessible URL for the file.
ru: URL веб-доступа для файла

en: The date the file was most recently changed.
ru: Дата последнего изменения файла.

en: The user who originally uploaded the file.
ru: Пользователь, который первым загрузил файл.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ru: Уникальный идентификатор термина таксономии.

en: The name of the taxonomy term.
ru: Имя термина таксономии.

en: The optional description of the taxonomy term.
ru: Необязательное описание термина таксономии.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ru: Количество материалов, отмеченных термином таксономии.

en: The URL of the taxonomy term.
ru: URL термина таксономии.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит термин.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ru: Необязательное описание словаря таксономии.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ru: Количество материалов, отмеченных терминами, принадлежащими словарю таксономии.

en: Term count
ru: Количество терминов

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ru: Количество терминов, принадлежащих словарю таксономии.

en: The unique ID of the user account.
ru: Уникальный номер учётной записи

en: The email address of the user account.
ru: Email-адрес учётной записи пользователя

en: The URL of the account profile page.
ru: URL этого профиля учётной записи.

en: The date the user last logged in to the site.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: The date the user account was created.
ru: Дата создания учётной записи пользователя.

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: You are not allowed to access this page.
ru: У вас нет доступа к этой странице.

en: Authorize file system changes
ru: Разрешить изменения в файловой системе

en: It appears you have reached this page in error.
ru: Похоже вы попали на эту страницу по ошибке.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ru: Cron не может быть запущен, поскольку был использован неверный ключ.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ru: Cron не может быть запущен, поскольку сайт находится в режиме технического обслуживания.

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
ru: Извините, но для продолжения установки необходимо выбрать язык.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ru: Не удается найти ни одного установочного профиля. Они определяют, какие модули следует включить и что записывать в базу данных. Профили нужны для продолжения процесса инсталляции.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
ru: К сожалению, выбранный вами профиль не может быть загружен.

en: Settings file
ru: Файл настроек

en: The settings file does not exist.
ru: Отсутствует файл настроек.

en: The %file file exists.
ru: Файл %file существует.

en: The settings file is not writable.
ru: Файл настроек недоступен для записи.

en: Receive e-mail notifications
ru: Получать оповещения по электронной почте

en: No pending updates.
ru: Ожидаемых обновлений нет.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
ru: Произошла ошибка при обработке запроса: сервер получил неверный ввод.

en: Invalid form POST data.
ru: Некорректные POST-данные формы.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ru: Невозможно продолжить, нет доступных методов передачи файлов

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
ru: ВНИМАНИЕ: Вы не используете шифрованное соединение, поэтому ваш пароль будет отправлен как простой текст. <a href="@https-link">Узнать больше</a>.

en: To continue, provide your server connection details
ru: Для продолжения, предоставьте свои данные подключения к серверу

en: Connection method
ru: Метод соединения

en: Enter connection settings
ru: Введите настройки соединения

en: @backend connection settings
ru: Настройки соединения @backend

en: Change connection type
ru: Измените тип соединения

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
ru: Ошибка, этот тип протокола соединения (%backend) не существует.

en: No active batch.
ru: Нет активных заданий.

en: Site under maintenance
ru: Сайт в режиме обслуживания

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ru: Архиваторы способны оперировать только с локальными файлами: %file не поддерживается

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ru: Файл %source не может быть загружен потому что файл с таким именем уже существует в каталоге %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ru: Имя файла превышает предел в 240 символов. Пожалуйста, переименуйте файл и повторите попытку.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ru: %path является каталогом и не может быть удален с помощью file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ru: Файл %path неизвестного типа и поэтому не был удален.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ru: Невозможно установить права на %uri.

en: Completed @current of @total.
ru: Выполнено @current из @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ru: Не удалось запустить все задачи на сервере баз данных. Задача %task не найдена.

en: Required modules
ru: Обязательные модули

en: Required modules not found.
ru: Обязательный модуль не найден.

en: system
ru: система

en: %module module uninstalled.
ru: модуль %module деинсталирован.

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Martin (French part)
ru: Остров Святого Мартина (французская часть)

en: Use the default site language (@language_name).
ru: Использовать язык сайта по умолчанию (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
ru: Файл перевода %filepath содержит ошибку: невозможно обработать форму множественного числа.

en: No strings available.
ru: Нет доступных строк.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ru: @count запрещённых HTML строк в %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ru: JavaScript файл перевода %file.js был утрачен.

en: Class %class does not implement interface %interface
ru: Класс %class не реализует интерфейс %interface

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: %module module enabled.
ru: модуль %module включён.

en: %module module disabled.
ru: %module отключен.

en: Status message
ru: Статус

en: Unable to determine the type of the source directory.
ru: Невозможно определить тип исходного каталога.

en: Cannot determine the type of project.
ru: Невозможно определить тип проекта

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ru: Неисправимая ошибка во время обновления, отказ при очистке каталога установки.

en: File Transfer failed, reason: !reason
ru: Передача файла не удалась, причина: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ru: Невозможно создать %directory по следующим причинам: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ru: Возникла AJAX HTTP ошибка.

en: HTTP Result Code: !status
ru: Полученный код HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ru: AJAX HTTP-запрос неожиданно завершён.

en: Debugging information follows.
ru: Следует отладочная информация.

en: Path: !uri
ru: Путь: !uri

en: StatusText: !statusText
ru: Текст Состояния: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ru: Текст Ответа: !responseText

en: Ensure that each block description is unique.
ru: Удостоверьтесь, что каждый блок имеет уникальное описание.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ru: Управление визуальным построением блоков, из которых состоит страница. Блоки — это прямоугольники с содержимым, которые отображаются в области веб-страницы.

en: No books available.
ru: Книг нет.

en: Content types allowed in book outlines
ru: Типы материалов, разрешённые в оглавлении книги

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ru: Пользователи с правом «%outline-perm» могут включать в оглавление материалы всех типов.

en: Administer book outlines
ru: Управление оглавлением книг

en: Create new books
ru: Создать новые книги

en: Add content and child pages to books
ru: Добавить материал и дочерние страницы к книгам

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ru: <em>Книги</em> имеют встроенную иерархическую навигацию. Используются для справочников и руководств.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ru: Позволяет пользователям создавать и организовывать связанные материалы в оглавление.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека PHP GD не включена или её версия устарела. Информацию об этой библиотеке можно найти на странице <a href="@url">PHP image documentation</a>.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ru: Позволяет администратору изменять цветовую схему для совместимых тем

en: Select one or more comments to perform the update on.
ru: Выберите один или более комментарий, для обновления.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ru: Не похоже, чтобы там были какие-либо комментарии для удаления, или отмеченный комментарий был удалён другим администратором.

en: Deleted @count comments.
ru: Удалено комментариев: @count.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ru: Удалён комментарий @cid и все ответы.

en: Comment approved.
ru: Комментарий одобрен.

en: Tokens for comments posted on the site.
ru: Токены для комментариев на этом сайте.

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Unapproved comments (@count)
ru: Неодобренные комментарии (@count)

en: Edit own comments
ru: Правка своих комментариев

en: Number of recent comments
ru: Количество последних комментариев

en: Default comment setting for new content
ru: Настройки комментариев по умолчанию для нового материала

en: Show reply form on the same page as comments
ru: Показывать форму ответа на той же странице, что и комментарии

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ru: Ваш комментарий был отправлен администраторам сайта и будет опубликован после проверки.

en: Your comment has been posted.
ru: Комментарий добавлен.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ru: <a href="@login">Войдите</a> или <a href="@register">зарегистрируйтесь</a>, чтобы отправлять комментарии

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ru: <a href="@login">Войдите</a>, чтобы оставлять комментарии

en: Flat list
ru: Плоский список

en: Threaded list
ru: Ветвящийся список

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ru: Просмотр и правка опубликованных комментариев и комментариев ждущих проверки.

en: Unapproved comments
ru: Неодобренные комментарии

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ru: Вы не можете отправить более %limit сообщений в @interval. Попробуйте позже.

en: Contact @username
ru: Связаться с @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
ru: %sender-name (@sender-from) отправлено по электронной почте %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
ru: %sender-name (@sender-from) послал e-mail %recipient-name.

en: Administer contact forms and contact form settings
ru: Управление контактными формами и их настройка

en: Use the site-wide contact form
ru: Использование общей контактной формы сайта

en: Use users' personal contact forms
ru: Использование персональных контактных форм пользователей

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
ru: !sender-name (!sender-url) отправлено сообщение с использованием контактной формы в !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
ru: !sender-name (!sender-url) отправил вам сообщение через контактную форму (!form-url) с сайта !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
ru: Если вы не хотите получать такие сообщения по электронной почте, то можете изменить настройки в !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ru: Разрешить другим пользователям связываться с вами с помощью <a href="@url">персональной контактной формы</a>, которая позволяет скрывать ваш email-адрес. Обратите внимание, что привилегированные пользователи, например, администраторы сайта всегда могут связаться с вами, даже если вы отключите свою контактную форму.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
ru: Включать персональные контактные формы по умолчанию при регистрации.

en: Changing this setting will not affect existing users.
ru: Изменение этой настройки не коснется существующих пользователей.

en: Use contextual links
ru: Использование контекстных ссылок

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
ru: Используйте контекстные ссылки для выполнения действий, связанных с элементами страницы.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ru: Предоставляет контекстные ссылки для выполнения действий, связанных с элементами страницы.

en: Clear log messages
ru: Очистка сообщений журнала

en: Database log cleared.
ru: Журнал базы данных очищен.

en: Field validation errors
ru: Ошибка проверки поля

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
ru: Попытка создания поля неизвестного типа %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
ru: Попытка создать поле неизвестного типа системы хранения данных %type.

en: Default SQL storage
ru: SQL хранилище по умолчанию

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
ru: Поля хранятся в локальной базе данных SQL. Для каждого поля используется своя таблица.

en: Stores field data in an SQL database.
ru: Хранение данных о полях в БД SQL.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
ru: Это поле сохраняет простые "вкл/выкл" или "да/нет" опции.

en: List (text)
ru: Список (текст)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
ru: Если количество доступных для выбора значений этого поля будет больше одного, то будут использоваться флажки. Если в этом поле можно выбрать только одно значение, то будут использоваться радиокнопки.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ru: Допустимые в метках HTML-теги: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ru: Значение этого поля определяется функцией %function и не может быть изменено.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ru: Список допустимых значений: каждый ключ должен быть целым или десятичным числом.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ru: Список допустимых значений: каждый ключ должен быть текстовой строкой длиной не более 255 символов.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ru: Список допустимых значений: ключи должны быть целочисленными

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
ru: Определяет списочные типы полей. Для создания список используйте опции.

en: This field stores a number in the database as an integer.
ru: Это поле сохраняет цифру в базе данных как целое число.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Это поле хранит в базе данных число в фиксированном десятичном формате.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ru: Это поле сохраняет значение в базе данных в формате плавающей точки.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ru: Минимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ru: Максимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ru: Введите префикс, который будет использоваться для значения. Пример: «€ ». Для разделения одиночного и множественного значения используйте вертикальную черту. Пример: «килограмм|килограммы». Если префикс использовать не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: This field stores varchar text in the database.
ru: Это поле хранит текст varchar в базе данных.

en: This field stores long text in the database.
ru: Это поле хранит полный текст в базе данных.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ru: Это поле хранит полный текст вместе с необязательным кратким тестом в базе данных.

en: Filtered text (user selects text format)
ru: С применением фильтров (формат текста выбирается пользователем)

en: Summary input
ru: Ввод краткого содержания

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ru: Это позволяет авторам заполнять анонс, который будет выводится вместо автоматически урезанной версии текста.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
ru: %name: длина текста не может быть более %max символов.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
ru: %name: анонс не может быть более %max символов.

en: Summary or trimmed
ru: Краткое содержание или обрезанный текст

en: Text area with a summary
ru: Текстовая область с анонсом

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ru: Оставьте поле пустым, чтобы анонс сформировался из первых фраз полного содержимого материала.

en: Hide summary
ru: Скрыть анонс

en: Edit summary
ru: Редактировать анонс

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
ru: Полю %field (@field_name) требуется виджет %widget_type widget, предоставляемый модулем %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
ru: Неактивные поля будут показаны только после того, как будут включены предоставляющие их модули. Следующие поля неактивны: !list

en: Change widget type.
ru: Изменить тип виджета.

en: Delete instance.
ru: Удалить экземпляр.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ru: Поле %label  не может быть добавлено потому, что оно

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ru: Проблема при создании экземпляра поля %label: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ru: Эти настройки будут всегда применяться к полю «%field» независимо от того, где оно используется. Так как эти настройки влияют на способ хранения информации в базе данных, то они не могут быть изменены после добавления данных.

en: %field has no field settings.
ru: %field не содержит настроек для поля.

en: Updated field %label field settings.
ru: Настройки поля «%label» обновлены.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ru: Попытка обновить поле %label не удалась: %message.

en: Change widget
ru: Изменение виджета

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
ru: Вид формы элемента, используемый при создании материала «%type».

en: Changed the widget for field %label.
ru: Виджет для поля %label изменён.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
ru: Проблема изменения веса для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
ru: Это поле <strong>заблокировано</strong> и не может быть удалено.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ru: Поле %field было удалено из типа материалов %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
ru: Эти настройки применяются только к полю %field в материалах типа %type.

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
ru: Эти настройки будут всегда применяться к полю «%field» независимо от того, где оно используется. Так как эти настройки влияют на способ хранения информации в базе данных, то они не могут быть изменены после добавления данных.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
ru: Эти настройки применяются для поля %field везде, где оно используется.

en: The default value for this field, used when creating new content.
ru: Значение по умолчанию будет использовано при создании нового материала.

en: Saved %label configuration.
ru: Конфигурация %label сохранена.

en: Save and add fields
ru: Сохранить и добавить поля

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Field UI
ru: UI поля

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ru: Данное поле хранит идентификатор файла как целочисленное значение.

en: Enable <em>Display</em> field
ru: Включить поле «Вывод»

en: Files displayed by default
ru: Файлы, отображаемые по умолчанию

en: Upload destination
ru: Хранилище

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ru: Укажите конечное место сохранения файлов. Личное хранилище файлов занимает больше ресурсов, чем общедоступное, но позволяет ограничить доступ к файлам только данным полем.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Необязательный каталог внутри каталога для загрузок, который будет создан для хранения файлов этого поля. Не добавляйте косую черту в начале и в конце пути.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Максимальный размер файла. Введите значение подобным образом: «512» (понимается как байты), «80 KB» (килобайты), «50 MB» (мегабайты). Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным. В этом случае максимальный размер файла будет определяться параметрами PHP (текущее ограничение: <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ru: Параметр "!name" должен содержать правильное значение. Вы можете оставить поле пустым или ввести строку, например "512" (байт), "80 KB" (килобайт) или "50 MB" (мегабайт).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ru: Список допустимых расширений не верен. Удостоверьтесь что в списке нет ведущей точки у каждого расширения и что расширения разделены запятыми или пробелами

en: Generic file
ru: Обычный файл

en: Table of files
ru: Таблица файлов

en: Add a new file
ru: Добавить новый файл

en: Include file in display
ru: Включить файл в отображение

en: Files must be less than !size.
ru: Максимальный размер файла: !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ru: Допустимые типы файлов: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ru: Произошла неустранимая ошибка. Попробуйте перезагрузить форму и отправить заново.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
ru: Файл, ссылающийся на поле !name, не существует.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
ru: Файл в поле !name не был загружен.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ru: Каталог отгрузки %directory для поля файла !name невозможно создать или к нему нет доступа. Поэтому недавно загруженные файлы не могут быть сохранены в данном каталоге и отгрузка отменена.

en: Add text format
ru: Добавить текстовый формат

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ru: Этот формат может использоваться всеми ролями и это не может быть изменено.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ru: Имена текстовых форматов должны быть уникальны. Формат с именем %name уже существует.

en: Added text format %format.
ru: Добавлен текстовый формат %format.

en: Text formats
ru: Текстовые форматы

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ru: Предупреждение: в зависимости от включенных в этом формате фильтров, это право может влиять на безопасность сайта.

en: Use the !text_format text format
ru: Использование текстового формата !text_format

en: Limit allowed HTML tags
ru: Пропускать только разрешенные HTML-теги

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ru: Заменять переводы строк соответствующими HTML-тегами (т.е. <code>&lt;br&gt;</code> и <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ru: Преобразовывать адреса в ссылки

en: Correct faulty and chopped off HTML
ru: Исправлять неправильный и обрезанный HTML

en: Display any HTML as plain text
ru: Показывать любой HTML как простой текст

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
ru: Список доступных HTML-тегов. Атрибуты событий JavaScript, URL JavaScript и CSS всегда удаляются.

en: Display basic HTML help in long filter tips
ru: Показывать справку по разрешённым HTML-тегам

en: Add rel="nofollow" to all links
ru: Добавить ко всем ссылкам атрибут «rel="nofollow"»

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ru: Этот сайт поддерживает HTML. В то время как полное изучение HTML может быть весьма непростым, изучение небольшого числа основных тегов HTML не составит сложности. Эта таблица иллюстрирует примеры использования каждого тега на этом сайте.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
ru: Для более подробной информации обратитесь к <a href="@html-specifications">спецификациям HTML</a> W3C или найдете в любимом поисковике другие сайты, обучающие HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ru: Большинство малоиспользуемых символов могут быть введены безо всяких проблем.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ru: Если проблемы всё же возникают, попробуйте использовать сущности HTML. Типичный пример выглядит так: &amp;amp; для символа амперсанда &amp;. Полный список сущностей HTML смотрите на <a href="@html-entities">соответствующей странице спецификации HTML</a>. Некоторые из доступных символов:

en: No HTML tags allowed.
ru: HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст

en: Filters content in preparation for display.
ru: Фильтры содержимого в рамках подготовки к отображению.

en: Image style name
ru: Название стиля изображения

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ru: Это имя используется в адресах генерируемых изображений. Используйте только строчные буквы, цифры, подчёркивание (_) и дефис (-).

en: Select a new effect
ru: Выберите новый эффект

en: Update style
ru: Обновить стиль

en: Select an effect to add.
ru: Выберите добавляемый эффект.

en: The image effect was successfully applied.
ru: Эффект применён.

en: Style name
ru: Название стиля

en: Style %name was created.
ru: Стиль %name был создан.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ru: Пожалуйста, используйте для названия стилей только строчные буквы, цифры, подчёркивание (_) и дефис (-).

en: No replacement, just delete
ru: Без замены, только удаление

en: Replacement style
ru: Стиль замены

en: Optionally select a style before deleting %style
ru: Не обязательно: выберите стиль до удаления %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
ru: Если этот стиль используется на сайте, вы можете выбрать другой в качестве замены. Все изображения, созданные предыдущим стилем, будут удалены.

en: Style %name was deleted.
ru: Стиль %name был удален.

en: Revert the %style style?
ru: Вернуться к стилю %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
ru: Восстановление этого стиля удалит все сделанные изменения настроек и восстановит предоставленный модулем @module вид по умолчанию.

en: Edit %label effect
ru: Редактирование эффекта «%label»

en: Add %label effect
ru: Добавление эффекта «%label»

en: Update effect
ru: Обновить эффект

en: Add effect
ru: Добавить эффект

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ru: Вы действительно хотите удалить у стиля «%style» эффект «@effect»?

en: The image effect %name has been deleted.
ru: Эффект «%name» удалён.

en: !name must be a hexadecimal color value.
ru: !name должно быть шестнадцатеричнімм значением цвета.

en: Width and height can not both be blank.
ru: Ширина и высота должны быть указаны.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ru: Удаляемая при обрезке часть.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ru: Цвет, которым будет закрашена часть четырёхугольника, которая появится в результате поворота исходного изображения. Вводи значение в шестнадцатеричном формате, например, введите «#ffffff», чтобы использовать белый цвет или «#000000», чтобы использовать чёрный цвет.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ru: В данный момент стилей нет. <a href="!url">Добавить новый</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ru: Эффектов нет.

en: view actual size
ru: открыть оригинальный размер

en: Sample original image
ru: Пример исходного изображения

en: Sample modified image
ru: Пример измененного изображения

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ru: Изменение размера, делает изображение соответствующим введённым размерам, без соблюдения исходных пропорций. Это может привести к растягиванию или сплющиванию итогового изображения, если пропорции введённых размеров, не будут соответствовать пропорциям исходного изображения.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ru: Масштабирование позволяет изменить размеры изображения с сохранением пропорций. Если введён размер только одной стороны, то размер другой будет вычислен автоматически. Если введены два размера, то каждое будет определять максимальный размер по своему направлению и применяться в зависимости от формата изображения.

en: Scale and crop
ru: Масштабирование и обрезка

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
ru: Обрезка удаляет часть изображения, чтобы привести его в соответствие с указанными размерами.

en: Desaturate
ru: Обесцвечивание

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ru: Обесцвечивание преобразовывает изображение в оттенки серого.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ru: Вращение поворачивает изображение на заданный угол. Это может привести к изменению пропорций изображения, вследствие необходимости заполнить пространство по диагоналям.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при изменении размера изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при масштабировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при кадрировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при масштабировании и кадрировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при обесцвечивании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при вращении изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ru: Данное поле хранит идентификатор изображения как целочисленное значение.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ru: Если изображение не загружено, то будет отображаться стандартное изображение.

en: Enable <em>Alt</em> field
ru: Показывать поле для ввода атрибута «alt»

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
ru: Параметр «alt» позволяет ввести для изображения альтернативный текст. Этот текст используется устройствами чтения с экрана, поисковыми системами и показывается браузером вместо изображения в том случае, когда изображение не может быть загружено.

en: Enable <em>Title</em> field
ru: Показывать поле для ввода атрибута «title»

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ru: Параметр <em>title</em> устанавливает альтернативный текст в виде подсказки, появляющейся при наведении курсора мыши на изображение.

en: Preview image style
ru: Стиль изображения при предпросмотре

en: no preview
ru: нет предпросмотра

en: The preview image will be shown while editing the content.
ru: Выберите стиль, который будет использоваться для изображения при редактировании материала.

en: Administer image styles
ru: Управление стилями изображений

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
ru: Создание и изменение стилей, которые отвечают за генерацию разных версий изображений, например таких как миниатюры.

en: No defined styles
ru: Нет заданных стилей

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ru: Генерация изображения. Попробуйте вскоре.

en: Error generating image.
ru: Ошибка генерации изображения.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ru: Невозможно создать заданное изображение в %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ru: Не удалось создать каталог стилей: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ru: Кэшированный файл изображения %destination уже существует. Возможно, проблемы с настройками перезаписи.

en: Generate image style
ru: Создать стиль изображения

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ru: Управление стилями, которые используются для изменения размеров изображений и других различных эффектов.

en: List the current image styles on the site.
ru: Список текущих стилей изображения на сайте.

en: Add a new image style.
ru: Добавление стиля.

en: Configure an image style.
ru: Настроить стиль изображения.

en: Delete an image style.
ru: Удалить стиль изображения

en: Revert style
ru: Вернуть прежный стиль

en: Revert an image style.
ru: Вернуть прежный стиль изображения.

en: Delete image effect
ru: Убрать эффект изображения

en: Add image effect
ru: Добавить эффект изображения

en: Add a new effect to a style.
ru: Добавление эффекта стилю.

en: Detection method
ru: Метод определения

en: Part of the URL that determines language
ru: Часть URL, которая определяет язык

en: Request/session parameter
ru: Параметр запроса/сессии

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ru: Значение параметра запроса/сессии, которое будет использоваться для определения языка.

en: Filter translatable strings
ru: Фильтр переводимых строк

en: Administer languages
ru: Управление языками

en: Translate interface texts
ru: Перевод текстов интерфейса

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ru: Порядок методов определения языка материала. Если версия материала на определённом этими методами языке доступна, то она будет показана.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ru: Порядок методов определения языка для текстового интерфейса. Если перевод интерфейса пользователя доступен для найденного языка, он будет показан на этом языке.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ru: Определение языка на основе URL (домена или префикса).

en: Determine the language from a request/session parameter.
ru: Определение языка на основе параметра запроса/сессии

en: Follow the user's language preference.
ru: Следовать языковым предпочтениям пользователя.

en: Determine the language from the browser's language settings.
ru: Определение языка на основе настроек языка в браузере.

en: Language switcher (@type)
ru: Переключатель языка (@type)

en: Detection and selection
ru: Определение и выбор

en: URL language detection configuration
ru: Конфигурация определения языка из URL

en: Session language detection configuration
ru: Конфигурация определения языка из сессии

en: Localize
ru: Локализация

[ctx: Long month name]
en: January
ru: января

[ctx: Long month name]
en: February
ru: февраля

[ctx: Long month name]
en: March
ru: марта

[ctx: Long month name]
en: April
ru: апреля

[ctx: Long month name]
en: May
ru: мая

[ctx: Long month name]
en: June
ru: июня

[ctx: Long month name]
en: July
ru: июля

[ctx: Long month name]
en: August
ru: августа

[ctx: Long month name]
en: September
ru: сентября

[ctx: Long month name]
en: October
ru: октября

[ctx: Long month name]
en: November
ru: ноября

[ctx: Long month name]
en: December
ru: декабря

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ru: Ссылок меню нет. <a href="@link">Добавить ссылку</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
ru: Текст, который будет использоваться для данной ссылки меню.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ru: Выключенные ссылки меню не будут показаны.

en: Show as expanded
ru: Показывать раскрытым

en: Parent link
ru: Родительская ссылка

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Максимальная глубина вложения не может превышать !maxdepth. Ссылки, которые превышают это значение, недоступны для выбора.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ru: Необязательно. В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
ru: Вы действительно хотите удалить ссылку пользовательского меню %item?

en: The menu link %title has been deleted.
ru: Ссылка меню %title удалена.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ru: Вы действительно хотите вернуть ссылке меню %item её значение по умолчанию?

en: The menu link was reset to its default settings.
ru: Ссылка меню была сброшена на настройки по умолчанию.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ru: Удалено пользовательское меню %title и все его ссылки.

en: Deleted menu link %title.
ru: Пункт меню %title удалён.

en: Administer menus and menu items
ru: Управление меню и их пунктами

en: Provide a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ru: Ссылки меню с более легким весом "всплывают" над ссылками более тяжелыми.

en: Default parent item
ru: Родительский элемент по умолчанию

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
ru: Добавление новых меню, правка существующих, переименование и переупорядочивание ссылок меню.

en: Parent menu items
ru: Родитель пункта меню

en: Reset menu link
ru: Сбросить ссылку меню

en: Delete menu link
ru: Удалить ссылку меню

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
ru: Нет доступных типов материалов. <a href="@link">Добавить тип материалов</a>.

en: Preview before submitting
ru: Просмотр перед сохранением

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ru: Содержание этого поля будет показываться вверху страницы при добавлении и редактировании материалов данного типа.

en: Author username and publish date will be displayed.
ru: Будут показаны имя автора и дата публикации.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ru: Недопустимое машинное имя. Введите имя, отличное от %invalid.

en: Deleted @count posts.
ru: Удалено сообщений: @count.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ru: Вы не создали ни одного материала. Для создания нового типа материалов, посетите <a href="@create-content">страницу создания типа материалов</a>.

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: The unique ID of the content item, or "node".
ru: Уникальный ID материала.

en: The main body text of the node.
ru: Основной текст материала

en: The summary of the node's main body text.
ru: Краткое резюме полного содержания материала.

en: Full content
ru: Полная версия

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ru: Содержимое на этой странице, либо уже изменено другим пользователем, или вы уже отправили изменения, используя эту форму. В результате, изменения не могут быть сохранены.

en: Administer content types
ru: Управление типами материалов

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ru: Предупреждение: это право связано с безопасностью сайта. Предоставляйте это право только пользователям той роли, которым вы доверяете.

en: View published content
ru: Просмотр опубликованных материалов

en: Access the content overview page
ru: Просмотр страницы списка всех материалов

en: Bypass content access control
ru: Обход контроля доступа к материалам

en: View content revisions
ru: Просмотр редакций материалов

en: Revert content revisions
ru: Вернуть редакции материалов

en: Delete content revisions
ru: Удалить редакции материалов

en: View own unpublished content
ru: Просмотр своих материалов, снятых с публикации

en: Content is sticky at top of lists
ru: Материал прикреплен вверху списков

en: Recent content
ru: Последние материалы

en: Number of recent content items to display
ru: Количество последних записей для показа

en: Welcome to @site-name
ru: Добро пожаловать на сайт @site-name

en: Unpublish content
ru: Снять материал с публикации

en: Make content sticky
ru: Закрепить материал вверху списков

en: Make content unsticky
ru: Отменить прикрепление материала вверху списков

en: Node Access Permissions
ru: Права доступа к материалам

en: Don't display post information
ru: Не показывать информацию о публикации

en: Administer URL aliases
ru: Управление синонимами URL

en: Create and edit URL aliases
ru: Создание и редактирование синонимов

en: The alias is already in use.
ru: Синоним уже используется.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ru: Альтернативный путь, по которому будет доступен этот термин. Используйте относительный путь и не используйте слеш (/) на конце.

en: The active search modules have been changed.
ru: Активные модули поиска были изменены.

en: Searched %type for %keys.
ru: Поиск %type по запросу %keys.

en: Administer search
ru: Управлять поиском

en: Use search
ru: Использовать поиск

en: Use advanced search
ru: Использовать расширенный поиск

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
ru: Настройка индексирования, веса учитываемых при поиске факторов и других параметров поиска.

en: Value @value is TRUE.
ru: Значение @value TRUE(ИСТИНА).

en: Value @value is FALSE.
ru: Значение @value FALSE(ЛОЖЬ).

en: Value @value is NULL.
ru: Значение @value NULL(пусто).

en: Value @value is not NULL.
ru: Значение @value не NULL(пусто).

en: Value @first is equal to value @second.
ru: Значения @first и @second равны.

en: Value @first is not equal to value @second.
ru: Значения @first и @second равны.

en: Value @first is identical to value @second.
ru: Значения @first и @second совпадают.

en: Value @first is not identical to value @second.
ru: Значения @first и @second не совпадают.

en: The test did not complete due to a fatal error.
ru: Тест не был завершен по причине фатальной ошибки.

en: Link with label %label found.
ru: Ссылка с текстом %label найдена.

en: Link with label %label not found.
ru: Ссылка с меткой %label не найдена.

en: Link containing href %href found.
ru: Ссылка на %href найдена.

en: No link containing href %href found.
ru: Ссылок на %href не найдено.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ru: На странице @url_before нажата ссылка %label (@url_target)

en: Option @option for field @id is selected.
ru: Для поля @id выбран вариант @option.

en: Option @option for field @id is not selected.
ru: Опция @option для поля @id не выбрана.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
ru: По умолчанию, SimpleTest очищает результаты после их просмотра на странице результатов, но в некоторых случаях может быть полезно оставить результаты в базе данных. Результаты могут быть просмотрены на <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. ID теста можно найти в базе данных, таблице simpletest, или запомнить при первоначальном просмотре результатов. Кроме того, некоторые модули могут проводить углубленный анализ или предоставлять функции, требующие, чтобы этот параметр был отключен.

en: Any safe
ru: Любая безопасная

en: Running tests
ru: Проведение тестов

en: Administer tests
ru: Управление тестами

en: The test run finished in @elapsed.
ru: Тест пройден за @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ru: Используйте кнопку <em>Очистить окружение</em> для очистки временных файлов и таблиц.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ru: Для работы системы тестирования необходимо, чтобы ограничение PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> было отключено. Проверьте настройки сервера или свяжитесь с хостером.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
ru: Модуль <em>Testing</em> не включен, так как библиотека PHP <a href="@curl_url">cURL</a> не найдена.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
ru: Модуль <em>Testing</em> не включен, так как расширение PHP <a href="@curl_url">hash</a> не включено.

en: PHP open_basedir restriction
ru: Ограничение PHP open_basedir

en: Syslog facility
ru: Категории (facility) системного журнала

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ru: В зависимости от системных настроек Syslog и другие журнальные утилиты используют этот код для поиска и фильтрации сообщений внутри системного журнала.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ru: Невозможно повернуть изображение %file, т.к. функция imagerotate() не доступна в этой сборке PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ru: Невозможно обесцветить изображение %file, т.к. imagefilter() не доступна в этой сборке PHP.

en: Screenshot for !theme theme
ru: Снимок экрана для темы !theme

en: Settings for !theme theme
ru: Настройки для темы !theme

en: Disable !theme theme
ru: Отключить тему !theme

en: Set !theme as default theme
ru: Установить тему !theme как тему по умолчанию

en: Enable !theme theme
ru: Включить тему !theme

en: Enable and set default
ru: Включить и установить по умолчанию

en: Enable !theme as default theme
ru: Включить тему !theme и назначить используемой по умолчанию

en: default theme
ru: стандартная тема

en: Use the administration theme when editing or creating content
ru: Использовать административную тему при редактировании или создании материала

en: The %theme theme has been enabled.
ru: Тема %theme была включена.

en: The %theme theme was not found.
ru: Тема %theme не была найдена.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
ru: Тема %theme является темой по умолчанию и не может быть отключена.

en: The %theme theme has been disabled.
ru: Тема %theme была отключена.

en: %theme is now the default theme.
ru: Стандарной темой (темой выбранной по умолчанию) установлена тема %theme.

en: The logo could not be uploaded.
ru: Логотип не может быть закачан.

en: The favicon could not be uploaded.
ru: Иконка не может быть закачана.

en: The custom logo path is invalid.
ru: Введенный путь для логотипа неверен.

en: The custom favicon path is invalid.
ru: Введенный путь для favicon неверен.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ru: @module (<span class="admin-missing">несовместим с </span> версией @version)

en: Would you like to continue with the above?
ru: Хотите ли вы продолжить с настройками, указанными выше?

en: How this is used depends on your site's theme.
ru: Как это использовать, зависит от темы оформления вашего сайта.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ru: Введите путь, на который будет выполняться перенаправление при возникновении 403-ей ошибки (доступ запрещён).

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ru: Введите путь, на который будет выполняться перенаправление при возникновении 404-ой ошибки (страница не найдена).

en: Errors and warnings
ru: Ошибки и предупреждения

en: Clear all caches
ru: Очистка кэша

en: Bandwidth optimization
ru: Оптимизация пропускной способности

en: Compress cached pages.
ru: Сжатие кэшированных страниц

en: Public file system path
ru: Путь к общедоступным файлам

en: Private file system path
ru: Путь к личным файлам

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ru: Путь к месту хранения временных файлов в локальной файловой системе. Этот каталог не должен быть доступным через интернет.

en: Default download method
ru: Метод загрузки по умолчанию

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ru: Этот параметр определяет способ скачивания, который используется на сайте по умолчанию. Открытый способ скачивания более эффективен, но при этом способе не поддерживается никакой контроль доступа к файлам.

en: Description of your site, included in each feed.
ru: Описание вашего сайта, включённое в каждый RSS-канал.

en: Time zones
ru: Часовые пояса

en: Users may set their own time zone.
ru: Разрешить пользователям выбирать свой часовой пояс

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ru: Напоминать пользователям о выборе часового пояса

en: Only applied if users may set their own time zone.
ru: Применяется только если пользователи могут указывать свой часовой пояс.

en: Time zone for new users
ru: Часовой пояс для новых пользователей

en: Default time zone.
ru: Часовой пояс по умолчанию.

en: Empty time zone.
ru: Пустой часовой пояс.

en: Users may set their own time zone at registration.
ru: Пользователи могут установить свой часовой пояс при регистрации.

en: Put site into maintenance mode
ru: Перевести сайт в режим обслуживания

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
ru: Использование ссылок как <code>example.com/user</code> вместо <code>example.com/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
ru: Нет доступных пользовательских форматов даты. <a href="@link">Добавить формат даты</a>.

en: Displayed as %date
ru: Показывается как %date

en: Save format
ru: Сохранить формат

en: Custom date format added.
ru: Пользовательский формат даты добавлен.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ru: Токены для всех настроек сайта и другой глобальной информации.

en: Tokens related to times and dates.
ru: Токены, связанные с временем и датой.

en: Tokens related to uploaded files.
ru: Токены, связанные с загрузкой файлов.

en: URL (brief)
ru: URL (краткий)

en: Time-since
ru: Времени с

en: Raw timestamp
ru: Сырой формат даты

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ru: Дата в UNIX-формате (%date)

en: Administer modules
ru: Управление модулями

en: Administer site configuration
ru: Управление конфигурацией сайта

en: Administer themes
ru: Управление темами

en: Use the site in maintenance mode
ru: Использование сайта в режиме обслуживания

en: View site reports
ru: Просмотр отчётов сайта

en: Public files
ru: Общие файлы

en: Temporary files
ru: Временные файлы

en: Update modules
ru: Обновить модули

en: Update themes
ru: Обновить темы

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ru: Ваш пароль не сохраняется в базе данных и используется только для установления соединения.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ru: Будет создано соединение между вашим веб-сервером и машиной, хранящей файлы веб-сервера. В подавляющем большинстве случаев это будет одна и та же машина, "localhost".

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
ru: Установите <a href="@user-edit">часовой пояс</a> своей учётной записи.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ru: Выберите желательное местное время и часовой пояс. Даты и время на сайте будут показываться с учётом выбранного часового пояса.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ru: Каталог %directory не существует и не может быть создан.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ru: Каталог %directory уже существует, но недоступен для записи и не может стать таким.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ru: Управление блоками, типами материалов, меню и т.п.

en: Enable theme
ru: Включить тему

en: Disable theme
ru: Отключить тему

en: Set default theme
ru: Установить тему по умолчанию

en: Media tools.
ru: Медиа-иструменты

en: Tools related to web services.
ru: Инструменты, связанные с веб-службами.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ru: Настройка описания сайта, количества пунктов в RSS-ленте и включения в них заголовков, анонсов, полного текста.

en: Development tools.
ru: Инструменты разработки.

en: Maintenance mode
ru: Режим обслуживания

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
ru: Перевести сайт в режим обслуживания или вернуть назад в рабочее состояние.

en: Logging and errors
ru: Ведение журнала и ошибки

en: Regional and language
ru: Регион и язык

en: Regional settings, localization and translation.
ru: Региональные настройки, локализация и перевод.

en: Settings for the site's default time zone and country.
ru: Настройки часового пояса и страны по умолчанию.

en: Edit date format
ru: Редактировать формат даты

en: Allow users to edit a configured date format.
ru: Разрешить пользователям редактировать настроенный формат даты.

en: General system related configuration.
ru: Основная системозависимая конфигурация.

en: Tools that enhance the user interface.
ru: Инструменты, которые дополняют пользовательский интерфейс.

en: Content authoring
ru: Работа с содержимым

en: Settings related to formatting and authoring content.
ru: Настройки, связанные с форматированием и созданием материала.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
ru: Для запуска <em>cron</em> вне сайта используйте ссылку <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ru: Нет доступных словарей. <a href="@link">Добавить словарь</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
ru: Нет доступных терминов. <a href="@link">Добавить термин</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
ru: На данный момент нет содержимого, классифицированного этим термином.

en: Tokens related to taxonomy terms.
ru: Токены, связанные с терминами таксономии.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ru: Токены, связанные со словарями таксономии.

en: Administer vocabularies and terms
ru: Управление словарями и терминами

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: Term reference
ru: Ссылка на термин

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
ru: Это поле хранит ссылку на термин таксономии.

en: Autocomplete term widget (tagging)
ru: Автозавершение ввода

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
ru: Словарь, который предоставляет значения для этого поля.

en: Translate content
ru: Перевод содержимого

en: There is already a translation in this language.
ru: Перевод на этот язык уже существует.

en: Installing updates
ru: Установка обновлений

en: Preparing to update your site
ru: Подготовка к обновлению сайта

en: Installing %project
ru: Установка %project

en: Preparing to install
ru: Подготовка к установке

en: Error installing / updating
ru: Ошибка установки/обновления

en: Installed %project_name successfully
ru: Установка %project_name успешна

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ru: Обновление выполнено успешно. Сайт выведен из режима обслуживания.

en: Update was completed successfully.
ru: Обновление успешно завершено.

en: Update failed! See the log below for more information.
ru: Ошибка обновления! См. журнал ниже для получения дополнительной информации.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ru: Ошибка обновления! См. журнал ниже для получения дополнительной информации. Ваш сайт в режиме обслуживания.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ru: Установка выполнена успешно. Сайт выведен из режима обслуживания.

en: Installation was completed successfully.
ru: Установка успешно завершена.

en: Installation failed! See the log below for more information.
ru: Установка не удалась! См. журнал ниже для получения дополнительной информации.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ru: Установка не удалась! См. журнал ниже для получения дополнительной информации. Ваш сайт в режиме обслуживания.

en: Failed to get available update data.
ru: Сбой при попытке получить обновления.

en: No available update data
ru: Нет доступных данных для обновления

en: Checking available update data
ru: Проверка доступных данных для обновления

en: Trying to check available update data ...
ru: Пытаюсь проверить информацию об обновлениях...

en: Error checking available update data.
ru: Ошибка проверки информации об обновлениях.

en: Checking available update data ...
ru: Проверка обновлений...

en: Checked available update data for %title.
ru: Проверена информация об обновлениях для %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ru: Сбой при попытке проверить информацию об обновлениях для %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ru: Возникла ошибка при попытке проверить информацию об обновлениях.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ru: Возникла проблема получения информации об обновлениях. Попробуйте позже.

en: Manual updates required
ru: Необходимо обновление вручную

en: You must select at least one project to update.
ru: Необходимо выбрать по крайней мере один проект для обновления.

en: Downloading updates
ru: Загрузка обновлений

en: Preparing to download selected updates
ru: Подготовка к загрузке выбранных обновлений

en: Downloading updates failed:
ru: Ошибка загрузки обновлений:

en: Updates downloaded successfully.
ru: Обновления успешно загружены.

en: Fatal error trying to download.
ru: Неисправимая ошибка при попытке загрузки.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
ru: Прежде чем продолжить, сделайте резервную копию базы данных и сайта. См. <a href="@backup_url">справку</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ru: Выполняйте обновление сайта в режиме обслуживания (настоятельно рекомендуется)

en: Install from a URL
ru: Установить с URL-адреса

en: For example: %url
ru: Пример: %url.

en: For example: %filename from your local computer
ru: Для примера: %filename на вашем локальном компьютере

en: Provided archive contains no files.
ru: Предоставленный архив не содержит никаких файлов.

en: Unable to determine %project name.
ru: Невозможно определить имя %project.

en: %project is already installed.
ru: %project уже установлен.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ru: Не удается извлечь %file: недопустимый архив.

en: Downloading %project
ru: Загрузка %project

en: Failed to download %project from %url
ru: Не удалось загрузить %project с %url

en: Includes:
ru: Включая:

en: Enabled: %includes
ru: Включены: %includes

en: Disabled: %disabled
ru: Отключены: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ru: Зависит от: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ru: Требуется для: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
ru: Ваш сайт в настоящее время сконфигурирован для отправки этих email'ов, только когда доступны любые обновления. Для оповещения о других событиях, пройдите по ссылке: !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
ru: Ваш сайт в настоящее время сконфигурирован для отправки этих email'ов, только когда доступны только обновления безопасности. Для оповещения о других событиях, пройдите по ссылке: !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
ru: Установленная версия по крайней мере одного модуля или темы более не поддерживается. Настоятельно рекомендуется обновить или отключить его. Смотрите страницу данного проекта для дополнительной информации.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ru: Возникла проблема с проверкой <a href="@update-report">доступных обновлений</a> для ваших модулей или тем оформления.

en: Ready to update
ru: Готов для обновления

en: Update manager
ru: Менеджер обновления

en: Registration and cancellation
ru: Регистрация и удаление

en: Who can register accounts?
ru: Кто может создавать учётные записи?

en: Administrators only
ru: Только администраторы

en: Visitors, but administrator approval is required
ru: Посетители, но требуется одобрение администратора

en: When cancelling a user account
ru: При удалении учётной записи пользователя

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ru: Пользователи с <a href="@permissions-url">правами</a> "%select-cancel-method" или "%administer-users" могут выбрать метод при удалении.

en: Select method for cancelling account
ru: Выбор метода для удаления учётной записи

en: Personalization
ru: Персонализация

en: Enable signatures.
ru: Включить подписи.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ru: Каталог %directory не существует или недоступен для записи.

en: Enable user pictures.
ru: Включить изображения пользователей.

en: Picture directory
ru: Каталог для изображений

en: Picture display style
ru: Стиль показа изображения

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
ru: Выберите стиль, который будет использоваться для изображения профиля пользователя. Стили можно настроить на странице <a href="!url">Стили изображений</a>.

en: Picture upload dimensions
ru: Размеры загружаемого изображения

en: Picture upload file size
ru: Размер файла загружаемого изображения

en: Welcome (new user created by administrator)
ru: Добро пожаловать (новый пользователь создан администратором)

en: Welcome (awaiting approval)
ru: Добро пожаловать (ожидает подтверждения)

en: Welcome (no approval required)
ru: Добро пожаловать (подтверждения не требуется)

en: Password recovery
ru: Восстановление пароля

en: Account activation
ru: Активация учётной записи

en: Account cancellation confirmation
ru: Подтверждение удаления учётной записи

en: Account canceled
ru: Учётная запись удалена

en: Notify user when account is canceled.
ru: Уведомлять пользователя об удалении учётной записи.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ru: Одноразовая ссылка входа, которую вы использовали, недействительна.

en: When cancelling your account
ru: При удалении вашей учётной записи

en: When cancelling the account
ru: При удалении учётной записи

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
ru: Требовать подтверждения по электронной почте запроса на удаление учётной записи.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
ru: В положении включено пользователь должен подтвердить по электронной почте требования удаления учётной записи.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
ru: В положении включено пользователь получит уведомление по электронной почте после удаления его учётной записи.

en: Are you sure you want to cancel your account?
ru: Вы действительно хотите удалить вашу учётную запись?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ru: Вы действительно хотите удалить учётную запись %name?

en: Select the method to cancel the account above.
ru: Выберите метод удаления учётной записи выше.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
ru: Запрос подтверждения на удаление вашей учётной записи был выслан на ваш e-mail.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
ru: Ваша учётная запись будет заблокирована и вы больше не сможете войти. Все ваши материалы останутся помеченными вашим именем.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ru: Ваша учётная запись будет заблокирована и вы больше не сможете войти. Все ваши материалы будут скрыты от всех, кроме администраторов.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ru: Ваша учётная запись и вся ее информация будет удалена. Все Ваши материалы будут принадлежать пользователю %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ru: Ваша учётная запись и вся ее информация была удалена. Все ваши материалы также были удалены.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ru: Вы попытались использовать просроченную ссылку на удаление учётной записи. Пожалуйста, создайте новую, используя форму ниже.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ru: Выслан запрос удаления учётной записи на %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ru: Токены, связанные с личными учётными записями пользователей.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ru: Токены, связанные с текущим авторизованным пользователем.

en: User module timezone form element.
ru: Элемент формы часового пояса модуля User

en: Administer permissions
ru: Управление разрешениями

en: View user profiles
ru: Просмотр профилей пользователей

en: Change own username
ru: Изменение собственного имени пользователя

en: Cancel own user account
ru: Удаление собственной учётной записи

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
ru: При удалении пользователем аккаунта, все содержание добавленное на сайт из этого аккаунта может быть сохранено, депубликовано, удалено или передано в аккаунт «%anonymous-name». Применяемое действие зависит от параметров, выбранных на странице <a href="@user-settings-url">настройки аккаунта</a>.

en: Select method for cancelling own account
ru: Выберите метод удаления собственной учётной записи

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ru: Пробелы разрешены; знаки пунктуации запрещены, за исключением точек, тире, апострофов и знаков подчеркивания.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
ru: Подпись слишком длинная. Подпись не может состоять более чем из %max знаков.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ru: Извините, но с вашего IP адреса произведено слишком много неудачных попыток входа. Ваш IP временно заблокирован. Попробуйте войти позже или <a href="@url">запросите новый пароль</a>.

en: Cancelling account
ru: Удаление учётной записи

en: Cancelling user account
ru: Удаление пользовательской учётной записи

en: %name has been disabled.
ru: %name был отключен.

en: The user account %name cannot be cancelled.
ru: Пользовательская учётная запись %name не может быть отменена.

en: When cancelling these accounts
ru: При удалении данных учётных записей

en: Cancel accounts
ru: Удаление учётных записей

en: Blocked user: %name %email.
ru: Блокирован пользователь: %name %email

en: Confirm account cancellation
ru: Подтвердите аннулирования аккаунта

en: Minimal
ru: Минимальный

en: Start with only a few modules enabled.
ru: Начинайте проект лишь с нескольких включенных модулей.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ru: Введите через запятую список слов, описывающих ваше содержимое.

en: Install with commonly used features pre-configured.
ru: Установить и настроить наиболее часто используемые опции.

en: Fluid width
ru: Плавающая ширина

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Author textfield
ru: Текстовое поле автора

en: A contact form with category %category already exists.
ru: Контактная форма с категорией %category уже существует.

en: Hello !recipient-name,
ru: Привет, !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
ru: Попытка создания экземпляра поля @field_name в @bundle, у которого уже есть экземпляр этого типа.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ru: Field API для добавления полей различным объектам.

en: Overview of fields on all entity types.
ru: Список полей во всех сущностях.

en: Show more content
ru: Показать больше материалов

en: Collapse
ru: Свернуть

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
ru: Система тестирования требует чтобы класс DOMDocument был доступными. Проверьте настройки команды <a href="@link-phpinfo">страница PHP информации</a>.

en: Error messages to display
ru: Сообщения об ошибках

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ru: Выберите, каким образом будут показываться обнаруженные ошибки. Рекомендуется не выводить ошибки на монитор на рабочем сайте.

en: Cannot open %file_path
ru: Невозможно открыть %file_path

en: Term name textfield
ru: Текстовое поле имени термина

en: Term description textarea
ru: Описание термина

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
ru: Инструкции по сбросу пароля будут высланы на %email. Вы должны выйти с сайта, чтобы использовать сброс пароля по ссылке с вашего e-mail.

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ru: Ваш текущий пароль отсутствует либо неверен. Рекомендуется изменить %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ru: Приветственное сообщение с дальнейшими инструкциями было выслано на адрес e-mail новому пользователю <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ru: Дальнейшие инструкции отправлены на указанный почтовый адрес.

en: Configure user accounts.
ru: Настройка учётных записей пользователей.

en: %module module installed.
ru: Модуль %module установлен.

en: @node_type comment
ru: @node_type (поле комментария)

en: Edit comment %comment
ru: Редактировать комментарий %comment

en: Administer text formats and filters
ru: Управление текстовыми форматами и фильтрами

en: @type language detection
ru: Способ определения языка: @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
ru: Новые строки добавить, существующие заменить. Формы множественного числа обновить.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ru: Добавить только новые строки. Уже существующие и формы множественного числа оставить прежними.

en: User interface text
ru: Текст пользовательского интерфейса

en: Use the detected interface language.
ru: Использовать опознанный язык интерфейса.

en: @remote could not be saved to @path.
ru: @remote не может быть сохранено в @path.

en: Database support
ru: Поддержка базы данных

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ru: theme() не может быть вызвана, пока не будут загружены все модули.

en: The date the comment was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления комментария.

en: Comment posted: %subject.
ru: Комментарий размещён: %subject.

en: On value
ru: Значение «Включить»

en: If left empty, "1" will be used.
ru: Если поле оставить незаполненным, то будет использоваться значение по умолчанию: <em>1</em>.

en: Off value
ru: Значение «Выключить»

en: If left empty, "0" will be used.
ru: Если поле оставить незаполненным, то будет использоваться значение по умолчанию: <em>0</em>.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ru: Это поле отключено, потому что у вас нет прав для его редактирования.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
ru: Библиотека GD для PHP работает, но была скомпилирована без поддержки функций эффектов вращения и обесцвечивания. Вероятно, она была скомпилирована с использованием файлов из официального источника http://www.libgd.org вместо встроенной в PHP. Вам следует перекомпилировать PHP с параметром использования встроенной библиотеки GD --with-gd. См. <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">справку PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
ru: Библиотека GD — вращение и обесцвечивание

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ru: Просмотр, правка и удаление всех материалов сайта, невзирая на ограничения прав доступа.

en: The HTML ID %id is unique.
ru: HTML ID %id является уникальным.

en: Syslog format
ru: syslog — формат сообщения

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ru: Формат сообщения в файле журнала. Доступные переменные:
    
    <ul>
      <li>!base_url — базовый URL сайта</li>
      <li>!timestamp — время в формате Unix timestamp</li>
      <li>!type — тип сообщения</li>
      <li>!ip — IP-адрес посетителя</li>
      <li>!request_uri — запрошенный URI</li>
      <li>!referer — HTTP Referer (если есть)</li>
      <li>!uid — номер пользователя</li>
      <li>!link — ссылка на сообщение</li>
      <li>!message — содержание сообщения</li>
    </ul>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ru: Drupal может автоматически оптимизировать такие файлы как CSS и JavaScript, что позволяет снизить трафик и количество запросов. CSS-файлы могут быть склеены в один файл и затем сжаты, JavaScript-файлы только склеиваются, но не сжимаются. Всё вместе это позволяет снизить нагрузку на сервер, снизить трафик и время загрузки страниц.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ru: Дата в формате "времени с". (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
ru: Возникла HTTP ошибка @errorcode при попытке получить @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
ru: Перевод %title на %language уже существует, новый %type будет создан вместо перевода.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
ru: <a href="@update">Запустить обновление базы данных</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ru: Выбранный файл %filename не может быть загружен. Возможно загрузка файлов только со следующими расширениями: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
ru: Кэшировать страницы для анонимных пользователей

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Main background
ru: Основной фон

en: Sidebar background
ru: Фон боковой колонки

en: Sidebar borders
ru: Рамка боковой панели

en: Footer background
ru: Фон подвала

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
ru: %field может состоять только из букв a-z, нижнего подчеркивания и дефиса.

en: %field cannot contain any markup.
ru: %field не может содержать разметку.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
ru: Нет синонимов URL. <a href="@link">Добавить синоним</a>.

en: Expiration of cached pages
ru: Время жизни кэша страниц

en: Administer software updates
ru: Управление обновлениями

en: @required_name (Missing)
ru: @required_name (отсутствует)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ru: @required_name (требуется версия @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ru: @name требуется последняя версия @version  PHP.

en: Unresolved dependency
ru: Неразрешенная зависимость

en: @name requires this module.
ru: @name требует этот модуль.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ru: Для @name требуется этот модуль и версия. В настояшее время используется @required_name версии @version.

en: Site details
ru: Информация о сайте

en: Title and slogan
ru: Заголовок и девиз

en: Ice
ru: Лёд

en: Can't handle more than one field storage engine
ru: Невозможно использование нескольких механизмов хранения полей одновременно

en: Field storage engine not found.
ru: Механизм хранения полей не найден.

en: For this query an entity type must be specified.
ru: Для этого запроса должен быть указан тип сущности.

en: Entity %entity has no base table.
ru: Сущность %entity не имеет базовой таблицы.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
ru: Неизвестно, как сортировать по ключу @key тип объекта @entity_type

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ru: Введенный вами префикс таблиц %prefix ошибочный. Префикс таблиц может состоять только из латинских букв, цифр, точек и нижнего подчеркивания.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ru: Упорядочить строки по весу вместо перетаскивания.

en: Show row weights
ru: Показать вес строк

en: Hide row weights
ru: Скрыть вес строк

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
ru: Попытка удаления поля @field_name, у которого все еще есть экземпляры.

en: %name: the value may be no less than %min.
ru: %name: значение не может быть менее %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ru: %name: значение не может быть более %max.

en: No fields have been defined yet.
ru: Не задано ни одного поля.

en: Weight for new field
ru: Вес нового поля

en: Weight for added field
ru: Вес добавленного поля

en: User interface for the Field API.
ru: Интерфейс для модуля Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ru: Введите расширения через пробел или запятую. Не используйте точку перед расширением.

en: Delete an existing effect from a style.
ru: Удалить текущий эффект из стиля.

en: Node module element
ru: Элемент модуля Node

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
ru: Ожидаемый текст найден в @field в сообщении электронной почты: "@expected".

en: not yet assigned
ru: ещё не назначен

en: not yet created
ru: ещё не создан

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: The URL of the account edit page.
ru: URL страницы редактирования учётной записи.

en: Comment display
ru: Отображение комментария

en: New field name
ru: Имя нового поля

en: Error opening socket @socket
ru: Ошибка открытия сокета @socket

en: delivery callback not found
ru: доставка обратного вызова не найдена

en: callback %callback not found: %q.
ru: обратный вызов %callback не найден: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
ru: Файл %file (%realpath) не может быть скопирован, поскольку он не существует.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ru: Указанный файл %file не может быть скопирован в %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ru: Данные не могут быть сохранены потому, что каталог назначения %destination неверный. Это может быть вызвано неправильным использованием file_save_data() или отсутствующей оберткой потока (stream wrapper).

en: Database log messages to keep
ru: dblog — количество записей

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ru: Максимальное количество сообщений, которое будет храниться в базе данных. Количество сообщений в журнале обновляется при <a href="@cron">запуске cron</a>.

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ru: Введите суффикс, который будет использоваться для значения. Пример: « КБ/с». Для разделения одиночного и множественного значения используйте вертикальную черту. Пример: «килограмм|килограммы». Если суффикс использовать не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Thousand marker
ru: Разделитель тысяч

en: Display prefix and suffix.
ru: Показать префикс и суффикс

en: Display with prefix and suffix.
ru: Показать с префиксом и суффиксом

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: No field is displayed.
ru: Полей нет.

en: No field is hidden.
ru: Скрытых полей нет.

en: Format settings:
ru: Настройки формата:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
ru: Используемый в поле !name файл не может быть использован.

en: Missing text format: %format.
ru: Отсутствует текстовый формат: %format.

en: Link image to
ru: Изображение как ссылка на

en: Image style: @style
ru: Стиль изображения: @style

en: Linked to content
ru: Ссылается на материал

en: Linked to file
ru: Ссылается на файл

en: Shown when hovering over the menu link.
ru: Описание, показываемое при наведении мыши на ссылку меню.

en: Your default search module is not selected as an active module.
ru: Ваш модуль поиска по умолчанию не является активным модулем.

en: Search is currently disabled.
ru: В настоящее время поиск отключен.

en: Syslog identity
ru: Идентификатор системного журнала

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ru: Эта строка будет добавляться к каждому сообщению, которое записывается в журнал syslog. Если используется мультисайтинг и сообщения с разных сайтов записываются в один файл журнала, то уникальный идентификатор для каждого сайта позволит фильтровать записи по сайтам.

en: Error pages
ru: Страницы ошибок

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Введённого пути «%path» не существует или у вас нет прав для доступа к нему.

en: Last run: %cron-last ago.
ru: Последний запуск: %cron-last назад.

en: Run cron every
ru: Запускать cron каждые

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ru: Управление автоматическими задачами по обслуживанию сайта.

en: Weight for added term
ru: Вес добавленного термина

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ru: Введите название папки в которой будут храниться изображения. Эта папка будет создана в системной папке.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
ru: Изображения, больше этого должны быть масштабированы до этого размера.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
ru: Максимальный размер изображения в килобайтах. Размер загружаемых файлов обычно ограничивается параметрами PHP и параметрами загрузки файла.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
ru: Ваша фотография или любое другое изображение, которое вы хотите использовать в качестве своего виртуального лица. Изображения, разрешение который превышает @dimensions пикселей, будут автоматически уменьшены.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ru: Минимальный профиль для выполнения тестов. Включает в себя все необходимые модули.

en: The settings file is writable.
ru: Файл настроек доступен для записи.

en: Invalid merge query: no conditions
ru: Ошибка слияния запроса: нет условий

en: Post comments
ru: Добавление комментариев

en: Skip comment approval
ru: Добавление комментариев без одобрения

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ru: Вы действительно хотите отключить текстовый формат %format?

en: Disabled text format %format.
ru: Отключить текстовый формат %format.

en: Text Formats
ru: Текстовые форматы

en: Disable text format
ru: Отключить текстовый формат

en: Current URL is @url.
ru: Текущий URL - @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
ru: Заголовок страницы @actual совпадает с @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ru: Заголовок страницы @actual не совпадает с @expected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
ru: Не ожидаемый ответ HTTP !code, фактический !curl_code

en: Configure @module permissions
ru: Настройка прав модуля @module

en: Administer settings.
ru: Управление настройками.

en: View reports, updates, and errors.
ru: Просмотр отчётов, доступных обновлений, ошибок.

en: Nothing
ru: Ничего

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ru: %type: !message в функции %function (строка %line в файле %file).

en: Update @title
ru: Обновить @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя. Оно может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и символы подчёркивания.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ru: Машинное имя должно состоять из уникальных знаков.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ru: Машинное имя может состоять только из латинских букв в нижнем регистре, цифр и дефисов.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ru: Данное машинное имя уже существует. Оно должно быть уникальным.

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Parent for @title
ru: Родитель @title

en: New field label
ru: Метка нового поля

en: Parent for new field
ru: Родитель нового поля

en: Type of new field
ru: Тип нового поля

en: Widget for new field
ru: Виджет нового поля

en: Existing field label
ru: Метка существующего поля

en: Parent for existing field
ru: Родитель существующего поля

en: Existing field to share
ru: Существующее поле для совместного использования

en: Widget for existing field
ru: Виджет существующего поля

en: Label display for @title
ru: Отображаемая метка для @title

en: Formatter for @title
ru: Задание формата для @title

en: Parents for @title
ru: Родители @title

en: Visibility for @title
ru: Видимость @title

en: Weight for new file
ru: Вес нового файла

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Weight for new effect
ru: Вес нового эффекта

en: Enable @title menu link
ru: Включить ссылку меню @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ru: Уникальное название, используемое для создания ссылки меню. Должно состоять только из прописных букв, цифр и дефиса.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
ru: Машинное название этого типа материалов. Должно состоять из строчных букв, цифр и знака нижнего подчеркивания. Это название будет использовано для создания ссылки на страницу %node-add, подчеркивания будут заменены на тире.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ru: Версия базы данных %version более ранняя, чем минимальная требуемая версия %minimum_version.

en: URL fallback
ru: Альтернативный URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ru: Использовать уже опознанный язык для ссылок, если ничего не найдено.

en: %type_name: Create new content
ru: %type_name: Создание новых материалов

en: %type_name: Edit own content
ru: %type_name: Редактирование собственных материалов

en: %type_name: Edit any content
ru: %type_name: Редактирование любых материалов

en: %type_name: Delete own content
ru: %type_name: Удаление собственных материалов

en: %type_name: Delete any content
ru: %type_name: Удаление любых материалов

en: Next steps
ru: Следующие шаги

en: @driver_name settings
ru: настройки @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ru: MySQL, MariaDB или аналог

en: Autocomplete popup
ru: Всплывающее автодополнение

en: Searching for matches...
ru: Поиск совпадений...

en: No fields are present yet.
ru: Пока не существует ни одного поля.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ru: Жирный

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ru: Подробнее<span class="element-invisible"> о @title</span>

en: Uninstall @module module
ru: Удалить @module модуль

en: Aggregate and compress CSS files.
ru: Объединение и сжатие файлов CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
ru: Объединение файлов JavaScript.

en: Enable newly added modules
ru: Включить недавно добавленные модули

en: Enable newly added themes
ru: Активировать недавно добавленные темы

en: View the administration theme
ru: Просмотр административной темы

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
ru: Это используется только для сайтов, использующих отдельную тему для административных страниц, настроенную на странице <a href="@appearance-url">оформления</a>.

en: Release notes for @project_title
ru: Примечания к версии @project_title

en: The role settings have been updated.
ru: Настройки роли были обновлены.

en: Disable the account and keep its content.
ru: Отключить учётную запись, но не менять статус её материалов.

en: Disable the account and unpublish its content.
ru: Отключить учётную запись и снять с публикации её материалы.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ru: Удалить учётную запись и назначить автором всех её материалов пользователя %anonymous-name

en: Delete the account and its content.
ru: Удалить учётную запись и все её материалы.

en: Display on user registration form.
ru: Показывать в форме регистрации пользователя.

en: This is compulsory for 'required' fields.
ru: Это необходимо для 'обязательных' полей.

en: Use field label instead of the "On value" as label
ru: Использовать для отображения метку поля, вместо значения, указанного для "Включено"

en: List (integer)
ru: Список (целые числа)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ru: Это поле хранит целочисленные значения из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Продолжительность, дней»: 1 => 1 день, 7 => 1 неделя, 31 => 1 месяц.

en: List (float)
ru: Список (числа с плавающей точкой)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ru: Это поле хранит значения в формате чисел с плавающей точкой из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Объёмная доля»: 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => литр.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ru: Это поле хранит текстовые значения из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Города России»: MSK => Москва, SPB => Санкт-Петербург, VLG => Волгоград.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ru: Подпись не обязательна: если на строке только число, то оно будет использовано как ключ и как подпись.

en: Allowed values list: invalid input.
ru: Список допустимых значений: неверный ввод.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ru: Список допустимых значений: некоторые из удаляемых значений в настоящее время используются.

en: Unable to parse info file: %info_file.
ru: Невозможно обработать информацию в файле: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
ru: В info-файле (%info_file) не определён атрибут 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
ru: Система тестирования требует ограничение  по PHP памяти по крайней мере %memory_minimum_limit. Текущее значение %memory_limit. <a href="@url">Выполните следующие шаги для продолжения</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
ru: %archive_file не содержит ни одного .info файла.

en: Administer content and comments.
ru: Администрирование материалов и комментариев.

en: Comment fields
ru: Поля комментария

en: RSS category
ru: RSS-категория

en: Administer fields
ru: Администрирование полей

en: Changes to the style have been saved.
ru: Изменения стиля были сохранены.

en: (Machine name: @type)
ru: (Машинное имя: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
ru: Машинное имя не может быть "add" или "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ru: Запрос привязан к таблице прав доступа, но в нём отсутствует поле nid. Чтобы исправить, добавьте в схему внешний ключ к node.nid.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ru: Данный запрос списка материалов, использующий @fallback в качестве базовой таблицы, связан с таблицей прав доступа. Это может быть небезопасно и неработоспособно. Определите внешний ключ к node.nid в схеме этой таблицы.

en: Unknown field: @field_name
ru: Неизвестное поле: @field_name

en: Enabled modules: %modules
ru: Включённые модули: %modules

en: Curaçao
ru: Кюрасао

en: Sint Maarten
ru: Синт-Мартен

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
ru: Отсутствует связующее свойство у сущности типа @entity_type.

en: Fields type(s) in use
ru: Используемые типы полей

en: Fields pending deletion
ru: Поля, ожидающие удаления

en: The requested page "@path" could not be found.
ru: Запрашиваемая страница "@path" не найдена.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ru: Троббер не показывает состояние загрузки, но занимает меньше места. Полоса прогресса полезна для контроля прогресса загрузки больших файлов.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ru: Оставьте пустым для удаления как существующего имени пользователя, так и пароля.

en: To change the password, enter the new password here.
ru: Для изменения пароля, введите здесь новый пароль.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ru: Полномочия HTTP-аутентификации должны содержать имя пользователя вместе с паролем.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ru: Cron выполняет периодические задачи. Такие, как проверка обновлений или поисковая индексация материалов.

en: The clean URL test passed.
ru: Тест "чистых URL" пройден успешно.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
ru: Чистые ссылки включены, но тест чистых ссылок пройти не удалось. Снимите галку ниже, чтобы отключить чистые ссылки.

en: The clean URL test failed.
ru: Тест "чистых URL" не пройден.

en: User name and password
ru: Имя пользователя и пароль

en: User module account form elements.
ru: Элементы формы учётной записи модуля User.

en: There was a problem creating field %label: !message
ru: Возникла проблема при создании поля %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ru: Ваш поиск использовал слишком много и / или выражений. Только первые @count условия были включены в этот поиск.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
ru: Тест не может быть выполнен, поскольку он не был установлен должным образом.

en: Found field with name @name
ru: Найдено поле с именем @name

en: Found field with name @name and value @value
ru: Найдено поле с именем @name и значением @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ru: У поле списка (@field_name) с существующими данными не могут изменяться ключи.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя, содержащее буквы, цифры и знак подчеркивания.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
ru: Стиль %style был возвращен к значению по умолчанию.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ru: Если никакого изображения не загружено, то это изображение будет показано, и переопределит изображение по умолчанию, заданное для поля.

en: Taxonomy field @field_name not found.
ru: Поле таксономии @field_name не найдено.

en: Public files directory
ru: Каталог публичных файлов

en: Temporary files directory
ru: Каталог временных файлов

en: Private files directory
ru: Каталог личных файлов

en: Subscribe to !feed-title
ru: Подписка на !feed-title

en: Table @name already exists.
ru: Таблица @name уже существует.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
ru: Невозможно переименовать @table в @table_new: таблица @table не существует.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
ru: Невозможно переименовать @table в @table_new: таблица @table_new уже существует.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить поле @table.@field: таблица не существует.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
ru: Невозможно добавить поле @table.@field: поле уже существует.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
ru: Невозможно установить значение по умолчанию для поля @table.@field: поле не существует.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
ru: Невозможно удалить значение по умолчанию для поля @table.@field: поле не существует.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить первичный ключ для таблицы @table: таблица не существует.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
ru: Невозможно добавить первичный ключ для таблицы @table: первичный ключ уже существует.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить уникальный ключ @name таблице @table: таблица не существует.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
ru: Невозможно добавить уникальный ключ @name таблице @table: уникальный ключ уже существует.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить индекс @name таблице @table: таблица не существует.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
ru: Невозможно добавить индекс @name таблице @table: индекс уже существует.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
ru: Невозможно изменить определение поля @table.@name: поле не существует.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
ru: Невозможно переименовать поле @table.@name в @name_new: целевое поле уже существует.

en: No book content available.
ru: Содержимое книги отсутствует.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
ru: Используемые типы полей - смотрите в <a href="@fields-page">Списке полей</a>

en: logged in users only
ru: только для авторизовавшихся пользователей

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
ru: Получить обзор <a href="@url">всех материалов</a>.

en: Caribbean Netherlands
ru: Карибские Нидерланды

en: Not fully protected
ru: Не полностью защищена

en: The response failed verification so will not be processed.
ru: Ответ не прошел проверку поэтому обрабатываться не будет.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ru: URL-адрес обратного вызова не является локальным и доверенным: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ru: Собственное сообщение: !customMessage

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показать комментарии как RSS-ленту.

en: Display the content with standard node view.
ru: Отображать содержимое в виде стандартного представления материала.

en: Content ID from URL
ru: ID материала из URL

en: Taxonomy term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: Master
ru: Основной

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представление в виде страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Отобразить представление в виде блока.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добавляются к другим отображениям, чтобы получить несколько представлений в одном и том же виде.

en: Feed
ru: Поток данных

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Отобразить представление как ленту, такую как, например, RSS-лента.

en: Embed
ru: Вставить

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ru: Предоставить отображение, которое может быть встроено с использованием views api.

en: Empty display extender
ru: Расширенное пустое отображение

en: Unformatted list
ru: Неформатированный список

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML list
ru: HTML список

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Отображает строки как HTML-список

en: Grid
ru: Сетка

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в виде сетки.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в виде таблицы.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает сводку не отформатированной, с опцией для одного за другим, либо в линию.

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Генерирует из представления RSS-ленту

en: Fields
ru: Поля

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображает поля с дополнительным шаблоном.

en: Display fields as RSS items.
ru: Отображать поля как элементы RSS.

en: Fixed value
ru: Фиксированное значение

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Raw value from URL
ru: Необработанное значение из URL

en: Numeric
ru: Числовая

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: SQL Query
ru: SQL-запрос

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные Views.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простое кэширование данных, основанное на времени.

en: Basic exposed form
ru: Базовая раскрытая форма

en: Input required
ru: Требуется ввод

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ru: Раскрытая форма, которая показывает представление только если форма содержит пользовательский ввод.

en: Display all items
ru: Отображать все элементы

en: Display all items that this view might find
ru: Отображать все элементы, которые могут оказаться в этом представлении

en: Display a specified number of items
ru: Отображать указанное количество элементов

en: Display a limited number items that this view might find.
ru: Отображать ограниченное количество элементов, которые могут оказаться в этом представлении.

en: Paged output, full pager
ru: Постраничный вывод, полный навигатор

en: Full
ru: Полный

en: Paged output, mini pager
ru: Постраничный вывод, мини-навигатор

en: Mini
ru: Мини

en: Use the mini pager output.
ru: Использовать мини-навигатор.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Размещает все результаты в окне выбора и позволяет пользователю перейти на другую страницу, основываясь на результатах.

en: Administrator
ru: Администратор

en: Node type
ru: Тип материала

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ru: Хранить дату в базе данных полем типа datetime. Рекомендуется для хранения дат и времен, требующих преобразование по временным зонах.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ru: Хранить дату в базе данных в формате ISO. Рекомендуется для исторических или неполных дат.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
ru: Хранить дату в базе данных в поле типа timestamp. Не рекомендуемый формат, используется для совместимости.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
ru: Сохранить заголовок, адрес и атрибуты в базу данных для создания ссылки

en: Number (integer)
ru: Число (integer)

en: Text (short)
ru: Текст (короткий)

en: Text (long)
ru: Текст (длинный)

en: Text (long with summary)
ru: Текст (длинный с анонсом)

en: Pop-up calendar
ru: Всплывающий календарь

en: Time ago
ru: В прошлом

en: Plain
ru: Простой

en: Title, as link (default)
ru: Заголовок, как ссылка (по умолчанию)

en: Title, as plain text
ru: Заголовок, как простой текст

en: URL, as link
ru: URL, как ссылка

en: URL, as plain text
ru: URL в виде простого текста

en: Short, as link with title "Link"
ru: Ссылка с текстом "Ссылка"

en: Label, as link with label as title
ru: Метка в виде ссылки

en: Separate title and URL
ru: Отдельно заголовок и URL

en: more
ru: ещё

en: fields
ru: поля

en: field
ru: поле

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: contextual filters
ru: контекстные фильтры

en: Contextual filter
ru: Контекстный фильтр

en: contextual filter
ru: контекстный фильтр

en: Sort criteria
ru: Критерий сортировки

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: Filter criteria
ru: Критерии фильтрации

en: filter criteria
ru: критерии фильтрации

en: Filter criterion
ru: Критерий фильтра

en: filter criterion
ru: критерий фильтра

en: Relationships
ru: Связи

en: relationships
ru: связи

en: Relationship
ru: Связь

en: header
ru: шапка

en: footer
ru: подвал

en: No results behavior
ru: Поведение при отсутствии результатов

en: no results behavior
ru: поведение при отсутствии результатов

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано в виде ссылки на домашнюю страницу автора.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан в виде ссылки. Будет пустым, если автор - зарегистрированный пользователь.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Date and time of when the comment was created.
ru: Дата и время создания комментария

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Created year
ru: Год создания

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Created month
ru: Месяц создания

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: The language the comment is in.
ru: Язык комментариев внутри

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Date and time of when the comment was last updated.
ru: Дата и время последнего обновления комментария.

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Год обновления

en: Updated month
ru: Месяц обновления

en: Updated day
ru: День обновления

en: Updated week
ru: Неделя обновления

en: Approved
ru: Одобрено

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ru: Одобрен ли комментарий (или все еще в списке на модерирование).

en: Not Approved
ru: Не утверждено

en: Approved comment
ru: Одобренный комментарий

en: View link
ru: Ссылка просмотра

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для редактирования комментария.

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для удаления комментария.

en: Approve link
ru: Ссылка подтверждения

en: Provide a simple link to approve the comment.
ru: Прямая ссылка на подтверждение комментария.

en: Reply-to link
ru: Ссылка «Ответить»

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Depth
ru: Глубина

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Отобразить глубину расположения комментария, если он является частью "ветви"

en: Thread
ru: Тема обсуждения

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
ru: ID материала, к чьему комментарию относится этот ответ.

en: The content to which the comment is a reply to.
ru: Содержимое, к которому оставлен коментарий.

en: Author uid
ru: UID Автора

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ru: Если требуется больше полей uid добавьте коментарий: author relationship

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: author
ru: автор

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: Last comment CID
ru: CID последнего комментария

en: Display the last comment of a node
ru: Показывает последний комментарий материала

en: Last Comment
ru: Последний комментарий

en: The last comment of a node.
ru: Последний комментарий материала.

en: Last comment uid
ru: UID последнего комментария

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
ru: User ID автора последнего комментария к материалу.

en: Bulk operations
ru: Массовые операции

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: @group (historical data)
ru: @group (исторические данные)

en: @group (historical data): @field
ru: @group (исторические данные): @field

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: image from !field_name
ru: изображение из !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
ru: Delta - Появляется в: @bundles.

en: term from !field_name
ru: термин из !field_name

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: Extension
ru: Расширение

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: User who uploaded
ru: Загрузивший пользователь

en: File Usage
ru: Использование файлов

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ru: Содержимое связано с этим файлом. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого содержимого.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ru: Файл, связанный с этим материалом, обычно потому, что файл находится в каком-либо поле материала.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ru: Пользователь связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого пользователя.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ru: Файл связан с этим пользователем. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого пользователя.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ru: Комментарий связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого комментария.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ru: Файл связан с этим комментарием. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого комментария.

en: Taxonomy Term
ru: Термин таксономии

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ru: Термин таксономии связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого термина.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ru: Файл связан с этим термином таксономии. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого термина.

en: Taxonomy Vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ru: Словарь таксономии связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого словаря.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ru: Файл связан с этим словарем таксономии. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого словаря.

en: Module
ru: Модуль

en: The module managing this file relationship.
ru: Модуль, управляющий этой связью с файлами.

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: The type of entity that is related to the file.
ru: Тип сущности, связанной с файлом.

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: The ID of the entity that is related to the file.
ru: ID сущности, связанной с файлом.

en: Use count
ru: Используемое количество

en: The number of times the file is used by this entity.
ru: Сколько раз файл используется данной сущностью.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: A description of the location or context of the string.
ru: Описание положения или контекста строки

en: Source
ru: Источник

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Прямая ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: Translation
ru: Перевод

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The language this translation is in.
ru: Язык этого перевода в

en: Singular LID
ru: Сингулярный LID

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: Plural
ru: Множественное число

en: Whether or not the translation is plural.
ru: Так или иначе, перевод во множественном числе

en: The node ID.
ru: ID материала.

en: The content title.
ru: Заголовок материала.

en: The date the content was posted.
ru: Дата, когда был создан материал.

en: The date the content was last updated.
ru: Дата последнего обновления материала.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например, "Запись в блоге", "Тема форума", "Публикация" и т.д.)

en: Whether or not the content is published.
ru: Материал опубликован или нет.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ru: Отфильтровывает неопубликованные материалы, если у текущего пользователя нет доступа на их просмотр.

en: Promoted
ru: На главной

en: Not promoted
ru: Не выведено на главную

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Whether or not the content is sticky.
ru: Материал закреплен или нет.

en: Not sticky
ru: Не закреплен

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ru: Материал закреплен или нет. Чтобы показывать сначала список закрепленных материалов, установите нисходящий порядок сортировки.

en: Provide a simple link to the content.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the content.
ru: Прямая ссылка на редактирование материала.

en: Provide a simple link to delete the content.
ru: Прямая ссылка на удаление материала.

en: The aliased path to this content.
ru: Путь-синоним на данный материал.

en: Created date
ru: Дата создания

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ru: Пользователь - автор содержимого. Если вам требуется больше полей, чем просто UID, добавьте отношение "Содержимое: Автор"

en: Relate content to the user who created it.
ru: Связывает материал с создавшим его пользователем.

en: User has a revision
ru: Есть редакция у пользователя

en: All nodes where a certain user has a revision
ru: Все материалы, где определенный пользователь имеет редакцию

en: Content revision
ru: Редакция материала

en: Content revision is a history of changes to content.
ru: Редакция материала — это история изменений материала.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ru: Связывает редакцию материала с создавшим ее пользователем.

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: The revision ID of the content revision.
ru: Идентификатор редакции материала.

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: Provide a simple link to the revision.
ru: Прямая ссылка на редакцию.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Прямая ссылка на возврат редакции.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ru: Прямая ссылка на удаление редакции материала.

en: Content access
ru: Доступ к материалу

en: Access
ru: Доступ

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ru: Отфильтровать содержимое по праву на просмотр. <strong>Не нужно, если вы используете node в качестве базовой таблицы.</strong>

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Show a marker if the content is new or updated.
ru: Отображать метку, если содержимое новое или обновлённое.

en: Show only content that is new or updated.
ru: Показывать только новые или обновлённые материалы.

en: Redirect
ru: Переадресация

en: URL redirects
ru: Перенаправления URL

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтраци представления по текущему вошедшему пользователю.

en: Score
ru: Результат

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ru: Количество очков поиска для элемента. Не будет использоваться, если поисковый фильтр не присутствует.

en: Links from
ru: Ссылки от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, на которые ссылается этот.

en: Links to
ru: Ссылки на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: The terms to search for.
ru: Поисковая фраза

en: Module/Theme/Theme engine
ru: Модуль/Тема/Движок тем

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
ru: Модули/Темы/Движки тем в вашем коде.

en: Module/Theme/Theme engine filename
ru: Имя файла модуля/темы/движка тем

en: Module/Theme/Theme engine name
ru: Имя модуля/темы/движка тем

en: The name of the item; e.g. node.
ru: Название элемента; например, материал.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
ru: Тип элемента, либо модуль, тема, или theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
ru: Булева переменная, указывающая, включен ли этот элемент.

en: Schema version
ru: Версия схемы

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
ru: Номер версии схемы базы данных данного модуля. -1, если модуль не установлен (его таблицы не существуют); 0 или максимальный N функции hook_update_N() модуля, которая была либо выполнена или существовала, когда модуль был впервые установлен.

en: Term
ru: Термин

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: The tid of a taxonomy term.
ru: Идентификатор tid термина таксономии.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ru: Термин таксономии, выбранный с помощью автодополнения или виджета выбора.

en: Representative node
ru: Характерный материал

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ru: Получение одного характерного материала для каждого термина согласно выбранного критерия сортировки

en: The taxonomy term name.
ru: Имя термина таксономии.

en: Taxonomy term name.
ru: Имя термина таксономии.

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: Term edit link
ru: Ссылка на редактирование термина

en: Provide a simple link to edit the term.
ru: Прямая ссылка на редактирование термина

en: Content with term
ru: Материалы с термином

en: Relate all content tagged with a term.
ru: Связывает все материалы, помеченные термином.

en: Has taxonomy term ID
ru: Имеет идентификатор термина таксономии

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ru: Отобразить содержимое если ему присвоен выбранный термин таксономии.

en: Has taxonomy term
ru: Имеет термин таксономии

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ru: Фильтровать результаты "Таксономия: Термин" по PID предка.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Пользователи, создавшие учётные записи на этом сайте.

en: Content authored
ru: Содержимое присвоено автору

en: nodes
ru: материалы

en: Current
ru: Текущий

en: Name (raw)
ru: Имя (необработанное)

en: Cancel link
ru: Ссылка отмены

en: Data
ru: Данные

en: No role
ru: Нет роли

en: Global
ru: Глобальный

en: Random
ru: Случайно

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ru: Позволить игнорировать значение контекстного фильтра. Может быть использовано, когда значения контекстных фильтров получаются из URL, и какая-либо часть из них должна быть проигнорирована.

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Text area
ru: Текстовая область

en: Unfiltered text
ru: Нефильтруемый текст

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ru: Предоставляет поле ввода для неформатированного текста или разметки

en: View area
ru: Область представления

en: Insert a view inside an area.
ru: Вставить представление внутрь области.

en: Result summary
ru: Сводка результатов

en: Shows result summary, for example the items per page.
ru: Отображает сводку результатов. Например, все элементы страницы.

en: Contextual Links
ru: Контекстные ссылки

en: Display fields in a contextual links menu.
ru: Отображать поля в меню контекстных ссылок.

en: Combine fields filter
ru: Фильтр комбинированных полей

en: Combine two fields together and search by them.
ru: Связать два поля вместе и вести поиск по ним.

en: Math expression
ru: Математическое выражение

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
ru: Вычисляет математическое выражение и отображает его.

en: Fields comparison
ru: Сравнение полей

en: Compare database fields against eachother.
ru: Сравнение полей базы данных друг с другом.

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
ru: Используйте сравнение полей для фильтрации результатов представления.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Add comment link
ru: Ссылка на добавление комментария

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ru: Отобразить стандартную ссылку добавления комментария, используемую на обычных материалах, которая будет отображаться, только если текущий пользователь имеет доступ на добавление комментариев.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ru: Отображает только такие материалы, которые пользователь написал или откомментировал.

en: Comments of the node
ru: Комментарии материала

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ru: Связывает все комментарии в материале. Это создаст 1 дублирующую запись на каждый комментарий. Обычно, лучше использовать представление из комментариев, если вам нужно такое.

en: @entity using @field
ru: @entity, используя @field

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ru: Связь каждой сущности @entity, содержащей поле @field, в котором указано изображение.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
ru: Связывает все @entity с @field, установленным в термин.

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Taxonomy terms on node
ru: Термины таксономии материала

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ru: Связывает материалы с терминами таксономии, определяя какой словарь или словари следует использовать. Эта связь вызовет дублирующие записи, если есть несколько терминов.

en: term
ru: термин

en: All taxonomy terms
ru: Все термины таксономии

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ru: Отображать материалы, если у них есть выбранные термины таксономии, или дочерние термины от выбранных. Из-за дополнительной сложности, это имеет меньше настроек, чем версия без глубины.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ru: Имеет идентификатор термина таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ru: Имеет термины таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ru: Имеет модификатор глубины терминов таксономии

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ru: Разрешить "глубину" для Таксономии: Идентификатор термина (с глубиной) будет модифицирован с помощью значения дополнительного контекстного фильтра.

en: Group results together
ru: Группировать результаты

en: Count DISTINCT
ru: Счетчик DISTINCT

en: Sum
ru: Сумма

en: Average
ru: В среднем

en: Standard deviation
ru: Стандартное отклонение

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: On
ru: Вкл

en: Off
ru: Выкл

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: User interface translation
ru: Перевод пользовательского интерфейса

en: Translate the built-in user interface.
ru: Перевести встроенный пользовательский интерфейс.

en: Date and time formats
ru: Форматы даты и времени

en: Configure the display of date and time strings.
ru: Настройка отображения значений даты и времени.

en: URL handling
ru: Обработка URL

en: Settings related to editorial workflow.
ru: Настройки, относящиеся к редакционному процессу.

en: Install new themes
ru: Установить новые темы

en: List themes
ru: Список тем

en: Text editors and formats
ru: Текстовые редакторы и форматы

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
ru: Настройка WYSIWYG и текстовых редакторов на сайте. Ограничение или разрешение на использование определенных тегов HTML в содержимом.

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
ru: Импортируйте, экспортируйте и синхронизируйте изменения конфигурации между различными экземплярами сайта, например в средах разработки, промежуточной и рабочей средах.

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
ru: Настройки модулей ведения журнала и оповещений. Различные модули могут направлять системные события в различные пункты назначения, такие как системный журнал, база данных, электронная почта и т. д.

en: URL settings
ru: Настройки URL

en: General URL-related configuration for your site.
ru: Общая конфигурация, связанная с URL-адресом сайта.

en: Redirect users from one URL to another.
ru: Перенаправление пользователей с одного URL на другой.

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
ru: Измените URL-адреса сайта, настроив автоматические шаблоны создания URL-псевдонимов.

en: Configure email templates used for account registration and management.
ru: Настройте шаблоны электронной почты, используемые для регистрации и управления учетными записями.

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
ru: Список, изменение и добавление уровней доступа или <em>ролей пользователей</em>.

en: Install new modules
ru: Установить новые модули

en: List modules
ru: Список модулей

en: Uninstall modules
ru: Удалить модули

en: List available updates
ru: Список доступных обновлений

en: Used in views
ru: Используется в представлениях

en: Overview of fields used in all views.
ru: Обзор полей, используемых во всех представлениях.

en: Views plugins
ru: Плагины представлений

en: Overview of plugins used in all views.
ru: Обзор плагинов, используемых во всех представлениях.

en: Custom blocks
ru: Пользовательские блоки

en: Views
ru: Представления

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Edit links
ru: Править ссылки

en: List terms
ru: Список терминов

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: End Date
ru: Дата окончания

en: The End date value.
ru: Значение даты окончания.

en: Tokens related to menus.
ru: Токены, связанные с меню.

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Tokens related to menu links.
ru: Токены, связанные со ссылками меню.

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: The unique machine-readable name of the menu.
ru: Уникальное машинное имя меню

en: The optional description of the menu.
ru: Необязательное описание меню.

en: Menu link count
ru: Счетчик ссылок меню

en: The number of menu links belonging to the menu.
ru: Количество пунктов меню

en: The URL of the menu's edit page.
ru: URL страницы редактирования меню.

en: The menu of the menu link.
ru: Меню, принадлежащее ссылке меню.

en: The URL of the menu link's edit page.
ru: URL страницы редактирования ссылки меню.

en: The menu link for this node.
ru: Ссылка в меню для этого материала.

en: Tokens related to content types.
ru: Токены, связанные с типами материалов.

en: Translation source node
ru: Перевод исходного материала

en: The source node for this current node's translation set.
ru: Исходный материал для данного набора переводов материала.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: The unique machine-readable name of the content type.
ru: Уникальное машинное имя типа материала.

en: The optional description of the content type.
ru: Необязательное описание типа содержимого.

en: The number of nodes belonging to the content type.
ru: Количество материалов определенного типа.

en: Joined path
ru: Объединённые пути

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Tokens related to the current page request.
ru: Токены, связанные с запросом текущей страницы.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Tokens related to the current date and time.
ru: Токены, связанные с текущей датой и временем.

en: Tokens related to URLs.
ru: Токены, связанные с URL.

en: Array
ru: Массив

en: Tokens related to arrays of strings.
ru: Токены, связанные с массивами строк.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: Page number
ru: Номер страницы

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: Query string value
ru: Значение строки запроса

en: The value of a specific query string field of the current page.
ru: Значение определенного поля строки запроса текущей страницы.

en: The path component of the URL.
ru: Компонент пути URL.

en: Relative URL
ru: Относительный URL

en: The relative URL.
ru: Относительный URL-адрес.

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: The absolute URL.
ru: Абсолютный URL-адрес.

en: Brief URL
ru: Короткий URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ru: URL без протокола и закрывающего слэша

en: Unaliased URL
ru: URL без синонима

en: The unaliased URL.
ru: URL, лишенный синонима.

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: The unique ID of the menu link.
ru: Уникальный ID ссылки меню.

en: The title of the menu link.
ru: Заголовок ссылки меню.

en: The URL of the menu link.
ru: URL ссылки меню.

en: The menu link's parent.
ru: Родитель ссылки меню.

en: Parents
ru: Родители

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских ссылок меню, начиная с корневой.

en: Root
ru: Корень

en: The menu link's root.
ru: Корень ссылки меню.

en: First
ru: Первый

en: The first element of the array.
ru: Первый элемент массива.

en: Last
ru: Последний

en: The last element of the array.
ru: Последний элемент массива.

en: The number of elements in the array.
ru: Количество элементов в массиве.

en: Reversed
ru: Оборот

en: The array reversed.
ru: Массив пересортирован.

en: Keys
ru: Ключи

en: The array of keys of the array.
ru: Массив ключей массива.

en: Imploded
ru: Разбито

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
ru: Значения массива объединились с пользовательской строкой в/между каждым значением.

en: Value
ru: Значение

en: The specific value of the array.
ru: Определенное значение массива.

en: A date in '@type' format. (%date)
ru: Дата в формате '@type'. (%date)

en: Base name
ru: Основное имя

en: The base name of the file.
ru: Основное имя файла.

en: File byte size
ru: Размер файла в байтах

en: The size of the file, in bytes.
ru: Размер файла, в байтах.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ru: URL страницы редактирования термина таксономии.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских терминов таксономии, начиная с корневого.

en: Root term
ru: Корневой термин

en: The root term of the taxonomy term.
ru: Корневой термин дерева терминов таксономии.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ru: URL страницы редактирования словаря.

en: The user roles associated with the user account.
ru: Роли, относящиеся к учётной записи пользователя.

en: The picture of the user.
ru: Изображение пользователя.

en: Account cancellation URL
ru: URL аннулирования учётной записи

en: One-time login URL
ru: URL одноразового входа

en: Tokens related to views.
ru: Токены, связанные с представлениями

en: The human-readable name of the view.
ru: Удобочитаемое имя представления.

en: The description of the view.
ru: Описание представления.

en: The machine-readable name of the view.
ru: Машинное имя представления.

en: The title of current display of the view.
ru: Заголовок текущего отображения представления.

en: The URL of the view.
ru: URL представления.

en: Original @entity
ru: Первоначальный @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ru: Оригинальный @entity, когда @entity обновляется или сохраняется.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
ru: Следующие токены или типы токенов не определены как массивы:

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
ru: В следующих токенах или типах токенов отсутствует необходимое название и/или описание:

en: The following token types do not have any tokens defined:
ru: Следующие типы токенов не содержат ни одного токена:

en: The following token types are not defined but have tokens:
ru: Следующие типы токенов не определены, однако имеют токены:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
ru: Следующие токены или типы токенов определены множественными модулями:

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Flush all caches
ru: Очистить все кеши

en: Token registry
ru: Реестр токенов

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: From
ru: От

en: Generate automatic URL alias
ru: Создать синоним URL автоматически

en: Uncheck this to create a custom alias below.
ru: Снимите флажок, чтобы создать псевдоним URL вручную.

en: Configure URL alias patterns.
ru: Настройки шаблонов URL-синонимов.

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Justify
ru: По ширине

en: Styles
ru: Стили

en: Separator
ru: Разделитель

en: Editor
ru: Редактор

en: Changed
ru: Изменение

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Automatic alias
ru: Автоматический синоним

en: Double quotation marks
ru: Двойные кавычки

en: Single quotation marks (apostrophe)
ru: Апостроф

en: Back tick
ru: Обратный апостроф

en: Period
ru: Период

en: Hyphen
ru: дефис

en: Underscore
ru: Подчёркивание

en: Colon
ru: двоеточие

en: Semicolon
ru: Точка с запятой

en: Vertical bar (pipe)
ru: Вертикальная черта

en: Left curly bracket
ru: Левая фигурная скобка

en: Left square bracket
ru: Левая квадратная скобка

en: Right curly bracket
ru: Правая фигурная скобка

en: Right square bracket
ru: Правая квадратная скобка

en: Plus sign
ru: Знак "плюс"

en: Equal sign
ru: Знак "равно"

en: Percent sign
ru: Знак процента

en: Caret
ru: Знак вставки

en: Dollar sign
ru: Знак доллара

en: Number sign (pound sign, hash)
ru: Знак решетки

en: At sign
ru: Знак "@"

en: Exclamation mark
ru: Восклицательный знак

en: Tilde
ru: Тильда

en: Left parenthesis
ru: Левая круглая скобка

en: Right parenthesis
ru: Правая круглая скобка

en: Question mark
ru: Знак вопроса

en: Less-than sign
ru: Знак "меньше"

en: Greater-than sign
ru: Знак "больше"

en: Slash
ru: Косая черта

en: Backslash
ru: Обратная косая черта

en: Microsoft Office document icon
ru: Иконка документа Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
ru: Иконка электронной таблицы Office

en: Office presentation icon
ru: Иконка презентации Office

en: PDF icon
ru: Иконка PDF

en: Movie icon
ru: Иконка видеофайла

en: Audio icon
ru: Иконка аудиофайла

en: Image icon
ru: Иконка изображения

en: Package icon
ru: Иконка пакета

en: HTML icon
ru: Иконка HTML

en: Plain text icon
ru: Иконка простого текстового файла

en: Edit own content
ru: Править свои материалы

en: Edit any content
ru: Править любые материалы

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот токен в вашу форму

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Clone
ru: Клонировать

en: Displays
ru: Отображения

en: No views match the search criteria.
ru: Нет представлений, удовлетворяющих поисковым критериям.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
ru: * Изменения временно сохранены. Нажмите Сохранить, чтобы сделать изменения постоянными. Нажмите Отменить, чтобы отказаться от изменений.

en: analyze view
ru: анализировать представление

en: clone view
ru: клонировать представление

en: reorder displays
ru: Изменить порядок отображений

en: export view
ru: экспортировать представление

en: Add !display
ru: Добавить !display

en: clone @display_title
ru: клонировать @display_title

en: delete @display_title
ru: удалить @display_title

en: disable @display_title
ru: выключить @display_title

en: Display name
ru: Название отображения

en: Filters
ru: Фильтры

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Exposed form
ru: Раскрытая форма

en: Other
ru: Другое

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Change the machine name of this display.
ru: Изменить машинное имя данного отображения.

en: No comment
ru: Нет комментария

en: Comment or document this display.
ru: Откомментируйте или задокументируйте это отображение.

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Change the way content is formatted.
ru: Изменить путь, по которому формируется содержимое.

en: Change settings for this format
ru: Изменить настройки для этого формата

en: Change the way each row in the view is styled.
ru: Выбрать путь стилизации каждой строки в представлении

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: Use AJAX
ru: Использовать AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Hide attachments in summary
ru: Скрыть вложения в анонсе

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ru: Выберите отображать или не отображать вложения при показе контекстного фильтра.

en: Hide contextual links
ru: Скрыть контекстные ссылки

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ru: Укажите, отображать ли контекстные фильтры для этого представления или нет.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Offset
ru: Пропустить

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить настройки постраничного навигатора для данного отображения.

en: Change settings for this pager type.
ru: Изменить параметры этого типа навигатора.

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли данное отображение содержать ссылку "ещё".

en: Use aggregation
ru: Использовать агрегацию

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ru: Разрешить группировку и агрегацию (вычисление) полей.

en: Query settings
ru: Настройки запроса

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ru: Позволяет устанавливать некоторые дополнительные настройки для плагина очереди

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: Field Language
ru: Язык поля

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ru: Все поля, поддерживающие переводы, будут отображаться на выбранном языке.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
ru: Определите, как обрабатывать текст комбинируя фильтры в <a href="@url">текстовых форматах</a>.

en: Upload images through editor dialogs
ru: Загрузить изображение с использованием диалогового окна редактора

en: %vocabulary: Edit terms
ru: %vocabulary: Изменить термины

en: Administer views
ru: Управление представлениями

en: Access the views administration pages.
ru: Доступ к административным страницам представлений.

en: Bypass views access control
ru: Не проверять права доступа к представлениям

en: Bypass access control when accessing views.
ru: Обходить проверку прав при доступе к представлениям.

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для данного отображения.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить настройки для данного типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для данного отображения.

en: Link display
ru: Привязать отображение

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ru: Укажите какое отображение или url пользователя будет привязано к этому отображению.

en: Apply
ru: Применить

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Exposed form style
ru: Стиль формы раскрытых фильтров

en: Select the kind of exposed filter to use.
ru: Выберите, какой тип раскрытого фильтра будет использоваться.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ru: Настройки раскрытой формы для этого стиля раскрытой формы.

en: CSS class
ru: CSS-класс

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: Theme
ru: Тема

en: Information
ru: Информация

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям и по страницам

en: Block caching
ru: Кэширование блока

en: The selected style or row format does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль или формат строки не использует поля.

en: And/Or, Rearrange
ru: и/или, изменить порядок

en: Rearrange
ru: Изменить порядок

en: desc
ru: убыв.

en: Auto preview
ru: Автоматический предпросмотр

en: Preview with contextual filters:
ru: Предпросмотр с контекстными фильтрами:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ru: Разделяйте значения контекстных фильтров при помощи "/". Например, %example.

en: Update preview
ru: Обновить предпросмотр

en: Remove group
ru: Удалить группу

en: Apply (all displays)
ru: Применить (все отображения)

en: Revert to default
ru: Вернуть к настройкам по умолчанию

en: Apply (this display)
ru: Применить (данное отображение)

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ru: Ограничение обрезки: @trim_length символов

en: Trimmed limit
ru: Ограничения обрезки

en: - Any -
ru: - Любой -

en: Is one of
ru: Один из:

en: in
ru: в

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: not in
ru: не в

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: empty
ru: пусто

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Contains
ru: Содержит

en: contains
ru: содержит

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: Starts with
ru: Начинается с

en: begins
ru: начинается

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: ends
ru: оканчивается

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: regex
ru: регулярное выражение

en: Execute
ru: Выполнить

en: Defines simple link field types.
ru: Определяет простые типы полей для ссылок.

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Site status
ru: Состояние сайта

en: Clear
ru: Очистить

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Normal
ru: Нормальный

en: Delete view
ru: Удалить представление

en: Center left
ru: По центру слева

en: Center right
ru: По центру справа

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ru: Во время попытки генерирования производного изображения в %derivative_path исходное изображение %source_image_path не найдено.

en: Influence
ru: Влияние

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ru: Влияние — это числовой коэффициент, используемый для упорядочивания результатов поиска. Чем выше значение, тем большее влияние оказывает соответствующий фактор на результаты поиска; нуль означает игнорирование данного фактора. Корректировка данных цифр не требует перестроения поискового индекса. Изменения начинают действовать незамедлительно.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ru: Во время попытки сохранения формы в кэш обнаружено несоответствие её идентификатора сборки.

en: Link %label does not exist on @url_before
ru: Ссылки %label нет на @url_before

en: Tokens
ru: Токены

en: Problems detected
ru: Обнаружены проблемы

en: Login
ru: Имя пользователя

en: The action "@action" could not be executed because the function "@callback" could not be found.
ru: Действие «@action» не может быть выполнено, так как «@callback» не найден.

en: The date "!date" does not match the expected format.
ru: Дата «!date» не соответствует заданному формату.

en: The value @date does not match the expected format.
ru: Значение @date не совпадает с заданным форматом.

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
ru: Год введён неверно. Значение должно содержать 4 цифры.

en: The year is invalid.
ru: Год некорректен.

en: The month is invalid.
ru: Месяц некорректен.

en: The day is invalid.
ru: День некорректен.

en: The hour is invalid.
ru: Час некорректен.

en: The minute is invalid.
ru: Минуты некорректны.

en: The second is invalid.
ru: Секунды некорректны.

[ctx: ampm]
en: am
ru: утра

[ctx: ampm]
en: pm
ru: вечера

[ctx: datetime]
en: Year
ru: Год

[ctx: datetime]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: datetime]
en: Day
ru: День

[ctx: datetime]
en: Hour
ru: Час

en: Hour
ru: Час

[ctx: datetime]
en: Minute
ru: Минута

en: Minute
ru: Минута

[ctx: datetime]
en: Second
ru: Секунда

en: Second
ru: Секунда

en: Top
ru: Вверху

en: Bottom
ru: Снизу

en: More tasks
ru: Дополнительные задачи

en: Translated
ru: Переведено

en: The book page associated with the node.
ru: Страница подшивки, связанная с этим материалом.

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: Book parent
ru: Предок подшивки

en: Book root from current node
ru: Корень подшивки из текущего материала

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Remove row
ru: Удалить строку

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Available buttons
ru: Доступные кнопки

en: Upload image
ru: Загрузить изображение

en: User Interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Open preview in a new window
ru: Открыть предпросмотр в новом окне

en: days
ru: дней

en: No user
ru: Нет пользователей

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ru: Числовая

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Enable to override this field's links.
ru: Включите для переопределения ссылок этого поля.

en: Link field to the node if there is no comment.
ru: Ссылаться на материал, если он не имеет комментариев.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Use destination
ru: Использовать назначение.

en: Add destination to the link
ru: Добавить назначение в ссылку

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
ru: Показать ссылку на комментарии в форме, используемой в стандартных анонсах материала, а не в форме полного материала.

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Display links
ru: Отображать ссылки

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Use site default RSS settings
ru: Использовать RSS настройки сайта по умолчанию

en: New
ru: Новое

en: Close
ru: Закрыть

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Choose how users view dates and times:
ru: Как пользователи будут видеть дату и время:

en: Display:
ru: Отображение:

en: Both Start and End dates
ru: Как дата начала, так и дата окончания

en: Start date only
ru: Только дата начала

en: End date only
ru: Только дата окончания

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: Multiple values:
ru: Множественные значения:

en: starting from @isodate
ru: начинается с @isodate

en: ending with @isodate
ru: оканчивается до @isodate

en: Interval
ru: Интервал

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time hence
ru: Отсчёт отсюда

en: Time hence (with "hence" appended)
ru: Отсчёт отсюда (с добавлением «отсюда»)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к будущим датам добавляется '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к прошлым датам добавляется '-')

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: Display dates using the @format format
ru: Отображать дату используя формат @format

en: Display both Start and End dates
ru: Показывать как дату начала, так и дату окончания.

en: Display Start date only
ru: Показывать только дату начала

en: Display End date only
ru: Показывать только дату окончания

en: all
ru: все

en: Default date
ru: Дата по умолчанию

en: No default value
ru: Нет значения по умолчанию

en: Now
ru: Сейчас

en: Relative
ru: Относительное

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
ru: Укажите время относительно текущего дня. Например: "+90 days" (90 дней со дня создания поля) или "+1 Saturday" (следующая суббота). Прочтите !strtotime для более полной информации.

en: Relative default value
ru: Относительное значение по умолчанию

en: Default end date
ru: Дата окончания по умолчанию

en: Same as Default date
ru: Как дата по умолчанию

en: Relative default value for end date
ru: Относительное значение по умолчанию для даты окончания

en: The Strtotime default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию для strtotime задано неверно

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
ru: Значение даты окончания по умолчанию для strtotime задано неверно.

en: Date entry options
ru: Настройки ввода даты

en: Custom input format
ru: Свой формат ввода

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: Within
ru: Внутри

en: Position of date part labels
ru: Положение меток части даты

en: Collect an end date
ru: Присоединить дату окончания

en: Select the timezone handling method for this date field.
ru: Выберите часовой пояс вручную для этого поля.

en: Time zone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Cache dates
ru: Кэшировать даты

en: Maximum dates per field
ru: Максимальное значение кэшированных дат на одно поле

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
ru: Если выставить "0", все значения даты во всех сущностях будут закэшированы. Обратите внимание, что кэширование каждого поля даты может вызвать заметную потерю производительности после очередного сброса кэша. Предлагаемое значение для множественных значений и повторяющихся полей - не более 4 на поле.

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ru: Даты без часов не должны использовать часовые пояса.

en: Site's time zone
ru: Часовой пояс сайта

en: Date's time zone
ru: Часовой пояс

en: User's time zone
ru: Часовой пояс пользователя

en: No time zone conversion
ru: Без учёта часового пояса

en: Starting year
ru: Год начала

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
ru: Введите относительное значение (-9, +9), или абсолютное, например 2015.

en: Ending year
ru: Год окончания

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
ru: Год окончания должен быть в формате +9, или в абсолютном значении, например, 2030.

en: Format: @date
ru: Формат: @date

en: The value input for field %field is invalid:
ru: Значение поля %field введено неверно:

en: A valid date is required for %title.
ru: Необходимо указать допустимое значение даты в поле "%title".

en: %title is invalid.
ru: %title ошибочный.

en: The value input for field %field is invalid.
ru: Значение, вводимое в поле %field, некорректно.

[ctx: Sort order]
en: Date
ru: По дате

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: The dates are invalid.
ru: Даты заданы неверно

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ru: Есть ошибки в @field_name значение #@delta:

en: There are errors in @field_name:
ru: В поле @field_name есть ошибки:

en: !start-date to !end-date
ru: с !start-date по !end-date

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
ru: Дата окончания обязательна для поля %field #%delta.

en: %time ago
ru: %time назад

en: %time hence
ru: %time с этих пор

en: Date entry
ru: Ввод даты

en: Default values
ru: Значения по умолчанию

en: Starting and ending year
ru: Год начала и окончания

en: Undated
ru: Без даты

en: @label -  start date (!name)
ru: @label -  дата начала (!name)

en: @label -  start date
ru: @label -  дата начала

en: @label - end date (!name:!column)
ru: @label - дата окончания (!name:!column)

en: @label - end date:!column
ru: @label - дата окончания:!column

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Date (!base_table)
ru: Дата (!base_table)

en: Date field(s)
ru: Поле(я) даты

en: OR
ru: ИЛИ

en: AND
ru: И

en: You must select at least one date field for this argument.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного аргумента.

en: Default format
ru: Формат по умолчанию

[ctx: datetime]
en: Week
ru: Неделя

en: Date year range
ru: Диапазон годов даты

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
ru: Диапазон лет даты должен быть в формате -9:+9, 2005:2010, -9:2010, или 2005:+9

en: You must select at least one date field for this filter.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного фильтра.

en: Missing date fields!
ru: Поля даты не найдены!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ru: (@field) <strong>Раскрыто</strong> @widget @format

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Select
ru: Выбрать

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Relative date
ru: Относительная дата

en: The URL of the @entity.
ru: URL @entity.

en: Entity
ru: Сущность

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: Also known as %labels.
ru: Также известно как %labels.

en: Field: @widget_label (@field_name)
ru: Поле: @widget_label (@field_name)

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Add item
ru: Добавить пункт

en: This is an alias of @group: @field.
ru: Это синоним @group: @field.

en: Also known as: !also.
ru: Также известен как: !also.

en: Language - Appears in: @bundles.
ru: Язык - Появляется в: @bundles.

en: <No value>
ru: <Нет значения>

en: Display list value as human readable
ru: Отображать список значений в удобочитаемом виде

en: Column used for click sorting
ru: Столбец, используемый для сортировки по клику.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ru: Используется Стиль: Таблица для определения актуальной колонки на сортировку по клику. Значение по умолчанию обычно оптимально.

en: Formatter
ru: Cредство форматирования

en: Use field template
ru: Использовать шаблон поля

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ru: Если отмечено, классы field api будут добавлены с использованием field.tpl.php (или эквивалента). Это не рекомендуется, если ваш CSS-код зависит от этих классов. Если не отмечено, шаблон не будет использован.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ru: Отметка этой опции включит тип отображения группой, и значения разделителя будут игнорироваться.

en: Multiple field settings
ru: Настройка множественного поля

en: Display all values in the same row
ru: Отображать все значения в одну линию

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ru: Если отмечено, множественные значения этого поля будут отображаться в одной строке. Если же не отмечено, каждое значение будет иметь собственную строку. При использовании группировки, пожалуйста убедитесь, что группировка по "ID материала/сущности" возымела какой-либо эффект.

en: Display @count value(s)
ru: Показывать @count значений

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: First and last only
ru: Только первый и последний

en: Group column
ru: Столбец группировки

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ru: Выберите колонку этого поля для применения функции группировки, выбранной выше.

en: Group columns (additional)
ru: Столбцы группировки (дополнительно)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ru: Выберите любую дополнительную колонку этого поля для включения в запрос и группирования по ней.

en: Raw @column
ru: Сырая колонка @column

en: %title has been deleted.
ru: Материал %title удален.

en: file from !field_name
ru: файл из !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ru: Связь каждой сущности @entity, содержащей поле @field, в котором указан файл.

en: Detect if tar is part of the extension
ru: Обнаруживать, является ли tar частью расширения файла

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
ru: Проверяет, является ли предпоследним расширением ".tar". Если да, то также добавлять и его, и тогда будет отображаться вместо "gz" - "tar.gz" или "tar.bz2"'.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ru: Отображать иконку, представляющую тип файла вместо MIME-текста (такого как "image/jpeg")

en: Enable image uploads
ru: Включить загрузку изображений

en: Upload directory
ru: Директория для загрузок

en: Enable file uploads
ru: Включить загрузку файлов

en: Upload an image
ru: Загрузить изображение

en: Select from library
ru: Выбрать из медиатеки

en: Image size
ru: Размер изображения

en: Align
ru: Выравнивание

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Upload a file and link to it
ru: Загрузить файл и вставить ссылку

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: CSS classes
ru: CSS классы

en: Finish
ru: Готово

en: Reorder
ru: Упорядочить

en: Contexts
ru: Контексты

en: No title
ru: Без названия

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Style
ru: Стиль

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Conditions
ru: Условия

en: Control access by role.
ru: Контроль доступа по роли.

en: Control access by the current path.
ru: Контроль доступа к текущему пути.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Reverse (NOT)
ru: Обратный (НЕ)

en: Allow access on the following pages
ru: Критерий выполняется для следующих страниц

en: Allow access on all pages except the following pages
ru: Критерий выполняется для всех страниц, кроме следующих

en: Paths
ru: Пути

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: Validate URL
ru: Проверка URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
ru: Если выбрано, поле URL будет проверяться на соответствие форматирования URL адресов.

en: Optional URL
ru: Дополнительный URL

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
ru: Если выбрано, поле URL не является обязательным и позволяет сохранять только заголовок. Если URL не указан, заголовок будет отображен как обычный текст.

en: Optional Title
ru: Необязательный заголовок

en: Required Title
ru: Обязательный заголовок

en: Static Title
ru: Статичный заголовок

en: No Title
ru: Без заголовка

en: Link Title
ru: Заголовок ссылки

en: Max length of title field
ru: Максимальная длина поля заголовка

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Allow user-entered tokens
ru: Разрешить пользовательские токены

en: URL Display Cutoff
ru: Обрезка отображаемого URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ru: Если пользователь не ввел заголовок для ссылки, в качестве него будет использован URL. Укажите максимальную длину отображаемой ссылки в этом случае (&hellip;). Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничения.

en: Default (no target attribute)
ru: По умолчанию (без атрибута 'target')

en: Open link in window root
ru: Открывать ссылку в текущем окне

en: Open link in new window
ru: Открывать ссылку в новом окне

en: Allow the user to choose
ru: Разрешить пользователям выбирать

en: Link Target
ru: Цель ссылки

en: Rel Attribute
ru: Атрибут 'rel'

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
ru: Оставить rel как установлено выше (нетронутый/по-умолчанию)

en: Remove rel if given link is external
ru: Удалить rel если введена внешняя ссылка

en: Remove rel if given link is internal
ru: Удалить rel если введена внутренняя ссылка

en: Remove rel attribute automatically
ru: Удаление атрибута rel автоматически

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
ru: Включение/Выключение автоматического удаления атрибута rel, в зависимости от ввода пользователем внешней/внутренней ссылки

en: Allow the user to enter a custom link class per link
ru: Позволить пользователям вводить пользовательской класс для ссылок

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
ru: Позволить пользователю вводить атрибут ссылки 'title'

en: Default link 'title' Attribute
ru: Атрибут ссылки 'title' по умолчанию

en: A default title must be provided if the title is a static value.
ru: Если заголовок - статический, то заголовок по умолчанию должен быть предоставлен.

en: The max length of the link title must be numeric.
ru: Максимальная длина заголовка ссылки должна быть числом.

en: At least one title or URL must be entered.
ru: По крайней мере, один заголовок или адрес должен быть введён.

en: Titles are required for all links.
ru: Заголовки требуются для всех ссылок

en: You cannot enter a title without a link url.
ru: Вы не можете ввести заголовок без ссылки на адрес.

en: Open URL in a New Window
ru: Открыть URL в новом окне

en: Link "title" attribute
ru: Атрибут "title" ссылки

en: Custom link class
ru: Пользовательский класс ссылки

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Native language
ru: Родной язык

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
ru: Если отмечено, будет отображаться родное название языка.

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Draft
ru: Черновик

en: Schedule for later
ru: Отложенная публикация

en: Updated alias for node @nid.
ru: Обновлен псевдоним для материала @nid.

en: Node types
ru: Типы материалов

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ru: Некоторым ролям не хватает прав доступа к содержимому, но экран %display не имеет контроля доступа.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ru: Отображение %display использует в качестве пути node/%. Это не воспроизведет того, чего вы хотите. Если вам требуются множественные версии представления материала, используйте панели.

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Unknown content type
ru: Неизвестный тип материала

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: Link this field to the original piece of content
ru: Сделать это поле ссылкой на полную версию материала

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ru: Включите эту опцию для вывода в виде абсолютной ссылки. Требуется, если вы хотите использовать путь в ссылке (в пункте "выводить это поле в виде ссылки" выше).

en: Link this field to its content revision
ru: Сделать это поле ссылкой на его редакцию содержимого.

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Display field as the content type machine name.
ru: Отображать поле как машинное имя типа материала.

en: exposed
ru: раскрыт

en: Choose one or more content types to validate with.
ru: Выберите один или более типов материалов для валидации.

en: Validate user has access to the content
ru: Проверять, имеет ли пользователь доступ к содержимому

en: Access operation to check
ru: Операция доступа для проверки

en: Filter value format
ru: Формат значения фильтра

en: Node ID
ru: ID материала

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Display comments
ru: Показывать комментарии

en: Verbose
ru: Подробности

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ru: Символ, разделяющий слова в заголовках. Им заменяются все пробелы и символы пунктуации. Использование пробела или символа + может привести к непредвиденным результатам.

en: Character case
ru: Регистр символов

en: Leave case the same as source token values.
ru: Оставить регистр таким же, как в исходном значении токена.

en: Change to lower case
ru: Перевести в нижний регистр

en: Maximum component length
ru: Максимальная длина компонента

en: Update action
ru: Действие обновления

en: Strings to Remove
ru: Строки для удаления

en: Punctuation
ru: Пунктуация

en: Replace by separator
ru: Заменять разделителем

en: No action (do not replace)
ru: Нет действия (не заменять)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ru: Поле <em>строк на удаление</em> не должно содержать HTML. Убедитесь, что отключили какие-либо WYSIWYG-редакторы для этого поля.

en: Bulk updating URL aliases
ru: Массовое обновление псевдонимов URL

en: No new URL aliases to generate.
ru: Новые синонимы URL не созданы.

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ru: Автоматически сформированный %original_alias конфликтует с существующим адресом. Синоним изменён на %alias.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ru: Игнорируется синоним %alias, потому что он такой же, как и внутренний путь.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ru: Создан новый синоним %alias для %source, заменивший %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
ru: Создан новый синоним %alias для %source.

en: Path settings
ru: Настройки путей

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
ru: Укажите альтернативное поле сортировки по умолчанию для использования, если текущее недоступно.

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Remove search score
ru: Удалить оценку поиска

en: On empty input
ru: При пустом вводе

en: Show All
ru: Показать все

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Display score
ru: Показывать число

en: Primary
ru: Первичный

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Available tokens
ru: Доступные токены

en: Token
ru: Токен

en: No tokens available
ru: Нет доступных токенов

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
ru: Попытка выполнить замену токена для типа токенов %type без необходимой информации

en: Go
ru: Пуск

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Temporary
ru: Временный

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Updated alias for term @tid.
ru: Обновлен синоним для термина @tid.

en: No name
ru: Без имени

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3. В зависимости от числа требующихся для этого JOIN'ов, AND будет рассматриваться как OR в этом фильтре.

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Convert spaces in term names to hyphens
ru: Заменить пробелы в имени термина на дефисы

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
ru: Это позволит ссылкам работать с аргументами терминов таксономии Views.

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Машинное имя словаря, которому принадлежит термин

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Display error message
ru: Показывать сообщение об ошибке

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: Load default filter from term page
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы термина

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы материала. Это хорошо для связанных блоков таксономии

en: Multiple-value handling
ru: Обработка множественных значений

en: Filter to items that share all terms
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат все термины

en: Filter to items that share any term
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат какой-либо из терминов

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Filter value type
ru: Тип значения фильтра

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Term name
ru: Название термина

en: Term name converted to Term ID
ru: Название термина, преобразованное в ID термина

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ru: Преобразовать тире из URL в пробелы в фильтре имени термина

en: Translation set node ID
ru: Идентификатор набора перевода этого материала.

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ru: Идентификатор набора перевода, которому принадлежит это содержимое.

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: The source that this content was translated from.
ru: Источник, с которого был переведен данный материал.

en: Translations
ru: Переводы

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
ru: Не переведенный материал, или исходная версия набора переводов.

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: Content that is a translation of a source translation.
ru: Материал, который является переводом исходного перевода.

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала - нужно ли обновить перевод или нет.

en: Outdated
ru: Устаревший

en: Translate link
ru: Ссылка на перевод

en: Provide a simple link to translate the node.
ru: Создать простую ссылку на страницу перевода материала.

en: translate
ru: перевести

en: Include untranslated content
ru: Включить непереведенное содержимое

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: update
ru: обновить

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
ru: Вы вошли как %user. <a href="!user_edit">Измените ваш пароль.</a>

en: Updated alias for user @uid.
ru: Обновлен псевдоним для пользователя @uid.

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Login settings
ru: Настройки входа

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: No link
ru: Ссылки нет

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Use formatted username
ru: Использовать форматированное имя пользователя

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
ru: Если отмечено, имя пользователя будет отформатировано системой. Если не отмечено, будет отображено необработанным.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: Enable to display different text for anonymous users.
ru: Включить отображение различного текста для анонимных пользователей.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Link to user's profile
ru: Ссылка на профиль пользователя

en: Link the user picture to the user's profile
ru: Связать ссылкой изображение пользователя с его профилем

en: Is the logged in user
ru: Является текущим авторизированным пользователем

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите список имен пользователей, разделенный запятыми

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Type of user filter value to allow
ru: Тип значения пользовательского фильтра на разрешение

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровые UID

en: Only allow string usernames
ru: Разрешить только текстовые имена пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Разрешить как цифровые UID, так и текстовые имена пользователей

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Broken handler @table.@field
ru: Неисправный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропуск неисправного представления @view

en: View: @view - Display: @display
ru: Представление: @view - Экран: @display

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax callback для показа загрузки.

en: - Use default -
ru: - По умолчанию -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этой области, которая будет отображаться только администраторам.

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ru: В этом поле вы можете использовать HTML. Поддерживаются следующие шаблоны подстановки:

en: Use replacement tokens from the first row
ru: Использовать шаблон подстановки из первой строки

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: -Select-
ru: -Выбор-

en: View to insert
ru: Представление для вставки

en: The view to insert into this area.
ru: Представление для вставки в эту область.

en: Inherit contextual filters
ru: Наследовать контекстные фильтры

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ru: Если отмечено, то это представление получит такие же контекстные фильтры, как и его родитель.

en: Recursion detected in view @view display @display.
ru: Обнаружена рекурсия в представлении @view отображения @display.

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Exception value
ru: Значение исключения

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если это значение получено, фильтр будет проигнорирован; Например "Все значения"

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Переопределить представление и прочие заголовки аргументов. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: Provide title
ru: Использовать заголовок

en: Override breadcrumb
ru: Переопределить навигационную линейку

en: Provide breadcrumb
ru: Использовать навигационную линейку

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ru: Введите название навигационной линейки, которую вы хотели бы использовать. См. "Заголовок" на процент замен.

en: Specify validation criteria
ru: Укажите критерии проверки

en: Validator
ru: Проверка

en: - Basic validation -
ru: - Простая проверка -

en: Action to take if filter value does not validate
ru: Действие в случае если значение фильтра недействительно

en: Display all results for the specified field
ru: Отобразить все результаты для указанного поля

en: Provide default value
ru: Передать значение по умолчанию

en: Hide view
ru: Скрыть представление

en: Display a summary
ru: Показать резюме

en: Display contents of "No results found"
ru: Вывести текст "Ничего не найдено"

en: Display "Access Denied"
ru: Вывести текст "Доступ запрещён"

en: Show "Page not found"
ru: Вывести «Страница не найдена»

en: Skip default argument for view URL
ru: Пропустить аргумент по умолчанию для URL представления

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ru: Выберите, следует ли включать этот аргумент по умолчанию при построении URL для этого представления. Пропуск аргументов по умолчанию полезно например, в случае RSS-лент.

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Number of records
ru: Количество записей

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, множественные экземляры этого фильтра смогут работать вместе так, как будто множественные значения были предоставлены тем же фильтром. Эта настройка не совместима с опцией 'Устранить дубликаты'.

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Не выполнять проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: Exclude
ru: Исключить

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбрано, введенные в фильтр числа будут исключаться, а не ограничивать представление.

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Режим словаря применяет ограничение по количеству символов, используемых в значении фильтра, который позволяет итоговому представлению выступать в качестве словаря.

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ru: Сколько символов значения фильтра использовать для "частичной фильтрации". Если установлено '1', результатом будут все поля, начинающиеся с первой буквы значения.

en: Case
ru: Регистр

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда печатаем заголовок и сводку.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ru: Алфавитная

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ru: Обработчик @handler попытался добавить дополнительное поле @identifier, но @table не может быть добавлено!

en: Create a label
ru: Создать метку

en: Enable to create a label for this field.
ru: Включите, чтобы создать метку для этого поля.

en: Place a colon after the label
ru: Поставить двоеточие после метки

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ru: Включите, чтобы загрузить это поле как скрытое. Часто используется для группировки полей, или для использования в качестве маркера в другом поле.

en: Customize field HTML
ru: Настроить HTML-код поля

en: HTML element
ru: HTML-элемент

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля, например H1, H2 и т.д.

en: Create a CSS class
ru: Создать CSS класс

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ru: Вы можете использовать шаблоны подстановки из раздела перезаписи в этом классе.

en: Customize label HTML
ru: Настроить HTML-код метки

en: Label HTML element
ru: Метка HTML-элемента

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этой метки, например H1, H2 и т.д.

en: Customize field and label wrapper HTML
ru: Настроить оберточный HTML-код поля и метки

en: Wrapper HTML element
ru: HTML тег обёртки

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля и метки, например H1, H2 и т.д. Если поле и метка отображаются не совместно, как например в таблице, то эта настройка может не использоваться.

en: Add default classes
ru: Добавить классы по умолчанию

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ru: Использовать стандартные классы Views для идентификации поля, метки поля и его содержимого.

en: Rewrite results
ru: Перезаписать результаты

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
ru: Включите для для переопределения вывода этого поля своим текстом или подстановочными шаблонами.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: Use absolute path
ru: Использовать абсолютный путь

en: Replace spaces with dashes
ru: Заменить пробелы на дефисы

en: External server URL
ru: URL на внешний сервер

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ru: Ссылайтесь на внешний сервер, используя полный URL: например, 'http://www.example.com' или 'www.example.com'

en: Transform the case
ru: Изменение регистра

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ru: Каким образом преобразовывать регистр значения фильтра при выводе url путей.

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Title text
ru: Текст в Title

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, помещаемый в атрибут "title", большинство браузеров отображает в виде всплывающей подсказки при наведении курсора мыши на ссылку.

en: Rel Text
ru: Текст Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ru: Присоединить атрибут Rel для использования в lightbox2 или другой javascript-утилиты.

en: Prefix text
ru: Текст префикса

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Текст суффикса

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: Target
ru: Цель

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
ru: <p>Для данного поля доступны следующие маркеры. Обратите внимание, что из-за порядка обработки, невозможно использовать поля, находящиеся ниже данного поля; если нужное поле отсутствует в списке, переставьте поля.
    Если необходимо вставить символы '[' и ']', используйте их html коды '%5B' или  '%5D', иначе вместо них будут пробелы.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
ru: Включите для обрезания поля до максимальной длины символов

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов, которое может быть в этом поле.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Таким образом, общее количество символов будет равно максимальному значению или будет меньше его. Если максимальное значение меньше длины одного слова, поле может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
ru: Добавить ссылку подробнее, если вывод сокращен.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
ru: Если выбрано, то ссылка подробнее будет добавлена в конец сокращенного вывода.

en: More link text
ru: Текст ссылки "Ещё"

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ru: Текст, который будет отображаться на ссылке "Ещё". Вы можете ввести данные из этого представления, а также воспользоваться шаблонами замены приведенными выше.

en: More link path
ru: Путь ссылки "Ещё"

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ru: Путь, используемый для ссылки "Ещё". Вы можете ввести данные из этого представления, а также воспользоваться шаблонами замены приведенными выше.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если отмечено, после обрезки поля будет запущен HTML-корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: Если включено, все HTML-теги будут удалены.

en: Preserve certain tags
ru: Сохранить некоторые теги

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ru: Перечислите теги, которые необходимо сохранить во время процесса удаления. Например, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; сохранит все элементы p и br

en: Remove whitespace
ru: Удалить пробелы

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
ru: Если отмечено, то будут удалены пробелы в начале и конце вывода.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ru: Преобразовать переносы в HTML-теги &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
ru: Если отмечено, то все символы новой строки (например \n) будут преобразованы в HTML-теги &lt;br&gt;

en: No results text
ru: Текст при отсутствии результатов

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
ru: Введите текст, который отобразиться, если данное поле содержит пустой результат. Вы можете использовать HTML. Вы можете ввести данные из текущего представления, а также использовать шаблоны замены из раздела "Перезаписать результаты", находящегося ниже.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ru: Включите для отображения "текста при отсутствии результатов", если поле содержит число 0.

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ru: Включите, чтобы скрыть данное поле при пустом значении. Обратите внимание, что метка поля или перезаписанное значение всё ещё будет отображаться. Для скрытия метки, измените настройки стиля или стиля строки для пустых полей. Для скрытия перезаписанного содержимого, отметьте флажок "Скрыть перезаписанное, если пусто".

en: Hide rewriting if empty
ru: Скрыть перезаписанное, если пусто

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ru: Не отображать перезаписанное содержимое если это поле пусто.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Custom output for TRUE
ru: Пользовательский вывод для TRUE

en: Custom output for FALSE
ru: Пользовательский вывод для FALSE

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отмечено, то 'истина' будет отображаться как 'ложь'

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счётчик.

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Timezone to be used for date output.
ru: Часовой пояс, используемый для вывода даты.

en: - Default site/user timezone -
ru: - Часовой пояс сайта/пользователя по умолчанию -

en: Fields to be included as links.
ru: Поля, которые будут добавлены как ссылки.

en: Include destination
ru: Включать назначение

en: Display field as machine name.
ru: Отображает поле как машинное имя

en: Expression
ru: Выражение

en: Round
ru: Округление

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Format plural
ru: Формат множественного числа

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ru: Если отмечено, для множественных чисел будет использован специальный обработчик.

en: Singular form
ru: В единственном числе

en: Text to use for the singular form.
ru: Текст для использования в единственном числе.

en: Plural form
ru: Во множественном числе

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования во множественном числе, @count будет заменен на значение.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Display format
ru: Формат отображения

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ru: Как сериализованная информация должна отображаться. Вы можете выбрать пользовательский ключ массив/объект или print_r для полного вывода.

en: Full data (unserialized)
ru: Полные данные (несериализованные)

en: Full data (serialized)
ru: Полные данные (сериализованные)

en: A certain key
ru: Некий ключ

en: Which key should be displayed
ru: Какой ключ должен отображаться

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ru: Если хотите отобразить ключевые данные, необходимо ввести ключ.

en: How many different units to display in the string.
ru: Как много различных элементов отображать в строке.

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: Operator
ru: Оператор

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ru: Групповые фильтры позволяют выбирать между предустановленными парами оператор|значение.

en: Filter type to expose
ru: Тип раскрытого фильтра

en: Single filter
ru: Одиночный фильтр

en: Grouped filters
ru: Групповые фильтры

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ru: Раскрыть этот фильтр для посетителей и позволить его изменять.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Этот фильтр не раскрыт. Раскройте его, чтобы пользователи смогли его использовать.

en: Expose filter
ru: Раскрыть фильтр

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Этот фильтр раскрыт. Если вы закроете его, пользователи не смогут им воспользоваться.

en: Hide filter
ru: Скрыть фильтр

en: Expose operator
ru: Раскрыть оператор

en: Allow the user to choose the operator.
ru: Разрешить пользователю выбирать оператор.

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Allow multiple selections
ru: Разрешить множественный выбор

en: Enable to allow users to select multiple items.
ru: Включите, чтобы разрешить пользователям выбирать множество элементов.

en: Remember the last selection
ru: Запоминать последний выбор

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ru: Позволяет запоминать последний выбор сделанный пользователем.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ru: Запоминать выбор раскрытых фильтров только для выбранных ролей. Если роли не выбраны, то данные раскрытых фильтров не будут сохранены.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после "?" для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: The value is required if title for this item is defined.
ru: Если для данного элемента определён заголовок, то значение является обязательным.

en: The title is required if value for this item is defined.
ru: Заголовок является обязательным, если значения для этого элемента определено.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Radios
ru: Радиокнопка

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ru: Выберите, какой виджет будет использоваться для обработки группы фильтров

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: <Any>
ru: <Любой>

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ru: Необходимо выбрать значение, только если это не обязательный раскрытый фильтр.

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Choose fields to combine for filtering
ru: Выберите объединяемые для фильтрации поля

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ru: Этот фильтр не работает с особо сложными обработчиками.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ru: Для использования данного фильтра добавьте поля.

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ru: Смещение от текущего времени, такое как "!example1" или "!example2"

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: @entity types
ru: типы @entity

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Left field
ru: Левое поле

en: Right field
ru: Правое поле

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: Select all
ru: Выделить все

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ru: Оператор в фильтре @filter неверен.

en: No valid values found on filter: @filter.
ru: Допустимых значений не найдено для фильтра: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ru: Значение @value не является массивом для оператора @operator в фильтре: @filter

en: or
ru: или

en: Is all of
ru: Все

en: and
ru: и

en: Is none of
ru: Кроме

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
ru: Изменить административную метку, которая отображается в ссылке на эту связь из фильтров, и т.д.

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ru: Включите, чтобы скрыть элементы, которые не содержат данную связь.

en: Representative sort criteria
ru: Характерный критерий сортировки

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ru: Критерий сортировки, применяемый к данным, полученным с помощью связи, для определения способа получения характерного элемента для каждой строки. Например, чтобы показать последний материал каждого пользователя, выберите "Материал: Дата обновления".

en: Representative sort order
ru: Характерный порядок сортировки

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ru: Порядок используемый для критерия сортировки выбран выше.

en: Subquery namespace
ru: Пространство имен подзапроса

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ru: Дополнительно. Введите пространство имен для подзапроса, используемого этой связью.

en: Default Views
ru: Представления по умолчанию

en: Existing Views
ru: Существующие представления

en: Representative view
ru: Характерное представление

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ru: Дополнительно. Используйте другое представление для генерации подзапроса связи. Это позволяет использовать фильтрацию и более одной сортировки. Если вы выберите представление здесь, то настройки сортировки указанные выше будут игнорироваться. Ваше представление должно в качестве поля содержать идентификатор его основы и должно иметь какую-либо сортировку.

en: Generate subquery each time view is run.
ru: Генерировать подзапрос каждый раз, когда выполняется представление.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ru: Во время каждого запуска представления будет повторно генерироваться подзапрос, за исключением случая, когда сохраняются только эти настройки. Используется для тестирования в случае изменений где-либо в другом месте. ВНИМАНИЕ: очень влияет на производительность.

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: asc
ru: возр.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ru: Раскройте эту сортировку для посетителей, чтобы позволить им изменять ее

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Эта сортировка не раскрыта. Раскройте ее, чтобы разрешить пользователям ее изменять.

en: Expose sort
ru: Раскрыть сортировку

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Эта сортировка раскрыта. Если вы скроете ее, пользователи не смогут ее менять.

en: Hide sort
ru: Скрыть сортировку

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: Sort within each hierarchy level
ru: Сортировать на каждом уровне иерархии

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
ru: Данный параметр активируется для сортировки элементов в пределах каждого из уровней иерархии по весу и заголовку. Внимание: это может привести к замедлению запроса.

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ru: Этот заголовок будет отображен вместо стандартного на странице редактирования представления. Это может быть полезным, если у вас дважды присутствует один и тот же элемент.

en: Configure aggregation settings for @type %item
ru: Конфигурировать настройки агрегации для @type %item

en: Aggregation type
ru: Тип агрегации

en: Select the aggregation function to use on this field.
ru: Выберите агрегирующую функцию для использования с этим полем.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
ru: Убедитесь, что вызывается моя таблица, но в запросе нет метода ensure_table.

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: views
ru: представления

en: Broken
ru: Прервано

en: set_display() called with invalid display id @display.
ru: set_display() вызван с ошибочным display id @display.

en: View: @view
ru: Представление: @view

en: Broken/missing/deleted view display.
ru: Сломанное/отсутствующее/удаленное отображение представления.

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: Pager options
ru: Параметры постраничного навигатора

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранных ролей

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этому отображению. Примечание: пользователи с правом "Доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ru: Примечание: вы не имете прав для изменения. Если вы измените тип фильтра по умолчанию, эти настройки будут утеряны и вы не сможете их восстановить.

en: PHP contextual filter code
ru: PHP код контекстного фильтра

en: Path component
ru: Компонент пути

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ru: Нумерация начинается с '1'. Например на странице 'admin/structure/types' 3й компонент пути это 'types'.

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Seconds
ru: Секунды

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов необработанного запроса в секундах.

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов HTML-вывода в секундах.

en: Custom time values must be numeric.
ru: Пользовательские значения времени должны быть числовыми.

en: Broken field
ru: Повреждённое поле

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Items to display
ru: Элементов для отображения

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для данного типа кэширования.

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: The machine name of this display
ru: Машинное имя данного отображения

en: This is machine name of the display.
ru: Это машинное имя отображения

en: The name and the description of this display
ru: Имя и описание этого отображения

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это имя будет отображаться только в форме управления представлением.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это описание будет появляться только в форме управления представлением.

en: This display's comments
ru: Комментарии, принадлежащие этому отображению

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ru: Этот текст будет виден и использован только вместе с Views UI и может использоваться для документирования этого отображения. Вы можете использовать его для информирования будущих разработчиков этого сайта о нюансах конфигурации.

en: The title of this view
ru: Заголовок данного представления

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ru: Данный класс CSS будет добавлен к представлению. Эта настройка позволяет использовать собственный код для каждого представления. Вы можете определить несколько классов, разделенных пробелом.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, сортировки таблиц и для раскрытых фильтров. Таким образом, страница не будет перезагружаться. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержимого.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ru: Скрыть вложения при отображении сводки контекстного фильтра

en: Hide contextual links on this view.
ru: Скрыть контекстные ссылки для этого отображения.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязать отображение' в разделе 'Дополнительно'. Данная ссылка может быть переопределена в поле 'Привязать отображение'.

en: Display 'more' link only if there is more content
ru: Показать ссылку 'еще' только если есть больше содержимого

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
ru: Оставьте отключенным для отображения ссылки 'еще' даже когда больше нет содержимого для отображения.

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: Aggregate
ru: Агрегировать

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ru: Если включено, то некоторые поля могут стать недоступными. Все поля, которые выбраны для группировки, будут сжаты до одной записи на каждое уникальное значение. Другие поля, которые выбраны для агрегации, будут иметь функцию, которая будет выполняться над ними. Например, вы можете сгруппировать материалы по заголовку и посчитать количество их идентификаторов (nids), для того, чтобы получить список повторяющихся заголовков.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущих ограничений доступа.

en: settings
ru: настройки

en: Access options
ru: Настройки доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для выбранного механизма кэширования.

en: Caching options
ru: Настройки кэширования

en: Query options
ru: Настройки запроса

en: When needed, add the field language condition to the query
ru: При необходимости, добавить в запрос условие выбора языка поля

en: You don't have translatable entity types.
ru: Доступные для переводов типы сущностей отсутствуют.

en: How should this view be styled
ru: Какой стиль будет иметь данное представление

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у выбранного вами стиля есть настройки, то в основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущего стиля.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля строки

en: How should each row in this view be styled
ru: Какой стиль будет иметь строка в данном представлении

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущего стиля строки.

en: Which display to use for path
ru: Какое отображение использовать для пути

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких составляющих, как ссылки на резюме и rss-ленты, ссылки "Ещё" и т.п.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
ru: <p>Для данной ссылки доступны следующие маркеры.</p>

en: Display output
ru: Вывод отображения

en: Alternative display output
ru: Альтернативный вывод отображения

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Вывод в стиле строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и плагинов стиля, отсортированные по возрастанию специфичности. Активный шаблон для каждого плагина (самый специфичный из найденных в системе) выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого отображения.

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Поместить раскрытую форму в блок

en: Exposed Form
ru: Раскрытая форма

en: Exposed form options
ru: Настройки раскрытой формы

en: Select which pager, if any, to use for this view
ru: Выберите, какая именно постраничная навигация (если таковые имеются) будет использована для этого представления

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для выбранного разбиения по страницам.

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Display title may not be empty.
ru: Отображаемый заголовок не может быть пустым.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ru: Имя отображения должно содержать только буквы, цифры и символы "_".

en: Display id should be unique.
ru: ID отображения должен быть уникальным.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ru: Когда значение фильтра <em>НЕ</em> доступно

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>ДОСТУПНО</em> или предоставлено по умолчанию

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ru: Это отображение не имеет источника для контекстных фильтров, поэтому их значения не будут доступны, пока вы не выберете 'Предоставить по умолчанию'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов для отображения. Введите 0 для снятия ограничений.

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Both
ru: Оба

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Multiple displays
ru: Множественные отображения

en: Not defined
ru: Не определено

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Attachment position
ru: Размещение вложения

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Inherit pager
ru: Наследовать постраничный навигатор

en: Render pager
ru: Вывод постраничного навигатора

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли данное отображение наследовать значения контекстного фильтра от родительского отображения, к которому оно присоединено?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать значения разбиения на страницы от родительского отображения, к которому оно прикреплено?

en: Render
ru: Показать

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ru: Должно ли это отображение генерировать значения постраничного навигатора? Это имеет смысл только если используется наследование настроек навигатора.

en: Position
ru: Позиция

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить до или после родительского отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: View: @view: @display
ru: Представление: @view: @display

en: Some
ru: Некоторый

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ru: Отображение раскрытых фильтров в блоках требует флажка "Использовать AJAX" для корректной работы.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ru: Это представление будет отображено при посещении этого пути на вашем сайте. Рекомендуется, чтобы путь был похож на "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", где в пути один % для каждого контекстного фильтра, определенного вами в представлении.

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: No path is set
ru: Путь не установлен

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
ru: Это представление будет отображено при посещении этого пути на вашем сайте. Используйте "%" в URL для представления значений, которые будут использованы в контекстных фильтрах: например, "node/%/feed".

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Displays the link in contextual links
ru: Показывать данную ссылку в контекстных ссылках

en: Hide menu tab
ru: Скрыть вкладку меню

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
ru: Показывать данный пункт меню только в контекстных ссылках. Вкладку меню не отображать.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычные пункты меню для путей, содержащих '%'.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но текст ссылки меню не указан.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но текст ссылки родительского меню не указан.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ru: Если значения фильтра <em>НЕТ</em> в URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>присутствует</em> в URL или предоставляется по умолчанию

en: The contextual filter values is provided by the URL.
ru: Значения контекстного фильтра, поступившие из URL.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ru: Текст для отображения на кнопке применения раскрытых фильтров

en: Include reset button
ru: Включить кнопку сброса

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ru: Если отмечено, раскрытая форма создаст кнопку для сброса всех примененных раскрытых фильтров

en: Reset button label
ru: Текст кнопки "Сбросить"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ru: Текст для отображения на кнопке сброса раскрытых фильтров

en: Exposed sorts label
ru: Метка раскрытой сортировки

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ru: Текст, отображаемый в качестве метки кнопки раскрытого фильтра.

en: Expose sort order
ru: Выставить порядок сортировки

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ru: Разрешить пользователю выбирать порядок сортировки. Если порядок сортировки не выставляется, то настройки критериев сортировки будут в своем порядке.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ru: Текст, используемый, когда сортировка идет по возрастанию

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ru: Текст, используемый, когда сортировка идет по убыванию

en: Autosubmit
ru: Автоматическая отправка

en: Automatically submit the form once an element is changed.
ru: Автоматически отправлять форму, как только элемент будет изменен.

en: Hide submit button
ru: Скрыть кнопку отправки

en: Hide submit button if javascript is enabled.
ru: Скрыть кнопку отправки, если включен javascript.

en: Text on demand
ru: Текст по запросу

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ru: Текст, отображаемый вместо результатов, пока пользователь не выбрал и не применил раскрытые фильтры.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если в этом поле 3, то 3 первых элемента будут пропущены и отображаться не будут.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: Number of pages
ru: Количество страниц

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ru: Общее количество страниц. Оставьте пустым, чтобы показать все страницы.

en: Number of pager links visible
ru: Количество отображаемых ссылок навигатора

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ru: Укажите количество ссылок на страницы, отображаемых в постраничном навигаторе.

en: A lists of labels for the controls in the pager
ru: Списки меток для элементов управления в навигаторе

en: Text for "first"-link
ru: Текст для ссылки "первая"

en: Text for "previous"-link
ru: Текст для ссылки "предыдущая"

en: Text for "next"-link
ru: Текст для ссылки "следующая"

en: Text for "last"-link
ru: Текст для ссылки "последняя"

en: Exposed options
ru: Настройки раскрытия

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ru: Раскрытие данных настроек позволит пользователям определять свои значения в раскрытой форме, когда представление отображается

en: Expose items per page
ru: Раскрыть постраничный навигатор

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ru: Если отмечено, пользователи могут определять сколько элементов на страницу отображается в представлении

en: Items per page label
ru: Текст для "Элементов на страницу"

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ru: Метка для элемента формы раскрытого количества элементов на страницу.

en: Exposed items per page options
ru: Варианты для Раскрытого количества элементов на страницу

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ru: Введите значения количества элементов на страницу, разделенные запятыми, между которыми сможет выбирать пользователь.

en: Include all items option
ru: Показать пункт для выбора всех элементов

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ru: Если включено, к опции количества элементов на страницу будет добавлен пункт для отображения всех элементов

en: All items label
ru: Метка для обозначения всех элементов

en: Which label will be used to display all items
ru: Какая метка будет использоваться для обозначения всех элементов

en: Expose Offset
ru: Раскрыть смещение

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ru: Если отмечено, пользователи могут определять сколько элементов должно быть пропущено с начала.

en: Offset label
ru: Метка смещения

en: Label to use in the exposed offset form element.
ru: Метка для элемента формы раскрытого отступа.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ru: Введите список целых числовых значений, разделенных запятыми. Например: 10, 20, 50, 100

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
ru: Пожалуйста, введите количество элементов на страницу (@items_per_page) выше.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ru: Отступ должен быть числом, большим или равным 0.

en: All items, skip @skip
ru: Все элементы, пропустить @skip

en: All items
ru: Все элементы

en: Disable SQL rewriting
ru: Выключить перезапись (rewriting) SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ru: ВНИМАНИЕ: Отключение перезаписи (rewriting) SQL означает отключение проверки доступа к материалам. Это может позволить пользователям видеть данные, которые они видеть не должны, если ваше представление было настроено неправильно. Пожалуйста, используйте эту опцию только если вы понимаете и принимаете этот риск для безопасности.

en: Distinct
ru: Уникальность

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Pure Distinct
ru: Чистый Distinct

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
ru: Это позволит предотвратить добавление базового столбца к dictinct-полю. Если не указано, и базовый столбец содержит primary key, то НЕ-чистый distinct не будет корректно работать, потому что поле primary key всегда уникально.

en: Use Slave Server
ru: Использовать ведомый (slave) сервер

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ru: Это заставляет запрос сделать попытку подключения к ведомому (slave) серверу, если таковой имеется. Если ведомый сервер не определен или не доступен, запрос уйдет обратно на сервер по умолчанию.

en: Query Comment
ru: Комментарий запроса

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ru: Если установлено, то комментарий будет встроен в запрос и передан на SQL-сервер. Это может быть полезно для ведения логов или отладки.

en: Query Tags
ru: Метки запроса

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ru: Если установлено, то эта метка будет добавлена к запросу и будет возможно идентифицировать запрос в модуле. Это может быть полезно для изменения запросов.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ru: Тэги запроса могут содержать только буквы в нижнем регистре и знаки подчеркивания.

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Provide default field wrapper elements
ru: Предоставлять элементы обертки полей по умолчанию

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Если не обозначено, поля, не настроенные на персонализацию их HTML-элементов, не получат обёрток для своих поля, метки и поля + метки. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию, ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Inline fields
ru: Поля в линию

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ru: Встроенные поля будут размещены рядом друг с другом, а не один за другим. Имейте в виду, что блочные поля будут игнорировать эту настройку, в частности, поля содержания и поля, содержащие другой отформатированный HTML.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между полями, выводящимися в строку, чтобы зрительно разделить их. В этом поле можно использовать HTML-код.

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не выводить содержимое и метки пустых полей.

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля заголовка RSS-элемента в каждой строке

en: Link field
ru: Поле ссылки

en: Description field
ru: Поле описания

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля описания RSS-элемента в каждой строке

en: Creator field
ru: Поле автора

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля автора RSS-элемента в каждой строке

en: Publication date field
ru: Поле даты публикации

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля даты публикации RSS-элемента в каждой строке. Требуется для формата спецификации RFC 2822.

en: GUID settings
ru: Настройки GUID

en: GUID field
ru: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ru: Глобальный уникальный ID элемента RSS.

en: GUID is permalink
ru: GUID - постоянная ссылка

en: The RSS item GUID is a permalink.
ru: GUID RSS-элемента - постоянная ссылка

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ru: Плагин "строчного" стиля требует указания, какие поля представлений используются для элемента RSS.

en: Grouping field Nr.@number
ru: Группирующее поле Nr.@number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (не обязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте это значение пустым, чтобы не группировать.

en: Use rendered output to group rows
ru: Использовать обработку сгруппированных строк

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ru: Если включено, обработанный вывод будет применен также и к группам строк.

en: Remove tags from rendered output
ru: Удалить теги из обработанного вывода

en: Row class
ru: Класс строки

en: The class to provide on each row.
ru: Класс, присваиваемый каждой строке.

en: Add views row classes
ru: Добавлять классы строк

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавлять классы строк по умолчанию - такие как 'views-row-1' - к выводу. Это позволит вам уменьшить количество и сложность css-разметки.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
ru: Добавлять полоски (чёт-нечёт) и классы (first/last) к строкам

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
ru: Добавлять css-классы к первой и последней строке, а также классы чётности.

en: Force using fields
ru: Принудительно использовать поля

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ru: Если ни одна строка или плагин не поддерживает поля, эта опция может принудительно включить их. Таким образом, вы можете, например, включить группировку по полю, используя отображение содержимого.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Fill up single line
ru: Заполнять единственную линию

en: Short description of table
ru: Краткое описание таблицы

en: Include a caption for better accessibility of your table.
ru: Включать заголовок для большей доступности вашей таблицы.

en: Table summary
ru: Краткое содержание таблицы

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
ru: Данное значение будет отображаться в виде атрибута  table-summary в html. Используется в кратких описания сложных таблиц.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: Hide the "Go" button
ru: Скрывать кнопку "Go"

en: Selector label
ru: Метка выбора

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
ru: Текст, который будет появляться в виде метки элемента выбора. Если пустое, будет использован тег без метки.

en: Choose text
ru: Выберите текст

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
ru: Текст, который появится как выбранный пункт в меню.

en: Set this field to display inline
ru: Показывать данное поле в строку

en: Select the current contextual filter value
ru: Выберите текущее значение контекстного фильтра

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
ru: Если отмечено, текущий путь будет отображаться как опция по умолчанию в меню, если это возможно.

en: List type
ru: Тип списка

en: Wrapper class
ru: Класс обёртки

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ru: Класс для обертки вне списка.

en: List class
ru: Класс списка

en: The class to provide on the list element itself.
ru: Класс, предоставляемый непосредственно самому элементу списка.

en: Use a custom %field_name
ru: Использовать пользовательский %field_name

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ru: Это появится в RSS-ленте.

en: Base path
ru: Базовый путь

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ru: Задайте базовый путь для ссылок в этом кратком
            представлении, например http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Не включайте начальную и оконечную косую черту. Если
            пусто, Views будет использовать первый найденный путь как базовый,
            при отображении страницы, или / если путь не может быть найден.

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
ru: Если отмечено, текущий контекстный фильтр будет отображаться как опция по умолчанию в меню выбора, если оно используется.

en: Display items inline
ru: Вывести элементы в линию

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: Show the empty text in the table
ru: Показывать текст для пустого представления в таблице

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ru: По умолчанию, таблица скрывается для пустого представления. С этой опцией можно показать пустую таблицу с текстом внутри.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Query
ru: Запрос

en: These queries were run during view rendering:
ru: Запросы выполняемые при визуализации представления:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозможно создать предпросмотр из-за ошибок.

en: View name
ru: Имя представления

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого представления. Оно должно содержать только латиницу в нижнем регистре, цифры и символы подчеркивания.

en: Provide description
ru: Предоставить описание

en: Update "@title" choice
ru: Обновить выбор "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
ru: Обновить выбор "@title" (@number)

en: There is no lock on view %name to break.
ru: Представление %name не блокировано.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
ru: * Все изменения временно сохранены. Нажмите Сохранить, чтобы сделать изменения постоянными. Нажмите Отмена, чтобы сбросить представление.

en: This display is disabled.
ru: Это отображение отключено.

en: revert view
ru: вернуть представление

en: delete view
ru: удалить представление

en: This display has one or more validation errors; please review it.
ru: Это отображение имеет одну или более ошибок валидации. Пожалуйста, обратите на них внимание.

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ru: Ошибка: отображение @display зависит от плагина '@plugin', который отсутствует.

en: enable @display_title
ru: включить @display_title

en: view @display
ru: просмотреть @display

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: undo delete of @display_title
ru: отменить удаление @display_title

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: hidden
ru: скрыто

en: Aggregation settings
ru: Настройки агрегации

en: Apply and continue
ru: Применить и продолжить

en: @current of @total
ru: @current из @total

en: All displays (except overridden)
ru: Все отображения (за исключением переопределённых)

en: All displays
ru: Все отображения

en: This @display_type (override)
ru: Этот @display_type (переопределить)

en: For
ru: Для

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: Weight for @display
ru: Вес @display

en: Displays Reorder
ru: Отображает упорядочивание

en: View name and description
ru: Имя и описание представления

en: Human-readable name
ru: Удобочитаемое название

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
ru: Наглядное удобочитаемое название для этого представления. Пробелы разрешены.

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
ru: Опционально, введите через запятую теги данного представления для фильтрации и сортировки представлений на административной странице.

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Изменить порядок @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: Operator to use on all groups
ru: Оператор для использования во всех группах

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ru: Либо "group 0 AND group 1 AND group 2" либо "group 0 OR group 1 OR group 2", и т.д.

en: Remove group @group
ru: Удалить группу @group

en: Default group
ru: Группа по умолчанию

en: Group @group
ru: Группа @group

en: Create new filter group
ru: Создать новую группу фильтров

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Add and configure @types
ru: Добавить и настроить @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Configure @type: @item
ru: Настроить @type: @item

en: Configure group settings for @type %item
ru: Задать настройки группы для @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Custom admin theme for the Views UI
ru: Своя тема оформления для Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
ru: В некоторых случаях, возможно, вы захотите выбрать другую тему для управления Views UI.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ru: Метка для значения "Любой" в необязательных раскрытых фильтрах

en: Live preview settings
ru: Настройки автоматического предпросмотра

en: Automatically update preview on changes
ru: Автоматически обновлять предпросмотр при изменениях

en: Show information and statistics about the view during live preview
ru: Показывать информацию и статистику представления во время предпросмотра

en: Above the preview
ru: Выше предпросмотра

en: Below the preview
ru: Ниже предпросмотра

en: Show the SQL query
ru: Показывать SQL-запрос

en: Show performance statistics
ru: Показывать статистику выполнения

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш представлений

en: Debugging
ru: Отладка

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все созданные Views запросы будут включать имя представления и отображения 'view-name:display-name' в виде строки в конце SELECT. Это делает проще распознавание запросов от Views в логах сервера базы данных, но должно использоваться только во время устранения неполадок.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
ru: Включить сообщения Views о производительности, статистике и отладке через модуль Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
ru: Отметьте это, чтобы включить некоторые сообщения о производительности, статистике и отладке Views, <em>если модуль Devel установлен</em>.

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Page region to output performance statistics/debug messages
ru: Область страницы для вывода статистики производительности и отладочной информации.

en: Display extenders
ru: Расширенные отображения

en: Select extensions of the views interface.
ru: Выберите расширения интерфейса Views

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствует @component

en: No fields have been used in views yet.
ru: Представление не использует для вывода ни одно поле.

en: Provided by
ru: Предоставлено

en: There are no enabled views.
ru: Нет включенных представлений.

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления может ничего не найти для отчёта.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартное отображение и, следовательно, не будет размещено где либо на вашем сайте. Возможно, вы хотите добавить отображение страницы или блока.

en: Remove this display
ru: Удалить это отображение

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: &lt;Any&gt;
ru: &lt;Любой&gt;

en: No filters have been added.
ru: Фильтры не добавлены.

en: Drag to add filters.
ru: Перетащите для добавления фильтра.

en: Ungroupable filters
ru: Негруппируемые фильтры

en: Column
ru: Колонка

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Hide empty column
ru: Скрыть пустую колонку

en: Exposed Filters
ru: Раскрытые фильтры

en: Attachment before
ru: Вложение перед

en: Attachment after
ru: Вложение после

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированное представление.

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Content revisions
ru: Редакции материала

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Измененный вид

en: Live preview
ru: Предварительный просмотр

en: Create a page
ru: Создать страницу

en: Use a pager
ru: Использовать постраничную навигацию

en: Create a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Include an RSS feed
ru: Включить RSS-ленту

en: Feed path
ru: Путь ленты

en: Feed row style
ru: Стиль строки ленты

en: Create a block
ru: Создать блок

en: of
ru: из

en: of fields
ru: полей

en: of type
ru: типа

en: tagged with
ru: с тегами

en: Unsorted
ru: Без сортировки

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: Oldest first
ru: Старые сначала

en: sorted by
ru: отсортированные по

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
ru: Попытка выполнить функцию create_view со значениями, которые не прошли проверки.

en: comments
ru: комментарии

en: Should links be displayed below each comment
ru: Должны ли ссылки отображаться под каждым комментарием

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
ru: с ссылками (разрешить пользователям отвечать на комментарии и т.д.)

en: without links
ru: без ссылок

en: teasers
ru: анонсы

en: full posts
ru: полные сообщения

en: titles
ru: заголовки

en: titles (linked)
ru: заголовки (ссылками)

en: Header background
ru: Фон заголовка

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: View mode
ru: Способ отображения

en: Create content
ru: Создать материал

en: Manage content
ru: Управлять содержимым

en: Terms
ru: Термины

en: Start typing to see a list of suggestions, enter the relative path to another page, or enter an external URL.<br>Examples: <em>About Us</em>, <em>/about</em>, or <em>http://backdropcms.org</em>
ru: Начните печатать, чтобы увидеть список возможных вариантов, введите относительный путь страницы сайта или внешнюю ссылку.<br>Например: <em>О нас</em>, <em>/about</em>, или <em>http://backdropcms.org</em>

en: Open the link destination in a new window
ru: Открыть ссылку в новом окне

en: Unique Identifier
ru: Уникальный идентификатор

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: The title attribute of the link. Usually shown as a small tooltip on hover.
ru: Атрибут title ссылки. Обычно показывается в виде всплывающей подсказки при наведении.

en: Relationship (rel)
ru: Взаимосвязь (rel)

en: Specifies the relationship between the current page and the linked page.
ru: Уточняет характер связи между текущей страницей и той, на которую ссылается.

en: Manage links
ru: Управлять ссылками

en: Missing relationships have been fixed automatically. Please verify these changes before saving.
ru: Пропущенные связи были установлены автоматически. Пожалуйста, проверьте эти изменения перед сохранением.
