Backdrop CMS (1.24) - en to tr translation catalogue (6528 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Create a new user account.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur.

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: Onayla

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: işlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: tür

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: Evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: administrator
tr: Yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: dil

en: RSS feed
tr: RSS beslemesi

en: Enable
tr: etkinleştir

en: Disable
tr: devre dışı bırak

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: Action
tr: Eylem

en: new
tr: Yeni

en: error
tr: Hata

en: Tags
tr: Etiketler

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: sınıflandırma

en: Logging
tr: Kayıt tutma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: cron
tr: dönemsel görev (cron)

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Homepage
tr: Web siteniz

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: updated
tr: güncellendi

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Link
tr: bağlantı

en: Image
tr: Görsel

en: Center
tr: Merkez

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst öğe

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
tr: Belirtilen düzeydeki sayfalar önce ağırlığa sonra başlığa göre sıralanır.

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: Düzenle

en: No categories available.
tr: Kategori yok.

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: Yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Session opened for %name.
tr: %name için oturum açıldı.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: Time
tr: Zaman

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Eklentiler

en: Refresh
tr: Tazele

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Görünüm

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: never
tr: hiçbir zaman

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: mail
tr: posta

en: Updated
tr: Güncellendi

en: actions
tr: eylem

en: Text
tr: Metin

en: Add term
tr: Terim ekle

en: theme
tr: tema

en: no screenshot
tr: ekran görüntüsü yok

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Preview comment
tr: Yorumu önizle

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Unknown
tr: bilinmeyen

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Resim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: status
tr: durum

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: Hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Add child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Content type for child pages
tr: Alt sayfalar için içerik türü

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Host
tr: Sunucu

en: Available updates
tr: Mevcut güncellemeler

en: Manual update check
tr: Elle güncelleme kontrolü

en: Never
tr: Asla

en: Check manually
tr: Elle kontrol edin

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Out of date
tr: Güncel değil

en: Header
tr: Başlık

en: Footer
tr: Dipnot

en: Inline
tr: Satır içi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Selected
tr: Seçili

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
tr: Eğer bu kategorinin öntanımlı olarak seçilmiş olmasını istiyorsanız bunu <em>Evet</em> yapın.

en: Are you sure you want to delete %category?
tr: %category kategorisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Your name
tr: Adınız

en: You must select a valid category.
tr: Geçerli bir kategori seçmelisiniz.

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: To
tr: Kime

en: Feed description
tr: Besleme(Feed) tanımı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: Title field label
tr: Başlık alanı etiketi

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Revisions
tr: Sürümler

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Role name
tr: Rol adı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Severity
tr: Önem seviyesi

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Original image
tr: Özgün resim

en: Heading
tr: Başlık

en: Search settings
tr: Arama ayarları

en: Mode
tr: Kip

en: Warning
tr: Uyarı

en: blocked
tr: engellenmiş

en: active
tr: etkin

en: OK
tr: Tamam

en: configure
tr: yapılandır

en: Authored by
tr: Yazan

en: Performance
tr: Performans

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Maximum
tr: En fazla

en: Line
tr: Hat

en: Scale
tr: Ölçek

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellek

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolu (widget)

en: Prev
tr: Önceki

en: System
tr: Sistem

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Owner
tr: Sahibi

en: security
tr: güvenlik

en: node
tr: düğüm

en: Administer content
tr: İçeriği yönet

en: General
tr: Genel

en: Method
tr: Yöntem

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Mon
tr: Pt

en: Tue
tr: Sa

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cu

en: Sat
tr: Ct

en: Sun
tr: Pa

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ÖS

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: !time ago
tr: !time önce

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Role
tr: Rol

en: User login
tr: Kullanıcı Girişi

en: Log in
tr: Giriş

en: Jump to the first comment of this posting.
tr: Bu gönderinin ilk yorumuna git.

en: Jump to the first new comment of this posting.
tr: Bu gönderinin ilk yeni yorumuna git.

en: Add a new comment to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir yorum ekle.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
tr: Bu gönderiyle ilgili fikir ve düşüncelerinizi paylaşınız.

en: String
tr: Dize

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: access denied
tr: erişim engellendi

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sipariş

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Set default
tr: Ön tanımlı yap

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: The comment and all its replies have been deleted.
tr: Yorum ve tüm cevapları silindi.

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: reply
tr: cevapla

en: Function
tr: İşlev

en: Session closed for %name.
tr: %name için oturum kapatıldı.

en: You have to specify a valid date.
tr: Geçerli bir tarih girmelisiniz.

en: Server settings
tr: Sunucu ayarları

en: Germany
tr: Almanya

en: Logout
tr: Çıkış

en: Default language
tr: Ön tanımlı dil

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Guinea
tr: Gine

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adalar

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirliği

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık(İngiltere)

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Table prefix
tr: Tablo ön eki

en: Database username
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Database password
tr: Veri tabanı parolası

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: Authored on
tr: Yazıldığı tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
tr: Misafir kullanıcılar için sayfa önbellekleme, CSS ve JS bantgenişliği kullanım optimizasyon ayarlarını yapın.

en: Key
tr: Anahtar

en: Allowed HTML tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri

en: Add menu
tr: Menü ekle

en: menu
tr: menü

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Titles only
tr: Sadece başlıklar

en: Full text
tr: Tam metin

en: Upload picture
tr: Resim yükle

en: Message:
tr: İleti:

en: Language file
tr: Dil dosyası

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Undo
tr: Geri al

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: @time ago
tr: @time önce

en: Select all rows in this table
tr: Bu tablodaki tüm satırları seç

en: Deselect all rows in this table
tr: Tablodaki satır seçimini iptal et

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: Deleted
tr: Silindi

en: Languages
tr: Diller

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Today
tr: Bugün

en: Delete menu
tr: Menü sil

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: Locale settings
tr: Yerelleştirme ayarları

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Configure permissions
tr: Yetkileri ayarla

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Randomize
tr: Rastgele belirle

en: Revert
tr: Geri al

en: Existing system path
tr: Varolan sistem yolu

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: any
tr: Herhangi

en: Log out
tr: Çıkış

en: The settings have not been saved because of the errors.
tr: Hatalardan dolayı ayarlar kaydedilemedi.

en: characters
tr: karakterler

en: Su
tr: Pa

en: Mo
tr: Pt

en: Tu
tr: Sa

en: We
tr: Ça

en: Th
tr: Pe

en: Fr
tr: Cu

en: Sa
tr: Ct

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: Send yourself a copy.
tr: Bana da bir kopyasını gönder.

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: role
tr: rol

en: Are you sure you want to delete the block %name?
tr: %name bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The block %name has been removed.
tr: %name bloğu kaldırıldı.

en: Info
tr: Bilgi

en: Created new term %term.
tr: %term terimi oluşturuldu.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
tr: %title terimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleted term %name.
tr: %name terimi silindi.

en: warning
tr: uyarı

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: critical
tr: kritik

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
tr: Bir terimi silmek varsa alt terimlerini de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Syndicate
tr: İçerik dağıtımı

en: Books
tr: Kitaplar

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: !date by !username
tr: !date !username

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: current revision
tr: Geçerli sürüm

en: The specified passwords do not match.
tr: Belirtilen parolalar eşleşmiyor.

en: Session
tr: Oturum

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Cron
tr: dönemsel görev (cron)

en: permission
tr: izin

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Standard
tr: Standart

en: Aland Islands
tr: Åland Adaları

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: British Virgin Islands
tr: Britanya Virjin Adaları

en: U.S. Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: details
tr: ayrıntılar

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Login attempt failed for %user.
tr: %user için giriş denemesi başarısız.

en: image
tr: imaj

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Themes
tr: Temalar

en: JPEG quality
tr: JPEG kalitesi

en: Delete comments
tr: Yorumları sil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Protected
tr: Korunuyor

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Contact settings
tr: İletişim ayarları

en: Reset password
tr: parola sıfırla

en: Processing
tr: İşliyor

en: Temporary directory
tr: Geçici dizin

en: File upload error. Could not move uploaded file.
tr: Dosya yükleme hatası. Yüklenen dosya taşınamadı.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: The specified date is invalid.
tr: Verilen tarih geçerli değil.

en: Alternate text
tr: Alternatif Metin

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Underlined
tr: Altı çizgili

en: Tasks
tr: Görevler

en: Delete role
tr: Rolü sil

en: List menus
tr: Menüleri listele

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Blocks
tr: bloklar

en: Delete block
tr: Blok sil

en: '%name' block
tr: '%name' bloğu

en: Save block
tr: Bloğu kaydet

en: The block configuration has been saved.
tr: Blok yapılandırması kaydedildi.

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: Menus
tr: Menüler

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
tr: Tüm kişiselleştirmeler kaybedilecek. Bu işlem geri alınamaz.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
tr: Yöneticilerin site dolaşım menüsünü kişiselleştirmelerine imkan verir.

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Created new vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü oluşturuldu.

en: Updated vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü güncellendi.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
tr: %title sözlüğünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
tr: Bir sözlüğü silmek içindeki tüm terimleri de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Deleted vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü silindi.

en: Above
tr: Üstte

en: Number of values
tr: Değerlerin sayısı

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Manage fields
tr: alanları yönet

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Add existing field
tr: Var olan alan ekle

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık ayracı

en: Defines numeric field types.
tr: Sayısal alan türlerini tanımlar.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
tr: 'Tek bir açık/kapalı onay kutusu' aracı için önce 'kapalı' değerini, sonra <strong>İzin verilen değerler</strong> bölümünde 'açık' değerini tanımlayın. Onay kutusunun etiket olarak 'açık' değerinin etiketini taşıyacağını dikkate alın.

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
tr: Metin ve sayısal alanlar için seçim, onay kutusu ve radyo düğmesi arayüz nesnelerini tanımlar.

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: Index
tr: Dizin

en: Enable clean URLs
tr: Temiz URL etkin

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Debug
tr: hata ayıklama

en: Exception
tr: İstisna

en: Permission
tr: izin

en: @module module
tr: @module eklentisi

en: Incompatible with this version of PHP
tr: Bu PHP sürümü ile uyumlu değil

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
tr: Bu eklenti için PHP'nin @php_required sürümü gereklidir; !php_version versiyonu ile uyumlu değildir.

en: More information
tr: daha fazla bilgi

en: Hide
tr: Gizle

en: Anonymous commenting
tr: Kayıtsız kullanıcı yorumları

en: Anonymous posters may not enter their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini giremez

en: Anonymous posters may leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girebilir

en: Anonymous posters must leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girmek zorundadır

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
tr: Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
tr: İmzanız yorumlarınızın sonunda herkese açık olarak gösterilecektir.

en: Save content type
tr: İçerik türünü kaydet

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Save role
tr: Rolü kaydet

en: debug
tr: hata ayıklama

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
tr: '@link_path' yolu geçeriz ya da gerekli erişim izniniz yok.

en: There was an error saving the menu link.
tr: Menü bağlantısını kaydederken bir hata oluştu.

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
tr: %item özel menüsünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Maximum upload size
tr: Maksimum dosya büyüklüğü

en: Space
tr: Boşluk

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Page not found
tr: sayfa bulunamadı

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: More help
tr: Daha fazla yardım

en: Account blocked
tr: Hesap engellendi

en: Expand
tr: Genişlet

en: The name %name is already taken.
tr: %name adı zaten kullanılıyor.

en: info
tr: bilgi

en: « first
tr: « İlk

en: last »
tr: Son »

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Defines a file field type.
tr: Dosya için bir alan türü tanımlar.

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Rebuild permissions
tr: yetkileri yeniden oluştur

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Error saving user account.
tr: Kullanıcı hesabı kaydedilirken bir hata oluştu.

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Path to custom logo
tr: Özel logonun yolu

en: taxonomy
tr: sınıflandırma

en: Updated term %term.
tr: %term terimi güncellendi.

en: - Please choose -
tr: - Lütfen seçiniz -

en: - None selected -
tr: - Seçim yapılmamış -

en: Account settings
tr: Hesap ayarları

en: The content type %name has been deleted.
tr: %name içerik türü silindi.

en: Deleted content type %name.
tr: %name içerik türü silindi.

en: Enter your keywords
tr: Anahtar kelimelerinizi girin

en: My account
tr: Hesabım

en: HTTP authentication
tr: HTTP kimlik doğrulaması

en: ajax
tr: AJAX

en: Context
tr: bağlam

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Found the @submit button
tr: @submit düğmesi bulundu

en: Failed to set field @name to @value
tr: @name için @value  alanı ayarlama başarısız

en: No temporary directories to remove.
tr: Kaldırılacak geçici dosya yolu yok.

en: Palestinian Territory
tr: Filistin

en: Vatican
tr: Vatikan

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Rotation angle
tr: Döndürme açısı

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
tr: Resmin döndürülmesi gereken derece. Artı sayılar saat yönünde, eksiler ise saatin tersi yönündedir.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
tr: Her resim için döndürme açısını rastgele belirle. Yukarıda belirtilen açı üst sınır olarak kullanılacaktır.

en: Print
tr: Yazdır

en: The file could not be created.
tr: Dosya oluşturulamadı.

en: Locked
tr: Kilitli

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
tr: Parola sıfırlama yönergeleri %name için %email adresine postalandı.

en: authenticated user
tr: kayıtlı kullanıcı

en: Any
tr: Herhangi

en: No update data available
tr: Güncelleştirme bilgisi mevcut değil

en: Not secure!
tr: Güvenli değil!

en: Revoked!
tr: Feshedildi!

en: Unsupported release
tr: Desteklenmeyen sürüm

en: See the available updates page for more information:
tr: Daha fazla bilgi için mevcut güncellemeler sayfasına bakın:

en: New release(s) available for !site_name
tr: !site_name için yeni sürüm(ler) var.

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
tr: Kurulu eklenti ya da temalarınızın en azından birisi feshedilmiş ve indirilemez durumda. Güncelleme ve devre dışı bırakma şiddetle önerilir!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
tr: Daha fazla bilgi için <a href="@available_updates">mevcut güncellemeler</a> sayfasına bakın.

en: Project not secure
tr: Proje güvenli değil

en: Project revoked
tr: Proje feshedildi

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Project not supported
tr: Proje desteklenmiyor

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: No available releases found
tr: Kullanılabilir sürüm bulunamadı

en: Release revoked
tr: Sürüm feshedildi

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Kurulu sürümünüz feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Release not supported
tr: Sürüm desteklenmiyor

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Şu anda kurulu sürümünüz artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Invalid info
tr: Geçersiz bilgi

en: Security update required!
tr: Güvenlik güncellemesi gerekiyor!

en: Not supported!
tr: Desteklenmiyor!

en: Recommended version:
tr: Önerilen sürüm:

en: Security update:
tr: Güvenlik güncellemesi:

en: Latest version:
tr: Son sürüm:

en: Development version:
tr: Geliştirme sürümü:

en: Also available:
tr: Ayrıca:

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Keyword relevance
tr: Anahtar sözcük uygunluğu

en: Recently posted
tr: Yakın zamanda gönderilmiş olmak

en: Number of comments
tr: Yorum sayısı

en: Factor
tr: Etken

en: Or
tr: Veya

en: Color set
tr: Renk kümesi

en: Content ID
tr: İçerik ID

en: About
tr: Hakkında

en: Database host
tr: Veritabanı sunucusu

en: Maximum link text length
tr: En uzun bağlantı metni uzunluğu

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
tr: Bu sayıdan uzun adresler uzun yazıların biçimlendirmeyi bozmaması için kısaltılacaktır. Bağlantı aynen korunur, değişen sadece bağlantının gösterimidir.

en: Reports
tr: Raporlar

en: Default picture
tr: Varsayılan resim

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
tr: Kişisel resim seçmeyen kullanıcılar için gösterilecek varsayılan resmin URL'si. Varsayılan resim kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Install profile
tr: Kurulum profili

en: %percentage of the site has been indexed.
tr: Sitenin %percentage kadarı dizinlendi.

en: File directory
tr: Dosya klasörü

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Web server
tr: Web sunucusu

en: The content access permissions have been rebuilt.
tr: İçerik erişim izinleri yeniden oluşturuldu.

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Choose an action
tr: Bir eylem seçin

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Path prefix
tr: Yol öneki

en: Delete contact
tr: İlişkiyi sil

en: Auto-reply
tr: Otomatik cevapla

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
tr: Tercihe bağlı otomatik cevap. Eğer kullanıcıya otomatik cevap göndermek istemiyorsanız boş bırakınız.

en: Some required modules must be enabled
tr: Öncesinde, gerekli bazı eklentiler etkinleştirilmelidir.

en: mm/dd/yy
tr: aa/gg/yy

en: Translate
tr: Çevir

en: File to import not found.
tr: Aktarılacak dosya bulunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid_plural" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında söz dizimi hatası içeriyor.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr[]" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
tr: Çeviri dosyası %filename bir hata içeriyor: %line satırında beklenmeyen bir yazı var.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında beklenmeyen şekilde sonlandı.

en: Save translations
tr: Çevirileri kaydet

en: Export template
tr: Dışarı şablon aktar

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: The custom menu %title has been deleted.
tr: Özel %title menüsü silindi.

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Crop
tr: Kırp

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: anonymous user
tr: konuk kullanıcı

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-disabled">devre dışı</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-enabled">etkin</span>)

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Save permissions
tr: İzinleri kaydet

en: Effect
tr: Etki

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Original text
tr: Özgün metin

en: Delete content type
tr: İçerik türünü sil

en: Change book (update list of parents)
tr: Kitabı değiştir (üst bağlantıları güncelle)

en: create a new book
tr: yeni kitap oluştur

en: edit order and titles
tr: sıralamayı ve başlıkları düzenle

en: Manage your site's book outlines.
tr: Sitenizdeki kitap taslaklarını yönetin.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
tr: Güvenlik nedeniyle, yüklediğiniz dosyanın adı %filename olarak değiştirilmiştir.

en: Installed version
tr: Kurulu sürüm

en: Recommended version
tr: Önerilen sürüm

en: Cron run successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştı.

en: notice
tr: bildirim

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: File download
tr: Dosya indirme

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: original
tr: orijinal

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
tr: Resim yüklenirken hata oluştu; %directory dizini bulunamadı ya da bu dizin yazılabilir değil.

en: Dates
tr: Tarihler

en: pixels
tr: piksel

en: Save order
tr: Sıralamayı kaydet

en: done
tr: tamam

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Direction
tr: Yön

en: %name: illegal value.
tr: %name: Geçersiz değer.

en: Book navigation block display
tr: Kitap gezintisi blok görünümü

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Administration theme
tr: Yönetim teması

en: Congo (Kinshasa)
tr: Kongo (Kinşasa)

en: Congo (Brazzaville)
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
tr: Fildişi Sahili

en: Hong Kong S.A.R., China
tr: Hong Kong Ö.Y.B., Çin

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Macao S.A.R., China
tr: Macao Ö.Y.B., Çin

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
tr: Güvenlik uyarısı: .htaccess dosyası yazılamıyor. Lütfen %directory dizininde aşağıdaki satırları içeren bir .htaccess dosyası yaratın: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
tr: %file dosyası kaydedilemedi. Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: The specified file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
tr: Dosya ismi boş, Lütfen dosyaya bir isim veriniz.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
tr: Bu dosyanın boyutu (%filesize) disk kotanızı (%quota) aşıyor.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
tr: Sadece JPEG, PNG ve GIF resim dosyalarına izin verilmektedir.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
tr: Resim, izin verilen boyutlara (%dimensions piksel) uyması için yeniden boyutlandırıldı.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok geniş; izin verilen en büyük boyutlar %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok küçük; izin verilen en küçük boyutlar %dimensions piksel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
tr: Yükleme hatası. Yüklenen %file dosyası  %destination hedefine taşınamadı.

en: outdated
tr: eski

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: Translations of %title
tr: %title için çeviriler

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
tr: İçeriğinizin etiketleme, kategorilendirme ve sınıflandırılmasını yönetin.

en: Database port
tr: Veritabanı port numarası

en: Pass
tr: Geçen

en: Fail
tr: Kalan

en: No test results to display.
tr: Görüntülenecek test sonucu yok.

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
tr: Bu seçenekler sadece bazı siteler için gereklidir. Eğer bu bölümde ne gireceğinizi bilmiyorsanız, öntanımlı ayarları olduğu gibi bırakın ya da barındırma hizmetinizi aldığınız yere sorun.

en: If your database is located on a different server, change this.
tr: Eğer veritabanınız farklı bir sunucuda bulunuyorsa, bunu değiştirin.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
tr: Eğer veritabanınız standartların dışında bir port kullanıyorsa, buraya numarasını giriniz.

en: Database port must be a number.
tr: Veritabanı portu bir sayı olmalıdır.

en: IP address
tr: IP adresi

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Status report
tr: Durum raporu

en: Not writable
tr: Yazılabilir değil

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: This will be the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturacaktır.

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Notify user of new account
tr: Yeni hesabın kullanıcısına haber ver

en: View comment
tr: Yorumu görüntüle

en: Comma
tr: Virgül

en: Path to custom icon
tr: Özel simgenin yolu

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Digest
tr: Özet

en: You are not authorized to post comments.
tr: Yorum göndermeye izniniz yok.

en: The comment you are replying to does not exist.
tr: Cevaplamaya çalıştığınız yorum mevcut değil.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
tr: Bu tartışma kapanmıştır. Yeni yorum gönderemezsiniz.

en: You are not authorized to view comments.
tr: Yorumları görme yetkiniz yok.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
tr: %title yorumunu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
tr: Bu yoruma gönderilen tüm cevaplar kaybedilecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Publish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayınla

en: Unpublish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayından kaldır

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
tr: Bu yorumları, tüm alt yorumlarıyla birlikte silmek istediğinize emin misiniz?

en: You have to specify a valid author.
tr: Geçerli bir yazar belirtmeniz gerekiyor.

en: (No subject)
tr: (Konusuz)

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: File system
tr: dosya sistemi

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
tr: Yorum: yetkisiz yorum gönderildi veya yorum kapalı düğüme gönderildi: %subject.

en: Email:
tr: E-posta:

en: All languages
tr: Tüm diller

en: Dashboard
tr: Pano

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The MIME type of the file.
tr: Dosyanın MIME türü

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Filter settings
tr: Filtre ayarları

en: You do not have any administrative items.
tr: Yönetebileceğiniz herhangi bir öğe bulunmuyor.

en: Add language
tr: Dil ekle

en: Edit string
tr: Yazı düzenle

en: Delete string
tr: Yazı sil

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
tr: "%source" yazısını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
tr: Yazıyı silmek bu yazının tüm dillerdeki çevirilerini kaldıracaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: locale
tr: yerelleştirme

en: PHP extensions
tr: PHP eklentileri

en: Comments per page
tr: Sayfa başına yorum sayısı

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Enabled, with translation
tr: Etkin, çeviri ile

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
tr: Seçili görsel işleme araç kiti (%toolkit), %function fonksiyonunu düzgün bir şekilde çalıştıramıyor.

en: Administration pages
tr: Yönetim sayfaları

en: Currently using !item !version
tr: Şu anda !item !version kullanılıyor

en: Created content type %type.
tr: %type içerik türü oluşturuldu.

en: User created with name %name and pass %pass
tr: %name adı ve %pass parolası ile kullanıcı oluşturuldu.

en: Created permissions: @perms
tr: İzinler oluşturuldu: @perms

en: Invalid permission %permission.
tr: Geçersiz izin %permission.

en: Username field found.
tr: Kullanıcı adı alanı bulundu.

en: Password field found.
tr: Parola alanı bulundu.

en: !method @url returned @status (!length).
tr: !method @url @status (!length) döndürdü.

en: Valid HTML found on "@path"
tr: "@path"te geçerli HTML bulundu

en: Parsed page successfully.
tr: Sayfa inceleme başarılı.

en: Found the requested form fields at @path
tr: @path yolunda istenen form alanları bulundu

en: Did not find field by name @name
tr: @name isimli alan bulunamadı

en: Found field by id @id
tr: @id adlı alan bulundu

en: Did not find field by id @id
tr: @id adlı alan bulunamadı

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
tr: Beklenen HTTP yanıtı: !code, güncel: !curl_code

en: Tests
tr: Testler

en: Run tests
tr: Testleri çalıştır

en: Clean test environment
tr: Temiz test ortamı

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
tr: Öneki "simpletest" olan tabloları ve çökmüş testlerden kalan geçici dosyaları kaldır. Geliştiricilerin testler oluştururken kullanmaları için tasarlanmıştır.

en: Clean environment
tr: Temiz ortam

en: No tests to display.
tr: Görüntülenecek test yok.

en: No test(s) selected.
tr: Seçilmiş test yok.

en: Processing test @num of @max - %test.
tr: Toplam @max içinde @num sayılı test (%test) yapılıyor.

en: Processed test @num of @max - %test.
tr: Toplam @max içinde @num sayılı test (%test) yapıldı.

en: PHP DOMDocument class
tr: PHP DOMDocument sınıfı

en: Provides a framework for unit and functional testing.
tr: Birim ve işlev testleri için bir platform sağlar.

en: Registration successful. You are now logged in.
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı. Şu an giriş yapmış durumdasınız.

en: New user: %name (%email).
tr: Yeni kullanıcı: %name (%email).

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: View comments
tr: Yorumları görüntüle

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
tr: %name: Bu alan @count değerden fazlasını kapsayamaz.

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Vertical Tabs
tr: Dikey Sekmeler

en: Not in book
tr: Kitapta değil

en: New book
tr: Yeni kitap

en: By @name on @date
tr: @name tarafından @date tarihinde

en: By @name
tr: @name tarafından

en: Not in menu
tr: Menüde yok

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: User autocomplete
tr: Kullanıcı otomatik tamamlama

en: Initializing.
tr: Başlatılıyor.

en: An error has occurred.
tr: Bir hata oluştu.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
tr: Lütfen <a href="@error_url">hata sayfasına</a> gidiniz

en: Your page will be a part of the selected book.
tr: Sayfanız seçilen kitaba eklenecek.

en: 0 sec
tr: 0 sn

en: alert
tr: uyarı

en: emergency
tr: acil

en: Filter log messages
tr: Günlük iletilerini süz

en: You must select something to filter by.
tr: Süzülecek bir şey seçmeniz gerekiyor.

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: The translation import of %filename failed.
tr: %filename dosyasından çeviri aktarması başarısız oldu.

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: filter
tr: süzgeç

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: contact
tr: iletişim

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
tr: Zaten çalışmakta olan dönemsel görevler tekrar çalıştırılıyor.

en: Cron run completed.
tr: Dönemsel görev (cron) çalışması tamamlandı.

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Already added languages
tr: Önceden eklenmiş diller

en: Language name
tr: Dil adı

en: The content type %name has been updated.
tr: %name içerik türü güncellendi.

en: The content type %name has been added.
tr: %name içerik türü eklendi.

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler form gönderilenceye dek kaydedilmeyecektir.

en: The requested page could not be found.
tr: İstenen sayfa bulunamadı.

en: The user account %id does not exist.
tr: %id kullanıcı hesabı mevcut değil.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
tr: Var olmayan bir kullanıcı hesabı iptal edilmeye çalışıldı: %id.

en: Requirements problem
tr: Gereksinim sorunu

en: Database configuration
tr: Veritabanı yapılandırması

en: Select an installation profile
tr: Bir kurulum profili seçiniz

en: Choose language
tr: Dil seçin

en: No profiles available
tr: Hiç profil yok

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Configure site
tr: Siteyi yapılandır

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: Choose profile
tr: Profil seçiniz

en: Set up translations
tr: Çevirileri ayarla

en: Install site
tr: Siteyi kur

en: Finish translations
tr: Çevirileri tamamla

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
tr: Sitedeki tarihler ön tanımlı olarak seçili olan zaman dilimine göre gösterilecektir.

en: Update notifications
tr: Güncelleme bildirileri

en: Check for updates automatically
tr: Güncellemeleri otomatik olarak kontrol et

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: GD2 image manipulation toolkit
tr: GD2 resim işleme araç kiti

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
tr: JPEG işlemleri için görsel kalitesini 0 ile 100 arası bir değer olarak belirtiniz. Yüksek değerler daha iyi kaliteye sahip fakat yüksek boyutlu dosyalar oluşturulmasını sağlar.

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Add custom language
tr: Özel dil ekle

en: Save language
tr: Dili kaydet

en: Language name in English
tr: Dilin İngilizce ismi

en: Native language name
tr: Yerel dil adı

en: Direction that text in this language is presented.
tr: Bu dildeki metinlerin yazılış yönü.

en: The default language cannot be deleted.
tr: Ön tanımlı dil silinemez.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
tr: Bir dili silmek, ilgili tüm arayüz çevirilerinin silinmesine ve o dilde yazımış olan gönderilerin dil ayrımı yapmadan yayınlanmasına sebep olur. Bu işlem geri alınamaz.

en: Language negotiation configuration saved.
tr: Dil ilişkilendirme ayarları kaydedildi

en: String contains
tr: Dize şunu içersin

en: Search in
tr: Şunlarda ara

en: Both translated and untranslated strings
tr: Çevrilmiş ve çevrilmemiş dizelerde

en: Only translated strings
tr: Sadece çevirilmiş dizelerde

en: Only untranslated strings
tr: Sadece çevirilmemiş dizelerde

en: Languages not yet added
tr: Henüz eklenmemiş diller

en: Import translation
tr: İçeri çeviri aktar

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
tr: Gettext Portable Object (<em>.po</em>) dosyası.

en: Import into
tr: İçe aktar

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
tr: Düzenlemek istediğiniz dili seçiniz. Henüz kurulmamış bir dili seçmeniz durumunda, yeni bir dil olarak eklenecektir.

en: The language %language has been created.
tr: %language dili oluşturuldu.

en: Export translation
tr: Dışarı çeviri aktar

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
tr: Gettext Portable Object (<em>.po</em>) biçiminde dışarı aktarılacak dili seçiniz.

en: String not found.
tr: Dize bulunamadı.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
tr: Gönderilen metin izin verilmeyen HTML içeriyor: %string

en: The string has been saved.
tr: Dize kaydedildi.

en: The string has been removed.
tr: Dize silindi.

en: The language selected for import is not supported.
tr: İçe aktarım için seçilen dil desteklenmiyor.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
tr: %filename çeviri dosyası eksik ya da yanlış oluşturulmuş bir başlık bölümüne sahip.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
tr: Çeviri başarıyla içeri aktarıldı. %number adet yeni dize oluşturuldu, %update adet dize güncellendi ve %delete adet dize silindi.

en: Importing interface translations
tr: Arayüz çevirileri içe aktarılıyor

en: Starting import
tr: İçe aktarım başlatılıyor

en: Error importing interface translations
tr: Arayüz çevirilerini içe aktarırken hata oluştu

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
tr: İzin verilmeyen HTML içeren çeviri metni gönderimi girişimi: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
tr: %file dosyası %locale içine aktarıldı: %number adet yeni dize oluşturuldu, %update adet dize güncellendi ve %delete adet dize silindi.

en: Exported %locale translation file: %filename.
tr: %locale çeviri dosyası dışarı aktarıldı: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
tr: Çeviri dosyası dışarı aktarıldı: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası güncellendi.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası oluşturuldu.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası oluşturulurken bir hata oluştu.

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
tr: Unicode metinler üzerindeki işlemler olabildiğince iyi taklit edilmeye çalışılacaktır. Daha gelişmiş Unicode desteği için <a href="@url">PHP Mbstring eklentisini</a> kurunuz.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'deki 'multibyte string function overloading' özelliği etkin ve devre dışı bırakılmalı. php.ini <em>mbstring.func_overload</em> ayarlarını denetleyin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="@url">PHP mbstring  belgesini</a> inceleyin.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'deki 'multibyte string input conversion' özelliği etkin ve devre dışı bırakılmalı. php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> ayarlarını denetleyin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="@url">PHP mbstring belgesini</a> inceleyin.

en: Standard PHP
tr: Standart PHP

en: PHP Mbstring Extension
tr: PHP Mbstring Eklentisi

en: Unicode library
tr: Unicode kütüphanesi

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
tr: XML kodlaması %s UTF-8'e çevrilemiyor.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
tr: Desteklenmeyen %s kodlaması. Lütfen iconv, GNU recode veya PHP mbstring eklentisini kurunuz.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
tr: %add-child bağlantısının içerik türü, kitap taslak türü için kullanılmasına izin verilen türlerden biri olmalıdır.

en: Save book pages
tr: Kitap sayfalarını kaydet

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Bu kitap başka kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kayıt edilemedi.

en: Title changed from %original to %current.
tr: Eski başlık: %original -> Yeni başlık:  %current.

en: Updated book %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: book: updated %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: Remove from book outline
tr: Kitap taslağından çıkar

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
tr: %title içeriğiyle ilişkili alt sayfalar var. Bu sayfalar kitapla olan ilişkilerinin korunabilmesi için otomatik olarak yeniden konumlandırılacaktır. Hiyerarşiyi eski haline getirmek isterseniz, Anahat sekmesinde %title tekrar eklenmeli ve önceki alt-sayfaları tekrardan elle ilişkilendirilmelidir.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
tr: Kitap hiyerarşisinden %title içeriğini silmek istediğinize emin misinz?

en: The post has been removed from the book.
tr: Gönderi kitaptan kaldırıldı.

en: Show block on all pages
tr: Bloğu tüm sayfalarda göster

en: Show block only on book pages
tr: Bloğu sadece kitap sayfalarında göster

en: This is the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturmaktadır.

en: No book selected.
tr: Herhangi bir kitap seçilmemiş.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Kitabın en üst seviye sayfası. Bir kitabın ve alt-sayfalarının sahip olabileceği en derin seviye !maxdepth olarak belirlenmiştir. Kitaptaki bazı sayfalar, eğer seviye bu değeri aşacaksa üst-sayfa olarak atanamayabilirler.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
tr: %title bir kitap taslağının bölümüdür ve ilişkili alt sayfaları bulunmaktadır. Silme işlemi yapıldığında alt sayfalar otomatik olarak tekrar konumladırılacaktır.

en: Re-order book pages and change titles
tr: Kitap sayfalarını yeniden sırala ve başlıkları değiştir

en: Book page
tr: Kitap sayfası

en: Delete the selected comments
tr: Seçilen yorumları sil

en: Allows users to comment on and discuss published content.
tr: Kullanıcıların yayınlanmış içerik üzerine yorumda bulunmasına ve tartışmasına izin verir.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
tr: Örnek: 'site geri-bildirim' veya 'ürün bilgisi'.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
tr: İletişim formu henüz yapılandırılmamış. Lütfen forma bir ya da daha fazla <a href="@add">kategori ekleyin</a>.

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
tr: Sistem iletişim formu oluştur ve formda kullanılması için kategorileri ayarla.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
tr: Hem kişisel hem de site geneli iletişim formlarının kullanımını sağlar.

en: View events that have recently been logged.
tr: Yakın zamanda kaydedilmiş olayları göster.

en: Top 'page not found' errors
tr: En yaygın 'sayfa bulunamadı' hataları

en: View 'page not found' errors (404s).
tr: 'Sayfa bulunamadı' hatalarını (404) göster.

en: Top 'access denied' errors
tr: Doruktaki 'erişim engellendi' hataları

en: View 'access denied' errors (403s).
tr: 'Erişim engellendi' hatalarını (403) görüntüle

en: Logs and records system events to the database.
tr: Sistem olaylarını veritabanına kaydeder.

en: No roles may use this format
tr: Hiç bir rol bu biçimi kullanamaz

en: Allowed HTML tags: @tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
tr: Çapalar diğer sayfalara bağlantı yapmak için kullanılırlar.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
tr: Varsayılan olarak satır sonu etiketleri otomatik olarak eklenir, bu yüzden bu etiketi ek satır sonu eklemek için kullanın. Bu etiketin kullanımı farklıdır çünkü diğer etiketler gibi açma/kapama çifti olarak kullanılmaz. XHTML 1.0 uyumluluğu için etiketin içinde fazladan "/" simgesi kullanın

en: Text with <br />line break
tr: Metin <br />satır sonu ile

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
tr: Varsayılan olarak paragraf etiketleri otomatik olarak eklenir, bu yüzden bu etiketi yenilerini eklemek istediğinizde kullanın.

en: Paragraph one.
tr: Paragraf bir.

en: Paragraph two.
tr: Paragraf iki.

en: Emphasized
tr: Eğik

en: Cited
tr: Alıntı

en: Coded text used to show programming source code
tr: Programlama kaynak kodunu göstermek için kullanılan kodlanmış metin

en: Coded
tr: Kodlanmış

en: Bolded
tr: Kalın

en: Italicized
tr: Eğilmiş

en: Superscripted
tr: Üstsimge

en: <sup>Super</sup>scripted
tr: <sup>Üst</sup>simge

en: Subscripted
tr: Altsimge

en: <sub>Sub</sub>scripted
tr: <sub>Alt</sub>simge

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
tr: <abbr title="Abbreviation">Kısalt.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
tr: <acronym title="Üç-Harfli Kısaltma">ÜHK</acronym>

en: Block quoted
tr: Alıntılanmış blok

en: Quoted inline
tr: Cümle içinde alıntılanmış

en: Table header
tr: Tablo başlığı

en: Table cell
tr: Tablo hücresi

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
tr: Sıralı liste - her liste maddesine başlarken &lt;li&gt; kullanın

en: First item
tr: İlk madde

en: Second item
tr: İkinci madde

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
tr: Sırasız liste - her liste maddesine başlarken &lt;li&gt; kullanın

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
tr: Tanım listeleri diğer HTML listeleri gibidir. &dl;dl&gt; tanım listesini başlatır, &lt;dt&gt; tanım terimini başlatır ve &lt;dd&gt; tanım açıklamasını başlatır.

en: First term
tr: İlk terim

en: First definition
tr: İlk tanım

en: Second term
tr: İkinci terim

en: Second definition
tr: İkinci tanım

en: Subtitle three
tr: Alt başlık üç

en: Subtitle four
tr: Alt başlık dört

en: Subtitle five
tr: Alt başlık beş

en: Subtitle six
tr: Alt başlık altı

en: Tag Description
tr: Etiket açıklaması

en: You Type
tr: Yazdığınız

en: You Get
tr: Gördüğünüz

en: No help provided for tag %tag.
tr: %tag etiketi için yardım belirtilmemiş.

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Quotation mark
tr: Tırnak işareti

en: Character Description
tr: Karakter Açıklaması

en: Lines and paragraphs break automatically.
tr: Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

en: Compose tips
tr: Yazım ipuçları

en: Configure languages for content and the user interface.
tr: İçerik ve kullanıcı arayüzü dillerini belirle.

en: Submission form settings
tr: Gönderi formu ayarları

en: This content type does not have a title field.
tr: Bu içerik türü başlık alanına sahip değil.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: The human-readable name %name is already taken.
tr: İnsanın okuyacağı %name ismi önceden alınmış.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
tr: %type içerik türünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Added content type %name.
tr: %name içerik türü eklendi.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
tr: Site içeriğine ilişkin yetkileri yeniden oluşturmak istediğinize emin misiniz?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
tr: Bu eylem site içeriği ile ilgili tüm izinleri tekrardan oluşturur ve zaman alabilir. Bu eylem geri alınamaz.

en: language
tr: dil

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
tr: %title başlıklı @type içeriği, %revision-date tarihindeki sürümüne geri alındı

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: @type: reverted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü geri alındı.

en: Rebuilding content access permissions
tr: İçerik erişim izinleri yeniden oluşturuluyor

en: Content permissions have been rebuilt.
tr: İçerik izinleri yeniden oluşturuldu.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
tr: İçerik erişim izinlerini yeniden oluşturma işlemi başarısız oldu.

en: Add content type
tr: İçerik türü ekle

en: Revert to earlier revision
tr: Eski sürüme geri dön

en: Delete earlier revision
tr: Eski sürümü sil

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
tr: Gönderilerin siteye yollanmasını ve sayfalarda gösterilmesini sağlar.

en: The alias %alias is already in use in this language.
tr: %alias takma adı, bu dil için zaten kullanılıyor.

en: The alias has been saved.
tr: Takma ad kaydedildi.

en: Filter aliases
tr: Takma adları filtrele

en: URL aliases
tr: Url takma adları

en: Edit alias
tr: Takma ad düzenle

en: Delete alias
tr: Takma ad sil

en: Allows users to rename URLs.
tr: Kullanıcıların URL adreslerini değiştirmelerini sağlar.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
tr: %field alanını silmek istediğinize emin misiniz?

en: checkbox
tr: onay kutusu

en: Delete field
tr: Alanı sil

en: The index will be rebuilt.
tr: Dizin tekrar oluşturulacak.

en: Minimum word length to index
tr: Dizinlenecek minimum kelime uzunluğu

en: Simple CJK handling
tr: Basit CJK (Çince/Japonca/Korece) işlemesi

en: Search form
tr: Arama formu

en: Top search phrases
tr: En çok arananlar

en: View most popular search phrases.
tr: En çok aranan deyimleri görüntüle.

en: Enables site-wide keyword searching.
tr: Site genelinde anahtar kelime araması sağlar.

en: Logs and records system events to syslog.
tr: Sistem olaylarının takibi ve kaydını yapar.

en: Shortcut icon settings
tr: Kısayol simgesi ayarları

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
tr: Kısayol simgeniz, diğer bir deyimle 'favicon', çoğu tarayıcı tarafından, adres çubuğunda ve sık gezilenler menüsünde görüntülenir.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
tr: @module (<span class="admin-missing">eksik</span>)

en: Confirm uninstall
tr: Kaldırmayı onayla

en: No modules selected.
tr: Eklenti seçilmedi.

en: The selected modules have been uninstalled.
tr: Seçilen eklentiler kaldırıldı.

en: Default 403 (access denied) page
tr: Öntanımlı 403 (erişim engellendi) sayfası

en: Default 404 (not found) page
tr: Öntanımlı 404 (bulunamadı) sayfası

en: Caches cleared.
tr: Önbellekler temizlendi.

en: Select an image processing toolkit
tr: Bir resim işleme araç takımı seçin

en: Number of items in each feed
tr: Besleme başına öğe sayısı

en: Default number of items to include in each feed.
tr: Her beslemede öntanımlı olarak bulunacak öğe sayısı.

en: Feed content
tr: Besleme içeriği

en: Titles plus teaser
tr: Başlık artı özet

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
tr: Beslemelerdeki içeriğin öntanımlı görünümü için genel ayarlar.

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: Cron run failed.
tr: Dönemsel görevleri çalıştırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
tr: Bu tema için PHP'nin @php_required sürümü gereklidir; !php_version versiyonu ile uyumlu değildir.

en: Image toolkit
tr: Görsel araç takımı

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
tr: Eğer seçim yapılabilecek birden fazla araç takımı kurduysanız, hangisini kullanacağınızı seçin.

en: RSS publishing
tr: RSS yayını

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Date and time lookup
tr: Tarih ve zaman araması

en: Clean URL check
tr: Temiz URL kontrolü

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
tr: Sitenizin işleyişi ve farkedilen sorunlar hakkında durum raporu alın.

en: -1 (Unlimited)
tr: -1 (Sınırsız)

en: Enabled ('@value')
tr: Etkin ('@value')

en: PHP memory limit
tr: PHP bellek limiti

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
tr: Kurulum sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
tr: Güncelleme sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Not protected
tr: Korunmuyor

en: Cron has not run recently.
tr: Dönemsel görevler yakın zamanda çalışmadı.

en: Cron maintenance tasks
tr: Dönemsel bakım görevleri

en: The directory %directory is not writable.
tr: %directory dizini yazılabilir değil.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
tr: <a href="@admin-file-system">Dosya sistemi ayarları sayfasında</a> doğru klasörü girebilir ya da şu anki klasörün izinlerini düzenleyerek yazılabilir yapabilirsiniz.

en: Writable (<em>public</em> download method)
tr: Yazılabilir (<em>genel</em> indirme yöntemi)

en: Writable (<em>private</em> download method)
tr: Yazılabilir (<em>özel</em> indirme yöntemi)

en: Database updates
tr: Veritabanı güncellemeleri

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
tr: Bazı eklentilerin veritabanında güncelleştirme yapması gerekiyor. Hemen <a href="@update">veritabanı güncelleştirme betiğini</a> çalıştırmalısınız.

en: Access to update.php
tr: update.php dosyasına erişim

en: Handles general site configuration for administrators.
tr: Yöneticiler için genel site yapılandırmasını sağlar.

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
tr: Terimler, ağırlıklarına göre artan sırada listelenir.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
tr: %title sözlüğünü alfabetik olarak sıralamak istediğinize emin misiniz?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
tr: Sözlüğü sıfırlamak, tüm kişisel sıralama ayarlarını iptal ederek, terimleri alfabetik olarak sıralayacaktır.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
tr: %name sözlüğünü alfabetik olarak sırala.

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: Flag translations as outdated
tr: Çevirileri eski olarak işaretle

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
tr: Eğer belirgin bir değişiklik yaptıysanız, bu durum çevirilerin güncellenmesini gerektireceği için, bu gönderinin tüm çevirilerini eskimiş olarak işaretleyebilirsiniz. Bu durum bu postaların diğer özelliklerini (yayında olup olmamak gibi) değiştirmeyecektir.

en: This translation needs to be updated
tr: Bu çeviri güncellenme gerektiriyor

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, kaynak gönderi değiştiği için bu çevirinin güncellenmesi gerekir. Çeviri tekrar güncel duruma geldiğinde işareti kaldırın.

en: Content translation
tr: İçerik çevirisi

en: Allows content to be translated into different languages.
tr: İçeriğin farklı dillere çevrilmesini sağlar.

en: Last checked: @time ago
tr: Son kontrol: @time önce

en: Last checked: never
tr: Son kontrol: hiçbir zaman

en: Includes: %includes
tr: Kapsamı: %includes

en: Disabled themes
tr: Kullanıma kapalı temalar

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
tr: Eklenti ya da temalarınızın bir ya da fazlası için güncellemeler mevcut. Sitenizin düzgün çalışmasını sağlama almak için kısa zamanda güncellemelisiniz.

en: Notify user when account is activated.
tr: Hesabı onaylanan kullanıcıya haber ver.

en: Notify user when account is blocked.
tr: Hesabı engellenen kullanıcıya haber ver.

en: Picture guidelines
tr: Resim ilkeleri

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
tr: Bu metin, resim aktarma formunun üstünde, varsayılan açıklamaya ek olarak gösterilecektir. Kullanıcılarınıza yardım etmek veya onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

en: %name has been deleted.
tr: %name silindi.

en: You must enter a username.
tr: Bir kullanıcı adı girmelisiniz.

en: The username cannot begin with a space.
tr: Kullanıcı adı boşluk ile başlayamaz.

en: The username cannot end with a space.
tr: Kullanıcı adı boşluk ile bitemez.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
tr: Kullanıcı adı ardışık boşluklar içeremez.

en: The username contains an illegal character.
tr: Kullanıcı adında izin verilmeyen bir karakter kullanılmış.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
tr: %name kullanıcı adı çok uzun, %max ya da daha az karakter olmalıdır.

en: Delete picture
tr: Resmi sil

en: Check this box to delete your current picture.
tr: Mevcut resminizi silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Deleted user: %name %email.
tr: Kullanıcı silindi: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
tr: Roller için yetkiler seçerek özelliklere erişimi belirleyin.

en: Manages the user registration and login system.
tr: Kullanıcı kayıt ve giriş sistemini yönetir.

en: Run the clean URL test
tr: Temiz URL sınamasını çalıştır

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: The file upload failed. %upload
tr: Dosya yükleme başarısız. %upload

en: URL to file
tr: Dosyanın URL'si

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
tr: Çözülemeyen bir sorun meydana geldi. Yüklenen dosya bu sunucunun desteklediği en büyük dosya boyutunu (@size) aştı.

en: Starting upload...
tr: Yüklemeye başlanıyor...

en: Uploading... (@current of @total)
tr: Yükleniyor... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini APC RFC1867 kullanarak görüntüleme yeteneğine sahiptir. Aynı anda sadece bir yüklemenin desteklendiğini unutmayın. Mümkünse <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress kütüphanesinin</a> kullanılması önerilir.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
tr: Etkin (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
tr: Etkin (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
tr: Karşıya yükleme ilerlemesi

en: Interface
tr: Arayüz

en: All messages
tr: tüm iletiler

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyasında bir hata var: Satır %line içinde "msgctxt" olmaması gerekiyor.

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Binary Data
tr: İkili Veri

en: Format string
tr: Biçimleme dizesi

en: Removed date format %format.
tr: %format tarih biçimini kaldır.

en: Add format
tr: Biçim ekle

en: Allow users to add additional date formats.
tr: Kullanıcıların ek tarih biçimleri eklemesine izin ver

en: Delete date format
tr: Tarih biçimini sil

en: Allow users to delete a configured date format.
tr: Kullanıcıların ayarlanmış bir tarih biçimini silmesine izin ver.

en: Configure date formats for each locale
tr: Her <em>locale</em> için tarih formatlarını yapılandır

en: Content type name
tr: İçerik türünün adı

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: - Select a widget -
tr: - Bir arayüz kontrolu (widget) seçin -

en: Type of data to store.
tr: Saklanacak verinin türü.

en: Form element to edit the data.
tr: Veriyi düzenlemek için kullanılacak form elemanı.

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Field to share
tr: Paylaşılacak alan

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to provide a field name.
tr: Yeni alan ekle: bir alan adı girmeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to select a field type.
tr: Yeni alan ekle: bir alan türü seçmeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to select a widget.
tr: Yeni alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add new field: invalid widget.
tr: Yeni alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: Add existing field: you need to provide a label.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir etiket belirtmelisiniz.

en: Add existing field: you need to select a field.
tr: Mevcut alan ekle: bir alan seçmeniz gerekiyor.

en: Add existing field: you need to select a widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add existing field: invalid widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: @type: @field (@label)
tr: @type : @field (@label)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
tr: Kullanıcının bu alan için girebileceği azami değer sayısı.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
tr: 'Sınırsız', kullanıcıların istedikleri kadar değer ekleyebilmesi için bir 'Ekle' düğmesi sunacaktır.

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Rotate
tr: Döndür

en: width @width
tr: genişlik @width

en: height @height
tr: yükseklik @height

en: upscaling allowed
tr: büyütmeye izin verildi

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
tr: -@degrees&deg ve @degrees&deg arasında rastgele

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Structure
tr: Yapı

en: User %name successfully logged in.
tr: %name kullanıcısı başarıyla giriş yaptı.

en: Raw "@raw" found
tr: Ham "@raw" bulundu

en: Raw "@raw" not found
tr: Ham "@raw" bulunamadı

en: "@text" found
tr: "@text" bulundu

en: "@text" not found
tr: "@text" bulunamadı

en: Pattern "@pattern" found
tr: "@pattern" kalıbı bulundu

en: Pattern "@pattern" not found
tr: Kalıp "@pattern" bulunamadı

en: Checkbox field @id is checked.
tr: @id onay kutusu alanı denetlenir.

en: Checkbox field @id is not checked.
tr: @id kimlik numaralı onay kutusu alanı denetlenmedi.

en: Verbose message
tr: Ayrıntılı ileti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
tr: Çalıştırmak istediğiniz test ya da test gruplarını seçin ve <em>Testleri çalıştır</em> düğmesine tıklayın.

en: All (@count)
tr: Tümü (@count)

en: Pass (@count)
tr: Geçen (@count)

en: Fail (@count)
tr: Kalan (@count)

en: Return to list
tr: Listeye dön

en: Clear results after each complete test suite run
tr: Biten test paketlerinden sonra sonuçları temizle

en: Provide verbose information when running tests
tr: Testler sırasında ayrıntılı bilgi ver

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
tr: Ayrıntılı veriler standart iddialar ile basılır ve bu hata ayıklamaları için kullanışlıdır. Ayrıntılı veriler test paketi çalıştırmaları arasında silinir . Ayrıntılı veriler çok detaylıdır ve sadece hata ayıklamaları sırasında kullanılmalıdır.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
tr: HTTP kimlik doğrulama ayarları SimpleTest tarayıcısı tarafından test boyunca kullanılır. Site temel HTTP kimlik doğrulaması gerektiriyorsa kullanışlıdır.

en: The test run did not successfully finish.
tr: Test başarılı bir şekilde sona ermedi.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
tr: Temiz sonuçlar devre dışı bırakılır ve test sonuçları tablosu temizlenmez.

en: No leftover tables to remove.
tr: Kaldırılacak işlem artığı tablo yok.

en: Test result
tr: Test sonucu

en: View result of tests.
tr: Testlerin sonuçlarına bak.

en: Comment permalink
tr: Yorumun kalıcı bağlantısı

en: Delete style
tr: Stili sil

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
tr: Bu izin, kimliği onaylanmış kullanıcı rolünden devralınmıştır.

en: Cancel account
tr: Hesabı iptal et

en: Administrator role
tr: Yönetici rolü

en: No revision
tr: Sürüm yok

en: @number comments per page
tr: sayfa başına yorum sayısı @number

en: Requires a title
tr: Bir başlık gerekiyor

en: Private files
tr: Özel dosyalar

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
tr: Yorumun gönderildiği bilgisayarın adresi.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The formatted content of the comment itself.
tr: Yorumun biçimlendirilmiş durumda kendi içeriği.

en: The URL of the comment.
tr: Yorumun URL'si.

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The URL of the comment's edit page.
tr: Yorumun düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarih.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
tr: Yorumun, eğer yorum zinciri etkinse, üst düğümü.

en: The node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğüm.

en: The author of the comment, if they were logged in.
tr: Eğer giriş yapmışsa, yorumun yazarı.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: New comment count
tr: Yeni yorum sayısı

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The unique ID of the node's latest revision.
tr: Düğümün son değişikliğinin özgün kimlik numarası (ID).

en: Translation set ID
tr: Çeviri kümesi kimlik numarası (ID)

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
tr: Bu düğümün, eğer var ise, özgün dildeki sürümünün kimlik numarası (ID).

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The URL of the node's edit page.
tr: Düğümün düzenleme sayfasının URL'si.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: The date the node was most recently updated.
tr: Düğümün en son güncellendiği tarih.

en: The author of the node.
tr: Düğümün yazarı.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: The URL of the site's login page.
tr: Sitenin giriş sayfası URLsi

en: The unique ID of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın benzersiz ID'si

en: The name of the file on disk.
tr: Dosyanın disk üzerindeki ismi.

en: The web-accessible URL for the file.
tr: Dosyanın web'den erişilebilir adresi.

en: The date the file was most recently changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği tarih.

en: The user who originally uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimi ile etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: The URL of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin URL'si.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terimlerle etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terim sayısı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The date the user last logged in to the site.
tr: Kullanıcının siteye son girdiği tarih.

en: The date the user account was created.
tr: Kullanıcı hesabının oluşturulduğu tarih.

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: You are not allowed to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Authorize file system changes
tr: Dosya sistemi değişikliklerini yetkilendir

en: It appears you have reached this page in error.
tr: Bu sayfaya hatayla eriştiğiniz görülüyor.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
tr: Geçersiz bir anahtar kullanıldığı için dönemsel görevler çalıştırılamadı.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
tr: Site bakım kipinde olduğu için dönemsel görevler çalışamadı.

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
tr: Üzgünüm, yükleme işlemine devam etmek için bir dil seçmeniz gerekmektedir.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
tr: Herhangi bir kurulum profili bulunamadı. Kurulum profillerinde etkinleştirilecek eklentiler ve kurulacak veritabanı şeması ile ilgili bilgiler bulunur. Kuruluma devam edebilmek için bir profil gereklidir.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
tr: Üzgünüz, seçmiş olduğunuz profil yüklenemiyor.

en: Settings file
tr: Ayarlar dosyası

en: The settings file does not exist.
tr: Ayarlar dosyası yok.

en: The %file file exists.
tr: %file dosyası mevcut.

en: The settings file is not writable.
tr: Ayar dosyası yazılabilir değil.

en: No pending updates.
tr: Bekleyen bir güncelleme yok.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
tr: Talep işlenirken hata oluştu: Sunucu geçersiz girdi aldı.

en: Invalid form POST data.
tr: Geçersiz form POST verisi

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
tr: Devam edilemiyor, kullanılabilir dosya aktarım metodu yok

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
tr: UYARI: Şifreli bir bağlantı kullanmıyorsunuz, bu yüzden parolanız düz metin olarak gönderilecek. <a href="@https-link">Daha fazla bilgi</a>.

en: To continue, provide your server connection details
tr: Devam etmek için, sunucu bağlantı ayrıntılarınızı girin

en: Connection method
tr: Bağlantı yöntemi

en: Enter connection settings
tr: Bağlantı ayarlarını girin

en: @backend connection settings
tr: @backend bağlantı ayarları

en: Change connection type
tr: Bağlantı türünü değiştir

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
tr: Hata, bu tür bağlantı protokolü (%backend) bulunmuyor.

en: No active batch.
tr: Etkin toplu iş yok.

en: Site under maintenance
tr: Site bakımda

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
tr: Arşivleyiciler sadece yerel dosyalar üzerinde işlem yapabilirler: %file desteklenmiyor.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
tr: %source dosyası yüklenemedi, çünkü %directory dizininde aynı isimde bir dosya var.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
tr: Dosya adı 240 karakteri aşıyor. Lütfen dosyayı yeniden isimlendirin ve tekrar deneyin.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
tr: %path bir dizindir ve file_unmanaged_delete() kullanılarak kaldırılamaz.

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
tr: %path dosyası tanınmayan bir türde olduğu için silinmedi.

en: The file permissions could not be set on %uri.
tr: Dosya izinleri %uri üzerine uygulanamadı.

en: Completed @current of @total.
tr: @current / @total tamamlandı.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
tr: Veritabanındaki tüm görevler çalıştırılamadı. %task görevi bulunmadı.

en: Required modules
tr: Gerekli eklentiler

en: Required modules not found.
tr: Gerekli eklentiler bulunamadı.

en: system
tr: sistem

en: %module module uninstalled.
tr: %module eklentiü kaldırıldı.

en: Saint Barthélemy
tr: Saint Barthelemy

en: Saint Martin (French part)
tr: Saint Martin (Fransız kısmı)

en: Use the default site language (@language_name).
tr: Ön tanımlı site dilini kullan (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
tr: %filepath çeviri dosyası bir hata içeriyor: Çoğul formül ayrıştırılamadı.

en: No strings available.
tr: Dizeler mevcut değil.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
tr: %file dosyasında @count izin verilmeyen HTML dizisi

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
tr: JavaScript çeviri dosyası %file.js kayıp.

en: Class %class does not implement interface %interface
tr: %class sınıfı, %interface arayüzünü kullanmıyor

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: %module module enabled.
tr: %module eklentisi etkinleştirildi.

en: %module module disabled.
tr: %module eklentisi etkisizleştirildi.

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Unable to determine the type of the source directory.
tr: Kaynak klasörün türü belirlenemedi.

en: Cannot determine the type of project.
tr: Projenin türü belirlenemiyor.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
tr: Güncelleme sırasında önemli hata: Kurulum klasörünün temizlenmesine cesaret edilemiyor.

en: File Transfer failed, reason: !reason
tr: Dosya Aktarımı başarısız, nedeni: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
tr: %directory oluşturulamadı: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
tr: Bir AJAX HTTP hatası oluştu.

en: HTTP Result Code: !status
tr: HTTP Sonuç Kodu: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
tr: Bir AJAX HTTP istemi olağandışı sonlandırıldı.

en: Debugging information follows.
tr: Hata ayıklama bilgisi aşağıda.

en: Path: !uri
tr: Yol: !uri

en: StatusText: !statusText
tr: Durum Metni: !statusText

en: ResponseText: !responseText
tr: Yanıt Metni: !responseText

en: Ensure that each block description is unique.
tr: Her blok açıklamasının özgün olduğunu sağlayın.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
tr: Sayfa inşa etmenin görsel yapı taşları olan blokları yönetir. Bloklar, bir web sayfasının bir bölge ya da alanında içeriğin ortaya konduğu kutulardır.

en: No books available.
tr: Hiç bir kitap mevcut değil.

en: Content types allowed in book outlines
tr: Kitap kurguları için izin verilen için içerik türleri

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
tr: %outline-perm iznine sahip kullanıcılar bütün içerik türlerini ekleyebilirler.

en: Administer book outlines
tr: Kitap taslaklarını yönet

en: Create new books
tr: Yeni kitap oluştur

en: Add content and child pages to books
tr: Kitaplara alt sayfalar ve içerik ekle

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
tr: <em>Kitapların</em> kendi içlerinde özel bir hiyerarşik gezinti düzeni vardır. El kitapları ya da kılavuzlar için kullanın.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
tr: Kullanıcıların bir içindekiler kurgusuna uygun içerik oluşturma ve düzenlemelerini sağlar.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
tr: PHP GD kütüphanesi bulunamıyor veya eski bir versiyonu yüklü. Bunun nasıl düzeltileceğini öğrenmek için <a href="@url">PHP resim dökümantasyonu</a> sayfasını kontrol edin.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
tr: Yöneticilerin uyumlu temaların renk düzenini değiştirmesine izin verir.

en: Select one or more comments to perform the update on.
tr: Güncelleme yapılacak bir ya da daha fazla yorum seçin.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
tr: Silinecek hiç yorum yok veya seçtiğiniz yorum diğer yönetici tarafından silinmiş olabilir.

en: Deleted @count comments.
tr: @count yorum silindi.

en: Deleted comment @cid and its replies.
tr: @cid yorumu ve cevapları silindi.

en: Comment approved.
tr: Yorum onaylandı.

en: Tokens for comments posted on the site.
tr: Sitedeki yorumlar için değişkenler

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Unapproved comments (@count)
tr: Onaylanmamış yorumlar (@count)

en: Edit own comments
tr: Kendi yorumlarını düzenleyebilme

en: Number of recent comments
tr: Son zamanlarda yapılan yorumların sayısı

en: Default comment setting for new content
tr: Yeni içerik için ön tanımlı yorum ayarı

en: Show reply form on the same page as comments
tr: Yanıtlama formunu yorumlarla aynı sayfada göster

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
tr: Yorumunuz yöneticiler tarafından onaylanmak üzere gönderildi ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.

en: Your comment has been posted.
tr: Yorumunuz yayınlanmıştır.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
tr: Yorum yapmak için <a href="@login">Giriş Yapın</a> ya da <a href="@register">Üye olun</a>.

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
tr: Yorum yapmak için <a href="@login">giriş yapın</a>

en: Flat list
tr: Düz liste

en: Threaded list
tr: Zincirleme (threaded) liste

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
tr: Site yorumlarını ve yorum onay kuyruğunu listele ve düzenle.

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
tr: @interval sürede %limit adetten fazla ileti gönderemezsiniz. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Contact @username
tr: Eriş (@username)

en: Administer contact forms and contact form settings
tr: İletişim formlarını ve iletişim formu ayarlarını yönet

en: Use the site-wide contact form
tr: Site geneli iletişim formu kullan

en: Use users' personal contact forms
tr: Kullanıcıların kişisel iletişim formlarını kullanın

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
tr: !sender-name (!sender-url), iletişim formunu (!form-url) kullanarak bir ileti gönderdi.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
tr: !sender-name (!sender-url) size !site-name sitesindeki iletişim formunuzu (!form-url) kullanarak bir ileti gönderdi.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
tr: Yeni kullanıcılar için ön tanımlı olarak kişisel iletişim formunu etkinleştirin.

en: Changing this setting will not affect existing users.
tr: Bu ayarı değiştirmek mevcut kullanıcıları etkilemez.

en: Use contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları kullan

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
tr: Bir sayfadaki unsurlara ilişkin işlemler için içeriğe duyarlı bağlantıları kullan.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
tr: Bir sayfadaki unsurlara ilişkin eylemler gerçekleştirmek üzere içeriğe duyarlı bağlantılar sunar.

en: Clear log messages
tr: Günlük iletilerini temizle

en: Database log cleared.
tr: Veritabanı günlüğü temizlendi.

en: Field validation errors
tr: Alan sağlama hataları

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
tr: Bilinmeyen türde (%type) bir alan oluşturma girişimi.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
tr: Tanınmayann %type tipinde bir alan oluşturma girişimi.

en: Default SQL storage
tr: Ön tanımlı SQL depolama

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
tr: Alanları, alan-başına tablolar kullanarak, yerel SQL veritabanında saklar.

en: Stores field data in an SQL database.
tr: Alan verisini bir SQL veritabanında saklar.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
tr: Bu alan basit açık/kapalı ya da evet/hayır seçeneklerini depolar.

en: List (text)
tr: Liste (metin)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
tr: 'Onay kutuları/radyo düğmeleri' arayüz nesnesi, bu alan için <em>Değerlerin sayısı</em> seçeneği 1'den büyükse onay kutuları, değilse radyo düğmeleri görüntüler.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
tr: Etiketlerde izin verilen HTML etiketleri: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
tr: Bu alanın değeri %function işleviyle belirlenir ve değiştirilemez.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar birer geçerli tamsayı ya da ondalık değer olmalı.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar en fazla 255 karakter uzunluğunda birer dize olmalı.

en: Allowed values list: keys must be integers.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar tamsayı olmalı.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
tr: Listelenen alan türlerini tanımlar. Seçimli listeler oluşturmak için Seçenekler ile birlikte kullanın.

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı bir biçimde saklar.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında kayan noktalı sayı biçiminde saklar.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek minimum değer. Minimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek maksimum değer. Maksimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değere '$', '&euro;' gibi ön ek tanımlayabilirsiniz. Ön ek kullanmak istemiyorsanız boş bırakın. Tekil ve çoğul değerleri düz çizgi ile ayırabilirsiniz ('kalem|kalemler').

en: This field stores varchar text in the database.
tr: Bu alan veritabanına varchar metin olarak kaydedilecek.

en: This field stores long text in the database.
tr: Bu alan  veri tabanında  uzun metin depolar.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
tr: Bu alan veri tabanında seçime bağlı özet metniyle birlikte, uzun metin depolar.

en: Filtered text (user selects text format)
tr: Filtrelenmiş yazı (kullanıcı yazı biçimi seçer)

en: Summary input
tr: Özet girişi

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
tr: "Özet veya kırpılmış" görünüm türü kullanıldığında otomatik kırpılan metin yerine yazarların girdiği belirli bir özetin gösterilmesini sağlar.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
tr: %name: yazı %max karakterden uzun olamaz.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
tr: %name: özet %max karakterden uzun olamaz.

en: Summary or trimmed
tr: Özet veya kırpılmış

en: Text area with a summary
tr: Özetli yazı alanı

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
tr: Özet olarak tam metnin kesilmiş değerini kullanmak için boş bırakın.

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
tr: %field (@field_name) alanı, %widget_module eklentisince sağlanan %widget_type arayüz nesnesini gerektiriyor.

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
tr: Etkin olmayan alanlar, sağlayıcı eklentileri etkin olmadıkça görüntülenmezler. Takip eden alanlar etkin değildir: !list

en: Change widget type.
tr: Arayüz nesnesi türünü değiştir.

en: Delete instance.
tr: Örneği sil.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
tr: %label alanı eklenemiyor çünkü kilitli.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
tr: Bir %label alanı oluştururken sorun çıktı: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
tr: Kullanıldğı her yerde %field alanına bu ayarlar uygulanır. Bu ayarlar verinin veritabanında nasıl depolanacağını belirler ve bir kez veri oluşturulduktan sonra değiştirilemez.

en: %field has no field settings.
tr: %field için hiçbir alan ayarı yok.

en: Updated field %label field settings.
tr: %label alanının alan ayarları güncellendi.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
tr: %label alanını güncelleme girişimi başarısız: %message.

en: Change widget
tr: Arayüz nesnesi değiştir

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
tr: Bu alanı oluştururken kullanıcıya sunmak istediğiniz form öğesi türü (%type türü).

en: Changed the widget for field %label.
tr: %label alanı için arayüz nesnesi değiştirildi.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
tr: %label alanı için arayüz nesnesini değiştirirmede bir sorun çıktı.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
tr: Bu alan <strong>kilitli</strong> ve silinemez.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
tr: %field alanı %type içerik türünden silindi.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
tr: Sadece %type türünde kullanıldığı zaman %field alanına bu ayarlar uygulanır.

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
tr: Kullanıldğı her yerde %field alanına bu ayarlar uygulanır. Alana halen veri girilmiş olduğu için bazı ayarlar artık değiştirilemez.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
tr: Kullanıldğı her yerde %field alanına bu ayarlar uygulanır.

en: The default value for this field, used when creating new content.
tr: Bu alanın, yeni bir içerik oluşturulurken kullanılacak, öntanımlı değeri.

en: Saved %label configuration.
tr: %label yapılandırması kaydedildi.

en: Save and add fields
tr: Kaydet ve alanlar ekle

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Field UI
tr: Alan Arayüzü (Field UI)

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
tr: Bu alan bir dosyanın ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: Enable <em>Display</em> field
tr: <em>Gösterim</em> alanını etkinleştir

en: Files displayed by default
tr: Öntanımlı olarak gösterilen dosyalar.

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
tr: Dosyaların saklanacağı yükleme konumunda isteğe bağlı alt dizin. Önüne ya da ardına eğik çizgi (/) eklemeyin.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
tr: Dosya boyutunu sınırlamak için "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt), "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girin. Boş bırakılır ise PHP'nin en fazla yükleme boyutu kullanılacaktır.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
tr: "!name" seçeneği geçerli bir değer içermelidir. Metin alanını boş bırakabilir ya da "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt), "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girebilirsiniz.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
tr: Izin verilen dosya uzantıları listesi geçerli değil, başa nokta koymadığınıza ve uzantıları bir virgül veya boşlukla ayırdığınıza emin olun.

en: Generic file
tr: Genel dosya

en: Table of files
tr: Dosyalar tablosu

en: Add a new file
tr: Yeni bir dosya ekle

en: Include file in display
tr: Dosyayı gösterime dahil et

en: Files must be less than !size.
tr: Dosya boyutu !size dan küçük olmalıdır.

en: Allowed file types: !extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
tr: Geri alınamayan bir hata oluştu. Bu formun kullanım süresi doldu. Sayfayı yenilemeyi ve formu tekrar göndermeyi deneyin.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
tr: !name alanının başvurduğu dosya mevcut değil.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
tr: !name alanındaki dosya karşıya yüklenemedi.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
tr: !name dosya alanı için yükleme klasörü %directory oluşturulamadı veya erişilebilir değil. Sonuç olarak yeni yüklenen dosya kaydedilemedi ve yükleme iptal edildi.

en: Add text format
tr: Metin biçimi ekle

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
tr: Bu metin biçimi için bütün roller etkin olmalıdır ve değiştirilemez.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
tr: Metin biçimi isimleri eşsiz olmalı. %name isimli biçim zaten mevcut.

en: Added text format %format.
tr: %format metin biçimi eklendi.

en: Text formats
tr: Metin Biçimleri

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
tr: Uyarı: Metin formatının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak bu iznin güvenlik etkileri olabilir.

en: Use the !text_format text format
tr: !text_format metin biçimini kullan

en: Limit allowed HTML tags
tr: İzin verilen HTML etiketlerini sınırlandır

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
tr: Satır sonlarını HTML'ye çevir (yani <code>&lt;br&gt;</code> ve <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
tr: URL'leri bağlantılara çevir

en: Correct faulty and chopped off HTML
tr: Hatalı ve kesik HTML'leri düzelt

en: Display any HTML as plain text
tr: Her tür HTML'yi düz metin olarak göster

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
tr: Kullanılabilecek HTML etiketlerinin listesi. JavaScript olay özellikleri, JavaScript URL'leri ve CSS her zaman kaldırılır.

en: Display basic HTML help in long filter tips
tr: Uzun filtre ipuçlarında basit HTML yardımı görüntüle

en: Add rel="nofollow" to all links
tr: Tüm bağlantılara rel="nofollow" ekle

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
tr: Bu site HTML içeriğe izin verir. HTML'yi tümüyle öğrenmek gözkorkutucu olsa da, en temel az sayıda HTML "etiket"inin nasıl kullanacağını öğrenmek çok kolaydır. Buradaki çizelge, bu sitede kullanımı etkinleştirilmiş etiketlerin her biri için örnekler sunmaktadır.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
tr: Daha fazla bilgi için W3C'nin <a href="@html-specifications">HTML Spesifikasyonları</a>na bakın ya da HTML'yi açıklayan diğer siteleri bulmak için arama motorunuzu kullanın.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
tr: Özel karakterlerden pek çoğu hiçbir sorun çıkarmadan doğrudan girilebilmektedir.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
tr: Eğer sorun yaşarsanız HTML karakter kodları kullanmayı deneyin. Yaygın bir örnekle açıklarsak: "ve/ampersand" &amp; karakteri için &amp;amp kullanın. Kodların tam bir listesi için HTML'nin <a href="@html-entities">HTML karakter kodları</a> sayfasına bakın. Kullanılabilir karakterlerden bazıları şunlardır:

en: No HTML tags allowed.
tr: Hiç bir HTML etiketine izin verilmez

en: Filters content in preparation for display.
tr: Gösterim için hazırlanan içeriği süzer.

en: Image style name
tr: Resim stili adı

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
tr: Ad oluşturulan resimlerin URL'sinde kullanılır. Sadece küçük harf, rakam, alt çizgi (_) ve tire (-) kullanın.

en: Select a new effect
tr: Yeni bir efekt seç

en: Update style
tr: Stili güncelle

en: Select an effect to add.
tr: Eklemek için bir efekt seç

en: The image effect was successfully applied.
tr: Resim efekti başarıyla uygulandı.

en: Style name
tr: Stil adı

en: Style %name was created.
tr: %name stili oluşturuldu.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
tr: Lütfen stil adları için yalnızca küçük alfasayısal karakterler, alt çizgi (_), ve kısa çizgileri (-) kullanın.

en: No replacement, just delete
tr: Değiştirme, sil

en: Replacement style
tr: Yerini alacak stil

en: Optionally select a style before deleting %style
tr: İsteğe bağlı olarak %style stilini silmeden önce başka bir stil seçin

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
tr: Eğer bu stil sitede kullanımdaysa, yerini alacak başka bir stil seçebilirsiniz. Bu stil için oluşturulan tüm resimler kalıcı olarak silinecektir.

en: Style %name was deleted.
tr: %name stili silindi.

en: Revert the %style style?
tr: %style stilini ilk haline döndür?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
tr: Bu stili ilk haline döndürmek, özelleştirilmiş ayarları siler ve @module eklentisi tarafından sağlanan öntanımlıları geri yükler.

en: Edit %label effect
tr: %label efektini düzenle

en: Add %label effect
tr: %label efekti ekle

en: Update effect
tr: Efekti güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
tr: %style stilinden @effect efektini silmek istediğinize emin misiniz?

en: The image effect %name has been deleted.
tr: %name resim efekti silindi.

en: !name must be a hexadecimal color value.
tr: !name onaltılık bir renk değeri olmalı.

en: Width and height can not both be blank.
tr: Genişlik ve yükseklik değerlerinin her ikisi birden boş olamaz.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
tr: Kırpma sırasında resmin korunacak parçası.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
tr: Resmin açıkta kalan alanları için kullanılacak arka plan rengi. Web-tarzı onaltılık renkleri kullanın (beyaz için #FFFFFF, siyah için #000000). Destekleyen resim türlerinde saydamlık için boş bırakın.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
tr: Şu an hiçbir stil yok. <a href="!url">Yeni bir tane ekleyin</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
tr: Şu an bu stilde hiç efekt yok. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek ekleyin.

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Sample original image
tr: Özgün resmi örnekle

en: Sample modified image
tr: Değiştirilmiş resmi örnekle

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
tr: Yeniden boyutlandırma resimleri kesin bir boyuta getirecektir. Bu işlem resimlerin orantıları korunmadan genişletilmesine veya küçültülmesine sebep olabilir.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
tr: Ölçeklendirme orjinal resmin en-boy oranını korur. Eğer sadece tek bir boyut belirtilirse, diğer boyut hesaplanacaktır.

en: Scale and crop
tr: Ölçekle ve kırp

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
tr: Kırpma, resmi belirtilen boyutlara düşürmek için bazı bölümlerini silecektir.

en: Desaturate
tr: Gri oranı artır

en: Desaturate converts an image to grayscale.
tr: Gri oranı artırma bir resmi gri tonlu hale dönüştürür.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
tr: Bir resmi döndürmek, köşegene yerleştirebilmek için boyutlarının genişletilmesine sebep olabilir.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak boyutlandırma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak ölçeklendirme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak kırpma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak ölçeklendirme ve kırpma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak gri tona çevirme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak döndürme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
tr: Bu alan bir resim dosyasının ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
tr: Eğer hiç resim yüklenmezse, görüntülenirken bu resim kullanılacaktır.

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
tr: alt özniteliği arama motorları ve ekran okuyucuları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılabilir.

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Preview image style
tr: Resim stilini önizle

en: no preview
tr: önizleme yok

en: The preview image will be shown while editing the content.
tr: İçerik düzenlenirken ön izleme resmi görüntülenecektir.

en: Administer image styles
tr: Resim stillerini yönet

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
tr: Küçük resim gibi resim düzenlemeleri için stiller oluştur ve düzenle.

en: No defined styles
tr: Tanımlı stil yok

en: Image generation in progress. Try again shortly.
tr: Resim oluşturma işlemi sürüyor. Lütfen az sonra tekrar deneyin.

en: Error generating image.
tr: Resim oluşturmada hata.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
tr: %path yolunda bulunan türetilmiş resim oluşturulamadı.

en: Failed to create style directory: %directory
tr: Stil klasörü oluşturulamadı: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
tr: %destination önbellek resim dosyası zaten mevcut. Yeniden yazma yapılandırmanızda bir sorun olabilir.

en: Generate image style
tr: Resim stili oluştur

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
tr: Resimleri gösterirken ayarlamak ya da yeniden boyutlamakta kullanılabilecek stilleri yapılandırın.

en: List the current image styles on the site.
tr: Sitenizdeki güncel resim stillerini listele.

en: Add a new image style.
tr: Yeni bir resim stili ekle.

en: Configure an image style.
tr: Bir resim stilini yapılandır.

en: Delete an image style.
tr: Resim stili sil.

en: Revert style
tr: Stili ilk haline döndür

en: Revert an image style.
tr: Bir resim stilini ilk haline döndür.

en: Delete image effect
tr: Resim efektini sil

en: Add image effect
tr: Resim efekti ekle

en: Add a new effect to a style.
tr: Stile yeni bir efekt ekle.

en: Detection method
tr: Algılama yöntemi

en: Part of the URL that determines language
tr: URL'nin dili belirleyen parçası

en: Request/session parameter
tr: İstek/oturum parametresi

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
tr: İstenen dili belirlemede kullanılacak istek/oturum parametresinin adı.

en: Filter translatable strings
tr: Çevirilebilir dizeleri filtrele

en: Administer languages
tr: Dilleri yönet

en: Translate interface texts
tr: Arayüz metinlerini çevir

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
tr: İçerik için dil algılama yöntemlerinin sırası. Eğer içeriğin algılanan dilde bir sürümü varsa, gösterilecektir.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
tr: Kullanıcı arayüzü metni için dil algılama yöntemlerinin sıralaması. Eğer algılanan dil için kullanıcı arayüzü metninin çevirisi varsa, gösterilecektir.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
tr: Dili URL'den (yolun etki alanı ya da önekinden) belirle.

en: Determine the language from a request/session parameter.
tr: Dili bir istem/oturum parametresinden belirle.

en: Follow the user's language preference.
tr: Kullanıcının dil tercihlerini izle.

en: Determine the language from the browser's language settings.
tr: Dili tarayıcının dil ayarlarından belirle.

en: Language switcher (@type)
tr: Dil değiştiricisi (@type)

en: Detection and selection
tr: Algılama ve seçim

en: URL language detection configuration
tr: URL dili algılama yapılandırması

en: Session language detection configuration
tr: Oturum dili algılama yapılandırması

en: Localize
tr: Yerelleştirme

[ctx: Long month name]
en: January
tr: Ocak

[ctx: Long month name]
en: February
tr: Şubat

[ctx: Long month name]
en: March
tr: Mart

[ctx: Long month name]
en: April
tr: Nisan

[ctx: Long month name]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: Long month name]
en: June
tr: Haziran

[ctx: Long month name]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: Long month name]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: Long month name]
en: September
tr: Eylül

[ctx: Long month name]
en: October
tr: Ekim

[ctx: Long month name]
en: November
tr: Kasım

[ctx: Long month name]
en: December
tr: Aralık

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
tr: Henüz hiçbir menü bağlantısı yok. <a href="@link">Bağlantı ekleyin</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
tr: Bu bağlantı için menüde kulanılacak metin.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
tr: Etkinleştirilmemiş bağlantılar hiçbir menü altında listelenmeyecektir.

en: Show as expanded
tr: Genişletilmiş olarak göster

en: Parent link
tr: Üst bağlantı

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir bağlantı ve onun alt ögeleri için en fazla derinlik !maxdepth olarak sabitlenmiştir. Bazı menü bağlantıları eğer seçildiklerinde bu sınırı aşarsa, üst öge olarak gözükmeyebilirler.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
tr: İsteğe bağlı. Menüde, ağır bağlantılar dibe inecek ve hafif bağlantılar yukarı çıkacaktır.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
tr: %item özel menü bağlantısını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The menu link %title has been deleted.
tr: %title menü bağlantısı silindi.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
tr: %item bağlantısını varsayılan değerlerine döndürmek istediğinize emin misiniz?

en: The menu link was reset to its default settings.
tr: Menü bağlantısı varsayılan değerlerine döndürüldü.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
tr: %title özel menüsü ve tüm menü bağlantıları silindi.

en: Deleted menu link %title.
tr: %title menü bağlantısı silindi.

en: Administer menus and menu items
tr: Menü ve menü başlıklarını yönet

en: Provide a menu link
tr: Bir menü bağlantısı sağlayın

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
tr: Ağırlığı küçük olan menü bağlantıları ağırlığı büyük olanlardan önce gösterilir.

en: Default parent item
tr: Öntanımlı üst öge

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
tr: Sitenize yeni menüler ekleyin, mevcutları düzenleyin, menü bağlantılarını yeniden adlandırıp düzenleyin.

en: Parent menu items
tr: Üst menü öğeleri

en: Reset menu link
tr: Menü bağlantısını sıfırla

en: Delete menu link
tr: Menü bağlantısını sil

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
tr: Kullanılabilir içerik türü yok. <a href="@link">İçerik türü ekle</a>.

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
tr: Bu türden içerikler oluşturulur ya da düzenlenirken bu metin sayfanın tepesinde görünecektir.

en: Author username and publish date will be displayed.
tr: Yazar kullanıcı adı ve yayın tarihi gösterilecektir.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz hiç içerik türü oluşturmadınız. Yeni içerik türü eklemek için <a href="@create-content">içerik türü oluşturma sayfasına</a> gidiniz.

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: The unique ID of the content item, or "node".
tr: İçerik nesnesi ya da "düğüm"ün özgün kimlik numarası (ID).

en: The main body text of the node.
tr: Düğümün ana gövde metni.

en: The summary of the node's main body text.
tr: Düğümün ana gövde metni özeti

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
tr: Bu sayfadaki içerik ya başka bir kullanıcı ya da bu formu kullanarak sizin tarafınızdan değiştirilmiş. Sonuçta, değişiklikleriniz kaydedilemiyor.

en: Administer content types
tr: İçerik türlerini yönet

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu iznin güvenlik etkileri vardır.

en: View published content
tr: Yayınlanmış içeriği görüntüle

en: Access the content overview page
tr: İçerik genel görünüm sayfasına erişim

en: Bypass content access control
tr: İçerik erişim denetimini atla

en: View content revisions
tr: İçerik sürümlerini görüntüle

en: Revert content revisions
tr: İçerik sürümlerini geri döndür

en: Delete content revisions
tr: İçerik sürümlerini sil

en: View own unpublished content
tr: Kendi yayınlanmamış içeriğini görütüle

en: Content is sticky at top of lists
tr: İçerik listelerin başında kalıcı

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Number of recent content items to display
tr: Gösterilecek son eklenen içerik sayısı

en: Welcome to @site-name
tr: @site-name sitesine hoşgeldiniz

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Node Access Permissions
tr: Düğüm Erişim İzinleri

en: Don't display post information
tr: Gönderim bilgilerini görüntüleme

en: Administer URL aliases
tr: URL takma adlarını yönet

en: Create and edit URL aliases
tr: URL diğer adlarını oluşturma ve düzenleme

en: The alias is already in use.
tr: Bu takma ad zaten kullanılıyor.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
tr: İsteğe bağlı olarak, bu terime erişilebilecek bir URL seçeneği belirtin. Göreli bir yol kullanın ve sonuna yatık çizgi eklemeyin yoksa URL takma adı çalışmayacaktır.

en: The active search modules have been changed.
tr: Aktif arama eklentileri değiştirildi.

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: Administer search
tr: Aramayı yönet

en: Use search
tr: Aramayı kullan

en: Use advanced search
tr: Gelişmiş aramayı kullan

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
tr: Arama ve diğer dizinleme seçeneklerini yapılandırın.

en: Value @value is TRUE.
tr: @value değeri TRUE.

en: Value @value is FALSE.
tr: @value değeri FALSE.

en: Value @value is NULL.
tr: @value değeri NULL.

en: Value @value is not NULL.
tr: @value değeri NULL değil.

en: Value @first is equal to value @second.
tr: @first değeri @second değerine eşittir.

en: Value @first is not equal to value @second.
tr: @first değeri @second değerine eşit değildir.

en: Value @first is identical to value @second.
tr: @first değeri @second değeri ile tamamen aynıdır.

en: Value @first is not identical to value @second.
tr: @first değeri @second değeri ile tamamen aynı değildir.

en: The test did not complete due to a fatal error.
tr: Ölümcül bir hata sebebiyle test tamamlanamadı.

en: Link with label %label found.
tr: %label etiketli bağlantı bulundu.

en: Link with label %label not found.
tr: %label etiketli bağlantı bulunamadı.

en: Link containing href %href found.
tr: href %href içeren bağlantı bulundu.

en: No link containing href %href found.
tr: href %href içeren bağlantı bulunamadı.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
tr: @url_before adresinde %label bağlantısına (@url_target) tıklandı

en: Option @option for field @id is selected.
tr: @id alanı için @option ayarı seçilir.

en: Option @option for field @id is not selected.
tr: @id alanı için @option ayarı seçilmez.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
tr: SimpleTest varsayılan olarak sonuçları gösterdikten sonra temizler ama bazı durumlarda sonuçları veritabanında bırakmak yararlı olabilir <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Test ID'sini veritabanında, simpletest tablosunda veya sonuçlar ilk defa gösterilirken bulabilirsiniz. Ayrıca bazı eklentiler daha fazla analiz veya özellik sunabilir, o durumda bu ayarı devredışı bırakınız.

en: GSS negotiate
tr: GSS anlaşması

en: Any safe
tr: Herhangi bir güvenli.

en: Running tests
tr: Testler çalışıyor

en: Administer tests
tr: Testleri yönet

en: The test run finished in @elapsed.
tr: Test çalışması @elapsed sürede tamamlandı.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
tr: Geçici dosya ve tabloları temizlemek için <em>Ortamı temizle</em> düğmesini kullanın.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
tr: Test ortamı PHP'nin <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> kısıtlamasının devre dışı bırakılmasını gereksinir. Web sunucunuzun yapılandırmasını kontrol edin ya da web barındırıcınızla ilişkiye geçin.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
tr: Test ortamı kurulamıyor çünkü PHP <a href="@curl_url">cURL</a> kütüphanesi kullanılamıyor.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
tr: Test ortamı kurulamıyor çünkü PHP'nin <a href="@hash_url">hash</a> eklentisi devre dışı.

en: PHP open_basedir restriction
tr: PHP open_basedir kısıtlaması

en: Syslog facility
tr: Syslog aracı

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
tr: Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, Syslog ve diğer günlük kaydetme araçları tüm sistem günlüğündeki iletileri filtrelemek ya da belirlemek için bu kodu kullanacaktır.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
tr: %file görseli döndürülemedi çünkü bu PHP kurulumunda imagerotate() fonksiyonu mevcut değil.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
tr: %file görseli gri tona çevrilemedi çünkü bu PHP kurulumunda imagefilter() fonksiyonu mevcut değil.

en: Screenshot for !theme theme
tr: !theme teması için ekran görüntüsü

en: Settings for !theme theme
tr: !theme teması için ayarlar

en: Disable !theme theme
tr: !theme temasını devre dışı bırak

en: Set !theme as default theme
tr: !theme temasını ön tanımlı yap

en: Enable !theme theme
tr: !theme temasını etkinleştir

en: Enable and set default
tr: Etkinleştir ve ön tanımlı yap

en: Enable !theme as default theme
tr: !theme temasını ön tanımlı olarak etkinleştir

en: default theme
tr: ön tanımlı tema

en: Use the administration theme when editing or creating content
tr: İçerik düzenlerken ve oluştururken, yönetim temasını kullanın.

en: The %theme theme has been enabled.
tr: %theme teması etkinleştirildi.

en: The %theme theme was not found.
tr: %theme teması bulunamadı.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
tr: %theme ön tanımlı temadır ve devre dışı bırakılamaz.

en: The %theme theme has been disabled.
tr: %theme teması devre dışı bırakıldı.

en: %theme is now the default theme.
tr: %theme şimdi ön tanımlı temadır.

en: The logo could not be uploaded.
tr: Logo yüklenemedi.

en: The favicon could not be uploaded.
tr: Favicon yüklenemedi.

en: The custom logo path is invalid.
tr: Özel logo yolu geçersiz.

en: The custom favicon path is invalid.
tr: Özel favicon yol geçersiz.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
tr: @module (@version sürümü <span class="admin-missing">ile uyumsuz</span>)

en: Would you like to continue with the above?
tr: Yukarıdaki ile devam etmek ister misiniz?

en: How this is used depends on your site's theme.
tr: Bunun nasıl kullanılacağı sitenizin temasına bağlıdır.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
tr: İstenilen belge onu isteyen kullanıcıya kapalıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "erişim engellendi" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
tr: İstenilen belgeyle eşleşen bir içerik bulunamadıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "sayfa bulunamadı" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: Errors and warnings
tr: Hatalar ve uyarılar

en: Clear all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Bandwidth optimization
tr: Bant genişliği iyileştirmesi

en: Compress cached pages.
tr: Önbelleklenmiş sayfaları sıkıştır.

en: Public file system path
tr: Genel dosya sistemi yolu

en: Private file system path
tr: Özel dosya sistemi yolu

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
tr: Geçici dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Bu klasöre web üzerinden erişim olmamalıdır.

en: Default download method
tr: Öntanımlı indirme yöntemi

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
tr: Bu ayar tercih edilen indirme yöntemi olarak kullanılır. Genel dosyaların kullanımı daha verimlidir ama herhangi bir erişim denetimi sağlamaz.

en: Description of your site, included in each feed.
tr: Sitenizin tanımı (her beslemeye eklenir).

en: Time zones
tr: Zaman dilimleri

en: Users may set their own time zone.
tr: Kullanıcılar kendi zaman dilimlerini ayarlayabilir.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
tr: Eğer zaman dilimi ayarlanmamışsa kullanıcıları uyar.

en: Only applied if users may set their own time zone.
tr: Sadece kullanıcılar kendi zaman dilimlerini belirliyebiliyorsa uygulanır.

en: Time zone for new users
tr: Yeni kullanıcılar için zaman dilimi

en: Default time zone.
tr: Ön tanımlı zaman dilimi.

en: Empty time zone.
tr: Boş zaman dilimi.

en: Users may set their own time zone at registration.
tr: Kullanıcılar kayıt sırasında kendi zaman dilimini ayarlayabilir.

en: Put site into maintenance mode
tr: Siteyi bakım moduna al.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
tr: <code>example.com/?q=user</code> yerine <code>example.com/user</code> gibi URL'ler kullan.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimleri yok. <a href="@link">Tarih biçimi ekle</a>.

en: Displayed as %date
tr: %date olarak gösteriliyor.

en: Save format
tr: Biçimi kaydet

en: Custom date format added.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi eklendi.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
tr: Site genelindeki ayarlar ve diğer genel bilgiler için kullanılabilen değişkenler (token).

en: Tokens related to times and dates.
tr: Zaman ve tarihle ilgili değişkenler.

en: Tokens related to uploaded files.
tr: Yüklenen dosyalarla ilgili değişkenler.

en: URL (brief)
tr: URL (kısa)

en: Time-since
tr: -den beri

en: Raw timestamp
tr: Ham zaman damgası

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
tr: UNIX zaman damgası biçiminde bir tarih (%date)

en: Administer modules
tr: Eklentileri yönet

en: Administer site configuration
tr: Site ayarlarını yönet

en: Administer themes
tr: Temaları yönet

en: Use the site in maintenance mode
tr: Siteyi bakım modunda kullan

en: View site reports
tr: Site raporlarını görüntüle

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: Temporary files
tr: Geçici dosyalar

en: Update modules
tr: Eklentileri güncelleyin.

en: Update themes
tr: Temaları güncelle

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
tr: Parolanız veritabanına kaydedilmedi ve sadece bir bağlantı kurmak için kullanılacak.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
tr: Web sunucusu dosyalarının barındırıldığı makineyle web sunucunuz arasında bağlantı oluşturulacak. Çoğu durumda bunlar aynı makinedir ve "yerel ana bilgisayar" (localhost) uygundur.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
tr: <a href="@user-edit">Hesabınızın zaman dilimi ayarlarını</a> yapılandırın.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
tr: %directory dizini mevcut, fakat yazılamaz ve yazılabilir yapılamadı.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
tr: Blokları, içerik türlerini, menüleri vb. yönetin.

en: Enable theme
tr: Temayı etkinleştir

en: Disable theme
tr: Temayı devredışı bırak

en: Set default theme
tr: Öntanımlı tema olarak ata

en: Media tools.
tr: Medya araçları.

en: Tools related to web services.
tr: Web servisleri ile ilgili araçlar.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
tr: Site açıklamasını, her beslemedeki unsur adedini ve beslemelerin başlık/özet/tam metin olmasını yapılandırın.

en: Development tools.
tr: Geliştirme araçları.

en: Maintenance mode
tr: Bakım modu

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
tr: Bakım için siteyi çevrim dışı duruma alın ya da tekrar çevrim içi yapın.

en: Logging and errors
tr: Günlük ve hatalar

en: Regional and language
tr: Bölge ve dil

en: Regional settings, localization and translation.
tr: Bölgesel ayarlar, yerelleştirme ve çeviri.

en: Settings for the site's default time zone and country.
tr: Sitenin öntanımlı zaman dilimi ve ülke ayarları.

en: Edit date format
tr: Tarih biçimini düzenle

en: Allow users to edit a configured date format.
tr: Yapılandırılmış bir tarih biçimini düzenlemek için kullanıcılara izin ver.

en: General system related configuration.
tr: Genel sistemle ilgili yapılandırma.

en: Tools that enhance the user interface.
tr: Kullanıcı arayüzünü zenginleştiren araçlar.

en: Content authoring
tr: İçerik yazma

en: Settings related to formatting and authoring content.
tr: Biçimlendirme ve içerik yazmayla ilgili ayarlar.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
tr: Dönemsel görevleri site dışından çalıştırmak için <a href="!cron">!cron</a> adresine gidin.

en: Your configuration has been saved.
tr: Yapılandırmanız kaydedildi.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
tr: Hiç sözlük yok. <a href="@link">Sözlük ekle</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
tr: Hiç terim yok. <a href="@link">Terim ekle</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Tokens related to taxonomy terms.
tr: Sınıflandırma terimleri ile ilgili değişkenler

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
tr: Sınıflandırma sözlükleri ile ilgili değişkenler

en: Administer vocabularies and terms
tr: Sözlükleri ve terimleri yönet

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Term reference
tr: Terim başvurusu

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
tr: Bu alan bir sınıflandırma terimine başvuruyu saklar.

en: Autocomplete term widget (tagging)
tr: Terimi otomatik tamamlama arayüz kontrolu (etiketleme)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
tr: Bu alan için seçenekler sağlayan sözlük.

en: Translate content
tr: İçerik çevirisi yap

en: There is already a translation in this language.
tr: Bu dilde bir çeviri zaten mevcut.

en: Installing updates
tr: Güncellemeler kuruluyor

en: Preparing to update your site
tr: Siteniz güncelleme için hazırlanıyor

en: Installing %project
tr: %project kuruluyor

en: Preparing to install
tr: Kurmak için hazırlanıyor

en: Error installing / updating
tr: Kurulum / güncelleme hatası

en: Installed %project_name successfully
tr: %project_name başarıyla kuruldu

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
tr: Güncelleme başarıyla tamamlandı. Siteniz bakım kipinden çıkarıldı.

en: Update was completed successfully.
tr: Güncelleme başarıyla tamamlandı.

en: Update failed! See the log below for more information.
tr: Güncelleme başarısız! Daha fazla bilgi için aşağıdaki günlüğe bakın.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
tr: Güncelleme başarısız oldu. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kayıtlara bakınız. Siteniz hâlâ bakım kipindedir.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
tr: Kurulum başarıyla tamamlandı. Siteniz bakım kipinden çıkarıldı.

en: Installation was completed successfully.
tr: Kurulum başarıyla tamamlandı.

en: Installation failed! See the log below for more information.
tr: Kurulum başarısız! Daha fazla bilgi için aşağıdaki günlüğe bakın.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
tr: Kurulum başarısız oldu. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kayıtlara bakınız. Siteniz hâlâ bakım kipindedir.

en: Failed to get available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi alınamadı.

en: No available update data
tr: Mevcut güncelleme verisi yok

en: Checking available update data
tr: Kullanılabilir güncelleme verisi kontrol ediliyor

en: Trying to check available update data ...
tr: Mevcut güncelleme verisini kontrol etmek için çalışıyor ...

en: Error checking available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi kontrolünde hata.

en: Checking available update data ...
tr: Kullanılabilir güncelleme verisi kontrol ediliyor ...

en: Checked available update data for %title.
tr: %title için mevcut güncelleme verisi kontrol edildi.

en: Failed to check available update data for %title.
tr: %title için mevcut güncelleme verisi kontrol edilemedi.

en: An error occurred trying to get available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi almaya çalışırken bir hata oluştu.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
tr: Güncelleme bilgilerini almada bir problem var. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Manual updates required
tr: Elle güncelleme gerektirir

en: You must select at least one project to update.
tr: Güncellemek için en az bir proje seçmelisiniz.

en: Downloading updates
tr: Güncellemeler indiriliyor

en: Preparing to download selected updates
tr: Seçili güncelleştirmeler indirilmeye hazırlanıyor

en: Downloading updates failed:
tr: Güncellemeler indirilirken hata oluştu:

en: Updates downloaded successfully.
tr: Güncellemeler başarıyla indirildi.

en: Fatal error trying to download.
tr: İndirmeye çalışırken önemli hata.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
tr: Devam etmeden önce veritabanınızı ve sitenizi yedekleyin. <a href="@backup_url">Nasıl yapacağını öğren</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
tr: Güncellemeleri site bakım durumundayken uygulayın (özellikle önerilir).

en: Install from a URL
tr: Bir URL den kur

en: For example: %url
tr: Örneğin: %url

en: For example: %filename from your local computer
tr: Örneğin: Yerel bilgisayarınızdan %filename

en: Provided archive contains no files.
tr: Sağlanan arşivde dosya yok.

en: Unable to determine %project name.
tr: %project ismi belirlenemedi.

en: %project is already installed.
tr: %project zaten yüklü.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
tr: %file açılamadı, geçerli bir arşiv dosyası değil.

en: Downloading %project
tr: %project indiriliyor

en: Failed to download %project from %url
tr: %url adresinden %project indirmesi başarısız

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Depends on: !basethemes
tr: Temeli: !basethemes

en: Required by: %subthemes
tr: Gerek duyanlar: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
tr: Siteniz bu e-postaları her tür mevcut güncellemeyle ilgili göndermek üzere yapılandırılmış durumdadır. Sadece güvenlik güncellemeleri olduğunda uyarılmak için: !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
tr: Siteniz bu e-postaları sadece güvenlik güncellemeleri varsa göndermek üzere yapılandırılmış durumdadır. Her tür mevcut güncellemeyle ilgili uyarı almak için: !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
tr: Eklenti veya temalarınızdan en az bir tanesinin kurulu sürümü artık desteklenmiyor. Güncellemeniz veya devre dışı bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Daha fazla ayrıntı için proje anasayfasına bakınız.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
tr: Eklenti ya da temalarınız için <a href="@update-report">mevcut güncellemeler</a>i kontrol ederken bir sorun çıktı.

en: Ready to update
tr: Güncelleme için hazır

en: Update manager
tr: Güncelleme yöneticisi

en: Registration and cancellation
tr: Kayıt ve iptal

en: Who can register accounts?
tr: Kim hesap başvurusu yapabilir?

en: Administrators only
tr: Sadece yöneticiler

en: Visitors, but administrator approval is required
tr: Ziyaretçiler, ama yönetici onayı gerekli

en: When cancelling a user account
tr: Bir kullanıcı hesabını iptal ederken

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
tr: %select-cancel-method ya da %administer-users <a href="@permissions-url">izinler</a>ine sahip kullanıcılar bu öntanımlı yöntemi değiştirebilirler.

en: Select method for cancelling account
tr: Hesap iptal etme yöntemini seçin

en: Personalization
tr: Kişiselleştirme

en: Enable signatures.
tr: İmzaları etkinleştir.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
tr: %directory dizini mevcut değil ya da yazılamıyor.

en: Enable user pictures.
tr: Kullanıcı resimlerini etkinleştir.

en: Picture directory
tr: Resim dizini

en: Picture display style
tr: Resim gösterme stili

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
tr: Görüntülerken seçilen stil kullanılır ama özgün resim de korunur. Stiller <a href="!url">Resim stilleri</a> yönetim bölgesinde yapılandırılabilir.

en: Picture upload dimensions
tr: Resim yükleme boyutu

en: Picture upload file size
tr: Resim yükleme dosya büyüklüğü

en: Welcome (new user created by administrator)
tr: Hoşgeldiniz (yönetici tarafından oluşturulan yeni kullanıcı)

en: Welcome (awaiting approval)
tr: Hoş geldiniz (onay bekleyen)

en: Welcome (no approval required)
tr: Hoş geldiniz (onay gerektirmeyen)

en: Password recovery
tr: Parola kurtarma

en: Account activation
tr: Hesap etkinleştirme

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Account canceled
tr: Hesap iptal edildi

en: Notify user when account is canceled.
tr: Hesap iptal edildiğinde kullanıcıyı bilgilendir.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
tr: Tıkladığınız tek seferlik giriş bağlantısı geçersiz.

en: When cancelling your account
tr: Hesabınızı iptal ederken

en: When cancelling the account
tr: Hesabı iptal ederken

en: Are you sure you want to cancel your account?
tr: Hesabınızı iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
tr: %name isimli hesabı iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Select the method to cancel the account above.
tr: Hesap iptal yöntemini yukarıdan seçiniz.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
tr: Hesabınız engellenecek ve artık giriş yapamayacaksınız. Tüm içeriğiniz kullanıcı adınıza bağlı kalmaya devam edecektir.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
tr: Hesabınız engellenecek ve artık giriş yapamayacaksınız. Tüm içeriğiniz yöneticiler hariç herkesten gizlenecektir.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
tr: Hesabınız kaldırılacak ve tüm hesap bilgileriniz silinecektir. Tüm içeriğiniz %anonymous-name kullanıcısına bağlanacaktır.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
tr: Hesabınız kaldırılacak ve tüm hesap bilgileriniz silinecektir. Tüm içeriğiniz de silinecektir.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Geçerliliği bitmiş bir hesap iptal bağlantısı kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yenisini isteyiniz.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
tr: Hesap iptal isteğini %name %email adresine gönder.

en: Tokens related to individual user accounts.
tr: Kullanıcı hesabıyla ilgili değişkenler.

en: Tokens related to the currently logged in user.
tr: Şu anda giriş yapmış durumdaki kullanıcıyla ilgili değişkenler.

en: User module timezone form element.
tr: Kullanıcı eklentisi zaman dilimi formu ögesi.

en: Administer permissions
tr: İzinleri yönet

en: View user profiles
tr: Kullanıcı profillerini görüntüle

en: Change own username
tr: Kendi kullanıcı adınızı değiştirin

en: Cancel own user account
tr: Kendi kullanıcı hesabını iptal etme

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
tr: Not: İçerik,  yapılandırılmış <a href="@user-settings-url">kullanıcı ayarları</a>na bağlı olarak, saklanabilir, yayından kaldırılabilir, silinebilir ya da %anonymous-name kullanıcısına aktarılabilir.

en: Select method for cancelling own account
tr: Kendi hesabını iptal etmenin yöntemini seçin

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
tr: Boşluklara izin verilir; nokta, tire, kesme işareti ve alt çizgi dışındaki noktalama işaretlerine izin verilmez.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
tr: İmza çok uzun: %max karakter ya da daha az olmalı.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
tr: Özür dileriz, IP adresinizden çok sayıda başarısız giriş denemesi oldu. Bu IP adresi geçici olarak engellendi. Daha sonra deneyin veya <a href="@url">yeni bir parola isteyin</a>.

en: Cancelling account
tr: Hesap iptal ediliyor

en: Cancelling user account
tr: Kullanıcı hesabı iptal ediliyor

en: %name has been disabled.
tr: %name devre dışı bırakıldı.

en: The user account %name cannot be cancelled.
tr: %name kullanıcısının hesabı iptal edilemedi.

en: When cancelling these accounts
tr: Bu hesapları iptal ederken

en: Cancel accounts
tr: Hesapları iptal et

en: Blocked user: %name %email.
tr: Kullanıcı engellendi: %name %email.

en: Confirm account cancellation
tr: Hesap iptalini onaylayın

en: Minimal
tr: En az

en: Start with only a few modules enabled.
tr: Az sayıda eklenti etkinleştirerek başlayın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Install with commonly used features pre-configured.
tr: Önceden yapılandırılmış yaygın kullanılan seçeneklerle kurulum yap.

en: Fluid width
tr: Değişken genişlik

en: Image style
tr: Resim stili

en: Author textfield
tr: Yazar yazı alanı

en: A contact form with category %category already exists.
tr: %category kategorisine sahip bir iletişim formu zaten var.

en: Hello !recipient-name,
tr: Merhaba !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
tr: Bu alanın bir kopyasını zaten bulunduran @bundle paketinde  @field_name alanından bir kopya oluşturma girişimi.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
tr: Düğüm ve kullanıcı gibi nesnelere alanlar eklemek için Alan API.

en: Overview of fields on all entity types.
tr: Tüm nesne (entity) türlerindeki alanların genel görünümü.

en: Show more content
tr: Daha fazla içerik göster

en: Collapse
tr: Daralt

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
tr: Test ortamı DOMDocument sınıfının kullanılabilir olmasını gereksinir. <a href="@link-phpinfo">PHP info sayfası</a>ndaki yapılandırma komutunu kontrol edin.

en: Error messages to display
tr: Gösterilecek hata iletileri

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
tr: Üretim ortamlarında çalışan sitelerin hiçbir hatayı göstermemesi önerilir.

en: Cannot open %file_path
tr: %file_path dosya yolu açılamıyor.

en: Term name textfield
tr: Terim adı için metin alanı

en: Term description textarea
tr: Terim açıklaması için metin alanı

en: Current password
tr: Mevcut parola

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
tr: %name değiştirmek için gereken parolanız şu anda eksik veya yanlış.

en: Configure user accounts.
tr: Kullanıcı hesaplarını yapılandır.

en: %module module installed.
tr: %module eklentisi yüklendi.

en: @node_type comment
tr: @node_type yorum

en: Edit comment %comment
tr: %comment yorumunu düzenle

en: Administer text formats and filters
tr: Metin biçimleri ve filtrelerini yönet

en: @type language detection
tr: @type dili algılama

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
tr: Yüklenen dosyadaki çevirilmiş bölümler mevcut olanın üstüne yazılır. Yeni olanlar eklenir. Çoğul alanlar güncellenir.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
tr: Mevcut dizeler ve çoğul biçimler korunur, sadece yeni dizeler eklenir.

en: User interface text
tr: Kullanıcı arayüz metni

en: Use the detected interface language.
tr: Saptanan arayüz dilini kullan.

en: @remote could not be saved to @path.
tr: @path yoluna @remote kaydedilemedi.

en: Database support
tr: Veritabanı desteği

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
tr: Bütün eklentiler yüklenene kadar theme() çağrılamaz.

en: The date the comment was most recently updated.
tr: Yorumun son güncellendiği tarih.

en: Comment posted: %subject.
tr: Yorum gönderildi: %subject.

en: On value
tr: Açık değer

en: If left empty, "1" will be used.
tr: Boş bırakılırsa "1" kullanılacaktır.

en: Off value
tr: Kapalı değer

en: If left empty, "0" will be used.
tr: Boş bırakılırsa "0" kullanılacaktır.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
tr: Değiştirme için yeterli yetkiniz bulunmadığından bu alan etkisizleştirilmiştir.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
tr: PHP için GD kütüphanesi etkin fakat döndürme ve gri tonu artırma fonksiyonları desteği olmadan derlenmiş. Muhtemelen PHP ile birlikte gelen GD kütüphanesi yerine http://www.libgd.org adresindeki resmi GD kütüphaneleriyle derlenmiş. PHP'yi --with-gd beraber gelen GD kütüphanesini kullanacak şekilde yeniden derlemelisiniz. <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP kılavuzuna</a> bakınız.

en: GD library rotate and desaturate effects
tr: GD kütüphanesi döndürme saturasyon efektleri

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
tr: İzin kısıtlamalarıyla sınırlanmadan tüm içeriği görüntüle, düzenle ve sil.

en: The HTML ID %id is unique.
tr: HTML ID %id tekildir.

en: Syslog format
tr: Syslog biçimi

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
tr: Syslog girdisinin biçimini belirleyin. Şu değişkenleri kullanabilirsiniz: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sitenin kök URL adresi.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Günlük girdisinin Unix zaman damgası.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>İletinin dahil olduğu sınıflama.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>İletiyi tetikleyen kullanıcının IP adresi.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Talep edilen URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Eğer varsa, HTTP Başvurusu.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Kullanıcı ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>İletiyle ilintilenecek bir bağlantı.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Günlükte kayıtlı tutulacak ileti.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
tr: Dış kaynaklar, web sitenize yapılan isteklerin hem büyüklük hem de sayısını azaltacak şekilde, eniyilenebilir.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
tr: 'den beri' biçiminde bir tarih. (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
tr: @remote adrese ulaşmak istenirken @errorcode HTTP hatası oluştu.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
tr: %title için %language dilinde bir çeviri zaten mevcut, çeviri yerine yeni bir %type oluşturulacaktır.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
tr: <a href="@update">Veritabanı güncellemelerini çalıştır</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
tr: Konuk kullanıcılar için sayfaları önbellekle

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
tr: %field sadece harf, alt çizgi veya tire içerebilir.

en: %field cannot contain any markup.
tr: %field hiçbir biçimlendirme içeremez.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
tr: URL takma adı bulunamadı. <a href="@link">URL takma adı ekle</a>.

en: Expiration of cached pages
tr: Önbelleklenmiş sayfaların geçerlik süresi

en: Administer software updates
tr: Yazılım güncellemelerini yönet

en: @required_name (Missing)
tr: @required_name (Eksik)

en: @required_name (Version @compatibility required)
tr: @required_name (Sürüm @compatibility gerekir)

en: @name requires at least PHP @version.
tr: @name en az PHP @version sürümü gerektiriyor.

en: Unresolved dependency
tr: Halledilemeyen bağımlılık

en: @name requires this module.
tr: @name bu eklentiyi gereksiniyor.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
tr: @name bu eklenti ve sürümü gereksiniyor. Şu anda kullanılan @required_name sürümü @version

en: Site details
tr: Site ayrıntıları

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: Can't handle more than one field storage engine
tr: Birden fazla alan depolama motoru işleyemiyor

en: Field storage engine not found.
tr: Alan depolama motoru bulunamadı.

en: For this query an entity type must be specified.
tr: Bu sorgu için bir varlık türü belirlenmeli.

en: Entity %entity has no base table.
tr: %entity varlığının ana tablosu yok.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
tr: @entity_type için @key alanına göre nasıl sıralanacağı bilinmiyor.

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
tr: Girdiğiniz %prefix veritabanı öneki geçersiz. Tablo öneki sadece harfler, rakamlar, nokta ya da altçizgiler içerebilir.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
tr: Sürüklemek yerine, satırları sayısal ağırlığa göre yeniden sıralayın.

en: Show row weights
tr: Satır ağırlıklarını göster

en: Hide row weights
tr: Satır ağırlıklarını gizle

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
tr: Halen kopyaları bulunan @field_name alanını kaldırma girişimi.

en: %name: the value may be no less than %min.
tr: %name: Bu değer %min değerinden küçük olamaz.

en: %name: the value may be no greater than %max.
tr: %name: Bu değer %max değerinden büyük olamaz.

en: No fields have been defined yet.
tr: Henüz hiçbir alan tanımlanmamış.

en: Weight for new field
tr: Yeni alan için ağırlık

en: Weight for added field
tr: Eklenmiş alan için ağırlık

en: User interface for the Field API.
tr: Field API için kullanıcı arayüzü.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: Delete an existing effect from a style.
tr: Stillerin birinde mevcut bir efekti sil.

en: Node module element
tr: Düğüm eklentisi ögesi

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
tr: Beklenen metin e-postadaki @field alanında bulundu: "@expected".

en: not yet assigned
tr: henüz atanmamış

en: not yet created
tr: henüz oluşturulmadı

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: Comment display
tr: Yorum görünümü

en: New field name
tr: Yeni alan adı

en: Error opening socket @socket
tr: Soket açma hatası @socket

en: delivery callback not found
tr: teslimat geri bildirimi bulunamadı

en: callback %callback not found: %q.
tr: geriçağırım %callback bulunamadı: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
tr: %file (%realpath) dosyası bulunamadığından kopyalanamadı.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
tr: Belirtilen %file dosyası %destination dizinine kopyalanamadı.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedef klasörü geçersiz olduğundan veri kaydedilemedi. Bu durum file_save_data() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akış kapsayıcısından kaynaklanıyor olabilir.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
tr: Veritabanı günlüğünde tutulacak en fazla ileti adedi. Bir <a href="@cron">zamanlanmış bakım görevi</a> gerektirir.

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değerin sonuna eklenecek bir metin belirleyin, ' m', ' kb/s' gibi. Kullanmamak için boş bırakın. Türkçe için gerekmemekle birlikte, tekil ve çoğul kullanımları dik çizgi ile ayırın ('kilo|kilolar').

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Display prefix and suffix.
tr: Öneki ve soneki göster

en: Display with prefix and suffix.
tr: Ön- ve son-ek ile görüntüle.

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: No field is displayed.
tr: Gösterilen alan yok.

en: No field is hidden.
tr: Gizlenmiş bir alan yok.

en: Format settings:
tr: Biçimlendirme ayarları

en: The file used in the !name field may not be referenced.
tr: !name alanında kullanılan dosya kaynak gösterilemez.

en: Missing text format: %format.
tr: Eksik metin biçimi: %format.

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Shown when hovering over the menu link.
tr: Menü bağlantısının üzerine gelindiğinde görünür.

en: Your default search module is not selected as an active module.
tr: Öntanımlı arama eklentiniz etkin eklenti olarak seçilmedi.

en: Search is currently disabled.
tr: Arama şu anda devre dışı.

en: Syslog identity
tr: Sistem günlüğü kimliği

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
tr: Syslog'a kaydedilen her bir iletinin sonuna eklenen bir dize. Eğer aynı Syslog kayıt dosyasına kayıt yapan birden çok siteniz varsa, her bir site için benzersiz bir kimlik, kayıt girişlerini birbirinden kolaylıkla ayırmayı sağlar.

en: Error pages
tr: Hata sayfaları

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
tr: '%path' yolu geçersiz ya da sizin erişim izniniz yok.

en: Last run: %cron-last ago.
tr: Son çalıştırma: %cron-last önce.

en: Run cron every
tr: Dönemsel görevleri çalıştır, her

en: Manage automatic site maintenance tasks.
tr: Otomatik site bakım görevlerini yönet.

en: Weight for added term
tr: Eklenen terimin ağırlığı

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
tr: Yükleme dizininde resimlerin saklanacağı alt-dizin.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
tr: Bundan daha büyük resimler bu ölçüye küçültülecektir.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
tr: Yüklenen resimler için izin verilen en yüksek dosya büyüklüğü. Yükleme büyüklüğü normalde sadece PHP'nin enbüyük gönderi ve dosya yükleme ayarlarıyla sınırlıdır ve görüntüler otomatik olarak yukarıdaki ölçülere indirilir.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
tr: Sanal yüzünüz veya resminiz. @dimensions pikselden büyük resimler küçültülecektir.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
tr: Testleri çalıştırmak için gereken en düşük profil. Sadece zorunlu eklentileri içerir.

en: The settings file is writable.
tr: Ayarlar dosyası yazılabilir durumda.

en: Invalid merge query: no conditions
tr: Geçersiz sorgu birleştirme: koşullar yok

en: Post comments
tr: Yorum gönder

en: Skip comment approval
tr: Yorum onayını atla

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
tr: %format metin biçimini devre dışı bırakmak istediğinize emin misiniz?

en: Disabled text format %format.
tr: %format metin biçimi devre dışı bırakıldı.

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Disable text format
tr: Metin biçimini devre dışı bırak

en: Current URL is @url.
tr: Şu anki URL @url'dir.

en: Page title @actual is equal to @expected.
tr: @actual ile @expected sayfa başlıkları aynı.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
tr: @actual ile @unexpected sayfa başlıkları aynı değil.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
tr: Beklenmeyen HTTP yanıtı: !code, güncel: !curl_code

en: Configure @module permissions
tr: @module eklentisinin izinlerini ayarla

en: Administer settings.
tr: Ayarları yönetin.

en: View reports, updates, and errors.
tr: Raporlar, güncellemeler ve hataları görüntüleyin.

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
tr: %type: %function (%file dosyasının %line satırı) içinde !message.

en: Update @title
tr: @title güncelle

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Benzersiz okunabilir makine adı. Sadece sayılar ve küçük harfler ve altçizgi kullanın.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
tr: Okunabilir makine adı benzersiz karakterler içermelidir.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
tr: Okunabilir makine adı sadece küçük harfler, sayılar ve tire içermelidir.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
tr: Okunabilir makine adı kullanılmakta. Benzersiz başka bir ad kullanın.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Parent for @title
tr: @title için üst öge

en: New field label
tr: Yeni alan etiketi

en: Parent for new field
tr: Yeni alan için üst

en: Type of new field
tr: Yeni alanın türü

en: Widget for new field
tr: Yeni alan için arayüz kontrolu (widget)

en: Existing field label
tr: Mevcut alan etiketi

en: Parent for existing field
tr: Mevcut alanın üst ögesi

en: Existing field to share
tr: Mevcut paylaşılacak alan

en: Widget for existing field
tr: Mevcut alan için arayüz kontrolu (widget)

en: Label display for @title
tr: @title için etiket görünümü

en: Formatter for @title
tr: %title için biçimlendirici

en: Parents for @title
tr: @title için üst ögeler

en: Visibility for @title
tr: @title için görünülebilirlik

en: Weight for new file
tr: Yeni dosya için ağırlık

en: Choose a file
tr: Bir dosya seç

en: Weight for new effect
tr: Yeni efektin ağırlığı

en: Enable @title menu link
tr: @title menü bağlantısını etkinleştir

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
tr: Menü için URL oluşturmakta kullanılacak benzersiz (ünik) ad. Sadece küçük harfler, sayılar ve tireler kullanılabilir.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
tr: Bu içerik türü için benzersiz (ünik) bir makina adı. Sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgiler içerebilir. Bu ad, altçizgiler tireye çevrilerek, %node-add sayfasının URL'sini oluştururken kullanılacaktır.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
tr: Veritabanı sürümü (%version) gerekli en düşük sürümden  (%minimum_version) düşük.

en: URL fallback
tr: URL son çaresi

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
tr: Hiçbiri bulunamayan URL'ler için önceden saptanmış bir dil kullan.

en: %type_name: Create new content
tr: %type_name: Yeni içerik oluştur

en: %type_name: Edit own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini düzenle

en: %type_name: Edit any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği düzenle

en: %type_name: Delete own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini sil

en: %type_name: Delete any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği sil

en: Next steps
tr: Sonraki adımlar

en: @driver_name settings
tr: @driver_name ayarları

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
tr: MySQL, MariaDB, veya eşdeğeri

en: Autocomplete popup
tr: Otomatik tamamlama açılır penceresi

en: Searching for matches...
tr: Eşleşmeler aranıyor...

en: No fields are present yet.
tr: Henüz bir alan yok.

[ctx: Font weight]
en: Strong
tr: Vurgulu

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
tr: <span class="element-invisible">@title hakkında </span>devamını oku

en: Uninstall @module module
tr: @module eklentisini kaldır

en: Aggregate and compress CSS files.
tr: CSS dosyalarını birleştir ve sıkıştır.

en: Aggregate JavaScript files.
tr: JavaScript dosyalarını birleştir.

en: Enable newly added modules
tr: Yeni eklenen eklentileri etkinleştir

en: Enable newly added themes
tr: Yeni eklenen temaları etkinleştir

en: View the administration theme
tr: Yönetim temasını gör

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
tr: Bu sadece, <a href="@appearance-url">Görünüm</a> sayfasında site eğer ayrı bir yönetim teması kullanmak üzere yapılandırılmışsa kullanılır.

en: Release notes for @project_title
tr: @project_title için sürüm notları

en: The role settings have been updated.
tr: Rol ayarları güncellendi.

en: Disable the account and keep its content.
tr: Hesabı iptal et ve içeriklerini sakla.

en: Disable the account and unpublish its content.
tr: Hesabı iptal et ve içeriklerini yayından kaldır.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
tr: Hesabı sil ve içeriklerini %anonymous-name kullanıcısına bağla.

en: Delete the account and its content.
tr: Hesabı ve içeriklerini sil.

en: Display on user registration form.
tr: Kullanıcı kayıt formunda göster.

en: This is compulsory for 'required' fields.
tr: 'Gerekli' alanlar için bu zorunludur.

en: Use field label instead of the "On value" as label
tr: Etiket olarak "Açık değeri" yerine alan etiketini kullan

en: List (integer)
tr: Liste (tam sayı)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
tr: Bu alan izin verilen 'değer => etiket' çiftleri arasından seçilen tamsayıları saklar. Örneğin: 'Gün bazında yaşam süresi': 1 => 1 gün, 7 => 1 hafta, 31 => 1 ay.

en: List (float)
tr: Liste (kesirli)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
tr: Bu alan izin verilen 'değer => etiket' çiftleri arasından seçilen kesirli sayıları saklar. Örneğin: 'Kesir': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
tr: Bu alanda izin verilen 'değer' => 'etiket' çiftlerinden gelen metin değerleri saklanır.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
tr: Etiket isteğe bağlıdır: bir satırda tek bir sayı varsa, hem anahtar hem de değer olarak kullanılır.

en: Allowed values list: invalid input.
tr: İzin verilen değerler listesi: geçersiz girdi.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
tr: İzin verilen değerler listesi: bazı değerler kullanımdayken kaldırılıyor.

en: Unable to parse info file: %info_file.
tr: info dosyası ayrıştırılamıyor: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
tr: info dosyası (%info_file) 'isim' özelliği içermiyor.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
tr: Test ortamı PHP bellek sınırının en az %memory_minimum_limit olmasını gereksinir. Şu anki değer %memory_limit. <a href="@url">Devam etmek için şu adımları izleyin</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
tr: %archive_file herhangi bir .info dosyası içermemektedir.

en: Administer content and comments.
tr: İçeriği ve yorumları yönet.

en: Comment fields
tr: Yorum alanları

en: RSS category
tr: RSS sınıfı

en: Administer fields
tr: Alanları yönet

en: Changes to the style have been saved.
tr: Stil değişiklikleri kaydedildi.

en: (Machine name: @type)
tr: (Makine adı: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
tr: Makine ismi "add" veya "list" olamaz.

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
tr: Sorgu düğüm erişimi için etiketlenmiş ancak nid yok. Query tagged for node access but there is no nid. Bu durumu düzeltmek için şemada node.nid'ye yabancı anahtarlar ekleyin.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
tr: Düğüm listeleme sorgunuz, düğüm erişimi için etiketlenmiş bir sorguda esas tablo olarak @fallback kullanıyor. Bu güvenli olmayabilir ve hatta çalışmayabilir. Şemanızda node.nid'ye yabancı anahtarlar tanımlayın.

en: Unknown field: @field_name
tr: Bilinmeyen alan: @field_name

en: Enabled modules: %modules
tr: Etkinleştirilmiş eklentiler: %modules

en: Sint Maarten
tr: Saint Martin

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
tr: @entity_type türü nesnenin paket (bundle) özelliği eksik.

en: Fields type(s) in use
tr: Alan türü/türleri kullanımda

en: Fields pending deletion
tr: Silinmeyi bekleyen alanlar

en: The requested page "@path" could not be found.
tr: İstenen "@path" sayfası bulunamadı.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
tr: İlerleme simgesi yüklemenin durumunu göstermez ama daha az yer kaplar. İlerleme çubuğu ise büyük boyutlu dosyaların yüklenmesini izlemek için kullanılır.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
tr: Yeni kullanıcı adı ve parolanın her ikisini de silmek için burayı boş bırakın.

en: To change the password, enter the new password here.
tr: Parolayı değiştirmek için yeni parolayı buraya girin.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
tr: HTTP kimlik doğrulama verileri bir parolaya ek olarak bir kullanıcı adı içermelidir.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
tr: Dönemsel görevler, güncellemeleri kontrol ve aramalar için içeriği dizinleme gibi süreli görevlerin çalıştırılmasını sağlar.

en: The clean URL test passed.
tr: Temiz URL sınaması başarılı.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
tr: Temiz URL'ler etkinleştirildi ama temiz URL sınaması başarısız oldu. Temiz URL'leri devre dışı bırakmak için aşağıdaki kutudan işareti kaldırın.

en: The clean URL test failed.
tr: Temiz URL sınaması başarısız.

en: User name and password
tr: Kullanıcı adı ve parolası

en: User module account form elements.
tr: Kullanıcı eklentisi hesap formu ögeleri.

en: There was a problem creating field %label: !message
tr: %label alanını oluştururken sorun çıktı: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
tr: Aramanız çok fazla VE/VEYA ifadesi içeriyor. Bu aramada sadece ilk @count terim kapsandı.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
tr: Sınama çalıştırılamadı çünkü uygun şekilde düzenlenmemiş.

en: Found field with name @name
tr: @name adlı alan bulundu

en: Found field with name @name and value @value
tr: @name adlı ve @value değerine sahip alan bulundu

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
tr: Varolan veriye sahip bir liste alanının (@field_name) anahtar değerleri değiştirilemez.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
tr: Harf, rakam ve alt-çizgilerden oluşan özgün bir makina adı.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
tr: %style stili ön tanımlı değerlerine geri döndürüldü.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
tr: Herhangi bir görsel yüklenmemişse bu görsel görüntülenir ve alanın varsayılan görselinin yerine geçer.

en: Taxonomy field @field_name not found.
tr: @field_name sınıflandırma alanı bulunamadı.

en: Public files directory
tr: Dışa açık dosyalar dizini

en: Temporary files directory
tr: Geçici dosyalar dizini

en: Private files directory
tr: Özel Dosyalar Dizini

en: Subscribe to !feed-title
tr: !feed-title beslemesine abone olun.

en: Table @name already exists.
tr: @name isimli tablo zaten var.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
tr: @table isimli tablonun adı @table_new olarak değiştirilemedi çünkü @table isimli tablo bulunamadı.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
tr: @table isimli tablonun adı @table_new olarak değiştirilemedi çünkü @table_new isimli tablo zaten var.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
tr: @table.@field alanı eklenemiyor: tablo mevcut değil.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
tr: @table.@field alanı eklenemiyor: alan zaten mevcut.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
tr: @table.@field alanının varsayılan değeri ayarlanamıyor: alan mevcut değil.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
tr: @table.@field alanının varsayılan değeri kaldırılamıyor: alan mevcut değil.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
tr: @table tablosuna birincil anahtar eklenemiyor: tablo mevcut değil.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
tr: @table tablosuna birincil anahtar eklenemiyor: birincil anahtar zaten mevcut.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
tr: @table tablosuna @name benzersiz anahtarı eklenemiyor: tablo mevcut değil.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
tr: @table tablosuna @name benzersiz anahtarı eklenemiyor: benzersiz anahtar zaten mevcut.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
tr: @table tablosuna @name anahtar listesi eklenemiyor: tablo mevcut değil.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
tr: @table tablosuna @name anahtar listesi eklenemiyor: anahtar listesi zaten mevcut.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
tr: @table.@name alanının tanımı değiştirilemiyor: alan mevcut değil.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
tr: @table.@name alanının adı @name_new olarak değiştirilemiyor: hedef tablo zaten mevcut.

en: No book content available.
tr: Hiçbir kitap içeriği yok.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
tr: Kullanımdaki alan türü/türleri - <a href="@fields-page">Alan listesine</a> bakınız

en: logged in users only
tr: sadece giriş yapmış kullanıcılar

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
tr: <a href="@url">Tüm içerik</a> hakkında genel bilgi al.

en: Caribbean Netherlands
tr: Karayip Hollandası

en: Not fully protected
tr: Koruması tam olmayan

en: The response failed verification so will not be processed.
tr: Gelen yanıt doğrulamayı geçemediği için işleme sokulmayacak.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
tr: Yönlendirilen URL yerel değil ve güvenli değil: !url

en: CustomMessage: !customMessage
tr: CustomMessage (özelleştirilmiş ileti): !customMessage

en: Public local files served by the webserver
tr: Web sunucusu tarafından sunulan genel yerel dosyalar

en: Temporary local files for upload and previews
tr: Yükleme ve önizlemeler için geçici yerel dosyalar

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Display the content with standard node view.
tr: İçeriği standart düğüm görüntülemesiyle göster.

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: Display the user acounts with standard user account view.
tr: Standart kullanıcı hesabı görünümüyle kullanıcı hesaplarını görüntüleyin.

en: User account ID from URL
tr: URL'den kullanıcı hesabı kimliği

en: User account ID from logged in person
tr: Oturum açmış kişiden kullanıcı hesabı kimliği

en: Master
tr: Ana (master)

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Feed
tr: Akış

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Embed
tr: Göm

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
tr: Gösterimler (Views) API'siyle gömülebilecek bir görünüm sağlayın.

en: Empty display extender
tr: Boş görüntü genişletici

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: HTML list
tr: HTML Liste

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Grid
tr: Izgara

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: RSS Feed
tr: RSS beslemesi

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Fields
tr: alanlar

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Display fields as RSS items.
tr: Alanları RSS öğeleri olarak göster.

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: PHP Code
tr: PHP kodu

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Backdrop database API.
tr: Sorgu Backdrop veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display all items that this view might find
tr: Bu gösterimin bulabileceği tüm öğeleri göster.

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Full
tr: Tam

en: Paged output, full Backdrop style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam arka pilan biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Use the mini pager output.
tr: Küçük sayfalama çıktısı kullan.

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: The default block rendering style with predictable tags provided by the site template.
tr: Site şablonu tarafından sağlanan tahmin edilebilir etiketlere sahip varsayılan blok oluşturma stili.

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Customizable rendering style in which every HTML tag can be configured.
tr: Her HTML etiketinin yapılandırılabileceği özelleştirilebilir oluşturma stili.

en: Step !current of !total
tr: Adım !current of !total

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
tr: Veri tabanında tarihi bir tarih-saat alanı olarak kaydet; zaman dilimi dönüşümü gerektirebilecek tam tarih ve zamanlar için önerilir.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
tr: Veri tabanında tarihi bir ISO tarih olarak kaydet; tarihsel ya da kısmi tarihler için önerilir.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
tr: Veri tabanında tarihi bir zaman damgası olarak kaydet; eskiden oluşturulmuş verileri desteklemek için kullanılabilecek artık vazgeçilmiş bir biçimdir.

en: This field stores and renders email addresses.
tr: Bu alan, e-posta adreslerini depolar ve işler.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
tr: Bir bağlantı oluşturmak için veritabanında bir başlık, href ve öznitelikleri depolayın.

en: Number (integer)
tr: Sayı (tam sayı)

en: Number (decimal)
tr: Sayı (ondalık)

en: Number (float)
tr: Sayı (taşan sayı)

en: Text (short)
tr: Metin (kısa)

en: Text (long)
tr: Metin (uzun)

en: Text (long with summary)
tr: Metin (özetle uzun)

en: Pop-up calendar
tr: Açılır takvim

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Plain
tr: Sade

en: Default email link
tr: Varsayılan e-posta bağlantısı

en: Display the email address as a mailto link.
tr: E-posta adresini mailto bağlantısı olarak görüntüleyin.

en: Email plain text
tr: E-posta adresini mailto bağlantısı olarak görüntüleyin.

en: Display the email address as plain text.
tr: E-posta adresini düz metin olarak görüntüleyin.

en: Title, as link (default)
tr: Başlık, bağlantı olarak (varsayılan)

en: Title, as plain text
tr: Başlık, düz metin olarak

en: URL, as link
tr: Bağlantı olarak URL

en: URL, as plain text
tr: Düz metin olarak URL

en: URL, absolute
tr: URL, mutlak

en: Domain, as link
tr: Alan adı, bağlantı olarak

en: Short, as link with title "Link"
tr: Kısa, "Bağlantı" başlıklı bağlantı şeklinde

en: Label, as link with label as title
tr: Başlık olarak etiketli bağlantı olarak etiket

en: Separate title and URL
tr: Ayrı başlık ve URL

en: more
tr: daha fazla

en: fields
tr: alanlar

en: field
tr: alan

en: Contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: Contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: Sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: Filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: Filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: Relationships
tr: ilişkiler

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Relationship
tr: ilişki

en: header
tr: başlık

en: footer
tr: altbilgi

en: No results behavior
tr: sonuç yok

en: no results behavior
tr: sonuç yok

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: The comment ID of the field
tr: Alanın yorum kimliği

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
tr: Yorumun yazarının adı. Yazarın giriş sayfasına yönelik bir bağlantı olarak görüntülenebilir.

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorum yazarının web sitesi adresi. Bağlantı olarak görüntülenebilir. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Hostname of user that posted the comment.
tr: Yorumu yayınlayan kullanıcının ana bilgisayar adı.

en: Mail
tr: Posta

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorumu gönderen kullanıcının e-postası. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Date and time of when the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu tarih ve saat.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: The language the comment is in.
tr: Yorumun bulunduğu dil.

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Date and time of when the comment was last updated.
tr: Yorumun en son güncellendiği tarih ve saat.

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Approved
tr: Onaylı

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
tr: Yorumun onaylanıp onaylanmadığı (ya da halen denetleme kuyruğunda olup olmadığı).

en: Not Approved
tr: Onaylanmadı

en: Approved comment
tr: Onaylanmış yorum

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Edit link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Approve link
tr: Onay bağlantısı

en: Provide a simple link to approve the comment.
tr: Yorumun onaylanması için basit bir bağlantı sağla.

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Depth
tr: Derinlik

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
tr: Yorum ileti dizisi halindeyse yorumun derinliğini görüntüle.

en: Thread
tr: Başlık

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
tr: İleti dizisindeki sırasına göre sıralar. Böylece alt yorumlar, üst öğeleriyle birlikte tutulur.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıt olduğu düğüm kimliği.

en: The content to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıtlandığı içerik.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
tr: Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa yorum: yazar ilişkisi ekleyin

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: author
tr: yazar

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: The Comment ID of the parent comment.
tr: Üst yorumun Yorum Kimliği.

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: The number of comments a node has.
tr: Bir düğümün içerdiği yorum sayısı.

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
tr: En son yayınlanan yorum veya düğüm güncelleme zamanı.

en: Last comment CID
tr: Son yorumun CID değeri

en: Display the last comment of a node
tr: Bir düğümün son açıklamasını görüntüle

en: Last Comment
tr: Son yorum

en: The last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumu.

en: Last comment uid
tr: Son yorum uid'si

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumunun yazarının Kullanıcı Kimliği.

en: Bulk operations
tr: Toplu işlemler

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on comments.
tr: Her satırda bir onay kutusu ve yorumlar üzerinde toplu eylemler gerçekleştirmek için bir form sağlar.

en: User module 'member for' view element.
tr: 'Şu kadardır üye' kullanıcı modülü görünüm öğesi.

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: image from !field_name
tr: alan adı !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
tr: Delta - @bundles paketlerinde görünüyor.

en: term from !field_name
tr: terim !field_name

en: Files maintained by Backdrop and various modules.
tr: Backdrop ve çeşitli eklentiler tarafından bakımı yapılan dosyalar.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
tr: Dosya varlığını silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Mime type
tr: Mime türü

en: The mime type of the file.
tr: Dosyanın mime türü.

en: Extension
tr: Uzantı

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: The user account that uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı hesabı.

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on files.
tr: Her satırda bir onay kutusu ve dosyalarda toplu eylemler gerçekleştirmek için bir form sağlar.

en: File Usage
tr: Dosya kullanımı

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
tr: Genellikle bu dosya içerikteki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen içerik.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
tr: Genellikle düğümdeki bir alanda olduğu için bu düğümle ilişkili bir dosya.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen kullanıcı.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcı üzerindeki bir alanda olduğu için bu kullanıcıyla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen yorum.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
tr: Bu yorumla ilişkili bir dosyadır, çünkü genellikle yorumdaki bir alanda bulunur.

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen taksonomi terimi.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimiyle ilişkilendirilen bir dosya, çünkü genellikle taksonomideki bir alanda

en: Taxonomy Vocabulary
tr: Sınıflandırma Sözlüğü

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle bu dosyanın taksonomi sözlüğündeki bir alanda olması nedeniyle, bu dosyayla ilişkili bir sınıflandırma sözlüğü.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle taksonomi sözlüğündeki bir alanda olduğu için, bu sınıflandırma sözlüğüyle ilişkili bir dosya.

en: Module
tr: eklenti

en: The module managing this file relationship.
tr: Bu dosya ilişkisini yöneten modül.

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: The type of entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın tipi.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: The ID of the entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın kimliği.

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: The number of times the file is used by this entity.
tr: Dosyanın bu varlık tarafından kullanılma sayısı.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: A source string for translation, in English or the default site language.
tr: İngilizce veya varsayılan site dilinde çeviri için bir kaynak dizesi.

en: The ID of the source string.
tr: Kaynak dizenin kimliği.

en: A description of the location or context of the string.
tr: Dizenin konumu veya bağlamının açıklaması.

en: Source
tr: Kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: The version of Backdrop core that this string is for.
tr: Bu dizenin kullanıldığı Backdrop çekirdeği sürümü.

en: Provide a simple link to edit the translations.
tr: Çevirileri düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: Translation
tr: Çeviri

en: The full translation string.
tr: Tam çeviri dizesi.

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: The ID of the parent translation.
tr: Üst çevirinin kimliği.

en: Plural
tr: Çoğul

en: Whether or not the translation is plural.
tr: Çevirinin çoğul olup olmadığı.

en: The node ID.
tr: Düğüm kimliği.

en: The content title.
tr: İçerik başlığı.

en: The date the content was posted.
tr: İçeriğin gönderildiği tarih.

en: The date the content was last updated.
tr: İçeriğin en son güncellendiği tarih.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
tr: İçerik türü (örneğin, "blog girişi", "forum yayını", "hikaye" vb.).

en: Whether or not the content is published.
tr: İçeriğin yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
tr: Geçerli kullanıcı görüntüleyemiyorsa, yayından kaldırılan içeriği ayıklar.

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: Whether or not the content is promoted.
tr: İçeriğin tanıtılıp tanıtılmadığı.

en: Not promoted
tr: Yükseltilmedi

en: Sticky
tr: sabit

en: Whether or not the content is sticky.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı.

en: Not sticky
tr: Sabit değil

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı. Önce sabit içeriğin listelenmesi için, bunu azalan olarak ayarlayın.

en: Provide a simple link to the content.
tr: İçeriğe basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to edit the content.
tr: İçeriği düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the content.
tr: İçeriği silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The aliased path to this content.
tr: Bu içeriğin diğer adı.

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
tr: İçeriği yazan kullanıcı. Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa içerik: yazar ilişkisi ekleyin

en: Relate content to the user who created it.
tr: İçeriği onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on nodes.
tr: Her satırda bir onay kutusu ve düğümlerde toplu eylemler gerçekleştirmek için bir form sağlar.

en: Content revision
tr: İçerik revizyonu

en: Content revision is a history of changes to content.
tr: İçerik sürümü, içerik üzerinde yapılan değişikliklerin bir geçmişidir.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
tr: Revizyonu oluşturan kullanıcıyla bir içerik revizyonunu ilişkilendirin.

en: revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: The revision NID of the content revision.
tr: İçerik revizyonunun revizyon NID'si.

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: The revision ID of the content revision.
tr: İçerik revizyonunun revizyon kimliği.

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: The log message entered when the revision was created.
tr: Revizyon oluşturulduğunda girilen günlük mesajı.

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Provide a simple link to the revision.
tr: Sürüme yönelik basit bir bağlantı sağlar.

en: Revert link
tr: Bağlantıyı geri al

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
tr: İçerik sürümünün silinmesi için basit bir bağlantı sağlar.

en: Content access
tr: İçerik erişimi

en: Access
tr: Erişim

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
tr: Görüntüleme erişimine göre içerik süzgeci. <strong>Temel tablonuz olarak düğüm kullanıyorsanız gerekli değildir.</strong>

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Show a marker if the content is new or updated.
tr: İçerik yeniyse ya da güncellenmişse bir işaretçi göster.

en: Show only content that is new or updated.
tr: Yalnızca yeni ya da güncellenmiş içeriği göster.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: URL redirects
tr: URL yönlendirmeleri

en: Listings of URL redirects.
tr: URL yönlendirmelerinin listeleri.

en: Redirect ID
tr: Yönlendirme kimliği

en: The internal ID of the redirect.
tr: Yönlendirmenin dahili kimliği.

en: The type of redirect.
tr: Yönlendirme türü.

en: ID of user who created the URL redirect.
tr: URL yönlendirmesini oluşturan kullanıcının kimliği.

en: Filter the view to the currently logged in user.
tr: Oturum açmış kullanıcıya göre, görünüme süzgeç uygular.

en: Source URL
tr: Kaynak URL

en: The source URL which generates a redirect
tr: Yönlendirme oluşturan kaynak URL

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: The destination URL
tr: Hedef URL

en: The language the redirect is for.
tr: Yönlendirmenin olduğu dil.

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Number of times this URL redirect has been followed.
tr: Bu URL yönlendirmesinin izlenme sayısı.

en: Last accessed date
tr: Son erişim tarihi

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
tr: URL yönlendirmesine en son erişildiği tarih / saat.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
tr: Kullanıcının URL yeniden yönlendirmesi için gerçekleştirebileceği işlemlere bağlantılar sağlayın.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
tr: URL yönlendirmesini düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
tr: URL yönlendirmesini silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Score
tr: Puan

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Links from
tr: Bağlantılar

en: Other nodes that are linked from the node.
tr: Düğümden bağlanan diğer düğümler.

en: Links to
tr: Bağlantılar

en: Other nodes that link to the node.
tr: Düğüme bağlanan diğer düğümler.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
tr: Öğenin türü; eklenti, tema ya da tema motoru.

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: Term
tr: terim

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
tr: Sınıflandırma terimleri düğümlere eklenir.

en: The tid of a taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin tid'si.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
tr: Otomatik tamamlamadan ya da seçme pencere bileşeninden seçilen sınıflandırma terimi

en: Representative node
tr: Temsilci düğüm

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her terim için tek bir temsilci düğümü alır.

en: The taxonomy term name.
tr: Taksonomi terim adı.

en: Taxonomy term name.
tr: Taksonomi terim adı.

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: The term weight field
tr: Ağırlık alanı terimi

en: The description associated with a taxonomy term.
tr: Bir sınıflandırma terimiyle ilişkili açıklama.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
tr: "Sınıflandırma: Terim" sonuçlarını belirli bir sözlüğe göre süzün.

en: Machine-Name of the vocabulary of which a term is a member.
tr: Bir terimin üyesi olduğu sözlüğün Makine Adı.

en: Vocabulary label
tr: Kelime etiketi

en: Human readable label of the vocabulary of which a term is a member.
tr: Bir terimin üyesi olduğu kelime dağarcığının insanlar tarafından okunabilir etiketi.

en: Term edit link
tr: Terim düzenleme bağlantısı

en: Provide a simple link to edit the term.
tr: Terimi düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Content with term
tr: Terimi içeren içerik

en: Relate all content tagged with a term.
tr: Bir terimle etiketlenmiş tüm içerikleri ilişkilendirir.

en: Has taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliğini içeriyor

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini içeriyorsa içeriği görüntüle.

en: Has taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi içeriyor

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
tr: Terimin üst terimi. Birden çok üst öğeye izin veren bir sözlük kullanıyorsanız, bu yinelenen girişler üretebilir.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
tr: "Taksonomi: Terim" sonuçlarını üst pid'e göre filtreleyin.

en: The parent term of the term.
tr: Terimin ana terimi.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Uid
tr: UID

en: The user account ID.
tr: Kullanıcı hesabı kimliği.

en: Content authored
tr: İçeriği yazan

en: Relate content to the user account of its creator. This relationship will create one record for each content item created by the user account.
tr: İçerik yaratıcısının kullanıcı hesabıyla ilişkilendirin. Bu ilişki, kullanıcı hesabı tarafından oluşturulan her içerik öğesi için bir kayıt oluşturacaktır.

en: nodes
tr: düğümler

en: The raw numeric user account ID.
tr: İçerik yaratıcısının kullanıcı hesabıyla ilişkilendirin. Bu ilişki, kullanıcı hesabı tarafından oluşturulan her içerik öğesi için bir kayıt oluşturacaktır.

en: The user account ID
tr: Kullanıcı hesabı kimliği

en: Obtains a single representative node for each user account, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama kriterine göre her kullanıcı hesabı için tek bir temsili düğüm elde eder.

en: Current
tr: Şu anki

en: Filter the view to the currently logged in user account.
tr: Görünümü o anda oturum açmış olan kullanıcı hesabına göre filtreleyin.

en: The username for the user account or author.
tr: Kullanıcı hesabı veya yazar için kullanıcı adı.

en: Name (raw)
tr: Ad (işlenmemiş)

en: The username for the user account or author. This filter does not check if the user account exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
tr: Kullanıcı hesabı veya yazar için kullanıcı adı. Bu filtre, kullanıcı hesabının var olup olmadığını kontrol etmez ve kısmi eşleşmeye izin verir. Otomatik tamamlamayı kullanmaz.

en: Email address for a given user account. This field is normally not disclosed, so be cautious when using it.
tr: Belirli bir kullanıcı hesabı için e-posta adresi. Bu alan normalde açıklanmadığından, onu kullanırken dikkatli olun.

en: The language for the user account.
tr: Kullanıcı hesabının dili.

en: The user account picture, if allowed.
tr: İzin veriliyorsa kullanıcı hesabı resmi.

en: Has avatar
tr: Avatar var

en: Provide a simple link to the user account.
tr: Kullanıcı hesabına basit bir bağlantı sağlayın.

en: The user account's last access date.
tr: Kullanıcı hesabının son erişim tarihi.

en: The user account's last login date.
tr: Kullanıcı hesabının son oturum açma tarihi.

en: Whether a user account is active or blocked.
tr: Bir kullanıcı hesabının aktif mi yoksa engellenmiş mi olduğu.

en: The user account's signature.
tr: Kullanıcı hesabının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user account.
tr: Kullanıcı hesabını düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: Provide a simple link to cancel the user account.
tr: Kullanıcı hesabını iptal etmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Data
tr: Veri

en: Provide serialized data of the user account
tr: Kullanıcı hesabının serileştirilmiş verilerini sağlayın

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on user accounts.
tr: Her satırda bir onay kutusu ve kullanıcı hesaplarında toplu işlemleri yürütmek için bir form sağlar.

en: Roles that a user account has been assigned.
tr: Bir kullanıcı hesabının atandığı roller.

en: No role
tr: Rol yok

en: The user account permissions.
tr: Kullanıcı hesabı izinleri.

en: Global
tr: Genel

en: Random
tr: Rastgele

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
tr: Bir bağlamsal süzgeç değerinin yok sayılmasına izin verir. Sorgu, bu bağlamsal süzgeç değeri ile değişmez. Bağlamsal süzgeç değerleri URL adresinden geldiğinde ve URL adresinin bir kısmının yok sayılması gerektiğinde kullanılabilir.

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Displays the actual position of the view result
tr: Görüntüleme sonucunun gerçek konumunu görüntüler

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Unfiltered text
tr: Süzülmemiş metin

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
tr: Kısıtlanmamış özel metin ya da biçimleme ekler. Özel metin alanına benzer.

en: View area
tr: Görünüm alanı

en: Insert a view inside an area.
tr: Bir alanın içine görünüm ekler.

en: Result summary
tr: Sonuç özeti

en: Shows result summary, for example the items per page.
tr: Sonuç özetini, örneğin her sayfadaki başlık sayısını, gösterir.

en: Contextual Links
tr: Contextual Links (Bağlamsal Bağlantılar)

en: Display fields in a contextual links menu.
tr: Alanları bağlamsal bağlantılar menüsünde  görüntüle.

en: Combine fields filter
tr: Alan süzgeçlerini birleştir

en: Combine two fields together and search by them.
tr: İki alanı bir araya getirin ve bunlara göre arama yapın.

en: Dropbutton
tr: Açılır düğme

en: Display fields in a dropbutton.
tr: Alanları açılır düğmede görüntüle.

en: Math expression
tr: Matematik ifadesi

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
tr: Matematiksel bir ifadeyi değerlendirir ve görüntüler.

en: Fields comparison
tr: Alan karşılaştırması

en: Compare database fields against eachother.
tr: Veritabanı alanlarını birbiriyle karşılaştırın.

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
tr: Görünümün sonucunu filtrelemek için alan karşılaştırmasını kullanın.

en: The number of new comments on the node.
tr: Düğümdeki yeni yorum sayısı.

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
tr: Normal düğümlerde kullanılan standart yorum ekle bağlantısını görüntüleyin; bu bağlantı, yalnızca görüntüleyen kullanıcının yorum ekleme erişimi varsa görüntülenir.

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
tr: Düğümde yorumların etkin mi yoksa devre dışı mı olduğu.

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
tr: Düğümü yalnızca, düğümü bir kullanıcı gönderdiyse ya da düğümle ilgili yorum yaptıysa görüntüle.

en: Comments of the node
tr: Düğümdeki yorumlar

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
tr: Düğümdeki tüm yorumları ilişkilendirin. Bu, her yorum için 1 kopya kayıt oluşturacaktır. Genellikle buna ihtiyacınız varsa, bir yorum görünümü oluşturmak daha iyidir.

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
tr: Her bir @entity öğesini, görsele ayarlanan @field ile ilişkilendirir.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
tr: Her birini ilişkilendirin @entity Birlikte@field set to the term.

en: The language the content is in.
tr: İçeriğin bulunduğu dil.

en: Taxonomy terms on node
tr: Düğümdeki sınıflandırma terimleri

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
tr: Düğümleri taksonomi terimleriyle ilişkilendirin, hangi kelime dağarcığının veya kelime dağarcığının kullanılacağını belirleyin. Bu ilişki, birden çok terim varsa, kayıtların çoğaltılmasına neden olur.

en: term
tr: terim

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
tr: Belirtilen sözlüklerdeki bir düğümle ilişkilendirilmiş tüm sınıflandorma terimlerini görüntüleyin.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: Group results together
tr: Sonuçları birlikte grupla

en: Count DISTINCT
tr: DISTINCT'i say

en: Sum
tr: Toplam

en: Average
tr: Ortalama

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: True
tr: DOĞRU

en: False
tr: YANLIŞ

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: New password
tr: Yeni parola

en: Confirm new password
tr: Yeni parolayı onayla

en: Password strength:
tr: Şifre güvenlik seviyesi:

en: Passwords match:
tr: Şifre uyuşması:

en: fair
tr: adil

en: good
tr: iyi

en: excellent
tr: mükemmel

en: Default URL alias pattern (applies to all content types with blank URL alias patterns below)
tr: Varsayılan URL takma adı kalıbı (aşağıdaki boş URL takma adı kalıplarına sahip tüm içerik türleri için geçerlidir)

en: URL alias pattern for all %node_type URLs
tr: Tüm %node_type URL'leri için URL takma adı kalıbı

en: Default URL alias pattern (applies to all vocabularies with blank URL alias patterns below)
tr: Varsayılan URL takma adı kalıbı (aşağıdaki boş URL takma adı kalıplarına sahip tüm sözlükler için geçerlidir)

en: URL alias pattern for all %vocab-name URLs
tr: Tüm %vocab-name   URL'leri için URL takma adı kalıbı

en: URL alias pattern for user account URLs
tr: Kullanıcı hesabı URL'leri için URL takma adı kalıbı

en: The default content for this page. <strong>This block may be required for this page to work properly.</strong>
tr: Bu sayfa için varsayılan içerik. Bu sayfanın düzgün çalışması için bu blok gerekli olabilir.

en: Header block
tr: Başlık bloğu

en: Contains elements typical of a site header including the site logo, name, slogan, and optionally a navigational menu.
tr: Site logosu, adı, sloganı ve isteğe bağlı olarak bir gezinme menüsü dahil olmak üzere site başlığının tipik unsurlarını içerir.

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Powered by Backdrop
tr: Backdrop CMS tabanlıdır

en: Displays a link to <a href="https://backdropcms.org">the Backdrop CMS website</a>.
tr: <a href="https://backdropcms.org"> Backdrop CMS web sitesine </a> bir bağlantı görüntüler.

en: Custom block
tr: özel blok

en: A basic block for adding custom text.
tr: Özel metin eklemek için temel bir blok.

en: Hero block
tr: Kahraman bloğu

en: A hero block often consists of text over a background image, though either are optional.
tr: Bir kahraman bloğu genellikle bir arka plan görüntüsü üzerindeki metinden oluşur, ancak ikisi de isteğe bağlıdır.

en: Convert image captions to figure and figcaption elements
tr: Resim başlıklarını şekil ve figcaption öğelerine dönüştürün

en: Float images left and right using the data-align attribute
tr: Veri hizalama özelliğini kullanarak görüntüleri sola ve sağa kaydırın

en: Backdrop CMS update status
tr: Backdrop CMS güncelleme durumu

en: Overrides path
tr: Yolu geçersiz kılar

en: Layout overrides existing path provided by another module.
tr: Düzen, başka bir modül tarafından sağlanan mevcut yolu geçersiz kılar.

en: String pass-through
tr: Dize geçişi

en: System (English)
tr: Sistem (İngilizce)

en: User interface translation
tr: Arayüz çevirisi

en: Translate the built-in user interface.
tr: Yerleşik kullanıcı arayüzünü çevirin.

en: Select and configure themes.
tr: Temaları seçin ve yapılandırın.

en: Administration tools.
tr: Yönetim araçları.

en: Metadata
tr: Meta veriler

en: Settings related to meta tags, and other data commonly used by search engines.
tr: Meta etiketlerle ve arama motorları tarafından yaygın olarak kullanılan diğer verilerle ilgili ayarlar.

en: Date and time formats
tr: Tarih ve saat biçimleri

en: Configure the display of date and time strings.
tr: Tarih ve saat dizilerinin görünümünü yapılandırın.

en: Local site search settings.
tr: Yerel site arama ayarları.

en: URL handling
tr: URL İŞLEME

en: Settings related to editorial workflow.
tr: Editoryal iş akışıyla ilgili ayarlar.

en: Install or uninstall modules.
tr: Eklentileri yükleyin veya kaldırın.

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Install new themes
tr: YENİ TEMALAR YÜKLEYİN

en: List themes
tr: Temaları listele

en: Administration bar
tr: Yönetim çubuğu

en: Adjust administration bar settings.
tr: Yönetim çubuğu ayarlarını yapın.

en: Text editors and formats
tr: Metin düzenleyicileri ve biçimleri

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
tr: Sitede WYSIWYG ve metin düzenleyicilerini yapılandırın. İçerikte belirli HTML etiketlerinin kullanılmasını kısıtlayın veya buna izin verin.

en: List text formats
tr: Metin formatlarını listeleyin

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
tr: Geliştirme, hazırlık ve üretim ortamları gibi sitenizin farklı kurulumları arasında yapılandırma değişikliklerinizi içe aktarın, dışa aktarın ve senkronize edin.

en: Full Import/Export
tr: Tam yedekleme veya geri yükleme

en: Single Import/Export
tr: Kısmen yedekleme veya geri yükleme.

en: Synchronize
tr: SENKRONİZE

en: Configuration diff
tr: Yapılandırma farkı

en: Database 4 byte UTF-8 upgrade
tr: Veritabanı 4 bayt UTF-8 yükseltmesi

en: Upgrades the database to support 4 byte UTF-8 characters such as emoji and mathmatical symbols.
tr: Veritabanını emoji ve matematiksel semboller gibi 4 bayt UTF-8 karakterlerini destekleyecek şekilde yükseltir.

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
tr: Günlük kaydı ve uyarı eklentileri için ayarlar. Çeşitli eklentiler, Backdrop sistem olaylarını syslog, veritabanı, e-posta vb. Gibi farklı hedeflere yönlendirebilir.

en: Tell Backdrop where to store uploaded files and how they are accessed.
tr: Yüklenen dosyaların nerede saklanacağını ve bunlara nasıl erişileceğini ayarlayın.

en: Transliteration
tr: Harf çevirisi

en: Convert existing file names to US-ASCII.
tr: Mevcut dosya adlarını US-ASCII'ye dönüştürün.

en: Add image style
tr: Görsel stili ekle

en: List image styles
tr: Görüntü stillerini listeleyin

en: Add date format
tr: Tarih biçimi ekle

en: List languages
tr: Dilleri listele

en: URL settings
tr: URL ayarları

en: General URL-related configuration for your site.
tr: Siteniz için genel URL yapılandırması.

en: Redirect users from one URL to another.
tr: Kullanıcıları bir URL'den diğerine yönlendirin.

en: Add redirect
tr: Yönlendirme ekle

en: Fix 404 pages
tr: 404 sayfaları düzelt

en: Add URL redirects for 404 pages.
tr: 404 sayfa için URL yönlendirmeleri ekleyin.

en: List URL redirects
tr: URL yönlendirmelerini listeleyin

en: Configure behavior for URL redirects.
tr: URL yönlendirmeleri için davranışı yapılandırın.

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
tr: Otomatik URL takma adı kalıpları oluşturarak sitenizin URL'lerini değiştirin.

en: Add URL alias
tr: URL takma adı ekleyin

en: Delete URL aliases
tr: URL takma adlarını silin

en: Generate URL aliases
tr: URL takma adları oluşturun

en: List URL aliases
tr: URL takma adlarını listeleyin

en: URL alias patterns
tr: URL takma adı kalıbı [term:vocabulary]/[term:name]

en: List URL alias patterns
tr: URL takma adı kalıplarını listeleyin

en: URL alias pattern settings
tr: URL takma adı kalıbı ayarları

en: Account emails
tr: E-posta hesapları

en: Configure email templates used for account registration and management.
tr: Hesap kaydı ve yönetimi için kullanılan e-posta şablonlarını yapılandırın.

en: Configure settings for user accounts.
tr: Kullanıcı hesapları için ayarları yapılandırın.

en: Configure fields and display of fields on user accounts.
tr: Kullanıcı hesaplarındaki alanları ve alanların görüntülenmesini yapılandırın.

en: Manage displays
tr: Görünümleri Yönet

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
tr: Erişim düzeylerini veya <em> kullanıcı rollerini </em> listeleyin, düzenleyin veya ekleyin.

en: Install new modules
tr: YENİ EKLENTİLER YÜKLEYİN

en: List modules
tr: Listele

en: Uninstall modules
tr: EKLENTİLERİ KALDIRIN.

en: Get a status report about available updates for your installed modules, themes, and layouts.
tr: Yüklü eklentileriniz, temalarınız ve düzenleriniz için mevcut güncellemeler hakkında bir durum raporu alın.

en: List available updates
tr: Mevcut güncellemeleri listeleyin

en: Overview of all blocks and their modules.
tr: Tüm bloklara ve eklentilerine genel bakış.

en: List fields
tr: Alanları listeleyin

en: Used in views
tr: Görünümlerde kullanıldı

en: Overview of fields used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan alanlara genel bakış.

en: Fix 404 pages with URL redirects
tr: Alanları listeleyin

en: Views plugins
tr: Eklentileri görüntüler

en: Overview of plugins used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan eklentilere genel bakış.

en: List content types
tr: İçerik türlerini listeleyin

en: Custom blocks
tr: özel bloklar

en: Create reusable blocks that can be placed in layouts.
tr: Düzenlere yerleştirilebilen yeniden kullanılabilir bloklar oluşturun.

en: Add custom block
tr: Özel blok ekle

en: List custom blocks
tr: Özel blokları listeleyin

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Create new landing pages or modify the layout of existing pages on your site.
tr: Yeni açılış sayfaları oluşturun veya sitenizdeki mevcut sayfaların düzenini değiştirin.

en: Add layout
tr: Yerleşim ekle

en: List layouts
tr: Yerleşimleri listele

en: Install new layouts
tr: YENİ yerleşimler YÜKLE

en: Manage layout templates.
tr: Yerleşim şablonlarını yönetin.

en: Update layouts
tr: Yerleşimleri güncelle.

en: List vocabularies
tr: Kelime listele

en: Views
tr: Görünümler (Views)

en: Manage customized lists of content.
tr: Özelleştirilmiş içerik listelerini yönetin.

en: Add view
tr: Görünüm ekle

en: List views
tr: Listele

en: Advanced
tr: Üst düzey

en: Manage comments
tr: Yorumları yönetin

en: Confirm deleting multiple files
tr: Birden fazla dosyayı silmeyi onaylayın

en: Confirm content deletion
tr: İçerik silme işlemini onaylayın

en: Add user account
tr: Kullanıcı hesabı ekleyin

en: Add a blog post, news article, or press release.
tr: Bir blog yazısı, haber makalesi veya basın bülteni ekleyin.

en: Add a page with static content, like the 'About' page.
tr: 'Hakkında' sayfası gibi kalıcı içeriğe sahip bir sayfa ekleyin.

en: Configure layout
tr: Yerleşimi yapılandır

en: Manage blocks
tr: BLOKLARI YÖNET

en: Configure page title
tr: Sayfa başlığını yapılandırın

en: Configure menu
tr: Yapılandırma menüsü

en: Edit links
tr: DÜZENLEME LİNKLERİ

en: List terms
tr: Terimleri listele

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: Clone view
tr: Klon görünümü

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: Disable view
tr: Görünümü devre dışı bırak

en: Enable view
tr: Görünümü etkinleştir

en: Admin bar
tr: Yönetici çubuğu

en: 4-byte UTF-8 support enables extended characters to be saved into the database, including emojis, Asian symbols and mathematical symbols.
tr: 4 baytlık UTF-8 desteği, emojiler, Asya sembolleri ve matematiksel semboller dahil olmak üzere genişletilmiş karakterlerin veritabanına kaydedilmesini sağlar.

en: Not available
tr: Müsait değil

en: Date field values
tr: Tarih alanı değerleri

en: Tokens related to date field values.
tr: Tarih alanı değerleriyle ilgili değişkenler.

en: The date value.
tr: Tarih değeri.

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: The End date value.
tr: Bitiş tarihi değeri

en: Tokens related to menus.
tr: Menülerle ilgili değişkenler.

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Tokens related to menu links.
tr: Menü bağlantılarıyla ilgili değişkenler.

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: The unique machine-readable name of the menu.
tr: Menünün makine tarafından okunabilen benzersiz adı.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The number of menu links belonging to the menu.
tr: Menüye ait menü bağlantılarının sayısı.

en: The URL of the menu's edit page.
tr: Menünün düzenleme sayfasının URL'si.

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: The URL of the menu link's edit page.
tr: Menü bağlantısının düzenleme sayfasının URL'si.

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: Tokens related to individual pieces of content, or "nodes".
tr: Ayrı içerik parçalarıyla veya "düğümlerle" ilgili değişkenler.

en: Tokens related to content types.
tr: İçerik türleriyle ilgili değişkenler.

en: The human-readable name of the content type.
tr: İçerik türünün insan tarafından okunabilen adı.

en: The machine name of the content type.
tr: İçerik türünün makine adı.

en: The language code of the language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dilin dil kodu.

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: The source node for this current node's translation set.
tr: Bu geçerli düğümün çeviri kümesi için kaynak düğüm.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
tr: Düğümde yapılan en son değişikliklerin açıklaması.

en: The unique machine-readable name of the content type.
tr: İçerik türünün makine tarafından okunabilen benzersiz adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The number of nodes belonging to the content type.
tr: İçerik türüne ait düğüm sayısı.

en: Joined path
tr: Katılma yolu

en: The array values each cleaned according to the current Path module settings and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
tr: Dizi değerlerinin her biri geçerli Yol modülü ayarlarına göre temizlenir ve ardından bölüyle URL'ye benzeyen bir dizeye birleştirilir.

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Tokens related to the current page request.
tr: Mevcut sayfa talebiyle ilgili değişkenler.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Tokens related to the current date and time.
tr: Geçerli tarih ve saatle ilgili değişkenler.

en: Tokens related to URLs.
tr: URL'lerle ilgili değişkenler.

en: Array
tr: Dizi

en: Tokens related to arrays of strings.
tr: Dizelerin dizileriyle ilgili değişkenler.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
tr: Sayfalı listeleri görüntülerken mevcut sayfanın sayfa numarası.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: The value of a specific query string field of the current page.
tr: Geçerli sayfanın belirli bir sorgu dizesi alanının değeri.

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
tr: Protokol ve sondaki ters bölüyü içermeyen URL.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: The unaliased URL.
tr: Taklit edilmemiş URL.

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The URL of the menu link.
tr: Menü bağlantısının URL'si.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Parents
tr: Üst terimler

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
tr: Kökten başlayarak tüm menü bağlantısının üst öğelerinden oluşan bir dizi.

en: Root
tr: Kök

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: First
tr: Birinci

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: Last
tr: Son

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: Reversed
tr: Tersine

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: The array of keys of the array.
tr: Dizinin anahtar dizisi.

en: Imploded
tr: Gömülü

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
tr: Dizinin değerleri, her bir değer arasında özel bir dizeyle birleştirildi.

en: Value
tr: Değer

en: The specific value of the array.
tr: Dizinin belirli değeri.

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: Base name
tr: Baz adı

en: The base name of the file.
tr: Dosyanın temel adı.

en: The location of the file relative to the Backdrop root.
tr: Backdrop köküne göre dosyanın konumu.

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
tr: Sınıflandırma teriminin düzenleme sayfasının URL'si.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
tr: Kökten başlayarak tüm terimin üst öğelerinden oluşan bir dizi.

en: Root term
tr: Kök terim

en: The root term of the taxonomy term.
tr: Taksonomi teriminin kök terimi.

en: The human-readable name of the taxonomy vocabulary.
tr: Taksonomi sözlüğünün insanlar tarafından okunabilir adı.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
tr: Sözcük dağarcığının makine tarafından okunabilen benzersiz adı.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
tr: Sözcük dağarcığının düzenleme sayfasının URL'si.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists. If more than one parent exists, the first parent.
tr: Varsa, sınıflandırma teriminin üst terimi. Birden fazla ebeveyn varsa, ilk ebeveyn.

en: The user roles associated with the user account.
tr: Kullanıcı hesabıyla ilişkili kullanıcı rolleri.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili değişkenler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: Original @entity
tr: Özgün @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
tr: @Entity güncelleniyorsa veya kaydediliyorsa orijinal @entity verileri.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
tr: Aşağıdaki değişken veya değişkentürleri dizi olarak tanımlanmamıştır:

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
tr: Aşağıdaki değişken veya değişken türlerinde gerekli ad ve / veya açıklama bilgileri eksik:

en: The following token types do not have any tokens defined:
tr: Aşağıdaki değişken türlerinde tanımlanmış herhangi bir değişken yoktur:

en: The following token types are not defined but have tokens:
tr: Aşağıdaki değişken türleri tanımlanmamıştır ancak değişkenlere sahiptir:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
tr: Aşağıdaki değişken veya değişken türleri birden çok modül tarafından tanımlanır:

en: Backdrop CMS provides the ability to display error messages, which can be useful while a site is in development.
tr: Backdrop CMS, bir site geliştirilirken faydalı olabilecek hata mesajlarını görüntüleme yeteneği sağlar.

en: Display error messages
tr: Hata mesajlarını göster

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: CSS and JavaScript
tr: CSS ve JavaScript

en: Page and else
tr: Sayfa ve diğerleri

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Token registry
tr: Değişken kaydı

en: Update data
tr: Veriyi güncelle

en: Admin search
tr: Yönetici araması

en: Menu search
tr: Menü arama

en: Current anonymous / authenticated users
tr: Şu andaki kayıtsız / kayıtlı kullanıcılar

en: List additional actions
tr: Ek eylemleri listeleyin

en: Every
tr: Bütün

en: !title cache cleared.
tr: !title önbelleği temizlendi.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: @type field.
tr: @type alanı.

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Add URL redirect to this @type
tr: Bu @type URL yönlendirmesi ekleyin

en: From
tr: Kimden

en: Last accessed
tr: SON ERİŞİM

en: No URL redirects available.
tr: Kullanılabilir URL yönlendirmeleri yok.

en: Generate automatic URL alias
tr: Otomatik URL takma adı oluşturun

en: Uncheck this to create a custom alias below.
tr: Aşağıda özel bir takma ad oluşturmak için bunun işaretini kaldırın.

en: Configure URL alias patterns.
tr: URL takma adı modellerini yapılandırın.

en: Bold
tr: Koyu

en: Italic
tr: Eğik

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Bullet list
tr: Madde işaretli liste

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Redo
tr: İleri al

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: HTML block format
tr: HTML bloğu biçimi

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Styles
tr: Biçemler

en: Maximize
tr: Büyült

en: Separator
tr: Ayraç

en: Button separator
tr: Düğme ayırıcı

en: Enter caption text here.
tr: Buraya başlık metnini girin.

en: Formatting options
tr: Biçimlendirme seçenekleri

en: Editor
tr: Editör

en: The data-dialog-options property on this link is not valid JSON.
tr: Bu bağlantıdaki veri iletişim kutusu seçenekleri özelliği geçerli JSON değil.

en: Changed
tr: Değişti

en: Rich Text Editor, !label field
tr: Zengin Metin Düzenleyici, !label alanı

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Show all columns
tr: Tüm sütunları göster

en: Hide less important columns
tr: Daha az önemli olan sütunları gizle

en: No redirects
tr: Yönlendirme yok

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Toggle menu visibility
tr: Menü görünürlüğünü değiştir

en: Powered by <a href="@poweredby">Backdrop CMS</a>
tr: Backdrop CMS tarafından desteklenmektedir<a href="@poweredby"></a>

en: Admin content navigation tabs.
tr: Yönetici içeriği gezinme sekmeleri.

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Back tick
tr: Geri tik

en: Period
tr: Nokta

en: Hyphen
tr: Tire

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: Colon
tr: İki nokta

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Sol küme parantezi

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Sağ küme parantezi

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: At sign
tr: İşaretini

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: Slash
tr: Bölü

en: Backslash
tr: Tersbölü

en: System path
tr: Sistem yolu

en: Add a URL redirect from this page to another location
tr: Bu sayfadan başka bir yere URL yönlendirmesi ekleyin

en: Microsoft Office document icon
tr: MS Office belgesi simgesi

en: Office spreadsheet icon
tr: Office elektronik tablosu

en: Office presentation icon
tr: Office sunumu simgesi

en: PDF icon
tr: PDF simgesi

en: Movie icon
tr: Film simgesi

en: Audio icon
tr: İşitsel simgesi

en: Image icon
tr: Resim simgesi

en: Package icon
tr: Paket simgesi

en: HTML icon
tr: HTML simgesi

en: Plain text icon
tr: Basit metin simgesi

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
tr: Bu içerik türünün insan tarafından okunabilir adı. Bu metin, <em>İçerik ekle </em>sayfasındaki listenin bir parçası olarak görüntülenecektir . Bu ismin büyük harfle başlaması ve sadece harf, rakam ve boşluk içermesi önerilir. Bu isim benzersiz olmalıdır.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add content</em> page.
tr: Bu içerik türünü açıklayın. Metin, <em> İçerik ekle </em> sayfasında görüntülenecektir.

en: Publishing settings
tr: Yayınlama ayarları

en: Promote
tr: Destekle

en: Revision settings
tr: Revizyon ayarları

en: Show option to create new revisions
tr: Yeni revizyon oluşturma seçeneğini göster

en: Revisions allow content editors to view changes over time and revert changes if needed.
tr: Düzeltmeler, içerik editörlerinin zaman içindeki değişiklikleri görüntülemesine ve gerekirse değişiklikleri geri almasına olanak tanır.

en: Create new revision by default
tr: Varsayılan olarak yeni revizyon oluştur

en: Create new content
tr: Yeni içerik oluşturun

en: Edit own content
tr: Kendi içeriğinizi düzenleyin

en: Edit any content
tr: Herhangi bir içeriği düzenleyin

en: Delete own content
tr: Kendi içeriğinizi silin

en: Delete any content
tr: Herhangi bir içeriği silin

en: Display author and date information
tr: Yazar ve tarih bilgilerini görüntüleyin

en: Display the author picture
tr: Yazar resmini göster

en: Author picture will be included along with username and publish date, if provided.
tr: Yazar resmi, sağlanmışsa, kullanıcı adı ve yayın tarihi ile birlikte eklenecektir.

en: Open comments
tr: Yorumlar açık

en: Closed comments
tr: Yorumlar kapalı

en: Show comment replies in a threaded list
tr: Yorum yanıtlarını zincir halinde bir listede göster

en: Display pictures for comment authors
tr: Yorum yazarları için resimleri görüntüle

en: URL alias pattern
tr: URL takma adı kalıbı

en: Default URL alias pattern
tr: Varsayılan URL takma adı kalıbı

en: Browse available tokens
tr: Mevcut değişkenlere göz atın

en: Insert this token into your form
tr: Bu değişkeni formunuza ekleyin

en: First click a text field into which the token should be inserted.
tr: Önce, değişkenin ekleneceği bir metin alanına tıklayın.

en: less
tr: Daha az

en: Revisions enabled
tr: düzenleme etkinleştirildi

en: Revisions disabled
tr: düzenleme devre dışı bırakıldı

en: @count other roles
tr: @count rolleri say

en: No permissions set
tr: İzin belirlenmedi

en: No URL alias pattern set
tr: URL takma adı kalıbı belirlenmedi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Default (module-provided)
tr: Varsayılan (eklenti tarafından sağlanır)

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Clone
tr: Kopya

en: Displays
tr: Görünümler

en: No views match the search criteria.
tr: Arama kriterleriyle eşleşen görünüm yok.

en: Click on an item to configure that item's details.
tr: Bir öğenin ayrıntılarını yapılandırmak için bir öğeye tıklayın.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
tr: * Tüm değişiklikler geçici olarak saklanır. Değişikliklerinizi kalıcı hale getirmek için Kaydet'i tıklayın. Değişikliklerinizi iptal etmek için İptal'i tıklayın.

en: Change view name/description
tr: ADI / AÇIKLAMAYI GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİR

en: analyze view
tr: analizi inceleyin

en: clone view
tr: klon görünümü

en: reorder displays
tr: ekranları yeniden sırala

en: export view
tr: dışa aktarma görünümü

en: Add !display
tr: !display ekle

en: delete @display_title
tr: @display_title sil

en: disable @display_title
tr: @display_title'ı devre dışı bırak

en: Display name
tr: Görüntü Adı

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Exposed form
tr: Gösterilen Form

en: Other
tr: Diğer

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change the machine name of this display.
tr: Bu görüntünün makine adını değiştirin.

en: No comment
tr: Yorum yok

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Change the way content is formatted.
tr: İçeriğin biçimlendirilme şeklini değiştirin.

en: Change settings for this format
tr: Bu biçim için ayarları değiştir

en: Change the way each row in the view is styled.
tr: Görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şeklini değiştirin.

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change whether or not this display will use AJAX.
tr: Bu görüntünün AJAX kullanıp kullanmayacağını belirtin.

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
tr: Bağlamsal süzgeç özeti görüntülenirken ek dosyaların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirin.

en: Hide contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları gizle

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
tr: Bu görünüm için bağlamsal bağlantıların görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirtin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
tr: Bu görüntünün "devamı" bağlantısını sağlayıp sağlamayacağını belirtin.

en: Use aggregation
tr: Toplama kullan

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
tr: Alanların gruplanmasına ve toplanmasına (hesaplama) izin ver.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
tr: Sorgu eklentisi için gelişmiş ayarlar belirlenmesine izin ver

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: Field Language
tr: Alan Dili

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
tr: Çevirileri destekleyen tüm alanlar seçilen dilde görüntülenecektir.

en: Administer custom blocks
tr: Özel blokları yönetin

en: Synchronize, import, and export configuration
tr: Yapılandırmayı senkronize edin, içe aktarın ve dışa aktarın

en: Additional permissions are required based on what the fields are attached to (for example, <a href="@url">administer content types</a> to manage fields attached to content).
tr: Alanların eklenmesine bağlı olarak ek izinler gereklidir (örneğin, içeriğe ekli alanları yönetmek için <a href="@url"> içerik türlerini yönetmek </a>).

en: Access the manage files overview
tr: Dosyaları yönetmeye genel bakışa erişin

en: The <a href="@url">manage files overview page</a> shows all files uploaded to the site.
tr: <a href="@url"> Dosyaları yönetmeye genel bakış sayfası </a>, siteye yüklenen tüm dosyaları gösterir.

en: Delete any file
tr: Herhangi bir dosyayı silin

en: Allow deleting files directly from the manage files overview page.
tr: Dosyaları doğrudan yönetime genel bakış sayfasından silmeye izin verin.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
tr: <a href="@url">Metin formatları</a>na çeşitli filtreleri birlikte kullanarak metnin nasıl düzenleneceğini tanımlayın..

en: Upload images through editor dialogs
tr: Düzenleyici iletişim kutuları aracılığıyla resim yükleyin

en: Allow users with access to image dialogs to upload files.
tr: Görüntü iletişim kutularına erişimi olan kullanıcıların dosya yüklemesine izin verin.

en: Install and update modules, themes & layouts
tr: Modülleri, temaları ve düzenleri yükleyin ve güncelleyin

en: Allows the user to browse for and install new modules, themes and layouts.
tr: Kullanıcının yeni modüller, temalar ve düzenlere göz atmasına ve yüklemesine izin verir.

en: View any unpublished content
tr: Yayından kaldırılmış içeriği görüntüle

en: Administer URL alias patterns
tr: URL takma adı modellerini yönetin

en: Allows a user to configure patterns for automated URL aliases and bulk delete URL aliases.
tr: Bir kullanıcının, otomatik URL takma adları için kalıpları yapılandırmasına ve URL takma adlarını toplu olarak silmesine izin verir.

en: Notify of automatic URL alias changes
tr: Otomatik URL takma adı değişikliklerini bildirin

en: Determines whether or not users are shown a notice when an automatic URL alias changes.
tr: Otomatik bir URL takma adı değiştiğinde kullanıcılara bir uyarı gösterilip gösterilmeyeceğini belirler.

en: Administer URL redirects
tr: URL yönlendirmelerini yönetin

en: Use the administration pages
tr: Yönetim sayfalarını kullanın

en: %vocabulary: Edit terms
tr: %vocabulary: Şartları düzenleyin

en: %vocabulary: Delete terms
tr: %vocabulary: Şartları silin

en: Administer user account settings
tr: Kullanıcı hesabı ayarlarını yönetin

en: Manage settings that apply to all user accounts.
tr: Tüm kullanıcı hesapları için geçerli olan ayarları yönetin.

en: Administer views
tr: Görünümleri yönet

en: Access the views administration pages.
tr: Görünüm yönetim sayfalarına erişim.

en: Bypass views access control
tr: Görünüm erişim denetimini atla

en: Bypass access control when accessing views.
tr: Görünümlere erişirken erişim denetimini atla.

en: Administer Layouts
tr: Yerleşimleri Yönetin

en: Access administration bar
tr: Yönetim çubuğuna erişim

en: Display the administration bar at the top of each page.
tr: Her sayfanın üst kısmında yönetim çubuğunu görüntüleyin.

en: Flush caches
tr: Önbelleği temizle

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: Specify which display or custom url this display will link to.
tr: Bu görüntünün hangi görüntülü veya özel url'ye bağlanacağını belirtin.

en: Apply
tr: Uygula

en: Sort by
tr: Sıralama Yönü

en: Exposed form style
tr: Gösterilen form stili

en: Select the kind of exposed filter to use.
tr: Kullanılacak gösterilen süzgecin türünü seçin.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
tr: Bu gösterilen form stili için gösterilen form ayarları.

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
tr: Bu görüntüye eklenecek CSS sınıf ad(lar)ını değiştirin.

en: Theme
tr: Tema

en: Information
tr: Bilgi

en: Get information on how to theme this display
tr: Bu ekranın nasıl temalandırılacağı hakkında bilgi alın

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Block admin label
tr: Yönetici etiketini engelle

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Cache once for everything (global)
tr: Her şey için bir kez önbelleğe al (global)

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Block caching
tr: Önbelleğe almayı engelle

en: The selected style or row format does not utilize fields.
tr: Seçilen stil veya satır formatı alanları kullanmıyor.

en: And/Or, Rearrange
tr: Ve / Veya, Yeniden Düzenleyin

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: desc
tr: azalan

en: Auto preview
tr: Otomatik önizleme

en: Preview with contextual filters:
tr: Bağlamsal filtrelerle önizleme:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
tr: Bağlamsal filtre değerlerini "/" ile ayırın. Örneğin, %example.

en: Update preview
tr: Önizlemeyi güncelle

en: Remove group
tr: Grubu kaldır

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Revert to default
tr: Ön tanımlıya dön

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Customized for !bundle
tr: !bundle için özelleştirildi

en: Not customized for !bundle
tr: !bundle için özelleştirilmedi

en: Trimmed limit: @trim_length characters
tr: Kırpılan sınır: @trim_length karakterler

en: Floated: @side
tr: Kayan: @side

en: AJAX callback
tr: AJAX geri araması

en: Trimmed limit
tr: Kesilmiş sınır

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will be shorter than this character limit.
tr: Özet ayarlanmazsa, kesilen %label alanı bu karakter sınırından daha kısa olacaktır.

en: Enable @title
tr: @title'ı etkinleştir

en: Set @title as default
tr: @title öğesini varsayılan olarak ayarla

en: Interface translation
tr: ARAYÜZ çevirisi

en: not applicable
tr: geçerli değil

en: @translated/@total (@ratio%)
tr: @translated/@total (%@ratio)

en: - Any -
tr: Hiçbiri

en: Is one of
tr: birisidir

en: in
tr: içinde

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: not in
tr: içinde değil

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: empty
tr: boş

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: eşit değildir

en: Contains
tr: içeriyor

en: contains
tr: içeriyor

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: Starts with
tr: başladığı değer

en: begins
tr: başlangıcı

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Ends with
tr: bittiği değer

en: ends
tr: bitişi

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Update this item
tr: Bu öğeyi güncelle

en: Delete file(s)
tr: Dosyaları sil

en: Promote content
tr: İçeriği tanıtın

en: Remove promotion
tr: Promosyonu kaldır

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Update content URL alias
tr: İçerik URL takma adını güncelleyin

en: Update taxonomy term URL alias
tr: Sınıflandırma terimi URL takma adını güncelleyin

en: Update user URL alias
tr: Kullanıcı URL takma adını güncelleyin

en: Block user(s)
tr: Kullanıcıları engelle)

en: Unblock user(s)
tr: Kullanıcıların engellemesini kaldır

en: Cancel user account(s)
tr: Kullanıcı hesaplarını iptal edin

en: Add role "@label"
tr: @label rolünü ekleyin

en: Remove role "@label"
tr: @label rolünü kaldır

en: Execute
tr: çalıştır

en: The default front-end theme for Backdrop CMS, which can make a great base theme.
tr: Backdrop CMS için Harika bir temel tema oluşturabilen varsayılan ön tema.

en: The default administration theme for Backdrop CMS.
tr: Backdrop CMS için varsayılan yönetim teması.

en: Enter a part of the module name or description to filter.
tr: Filtrelenecek eklenti adının veya açıklamasının bir içeri girin.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations.
tr: Çoğu yönetim görevi ve diğer ortak hedefler için bir açılır menü sağlar.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
tr: CKEditor kullanarak zengin metin alanları için WYSIWYG düzenleme.

en: Makes date/time fields available.
tr: Tarih / saat alanlarını kullanılabilir hale getirir.

en: Defines an email field type.
tr: Bir e-posta alanı türü tanımlar.

en: API for managing entities like nodes and users.
tr: Düğümler ve kullanıcılar gibi varlıkları yönetmek için API.

en: Provides image manipulation tools and image field type.
tr: Görüntü işleme araçları ve görüntü alanı türü sağlar.

en: Lets you configure a number of languages to be used on your website.
tr: Web sitenizde kullanılacak birkaç dili yapılandırmanıza izin verir.

en: Provides a drag and drop page building tool.
tr: Sürükle ve bırak sayfa oluşturma aracı sağlar.

en: Defines simple link field types.
tr: Basit bağlantı alanı türlerini tanımlar.

en: Provides language negotiation functionality and user interface translation to languages other than English.
tr: İngilizce dışındaki dillere kullanıcı arabirimi çevirisi sağlar.

en: Provides a user interface for installing and updating modules, themes, and layouts.
tr: Eklentileri, temaları ve düzenleri yüklemek ve güncellemek için bir kullanıcı arabirimi sağlar.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
tr: Kullanıcıların eski URL'lerden yeni URL'lere yönlendirme yapmasına izin verir.

en: Enables the organization of content by category.
tr: İçeriğin kategoriye göre düzenlenmesini sağlar.

en: Checks for available updates.
tr: Mevcut güncellemeleri kontrol eder.

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or configure views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünümler oluşturamaz veya yapılandıramazsınız.

en: Categorization
tr: Sınıflandırma

en: There were no results.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: Weight for !title language detection method
tr: !title dili algılama yöntemi için ağırlık

en: Enable !title language detection method
tr: !title dili algılama yöntemini etkinleştirin

en: Enable interface translation to English
tr: Arayüzün İngilizceye çevirisini etkinleştir

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Backdrop locale database.
tr: Backdrop Locale veritabanınındaki tüm dizeleri içeren bir Gettext Portable Object Şablon (<em>.pot</em>) dosyası oluştur.

en: User accounts
tr: KULLANICI HESAPLARI

en: Functionality
tr: İşlevsellik (eklentiler)

en: Post
tr: Gönderi

en: Page components
tr: Sayfa bileşenleri

en: Displays the page title, local task tabs, local actions links, and messages.
tr: Sayfa başlığını, yerel görev sekmelerini, yerel eylem bağlantılarını ve mesajları görüntüler.

en: Developer version
tr: Geliştirici sürümü

en: Update checking is not available for your version of Backdrop.
tr: Backdrop sürümünüz için güncelleme denetimi mevcut değildir.

en: version @version available
tr: versiyon @version mevcut

en: URL aliases bulk actions
tr: URL takma adları toplu işlemler

en: Version: !version (<a href="!infourl">PHP information</a>)
tr: Sürüm: !version (<a href="!infourl"> PHP bilgileri </a>)

en: Enabled: !extensions
tr: Etkin: !extensions

en: !system version !version
tr: !system versiyon !version

en: MySQL Database
tr: MySQL Veritabanı

en: MySQL Database 4-byte UTF-8 support
tr: MySQL Veritabanı 4 bayt UTF-8 desteği

en: jQuery version !jqv / jQuery UI version !jquiv
tr: jQuery versiyon !jqv / jQuery UI versiyon !jquiv

en: Last run !time ago (<a href="@url">Run cron manually</a>)
tr: Son çalıştırma !time önce (<a href="@url"> cron'u manuel olarak çalıştır </a>)

en: Backdrop CMS update notifications
tr: Backdrop CMS güncelleme bildirimleri

en: If your site is in development, you might want to <a href="@url">enable the display of errors</a>.
tr: Siteniz geliştirme aşamasındaysa, <a href="@url"> hataların görüntülenmesini etkinleştirmek </a> isteyebilirsiniz.

en: Backdrop CMS core update status
tr: Backdrop CMS temel güncelleme durumu

en: No update data available.
tr: Mevcut güncelleme verisi yok.

en: Check manually for updates
tr: Güncellemeleri manuel olarak kontrol edin

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Backdrop. This directory must be relative to the Backdrop installation directory and be accessible over the web.
tr: Dışarıya açık dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Bu klasör mevcut ve Backdrop tarafından yazılabilir olmalıdır. Bu klasör Backdrop kurulum klasörüne göreli ifade edilir ve web üzerinde erişilebilir olmalıdır.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Backdrop and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
tr: Özel dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Backdrop tarafından yazılabilir ve web üzerinde erişilemez olmalıdır. Elkitabının <a href="@handbook">Özel dosyaların güvenliği hakkında daha fazla bilgi</a> bölümüne bakın.

en: Transliterate file names during upload
tr: Yükleme sırasında dosya adlarını çevirin

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility. If you enable this setting later, you may want to <a href="@transliteration">retroactively transliterate existing file names</a>.
tr: bu ayarı daha sonra etkinleştirirseniz, <a href="@transliteration"> mevcut dosya adlarını geriye dönük olarak değiştirmek </a> isteyebilirsiniz.

en: Transliterate the displayed file name
tr: Görüntülenen dosya adını çevirin

en: Enable to also convert the file name that is displayed within the site (for example, in link text).
tr: Site içinde görüntülenen dosya adını da dönüştürmek için etkinleştirin (örneğin, bağlantı metninde).

en: Lowercase transliterated file names
tr: Küçük harfle çevrilmiş dosya adları

en: Private local files served by Backdrop
tr: Backdrop tarafından sunulan özel yerel dosyalar

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter <code>about</code> for the about page.
tr: Bu içerik için alternatif URL. Sonunda eğik çizgi olmadan göreli bir yol kullanın. Örneğin, hakkında sayfası için yaklaşık girin.

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: deprecated
tr: kullanımdan kaldırıldı

en: Site status
tr: Site durumu

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>blog/my-first-post</code> could be created using the pattern <code>blog/[node:title]</code> if the title of the blog post was "My first post".
tr: Yeni sayfalarda, <em> simge </em> adı verilen joker karakterlere dayalı bir kalıpla eşleşen URL'ler olacaktır. Örneğin, blog gönderisinin başlığı "İlk yazım" ise <code> blog / ilk-postam </code> URL'si <code> blog / [node: title] </code> kalıbı kullanılarak oluşturulabilir ".

en: Install modules
tr: Eklentileri yükleyin

en: Most installed
tr: En çok yüklenen

en: Latest release
tr: En son sürüm

en: Sort by:
tr: Şuna göre sırala:

en: Showing @start to @finish of @total.
tr: @start to @finish of @total. Gösteriliyor

en: Last Updated: @date
tr: Son Güncelleme: @date

en: Add to Installation queue
tr: Kurulum kuyruğuna ekle

en: Installation queue
tr: Kurulum sırası

en: Installation queue is empty.
tr: Kurulum sırası boş.

en: Review and install
tr: İncele ve yükle

en: Clear
tr: Temizle

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: Clear queue
tr: Sırayı temizle

en: Remove from Installation queue
tr: Kurulum kuyruğundan kaldır

en: Select versions
tr: Sürümleri seçin

en: You're about to install:
tr: Yüklemek üzeresiniz:

en: Select release for @project
tr: @project için yayın seçin

en: change release
tr: sürümü değiştir

en: Learn how
tr: Nasıl öğrenilir

en: It is recommended that you back up your database and site before you continue. !link.
tr: Devam etmeden önce veritabanınızı ve sitenizi yedeklemeniz önerilir. !link.

en: Install dependencies
tr: Bağımlılıkları yükleyin

en: Enable themes
tr: Temaları etkinleştirin

en: Enable modules
tr: eklentileri etkinleştir

en: Installing projects
tr: Proje yükleme

en: Installing projects...
tr: Projeler yükleniyor ...

en: Installed @current out of @total.
tr: @total dışında @current yüklü.

en: Installation has encountered an error.
tr: Kurulum bir hatayla karşılaştı.

en: Browse more modules
tr: Daha fazla modüle göz atın

en: Successfully installed %project.
tr: %project Başarıyla yüklendi.

en: Installed %project...
tr: %project yüklendi ...

en: There was an error getting information for @module
tr: @module için bilgi alınırken bir hata oluştu

en: Installation finished successfully. All newly-added layout templates have been enabled and are available for use in your layouts. You can manage layout templates on the layouts !link page.
tr: Kurulum başarıyla tamamlandı. Yeni eklenen tüm düzen şablonları etkinleştirildi ve düzenlerinizde kullanıma hazır. Mizanpaj şablonlarını mizanpajlar !link sayfasından yönetebilirsiniz.

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: You have recently installed modules. <a href="@url">Continue to the enable page.</a>
tr: Yakın zamanda modüller yüklediniz. <a href="@url">Etkinleştirme sayfasına devam edin.</a>

en: Normal
tr: normal

en: Delete view
tr: Görünümü sil

en: Module, theme, and layout updates
tr: Modül, tema ve yerleşim güncellemeleri

en: You can find modules, themes, and layouts on <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
tr: Modülleri, temaları ve düzenleri <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a> adresinde bulabilirsiniz. Aşağıdaki dosya uzantıları desteklenir: %extensions.

en: Install projects by name
tr: Projeleri ada göre yükleyin

en: Names
tr: İsimler

en: Enter project names, one name per line. Names must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Her satıra bir ad olacak şekilde proje adlarını girin. Adlar yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içermelidir.

en: Upload a module, theme, or layout archive to install
tr: Yüklemek için bir modül, tema veya yerleşim arşivi yükleyin

en: Install themes
tr: Temaları yükle

en: The info file (%info_file) does not define a 'type' attribute.
tr: Bilgi dosyası (%info_file) bir 'tip' özniteliğini tanımlamıyor.

en: Project details
tr: Proje detayları

en: View on BackdropCMS.org
tr: BackdropCMS.org'da görüntüleyin

en: No blocks match your search.
tr: Aramanızla eşleşen blok yok.

en: Error installing %project. !message
tr: %project yüklenirken hata oluştu. !message

en: Error installing %project. Errors have been logged.
tr: %project yüklenirken hata oluştu. Hatalar günlüğe kaydedildi.

en: installer
tr: yükleyici

en: Center left
tr: Orta sol

en: Center right
tr: Orta sağ

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
tr: %derivative_path adresindeki türevsel resim oluşturulmak istenirken, %source_image_path adresindeki kaynak resim bulunamadı.

en: Influence
tr: Etki

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
tr: Etki, arama sonuçlarını sıralamakta kullanılan sayısal bir katsayıdır. Yüksek bir değer, ilgili etkenin arama sonuçlarına daha fazla etkisi olduğu, sıfır da bu etkenin yok sayıldığı anlamına gelir. Sayıları değiştirmek dizinin yeniden oluşturulmasını gerektirmez. Yapılan değişiklikler anında uygulanır.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
tr: Önbelleğe bir form kaydetmeye çalışırken form build-id'sinin uyuşmadığı farkedildi.

en: Link %label does not exist on @url_before
tr: %label bağlantısı @url_before adresinde yok

en: Invalid option %choice in %name element.
tr: Geçersiz seçenek %choice in %name öğesi.

en: The translation import failed because the file %filename could not be read.
tr: %filename dosyası okunamadığından çeviri içe aktarımı başarısız oldu.

en: Verify site requirements
tr: Site gereksinimlerini doğrulayın

en: Set up your database
tr: Veritabanınızı kurun

en: Configure your site
tr: Sitenizi yapılandırın

en: Check the messages and <a href="!url">try again</a>.
tr: Mesajları kontrol edin ve <a href="!url"> tekrar deneyin </a>.

en: In your %settings_file file you have configured @profile to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
tr: %settings_file dosyanızda, @profile'ı bir %driver sunucusu kullanacak şekilde yapılandırdınız, ancak PHP kurulumunuz şu anda bu veritabanı türünü desteklemiyor.

en: Learn how to install Backdrop in other languages
tr: Backdrop'i diğer dillerde nasıl kuracağınızı öğrenin

en: Backdrop already installed
tr: Backdrop zaten kurulu

en: To start over, you must empty your existing database.
tr: Baştan başlamak için mevcut veritabanınızı boşaltmanız gerekir.

en: To install to a different database, edit the <em>settings.php</em> file located in the root folder of this site.
tr: Farklı bir veritabanına kurmak için bu sitenin kök klasöründe bulunan <em> settings.php </em> dosyasını düzenleyin.

en: To install to a different database, edit the <em>settings.php</em> file corresponding to this site within the <em>sites</em> directory.
tr: Farklı bir veritabanına kurmak için, <em> sites </em> dizini içinde bu siteye karşılık gelen <em> settings.php </em> dosyasını düzenleyin.

en: To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/core/update.php">update script</a>.
tr: Mevcut bir kurulumu yükseltmek için <a href="@base-url/core/update.php"> güncelleme komut dosyasına </a> gidin.

en: View your <a href="@base-url">existing site</a>.
tr: <a href="@base-url"> Mevcut sitenizi </a> görüntüleyin.

en: Installing @profile
tr: @profile yükleniyor

en: The @profile installer could not find a settings.php file. Please place copy of this file into @file.
tr: @profile yükleyici bir settings.php dosyası bulamadı. Lütfen bu dosyanın bir kopyasını içine @file.

en: The @profile installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
tr: @profile yükleyici, yükleme işlemi sırasında %file yazma izni gerektirir. Dosya izinlerini nasıl vereceğinizden emin değilseniz, <a href="@handbook_url"> Kurulum Talimatları </a> sayfasına bakın.

en: Primary user account
tr: Birincil kullanıcı hesabı

en: Spaces are allowed. Punctuation is not allowed except for periods, pluses, hyphens, and underscores.
tr: Boşluklara izin verilir. Noktalar, artılar, treler ve alt çizgiler dışında noktalama işaretlerine izin verilmez.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="https://backdropcms.org">BackdropCMS.org</a>.
tr: Yüklenen bileşenler için güncellemeler ve önemli güvenlik sürümleri mevcut olduğunda sistem sizi bilgilendirecektir. Sitenizle ilgili anonim bilgiler <a href="https://backdropcms.org"> BackdropCMS.org </a> 'a gönderilir.

en: To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions to make it writable, or adjust the permissions on the parent directory to allow the installer to create it automatically. For more information, see the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
tr: Kuruluma devam etmek için, ya dizini oluşturun ve yazılabilir hale getirmek için izinlerini değiştirin ya da yükleyicinin onu otomatik olarak oluşturmasına izin vermek için üst dizindeki izinleri ayarlayın. Daha fazla bilgi için <a href="@handbook_url"> Kurulum Talimatları </a> sayfasına bakın.

en: The %directory directory must be completely empty to proceed with installation. Empty this directory or specify a different directory in settings.php.
tr: Kuruluma devam etmek için %directory dizinin tamamen boş olması gerekir. Bu dizini boşaltın veya settings.php'de farklı bir dizin belirtin.

en: Unable to initialize the staging configuration directory %directory.
tr: %directory Aşama yapılandırma dizini başlatılamıyor.

en: The staging directory %directory is not empty. If this is not intentional, empty the staging directory before using your site.
tr: Evreleme dizini %directory boş değil. Bu kasıtlı değilse, sitenizi kullanmadan önce hazırlama dizinini boşaltın.

en: The staging configuration location is not empty. If this is not intentional, empty the staging location before using your site.
tr: Aşama yapılandırma konumu boş değil. Bu kasıtlı değilse, sitenizi kullanmadan önce hazırlık konumunu boşaltın.

en: Database %database is not valid. Only use alphanumeric characters and underscores in the database name.
tr: %database Veritabanı geçerli değil. Veritabanı adında yalnızca alfanümerik karakterler ve alt çizgiler kullanın.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.
tr: Veritabanı sunucunuza bağlanılamadı. Sunucu aşağıdaki mesajı rapor eder: %error.

en: Is the database server running on %host?
tr: Veritabanı sunucusu %host üzerinde mi çalışıyor?

en: Is %database the correct database name?
tr: %database Doğru veritabanı adı mı?

en: Are the username and password correct?
tr: Kullanıcı adı ve şifre doğru mu?

en: MySQL Database name
tr: MySQL Veritabanı adı

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @profile site here.
tr: Bu veritabanını birden fazla uygulama paylaşacaksa, @profile siteniz için %prefix gibi bir tablo öneki girin.

en: Failed to open %settings. Check that this file exists and is writable by the web server then load this page again.
tr: %settings açılamadı. Bu dosyanın var olduğunu ve web sunucusu tarafından yazılabilir olduğunu kontrol edin ve ardından bu sayfayı tekrar yükleyin.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: !modules
tr: Aşağıdaki modüller gerekli ancak bulunamadı. Bunları <em> / modüller </em> gibi uygun modüller alt dizinine taşıyın. Eksik modüller: !modules

en: CKEditor is installed but not enabled on any formats. Visit the <a href="!url">text editors and formats configuration</a> to enable CKEditor on one or more formats.
tr: CKEditor kurulu ancak herhangi bir formatta etkin değil. CKEditor'ı bir veya daha fazla biçimde etkinleştirmek için <a href="!url"> metin düzenleyicileri ve biçimleri yapılandırmasını </a> ziyaret edin.

en: The <em>Primary navigation</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: <em> Birincil gezinme </em> menüsü, birçok sitede, genellikle bir üst gezinme çubuğunda olmak üzere sitenin ana bölümlerini göstermek için kullanılır.

en: The <em>Administration</em> menu contains links for administrative tasks and content entry.
tr: <em> Yönetim </em> menüsü, yönetim görevleri ve içerik girişi için bağlantılar içerir.

en: The <em>Account</em> menu contains links related to each user's account, as well as links to 'Log in' and 'Log out'.
tr: <em> Hesap </em> menüsü, her bir kullanıcının hesabıyla ilgili bağlantıların yanı sıra 'Oturum Aç' ve 'Oturumu Kapat' bağlantılarını içerir.

en: PHP hash extension
tr: PHP karma uzantısı

en: Version: !version
tr: Sürüm: !version

en: Your PHP installation is too old. Backdrop requires at least PHP %version.
tr: PHP kurulumunuz çok eski. Backdrop en az PHP %version gerektirir.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Backdrop requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
tr: <em>register_globals</em>etkin durumda. Backdrop'in çalışması için bu yapılandırma komutunun devre dışı bırakılması gerekmektedir. Siteniz <em>register_globals</em> etkin durumdayken güvenlik riski taşır. <a href="http://php.net/configuration.changes">Ayarların değiştirilmesi için gerekli adımlar</a> PHP el kitabında anlatılmaktadır.

en: Depending on your configuration, Backdrop can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
tr: Yapılandırmanıza bağlı olarak, Backdrop %memory_limit PHP bellek limiti ile çalışabilir. Ancak özellikle sitenizde çekirdek Backdrop kurulumuna ek olarak çeşitli eklentiler de kullanıyorsanız, PHP bellek limitini en az %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz tavsiye edilir.

en: Tokens
tr: tokens

en: Problems detected
tr: Algılanan sorunlar

en: Do not forget to <a href="@url">disable the display of errors</a> when you have finished testing and this site goes live.
tr: Testi bitirdiğinizde ve bu site yayına girdiğinde <a href="@url"> hataları göstermeyi devre dışı bırakmayı </a> unutmayın.

en: Theme debug
tr: Tema hata ayıklama

en: Theme debugging is currently enabled, and should be disabled on a live site. This setting can be changed using the <a href="!url">Devel module</a>.
tr: Tema hata ayıklaması şu anda etkin ve canlı bir sitede devre dışı bırakılmalıdır. Bu ayar, <a href="!url"> Devel modülü </a> kullanılarak değiştirilebilir.

en: Database tables need conversion
tr: Veritabanı tablolarının dönüştürülmesi gerekiyor

en: Your server supports this feature but not all tables have been converted to use it.
tr: Sunucunuz bu özelliği destekliyor ancak tüm tablolar onu kullanmak için dönüştürülmedi.

en: After making a database backup, you should <a href="@url">convert existing tables</a>.
tr: Bir veritabanı yedeklemesi yaptıktan sonra, <a href="@url"> mevcut tabloları dönüştürmelisiniz </a>.

en: Your first post!
tr: İlk gönderiniz!

en: This is your first post! You may edit or delete it.
tr: Bu ilk gönderiniz! Düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

en: This is a page with static content. You may edit or delete it.
tr: Bu, statik içeriğe sahip bir sayfadır. Düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

en: Use tags to group posts on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki gönderileri kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Upload an image to go with this post.
tr: Bu gönderiye uygun bir resim yükleyin.

en: Login
tr: Giriş

en: Apply pending updates
tr: Bekleyen güncellemeleri uygula

en: The action "@action" could not be executed because the function "@callback" could not be found.
tr: "@action" eylemi, "@callback" işlevi bulunamadığından yürütülemedi.

en: Stack overflow: recursion limit for actions_execute() has been reached. Stack is limited by %limit calls.
tr: Yığın taşması: action_execute() için özyineleme sınırına ulaşıldı. Yığın, çağrıların %limitiyle sınırlıdır.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
tr: Sunucuya bağlanırken hata oluştu. Sunucu aşağıdaki mesajı bildirir: !message Sunucunuza kod yükleme veya güncelleme konusunda daha fazla yardım için <a href="@handbook_url">Kurulum Talimatları</a> sayfasına bakın.

en: Unknown (@langcode)
tr: Bilinmeyen (@langcode)

en: Site is offline.
tr: Site çevrimdışı.

en: "@key" is an invalid render array key
tr: "@key" geçersiz bir oluşturma dizisi anahtarıdır

en: The path %path has been deprecated and will be removed in the next major release of Backdrop. This path was called from %referrer. It is recommended to remove it from any existing links.
tr: %path yolu kullanımdan kaldırıldı ve Backdrop'un bir sonraki ana sürümünde kaldırılacak. Bu yol %referrer tarafından çağrıldı. Mevcut bağlantılardan kaldırılması önerilir.

en: The configuration string could not be parsed.
tr: Yapılandırma dizesi ayrıştırılamadı.

en: config
tr: yapılandırma

en: Could not extract the archive @uri: @error
tr: @uri arşivi çıkarılamadı: @error

en: The date "!date" does not match the expected format.
tr: "!date" tarihi beklenen formatla eşleşmiyor.

en: No valid timezone name was provided.
tr: Geçerli bir saat dilimi adı sağlanmadı.

en: The second is missing.
tr: Saniye eksik.

en: The minute is missing.
tr: Dakika eksik.

en: The hour is missing.
tr: Saat eksik.

en: The day is missing.
tr: Gün eksik.

en: The month is missing.
tr: Ay eksik.

en: The year is missing.
tr: Yıl eksik.

en: The value @date does not match the expected format.
tr: @date değeri beklenen biçimle eşleşmiyor.

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
tr: Yıl geçersiz. Lütfen girişin dört hane içerdiğini kontrol edin.

en: The year is invalid.
tr: Yıl geçersiz.

en: The month is invalid.
tr: Ay geçersiz.

en: The day is invalid.
tr: Gün geçersiz.

en: The hour is invalid.
tr: Saat geçersiz.

en: The minute is invalid.
tr: Dakika geçersiz.

en: The second is invalid.
tr: Saniye geçersiz.

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

en: Hour
tr: saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

en: Minute
tr: dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye

en: Second
tr: Saniye

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan, belirtilen %file dosyası kopyalanamadı. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: The specified file %file could not be moved/copied because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
tr: Belirtilen %file adındaki dosya, o adda bir dosya olmadığı için taşınamadı/kopyalanamadı. Lütfen doğru dosya adını verdiğinizden emin olun.

en: The specified file %file could not be moved/copied because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
tr: Belirtilen %file adındaki dosya, hedef dizin düzgün yapılandırılmadığı için taşınamadı/kopyalanamadı. Bunun nedeni dosya veya dizin izinleri olabilir. Daha fazla bilgi için sistem kayıtlarına bakınız.

en: The file %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory.
tr: Belirtilen %file adındaki dosya, hedef dizinde o adda bir dosya var olduğu için taşınamadı/kopyalanamadı.

en: The specified file %file was not moved/copied because it would overwrite itself.
tr: Belirtilen %file adındaki dosya, kendisinin üzerine yazacağı için taşınamadı/kopyalanamadı.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan, belirtilen %file dosyası taşınamadı. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
tr: %file dosyası, karşıya yükleme için izin verilen %maxsize boyut üst sınırını aştığından kaydedilemedi.

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
tr: Karşıya yükleme tamamlanmadığından %file dosyası kaydedilemedi.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan dosya karşıya yüklenemedi.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed width of %width pixels.
tr: Resim, izin verilen maksimum genişliğe sığacak şekilde yeniden boyutlandırıldı: %width pixels.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed height of %height pixels.
tr: Resim, izin verilen maksimum yüksekliğe sığacak şekilde yeniden boyutlandırıldı: %height pixels.

en: The image is too small; the minimum width is %width pixels.
tr: Görüntü çok küçük; minimum genişlik %width pixels.

en: The image is too small; the minimum height is %height pixels.
tr: Görüntü çok küçük; minimum yükseklik %height pixels.

en: The image was rotated by @degrees degrees.
tr: Görüntü şu şekilde döndürüldü: @degrees derece.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan veriler kaydedilemedi. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası (%realpath) kopyalanamadı. Bu genellikle file_copy() işlevinin yanlış kullanılmasından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanır.

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası kopyalanmamadı. Bu genellikle file_copy() işlevinin yanlış kullanılmasından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanır.

en: File %file could not be moved/copied because it does not exist.
tr: %file adındaki dosya, var olmadığı için taşınamadı/kopyalanamadı.

en: File %file could not be moved/copied because the destination directory %destination is not configured correctly.
tr: %file adındaki dosya, hedef %destination dizini düzgün yapılandırılmadığı için taşınamadı/kopyalanamadı.

en: File %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
tr: Dosya %file % dosyası taşınamadı kopyalanamadı çünkü hedef dizinde bu isimde bir dosya zaten var (%directory)

en: File %file could not be moved/copied because it would overwrite itself.
tr: %file adındaki dosya, kendisinin üzerine yazacağı için taşınamadı/kopyalanamadı.

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası (%realpath) taşınamadı. Bu file_move() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası taşınamadı. Bu file_move() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

en: The specified file %file could not be moved to %destination.
tr: Belirtilen dosya %file taşınamadı %destination.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
tr: %path dosyası silinemedi çünkü böyle bir dosya yok.

en: The URL %url is not valid.
tr: %url URL geçerli değil.

en: %name must be a valid color.
tr: %name geçerli bir renk olmalı.

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
tr: İzin verilmeyen ya da yanlış biçimli HTML nedeniyle "%string" dizgesinin içe aktarımı atlandı.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
tr: Şu anda %language dili için bir çeviri var olmadığından, bu dil için JavaScript çeviri dosyası kaldırıldı.

en: The site is currently in maintenance mode.
tr: Site şu anda bakım modunda.

en: Go online.
tr: Çevrimiçi ol.

en: Info message
tr: Bilgi mesajı

en: Theme hook "@hook" not found.
tr: Tema kancası "@hook" bulunamadı.

en: The !element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
tr: !element-title aşağıdaki geçersiz belirteçleri kullanıyor: @invalid-tokens.

en: Top
tr: En üst

en: Bottom
tr: Alt

en: First Column
tr: İlk sütun

en: Second Column
tr: İkinci Sütun

en: Third Column
tr: Üçüncü Sütun

en: First Sidebar
tr: İlk Kenar Çubuğu

en: Second Sidebar
tr: İkinci Yan Çubuk

en: 1 column
tr: 1 sütun

en: 3/3/4 columns
tr: 3/3/4 sütun

en: Tryptych first
tr: Birinci Triptik

en: Tryptych second
tr: İkinci Triptik

en: Tryptych last
tr: Son Triptik

en: Footer first
tr: Birinci altbilgi

en: Footer second
tr: İkinci altbilgi

en: Footer third
tr: Üçüncü altbilgi

en: Footer fourth
tr: Dördüncü altbilgi

en: Footer bottom
tr: Alt bilgi

en: 2 columns
tr: 2 sütun

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: 2 columns flipped
tr: 2 sütun ters çevrildi

en: Fourth Column
tr: Dördüncü Sütun

en: Tryptych First
tr: Birinci Triptik

en: Tryptych Second
tr: İkinci Triptik

en: Tryptych Third
tr: Üçüncü Tryptych

en: Quarter First
tr: Birinci Çeyrek

en: Quarter Second
tr: İkinci Çeyrek

en: Quarter Third
tr: Üçüncü Çeyrek

en: Quarter Fourth
tr: Dördüncü Çeyrek

en: More tasks
tr: Daha fazla görev

en: Adjust top margin
tr: Üst kenarı ayarla

en: Shifts the entire site content down to make room for the administration bar. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration bar.
tr: Yönetim çubuğuna yer açmak için tüm site içeriğini aşağı kaydırır. Devre dışı bırakılırsa, mutlak veya sabit konumlu sayfa öğeleri yönetim çubuğu tarafından kapsanabilir.

en: Keep bar at top of page
tr: Çubuğu sayfanın üstünde tut

en: Displays the administration bar always at the top of the browser viewport, even when scrolling the page.
tr: Yönetim çubuğunu, sayfayı kaydırırken bile, her zaman tarayıcı görünüm penceresinin en üstünde görüntüler.

en: Enabled components
tr: Etkinleştirilmiş bileşenler

en: Icon menu
tr: İkon menüsü

en: Management menu
tr: Yönetim menüsü

en: Search bar
tr: Arama çubuğu

en: User counts
tr: Kullanıcı sayıları

en: Account links
tr: Hesap bağlantıları

en: These features will be enabled/visible in the administration bar. Untick the boxes to disable/hide them.
tr: Bu özellikler, yönetim çubuğunda etkinleştirilecek, (görünecektir.) Devre dışı bırakmak, (gizlemek) için kutuların işaretini kaldırın.

en: Admin bar settings
tr: Yönetici çubuğu ayarları

en: No custom blocks have been created yet.
tr: Henüz özel blok oluşturulmadı.

en: (source)
tr: (kaynak)

en: EDIT
tr: DÜZENLE

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translate '%name' block
tr: '%name' bloğunu çevir

en: No languages found to translate to.
tr: Çeviri yapılacak dil bulunamadı.

en: The block translation has been saved.
tr: Blok çevirisi kaydedildi.

en: Custom Blocks
tr: Özel Bloklar

en: A reusable custom block.
tr: Yeniden kullanılabilir bir özel blok.

en: Admin label
tr: Yönetici etiketi

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.
tr: Bu metin yalnızca yönetici arayüzlerinde kullanılır. Site ziyaretçilerine gösterilmeyecektir.

en: Admin description
tr: Yönetici açıklaması

en: A unique machine-readable name for this Block. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu Blok için makine tarafından okunabilen benzersiz bir ad. Yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içermelidir.

en: Display title
tr: Görünen başlık

en: The title of the block as shown to the user. This will affect all places where this block is used.
tr: Kullanıcıya gösterilen bloğun başlığı. Bu, bu bloğun kullanıldığı tüm yerleri etkileyecektir.

en: Block content
tr: İçeriği engelle

en: Translation notice
tr: Çeviri bildirimi

en: The settings in this form are for the source translation only. Translations may be modified on the <a href="!url">block's translation settings page</a>.
tr: Bu formdaki ayarlar yalnızca kaynak çevirisi içindir. Çeviriler, <a href="!url"> bloğun çeviri ayarları sayfasında </a> değiştirilebilir.

en: Make this block reusable
tr: Bu bloğu yeniden kullanılabilir hale getirin

en: This option may not be unchecked once enabled. You may configure or delete this reusable block from the !block_link page.
tr: Bu seçenek etkinleştirildikten sonra işaretlenmeyebilir. Bu yeniden kullanılabilir bloğu  !block_link sayfasından. yapılandırabilir veya silebilirsiniz.

en: Translate block
tr: Bloğu çevir

en: The book page associated with the node.
tr: Düğümle ilişkili kitap sayfası.

en: Book settings
tr: Kitap ayarları

en: Shows the table of contents expanded to the current page if viewing book content.
tr: Kitap içeriği görüntüleniyorsa, mevcut sayfaya genişletilmiş içindekiler tablosunu gösterir.

en: Book Navigation
tr: Kitapta Gezinme

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: The book the node is in.
tr: Düğümün bulunduğu kitap.

en: The weight of the book page.
tr: Kitap sayfasının ağırlığı.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
tr: Kitap sayfasının hiyerarşideki derinliği; en üst düzey kitapların derinliği 1'dir.

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: The order of pages in the book hierarchy.
tr: Kitap hiyerarşisindeki sayfaların sırası.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: Book parent
tr: Kitap kapsayıcı

en: Book root from current node
tr: Geçerli düğümden kitap kökü

en: Toolbar configuration
tr: Araç çubuğu yapılandırması

en: Image uploading
tr: Görüntü yükleme

en: File uploading
tr: Dosya yükleme

en: Style list
tr: Stil listesi

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one class on each line in the format: element.class|Label. Example: h1.title|Title.
tr: "Stiller" açılır menüsünde sağlanacak sınıfların listesi. Şu formatta her satıra bir sınıf girin: element.class | Etiket. Örnek: h1.title | Başlık.

en: Each style should be in your theme's main CSS as well as in your theme's ckeditor-iframe.css file.
tr: Her stil, temanızın ana CSS'sinde ve temanızın ckeditor-iframe.css dosyasında olmalıdır.

en: The CKEditor toolbar configuration could not be saved.
tr: CKEditor araç çubuğu yapılandırması kaydedilemedi.

en: The CKEditor list of styles is not formatted properly. Be sure to include one style per line, with the format "element.class|Label".
tr: CKEditor stil listesi düzgün biçimlendirilmemiştir. Her satıra "element.class | Label" biçiminde bir stil eklediğinizden emin olun.

en: Image uploading is not enabled for this text format.
tr: Bu metin biçimi için resim yükleme etkinleştirilmemiştir.

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Remove row
tr: Satırı kaldır

en: Add row
tr: Satır ekle

en: Active toolbar
tr: Etkin araç çubuğu

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: CKEditor Toolbar
tr: CKEditor Araç Çubuğu

en: If checked, a caption area will appear in the editor.
tr: İşaretlenirse, düzenleyicide bir başlık alanı görünecektir.

en: Upload image
tr: Resim yükle

en: User Interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Show group labels
tr: Grup etiketlerini göster

en: Hide group labels
tr: Grup etiketlerini gizle

en: Enter a label for this group. This will be used by screenreaders and other accessibility software.
tr: Bu grup için bir etiket girin. Bu, ekran okuyucular ve diğer erişilebilirlik yazılımları tarafından kullanılacaktır.

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Open preview in a new window
tr: Önizlemeyi yeni bir pencerede aç

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
tr: %name için geçerli bir onaltılı renk değeri girmeniz gerekir.

en: Title textfield
tr: Başlık metin alanı

en: A list of recent comments posted to the site.
tr: Siteye gönderilen son yorumların listesi.

en: Automatically close comments on old content
tr: Eski içerikle ilgili yorumları otomatik olarak kapatın

en: Close comments after
tr: Şundan sonra yorumları kapat:

en: days
tr: gün

en: People with the "Post comments" permission will be able to post comments.
tr: "Yorum gönderme" iznine sahip kişiler yorum gönderebilir.

en: People will not be able to post comments.
tr: İnsanlar yorum gönderemeyecek.

en: Hide existing comments.
tr: Mevcut yorumları gizle.

en: Automatically close comments @close-days days after the Authored on date
tr: Yazma tarihinden @close-days gün sonra yorumları otomatik olarak kapatın

en: If unchecked, comments will stay on until manually closed.
tr: İşaretli değilse, yorumlar manuel olarak kapatılana kadar açık kalacaktır.

en: The comment field "@name" cannot be added because the node type "@type" does not exist.
tr: "@name" yorum alanı eklenemiyor çünkü "@type" düğüm türü mevcut değil.

en: Automatically close comments after @number days
tr: @number gün sonra yorumları otomatik olarak kapat

en: No user
tr: Kullanıcı yok

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: Link this field to its comment
tr: Bu alanı yorumuna bağlayın

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Link field to the node if there is no comment.
tr: Yorum yoksa alanı düğüme bağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Use destination
tr: Hedef kullan

en: Add destination to the link
tr: Bağlantıya hedef ekleyin

en: Show teaser-style link
tr: Özet bilgi stili bağlantıyı göster

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
tr: Yorum bağlantısını, tam düğüm formu yerine standart düğüm bilgilerinde kullanılan formda gösterin.

en: Link this field to its user or an author's homepage
tr: Bu alanı kullanıcısına veya bir yazarın ana sayfasına bağlayın

en: Link this field to new comments
tr: Bu alanı yeni yorumlara bağla

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Display links
tr: Bağlantıları göster

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Use site default RSS settings
tr: Sitenin varsayılan RSS ayarlarını kullan

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: This form allows you to synchronize configuration between sites, such as in development, staging, and production servers. This page shows you the current differences between your current configuration and changes that have been staged for deployment.
tr: Bu form, geliştirme, hazırlama ve üretim sunucuları gibi siteler arasında yapılandırmayı senkronize etmenize olanak tanır. Bu sayfa, mevcut yapılandırmanız ile dağıtım için hazırlanmış değişiklikler arasındaki mevcut farkları gösterir.
    Konfigürasyon dosyaları sürüm kontrolünde olduğunda, her senkronizasyondan sonra hazırlama dizinini boşaltmamak tercih edilebilir. Config_sync_clear_staging ayarı settings.php'de devre dışı bırakılabilir. Hakkında daha fazlasını okuyun

en: There are no configuration changes currently staged. You may <a href="!export">export this site's configuration</a> or <a href="!import">import to stage new changes</a>.
tr: Şu anda hazırlanmış yapılandırma değişikliği yok. <a href="!export"> Bu sitenin yapılandırmasını dışa aktarabilir </a> veya <a href="!import"> yeni değişiklikleri hazırlamak için içe aktarabilirsiniz </a>.

en: View differences
tr: Farklılıkları görüntüle

en: Modified time
tr: Değiştirilme zamanı

en: The following configuration files could not be parsed, synchronization cannot proceed.
tr: Aşağıdaki yapılandırma dosyaları ayrıştırılamadı, senkronizasyona devam edilemiyor.

en: Import all
tr: Tümünü içe aktar

en: Another request may be synchronizing configuration already or a sync failed unexpectedly. Please wait a minute and try again.
tr: Başka bir istek, yapılandırmayı zaten senkronize ediyor olabilir veya bir senkronizasyon beklenmedik bir şekilde başarısız olabilir. Lütfen bir dakika bekleyin ve tekrar deneyin.

en: View changes of @config_file
tr: @config_file değişikliklerini görüntüle

en: Old
tr: Eskimiş

en: New
tr: Yeni

en: Back to "Synchronize configuration" page.
tr: "Yapılandırmayı senkronize et" sayfasına geri dön.

en: Close
tr: Kapat

en: This form may be used to generate a full export of your entire site's configuration. This configuration file should remain compressed when you upload it to the destination site.
tr: Bu form, sitenizin tüm yapılandırmasının tam bir dışa aktarımını oluşturmak için kullanılabilir. Bu yapılandırma dosyası, onu hedef siteye yüklediğinizde sıkıştırılmış kalmalıdır.

en: This form imports a site configuration archive from another site. Upload an export file below to stage the changes (you'll have a chance to review and confirm the changes first). To generate an export file, visit the <a href="!export">full export</a> page.
tr: Bu form, başka bir siteden bir site yapılandırma arşivini içe aktarır. Değişiklikleri aşamalı hale getirmek için aşağıya bir dışa aktarma dosyası yükleyin (önce değişiklikleri inceleyip onaylama şansınız olacak). Bir dışa aktarma dosyası oluşturmak için tam dışa aktarma sayfasını ziyaret edin.
    Yapılandırma dışa aktarma arşivinizi seçin

en: Select your configuration export archive
tr: Yapılandırma dışa aktarma arşivinizi seçin

en: This file should be a compressed archive with the extension "tar.gz".
tr: Bu dosya "tar.gz" uzantılı sıkıştırılmış bir arşiv olmalıdır.

en: Stage import
tr: İçe aktar

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is "@message".
tr: Hata mesajı "@message". Tar dosyasının içeriği çıkarılamadı.

en: The uploaded configuration matches the current site configuration exactly. No changes were made.
tr: Yüklenen yapılandırma, mevcut site yapılandırmasıyla tam olarak eşleşiyor. Bu nedenle hiç değişiklik yapılmadı.

en: Your configuration files were successfully uploaded. You may view the differences below. Import into your site by using the "Import all" button.
tr: Yapılandırma dosyalarınız başarıyla yüklendi. Aşağıdaki farklılıkları inceleyebilirsiniz. "Tümünü içe aktar" düğmesini kullanarak sitenize aktarın.

en: This form may be used to export a single configuration so that it may be imported on a different site. Select a configuration group and name to generate configuration for copy/paste.
tr: Bu form, farklı bir siteye aktarılabilmesi için tek bir konfigürasyonu dışa aktarmak için kullanılabilir. Kopyalama / yapıştırma için yapılandırma oluşturmak üzere bir yapılandırma grubu ve adı seçin.

en: Configuration group
tr: Yapılandırma grubu

en: Configuration name
tr: Yapılandırma adı

en: Exported configuration
tr: Dışa aktarılacak konfigürasyon

en: This form imports a single configuration file from another site. To generate an export, visit the <a href="!export">single export</a> page.
tr: Bu form, başka bir siteden tek bir yapılandırma dosyasını içe aktarır. Dışa aktarma oluşturmak için şu adresi ziyaret edin:<a href="!export">Dışarı aktar</a>

en: Paste your configuration here
tr: Yapılandırmayı buraya yapıştır

en: The configuration provided could not be parsed.
tr: Sağlanan yapılandırma ayrıştırılamadı.

en: The configuration could not be imported because the "_config_name" value is missing.
tr: "_config_name" değeri eksik olduğundan yapılandırma içe aktarılamadı.

en: The configuration could not be imported because no module could recognize the "@name" configuration name.
tr: Hiçbir modül (eklenti) "@name" yapılandırma adını tanıyamadığı için yapılandırma içe aktarılamadı.

en: The %name configuration was imported successfully.
tr: %name yapılandırması başarıyla içe aktarıldı.

en: File added
tr: Dosya eklendi

en: File removed
tr: Dosya silindi

en: Importing configuration
tr: Yapılandırma içe aktarılıyor

en: An error occurred while importing the configuration.
tr: Yapılandırma içe aktarılırken bir hata oluştu.

en: Configuration sync failed. Check that the configuration files are properly formatted.
tr: Yapılandırma senkronizasyonu başarısız oldu. Yapılandırma dosyalarının doğru biçimde biçimlendirildiğini kontrol edin.

en: Configuration sync failed. The following errors were reported:
tr: Yapılandırma senkronizasyonu başarısız oldu. Aşağıdaki hatalar bildirildi:

en: Configuration sync completed. @files configuration files synced.
tr: Yapılandırma senkronizasyonu tamamlandı. @files yapılandırma dosyaları senkronize edildi.

en: The configuration "@name" is not owned by any enabled module, so it cannot be deleted. If you have disabled this module, either <a href="!enable">enable the module</a> and try the import again, or <a href="!uninstall">uninstall the module entirely</a> to clean up left-over configuration.
tr: "@name" yapılandırması, etkinleştirilmiş herhangi bir modüle ait değildir, bu nedenle silinemez. Bu modülü devre dışı bıraktıysanız, <a href="!enable">modülü etkinleştirin</a> ve içe aktarmayı yeniden deneyin veya temizlemek için <a href="!uninstall">modülü tamamen kaldırın</a> yukarı kalan yapılandırma.

en: The configuration "@name" is not owned by any module. Try enabling the module that provides this configuration, then importing again.
tr: "@name" yapılandırması herhangi bir modüle ait değildir. Bu yapılandırmayı sağlayan modülü etkinleştirmeyi ve ardından tekrar içe aktarmayı deneyin.

en: Ungrouped
tr: gruplandırılmamış

en: The configuration "@file" must have the "@key" attribute specified.
tr: "@file" yapılandırması, belirtilen "@key" özniteliğine sahip olmalıdır.

en: The "@name_key" attribute has the value "@value", which does not match the file name "@file".
tr: "@name_key" niteliği, "@file" dosya adıyla eşleşmeyen "@value" değerine sahiptir.

en: The attributes for @list do not match the file name "@file".
tr: @list için öznitelikler "@file" dosya adıyla eşleşmiyor.

en: The configuration "@file" must have a "@key" attribute specified.
tr: "@file" yapılandırması, belirtilen bir "@key" özniteliğine sahip olmalıdır.

en: Configuration manager
tr: Yapılandırma yöneticisi

en: Allow users to send themselves a copy of the submission.
tr: Kullanıcıların kendilerine gönderimin bir kopyasını göndermelerine izin verin.

en: Include a 'Send yourself a copy' checkbox on site-wide and personal contact forms.
tr: Site genelinde ve kişisel iletişim formlarına, Kendinize bir kopyasını gönderin onay kutusu ekleyin.

en: Spam prevention
tr: Spam önleme

en: Email send limit
tr: E-posta gönderme sınırı

en: Limit to
tr: Şununla sınırla:

en: Email send time window
tr: E-posta gönderme zamanı

en: None (disabled)
tr: Yok (devre dışı)

en: messages per
tr: mesaj başına

en: Limit the amount of emails that can be sent from contact forms, from the same IP, within a specific window of time. This helps prevent malicious users from sending multiple emails.
tr: Belirli bir zaman aralığı içinde aynı IP'den iletişim formlarından gönderilebilecek e-posta miktarını sınırlayın. Bu, kötü niyetli kullanıcıların birden çok e-posta göndermesini önlemeye yardımcı olur.

en: The contact categories order has been saved.
tr: Kişi kategorileri sırası kaydedildi.

en: Add contact form category
tr: İletişim formu kategorisi ekleyin

en: webmaster@example.com
    sales@example.com
tr: webmaster@example.com¬
    mesaj@example.com

en: Contact form category %category has been saved.
tr: İletişim formu kategorisi %category kaydedildi.

en: Contact form category %category has been deleted.
tr: İletişim formu kategorisi %category silindi.

en: Contact categories
tr: İletişim kategorileri

en: Site-wide contact form.
tr: Site genelinde iletişim formu.

en: Contact Us
tr: Bize Ulaşın

en: Configure contact category
tr: Kişi kategorisini yapılandırın

en: Link to contact page
tr: İletişim sayfasına bağlantı

en: Provide a simple link to the user contact page.
tr: Kullanıcı iletişim bilgisi sayfasına giden basit bir bağlantı sağlar.

en: Link label
tr: Link etiketi

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Choose how users view dates and times:
tr: Kullanıcıların tarihleri ​​ve saatleri nasıl görüntüleyeceğini seçin:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
tr: Seçenek eklemek veya düzenlemek için <a href="@date-time-page"> Tarih ve saat ayarlarını </a> ziyaret edin.

en: Display:
tr: Görünüm

en: Both Start and End dates
tr: Başlangıç ve Bitiş tarihlerinin her ikisi

en: Start date only
tr: Sadece başlangıç tarihi

en: End date only
tr: Sadece bitiş tarihi

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: Multiple values:
tr: Birden çok değer:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
tr: Görüntülenecek belirli bir değer sayısı belirleyin veya tüm değerleri göstermek için boş bırakın.

en: starting from @isodate
tr: @isodate'den başlayarak

en: ending with @isodate
tr: @isodate ile biten

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
tr: YYYY-AA-GGTHH: MM: SS biçiminde belirli başlangıç ​​ve / veya bitiş tarihlerini belirleyin veya mevcut tüm tarihler için boş bırakın.

en: Show remaining days
tr: Kalan günleri göster

en: Interval
tr: Aralık

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
tr: "Zaman önce" dizesinde kaç zaman birimi gösterilmelidir.

en: Time ago (with "ago" appended)
tr: Belirli bir zaman önce (sonuna "önce" eklenmiş olarak)

en: Time hence
tr: Zamandan itibaren

en: Time hence (with "hence" appended)
tr: Belirli bir zamandan itibaren (sonuna "itibaren" eklenmiş olarak)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (ilerideki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (geçmişteki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
tr: Zaman aralığı (sonuna "önce/dolayı" eklenmiş olarak)

en: How to display the time ago or time hence for this field.
tr: Bu alan için zamanın veya dolayısıyla zamanın nasıl görüntüleneceği.

en: Display dates using the @format format
tr: @format biçimini kullanarak tarihleri ​​görüntüleyin

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
tr: Belirtilen biçim (@format) tanımlanmadığı için tarihleri ​​varsayılan biçimi kullanarak görüntüleyin

en: Display both Start and End dates
tr: Hem Başlangıç ​​hem de Bitiş tarihlerini görüntüleyin

en: Display Start date only
tr: Yalnızca Başlangıç ​​tarihini görüntüle

en: Display End date only
tr: Yalnızca Bitiş tarihini görüntüle

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
tr: @date1 ile başlayan, @date2 ile biten @count değerlerini göster

en: all
tr: hepsi

en: earliest
tr: en erken

en: latest
tr: En son

en: Show remaining days: @value
tr: Kalan günleri göster: @value

en: Display time ago, showing @interval units.
tr: @interval birimlerini göstererek zaman öncesini görüntüleyin.

en: Default date
tr: Varsayılan tarih

en: No default value
tr: Varsayılan değer yok

en: Now
tr: Şimdi

en: Relative
tr: Akraba

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
tr: "+90 gün" (alanın oluşturulduğu günden itibaren 90 gün) veya "+1 Cumartesi" (sonraki Cumartesi) gibi geçerli güne göre bir saat tanımlayın. Daha fazla ayrıntı için bkz. !strtotime.

en: Relative default value
tr: Göreceli varsayılan değer

en: Default end date
tr: Varsayılan bitiş tarihi

en: Same as Default date
tr: Varsayılan tarih ile aynı

en: Relative default value for end date
tr: Bitiş tarihi için göreli varsayılan değer

en: The Strtotime default value is invalid.
tr: Strtotime varsayılan değeri geçersiz.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
tr: Bitiş Tarihi için Strtotime varsayılan değeri geçersizdir.

en: Date entry options
tr: Tarih girişi seçenekleri

en: Select the preferred format for inputting dates.
tr: Tarihleri ​​girmek için tercih edilen biçimi seçin.

en: The selected format will determine the order of the date part fields.
tr: Seçilen format, tarih bölümü alanlarının sırasını belirleyecektir.

en: Custom input format
tr: Özel giriş biçimi

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like "m-d-Y H:i" (see <a href="http://php.net/date">http://php.net/date</a> for more details).
tr: Yukarıda seçilen giriş formatını geçersiz kılın. "M-d-Y H: i" gibi bir php tarih biçimi dizesi tanımlayın (daha fazla ayrıntı için <a href="http://php.net/date"> http://php.net/date </a> adresine bakın).

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

en: Within
tr: İçinde

en: The location of date part labels, like "Year", "Month", or "Day" . "Above" displays the label as titles above each date part. "Hidden" doesn't visually label any of the date parts.
tr: Tarih bölümü etiketlerinin konumu, örneğin "Year", "Month", or "Day" "Above" etiketi, her tarih bölümünün üzerinde başlıklar olarak görüntüler. "Hidden"herhangi bir tarih bölümünü görsel olarak etiketlemez.

en: Position of date part labels
tr: Tarih bölümü etiketlerinin konumu

en: Exclude wrapping fieldset
tr: Sarmalama alan kümesini hariç tut

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
tr: Lütfen özel bir tarih biçimi girin veya önceden ayarlanmış biçimlerden birini seçin.

en: End dates are used to collect duration, e.g. allow an event to start on September 15, and end on September 16.
tr: Bitiş tarihleri ​​süre toplamak için kullanılır, ör. bir etkinliğin 15 Eylül'de başlayıp 16 Eylül'de bitmesine izin verin.

en: Collect an end date
tr: Bir bitiş tarihi belirleyin.

en: Select the timezone handling method for this date field.
tr: Bu tarih alanı için saat dilimi işleme yöntemini seçin.

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi işleme

en: Cache dates
tr: Önbellek tarihleri

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
tr: Performansı artırmak için tarih alanları görüntülendikleri zaman değil yüklendikçe tarih nesneleri oluşturulabilir ve önbelleğe alınabilir.

en: Maximum dates per field
tr: Alan başına maksimum tarihler

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
tr: "0" olarak ayarlanırsa, her varlık üzerindeki tüm tarih değerleri önbelleğe alınacaktır. Çok sayıda birden çok veya yinelenen değer içeren alanlardaki her tarihi önbelleğe almanın, önbellek temizlendiğinde önemli bir performans düşüşü oluşturabileceğini unutmayın. Birden çok değer ve yinelenen alanlar için önerilen ayar, alan başına en fazla 4 değerdir.

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
tr: Saat ayrıntı düzeyi olmayan tarihler, herhangi bir saat dilimi işleme kullanmamalıdır.

en: The number of cache values must be a number.
tr: Önbellek değerlerinin sayısı bir sayı olmalıdır.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
tr: Önbellek değerlerinin sayısı 0 veya daha büyük bir sayı olmalıdır.

en: Site's time zone
tr: Sitenin saat dilimi

en: Date's time zone
tr: Tarihin saat dilimi

en: User's time zone
tr: Kullanıcının saat dilimi

en: No time zone conversion
tr: Saat dilimi dönüşümü yok

en: Starting year
tr: Başlangıç ​​yılı

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
tr: Göreceli bir değer (-9, +9) veya 2015 gibi mutlak bir yıl girin.

en: Ending year
tr: Bitiş yılı

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
tr: Başlangıç ​​yılı -9 biçiminde veya 1980 gibi kesin bir yıl olmalıdır.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
tr: Bitiş yılı +9 biçiminde veya 2030 gibi mutlak bir yıl olmalıdır.

en: Format: @date
tr: Biçim: @date

en: The value input for field %field is invalid:
tr: %field  Alan için değer girişi geçersizdir.

en: A valid date is required for %title.
tr: %title için geçerli bir tarih gereklidir.

en: %title is invalid.
tr: %title geçerli değil.

en: The value input for field %field is invalid.
tr: %field Alan için değer girişi geçersizdir.

en: Time for @label
tr: @label zamanı

[ctx: Sort order]
en: Date
tr: Bağlamdaki tarih: Sıralama düzeni

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş Tarihi

en: @field_name start date
tr: @field_name Başlangıç ​​tarihi

en: @field_name end date
tr: @field_name bitiş tarihi

en: A start date is required if an end date is supplied for field @field #@delta.
tr: @field #@delta Alan için bir bitiş tarihi sağlanmışsa bir başlangıç ​​tarihi gereklidir.

en: The dates are invalid.
tr: Tarihler geçersiz.

en: The end date must be greater than the start date.
tr: Bitiş tarihi, başlangıç ​​tarihinden büyük olmalıdır.

en: The start date is invalid.
tr: Başlangıç ​​tarihi geçersiz.

en: The end date is invalid.
tr: Bitiş tarihi geçersiz.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
tr: @field_name değerinde hatalar var #@delta:

en: There are errors in @field_name:
tr: @field_name'de hatalar var:

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Başlangıç tarihi' gerekiyor.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Bitiş tarihi' gerekiyor.

en: %time ago
tr: %time önce

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Date part
tr: Tarih bölümü

en: Date entry
tr: Tarih girişi

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Starting and ending year
tr: Başlangıç ​​ve bitiş yılı

en: Date settings
tr: Tarih ayarları

en: Undated
tr: Tarihsiz

en: @label -  start date (!name)
tr: @label - başlangıç ​​tarihi (!name)

en: @label -  start date
tr: @label - başlangıç ​​tarihi

en: @label - end date (!name:!column)
tr: @label - bitiş tarihi (!name: !column)

en: @label - end date:!column
tr: @label - bitiş tarihi:!column

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Date (!base_table)
tr: Tarih (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
tr: Herhangi bir Görünüm !base_table tarih alanını, herhangi bir ortak ISO tarih/dönem biçimini (yani YYYY, YYYY-AA, YYYY-AA-GG, YYYY-W99, YYYY-AA-GG--P3M, P90D, vb.) kullanarak bir tarih bağımsız değişkenine göre filtreleyin ).

en: Filter any Views !base_table date field.
tr: Herhangi bir Görünüm !base_table tarih alanını filtreleyin.

en: Date field(s)
tr: Tarih alanları

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
tr: Bu bağımsız değişkenle filtrelemek için bir veya daha fazla tarih alanı seçin.

en: OR
tr: VEYA

en: AND
tr: Ve

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
tr: Aynı sorguda birden çok tarih alanını işleme yöntemi. Eşleşen herhangi bir tarih alanına (tarih = alan_1 VEYA alan_2) sahip olan veya yalnızca seçili tüm tarih alanlarında (tarih = alan_1 VE alan_2) eşleşmeleri olan öğeleri döndür.

en: You must select at least one date field for this argument.
tr: Bu bağımsız değişken için en az bir tarih alanı seçmelisiniz.

en: Default format
tr: Varsayılan format

en: Date format options
tr: Tarih biçimi seçenekleri

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
tr: Bu bağımsız değişken için başlıklarda ve özet bağlantılarında kullanılan tarih biçimi. Varsayılan biçim, filtrenin ayrıntı düzeyine dayanır, yani ay: @example_month, gün: @example_day.

en: Custom summary date format
tr: Özel özet tarih biçimi

[ctx: datetime]
en: Week
tr: Hafta

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
tr: Varsayılanlarda, özetlerde ve gezinmede kullanılacak tarih değeri türünü seçin. Örneğin, 'ay' ayrıntı düzeyi, varsayılan tarihi geçerli aya ayarlayacak, özet görünümlerde aya göre özetleyecek ve tarih gezintisini kullanırken sonraki ve önceki aya bağlantı verecektir.

en: Use granularity from argument value
tr: Bağımsız değişken değerinden ayrıntı kullanın

en: If the granularity of argument value is different from selected, use it from argument value.
tr: Bağımsız değişken değerinin ayrıntı düzeyi seçilenden farklıysa, onu bağımsız değişken değerinden kullanın.

en: Date year range
tr: Tarih yıl aralığı

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
tr: Bu bağımsız değişken için izin verilen minimum ve maksimum yıl aralığını, '-3: +3' gibi mevcut yıldan -X: + X uzaklığı veya '2005: 2010' gibi mutlak minimum ve maksimum yıl olarak ayarlayın. Bağımsız değişken, aralığın dışındaki bir tarihe ayarlandığında, sayfa 'Sayfa bulunamadı (404)' olarak döndürülür.

en: Dates to compare
tr: Karşılaştırılacak tarihler

en: Start/End date range
tr: Başlangıç ​​/ Bitiş tarih aralığı

en: Only this field
tr: Sadece bu alan

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
tr: Seçilirse, görünüm 'Başlangıç' tarihi ile başlayan ve 'Bitiş' tarihi ile biten herhangi bir değerin görüntüleme kriterleriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edecektir. Aksi takdirde, görünüm özel olarak seçilmiş alanlarla sınırlı olacaktır. Bu filtreyi bir Takvimde kullanırken, Başlangıç ​​/ Bitiş aralığının tamamıyla karşılaştırmak önerilen ayardır. Başlangıç ​​/ Bitiş seçeneğini kullanırken, her ikisi de filtreye hem Başlangıç ​​hem de Bitiş alanlarını eklemek gerekli değildir.

en: Add multiple value identifier
tr: Birden çok değer tanımlayıcı ekleyin

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
tr: Hangi birden çok değer tarih alanının filtre ölçütlerini karşıladığını göstermek için görünüme bir tanımlayıcı ekleyin. Not: Bu seçenek, görünüme yinelenen değerler ekleyebilir. Bir Takvimde birden çok değer alanı kullanırken veya birden çok değer tarihinin düğüm görünümünün yalnızca görünüm filtreleriyle eşleşen değerleri görüntülemesini istediğinizde gereklidir.

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
tr: Tarih yılı aralığı -9: +9, 2005: 2010, -9: 2010 veya 2005: +9 biçiminde olmalıdır

en: Select date field(s) to filter.
tr: Filtrelenecek tarih alanlarını seçin.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
tr: Aynı sorguda birden çok tarih alanını işleme yöntemi. Herhangi bir eşleşen tarih alanına (tarih = alan_1 VEYA alan_2) sahip öğeleri veya yalnızca tüm seçili tarih alanlarında (tarih = alan_1 VE alan_2) eşleşmeleri olan öğeleri döndür.

en: You must select at least one date field for this filter.
tr: Bu filtre için en az bir tarih alanı seçmelisiniz.

en: Missing date fields!
tr: Eksik tarih alanları!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
tr: (@field) <strong> Exposed </strong> @widget @format

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Select
tr: seç

en: Popup
tr: Açılır

en: Date selection form element
tr: Tarih seçim formu öğesi

en: Filter granularity
tr: Ayrıntı düzeyini filtrele

en: Relative start date
tr: Göreli başlangıç ​​tarihi

en: Relative end date
tr: Göreli bitiş tarihi

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Select a date
tr: Bir tarih seçin

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
tr: Görünüm görüntülendiğinde göreceli tarihler hesaplanır. Örnekler: şimdi +1 gün, bugün 00:00, önümüzdeki hafta Pazartesi. <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php"> PHP belgelerinde daha fazla göreli tarih biçimi örneği </a>.

en: Relative start date not specified.
tr: Göreli başlangıç ​​tarihi belirtilmedi.

en: Relative end date not specified.
tr: Göreli bitiş tarihi belirtilmedi.

en: Relative date not specified.
tr: Göreli tarih belirtilmedi.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
tr: <strong> Görünür </strong> @widget @format

en: Please choose a year.
tr: Lütfen bir yıl seçin.

en: Please choose a month.
tr: Lütfen bir ay seçin.

en: Please choose a day.
tr: Lütfen bir gün seçin.

en: Please choose an hour.
tr: Lütfen bir saat seçin.

en: Please choose a minute.
tr: Lütfen bir dakika seçin.

en: Please choose a second.
tr: Lütfen bir saniye seçin.

en: Deleted User
tr: Silinmiş kullanıcı

en: User ID (deleted)
tr: Kullanıcı Kimliği (silindi)

en: This action will permanently delete the log messages from the database.
tr: Bu eylem, günlük mesajlarını veritabanından kalıcı olarak siler.

en: Database Logging
tr: Veritabanı Günlük Kaydı

en: "%mail" is not a valid email address
tr: "%mail" geçerli bir e-posta adresi değil

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: Display mode settings
tr: Ekran modu ayarları

en: Entity
tr: Nesne

en: Field %field
tr: %field Alanı

en: Use field label as title
tr: Alan etiketini başlık olarak kullan

en: The block title is displayed outside of the block content area.
tr: Blok başlığı, blok içerik alanının dışında görüntülenir.

en: Field label display
tr: Alan etiketi ekranı

en: The field label is displayed within the block content area.
tr: Alan etiketi, blok içerik alanında görüntülenir.

en: Field display format
tr: Alan görüntüleme biçimi

en: Skip the first @count item(s)
tr: İlk @count öğeyi atla

en: Trim the output values
tr: Çıktı değerlerini kırpın

en: Then display at most @count item(s)
tr: Ardından en fazla @count öğe göster

en: Enter 0 to display all items.
tr: Tüm öğeleri görüntülemek için 0 girin.

en: Reverse the output values
tr: Çıkış değerlerini ters çevirin

en: Display in reverse order
tr: Ters sırada göster

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: The field "@name" could not be created because it requires the "@module" module.
tr: "@name" alanı, "@module" modülünü gerektirdiği için yaratılamadı.

en: The field "@name" could not be created because a database table with the name "@table" already exists.
tr: "@name" alanı, "@table" adlı bir veritabanı tablosu zaten mevcut olduğu için oluşturulamadı.

en: The field "@name" already exists.
tr: "@name" alanı zaten var.

en: The field "@name" already exists, but it is inactive. To create a field with the same name, the configuration and data from the old field must be manually deleted.
tr: "@name" alanı zaten var, ancak etkin değil. Aynı ada sahip bir alan oluşturmak için, eski alandaki yapılandırma ve verilerin manuel olarak silinmesi gerekir.

en: The field "@name" could not be created because the field name may be no longer than 32 characters.
tr: Alan adı 32 karakterden uzun olamayacağı için "@name" alanı oluşturulamadı.

en: Cannot create a field with the name "@name", which is reserved by entity type @type.
tr: Varlık türü @type ile ayrılmış "@name" adlı bir alan oluşturulamaz.

en: The field instance "@label" of field "@field" cannot be saved because an instance of this field on the bundle "@bundle" does not exist.
tr: "@field" alanının "@label" alan örneği kaydedilemiyor çünkü "@bundle" paketinde bu alanın bir örneği mevcut değil.

en: The field instance "@label" does not specify an entity type.
tr: "@label" alan örneği bir varlık türü belirtmiyor.

en: The field instance "@label" does not specify a bundle type.
tr: "@label" alan örneği bir paket türünü belirtmiyor.

en: The field instance "@label" cannot be saved because the field "@name" does not exist.
tr: "@label" alan örneği kaydedilemiyor çünkü "@name" alanı mevcut değil.

en: The field instance "@label" on the type "@entity_type" is not allowed.
tr: "@entity_type" türündeki "@label" alan örneğine izin verilmez.

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: Field instances
tr: Alan örnekleri

en: Field display settings
tr: Alan görüntüleme ayarları

en: The field "@name" cannot be created because another field with the same name already exists. Delete the field manually before importing the new field.
tr: Aynı ada sahip başka bir alan zaten mevcut olduğundan "@name" alanı oluşturulamaz. Yeni alanı içe aktarmadan önce alanı manuel olarak silin.

en: The field instance "@label" cannot be created because the field type "@field" does not exist.
tr: "@label" alan örneği, "@field" alan türü olmadığı için oluşturulamıyor.

en: The field "@name" cannot be created because another field with the same name already exists and is a different type of field. The current type is "@current" and the imported type would be "@new". Delete the field manually before importing the new field.
tr: Aynı ada sahip başka bir alan zaten mevcut olduğu ve farklı bir alan türü olduğu için "@name" alanı oluşturulamaz. Geçerli tür "@current" ve içe aktarılan tür "@new" olacaktır. Yeni alanı içe aktarmadan önce alanı manuel olarak silin.

en: The field "@field" cannot be deleted through a configuration import. Delete the field manually first, then retry the import.
tr: "@field" alanı, yapılandırma içe aktarımı yoluyla silinemez. Önce alanı manuel olarak silin, ardından içe aktarmayı yeniden deneyin.

en: Field block
tr: Alan bloğu

en: Field from the available @type content.
tr: Kullanılabilir @type içeriğindeki alan.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: The %view_mode @entity_type @bundle display mode now uses custom display settings copied from the default display mode. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
tr: %view_mode @entity_type @bundle görüntüleme modu artık varsayılan görüntüleme modundan kopyalanan özel görüntü ayarlarını kullanıyor. <a href="@url"> Bunları yapılandırmak </a> isteyebilirsiniz.

en: Field SQL Storage
tr: Alan SQL Depolaması

en: Custom keys
tr: Özel anahtarlar

en: Customize keys
tr: Anahtarları özelleştirin

en: Customizing the keys will allow you to save one value internally while showing a different option to the user.
tr: Anahtarların özelleştirilmesi, kullanıcıya farklı bir seçenek gösterirken dahili olarak bir değer kaydetmenize olanak tanır.

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Multiple values will let users select multiple items in this list.
tr: Birden çok değer, kullanıcıların bu listeden birden çok öğe seçmesine izin verir.

en: List options one option per line.
tr: Seçenekler her satırda bir seçenek listeleyin.

en: Key-label pairs may be specified by separating each option with pipes, such as <em>key|label</em>.
tr: Anahtar etiket çiftleri, her seçenek <em> anahtar | etiket </em> gibi kollara ayrılarak belirtilebilir.

en: If the %toggle field is checked, key-label pairs may be specified by separating each option with pipes, such as <em>key|label</em>.
tr: %toggle alanı işaretlenirse, anahtar-etiket çiftleri, her seçenek <em> anahtar | etiket </em> gibi kollara ayrılarak belirtilebilir.

en: This field requires all specified keys to be integers.
tr: Bu alan, belirtilen tüm anahtarların tam sayı olmasını gerektirir.

en: Specify the keys that should be selected by default.
tr: Varsayılan olarak seçilmesi gereken anahtarları belirtin.

en: Multiple default values may be specified by separating keys with commas.
tr: Anahtarları virgülle ayırarak birden çok varsayılan değer belirtilebilir.

en: The key %key has been used multiple times. Each key must be unique to display properly.
tr: Anahtar %key birden çok kez kullanıldı. Her anahtarın düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için benzersiz olması gerekir.

en: The following keys have been used multiple times. Each key must be unique to display properly.
tr: Aşağıdaki anahtarlar birden çok kez kullanıldı. Her anahtarın düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi için benzersiz olması gerekir.

en: At least one option must be specified.
tr: En az bir seçenek belirtilmelidir.

en: The keys for the %title field must be integers.
tr: Anahtarlar %title alan tam sayı olmalıdır.

en: The %title field supports a maximum of @count options. Please reduce the number of options.
tr: %title alanı maksimum @count seçeneğini destekler. Lütfen seçeneklerin sayısını azaltın.

en: Option settings
tr: Seçenek ayarları

en: Custom keys have been specified in this list. Removing these custom keys may change way data is stored. Are you sure you wish to remove these custom keys?
tr: Bu listede özel anahtarlar belirtilmiştir. Bu özel anahtarların kaldırılması, verilerin depolanma şeklini değiştirebilir. Bu özel anahtarları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Normal entry
tr: Normal giriş

en: Manual entry
tr: Manuel giriş

en: Add new option
tr: Yeni seçenek ekle

en: Remove option
tr: Seçeneği kaldır

en: Manual default value
tr: Manuel varsayılan değer

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: No default
tr: Standart değil

en: The number of visible lines in the text area.
tr: Metin alanındaki görünür satırların sayısı.

en: This is an alias of @group: @field.
tr: @field, @group grubunun diğer adıdır.

en: Also known as: !also.
tr: Ayrıca: !also da bilinir.

en: @label (!name:language)
tr: @label (!name:dil)

en: @label:language
tr: @label:dil

en: Language - Appears in: @bundles.
tr: Dil - Şurada görünür: @bundles.

en: <No value>
tr: <No value> (Değer yok.)

en: Display list value as human readable
tr: Liste değerini insan tarafından okunabilir olarak görüntüle

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
tr: Alanı sıralamak için tıklanacak gerçek sütunu belirlemek için Stil: Tablo tarafından kullanılır. Varsayılan değer genellikle uygundur.

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
tr: İşaretlenirse, alan api sınıfları field.tpl.php (veya eşdeğeri) kullanılarak eklenecektir. CSS'niz bu sınıflara bağlı olmadığı sürece bu önerilmez. İşaretlenmezse şablon kullanılmayacaktır.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
tr: Bu seçeneğin işaretlenmesi, grup Görüntü Tipi ve Ayırıcı değerlerinin yok sayılmasına neden olur.

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
tr: İşaretlenirse, aynı satırda bu alan için birden çok değer gösterilir. İşaretlenmezse, bu alandaki her değer yeni bir satır oluşturur. Gruplama ölçütü kullanılıyorsa, bu ayarın geçerli olması için "Varlık Kimliğine" göre gruplama yaptığınızdan emin olun.

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Group column
tr: Gruplanacak sütun

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
tr: Yukarıda seçilen gruplama işlevini uygulamak için bu alanın sütununu seçin.

en: Group columns (additional)
tr: Gruplanacak sütunlar (ek)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
tr: Bu alanın sorguda içerilecek ve gruplama yapılacak ek sütunlarını seçin.

en: Raw @column
tr: İşlenmemiş @column

en: Configure field settings.
tr: Saha ayarlarını yapılandırın.

en: Configure instance settings.
tr: Örnek ayarlarını yapılandırın.

en: <strong>Display modes</strong> are variations of how an item can be displayed. Each @label display mode can be configured differently. For example: individual fields can be displayed using a different format, or hidden entirely.
tr: Görüntüleme modları, bir öğenin nasıl görüntülenebileceğinin varyasyonlarıdır. Her ekran modu farklı şekilde yapılandırılabilir. Örneğin: ayrı alanlar farklı bir format kullanılarak görüntülenebilir veya tamamen gizlenebilir.

en: !page: !teaser display
tr: !page: !teaser görüntüsü

en: There are no fields added yet. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
tr: Henüz hiçbir alan eklenmedi. <a href="@link"> Alanları yönet </a> sayfasında yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

en: There is data for this field in the database. Some field settings may no longer be changed.
tr: Veritabanında bu alan için veri var. Bazı saha ayarları artık değiştirilemeyebilir.

en: There was a problem removing the field %field from the %type content type.
tr: Alan %field %type içerik türünden kaldırırken bir sorun oluştu.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags <br />This field supports tokens.
tr: Düzenleme formunda bu alanın altındaki kullanıcıya sunma talimatları. <br /> İzin verilen HTML etiketleri: @tags <br /> Bu alan simgeleri destekler.

en: Limited
tr: Sınırlı

en: Number of values is required.
tr: Değer sayısı gereklidir.

en: Display mode label
tr: Görüntü modu etiketi

en: Saved the %view-mode display mode.
tr: %view-mode görüntüleme modu kaydedildi.

en: The <em>%view-mode</em> display mode has been customized in the following places:
tr: <em> %view-mode </em> görüntüleme modu aşağıdaki yerlerde özelleştirilmiştir:<em> %view-mode </em> görüntüleme modu aşağıdaki yerlerde özelleştirilmiştir:

en: Deleting a display mode will cause any content still using it to display using the <em>Default</em> settings.
tr: Bir görüntüleme modunun silinmesi, onu kullanmaya devam eden tüm içeriğin <em> Varsayılan </em> ayarlar kullanılarak görüntülenmesine neden olur.

en: Are you sure you want to delete the %view-mode display mode?
tr: %view-mode görüntüleme modunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleted the %view-mode display mode.
tr: %view-mode görüntüleme modu silindi.

en: The display mode %name can now be <a href="@url">customized</a>.
tr: %name görüntüleme modu artık <a href="@url"> özelleştirilebilir </a>.

en: The %view-mode display mode has been customized in the following places:
tr: %view-mode görüntüleme modu aşağıdaki yerlerde özelleştirilmiştir:

en: A reset will cause all customizations to be lost. The <em>Default</em> display mode will be used instead.
tr: Sıfırlama, tüm özelleştirmelerin kaybolmasına neden olur. Bunun yerine <em> Varsayılan </em> görüntüleme modu kullanılacaktır.

en: Are you sure you want to reset the %view-mode display mode?
tr: %view-mode görüntüleme modunu sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: The display mode %name will now use the <em>Default</em> settings.
tr: Görüntü modu %name artık <em> Varsayılan </em> ayarları kullanacaktır.

en: Display modes
tr: Görünüm modları

en: Used for all display modes which are not customized
tr: Özelleştirilmemiş tüm ekran modları için kullanılır

en: Uses the Default display mode
tr: Varsayılan görüntü modunu kullanır

en: Add, edit, and delete custom Display modes.
tr: Özel Görüntüleme modları ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Add display mode
tr: Görüntüleme modu ekle

en: Configure Display mode
tr: Ekran modunu yapılandırın

en: Delete Display mode
tr: Ekran modunu sil

en: Enable Display mode
tr: Ekran modunu etkinleştir

en: This option allows users to choose if the uploaded files should be shown or hidden when viewing the content.
tr: Bu seçenek, kullanıcıların içeriği görüntülerken yüklenen dosyaların gösterilip gösterilmeyeceğini seçmelerine olanak tanır.

en: This option sets the default behavior for uploaded files for this field. Users are still allowed to change this setting individually for each file before saving their content.
tr: Bu seçenek, bu alan için yüklenen dosyalar için varsayılan davranışı ayarlar. Kullanıcıların bu ayarı her dosya için ayrı ayrı değiştirmesine izin verilir ...

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
tr: Bu dosya mevcut dosyanın yerini alacak. Bu eylem geri alınamaz.

en: Destination
tr: Hedef

en: File: %title has been updated.
tr: Dosya: %title güncellendi.

en: Content referencing this file includes:
tr: Bu dosyaya referans veren içerik şunları içerir:

en: However, this content is either missing or you do not have access to it.
tr: Ancak, bu içerik ya eksik ya da ona erişiminiz yok.

en: This file has no known content referencing it, although it may still be in use.
tr: Bu dosya, hala kullanımda olsa da, ona referans veren bilinen bir içeriğe sahip değil.

en: Deleting this file may cause content to display improperly.
tr: Bu dosyanın silinmesi, içeriğin yanlış görüntülenmesine neden olabilir.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
tr: %title dosyasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %title has been deleted.
tr: %title silindi.

en: Return to the <a href="!url">manage files administration page</a>.
tr: <a href="!url"> dosya yönetim sayfasına </a> geri dönün.

en: No files have been selected for deletion.
tr: Silinmek üzere hiçbir dosya seçilmedi.

en: File: updated %title.
tr: Dosya: %title güncellendi.

en: Administrator deleted file %title.
tr: Yönetici %title dosyasını sildi.

en: Administrator deleted @count files.
tr: Yönetici @count dosyalarını sildi.

en: Images wider than !width pixels will be scaled down.
tr: !width Piksellerinden daha geniş resimler küçültülür.

en: Images taller than !height pixels will be scaled down.
tr: !height Piksellerden daha uzun resimler küçültülür.

en: Images larger than !size pixels will be scaled down.
tr: !size Piksellerden daha büyük resimler küçültülecektir.

en: Images must be at least !width pixels wide.
tr: Resimler en az !width piksel genişliğinde olmalıdır.

en: Images must be at least !height pixels tall.
tr: Resimler en az !height piksel uzunluğunda olmalıdır.

en: Images must be at least !min pixels.
tr: Resimler en az !min piksel olmalıdır.

en: If the need is indicated by EXIF data, the image will be rotated appropriately.
tr: İhtiyaç, EXIF ​​verileriyle belirtilirse, görüntü uygun şekilde döndürülecektir.

en: Manage or replace any file
tr: Herhangi bir dosyayı yönetin veya değiştirin

en: Allow managing of files from the files overview page.
tr: Dosyalara genel bakış sayfasından dosyaların yönetilmesine izin verin.

en: Invalid upload token.
tr: Geçersiz yükleme değişkeni.

en: Manage
tr: Yönet

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi, PHP-FPM ile mod_php veya Nginx ile PHP çalıştıran bir Apache sunucusu gerektirir.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php in Apache or with PHP-FPM and not as FastCGI.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi, PHP'nin FastCGI olarak değil, Apache'de mod_php ile veya PHP-FPM ile çalıştırılmasını gerektirir.

en: Client-side upload progress enabled
tr: İstemci tarafı yükleme ilerlemesi etkinleştirildi

en: Destination: @scheme
tr: Hedef: @scheme

en: The internal path (URI) of the file. May also display the file URL.
tr: Dosyanın dahili yolu (URI). Dosya URL'sini de görüntüleyebilir.

en: Manage link
tr: Bağlantıyı yönet

en: A link to edit the file entity.
tr: Dosya varlığını düzenlemek için bir bağlantı.

en: file from !field_name
tr: dosyadan !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
tr: Her bir @entity öğesini, dosyaya ayarlanan @field ile ilişkilendirin.

en: Detect if tar is part of the extension
tr: Uzantıda tar olup olmadığını algıla

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
tr: Önceki uzantının '.tar' olup olmadığına bakın ve öyleyse, ekleyin, böylece sadece 'gz' yerine 'tar.gz' veya 'tar.bz2' görürüz.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
tr: MIME metni yerine dosya tipini temsil eden bir simge görüntüle (örn. "image/jpeg")

en: Use full URL instead of file storage URI
tr: Dosya depolama URI yerine tam URL kullanın

en: An internal file path is usually <code>public://example.png</code>. Enabling this option will display the URL instead, such as <code>http://example.com/files/example.png</code>.
tr: Dahili bir dosya yolu genellikle <code> public: //example.png </code> şeklindedir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi bunun yerine <code> http://example.com/files/example.png </code> gibi URL'yi görüntüler.

en: Apply image style to URL
tr: URL'ye görüntü stilini uygulayın

en: Select an available image style and the URL will be modified.
tr: Kullanılabilir bir resim stili seçin ve URL değiştirilecektir.

en: Fallback format. Used if a role has access to no other formats.
tr: Geri dönüş biçimi. Bir rolün başka hiçbir biçime erişimi yoksa kullanılır.

en: Text editor
tr: Metin düzenleyici

en: Configure editor
tr: Düzenleyiciyi yapılandırın

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
tr: Metin düzenleyici sağlayan bir eklenti etkinleştirilmiş olmadığından bu seçenek devre dışı bırakılmıştır.

en: Updated text format %format.
tr: Metin formatı %format güncellendi.

en: Enable image uploads
tr: Görsel yüklenmesini etkinleştir

en: Enable image re-orientation
tr: Görüntü yeniden yönlendirmeyi etkinleştir

en: If EXIF data indicates the need, the image will be rotated appropriately before being saved.
tr: EXIF verileri ihtiyacı gösteriyorsa, görüntü kaydedilmeden önce uygun şekilde döndürülecektir.

en: File storage
tr: Dosya depolama

en: Storage: @name
tr: Depolama: @name

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini

en: A directory relative to the files directory where uploaded images will be stored.
tr: Yüklenen görüntülerin depolanacağı dosyalar dizinine göre bir dizin.

en: Maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
tr: Boş bırakılırsa, dosya boyutu PHP karşıya yükleme boyutu üst sınırı olan @size ile sınırlanır.

en: Maximum dimensions
tr: Boyut üst sınırı

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
tr: Bu boyuttan büyük görseller aşağıya ölçeklenir.

en: Enable file uploads
tr: Dosya yüklemelerini etkinleştirin

en: A directory relative to the files directory where uploaded files will be stored.
tr: Karşıya yüklenen dosyaların depolanacağı dosyalar dizinine göre bir dizin.

en: Edit image
tr: Resmi Düzenle

en: Insert image
tr: Resim ekle

en: Insert
tr: Ekle

en: Upload an image
tr: Bir görüntü yükle

en: Select from library
tr: Kitaplıktan seçin

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Image size
tr: Resim boyutu

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Align
tr: Hizalama

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Add a caption
tr: Bir başlık ekle

en: Insert link
tr: Bağlantı ekle

en: Link to existing content
tr: Mevcut içeriğe bağlantı

en: Upload a file and link to it
tr: Bir dosya yükleyin ve ona bağlantı verin

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: More information about text editors
tr: Metin düzenleyiciler hakkında daha fazla bilgi

en: The configuration "@file" could not be imported because the module "@module" that provides the filter "@filter" is not enabled.
tr: "@file" yapılandırması içe aktarılamadı çünkü "@filter" filtresini sağlayan "@module" modülü etkinleştirilmedi.

en: The configuration "@file" could not be imported because the filter "@filter" is not recognized. Be sure that the module providing this filter is enabled.
tr: "@file" yapılandırması, "@filter" filtresi tanınmadığından içe aktarılamadı. Bu filtreyi sağlayan modülün etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Upload files through editor dialogs
tr: Düzenleyici iletişim kutuları aracılığıyla dosya yükleyin

en: Allow users with access to editor dialogs to upload files.
tr: Düzenleyici iletişim kutularına erişimi olan kullanıcıların dosyaları yüklemesine izin verin.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized, add a couple blank lines.
tr: Satırlar ve paragraflar otomatik olarak tanınır. <br /> satır sonu, <p> paragraf ve </p> yakın paragraf etiketleri otomatik olarak eklenir. Paragraflar tanınmazsa, birkaç boş satır ekleyin.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
tr: Metin düzenleyici yapılandırmasına bağlı olarak şu etiketler otomatik olarak eklenmiş: <strong>@tag-list</strong>.

en: Configure image style %name
tr: Görüntü stilini yapılandırın %name

en: Save and add effects
tr: Kaydet ve efekt ekle

en: Enable upscaling
tr: Yükseltmeyi etkinleştirin

en: Allows images to be made larger than their original size.
tr: Görüntülerin orijinal boyutlarından daha büyük yapılmasına izin verir.

en: Current image: !link
tr: Mevcut resim: !link

en: Remove default image
tr: Varsayılan resmi kaldır

en: Maximum image dimensions
tr: Maksimum görüntü boyutları

en: Minimum image dimensions
tr: Minimum resim boyutları

en: Note that as with resizing, rotating images on upload will cause the loss of EXIF data in the image.
tr: Yeniden boyutlandırmada olduğu gibi, yüklemede resimleri döndürmenin, resimdeki EXIF ​​verilerinin kaybına neden olacağını unutmayın.

en: Float image
tr: Float görüntü

en: Display the image on the left or right, with the rest of the content wrapping around it.
tr: Görüntüyü solda veya sağda, içeriğin geri kalanı etrafına sararak görüntüleyin.

en: Storage state
tr: DEPOLAMA DURUMU

en: Invalid request.
tr: Geçersiz istek.

en: Image styles are not allowed to modify images generated by other styles.
tr: Görüntü stillerinin diğer stiller tarafından oluşturulan görüntüleri değiştirmesine izin verilmez.

en: Image generation throttled after reaching maximum.
tr: Maksimuma ulaştıktan sonra görüntü oluşturma yavaşladı.

en: Configure image style
tr: Görüntü stilini yapılandırın

en: Configure image effect
tr: Görüntü efektini yapılandırın

en: Configure an existing effect within a style.
tr: Bir stil içinde var olan bir efekti yapılandırın.

en: Your projects have been downloaded and updated.
tr: Projeleriniz indirildi ve güncellendi.

en: Encountered an error when trying to fetch results from @name. Error @code : @message
tr: @name'den sonuçlar almaya çalışırken bir hatayla karşılaşıldı. Hata @code: @message

en: Error installing projects.
tr: Projeler yüklenirken hata oluştu.

en: One or more themes were installed. You may enable them now.
tr: Bir veya daha fazla tema yüklendi. Bunları şimdi etkinleştirebilirsiniz.

en: There was an error while installing %project.
          !message
tr: %project yüklenirken bir hata oluştu.¬
          !message

en: Updates of Backdrop CMS core using the web interface are disabled.
tr: Web arayüzünü kullanan backdrop CMS çekirdeğinin güncellemeleri devre dışı bırakıldı.

en: Your server does not support updating modules, themes, and layouts from this interface. Instead, update modules, themes, and layouts by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
tr: Sunucunuz bu arabirimden modülleri, temaları ve yerleşimleri güncellemeyi desteklemiyor. Bunun yerine, <a href="@handbook_url"> el kitabında </a> açıklandığı gibi yeni sürümleri doğrudan sunucuya yükleyerek modülleri, temaları ve yerleşimleri güncelleyin.

en: Your server does not support installing modules, themes, and layouts from this interface. Instead, install modules, themes, and layouts by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
tr: Sunucunuz, bu arabirimden modülleri, temaları ve yerleşimleriyüklemeyi desteklemiyor. Bunun yerine modülleri, temaları ve yerleşimleri <a href="@handbook_url"> el kitabında </a> açıklandığı gibi doğrudan sunucuya yükleyerek kurun.

en: Sorry, none of the submitted names are valid.
tr: Üzgünüz, gönderilen isimlerin hiçbiri geçerli değil.

en: Sorry, the project server is offline.
tr: Üzgünüz, proje sunucusu çevrimdışı.

en: Sorry, the following projects were not recognized: %names
tr: Maalesef şu projeler tanınmadı: %names

en: The following projects are already installed: %names
tr: Aşağıdaki projeler zaten yüklü: %names

en: Sorry, none of the submitted names are valid projects.
tr: Üzgünüz, gönderilen isimlerin hiçbiri geçerli proje değil.

en: You must either provide project names, a URL, or upload an archive file to install.
tr: Yüklemek için proje adları, bir URL sağlamanız veya bir arşiv dosyası yüklemeniz gerekir.

en: Unable to retrieve Backdrop project from %url.
tr: %url adresinden Backdrop projesi alınamıyor.

en: Unable to save downloaded project into the temporary directory.
tr: İndirilen proje geçici dizine kaydedilemiyor.
    ▾ İlgili projeleri göster

en: Error installing / updating. Error: @error
tr: Yükleme / güncelleme hatası. Hata: @error

en: Permissions are not set up properly.
tr: İzinler düzgün ayarlanmamış.

en: Install layouts
tr: Yerleşimleri yükleyin

en: Install Dependencies
tr: Bağımlılıkları Yükle

en: Set themes
tr: Temaları ayarlayın

en: Could not fetch releases for project %project.
tr: %project proje için sürümler getirilemedi.

en: release notes
tr: sürüm notları

en: No releases data found for any of the selected projects.
tr: Seçilen projelerin hiçbiri için yayın verisi bulunamadı.

en: The themes you selected have been successfully installed. You may enable installed themes here or on the main !themes page.
tr: Seçtiğiniz temalar başarıyla yüklendi. Yüklü temaları buradan veya ana !themes sayfasından etkinleştirebilirsiniz.

en: Set as default theme
tr: Varsayılan tema olarak ayarla

en: Next: enable new modules
tr: Sonraki: yeni modülleri etkinleştirin

en: Finish
tr: Bitir

en: Requires version @version
tr: @version sürümünü gerektirir.

en: installed
tr: Kurulmuş

en: missing
tr: eksik

en: You may enable modules using the form below or on the main !link page.
tr: Aşağıdaki formu kullanarak veya Yönetim sayfasından eklentileri etkinleştirebilirsiniz.

en: Select which modules you would like to enable.
tr: Hangi modülleri etkinleştirmek istediğinizi seçin.

en: No new modules installed.
tr: Yüklü yeni modül yok.

en: Finish without enabling
tr: Etkinleştirmeden bitirin

en: Some modules are missing one or more dependencies and cannot be enabled. The checkboxes for these modules have been disabled.
tr: Bazı modüllerde bir veya daha fazla bağımlılık eksik ve etkinleştirilemiyor. Bu modüllerin onay kutuları devre dışı bırakıldı.

en: Installation is complete.
tr: • Kurulum tamamlandı.

en: Relevance
tr: İlgi düzeyi

en: Latest build
tr: En son yapı

en: Manual installation
tr: Manuel kurulum

en: Error: The project was not found.
tr: Hata: Proje bulunamadı.

en: Projects
tr: Projeler

en: Installer settings
tr: yükleyici ayarları

en: Install by names
tr: Adlara göre yükleyin

en: Install multiple projects by listing machine names.
tr: Makine adlarını listeleyerek birden fazla proje yükleyin.

en: Reset installer project list.
tr: Yükleyici proje listesini sıfırlayın.

en: Project Installer
tr: Proje Yükleyici

en: Custom language...
tr: Özel dil...

en: Use language codes as <a href="@w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
tr: Birlikte çalışabilirlik için <a href="@w3ctags"> W3C tarafından tanımlanan </a> dil kodlarını kullanın. <em> Örnekler: "en", "en-gb" ve "zh-hant". </em>

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
tr: <em>Özel dil ekle</em> seçeneğini kullanarak dil ayrıntılarını girin ve dili kaydedin.

en: The language %language (%langcode) already exists.
tr: %language (%langcode) dili zaten var.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
tr: Önceden tanımlı bir dili kaydetmek için <em>Dil ekle</em> düğmesini kullanın.

en: The language %language has been created and can now be used.
tr: %language dili oluşturuldu ve artık kullanılabilir.

en: Are you sure you want to delete the language %language?
tr: %language dilini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The %language (%langcode) language has been removed.
tr: %language (%langcode) dili kaldırıldı.

en: The %language (%langcode) language has been created.
tr: %language (%langcode) dili oluşturuldu.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
tr: %language (%langcode) dili güncellendi.

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onaylayın

en: Default layouts (used on all paths without a specific layout)
tr: Varsayılan yerleşimler (belirli bir yerleşim olmadan tüm yollarda kullanılır)

en: Visibility conditions
tr: Görünürlük koşulları

en: Enable Layout
tr: Yerleşimi Etkinleştir

en: Configure Layout
tr: Yerleşimi Yapılandır

en: Clone Layout
tr: Klon yerleşimi

en: Export Layout
tr: Yerleşimi dışa Aktar

en: Disable Layout
tr: Yerleşimi Devre Dışı Bırak

en: Delete Layout
tr: Yerleşimi Sil

en: Revert Layout
tr: Yerleşimi Geri Döndür

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: Layout name
tr: Yerleşim adı

en: Layout template
tr: Yerleşim şablonu

en: Check path
tr: Yolu kontrol et

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: The path entered will create a new page and disable the current "@old_path". If you intended to add a layout for "@old_path", use the path "@new_path" and add a URL path condition for "@old_path".
tr: Girilen yol yeni bir sayfa oluşturacak ve mevcut "@old_path" özelliğini devre dışı bırakacaktır. "@old_path" için bir düzen eklemeyi planladıysanız, "@new_path" yolunu kullanın ve "@old_path" için bir URL yolu koşulu ekleyin.

en: Add visibility condition
tr: Görünürlük koşulu ekleyin

en: Save layout
tr: Yerleşimi kaydet

en: Create layout
tr: Yerleşim oluştur

en: That path is currently assigned to be an alias for "@alias".
tr: Bu yol şu anda "@alias" için bir takma ad olarak atanmıştır.

en: <a href="!url">Delete the alias first</a>, then save this layout.
tr: <a href="!url"> Önce takma adı silin </a>, ardından bu yerleşimi kaydedin.

en: Layout changes discarded.
tr: Yerleşim değişiklikleri atıldı.

en: Layout created. Blocks may now be added to this layout.
tr: Yerleşim oluşturuldu. Artık bu Yerleşime bloklar eklenebilir.

en: Layout saved.
tr: Yerleşim kaydedildi.

en: The "@block" block may only be added once to this layout.
tr: "@block" bloğu bu yerleşime yalnızca bir kez eklenebilir.

en: The "@block" block must be added to this layout.
tr: Bu yerleşime "@block" bloğu eklenmelidir.

en: The "@block" block has incorrectly been positioned multiple times. This may indicate an incorrectly saved layout configuration.
tr: "@block" bloğu birden çok kez yanlış konumlandırılmış. Bu, yanlış kaydedilmiş bir yerleşim yapılandırmasını gösterebilir.

en: Layout content saved.
tr: Yerleşim içeriği kaydedildi.

en: Default page title
tr: Varsayılan sayfa başlığı

en: Custom page title
tr: Özel sayfa başlığı

en: Copy from block
tr: Bloktan kopyala

en: No title
tr: Başlık Yok

en: The page title will pull from a default source. For example: on the user account page, a username may be used.
tr: Sayfa başlığı varsayılan bir kaynaktan alınacaktır. Örneğin: kullanıcı hesabı sayfasında bir kullanıcı adı kullanılabilir.

en: Provide a custom page title for this layout.
tr: Bu yerleşim için özel bir sayfa başlığı sağlayın.

en: Copy the page title from a block for this layout.
tr: Bu yerleşim için bir bloktan sayfa başlığını kopyalayın.

en: Hide the page title for this layout.
tr: Bu yerleşim için sayfa başlığını gizleyin.

en: If left blank, a default title may be used.
tr: Boş bırakılırsa, varsayılan bir başlık kullanılabilir.

en: Block to copy
tr: Kopyalamayı engelle

en: The page title will be taken from this block's title.
tr: Sayfa başlığı bu bloğun başlığından alınacaktır.

en: Add block "!title"
tr: "!title" bloğunu ekleyin

en: Configure block "!title"
tr: "!title" blok yapılandırması.

en: Update block
tr: Bloğu güncelle

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Visibility conditions allow this block to be shown only in certain situations, such as for certain roles or types of content.
tr: Görünürlük koşulları, bu bloğun yalnızca belirli roller veya içerik türleri gibi belirli durumlarda gösterilmesine izin verir.

en: Block "@title" removed.
tr: "@title" bloğu kaldırıldı.

en: Configure visibility condition
tr: Görünürlük koşulunu yapılandırın

en: Add visibility condition for "!title" block
tr: "!title" bloğu için görünürlük koşulu ekleyin

en: Configure visibility condition for "!title" block
tr: "!title" bloğu için görünürlük koşulunu yapılandırın

en: Add visibility condition for "@title" layout
tr: "@title" yerleşimi için görünürlük koşulu ekleyin

en: Configure visibility condition for "@title" layout
tr: "@title" yerleşimi için görünürlük koşulunu yapılandırın

en: Visibility condition
tr: Görünürlük koşulu

en: Load condition
tr: Yük durumu

en: Save visibility condition
tr: Görünürlük koşulunu kaydedin

en: Configure condition "@condition" for "@title"
tr: "@title" için "@condition" koşulunu yapılandırın

en: Configure condition "@condition"
tr: "@condition" koşulunu yapılandırın

en: Layout "@title" enabled.
tr: "@title" yerleşimi etkinleştirildi.

en: Layout "@title" disabled.
tr: "@title" yerleşimi devre dışı bırakıldı.

en: No layouts specified to reorder.
tr: Yeniden sıralanacak yerleşim belirtilmedi.

en: Layouts at the same path are selected based on the first layout that matches its conditions. Reorder the layouts on this page to affect the layout that will be used first.
tr: Aynı yoldaki yerleşimler, koşullarına uyan ilk yerleşime göre seçilir. İlk kullanılacak yerleşimi etkilemek için bu sayfadaki yerleşimleri yeniden sıralayın.

en: Layout order saved.
tr: yerleşim sırası kaydedildi.

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
tr: Kilit temizlendi ve tüm değişiklikler iptal edildi. Şimdi bu sayfada değişiklik yapabilirsiniz.

en: Settings on this page are being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
tr: Bu sayfadaki ayarlar kullanıcı !user tarafından düzenleniyor ve bu nedenle başkaları tarafından düzenlenmesi engellendi. Bu kilit çok !age. <a href="!break">Bu kilidi kırmak</a> için burayı tıklayın.

en: This form has unsaved changes. Click "@button" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
tr: Bu formda kaydedilmemiş değişiklikler var. Değişiklikleri kalıcı yapmak için "@button" veya değişiklikleri iptal etmek için "İptal"e tıklayın.

en: Clone layout
tr: Klon yerleşim

en: Cloned layout @title created. You may now configure the cloned layout.
tr: Klonlanmış yerleşim @title oluşturuldu. Artık klonlanmış yerleşimi yapılandırabilirsiniz.

en: Delete layout @title?
tr: @title yerleşimi silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete this layout? Deleting a layout cannot be undone.
tr: Bu yerleşimi silmek istediğinizden emin misiniz? Bir yerleşimi silme geri alınamaz.

en: Delete layout
tr: Yerleşimi sil

en: Revert layout @title?
tr: Yerleşim @title geri döndürülsün mü?

en: Reverting the layout will delete any changes, reverting it to the original default layout provided by the %module module.
tr: Yerleşimi geri döndürmek, tüm değişiklikleri silecek ve %module modülü tarafından sağlanan orijinal varsayılan yerleşime geri dönecektir.

en: Revert layout
tr: Yerleşimi geri döndür

en: The layout has been deleted.
tr: Yerleşim silindi.

en: The layout has been reverted.
tr: Yerleşim geri alındı.

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
tr: Normal veya sekmeye ayarlanmışsa, menü öğesi için kullanılacak metni girin.

en: Insert item into an available menu.
tr: Mevcut bir menüye öğe ekleyin.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
tr: Menü seçimi, menü modülünün etkinleştirilmesini gerektirir.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
tr: Ağırlık ne kadar düşükse, o kadar yüksek / sola doğru görünür.

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: When providing a menu item as a default tab, the parent menu item of that tab must be specified. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this layout is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
tr: Varsayılan sekme olarak bir menü öğesi sağlarken, o sekmenin üst menü öğesi belirtilmelidir. Bazen ebeveyn zaten var olur, ancak diğer zamanlarda bir tane yaratmanız gerekir. Bir üst öğenin yolu, her zaman bırakılan son bölümle aynı yol olacaktır. yani, bu yerleşime giden yol <em> foo / bar / baz </em> ise, ana yol <em> foo / bar </em> olacaktır.

en: Parent item title
tr: Üst öğe başlığı

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin başlığını girin.

en: Parent item menu
tr: Üst öğe menüsü

en: Item weight
tr: Ürün Ağırlığı

en: Enter the weight of the menu item or tab. The lower the number, the earlier in the list it will be.
tr: Menü öğesinin veya sekmenin ağırlığını girin. Sayı ne kadar düşükse, listede o kadar üstte olacaktır.

en: Access conditions
tr: Erişim koşulları

en: Conditions set at the menu level will prevent access to the entire page and all layouts configured in it.
tr: Menü düzeyinde ayarlanan koşullar, tüm sayfaya ve içinde yapılandırılan tüm düzenlere erişimi engelleyecektir.

en: Save menu settings
tr: Menü ayarlarını kaydet

en: Menu settings saved for @path.
tr: @path için menü ayarları kaydedildi .

en: Menu item changes discarded.
tr: Menü öğesi değişiklikleri atıldı.

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: At least one layout template must be enabled.
tr: En az bir düzen şablonu etkinleştirilmelidir.

en: HTML element for inner wrapper
tr: İç sarmalayıcı için HTML öğesi

en: CSS classes for inner wrapper
tr: İç sarmalayıcı için CSS sınıfları

en: Separate multiple classes with spaces.
tr: Birden çok sınıfı boşluklarla ayırın.

en: Not in use
tr: Kullanımda değil

en: Provides a summary of all available blocks. The 'Usage' column shows which layout and region to which blocks are currently assigned in the format 'Layout name (region)'.
tr: Mevcut tüm blokların bir özetini sağlar. 'Kullanım' sütunu, 'Yerleşim adı (bölge)' formatında şu anda hangi blokların atanmış olduğunu gösterir.

en: There are no blocks.
tr: Blok yok.

en: No conditions set.
tr: Hiçbir koşul belirlenmedi.

en: Argument position
tr: Bağımsız değişken konumu

en: Position @index:
tr: konum @index:

en: No contexts
tr: Bağlam yok

en: Layout menu items
tr: Yerleşim menü öğeleri

en: Custom page title: %title
tr: Özel sayfa başlığı: %title

en: Title copied from the %block block
tr: Başlık %block bloğundan kopyalandı

en: Configure region
tr: Bölgeyi yapılandırın

en: Remove block
tr: Bloğu kaldır

en: Configure condition
tr: Koşulu yapılandırın

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Block title type
tr: Başlık türünü engelle

en: Custom title
tr: Özel Başlık

en: Broken block
tr: Kırık blok

en: This block requires the %module module. Either re-enable the module, or remove this block.
tr: Bu blok, %module modülünü gerektirir. Ya modülü yeniden etkinleştirin ya da bu bloğu kaldırın.

en: This block provided by the %module module is missing. The block has an identifier of %delta, which may have been deleted or is no longer valid.
tr: Bu blok, %module modül eksik. Bloğun bir tanımlayıcısı var %delta,silinmiş olabilir veya artık geçerli değildir.

en: Background image
tr: Arka plan görüntüsü

en: Background image, a Display title, or Block content must be provided.
tr: Arka plan resmi, bir Ekran başlığı veya Blok içeriği sağlanmalıdır.

en: If enabled, this block will be made reusable across different layouts and be listed in on the !block_link page.
tr: Etkinleştirilirse, bu blok farklı yerleşimlerde yeniden kullanılabilir hale getirilecek ve !block_link sayfasında listelenecektir.

en: Reusable blocks may also be translated.
tr: Yeniden kullanılabilir bloklar da çevrilebilir.

en: Internal name
tr: Dahili İsim

en: Admin label is required when making a block reusable.
tr: Bir bloğu yeniden kullanılabilir hale getirirken yönetici etiketi gereklidir.

en: An internal name is required when making a block reusable.
tr: Bir bloğu yeniden kullanılabilir hale getirirken dahili bir ad gereklidir.

en: The layout must have a name specified to save.
tr: Yerleşim , kaydetmek için belirtilmiş bir ada sahip olmalıdır.

en: Control access by @entity_type @bundle_label.
tr: @entity_type @bundle_label ile erişimi kontrol edin.

en: Control access by @entity_type @entity_id_key.
tr: @entity_type @entity_id_key ile erişimi kontrol edin.

en: Site language
tr: Site dili

en: Control access by the currently active interface language.
tr: Mevcut aktif arayüz diline göre erişimi kontrol edin.

en: User: Permission
tr: Kullanıcı: İzin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: User: Role
tr: Kullanıcı rolü

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: URL path
tr: URL yolu

en: Control access by the current path.
tr: Geçerli yoldan erişimi kontrol edin.

en: Entity is a specific type.
tr: Varlık belirli bir türdür.

en: @entity ID is NOT: @entity_id
tr: @entity kimliği: @entity_id DEĞİLDİR

en: @entity ID is: @entity_id
tr: @entity kimliği: @entity_id

en: Current path is
tr: Geçerli yol

en: Site language is any language
tr: Site dili herhangi bir dildir

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
tr: Yalnızca geçerli site dili seçilen dillerden biriyse geçin.

en: Reverse (NOT)
tr: Ters (DEĞİL)

en: Broken or missing access plugin
tr: Bozuk veya eksik erişim eklentisi

en: The class "@class" for the "@plugin" plugin could not be found.
tr: "@plugin" eklentisi için "@class" sınıfı bulunamadı.

en: Allow access on the following pages
tr: Aşağıdaki sayfalarda erişime izin ver

en: Allow access on all pages except the following pages
tr: Aşağıdaki sayfalar dışındaki tüm sayfalara erişime izin ver

en: Paths
tr: Yollar

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User has "@permission" permission.
tr: Kullanıcının "@permission" izni vardır.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
tr: Yalnızca seçilen izin bayrağına sahip kullanıcılar buna erişebilir.

en: User can have any role
tr: Kullanıcı herhangi bir role sahip olabilir

en: Unknown @type: @id
tr: Bilinmeyen @type: @id

en: @label from path (position @position)
tr: yoldan @label (konum @position)

en: Broken or missing context (@plugin)
tr: Bozuk veya eksik bağlam (@plugin)

en: Layout overrides path
tr: Yerleşim yolu geçersiz kılar

en: Page title settings
tr: Sayfa başlığı ayarları

en: The layout plugin "@plugin" could not been found to display the "@title" layout.
tr: "@plugin" yerleşim eklentisi, "@title" yerleşimini gösterecek şekilde bulunamadı.

en: No wrapper
tr: Sarıcı yok

en: Wrapper tag
tr: Sarmalayıcı etiketi

en: Wrapper classes
tr: Sarmalayıcı sınıfları

en: Heading level
tr: Başlık seviyesi

en: Heading classes
tr: Başlık sınıfları

en: Additional classes to be added to the block title.
tr: Blok başlığına eklenecek ek sınıflar.

en: Content tag
tr: İçerik etiketi

en: Content classes
tr: İçerik sınıfları

en: Additional classes to be added to the content within this block.
tr: Bu blok içindeki içeriğe eklenecek ek sınıflar.

en: Validate URL
tr: URL'yi doğrula

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
tr: İşaretlenirse, URL alanı doğrulama sırasında geçerli bir URL olarak doğrulanacaktır.

en: Optional URL
tr: İsteğe bağlı URL

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
tr: İşaretlenirse, URL alanı isteğe bağlıdır ve tek başına bir başlık göndermek kabul edilebilir. URL belirtilmezse, başlık düz metin olarak görüntülenecektir.

en: Optional Title
tr: İsteğe Bağlı Başlık

en: Required Title
tr: Gerekli başlık

en: Static Title
tr: Statik Başlık

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title.
tr: Bağlantı başlığı isteğe bağlıysa veya gerekliyse, son kullanıcıya bir alan görüntülenecektir. Bağlantı başlığı statikse, bağlantı her zaman aynı başlığı kullanacaktır.

en: Static title
tr: Statik başlık

en: This title will always be used if &quot;Static Title&quot; is selected above. The static title value may use tokens of any other entity field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
tr: Yukarıda "Statik Başlık" seçilirse bu başlık her zaman kullanılacaktır. Statik başlık değeri, değeri olarak başka herhangi bir varlık alanının değişkenlerini kullanabilir. Statik ve değişken tabanlı başlıklar, <em> güçlü </em>, <em> em </em>, <em> img </em>, <em> aralık </em> gibi çoğu satır içi XHTML etiketini içerebilir, vb.

en: Use field label for title label
tr: Başlık etiketi için alan etiketi kullanın

en: If checked, hides the label on the group of elements and instead uses the field label on the title element.
tr: İşaretliyse, öğe grubundaki etiketi gizler ve bunun yerine başlık öğesindeki alan etiketini kullanır.

en: Max length of title field
tr: Maksimum başlık alanı uzunluğu

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
tr: Başlık alanında bir maksimum uzunluk ayarlayın (yalnızca Bağlantı Başlığı isteğe bağlı veya gerekliyse geçerlidir). Maksimum sınır 255 karakterdir.

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Allow user-entered tokens
tr: Kullanıcı tarafından girilen değişkenlere izin ver

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the content form. This does not affect the field settings on this page, which always support tokens.
tr: İşaretlemek, kullanıcıların içerik formundaki URL'lere ve Başlıklara değişken girmesine izin verecektir. Bu, her zaman değişkenleri destekleyen bu sayfadaki alan ayarlarını etkilemez.

en: URL Display Cutoff
tr: URL Görünümü Kesme

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
tr: Kullanıcı bu bağlantı için bir başlık eklemiyorsa, başlık olarak URL kullanılacaktır. Bağlantı başlığı ne zaman kırpılmalı ve bir elips (…) ile bitirilmelidir? Sınır olmaması için boş bırakın.

en: Default (no target attribute)
tr: Varsayılan (hedef özellik yok)

en: Open link in window root
tr: Bağlantıyı pencere kökünde aç

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Allow the user to choose
tr: Kullanıcıya seçme izni ver

en: Link Target
tr: Bağlantı hedefi

en: Rel Attribute
tr: Rel Özniteliği

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
tr: Çıktığında, bu bağlantı bu rel özelliğine sahip olacaktır. En yaygın kullanım, bazı arama motorlarının girilen bağlantıları taramasını engelleyen <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow"> rel = "nofollow" </a> yöntemidir.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
tr: Yukarıda kurulu olduğu gibi koruyun (dokunulmamış / varsayılan)

en: Remove rel if given link is external
tr: Verilen bağlantı harici ise rel'i kaldır

en: Remove rel if given link is internal
tr: Verilen bağlantı dahiliyse rel'i kaldırın

en: Remove rel attribute automatically
tr: Rel özelliğini otomatik olarak kaldır

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
tr: Kullanıcı tarafından verilen bağlantı dahili / harici ise rel özniteliğinin otomatik olarak kaldırılması gerekiyorsa açın / kapatın

en: Allow the user to enter a custom link class per link
tr: Kullanıcının bağlantı başına özel bir bağlantı sınıfı girmesine izin ver

en: Additional CSS Classes
tr: Ek CSS Sınıfları

en: Add these classes on output (will be added to any user-provided classes). Multiple classes should be separated by spaces.
tr: Bu sınıfları çıktıya ekleyin (kullanıcı tarafından sağlanan herhangi bir sınıfa eklenecektir). Birden çok sınıf boşluklarla ayrılmalıdır.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
tr: Kullanıcının bağlantı "başlık" özelliği girmesine izin ver

en: Default link 'title' Attribute
tr: Varsayılan bağlantı "başlık" Özniteliği

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
tr: Çıktı alınırken, kullanıcı bir tane sağlamazsa ve bağlantı metninden farklı olduğunda bağlantılar bu "başlık" özniteliğini kullanır. Bağlantı uygunlukları için <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links"> WCAG 1.0 Yönergelerini </a> okuyun. değişken değerleri değerlendirilecektir.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
tr: Başlık statik bir değer ise varsayılan bir başlık sağlanmalıdır.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
tr: URL Görünen Kesme değeri sayısal olmalıdır.

en: The max length of the link title must be numeric.
tr: Bağlantı başlığının maksimum uzunluğu sayısal olmalıdır.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
tr: Bağlantı başlığının maksimum uzunluğu 255 karakterden fazla olamaz.

en: At least one title or URL must be entered.
tr: En az bir başlık veya URL girilmelidir.

en: The value %value provided for %field is not a valid URL.
tr: %field için sağlanan değer %value geçerli bir URL değil.

en: Titles are required for all links.
tr: Tüm bağlantılar için başlık gereklidir.

en: You cannot enter a title without a link url.
tr: Bağlantı url'si olmadan başlık giremezsiniz.

en: Open URL in a New Window
tr: URL'yi Yeni Bir Pencerede Aç

en: Link "title" attribute
tr: Bağlantı "başlık" özelliği

en: Custom link class
tr: Özel bağlantı sınıfı

en: Strip www. from domain
tr: Etki alanından www kaldır.

en: Leave www. in domain
tr: Etki alanında www bırakın.

en: Path prefix configuration
tr: Yol ön eki yapılandırması

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
tr: URL dil algılaması için yol öneki olarak kullanılacak dil kodları veya diğer özel metinler. Varsayılan dil için bu değer boş bırakılabilir. <strong> Bu değeri değiştirmek, mevcut URL'leri bozabilir. Üretim ortamında dikkatli kullanın. </strong> Örnek: Almanca için yol ön ek kodu olarak "deutsch" i belirtmek, "example.com/deutsch/contact" gibi URL'lerle sonuçlanır.

en: Domain configuration
tr: Etki alanı yapılandırması

en: The domain names to use for these languages. Leave blank for the default language. Use with caution in a production environment.<strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
tr: Bu diller için kullanılacak alan adları. Varsayılan dil için boş bırakın. Üretim ortamında dikkatli kullanın. <strong> Bu değeri değiştirmek, mevcut URL'leri bozabilir. Üretim ortamında dikkatli kullanın. </strong> Örnek: Almanca için dil etki alanı olarak "de.example.com" u belirtmek, "http://de.example.com/contact" gibi bir URL ile sonuçlanacaktır.

en: %language (%langcode) path prefix
tr: %language (%langcode) yol ön eki

en: %language (%langcode) domain
tr: %language (%langcode) etki alanı

en: The prefix may only be left blank for the default language.
tr: Önek yalnızca varsayılan dil için boş bırakılabilir.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
tr: %language ön eki %value benzersiz değil.

en: The domain may only be left blank for the default language.
tr: Alan adı yalnızca varsayılan dil için boş bırakılabilir.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
tr: %language ile ilgili etki alanı %value benzersiz değil.

en: Localize date format %format
tr: Tarih biçimini %format yerelleştir

en: Displayed as %date_format
tr: %date_format olarak görüntülenir

en: Date localizations saved.
tr: Tarih yerelleştirmeleri kaydedildi.

en: Switches the site language for the @type portions of the page.
tr: Sayfanın @type bölümleri için site dilini değiştirir.

en: The language the term is in.
tr: Terimin içinde bulunduğu dil.

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Native language
tr: Anadil

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
tr: Etkinleştirilirse, dilin yerel adı görüntülenecektir.

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Show menu in language
tr: Menüyü dilde göster

en: Show menu links for a given language. Menu links with the "All" language will be shown in every language.
tr: Belirli bir dil için menü bağlantılarını göster. "Tümü" dilli menü bağlantıları her dilde gösterilecektir.

en: - All (always shown) -
tr: Tümü (her zaman gösterilir) -

en: Set a language for this menu link. The menu link will only be visible in that language.
tr: Bu menü bağlantısı için bir dil ayarlayın. Menü bağlantısı yalnızca o dilde görünür olacaktır.

en: Return to the <a href="!url">content administration page</a>.
tr: <a href="!url">İçerik yönetimi sayfasına</a> dönün.

en: No content has been selected for deletion.
tr: Silinecek içerik seçilmedi.

en: Existing content
tr: Mevcut içerik

en: Displays content of node ID: @nid
tr: Düğüm kimliğinin içeriğini görüntüler: @nid

en: Use content title
tr: İçerik başlığını kullan

en: Link block title to full-page display of embedded content.
tr: Blok başlığını gömülü içeriğin tam sayfa görüntüsüne bağlayın.

en: Show the content title inside of the block.
tr: İçerik başlığını bloğun içinde gösterin.

en: Content title or ID
tr: İçerik başlığı veya kimliği

en: Show author and date information
tr: Yazar ve tarih bilgilerini göster

en: Include the links "add comment", "read more" etc.
tr: "Yorum ekle", "daha fazlasını oku" vb. Bağlantılarını ekleyin.

en: Sorry, no content matching <em>%title</em> was found.
tr: Maalesef <em> %title </em> ile eşleşen içerik bulunamadı.

en: Edit @type %title
tr: @type %title düzenle

en: Leave blank to use the current time.
tr: Geçerli saati kullanmak için boş bırakın.

en: Publish now
tr: Şimdi yayınlayın

en: Draft
tr: Taslak

en: Schedule for later
tr: Daha sonrası için planla

en: Publish on
tr: Üzerinde yayınla

en: @type has been unpublished. It is scheduled to be republished on @scheduled (@interval from now).
tr: @type yayımlanmadı. Yeniden yayınlanması planlanıyor @scheduled (@interval şu andan itibaren).

en: @type will be published on @scheduled (@interval from now).
tr: @type @scheduled (şu andan itibaren @interval) tarihinde yayınlanacaktır.

en: The preview ID is invalid or the stored preview has expired.
tr: Önizleme kimliği geçersiz veya depolanan önizlemenin süresi dolmuş.

en: This is a preview. Links within the page are disabled.
tr: Bu bir önizlemedir. Sayfadaki bağlantılar devre dışı bırakılır.

en: <strong>Changes are stored temporarily</strong>. Click <em>Save</em> to make your changes permanent, or click <em>Back to content editing</em> to make additional changes.
tr: <strong> Değişiklikler geçici olarak saklanır </strong>. Değişikliklerinizi kalıcı hale getirmek için <em> Kaydet </em> 'i veya ek değişiklikler yapmak için <em> İçerik düzenlemeye dön </em>' ü tıklayın.

en: Back to content editing
tr: İçerik düzenlemeye dön

en: Select a display mode
tr: Bir görüntüleme modu seçin

en: Switch
tr: Değiştir

en: Default URL alias pattern for %node_type (applies to all %node_type content types with blank URL alias patterns below)
tr: %node_type için varsayılan URL takma adı kalıbı (aşağıdaki boş URL takma adı kalıplarına sahip tüm %node_type içerik türleri için geçerlidir)

en: URL alias pattern for all %node_type URLs in %language
tr: %language tüm%node_type URL'leri için URL takma adı kalıbı

en: Updated alias for node @nid.
tr: @nid düğümü için güncellenmiş takma ad.

en: Show option for scheduling
tr: Planlama seçeneğini göster

en: Hide path display
tr: Yol görüntüsünü gizle

en: If enabled, this content can be placed as a block or within a listing but will not be accessible at its URL without proper permissions. This facilitates "hidden path" content that is meant to be embedded with other content and never on its own. Users who have the "View hidden paths" permission will still be able to visit the full page URL, while those without this permission will receive a "Page not found" error.
tr: Etkinleştirilirse, bu içerik bir blok olarak veya bir listenin içine yerleştirilebilir ancak uygun izinler olmadan URL'sinden erişilemez. Bu, asla kendi başına başka içerikle gömülmesi amaçlanan "gizli yol" içeriğini kolaylaştırır. "Gizli yolları görüntüle" iznine sahip olan kullanıcılar, tam sayfa URL'sini ziyaret etmeye devam edebilecekken, bu izne sahip olmayanlar "Sayfa bulunamadı" hatası alacaklardır.

en: Scheduled publish time cannot be in the past.
tr: Planlanan yayınlama zamanı geçmişte olamaz.

en: View hidden paths
tr: Gizli yolları görüntüle

en: View URL of content, overriding restriction on viewing content directly.
tr: İçeriğin doğrudan görüntülenmesine ilişkin kısıtlamayı geçersiz kılarak, içeriğin URL'sini görüntüleyin.

en: Content is promoted
tr: İçerik tanıtıldı

en: Content (node)
tr: İçerik (düğüm)

en: An RSS icon linking to available feeds.
tr: Mevcut beslemelere bağlantı veren bir RSS simgesi.

en: A list of recently published content.
tr: Yakın zamanda yayınlanan içeriğin listesi.

en: Embed existing node content as a block onto other pages
tr: Mevcut düğüm içeriğini bir blok olarak diğer sayfalara gömün

en: Choose the linked feed
tr: Bağlantılı feed'i seçin

en: Always show RSS link for promoted content
tr: Tanıtılan içerik için her zaman RSS bağlantısını göster

en: Show RSS link for the current page, if available
tr: Varsa, geçerli sayfa için RSS bağlantısını göster

en: Subscribe to promoted content
tr: Tanıtılan içeriğe abone olun

en: No content has been promoted yet.
tr: Henüz hiçbir içerik tanıtılmadı.

en: The field "@name" cannot be added because the node type "@type" does not exist.
tr: "@type" düğüm tipi mevcut olmadığı için "@name" alanı eklenemiyor.

en: The content type "@content_type" cannot be deleted with active content associated to it. Delete the content manually, then retry the import.
tr: "@content_type" içerik türü, kendisiyle ilişkilendirilmiş etkin içerikle silinemez. İçeriği manuel olarak silin, ardından içe aktarmayı yeniden deneyin.

en: Configure content type
tr: İçerik türünü yapılandır

en: Node autocomplete
tr: Düğüm otomatik tamamlama

en: Scheduled for @date
tr: @date için planlandı

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: The date content is scheduled to be published in the future.
tr: Tarih içeriğinin gelecekte yayınlanması planlanıyor.

en: Hidden path
tr: Gizli yol

en: Whether or not the content has a hidden path.
tr: İçeriğin gizli bir yolunun olup olmadığı.

en: Paths are hidden
tr: Yollar gizlendi

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
tr: Bazı rollerin içeriğe erişme izni yok; ancak %display görüntüsünün erişim denetimi yok.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
tr: %display görüntüsünün erişim denetimi yok; ancak, bu görüntü yayınlanan düğümler için süzgeç içermiyor.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
tr: %display görüntüsü yol olarak node/% düğümünü ayarladı. Bu istediğiniz sonucu üretmez. Düğüm görünümünün birden çok sürümünü istiyorsanız panelleri kullanın.

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Unknown content type
tr: Bilinmeyen içerik tipi

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Link this field to the original piece of content
tr: Bu alanı özgün içerik parçasına bağla

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
tr: Mutlak bağlantı çıktısı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin. Bağlantı hedefi olarak yolu kullanmak istiyorsanız (yukarıdaki "bu alanın çıktısını bağlantı olarak oluştur" kısmında olduğu gibi) zorunludur.

en: Link this field to its content revision
tr: Bu alanı içerik revizyonuna bağlayın

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Display field as the content type machine name.
tr: Alanı içerik türü makine adı olarak görüntüleyin.

en: exposed
tr: Gösterilen

en: Choose one or more content types to validate with.
tr: Doğrulamak için bir veya daha fazla içerik türü seçin.

en: Validate user has access to the content
tr: Kullanıcının içeriğe erişimi olduğunu doğrulayın

en: Access operation to check
tr: Denetlenecek erişim işlemi

en: Filter value format
tr: Değer biçimini filtrele

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Node IDs separated by , or +
tr: Veya + ile ayrılmış düğüm kimlikleri

en: Display comments
tr: Yorumları görüntüle

en: Edit URL alias %alias
tr: URL takma adını düzenleyin %alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: <code>node/28</code> or <code>taxonomy/term/1</code>.
tr: Takma ad vermek istediğiniz mevcut yolu belirtin. Örneğin: <code> düğüm / 28 </code> veya <code> taksonomi / terim / 1 </code>.

en: Specify an alternative path where this page will appear. Do not include a trailing slash.
tr: Bu sayfanın görüneceği alternatif bir yol belirtin. Sona bölü eklemeyin.

en: Save URL alias
tr: URL takma adını kaydedin

en: The path <code>@link_path</code> is either invalid or you do not have access to it.
tr: <code> @link_path </code> yolu ya geçersiz ya da ona erişiminiz yok.

en: URL patterns automatically alias new content based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>node/10</code> might be automatically aliased to <code>blog/my-first-post</code> using the pattern <code>blog/[node:title]</code>.
tr: URL kalıpları, <em> simge </em> adı verilen joker karakterlere göre yeni içeriğin takma adını otomatik olarak verir. Örneğin, <code> düğüm / 10 </code> URL'si, <code> blog / [node: title] </code> kalıbı kullanılarak otomatik olarak <code> blog / my-first-post </code> olarak adlandırılabilir. .

en: !label URL alias patterns
tr: !label URL takma adı kalıpları

en: Browse available tokens for @type.
tr: @type için mevcut değişkenlere göz atın.

en: Each of the fields below support tokens.
tr: Aşağıdaki alanların her biri değişkenleri destekler.

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display URL alias pattern changes (except during bulk updates).
tr: Görünen URL takma adı kalıbı değişiklikleri (toplu güncellemeler hariç).

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Leave case the same as source token values.
tr: Kaynak dizgelerindeki büyük-küçük harf yerleşimini aynen bırak

en: Change to lower case
tr: Küçük harfe çevir

en: Maximum URL alias length
tr: Maksimum URL takma adı uzunluğu

en: Maximum length of URL aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
tr: Oluşturulacak maksimum URL takma adı uzunluğu. 100 önerilen uzunluktur. @max, mümkün olan maksimum uzunluktur.

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Maximum text length of any component in the URL alias (e.g., <code>[title]</code>). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
tr: URL takma adındaki herhangi bir bileşenin maksimum metin uzunluğu (ör. <code> [başlık] </code>). 100 önerilen uzunluktur. @max, mümkün olan maksimum uzunluktur.

en: The action taken when an item already has a URL alias.
tr: Bir öğenin zaten bir URL takma adı olduğunda gerçekleştirilen işlem.

en: Create a new URL alias. Delete the old URL alias.
tr: Yeni bir URL takma adı oluşturun. Eski URL takma adını silin.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when a URL alias is deleted.
tr: <a href="!url"> Yönlendirme modülü ayarları </a>, bir URL takma adı silindiğinde bir yeniden yönlendirmenin oluşturulup oluşturulmayacağını etkiler.

en: Create a new URL alias. Replace the old URL alias with a redirect.
tr: Yeni bir URL takma adı oluşturun. Eski URL takma adını bir yeniden yönlendirme ile değiştirin.

en: Considering enabling the Redirect module on the <a href="!url">modules page</a> to create redirects when your aliases change.
tr: Takma adlarınız değiştiğinde yeniden yönlendirmeler oluşturmak için <a href="!url"> modüller sayfasındaki </a> Yönlendirme modülünü etkinleştirmeyi düşünün.

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Create a new URL alias. Leave the existing URL alias functioning.
tr: Yeni bir URL takma adı oluşturun. Mevcut URL takma adını çalışır durumda bırakın.

en: Do nothing. Leave the old URL alias intact.
tr: Hiçbir şey yapma. Eski URL takma adını olduğu gibi bırakın.

en: Transliterate prior to creating URL aliases
tr: URL takma adları oluşturmadan önce harf çevirin

en: Reduce URL alias characters to letters and numbers
tr: URL takma adı karakterlerini harflere ve sayılara azaltın

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation - use the punctuation section below.
tr: URL takma adından virgülle ayrılmış olarak çıkarılacak kelimeler. Noktalama işaretlerini kaldırmak için bunu kullanmayın - aşağıdaki noktalama bölümünü kullanın.

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
tr: <em> Kaldırılacak dizeler </em> alanı HTML içermemelidir. Bu alan için tüm WYSIWYG düzenleyicilerini devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the <code>[term:path]</code> token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
tr: @name ayırıcı olacak ve dizelerde karşılaşıldığında kaldırılacak şekilde yapılandırdınız. Bu, kalıplarınızda ve özellikle <code> [terim: yol] </code> simgesinde sorunlara neden olabilir. @name için eylemi muhtemelen "ayırıcıyla değiştir" olarak ayarlamalısınız.

en: !label URL aliases
tr: !label URL takma adları

en: All !label URL aliases
tr: Tüm !label URL takma adları

en: Update existing URL aliases
tr: Mevcut URL takma adlarını güncelleyin

en: All URL aliases
tr: Tüm URL takma adları

en: You must select an alias to update.
tr: Güncellemek için bir takma ad seçmelisiniz.

en: Bulk updating URL aliases
tr: URL takma adlarını toplu güncelleme

en: No new URL aliases to generate.
tr: Oluşturulacak yeni URL takma adı yok.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
tr: @operation, Bağımsız değişkenlerle: @args İşlenirken bir hata oluştu.

en: All %type aliases
tr: Tüm %typetakma adları

en: Delete all the following URL aliases?
tr: Aşağıdaki tüm URL takma adları silinsin mi?

en: All aliases for %type have been deleted.
tr: %type için tüm takma adlar silindi.

en: Aliases have been deleted: !type
tr: Takma adlar silindi: !type

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
tr: Takma ad %alias, dahili yolla aynı olduğu için yok sayılıyor.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
tr: %source için yeni takma ad %alias oluşturuldu, %old_alias değiştirildi.

en: Created new alias %alias for %source.
tr: %source için yeni takma ad %alias oluşturuldu.

en: The <em>Default URL alias pattern</em> field was left empty, so the generic pattern of <code>@pattern</code> will still be used. This can be changed on the <a href="!url">URL alias patterns</a> page.
tr: <em> Varsayılan URL takma adı kalıbı </em> alanı boş bırakıldı, bu nedenle genel <code> @pattern </code> kalıbı kullanılmaya devam edecek. Bu, <a href="!url"> URL takma adı kalıpları </a> sayfasında değiştirilebilir.

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>tags/environment</code> could be created using the pattern <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> if the vocabulary is named "Tags" and the term is named "Environment".
tr: Yeni sayfalarda, <em> simge </em> adı verilen joker karakterlere dayalı bir kalıpla eşleşen URL'ler olacaktır. Örneğin, URL <code> etiketleri / ortamı </code> c… olabilir

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>members/jane-doe</code> could be created using the pattern <code>members/[user:name]</code> if the user name is "Jane Doe".
tr: Yeni sayfalarda, <em> simge </em> adı verilen joker karakterlere dayalı bir kalıpla eşleşen URL'ler olacaktır. Örneğin, kullanıcı adı "Jane Doe" ise <code> members / jane-doe </code> URL'si <code> members / [user: name] </code> kalıbı kullanılarak oluşturulabilir.

en: Path settings
tr: Yol ayarları

en: !interval ago
tr: !interval önce

en: Last accessed on @date
tr: En son @date tarihinde erişildi

en: This redirect overrides an existing internal path.
tr: Bu yönlendirme, mevcut bir dahili yolu geçersiz kılar.

en: Add URL redirect.
tr: URL yönlendirmesi ekleyin.

en: Filter redirects
tr: Yönlendirmeleri filtrele

en: No redirects selected.
tr: Yönlendirme seçilmedi.

en: Redirect type
tr: Yönlendirme türü

en: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">More information about status codes</a>.
tr: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection" target="_balnk">Durum kodları hakkında daha fazla bilgi</a>

en: I understand the above warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
tr: Yukarıdaki uyarıları anlıyorum ve bu URL yönlendirmesini kaydetmeye devam etmek istiyorum

en: Save redirect
tr: Yönlendirmeyi kaydet

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
tr: Kaynak yolu bir URL parçası bağlantısı içeremez.

en: The source path !path is an existing URL alias. You may prefer to <a href="@url-alias">edit this URL alias</a> rather than using a redirect.
tr: Kaynak yolu !path mevcut bir URL takma adıdır. Yönlendirme kullanmak yerine <a href="@url-alias"> bu URL takma adını düzenlemeyi </a> tercih edebilirsiniz.

en: The source path !path is an existing path. Creating a redirect may make it inaccessible. You may prefer to <a href="@url-alias">create a URL alias</a> for this path rather than a redirect.
tr: Kaynak yolu !path mevcut bir yoldur. Yönlendirme oluşturmak, onu erişilemez hale getirebilir. Yönlendirme yerine bu yol için <a href="@url-alias"> bir URL takma adı oluşturmayı </a> tercih edebilirsiniz.

en: The redirect path %value is not valid.
tr: Yönlendirme yolu %value geçerli değil.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
tr: Temel kaynak yolu %source zaten yeniden yönlendiriliyor. <a href="@edit-page"> Mevcut yönlendirmeyi düzenlemek </a> istiyor musunuz?

en: The redirect has been saved.
tr: Yönlendirme kaydedildi.

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
tr: URL yeniden yönlendirmesini şuradan silmek istediğinizden emin misiniz? %source -e %redirect?

en: The redirect has been deleted.
tr: Yönlendirme silindi.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
tr: URL takma adları değiştirildiğinde otomatik olarak yeniden yönlendirmeler oluşturun.

en: Retain query string through redirect.
tr: Yönlendirme yoluyla sorgu dizesini koruyun.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %source_query they would be redirected to %redirect_query. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
tr: Örneğin, bir yönlendirme verildiğinde %source -e %redirect, bir kullanıcı ziyaret ederse %source_query yönlendirileceklerdir %redirect_query. Yeniden yönlendirmedeki sorgu dizeleri her zaman geçerli sorgu dizesine göre öncelikli olacaktır.

en: Redirect types
tr: Yönlendirme türleri

en: Show only common redirect types (301 and 302)
tr: Yalnızca genel yönlendirme türlerini göster (301 ve 302)

en: Show all redirect types (300, 301, 302, 303, 304, 305, and 307)
tr: Tüm yönlendirme türlerini göster (300, 301, 302, 303, 304, 305 ve 307)

en: Delete redirects that have not been accessed for
tr: İçin erişilmemiş yönlendirmeleri silin

en: Never (do not discard)
tr: Asla (atmayın)

en: Only redirects managed by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
tr: Yalnızca yönlendirme modülünün kendisi tarafından yönetilen yönlendirmeler silinecektir. Diğer modüller tarafından yönetilen yönlendirmeler tek başına bırakılacaktır.

en: Add URL redirect
tr: URL yönlendirmesi ekleyin

en: No 404 pages without redirects found.
tr: Yönlendirme içermeyen 404 sayfa bulunamadı.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
tr: Bu sayfa, 404 hatasıyla sonuçlanan ve henüz kendilerine herhangi bir yönlendirme atanmamış tüm yolları listeler.

en: Filter 404s
tr: 404'leri filtrele

en: Default (@default)
tr: Varsayılan (@default)

en: redirect
tr: yönlendir

en: @action @count redirects.
tr: @action @count yönlendirmeleri.

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
tr: Sayfayı kendisine yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Bu sonsuz bir döngü ile sonuçlanacaktır.

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
tr: %source kaynak yolu zaten yönlendiriliyor. <a href="@edit-page">Mevcut yönlendirmeyi düzenlemek</a> istiyor musunuz?

en: 300 - Multiple Choices
tr: 300 - Çoklu Seçenekler

en: 301 - Moved Permanently
tr: 301 - Kalıcı Olarak Taşındı

en: 302 - Found
tr: 302 - Bulundu

en: 303 - See Other
tr: 303 - Diğerlerini Gör

en: 304 - Not Modified
tr: 304 - Değiştirilmedi

en: 305 - Use Proxy
tr: 305 - Proxy Kullan

en: 307 - Temporary Redirect
tr: 307 - Geçici Yönlendirme

en: 302 - Moved Temporarily
tr: 302 - Geçici Olarak Taşındı

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
tr: Bu sayfa o dilde talep edilirken her zaman belirli bir dil için bir yönlendirme grubu kullanılır ve Tüm diller için ayarlanan yeniden yönlendirmelerden önceliklidir.

en: Redirect settings
tr: Yönlendirme ayarları

en: Edit redirect
tr: Yönlendirmeyi düzenle

en: Delete redirect
tr: Yönlendirmeyi sil

en: Text to display for edit links
tr: Bağlantıları düzenlemek için görüntülenecek metin

en: Text to display for delete links
tr: Bağlantıları silmek için görüntülenecek metin

en: If checked, this field will be made into a link.
tr: İşaretlenirse, bu alan bir bağlantı haline getirilecektir.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
tr: Bunu "bağlantı yolu"nda "bu alanı bağlantı olarak çıkar" bölümündeki gibi kullanmak istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekir.

en: Search items
tr: Ürün ara

en: Available search items
tr: Mevcut arama öğeleri

en: Several modules expose items to the search system. Use this setting to limit what can be searched.
tr: Birkaç eklenti, öğeleri arama sistemine sunar. Aranabilecekleri sınırlamak için bu ayarı kullanın.

en: Default search
tr: Varsayılan arama

en: Log all searches
tr: Tüm aramaları günlüğe kaydet

en: This setting may affect performance. Enable only if actively inspecting logs of search queries.
tr: Bu ayar performansı etkileyebilir. Yalnızca arama sorgularının günlükleri aktif olarak inceleniyorsa etkinleştirin.

en: Indexing
tr: indeksleme

en: Number of items to index during cron runs:
tr: Cron çalıştırmaları sırasında dizine eklenecek öğe sayısı:

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors while indexing.
tr: Bir <a href="@cron">cron bakım görevinin</a> her geçişinde dizine eklenen maksimum öğe sayısı. Gerekirse, indeksleme sırasında zaman aşımlarını ve bellek hatalarını önlemek için bu sayıyı azaltın.

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer). <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
tr: Bir kelimenin indekslenmesi gereken karakter sayısı. Daha düşük bir ayar, daha iyi arama sonucu sıralaması anlamına gelir, aynı zamanda daha büyük bir veritabanı anlamına gelir. Her arama sorgusu, bu boyutta (veya daha uzun) en az bir anahtar kelime içermelidir. <strong>Bu ayarın değiştirilmesi, arama dizinini geçersiz kılar.</strong>

en: Transliterate search index and searched strings.
tr: Arama dizini ve aranan dizeleri çevirin.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
tr: vurgusuz harfler aynı.

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages. <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
tr: Çakışan dizilere dayalı olarak basit bir Çince/Japonca/Korece belirteç uygulanıp uygulanmayacağı. Bunun için harici bir önişlemci kullanmak istiyorsanız bunu kapatın. Diğer dilleri etkilemez. <strong>Bu ayarın değiştirilmesi, arama dizinini geçersiz kılar.</strong>

en: The search form for searching site content.
tr: Site içeriğini aramak için arama formu.

en: Search form settings
tr: Arama formu ayarları

en: Search box label
tr: Arama kutusu etiketi

en: Hide the search box label
tr: Arama kutusu etiketini gizle

en: Placeholder text
tr: Yer tutucu metin

en: This text will appear in the search box until text is entered.
tr: Bu metin, metin girilene kadar arama kutusunda görünecektir.

en: Button text
tr: Buton metni

en: Leave this field empty to hide the submit button.
tr: Gönder düğmesini gizlemek için bu alanı boş bırakın.

en: Check if your spelling is correct.
tr: Yazımınızın doğru olup olmadığını kontrol edin.

en: Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.
tr: Her bir kelimeyi ayrı ayrı aramak için cümlelerin etrafındaki tırnak işaretlerini kaldırın. <em>bisiklet kulübesi</em>, genellikle <em>"bisiklet kulübesinden"</em> daha fazla sonuç gösterir.

en: Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.
tr: <em>VEYA</em> ile sorgunuzu gevşetmeyi düşünün. <em>bisiklet VEYA kulübe</em> genellikle <em>bisiklet kulübesinden</em> daha fazla sonuç gösterir.

en: Display the results with standard search view.
tr: Sonuçları standart arama görünümüyle görüntüleyin.

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
tr: Arama puanı alanı kullanılamadığında kullanmak için alternatif bir varsayılan tablo sıralama alanı seçin.

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Remove search score
tr: Arama puanını kaldır

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
tr: Arama puanını sorgudan kaldırmak için bu kutuyu işaretleyin. Bu, bu filtreyi kullanırken yinelenen arama sonuçlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

en: On empty input
tr: Boş girişte

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Display score
tr: Puanı görüntüle

en: Created role of name: @name
tr: Oluşturulan isim rolü: @name

en: Option @option for field @id exists.
tr: @id alanı için @option seçeneği mevcuttur.

en: Option @option for field @id does not exist.
tr: @id alanı için @option seçeneği mevcut değil.

en: Testing settings
tr: Test ayarları

en: Configuration file for testing purposes
tr: Test amaçlı yapılandırma dosyası

en: Test Data
tr: Test verisi

en: Second configuration file for testing purposes
tr: Test amaçlı ikinci yapılandırma dosyası

en: Run tests against Backdrop core and your modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
tr: Backdrop çekirdeğiniz ve eklentileriniz için testler çalıştırın. Bu testler, site kodunuzun tasarlandığı gibi çalıştığından emin olmanıza yardımcı olur.

en: List tests
tr: Liste testleri

en: System Logging
tr: Sistem Günlüğü

en: Title tag
tr: başlık etiketi

en: Additional classes to be added to the page title.
tr: Sayfa başlığına eklenecek ek sınıflar.

en: Local task tabs
tr: Yerel görev sekmeleri

en: Tabs type
tr: Sekme türleri

en: Primary and secondary
tr: Birincil ve ikincil

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Tabs are commonly used to show links for editing content, viewing revisions, and accessing sub-pages of configuration.
tr: Sekmeler genellikle içeriği düzenlemek, revizyonları görüntülemek ve konfigürasyonun alt sayfalarına erişmek için bağlantıları göstermek için kullanılır.

en: Page title combo
tr: Sayfa başlığı kombinasyonu

en: Displays the page title, tabs (local tasks), local actions links, and messages. Replaces all the normal equivalents on the page with a single block.
tr: Sayfa başlığını, sekmeleri (yerel görevler), yerel eylem bağlantılarını ve mesajları görüntüler. Sayfadaki tüm normal eşdeğerleri tek bir blokla değiştirir.

en: Page tabs (Local tasks)
tr: Sayfa sekmeleri (Yerel görevler)

en: Displays the links for menu local tasks, such as "View" or "Edit". Replaces the normal tabs on the page with a block.
tr: "Görünüm" veya "Düzenle" gibi menü yerel görevlerinin bağlantılarını görüntüler. Sayfadaki normal sekmeleri bir blokla değiştirir.

en: Displays the page title. Replaces the normal page title with a block.
tr: Sayfa başlığını görüntüler. Normal sayfa başlığını bir blokla değiştirir.

en: Page local actions
tr: Yerel eylemler sayfası

en: Displays the local actions links, such as "Add content". Replaces the normal local actions on the page with a block.
tr: "İçerik ekle" gibi yerel eylem bağlantılarını görüntüler. Sayfadaki normal yerel eylemleri bir blokla değiştirir.

en: Page messages
tr: Sayfa mesajları

en: Displays messages to the user after an action is performed, such as form validation errors or success messages. Replaces the normal messages on the page with a block.
tr: Form doğrulama hataları veya başarı mesajları gibi bir eylem gerçekleştirildikten sonra kullanıcıya mesajlar görüntüler. Sayfadaki normal mesajları bir blokla değiştirir.

en: Theme debugging is enabled. See the <a href="!url">Status report</a> page for more info.
tr: Tema hata ayıklama etkinleştirildi. Daha fazla bilgi için <a href="!url">Durum raporu</a> sayfasına bakın.

en: Enabled themes
tr: ETKİN TEMALAR

en: Save theme settings
tr: Tema ayarlarını kaydet

en: Search...
tr: Arama...

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Backdrop core)
tr: @module (Backdrop çekirdeğinin bu sürümüyle <span class="admin-missing">uyumsuz</span> )

en: No longer needed.
tr: Artık gerek yok.

en: This module is now built-into Backdrop CMS core and is no longer necessary.
tr: Bu modül artık Backdrop CMS çekirdeğinde yerleşiktir ve artık gerekli değildir.

en: Incompatible with Backdrop CMS !core_version.
tr: Backdrop CMS !core_version ile uyumsuz.

en: This version is not compatible with Backdrop CMS !core_version.
tr: Bu sürüm Backdrop CMS !core_version ile uyumlu değil.

en: Unable to enable
tr: Etkinleştirilemiyor

en: Uninstalling modules causes all data from these modules to be lost!
tr: Modüllerin kaldırılması, bu modüllerdeki tüm verilerin kaybolmasına neden olur!

en: Are you sure you want to continue with uninstalling the modules listed below?
tr: Aşağıda listelenen modülleri kaldırmaya devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Logo settings
tr: Logo ayarları

en: Use the logo supplied by the active theme
tr: Aktif temanın sağladığı logoyu kullanın

en: Upload logo
tr: Logo yükle

en: Use the shortcut icon supplied by the active theme
tr: Etkin temanın sağladığı kısayol simgesini kullanın

en: Upload icon
tr: Simge yükle

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
tr: Örnekler: <code>@implicit-public-file</code> (genel dosya sistemindeki bir dosya için), <code>@explicit-file</code> ya da <code>@local-file</code>.

en: Cron configuration
tr: Cron yapılandırması

en: Use background fetch for cached pages
tr: Önbelleğe alınan sayfalar için Backdrop'ta getirme kullanın

en: Allows serving stale pages while new page cache entries are being generated.
tr: Yeni sayfa önbellek girişleri oluşturulurken eski sayfaların sunulmasına izin verir.

en: The maximum time the page cache can use an old version of a page.
tr: Sayfa önbelleğinin bir sayfanın eski sürümünü kullanabileceği maksimum süre.

en: Aggregation of Javascript and CSS files is disabled. You need to set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.
tr: Javascript ve CSS dosyalarının toplanması devre dışı bırakıldı. Bu optimizasyonları kullanılabilir hale getirmek için <a href="!file-system"> genel dosyalar dizinini </a> kurmanız gerekir.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
tr: Ziyaretçiler yalnızca bakım modu mesajını görecek. Yalnızca "Siteye bakım modunda erişim" <a href="@permissions-url"> iznine </a> sahip kullanıcılar…
    / admin / config / geliştirme / bakım

en: Message to display when in maintenance mode
tr: Bakım kipindeyken görüntülenecek ileti

en: The site is now in maintenance mode. Only users with the "Access site in maintenance mode" permission will be able to access the site.
tr: Site artık bakım modundadır. Yalnızca "Siteye bakım modunda erişim" iznine sahip kullanıcılar siteye erişebilir.

en: The site is no longer in maintenance mode.
tr: Site artık bakım modunda değil.

en: Clean URLs cannot be enabled.
tr: Temiz URL'ler etkinleştirilemez.

en: When clean URLs can be enabled, you will be able to use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
tr: Temiz URL'ler etkinleştirilebildiğinde, <code> example.com/?q=user </code> yerine <code> example.com/user </code> gibi URL'leri kullanabilirsiniz.

en: If you are directed to this page or to a "Page not found (404)" error after testing for clean URLs, see the <a href="@url">online handbook</a>.
tr: Temiz URL'leri test ettikten sonra bu sayfaya veya "Sayfa bulunamadı (404)" hatasına yönlendirilirseniz, <a href="@url"> çevrimiçi el kitabına </a> bakın.

en: Use HTTPS for canonical URLs
tr: Kanonik URL'ler için HTTPS kullanın

en: This option makes Backdrop use HTTPS protocol for generated canonical URLs. Please note: to get it working in mixed-mode (both secure and insecure) sessions, the variable <code>https</code> should be set to <code>TRUE</code> in your file <code>settings.php</code>
tr: Bu seçenek, Backdrop cms'nin oluşturulan kanonik URL'ler için HTTPS protokolünü kullanmasını sağlar. Lütfen dikkat: karma modda (hem güvenli hem de güvensiz) oturumlarda çalışmasını sağlamak için, dosya ayarlarınızda https değişkeni TRUE olarak ayarlanmalıdır.

en: Are you sure you want to remove the format %label: %format?
tr: %label: %format biçimini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Pattern
tr: Şablon

en: Edit date format %format
tr: Tarih biçimini %format düzenle

en: A name for the new format
tr: Yeni biçim için bir isim

en: e.g. My date format
tr: Örneğin. Tarih formatım

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
tr: PHP tarih ve saat kodlarını kullanan bir tarih biçimi. Mevcut bilgi için <a href="@url"> PHP kılavuzuna </a> bakın

en: e.g. F j Y
tr: Örneğin. F j Y

en: Date format updated.
tr: Tarih biçimi güncellendi.

en: This feature is already enabled on your site, no further action is needed.
tr: Bu özellik sitenizde zaten etkindir, başka bir işleme gerek yoktur.

en: This operation is irreversible! Make sure that you have backed up your database before continuing. Your site will be put into maintenance mode during the upgrade. A site with hundreds of pieces of content should take a few minutes. Sites with thousands of pieces of content may take @minutes minutes or more.
tr: Bu işlem geri alınamaz! Devam etmeden önce veritabanınızı yedeklediğinizden emin olun. Yükseltme sırasında siteniz bakım moduna alınacaktır. Yüzlerce içerik parçasına sahip bir site birkaç dakika sürecektir. Binlerce içerik parçasına sahip siteler, @minutes dakika veya daha fazla.

en: Upgrade database to 4 byte UTF-8
tr: Veritabanını 4 bayt UTF-8'e yükseltin

en: Converting database tables
tr: Veritabanı tablolarını dönüştürme

en: Collecting list of tables...
tr: Tablo listesi toplanıyor ...

en: The database %name could not be converted.
tr: %name veritabanı dönüştürülemedi.

en: The table %name could not be converted.
tr: %name tablosu dönüştürülemedi.

en: Converting database table "@table_name"...
tr: "@table_name" veritabanı tablosu dönüştürülür...

en: Completing...
tr: Tamamlanıyor...

en: Upgrade successful. @count database tables have been converted to use 4 byte UTF-8.
tr: Yükseltme başarılı. @count veritabanı tabloları 4 baytlık UTF-8 kullanacak şekilde dönüştürülmüştür.

en: An error was encountered while converting tables! You should restore a database backup, correct any errors, and then try again. Errors reported:
tr: Tablolar dönüştürülürken bir hatayla karşılaşıldı! Bir veritabanı yedeğini geri yüklemeli, hataları düzeltmeli ve ardından yeniden denemelisiniz. Bildirilen hatalar:

en: Transliteration is not required.
tr: Harf çevirisi gerekli değildir.

en: File transliteration is not yet enabled.
tr: Dosya çevirisi henüz etkinleştirilmedi.

en: You must enable the "@option" on the !file_system page to use this form.
tr: Bu formu kullanmak için !file_system sayfasında "@option" seçeneğini etkinleştirmelisiniz.

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
tr: Mevcut dosya adlarının çevirisini yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Original file name
tr: Orijinal dosya adı

en: Transliterated file name
tr: Harf çevirisi yapılmış dosya adı

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
tr: Ancak bu sayı yanlış olabilir, çünkü bazı dosyaların yeniden adlandırılması gerekmeyebilir. Örneğin, site dışı dosyalar asla değiştirilmeyecektir.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
tr: Not: tablo yalnızca ilk 10 girişi gösterir.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
tr: <strong>UYARI:</strong> Metin alanlarına (örneğin, metin alanları veya WYSIWYG düzenleyicileri) resim veya dosya yollarını manuel olarak girdiyseniz, dosyaları yeniden adlandırmak bu referansları bozar. Şu anda metin içeriklerindeki referans dosyaları düzeltmenin otomatik bir yolu olmadığından, veritabanını ve %files dizinini önceden yedeklemek çok iyi bir fikirdir. Dahili sistem kimliklerini kullanarak dosyalara erişen modüller etkilenmez.

en: Transliterate
tr: Harf çevirisi

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
tr: Tüm dosya adları dönüştürülemedi. Aşağıdaki dosyalara erişilemedi ve yok sayıldı:

en: HTTP request for Clean URLs failed with error: @error
tr: Temiz URL'ler için HTTP isteği şu hatayla başarısız oldu: @error

en: Menu style
tr: Stil menüsü

en: Top level only
tr: Yalnızca üst düzey

en: Dropdown menu
tr: Aşağıya doğru açılan menü

en: Hierarchical tree
tr: Hiyerarşik ağaç

en: Starting level
tr: Başlangıç düzeyi

en: 1st level (primary)
tr: 1. seviye (birincil)

en: 2nd level (secondary)
tr: 2. seviye (ikincil)

en: 3rd level (tertiary)
tr: 3. seviye (üçüncül)

en: 4th level
tr: 4. seviye

en: 5th level
tr: 5. seviye

en: 6th level
tr: 6. seviye

en: 7th level
tr: 7. seviye

en: 8th level
tr: 8. seviye

en: 9th level
tr: 9. seviye

en: Maximum depth
tr: Maksimum derinlik

en: The maximum depth of the menu tree from the starting level (if available).
tr: Menü ağacının başlangıç ​​seviyesinden itibaren maksimum derinliği (varsa).

en: Show all menu links
tr: Tüm menü bağlantılarını göster

en: When unchecked, only expanded or active trail menu links will be displayed.
tr: İşaretli olmadığında, yalnızca genişletilmiş veya aktif iz menüsü bağlantıları görüntülenecektir.

en: Display menu toggle button on small screens
tr: Küçük ekranlarda menü geçiş düğmesini görüntüle

en: Available tokens
tr: Mevcut değişkenler

en: Requires:
tr: Gereklilikler:

en: Required by:
tr: Gerekli:

en: Token
tr: Simge

en: No tokens available
tr: Kullanılabilir belirteç yok

en: Select a token to insert it into the current field.
tr: Geçerli alana eklemek için bir değişken seçin.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
tr: Gerekli veriler olmadan belirteç türü %type için belirteç değiştirme işlemi gerçekleştirilmeye çalışılıyor

en: Browse more themes
tr: Daha fazla temaya göz atın

en: Use newly added layouts
tr: Yeni eklenen yerleşimleri kullan

en: Browse more layouts
tr: Daha fazla yerleşime göz atın

en: Update Backdrop core
tr: Backdrop çekirdeğini güncelleyin

en: A trail of links from the homepage to the current page.
tr: Ana sayfadan mevcut sayfaya giden bağlantıların bir izi.

en: Display the current page title as the last breadcrumb
tr: Mevcut sayfa başlığını son kırıntı olarak görüntüle

en: Show or hide various components of your site header. To change the values of these components, visit the !site_info page.
tr: Site başlığınızın çeşitli bileşenlerini gösterin veya gizleyin. Bu bileşenlerin değerlerini değiştirmek için !site_info sayfasını ziyaret edin.

en: Go
tr: Devam et

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: System core settings
tr: Sistem çekirdek ayarları

en: System authorize
tr: Sistem yetkilendirme

en: System date
tr: Sistem tarihi

en: Mail systems
tr: Posta sistemleri

en: !theme settings
tr: !theme ayarları

en: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management. Changes will not be saved.
tr: Drupal uyumluluk katmanı devre dışı bırakıldı ve bu form Backdrop yapılandırma yönetimini kullanacak şekilde güncellenmedi. Değişiklikler kaydedilmeyecek.

en: Settings not saved: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management.
tr: Ayarlar kaydedilmedi: Drupal uyumluluk katmanı devre dışı bırakıldı ve bu form Backdrop yapılandırma yönetimini kullanacak şekilde güncellenmedi.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
tr: "%path" geçici dosyası, şu eklentiler tarafından kullanımda olduğundan bellek temizleme sırasında silinemedi: %modules.

en: Backdrop 2.0 and later will require forms using system_settings_form() to set $form['#config'].
tr: Backdrop 2.0 ve sonraki sürümleri, $form['#config'] ayarlamak için system_settings_form() kullanan formlar gerektirir.

en: Node layout
tr: Düğüm yerleşimi

en: Backdrop core now provides transliteration functions in core. A copy of Transliteration module has been located at %path. The module has been disabled, you can remove it safely from your installation.
tr: Backdrop çekirdeği artık çekirdekte harf çevirisi işlevleri sağlıyor. Transliteration modülünün bir kopyası %path konumunda bulundu. Modül devre dışı bırakıldı, kurulumunuzdan güvenle kaldırabilirsiniz.

en: Transliteration has been merged into core. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
tr: Harf çevirisi çekirdekle birleştirildi. <a href="@transliteration-url">Mevcut dosya adlarını düzeltin</a>.

en: Backdrop core now provides project browsing functions in core. A copy of Project Browser module has been located at %path. The module has been disabled, you can remove it safely from your installation.
tr: Backdrop çekirdeği artık temelde proje tarama işlevleri sağlıyor. %path konumunda Project Browser modülünün bir kopyası bulundu. Modül devre dışı bırakıldı, kurulumunuzdan güvenle kaldırabilirsiniz.

en: Temporary
tr: Geçici

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Add terms
tr: Terim ekle

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new terms are saved with no defined language. Existing terms will not be affected by changing this option.
tr: <a href="!languages"> Etkinleştirilmiş dillerden </a> birini seçmenize olanak tanıyan düzenleme formuna bir dil seçim alanı ekleyin. Devre dışı bırakılırsa, yeni terimler tanımlanmış bir dil olmadan kaydedilir. Bu seçeneğin değiştirilmesinden mevcut terimler etkilenmeyecektir.

en: Show terms in language
tr: Terimleri dilde göster

en: Show terms for a given language. Terms with the "All" language will be shown in every language.
tr: Belirli bir dil için terimleri gösterin. "Tümü" diliyle ilgili terimler her dilde gösterilecektir.

en: Set a language for this term. The term will only be visible in that language.
tr: Bu terim için bir dil belirleyin. Terim yalnızca o dilde görünecektir.

en: Default URL alias pattern for %vocab-name (applies to all %vocab-name categories with blank URL alias patterns below)
tr: %vocab-name için varsayılan URL takma adı kalıbı (aşağıdaki boş URL takma adı kalıplarına sahip tüm% sözcük-adı kategorileri için geçerlidir)

en: URL alias pattern for all %vocab-name URLs in %language
tr: %language Hepsi için URL takma adı kalıbı %vocab-name İçindeki URL'ler

en: Updated alias for term @tid.
tr: @tid terimi için güncellenmiş takma ad.

en: The language code of the language the term is written in.
tr: Terimin yazıldığı dilin dil kodu.

en: Term language
tr: Terim dili

en: Rendered term
tr: Oluşturulan terim

en: Display the referenced term in a specific display mode
tr: Referans verilen terimi belirli bir görüntüleme modunda görüntüleyin

en: Display mode: %mode
tr: Ekran modu: %mode

en: Follow content language
tr: İçerik dilini takip edin

en: If enabled, and if the selected vocabulary has multilingual support enabled, terms will be added in the language of the content.
tr: Etkinleştirilirse ve seçilen sözlüğün çok dilli desteği etkinse, terimler içeriğin dilinde eklenecektir.

en: Taxonomy settings
tr: Sınıflandırma (Taksonomi) ayarları

en: The field "@name" cannot be added because the vocabulary "@vocabulary" does not exist.
tr: "@vocabulary" sözlüğü olmadığı için "@name" alanı eklenemiyor.

en: No name
tr: İsimsiz

en: Set the breadcrumb for the term parents
tr: Ebeveyn terimi için içerik haritasını ayarlayın

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
tr: Seçilirse, içerik haritası izi, her biri bu görünüme bağlanan tüm üst terimleri içerecektir. Bunun yalnızca bir terim alındığında işe yarayacağını unutmayın.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Use Backdrop's taxonomy term path to create breadcrumb links
tr: İçerik haritası bağlantıları oluşturmak için Backdrop'un sınıflandırma terimi yolunu kullanın

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard Backdrop method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
tr: Seçilirse, içerik haritası yolundaki bağlantılar, özel görünümler yöntemi yerine standart Backdrop yöntemi kullanılarak oluşturulacaktır. Bu, sınıflandırma terimi bağlantılarınızı değiştirmek için taksonomi yönlendirmesi gibi modüller kullanıyorsanız yararlıdır.

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its taxonomy term page
tr: Bu alanı sınıflandırma terim sayfasına bağlayın

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
tr: Bu, bağlantıların Views taksonomi terim bağımsız değişkenleriyle çalışmasına izin verir.

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: The taxonomy term ID for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi kimliği.

en: The taxonomy term name for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi adı.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: The label for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu kelime dağarcığının etiketi.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
tr: Hangi sözlükleri ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Bulunan her terimin yeni bir kayıt oluşturacağını unutmayın; bu nedenle bu ilişkinin, düğüm başına yalnızca bir terim içeren tek bir sözlükte kullanılması en iyisidir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
tr: Düğüm sayfasından varsayılan süzgeci yükle; ilgili sınıflandırma blokları için kullanışlıdır

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
tr: Belirli sözlükleri doğrulamak istiyorsanız, bunları kontrol edin; hiçbiri işaretlenmezse, tüm şartlar geçer.

en: Filter value type
tr: Filtre değeri türü

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Term name
tr: Terim adı

en: Term name converted to Term ID
tr: Terim adı, Terim Kimliğine dönüştürüldü

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
tr: Bu filtre değerinin şeklini seçin; terim adı kullanılıyorsa, bunu bir terim kimliğine dönüştürmek ve filtre olarak Taksonomi: Terim Adı yerine Taksonomi: Terim Kimliği kullanmak genellikle daha etkilidir.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: Add translation
tr: Çeviri ekle

en: New content will be created with no defined language.
tr: Tanımlanmış bir dil olmadan yeni içerik oluşturulacaktır.

en: New content will have a language selection option listing all the <a href="@languages">enabled languages</a>.
tr: Yeni içerik, tüm <a href="@languages"> etkinleştirilmiş dilleri </a> listeleyen bir dil seçim seçeneğine sahip olacaktır.

en: Content may be translated into any of the <a href="@languages">enabled languages</a>.
tr: İçerik, <a href="@languages"> etkinleştirilen dillerden </a> herhangi birine çevrilebilir.

en: Existing content will not be affected by changing this option.
tr: Mevcut içerik, bu seçeneğin değiştirilmesinden etkilenmeyecektir.

en: Content Translation
tr: İçerik Çevirisi

en: Translation set node ID
tr: Çeviri kümesi düğüm kimliği

en: The ID of the translation set the content belongs to.
tr: İçeriğin ait olduğu çeviri kümesinin kimliği.

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: The source that this content was translated from.
tr: Bu içeriğin çevrildiği kaynak.

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
tr: Çevrilmemiş veya bir çeviri setinin orijinal versiyonu olan içerik.

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Child translation
tr: Çocuk çevirisi

en: Content that is a translation of a source translation.
tr: Kaynak çevirinin çevirisi olan içerik.

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
tr: İçeriğin çeviri durumu - çevirinin güncellenmesi gerekip gerekmediği.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: translate
tr: çeviri

en: Include untranslated content
tr: Çevrilmemiş içeriği dahil et

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
tr: Çeviri seçenekleri, bir çeviri kümesindeki hangi çevirinin veya çevirilerin birleştirileceğini seçmenize olanak tanır. Sırasıyla mevcut veya varsayılan dildeki çeviriye katılmak için "Mevcut dil" veya "Varsayılan dil" i seçin. Bu dildeki bir çeviriye katılmak için belirli bir dil seçin. "Tümü" nü seçerseniz, her çeviri yeni bir satır oluşturur ve bu, kopyalara neden oluyor gibi görünebilir.

en: Check for available updates
tr: Mevcut güncellemeleri kontrol edin

en: This website will check for new releases of Backdrop core, as well as contributed modules, themes, and layouts. If there are updates available, a message will appear on the <a href="@status_report">status report</a> page. An error message will appear if there is a security update available.
tr: Bu web sitesi, Backdrop çekirdeğinin yeni sürümlerinin yanı sıra katkıda bulunan eklentileri, temaları ve düzenleri kontrol edecektir. Mevcut güncellemeler varsa, durum raporu sayfasında bir mesaj görünecektir. Mevcut bir güvenlik güncellemesi varsa bir hata mesajı görünecektir.
    Bu web sitesi güncellemeleri ne sıklıkla kontrol etmelidir?

en: How frequently should this website check for updates?
tr: Bu web sitesi güncellemeleri ne sıklıkla kontrol etmelidir?

en: Check daily
tr: Günlük kontrol et

en: Check weekly
tr: Haftalık kontrol edin

en: Do not check automatically
tr: Otomatik olarak kontrol etmeyin

en: Also check for updates of disabled modules, themes, and layouts
tr: Ayrıca devre dışı bırakılan eklentiler, temalar ve düzenlerin güncellemelerini de kontrol edin

en: Update Notifications
tr: Bildirimleri Güncelle

en: When any update is available
tr: Herhangi bir güncelleme olduğunda

en: Only if a security update is available
tr: Yalnızca bir güvenlik güncellemesi varsa

en: Do not send email notifications
tr: E-posta bildirimleri gönderme

en: Self-updates
tr: Kendi kendine güncellemeler

en: This website has the ability to update itself, but the file system permissions must be set properly. For more details, see !link.
tr: Bu web sitesi kendi kendini güncelleme yeteneğine sahiptir, ancak dosya sistemi izinleri doğru şekilde ayarlanmalıdır. Daha fazla ayrıntı için bkz. <a href="https://backdropcms.org/file-permissions-and-ownership" target="_blank">Dosya izinleri ve sahiplik.</a>

en: Manual self-update
tr: Manuel (aslında yarı otomatik) kendi kendine güncelleme

en: When updating manually, allow this website to delete the old version of core, and then replace it with the new version.
tr: Manuel olarak güncelleme yaparken, bu web sitesinin eski çekirdek sürümünü silmesine ve ardından yeni sürümle değiştirmesine izin verin.

en: Automatic self-update (coming soon!)
tr: Otomatik kendi kendine güncelleme (çok yakında!)

en: When updates are available, allow this website to <strong>automatically</strong> delete the old version of core, and then replace it with the new version.
tr: Güncellemeler mevcut olduğunda, bu web sitesinin eski çekirdek sürümünü otomatik olarak silmesine ve ardından yeni sürümle değiştirmesine izin verin.

en: This project has been labeled insecure by the Backdrop security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje Backdrop güvenlik ekibi tarafından güvensiz olarak etiketlendi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Update server is not yet implemented.
tr: Güncelleme sunucusu henüz uygulanmadı.

en: Status unknown
tr: Durum bilinmiyor

en: The update server for this project is not yet implemented. Once completed, the update server will start reporting available updates here. Until then, please check for updates manually.
tr: Bu proje için güncelleme sunucusu henüz uygulanmadı. Tamamlandığında, güncelleme sunucusu burada mevcut güncellemeleri bildirmeye başlayacaktır. O zamana kadar lütfen güncellemeleri manuel olarak kontrol edin.

en: Update checking is disabled on this site.
tr: Bu sitede güncelleme denetimi devre dışı.

en: update
tr: güncelle

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
tr: @url için HTTP isteği şu hatayla başarısız oldu: @error.

en: There is a security update available for your version of Backdrop. To ensure the security of your server, you should update immediately!
tr: Backdrop sürümünüz için bir güvenlik güncelleştirmesi mevcut. Sunucunuzun güvenliğini sağlamak için hemen güncelleştirmelisiniz.

en: There are security updates available for one or more of your modules, themes, or layouts. To ensure the security of your server, you should update immediately!
tr: Modülleriniz, temalarınız veya yerlişimlerinizden biri veya daha fazlası için kullanılabilecek güvenlik güncellemeleri vardır. Sunucunuzun güvenliğini sağlamak için hemen güncelleme yapmalısınız!

en: Your version of Backdrop has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
tr: Kullandığınız Backdrop sürümü feshedildi ve indirilemez durumda. Güncelleme şiddetle önerilir!

en: Your version of Backdrop CMS is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
tr: Backdrop CMS sürümünüz artık desteklenmiyor. Yükseltme şiddetle tavsiye edilir!

en: There are updates available for your version of Backdrop. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
tr: Backdrop sürümünüz için güncellemeler mevcut. Sitenizin düzgün çalışmasını sağlama almak için en kısa zamanda güncellemelisiniz.

en: Update checking is not available for some of your projects.
tr: Bazı projeleriniz için güncelleme denetimi kullanılamıyor.

en: Update may be needed for your version of Backdrop.
tr: Backdrop sürümünüz için güncelleme gerekebilir.

en: Updates may be needed for one or more of your projects.
tr: Projelerinizden biri veya daha fazlası için güncellemeler gerekebilir.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Backdrop.
tr: Backdrop için <a href="@update-report">mevcut güncellemeler</a>i kontrol ederken bir sorun çıktı.

en: The update server has not yet been implemented, so no update statuses could be retrieved. Until the update server becomes active, please check for updates manually.
tr: Güncelleme sunucusu henüz uygulanmadı, bu nedenle hiçbir güncelleme durumu alınamadı. Güncelleme sunucusu aktif hale gelene kadar lütfen güncellemeleri manuel olarak kontrol edin.

en: Update settings
tr: Güncelleme ayarları

en: Update information not available.
tr: Güncelleme bilgisi mevcut değil.

en: Not yet implemented
tr: Henüz uygulanmadı

en: Update Manager
tr: Güncelleme Yöneticisi

en: No user accounts have been selected for cancellation.
tr: İptal için hiçbir kullanıcı hesabı seçilmedi.

en: Require email confirmation to cancel account.
tr: Hesabı iptal etmek için e-posta onayı gerektir.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
tr: Etkinleştirildiğinde, kullanıcının e-posta yoluyla hesap iptalini onaylaması gerekir.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been cancelled.
tr: Etkinleştirildiğinde, kullanıcı, hesap iptal edildikten sonra bir e-posta bildirimi alır.

en: Require email verification when a visitor creates an account.
tr: Bir ziyaretçi bir hesap oluşturduğunda e-posta doğrulaması isteyin.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
tr: Yeni üyelerin siteye giriş yapmadan önce e-posta adreslerini doğrulaması istenecek ve sistem tarafından onay bir parola atanacaktır. Bu ayar devre dışı bırakıldığında, kayıt olduktan hemen sonra oturum açacaklar ve kayıt sırasında kendi parolalarını seçebilecekler.

en: When an email address is used as username, require a matching email address.
tr: Bir e-posta adresi kullanıcı adı olarak kullanıldığında, eşleşen bir e-posta adresi gerektirir.

en: Administer user accounts
tr: Kullanıcı hesaplarını yönetin

en: Users may log in using
tr: Kullanıcılar kullanarak giriş yapabilir

en: Username or email address
tr: Kullanıcı adınız veya e-posta adresiniz

en: Limit login attempts by IP address
tr: Oturum açma girişimlerini IP adresine göre sınırlayın

en: Attempted login limit
tr: Giriş sınırı denendi

en: Attempted login time window
tr: Giriş zamanı penceresi denendi

en: login attempts from one IP address per
tr: başına bir IP adresinden oturum açma girişimleri

en: Do not allow any login from the current user's IP if the limit has been reached. This is independent of the per-user limit to catch attempts from one IP to log in to many different user accounts. By default we have a reasonably high limit since there may be only one apparent IP for all users at an institution.
tr: Sınıra ulaşıldıysa mevcut kullanıcının IP'sinden herhangi bir girişe izin vermeyin. Bu, bir IP'den birçok farklı kullanıcı hesabında oturum açma girişimlerini yakalama sınırlamasından bağımsızdır. Bir kurumdaki tüm kullanıcılar için yalnızca bir görünen IP olabileceğinden, varsayılan olarak makul ölçüde yüksek bir limite sahibiz.

en: Limit login attempts by user
tr: Kullanıcıya göre oturum açma girişimlerini sınırlayın

en: login attempts by a user per
tr: kullanıcı başına giriş denemeleri

en: Configure the limit and the time window for users attempting to log in. That is, how many failed login attempts are allowed per specified time period.
tr: Oturum açmaya çalışan kullanıcılar için limiti ve zaman aralığını yapılandırın. Yani, belirtilen süre başına kaç başarısız oturum açma girişimine izin verilir.

en: Identify users attempting to log in, using
tr: Kullanarak oturum açmaya çalışan kullanıcıları tanımlayın

en: User ID and IP address combination
tr: Kullanıcı kimliği ve IP adresi kombinasyonu

en: User ID only
tr: Yalnızca kullanıcı kimliği

en: The role that will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled:
tr: Bir modül etkinleştirildiğinde otomatik olarak yeni izinler atanacak rol:

en: Changing this setting will not affect existing permissions.
tr: Bu ayarın değiştirilmesi mevcut izinleri etkilemeyecektir.

en: Anonymous visitors
tr: Anonim ziyaretçiler

en: The name you would like used for anonymous visitors to your site:
tr: Sitenize anonim ziyaretçiler için kullanılmasını istediğiniz ad:

en: Configure role
tr: Rolü yapılandırın

en: Set permissions
tr: İzinleri ayarlayın

en: Export role
tr: Rolü dışa aktar

en: A unique machine-readable name for this role. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu rol için makine tarafından okunabilen benzersiz bir ad. Yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içermelidir.

en: The %role role has been added.
tr: %role rolü eklendi.

en: Are you sure you want to delete the %role role?
tr: %role rolünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The %role role has been deleted.
tr: %role rolü silindi.

en: Emails
tr: E-postalar

en: Use this form to customize the emails sent by your website. Each template may use tokens to populate special values such as a user account name or the password reset link.
tr: Web siteniz tarafından gönderilen e-postaları özelleştirmek için bu formu kullanın. Her şablon, bir kullanıcı hesabı adı veya parola sıfırlama bağlantısı gibi özel bilgi doldurmak için değişkenler kullanabilir.

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
tr: Bir yönetici tarafından oluşturulan yeni üye hesaplarına gönderilen hoş geldiniz e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
tr: Yönetici onayı gerektiğinde, kayıt olduktan sonra yeni üyelere gönderilen hoş geldiniz e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
tr: Yönetici onayı gerekmediğinde, kayıt olduktan sonra yeni üyelere gönderilen hoş geldiniz e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
tr: Yeni bir parola isteyen kullanıcılara gönderilen e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
tr: Hesap etkinleştirmesinin ardından kullanıcılara gönderilen e-posta mesajlarını etkinleştirin ve düzenleyin (bir yönetici, yönetici onayının gerekli olduğu bir sitede daha önce kaydolmuş bir kullanıcının hesabını etkinleştirdiğinde).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
tr: Kullanıcılara hesapları engellendiğinde gönderilen e-posta mesajlarını etkinleştirin ve düzenleyin.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
tr: Hesaplarını iptal etmeye çalıştıklarında kullanıcılara gönderilen e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
tr: Hesapları iptal edildiğinde kullanıcılara gönderilen e-posta mesajlarını etkinleştirin ve düzenleyin.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
tr: %user kullanıcısı olarak giriş yaptınız. <a href="!user_edit">Parolanızı değiştirin.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a reset password link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
tr: Başka bir kullanıcı (%other_user) bu siteye zaten giriş yaptı, ancak siz %resetting_user kullanıcısı için bir parola sıfırlama bağlantısı kullanmayı denediniz. Lütfen <a href="!logout"> çıkış yapın </a> ve bağlantıyı tekrar kullanmayı deneyin.

en: You have tried to use a reset password link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Süresi dolan bir parola sıfırlama bağlantısını kullanmayı denediniz. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yeni bir tane isteyin.

en: You have used your one-time log-in link and are now logged-in.
tr: Bir kerelik giriş bağlantınızı kullandınız ve şimdi giriş yaptınız.

en: You have tried to use a reset password link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
tr: Kullanılmış veya artık geçerli olmayan bir parola sıfırlama bağlantısını kullanmayı denediniz. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yeni bir tane isteyin.

en: <p>Please enter a new password to access your account.</p>
tr: Lütfen hesabınıza erişmek için yeni bir parola girin.

en: Save password & log in
tr: parolayı kaydet ve giriş yap

en: Your account password has been updated.
tr: Hesap parolanız güncellendi.

en: User %name used one-time password reset link at time %timestamp.
tr: Kullanıcı %name %timestamp zamanında tek seferlik parola sıfırlama bağlantısı kullandı.

en: Updated alias for user @uid.
tr: @uid kullanıcısı için güncellenmiş takma ad.

en: Assign user roles
tr: Kullanıcı rolleri atayın

en: User flood
tr: Kullanıcı sel

en: User email templates
tr: Kullanıcı e-posta şablonları

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Reset password via one-time login link.
tr: Tek seferlik giriş bağlantısıyla parolayı sıfırlayın.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. !request_new.
tr: Aşağıdaki %mail veya %pass değiştirmek istiyorsanız gereklidir. !request_new.

en: An email address was provided as a username, but does not match the account email address.
tr: Kullanıcı adı olarak bir e-posta adresi sağlandı, ancak hesap e-posta adresiyle eşleşmiyor.

en: The user login form if logged out.
tr: Oturum kapatılmışsa kullanıcı oturum açma formu.

en: The account for %name has not been activated or is blocked.
tr: %name hesabı etkinleştirilmedi veya engellendi.

en: Sorry, no account with that email address found.
tr: Üzgünüz, bu e-posta adresine sahip bir hesap bulunamadı.

en: Sorry, unrecognized username.
tr: Kullanıcı adı kayıtlı değil.

en: Sorry, incorrect password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
tr: Malesef parola hatalı. <a href="@password"> parolanızı mı unuttunuz? </a>

en: Change record:
tr: Kaydı değiştir:

en: Converted User roles to CMI
tr: Kullanıcı rolleri CMI'ya dönüştürüldü

en: Show password
tr: Parolayı göster.

en: Hide password
tr: Parolayı gizle

en: The user account or email %name could not be found.
tr: Kullanıcı hesabı veya e-posta adresi %name bulunamadı.

en: Cancel user accounts
tr: Kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Login settings
tr: Oturum açma ayarları

en: Configure the way visitors may log in and limit login attempts.
tr: Ziyaretçilerin oturum açma ve oturum açma girişimlerini sınırlama şeklini yapılandırın.

en: Link this field to its user
tr: Bu alanı kullanıcısına bağla

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: To the user
tr: kullanıcıya

en: With a mailto:
tr: Bir mailto ile:

en: Use formatted username
tr: Biçimlendirilmiş kullanıcı adı kullanın

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
tr: İşaretlenirse, kullanıcı adı sistem tarafından biçimlendirilecektir. İşaretlenmezse, işlenmemiş olarak görüntülenecektir.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek değerin üzerine yazın

en: Enable to display different text for anonymous users.
tr: Anonim kullanıcılar için farklı metin görüntülemeyi etkinleştirin.

en: Text to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek metin

en: Link to user's profile
tr: Kullanıcının profiline bağlantı

en: Link the user picture to the user's profile
tr: Kullanıcı resmini kullanıcının profiline bağlayın

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
tr: <em> Varsayılan </em> 'ın kullanılması, <a href="!account-settings"> Hesap ayarlarında </a> belirlenen kullanıcı resimleri için site genelindeki resim stilini kullanır.

en: The label of the role.
tr: Rolün etiketi.

en: The machine name of the role.
tr: Rolün makine adı.

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Only has the 'Authenticated' role
tr: Yalnızca 'Kimliği Doğrulandı' rolüne sahiptir

en: Has roles in addition to 'Authenticated'
tr: 'Kimliği Doğrulandı'ya ek olarak rolleri vardır

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Type of user filter value to allow
tr: İzin verilecek kullanıcı filtresi değeri türü

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
tr: Hem sayısal UID'lere hem de dize kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
tr: Rol seçilmezse, tüm rollerdeki kullanıcılara izin verilir.

en: Display the user account using the standard user account view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php file in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> template doesn't show the username.
tr: Standart kullanıcı hesabı görünümünü kullanarak kullanıcı hesabını görüntüleyin. Varsayılan <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> şablonunun tema şablonu klasörünüze bir user-profile.tpl.php dosyası eklemeniz gerekebilir. kullanıcı adını göster.

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: View: @view - Display: @display
tr: Görünüm (View): @view - Görüntüleme (Display): @display

en: Views settings
tr: Görünüm ayarları

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
tr: Bu alan için HTML kodu kullanabilirsiniz. Desteklenen yer tutucular şunlardır:

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme tokenlerini kullan

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Exception value
tr: İstisna değeri

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
tr: Eğer bu değer verilirse, filtre gözardı edilecektir; örn. "tüm değerler"

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
tr: Görünüm ve diğer değişken başlıklarının üzerine yaz. İlk değişken için "%1" kullan, ikinci için "%2" vb.

en: Provide title
tr: Başlık ekle

en: Specify validation criteria
tr: Doğrulama ölçütü belirleyin

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: - Basic validation -
tr: - Temel doğrulama -

en: Action to take if filter value does not validate
tr: Filtre değerinin doğrulanmaması durumunda yapılacak eylem

en: Display all results for the specified field
tr: Belirtilen alan için tüm değerleri görüntüle

en: Provide default value
tr: Ön tanımlı değer verin

en: Hide view
tr: Gösterimi gizle

en: Display a summary
tr: Bir özet göster

en: Display contents of "No results found"
tr: "Sonuç bulunamadı" içeriğini göster

en: Display "Access Denied"
tr: "Erişim Engellendi" göster

en: Show "Page not found"
tr: "Sayfa bulunamadı" göster

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Number of records
tr: Kayıt sayısı

[ctx: Sort order]
en: Default sort
tr: Bağlamdaki varsayılan sıralama: Sıralama düzeni

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
tr: Seçilirse, aynı süzgece birden çok değer sağlanmış gibi, bu süzgecin birden çok eşgörünümü birlikte çalışabilir. Bu ayar, "Yinelemeleri azalt" ayarıyla uyumlu değildir.

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: Exclude
tr: Çıkar

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
tr: Süzgeç değerinin kaç karakterinin süzgeç uygulamak için kullanılabileceğini belirtir. 1 olarak ayarlanırsa, süzgeç değerinde birinci harften başlanarak tüm alanlar eşleştirilir.

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
tr: Başlık ve özet yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
tr: İşleyici @handler ek_alanı eklemeye çalıştı @identifierancak @table eklenemedi!

en: Create a label
tr: Bir etiket oluştur

en: Enable to create a label for this field.
tr: Bu alana bir etiket oluşturmak için etkinleştirin.

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
tr: Bu alanı gizli olarak yüklemeye izin ver. Genellikle alanları gruplamak ya da başka bir alanda değişken olarak kullanmak için kullanılır.

en: Customize field HTML
tr: Alan HTML'ini özelleştir

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu alanı kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Create a CSS class
tr: Bir CSS sınıfı oluştur

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
tr: Bu sınıftaki yeniden yazma bölümünde bulunan token yerine koyma değerlerini kullanabilirsiniz.

en: Customize label HTML
tr: HTML etiketini özelleştir

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Customize field and label wrapper HTML
tr: Alan ve etiket kapsayıcı HTML'ini özelleştir

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
tr: Bu alan ve etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb. Alan ve etiket birlikte oluşturulmadıysa bu kullanılamaz, örneğin bir tabloyla.

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
tr: Özelleştirilmiş metin ya da değiştirme tokenleriyle bu alanın çıktısının üzerine yazılmasına izin ver.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu alan için görüntülenecek metin. HTML ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki "Değiştirme modelleri" uyarınca bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: Output this field as a link
tr: Bu alanı bağlantı olarak gönder

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
tr: İşaretlenirse, bu alan bir bağlantıya dönüştürülecektir. Hedef aşağıda belirtilmelidir.

en: Link path
tr: Bağlantı yolu

en: The Backdrop path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu bağlantı için Backdrop yolu ya da mutlak URL adresi. Aşağıdaki "Değiştirme şablonlarına" göre bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: Use absolute path
tr: Mutlak yol kullan

en: Replace spaces with dashes
tr: Boşlukları tirelerle değiştir

en: External server URL
tr: Dış sunucu URL adresi

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
tr: Tam URL adresi kullanarak bir dış sunucuya bağlantı oluşturur: örn. 'http://www.example.com' ya da 'www.example.com'.

en: Transform the case
tr: Büyük/küçük harfi dönüştür

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
tr: URL yollarını yazdırırken, filtre değerinin büyük / küçük harf durumu nasıl dönüştürülür.

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: The CSS class to apply to the link.
tr: Bağlantıya uygulanacak CSS sınıfı.

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
tr: İmleç bağlantı üzerine getirildiğinde çoğu tarayıcının araç ipucu olarak görüntülediği "başlık" metni olarak yerleştirilecek metin.

en: Rel Text
tr: Rel Metni

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
tr: lightbox2 ya da diğer javascript yardımcı programında kullanmak üzere Rel özniteliği eklenir.

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan önce görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan sonra görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Target
tr: Hedef

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
tr: Bağlantının hedefi; örn. _blank, _parent ya da bir iframe'in adı. Bu alan seyrek olarak kullanılır.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p> Bu alanı kullanmadan önce bu ekrana bazı ek alanlar eklemelisiniz. Tercih ederseniz, bu alanlar <em> Görüntüden çıkar </em> olarak işaretlenebilir. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin. </p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
tr: <p> Bu alan için aşağıdaki değişkenler mevcuttur. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin.¬
    '[' Ve ']' karakterlerini kullanmak istiyorsanız, lütfen '%5B' veya '%5D' html varlık kodlarını kullanın, aksi takdirde bunlar boş alanla değiştirilecektir. </p>

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
tr: Alanı azami bir uzunluğa kırpmak için etkinleştirin.

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
tr: Çıktı kırpılırsa daha fazla okuma bağlantısı ekleyin.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
tr: İşaretlenirse, kırpılan çıktının sonuna bir daha fazla oku bağlantısı eklenecektir

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
tr: Daha fazla bağlantıda görüntülenecek metin. Yukarıdaki "Değiştirme modelleri" uyarınca bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: More link path
tr: Diğer bağlantısı yolu

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Remove whitespace
tr: Boşlukları kaldır

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
tr: Eğer seçiliyse, tüm satır sonu karakterleri (örn. \n) &lt;br&gt; HTML etiketlerine dönüştürülür.

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Count the number 0 as empty
tr: 0 sayısını boş olarak say

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
tr: Alan 0 sayısını içeriyorsa "sonuç metni yok" öğesini görüntülemek için etkinleştirin.

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
tr: Bu alan boşsa, alanın gizlenmesi için etkinleştirin. Alan etiketinin ya da yeniden yazılan çıktının görüntülenmeye devam edebileceğini unutmayın. Etiketleri gizlemek için boş alanlara ilişkin stil ya da satır stili ayarlarını denetleyin. Yeniden yazılan içeriği gizlemek için "Boşsa yeniden yazmayı gizle" onay kutusunu işaretleyin.

en: Hide rewriting if empty
tr: Boşsa yeniden yazmayı gizle

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
tr: Bu alan boşsa, yeniden yazılan içeriği gösterme.

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: Raw bytes
tr: İşlenmemiş bayt

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

en: Reverse
tr: Ters

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Available actions
tr: Mevcut eylemler

en: All actions, except selected
tr: Seçilenler dışında tüm eylemler

en: Only selected actions
tr: Yalnızca seçilen eylemler

en: Selected actions
tr: Seçilen eylemler

en: Starting value
tr: Başlangıç değeri

en: Specify the number the counter should start at.
tr: Sayacın başlayacağı sayıyı belirtin.

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Timezone to be used for date output.
tr: Tarih çıktısı için kullanılacak saat dilimi.

en: - Default site/user timezone -
tr: - Varsayılan site/kullanıcı saat dilimi -

en: Fields to be included as links.
tr: Bağlantı olarak içerilecek alanlar.

en: Include destination
tr: Hedefi ekle

en: Display field as machine name.
tr: Alanı makine adı olarak görüntüle.

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: If checked, special handling will be used for plurality.
tr: İşaretlenirse, çoğul kullanım için özel işleme kullanılır.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
tr: Çoğul form için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Display format
tr: Oynatma formatı

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
tr: Diziselleştirilmiş verilerin görüntülenme şekli. Tam çıktıda özel bir dizi/nesne anahtarı ya da print_r seçebilirsiniz.

en: Full data (unserialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmemiş)

en: Full data (serialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmiş)

en: A certain key
tr: Belirli bir anahtar

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
tr: Verinin anahtarını görüntülemek istiyorsanız bir anahtar girmeniz gerekir.

en: How many different units to display in the string.
tr: Dizgide görüntülenecek farklı birim sayısı.

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Operator
tr: İşletmen

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
tr: Gruplanmış süzgeçler, önceden tanımlanmış işleç|değer çiftleri arasında seçim yapılmasına olanak sağlar.

en: Filter type to expose
tr: Gösterilecek süzgeç tipi

en: Single filter
tr: Tek bir süzgeç

en: Grouped filters
tr: Gruplanmış süzgeçler

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu süzgeci ziyaretçilere göster

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu süzgeç gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose filter
tr: Süzgeci göster

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu süzgeç gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar değiştiremez.

en: Hide filter
tr: Süzgeci gizle

en: Expose operator
tr: İşleç göster

en: Allow the user to choose the operator.
tr: Kullanıcının işleci seçmesine izin verir.

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
tr: Bu işleci tanımlamak için, URL adresinde ? işaretinden sonra görüntülenir.

en: Allow multiple selections
tr: Birden çok seçime izin ver

en: Enable to allow users to select multiple items.
tr: Kullanıcıların birden çok öğe seçmesine izin vermek için etkinleştirin.

en: Remember the last selection
tr: Son seçimi hatırla

en: Enable to remember the last selection made by the user.
tr: Kullanıcı tarafından yapılan son seçimin hatırlanması için etkinleştirin.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
tr: Gösterilen seçim yalnızca seçilen kullanıcı rolleri için hatırlanır. Rol seçmezseniz, gösterilen veriler hiçbir zaman depolanmaz.

en: Filter identifier
tr: Süzgeç tanıtıcısı

en: The identifier is required if the filter is exposed.
tr: Süzgeç gösteriliyorsa tanıtıcı gerekir.

en: This identifier is not allowed.
tr: Bu tanıtıcıya izin verilmiyor.

en: This identifier is used by another handler.
tr: Bu tanıtıcı başka bir işleyici tarafından kullanılıyor.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
tr: Bu gösterilen süzgeç isteğe bağlıdır ve ayarlanmamasını sağlamak için ek seçenekler içerir.

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
tr: Süzgeç grubunun görüntüsünü oluşturmak için hangi pencere bileşeni türünün kullanılacağını seçin

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
tr: Bu gerekli olmayan bir gösterilen süzgeç değilse, bir değer seçmeniz gerekir.

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Choose fields to combine for filtering
tr: Süzgeç uygulamak için birleştirilecek alanları seçin

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
tr: Bu süzgeç çok özel alan işleyicileri için işlev görmez.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
tr: Bu süzgeci kullanabilmek için bazı alanlar eklemeniz gerekir.

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: @entity types
tr: @entity tipleri

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: büyüktür

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
tr: İşaretlenirse, kullanıcıya yalnızca burada seçilen öğeler sunulur.

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: The operator is invalid on filter: @filter.
tr: İşleç, @filter süzgecinde geçersiz.

en: No valid values found on filter: @filter.
tr: @filter süzgecinde geçerli bir değer bulunamadı.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
tr: @value değeri, @filter süzgecinde @operator için bir dizi değil

en: or
tr: ya da

en: Is all of
tr: Şunların tümü

en: and
tr: ve

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: not
tr: değildir

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
tr: Bu ilişkiyi içermeyen öğeleri gizlemek için etkinleştirin

en: Representative sort criteria
tr: Temsilci sıralama ölçütü

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
tr: Her satır için temsilci öğenin nasıl alınacağını belirlemek için, ilişkinin getirdiği verilere sıralama ölçütleri uygulanır. Örneğin, her bir kullanıcıya yönelik en son düğümü göstermek için 'İçerik: Güncellenme tarihi' bilgisini seçin.

en: Representative sort order
tr: Temsili sıralama düzeni

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
tr: Yukarıda seçilen sıralama ölçütleri için kullanılacak sıralama düzeni.

en: Subquery namespace
tr: Alt sorgu ad alanı

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
tr: Gelişmiş. Bu ilişki tarafından kullanılan alt sorgu için bir ad alanı girin.

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Representative view
tr: Temsili görünüm

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
tr: Gelişmiş. İlişki alt sorgusunu oluşturmak için başka bir görünüm kullanın. Bu, süzgeç uygulamanıza ve birden fazla sıralama kullanmanıza olanak sağlar. Burada görünüm seçerseniz, yukarıdaki sıralama seçenekleri yoksayılır. Görünümünüzün kimliği, temelinin kimliği olmalıdır,İ görünümüzün tek alanı olmalıdır ve görünümünüz bir tür sıralama içermelidir.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
tr: Yalnızca bu seçenekler kaydedildiğinde değil, görünüm her çalıştırıldığında bu ilişki için alt sorgu yeniden oluşturulur. Başka bir yerde değişiklik yapıyorsanız, bunu test amacıyla kullanın. UYARI: Performansı ciddi şekilde düşürür.

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: asc
tr: artan

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu sıralamayı ziyaretçilere göster

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu sıralama gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose sort
tr: Sıralamayı göster

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu sıralama gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

en: Hide sort
tr: Sıralamayı gizle

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
tr: Ayrıntı düzeyi, iki tarihin aynı olup olmadığı belirlenirken kullanılacak en küçük birimdir; örneğin, ayrıntı düzeyi "Yıl" olursa, 1999'daki tüm tarihler, 1999'un neresinde olduğuna bakılmaksızın aynı tarih olarak değerlendirilir.

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
tr: Bu başlık, varsayılan sayfa yerine görünüm düzenleme sayfasında görüntülenir. Aynı öğeden iki tane varsa bu kullanışlı olabilir.

en: Configure aggregation settings for @type %item
tr: @type tipindeki %item öğesi için toplama ayarlarını yapılandır

en: Aggregation type
tr: Toplama tipi

en: Select the aggregation function to use on this field.
tr: Bu alanda kullanılacak toplama işlevini seçin.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
tr: Bu süzgeç, belirlenen seçeneklerin birden fazlasını içeren öğelerin yinelenen sonuç olarak görüntülenmesine neden olabilir. Bu süzgeç yinelenen sonuçlar oluşmasına neden oluyorsa, bu onay kutusu yinelemeleri azaltabilir; ancak ne kadar fazla terim araması gerekiyorsa, sorgu o kadar daha düşük performans gösterir; bu nedenle bunu dikkatli kullanın. Uyumsuz bir alanda kullanılırsa değerlerin görüntüden kaybolmasına neden olabileceğinden, tek değerli alanlarda ayarlanmamalıdır.

en: views
tr: Gösterimler (Views)

en: Broken
tr: Bozuk

en: The text of this link will be "@more". The text can be modified within the view configuration.
tr: Bu bağlantının metni "@more" olacaktır. Metin, görünüm yapılandırması içinde değiştirilebilir.

en: Provide a "more" link.
tr: "daha fazla" bağlantı sağlayın.

en: Override path
tr: Yolu geçersiz kıl

en: Use a different path for the more link, pager, and other links.
tr: Daha fazla bağlantı, çağrı cihazı ve diğer bağlantılar için farklı bir yol kullanın.

en: Filter options
tr: Filtre seçenekleri

en: Fields to display
tr: Görüntülenecek alanlar

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
tr: Görüntülenecek öğe sayısını veya tüm sonuçları görüntülemek için 0'ı seçin.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
tr: Atlanacak öğe sayısını girin; atlama yapmamak için 0 girin.

en: Pager options
tr: Sayfalayıcı seçenekleri

en: Add custom text or markup.
tr: Özel metin veya biçimlendirme ekleyin.

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
tr: Yalnızca seçilen izin bayrağına sahip kullanıcılar bu ekrana erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" e sahip kullanıcıların, diğer izinlerden bağımsız olarak herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
tr: Bu ekrana yalnızca işaretlenen roller erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" e sahip kullanıcıların, role bakılmaksızın herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: You must select at least one role if type is "by role"
tr: Tip "role göre" ise en az bir rol seçmeniz gerekir

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
tr: Not: Bunu değiştirme izniniz yok. Varsayılan süzgeç tipini değiştirirseniz bu ayar kaybedilir ve ayarı geri ALAMAZSINIZ.

en: PHP contextual filter code
tr: PHP bağlamsal filtre kodu

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
tr: Bu filtre için kullanılacak bir değer döndüren PHP kodunu girin. <? Php?> Kullanmayın. Yalnızca bu filtre için yalnızca tek bir değer döndürmelisiniz. Bazı değişkenler mevcuttur: görünüm nesnesi "$ view" olacaktır. Argüman işleyicisi "$ argüman" olacaktır, örneğin "argüman-> validated_title" "ayarlayarak bu argüman için ikameler için kullanılan başlığı değiştirebilirsiniz.

en: Path component
tr: Yol bileşeni

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
tr: Numaralama 1'den başlar; örn. admin/structure/types sayfasında, 3. yol bileşeni "types" bileşenidir.

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
tr: DOĞRU veya YANLIŞ döndüren PHP kodunu girin. Hiçbir dönüş YANLIŞ ile aynı değildir, bu nedenle, bağımsız değişkeni geçersiz ilan etmek istemiyorsanız bir şey döndürdüğünüzden EMİN olun. <?php?> Kullanmayın. Doğrulanacak bağımsız değişken "$handler->argument" ve görünüm "$argument" olacaktır. "$handler->argument" ayarlayarak bağımsız değişkeni değiştirebilirsiniz. "$handler->validated_title" ayarını yaparak, bu bağımsız değişken için ikameler için kullanılan başlığı değiştirebilirsiniz.

en: Never cache
tr: Hiçbir zaman önbelleğe alma

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: The length of time raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı süre.

en: Seconds
tr: saniye

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı süre.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Custom time values must be numeric.
tr: Özel zaman değerleri sayısal olmalıdır.

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Create exposed form block
tr: Açık form bloğu oluştur

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
tr: Gösterilen formun, görünüm yerine bir blokta görüntülenmesine izin verir.

en: The machine name of this display
tr: Bu görüntünün makine adı

en: This is machine name of the display.
tr: Bu, ekranın makine adıdır.

en: The name and the description of this display
tr: Bu görüntünün adı ve açıklaması

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
tr: Bu ad, yalnızca Görünümün yönetici arayüzünde görünecektir.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
tr: Bu açıklama yalnızca Görünümün yönetici arayüzünde görünecektir.

en: This display's comments
tr: Bu ekranın yorumları

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
tr: Bu değer, yalnızca Görünümler Kullanıcı Arayüzünde görülecek ve kullanılacaktır ve bu ekranı belgelemek için kullanılabilir. Bunu, sitenizin diğer veya gelecekteki bakımcılarına bu görüntünün nasıl ve neden yapılandırıldığına ilişkin notlar sağlamak için kullanabilirsiniz.

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
tr: Bu başlık, başlıklar normal şekilde görüntülendiğinde (sayfa başlığı, blok başlığı vb. olarak) görünüm ile birlikte görüntülenir.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
tr: CSS sınıf adları görünüme eklenecektir. Bu, her görünüm için belirli CSS kodunu kullanmanızı sağlar. Boşluklarla ayrılmış çoklu sınıflar tanımlayabilirsiniz.

en: Use AJAX when available to load this view
tr: Bu görünümü yüklemek için uygun olduğunda AJAX kullan

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
tr: Ayarlanırsa, bu görünüm sayfalama, tablo sıralama ve gösterilen filtreler için bir AJAX mekanizması kullanacaktır. Bu, tüm sayfanın yenilenmeyeceği anlamına gelir. Bu görünüm sayfanın ana içeriğiyse, belirli sayfalara derin bağlantı verilmesini engelleyeceği için bunu kullanmanız önerilmez, ancak yan içerik için çok kullanışlıdır.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
tr: Bağlamsal süzgeç özetini görüntülerken ekleri gizle

en: Hide contextual links on this view.
tr: Bu görünümde bağlamsal bağlantıları gizleyin.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
tr: Bu, bu görünümün altına, sayfa görünümüne bağlanacak bir bağlantı daha ekleyecektir. Birden fazla sayfa görünümünüz varsa, bağlantı, gelişmiş altındaki 'Bağlantı görüntüsü' bölümünde belirtilen görüntüyü gösterecektir. Bağlantı görüntüleme ayarında url'yi geçersiz kılabilirsiniz.

en: Display 'more' link only if there is more content
tr: Sadece daha fazla içerik varsa 'diğer' bağlantısını görüntüle

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
tr: Görüntülenecek başka öğe olmasa bile 'daha fazla' bağlantısını görüntülemek için bunu işaretlemeyin.

en: The text to display for the more link.
tr: Devamı bağlantısı için görüntülenecek metin.

en: Aggregate
tr: Topla

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
tr: Etkinleştirilirse, bazı alanlar kullanılamayabilir. Gruplama için seçilen tüm alanlar, ayrı değerlerin her biri için tek bir kayda daraltılır. Toplanmak üzere seçilen diğer alanlar üzerinde işlev çalıştırılır. Örneğin, yinelenen başlıkların listesini almak için, düğümleri başlık temelinde gruplayabilir ve nid'leri sayabilirsiniz.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan erişim kısıtlaması için !settings yapabilirsiniz.

en: settings
tr: ayarlar

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
tr: Ayrıca, seçili olan önbellek mekanizması için !settings yapabilirsiniz.

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Query options
tr: Sorgu seçenekleri

en: When needed, add the field language condition to the query
tr: Gerektiğinde, alan dili koşulunu sorguya ekleyin

en: You don't have translatable entity types.
tr: Çevrilebilir varlık türlerine sahip değilsiniz.

en: How should this view be styled
tr: Bu görünüme stil uygulanma şekli

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
tr: Seçtiğiniz stilin ayarları varsa, Görünüm özetinde stilin görüntülenen ayarlar düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan stil için !settings yapabilirsiniz.

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: How should each row in this view be styled
tr: Bu görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şekli

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
tr: Ayrıca, seçili satır stili için !settings yapabilirsiniz.

en: Which display to use for path
tr: Yol için kullanılacak görüntü

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
tr: Özet bağlantıları, rss besleme bağlantıları, diğer bağlantıları gibi öğeler için bu görüntünün yolunu almak için kullanılacak görüntü.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
tr: <p> Bu bağlantı için aşağıdaki simgeler mevcuttur. </p>

en: A Backdrop path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
tr: Diğer bağlantısının işaret edeceği bir Backdrop yolu ya da dış URL adresi. Bunun, yukarıdaki bağlantı görüntüsü ayarını geçersiz kılacağını unutmayın.

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
tr: Bu bölüm, görüntüleme eklentisi ve stil eklentileri için tüm olası şablonları, en az spesifik olandan en spesifik olana doğru sıralanmış şekilde listeler. Sistemde bulunan en spesifik şablon olan her eklenti için aktif şablon kalın harflerle vurgulanmıştır.

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Backdrop aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Backdrop's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
tr: <strong> Önemli! </strong> Şablon dosyalarını eklerken, kaldırırken veya yeniden adlandırırken, Backdrop'u sisteminizdeki dosyaları yeniden taratarak değişikliklerden haberdar etmeniz gerekir. Bu düğmeye tıklayarak Backdrop'un tema kaydını temizler ve böylece bu yeniden tarama işlemini başlatırsınız. Yukarıda vurgulanan şablonlar, sisteminizin yeni durumunu yansıtacaktır.

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: This is the default theme template used for this display.
tr: Bu, bu ekran için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is an alternative template for this display.
tr: Bu, bu ekran için alternatif bir şablondur.

en: This is the default theme template used for this style.
tr: Bu, bu stil için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is an alternative template for this style.
tr: Bu, bu stil için alternatif bir şablondur.

en: This is the default theme template used for this row style.
tr: Bu, bu satır stili için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is an alternative template for this row style.
tr: Bu, bu satır stili için alternatif bir şablondur.

en: Put the exposed form in a block
tr: Gösterilen formu bloğa yerleştir

en: Exposed Form
tr: Gösterilen Form

en: Exposed form options
tr: Gösterilen form seçenekleri

en: Select which pager, if any, to use for this view
tr: Bu görünüm için varsa hangi çağrı cihazının kullanılacağını seçin

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
tr: Ayrıca, seçili çağrı cihazı için !settings yapabilirsiniz.

en: File found in folder @template-path
tr: Dosya @template-path klasöründe bulundu

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Display title may not be empty.
tr: Görüntü başlığı boş olamaz.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
tr: CSS sınıfları yalnızca alfasayısal karakterler ya da tirelerden oluşmalıdır.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
tr: Görüntü adı yalnızca harf, rakam ya da alt çizgilerden oluşmalıdır.

en: Display id should be unique.
tr: Görüntü kimliği benzersiz olmalıdır.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
tr: "@display" görüntüsü alan kullanıyor, ancak tanımlı alanı yok ya da tümü dışlanmış.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
tr: "@display" görüntüsü bir yol kullanıyor, ancak yol tanımlı değil.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
tr: "@display" görüntüsü geçersiz bir stil eklentisi içeriyor.

en: Exposed form: @view (@display_id)
tr: Açığa çıkan form: @view (@display_id)

en: Provides filters that a user may change to adjust the results of a view.
tr: Bir görünümün sonuçlarını ayarlamak için kullanıcının değiştirebileceği filtreler sağlar.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
tr: Bu görüntü, bağlamsal süzgeçler için kaynak içermiyor; bu nedenle, 'Varsayılan değer sağla' seçeneğini belirlemezseniz, kullanılabilir bir bağlamsal süzgeç değeri olmayacak.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
tr: Görüntülenecek öğe sayısı. Limitsiz için 0 girin.

en: Invalid display extender @extender
tr: Geçersiz görüntü genişletici @extender

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Both
tr: İkisi de

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Not defined
tr: Tanımlı değil

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: Attachment position
tr: Ek konumu

en: Inherit exposed filters
tr: Bilgi süzgeçleri devral

en: Inherit pager
tr: Sayfa düzenleyiciyi devral

en: Render pager
tr: Sayfa düzenleyici görüntüsünü oluştur

en: Inherit
tr: Devralma

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü bağlamsal süzgeç yapıştırma eklenmesi üst görüntüden devralsın mı?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntüye sorma süzgeç eklendiği üst görüntüden mi devralacak?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü sayfalama eklenmek üzere üst görüntüden mi devralacak?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
tr: Bu görüntü sayfa düzenleyici değerlerinin görüntüsünü oluştursun mu? Bu öğe yalnızca, bir sayfa düzenleyici miras alınırken anlamlı olur.

en: Position
tr: Konum

en: Attach before or after the parent display?
tr: Üst öğe görüntüsünün öncesine mi, sonrasına mı eklensin?

en: Select which display or displays this should attach to.
tr: Hangi görüntüye ya da görüntülere eklenmesi gerektiğini seçin.

en: View: @view: @display
tr: Görünüm: @view: @display

en: Block display from the "@view" view.
tr: "@view" görünümünden görüntülemeyi engelleyin.

en: Link title to page display
tr: Başlığı sayfa görüntüsüne bağla

en: Inherits path
tr: Yolu devralır

en: Contextual filter input
tr: Bağlamsal filtre girişi

en: Allow settings override
tr: Ayarların geçersiz kılınmasına izin ver

en: Some
tr: Biraz

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Checked settings will be available in the Block configuration dialog for modification by the administrator configuring the layout. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
tr: Kontrol edilen ayarlar, yerleşimi yapılandıran yönetici tarafından değiştirilmek üzere Blok yapılandırması iletişim kutusunda bulunacaktır. İşaretlenmemiş ayarlar kullanılamayacak ve yalnızca bu ekrandaki ayarları kullanacaktır.

en: Pager offset
tr: Çağrı cihazı ofseti

en: Link block title to view page
tr: Sayfayı görüntülemek için blok başlığını bağla

en: Path override
tr: Yolu geçersiz kılma

en: Use exposed widgets form as block configuration
tr: Açık widget formunu blok yapılandırması olarak kullanın

en: Fields override
tr: Alanlar geçersiz kılınır

en: Linking the block title to the view will make an anchor tag to the view page display (if one is exists).
tr: Blok başlığının görünüme bağlanması, görünüm sayfası görüntüsüne bir bağlantı etiketi oluşturacaktır (eğer varsa).

en: Inherit path from the page.
tr: Yolu sayfadan devral.

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the current page path, not the view, if the display has a path.
tr: Yanıt evet ise, Görünümler tarafından oluşturulan daha fazla bağ, özet bağ ve görünen giriş bağları gibi tüm bağlar, ekranda bir yol varsa görünüme değil, geçerli sayfa yoluna gidecektir.

en: Choose the data sources for contextual filters
tr: Bağlamsal filtreler için veri kaynaklarını seçin

en: No filter
tr: Filtresiz

en: From URL
tr: URL’den

en: Fixed
tr: Sabit

en: Input in block settings
tr: Blok ayarlarında giriş

en: Wildcard (*)
tr: Joker karakter (*)

en: @arg source
tr: @arg kaynağı

en: URL position
tr: URL konumu

en: In the url http://example.com/foo/bar/baz, for example, foo would be in position 1, bar 2, and baz 3.
tr: Örneğin http://example.com/foo/bar/baz url'sinde foo, konum 1, çubuk 2 ve baz 3'te olacaktır.

en: Context is optional
tr: Bağlam isteğe bağlıdır

en: This context need not be present for the block to function. If you plan to use this, ensure that the contextual filter handler can handle empty values gracefully.
tr: Bloğun çalışması için bu bağlamın mevcut olması gerekmez. Bunu kullanmayı planlıyorsanız, bağlamsal filtre işleyicisinin boş değerleri düzgün bir şekilde işleyebildiğinden emin olun.

en: Fixed argument
tr: Sabit argüman

en: This value will be set permanently as the filter value.
tr: Bu değer, filtre değeri olarak kalıcı olarak ayarlanacaktır.

en: Label to apply to the filter when it is presented to the person configuring a layout.
tr: Bir yerleşimi yapılandıran kişiye sunulduğunda filtreye uygulanacak etiket.

en: There are no contextual filters on this display.
tr: Bu ekranda bağlamsal filtre yoktur.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
tr: Blok görüntülerinde gösterilen süzgeçlerin düzgün çalışması için "AJAX Kullan" seçeneğinin ayarlanması gerekir.

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: This sets the default status for Backdrop's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
tr: Bu, Backdrop yerleşik blok önbelleğe alma yöntemi için varsayılan durumu ayarlar; bu, blok yönetiminde önbelleğe almanın açık olmasını gerektirir ve dikkatli olun çünkü bu önbelleğin ne zaman boşaltılacağı üzerinde çok az kontrole sahip olursunuz.

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
tr: Besleme simgesi yalnızca seçilen görüntüler için kullanılabilir olur.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yol ziyaret edilerek görüntülenir. Yolun, görünümde tanımladığınız her bağlamsal süzgecin yoluna bir % konarak "path/%/%/feed" ya da "path/%/%/rss.xml" gibi bir şey olması önerilir.

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: No path is set
tr: Yol ayarlanmadı

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Change settings for the parent menu
tr: Üst menü ayarlarını değiştirin

en: The menu path or URL of this view
tr: Bu görünümün URL adresi ya da menü yolu

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yolu ziyaret ederek görüntülenecektir. Bağlamsal filtreler için kullanılacak değerleri temsil etmek için URL'nizde "%" kullanabilirsiniz: Örneğin, "düğüm /% / besleme".

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
tr: Normal veya sekme olarak ayarlanmışsa, menü öğesinin açıklaması için kullanılacak metni girin.

en: Displays the link in contextual links
tr: Bağlantıyı bağlamsal bağlantılarda görüntüler

en: Hide menu tab
tr: Menü sekmesini gizle

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
tr: Bağlamsal bağlantılarda sadece menü öğesi göster. Menü sekmesi gözükmeyecek.

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: When providing a menu item as a tab, Backdrop needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
tr: Bir menü öğesini sekme olarak sağlarken, Backdrop'ın bu sekmenin üst menü öğesinin ne olacağını bilmesi gerekir. Üst öğe önceden var olabilir ya da sizin bir üst öğe oluşturmanız gerekebilir. Üst öğenin yolu, aynı yolun son parçası çıkarılmış halidir. Örn. bu görünümün yolu <em>foo/bar/baz</em> ise üst yol <em>foo/bar</em> olur.

en: Already exists
tr: Zaten var

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin açıklamasını girin.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
tr: "$ arg" artık desteklenmiyor. Onun yerine % kullanın.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
tr: "%", bir yolun birinci kısmı için kullanılamaz.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
tr: Görünümler, içinde % bulunan yollar için normal menü öğeleri oluşturamaz.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
tr: Yolu % ile biten bir görüntü sekme olamaz.

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir üst menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak üst menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: The contextual filter values is provided by the URL.
tr: Bağlamsal filtre değerleri URL tarafından sağlanır.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
tr: Görüntülenen formun gönder düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Include reset button
tr: Sıfırlama düğmesini içer

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
tr: İşaretlenirse, görünen form, uygulanan tüm açık filtreleri sıfırlamak için bir düğme sağlayacaktır.

en: Reset button label
tr: Sıfırlama düğmesi etiketi

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
tr: Gösterilen formun sıfırlama düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Exposed sorts label
tr: Gösterilen sıralamalar etiketi

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
tr: Görünen sıralama seçim kutusunun etiketi olarak görüntülenecek metin.

en: Expose sort order
tr: Sıralama düzenini göster

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
tr: Kullanıcının sıralama düzenini seçmesine izin verin. Sıralama düzeni gösterilmezse, sıralama ölçütü ayarları

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
tr: Görünen sıralama artan sırada sıralanırken kullanılacak metin.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
tr: Görünen sıralama azalan sırada sıralanırsa kullanılacak metin.

en: Autosubmit
tr: Otomatik gönder

en: Automatically submit the form once an element is changed.
tr: Bir öğe değiştirildiğinde formu otomatik olarak gönderin.

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Hide submit button if javascript is enabled.
tr: JavaScript etkinse gönder düğmesini gizle.

en: Text on demand
tr: İstek üzerine metin

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
tr: Kullanıcı, gösterilen bir süzgeci seçip uygulayıncaya kadar sonuçlar yerine görüntülenecek metin.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
tr: Atlanacak öğe sayısı. Örneğin, bu alan 3 ise, ilk 3 öğe atlanacak ve görüntülenmeyecektir.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu görünümle ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece bunu 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler, URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
tr: Toplam sayfa sayısı. Tüm sayfaları göstermek için boş bırakın.

en: Number of pager links visible
tr: Görünür sayfa düzenleyici bağlantısı sayısı

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
tr: Sayfa düzenleyicide görüntülenecek sayfa bağlantısı sayısını belirtin.

en: A lists of labels for the controls in the pager
tr: Çağrı cihazındaki kontroller için bir etiket listesi

en: Text for "first"-link
tr: "İlk" -bağlantı metni

en: Text for "previous"-link
tr: "Önceki" -bağlantı metni

en: Text for "next"-link
tr: Sonraki bağlantı metni

en: Text for "last"-link
tr: "Son" -bağlantı metni

en: Exposed options
tr: Gösterilen seçenekler

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
tr: Bu seçeneklerin gösterilmesi, kullanıcıların, görünüm görüntülendiğinde değerlerini açık bir biçimde tanımlamalarına olanak tanır.

en: Expose items per page
tr: Sayfa başına öğeleri gösterin

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar bir görünümde sayfa başına kaç öğe gösterileceğini belirleyebilir

en: Items per page label
tr: Sayfa başına öğe sayısı etiketi

en: Label to use in the exposed items per page form element.
tr: Sayfa form öğesi başına gösterilen öğelerde kullanılacak etiket.

en: Exposed items per page options
tr: Sayfa başına gösterilen öğe sayısı seçenekleri

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
tr: Sayfa başına öğe sayısını belirlerken kullanıcının arasından seçim yapabileceği değerleri ayarlayın. Virgülle ayrılmış olarak belirtin.

en: Include all items option
tr: Tüm öğeleri dahil et seçeneği

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
tr: İşaretliyse, tüm öğeleri görüntülemek için sayfa başına öğelere fazladan bir öğe dahil edilecektir.

en: All items label
tr: Tüm öğeler etiketi

en: Which label will be used to display all items
tr: Tüm öğeleri görüntülemek için hangi etiket kullanılacak

en: Expose Offset
tr: Ofseti Açığa Çıkar

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar başlangıçta kaç öğenin atlanması gerektiğini belirleyebilir.

en: Offset label
tr: Fark etiketi

en: All items, skip @skip
tr: Tüm öğeler, @skip öğeyi atla

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: Disable SQL rewriting
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırak

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırakmak, node_access denetimlerini ve hook_query_alter () uygulayan diğer modülleri devre dışı bırakır.

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
tr: UYARI: SQL yeniden yazmanın devre dışı bırakılması, düğüm erişim güvenliğinin devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Bu, kullanıcıların, görünümünüzün yanlış yapılandırılmış olup olmadığını görememeleri gereken verileri görmelerine izin verebilir. Lütfen bu seçeneği yalnızca bu güvenlik riskini anlıyor ve kabul ediyorsanız kullanın.

en: Distinct
tr: Farklı

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
tr: Görünümün yalnızca ayrı öğeleri görüntülemesini sağlar. Birden çok özdeş öğe varsa, her biri yalnızca bir defa görüntülenir. Her zaman işe yaramasa da, denemek ve bir görünümden yinelemeleri kaldırmak için bunu kullanabilirsiniz. Bunun sorguları yavaşlatabileceğini unutmayın; bu nedenle dikkatli kullanın.

en: Pure Distinct
tr: Saf Farklı

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
tr: Bu, görünümlerin temel sütunu farklı alana eklemesini engelleyecektir. Bu seçilmezse ve temel sütun bir birincil anahtarsa, saf olmayan bir farklı düzgün çalışmayacaktır çünkü birincil anahtar her zaman benzersizdir.

en: Use Slave Server
tr: Bağımlı Sunucuyu Kullan

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
tr: Bu, sorgunun, varsa bir ikincil sunucuya bağlanmaya çalışmasına neden olur. Hiçbir bağımlı sunucu tanımlanmamışsa veya mevcut değilse, varsayılan sunucuya geri dönecektir.

en: Query Comment
tr: Sorgu Yorumu

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
tr: Ayarlanırsa, bu yorum sorguya yerleştirilir ve SQL sunucusuna iletilir. Günlüğe kaydetme ve hata ayıklama için kullanışlı olabilir.

en: Query Tags
tr: Sorgu Etiketleri

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
tr: Ayarlanırsa, bu etiketler sorgunun sonuna eklenir ve bir eklentide sorguyu tanımlamak için kullanılabilir. Sorguları değiştirmek için kullanışlı olabilir.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
tr: Sorgu etiketleri yalnızca küçük harfli alfabetik karakterleri ve alt çizgi içerebilir.

en: Exception in @human_name[@view_name]: @message
tr: @human_name [@view_name] için istisna: @message

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Provide default field wrapper elements
tr: Varsayılan alan sarıcı öğelerini sağla

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: İşaretlenmezse, HTML öğelerini özelleştirmek için yapılandırılmamış alanlar, alan, etiket ve alanı + etiket sarıcıları için sarıcı almaz. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında, bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
tr: Satır içi alanlar, art arda değil, yan yana görüntülenir. Blok öğeleri (özellikle de gövde alanları ve biçimlendirilmiş diğer HTML öğeleri) olması durumunda bazı alanların bunu yoksayacağını unutmayın.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
tr: Satır içi alanların birbirinin üzerine çıkmasını önlemek için aralarına ayırıcı yerleştirilebilir. Bu alanda HTML kullanabilirsiniz.

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
tr: Boş olan alanlar için alanlar, etiketler ya da biçimlemeyi görüntüleme.

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
tr: Her satırda RSS öğesi başlığı olarak kullanılacak alan.

en: Link field
tr: Bağlantı alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a Backdrop relative path.
tr: Her satır için RSS öğe bağlantısı olarak kullanılacak alan. Bu, Backdrop'a göre bir yol olmalıdır.

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi açıklaması olarak kullanılacak alan.

en: Creator field
tr: Oluşturan alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi oluşturan olarak kullanılacak alan.

en: Publication date field
tr: Yayınlanma tarihi alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
tr: Her bir satır için RSS öğesi pubDate (yayınlama tarihi) olarak kullanılacak alan. RFC 2822 biçiminde olması gerekir.

en: GUID settings
tr: GUID ayarları

en: GUID field
tr: GUID alanı

en: The globally unique identifier of the RSS item.
tr: RSS öğesinin evrensel olarak tekrarsız tanımlayıcısı

en: GUID is permalink
tr: GUID kalıcı bağlantıdır

en: The RSS item GUID is a permalink.
tr: RSS öğesi GUID değeri kalıcı bir bağlantıdır.

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
tr: Satır stili eklentisi, RSS öğesi için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: Grouping field Nr.@number
tr: Gruplama alanı Nr.@number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
tr: İsteğe bağlı olarak, kayıtların gruplanmasında ölçüt olarak kullanılacak bir alan belirtebilirsiniz. Gruplama yapmamak için boş bırakın.

en: Use rendered output to group rows
tr: Satırları gruplamak için görüntüsü oluşturulan çıktıyı kullan

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
tr: Etkinleştirilirse, satırları gruplamak için gruplama alanının görüntüsü oluşturulan çıktısı kullanılır.

en: Remove tags from rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktıdan etiketleri kaldır

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: The class to provide on each row.
tr: Her bir satırda sağlanacak sınıf.

en: Add views row classes
tr: Görünüm satır sınıfları ekle

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: Görünümler-satır-1 gibi varsayılan satır sınıflarını çıktıya ekleyin. Bunu, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma pahasına, görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimlendirme miktarını hızla azaltmak için kullanabilirsiniz.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
tr: Şeritleme (tek / çift), ilk / son sıra sınıfları ekleyin

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
tr: İlk ve son satıra css sınıfları ve ayrıca şeritleme için tek / çift sınıfları ekleyin.

en: Force using fields
tr: Alanları kullanmaya zorla

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
tr: Eğer ne satır ne de stil eklentisi alanları destekliyorsa, bu alan bunların etkinleştirilmesine olanak sağlar; böylece örneğin, gruplama ölçütünü kullanabilirsiniz.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
tr: @style stili bir satır stili gerektiriyor, ancak satır eklentisi geçersiz.

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Düşey

en: Places items starting in the upper left and moving right.
tr: Sol üstten başlayıp sağa doğru hareket eden öğeleri yerleştirir.

en: Places items starting in the upper left and moving down.
tr: Sol üstten başlayıp aşağı doğru hareket eden öğeleri yerleştirir.

en: Use HTML table (deprecated)
tr: HTML tablosu kullan (kullanımdan kaldırıldı)

en: For sites with views grids that need to use the deprecated HTML tables.
tr: Kullanımdan kaldırılmış HTML tablolarını kullanması gereken görünüm ızgaralarına sahip siteler için.

en: Fill up single line
tr: Tek satırı doldur

en: Short description of table
tr: Tablonun kısa açıklaması

en: Include a caption for better accessibility of your table.
tr: Tablonuzun daha erişilebilir olması için bir başlık ekleyin.

en: Table summary
tr: Tablo özeti

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
tr: Bu değer html'de tablo özet özelliği olarak görüntülenecektir. Karmaşık tabloların bir özetini vermek için bunu kullanın.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
tr: Atlama menüsü ayarlarınızı yapılandırmadan önce en az bir alana ihtiyacınız var

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
tr: Bir atlama menüsünü doğru şekilde yapılandırmak için, kullanılacak yolu temsil edecek bir alan seçmelisiniz. Daha sonra bu alanı dışlanacak şekilde ayarlamalısınız. Görüntülenen diğer tüm alanlar menünün bir parçası olacaktır. Seçme kutuları HTML'yi gösteremeyeceğinden, tüm HTML'nin bu çıktıdan çıkarılacağını lütfen unutmayın.

en: Path field
tr: Yol alanı

en: Hide the "Go" button
tr: "Git" düğmesini gizle

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
tr: Gizli ise, bu düğme yalnızca javascript kullanan kullanıcılar için gizlenecek ve seçim değiştirildiğinde sayfa otomatik olarak atlayacaktır.

en: Selector label
tr: Seçici etiketi

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
tr: Seçici öğenin etiketi olarak görünecek metin. Boş ise etiket etiketi kullanılmayacaktır.

en: Choose text
tr: Metin seçin

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
tr: Atlama menüsünde seçilen seçenek olarak görünecek metin.

en: Set this field to display inline
tr: Satır içi görüntülemek için bu alanı ayarlayın

en: Select the current contextual filter value
tr: Mevcut bağlamsal filtre değerini seçin

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
tr: İşaretlenirse, geçerli yol, varsa, atlama menüsünde varsayılan seçenek olarak görüntülenecektir.

en: List type
tr: Liste tipi

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Use a custom %field_name
tr: Özel bir %field_name kullan

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: This will appear in the RSS feed itself.
tr: Bu, RSS beslemesinde göünür.

en: Add RSS icon to displays
tr: Ekranlara RSS simgesi ekle

en: Show an RSS icon on the displays to which this RSS feed is attached.
tr: Bu RSS beslemesinin eklendiği ekranlarda bir RSS simgesi gösterin.

en: views_plugin_style_default: Missing row plugin
tr: views_plugin_style_default: Eksik satır eklentisi

en: Base path
tr: Ana yol

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
tr: Bu özet görünümünde bağlantılar için temel yolu tanımlayın,
            örn. http://example.com/<strong>görünümünüzün_yolu/archive</strong>.
            Baştaki ve sondaki eğik çizgiyi eklemeyin. Bu değer boşsa,
            görünümler sayfa görüntülerinde temel yol olarak bulunan ilk yolu
            kullanır; yol bulunamazsa / kullanılır.

en: Display record count with link
tr: Kayıt sayısını bağlantıyla birlikte  görüntüleyin

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
tr: İşaretlenirse, geçerli bağlamsal filtre değeri, varsa, atlama menüsünde varsayılan seçenek olarak görüntülenecektir.

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Override normal sorting if click sorting is used
tr: Tıklayarak sıralama kullanılırsa normal sıralamayı geçersiz kıl

en: Enable Backdrop style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Backdrop tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
tr: (Sabit üstbilgi efektleri aşağıdaki önizlemede etkin olmaz, yalnızca canlı çıktıda etkin olur.)

en: Show the empty text in the table
tr: Tabloda boş metni göster

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
tr: Varsayılan olarak, tablo boş bir görünüm için gizlidir. Bu seçenek ile içindeki yazı ile boş bir tablo gösterilebilir.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
tr: Alanları sütunlara yerleştirin; birden çok alanı aynı sütunda birleştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, belirtilen sütundaki ayırıcı alanları ayırmak için, kullanılır. Söz konusu sütunu sıralanabilir yapmak için sıralanabilir kutusunu işaretleyin ve hangi sütunun varsayılan olarak sıralanacağını belirlemek için varsayılan sıralama radyo düğmesini işaretleyin. Alanlar bölümünde sütun sıralamasını ve alan etiketlerini denetleyebilirsiniz.

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Query
tr: Sorgu

en: These queries were run during view rendering:
tr: Görüntü oluşturma sırasında şu sorgular çalıştırıldı:

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Query execute time
tr: Sorgu yürütme süresi

en: View render time
tr: Görüntü oluşturma süresi

en: No query was run
tr: Sorgu çalıştırılmadı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: View name
tr: Görünüm adı

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu Görünümün makine tarafından okunabilir benzersiz adı. Sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içerebilir.

en: Provide description
tr: Açıklama belirtin

en: Update "@title" choice
tr: "@title" seçimini güncelle

en: Update "@title" choice (@number)
tr: "@title" seçimini güncelle (@number)

en: Your view was saved. You may configure it from the list below.
tr: Görünümünüz kaydedildi. Aşağıdaki listeden yapılandırabilirsiniz.

en: There is no lock on view %name to break.
tr: %name görünümünde kırılacak kilit yok.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
tr: %name görünümündeki kilidi kırmak istediğinizden emin misiniz?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
tr: Bu kilidi kırarsanız, !user tarafından yapılan tüm kaydedilmemiş değişiklikler kaybolacaktır!

en: The lock has been broken and you may now configure this view.
tr: Kilit kırıldı ve şimdi bu görünümü yapılandırabilirsiniz.

en: This view is being configured by user !user, and is therefore locked from configuring by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
tr: Bu görünüm kullanıcı tarafından yapılandırılıyor !user, ve bu nedenle başkaları tarafından yapılandırılamaz. Bu kilit!ageeski. <a href="!break"> Bu kilidi kırmak </a> için burayı tıklayın.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
tr: * Tüm değişiklikler geçici olarak saklanır. Değişikliklerinizi kalıcı hale getirmek için Kaydet'i tıklayın. Görünümü atmak için İptal'i tıklayın.

en: This display is disabled.
tr: Bu görüntü devre dışı bırakıldı.

en: revert view
tr: görünümü geri döndür

en: delete view
tr: görünümü sil

en: This display has one or more validation errors; please review it.
tr: Bu ekranda bir veya daha fazla doğrulama hatası var; lütfen gözden geçirin.

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
tr: Hata: @display görüntüsü, '@plugin' adlı bir eklentiye başvuruyor, ancak bu eklenti yok.

en: enable @display_title
tr: @display_title özelliğini etkinleştir

en: view @display
tr: görüntüle @display

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: undo delete of @display_title
tr: @display_title silmeyi geri al

en: Clone the view @name?
tr: @name görünümü klonlansın mı?

en: Clone of @label
tr: @label Klonu

en: The view %old_name as been cloned into %new_name.
tr: Görünüm %old_name, %new_name içine klonlandı.

en: Delete the view @name?
tr: @name görünümü silinsin mi?

en: Deleting the view %name will remove all pages, blocks, and other displays provided by this view.
tr: %name görünümünün silinmesi, bu görünüm tarafından sağlanan tüm sayfaları, blokları ve diğer ekranları kaldıracaktır.

en: The view %name has been deleted.
tr: Görünüm %name silindi.

en: Revert the view @name?
tr: @name görünümü geri döndürülsün mü?

en: Reverting the view %name will restore it to the original settings provided by the "@module" module.
tr: Görünüm %name geri döndürmek, onu "@module" modülü tarafından sağlanan orijinal ayarlara geri yükleyecektir.

en: The view %name has been reverted to its defaults.
tr: Görünüm %name varsayılan değerlerine döndürüldü.

en: The view %name has been enabled.
tr: %name görünümü etkinleştirildi.

en: The view %name has been disabled.
tr: %name görünümü devre dışı bırakıldı.

en: The view %name has been saved.
tr: %name görünümü kaydedildi.

en: Broken/missing handler: @table > @field
tr: Bozuk / eksik işleyici: @table> @field

en: hidden
tr: gizli

en: Aggregation settings
tr: Toplama ayarları

en: Apply and continue
tr: Uygula ve devam et

en: Ok
tr: Tamam

en: @current of @total
tr: @current / @total

en: All displays (except overridden)
tr: Tüm görüntüler (geçersiz kılınanlar dışında)

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: This @display_type (override)
tr: Bu @display_type (geçersiz kılma)

en: For
tr: İçin

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: Weight for @display
tr: @display görüntüsü için ağırlık

en: Displays Reorder
tr: Yeniden Sıralamayı görüntüler

en: View name and description
tr: Adı ve açıklamayı görüntüleyin

en: Human-readable name
tr: İnsan tarafından okunabilir ad

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
tr: Bu görüş için insan tarafından okunabilir açıklayıcı bir isim. Alanlara izin verilir

en: View tags
tr: Etiketleri görüntüle

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
tr: İsteğe bağlı olarak, yönetim sayfasındaki filtreleme ve sıralama görünümlerinde kullanmak üzere bu görünüm için virgülle ayrılmış bir etiket listesi girin.

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: Operator to use on all groups
tr: Tüm gruplarda kullanılacak işleç

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
tr: "grup 0 AND grup 1 AND grup 2" ya da "grup 0 OR grup 1 OR grup 2" vb.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Default group
tr: Varsayılan grup

en: Group @group
tr: @group grubu

en: Create new filter group
tr: Yeni süzgeç grubu oluştur

en: Add @type
tr: @type ekle

en: There are no @types available to add.
tr: Eklenebilir @types yok.

en: Add and configure @types
tr: @types ekle ve yapılandır

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Configure @type: @item
tr: @type: @item öğesini yapılandır

en: Configure group settings for @type %item
tr: @type %item için grup ayarlarını yapılandırın

en: Configure extra settings for @type %item
tr: @type %item için ek ayarları yapılandır

en: Configure summary style for @type %item
tr: @type %item için özet stilini yapılandırın

en: Always show the <em>Master</em> display
tr: Her zaman <em> Ana </em> ekranı göster

en: Show the <em>Master</em> (i.e. default) display, which is otherwise hidden.
tr: Aksi halde gizli olan <em> Ana </em> (yani varsayılan) ekranı gösterin.

en: Allow <em>embed</em> displays to be created via the UI
tr: <em> Yerleştirme </em> ekranlarının kullanıcı arayüzü aracılığıyla oluşturulmasına izin ver

en: Enables the <em>embed</em> type of display. Embed displays can be used in code via <a href="@api_link"><code>views_embed_view()</code></a>. Embedded displays will still work even if this setting is disabled.
tr: <em> Göm </em> görüntüleme türünü etkinleştirir. Gömülü görüntüler, <a href="@api_link"> <code> views_embed_view () </code> </a> aracılığıyla kodda kullanılabilir. Bu ayar devre dışı bırakılsa bile gömülü ekranlar çalışmaya devam edecektir.

en: Custom admin theme for the Views UI
tr: Görünümler Kullanıcı Arayüzü için özel yönetici teması

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
tr: Bazı durumlarda, Görünümler Kullanıcı Arayüzü için farklı bir yönetici teması seçmek isteyebilirsiniz.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
tr: Gerekli olmayan tek seçimli açık filtrelerde "Herhangi biri" değeri için etiket

en: Live preview settings
tr: Canlı önizleme ayarları

en: Automatically update preview on changes
tr: Değişikliklerde önizlemeyi otomatik olarak güncelle

en: Show information and statistics about the view during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görünümle ilgili bilgileri ve istatistikleri göster

en: Statistics location
tr: İstatistik konumu

en: Above the preview
tr: Önizlemenin üstünde

en: Below the preview
tr: Önizlemenin altında

en: Show the SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Show performance statistics
tr: Performans istatistiklerini göster

en: Show other queries run during render during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntü oluşturulurken diğer sorguların çalıştırmasını göster

en: Backdrop has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
tr: Backdrop, bir görünümün görüntüsü oluşturulurken birden çok sorgu çalıştırma potansiyeline sahiptir. Bu kutu işaretlendiğinde, canlı önizlemenin bir parçası olarak, görünüm görüntüsü oluşturma sırasında çalıştırılan her sorgu görüntülenir.

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlerin önbelleğini temizle

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Add Views signature to all SQL queries
tr: Tüm SQL sorgularına Views imzası ekleyin

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
tr: Görünümler tarafından üretilen tüm sorgular, görünümlerin adını içerecek ve SELECT yan tümcesinin sonunda bir dize olarak 'görünüm adı: görünen-adı' gösterecektir. Bu, veritabanında View sorgularını tanımlamayı sağlar. Sunucu günlükleri daha basittir, ancak yalnızca sorun giderme sırasında kullanılmalıdır.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
tr: Performans istatistiklerini / hata ayıklama mesajlarını Devel eklentiü aracılığıyla görüntülemeyi etkinleştirin

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
tr: Devel kuruluysa, bazı Görünümler sorgusunu ve performans istatistiklerini / hata ayıklama mesajlarını etkinleştirmek için bunu işaretleyin.

en: Watchdog
tr: Bekçi

en: Page region to output performance statistics/debug messages
tr: Performans istatistikleri / hata ayıklama iletileri için sayfa bölgesi

en: Display extenders
tr: Genişleticileri görüntüle

en: Select extensions of the views interface.
tr: Görünümler arabiriminin eklentilerini seçin.

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: No fields have been used in views yet.
tr: Görünümlerde henüz alan kullanılmadı.

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: There are no enabled views.
tr: Etkinleştirilmiş görünüm yok.

en: View analysis can find nothing to report.
tr: Görünüm analizi, bildirilecek bir şey bulamıyor.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
tr: Bu görünümün yalnızca varsayılan görüntüsü vardır; bu nedenle, bu görünüm sitenizde herhangi bir yere yerleştirilmez; bir sayfa ya da blok görüntüsü eklemek isteyebilirsiniz.

en: Remove this display
tr: Bu görüntüyü kaldır

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: &lt;Any&gt;
tr: &lt;Herhangi Biri&gt;

en: No filters have been added.
tr: Süzgeç eklenmedi.

en: Drag to add filters.
tr: Süzgeç eklemek için sürükleyin.

en: Ungroupable filters
tr: Gruplanamayan süzgeçler

en: Column
tr: Sütun

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Hide empty column
tr: Boş sütunu gizle

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Views UI settings
tr: Kullanıcı arayüzü ayarlarını görüntüler

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Configure @section
tr: @section yapılandırın

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Content revisions
tr: İçerik sürümleri

en: Configure this view to add a display.
tr: Bir ekran eklemek için bu görünümü yapılandırın.

en: Revert view
tr: Görünümü geriye çevir

en: The style selected does not utilize fields.
tr: Seçilen stil alanları kullanmıyor.

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
tr: Bu görünüm !user, kullanıcısı tarafından düzenleniyor ve bu nedenle başkaları tarafından düzenlenemez. Bu kilit!ageeski. <a href="!break"> Bu kilidi kırmak </a> için burayı tıklayın.

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: Create a page
tr: Bir sayfa oluştur.

en: Use a pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Include an RSS feed
tr: RSS akışı ekle

en: Feed path
tr: Akış yolu

en: Feed row style
tr: Akış satır stili

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: of
tr: /

en: of fields
tr: şu alanların

en: of type
tr: şu tipte

en: tagged with
tr: şu etikete sahip

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
tr: Doğrulanmamış değerlerle oluşturma_görüntüleme girişiminde bulunuldu

en: comments
tr: yorumlar

en: Should links be displayed below each comment
tr: Bağlantılar her yorumun altında görüntülenmelidir

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
tr: bağlantılarla (kullanıcıların yorumu yanıtlamasına izin ver, vb.)

en: without links
tr: bağlantılar olmadan

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: titles
tr: başlıklar

en: titles (linked)
tr: başlıklar (bağlantılı)

en: Backdrop system listing compatible test
tr: Backdrop sistemi uyumluluk testi listesi

en: Support module for testing the backdrop_system_listing function.
tr: Backdrop_system_listing işlevini sınamak için destek eklentisi.

en: Verifies that tests in installation profile modules are found and may use another profile for running tests.
tr: Kurulum profili modüllerindeki testlerin bulunduğunu ve testleri çalıştırmak için başka bir profil kullanabileceğini doğrular.

en: Backdrop system listing incompatible test
tr: Backdrop sistem listeleme ile uyumsuz test

en: Main menu tab style
tr: Ana menü sekme stili

en: No tabs
tr: Sekme yok

en: Rounded tabs
tr: Yuvarlak sekmeler

en: Square tabs
tr: Kare sekmeler

en: When rounded or square tabs are selected, menu link color is overridden and set to #333 for better visibility.
tr: Yuvarlatılmış veya kare sekmeler seçildiğinde, menü bağlantısı rengi geçersiz kılınır ve daha iyi görünürlük için # 333 olarak ayarlanır.

en: Legacy front-end theme.
tr: Eski ön tema.

en: Header background top
tr: Üst başlık arkaplanı

en: Header background bottom
tr: Alt başlık arkaplanı

en: Active menu link color
tr: Aktif menü bağlantısı rengi

en: Blackdrop (default)
tr: Siyah damla(varsayılan)

en: Blue Lagoon
tr: Mavi Lagün

en: Goldfish
tr: Akvaryum balığı

en: This @type is unpublished.
tr: Bu @type yayınlanmadı.

en: Basis
tr: Temel

en: Header background
tr: Üstbilgi arka planı

en: Slogan background
tr: Slogan arka plan

en: Site name and slogan
tr: Site adı ve sloganı

en: Main menu hover background
tr: Ana menü vurgulu arka planı

en: Borders
tr: Sınırlar

en: Form element borders when selected
tr: Seçildiğinde form öğesi kenarlıkları

en: Buttons and Breadcrumb
tr: Düğmeler ve Kırıntı

en: Basis (default)
tr: Basis varsayılan

en: This theme demonstrates Backdrop CMS's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Backdrop's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
tr: Bu tema, Backdrop CMS'nin varsayılan HTML biçimlendirmesini ve CSS stillerini gösterir. Kendi temanızı nasıl oluşturacağınızı ve Backdrop'un varsayılan kodunu nasıl geçersiz kılacağınızı öğrenmek için <a href="http://drupal.org/theme-guide"> Tema Kılavuzu </a> 'na bakın.

en: One problem was detected with your Backdrop installation. | Several problems were detected with your Backdrop installation.
tr[0]: Backdrop kurulumunuzda bir sorun tespit edildi. Backdrop kurulumunuzla ilgili birkaç sorun tespit edildi.

en: Are you sure you want to cancel this user account? | Are you sure you want to cancel these user accounts?
tr[0]: Bu kullanıcı hesabını iptal etmek istediğinizden emin misiniz? Bu kullanıcı hesaplarını iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Header Settings
tr: Üst bilgi ayarları

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Footer Settings
tr: Altbilgi Ayarlarını gizle.

en: View mode
tr: görüntüleme durumu

en: The file %source could not be uploaded because the name is invalid.
tr: Dosya %sourceisim geçersiz olduğu için yüklenemedi.

en: First Half
tr: İlk yarı

en: Access Dashboard
tr: Gösterge Tablosuna Erişim

en: Administer Dashboard
tr: Gösterge Tablosunu Yönet

en: Change the dashboard settings, such as redirecting behavior on login.
tr: Oturum açma sırasında yönlendirme davranışı gibi gösterge tablosu ayarlarını değiştirin.

en: Dashboard settings
tr: Gösterge tablosu ayarları

en: Dashboard - Create content
tr: Gösterge Tablosu - İçerik oluştur

en: Provides links to create new content
tr: Yeni içerik oluşturmak için bağlantılar sağlar

en: Dashboard - Menus
tr: Gösterge Tablosu - Menüler

en: Provides links to manage menus
tr: Menüleri yönetmek için bağlantılar sağlar

en: Dashboard - Content types
tr: Kontrol Paneli - İçerik türleri

en: Provides links to manage content types
tr: İçerik türlerini yönetmek için bağlantılar sağlar

en: Dashboard - Content
tr: Gösterge Tablosu - İçerik

en: Displays a summary of content statistics
tr: İçerik istatistiklerinin bir özetini görüntüler

en: Dashboard - User accounts
tr: Gösterge Tablosu - Kullanıcı hesapları

en: Displays a summary of user account statistics
tr: Kullanıcı hesabı istatistiklerinin bir özetini görüntüler

en: Dashboard - Available updates
tr: Kontrol Paneli - Mevcut güncellemeler

en: Displays a list of available updates for modules, themes, layouts, and Backdrop core.
tr: Modüller, temalar, düzenler ve Backdrop çekirdeği için mevcut güncellemelerin bir listesini görüntüler.

en: Dashboard - Categories
tr: Gösterge Tablosu - Kategoriler

en: Provides links to manage taxonomy
tr: Sınıflandırmayı yönetmek için bağlantılar sağlar

en: Redirect administrators to Dashboard after log in
tr: Giriş yaptıktan sonra yöneticileri Kontrol Paneli'ne yönlendirin

en: User accounts with the !permission permission will be automatically redirected to the Dashboard when they log in.
tr: İle kullanıcı hesapları

en: Access dashboard
tr: Kontrol paneline erişim

en: Admin dashboard settings
tr: Yönetici kontrol paneli ayarları

en: Get an overview of your site and manage administrative tasks.
tr: Sitenize genel bir bakış atın ve yönetim görevlerini yönetin.

en: Provides an administrative dashboard.
tr: Bir yönetim panosu sağlar.

en: Create content
tr: İÇERİK OLUŞTUR

en: Content creation links
tr: İçerik oluşturma bağlantıları

en: Links to create new content.
tr: Yeni içerik oluşturmak için bağlantılar.

en: Add new @type
tr: Yeni @type ekle

en: No content types have been configured yet.
tr: Henüz hiçbir içerik türü yapılandırılmadı.

en: Display links to create content of the following types
tr: Aşağıdaki türlerde içerik oluşturmak için bağlantılar görüntüleyin

en: Manage menus
tr: Menüleri yönetin

en: Links to manage menus.
tr: Menüleri yönetmek için bağlantılar.

en: Add new link
tr: Yeni bağlantı ekle

en: There are no menus to display.
tr: Görüntülenecek menü yok.

en: Display links for the following menus
tr: Aşağıdaki menüler için bağlantıları görüntüle

en: Manage content types
tr: İçerik türlerini yönetin

en: Links to administer content types.
tr: İçerik türlerini yönetmek için bağlantılar.

en: There are no content types to display.
tr: Görüntülenecek içerik türü yok.

en: Display links for the following content types
tr: Aşağıdaki içerik türleri için bağlantıları görüntüleyin

en: Content overview
tr: İÇERİğe GENEL BAKIŞ

en: Overview of content
tr: İçeriğe genel bakış

en: Displays a summary of content statistics.
tr: İçerik istatistiklerinin bir özetini görüntüler.

en: Manage content
tr: İÇERİĞİ YÖNETİN.

en: Display <strong>post</strong> counts for the following content types
tr: Aşağıdaki içerik türleri için <strong> gönderi </strong> sayılarını görüntüle

en: User account overview
tr: KULLANICI HESABINA GENEL BAKIŞ

en: Manage user accounts
tr: Kullanıcı hesaplarını yönetin

en: Manage taxonomy
tr: Sınıflandırmayı yönet

en: Terms
tr: terim

en: Display information about updates to the following
tr: Aşağıdaki güncellemelerle ilgili bilgileri görüntüleyin

en: Backdrop core
tr: Backdrop çekirdeği

en: Changing date granularity will affect only new or updated content.
tr: Tarih ayrıntı düzeyini değiştirmek yalnızca yeni veya güncellenmiş içeriği etkiler.

en: Date granularity
tr: Tarih ayrıntı düzeyi

en: The contributed module <em>Options Element</em> has been located at %path. The module has been disabled, since its functionality is now provided by Backdrop core. It is recommended that you remove this module from your site.
tr: Katkıda bulunan <em> Seçenekler Öğesi </em> modülü%path konumunda bulunuyor. İşlevselliği artık Backdrop çekirdeği tarafından sağlandığı için modül devre dışı bırakıldı. Bu modülü sitenizden kaldırmanız önerilir.

en: <em>Options Element</em> not found. Nothing to be done.
tr: <em> Seçenekler Öğesi </em> bulunamadı. Yapacak bir şey yok.

en: The contributed module <em>Field Formatter Settings</em> has been located at %path. The module has been disabled, since its functionality is now provided by Backdrop core. It is recommended that you remove this module from your site.
tr: Katkıda bulunan <em> Alan Biçimlendirici Ayarları </em> modülü%path konumunda bulunuyor. İşlevselliği artık <Backdrop çekirdeği tarafından sağlandığı için modül devre dışı bırakıldı. Bu modülü sitenizden kaldırmanız önerilir.

en: <em>Field Formatter Settings</em> not found. Nothing to be done.
tr: <em> Alan Biçimlendirici Ayarları </em> bulunamadı. Yapacak bir şey yok.

en: Used as
tr: Olarak kullanıldı

en: <a href="@field_configure_link">%field_label</a> in <a href="@bundle_manage_fields_link">@bundle_label</a>
tr: <a href="@field_configure_link"> %field_label </a> <a href="@bundle_manage_fields_link"> @bundle_label </a> içinde

en: %field_label in @bundle_label
tr: @bundle_label içindeki %field_label

en: Link destination
tr: Bağlantı hedefi

en: Start typing to see a list of suggestions, enter the relative path to another page, or enter an external URL.<br>Examples: <em>About Us</em>, <em>/about</em>, or <em>http://backdropcms.org</em>
tr: Bir öneri listesini görmek için yazmaya başlayın, başka bir sayfanın göreli yolunu girin veya harici bir URL girin. <br> Örnekler: <em> Hakkımızda </em>, <em> / hakkında </em> veya < em> http://backdropcms.org </em>

en: More link options
tr: Daha fazla bağlantı seçeneği

en: Open the link destination in a new window
tr: Bağlantı hedefini yeni bir pencerede aç

en: Separate multiple CSS classes with spaces.
tr: Birden çok CSS sınıfını boşluklarla ayırın.

en: fragment
tr: parça

en: Unique Identifier
tr: Benzersiz Tanımla

en: Setting an ID allows linking to this part of the page using a URL !fragment.
tr: Bir kimlik ayarlamak, sayfanın bu kısmına bir URL !fragment kullanılarak bağlanmaya izin verir.

en: Link title
tr: Bağlantı başlığı

en: The title attribute of the link. Usually shown as a small tooltip on hover.
tr: Bağlantının başlık özelliği. Genellikle fareyle üzerine gelindiğinde küçük bir ipucu olarak gösterilir.

en: Relationship (rel)
tr: İlişki (rel)

en: Specifies the relationship between the current page and the linked page.
tr: Geçerli sayfa ile bağlantılı sayfa arasındaki ilişkiyi belirtir.

en: Restrict access to all layouts at this path.
tr: Bu yoldaki tüm yerleşimlere erişimi kısıtlayın.

en: Limit the situations in which this block will be shown.
tr: Bu bloğun gösterileceği durumları sınırlayın.

en: Limit the situations in which this layout will apply.
tr: Bu yerleşimin uygulanacağı durumları sınırlayın.

en: String values are not acceptable for attributes.
tr: Dize değerleri öznitelikler için kabul edilemez.

en: Manage links
tr: LİNKLERİ YÖNET

en: Load translated version of the content if available
tr: Varsa, içeriğin çevrilmiş halini yükleyin

en: Are you sure you want to disable this theme? All custom configuration will be lost.
tr: Bu temayı devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz? Tüm özel yapılandırmalar kaybolacak.

en: Number of terms
tr: TERİM SAYISI

en: No relations.
tr: İlişki yok.

en: This number sets the order of the menu item or tab, with lower weights coming first. Negative values are allowed.
tr: Bu sayı menü öğesinin veya sekmenin sırasını belirler, daha düşük ağırlıklar önce gelir. Negatif değerlere izin verilir.

en: Missing relationships have been fixed automatically. Please verify these changes before saving.
tr: Eksik ilişkiler otomatik olarak düzeltildi. Kaydetmeden önce lütfen bu değişiklikleri doğrulayın.

en: Tabs and Breadcrumb
tr: Sekmeler ve İçerik haritasını gizle.

en: Responsive menu toggle
tr: Duyarlı menü geçişi

en: Primary Tabs Background
tr: Birincil Sekmeler Arka Planı

en: Primary Tabs Text
tr: Birincil Sekmeler Metni

en: Footer text
tr: Altbilgi metni

en: Footer Border
tr: Altbilgi Kenarlığı

en: Backdrop requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements" target="_blank">system requirements page</a> for more information):
tr: Backdrop, aşağıdaki listede yer alan PHP uzantılarını etkinleştirmenizi gerektirir (daha fazla bilgi için <a href="@system_requirements" target="_blank"> sistem gereksinimleri sayfasına </a> bakın):

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension.
tr: Web sunucunuz PDO'yu (PHP Veri Nesneleri) desteklemiyor gibi görünüyor. Barındırma sağlayıcınıza yerel PDO uzantısını destekleyip desteklemediklerini sorun.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Backdrop CMS requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link" target="_blank">System Requirements</a> page for more information.
tr: Web sunucunuzda yanlış PDO sürümü kurulu görünüyor. Backdrop CMS, PHP core'dan PDO uzantısını gerektirir. Bu sistem daha eski PECL versiyonuna sahiptir. Daha fazla bilgi için <a href="@link" target="_blank"> Sistem Gereksinimleri </a> sayfasına bakın.

en: See the <a href="@link" target="_blank">System Requirements</a> page for more information.
tr: Daha fazla bilgi için <a href="@link" target="_blank"> Sistem Gereksinimleri </a> sayfasına bakın.

en: See the <a href="@url" target="_blank">Backdrop requirements</a> for more information.
tr: Daha fazla bilgi için <a href="@url" target="_blank"> Backdrop gereksinimlerine </a> bakın.

en: See <a href="@url" target="_blank">@url</a> for information about the recommended <code>.htaccess</code> file which should be added to the <code>%directory</code> directory to help protect against arbitrary code execution.
tr: <code>%directory </code eklenmesi gereken önerilen <code> .htaccess </code> dosyası hakkında bilgi için <a href="@url" target="_blank"> @url </a> adresine bakın. > rastgele kod çalıştırmaya karşı korumaya yardımcı olacak dizin.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook" target="_blank">configuring cron jobs</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href="@cron-handbook" target="_blank"> cron işlerini yapılandırma </a> için çevrimiçi el kitabı girişine bakın.

en: To proceed with installation, you must modify the permissions of this directory to make it writable by the web server.
tr: Kuruluma devam etmek için, bu dizinin izinlerini web sunucusu tarafından yazılabilir hale getirmek için değiştirmeniz gerekir.

en: An automated attempt to create this directory failed. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions to make it writable or adjust the permissions on the parent directory to allow the installer to create it automatically.
tr: Bu dizini otomatik olarak yaratma girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, ya dizini yaratın ve yazılabilir hale getirmek için izinlerini değiştirin ya da yükleyicinin onu otomatik olarak oluşturmasına izin vermek için üst dizindeki izinleri ayarlayın.

en: If you are unsure how to do this, see the <a href="@handbook_url" target="_blank">Installation Instructions</a> page.
tr: Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, <a href="@handbook_url" target="_blank"> Kurulum Talimatları </a> sayfasına bakın.

en: The <code>update.php</code> script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the <code>update_free_access</code> value in your <code>settings.php</code> back to <code>FALSE</code>.
tr: <code> update.php </code> betiğine, bir güvenlik riski olan kimlik doğrulama denetimi olmaksızın herkes tarafından erişilebilir. <code> settings.php </code> sayfanızdaki <code> update_free_access </code> değerini <code> FALSE </code> olarak değiştirmelisiniz.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update" target="_blank">Update status handbook page</a>.
tr: Güncelleme bildirimleri etkinleştirilmedi. Yeni sürümlerden haberdar olmak için Güncelleme Yöneticisi modülünü <a href="@module"> modül yönetim sayfasından </a> etkinleştirmeniz <strong> önemle tavsiye edilir </strong>. Daha fazla bilgi için <a href="@update" target="_blank"> Güncelleme durumu el kitabı sayfası </a>.

en: See <a href="@url" target="_blank">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
tr: Daha fazla bilgi için <a href="@url" target="_blank"> HTTP HOST Üstbilgi saldırılarına karşı koruma </a> bölümüne bakın.

en: Trusted Host Setting
tr: Güvenilen Ana Bilgisayar Ayarı

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: The <code>trusted_host_patterns</code> setting is not configured in <code>settings.php</code>. It is highly recommended that you configure this to protect your site.
tr: <code> Trusted_host_patterns </code> ayarı <code> settings.php </code> içinde yapılandırılmamış. Sitenizi korumak için bunu yapılandırmanız şiddetle tavsiye edilir.

en: You can change this by editing the <code>trusted_host_patterns</code> setting in <code>settings.php</code>.
tr: Bunu <code> settings.php </code> içindeki <code> Trusted_host_patterns </code> ayarını düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

en: Trusted Host Settings
tr: Güvenilir Anasistem Ayarları

en: Current hostname is trusted
tr: Mevcut ana bilgisayar adına güveniliyor

en: This feature is enabled, but not supported on your system. Please turn this off in <code>settings.php</code>, or ensure that all database-related requirements are met. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4 byte UTF-8 support</a> for more information.
tr: Bu özellik etkindir, ancak sisteminizde desteklenmemektedir. Lütfen bunu <code> settings.php </code> içinde kapatın veya veritabanıyla ilgili tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olun. Daha fazla bilgi için <a href="@url" target="_blank"> 4 bayt UTF-8 desteğinin eklenmesiyle ilgili belgelere </a> bakın.

en: This feature is not enabled, but it is supported on your system. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4 byte UTF-8 support</a> for more information.
tr: Bu özellik etkinleştirilmemiştir, ancak sisteminizde desteklenmektedir. Daha fazla bilgi için <a href="@url" target="_blank"> 4 bayt UTF-8 desteğinin eklenmesiyle ilgili belgelere </a> bakın.

en: Administration Bar
tr: Yönetim Çubuğu

en: !datetime by !username
tr: !datetime tarafından !username

en: Configuration Manager
tr: Yapılandırma Yöneticisi

en: Dashboard - Welcome to Backdrop CMS!
tr: Kontrol Paneli - Backdrop CMS'ye Hoş Geldiniz!

en: Provides a welcome message, and links to get people started using Backdrop
tr: Karşılama mesajı ve insanların Backdrop kullanmaya başlamaları için bağlantılar sağlar

en: Welcome to Backdrop CMS!
tr: Backdrop CMS'ye hoş geldiniz!

en: Welcome message, and links to getting-started tasks.
tr: Karşılama mesajı ve başlangıç ​​görevlerine bağlantılar.

en: Here are some links to help get you started:
tr: İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı bağlantılar:

en: View the home page
tr: Ana sayfayı görüntüleyin

en: Add a logo or change the site name
tr: Bir logo ekleyin veya site adını değiştirin

en: Find a new theme for your site
tr: Siteniz için yeni bir tema bulun

en: Get started
tr: Başlayalım.

en: Edit the %title page
tr: %title sayfasını düzenleyin

en: Create a new @post_label
tr: Yeni bir @post_label oluştur

en: Update the %menu_name menu
tr: %menu_name menüsünü güncelleyin

en: Modify the layout for your home page
tr: Ana sayfanızın düzenini değiştirin

en: Turn existing modules on or off
tr: Mevcut eklentileri açın veya kapatın

en: Add new modules for more functionality
tr: Daha fazla işlevsellik için yeni eklentiler ekleyin

en: Read the online user guide
tr: Çevrimiçi kullanım kılavuzunu okuyun

en: Visit the Backdrop CMS Forum
tr: Backdrop CMS Forumunu ziyaret edin

en: More actions
tr: Daha fazla hareket

en: Date format for log messages
tr: Günlük mesajları için tarih biçimi

en: %max must be greater than, or equal to, %min.
tr: %max, %min'den büyük veya ona eşit olmalıdır.

en: Manage file display
tr: Dosya görüntüsünü yönet

en: No file types available. <a href="@link">Add file type</a>.
tr: Kullanılabilir dosya türü yok. <a href="@link"> Dosya türü ekleyin </a>.

en: This is the human readable name of the file type.
tr: Bu, dosya türünün okunabilir adıdır.

en: A unique machine-readable name for this file type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu dosya türü için makine tarafından okunabilen benzersiz bir ad. Yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içermelidir.

en: This is the description of the file type.
tr: Bu, dosya türünün açıklamasıdır.

en: Media types
tr: Medya tipleri

en: Available media types
tr: Mevcut ortam türleri

en: The mimetype %mimetype is not a valid mimetype.
tr: Mimetype %mimetype geçerli bir mime türü değil.

en: The file type %type has been updated.
tr: %type dosya türü güncellendi.

en: The file type %name has been enabled.
tr: %name dosya türü etkinleştirildi.

en: The file type %name has been disabled.
tr: %name dosya türü devre dışı bırakıldı.

en: enabled
tr: etkin

en: The file type %name has been @title.
tr: %name dosya tipi @title olmuştur.

en: Are you sure you want to revert the file type %type?
tr: %type dosya türünü geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: The file type %name has been reverted.
tr: %name dosya türü geri alındı.

en: Are you sure you want to delete the file type %type?
tr: %type dosya türünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The file type %name has been deleted.
tr: %name dosya türü silindi.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes). If left empty, the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes.
tr: "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt) veya "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girin. Boş bırakılırsa, dosya boyutları yalnızca PHP'nin maksimum gönderi ve dosya yükleme boyutlarıyla sınırlı olacaktır.

en: Default file directory
tr: Varsayılan dosya dizini

en: Subdirectory where files will be stored if the file is uploaded through the file/add page. This field supports tokens.
tr: Dosya, dosya / ekleme sayfası aracılığıyla karşıya yüklenirse, dosyaların depolanacağı alt dizin. Bu alan değişkenleri destekler.

en: Default allowed file extensions
tr: Varsayılan izin verilen dosya uzantıları

en: Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları bir boşlukla ayırın ve baştaki noktayı dahil etmeyin.

en: File upload wizard
tr: Dosya yükleme sihirbazı

en: Configure the steps available when uploading a new file.
tr: Yeni bir dosya yüklerken mevcut adımları yapılandırın.

en: Skip filetype selection.
tr: Dosya türü seçimini atlayın.

en: The file type selection step is only available if the uploaded file falls into two or more file types. If this step is skipped, files with no available file type or two or more file types will not be assigned a file type.
tr: Dosya türü seçme adımı yalnızca yüklenen dosya iki veya daha fazla dosya türüne denk geliyorsa kullanılabilir. Bu adım atlanırsa, kullanılabilir dosya türü olmayan veya iki veya daha fazla dosya türü olmayan dosyalara bir dosya türü atanmaz.

en: Skip scheme selection.
tr: Şema seçimini atlayın.

en: The scheme selection step is only available if two or more file destinations, such as public local files served by the webserver and private local files served by Drupal, are available. If this step is skipped, files will automatically be saved using the default download method.
tr: Şema seçme adımı, yalnızca web sunucusu tarafından sunulan genel yerel dosyalar ve Backdrop tarafından sunulan özel yerel dosyalar gibi iki veya daha fazla dosya hedefi mevcutsa kullanılabilir. Bu adım atlanırsa, dosyalar varsayılan indirme yöntemi kullanılarak otomatik olarak kaydedilir.

en: Skip available fields.
tr: Mevcut alanları atlayın.

en: The field selection step is only available if the file type the file belongs to has any available fields. If this step is skipped, any fields on the file will be left blank.
tr: Alan seçme adımı yalnızca dosyanın ait olduğu dosya türünde herhangi bir kullanılabilir alan varsa kullanılabilir. Bu adım atlanırsa, dosyadaki tüm alanlar boş bırakılacaktır.

en: File replace optons
tr: Dosya değiştirme seçenekleri

en: Default settings for how to handle file name changes during replace.
tr: Değiştirme sırasında dosya adı değişikliklerinin nasıl işleneceğine ilişkin varsayılan ayarlar.

en: Keep original file name
tr: Orijinal dosya adını koruyun

en: Rename the newly uploaded file to the name of the original file. This action cannot be undone.
tr: Yeni yüklenen dosyayı orijinal dosyanın adıyla yeniden adlandırın. Bu eylem geri alınamaz.

en: Protect against repeat rendering
tr: Tekrarlanan işlemeye karşı koruma

en: Avoid rendering the same file more than 10 times. This can be a sign of an image getting caught in a recursive render, but it can also be triggered when the same image is rendered more than 20 times, e.g. in an long content list or data feed.
tr: Aynı dosyayı 10 defadan fazla işlemekten kaçının. Bu, bir görüntünün özyinelemeli oluşturmaya yakalanmasının bir işareti olabilir, ancak aynı görüntü 20'den fazla kez oluşturulduğunda da tetiklenebilir, ör. uzun bir içerik listesinde veya veri beslemesinde.

en: @title file type %name.
tr: @title dosya türü %name.

en: Reverted file type %name.
tr: Dosya türü %name geri alındı.

en: Deleted file type %name.
tr: %name dosya türü silindi.

en: Display the file in a specific view mode
tr: Dosyayı belirli bir görünüm modunda görüntüleyin

en: Download link
tr: İndirme: link

en: Displays a link that will force the browser to download the file.
tr: Tarayıcıyı dosyayı indirmeye zorlayacak bir bağlantı görüntüler.

en: Download [file:name]
tr: [file:name] dosyasını indirin

en: Audio
tr: Ses

en: Render the file using an HTML5 audio tag.
tr: Dosyayı HTML5 ses etiketi kullanarak oluşturun.

en: Render the file using an HTML5 video tag.
tr: Dosyayı bir HTML5 video etiketi kullanarak oluşturun.

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Show audio controls
tr: Ses kontrollerini göster

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Loop
tr: Döngü

en: Preload
tr: Önyükleme

en: Display of multiple files
tr: Birden fazla dosya görüntüleme

en: Use multiple @tag tags, each with a single source
tr: Her biri tek bir kaynağa sahip birden çok @tag etiketi kullanın

en: Use multiple sources within a single @tag tag
tr: Tek bir @tag etiketi içinde birden çok kaynak kullanın

en: Show video controls
tr: Video kontrollerini göster

en: Muted
tr: Sessiz

en: View mode: %mode
tr: Görüntüleme modu: %mode

en: Link text: %text
tr: Bağlantı metni: %text

en: Controls: %controls
tr: Kontroller: %controls

en: Autoplay: %autoplay
tr: Otomatik oynatma: %autoplay

en: Loop: %loop
tr: Döngü: %loop

en: Preload: %preload
tr: Ön yükleme: %preload

en: Multiple files: %multiple
tr: Birden çok dosya: %multiple

en: Muted: %muted
tr: Sessiz: %muted

en: Size: %width x %height
tr: Boyut: %width x %height

en: Repeated rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field. Aborting rendering.
tr: %field_name alanı kullanılarak, %entity_type: %entity_id varlığı işlenirken tekrarlanan oluşturma algılandı. Oluşturma iptal ediliyor.

en: Cannot call _file_fields_update() on a new entity.
tr: Yeni bir varlıkta _file_fields_update () çağrılamaz.

en: Upload a new file
tr: Yeni bir dosya yükle

en: Configure file type
tr: Dosya türünü yapılandırın

en: File type
tr: Dosya türü

en: Previous
tr: önceki

en: Configure file scheme
tr: Dosya düzenini yapılandırın

en: Configure file fields
tr: Dosya alanlarını yapılandırın

en: You need to upload a file.
tr: Bir dosya yüklemeniz gerekiyor.

en: @type %name was uploaded.
tr: @type %name yüklendi.

en: An error occurred and no file was uploaded.
tr: Bir hata oluştu ve dosya yüklenmedi.

en: Manage file %title
tr: %title dosyasını yönet

en: Replace file
tr: Dosyayı değiştir

en: This table lists all of the places where @filename is used.
tr: Bu tablo @filename kullanıldığı tüm yerleri listeler.

en: This file is not currently used.
tr: Bu dosya şu anda kullanılmıyor.

en: Bypass file access control
tr: Dosya erişim denetimini atla

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
tr: İzin kısıtlamalarından bağımsız olarak tüm dosyaları görüntüleyin, düzenleyin ve silin.

en: Administer file types
tr: Dosya türlerini yönetin

en: Add and upload new files
tr: Yeni dosyalar ekleyin ve yükleyin

en: View own private files
tr: Kendi özel dosyalarınızı görüntüleyin

en: View own files
tr: Kendi dosyalarınızı görüntüleyin

en: View private files
tr: Özel dosyaları görüntüleyin

en: View files
tr: Dosyaları görüntüleyin

en: Includes the following stream wrappers: %wrappers.
tr: Aşağıdaki akış sarmalayıcıları içerir: %wrappers.

en: File preview
tr: Dosya önizleme

en: File display
tr: Dosya ekranı

en: Alt attribute
tr: Alt özelliği

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
tr: <em> img </em> etiketi <em> alt </em> özelliği için değer olarak kullanılacak metin.

en: Title attribute
tr: Başlık özelliği

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
tr: <em> img </em> etiketi <em> başlık </em> özelliği için değer olarak kullanılacak metin.

en: File types
tr: Dosya türleri

en: File displays
tr: Dosya görüntüler

en: File settings
tr: DOSYA AYARLARI

en: File access functions have been renamed from <code>file_entity</code> module in Drupal 7
tr: Drupal 7'de dosya erişim işlevleri <code> file_entity </code> modülünden yeniden adlandırıldı

en: Query tagged for file access but there is no fid. Add foreign keys to file_managed.fid in schema to fix.
tr: Sorgu dosya erişimi için etiketlendi, ancak fid yok. Düzeltmek için şemadaki file_managed.fid dosyasına yabancı anahtarlar ekleyin.

en: %type_name: Edit own files
tr: %type_name: Kendi dosyalarınızı düzenleyin

en: %type_name: Edit any files
tr: %type_name: Herhangi bir dosyayı düzenleyin

en: %type_name: Delete own files
tr: %type_name: Kendi dosyalarını sil

en: %type_name: Delete any files
tr: %type_name: Tüm dosyaları silin

en: %type_name: Download own files
tr: %type_name: Kendi dosyalarınızı indirin

en: %type_name: Download any files
tr: %type_name: Herhangi bir dosyayı indirin

en: Your file listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for file access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to file_managed.fid
tr: Dosya listeleme sorgunuz, dosya erişimi için etiketlenmiş bir sorguda temel tablo olarak @fallback kullanıyor. Bu güvenli olmayabilir ve işe yaramayabilir bile. file_managed.fid için şemanızdaki yabancı anahtarları belirtin

en: Manage settings for the type of files used on your site.
tr: Sitenizde kullanılan dosya türleri için ayarları yönetin.

en: Configure allowed file extensions and the file upload wizard.
tr: İzin verilen dosya uzantılarını ve dosya yükleme sihirbazını yapılandırın.

en: Add file type
tr: Dosya türü ekleyin

en: Manage file types
tr: Dosya türlerini yönetin

en: Enable file type
tr: Dosya türünü etkinleştirin

en: Disable file type
tr: Dosya türünü devre dışı bırakın

en: Add a file
tr: Bir dosya ekleyin

en: Usage
tr: Kullanım

en: Associated with @name
tr: @name ile ilişkili

en: Rendered
tr: Oluşturuldu

en: Display the file in a specific view mode.
tr: Dosyayı belirli bir görünüm modunda görüntüleyin.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
tr: Dosyanın türü (örneğin, "ses", "resim", "video" vb.).

en: Link this field to the file
tr: Bu alanı dosyaya bağlayın

en: Link type
tr: Bağlantı türü

en: Link to the file page
tr: Dosya sayfasına bağlantı

en: File view mode
tr: Dosya görüntüleme modu

en: Select a view mode. Note that only the file will be rendered and not any of its fields.
tr: Bir görünüm modu seçin. Hiçbir alanın değil, yalnızca dosyanın işleneceğini unutmayın.

en: Display field as the file type machine name.
tr: Alanı, dosya türü makine adı olarak görüntüleyin.

en: Edit image details
tr: Görüntü ayrıntılarını düzenleyin

en: Format the file as an image. The image can be displayed using an image style and can optionally be linked to the image file itself or its parent content.
tr: Dosyayı bir resim olarak biçimlendirin. Görüntü, bir görüntü stili kullanılarak görüntülenebilir ve isteğe bağlı olarak görüntü dosyasının kendisine veya ana içeriğine bağlanabilir.

en: <code>image_style_path_token()</code> does not exist in Backdrop
tr: <code> image_style_path_token () </code> Backdrop'ta mevcut değil

en: Configure language
tr: Dili yapılandırın

en: The following blocks have been reassigned to the %new_region region. The regions they were placed in previously do not exist in the new layout template. You can move them to more appropriate regions:
tr: Aşağıdaki bloklar %new_region bölgesine yeniden atandı. Daha önce yerleştirildikleri bölgeler yeni yerleşim şablonunda mevcut değil. Bunları daha uygun bölgelere taşıyabilirsiniz:

en: The "@layout" layout template is currently in use and may not be disabled.
tr: "@layout" yerleşim şablonu şu anda kullanımda ve devre dışı bırakılamaz.

en: Layout template "@title" disabled.
tr: Yerleşim şablonu "@title" devre dışı bırakıldı.

en: Template
tr: ŞABLON

en: Flexible
tr: Esnek

en: There are no layout templates.
tr: Düzen şablonu yok.

en: Configure regions
tr: Bölgeleri yapılandırın

en: Configure name
tr: Adı yapılandırın

en: Add template
tr: Şablon ekle

en: Template name
tr: Şablon adı

en: Save and configure
tr: Kaydet ve yapılandır

en: Layout template "@title" saved.
tr: Düzen şablonu "@title" kaydedildi.

en: Save layout template
tr: Düzen şablonunu kaydet

en: Number of regions
tr: Bölge sayısı

en: Update regions
tr: Bölgeleri güncelleyin

en: Region widths
tr: Bölge genişlikleri

en: Choose region widths
tr: Bölge genişliklerini seçin

en: Save region widths
tr: Bölge genişliklerini kaydedin

en: Add new row
tr: Yeni satır ekle

en: Configure row !original_row
tr: Satırı yapılandırın !original_row

en: Selected region widths
tr: Seçili bölge genişlikleri

en: Change region widths
tr: Bölge genişliklerini değiştir

en: Row wrapper tag
tr: Satır sarmalayıcı etiketi

en: Row width behavior
tr: Satır genişliği davranışı

en: Row "@title" removed.
tr: "@title" satırı kaldırıldı.

en: Delete flexible template @title?
tr: Esnek şablon @title silinsin mi?

en: The "@title" layout template is currently in use in the following layouts and may not be deleted: !list
tr: "@title" düzen şablonu şu anda aşağıdaki düzenlerde kullanılıyor ve silinemez:
    !list

en: Delete template
tr: Şablonu sil

en: The layout template "@title" has been deleted.
tr: "@title" düzen şablonu silindi.

en: Flexible layout templates
tr: Esnek yerleşim şablonları

en: Add flexible layout template
tr: Esnek yerleşim şablonu ekleyin

en: Configure flexible layout template
tr: Esnek yerleşim şablonunu yapılandırın

en: Delete flexible layout template
tr: Esnek yerleşim şablonunu sil

en: Delete row
tr: Sırayı sil

en: Enable layout template
tr: Yerleşim şablonunu etkinleştir

en: Disable layout template
tr: Yerleşim şablonunu devre dışı bırak

en: Additional CSS classes
tr: Ek CSS sınıfları

en: A list of links for the menu: %title.
tr: %title menü için bağlantıların listesi.

en: The administration theme has been changed to %admin_theme.
tr: Yönetim teması %admin_theme olarak değiştirildi.

en: %theme is now the default theme for all non-administrative pages.
tr: %theme artık tüm yönetimsel olmayan sayfalar için varsayılan temadır.

en: The <a href="@admin_theme_setting">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme.
tr: <a href="@admin_theme_setting"> yönetim teması </a> hala %admin_theme temasına ayarlı.

en: All caches have been cleared.
tr: Tüm önbellekler temizlendi.

en: Number of posts on home page
tr: Ana sayfadaki gönderi sayısı

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the home page.
tr: Ana sayfa gibi genel bakış sayfalarında görüntülenen maksimum gönderi sayısı.

en: The block will be visible only if the current page has its menu item at or below the level set here.
tr: Blok, yalnızca geçerli sayfanın menü öğesi burada ayarlanan düzeyde veya daha düşükse görünür olacaktır.

en: Provides access to manually flush caches.
tr: Önbellekleri manuel olarak temizlemek için erişim sağlar.

en: Configured to allow the following pattern: | Configured to allow the following patterns:
tr[0]: Aşağıdaki modele izin verecek şekilde yapılandırılmıştır: Aşağıdaki modellere izin verecek şekilde yapılandırılmıştır:

en: Account status and user roles
tr: Hesap durumu ve kullanıcı rolleri

en: User module account settings form elements.
tr: Kullanıcı modülü hesap ayarları form öğeleri.

en: Theme developer information
tr: Tema geliştirici bilgileri

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically (a template file, for example) may stop working until it is updated. To see updated theme suggestions, save the view.
tr: <strong> Önemli! </strong> Ekranın makine adını değiştirmişsinizdir. Bu ekrana özel olarak eklenen her şey (örneğin bir şablon dosyası) güncellenene kadar çalışmayı durdurabilir. Güncellenen tema önerilerini görmek için görünümü kaydedin.

en: Theme developer information (display)
tr: Tema geliştirici bilgileri (ekran)

en: theme developer information
tr: tema geliştirici bilgileri

en: This display has no theme developer information
tr: Bu ekranda tema geliştirici bilgisi yok

en: Theme developer information (style)
tr: Tema geliştirici bilgileri (stil)

en: This display has no style theme developer information
tr: Bu ekranda stil teması geliştirici bilgisi yok

en: Theme developer information (row style)
tr: Tema geliştirici bilgileri (satır stili)

en: This display has no row style theme developer information
tr: Bu ekranda satır stili tema geliştirici bilgisi yok

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<code>&lt;td&gt;</code>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız, yalnızca bir satıra sahip bir ızgara, öğelerle aynı sayıda tablo hücresine (<code> <td> </code>) sahip olacaktır. Devre dışı bırakmak, CSS'nizde sorunlara neden olabilir.

en: %date is not a valid date.
tr: %dategeçerli bir tarih değil.

en: %time is not a valid time.
tr: %timegeçerli bir zaman değil.

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Bu metin yalnızca yönetici arayüzlerinde kullanılır. Site ziyaretçilerine gösterilmeyecektir.

en: List categories
tr: KATEGORİ LİSTESİ

en: Backdrop News
tr: BACKDROP HABERLERİ

en: Displays a news feed from BackdropCMS.org.
tr: BackdropCMS.org'dan bir haber beslemesi görüntüler.

en: No news at this time.
tr: Şu anda haber yok.

en: This block provides a news feed from BackdropCMS.org. Its contents can not be edited.
tr: Bu blok, BackdropCMS.org'dan bir haber akışı sağlar. İçeriği düzenlenemez.

en: Missing "entity class" property on @entity_type entity.
tr: @entity_type varlığında "varlık sınıfı" özelliği eksik.

en: Yes/No
tr: Evet Hayır

en: Custom output for On
tr: Açık için özel çıktı

en: Custom output for Off
tr: Kapalı için özel çıktı

en: Output format: %format
tr: Çıktı biçimi: %format

en: Reversed: @reversed
tr: Tersine: @reversed

en: This text will be used in links to the uploaded file. When not available, the filename will be used.
tr: Bu metin, yüklenen dosyanın bağlantılarında kullanılacaktır. Mevcut olmadığında dosya adı kullanılır.

en: File display title
tr: Dosya görüntüleme başlığı

en: This text will be used in links to the uploaded file.
tr: Bu metin, yüklenen dosyanın bağlantılarında kullanılacaktır.

en: Select existing file
tr: Mevcut dosyayı seçin

en: The view "@view_name" is not available.
tr: "@view_name" görünümü mevcut değil.

en: Check the <a href="!url">Views administration page</a> to enable or create the "@view_name" view as needed.
tr: "@view_name" görünümünü gerektiği gibi etkinleştirmek veya oluşturmak için <a href="!url"> Görünümler yönetim sayfasını </a> kontrol edin.

en: Select from Image Library
tr: Görüntü Kitaplığından seçin

en: Enable image browser
tr: Görüntü tarayıcıyı etkinleştir

en: Enable the image browser as an alternative to the normal upload.
tr: Normal yüklemeye alternatif olarak resim tarayıcısını etkinleştirin.

en: Fixed maximum width
tr: Sabit maksimum genişlik

en: Full width
tr: Tam genişlik

en: Adds the <code>container</code> class to the row.
tr: <code> kapsayıcı </code> sınıfını satıra ekler.

en: Adds the <code>container-fluid</code> class to the row (no <code>max-width</code>, but <code>padding</code>).
tr: <code> container-liquid </code> sınıfını satıra ekler (<code> max-width </code> yok, ancak <code> padding </code>).

en: No container-related classes added to the row (e.g. for Hero blocks).
tr: Satıra kapla ilgili sınıf eklenmez (ör. Kahraman blokları için).

en: One full-width region
tr: Tam genişlikte bir bölge

en: Two regions
tr: İki bölge

en: Three regions
tr: Üç bölge

en: Four regions
tr: Dört bölge

en: Templates
tr: ŞABLONLAR

en: Severity of messages to log
tr: Günlüğe kaydedilecek mesajların önemi

en: Emergency
tr: Acil durum

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Critial
tr: Kritik

en: Notice
tr: Dikkat

en: Deprecated
tr: Kullanımdan kaldırıldı

en: The <em>debug</em> and <em>deprecated</em> severity levels are recommended for developer environments, but not on production sites.
tr: <em> Hata ayıklama </em> ve <em> kullanımdan kaldırılmış </em> önem düzeyleri geliştirici ortamları için önerilir, ancak üretim siteleri için önerilmez.

en: Use a click to open, instead of a hover
tr: Fareyle üzerine gelme yerine açmak için tıklama kullanın

en: Menus that don't appear or disappear on hover can be better for usability in some cases.
tr: Fareyle üzerine gelindiğinde görünmeyen veya kaybolmayan menüler, bazı durumlarda kullanılabilirlik açısından daha iyi olabilir.

en: Mobile site name background
tr: Mobil site adı arka planı

en: A threaded list differs from a chronological list in that each comment follows its parent, and is usually indented.
tr: Zincir şeklinde bir liste, kronolojik bir listeden farklıdır, çünkü her yorum üstünü takip eder ve genellikle girintilidir.

en: Customize the current theme
tr: Mevcut temayı özelleştirin

en: Attempted to create an instance of field @field_name, but that field does not exist.
tr: @field_name alanının bir örneği yaratılmaya çalışıldı, ancak bu alan mevcut değil.

en: The order of the text formats below determines the order in which they will appear in the <em>Editor</em> selector when creating content (depending on permissions for the text formats).
tr: Aşağıdaki metin biçimlerinin sırası, içerik oluştururken <em> Düzenleyici </em> seçicisinde görünecekleri sırayı belirler (metin biçimleri izinlerine bağlı olarak).

en: The text format order has been saved.
tr: Metin biçimi sırası kaydedildi.

en: Please enter a format name before configuring filter settings.
tr: Lütfen filtre ayarlarını yapılandırmadan önce bir format adı girin.

en: Configure filter
tr: Filtreyi yapılandırın

en: Enabled text format %format.
tr: Etkin metin biçimi %format.

en: No text format provided.
tr: Metin biçimi sağlanmadı.

en: Any content stored with that format may not be rendered properly.
tr: Bu formatla saklanan herhangi bir içerik düzgün şekilde işlenemeyebilir.

en: This form has unsaved changes. Click "Save configuration" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
tr: Bu formda kaydedilmemiş değişiklikler var. Değişiklikleri kalıcı hale getirmek için "Yapılandırmayı kaydet" i veya değişiklikleri iptal etmek için "İptal" i tıklayın.

en: Enable text format
tr: Metin biçimini etkinleştir

en: The maximum allowed image dimensions expressed as <code>WIDTH</code> x <code>HEIGHT</code>. Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
tr: <code> WIDTH </code> x <code> HEIGHT </code> olarak ifade edilen izin verilen maksimum resim boyutları. Kısıtlama olmaması için boş bırakın. Daha büyük bir resim yüklenirse, verilen genişliği ve yüksekliği yansıtmak için yeniden boyutlandırılacaktır. Yükleme sırasında görüntüleri yeniden boyutlandırmak, görüntüdeki <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format"> EXIF ​​verilerinin </a> kaybına neden olur.

en: The minimum allowed image dimensions expressed as <code>WIDTH</code> x <code>HEIGHT</code>. Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
tr: <code> WIDTH </code> x <code> HEIGHT </code> olarak ifade edilen izin verilen minimum resim boyutları. Kısıtlama olmaması için boş bırakın. Daha küçük bir resim yüklenirse, reddedilecektir.

en: The minimum image dimensions cannot be bigger than its maximum dimensions.
tr: Minimum görüntü boyutları, maksimum boyutlarından büyük olamaz.

en: Administer Flexible Templates
tr: Esnek Şablonları Yönetin

en: Create, configure and delete flexible layout templates.
tr: Esnek yerleşim şablonları oluşturun, yapılandırın ve silin.

en: Content settings
tr: İçerik ayarları

en: Enabled content types
tr: Etkin içerik türleri

en: Only enabled content types will be available in search results. Disabled content types will not be indexed in the future.
tr: Arama sonuçlarında yalnızca etkinleştirilmiş içerik türleri bulunacaktır. Devre dışı bırakılan içerik türleri gelecekte dizine eklenmeyecektir.

en: Content rankings
tr: İçerik sıralaması

en: Only one type of item will be searched by default. This selection will determine what appears at <a href="@search">@search</a>.
tr: Varsayılan olarak yalnızca bir tür öğe aranacaktır. Bu seçim, neyin görüneceğini belirleyecektir.

en: The user will receive an email with a one-time login link which leads to a page where they can set their password.
tr: Kullanıcı, parolasını ayarlayabileceği bir sayfaya götüren tek seferlik bir oturum açma bağlantısı içeren bir e-posta alacaktır.

en: The staging configuration directory (%directory) could not be found. Please make sure it exists and is properly referenced in settings.php.
tr: Aşama yapılandırma dizini (%directory)bulunamadı. Lütfen var olduğundan ve settings.php'de doğru şekilde referans verildiğinden emin olun.

en: %type config directory
tr: %type yapılandırma dizini

en: Change record
tr: Kaydı değiştir

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
tr: Form güncelliğini yitirdi. Geri düğmesine basın, formdaki tüm kaydedilmemiş çalışmaları kopyalayın ve ardından sayfayı yeniden yükleyin.

en: Configure the categories shown in the site-wide contact form available at <a href="!url">!url</a>. All categories are shown in a select list on the contact form, which will send to different addresses when selected.
tr: <a href="!url">!url</a> adresinde bulunan site genelindeki iletişim formunda gösterilen kategorileri yapılandırın. Tüm kategoriler, seçildiğinde farklı adreslere gönderilecek olan iletişim formundaki bir seçim listesinde gösterilir.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't visually label any of the date parts.
tr: Tarih bölümü etiketlerinin konumu, örneğin 'Year', 'Month', veya 'Day'. 'Above' etiketi, her tarih bölümünün üzerinde başlıklar olarak görüntüler. 'Within' etiketi seçim listesindeki ilk seçenek olarak ve boş metin alanlarına ekler. 'None'herhangi bir tarih bölümünü görsel olarak etiketlemez.

en: Navigate to previous year
tr: Önceki yıla gidin

en: Navigate to next year
tr: Gelecek yıla git

en: Navigate to previous month
tr: Önceki aya git

en: Navigate to next month
tr: Önümüzdeki aya git

en: Navigate to previous week
tr: Önceki haftaya git

en: Navigate to next week
tr: Önümüzdeki haftaya git

en: Navigate to previous day
tr: Önceki güne git

en: Navigate to next day
tr: Sonraki güne git

en: Week of @date
tr: @date haftası

en: View full page month
tr: Ayın tamamını görüntüle

en: Date views month format without year
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri ay biçimi

en: Date views month format without year, default value : F
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri ay biçimi, varsayılan değer: F

en: Date views day format with year
tr: Yılla birlikte tarih görünümleri gün biçimi

en: Date views day format with year, default value : l, F j, Y
tr: Tarih görünümleri yıl ile gün biçimi, varsayılan değer: l, F j, Y

en: Date views day format without year
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri gün biçimi

en: Date views day format without year, default value : l, F j
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri gün biçimi, varsayılan değer: l, F j

en: Date views week format with year
tr: Tarih görünümleri yılla birlikte hafta biçimi

en: Date views week format with year, default value : F j, Y
tr: Tarih görünümleri yılla birlikte hafta biçimi, varsayılan değer: F j, Y

en: Date views week format without year
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri hafta biçimi

en: Date views week format without year, default value : F j
tr: Yıl olmadan tarih görünümleri hafta biçimi, varsayılan değer: F j

en: Date views settings
tr: Tarih görünümleri ayarları

en: Date views
tr: Tarih görünümleri

en: Configure settings for date views.
tr: Tarih görünümleri için ayarları yapılandırın.

[ctx: date_nav]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: date_nav]
en: Next
tr: Sonraki

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
tr: Başlık ve özet tarih biçimi için özel bir biçim. 'M-d-Y H: i' gibi bir php tarih biçimi dizesi tanımlayın (daha fazla ayrıntı için <a href="@link"> http://php.net/date </a> adresine bakın).

en: Position: @position, format: @format.
tr: Durum: @position, biçim: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
tr: Bu çağrı komutu, bir Tarih veya İçerik tarih alanı bağlamsal filtresiyle birlikte çalışır. Görünüme bir Tarih filtresi eklenmişse, bu çağrı komutu, söz konusu filtrenin ayrıntı düzeyine uyacak şekilde geri / sonraki sayfalamayı sağlayacaktır (yani, yıla, aya, haftaya veya güne göre sayfalama). Filtrenin ayrıca bir DATE varsayılan değeri kullanacak şekilde yapılandırılması gerekir. Bu görünümde Tarih bağlamsal filtresi yoksa veya varsayılan bir tarih kullanmak üzere ayarlanmamışsa, çağrı komutu görünmeyecektir.

en: Date identifier
tr: Tarih tanımlama

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
tr: URL'den tarih verilerini alırken kullanılacak sorgu tanımlayıcısı. Aynı görünümde tarih çağrı komutunu kullanan birden fazla ekranınız varsa (bir sayfa ve bir blok gibi), çağrı komutu kimliğinin her biri için farklı olması gerektiğini veya çağrı komutu değeri değiştiğinde her ikisinin de değişeceğini unutmayın.

en: Pager position
tr: Çağrı komutu durumu

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
tr: Tarih sayfasının nereye, içeriğin üstüne, altına veya hem üstüne hem de altına yerleştirileceği yer.

en: Link format
tr: Bağlantı biçimi

en: Clean URL
tr: Temiz URL

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
tr: Çağrı komutu bağlantı url'leri için format. Çağrı komutu biçiminde, bağlantılar 'takvim /? Tarih = 2020-05' gibi görünür. Temiz URL biçimi bağlantıları "takvim / 2020-05" gibi görünür. Temiz format

en: Skip empty pages
tr: Boş sayfaları atla

en: When selected, the pager will not display pages with no result for the given date. This causes a slight performance degradation because two additional queries need to be executed.
tr: Seçildiğinde, çağrı komutu verilen tarih için sonucu olmayan sayfaları görüntülemeyecektir. Bu, küçük bir performans düşüşüne neden olur çünkü iki ek sorgunun yürütülmesi gerekir.

en: Image loading
tr: Resim yükleniyor

en: Lazy
tr: Tembel

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Eager
tr: İstekli

en: Defer loading offscreen images until viewers scroll nearby. "Nearby" is determined by each browser.
tr: İzleyiciler yakınlarda kaydırana kadar ekran dışı resimleri yüklemeyi erteleyin. "Yakınlarda" her tarayıcı tarafından belirlenir.

en: Each browser will determine whether or not to lazily load the image.
tr: Her tarayıcı, görüntüyü tembel olarak yükleyip yüklemeyeceğine karar verecektir.

en: Load this image immediately, regardless of where it is located on the page.
tr: Sayfanın neresinde olursa olsun bu resmi hemen yükleyin.

en: Loading: @speed
tr: Yükleme: @speed

en: @style image style
tr: @style görüntü stili

en: @style image style attribute: @attribute
tr: @style görüntü stili özniteliği: @attribute

en: <em>Imagecache Token</em> module not found. Nothing to be done.
tr: <em> Imagecache Token </em> modülü bulunamadı. Yapacak bir şey yok.

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Configure context
tr: Bağlamı yapılandırın

en: Available contexts
tr: Mevcut bağlamlar

en: Load context
tr: Bağlamı yükle

en: Save context
tr: Bağlamı kaydet

en: Used to identify the block on layout pages.
tr: Yerleşim sayfalarındaki bloğu tanımlamak için kullanılır.

en: Used to identify the block on layout pages. Required for reusable blocks.
tr: yerleşim sayfalarındaki bloğu tanımlamak için kullanılır. Yeniden kullanılabilir bloklar için gereklidir.

en: Each language may format dates and times differently. Languages without a specific format will fallback to the default. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
tr: Her dil, tarihleri ​​ve saatleri farklı biçimlendirebilir. Belirli bir formatı olmayan diller varsayılana geri dönecektir. Mevcut seçenekler için <a href="@url" target="_blank"> PHP kılavuzuna </a> bakın.

en: Show option to make sticky
tr: Kalıcılık seçeneğini göster

en: Make sticky by default
tr: Varsayılan olarak kalıcı yap

en: Sticky content may be shown at the top of listings.
tr: Girişlerin en üstünde kalıcı içerik gösterilebilir.

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new content is saved with no defined language. Existing content will not be affected by changing this option.
tr: <a href="!languages"> Etkinleştirilmiş dillerden </a> birini seçmenize olanak tanıyan düzenleme formuna bir dil seçim alanı ekleyin. Devre dışı bırakılırsa, yeni terimler tanımlanmadan kaydedilir

en: The title will display as a link to each item.
tr: Başlık, her öğeye bağlantı olarak görüntülenecektir.

en: e.g. 'Read more', 'Add comment', etc.
tr: Örneğin. 'Daha fazla oku', 'Yorum ekle' vb.

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial</a>.
tr: Zamanlanmış görevlerin ayarlanması hakkında daha fazla bilgi <a href="@url"> cron eğiticisini okuyarak </a> bulunabilir.

en: Enable to convert file names to lowercase. This is recommended to prevent issues with case-insensitive file systems.
tr: Dosya adlarını küçük harfe dönüştürmeyi etkinleştirin. Bu, büyük / küçük harfe duyarlı olmayan dosya sistemleriyle ilgili sorunları önlemek için önerilir.

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
tr: PHP tarih ve saat kodlarını kullanan bir tarih biçimi. Mevcut seçenekler için <a href="@url" target="_blank"> PHP kılavuzuna </a> bakın.

en: Content: %type
tr: İçerik %type

en: File: %type
tr: Dosya %type

en: Taxonomy term: %vocabulary
tr: Sınıflandırma terimi: %vocabulary

en: View: %human - %display
tr: Görünüm: %human - %display

en: Layout: %display
tr: Yerleşim: %display

en: Menu item: %path
tr: Menü öğesi: %path

en: The user account %admin_name (user with ID 1) cannot be blocked.
tr: %admin_name kullanıcı hesabı (kimliği 1 olan kullanıcı) engellenemez.

en: You cannot block your own user account.
tr: Kendi kullanıcı hesabınızı engelleyemezsiniz.

en: Password policy
tr: parola politikası

en: Admin (awaiting approval)
tr: Yönetici (onay bekleniyor)

en: Edit the email message sent to admin upon registering, when administrative approval is required.
tr: Yönetici onayı gerektiğinde, kayıt olduktan sonra yöneticiye gönderilen e-posta mesajını düzenleyin.

en: The password must be sufficiently long or complex.
tr: Parola yeterince uzun veya karmaşık olmalıdır.

en: The password is too weak. Please consider making your password longer or more complex: that it contains a number of lower- and uppercase letters, digits and punctuation.
tr: Parola çok zayıf. Lütfen parolanızı daha uzun veya daha karmaşık hale getirmeyi düşünün: bir dizi küçük ve büyük harf ekleyin.

en: The password cannot be the same as the username.
tr: Parola, kullanıcı adı ile aynı olamaz.

en: weak
tr: güçsüz

en: Do not pass admin strings for translation.
tr: Admin dizelerini çeviri için gönderme.

en: Use Backdrop core t() function. It doesn't support updates to existing strings.
tr: Backdrop core t () işlevini kullanın. Mevcut dizelerde yapılan güncellemeleri desteklemez.

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Translation method
tr: Çeviri yöntemi

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
tr: Üstbilgi, altbilgi ve boş metin gibi Görünüm verileri için kullanmak üzere bir çeviri yöntemi seçin.

en: Thank you for installing @profile!
tr: @profile'ı yüklediğiniz için teşekkür ederiz!

en: For security reasons, your upload has been rejected.
tr: Güvenlik nedeniyle, yüklemeniz reddedildi.

en: When the configuration files are in version control, it may be preferable to not empty the staging directory after each sync. The <code>config_sync_clear_staging</code> setting can be disabled in <code>settings.php</code>. Read more about <a href="!url" target="_blank">managing configuration</a>.
tr: Konfigürasyon dosyaları sürüm kontrolünde olduğunda, her senkronizasyondan sonra hazırlama dizinini boşaltmamak tercih edilebilir. Config_sync_clear_staging ayarı settings.php'de devre dışı bırakılabilir. Daha fazlasını okuyun

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Allow users to enter their phone number.
tr: Kullanıcıların telefon numaralarını girmelerine izin verin.

en: Your phone number
tr: Telefon numaranız

en: !sender-name provided a phone number: !sender-phone
tr: !sender-name telefon numarasını da  gönderdi: !sender-phone

en: Show end date
tr: Bitiş tarihini göster

en: Less than 1 day remaining to event.
tr: Etkinliğe 1 günden az kaldı.

en: Displays values of the %field field.
tr: %field alan değerlerini görüntüler.

en: Content: <code>node/%</code>
tr: İçerik: <code>node/%</code>

en: User accounts: <code>user/%</code>
tr: Kullanıcı hesapları: <code>user/%</code>

en: Taxonomy terms: <code>taxonomy/term/%</code>
tr: Sınıflandırma terimleri: <code>taxonomy/term/%</code>

en: Comments: <code>comment/%</code>
tr: Yorumlar: <code>comment/%</code>

en: The first part of a path may not be a placeholder.
tr: Bir yolun ilk bölümü yer tutucu olmayabilir.

en: Placeholders must be the only character in their part of the path i.e. "@part" should be "%".
tr: Yer tutucular, yolun kendi bölümlerindeki tek karakter olmalıdır, yani "@part", "%" olmalıdır.

en: Separate class names with spaces. Example: <code>wrapper clearfix</code>
tr: Sınıf adlarını boşluklarla ayırın. Örneğin: <code>wrapper clearfix</code>

en: Is this the home page.
tr: Bu ana sayfa mı?

en: The home page
tr: Ana sayfa

en: Any page except the home page
tr: Ana sayfa dışında herhangi bir sayfa

en: Is not the home page
tr: Ana sayfa değil

en: Is the home page
tr: Ana sayfadır

en: Enter one path per line. The "*" character is a wildcard. Example paths are "node/1" for an individual piece of content or "node/*" for every piece of content. "@front" is the home page.
tr: Her satıra bir yol girin. "*" Karakteri bir joker karakterdir. Örnek yollar, tek bir içerik parçası için "node/1" veya her içerik parçası için "node/*" şeklindedir. "@front" ana sayfadır.

en: The path for this menu link. This can be an internal site path such as %add-node or an external URL such as %external. Enter %front to link to the home page.
tr: Bu menü bağlantısının yolu. Bu, aşağıdaki gibi dahili bir site yolu olabilir %add-node veya harici bir URL için %external.  ana sayfaya bağlanmak için. %front

en: Breakpoint
tr: Kesme noktası

en: The 'min-width' for the menu breakpoint. Screens smaller than this may display a menu toggle button, depending on the menu-specific settings.
tr: Menü kesme noktası için 'minimum genişlik'. Bundan daha küçük ekranlar, menüye özgü ayarlara bağlı olarak bir menü değiştirme düğmesi görüntüleyebilir.

en: Default (48em)
tr: Varsayılan (48em)

en: A valid CSS width value (e.g.: '768px', '34em').
tr: Geçerli bir CSS genişlik değeri (e.g.: '768px', '34em').

en: '@breakpoint' does not appear to be a valid CSS width value.
tr: '@breakpoint'geçerli bir CSS genişlik değeri olarak görünmüyor.

en: Configure global settings for menus.
tr: Menüler için genel ayarları yapılandırın.

en: Manage content types, including default status, home page promotion, comment settings, etc.
tr: Varsayılan durum, ana sayfa tanıtımı, yorum ayarları vb. Dahil olmak üzere içerik türlerini yönetin.

en: The source path cannot be the home page.
tr: Kaynak yolu ana sayfa olamaz.

en: menu settings
tr: menü ayarları

en: On devices with small screens, this option reduces the menu to a toggle button, commonly known as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburger button</em></a>. Clicking the icon reveals or hides the menu, saving screen space. The breakpoint for small screens can be configured in the global !menu_settings.
tr: Küçük ekranlı cihazlarda bu seçenek, menüyü, genellikle <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"> <em> hamburger düğmesi <olarak bilinen bir geçiş düğmesine indirger / em> </a>. Simgeye tıklamak menüyü ortaya çıkarır veya gizleyerek ekran alanından tasarruf sağlar. Küçük ekranlar için kesme noktası genel!menu_settings içinde yapılandırılabilir.

en: The URL of the site's home page.
tr: Sitenin ana sayfasının URL'si.

en: The URL of the site's home page without the protocol.
tr: Protokol olmadan sitenin ana sayfasının URL'si.

en: @vocab_name: Add term
tr: @vocab_name: Terim ekle

en: @vocab_name: Edit term %term_name
tr: @vocab_name: Terimi düzenleyin %term_name

en: Show content translation links
tr: İçerik çeviri bağlantılarını göster

en: Show the links to translations in content body and teasers. If you uncheck this option, switching language will only be available from the language switcher block.
tr: Çeviri bağlantılarını içerik gövdesinde ve teaser'larde gösterin. Bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız, dil değiştirme yalnızca dil değiştirici bloğundan kullanılabilir.

en: The account username.
tr: Hesap kullanıcı adı.

en: Name (linked)
tr: İsim (bağlantılı)

en: The account username (for users with the <em>View user profiles</em> permission it's displayed as a link to the profile page).
tr: Hesap kullanıcı adı (<em> Kullanıcı profillerini görüntüle </em> iznine sahip kullanıcılar için profil sayfasına bağlantı olarak görüntülenir).

en: Toggle visibility of table cells, that were hidden to make the table fit within a small screen.
tr: Tabloyu küçük bir ekrana sığdırmak için gizlenmiş tablo hücrelerinin görünürlüğünü değiştirin.

en: The Update Manager module is not enabled.
tr: Güncelleme Yöneticisi modülü etkinleştirilmemiştir.

en: Project
tr: Proje

en: security update
tr: güvenlik güncellemesi

en: unsupported version
tr: desteklenmeyen versiyon

en: Your site is up to date.
tr: Siteniz güncel.

en: Install system updates
tr: Sistem güncellemelerini yükleyin

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: <a href="@link">Automatic update checks are configured to run @frequency</a>.
tr: <a href="@link">Otomatik güncelleme kontrolleri, @frequency çalıştıracak şekilde yapılandırılır</a>.

en: <a href="@link">Automatic update checks are disabled</a> and will need to be run manually.
tr: <a href="@link">Otomatik güncelleme kontrolleri devre dışıdır</a> ve manuel olarak çalıştırılması gerekir.

en: <a href="@link">Email notifications are disabled</a> for available updates.
tr: Mevcut güncellemeler için <a href="@link">E-posta bildirimleri devre dışı bırakıldı</a>.

en: <a href="@link">No email address has been provided</a> for notifications about available updates.
tr: Mevcut güncellemelerle ilgili bildirimler için <a href="@link">herhangi bir e-posta adresi sağlanmadı</a>.

en: <a href="@link">Update notifications will be sent</a> to: @recipients
tr: <a href="@link">Güncelleme bildirimleri</a> şu adrese gönderilecek: @recipients

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
tr: Bu güncelleme, ana sürüm güncellemesidir; bu, şu anda çalışan sürümünüzle geriye dönük uyumlu olmayabileceği anlamına gelir. Sürüm notlarını okumanız ve riski size ait olmak üzere ilerlemeniz önerilir.

en: security update available
tr: güvenlik güncellemesi mevcut

en: unsupported version installed
tr: desteklenmeyen sürüm yüklendi

en: Project type
tr: Proje tipi

en: Project status
tr: Proje durumu

en: Download selected updates
tr: Seçilen güncellemeleri indir

en: You can update Backdrop CMS by replacing the old <code>/core</code> directory inside your docroot with the one included in the <a href="https://backdropcms.org" title="Home page with download option" target="_blank">latest release</a>. For detailed instructions, see the <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Upgrading Backdrop CMS</a> document online.
tr: Doküman kökünüzün içindeki eski <code>/core</code> dizinini <a href="https://backdropcms.org" title="İndirme seçeneği olan ana sayfa" ile değiştirerek Backdrop CMS'yi güncelleyebilirsiniz. target="_blank">en son sürüm</a>. Ayrıntılı talimatlar için çevrimiçi olarak <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Backdrop CMS'yi Yükseltme</a> belgesine bakın.

en: System updates
tr: Sistem güncellemeleri

en: Review and install updates for Backdrop core, modules, themes, and layouts..
tr: Backdrop çekirdeği, modüller, temalar ve yerleşimler için güncellemeleri inceleyin ve yükleyin.

en: Download all updates
tr: Tüm güncellemeleri indir

en: No update selected
tr: Güncelleme seçilmedi

en: Add relationship
tr: ilişki ekle

en: Configure relationship
tr: İlişkiyi yapılandır

en: Available context relationships
tr: Kullanılabilir bağlam ilişkileri

en: No relevant relationships available
tr: İlgili ilişki yok

en: Load relationship
tr: Yük ilişkisi

en: Save relationship
tr: ilişkiyi kaydet

en: Author of content
tr: İçeriğin yazarı

en: Creates a user context from the author of a piece of content.
tr: Bir içerik parçasının yazarından bir kullanıcı bağlamı oluşturur.

en: Author of content in position @position
tr: @position konumundaki içeriğin yazarı

en: Author of content @id
tr: @id içeriğinin yazarı

en: at position
tr: pozisyonda

en: Missing relationship: @plugin
tr: Eksik ilişki: @plugin

en: Broken or missing relationship (@plugin)
tr: Bozuk veya eksik ilişki (@plugin)

en: You can automatically install your missing updates using the Update Manager:
tr: Güncelleme Yöneticisini kullanarak eksik güncellemelerinizi otomatik olarak yükleyebilirsiniz:

en: updates available
tr: güncellemeler mevcut

en: Add a new user role.
tr: Yeni bir kullanıcı rolü ekleyin.

en: Out of date (<a href="@update">Run database updates</a>)
tr: Güncel değil (<a href="@update">Veritabanı güncellemelerini çalıştırın</a>)

en: Telemetry
tr: telemetri

en: Anonymous information about how your site is configured is being sent to @domain to help improve the project. See the <a href="!telemetry_report">Telemetry report page</a> for more information.
tr: Projeyi geliştirmeye yardımcı olmak için sitenizin nasıl yapılandırıldığına dair anonim bilgiler @domain adresine gönderiliyor. Daha fazla bilgi için <a href="!telemetry_report">Telemetri raporu sayfasına</a> bakın.

en: Dismiss
tr: Açıklama mesajını kapat

en: The name you used is a registered username. If it belongs to you, then login to post. If not, then use another name.
tr: Kullandığınız ad kayıtlı bir kullanıcı adıdır. Size aitse, göndermek için giriş yapın. Değilse, başka bir ad kullanın.

en: Customize
tr: Özelleştirme

en: Block moved to region !region_title
tr: Blok, !region_title bölgesine taşındı

en: Block moved.
tr: Blok taşındı.

en: Now in position !block_position of !count_blocks
tr: Şimdi !count_blocks'un !block_position konumunda

en: Draggable block !title
tr: Sürüklenebilir blok !title

en: This theme supports custom color palettes. <a href="@url">Enable the Color module</a> to start customising it.
tr: Bu tema özel renk paletlerini destekler. Özelleştirmeye başlamak için <a href="@url">Renk modülünü etkinleştirin</a>.

en: Machine name: @machine_name
tr: Makine adı: @machine_name

en: The specific argument of the current page (e.g. 'args:value:1' on the page 'node/123' returns '123').
tr: Geçerli sayfanın belirli bağımsız değişkeni (ör. 'düğüm/123' sayfasındaki 'args:değer:1', '123' değerini döndürür).

en: Save vocabulary
tr: Kelimeleri kaydet

en: Save and add terms
tr: Kaydedin ve terimleri ekleyin

en: No terms available.
tr: Mevcut terim yok.

en: %vocabulary: Create terms
tr: %vocabulary: Terimler oluşturun

en: Help us improve Backdrop CMS by sending anonymous, untracked information about what features your site uses.
tr: Sitenizin hangi özellikleri kullandığı hakkında anonim, izlenmeyen bilgiler göndererek Backdrop CMS'yi geliştirmemize yardımcı olun.

en: Below is a list of all data collected by the enabled modules on your site. Only projects that are publicly available on BackdropCMS.org will store usage information.
tr: Aşağıda, sitenizdeki etkinleştirilmiş modüller tarafından toplanan tüm verilerin bir listesi bulunmaktadır. Yalnızca BackdropCMS.org'da herkese açık olan projeler kullanım bilgilerini depolayacaktır.

en: If you prefer to not send usage information, you can disable the Telemetry module from the <a href="!modules">modules page</a>.
tr: Kullanım bilgilerini göndermemeyi tercih ederseniz, Telemetri modülünü <a href="!modules">modüller sayfasından</a> devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Metric
tr: Metrik

en: The current version of PHP running on your server.
tr: Sunucunuzda çalışan PHP'nin mevcut sürümü.

en: The version number of your database (either MySQL or MariaDB).
tr: Veritabanınızın sürüm numarası (MySQL veya MariaDB).

en: Server OS
tr: Sunucu İşletim Sistemi

en: The operating system of your server, such as RedHat Linux, Debian, Windows, etc.
tr: Sunucunuzun RedHat Linux, Debian, Windows vb. işletim sistemi.

en: Telemetry settings
tr: Telemetri ayarları

en: Collects anonymous usage information to help improve Backdrop CMS and contributed modules.
tr: Backdrop CMS ve katkıda bulunan modüllerin geliştirilmesine yardımcı olmak için anonim kullanım bilgilerini toplar.

en: The password strength indicator must be %threshold or better.
tr: Parola gücü göstergesi %threshold veya daha iyi olmalıdır.

en: The following criteria must be met:
tr: Aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır:

en: (required)
tr: (gereklidir)

en: The current password must be entered to set a new password.
tr: Yeni bir şifre belirlemek için mevcut şifre girilmelidir.

en: Continue and configure
tr: Devam et ve yapılandır

en: Save view
tr: Görünümü kaydet

en: Layout (@layout)
tr: Yerleşim (@layout)

en: Theme (@theme)
tr: Tema (@theme)

en: Page links
tr: Sayfa bağlantıları

en: This page
tr: Bu sayfa

en: Manage custom blocks and access the custom block listing page.
tr: Özel blokları yönetin ve özel blok listeleme sayfasına erişin.

en: Reorder book
tr: Kitabı yeniden sırala

en: %title may be added to hierarchy again from the Book outline tab on the edit form.
tr: %title, düzenleme formundaki Kitap anahattı sekmesinden tekrar hiyerarşiye eklenebilir.

en: The block will contain the automatically generated menus for all of the site's books.
tr: Blok, sitenin tüm kitapları için otomatik olarak oluşturulan menüleri içerecektir.

en: The block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. If the current page is not in a book, no block will be displayed.
tr: Blok, geçerli sayfanın kitabına karşılık gelen yalnızca bir menüyü içerecektir. Geçerli sayfa bir kitapta değilse, hiçbir blok görüntülenmez.

en: Reorder book pages
tr: Kitap sayfalarını yeniden sırala

en: Reorder book pages from the <a href="@url">book outline</a>.
tr: <a href="@url">Kitap taslağından</a> kitap sayfalarını yeniden sıralayın.

en: Manage Books
tr: Kitapları Yönet

en: Administer comment settings
tr: Yorum ayarlarını yönet

en: Configure comment settings per content type.
tr: İçerik türüne göre yorum ayarlarını yapılandırın.

en: Administer comments
tr: Yorumları yönet

en: Edit, delete, unpublish, etc. comments at <em>/admin/content/comment</em>.
tr: <em>/admin/content/comment</em> adresindeki yorumları düzenleyin, silin, yayından kaldırın vb.

en: Importing and synchronizing config allows access to, and manipulation of, all settings on the site.
tr: Yapılandırmayı içe aktarma ve senkronize etme, sitedeki tüm ayarlara erişime ve bunların değiştirilmesine izin verir.

en: Adding additional email recipients lets them see all incoming emails.
tr: Ek e-posta alıcıları eklemek, gelen tüm e-postaları görmelerini sağlar.

en: Deleting fields can cause irreversible data loss.
tr: Alanların silinmesi, geri dönüşü olmayan veri kaybına neden olabilir.

en: %min is smaller than the smallest value the database can save. Choose a value equal to or higher than %db_min.
tr: %min, veritabanının kaydedebileceği en küçük değerden daha küçüktür. %db_min'e eşit veya daha yüksek bir değer seçin.

en: %max is greater than the largest value the database can save. Choose a value equal to or lower than %db_max.
tr: %max, veritabanının kaydedebileceği en büyük değerden büyük. %db_max'a eşit veya daha düşük bir değer seçin.

en: %min exceeds possible values for this field. Choose a number that conforms to precision %prec and scale %scale.
tr: %min, bu alan için olası değerleri aşıyor. Kesinlik %prec ve ölçek %scale uyan bir sayı seçin.

en: %max exceeds possible values for this field. Choose a number that conforms to precision %prec and scale %scale.
tr: %max bu alan için olası değerleri aşıyor. Kesinlik %prec ve ölçek %scale uyan bir sayı seçin.

en: Bypasses all other file permissions.
tr: Diğer tüm dosya izinlerini atlar.

en: Potentially-dangerous filetypes can be allowed on the site (e.g.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, etc.).
tr: Sitede potansiyel olarak tehlikeli dosya türlerine izin verilebilir (ör.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, vb.).

en: Viewing files not available to the public can lead to a breach of private/sensitive information.
tr: Herkese açık olmayan dosyaların görüntülenmesi, özel/hassas bilgilerin ihlaline yol açabilir.

en: Private files can be made publicly-available.
tr: Özel dosyalar herkese açık hale getirilebilir.

en: Deleting files can cause irreversible data loss.
tr: Dosyaları silmek, geri dönüşü olmayan veri kaybına neden olabilir.

en: Permit any HTML tag in content (e.g.: <code>&lt;script&gt;</code>) and/or allow file uploads of any filetype via CKEditor.
tr: İçerikteki herhangi bir HTML etiketine izin verin (örneğin: <code><script></code>) ve/veya CKEditor aracılığıyla herhangi bir dosya türünün dosya yüklemesine izin verin.

en: Allows <em>any</em> functionality to be added to the site.
tr: Siteye <em>herhangi bir</em> işlevselliğin eklenmesine izin verir.

en: Path:
tr: Yol:

en: System path:
tr: Sistem yolu:

en: There are two kinds of <em>Layouts</em>:
tr: İki tür <em>Yerleşim</em> vardır:

en: <strong>Layout pages</strong> are layouts that create new stand-alone pages on the site.  Without the layouts, these pages would not exist.
tr: <strong>Düzen sayfaları</strong>, sitede yeni bağımsız sayfalar oluşturan düzenlerdir. Düzenler olmasaydı, bu sayfalar olmazdı.

en: <strong>Layout overrides</strong> are layouts that override existing pages on the site. Without these layout overrides, these pages would use other layouts. Which one is used will depend on the path and visibility conditions. If no other layouts match, one of the defaults will be used.
tr: <strong>Düzen geçersiz kılmaları</strong>, sitedeki mevcut sayfaları geçersiz kılan düzenlerdir. Bu düzen geçersiz kılmaları olmadan, bu sayfalar diğer düzenleri kullanır. Hangisinin kullanılacağı yol ve görüş koşullarına bağlı olacaktır. Başka bir düzen eşleşmezse, varsayılanlardan biri kullanılacaktır.

en: Layout pages
tr: Düzen sayfaları

en: These layouts will create new stand-alone pages on the site.
tr: Bu düzenler sitede yeni bağımsız sayfalar oluşturacaktır.

en: No layout pages have been created yet.
tr: Henüz yerleşim sayfası oluşturulmadı.

en: These layouts will override existing pages on the site.
tr: Bu düzenler sitedeki mevcut sayfaları geçersiz kılar.

en: Create and modify layouts and blocks.
tr: Düzenler ve bloklar oluşturun ve değiştirin.

en: Change the access/visibility of menu items, layouts and blocks.
tr: Menü öğelerinin, düzenlerin ve blokların erişimini/görünürlüğünü değiştirin.

en: Manage all aspects of flexible layout templates, including deleting them.
tr: Silme dahil, esnek yerleşim şablonlarının tüm yönlerini yönetin.

en: !title (Disabled)
tr: !title (Devre Dışı)

en: Alter any user interface text on the site.
tr: Sitedeki herhangi bir kullanıcı arayüzü metnini değiştirin.
