Backdrop CMS (1.27) - en to fi translation catalogue (3993 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: approve
fi: hyväksy

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: administrator
fi: ylläpitäjä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Explanation or submission guidelines
fi: Selitys tai ohjeet

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: not verified
fi: ei varmistettu

en: Action
fi: Toiminto

en: new
fi: uudet

en: Tags
fi: Tagit

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Logging
fi: Lokit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: cron
fi: cron-ajastin

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: view
fi: näkymä

en: updated
fi: päivitetty

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File information
fi: Tiedoston tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Release notes
fi: Julkaisutiedote

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Required
fi: Pakollinen

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fi: Kunkin tason sivut järjestetään ensimmäiseksi painon ja  sen jälkeen otsikon perusteella.

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Add category
fi: Lisää kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: No categories available.
fi: Luokkia ei ole saatavilla.

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: up
fi: ylös

en: Go to parent page
fi: Mene yläsivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Session opened for %name.
fi: Istunto avattu tunnukselle %name.

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Core
fi: Ydin

en: Time
fi: Aika

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Modules
fi: Moduulit

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Display
fi: Näyttö

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: never
fi: ei koskaan

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: mail
fi: posti

en: Updated
fi: Päivitetty

en: actions
fi: toimenpiteet

en: Text
fi: Teksti

en: Add term
fi: Lisää termi

en: theme
fi: teema

en: no screenshot
fi: ei kuvaa

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Preview comment
fi: Esikatsele kommenttia

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: status
fi: tila

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Created
fi: Luotu

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Add child page
fi: Lisää alasivu

en: Content type for child pages
fi: Alasivujen sisältötyyppi

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Done
fi: Tehty

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Host
fi: Isäntä

en: Available updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Manual update check
fi: Päivitysten tarkistaminen käsin

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fi: Valitse <em>Kyllä</em> jos haluat, että kategoria valitaan oletuksena.

en: Are you sure you want to delete %category?
fi: Haluatko varmasti poistaa kategorian %category?

en: Your name
fi: Nimesi

en: You must select a valid category.
fi: Kirjoita kelvollinen kategoria.

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Feed description
fi: Syötteen kuvaus

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Locale
fi: Lokalisointi

en: Title field label
fi: Otsikkokentän nimi

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: Heading
fi: Ylätunniste

en: Search settings
fi: Haun asetukset

en: Mode
fi: Tila

en: Warning
fi: Varoitus

en: blocked
fi: suljettu

en: active
fi: aktiivinen

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: configure
fi: Muokkaa

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Line
fi: Rivi

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Widget
fi: Widgetti

en: Prev
fi: Edellinen

en: System
fi: Järjestelmä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Code
fi: Koodi

en: Owner
fi: Omistaja

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: Administer content
fi: Ylläpidä sisältöä

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Method
fi: Tapa

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: May
fi: Toukokuu

en: Configuration
fi: Asetukset

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Jump to the first comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen kommenttiin.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen uuteen kommenttiin.

en: Add a new comment to this page.
fi: Lisää tälle sivulle uusi kommentti.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fi: Kerro mielipiteesi tästä kirjoituksesta.

en: String
fi: Merkkijono

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Install
fi: Asenna

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Set default
fi: Aseta oletukseksi

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Clear cache
fi: Puhdista välimuisti

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: reply
fi: vastaa

en: Function
fi: Funktio

en: Session closed for %name.
fi: Tunnuksen %name istunto on suljettu.

en: You have to specify a valid date.
fi: Sinun on annettava kelvollinen päiväys.

en: Server settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Germany
fi: Saksa

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tsekki

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen erillisalueet

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Table prefix
fi: Taulun etuliite

en: Database username
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Port
fi: Portti

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Show
fi: Näytä

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä anonyymien käyttäjien sivuvälimuisti, ja CSS:n sekä JavaScriptin optimointi.

en: Key
fi: Avain

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: Add menu
fi: Lisää valikko

en: menu
fi: valikko

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Browser
fi: Selain

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Upload picture
fi: Lataa kuva palvelimelle

en: Message:
fi: Viesti:

en: Language file
fi: Kielitiedosto

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: @time ago
fi: @time sitten

en: Select all rows in this table
fi: Valitse kaikki taulukon rivit

en: Deselect all rows in this table
fi: Poista kaikkien rivien valinnat

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Languages
fi: Kielet

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Today
fi: Tänään

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Minimum height
fi: Vähimmäiskorkeus

en: Minimum width
fi: Vähimmäisleveys

en: Locale settings
fi: Lokalisoinnin asetukset

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Jan
fi: Tam

en: Feb
fi: Hel

en: Mar
fi: Maa

en: Apr
fi: Huh

en: Jun
fi: Kes

en: Jul
fi: Hei

en: Aug
fi: Elo

en: Sep
fi: Syy

en: Oct
fi: Lok

en: Nov
fi: Mar

en: Dec
fi: Jou

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Configure permissions
fi: Säädä käyttöoikeuksia

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: any
fi: mikä tahansa

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: The settings have not been saved because of the errors.
fi: Asetuksia ei ole talletettu virheiden takia.

en: characters
fi: merkit

en: Mo
fi: Ma

en: Tu
fi: Ti

en: We
fi: Ke

en: Th
fi: To

en: Fr
fi: Pe

en: Sa
fi: La

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Autocomplete taxonomy
fi: Luokittelun automaattitäydennys

en: Send yourself a copy.
fi: Lähetä itsellesi kopio.

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: role
fi: rooli

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon %name?

en: The block %name has been removed.
fi: Lohko %name on poistettu.

en: Info
fi: Tieto

en: Created new term %term.
fi: Luotiin uusi termi %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa termin %title?

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Results
fi: Tulokset

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fi: Termin poistaminen poistaa myös kaikki sen mahdolliset alatermit. Tätä ei voi perua.

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: Syndicate
fi: Syötteet

en: Books
fi: Kirjat

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: revert
fi: palauta

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: The specified passwords do not match.
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan.

en: Session
fi: Sessio

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: permission
fi: käyttöoikeus

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Testing
fi: Testaus

en: Standard
fi: Standardi

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi: Amerikkalaiset Neitsytsaaret

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: details
fi: yksityiskohdat

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Login attempt failed for %user.
fi: Käyttäjän %user kirjautumisyritys epäonnistui.

en: image
fi: kuva

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: Themes
fi: Teemat

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Delete comments
fi: Poista kommentit

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Protected
fi: Suojattu

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: Reset password
fi: Uusi salasana

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Temporary directory
fi: Väliaikainen hakemisto

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: The specified date is invalid.
fi: Päiväys on virheellinen.

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Alternate text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page @number
fi: Siirry sivulle @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Delete role
fi: Poista rooli

en: List menus
fi: Listaa valikot

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Delete block
fi: Poista lohko

en: '%name' block
fi: '%name' -lohko

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: Menus
fi: Valikot

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fi: Muokkaa navigaatiovalikoita.

en: Add vocabulary
fi: Lisää sanasto

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa sanaston %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fi: Sanaston poistaminen tuhoaa myös kaikki sen sisältämät termit. Tätä ei voi perua.

en: Deleted vocabulary %name.
fi: Sanasto %name poistettu.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: Add existing field
fi: Lisää olemassaoleva kenttä

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: Index
fi: Indeksi

en: Enable clean URLs
fi: Ota käyttöön siistityt osoitteet

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: @module module
fi: moduuli @module

en: Incompatible with this version of PHP
fi: Ei sovi yhteen tämän PHP:n version kanssa

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä moduuli vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: Hide
fi: Piilossa

en: Anonymous commenting
fi: Anonyymi kommentointi

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat eivät voi jättää yhteystietojaan.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat voivat jättää yhteystietonsa

en: Anonymous posters must leave their contact information
fi: Anonyymien kirjoittajien on jätettävä yhteystietonsa

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fi: Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fi: Allekirjoituksesi näytetään julkisesti kommenttiesi lopussa.

en: Save content type
fi: Tallenna sisältötyyppi

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Save role
fi: Tallenna rooli

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Hakemistopolku '@link_path' on virheellinen tai pääsy siihen on kielletty.

en: There was an error saving the menu link.
fi: Valikon kohdan tallentaminen ei onnistunut.

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fi: Haluatko varmasti mukautetun valikon %title?

en: @user's picture
fi: Käyttäjän @user kuva

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: KB
fi: Kt

en: Space
fi: Välilyönti

en: @type: deleted %title revision %revision.
fi: @type: poistettiin %title versio %revision.

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: More help
fi: Lisää apua

en: Account blocked
fi: Tilin käyttö estetty

en: Expand
fi: Laajenna

en: The name %name is already taken.
fi: Nimi %name on jo käytössä.

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Rebuild permissions
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Error saving user account.
fi: Käyttäjätilin tallentaminen ei onnistunut.

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: taxonomy
fi: luokittelu

en: Updated term %term.
fi: Päivitettiin termi %term.

en: - Please choose -
fi: - Valitse -

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: The content type %name has been deleted.
fi: Sisällön tyyppi %name on poistettu.

en: Deleted content type %name.
fi: Poistettu sisältötyyppi %name.

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: HTTP authentication
fi: HTTP autentikointi

en: Context
fi: Konteksti

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Found the @submit button
fi: Löytyi @submit nappi

en: Failed to set field @name to @value
fi: Kentän @name arvon asettaminen @value epäonnistui

en: No temporary directories to remove.
fi: Ei poistettavia tilapäiskansioita.

en: Palestinian Territory
fi: Palestinalaisalueet

en: Vatican
fi: Vatikaani

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Print
fi: Tulosta

en: The file could not be created.
fi: Tiedoston luonti epäonnistui.

en: Locked
fi: Lukittu

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fi: Salasanan uusimisohjeet lähetetty käyttäjälle %name osoitteeseen %email.

en: authenticated user
fi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: No update data available
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Not secure!
fi: Turvaton!

en: Revoked!
fi: Peruttu!

en: Unsupported release
fi: Julkaisua ei tueta

en: See the available updates page for more information:
fi: Lue lisää <em>Saatavilla olevat päivitykset</em> -sivulta:

en: New release(s) available for !site_name
fi: Sivustolle !site_name on saatavilla uusia julkaisuja

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fi: Ainakin yksi käyttämäsi moduuli tai teema on poistettu, eikä sitä tarjota enää. Suosittelemme että poistat tai päivität sen!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fi: Lue lisätietoja <a href="@available_updates">Saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Project not secure
fi: Projekti on turvaton

en: Project revoked
fi: Projekti on peruttu

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tämä projekti on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project not supported
fi: Projektia ei tueta

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tätä projektia ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: No available releases found
fi: Julkaisuja ei ole saatavilla

en: Release revoked
fi: Julkaisu on kumottu

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva julkaisu on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Release not supported
fi: Julkaisua ei tueta

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa julkaisua ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Invalid info
fi: Virheelliset tiedot

en: Security update required!
fi: Turvapäivitys vaaditaan!

en: Not supported!
fi: Ei tuettu!

en: Recommended version:
fi: Suositeltava versio:

en: Security update:
fi: Turvapäivitys:

en: Latest version:
fi: Uusin versio:

en: Development version:
fi: Kehitysversio:

en: Also available:
fi: Saatavilla myös:

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Factor
fi: Tekijä

en: Or
fi: TAI

en: Color set
fi: Värisarja

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: About
fi: Tietoja

en: Database host
fi: Tietokannan isäntänimi

en: Maximum link text length
fi: Suurin linkkitekstin pituus

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fi: Tätä merkkimäärää pidemmät URL:t lyhennetään, jolla estetään muotoilun rikkovat ylipitkät merkkijonot.  Itse linkki jää ennalleen; vain linkin tekstiosaa lyhennetään.

en: Reports
fi: Raportit

en: Default picture
fi: Oletuskuva

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fi: Osoite kuvalle, joka näytetään käyttäjille, joilla ei ole omaa kuvaa valittuna. Jätä tyhjäksi, jos kuvaa ei näytetä.

en: Install profile
fi: Asennusprofiili

en: %percentage of the site has been indexed.
fi: %percentage sivustosta on indeksoitu.

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Web server
fi: Web-palvelin

en: The content access permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on rakennettu uudelleen.

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Choose an action
fi: Valitse toimenpide

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Path prefix
fi: Polun etuliite

en: Delete contact
fi: Poista yhteystieto

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fi: Valinnainen automaattivastaus. Jätä tyhjäksi jos et halua lähettää käyttäjälle automaattista vastausviestiä.

en: Some required modules must be enabled
fi: Valitsemasi moduulit riippuvat muista moduuleista, jotka pitää myös ottaa käyttöön

en: Translate
fi: Käännä

en: File to import not found.
fi: Tuotavaa tiedostoa ei löytynyt.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgstr" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgid_plural" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on syntaksivirhe rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgid"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr[]"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton merkkijono rivillä %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename päättyi odottamattomasti rivillä %line.

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Export template
fi: Vie mallipohjatiedosto

en: Create @name
fi: Luo @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fi: Mukautettu valikko %title on poistettu.

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Crop
fi: Rajaa

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: anonymous user
fi: anonyymi käyttäjä

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-disabled">pois käytöstä</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-enabled">päällä</span>)

en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: Effect
fi: Efekti

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Original text
fi: Alkuperäinen teksti

en: Delete content type
fi: Poista sisältötyyppi

en: Change book (update list of parents)
fi: Vaihda kirjaa (päivittää yläsivujen listan)

en: create a new book
fi: luo uusi kirja

en: edit order and titles
fi: järjestyksen ja otsikoiden muokkaaminen

en: Manage your site's book outlines.
fi: Kokoa kirjoituksia kirjoiksi ja järjestele niiden sisältöä.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fi: Lähettämäsi tiedoston nimeksi on turvallisuussyistä vaihdettu %filename.

en: Installed version
fi: Asennettu versio

en: Recommended version
fi: Suositeltu versio

en: Cron run successfully.
fi: Cron-ajo suoritettu onnistuneesti.

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: File download
fi: Tiedoston lataus

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: original
fi: alkuperäinen

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fi: Kuvan siirto ei onnistunut, hakemistoa %directory ei löydy tai siihen ei voi kirjoittaa.

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: pixels
fi: pikseliä

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: done
fi: suoritettu

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: Direction
fi: Suunta

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Book navigation block display
fi: Kirjojen navigaatiolohkon näyttäminen

en: Relations
fi: Suhteet

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Administration theme
fi: Ylläpidon teema

en: Congo (Kinshasa)
fi: Kongo (Kinshasa)

en: Congo (Brazzaville)
fi: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

en: Hong Kong S.A.R., China
fi: Hong Kongin Erityishallintoalue, Kiina

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Macao S.A.R., China
fi: Macaon Erityshallintoalue, Kiina

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fi: Tiedoston %name siirtäminen palvelimelle epäonnistui.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fi: Tiedostoa ei voi jättää nimeämättä. Anna tiedostolle nimi.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa palvelimelle. Tiedostoa %file ei voitu siirtää hakemistoon %destination.

en: Stark
fi: Karu

en: outdated
fi: vanhentunut

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fi: <strong>@language_name</strong>  (lähde)

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fi: Luokittele ja järjestele sisältöä.

en: Database port
fi: Tietokannan portti

en: Pass
fi: Läpäisee

en: Fail
fi: Ei läpäissyt

en: No test results to display.
fi: Ei näytettäviä testituloksia

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fi: Vain jotkut sivustot tarvitsevat näitä asetuksia. Jollet ole varma, jätä tähän oletusasetukset tai kysy asiasta palveluntarjoajaltasi.

en: If your database is located on a different server, change this.
fi: Jos tietokantasi on eri palvelimella, muuta tämä

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fi: Jos tietokantapalvelimesi kuuntelee eri porttia kuin tavallisesti, anna portin numero.

en: Database port must be a number.
fi: Tietokannan portin on oltava numero.

en: IP address
fi: IP osoite

en: Maximum height
fi: Maksimikorkeus

en: Maximum width
fi: Maksimileveys

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Status report
fi: Tilanneraportti

en: Not writable
fi: Ei kirjoitettavissa

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: This will be the top-level page in this book.
fi: Tästä tulee kirjan ylin sivu.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Notify user of new account
fi: Ilmoita käyttäjälle uudesta tilistä

en: View comment
fi: Näytä kommentti

en: Comma
fi: Pilkku

en: Path to custom icon
fi: Oman pikakuvakkeen polku

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: You are not authorized to post comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa kommentteja.

en: The comment you are replying to does not exist.
fi: Kommenttia johon olit vastaamassa ei ole olemassa.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fi: Tämä keskustelu on suljettu: et voi kirjoittaa uusia kommentteja.

en: You are not authorized to view comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta lukea kommentteja.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa kommentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän kommentin vastaukset poistetaan. Tätä ei voi perua.

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä kommentit ja kaikki vastaukset niihin?

en: You have to specify a valid author.
fi: Sinun on valittava kelvollinen kirjoittaja.

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fi: Kommentti: lisätty luvaton kommentti tai kommentti lisätty suljettuun kirjoitukseen %subject.

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: Filter settings
fi: Suodattimien asetukset

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: Edit string
fi: Muokkaa merkkijonoa

en: Delete string
fi: Poista merkkijono

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa merkkijonon "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fi: Merkkijonon poistaminen poistaa kaikki tämän merkkijonon käännökset kaikista kielistä. Operaatiota ei voi perua.

en: locale
fi: lokalisointi

en: AM
fi: a.p.

en: PM
fi: i.p.

en: PHP extensions
fi: PHP-lisäosat

en: Comments per page
fi: Kommenttia sivua kohti

en: Multilingual support
fi: Monikielisyys

en: Enabled, with translation
fi: Käytössä, voi kääntää

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: Administration pages
fi: Hallintasivut

en: Currently using !item !version
fi: Tällä hetkellä käytössä on !item !version

en: Created content type %type.
fi: Luotiin sisältötyyppi %type.

en: User created with name %name and pass %pass
fi: Luotiin käyttäjä tunnuksella %name ja salasanalla %pass

en: Created permissions: @perms
fi: Luotiin käyttöoikeudet: @perms

en: Invalid permission %permission.
fi: Epäkelpo käyttöoikeus %permission.

en: Username field found.
fi: Käyttäjänimi kenttää ei löytynyt.

en: Password field found.
fi: Salasana kenttää ei löytynyt.

en: !method @url returned @status (!length).
fi: !method @url palautti @status  (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fi: Validia HTML löytyi: polku "@path"

en: Parsed page successfully.
fi: Sivun lukeminen suoritettu onnistuneesti.

en: Found the requested form fields at @path
fi: Löydettiin pyydetyt kaavakkeen kentät polusta @path

en: Did not find field by name @name
fi: Kenttää nimellä @name ei löytynyt

en: Found field by id @id
fi: Kenttä id:llä @id löytyi

en: Did not find field by id @id
fi: Kenttää id:llä @id ei löytynyt

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fi: HTTP vastaus: odotettu !code, todellinen !curl_code

en: Tests
fi: Testit

en: Run tests
fi: Aja testit

en: Clean test environment
fi: Puhdista testiympäristö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fi: Poista taulut joiden etuliite on "simpletest" ja keskeytyneiden testien jäljiltä jääneet tilapäiskansiot. Tämä on tarkoitettu kehittäjien käytettäväksi testejä luotaessa.

en: Clean environment
fi: Puhdista ympäristö

en: No tests to display.
fi: Ei näytettäviä testejä.

en: No test(s) selected.
fi: Ei testejä valittuna.

en: Processing test @num of @max - %test.
fi: Prosessoidaan testiä @num / @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
fi: Suoritettu testi @num / @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fi: Tarjoaa ympäristön yksikkö- ja funktionaaliseen testaukseen.

en: Registration successful. You are now logged in.
fi: Rekisteröityminen onnistui. Olet nyt kirjautunut sisään.

en: New user: %name (%email).
fi: Uusi käyttäjä: %name (%email).

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: View comments
fi: Näytä kommentit

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: Vertical Tabs
fi: Pystyvälilehdet

en: Not in book
fi: Ei kirjasssa

en: New book
fi: Uusi kirja

en: By @name on @date
fi: @name päivänä @date

en: By @name
fi: @name

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: User autocomplete
fi: Käyttäjän automaattinen täydennys

en: Initializing.
fi: Aloitetaan

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fi: Ole hyvä ja siirry <a href="@error_url">virhesivulle</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
fi: Sivusi lisätään valittuun kirjaan.

en: 0 sec
fi: 0 s

en: form
fi: lomake

en: Filter log messages
fi: Suodata lokiviestit

en: You must select something to filter by.
fi: Sinun on valittava suodatusehto.

en: New revision
fi: Uusi versio

en: The translation import of %filename failed.
fi: Käännöstiedoston %filename tuonti epäonnistui.

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: filter
fi: suodatin

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fi: Yritettiin uudelleenkäynnistää cron-ajo sen ollessa jo käynnissä.

en: Cron run completed.
fi: Cron-ajo valmis.

en: Visitors
fi: Vierailijat

en: The maximum length of the field in characters.
fi: Kentän maksimipituus merkkeinä.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Already added languages
fi: Jo lisätyt kielet

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: The content type %name has been updated.
fi: Sisällön tyyppi %name on päivitetty.

en: The content type %name has been added.
fi: Sisällön tyyppi %name on lisätty.

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fi: Muutokset otetaan käyttöön vasta kun valitset <em>tallenna</em>.

en: The requested page could not be found.
fi: Pyydettyä sivua ei löytynyt.

en: The user account %id does not exist.
fi: Käyttäjää id:llä %id ei löydy.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fi: Yritettiin peruuttaa käyttäjätili jota ei ole olemassa: %id.

en: Requirements problem
fi: Vaatimusongelma

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: Select an installation profile
fi: Valitse asennusprofiili

en: Choose language
fi: Valitse kieli

en: No profiles available
fi: Yhtään profiilia ei ole saatavilla.

en: The installation has encountered an error.
fi: Asennusohjelma kohtasi virheen

en: Configure site
fi: Sivuston asetukset

en: Installed %module module.
fi: Asennettiin %module moduuli.

en: Choose profile
fi: Profiilin valitseminen

en: Set up translations
fi: Käännösten valmistelu

en: Install site
fi: Sivuston asentaminen

en: Finish translations
fi: Käännösten viimeistely

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fi: Valitse paikallinen aika. Sivustolla näkyvät päiväykset ja ajat näytetään tämän aikavyöhykkeen mukaan.

en: Update notifications
fi: Päivitystiedotteet

en: Check for updates automatically
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: GD2 image manipulation toolkit
fi: GD2-grafiikkakirjasto

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fi: Valitse muunnettavien JPEG-kuvien laatu. Asteikko on 0-100. Korkeammat arvot merkitsevät parempaa kuvanlaatua mutta suurempia tiedostoja.

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Add custom language
fi: Lisää mukautettu kieli

en: Save language
fi: Tallenna kieli

en: Language name in English
fi: Kielen nimi englanniksi

en: Native language name
fi: Kielen alkuperäinen nimi

en: Direction that text in this language is presented.
fi: Kielen kirjoitussuunta.

en: The default language cannot be deleted.
fi: Oletuskieltä ei voi poistaa.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fi: Kielen poistaminen poistaa myös kaikki siihen liittyvät käännökset. Poistettavaksi valitulla kielikoodilla tallennettu sisältö merkitään kielineutraaliksi. Tätä ei voi perua.

en: Language negotiation configuration saved.
fi: Kielen tunnistamisen asetukset tallennettiin.

en: String contains
fi: Merkkijono sisältää

en: Search in
fi: Hae kielistä

en: Both translated and untranslated strings
fi: Sekä käännetyt että kääntämättömät merkkijonot

en: Only translated strings
fi: Vain käännetyt merkkijonot

en: Only untranslated strings
fi: Vain kääntämättömät merkkijonot

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: Import translation
fi: Tuo käännös

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fi: Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -tiedosto.

en: Import into
fi: Tuo kieleen

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fi: Valitse kieli, johon merkkijonot lisätään. Jos valitset kielen joka ei ole vielä käytössä, se lisätään.

en: The language %language has been created.
fi: Kieli %language on luotu.

en: Export translation
fi: Vie käännös

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fi: Valitse kieli, jonka haluat viedä Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa.

en: String not found.
fi: Merkkijonoa ei löydy.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fi: Lähetetty merkkijono sisältää kiellettyä HTML:ää: %string

en: The string has been saved.
fi: Merkkijono on talletettu.

en: The string has been removed.
fi: Merkkijono on poistettu.

en: The language selected for import is not supported.
fi: Tuotavaksi valittua kieltä ei tueta.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fi: Käännöstiedostossa %filename on puutteellinen tai väärin muotoiltu otsikkokenttä.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fi: Käännöksen tuominen onnistui. Luotiin %number uutta käännettyä merkkijonoa, %update aiempaa merkkijonoa päivitettiin ja %delete poistettiin.

en: Importing interface translations
fi: Tuodaan käyttöliittymän käännöksiä

en: Starting import
fi: Aloitetaan tuominen

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fi: Yritetty lähettää kiellettyä käännösmerkkijonoa kielletyllä HTML:llä %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fi: Tuotu tiedosto %file kieleen %locale: %number uutta merkkijonoa lisätty, %update päivitetty ja %delete poistettu.

en: Exported %locale translation file: %filename.
fi: Viety kielen %locale käännöstiedosto: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fi: Viety käännöstiedosto: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fi: Kielen %language päivitetty JavaScript-käännöstiedosto.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fi: Luotiin JavaScript-käännöstiedosto kielelle %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fi: Tapahtui virhe luotaessa JavaScript-käännöstiedostoa kielelle %language.

en: sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fi: Unicode -merkkijono-operaatioita pyritään emuloimaan parhaalla mahdollisella tavalla. Unicode-tukea voidaan parantaa asentamalla <a href="@url">PHP:n mbstring-laajennus</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonofunktioiden kuormittaminen on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.func_overload</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.encoding_translation</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Standard PHP
fi: Standardi PHP

en: PHP Mbstring Extension
fi: PHP:n mbstring-laajennus

en: Unicode library
fi: Unicode-kirjasto

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fi: XML:n merkistöä %s ei voitu muuntaa UTF-8 -muotoon.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fi: Merkistö %s ei ole tuettu. Asenna iconv-kirjasto, GNU recode tai PHP:n mbstring-laajennus.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fi: %add-child -linkin sisällön on oltava tyyppiä, jonka lisääminen kirjaan on sallittu.

en: Save book pages
fi: Tallenna kirjan sivut

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fi: Toinen käyttäjä on muokannut kirjaa. Muutoksia ei voida tallentaa.

en: Title changed from %original to %current.
fi: Otsikko vaihdettiin muodosta %original muotoon %current.

en: Updated book %title.
fi: Kirja %title päivitetty.

en: book: updated %title.
fi: kirja: %title päivitetty.

en: Remove from book outline
fi: Poista kirjasta

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fi: Sivulla %title on alasivuja, jotka siirretään automaattisesti jotta ne pysyvät mukana kirjassa. Luodaksesi hierarkian uudelleen (sellaisena kuin se oli ennen tämän sivun poistamista), lisää %title uudelleen kirjaan Hierarkia-välilehdestä, ja laita aiemmat alasivut takaisin paikalleen käsin.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fi: Haluatko varmasti poistaa sivun %name? tästä kirjasta?

en: The post has been removed from the book.
fi: Kirjoitus on poistettu kirjasta.

en: Show block on all pages
fi: Näytä lohko kaikilla sivuilla

en: Show block only on book pages
fi: Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla

en: This is the top-level page in this book.
fi: Tämä on kirjan ylin sivu.

en: No book selected.
fi: Yhtään kirjaa ei ole valittuna.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Kirjan yläsivu. Kirjan ja sen alasivujen maksimisyvyys on !maxdepth. Joitakin valitun kirjan sivuja ei välttämättä näytetä yläsivuina, jos niiden valitseminen ylittää tämän rajan.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fi: %title kuuluu kirjaan, ja sillä on alasivuja. Jos poistat sen, alasivut siirretään automaattisesti muualle kirjaan.

en: Re-order book pages and change titles
fi: Järjestele kirjan sivuja ja muokkaa otsikoita

en: Book page
fi: Kirjan sivu

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fi: Keskustele sisällöstä kirjoittamalla kommentteja.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fi: Esimerkki: "palaute" tai "tuotetiedot".

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fi: Yhteydenottolomakkeen asetukset eivät ole valmiit. Lisää lomakkeeseen vähintään yksi <a href="@add">kategoria</a>.

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fi: Luo lomake, jolla käyttäjät voivat lähettää palautetta tai kysymyksiä. Valitse vastaanottajat.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fi: Lähetä henkilökohtaisia viestejä muille käyttäjille. Voit myös luoda sivustolle palautelomakkeen.

en: View events that have recently been logged.
fi: Näytä lähiaikoina lokiin kirjatut tapahtumat

en: Top 'page not found' errors
fi: Tavallisimmat 'sivua ei löydy' -virheet

en: View 'page not found' errors (404s).
fi: Näytä 'sivua ei löydy' (404) -virheet.

en: Top 'access denied' errors
fi: Tavallisimmat 'pääsy kielletty' -virheet

en: View 'access denied' errors (403s).
fi: Näytä 'pääsy kielletty' (403) -virheet.

en: Logs and records system events to the database.
fi: Kirjaa järjestelmätapahtumat tietokantaan.

en: No roles may use this format
fi: Mikään rooli eivät saa käyttää tätä muotoa

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fi: Ankkureilla luodaan linkkejä muille sivuille.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fi: Oletuksena rivinvaihdot lisätään automaattisesti, joten tätä tagia voidaan käyttää ylimääräisten rivinvaihtojen lisäämiseksi. Tagin käyttö eroaa normaalista koska sitä ei käytetä avaa/sulje -pareina niinkuin muita html-merkkauksia. Käytä merkkauksen sulkemiseksi ylimääräistä "/"-merkkiä merkkauksen sisällä säilyttääksesi XHTML 1.0 -yhteensopivuuden.

en: Text with <br />line break
fi: Teksti <br />rivinvaihdolla

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fi: Oletuksena kappalemerkkaukset lisätään automaattisesti, joten tätä merkkausta voidaan käyttää ylimääräisten kappaleiden lisäämiseksi.

en: Paragraph one.
fi: Kappale yksi

en: Paragraph two.
fi: Kappale kaksi.

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: Cited
fi: Siteerattu

en: Coded text used to show programming source code
fi: Ohjelmointikielisen lähdekoodin näyttämiseen käytettävä koodimuotoinen teksti.

en: Coded
fi: Koodattu

en: Bolded
fi: Lihavoitu

en: Italicized
fi: Kursivoitu

en: Superscripted
fi: Yläindeksi

en: <sup>Super</sup>scripted
fi: <sup>Ylä</sup>indeksi

en: Subscripted
fi: Alaindeksi

en: <sub>Sub</sub>scripted
fi: <sub>Ala</sub>indeksi

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fi: <abbr title="Lyhennys">Lyhenn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fi: <acronym title="Kolmen kirjaimen lyhennesana">KKL</acronym>

en: Block quoted
fi: Lohkolainaus

en: Quoted inline
fi: Välitön lainaus

en: Table header
fi: Taulukon otsikko

en: Table cell
fi: Taulukon solu

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestetty lista - käytä &lt;li&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa.

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestämätön lista - käytä &ltli&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fi: Määrityslistat ovat samankaltaisia kuin muut HTML-listat. &lt;dl&gt; aloittaa listan, &lt;dt&gt; aloittaa määritystermin ja &lt;dd&gt; määrityskuvauksen.

en: First term
fi: Ensimmäinen termi

en: First definition
fi: Ensimmäinen määritys

en: Second term
fi: Toinen termi

en: Second definition
fi: Toinen määritys

en: Subtitle three
fi: Alaotsikko kolme

en: Subtitle four
fi: Alaotsikko neljä

en: Subtitle five
fi: Alaotsikko viisi

en: Subtitle six
fi: Alaotsikko kuusi

en: Tag Description
fi: Koodin kuvaus

en: You Type
fi: Kun kirjoitat

en: You Get
fi: Näet seuraavaa

en: No help provided for tag %tag.
fi: Tagille %tag ei löydy ohjetta.

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Character Description
fi: Merkin kuvaus

en: Lines and paragraphs break automatically.
fi: Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

en: Compose tips
fi: Muotoiluvinkkejä

en: Configure languages for content and the user interface.
fi: Valitse sisällön ja käyttöliittymän kielet.

en: Submission form settings
fi: Lähetyslomakkeen asetukset

en: This content type does not have a title field.
fi: Tällä sisällön tyypillä ei ole otsikkokenttää.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The human-readable name %name is already taken.
fi: Käyttäjää varten tarkoitettu nimi %name on jo käytössä.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa sisältötyypin %type?

en: Added content type %name.
fi: Lisätty sisältötyppi %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fi: Oletko varma, että haluat rakentaa sisällön pääsyoikeudet uudelleen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fi: Tämä toiminto rakentaa kaikki sisällön pääsyoikeudet uudelleen, ja se voi kestää kauan. Tätä ei voi perua.

en: language
fi: kieli

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: Copy of the revision from %date.
fi: Kopio versiosta päivämäärältä %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fi: @type %title on palautettu versioon, jonka päiväys on %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fi: Kirjoituksesta %title poistettiin versio, jonka tyyppi oli @type ja päiväys  %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fi: @type: palautettiin käyttöön %title versio %revision.

en: Rebuilding content access permissions
fi: Rakennetaan sisällön pääsyoikeuksia uudelleen.

en: Content permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on nyt rakennettu uudelleen.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeuksien uudelleen rakentaminen ei onnistunut.

en: Add content type
fi: Lisää sisältötyyppi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: Delete earlier revision
fi: Poista aikaisempi versio

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fi: Julkaise ja katsele sisältöä.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fi: Alias %alias on jo käytössä tällä kielellä.

en: The alias has been saved.
fi: Alias on tallennettu.

en: Filter aliases
fi: Suodata aliaksia

en: URL aliases
fi: Osoitealiakset

en: Edit alias
fi: Muokkaa aliasta

en: Delete alias
fi: Poista alias

en: Allows users to rename URLs.
fi: Muokkaa sivujen osoitteita.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fi: Haluatko varmasti poistaa kentän %field?

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: The index will be rebuilt.
fi: Indeksi rakennetaan uudestaan.

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Top search phrases
fi: Suosituimmat haut

en: View most popular search phrases.
fi: Näytä suosituimmat haut.

en: Enables site-wide keyword searching.
fi: Hae tekstiä kirjoituksista ja kommenteista.

en: Logs and records system events to syslog.
fi: Kirjaa järjestelmän tapahtumat lokitiedostoon.

en: Shortcut icon settings
fi: Pikakuvakkeen asetukset

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fi: Monet selaimet näyttävät pikakuvakkeen (engl. <em>favicon</em>) osoiterivillä ja kirjanmerkeissä.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fi: @module (<span class="admin-missing">puuttuu</span>)

en: Confirm uninstall
fi: Vahvista asennuksen poisto

en: No modules selected.
fi: Yhtään moduulia ei ole valittuna.

en: The selected modules have been uninstalled.
fi: Valitut moduulit on poistettu.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Caches cleared.
fi: Välimuistit tyhjennetty.

en: Select an image processing toolkit
fi: Valitse kuvia käsiteltäessä käytettävä kirjasto

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: Cron ran successfully.
fi: Cron-ajo onnistui.

en: Cron run failed.
fi: Cron-ajo ei onnistunut.

en: No modules are available to uninstall.
fi: Ei moduuleita, joita voisi poistaa.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä teema vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fi: Valitse käytettävä kuvankäsittelykirjasto, jos olet asentanut ylimääräisiä kirjastoja.

en: RSS publishing
fi: RSS-julkaiseminen

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: Clean URL check
fi: Siistittyjen osoitteiden tarkistaminen

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fi: Hae sivuston toimintaa ja mahdollisia havaittuja ongelmia kuvaava tilanneraportti.

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: PHP register globals
fi: PHP:n register globals -asetus

en: Enabled ('@value')
fi: Käytössä ("@value")

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Not protected
fi: Suojaamaton

en: Cron has not run recently.
fi: Cronia ei ole ajettu äskettäin.

en: Cron maintenance tasks
fi: Cron-ajastetut ylläpitotoimenpiteet

en: The directory %directory is not writable.
fi: Hakemisto %directory ei ole kirjoitettavissa.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fi: Määritettyä hakemistoa on ehkä muutettava <a href="@admin-file-system">tiedostojärjestelmäasetusten ylläpitosivulla</a> tai nykyisen hakemiston käyttöoikeuksia on muutettava siten, että hakemistoon voidaan kirjoittaa.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>julkinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>yksityinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Database updates
fi: Tietokannan päivitykset

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fi: Jotkin moduulit edellyttävät tietokantakuvaustensa päivittämistä. <a href="@update">Tietokannan päivityskomentojono</a> tulisi suorittaa välittömästi.

en: Access to update.php
fi: Update.php:n käyttö

en: Handles general site configuration for administrators.
fi: Huolehtii sivuston ylläpitäjille tarkoitetuista yleisistä asetuksista.

en: Reset to alphabetical
fi: Palauta aakkosjärjestys

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fi: Termit näytetään nousevassa järjestyksessä painon mukaan.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fi: Haluatko varmasti palauttaa sanaston %title aakkosjärjestykseen?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fi: Sanaston palauttaminen aakkosjärjestykseen poistaa kaikki itse asetetut järjestykset, ja järjestää termit aakkosjärjestykseen.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fi: Palauta sanasto %name aakkosjärjestykseen.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Flag translations as outdated
fi: Merkitse käännökset vanhentuneiksi

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fi: Jos teit merkittävän muutoksen ja kaikki kirjoituksen käännökset pitää päivittää, voit merkitä ne kaikki vanhentuneiksi. Tämä ei vaikuta käännöksiin muulla tavalla, niitä ei esimerkiksi merkitä julkaisemattomiksi.

en: This translation needs to be updated
fi: Tämä käännös pitää päivittää

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fi: Valitse tämä, jos alkuperäinen kirjoitus on muuttunut ja käännös pitää päivittää. Poista valinta, kun käännös on taas ajan tasalla.

en: Content translation
fi: Sisällön kääntäminen

en: Allows content to be translated into different languages.
fi: Sallii sisällön kääntämisen eri kielille.

en: Last checked: @time ago
fi: Tarkistettu viimeksi @time sitten

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Includes: %includes
fi: Sisältää: %includes

en: Disabled themes
fi: Käytöstä poistetut teemat

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: Picture guidelines
fi: Kuvaohjeet

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään kuvan siirtolomakkeessa oletusohjeiden lisäksi.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: %name has been deleted.
fi: %name on poistettu.

en: You must enter a username.
fi: Sinun on syötettävä käyttäjätunnus.

en: The username cannot begin with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi alkaa välilyönnillä.

en: The username cannot end with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi loppua välilyöntiin.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fi: Käyttäjätunnuksessa ei saa olla useampia välilyöntejä peräkkäin.

en: The username contains an illegal character.
fi: Käyttäjätunnus sisältää kielletyn merkin.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fi: Käyttäjätunnus %name on liian pitkä: sen täytyy olla %max merkkiä tai vähemmän.

en: Delete picture
fi: Poista kuva

en: Check this box to delete your current picture.
fi: Valitse tämä poistaaksesi nykyisen kuvasi.

en: Deleted user: %name %email.
fi: Poistettu käyttäjä: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fi: Valitse, mitä toimintoja eri rooleihin kuuluvat käyttäjät voivat käyttää.

en: Manages the user registration and login system.
fi: Salli käyttäjien rekisteröityminen ja sisään kirjautuminen.

en: Run the clean URL test
fi: Aja siistittyjen osoitteiden testi

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename sisältää virheen: odottamaton "msgctxt" rivillä %line.

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: Top center
fi: Ylhäällä keskellä

en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: Binary Data
fi: Binääridata

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Allow users to add additional date formats.
fi: Salli käyttäjien lisätä päivämäärämuotoja.

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Allow users to delete a configured date format.
fi: Salli käyttäjien poistaa asetettu päivämäärämuoto.

en: Configure date formats for each locale
fi: Määrittele päivämäärämuodot jokaiselle kieliversiolle

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Rotate
fi: Kieritä

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: Sidebar first
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Structure
fi: Rakenne

en: User %name successfully logged in.
fi: Käyttäjä %name kirjautunut onnistuneesti sisään.

en: Raw "@raw" found
fi: Raakatieto "@raw" löytyi

en: Raw "@raw" not found
fi: Raakatietoa "@raw" ei löytynyt

en: "@text" found
fi: "@text" löytyi

en: "@text" not found
fi: "@text" ei löytynyt

en: Pattern "@pattern" found
fi: Kuvio "@pattern" löytyi

en: Pattern "@pattern" not found
fi: Kuviota "@pattern" ei löytynyt

en: Checkbox field @id is checked.
fi: Valintaruutu @id on valittuna.

en: Checkbox field @id is not checked.
fi: Valintaruutu @id ei ole valittuna.

en: Verbose message
fi: Viesti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fi: Valitse testit tai testiryhmät jotka haluat suorittaa ja klikkaa <em>Aja testit</em>.

en: All (@count)
fi: Kaikki (@count)

en: Pass (@count)
fi: Läpäisi (@count)

en: Fail (@count)
fi: Ei läpäissyt (@count)

en: Return to list
fi: Palaa listaan

en: Clear results after each complete test suite run
fi: Puhdista tulokset jokaisen täyden testiajon jälkeen

en: Provide verbose information when running tests
fi: Näytä tietoa testien kulusta

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fi: Tämä tieto näytetään normaalin debuggaustiedon oheessa. Tieto poistetaan jokaisen testiajon päätyttyä. Tieto on hyvin yksityiskohtaista ja sitä suositellaan käytettävän ainoastaan debuggauksen yhteydessä.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fi: HTTP autentikointiasetukset käytettäväksi SimpleTest selaimella testauksen aikana. Hyödyllistä kun sivusto vaatii yksinkertaisen HTTP autentikoinnin.

en: The test run did not successfully finish.
fi: Testiajon suoritus epäonnistui.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fi: "Puhdista tulokset" ominaisuus on poissa käytöstä joten testitulosten taulua ei puhdisteta.

en: No leftover tables to remove.
fi: Ei poistattavia ylimääräisiä tauluja.

en: Test result
fi: Testin tulos

en: View result of tests.
fi: Näytä testien tulokset.

en: Comment permalink
fi: Kommentin ikilinkki

en: Delete style
fi: Poista tyyli

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fi: Oikeus on periytetty käyttäjäroolista "autentikoitu käyttäjä".

en: Seven
fi: Seitsemän

en: Cancel account
fi: Poista käyttäjätili

en: No revision
fi: Ei versiota

en: @number comments per page
fi: @number kommenttia sivua kohti

en: Requires a title
fi: Vaatii otsikon

en: Private files
fi: Yksityiset tiedostot

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The node the comment was posted to.
fi: Solmu johon kommentti lähetettiin.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjänimi jos kommentin jättäjä oli sisäänkirjautuneena sivustolle.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fi: Solmun viimeisimmän version yksilöllinen ID.

en: Translation set ID
fi: Käännössarjan ID

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fi: Alkuperäiskielisen solmun yksilöllinen ID jos sellainen on olemassa.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokittelusanastoon kuuluvalla termillä merkittyjen solmujen lukumäärä.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: You are not allowed to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä sivua.

en: Authorize file system changes
fi: Valtuuta tiedostojärjestelmän muutokset

en: It appears you have reached this page in error.
fi: Todennäköisesti olet saapunut tälle sivulle erehdyksessä.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fi: Cronia ei voitu ajaa virheellisestä avaimesta johtuen.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fi: Cronia ei voitu ajaa, koska sivusto on huoltotilassa.

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fi: Sinun täytyy valita kieli jatkaaksesi asennusta.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fi: Yhtään asennusprofiilia ei löytynyt. Asennusprofiilit kertovat, mitkä moduulit otetaan käyttöön ja mitä mallia tietokanta käyttää. Profiili vaaditaan, jotta asennusta voidaan jatkaa.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fi: Valitsemaasi profiilia ei voi ladata.

en: Settings file
fi: Asetukset-tiedosto

en: The settings file does not exist.
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt.

en: The %file file exists.
fi: %file -tiedosto on jo olemassa.

en: The settings file is not writable.
fi: Asetustiedostoon ei voitu kirjoittaa.

en: No pending updates.
fi: Ei odottavia päivityksiä.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fi: Kyselyä käsiteltäessä tapahtui virhe: palvelin sai virheellisen syötteen.

en: Invalid form POST data.
fi: Virheellinen POST-syöte lomakkeelta.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fi: Ei voitu jatkaa, koska käytettävissä ei ollut tiedostonsiirtotapoja

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fi: VAROITUS: Suojattu yhteys ei ole käytössä, salasana lähetetään suojaamattomana. <a href="@https-link">Lue lisää</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fi: Syötä palvelinyhteyden tiedot jatkaaksesi

en: Connection method
fi: Yhdistämistapa

en: Enter connection settings
fi: Syötä yhteyden asetukset

en: @backend connection settings
fi: @backend yhteyden asetukset

en: Change connection type
fi: Vaihda yhteystapaa

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fi: Virhe, tätä yhteysprotokollaa (%backend) ei ole olemassa.

en: No active batch.
fi: Ei aktiivista eräajoa.

en: Site under maintenance
fi: Sivustoa päivitetään

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fi: Arkistoijat voivat hyödyntää vain paikallisia tiedostoja: %file ei ole tuettu.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fi: Tiedostoa %source ei voitu siirtää palvelimelle koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohteessa %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fi: Tiedoston nimi ylittää 240 merkin maksimirajan. Uudelleennimeä tiedosto ja yritä uudelleen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fi: %path on hakemisto, joten sitä ei voida poistaa funktiolla file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fi: Poistaminen epäonnistui, koska tiedoston %path tyyppiä ei tunnistettu.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fi: Tiedosto-oikeuksien asettaminen kohteelle %uri epäonnistui.

en: Completed @current of @total.
fi: @current / @total valmiina.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fi: Kaikkien tehtävien suorittaminen tietokantapalvelimella epäonnistui. Tehtävää %task ei löydetty.

en: Required modules
fi: Vaaditut moduulit

en: Required modules not found.
fi: Tarvittavia moduuleita ei löytynyt.

en: system
fi: järjestelmä

en: %module module uninstalled.
fi: Moduulin %module asennus poistettu.

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint Martin (Ranskalainen osa)

en: Use the default site language (@language_name).
fi: Käytä sivuston oletuskieltä (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fi: Kääännöstiedostossa %filepath on virhe: monikkomuodon käsittely epäonnistui.

en: No strings available.
fi: Merkkijonoja ei saatavilla.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fi: @count kiellettyä HTML merkkijonoa tiedostossa %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fi: JavaScript käännöstiedosto %file.js hukattiin.

en: Class %class does not implement interface %interface
fi: Luokka %class ei käytä liitäntää %interface

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: %module module enabled.
fi: Moduuli %module otettu käyttöön.

en: %module module disabled.
fi: Moduuli %module on poistettu käytöstä.

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Unable to determine the type of the source directory.
fi: Lähdekansion tyypin määrittely epäonnistui.

en: Cannot determine the type of project.
fi: Projektin tyypin määrittely epäonnistui.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fi: Päivitys epäonnistui, asennuskansiota ei voida poistaa.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fi: Tiedoston siirto epäonnistui: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fi: Kansion %directory luominen epäonnistui: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
fi: Tapahtui AJAX HTTP virhe.

en: HTTP Result Code: !status
fi: HTTP koodi: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fi: AJAX-HTTP-pyyntö keskeytyi odottamatta.

en: Debugging information follows.
fi: Seuraavassa virhetiedot.

en: Path: !uri
fi: Polku: !uri

en: StatusText: !statusText
fi: Tilanneteksti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
fi: Vastausteksti: !responseText

en: Ensure that each block description is unique.
fi: Varmista että jokainen lohkon kuvaus on yksilöllinen.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fi: Kontrolloi visuaalisia rakennuspalikoita joista sivu koostuu. Lohkot ovat laatikoita jotka sisältävät sisältöä joka on renderöity alueelle, sisältöalueelle tai www-sivulle.

en: No books available.
fi: Kirjoja ei saatavilla.

en: Content types allowed in book outlines
fi: Kirjojen kehyksissä sallitut sisältötyypit

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fi: Käyttäjät joilla on %outline-perm käyttöoikeudet voivat lisätä kaikentyyppistä sisältöä.

en: Administer book outlines
fi: Ylläpidä kirjojen  hierarkiaa

en: Create new books
fi: Luo uusia kirjoja

en: Add content and child pages to books
fi: Lisää sisältöä ja alisivuja kirjoihin

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fi: <em>Kirjoilla</em> on sisäänrakennettu hierarkinen navigaatio. Käytä ohjeissa tai ohjekirjoissa.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fi: Antaa käyttäjien luoda ja organisoida kirjamaista ja hierarkiaalista sisältöä.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-kirjasto puuttuu tai on vanhentunut. Tarkista <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a> ohjeet asian korjaamiseksi.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fi: Sallii ylläpitäjien muuttaa yhteensopivien teemojen väriskaalaa.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi päivitettävä kommentti.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fi: Poistattaviua kommentteja ei löydy tai joku muu ylläpitäjä poisti valitsemasi kommentin.

en: Deleted @count comments.
fi: Poistettiin @count kommenttia.

en: Deleted comment @cid and its replies.
fi: Poistettu kommentti @cid ja sen vastaukset.

en: Comment approved.
fi: Kommentti hyväksytty.

en: Tokens for comments posted on the site.
fi: Lähetettyjä kommentteja varten käytettävissä olevia tokeneja.

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Unapproved comments (@count)
fi: Hyväksymättömät kommentit (@count)

en: Edit own comments
fi: Muokkaa omia kommentteja

en: Number of recent comments
fi: Uusien kommenttien määrä

en: Default comment setting for new content
fi: Kommenttien oletusasetus uudelle sisällölle

en: Show reply form on the same page as comments
fi: Näytä vastauslomake samalla sivulla kuin kommentit

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on jonoutettu moderointia varten ja julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

en: Your comment has been posted.
fi: Kommenttisi on lähetetty.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu</a> tai <a href="@register">rekisteröidy</a> kommentoidaksesi

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> lähettääksesi kommentteja

en: Flat list
fi: Pelkistetty lista

en: Threaded list
fi: Ketjutettu lista

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fi: Listaa ja muokkaa sivuston kommentteja sekä hyväksyntää odottavien kommenttien jonoa.

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fi: Voit lähettää enintään %limit viestiä @interval aikana. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Contact @username
fi: Ota yhteyttä käyttäjään @username

en: Administer contact forms and contact form settings
fi: Ylläpidä yhteydenottokaavakkeita ja yhteydenottokaavakkeiden asetuksia

en: Use the site-wide contact form
fi: Käytä sivustonlaajuista yhteydenottolomaketta

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fi: !sender-name (!sender-url) lähetti sinulle viestin käyttäen yhteydenottolomaketta sivustolla !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fi: !sender-name (!sender-url) on lähettänyt sinulle viestin käyttäen yhteydenottolomakettasi (!form-url) sivustolla !site-name.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fi: Ota käyttöön käyttäjäkohtaiset yhteydenottokaavakkeet oletuksena uusille käyttäjille.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fi: Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin käyttäjiin.

en: Use contextual links
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä suorittaaksesi sivun elementteihin liittyviä toimintoja.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fi: Tarjoaa asiayhteyteen liittyvät linkit jotta voit suorittaa sivun elementteihin liittyviä toimintoja.

en: Clear log messages
fi: Poista lokiviestit

en: Database log cleared.
fi: Tietokantalogit siivottu.

en: Field validation errors
fi: Kentän validointivirheet

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fi: Yritettiin luoda tuntemattoman tyyppinen kenttä (%type).

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fi: Yritettin luoda kenttä tuntemattomalla tallennustavalla (%type).

en: Default SQL storage
fi: Oletus SQL tallennus

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fi: Tallentaa kentät lokaaliin SQL tietokantaan käyttäen kenttäkohtaisia tauluja.

en: Stores field data in an SQL database.
fi: Tallentaa kenttien tiedon SQL tietokantaan.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fi: Kenttä tallentaa yksinkertaiset päällä/pois tai kyllä/ei vaihtoehdot.

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fi: Valintaruudut/radionapit-vimpain näyttää valintaruudut ainoastaan jos <em>arvojen määrä</em>-asetus on suurempi kuin 1 tälle kentälle, muussa tapauksessa se näyttää radionapit.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fi: Etiketeissä sallitut HTML-merkit: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fi: Kentän arvo määrittyy funktion %function avulla eikä sitä voi muuttaa.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fi: Sallitut arvot: kaikkien arvojen on oltava numeerisia tai desimaaleja.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fi: Sallitut arvot: kaikkien avainten on oltava merkkijonoja, enimmäispituus 255 merkkiä.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fi: Lista sallituista arvoista: avainten on oltava muuttujia.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fi: Määrittää listatyypit. Käytetään yhdessä Options kanssa luotaessa valintalistoja.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kokonaislukuna.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kiinteässä desimaalimuodossa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan reaalilukuna.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: This field stores varchar text in the database.
fi: Kenttä tallentaa alphanumeerista tietoa tietokantaan.

en: This field stores long text in the database.
fi: Kenttä tallentaa tietokantaan "long text" muodossa

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fi: Kenttä tallentaa tietoa tietokantaan "long text" muodossa sekä vaihtoehtoisen yhteenveto-tekstin.

en: Filtered text (user selects text format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee tekstin muodon)

en: Summary input
fi: Yhteenveto

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fi: Tämä sallii kirjoittajien syöttää yhteenveto joka näytetään trimmatun tekstin sijaan käytettäessä "Yhteenveto tai trimmattu" esitystapaa.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fi: %name: tekstin enimmäispituus %max merkkiä.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fi: %name: yhteenvedon enimmäispituus %max merkkiä.

en: Summary or trimmed
fi: Yhteenveto tai trimmattu

en: Text area with a summary
fi: Tekstialue yhteenvedolla

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi kokonaistekstin trimmattua arvoa yhteenvetona.

en: Hide summary
fi: Piilota yhteenveto

en: Edit summary
fi: Muokkaa yhteenvetoa

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fi: Kenttä %field (%field_name) vaatii toimiakseen %widget_moduulin tarjoaman widgetin %widget_type

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fi: Käytöstäpoistettuja kenttiä ei näytetä jos niitä luovat moduulit eivät ole käytössä. Seuraavat kentät eivät ole käytettävissä: !list

en: Change widget type.
fi: Muuta widgetin tyyppiä.

en: Delete instance.
fi: Poista instanssi.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voitu lisätä koska se on lukittu.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fi: Kentän %label luominen epäonnistui: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kenttään %field kaikkialla, missä sitä käytetään. Asetukset vaikuttavat sen tallennustapaan tietokannassa, eikä niitä voi muuttaa sen jälkeen kun kenttään on tallennettu tietoa.

en: %field has no field settings.
fi: Kentällä %field ei ole asetuksia.

en: Updated field %label field settings.
fi: Päivitettiin kentän %label asetukset.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fi: Kentän %label päivitys epäonnistui: %message.

en: Change widget
fi: Muuta widgettiä

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fi: Minkä tyyppisen lomake-elementin haluat näyttää käyttäjille luotaessa tämäntyyppistä kenttää sisältötyypissä %type.

en: Changed the widget for field %label.
fi: Muutettiin widgetti kentälle %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fi: Widgetin muuttaminen kentälle %label epäonnistui.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fi: Kenttä %field on poistettu sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field vain kun sitä käytetään sisältötyypissä %type.

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field kaikkialla missä sitä käytetään. Koska kentässä on jo tallennettua tietoa, osaa asetuksista ei voida enää muuttaa.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field kaikkialla missä sitä käytetään.

en: The default value for this field, used when creating new content.
fi: Kentän oletusarvo luotaessa uutta sisältöä.

en: Saved %label configuration.
fi: Tallennettu %label asetukset.

en: Save and add fields
fi: Tallenna ja lisää kenttiä

en: Manage display
fi: Ylläpidä näkymää

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa tiedoston ID:n kokonaislukuna.

en: Enable <em>Display</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Näytä</em>-kenttä

en: Files displayed by default
fi: Tiedostot näytetään oletusarvoisesti

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fi: Syötä arvo muotoa "512" (tavua), "80 KB" (kilotavua) tai "50 MB" (megatavua) rajoittaaksesi sallittua kokoa. Jos jätät tämän tyhjäksi, tiedostojen koon rajoittamiseen käytetään ainoastaan PHP:n omia enimmäiskokoasetuksia (tämänhetkinen raja <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fi: Valinnan "!name" on sisällettävä sallittu arvo. Voit joko jättää kentän tyhjäksi tai syöttää merkkijonon esimerkiksi muodossa "512" (tavua), "80 KB" (kilotavua) tai "50 MB" (50 megatavua).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fi: Sallittujen tiedostopäätteiden lista ei ole validi. Varmista ettet ole syöttänyt päätteen nimeä edeltäviä pisteitä ja olet erotellut päätteiden nimet pilkuilla tai välilyönneillä.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Table of files
fi: Tiedostotaulukko

en: Add a new file
fi: Lisää uusi tiedosto

en: Include file in display
fi: Sisällytä tiedosto näkymään

en: Files must be less than !size.
fi: Tiedostokoon on oltava pienempi kuin !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fi: Sallitut tiedostotyypit: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fi: Tapahtui selvittämätön virhe. Kaavakkeen käyttö on vanhentunut. Lataa sivu uudelleen ja lähetä kaavake uudemman kerran.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fi: Kentässä !name viitattua tiedostoa ei löytynyt.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen kentästä !name epäonnistui.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fi: Latauskansiota %directory tiedostokentälle !name ei voida luoda tai sitä ei ole olemassa. Ladatun tiedoston tallentaminen kansioon epäonnistui ja lataus peruttiin.

en: Add text format
fi: Lisää tekstimuoto

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fi: Kaikki roolit syöttömuotoa varten on aktivoitava eikä niitä voi muuttaa.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fi: Tekstimuodon nimen on oltava yksilöllinen. Muoto nimellä %name on jo olemassa.

en: Added text format %format.
fi: Lisättiin tekstimuoto %format.

en: Text formats
fi: Tekstimuodot

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fi: Varoitus: Tällä käyttöoikeudella voi olla tietoturvaan vaikuttavia vaikutuksia tekstimuodon asetuksista riippuen.

en: Use the !text_format text format
fi: Käytä tekstimuotoa !text_format

en: Limit allowed HTML tags
fi: Rajoita sallittuja HTML-merkkejä

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fi: Muuta rivinvaihdot HTML-tageiksi (l. <code>&lt;br&gt;</code> ja <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fi: Muuta osoitteet linkeiksi

en: Correct faulty and chopped off HTML
fi: Korjaa rikkinäinen HTML

en: Display any HTML as plain text
fi: Näytä HTML puhtaana tekstinä

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fi: Sallitut HTML tagit. JavaScript tapahtumamuuttujat, JavaScript osoitteet ja CSS siistitään aina.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fi: Näytä yksinkertaista HTML:ää pidemmissä suodatinohjeissa.

en: Add rel="nofollow" to all links
fi: Lisää kaikkiin linkkeihin rel="nofollow"

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fi: Sivusto sallii HTML sisällön. Kaikkien HTML tagien opiskelu voi vaikuttaa turhalta joten voit opetella niistä vain yksinkertaisimmat. Tämä taulukko tarjoaa esimerkkejä jokaisesta sivustolla sallitusta HTML tagista.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fi: Lisätietoa saat W3C:n <a href="@html-specifications">HTML-määrittelystä</a> tai hakemalla suosikkihakukoneellasi muita sivustoja, jotka kertovat HTML:stä.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fi: Suurin osa erikoismerkeistä voidaan syöttää suoraan ilman ongelmia.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fi: Jos törmäät ongelmiin, kokeile HTML-merkkikoodeja. Yleinen esimerkki on merkkikoodi &amp;amp; merkille &amp;. Täydellisen listan merkkikoodeista löydät HTML:n <a href="@html-entities">merkkikoodit-sivulta</a>. Joitain käytettävissä olevia merkkejä ovat:

en: No HTML tags allowed.
fi: HTML-merkit ovat kiellettyjä.

en: Filters content in preparation for display.
fi: Suodattaa sisällön esikatselutilassa.

en: Image style name
fi: Kuvan tyylin nimi

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fi: Nimeä käytetään luotujen kuvien osoitteissa. Käytä nimissä ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä, väliviivoja (-) ja alaviivoja (_).

en: Select a new effect
fi: Valitse uusi efekti

en: Update style
fi: Päivitä tyyli

en: Select an effect to add.
fi: Valitse lisättävä efekti.

en: The image effect was successfully applied.
fi: Kuvan efekti otettu onnistuneesti käyttöön.

en: Style name
fi: Tyylin nimi

en: Style %name was created.
fi: Tyyli nimellä %name on luotu.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fi: Käytä tyylien nimissä ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä, väliviivoja (-) ja alaviivoja (_).

en: No replacement, just delete
fi: Ei korvausta, ainoastaan poisto

en: Replacement style
fi: Korvaava tyyli

en: Optionally select a style before deleting %style
fi: Vaihtoehtoisesti valitse tyyli ennenkuin poistat tyylin %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fi: Jos tyyli on käytössä sivustollasi, voit valita toisen tyylin korvaamaan sitä. Kaikki kuvat jotka on luotu tätä tyyliä varten poistetaan pysyvästi.

en: Style %name was deleted.
fi: Tyylie %style on poistettu.

en: Revert the %style style?
fi: Palauta tyyli %style ?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fi: Tyylin palauttaminen poistaa kaiken kustomoinnin ja palauttaa käyttöön moduulin @module tarjoamat oletusasetukset.

en: Edit %label effect
fi: Muokkaa efektiä %label

en: Add %label effect
fi: Lisää efekti %label

en: Update effect
fi: Päivitä efektiä

en: Add effect
fi: Lisää efekti

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fi: Oletko varma että haluat poistaa efektin @effect tyylistä %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fi: Kuvan efekti %name on poistettu.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fi: !name on oltava värikoodi heksadesimaalimuodossa.

en: Width and height can not both be blank.
fi: Määrittele joko korkeus tai leveys tai molemmat.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fi: Leikkauksen jälkeen kuvasta säilytettävä osa.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fi: Kuvan läpinäkyvien alueiden kohdalla käytettävä taustaväri. Käytä web-tyylisiä heksavärejä (#FFFFFF valkoiselle, #000000 mustalle). Jätä tyhjäksi jos haluat säilyttää näytettävien kuvien läpinäkyvyyden.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fi: Tyylejä ei ole määritettynä. <a href="!url">Lisää tyyli</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fi: Tälle tyylille ei vielä ole määritettynä efektejä. Lisää efekti valitsemalla vaihtoehto allaolevasta listasta.

en: view actual size
fi: näytä todellinen koko

en: Sample original image
fi: Alkuperäisen kuvan kuvakaappaus

en: Sample modified image
fi: Muokatun kuvan kuvakaappaus

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fi: Kuvien koon muuttaminen tekee kuvista ennaltamäärätyn kokoisia. Tämä voi aiheuttaa kuvien venymistä.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fi: Skaalaus säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen. Jos vain yksi ulottuvuus on määritettynä, järjestelmä laskee toisen ulottuvuuden automaattisesti.

en: Scale and crop
fi: Skaalaa ja leikkaa

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
fi: Leikkaaminen poistaa osia kuvasta ja tuottaa uuden kuvan halutuilla mittasuhteilla.

en: Desaturate
fi: Poista kyllästys

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fi: "Poista kyllästys" toiminto muuttaa kuvan mustavalkoiseksi.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fi: Kuvan kierittäminen voi vaikuttaa niin että kuvan mitat kasvavat täyttämään sille määritetyn alueen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvakoon muuttaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan skaalaaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus aalaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)ja sk

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kyllästyksen poisto työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa kuvan ID:n kokonaislukuna tietokantaan.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, sen sijasta näytetään tämä kuva.

en: Enable <em>Alt</em> field
fi: Ota käyttöön <em>alt</em>-kenttä

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fi: Voit määritellä alt muuttujan hakukoneiden käytettäväksi. Sitä käytetään myös ruudunlukijoissa sekä tilanteissa joissa kuvan lataaminen epäonnistui.

en: Enable <em>Title</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Otsikko</em>-kenttä

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: Administer image styles
fi: Ylläpidä kuvien tyylejä

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fi: Muokkaa ja luo tyylejä luotaessa kuvien muunnoksia kuten thumbnaileja.

en: No defined styles
fi: Ei määriteltyjä tyylejä

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fi: Kuvanluonti käynnissä. Yritä uudelleen hetken kuluttua.

en: Error generating image.
fi: Virhe kuvan luonnissa.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fi: Muokatun kuvan lataaminen osoitteesta %path epäonnistui.

en: Failed to create style directory: %directory
fi: Tyylikansion %directory luonti epäonnistui

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fi: Välimuistitettu kuva %destination on jo olemassa. Sinulla voi olla ongelma uudelleenkirjoitussääntöjesi kanssa.

en: Generate image style
fi: Luo kuvatyyli

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fi: Aseta tyylit joita voidaan käyttää kuvien koon ja muotoilun asetuksissa.

en: List the current image styles on the site.
fi: Listaa sivustolla tällä hetkellä olevat kuvatyylit.

en: Add a new image style.
fi: Lisää uusi kuvatyyli.

en: Configure an image style.
fi: Muokkaa kuvatyylin asetuksia.

en: Delete an image style.
fi: Poista kuvatyyli.

en: Revert style
fi: Palauta kuvatyyli

en: Revert an image style.
fi: Palauta kuvatyyli aiempiin asetuksiin.

en: Delete image effect
fi: Poista kuvan efekti

en: Add image effect
fi: Lisää kuvan efekti

en: Add a new effect to a style.
fi: Lisää tyyliin uuden efektin.

en: Detection method
fi: Tunnistustapa

en: Part of the URL that determines language
fi: Kielen määrittelevä URLin osa

en: Request/session parameter
fi: Pyyntö/sessio parametri

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fi: Kielen määrittelemiseen käytetyn kutsu/sessio muuttujan parametri.

en: Filter translatable strings
fi: Suodata käännettävät merkkijonot

en: Administer languages
fi: Ylläpidä kieliä

en: Translate interface texts
fi: Käännä käyttöliittymän tekstejä

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Sisällön kielentunnistustapojen järjestys. Jos sisältöä on olemassa tunnistetulle kielelle se näytetään.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Käyttöliittymän kielentunnistustapojen järjestys. Tämä käännös näytetään jos käyttöliittymästä on olemassa tunnistettu kieliversio.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fi: Määrittele kieli verkko-osoitteen perusteella (Polun etuliite tai domain).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fi: Määrittele kieli pyyntö / sessio parametristä.

en: Follow the user's language preference.
fi: Seuraa käyttäjän oletus-kielivalintaa.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fi: Määrittele kieli käyttäjän selaimen kieliasetusten perusteella.

en: Language switcher (@type)
fi: Kielen valitsin (@type)

en: Detection and selection
fi: Automaattinen asettaminen ja valitseminen

en: URL language detection configuration
fi: Osoitepohjaisen kielentunnistuksen asetukset

en: Session language detection configuration
fi: Sessiokohtaiset kielentunnistuksen asetukset

en: Localize
fi: Lokalisoi

[ctx: Long month name]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: Long month name]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: Long month name]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: Long month name]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: Long month name]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: Long month name]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: Long month name]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: Long month name]
en: August
fi: elokuu

[ctx: Long month name]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: Long month name]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: Long month name]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: Long month name]
en: December
fi: joulukuu

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fi: Valikkolinkkejä ei vielä ole määriteltyinä. <a href="@link">Lisää linkki</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fi: Linkin teksti valikossa käytettäväksi.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fi: Käytöstä poistettuja valikkolinkkejä ei näytetä missään valikossa.

en: Show as expanded
fi: Näytä laajennettuna

en: Parent link
fi: Isäntälinkki

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Linkin ja sen alaelementtien maksimisyvyys. Jotkut valikkolinkit eivät välttämättä ole käytettävissä isäntinä jos niiden valitseminen ylittää tämän raja-arvon.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Valikossa painavammat linkit vajoavat alas ja kevyemmät näytetään lähempänä listan alkua.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valikkolinkin %item?

en: The menu link %title has been deleted.
fi: Valikon linkki %title on poistettu.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fi: Oletko varma että haluat alustaa linkin %item oletusarvoihinsa?

en: The menu link was reset to its default settings.
fi: Valikon linkki palautettiin oletusasetuksiinsa.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fi: Poistettiin kustomoitu valikko %title ja kaikki sen valikkolinkit.

en: Deleted menu link %title.
fi: Poistettiin valikkolinkki %title.

en: Administer menus and menu items
fi: Ylläpidä valikoita ja valikkolinkkejä

en: Provide a menu link
fi: Näytä sivu valikossa

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fi: Valikkolinkit esitetään painokertoimen mukaan; pienimmällä painokertoimella varustetut ensin ja suurimmalla viimeiseksi.

en: Default parent item
fi: Oletus- valikossa ylemmän tason valikkokohta

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fi: Lisää uusia valikkoja sivustollesi, muokkaa olemassaolevia, nimeä uudelleen ja järjestele valikkojen linkkejä.

en: Parent menu items
fi: Ylätason valikkolinkit

en: Reset menu link
fi: Palauta valikkolinkki oletusasetuksiin

en: Delete menu link
fi: Poista valikkolinkki

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fi: Sisältötyyppejä ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sisältötyyppi</a>.

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fi: Tämä teksti näytetään sivun yläreunassa kun tämäntyyppistä sisältöä luodaan tai muokataan.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fi: Epäkelpo koneluettava nimi. Syötä jokin muu nimi kuin %invalid.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fi: Et ole vielä luonut sisältötyyppejä. Voit luoda sisältötyyppejä <a href="@create-content">sisältötyyppien lisäyssivulla</a>.

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: The main body text of the node.
fi: Solmun sisältö

en: The summary of the node's main body text.
fi: Solmun rungon tiivistelmä.

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fi: Toinen käyttäjä on joko muokannut sivun sisältöä tai olet jo lähettänyt muutokset sivulle. Tämän seurauksena muutoksia ei voitu tallentaa.

en: Administer content types
fi: Ylläpidä sisältötyyppejä

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fi: Varoitus: Aseta vain luotetuille rooleille; tällä oikeusmäärityksellä on vaikutuksia turvallisuuteen.

en: View published content
fi: Näytä julkaistu sisältö

en: Access the content overview page
fi: Pääsy sisällön ylläpitosivulle

en: Bypass content access control
fi: Ohita sisällön pääsysäännöt

en: View content revisions
fi: Näytä sisältöversiot

en: Revert content revisions
fi: Palauta viimeisimmät sisältöversiot

en: Delete content revisions
fi: Poista sisältöversiot

en: View own unpublished content
fi: Näytä oma julkaisematon sisältö

en: Content is sticky at top of lists
fi: Sisältö liimataan listojen yläosaan

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Number of recent content items to display
fi: Kuinka monta uusinta solmua näytetään

en: Welcome to @site-name
fi: Tervetuloa sivustolle @site-name

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Node Access Permissions
fi: Solmujen pääsyoikeudet

en: Don't display post information
fi: Älä näytä lähetyksen tietoja

en: Administer URL aliases
fi: Ylläpidä osoitealiaksia

en: Create and edit URL aliases
fi: Muokkaa ja luo osoitealiaksia

en: The alias is already in use.
fi: Alias on jo käytössä.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Voit syöttää vaihtoehtoisen URLin, jolla tämän termin tavoittaa. Käytä suhteellista polkua, äläkä lisää loppuun '/' merkkiä tai osoitealias ei toimi.

en: The active search modules have been changed.
fi: Aktiiviset hakumoduulit on muutettu.

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: Administer search
fi: Ylläpidä hakutoimintoa

en: Use search
fi: Käytä hakutoimintoa

en: Use advanced search
fi: Käytä tarkempaa hakua

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fi: Säädä merkityksellisyysasetuksia hakua ja muuta indeksointia varten.

en: Value @value is TRUE.
fi: Arvo @value on TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fi: Arvo @value on FALSE.

en: Value @value is NULL.
fi: Arvo @value on NULL.

en: Value @value is not NULL.
fi: Arvo @value on erisuuri kuin NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fi: Arvo @first on sama kuin @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fi: Arvo @first on eri kuin @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fi: Arvo @first on identtinen arvon @second kanssa.

en: Value @first is not identical to value @second.
fi: Arvo @first ei ole identtinen arvon @second kanssa.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fi: Testin suorittaminen epäonnistui kriittisestä virheestä johtuen.

en: Link with label %label found.
fi: Linkki etiketillä %label löytyi.

en: Link with label %label not found.
fi: Linkkiä etiketillä %label ei löytynyt.

en: Link containing href %href found.
fi: Linkki joka sisältää href:n %href löytyi.

en: No link containing href %href found.
fi: Linkkiä joka sisältää href:n %href ei löytynyt.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fi: Kilikattiin linkkiä %label (@url_target) osoitteesta @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id on valittuna.

en: Option @option for field @id is not selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id ei ole valittuna.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fi: Oletuksena SimpleTest poistaa tulokset kun niitä on tarkasteltu tulossivulla mutta joissakin tapauksissa voi olla hyödyllistä jättää tulokset tietokantaan. Tuloksia voidaan tuolloin tarkastella jälkikäteen <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em> sivulla. Testin ID on saatavilla tietokannasta simpletest taulusta tai siitä voidaan pitää kirjaa kun tulossivua tarkastellaan ensimmäistä kertaa. Lisäksi jotkut moduulit tarjoavat syvällisempää analyysiä tai ominaisuuksia jotka vaativat että tämä asetus on poissa käytöstä.

en: GSS negotiate
fi: GSS vaihto

en: Any safe
fi: Mikä tahansa turvallinen

en: Running tests
fi: Testien suorittaminen

en: Administer tests
fi: Ylläpidä testejä

en: The test run finished in @elapsed.
fi: Testiajo suoritettu @elapsed ajassa.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fi: Käytä <em>Puhdista ympäristö</em> nappia poistaaksesi tilapäiset taulut ja tiedostot.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> rajoitus on pois päältä. Tarkista www-palvelimesi asetukset tai ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fi: Testausympäristön asennus ei onnistunut koska PHP:n <a href="@curl_url">cURL</a> kirjastoa ei ole saatavilla.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fi: Testausympäristön asennus epäonnistui koska PHP:n laajennus <a href="@hash_url">hash</a> ei ole käytössä.

en: PHP open_basedir restriction
fi: PHP open_basedir rajoitus

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %file kääntäminen ei onnistunut koska käyttämäsi PHP-asennus ei tue funktiota imagerotate().

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %image kyllästyksen poisto ei onnistunut koska funktio imagefilter() ei ole käytettävissä tässä PHP-asennuksessa.

en: Screenshot for !theme theme
fi: Teeman !theme kuvankaappaus

en: Settings for !theme theme
fi: Teeman !theme asetukset

en: Disable !theme theme
fi: Poista käytöstä teema !theme

en: Set !theme as default theme
fi: Aseta !theme oletusteemaksi

en: Enable !theme theme
fi: Ota käyttöön teema !theme

en: Enable and set default
fi: Ota käyttöön ja aseta oletukseksi

en: Enable !theme as default theme
fi: Ota käyttöön teema !theme oletusteemana

en: default theme
fi: oletusteema

en: Use the administration theme when editing or creating content
fi: Käytä ylläpidon teemaa silloin kun muokataan tai luodaan sisältöä.

en: The %theme theme has been enabled.
fi: Teema %theme on otettu käyttöön.

en: The %theme theme was not found.
fi: Teemaa %theme ei löytynyt.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fi: Teema %theme on oletusteema eikä sitä voi poistaa käytöstä.

en: The %theme theme has been disabled.
fi: Teema %theme on poistettu käytöstä.

en: %theme is now the default theme.
fi: Teema %theme on nyt oletusteema.

en: The logo could not be uploaded.
fi: Logon lataaminen epäonnistui.

en: The favicon could not be uploaded.
fi: Faviconin lataus epäonnistui.

en: The custom logo path is invalid.
fi: Oman logon polku ei kelpaa.

en: The custom favicon path is invalid.
fi: Oman faviconin polku ei kelpaa.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fi: @module (<span class="admin-missing">on yhteensopimaton</span> version @version kanssa)

en: Would you like to continue with the above?
fi: Haluatko jatkaa yllämainittua?

en: How this is used depends on your site's theme.
fi: Tämän käyttö riippuu sivustosi teemasta.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeuksia tarkastella pyydettyä sivua. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun pyydettyä sivua ei löydy. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: Errors and warnings
fi: Virheet ja varoitukset

en: Clear all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: Bandwidth optimization
fi: Kaistanleveyden optimointi

en: Compress cached pages.
fi: Pakkaa välimuistitetut sivut.

en: Public file system path
fi: Julkinen tiedostojärjestelmän polku

en: Private file system path
fi: Yksityinen tiedostojärjestelmän polku

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fi: Paikallisen tiedostojärjestelmän polku johon tilapäistiedostot tallennetaan. Hakemiston ei pidä olla käytettävissä verkon yli.

en: Default download method
fi: Oletus-lataustapa

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fi: Tämä asetus määrittää ensisijaisen lataustavan. Julkisten tiedostojen käyttäminen on tehokkaampaa, mutta niihin pääsyn rajoittaminen ei ole mahdollista.

en: Description of your site, included in each feed.
fi: Sivustosi kuvaus, joka sisältyy kaikkiin sivuston syötteisiin.

en: Time zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: Users may set their own time zone.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fi: Muistuta käyttäjiä kirjautumisen yhteydessä, jos heidän aikavyöhykettään ei ole asetettu.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fi: Käytetään vain jos käyttäjät voivat itse asettaa aikavyöhykkeensä.

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Default time zone.
fi: Oletusaikavyöhyke.

en: Empty time zone.
fi: Tyhjä aikavyöhyke.

en: Users may set their own time zone at registration.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä rekisteröitymisen yhteydessä.

en: Put site into maintenance mode
fi: Vaihda sivusto huoltotilaan.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fi: Käytä osoitteita kuten <code>example.com/user</code> osoitemuodon <code>example.com/?q=user</code> sijaan.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fi: Päivämäärämuotoja ei ole asetettu. <a href="@link">Lisää päivämäärämuoto</a>.

en: Displayed as %date
fi: Näytetään muodossa %date

en: Save format
fi: Tallenna muoto

en: Custom date format added.
fi: Oma päivämäärämuoto lisätty.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fi: Sivuston laajuisten asetusten ja muun sivuston laajuisen tiedon tokenit.

en: Tokens related to times and dates.
fi: Aikoihin ja päivämääriin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to uploaded files.
fi: Ladattuihin tiedostoihin liittyvät tokenit.

en: URL (brief)
fi: URL (lyhyt muoto)

en: Time-since
fi: Aikaa-sitten

en: Raw timestamp
fi: Aikaleima raakamuodossa

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fi: Päivämäärä UNIX-aikaleimana (%date)

en: Administer modules
fi: Ylläpidä moduuleita

en: Administer site configuration
fi: Ylläpidä sivuston asetuksia

en: Administer themes
fi: Ylläpidä teemoja

en: Use the site in maintenance mode
fi: Käytä sivustoa huoltotilassa

en: View site reports
fi: Näytä sivuston raportit

en: Public files
fi: Julkiset tiedostot

en: Temporary files
fi: Tilapäistiedostot

en: Update modules
fi: Päivitä moduulit

en: Update themes
fi: Päivitä teemat

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fi: Salasanaasi ei tallenneta tietokantaan ja sitä käytetään ainoastaan tietokantaan yhdistämisessä.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fi: Yhteys luodaan www-palvelimesi ja tiedostot sisältävän palvelimen välille. Useimmiten tämä on sama kone jolloin oikea asetus on "localhost".

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fi: Säädä <a href="@user-edit">käyttäjätilisi</a> aika-asetuksia.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt ja sen luominen epäonnistui.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fi: Hakemisto %directory löytyi mutta ei ole kirjoituskelpoinen ja sen kirjoituskelpoiseksi tekeminen epäonnistui.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fi: Ylläpidä lohkoja, sisältötyyppejä, valikoita jne.

en: Enable theme
fi: Ota teema käyttöön

en: Disable theme
fi: Poista teema käytöstä

en: Set default theme
fi: Aseta oletusteema

en: Media tools.
fi: Mediatyökalut.

en: Tools related to web services.
fi: Verkkopalveluihin liittyvät työkalut.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fi: Muokkaa sivuston kuvausta sekä syötekohtaista elementtien määrää ja sitä, näytetäänkö syötteessä koko teksti, lyhennelmät vai pelkät otsikot.

en: Development tools.
fi: Kehitystyökalut.

en: Maintenance mode
fi: Huoltotila

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fi: Vaihda sivusto huolto- tai normaalitilaan.

en: Logging and errors
fi: Loggaus ja virheet

en: Regional and language
fi: Alue ja kieli

en: Regional settings, localization and translation.
fi: Aluekohtaiset asetukset, lokalisaatio ja käännökset.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fi: Sivuston maa ja aikavyöhyke-oletusasetukset.

en: Edit date format
fi: Muokkaa päivämäärämuotoja

en: Allow users to edit a configured date format.
fi: Salli käyttäjien muokata päivämäärämuotoja.

en: General system related configuration.
fi: Yleiset järjestelmään liittyvät asetukset.

en: Tools that enhance the user interface.
fi: Työkalut jotka muokkaavat käyttäjän näkymää.

en: Content authoring
fi: Sisällön luonti

en: Settings related to formatting and authoring content.
fi: Sisällön muotoiluun ja luontiin liittyvät asetukset.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fi: Ajaaksesi cronin tämän sivuston ulkopuolelta, mene osoitteeseen <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fi: Sanastoja ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sanasto</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fi: Termejä ei löydy. <a href="@link">Lisää termi</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fi: Tällä termillä luokiteltua sisältöä ei ole.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fi: Luokittelutermeihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fi: Luokittelusanastoihin liittyvät tokenit.

en: Administer vocabularies and terms
fi: Ylläpidä luokitteluja ja sanastoja

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: Term reference
fi: Termiviittaus

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen luokittelun sanaan.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fi: Automaattinen täydennys (termien lisäys)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fi: Luokittelu tarjoaa vaihtoehtoja tälle kentälle.

en: Translate content
fi: Käännä sisältöä

en: There is already a translation in this language.
fi: Tällä kielellä on jo olemaassa käännös.

en: Installing updates
fi: Asennetaan päivityksiä

en: Preparing to update your site
fi: Valmistellaan sivuston päivitystä

en: Installing %project
fi: Asennetaan %project

en: Preparing to install
fi: Aloitetaan asennusta

en: Error installing / updating
fi: Virhe asennuksessa / päivityksessä

en: Installed %project_name successfully
fi: Projekti %project_name asennettu onnistuneesti

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Päivitys suoritettu. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Update was completed successfully.
fi: Päivitys suoritettu onnistuneesti.

en: Update failed! See the log below for more information.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat alla olevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Asennus onnistui. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Installation was completed successfully.
fi: Asennus suoritettu onnistuneesti.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Failed to get available update data.
fi: Päivitystietojen lataus epäonnistui.

en: No available update data
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Checking available update data
fi: Tarkistetaan päivitystiedot

en: Trying to check available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Error checking available update data.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen epäonnistui.

en: Checking available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Checked available update data for %title.
fi: Tarkistettiin päivitystiedot projektille %title.

en: Failed to check available update data for %title.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen %title epäonnistui.

en: An error occurred trying to get available update data.
fi: Virhe haettaessa päivitystietoja.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fi: Päivitystietojen haku epäonnistui. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Manual updates required
fi: Käsin päivitettävät

en: You must select at least one project to update.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi päivitettävä projekti.

en: Downloading updates
fi: Ladataan päivityksiä

en: Preparing to download selected updates
fi: Valmistaudutaan lataamaan päivityksiä

en: Downloading updates failed:
fi: Päivitysten lataaminen epäonnistui:

en: Updates downloaded successfully.
fi: Päivitykset ladattu onnistuneesti.

en: Fatal error trying to download.
fi: Kriittinen  virhe ladattaessa.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennenkuin jatkat. <a href="@backup_url">Ohjeita varmuuskopiointiin</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fi: Suorita päivitykset sivuston ollessa huoltotilassa (suositellaan)

en: Install from a URL
fi: Asenna URL-osoitteesta

en: For example: %url
fi: Esimerkiksi: %url

en: For example: %filename from your local computer
fi: Esimerkiksi: %filename paikallisella tietokoneellasi

en: Provided archive contains no files.
fi: Tarjottu arkistotiedosto ei sisällä tiedostoja.

en: Unable to determine %project name.
fi: %project nimen määritys ei onnistunut.

en: %project is already installed.
fi: %project on jo asennettu.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fi: Tiedoston %file purkaminen epäonnistui, tiedosto ei ole sallittua muotoa

en: Downloading %project
fi: Ladataan %project

en: Failed to download %project from %url
fi: %project lataus osoitteesta %url epäonnistui

en: Includes:
fi: Sisältää:

en: Enabled: %includes
fi: Käytössä: %includes

en: Disabled: %disabled
fi: Poissa käytöstä: %disabled

en: Depends on: !basethemes
fi: Riippuu: !basethemes

en: Required by: %subthemes
fi: Riippuvaisuudet: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit aina kun päivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset ainoastaan tietoturvapäivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit ainoastaan kun tietoturvapäivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset kaikista saatavilla olevista päivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fi: Yhtä tai useampaa asentamaasi moduulin tai teeman versiota ei enää tueta. Suosittelemme päivittämään tai poistamaan moduulin käytöstä. Katso lisätietoja moduulin kotisivulta.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fi: <a href="@update-report">Saatavilla olevien moduuli- ja teemapäivitysten</a> tarkistaminen epäonnistui.

en: Ready to update
fi: Valmiina päivittämään

en: Update manager
fi: Päivitystenhallinta

en: Registration and cancellation
fi: Rekisteröinti ja peruutus

en: Who can register accounts?
fi: Kuka voi rekisteröidä käyttäjätilejä?

en: Administrators only
fi: Vain ylläpitäjät

en: Visitors, but administrator approval is required
fi: Vierailijat mutta ylläpitäjän hyväksyntä vaaditaan

en: When cancelling a user account
fi: Kun käyttäjätunnus peruutetaan

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fi: Käyttäjät joilla on <a href="@permissions-url">käyttöoikeus</a> %select-cancel-method tai %administer-users voivat ohittaa oletustavan.

en: Select method for cancelling account
fi: Valitse tunnuksen sulkemistapa

en: Personalization
fi: Personointi

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fi: Kansio %directory puuttuu tai kansioon ei voida kirjoitettaa.

en: Picture directory
fi: Kuvakansio

en: Picture display style
fi: Kuvien näyttötapa

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fi: Tyyliä käytetään alkuperäistä kuvaa näytettäessä. Tyylejä voi säätää ylläpitoliittymän sivulla <a href="!url">Kuvien tyylit</a>.

en: Picture upload dimensions
fi: Palvelimelle siirrettävän kuvan mitat

en: Picture upload file size
fi: Kuvatiedoston koko

en: Welcome (new user created by administrator)
fi: Tervetuloa (uusi ylläpidon luoma käyttäjä)

en: Welcome (awaiting approval)
fi: Tervetuloa (odottaa hyväksyntää)

en: Welcome (no approval required)
fi: Tervetuloa (erillistä hyväksyntää ei vaadita)

en: Password recovery
fi: Salasanan palautus

en: Account activation
fi: Tilin aktivointi

en: Account cancellation confirmation
fi: Tilin sulkemisen vahvistaminen

en: Account canceled
fi: Tili suljettu

en: Notify user when account is canceled.
fi: Ilmoita käyttäjälle kun tili suljetaan.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fi: Käyttämääsi linkkiä ei löydy.

en: When cancelling your account
fi: Peruuttaessasi käyttäjätilisi

en: When cancelling the account
fi: Käyttäjätiliä peruutettaessa

en: Are you sure you want to cancel your account?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjätilisi?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjän %name?

en: Select the method to cancel the account above.
fi: Valitse käyttäjätilin peruutustapa.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fi: Tilisi lukitaan etkä voi enää kirjautua sisään. Kaikki kirjoittamasi sisältö säilyy merkittynä sinun kirjoittamaksesi.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fi: Tilisi lukitaan etkä pysty kirjautumaan sisään. Kaikki luomasi sisältö piilotetaan muilta käyttäjiltä paitsi ylläpitäjiltä.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki siihen liittyvät tiedot poistetaan. Kaikki kirjoittamasi sisältö merkitään %anonymous käyttäjän kirjoittamaksi.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki tietosi poistetaan. Myöskin luomasi sisältö poistetaan.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Yritit käyttää vanhentunutta käyttäjätilin peruutuslinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi allaolevalla kaavakkeella.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fi: Lähetetty käyttäjätilin peruutuspyyntö osoitteeseen %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fi: Yksittäisiin käyttäjätileihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena olevaan käyttäjään liittyvät tokenit.

en: User module timezone form element.
fi: Käyttäjä-moduulin kaavakkeen aikavyöhyke elementti.

en: Administer permissions
fi: Ylläpidä oikeuksia

en: View user profiles
fi: Näytä käyttäjäprofiilit

en: Change own username
fi: Muuta omaa käyttäjänimeä

en: Cancel own user account
fi: Peru oma käyttötilisi

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fi: Huomio: sisältö saatetaan säilyttää, sen julkaisu perua tai luotu sisältö siirtää käyttäjälle %anonymous-name riippuen järjestelmän <a href="@user-settings-url">käyttäjien asetuksista</a>.

en: Select method for cancelling own account
fi: Valitse käyttäjätilisi peruuttamistapa

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fi: Välilyönnit ovat sallittuja; erikoismerkkejä ei sallita lukuunottamatta pisteitä, väli- ja alaviivoja sekä heittomerkkiä.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fi: Allekirjoitus on liian pitkä: sallittu enimmäispituus on %max merkkiä.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fi: Liian monta epäonnistunutta kirjautumista IP-osoitteestasi. Tämä IP on tilapäisesti estetty. Yritä uudelleen myöhemmin tai <a href="@url">tilaa uusi salasana</a>.

en: Cancelling account
fi: Käyttäjätilin peruuttaminen

en: Cancelling user account
fi: Käyttäjätilin peruutus

en: %name has been disabled.
fi: %name on poistettu käytöstä.

en: The user account %name cannot be cancelled.
fi: Käyttäjätiliä %name ei voi peruuttaa.

en: When cancelling these accounts
fi: Peruutettaessa näitä käyttäjätilejä

en: Cancel accounts
fi: Peruuta käyttäjätilejä

en: Blocked user: %name %email.
fi: Estetty käyttäjä: %name %email.

en: Confirm account cancellation
fi: Vahvista käyttäjätilin peruutus.

en: Minimal
fi: Minimaalinen

en: Start with only a few modules enabled.
fi: Aloita ottamalla käyttöön vain muutama moduuli.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fi: Syötä pilkuilla eroteltu lista sanoista jotka kuvaavat sisältöäsi.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fi: Asenna useimmiten käytetyillä perusasetuksilla.

en: Fluid width
fi: Liukuman leveys

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Author textfield
fi: "Kommentin jättäjän nimi"-tekstikenttä

en: A contact form with category %category already exists.
fi: Yhteydenottolomake luokassa %category on jo olemassa.

en: Hello !recipient-name,
fi: Hei !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fi: Liitoksessa @bundle on jo kentän @field_name ilmentymä, jota yritettiin luoda uudelleen.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
fi: Field API lisää kenttiä entiteetteihin kuten solmut tai käyttäjät.

en: Overview of fields on all entity types.
fi: Lista kentistä kaikissa entiteettityypeissä.

en: Show more content
fi: Näytä lisää sisältöä

en: Collapse
fi: Pienennä

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että DOMDocument luokka on käytettävissä. Tarkista asetukset <a href="@link-phpinfo">PHP info sivulla</a>.

en: Error messages to display
fi: Näytettävät virheviestit

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fi: On suositeltavaa että tuotantokäytössä olevat sivustot eivät näytä virheilmoituksia.

en: Cannot open %file_path
fi: Tiedostopolun %file_path avaaminen epäonnistui

en: Term name textfield
fi: Termin nimen tekstikenttä

en: Term description textarea
fi: Termin kuvauksen tekstialue

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fi: Salasanasi puuttuu tai on väärin. Sitä tarvitaan jotta voit muuttaa %name.

en: Configure user accounts.
fi: Säädä käyttäjätilejä.

en: %module module installed.
fi: Moduuli %module on asennettu.

en: @node_type comment
fi: @node_type kommentti

en: Edit comment %comment
fi: Muokkaa kommenttia %comment

en: Administer text formats and filters
fi: Ylläpidä tekstimuotoja ja suodattimia

en: @type language detection
fi: @type kielen tunnistaminen

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fi: Ladatussa tiedostossa olevat merkkijonot korvaavat olemassaolevat, ainoastaan uudet lisätään. Monikkomuodot päivitetään.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fi: Olemassaolevat merkkijonot ja monikkomuodot säilytetään, ainoastaan uudet merkkijonot lisätään.

en: User interface text
fi: Käyttöliittymän teksti

en: Use the detected interface language.
fi: Käytä automaattisesti löydettyä käyttöliittymän kieltä

en: @remote could not be saved to @path.
fi: @remote ei voitu tallentaa polkuun @path.

en: Database support
fi: Tietokantatuki

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fi: Funktiota theme() ei voi kutsua ennenkuin kaikki moduulit on ladattu.

en: The date the comment was most recently updated.
fi: Päivämäärä jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: Comment posted: %subject.
fi: Kommentti lähetetty: %subject.

en: On value
fi: Päälle arvo

en: If left empty, "1" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "1".

en: Off value
fi: Pois päältä arvo

en: If left empty, "0" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fi: Kenttä on pois käytöstä koska käyttöoikeutesi eivät oikeuta muokkaamaan sen sisältöä.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
fi: PHP:n GD kirjasto on päällä mutta ilman täydellistä tukea kierityksen ja desaturaatio-efektien käyttämille funktioille. Tämä johtuu varmaankin siitä että GD on käännetty käyttäen virallisia GD kirjastoja osoitteesta http://www.libgd.org. Sinun pitäisi tämän sijasta käyttää PHP:n mukana tulevaa GD kirjastoa ja kääntää PHP uudelleen --without-gd konfigurointioptiolla. Katso lisätietoa <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP ohjekirjasta</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
fi: GD-kirjaston kääntö- ja värinvähennystehosteet

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fi: Näytä, muokkaa ja poista sisältöä riippumatta käyttöoikeusrajoituksista.

en: The HTML ID %id is unique.
fi: HTML ID %id on uniikki.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fi: Määrittele järjestelmälogin merkintöjen muoto. Tarjollaolevia muotoja: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sivuston juuriosoite.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Logimerkinnän Unix-aikaleima.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategoria johon tämä viesti liittyy.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-osoite josta merkinnän aikaansaanut pyyntö tuli.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Pyydetty osoite.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Viittaaja mikäli saatavilla.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Käyttäjä ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Viestiin liittyvä linkki.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Logiin tallennettaava viesti.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fi: Ulkoiset lähteet voidaan optimoida automaattisesti mistä seuraa vähäisempi määrä kutsuja sivustollesi.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fi: Päivämäärä muodossa 'aikaa sitten'. (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fi: HTTP virhe @errorcode tapahtui yritettäessä hakea @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fi: Käännös merkkijonosta %title löytyy jo kielelle %language, uusi %type luodaan käännöksen sijaan.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fi: <a href="@update">Aja tietokantapäivitykset</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
fi: Talleta sivut välimuistiin anonyymeille käyttäjille

en: Sidebar second
fi: Toinen sivupalkki

en: Triptych first
fi: Ensimmäinen  triptyykki

en: Triptych last
fi: Viimeinen triptyykki

en: Main background
fi: Pää-taustaväri/kuva

en: Sidebar background
fi: Sivupalkin tausta

en: Sidebar borders
fi: Sivupalkin reunat

en: Footer background
fi: Alatunnisteen tausta

en: Plum
fi: Luumu

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fi: Kenttä %field voi sisältää ainoastaan kirjaimia a-z, alaviivoja tai heittopilkkuja.

en: %field cannot contain any markup.
fi: Kenttä %field ei voi sisältää markuppia.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fi: Osoitealiaksia ei löytynyt. <a href="@link">Lisää osoitealias</a>.

en: Expiration of cached pages
fi: Sivujen vanhenemisaika välimuistissa

en: Administer software updates
fi: Ylläpidä ohjelmistopäivityksiä

en: @required_name (Missing)
fi: @required_name (Puuttuva)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fi: @required_name (Versio @compatibility vaaditaan)

en: @name requires at least PHP @version.
fi: @name vaatii vähintään PHP version  @version

en: Unresolved dependency
fi: Ratkaisematon riippuvuus

en: @name requires this module.
fi: @name vaatii tämän moduulin

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fi: @name vaatii tämän moduulin ja version. Tällä hetkellä käytössä @required_name versio @version

en: Site details
fi: Sivuston tiedot

en: Title and slogan
fi: Otsikko ja iskulause

en: Ice
fi: Jää

en: Can't handle more than one field storage engine
fi: Järjestelmä voi käyttää ainoastaan yhtä kenttien tallennusmoottoria kerrallaan

en: Field storage engine not found.
fi: Kenttien tallennusmoottoria ei löytynyt.

en: For this query an entity type must be specified.
fi: Entiteetin tyyppi on määritettävä tämäntyyppiselle kyselylle.

en: Entity %entity has no base table.
fi: Entiteetillä @entity ei ole perustaulua.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fi: Lajittelu @key avaimen mukaan @entity_type:llä epäonnistui

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fi: Syöttämäsi tietokannan etuliite ei kelpaa. Taulujen etuliite voi sisältää vain numeroita, kirjaimia, pisteitä tai alaviivoja.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fi: Uudelleenlajittele rivit numeerisen painon mukaan vedä-pudota toiminnon sijaan.

en: Show row weights
fi: Näytä rivien painokertoimet

en: Hide row weights
fi: Piilota rivien painokertoimet

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fi: Yritettiin poistoa kentälle @field_name jolla on vielä instansseja.

en: %name: the value may be no less than %min.
fi: %name: arvo eri voi olla pienempi kuin %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fi: %name: arvo eri voi olla suurempi kuin %max.

en: No fields have been defined yet.
fi: Kenttiä ei ole vielä määritettynä.

en: Weight for new field
fi: Uuden kentän painoarvo

en: Weight for added field
fi: Lisätyn kentän painoarvo

en: User interface for the Field API.
fi: Field API:n käyttöliittymä

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: Delete an existing effect from a style.
fi: Poista olemassaoleva efekti tyylistä.

en: Node module element
fi: Node-moduulin elementti

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fi: Odotettu teksti löytyi sähköpostin kentästä @field: "@expected".

en: not yet assigned
fi: ei vielä asetettu

en: not yet created
fi: ei vielä luotu

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: Comment display
fi: Kommenttinäkymä

en: New field name
fi: Uuden kentän nimi

en: Error opening socket @socket
fi: Virhe avattaessa yhteyttä @socket

en: delivery callback not found
fi: paluukutsua ei löytynyt

en: callback %callback not found: %q.
fi: paluukutsua %callback ei löytynyt: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fi: Tiedostoa %file (%realpath) ei voitu kopioida koska sitä ei löytynyt.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fi: Tiedoston %file kopiointi kohteeseen %destination epäonnistui.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fi: Tietoa ei voitu tallentaa koska kohdetta %destination ei löytynyt. Tämä voi olla seurausta funktion file_save_data() virheellisestä käytöstä.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Tietokantalogissa säilytettävien viestien enimmäismäärä. Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: Display prefix and suffix.
fi: Näytä etu- ja jälkiliite.

en: Display with prefix and suffix.
fi: Näytä etuliitteen ja päätteen kanssa.

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: No field is displayed.
fi: Kenttiä ei näytetä.

en: No field is hidden.
fi: Kenttiä ei ole piilotettu.

en: Format settings:
fi: Muotoiluasetukset:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fi: Kentässä !name käytettyyn tiedostoon ei voida viitata.

en: Missing text format: %format.
fi: Puuttuva tekstimuoto: %format.

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Linked to content
fi: Linkitetty sisältöön

en: Linked to file
fi: Linkitetty tiedostoon

en: Shown when hovering over the menu link.
fi: Näytetään vietäessä hiirtä linkin yli.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fi: Oletus hakumoduulisi ei ole valittuna aktiiviseksi moduuliksi.

en: Search is currently disabled.
fi: Haku ei ole tällä hetkellä käytettävissä.

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.

en: Error pages
fi: Virhesivut

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Polku '%path' on epäkelpo tai sinulla ei ole siihen pääsyoikeuksia.

en: Last run: %cron-last ago.
fi: Cron suoritettu viimeksi %cron-last sitten.

en: Run cron every
fi: Cronin ajoväli

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fi: Ylläpidä sivuston automaattisia ylläpitotehtäviä.

en: Weight for added term
fi: Lisätyn termin painokerroin

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fi: Tiedostojen lataushakemiston alahakemisto, johon kuvat tallennetaan.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fi: Tätä suuremmat kuvat pienennetään tähän kokoon

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko palvelimelle siirrettäville kuville. Tavallisesti kokoa rajoittavat vain PHP:n lähetys- ja tiedostonlatausasetukset, minkä jälkeen kuvat automaattisesti pienennetään yllä määritettyyn kokoon.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fi: Virtuaalinen kuvasi tai kasvosi. Kuvat joiden koko on suurempi kuin @dimensions skaalataan alaspäin.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
fi: Vähimmäisprofiili testausta varten. Sisältää vain ainoastaan pakolliset moduulit.

en: The settings file is writable.
fi: Asetustiedostoon voidaan kirjoittaa.

en: Invalid merge query: no conditions
fi: Epästandardi liitoskysely: ehdot puuttuvat

en: Post comments
fi: Lähetä kommentteja

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä tesktimuodon %format?

en: Disabled text format %format.
fi: Poistettu käytöstä tekstimuoto %format.

en: Disable text format
fi: Poista käytöstä tekstimuoto

en: Current URL is @url.
fi: Tämänhetkinen URL on @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fi: Sivun otsikko @actual on sama kuin @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fi: Sivun otsikko @actual ei ole sama kuin @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fi: Odottamaton HTPP vastaus !code, todellinen !curl_code

en: Configure @module permissions
fi: Säädä moduulin @module käyttöoikeuksia

en: Administer settings.
fi: Ylläpidä asetuksia.

en: View reports, updates, and errors.
fi: Tarkastele raportteja, saatavilla olevia päivityksiä ja virheitä.

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fi: %type: !message funktiossa %function (rivi %line tiedostossa %file).

en: Update @title
fi: Päivitä @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Uniikki koneellisesti luettava nimi. Saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fi: Koneellisesti luettavan nimen tulee sisältää uniikkeja merkkejä.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fi: Koneellisesti luettava nimi saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja tavuviivoja.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fi: Koneellisesti luettava nimi on jo käytössä. Sen pitää olla uniikki.

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Weight for row @number
fi: Paino riville @number

en: Parent for @title
fi: Isäntä kentälle @title

en: New field label
fi: Uusi kentän etiketti

en: Parent for new field
fi: Uuden kentän isäntä

en: Type of new field
fi: Uuden kentän tyyppi

en: Widget for new field
fi: Uuden

en: Existing field label
fi: Olemassaoleva kentän etiketti

en: Parent for existing field
fi: Olemassaolevan kentän isäntä

en: Existing field to share
fi: Jaettava olemassaoleva kenttä

en: Widget for existing field
fi: Widgetti olemassaolevalle kentälle

en: Label display for @title
fi: Etiketti kentälle @title

en: Formatter for @title
fi: Kentän @title muotoiluasetukset

en: Parents for @title
fi: Kentän @title isännät

en: Visibility for @title
fi: Kentän @title näkyvyys

en: Weight for new file
fi: Uuden tiedoston paino

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Weight for new effect
fi: Painokerroin uudelle efektille

en: Enable @title menu link
fi: Ota käyttöön valikkolinkki @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fi: Valikon URL-osoitteen muodostamiseen käytettävä yksilöllinen nimi. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja väliviivoja.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fi: Tietokannan versio %version ei vastaa vaadittua minimiversiota %minimum_version.

en: URL fallback
fi: Paluuosoite

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fi: Käytä aiemmin tunnistettua kieltä URLeissa jos kieltä ei löydy.

en: %type_name: Create new content
fi: %type_name: Luo uutta sisältöä

en: %type_name: Edit own content
fi: %type_name: Muokkaa omaa sisältöä

en: %type_name: Edit any content
fi: %type_name: Muokkaa mitä tahansa sisältöä

en: %type_name: Delete own content
fi: %type_name: Poista omaa sisältöä

en: %type_name: Delete any content
fi: %type_name: Poista mitä tahansa sisältöä

en: Next steps
fi: Seuraavat vaiheet

en: @driver_name settings
fi: @driver_name asetukset

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fi: MySQL, MariaDB tai vastaava

en: Autocomplete popup
fi: Automaattisen täydennyksen ponnahdusikkuna

en: Searching for matches...
fi: Haetaan tuloksia...

en: No fields are present yet.
fi: Kenttiä ei ole vielä lisättynä.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fi: Lihavoitu

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fi: Lue lisää<span class="element-invisible"> about @title</span>

en: Uninstall @module module
fi: Poista moduulin @module asennus

en: Aggregate and compress CSS files.
fi: Tiivistä ja pakkaa CSS tiedostot

en: Aggregate JavaScript files.
fi: Tiivistä Javascript tiedostot

en: Enable newly added modules
fi: Ota käyttöön uudet moduulit

en: Enable newly added themes
fi: Ota käyttöön uudet teemat

en: View the administration theme
fi: Näytä ylläpitoteema

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fi: Tätä käytetään ainoastaan jos sivusto on asetettu käyttämään erillistä ylläpidon teemaa. Tämä asetus löytyy a href="@appearance-url">Ulkoasu</a> sivulta.

en: Release notes for @project_title
fi: Julkaisutiedot projektille @project_title

en: The role settings have been updated.
fi: Roolin asetukset on päivitetty.

en: Display on user registration form.
fi: Näytä käyttäjän rekisteröitymissivulla.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fi: Tämä on pakollinen  'pakollisille' kentille.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fi: Käytä etikettinä kentän etikettiä "On value" sijaan.

en: List (integer)
fi: Lista (kokonaisluku)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: List (float)
fi: Lista (reaaliluku)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fi: Kenttä tallentaa kelluvia arvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Murtoluku': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen luvun sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: Allowed values list: invalid input.
fi: Lista sallituista arvoista: kielletty syöte.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fi: Sallitut arvot: jotkut arvot poistetaan niiden ollessa tällä hetkellä käytössä.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fi: Info-tiedoston lukeminen epäonnistui: %info-file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fi: Info-tiedosto (%info_file) ei määrittele 'nimi' määrettä.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n muistiraja on vähintään %memory_minimum_limit. Nykyinen arvo on %memory_limit. <a href="@url">Seuraa näitä vaiheita jatkaaksesi</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fi: %archive_file ei sisällä yhtään .info tiedostoa.

en: Administer content and comments.
fi: Hallitse sisältöä ja kommentteja.

en: Comment fields
fi: Kommenttikentät

en: RSS category
fi: RSS-luokitus

en: Administer fields
fi: Hallinnoi kenttiä

en: Changes to the style have been saved.
fi: Tyylin muutokset on tallennettu.

en: (Machine name: @type)
fi: (Koneluettava nimi: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fi: Koneluettava nimi ei voi olla "add" tai "list.

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fi: Kysely liittyy solmun pääsysääntöihin mutta solmun id:tä ei löydy. Virheen korjataksesi lisää node.nid vierasavaimeksi skeemaasi.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fi: Solmulistauskyselysi käyttää @fallback pohjatauluna solmun pääsyoikeuksiin liittyvään kyselyyn. Tämä voi olla turvatonta eikä välttämättä edes toimi. Määrittele skeemassasi node.nid vierasavaimeksi.

en: Unknown field: @field_name
fi: Tuntematon kenttä: %field_name

en: Enabled modules: %modules
fi: Käytössäolevat moduulit: %modules

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
fi: Puuttuva ominaisuus tyypin @entity_type entiteetillä.

en: Fields type(s) in use
fi: Käytössä olevat kenttätyypit

en: Fields pending deletion
fi: Jotkin kentät odottavat poistamista

en: The requested page "@path" could not be found.
fi: Pyydettyä sivua "@path" ei löytynyt.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi olemassaolevan käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: To change the password, enter the new password here.
fi: Muuttaaksesi salasanan syötä uusi salasana tähän.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fi: HTTP tunnistetietojen täytyy sisältää salasanan lisäksi myös käyttäjätunnus.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fi: Cron huolehtii ajastetuista toiminnoista kuten päivitysten tarkistuksesta ja sisällön indeksoinnista hakua varten.

en: The clean URL test passed.
fi: Siistittyjen verkko-osoitteiden testi onnistui.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fi: Siistityt verkko-osoitteet ovat käytössä, mutta niiden testi epäonnistui. Poista valinta poistaaksesi siistityt verkko-osoitteet käytöstä.

en: The clean URL test failed.
fi: Siistittyjen verkko-osoitteiden testi epäonnistui.

en: User name and password
fi: Käyttäjänimi ja salasana

en: User module account form elements.
fi: User moduulin lomakkeen elementit.

en: There was a problem creating field %label: !message
fi: Kentän %label luomisessa ilmeni ongelmia: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fi: Hakusi käytti liian montaa JA/TAI-lausetta. Vain ensimmäiset @count hakusanaa sisällytettiin hakuun.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fi: Testiäsi ei voida suorittaa koska sitä ei ole asetettu oikein.

en: Found field with name @name
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name

en: Found field with name @name and value @value
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name ja arvolla @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fi: Avainten muuttaminen listakentälle (@field_name) joka sisältää tallennettua tietoa ei ole mahdollista.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi sisältäen kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
fi: Tyyli %style on palautettu oletusasetuksiinsa.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, tämä kuva näytetään ja se ohittaa kentän oletuskuvan.

en: Taxonomy field @field_name not found.
fi: Luokittelukenttää @field_name ei löytynyt.

en: Public files directory
fi: Julkisten tiedostojen polku

en: Temporary files directory
fi: Tilapäistiedostojen polku

en: Private files directory
fi: Yksityisten tiedostojen polku

en: Subscribe to !feed-title
fi: Tilaa syöte !feed-title

en: Table @name already exists.
fi: Taulu @name on jo olemassa.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
fi: Taulun @table uudelleennimeäminen @table_new ei onnistunut: taulua @table ei ole olemassa.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
fi: Taulun @table uudelleennimeäminen @table_new ei onnistunut: taulu @table_new on jo olemassa.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
fi: Kentän @table.@field ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
fi: Kentän @table.@field ei onnistunut: kenttä on jo olemassa.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fi: Oletusarvon asettaminen kentälle @table.@field ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fi: Kentän @table.@field oletusarvon poistaminen ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
fi: Pääavaimen lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
fi: Pääavaimen lisääminen tauluun @table ei onnistunut: pääavain on jo olemassa.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
fi: Yksilöllisen avaimen @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
fi: Yksilöllisen avaimen @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: yksilöllinen avain on jo olemassa.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
fi: Indeksin @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
fi: Indeksin @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: indeksi on jo olemassa.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
fi: Kentän @table.@name määrityksen muuttaminen ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
fi: Kentän @table.@name uudelleennimeäminen @name_new ei onnistunut: kohdekenttä on jo olemassa.

en: No book content available.
fi: Kirjasisältöä ei ole tarjolla.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
fi: Käytössäolevat kenttätyypit - katso <a href="@fields-page">kenttälista</a>

en: logged in users only
fi: vain sisäänkirjautuneet käyttäjät

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
fi: Hae kokonaiskatsaus <a href="@url">kaikkeen sisältöön</a>.

en: Caribbean Netherlands
fi: Alankomaiden Karibia

en: Not fully protected
fi: Suojauksessa on puutteita

en: CustomMessage: !customMessage
fi: Yksilöity viesti: !customMessage

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Taxonomy term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID sivun URLista

en: User account ID from URL
fi: Käyttäjätunnuksen ID URL-osoitteesta

en: User account ID from logged in person
fi: Käyttäjätunnuksen ID kirjautuneesta käyttäjästä

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Feed
fi: Syöte

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Embed
fi: Upota

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fi: Tarjoa näyttöruutu joka voidaan sisällyttää käyttäen Views APIa.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: HTML list
fi: HTML lista

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Fields
fi: Kentät

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Display fields as RSS items.
fi: Näytä kentät RSS syötteinä.

en: Fixed value
fi: Kiinteä arvo

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display all items that this view might find
fi: Näytä kaikki tulokset jotka näkymä voi löytää

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Full
fi: Kokonainen

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Use the mini pager output.
fi: Käytä minisivutusta.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Dynamic
fi: Mukautuva

en: Node type
fi: Sivutyyppi

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: Number (integer)
fi: Luku (kokonaisluku)

en: Number (decimal)
fi: Luku (desimaaliluku)

en: Number (float)
fi: Luku (liukuluku)

en: Text (short)
fi: Teksti (lyhyt)

en: Text (long)
fi: Teksti (pitkä)

en: Text (long with summary)
fi: Teksti (pitkä, yhteenvedolla)

en: Pop-up calendar
fi: Pop-up kalenteri

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: URL, absolute
fi: Verkko-osoite, todellinen

en: Domain, as link
fi: Verkkotunnus, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: more
fi: lisää

en: fields
fi: kentät

en: field
fi: kenttä

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: contextual filters
fi: sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Contextual filter
fi: Sisältöriippuvanen suodatin

en: contextual filter
fi: kontekstiriippuvainen suodatin

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: filter criteria
fi: suodatinkriteerit

en: Filter criterion
fi: Suodatinkriteeri

en: filter criterion
fi: suodatinkriteeri

en: Relationships
fi: Suhteet

en: relationships
fi: suhteet

en: Relationship
fi: Suhde

en: header
fi: ylätunniste

en: footer
fi: alatunniste

en: No results behavior
fi: Toiminta jos tuloksia ei löydy

en: no results behavior
fi: käyttäytyminen kun ei tuloksia

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: The language the comment is in.
fi: Kieli jolla kommentti on kirjoitettu.

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Depth
fi: Syvyys

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fi: Sisällön ID johon kommentti on vastauksena.

en: The content to which the comment is a reply to.
fi: Sisältö johon kommentti on vastauksena.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: author
fi: kirjoittaja

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Display the last comment of a node
fi: Näytä solmun viimeisin kommentti

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: The last comment of a node.
fi: Solmun viimeisin kommentti.

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fi: Solmun viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Appears in: @bundles.
fi: Esiintyy: @bundles.

en: @group (historical data)
fi: @group (historiatieto)

en: @group (historical data): @field
fi: @group (historiatieto): @field

en: - No value -
fi: - Ei arvoa -

en: @label (!name:!column)
fi: @label (!name: !column)

en: image from !field_name
fi: kuva kentästä !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
fi: Delta - Esiintyy: @bundles.

en: term from !field_name
fi: termi kentästä !field_name

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: Taxonomy Vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tiedostoon liittyvä luokittelusanasto, useimmiten koska tiedosto on jossakin sanaston kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tähän luokittelusanastoon liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin luokittelusanaston kentässä.

en: Module
fi: Moduuli

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: The ID of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin ID.

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: Source
fi: Lähde

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: Translation
fi: Käännös

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Plural
fi: Monikko

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: The date the content was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin sisältöä viimeksi päivitettiin.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fi: Sisältötyyppi (esimerkiksi blogimerkintä, foorumkirjoitus, tarina, jne).

en: Whether or not the content is published.
fi: Onko sisältö julkaistu vai ei.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Promoted
fi: Nostettu

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Provide a simple link to the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisältöön.

en: Provide a simple link to edit the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön poistamiseksi.

en: The aliased path to this content.
fi: Sisällön aliasoitu polku.

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fi: Sisältöä muokkaava käyttäjä. Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä seuraavan sisällön: kirjoittajariippuvuus.

en: Relate content to the user who created it.
fi: Linkitä sisältö käyttäjään joka sen kirjoitti.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision
fi: Sisällön versio

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fi: Liitä sisältöversio sen kirjoittaneeseen käyttäjään.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: The revision NID of the content revision.
fi: Sisältöversion versio NID.

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: The revision ID of the content revision.
fi: Sisältöversion ID.

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Provide a simple link to the revision.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön versioon.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

en: Access
fi: Pääsy

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: URL redirects
fi: Osoiteuudelleenohjaukset

en: Listings of URL redirects.
fi: Listataan verkko-osoite uudeelleenohjaukset

en: Redirect ID
fi: Uudelleenohjauksen ID

en: The internal ID of the redirect.
fi: Uudelleenohjauksen sisäinen ID.

en: The type of redirect.
fi: Uudelleenohjauksen tyyppi.

en: ID of user who created the URL redirect.
fi: Uudelleenohjauksen luoneen käyttäjän ID.

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Source URL
fi: Lähde verkko-osoite

en: The source URL which generates a redirect
fi: Uudelleenohjauksen luova verkko-osoite

en: Redirect URL
fi: Uudelleenohjausosoite

en: The destination URL
fi: Kohde verkko-osoite

en: The language the redirect is for.
fi: Kieli jota varten uudelleenohjaus on.

en: Clicks
fi: Klikkaukset

en: Number of times this URL redirect has been followed.
fi: Kuinka monta kertaa tätä uudelleenohjausta on noudatettu.

en: Last accessed date
fi: Viimeinen käyttöpäivämäärä

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
fi: Päivämäärä/aika jolloin uudelleenohjausta viimeksi käytettiin.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
fi: Tarjoa linkit operaatioihin joita käyttäjä voi tehdä uudelleenohjauksille.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki uudelleenohjauksen muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki uudelleenohjauksen poistamiseksi.

en: Score
fi: Tulos

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fi: Koodissasi olevat moduulit, teemat tai teemamoottorit

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fi: Kohdan tyyppi, joko moduuli, teema tai theme_engine.

en: Schema version
fi: Skeemaversio

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fi: Moduulin tietokannan skeeman versionumero. -1 jos moduuli ei ole asennettuna (sen tauluja ei ole olemassa); 0 tai moduulin hook_update_N() funktion suurin N joka on joko suoritettu tai on ollut olemassa kun moduuli asennettiin ensimmäisen kerran.

en: Term
fi: Termi

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: The tid of a taxonomy term.
fi: Luokittelutermin ID (tid).

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fi: Valintalistasta tai automaattisesta täydennyksestä valittu luokittelutermi.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden esittävän solmun kullekin hakutermille valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: The taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Content with term
fi: SIsältöä termillä

en: Relate all content tagged with a term.
fi: Liitä kaikki termillä tagitettu sisältö.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset isäntä PID:n mukaan.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: The user account ID.
fi: Käyttäjätunnuksen ID

en: Content authored
fi: Sisältö kirjoitettu

en: nodes
fi: solmut

en: The raw numeric user account ID.
fi: Käyttäjätunnuksen ID (raakamuoto)

en: The user account ID
fi: Käyttäjätunnuksen ID

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: No role
fi: Ei roolia

en: Global
fi: Yleinen

en: Random
fi: Satunnainen

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fi: Salli sisältöriippuvaisen suodattimen ohitus. Kyselyä ei muuteta tämän sisältöriippuvaisen suodattimen arvon mukaisesti. Voidaan käyttää kun sisältöriippuvaisen suodattimen arvot tulevat URLista ja osa URLista tulee ohittaa.

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Unfiltered text
fi: Suodattamaton teksti

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fi: Lisää rajoittamatonta, kustomoitua tekstiä tai markuppia. Tämä vastaa kustomoitua tekstikenttää.

en: View area
fi: Näyttöalue

en: Insert a view inside an area.
fi: Syötä näkymä tälle alueelle.

en: Result summary
fi: Tulosten yhteenveto

en: Shows result summary, for example the items per page.
fi: Näytä tulosten yhteenveto, esimerkiksi tuloksia per sivu.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.

en: Combine fields filter
fi: Yhdistä kenttien suodattimet

en: Math expression
fi: Matemaattinen esitys

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fi: Tarkistaa matemaattisen lausekkeen ja näyttää sen.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Comments of the node
fi: Solmun kommentit

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fi: Liitä solmun kommentit. Tämä luo yhden monistetun tuloksen jokaista kommenttia kohden. Yleensä jos haluat käyttää tätä on parempi luoda kommenttinäkymä.

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fi: Liitä kukin @entity kenttään @field asettaaksesi termin.

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Taxonomy terms on node
fi: Solmun luokittelutermit

en: term
fi: termi

en: All taxonomy terms
fi: Kaikki luokittelutermit

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fi: Näytä sisältöä jos sillä on valitut luokittelutermit tai valittujen termien alitermit. Monimutkaisuudesta johtuen tällä on vähemmän vaihtoehtoja kuin versioilla joilla ei ole syvyyttä.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fi: On taxonomy ID (syvyydellä)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fi: On luokittelutermejä (syvyydellä)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fi: On luokittelun ID:n syvyystunnistin

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fi: Sallii "syvyyden" Luokittelu: Termin ID (syvyydellä) muuttamisen ylimääräisellä sisältöriippuvaisella suodattimella.

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Count DISTINCT
fi: Laske DISTINCT

en: Sum
fi: Summa

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: On
fi: Käytössä

en: Off
fi: Pois päältä

en: Powered by Backdrop
fi: Voimanlähteenä Backdrop

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Redirect users from one URL to another.
fi: Uudelleenohjaa käyttäjät yhdestä URL:stä toiseen URL:ään.

en: Add redirect
fi: Lisää uudelleenohjaus

en: Fix 404 pages
fi: Korjaa 404-sivut

en: Configure behavior for URL redirects.
fi: Säädä uudelleenohjauksien toimintaa.

en: Used in views
fi: Käytetään näkymissä

en: Overview of fields used in all views.
fi: Lista kaikista näkymissä käytetyistä kentistä.

en: Fix 404 pages with URL redirects
fi: Korjaa 404-sivut uudelleenohjauksilla

en: Views plugins
fi: Näkymien laajennukset

en: Overview of plugins used in all views.
fi: Lista kaikista eri näkymissä käytetyistä laajennusosista.

en: Views
fi: Näkymät

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: Tokens related to menus.
fi: Valikoihin liittyvät korvauskuviot.

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Tokens related to menu links.
fi: Valikkolinkkeihin liittyvät merkit.

en: The name of the menu.
fi: Valikon nimi.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fi: Valikon yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the menu.
fi: Valikon valinnainen kuvaus.

en: Menu link count
fi: Valikkolinkkien määrä

en: The number of menu links belonging to the menu.
fi: Valikossa olevien valikkolinkkien määrä.

en: The URL of the menu's edit page.
fi: Valikon muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu of the menu link.
fi: Valikkolinkin valikko.

en: The URL of the menu link's edit page.
fi: Valikkolinkin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu link for this node.
fi: Solmun valikkolinkki.

en: Tokens related to content types.
fi: Solmuihin liittyvät korvauskuviot.

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: The source node for this current node's translation set.
fi: Tämänhetkisen solmun käännössarjan lähdesolmu.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fi: Sisältötyypin yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the content type.
fi: Sisältötyypin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fi: Sisältötyyppiin kuuluvien solmujen määrä.

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Tokens related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvät merkit.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Tokens related to the current date and time.
fi: Tämänhetkiseen päivämäärään ja kellonaikaan liittyvät korvauskuviot.

en: Tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät korvauskuviot.

en: Array
fi: Jono

en: Tokens related to arrays of strings.
fi: Merkkijonoja sisältäviin arrayhin liittyvät korvauskuviot.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: Page number
fi: Sivun numero

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: Query string value
fi: Kyselymerkkijonon arvo

en: The value of a specific query string field of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun tietyn kyselymerkkijonokentän arvo.

en: The path component of the URL.
fi: Verkko-osoitteen polkukomponentti.

en: Relative URL
fi: Suhteellinen verkko-osoite

en: The relative URL.
fi: Suhteellinen verkko-osoite.

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: The absolute URL.
fi: Absoluuttinen verkko-osoite.

en: Brief URL
fi: Tiivistetty verkko-osoite

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fi: Verkko-osoite ilman protokollaa ja päättävää kautta-merkkiä.

en: Unaliased URL
fi: Aliasoimaton verkko-osoite

en: The unaliased URL.
fi: Aliasoimaton verkko-osoite.

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Link ID
fi: Linkin ID

en: The unique ID of the menu link.
fi: Valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The title of the menu link.
fi: Valikkolinkin otsikko.

en: The URL of the menu link.
fi: Valikkolinkin osoite.

en: The menu link's parent.
fi: Valikkolinkin isäntä.

en: Parents
fi: Ylätermit

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fi: Valikkolinkkien isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Root
fi: Päätaso

en: The menu link's root.
fi: Valikkolinkin juuri.

en: First
fi: Ensimmäinen

en: The first element of the array.
fi: Arrayn ensimmäinen elementti.

en: Last
fi: Viimeinen

en: The last element of the array.
fi: Arrayn viimeinen elementti.

en: The number of elements in the array.
fi: Elementtien lukumäärä arrayssä.

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: The array reversed.
fi: Array käänteisessä järjestyksessä.

en: Keys
fi: Avaimet

en: The array of keys of the array.
fi: Arrayn avaimet arrayna.

en: Imploded
fi: Tiivistetty

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fi: Arrayn arvot yhdistettynä kustomoidulla merkillä kunkin arvon välillä.

en: Value
fi: Arvo

en: The specific value of the array.
fi: Arrayn tietty arvo.

en: A date in '@type' format. (%date)
fi: Päivämäärä '@type' muodossa. (%date)

en: Base name
fi: Perusnimi

en: The base name of the file.
fi: Tiedoston perusnimi.

en: File byte size
fi: Tiedostokoko tavuina

en: The size of the file, in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fi: Luokittelutermin muokkaussivun verkko-osoite.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fi: Luokittelutermin isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Root term
fi: Juuritermi

en: The root term of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin juuritermi.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fi: Sanaston muokkaussivun verkko-osoite.

en: The user roles associated with the user account.
fi: Käyttäjätiliin liitetyt käyttäjäroolit.

en: The picture of the user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: Account cancellation URL
fi: Käyttäjätilin peruutusosoite

en: One-time login URL
fi: Kertakäyttöinen kirjautuminen

en: Tokens related to views.
fi: Näkymiin liittyvät tokenit.

en: The human-readable name of the view.
fi: Näkymän selkokielinen nimi.

en: The description of the view.
fi: Näkymän kuvaus.

en: The machine-readable name of the view.
fi: Näkymän koneluettava nimi.

en: The title of current display of the view.
fi: Näkymän tämänhetkisen näyttöruudun otsikko.

en: The URL of the view.
fi: Näkymän URL.

en: Original @entity
fi: Alkuperäinen @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fi: Alkuperäinen @entity tieto jos @entity tallennetaan tai päivitetään.

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Token registry
fi: Korvauskuviorekisteri

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: From
fi: Lähettäjä

en: Last accessed
fi: Viimeksi käytetty

en: No URL redirects available.
fi: Uudelleenohjauksia ei ole saatavilla.

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fi: Älä valitse tätä jos haluat luoda kustomoidun aliaksen.

en: Configure URL alias patterns.
fi: Säädä sisältöpolkujen aliaksia.

en: Separator
fi: Erotin

en: No redirects
fi: Ei uudelleenohjauksia

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Period
fi: Ajanjakso

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: Displays
fi: Näytöt

en: No views match the search criteria.
fi: Yksikään näkymistä ei vastannut hakukriteeriä.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi muutokset klikkaa Peruuta.

en: analyze view
fi: analysoi näkymää

en: clone view
fi: kloonaa näkymä

en: reorder displays
fi: uudelleenjärjestä näyttöruutuja

en: export view
fi: vie näkymä

en: Add !display
fi: Lisää !display

en: clone @display_title
fi: kloonaa @display_title

en: delete @display_title
fi: poista @display_title

en: disable @display_title
fi: poista käytöstä @display_title

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Pager
fi: Sivutus

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: Other
fi: Muu

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: No comment
fi: Ei kommenttia

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the way content is formatted.
fi: Muuta sisällön muotoilua.

en: Change settings for this format
fi: Muuta muotoilun asetuksia

en: Change the way each row in the view is styled.
fi: Muuta tapaa jolla kukin näkymän rivi esitetään.

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fi: Valitse näytetäänkö liitteet vaiko ei näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää.

en: Hide contextual links
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fi: Valitse, näytetäänkö vai piilotetaanko kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Use aggregation
fi: Käytä aggregointia

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: Field Language
fi: Kentän kieli

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fi: Kaikki käännöksiä tukevat kentät esitetään valitulla kielellä.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
fi: Määrittele, kuinka tekstiä käsitellään yhdistämällä suodattimia <a href="@url">tekstimuodoiksi</a>.

en: Administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Access the views administration pages.
fi: Pääsy näkymien ylläpitosivulle.

en: Bypass views access control
fi: Ohita pääsysäännöt

en: Bypass access control when accessing views.
fi: Ohita pääsysäännöt Näkymät-moduulin kohdalla.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: Apply
fi: Käytä

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: Theme
fi: Teema

en: Information
fi: Tietoa

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Block caching
fi: Lohkon välimuistitus

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli tai rivinmuoto ei käytä kenttiä.

en: And/Or, Rearrange
fi: Ja/tai, Uudelleenjärjestä

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Auto preview
fi: Automaattinen esikatselu

en: Preview with contextual filters:
fi: Esikatsele sisältöriippuvaisten suodattimien kanssa:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fi: Erottele sisältöriippuvaisen suodattimen arvot merkillä "/". Esimerkiksi %example.

en: Update preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: Apply (all displays)
fi: Käytä (kaikki sivut)

en: Revert to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Apply (this display)
fi: Käytä (tämä sivu)

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: Is one of
fi: On yksi

en: in
fi: sisällä

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: empty
fi: tyhjä

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Contains
fi: Sisältää

en: contains
fi: sisältää

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: Starts with
fi: Alkaa

en: begins
fi: alkaa

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: ends
fi: päättyy

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
fi: Sallii käyttäjien luoda uudelleenohjauksia vanhoista verkko-osoitteista uusiin osoitteisiin.

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Normal
fi: Normaali

en: Center left
fi: Keskitä vasemmalle

en: Center right
fi: Keskitä oikealle

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fi: Lähdekuvaa %source_image_path ei löytynyt yritettäessä luoda johdannaiskuvaa polussa %derivative_path.

en: Influence
fi: Vaikutus

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fi: Vaikutus on numeerinen kerroin, jota käytetään hakutulosten järjestämiseen. Korkeampi numero tarkoittaa, että vastaavalla tekijällä on korkeampi vaikutus hakutuloksissa; nolla tarkoittaa, että tekijää ei oteta huomioon. Näiden numeroiden muuttaminen ei vaadi hakuindeksin uudelleenrakentamista. Muutokset tulevat voimaan välittömästi.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
fi: Lomakkeen tunniste ei täsmännyt kun lomaketta yritettiin tallentaa välimuistiin.

en: Tokens
fi: Merkit

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: The book page associated with the node.
fi: Solmuun liittyvä kirjasivu.

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Book root from current node
fi: Tämänhetkisen solmun kirjajuuri

en: Available buttons
fi: Käytettävissä olevat painikkeet

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Link field to the node if there is no comment.
fi: Linkitä kenttä solmuun jos sillä ei ole kommentteja.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fi: Näytä kommenttilinkki solmujen lyhennelmien syöttölomakkeessa ennemmin kuin täydessä solmun lomakkeessa.

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Close
fi: Sulje

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: all
fi: kaikki

en: Now
fi: Nyt

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

[ctx: Sort order]
en: Date
fi: Päivämäärä

en: %time ago
fi: %time sitten

en: %time hence
fi: %time siten

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: OR
fi: TAI

en: AND
fi: JA

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Select
fi: Valitse

en: The URL of the @entity.
fi: Verkko-osoite entiteetille @entity.

en: Entity
fi: Entiteetti

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Also known as %labels.
fi: Tunnetaan myös nimillä %labels.

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: This is an alias of @group: @field.
fi: Tämä on alias ryhmän @group kentälle @field.

en: Also known as: !also.
fi: Tunnetaan myös: !also.

en: @label (!name:language)
fi: @label (!name:kieli)

en: @label:language
fi: @label:kieli

en: Language - Appears in: @bundles.
fi: Kieli - on paketeissa @bundles.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Column used for click sorting
fi: Klikkausjärjestelyssä käytettävä sarake

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fi: Tyylin käytössä: Taulu joka määrittelee lajittelua varten klikattavan sarakkeen kentän. Oletusarvo on useimmiten riittävä.

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Use field template
fi: Käytä kenttäpohjaa

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fi: Mikäli valittuna, Field AP:n luokat lisätään käyttäen field.tpl.php (tai vastaava). Tämä ei ole suositeltavaa paitsi jos kirjoittamasi CSS on riippuvainen näistä luokista. Mikäli ei valittuna, templatea ei käytetä.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fi: Tämän vaihtoehdon valinnan seurauksena ryhmien Näyttöruudun Tyyppi sekä Erottaja arvot ohitetaan.

en: Multiple field settings
fi: Usean kentän asetukset

en: Display all values in the same row
fi: Näytä arvot samalla rivillä

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fi: Mikäli valittuna, tämän kentän samat tulokset näytetään samalla rivillä. Mikäli ei valittuna, jokainen kentän arvo luo uuden rivin. Jos käytät "group by":tä, varmista että ryhmittelet "Entiteetin ID":n perusteella jotta valinnalla on mitään merkitystä.

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Group column
fi: Ryhmittelysarake

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fi: Valitse mihin kentän sarakkeeseen valittua ryhmittelyfunktiota käytetään.

en: Group columns (additional)
fi: Ryhmittelysarakkeet (lisä)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fi: Valitse kyselyyn sisällytettävät ja ryhmittelyn perusteena käytettävät kentän lisäsarakkeet.

en: Raw @column
fi: Raaka @column

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: Detect if tar is part of the extension
fi: Tunnista, onko tar osa tiedostopäätettä

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
fi: Tarkista, onko edellinen tiedostopääte '.tar' ja jos niin lisää se jolloin näemme 'tar.gz' tai 'tar.bz2' pelkästään 'gz' sijaan.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fi: Näytä kuvake esittämässä tiedoston tyyppiä MIME tekstin sijaan (kuten image/jpeg)

en: Align
fi: Tasaa

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: Local action
fi: Paikallinen toiminto

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: Static Title
fi: Staattinen otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: Max length of title field
fi: Otsikkokentän enimmäispituus

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fi: Aseta otsikkokentälle enimmäispituus (käytössä vain jos otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen). Enimmäispituus voi olla enintään 255 merkkiä.

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
fi: Säilytä rel ennallaan (koskematta/oletusarvossaan)

en: Remove rel if given link is external
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston ulkoinen linkki

en: Remove rel if given link is internal
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston sisäinen linkki

en: Remove rel attribute automatically
fi: Poista rel määre automaattisesti

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
fi: Aseta päälle/pois päältä mikäli rel määre tulisi poistaa automaattisesti kun kyseessä on sivuston sisäinen tai ulkoinen linkki

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fi: Salli käyttäjän syöttää 'title' määritys

en: Default link 'title' Attribute
fi: Linkin 'title' määrityksen oletusarvo

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fi: Oletusotsikko on annettava mikäli linkin otsikko on staattinen arvo.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fi: Verkko-osoitteen lyhennyksen arvon on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title must be numeric.
fi: Linkin otsikon enimmäispituuden on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fi: Otsikko ei voi olla yli 255 merkkiä pitkä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Link "title" attribute
fi: Linkin 'title' määritys

en: Strip www. from domain
fi: Siivoa pois www. verkkotunnuksesta

en: Leave www. in domain
fi: Jätä www. verkkotunnukseen

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Updated alias for node @nid.
fi: Päivitettiin alias solmulle @nid.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fi: Valitse tämä vaihtoehto tulostaaksesi absoluuttinen linkki. Tämä on pakollista jos haluat käyttää polkua linkin kohteena (ts. yläpuolella oleva "tulosta kenttä linkkinä").

en: Link this field to its content revision
fi: Linkitä kenttä sisällön versioonsa

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Display field as the content type machine name.
fi: Näytä kenttä sisältötyypin koneluettavana nimenä.

en: exposed
fi: näytetty

en: Choose one or more content types to validate with.
fi: Valitse yksi tai useampi sisältötyyppi joiden kanssa validoidaan.

en: Validate user has access to the content
fi: Tarkista, onko käyttäjällä tarvittavat oikeudet sisältöön

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Filter value format
fi: Suodatinarvon muoto

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Display comments
fi: Näytä kommentit

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Leave case the same as source token values.
fi: Älä muuta kirjasinkokoa (jätä samaksi kuin lähteenä olevan korvausmerkin arvo).

en: Change to lower case
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fi: <em>Poistettavat merkkijonot</em> kenttä ei saa sisältää HTML:ää. Varmista että poistat käytöstä WYSIWYG editorin tässä kentässä.

en: Bulk updating URL aliases
fi: Automaattipäivitetään osoitealiaksia

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: !interval ago
fi: !interval sitten

en: Last accessed on @date
fi: Viimeksi käytetty @date

en: This redirect overrides an existing internal path.
fi: Tämä uudelleenohjaus ylikirjoittaa olemassaolevan sisäisen polun.

en: Add URL redirect.
fi: Lisää verkko-osoitteen uudelleenohjaus.

en: Filter redirects
fi: Suodata uudelleenohjauksia

en: Redirect type
fi: Uudelleenohjauksen tyyppi

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
fi: Lähdepolku ei saa sisältää verkko-osoitteen ankkuriosaa.

en: The redirect path %value is not valid.
fi: Uudelleenohjauspolku %value ei kelpaa.

en: The redirect has been saved.
fi: Uudelleenohjaus on tallennettu.

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
fi: Oletko varma että haluat poistaa uudelleenohjauksen osoitteesta %source osoitteeseen %redirect?

en: The redirect has been deleted.
fi: Uudelleenohjaus on poistettu

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fi: Luo automaattisesti uudelleenohjauksia kun osoitealiakset muuttuvat.

en: Retain query string through redirect.
fi: Säilytä kyselymerkkijono uudelleenohjauksen ajan.

en: Delete redirects that have not been accessed for
fi: Poista uudelleenohjaukset joita ei ole käytetty

en: Never (do not discard)
fi: Ei koskaan (älä poista)

en: No 404 pages without redirects found.
fi: Uudelleenohjattavia 404 sivuja ei löytynyt.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
fi: Tämä sivu listaa kaikki polut, jotka ovat johtaneet 404-virheisiin ja joille ei vielä ole asetettu uudelleenohjauksia.

en: Filter 404s
fi: Suodata 404-osoitteita

en: Default (@default)
fi: Oletus (@default)

en: redirect
fi: uudelleenohjaus

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
fi: Yrität uudelleenohjata sivua itseensä. Seurauksena on päättymätön looppi.

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
fi: Kielikohtaisesti asetettua uudelleenohjausta käytetään aina kun sivukutsu on tälle kielelle ja se ohittaa uudelleenohjaukset joiden kieliasetus on <em>Kaikki kielet</em>.

en: Edit redirect
fi: Muokkaa uudelleenohjausta

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Text to display for edit links
fi: Muokkauslinkeissä näytettävä teksti

en: Text to display for delete links
fi: Poistetuissa linkeissä näytettävä teksti

en: If checked, this field will be made into a link.
fi: Mikäli valittuna, tämä kenttä tehdään linkiksi.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
fi: Jos haluat käyttää tätä muodossa "tulosta kenttä linkkinä" linkkipolussa, sinun on otettava käyttööön tämä vaihtoehto.

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Remove search score
fi: Poista tulosten lukumäärä

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Available tokens
fi: Käytössä olevat merkinnät

en: Token
fi: Muuttuja

en: No tokens available
fi: Korvauskuvioita ei ole saatavilla

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fi: Yritettiin suorittaa korvauskuviokorvaus korvauskuviotyypille %type ilman tarpeellista tietoa.

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Updated alias for term @tid.
fi: Päivitettiin alias termille @tid.

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useampia arvoja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN syntaksien määrästä johtuen, AND syntaksia kohdellaan OR syntaksina tämän suodattimen yhteydessä.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston koneluettava nimi.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: Load default filter from term page
fi: Lataa oletussuodatin termin sivulta

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fi: Lataa oletussuodatin solmun sivulta, hyödyllistä esimerkiksi sanastoihin liittyvissä lohkoissa

en: Multiple-value handling
fi: Moniarvoisuuden hallinta

en: Filter to items that share all terms
fi: Suodata tuloksiin jotka jakavat kaikki arvot

en: Filter to items that share any term
fi: Suodata tuloksiin, jotka jakavat minkä tahansa arvoista

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Filter value type
fi: Suodatinarvon tyyppi

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Term name converted to Term ID
fi: Termin nimi muunnettuna termin ID

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fi: Valitse tämän suodattimen arvon muoto; jos käytät termin nimeä on useimmiten hyödyllistä muuttaa se termin ID:ksi ja tämän jälkeen käyttää Luokittelu: Termin ID sen sijaan että käyttäisit suodattimena Luokittelu: Termin nimi.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Translations
fi: Käännökset

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fi: Sisältö joka on joko kääntämätöntä tai on käännössarjan alkuperäinen kieliversio.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Content that is a translation of a source translation.
fi: Sisältö joka on käännös olemassaolevasta käännöksestä.

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fi: Sisällön käännöksen tila - tarvitseeko käännös päivitystä vaiko ei.

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: translate
fi: käännä

en: Include untranslated content
fi: Sisällytä kääntämätön sisältö

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: Username or email address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: Updated alias for user @uid.
fi: Päivitettiin polku käyttäjälle @uid.

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Show password
fi: Näytä salasana

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Use formatted username
fi: Käytä formatoitua käyttäjänimeä

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fi: Mikäli valittuna, järjestelmä tulostaa formatoidun käyttäjänimen. Mikäli ei valittuna, käyttäjänimi tulostetaan raakatekstinä.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: Enable to display different text for anonymous users.
fi: Ota käyttöön näyttääksesi eri teksti kirjautumattomille käyttäjille.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Link to user's profile
fi: Linkitä käyttäjän profiiliin

en: Link the user picture to the user's profile
fi: Linkitä käyttäjän kuva käyttäjäprofiiliin

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fi: Asetus <em>Oletus</em> käyttää sivustonlaajuista tyyliä käyttäjien kuville jotka on asetettu <a href="!account-settings">käyttäjätilin asetuksissa</a>.

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user filter value to allow
fi: Sallittu käyttäjäsuodattimen tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: View: @view - Display: @display
fi: Näkymä: @view - Ruutu: @display

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: - Use default -
fi: - Käytä oletusta -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fi: Alueen ainoastaan ylläpitäjille näytettävä etiketti.

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fi: Voit käyttää HTML-koodia tässä kentässä. Seuraavat tokenit ovat tuettuja:

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: -Select-
fi: -Valitse-

en: View to insert
fi: Sisällytettävä näkymä

en: The view to insert into this area.
fi: Tälle alueelle sisällytettävä näkymä

en: Inherit contextual filters
fi: Periytä kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fi: Mikäli valittuna, tämä näkymä saa samat kontekstiriippuvaiset suodattimet kuin isäntänsä.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fi: Rekursio löydetty näkymässä @view ruudussa @display.

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exception value
fi: Poikkeuksen arvo

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo on vastaanotettu, suodatin ohitetaan; ts. "kaikki arvot"

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Ohita näkymä ja muuta argumenttiotsikot. Käytä ensimmäisenä argumenttina "%1", toisena "%2" jne.

en: Provide title
fi: Tarjoa otsikko

en: Override breadcrumb
fi: Ohita murupolku

en: Provide breadcrumb
fi: Tarjoa murupolku

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fi: Syötä haluamasi muropolun nimi. Katso "Otsikko" kohdasta, miten voit käyttää prosentuaalisia lyhenteitä / viittauksia.

en: Specify validation criteria
fi: Määrittele validointikriteerit

en: Validator
fi: Validoija

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: Action to take if filter value does not validate
fi: Toiminto joka suoritetaan jos suodatettu arvo ei validoidu

en: Display all results for the specified field
fi: Näytä määritetyn kentän kaikki arvot

en: Provide default value
fi: Tarjoa oletusarvo

en: Hide view
fi: Piilota näkymä

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

en: Display contents of "No results found"
fi: Näytä sisältö "Ei tuloksia"

en: Display "Access Denied"
fi: Näytä "Pääsy kielletty"

en: Show "Page not found"
fi: Näytä "Sivua ei löytynyt"

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Number of records
fi: Osumien lukumäärä

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fi: Oletuslajittelu

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, syötetyt arvot jätetään pois pikemmin kuin että näkymää rajoitetaan niiden mukaisesti.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: Case
fi: Asia

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Create a label
fi: Luo etiketti

en: Enable to create a label for this field.
fi: Ota käyttöön luodaksesi etiketti tälle kentälle.

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fi: Ota käyttöön ladataksesi kenttä piilotettuna. Käytetään usein tiedon ryhmittelyssä tai korvauskuvioina toisissa kentissä.

en: Customize field HTML
fi: Kustomoi kentän HTML

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse kentän ympäröivänä elementtinä käytettävä HTML-elementti, esimerkiksi H1, H2 jne.

en: Create a CSS class
fi: Luo CSS-luokka

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä uudelleenkirjoittaaksesi osia luokasta.

en: Customize label HTML
fi: Kustomisoi etiketin HTML:ää

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, esim. H1, H2, jne.

en: Customize field and label wrapper HTML
fi: Kustomisoi kenttää ja etikettiä ympäröivää HTML-elementtiä

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fi: Valitse tämän kentän ja sen etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, ts. H1, H2, jne. Tätä ei voi käyttää jos etikettiä ja itse kenttää ei renderöidä yhdessä, esimerkiksi taulukoissa.

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fi: Mahdollista kentän tuloksen korvaaminen kustomoidulla tekstillä tai korvausmerkeillä.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Transform the case
fi: Muunna kirjainkokoa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fi: Tapa jolla suodattimien arvojen kirjainkoot muunnetaan tulostettaessa URLia.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: Target
fi: Kohde

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat käytettävissä tälle kentälle. Huomaa että rederöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttää kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kenttää jota ei ole listattuna tähän, voit muuttaa kenttien järjestystä. 
    Jos haluat käyttää merkkejä '[' ja ']', merkitse ne HTML koodeilla '%5B' tai '%5D', muussa tapauksessa ne korvataan tyhjillä välilyönneillä.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fi: Ota käyttöön trimmataksesi kenttä maksimipituuteen

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fi: Lisää "Lue lisää" linkki jos tulostetta on trimmattu.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fi: Mikäli valittuna, "Lue lisää" linkki lisätään trimmatun tulosteen loppuun.

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkissä linkkitekstinä näytettävä teksti. Voit syöttää tietoa tästä näkymästä yllänäkyvien korvauskuvioiden perusteella.

en: More link path
fi: "Lisää" linkin polku

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkille käytettävä polku. Voit käyttää linkin osoitteessa yllänäkyviä korvauskuvioita.

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fi: Mikäli valittuna, poistetaan kaikki välilyönnit tulosteen alusta ja lopusta.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fi: Mikäli valittuna, kaikki rivinvaihdot (ts. \n) muutetaan HTML &lt;br&gt tageiksi.

en: No results text
fi: Teksti joka näytetään jos näkymällä ei ole tuloksia

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Tarjoa teksti joka näytetään jos kentällä ei ole hakutuloksia. Voit sisällyttää HTML:ää. Syötä dataa näkymälle "Korvauskuvioiden perusteella" allaolevassa "Uudelleenkirjoituksen tulokset" kohdassa.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fi: Ota käyttöön "ei tuloksia teksti" jos kenttä sisältää numeron 0.

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Custom output for TRUE
fi: Muokattu tuloste arvolle TRUE

en: Custom output for FALSE
fi: Kustomoitu tuloste arvolle FALSE

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Timezone to be used for date output.
fi: Päivämäärän näytössä käytettävä aikavyöhyke.

en: - Default site/user timezone -
fi: - Käyttäjän/sivuston oletusaikavyöhyke -

en: Fields to be included as links.
fi: Kentät jotka sisällytetään linkkeinä.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Display field as machine name.
fi: Näytä kenttä koneluettavana nimenä.

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator
fi: Operaattori

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fi: Ryhmitellyt suodattimet mahdollistavat valinnan esimääriteltyjen operaattori|arvo parien välillä.

en: Filter type to expose
fi: Näytettävä suodattimen tyyppi

en: Single filter
fi: Yksittäinen suodatin

en: Grouped filters
fi: Ryhmitellyt suodattimet

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fi: Näytä suodatin kävijöille, tämä mahdollistaa suodattimen arvon muuttamisen

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Suodatinta ei näytetä kävijöille. Muuta sen asetuksia salliaksesi käyttäjien muuttaa sen arvoa.

en: Expose filter
fi: Näytä suodatin

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Suodatin näytetään käyttäjille. Jos piilotat sen käyttäjät eivät pysty muuttamaan sitä.

en: Hide filter
fi: Piilota suodatin

en: Expose operator
fi: Näytä operaattori

en: Allow the user to choose the operator.
fi: Salli käyttäjän valita operaattori.

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Allow multiple selections
fi: Salli monivalinta

en: Enable to allow users to select multiple items.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi monivalinta.

en: Remember the last selection
fi: Muista viimeisin valinta

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fi: Ota käyttöön muistaaksesi käyttäjän tekemä viimeisin valinta.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fi: Muista suodattimen valinta vain valituille käyttäjärooleille. Jos et valitse rooleja, suodattimen arvoja ei tallenneta koskaan.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: The value is required if title for this item is defined.
fi: Arvo on pakollinen jos tämä elementin otsikko on määritettynä.

en: The title is required if value for this item is defined.
fi: Otsikko on pakollinen jos tämän elementin arvo on määritettynä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Radios
fi: Radionapit

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fi: Valitse, minkälaista widgettiä käytetään renderöitäessä suodatinryhmiä.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: <Any>
fi: <Mikä tahansa>

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fi: Sinun on valittava arvo paitsi jos suodatin on käyttjille näkyvä ei-pakollinen suodatin.

en: grouped
fi: ryhmitetty

en: Choose fields to combine for filtering
fi: Valitse suodatusta varten yhdistettävät kentät

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fi: Suodatin ei toimi hyvin erikoislaatuisten kenttien kanssa.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fi: Sinun on lisättävä kenttiä jotka kykenevät käyttämään tätä suodatinta.

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: @entity types
fi: @entity tyypit

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: or
fi: tai

en: Is all of
fi: On kaikki

en: and
fi: ja

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fi: Muokkaa ylläpidollista etikettiä joka näytetään kun viitataan tähän suhteeseen suodattimista jne.

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fi: Piilota tulokset jotka eivät sisällä tätä riippuvuutta

en: Representative sort criteria
fi: Alustava lajittelukriteeri

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fi: Suhteen tuomaan tietoon käytettävät lajittelukriteerit, tätä käytetään määrittelemään tapaa jolla kutakin riviä kuvaava elementti haetaan. Esimerkiksi näyttääksesi uusimman solmun kullekin käyttäjälle, valitse 'Sisältö: Päivityspäivämäärä'.

en: Representative sort order
fi: Edustava lajittelujärjestys

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fi: Yllävalitun lajittelukriteerin yhteydessä käytettävä järjestelytapa.

en: Subquery namespace
fi: Alikyselyn nimitila

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fi: Asiantuntijoille. Syötä tämän suhteen käyttmän alikyselyn nimiavaruus.

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Representative view
fi: Edustava näkymä

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fi: Edistynyt. Käytä toista näkymää suhdealikyselyn luomisessa. Tämä mahdollistaa suodatuksen ja lajittelun useamman kuin yhden arvon perusteella. Jos valitset näkymän, ylläolevat lajitteluvaihtoehdot ohitetaan. Näkymälläsi on oltava perustansa ID ainoana kenttänään ja sen lajittelun tulee olla samankaltainen.

en: Generate subquery each time view is run.
fi: Luo alikysely jokaisella näkymän ajokerralla.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fi: Luo uudelleen alikyselyn tälle liitokselle joka kerta kun näkymä ajetaan sen sijaan että alikysely luotaisiin vain näitä valintoja tallennettaessa. Käytä testaukseen jos olet tekemässä muutoksia muualle. VAROITUS: vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fi: Paljasta lajittelu käyttäjille mahdollistaaksesi sen muuttamisen

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Paljasta se mahdollistaaksesi sen muuttamisen.

en: Expose sort
fi: Käyttäjille näytettävä lajittelu

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Jos piilotat sen, käyttäjät eivät voi muuttaa sitä.

en: Hide sort
fi: Piilota lajittelu

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: Sort within each hierarchy level
fi: Lajittele jokaisen hierarkiatason sisällä

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
fi: Ota tämä käyttöön lajitellaksesi sisältö hierarkiatasoittain painon ja otsikon mukaan. Varoitu: tämä voi johtaa hitaisiin kyselyihin.

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fi: Säädä aggregointiasetuksia @type %item

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: Select the aggregation function to use on this field.
fi: Valitse kentässä käytettävä aggregointitoiminto.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fi: "Ensure my table" kutsuttu mutta kyselyllä ei ole ensure_table metodia.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: views
fi: näkymät

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomaa: sinulle ei ole oikeuksia muuttaa tätä. Jos muutat oletussuodatintyypin, asetus menetetään etkä saa sitä takaisin.

en: PHP contextual filter code
fi: PHP sisältöriippuvaisen suodattimen koodi

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa arvon tälle suodattimelle. Voit palauttaa ainoastaan yhden arvon tälle suodattimelle. Jotkut muuttujat ovat käytettävissä: näkymä-objekti on "$view". Argumentin käsittelijä on "$argument", esimerkiksi voit muuttaa argumentin otsikkoa asettamalla "argument->validated_title".

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa joko TRUE tai FALSE. Tyhjä on sama kuin FALSE joten varmista että palautat jotakin jos et halua merkitä argumenttia epäkelvoksi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument". Voit muuttaa tälle argumentille käytettävää otsikkoa asettamalla "$handler->validated_title".

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fi: Sekunteina aika jona raakakyselyiden tulokset tulee välimuistittaa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fi: Sekunteina aika jona tuotettu HTML tuloste tulee välimuistittaa.

en: Custom time values must be numeric.
fi: Kustomoitujen aika-arvojen on oltava numeerisia.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: This is machine name of the display.
fi: Tämä on näkymän koneluettava nimi.

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Nimi näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Kuvaus näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This display's comments
fi: Tämän näkymän kommentit

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fi: Arvo näytetään ainoastaan Views UI:ssa ja sitä voidaan käyttää näyttöruudun dokumentoinnissa. Voit käyttää sitä tarjoamaan muistiinpanoja näkymän tarkoituksesta toisille tai tuleville sivuston ylläpitäjille.

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fi: Piilota liitteet näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää

en: Hide contextual links on this view.
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää "lisää" linkin näkymän alatunnisteeseen, linkki ohjaa sivunäkymään. Jos sinulla on useampia kuin yksi sivunäkymä, linkki ohjaa "Edistyneet asetukset" kohdan "Linkkinäkymä" kohdassa määriteltyyn osoitteeseen. Voit ohittaa sivun osoitteen linkkisivu asetuksessa.

en: Display 'more' link only if there is more content
fi: Näytä 'lisää' linkki vain jos lisää sisältöä on olemassa

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fi: Jätä tämä valitsematta jos haluat näyttää 'lisää' linkin vaikka enempää tuloksia ei olisikaan.

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: Aggregate
fi: Aggregoi

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fi: Voit myös säätää valitun pääsysäännön !settings.

en: settings
fi: asetukset

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fi: Voit myös säätää valitun välimuistitustavan !settings.

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: When needed, add the field language condition to the query
fi: Mikäli tarpeen lisää kielivaatimus kyselyyn

en: You don't have translatable entity types.
fi: Sinulla ei ole käännettäviä entiteettityyppejä.

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fi: Voit myös säätää valitun tyylin !settings.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fi: Voit myös säätää valitun rivityylin !settings.

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fi: Voit myös säätää valitun sivutuksen !settings.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fi: Kun suodattimen arvo <em>EI</em> ole saatavilla

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fi: Kun suodattimen arvo <em>ON</em> saatavilla tai oletusarvo on annettuna

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fi: Näyttöruudulla ei ole sisältöriippuvaisten suodattimien lähdettä joten sisältöriippuvaisia suodattimia ei ole tarjolla paitsi jos valitset "anna oletusarvo".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fi: Näytettävien tulosten määrä. Syötä 0 ilman rajoitusta.

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Both
fi: Molemmat

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Not defined
fi: Ei määriteltynä

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attachment position
fi: Liitetiedoston sijoittelu

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Inherit
fi: Peri

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu kontekstiriippuvaisten suodattimiensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Render
fi: Renderöi

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: Position
fi: Sijoitus

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
fi: Käyttäjälle näytetyt suodattimet lohkonäkymissä vaativat "Käytä AJAXia" asetuksen päälläoloa toimiakseen oikein.

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku on muotoa "polku/%/%/syote" tai "polku/%/%/rss,xml" jossa kukin % vastaa yhtä näkymässäsi määriteltyä sisältöriippuvaista suodatinta.

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: No path is set
fi: Polkua ei ole asetettu

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää % merkkiä polussa kuvaamaan sisältöriippuvaisten suodattimien arvoja: esimerkiksi "solmu/%/syote".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Displays the link in contextual links
fi: Näyttää linkin kontekstiriippuvaisten linkkien joukossa

en: Hide menu tab
fi: Piilota valikkovälilehti

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
fi: Näytä valikkolinkki vain sisältöriippuvaisissa suodattimissa. Valikkovälilehteä ei tulisi näyttää.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään valikkoa mutta valikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään isäntävalikkoa mutta isäntävalikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fi: Kun suodatinarvo <em>EI</em> ole URLissa

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fi: Kun suodatinarvo <em>ON</em> URLissa tai suodattimella on oletusarvo

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fi: Sisältöriippuvaisen suodattimen arvot ovat osa URLia.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fi: Lähetä-napissa näytettävä teksti.

en: Include reset button
fi: Lisää palautusnappi

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fi: Mikäli valittuna, näkymä tarjoaa napin suodattimien palauttamiseksi perusasetuksiinsa

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden valintaruudussa näytettävä etiketti.

en: Expose sort order
fi: Näytä lajittelujärjestys

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
fi: Salli käyttäjän valita lajittelujärjestys. Mikäli lajittelujärjestystä ei näytetä käyttäjälle, lajittelukriteerien asetukset jokaiselle lajittelulle määrittelevät niiden järjestyksen.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on nouseva.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on laskeva.

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fi: Lähetä kaavake automaattisesti kun jokin elementeistä on muuttunut.

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fi: Ohitettavien tulosten määrä. Esimerkiksi jos kentän arvo on 3, ensimmäiset kolme tulosta ohitetaan ja niitä ei näytetä.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Number of pager links visible
fi: Näytettävien sivutuslinkkien lukumäärä

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fi: Määrittele, montako linkkiä sivuille näytetään sivutuksessa.

en: A lists of labels for the controls in the pager
fi: Sivutuksen kontrollien etikettien nimet

en: Text for "first"-link
fi: Teksti "ensimmäinen" linkkiä varten

en: Text for "previous"-link
fi: Teksti "edellinen" linkkiä varten

en: Text for "next"-link
fi: Teksti "seuraava" linkkiä varten

en: Text for "last"-link
fi: Teksti "viimeinen" linkkiä varten

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä numeeristen arvojen lista pilkuilla eroteltuina, esim: 10, 20, 50, 100

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fi: Syötä arvo tulosta-per-sivu (@items_per_page) yläpuolelta.

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: Distinct
fi: Erilainen

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Pure Distinct
fi: Puhdas yksilöllinen

en: Query Comment
fi: Kyselyn kommentti

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fi: Mikäli valittuna, kommentti lähetetään tietokantapalvelimelle osana kyselyä. Tämä voi olla hyödyllistä debuggauksen ja logituksen yhteydessä.

en: Query Tags
fi: Kyselytagit

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fi: Mikäli asetettuna, nämä tagit lisätään kyselyyn ja niitä voidaan käyttää kyselyn tunnistamiseen moduulissa. Tämä on hyödyllistä muokattaessa kyselyitä.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
fi: Kyselytagit voivat sisältää vain pieniä aakkosnumeerisia kirjaimia sekä alaviivoja.

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletuskentät ympäröivälle elementille

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML-elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti -yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: Title field
fi: Otsikkokenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementin otsikkona kullekin riville.

en: Link field
fi: Linkkikenttä

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien otsikkona kullekin riville.

en: Creator field
fi: Luojan kenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS:ssä luojan tietona kullakin rivillä.

en: Publication date field
fi: Julkaisupäivämäärä-kenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fi: Kenttä jota käytetään julkaisupäivämääränä RSS syötteissä. Päivämäärän on oltava RFC 2822 muodossa.

en: GUID settings
fi: GUID asetukset

en: GUID field
fi: GUID kenttä

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fi: Maailmanlaajuisesti uniikki RSS elementin tunniste.

en: GUID is permalink
fi: GUID on ikilinkki

en: The RSS item GUID is a permalink.
fi: RSS-elementin GUID on ikilinkki

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fi: Rivityylin pluginni vaatii että määrittelet, mitä kenttiä RSS:ssä käytetään.

en: Grouping field Nr.@number
fi: Ryhmittelykentän numero. @number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Use rendered output to group rows
fi: Käytä renderöityä tulostetta rivien ryhmittelyssä.

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fi: Mikäli käytössä, ryhmittelykentän renderöityä tulostetta käytetään rivien ryhmittelyyn.

en: Remove tags from rendered output
fi: Poista tagit renderöidystä tulosteesta

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: Add views row classes
fi: Lisää luokkia kyselyriveihin

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää oletus-riviluokat outputtiin. Voit käyttää tätä vähentämään markupin määrää jota views tarjoaa oletuksena. Toisaalta se vaikeuttaa CSS:n käyttöä.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fi: Lisää raidoitus (parillinen/pariton), ensimmäinen/viimeinen rivi luokat

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fi: Lisää CSS luokkia ensimmäiselle ja viimeiselle riville sekä parillisille/parittomille riveille raidoittaaksesi tuloksia.

en: Force using fields
fi: Pakota käyttämään kenttiä

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fi: Jos rivi- ja tyyliplugini eivät kumpikaan tue kenttiä, voit tätä käyttämällä ottaa ne silti käyttöön, jolloin voit esimerkiksi hyödyntää groupby:ta.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: Short description of table
fi: Taulun lyhyt kuvaus

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fi: Lisää lyhyt kuvaus taulun tunnistamiseksi.

en: Table summary
fi: Taulukkoyhteenveto

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
fi: Tämä arvo näytetään taulun kuvausattribuuttina HTML:ssä. Käytä tätä antaaksesi kuvaus monimutkaisille tauluille.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: Hide the "Go" button
fi: Piilota "Mene" nappi

en: Selector label
fi: Valitsimen etiketti

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
fi: Valitsinelementin etiketisessä näytettävä teksti. Mikäli tyhjä, tagia ei käytetä.

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Set this field to display inline
fi: Näytä kenttä sisennettynä

en: Select the current contextual filter value
fi: Aseta tämänhetkinen kontekstiriippuvaisen suodattimen arvo

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, nykyistä polkua käytetään oletusvaihtoehtona ponnahdusvalikossasi jos mahdollista.

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Use a custom %field_name
fi: Käytä kustomoitua %field_name

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Base path
fi: Peruspolku

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, tämänhetkinen kontekstiriippuvainen suodatinarvo näytetään oletusarvona ponnahdusvalikossa mikäli mahdollista.

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennen kuin voit muokata taulukon asetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Query
fi: Kysely

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Näkymän yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Provide description
fi: Tarjoa kuvaus

en: Update "@title" choice
fi: Päivitä "@title" valinta

en: Update "@title" choice (@number)
fi: Päivitä "@title" valinta (@number)

en: There is no lock on view %name to break.
fi: Näkymässä %name ei ole rikottavaa lukitusta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi näkymän klikkaa Peruuta.

en: This display is disabled.
fi: Näyttöruutu on pois käytöstä.

en: revert view
fi: palauta näkymä

en: delete view
fi: poista näkymä

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fi: Näkymässä on yksi tai useampi validointivirhe; tarkista sen asetukset.

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fi: Virhe: Näyttöruutu @display viittaa pluginniin nimeltä '@plugin' mutta kyseinen plugin ei ole käytettävissä.

en: enable @display_title
fi: ota käyttöön @display_title

en: view @display
fi: näytä @display

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: undo delete of @display_title
fi: peruuta @display_title poistaminen

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Aggregation settings
fi: Aggregointiasetukset

en: Apply and continue
fi: Ota käyttöön ja jatka

en: @current of @total
fi: @current / @total

en: All displays (except overridden)
fi: Kaikki näkymät (paitsi ohitetut)

en: All displays
fi: Kaikki näkymät

en: This @display_type (override)
fi: Tämä @display_type (ohita)

en: For
fi: &nbsp;

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Weight for @display
fi: Paino sivulle @display

en: Displays Reorder
fi: Näyttöruutujen uudelleenjärjestely

en: View name and description
fi: Näkymän nimi ja kuvaus

en: Human-readable name
fi: Selkokielinen nimi

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fi: Kuvaava selkokielinen nimi näkymälle. Välilyöntejä voi käyttää

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fi: Vaihtoehtoisesti syötä lista tageista pilkuin eroteltuina käytettäväksi tässä näkymässä näkymien suodattamisessa ja lajittelussa käytettäväksi.

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Create new filter group
fi: Lisää uusi suodatinryhmä

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Add and configure @types
fi: Lisää ja muokkaa @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Configure @type: @item
fi: Säädä @type: @item

en: Configure group settings for @type %item
fi: Säädä ryhmittelyasetuksia @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Custom admin theme for the Views UI
fi: Kustomoitu ylläpitoteema Views UI:lle

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fi: Joissakin tapauksissa voit haluta käyttää vaihtoehtoista ylläpitoteemaa Views UI:lle.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fi: "Mikä tahansa" arvon etiketti ei-pakollisissa yhden valinnan käyttäjille näytetyissä suodattimissa

en: Live preview settings
fi: Reaaliaikaisen esikatselun asetukset

en: Automatically update preview on changes
fi: Automaatisesti päivitä esikatselu muutosten yhteydessä

en: Show information and statistics about the view during live preview
fi: Näytä näkymän tiedot ja statistiikkaa reaaliaikaisen esikatselun aikana

en: Above the preview
fi: Esikatselun yläpuolella

en: Below the preview
fi: Esikatselun alapuolella

en: Show the SQL query
fi: Näytä tietokantakysely

en: Show performance statistics
fi: Näytä suorituskykystatistiikat

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views-moduulin luomat kyselyt sisältävät kommenttina näkymän ja näyttöruudun nimet muodossa 'näkymän-nimi:näyttöruudun-nimi' SELECT tietokantakomennon lopussa. Tämä helpottaa Views kyselyiden tunnistamista tietokantalogeista mutta sitä on järkevää käyttää ainoastaan ongelmatilanteiden jäljittämisessä.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fi: Ota käyttöön Views suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views kyselyiden debuggaus- ja suorituskykystatistiikkaviestit <em>jos Devel moduuli on asennettuna</em>.

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fi: Sivun alue johon tulostetaan suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit.

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: No fields have been used in views yet.
fi: Näkymissä ei ole vielä kenttiä käytössä.

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: There are no enabled views.
fi: Yhtään näkymää ei ole käytössä.

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Remove this item
fi: Poista

en: &lt;Any&gt;
fi: &lt;Mikä tahansa&gt;

en: No filters have been added.
fi: Suodattimia ei ole lisättyinä.

en: Drag to add filters.
fi: Vedä lisätäksesi suodattimia.

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Column
fi: Palsta

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Hide empty column
fi: Piilota tyhjä sarake

en: Exposed Filters
fi: Paljastetut suodattimet

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Use a pager
fi: Käytä sivutusta

en: Create a menu link
fi: Luo valikkolinkki

en: Include an RSS feed
fi: Sisällytä RSS syöte

en: Feed path
fi: Syötteen polku

en: Feed row style
fi: Syötteen rivityyli

en: Create a block
fi: Luo lohko

en: of
fi: /

en: of fields
fi: kentistä

en: of type
fi: tyyppiä

en: tagged with
fi: tagatty

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: sorted by
fi: lajiteltuna

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fi: Yritettiin suorittaa create_view arvoilla joita ei ole vielä validoitu

en: comments
fi: kommentit

en: Should links be displayed below each comment
fi: Näytetäänkö linkit jokaisen kommentin alapuolella

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien vastata kommentteihin jne)

en: without links
fi: ilman linkkejä

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: enabled
fi: käytössä

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.
