Backdrop CMS (1.28) - en to ar translation catalogue (2636 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: ازالة

en: administrator
ar: مدير

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: Action
ar: إجراء

en: new
ar: جديد

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Logging
ar: دخول

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: updated
ar: التحديث

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Add category
ar: أضف تصنيفا

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: No categories available.
ar: لا يوجد تصنيفات.

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Session opened for %name.
ar: تم فتح جلسة لـ%name.

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبدا

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: mail
ar: البريد

en: Updated
ar: التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: theme
ar: حلة

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Add child page
ar: أضف صفحة فرعية

en: Content type for child pages
ar: نوع المحتوى للصفحات الفرعية

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Logo
ar: الشعار

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Not found
ar: غير موجود

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Manual update check
ar: التماس يدوي للتحديثات

en: Never
ar: أبدا

en: Check manually
ar: التحقق يدوياً

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Out of date
ar: قديم

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ar: اختر <em>نعم</em> إذا كنت تود أن يتم اختيار هذا التصنيف مبدئيا.

en: Are you sure you want to delete %category?
ar: هل تود فعلا حذف التصنيف %category؟

en: Your name
ar: اسمك

en: You must select a valid category.
ar: عليك أن تختار تصنيفا صحيحا.

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Locale
ar: المحليات

en: Title field label
ar: لافتة حقل العنوان

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Heading
ar: الترويسة

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: النمط

en: Warning
ar: تحذير

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: configure
ar: ضبط

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Line
ar: السطر

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Widget
ar: ودجة

en: Prev
ar: السابق

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: security
ar: أمن

en: node
ar: عقدة

en: Administer content
ar: إدارة المحتوى

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: May
ar: مايو

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Basic
ar: الأساسي

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق جديد في هذه الصفحة.

en: Add a new comment to this page.
ar: أضف تعليقا جديدا على هذه الصفحة.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ar: شارك بأفكارك وآراؤك المتعلقة بهذه الصفحة.

en: String
ar: المقطع

en: Users
ar: المستخدمين

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Text processing
ar: معالجة النصوص

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Optional
ar: اختياري

en: Order
ar: الترتيب

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Set default
ar: تعيين كافتراضي

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق و كل الردود عليه.

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: reply
ar: رد

en: Function
ar: الوظيفة

en: Session closed for %name.
ar: انتهت جلسة %name.

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Server settings
ar: إعدادات الخادم

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Logout
ar: خروج

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Show
ar: عرض

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ar: تفعيل أو تعطيل التخزين المؤقت للصفحات للمستخدمين المجهولين وضبط خيارات تحسين CSS وJS.

en: Key
ar: المفتاح

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: Add menu
ar: أضف قائمة

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Browser
ar: المتصفّح

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Upload picture
ar: ارفع صورة

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Language file
ar: ملف اللغة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Undo
ar: تراجع

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Select all rows in this table
ar: اختر كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: ألغ اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Today
ar: اليوم

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Locale settings
ar: إعدادات المحلية

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Select list
ar: قائمة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Randomize
ar: عشوائي

en: Revert
ar: استرجع

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: characters
ar: الأحرف

en: Su
ar: الأحد

en: Mo
ar: الإثنين

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: We
ar: الأربعاء

en: Th
ar: الخميس

en: Fr
ar: الجمعة

en: Sa
ar: السبت

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Send yourself a copy.
ar: أرسل نسخة إلى نفسك.

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: role
ar: دور

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: The block %name has been removed.
ar: تم حذف الصندوق %name.

en: Info
ar: معلومات

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف المفردة %title؟

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Results
ar: النتائج

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Books
ar: الوثائق

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Session
ar: الجلسة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: permission
ar: صلاحية

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Standard
ar: معياري

en: Aland Islands
ar: جزر ألاند

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: %type settings
ar: إعدادات %type

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: details
ar: تفاصيل

en: Top left
ar: اعلى يسار

en: Top right
ar: اعلى يمين

en: Bottom right
ar: اسفل يمين

en: Bottom left
ar: اسفل يسار

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: image
ar: صورة

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Themes
ar: الحلل

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: Delete comments
ar: احذف التعليقات

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Protected
ar: محمي

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: The specified date is invalid.
ar: التاريخ المحدد باطل.

en: Slogan
ar: الشعار

en: Alternate text
ar: النص البديل

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Tasks
ar: المهام

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: List menus
ar: اعرض القوائم

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: '%name' block
ar: صندوق '%name'

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ar: تسمح للإداريين بتطويع قائمة تصفح الموقع.

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: Above
ar: أعلاه

en: Number of values
ar: عدد القيم

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Add existing field
ar: إضافة حقل موجود

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ar: إذا كان هناك أي محتوى فى هذه الخانة، فسوف يتم حذفه ولن يمكن استرجاعه مرة أخرى.

en: Save field settings
ar: حفظ إعدادات الحقل

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Defines numeric field types.
ar: تعين أنواع الحقول الرقمية

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ar: من أجل 'خانة اختيار نعم/لا'، قم بتعيين قيمة 'لا' أولاً، ثم قيمة 'نعم' في قسم <strong>القيم المسموح بها</strong>. علماً أن خانة الاختيار يتم تعليمها بمعلم القيمة 'نعم'.

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ar: يعرف ويدجات لقوائم الاختيار ومربعات الاختيار وأزرار الانتقاء للحقول النصية والعددية.

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Defines simple text field types.
ar: تعريف أنواع حقول نصية بسيطة.

en: Index
ar: الفهرس

en: Enable clean URLs
ar: تفعيل المسارات النظيفة

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exception
ar: الاستثناء

en: Permission
ar: صلاحية

en: @module module
ar: وحدة @module

en: Incompatible with this version of PHP
ar: غير متوافق مع هذه النسخة من PHP.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه الوحدة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: Hide
ar: إخفاء

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ar: يظهر توقيعك علنا في نهاية تعليقاتك.

en: Save content type
ar: حفظ نوع المحتوى

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Save role
ar: حفظ الدور

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@link_path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: There was an error saving the menu link.
ar: خطأ أثناء حفظ رابط القائمة.

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف القائمة %title؟

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: KB
ar: ك.بايت

en: Space
ar: فراغ

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Expand
ar: توسيع

en: The name %name is already taken.
ar: الاسم %name مستخدم بالفعل.

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: Defines a file field type.
ar: يعرّف نوع الحقل ملف.

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: Add role
ar: أضف دورا

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - Please choose -
ar: - اختر رجاء -

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: The content type %name has been deleted.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Deleted content type %name.
ar: تم حذف نوع المحتوى %name.

en: Enter your keywords
ar: أدخل كلمات البحث

en: My account
ar: حسابي

en: HTTP authentication
ar: مصادقة HTTP

en: ajax
ar: أجاكس

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Found the @submit button
ar: تم العثور على الزر @submit

en: Failed to set field @name to @value
ar: لا يمكن تعيين القيمة @value في الحقل @name

en: No temporary directories to remove.
ar: لا دليل مؤقت لحذفه.

en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

en: Vatican
ar: الفاتيكان

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Print
ar: الطباعة

en: The file could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف.

en: Locked
ar: مقفل

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: authenticated user
ar: مستخدم معرف

en: Any
ar: أي من

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Not secure!
ar: ليس آمنا

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Unsupported release
ar: نسخة غير مدعومة

en: See the available updates page for more information:
ar: راجع صفحة التحديثات المتوفرة لمزيد من المعلومات:

en: New release(s) available for !site_name
ar: توجد تحديثات لموقع !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
ar: راجع صفحة <a href="@available_updates">التحديثات المتوفرة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Project not secure
ar: المشروع غير آمن

en: Project revoked
ar: المشروع مسحوب

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد سُحب هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project not supported
ar: المشروع غير مدعوم

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد توقف دعم هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: No available releases found
ar: لا تتوفر أي إصدارات

en: Release revoked
ar: سُحبت النسخة

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة حاليا ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Release not supported
ar: النسخة غير مدعومة

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: النسخة المركبة حاليا غير مدعومة الآن، ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Invalid info
ar: معلومات غير سليمة

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Recently posted
ar: نشر حديثا

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Factor
ar: المعامل

en: Or
ar: أو

en: Color set
ar: مجموعة الألوان

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: About
ar: حول

en: Database host
ar: مستضيف قاعدة البيانات

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Reports
ar: التقارير

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Web server
ar: خادم ويب

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Choose an action
ar: اختر إجراءً

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Delete contact
ar: احذف الاتصال

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: Some required modules must be enabled
ar: يجب تفعيل بعض الوحدات المطلوبة

en: Translate
ar: ترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Export template
ar: صدّر القالب

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: The custom menu %title has been deleted.
ar: تم حذف القائمة %title.

en: @type %title has been deleted.
ar: تم حذف ال@type‏ %title.

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Delete content type
ar: حذف نوع المحتوى

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: create a new book
ar: إنشاء وثائق جديدة

en: edit order and titles
ar: تحرير الترتيب والعناوين

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Installed version
ar: النسخة المثبة

en: Recommended version
ar: النسخة الموصى بها

en: Cron run successfully.
ar: تم تشغيل الدورية بنجاح.

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: File download
ar: تنزيل الملف

en: Acronym
ar: اختصار

en: original
ar: الأصلية

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ar: فشل في رفع الصورة. الدليل %directory غير موجود. أو غير مسموح بالكتابة فيه.

en: Dates
ar: التواريخ

en: pixels
ar: بكسلات

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: done
ar: تمّ

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Direction
ar: الاتجاه

en: %name: illegal value.
ar: %name: قيمة غير صحيحة.

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Relations
ar: العلاقات

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Congo (Kinshasa)
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Hong Kong S.A.R., China
ar: هونغ كونغ - الصين

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Macao S.A.R., China
ar: ماكاو

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ar: تحذير أمني: لا يمكن الكتابة على ملف "‪.htaccess‬". من فضلك أنشئ ملف ‪.htaccess‬ في الدليل %directory، على أن يحتوى الملف على السطر التالي: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ar: اسم الملف فارغ. الرجاء إعطاء اسم للملف.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ar: تم تغيير أبعاد الصورة حتى تلائم أكبر أبعاد مسموح بها، و هو %dimensions بكسل.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Database port
ar: منفذ قاعدة البيانات

en: Pass
ar: نجاح

en: Fail
ar: فشل

en: No test results to display.
ar: لا توجد نتائج اختبارات لعرضها.

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ar: هذه الخيارات ضرورية لبعض المواقع. إن لم تكن متأكدا مما يجب أن تدخل هنا، اترك الإعدادات المبدئية أو راجع مقدم خدمة الاستضافة أولا.

en: If your database is located on a different server, change this.
ar: إذا كانت قاعدة بياناتك على خادم آخر، غيّر هذا.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات مضبوطة على منفذ غير معياري، أدخل رقمه هنا.

en: Database port must be a number.
ar: يجب أن يكون منفذ قاعدة البيانات رقما.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: View comment
ar: عرض التعليق

en: Comma
ar: فاصلة

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Digest
ar: موجز

en: You are not authorized to post comments.
ar: لست مخولا بنشر تعليقات.

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ar: هذه المناقشة مغلقة: لا يمكنك نشر تعليقات جديدة.

en: You are not authorized to view comments.
ar: لست مخولا بعرض التعليقات.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف التعليق %title؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ar: هل ترغب فعلا في حذف هذه التعليقات مع كل الردود عليها؟

en: You have to specify a valid author.
ar: يجب أن تحدد مؤلفا صحيحا.

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ar: سيتم استخدام هذا النص من طرف قارئات الشاشة، محركات البحث، أو عند الفشل بتحميل الصورة.

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: All languages
ar: كل اللغات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: Add language
ar: أضف لغة

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: Delete string
ar: احذف المقطع

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف المقطع "%source"؟

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ar: حذف المقطع سيحذف كل ترجماته بكل اللغات. لا يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: locale
ar: المحلية

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ar: طقم أدوات مناولة الصور '%toolkit' لا يستطيع معالجة '%function'.

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Currently using !item !version
ar: يستخدم الآن !item !version

en: Created content type %type.
ar: تم إنشاء نوع المحتوى %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ar: تم إنشاء حساب المستخدم %name وكلمة مروره %pass

en: Created permissions: @perms
ar: الصلاحيات المنشأة : @perms

en: Invalid permission %permission.
ar: الصلاحية %permission غير صحيحة.

en: Username field found.
ar: تم العثور على حقل اسم المستخدم.

en: Password field found.
ar: تم العثور على حقل كلمة المرور.

en: !method @url returned @status (!length).
ar: !method @url أرجعت @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ar: HTML صحيح في "@path"

en: Parsed page successfully.
ar: تم تحليل الصفحة بنجاح

en: Found the requested form fields at @path
ar: تم العثور على حقول الاستمارة المطلوبة في المسار @path

en: Did not find field by name @name
ar: لم يتم العثور على الحقل عن طريق اسمه @name

en: Found field by id @id
ar: تم العثور على الحقل عن طريق معرفه @id

en: Did not find field by id @id
ar: لم يتم العثور على الحقل عن طريق معرفه @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ar: رد اش.تي.تي.بي المتوقع هو !code والرد المتحصل عليه هو !curl_code

en: Tests
ar: الاختبارات

en: Run tests
ar: تشعيل الاختبارات

en: Clean test environment
ar: تنظيف بيئة الاختبارات

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ar: إزالة الجداول ذات البادئة "simpletest" والمجلدات المؤقتة التي خلفتها الاختبارات الفاشلة. هذا موجه للمطورين أثناء إنشاء الاختبارات.

en: Clean environment
ar: تنظيف البيئة

en: No tests to display.
ar: لا توجد اختبارات للعرض.

en: No test(s) selected.
ar: لم يتم تحديد أي اختبار.

en: Processing test @num of @max - %test.
ar: تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ar: تم تشغيل الاختبار @num من @max - %test.

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ar: توفر بيئة للاختبارات الفردية والوظيفية.

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: New user: %name (%email).
ar: مستخدم جديد: %name‏ (%email).

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: View comments
ar: عرض التعليقات

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Not in book
ar: ليس في الكتاب

en: New book
ar: كتاب جديد

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: User autocomplete
ar: إكمال آلي لاسم المستخدم

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ar: من فضلك انتقل إلى <a href="@error_url">صفحة الخطأ</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: form
ar: استمارة

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: The translation import of %filename failed.
ar: فشلت عملية استيراد %filename.

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: filter
ar: مرشح

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: contact
ar: اتصال

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: Visitors
ar: الزوار

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: The user account %id does not exist.
ar: حساب المستخدم %id غير موجود.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ar: محاولة إلغاء حساب مستخدم غير موجود: %id.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Select an installation profile
ar: اختر لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: Installed %module module.
ar: تم تثبيت الوحدة %module.

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ar: تعرض التواريخ و التوقيتات في الموقع كله باستخدام هذا التوقيت.

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: حدد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: Language name in English
ar: اسم اللغة بالإنجليزية

en: Native language name
ar: اسم اللغة الأصلي

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: The default language cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف اللغة المبدئية.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ar: حذف لغة سيحذف كل ترجمات الواجهة المرتبطة بها، وكل المواضيع المكتوبة بهذا اللغة ستجعل محايدة اللغة. هذا العمل لا يمكن التراجع عنه.

en: Language negotiation configuration saved.
ar: تم حفظ إعدادات تفاوض اللغة.

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: Import translation
ar: استيراد ترجمة

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ar: ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: Import into
ar: استيراد إلى

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ar: اختر اللغة التي تريد إضافة الكلمات إليها. ستُضاف اللغة إذا لم تكن قد أُعدت من قبل.

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: Export translation
ar: تصدير الترجمة

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ar: اختر اللغة التي تود تصديرها إلى ملف جتتكست (<em>‭‪.po‬‬</em>).

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The string has been removed.
ar: تم حذف المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ar: تم استيراد الترجمة بنجاح. يوجد الآن %number مقطعاً مترجماً جديداً، و %update مقطعاً تم تحديثه، و %delete مقطعاً تم حذفه.

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Starting import
ar: يبدأ الاستيراد

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف ترجمة %locale و اسم الملف: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ar: تم تصدير ملف الترجمة: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ar: العمليات على نصوص يونيكود تقريبية للقدر الممكن. يرجى تثبيت <a href="@url">خاصية البي.اش.بي mbstring</a> لدعم أفضل لليونيكود.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: التحميل الزائد لدوال المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP، و يجب أن يتم إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.func_overload</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك ارجع إلى <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في بي.إتش.بي</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل مدخلات المقاطع متعددة البايتات مفعل في PHP و يجب إيقافه. راجع إعداد <em>mbstring.encoding_translation</em> في ملف php.ini. لمزيد من المعلومات، من فضلك راجع <a href="@url">توثيق المقاطع متعددة البايتات في PHP</a>.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ar: تعذّر تحويل ترميز لغة النص الموسع '%s' إلى UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ar: الترميز '%s' غير مدعوم. من فضلك ركب iconv‏، GNU recode، أو مقاطع الأحرف متعددة البايتات (mbstring) في بي.إتش.بي.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: الصفحة الأم للوثيقة. الحد الأقصى لعمق الوثيقة هو !maxdepth. لا يمكن إضافة صفحات فرعية أعمق من هذا الحد و بالتالي لن تتوفر بعض الصفحات كخيار الصفحة الأم.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ar: تسمح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى المنشور و مناقشته.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ar: تم إعداد استمارة الاتصال. <a href="@add">أضف تصنيفا أو أكثر</a> للاستمارة.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ar: تنشئ استمارة اتصال عامة، و تعد تصنيفات لتستخدمها هذه الاستمارة.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ar: تفعل استعمال كلي استماراتي الاتصال الشخصية والشاملة للموقع.

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: Logs and records system events to the database.
ar: تسجل أحداث النظام في قاعدة البيانات.

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: Configure languages for content and the user interface.
ar: اضبط اللغات المتاحة للمحتوى و ترجمة واجهة الاستخدام.

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: This content type does not have a title field.
ar: ليس لنوع المحتوى خانة عنوان.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يجب أن يحتوي الاسم الموجه للآلة على حروف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطة سفلى فقط.

en: The human-readable name %name is already taken.
ar: الاسم الموجه للبشر %name مستخدم بالفعل.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف نوع المحتوى %type؟

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ar: استُرجِع @type %title إلى مراجعة %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ar: تسمح بنشر المحتوى على الموقع و عرضه في صفحات.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Edit alias
ar: تحرير البديل

en: Delete alias
ar: احذف البديل

en: Allows users to rename URLs.
ar: تمكن المستخدمين من إعادة تسمية المسارات.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف الحقل %field؟

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: The index will be rebuilt.
ar: سيعاد بناء الفهرس.

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: Enables site-wide keyword searching.
ar: تفعل البحث على مستوى الموقع كله.

en: Logs and records system events to syslog.
ar: تسجل أحداث النظام في سجل النظام.

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ar: تظهر أيقونة الاختصار أو أيقونتك المفضلة في شريط العنوان وفي قائمة المواقع المفضلة في غالبية المتصفحات.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ar: @module (<span class="admin-missing">مفقود</span>)

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختر أداة التعامل مع الصور

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه السمة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختر عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: RSS publishing
ar: التلقيم

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Date and time lookup
ar: عرض التاريخ والتوقيت

en: Clean URL check
ar: فحص المسارات النظيفة

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ar: الحصول على تقرير حالة عن عمل موقعك و عن أي مشكلات تم اكتشافها.

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: Enabled ('@value')
ar: مُفعّل ('@value')

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ar: تحتاج إلى ضبط الدليل في <a href="@admin-file-system">صفحة إعدادات نظام الملفات</a>، أو إلى أن تغير صلاحيات الدليل الحالي ليقبل الكتابة فيه.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ar: تتطلب بعض الوحدات تركيب مخطط جديد في قاعدة البيانات. ينبغي عليك تشغيل <a href="@update">برمجية تحديث قاعدة البيانات</a> حالا.

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ar: تتعامل مع ضبط الموقع العام للإداريين.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Flag translations as outdated
ar: علّم الترجمات قديمة

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ar: إذا كنت قد غيّرت كثيرا في الأصل بحيث تحتاج الترجمات إلى تحديث، فيمكنك تعليم كل ترجمات هذا الموضوع على أنها قديمة. لن يغير هذا أي من الخصائص الأخرى لهذه المواضيع كحالة النشر من عدمه.

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار فستحتاج هذه الترجمة لتحديثها لأن الأصل تغير. ارفع تحديد هذا الخيار بعد تحديث الترجمة.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Allows content to be translated into different languages.
ar: تسمح بترجمة المحتوى إلى لغات مختلفة.

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: %name has been deleted.
ar: تم حذف %name.

en: You must enter a username.
ar: يجب أن تدخل اسم مستخدم.

en: The username cannot begin with a space.
ar: يجب ألا يبدأ اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot end with a space.
ar: يجب ألا ينتهي اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ar: يجب ألا يحتوى اسم المستخدم على مسافات متتالية.

en: The username contains an illegal character.
ar: يحتوى اسم المستخدم على حرف غير مسموح به.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ar: اسم المستخدم %name طويل جدا: يجب الا يزيد أسم المستخدم عن %max حرفا.

en: Delete picture
ar: احذف الصورة

en: Check this box to delete your current picture.
ar: اختر هذا الصندوق لتحذف صورتك الحالية.

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ar: حدد الوصول إلى الخصائص باختيار صلاحيات الأدوار.

en: Manages the user registration and login system.
ar: تدير نظام تسجيل و ولوج المستخدمين.

en: Run the clean URL test
ar: تشغيل اختبار المسارات النظيفة

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ar: مفعل (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: Interface
ar: الواجهة

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: All messages
ar: كل الرسائل

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Top center
ar: اعلى وسط

en: Bottom center
ar: اسفل وسط

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Removed date format %format.
ar: تم حذف التنسيق %format.

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Allow users to add additional date formats.
ar: السماح للمستخدمين بإضافة تنسيقات تواريخ إضافية.

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Allow users to delete a configured date format.
ar: السماح للمستخدمين بحذف تنسيق تاريخ مضبوط مسبقاً.

en: Configure date formats for each locale
ar: ضبط تنسيقات التاريخ لكل محلية

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: - Select a widget -
ar: - اختر Widget -

en: Type of data to store.
ar: نوع البيانات التي سيتم حفظها.

en: Form element to edit the data.
ar: عنصر الاستمارة لتحرير البيانات.

en: - Select an existing field -
ar: - اختر حقل موجود -

en: Field to share
ar: الحقل المشترك

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ar: إضافة حقل جديد: يجب كتابة اسم الحقل.

en: Add new field: you need to select a field type.
ar: إضافة حقل جديد: يجب عليك تحديد نوع الحقل.

en: Add new field: you need to select a widget.
ar: إضافة حقل جديد: يجب عليك تحديد ويدجت.

en: Add new field: invalid widget.
ar: إضافة حقل جديد: ويدجت غير صالحة.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل موجود: يجب توفير تسمية.

en: Add existing field: you need to select a field.
ar: إضافة حقل موجود: يجب تحديد حقل.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ar: إضافة حقل موجود: يجب تحديد ويدجت.

en: Add existing field: invalid widget.
ar: إضافة حقل موجود: ويدجت غير صالحة.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ar: العدد الأقصى للقيم التي يمكن أن يدخلها المستخدم لهذا الحقل.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ar: ’غير محدود’ توفر زر ’إضافة المزيد’ للسماح للمستخدمين بإضافة العديد من القيم التي يرغبون بها.

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Rotate
ar: التدوير

en: width @width
ar: عرض @width

en: height @height
ar: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
ar: التكبير مسموح

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ar: توليد عشوائي بين - @degrees&deg و @degrees&deg

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Structure
ar: الهيكلية

en: User %name successfully logged in.
ar: تم تسجيل دخول @name بنجاح.

en: "@text" found
ar: تم العثور على النص "@text"

en: "@text" not found
ar: لم يتم العثور على النص "@text"

en: Pattern "@pattern" found
ar: تم العثور على النمط "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
ar: لم يتم العثور على النمط "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
ar: تم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Checkbox field @id is not checked.
ar: لم يتم تحديد مربع الاختيار @id.

en: Verbose message
ar: رسالة مستنبطة

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ar: حدد الاختبار (الاختبارات) أو مجموعة (مجموعات) الاختبارات التي تريد تشغيلها، وانقر على <em>بدء الاختبارات</em>.

en: All (@count)
ar: الكل (@count)

en: Pass (@count)
ar: الناجحة (@count)

en: Fail (@count)
ar: الفاشلة (@count)

en: Return to list
ar: العودة إلى القائمة

en: Clear results after each complete test suite run
ar: مسح النتائج بعد كل عملية تشغيل كاملة لسلسلة من الاختبارات

en: Provide verbose information when running tests
ar: تقديم المعلومات المستنبطة عند تشغيل الاختبارات

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ar: إعدادات مصادقة HTTP التي ستستخدم من طرف متصفح SimpleTest أثناء الاختبارات. هي مفيدة عندما يتطلب الموقع مصادقة HTTP أساسية.

en: The test run did not successfully finish.
ar: لم يتم إكمال الاختبار بنجاح.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ar: تم تعطيل مسح النتائج ولن يتم حذف جدول نتائج الاختبارات.

en: No leftover tables to remove.
ar: لم يتبق أي جدول لإزالته.

en: Test result
ar: نتائج الاختبار

en: View result of tests.
ar: عرض نتيجة الاختبارات.

en: Comment permalink
ar: الرابط الدائم للتعليق

en: Delete style
ar: حذف النمط

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ar: هذه الصلاحية منبثقة من دور المستخدم المعرف.

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: @number comments per page
ar: @number تعليق في الصفحة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The author of the comment, if they were logged in.
ar: صاحب التعليق، إذا كان قد سجل دخوله.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The unique ID of the node's latest revision.
ar: المعرف الفريد لآخر مراجعة للعقدة.

en: Translation set ID
ar: معرف مجموعة الترجمة

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
ar: المعرف الفريد لنسخة اللغة الأصلية لهذه العقدة، في حال كانت موجودة.

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلحات تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
ar: عذراً، ولكن يجب أن تحدد لغة لمتابعة التثبيت.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذر العثور على أي ملف تثبيت. تحدد لنا ملفات التثبيت الوحدات التي بنبغي تفعيلها والمخطط الذي ينبغي تثبيته في قاعدة البيانات. ملف التثبيت ضروري لمتابعة عملية التثبيت.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
ar: عذرا، لا يمكن تحميل الملف الشخصي الذي اخترته.

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: The settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: The %file file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The settings file is not writable.
ar: ملف الإعدادات غير قابل للكتابة.

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة الطلب: تلقى الخادم إدخال غير صالح.

en: Invalid form POST data.
ar: بيانات POST في الاستمارة غير صالحة.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات.

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير : أنت لا تستخدم اتصال مشفر، لذلك سيتم إرسال كلمة المرور الخاصة بك بشكل نصي واضح. <a href="@https-link">لمعرفة المزيد</a>.

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك.

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: أدخل إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
ar: خطأ، هذا النوع من بروتوكولات الاتصال (%backend) غير موجود.

en: No active batch.
ar: لا توجد دفعة نشطة.

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ar: لا يمكن أن تعمل الأرشفة إلا على الملفات المحلية: %file غير مدعوم.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: طول اسم الملف أكثر من 240 حرفاً. أعد تسمية الملف من فضلك ثم حاول من جديد.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ar: %path عبارة عن دليل ولا يمكن حذفه باستخدام file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ar: الملف %path ليس من نوع معروف لذا لم يتم حذفه.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ar: لا يمكن تطبيق صلاحيات الملف على %uri.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: system
ar: النظام

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Use the default site language (@language_name).
ar: إستخدم اللغة الافتراضية للموقع (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
ar: ملف الترجمة %filepath يحتوي على خطأ: تعذر تحليل صيغة الجمع.

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: Class %class does not implement interface %interface
ar: صنف %class لا يطبق الواجهة %interface

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: %module module enabled.
ar: تم تفعيل الوحدة %module.

en: %module module disabled.
ar: وحدة %module معطلة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to determine the type of the source directory.
ar: تعذر تحديد نوع الدليل المصدر.

en: Cannot determine the type of project.
ar: تعذر تحديد نوع المشروع.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ar: خطأ فادح أثناء التحديث، تعذر حذف دليل التثبيت.

en: File Transfer failed, reason: !reason
ar: فشل في رفع الملف، بسبب : !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ar: تم إنهاء طلب AJAX HTTP بشكل غير عادي.

en: Debugging information follows.
ar: يليه معلومات التنقيح.

en: Path: !uri
ar: المسار: !uri

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: Ensure that each block description is unique.
ar: تأكد أن كل صندوق له وصف فريد.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ar: التحكم في البناء الشكلي للصناديق من خلال الصفحة التي انشئ من خلالها. الصناديق هي أطر يتم عرض محتوي بها بالعرض في منطقه او نطاق ما من صفحة الويب.

en: No books available.
ar: لا يوجد كتب.

en: Content types allowed in book outlines
ar: أنواع المحتوى المسموح بها في فهارس الكتب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: Create new books
ar: إنشاء كتب جديدة

en: Add content and child pages to books
ar: إضافة محتوى و صفحات فرعية للكتب

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ar: لدى <em>الكتب</em> تصفح هرمي مدمج. استعمله للكُتيبات أو الدروس.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ar: تسمح للمستخدمين بإنشاء وتنظيم المحتوى المرتبط ضمن هيكل.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ar: مكتبة GB الخاصة بال PHP مفقودة أو قديمة. راجع <a href="@url">الوثائق الخاصة بالصور في PHP</a> لمعرفة كيفية تصحيح هذا الأمر.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ar: تسمح للإداريين بتعديل مخطط الألوان للثيمات المتوافقة.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ar: يبدو أنه لا توجد أي تعليقات للحذف أو أن التعليقات التي اخترتها قد حذفها إداري آخر.

en: Deleted @count comments.
ar: تم حذف @count تعليق.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ar: تم حذف التعليق @cid وكل الردود عليه.

en: Comment approved.
ar: تمت الموافقة على التعليق.

en: Tokens for comments posted on the site.
ar: رموز (Tokens) للتعليقات المنشورة في الموقع.

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Edit own comments
ar: تعديل تعليقاته

en: Number of recent comments
ar: عدد التعليقات الحديثة

en: Default comment setting for new content
ar: إعدادات التعليق الافتراضية على المحتوى الجديد

en: Show reply form on the same page as comments
ar: عرض استمارة الرد في نفس صفحة التعليقات

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ar: تم وضع تعليقك في وضع الانتظار للمعاينة من طرف إدارة الموقع وسيتم نشره بعد الموافقة عليه.

en: Your comment has been posted.
ar: تم إرسال التعليق.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> أو <a href="@register">إنشاء حساب جديد</a> لإضافة تعليقات

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ar: يرجى <a href="@login">تسجيل الدخول</a> لإضافة تعليقات

en: Flat list
ar: قائمة مسطحة

en: Threaded list
ar: قائمة هرمية

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ar: سرد و تحرير التعليقات في الموقع و في طابور الموافقة على النشر.

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال.

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
ar: قام !sender-name (!sender-url) بإرسال رسالة باستخدام استمارة الاتصال التالية: !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
ar: لقد أرسل إليك !sender-name ‏(!sender-url) رسالة بواسطة استمارة الاتصال الخاصة بك (!form-url) في !site-name.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
ar: تفعيل استمارة معلومات الاتصال الشخصية بشكل افتراضي للمستخدمين الجدد.

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Use contextual links
ar: استخدام الروابط السياقية

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
ar: استخدم الارتباطات السياقية لتنفيذ المهام المرتبطة بعناصر الصفحة.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ar: توفر روابط سياقية لتفيذ إجراءات مرتبطة بعناصر في الصفحة.

en: Clear log messages
ar: حذف رسائل السجل

en: Database log cleared.
ar: تم حذف رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Field validation errors
ar: أخطاء التحقق من صحة الحقل

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
ar: محاولة إنشاء حقل من نوع غير معروف %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
ar: محاولة إنشاء حقل بنوع تخزين غير معروف %type.

en: Default SQL storage
ar: تخزين SQL افتراضياً

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
ar: يقوم يتخزين الحقول في قاعدة البيانات SQL المحلية، باستخدام جدول لكل حقل.

en: Stores field data in an SQL database.
ar: يخزن بيانات الحقل في قاعدة بيانات SQL.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
ar: يخزن هذا الحقل خيارات ابتدائية مثل مشغل/معطل أو نعم/لا.

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
ar: تقوم واجهة 'خانة الاختيار/مربع التحديد' بعرض خانات اختيار إذا كان الخيار <em>عدد القيم</em> أكبر من 1 لهذا الحقل، وعرض مربعات التحديد في حالة العكس.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ar: قيمة هذا الحقل محددة من طرف %function ولا يجب تغييرها.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عدد صحيح أو عشري.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عبارة نصية تتكون من 255 حرف كحد أقصى.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ar: قائمة القيم المسموحة: يجب أن تكون كل المفاتيح أعداد صحيحة.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
ar: تعريف أنواع حقول قائمة. تستخدم مع خيارات لإنشاء قائمة إختيارات.

en: This field stores a number in the database as an integer.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد صحيح.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد كسري.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد عشري.

en: This field stores varchar text in the database.
ar: هذا الحقل يخز ن نص (varchar) في قاعدة البيانات.

en: This field stores long text in the database.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات مع ملخص اختياري للنص.

en: Filtered text (user selects text format)
ar: نص مرشح (يقوم المستخدم يتحديد تنسيق النص)

en: Summary input
ar: إدخال الملخص

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ar: يسمح هذا للمستخدمين بإدخال ملخص المحتوى، ليتم عرضه عوضاً عن النص المشذب، عند استخدام نوع العرض "الملخص أو المشذب".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
ar: %name : لا ينبغي للنص أن يكون أطول من %max حرف.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
ar: %name : لا ينبغي للملخص أن يكون أطول من %max حرف.

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Text area with a summary
ar: نص متعدد السطور مع ملخص

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
ar: يتطلب الحقل %field (@field_name) الويدجة %widget_type التي توفرها الوحدة %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
ar: لا يتم عرض الحقول غير النشطة ما لم يتم تفعيل الوحدات الأصلية لها. الحقول التالية غير مفعلة : !list

en: Change widget type.
ar: تغيير نوع الودجة

en: Delete instance.
ar: حذف المثيل.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ar: لا يمكن إضافة الحقل %label لأنه مقفل.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء مثيل للحقل %label: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في أي مكان يستخدم فيه. تؤثر هذه الإعدادات على كيفية تخزين المعلومات في قاعدة البيانات ولا يمكن تغييرها بعد إنشاء البيانات.

en: %field has no field settings.
ar: الحقل %field ليس له إعدادات.

en: Updated field %label field settings.
ar: تم تحديث إعدادات الحقل %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ar: فشل محاولة تحديث الحقل %label : %message.

en: Change widget
ar: تغيير widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
ar: نوع عنصر الاستمارة الذي تريد تقديمه للمستخدم أثناء إنشاء هذا الحقل في النوع %type.

en: Changed the widget for field %label.
ar: تم تغيير الويدجت للحقل %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
ar: حدثت مشكلة أثناء تغيير الويدجت للحقل %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
ar: هذا الحقل <strong>مقفل</strong> ولا يمكن حذفه.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ar: تم حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات فقط على الحقل %field عند استخدامه في النوع %type.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في كل مكان يستخدم فيه. لا يمكن تغيير بعض الإعدادات، لأن هذا الحقل يحتوي مسبقا على بيانات.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في كل مكان يستخدم فيه.

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: Save and add fields
ar: حفظ وإضافة الحقول

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Enable <em>Display</em> field
ar: تفعيل الحقل <em>عرض</em>

en: Files displayed by default
ar: الملفات المعروضة بشكل افتراضي

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ar: يجب أن يحتوي الخيار "!name" على قيمة صحيحة. يمكنك تركه فارغاً أو إدخال قيمة من الشكل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB"(ميغابايت).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ar: قائمة اللواحق المسموح بها غير صحيحة. يرجى التأكد من عدم إدخال النقطة التي تسبق اللاحقة وفصل اللواحق بمسافة أو فاصلة.

en: Generic file
ar: ملف عام

en: Table of files
ar: جدول الملفات

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: Include file in display
ar: تضمين الملف في العرض

en: Files must be less than !size.
ar: يجب أن يكون حجم الملفات أقل من !size.

en: Allowed file types: !extensions.
ar: أنواع الملفات المسموح بها: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترداد. انتهت مدة صلاحية استخدام هذه الاستمارة. يرجى إعادة محاولة تحميل الصفحة والطلب من جديد.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
ar: الملف المشار إليه بواسطة الحقل !name غير موجود.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
ar: فشل في محاولة رفع الملف الموجود في الحقل !name.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ar: لا يمكن إنشاء أو الوصول إلى دليل الرفع %directory لحقل الملف !name. وبذلك لا يمكن رفع ملف جديد إلى هذا الدليل، ولذلك تم إلغاء عملية الرفع.

en: Add text format
ar: إضافة تنسيق نص

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب تمكين كل الأدوار لهذا التنسيق ولا يمكن تغييرها.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء تنسيقات النصوص فريدة. يوجد مسبقاً نسق باسم %name.

en: Added text format %format.
ar: تم إضافة تنسيق النص %format.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ar: تحذير : قد تؤثر هذه الصلاحية على الأمن بحسب الطريقة التي يتم بها تكوين تنسيق النص.

en: Use the !text_format text format
ar: استخدام تنسيق النص !text_format

en: Limit allowed HTML tags
ar: الحد من وسوم HTML المسموح بها

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ar: تحويل فواصل السطور إلى HTML (مثلا، <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ar: تحويل عناوين المواقع إلى روابط

en: Correct faulty and chopped off HTML
ar: تصحيح كود HTML الناقص أو الخاطئ

en: Display any HTML as plain text
ar: عرض كود HTML كنص عادي

en: Display basic HTML help in long filter tips
ar: عرض مساعدة لتعليمات HTML في النصائح الخاصة بالمرشحات

en: Add rel="nofollow" to all links
ar: إضافة rel="nofollow" إلى كل الروابط

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
ar: للمزيد من المعلومات، يرجى مراجعة <a href="@html-specifications">مواصفات اش.تي.ام.ال</a> بموقع W3C أو استخدام محرك البحث المفضل لإيجاد مواقع أخرى تقدم توضيحات أكثر حول اش.تي.ام.ال.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ar: في حالة مواجهة مشاكل، حاول محارف كينونات HTML من الأمثلة الشائعة لذلك استخدام &amp; لعرض &. للحصول على قائمة كاملة، يرجى مراجعة صفحة <a href="@html-entities">كينونات HTML</a>. بعض الأحرف المتاحة تشمل:

en: No HTML tags allowed.
ar: لا يسمح بوسوم HTML.

en: Filters content in preparation for display.
ar: يرشح المحتوى لتحضيره للعرض.

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ar: يُستعمل الاسم في العناوين URL للصور المولدة. استعمل الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلية (_) والشرطات(-) فقط.

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ar: رجاء استخدم فقط أحرفا لاتينية صغيرة وأرقاما وشرطات سفلية (_) وشرطات (-) في أسماء الأشكال.

en: No replacement, just delete
ar: فقط حذف بدون تبديل

en: Replacement style
ar: نمط الاستبدال

en: Optionally select a style before deleting %style
ar: يمكنك اختيار نمط قبل حذف %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
ar: إذا كان هذا النمط قيد الاستخدام على الموقع، فيجب عليك اختيار نمط آخر ليحل محله. جميع الصور المولدة بهذا النمط سيتم حذفها نهائياً.

en: Style %name was deleted.
ar: تم حذف النمط %style.

en: Revert the %style style?
ar: استعادة النمط %style ؟

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
ar: استعادة هذا النمط سيحذف الإعدادات المعدلة ويستعيد الإعدادت الافتراضية المقدمة من طرف وحدة <em>@module</em>.

en: Edit %label effect
ar: تعديل التأثير %label

en: Add %label effect
ar: إضافة التأثير %label

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: هل أنت متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: !name must be a hexadecimal color value.
ar: يجب أن يكون !name قيمة لون ست عشرية hexadecimal.

en: Width and height can not both be blank.
ar: لا يمكن للارتفاع والعرض أن يكون كلاهما فارغاً.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ar: الجزء من الصورة الذي سيتم إزالته عند قصها.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ar: لون الخلفية المستخدم في المناطق الفارغة من الصورة. استخدم ألوان الويب الست عشرية (هيكساديسيمال) (على سبيل المثال #FFFFFF للون الأبيض أو #000000 للون الأسود). اتركه فارغاً لاستخدام الشفافية للصور التي تدعم هذه الخاصية.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ar: لا توجد حاليا أية أشكال. <a href="!url">إضافة شكل جديد</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ar: تغيير الحجم لا يحترم أبعاد الصورة. ما قد يؤدي إلى الحصور على صور ممدة أو مضغوطة.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ar: المقياس يحافظ على نسبة الأبعاد الأصلية للصورة. إذا تم تعيين أحد الأبعاد، فسيتم حساب البعد الآخر تلقائياً.

en: Scale and crop
ar: القياس والاقتصاص

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
ar: يحذق القص أجزاء من الصورة لتحجيمها على الحجم المطلوب.

en: Desaturate
ar: إزالة الإشباع

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ar: إزالة الإشباع تحول صورة إلى تدرج رمادي.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ar: قد يؤدي تطبيق استدارة على الصورة إلى زيادة في أبعاد الصورة لتتناسب مع القطر.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit في %path (%mimetype، %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل تحجيم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على المسار %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في قص الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة وقصها باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في إلغاء تشبيع الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تدوير الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ar: يخزن هذا الحقل المعرف (ID) لملف الصورة على شكل عدد صحيح.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
ar: يتم استخدام الخاصية Alt (النص البديل) في محركات البحث، قارئات الشاشة، وعند الفشل في تحميل الصورة.

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: The preview image will be shown while editing the content.
ar: سيتم عرض معاينة الصورة أثناء تعديل المحتوى.

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
ar: إنشاء وتحرير أشكال لتوليد الصور المعدلة كالصور المصغرة.

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ar: يجري توليد الصورة، حاول مجددا بعد قليل.

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ar: فشل في إنشاء مجلدات الأنماط: %directory

en: Generate image style
ar: توليد نمط صورة

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: List the current image styles on the site.
ar: قائمة أنماط الصور بالموقع.

en: Add a new image style.
ar: إضافة نمط صورة جديد

en: Configure an image style.
ar: إعداد نمط صورة.

en: Delete an image style.
ar: حذف نمط صورة

en: Revert style
ar: استعادة النمط

en: Revert an image style.
ar: استعادة نمط صورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Add a new effect to a style.
ar: إضافة تأثير جديد للنمط.

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Part of the URL that determines language
ar: جزء من الرابط الذي يحدد اللغة

en: Request/session parameter
ar: إعداد الطلب/الجلسة

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ar: اسم إعداد الطلب/الجلسة المستخدم لتحديد اللغة المرغوبة.

en: Filter translatable strings
ar: فلترة النصوص القابلة للترجمة

en: Administer languages
ar: إدارة اللغات

en: Translate interface texts
ar: ترجمة نصوص الواجهة

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب خيارات كشف لغة المحتويات. إذا توافر محتوى بلغة معروفة، سيتم عرضه.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب أساليب الكشف عن اللعات لنص واجهة المستخدم. إذا توفرت نسخة نص مترجمة من واجهة المستخدم في اللغة المحددة، فسيتم عرضها.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ar: تحديد اللغة من عنوان الرابط (بادئة المسار أو النطاق).

en: Determine the language from a request/session parameter.
ar: تحديد اللغة من تكوين معامل الطلب/الجلسة.

en: Follow the user's language preference.
ar: تتبع إعدادات اللغة الخاصة بالمستخدم.

en: Determine the language from the browser's language settings.
ar: تحديد اللغة من إعدادات اللغة للمتصفح.

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: URL language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في عنوان الرابط

en: Session language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في الجلسة

en: Localize
ar: المحليات

[ctx: Long month name]
en: January
ar: يناير

[ctx: Long month name]
en: February
ar: فبراير

[ctx: Long month name]
en: March
ar: مارس

[ctx: Long month name]
en: April
ar: أبريل

[ctx: Long month name]
en: May
ar: مايو

[ctx: Long month name]
en: June
ar: يونيو

[ctx: Long month name]
en: July
ar: يوليو

[ctx: Long month name]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: Long month name]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: Long month name]
en: December
ar: ديسمبر

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ar: لا توجد روابط قائمة حالياً. <a href="@link">إضافة رابط</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، ترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
ar: هل تريد بالتأكيد حذف رابط القائمة المخصص %item؟

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ar: هل أنت متأكد من إعادة تعيين الرابط %item والعودة إلى القيم الافتراضية؟

en: The menu link was reset to its default settings.
ar: تم إعادة تعيين رابط القائمة إلى إعداداته الافتراضية.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ar: تم حذف القائمة المخصصة %title وجميع روابطها.

en: Deleted menu link %title.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Administer menus and menu items
ar: إدارة القوائم وعناصر القائمة

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ar: تعرض الروابط ذات الوزن الخفيف قبل الروابط ذات الوزن الثقيل.

en: Default parent item
ar: العنصر اﻷب الافتراضي

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
ar: إضافة قوائم جديدة للموقع, تعديل قوائم موجودة, و إعادة تسمية وتنظيم روابط القائمة.

en: Parent menu items
ar: عناصر قائمة الأب

en: Reset menu link
ar: إعادة تعيين رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
ar: لا يوجد أي نوع محتوى متوفر. <a href="@link">إضافة نوع محتوى</a>.

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The main body text of the node.
ar: متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The summary of the node's main body text.
ar: ملخص متن النص الرئيسي للعقدة.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ar: تم تعديل محتوى هذه الصفحة من طرف مستخدم آخر، أو أنت من قام بالقيام بالتغييرات باستخدام هذا النموذج. لذلك، لا يمكن حفظ تعديلاتك.

en: Administer content types
ar: إدارة أنواع المحتوى

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: View published content
ar: مشاهدة المحتوى المنشور

en: Access the content overview page
ar: الوصول إلى صفحة النظرة العامة على المحتوى

en: Bypass content access control
ar: تجاوز صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: View content revisions
ar: مشاهدة مراجعات المحتوى

en: Revert content revisions
ar: استعادة مراجعات المحتوى

en: Delete content revisions
ar: حذف مراجعات المحتوى

en: View own unpublished content
ar: مشاهدة محتواه غير المنشور

en: Content is sticky at top of lists
ar: المحتوى مثبت أعلى القوائم

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Number of recent content items to display
ar: عدد عناصر المحتوى الجديدة التي سيتم عرضها

en: Welcome to @site-name
ar: مرحبا بك في @site-name

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Node Access Permissions
ar: صلاحيات الوصول إلى العقدة

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: Administer URL aliases
ar: إدارة بدائل المسارات

en: Create and edit URL aliases
ar: إنشاء وتحرير بدائل المسارات

en: The alias is already in use.
ar: البديل مستخدم مسبقاً.

en: The active search modules have been changed.
ar: تم تغيير وحدات البحث المفعلة.

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Administer search
ar: إدارة البحث

en: Use search
ar: استخدام البحث

en: Use advanced search
ar: استخدام البحث المتقدم

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
ar: ضبط إعدادات البحث وخيارات الفهرسة.

en: Value @value is TRUE.
ar: قيمة @value هي TRUE.

en: Value @value is FALSE.
ar: قيمة @value هي FALSE.

en: Value @value is NULL.
ar: قيمة @value هي NULL.

en: Value @value is not NULL.
ar: قيمة @value هي not NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
ar: القيمة @first تساوي القيمة @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
ar: القيمة @first لا تساوي القيمة @second.

en: Value @first is identical to value @second.
ar: القيمة @first مطابقة للقيمة @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
ar: القيمة @first غير مطابقة للقيمة @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
ar: لم يتم إكمال الاختبار لوجود خطأ فادح.

en: Link with label %label found.
ar: تم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link with label %label not found.
ar: لم يتم العثور على ارتباط مع التسمية %label.

en: Link containing href %href found.
ar: تم العثور على ارتباط يتضمن href %href.

en: No link containing href %href found.
ar: لم يتم العثور على أي رابط يتضمن href %href.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ar: تم النقر على ارتباط %label (@url_target) من @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
ar: تم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: Option @option for field @id is not selected.
ar: لم يتم تحديد الخيار @option للحقل @id.

en: GSS negotiate
ar: مفاوضات GSS

en: Any safe
ar: بأمان

en: Running tests
ar: تشغيل الاختبارات

en: Administer tests
ar: إدارة الاختبارات

en: The test run finished in @elapsed.
ar: تم إكمال تنفيذ الاختبار في @elpsed

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ar: استخدم زر <em>مسح البيئة</em> لحذف الملفات والجداول المؤقتة.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ar: بيئة الاختبار تتطلب أن يكون تقييد <a href="@open_basedir-url">open basedir</a> PHP معطل.تحقق من إعدادات خادم الويب أو اتصل بالمستضيف الخاص بك.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
ar: تعذر تثبيت إطار الاختبار لأن مكتبة PHP <a href="@curl_url">cURL</a> غير متوفرة.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
ar: لا يمكن تثبيت بيئة الاختبار لأن إضافة PHP <a href="@hash_url">hash</a> معطلة.

en: PHP open_basedir restriction
ar: تقييد PHP open_basedir

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر تدوير الصورة %file لأن الدالة imagerorate() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر إلغاء تشبيع الصورة %file لأن الدالة imagefilter() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: Screenshot for !theme theme
ar: لقطة شاشة للحلة !theme

en: Settings for !theme theme
ar: إعدادات الحلة !theme

en: Disable !theme theme
ar: تعطيل الحلة !theme

en: Set !theme as default theme
ar: تحديد !theme كحلة افتراضية

en: Enable !theme theme
ar: تفعيل الحلة !theme

en: Enable and set default
ar: تفعيل واختيارها كافتراضي

en: Enable !theme as default theme
ar: تفعيل !theme كحلة افتراضية

en: default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: The %theme theme has been enabled.
ar: تم تفعيل الحلة %theme.

en: The %theme theme was not found.
ar: الحلة %theme غير موجودة.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
ar: %theme هي الحلة الافتراضية ولا يمكن تعطيلها.

en: The %theme theme has been disabled.
ar: تم تعطيل الحلة %theme.

en: %theme is now the default theme.
ar: %theme هي الآن theme الافتراضية.

en: The logo could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الشعار.

en: The favicon could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الأيقونة.

en: The custom logo path is invalid.
ar: مسار الشعار المخصص غير صحيح.

en: The custom favicon path is invalid.
ar: مسار الأيقونة المخصصة غير صحيح.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ar: @module (<span class="admin-missing">غير متوافق مع</span> النسخة @version)

en: Would you like to continue with the above?
ar: هل ترغب بالمتابعة بناء على ماسبق؟

en: How this is used depends on your site's theme.
ar: طريقة استعمال هذا تعتمد على حلة موقعك.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Errors and warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Clear all caches
ar: مسح كل ذواكر التخزين المؤقت

en: Bandwidth optimization
ar: تحسين سعة قناة الاتصال

en: Compress cached pages.
ar: ضغط الصفحات المخزنة تخزين مؤقت.

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام.

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص.

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملفات المحلي حيث سيتم تخزين الملفات المؤقتة. ينبغي أن يكون هذا الدليل غير قابل للوصول إليه من الإنترنت.

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ar: يعين هذا التكوين طريقة التحميل المفضلة. استخدام الملفات العامة أكثر فعالية لكن لا يوفر أي تحكم في الوصول.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
ar: استخدام الروابط على الشكل <code>example.com/user</code> بدلاً من <code>example.com/?=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
ar: لا توجد أي صيغة تاريخ متاحة. <a href="@link">إضافة صيغة تاريخ</a>.

en: Displayed as %date
ar: عرض بشكل %date

en: Save format
ar: حفظ الصيغة

en: Custom date format added.
ar: تمت إضافة صيغة التاريخ المخصصة.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ar: رموز إعدادات الموقع ككل ومعلومات شاملة أخرى.

en: Tokens related to times and dates.
ar: Tokens المتعلقة بالتواقيت والتواريخ.

en: Tokens related to uploaded files.
ar: Tokens المتعلقة بالملفات المرفوعة.

en: URL (brief)
ar: عنوان الرابط (قصير) URL

en: Time-since
ar: الوقت المنقضي منذ

en: Raw timestamp
ar: الطابع الزمني الخام

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ar: التاريخ بصيغة الطابع الزمني يونيكس (%date)

en: Administer modules
ar: إدارة الوحدات

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Administer themes
ar: إدارة الحلل

en: Use the site in maintenance mode
ar: استخدام الموقع في وضع الصيانة

en: View site reports
ar: عرض تقارير الموقع

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Temporary files
ar: الملفات المؤقتة

en: Update modules
ar: تحديث الوحدات

en: Update themes
ar: تحديث الحلل

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
ar: اضبط <a href="@user-edit">إعدادات المنطقة الزمنية</a> الخاصة بك.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ar: إدارة الصناديق، أنواع المحتوى، القوائم، إلخ.

en: Enable theme
ar: تفعيل الحلة

en: Disable theme
ar: تعطيل الحلة

en: Set default theme
ar: تحديد الحلة الافتراضية

en: Media tools.
ar: أدوات الميديا.

en: Tools related to web services.
ar: أدوات متعلقة بخدمات الويب.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ar: ضبط عدد العناصر في التلقيمة، والتلقيمات التي تحتوى على عناوين أو موجز أو المحتوى الكامل.

en: Development tools.
ar: أدوات التطوير.

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
ar: وضع الموقع خارج الخدمة للصيانة أو إعادة وضعه بالخدمة.

en: Logging and errors
ar: السجلات والأخطاء

en: Regional and language
ar: الإقليمية واللغة

en: Regional settings, localization and translation.
ar: الإعدادات الإقليمية والتوطين والترجمة.

en: Settings for the site's default time zone and country.
ar: إعدادات المنطقة الزمنية والدولة الافتراضيين للموقع.

en: Edit date format
ar: تعديل صيغة التاريخ

en: Allow users to edit a configured date format.
ar: السماح للمستخدمين بتعديل صيغة تاريخ مضبوطة مسبقاً.

en: General system related configuration.
ar: الضبط العام للنظام.

en: Tools that enhance the user interface.
ar: أدوات تحسين واجهة المستخدم.

en: Content authoring
ar: تأليف المحتوى

en: Settings related to formatting and authoring content.
ar: إعدادات متعلقة بتنسيق وتأليف المحتوى.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
ar: لتشغيل الدورية من خارج الموقع، انتقل إلى <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ar: لا يوجد معاجم. <a href="@link">اضف معجم</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
ar: لا يوجد مصطلحات.<a href="@link">اضف مصطلح</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: Tokens related to taxonomy terms.
ar: رموز متعلقة بمصطلحات التصنيف.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ar: رموز متعلقة بمعاجم التصنيف.

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Term reference
ar: مرجع المصطلح

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
ar: يخزن هذا الحقل مرجعا لمصطلح تصنيف.

en: Autocomplete term widget (tagging)
ar: ودجة الإكمال التلقائي للمفردات (توسيم)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
ar: المعجم الذي يوفر خيارات لهذا الحقل.

en: Translate content
ar: ترجمة المحتوى

en: There is already a translation in this language.
ar: توجد مسبقاً ترجمة بهذه اللغة.

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Installing %project
ar: تثبيت %project

en: Preparing to install
ar: التحضير للتثبيت

en: Error installing / updating
ar: خطأ في التثبيت \ التحديث

en: Installed %project_name successfully
ar: تم تثبيت %project_name بنجاح

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التحديث بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Update was completed successfully.
ar: تم التحديث بنجاح.

en: Update failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التثبيت بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Installation was completed successfully.
ar: تم التثبيت بنجاح.

en: Installation failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التثبيت. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Failed to get available update data.
ar: فشل في جلب بيانات التحديث المتاحة.

en: No available update data
ar: لا توجد بيانات تحديث متاحة.

en: Checking available update data
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Trying to check available update data ...
ar: محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Error checking available update data.
ar: خطأ في التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Checking available update data ...
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Checked available update data for %title.
ar: تم التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ar: فشل في التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ar: حدثت مشكلة عند جلب معلومات التحديث. الرجاء إعادة المحاولة لاحقاً.

en: Manual updates required
ar: تتطلب تحديثات يدوية

en: You must select at least one project to update.
ar: يجب عليك تحديد مشروع على الأقل لتحديثه.

en: Downloading updates
ar: جاري تحميل التحديثات

en: Preparing to download selected updates
ar: التحضير لتحميل التحديثات المحددة

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
ar: أنشأ نسخة احتياطية لقاعدة البيانات قبل المتابعة. <a href="@backup_url">تعلم كيفية القيام بذلك</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ar: تنفيذ عمليات التحديث والموقع في وضع الصيانة (موصى به بشدة)

en: Install from a URL
ar: التثبيت من عنوان الرابط

en: For example: %url
ar: مثلاً: %url

en: For example: %filename from your local computer
ar: مثلاً: %filename من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Provided archive contains no files.
ar: الأرشيف المحدد لا يحتوي على أي ملفات.

en: Unable to determine %project name.
ar: تعذر تحديد اسم %project.

en: %project is already installed.
ar: %project مثبت بالفعل.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ar: تعذر استرداد %file، ﻷنه ليس أرشيف صحيح.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ar: يعتمد على: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ar: يتطلبه: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
ar: موقعك معد حالياً لإرسال رسائل بريد إلكتروني عند توفر أي تحديث. لكي يتم إعلامك بالتحديثات الأمنية. !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
ar: موقعك معد حالياً لإرسال رسائل بريد إلكتروني عند توفر تحديثات أمنية فقط. لكي يتم إعلامك بكافة التحديثات المتوفرة، !url.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ar: حدثت مشكلة في التحقق من <a href="@update-report">التحديثات المتاحة</a> للوحدات أو الثيمات الخاصة بك.

en: Ready to update
ar: جاهز للتحديث

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Registration and cancellation
ar: التسجيل والإلغاء

en: Who can register accounts?
ar: من بإمكانه التسجيل؟

en: Administrators only
ar: المديرون فقط

en: Visitors, but administrator approval is required
ar: الزوار، لكن بموافقة الإدارة.

en: When cancelling a user account
ar: عند إلغاء حساب مستخدم

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي <a href="@permissions-url">صلاحيات</a> %select-cancel-method أو %administer-users تغيير هذه الطريقة الافتراضية.

en: Select method for cancelling account
ar: اختر طريقة لإلغاء الحساب

en: Personalization
ar: التخصيص

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Picture directory
ar: دليل الصور

en: Picture display style
ar: نمط عرض الصور

en: Picture upload dimensions
ar: أبعاد الصور المرفوعة

en: Picture upload file size
ar: حجم ملف الصورة المرفوعة

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: Notify user when account is canceled.
ar: إعلام المستخدم عند إلغاء حسابه.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ar: الرابط  وحيد الاستعمال لتسجيل الدخول الذي نقرت عليه غير صالح.

en: When cancelling your account
ar: عند إلغاء حسابك

en: When cancelling the account
ar: عند إلغاء الحساب

en: Are you sure you want to cancel your account?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حسابك؟

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حساب %name؟

en: Select the method to cancel the account above.
ar: اختيار طريقة إلغاء الحساب المذكور أعلاه.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. ستظل جميع محتوياتك مرتبطة باسمك.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم إخفاء جميع محتوياتك عن كافة المستخدمين ماعدا الإداريين.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم ربط جميع محتوياتك بالمستخدم %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ar: سيتم حذف حسابك وإزالة كافة معلومات الحساب. سيتم أيضا حذف كافة المحتويات الخاصة بك.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط إلغاء حساب انتهت صلاحيته. الرجاء طلب رابط جديد باستخدام الاستمارة أدناه.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ar: تم إرسال طلب إلغاء حساب إلى %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالحسابات الفردية للمستخدم.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالمستخدم المتصل حاليا.

en: Administer permissions
ar: إدارة الصلاحيات

en: View user profiles
ar: عرض الصفحات الشخصية للمستخدمين

en: Change own username
ar: تغيير اسم المستخدم الخاص به

en: Cancel own user account
ar: إلغاء حسابه الخاص

en: Select method for cancelling own account
ar: اختيار طريقة إلغاء حسابك.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ar: يسمح باستعمال المسافات ولايسمح باستعمال علامات التنقيط ما عدا النقط والشرطات والشرطات التحتية والفواصل العليا.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
ar: التوقيع أطول من اللازم: يجب أن يتكون من %max حرفا أو أقل.

en: Cancelling account
ar: إلغاء الحساب

en: Cancelling user account
ar: إلغاء حساب مستخدم

en: %name has been disabled.
ar: تم تعطيل %name.

en: The user account %name cannot be cancelled.
ar: لا يمكن إلغاء حساب المستخدم %name.

en: When cancelling these accounts
ar: عند إلغاء هذه الحسابات

en: Cancel accounts
ar: إلغاء الحسابات

en: Blocked user: %name %email.
ar: مستخدم ممنوع: %name %email.

en: Confirm account cancellation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Minimal
ar: مختزل

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Install with commonly used features pre-configured.
ar: التثبيت مع الميزات الأكثر استخداما معدة مسبقا.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: A contact form with category %category already exists.
ar: توجد مسبقا استمارة اتصال مع الفئة %category.

en: Hello !recipient-name,
ar: مرحباً !recipient-name،

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
ar: محاولة إنشاء مثيل للحقل @field_name على الحزمة @bundle والتي لديها بالفعل مثيل لهذا الحقل.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ar: يستعمل تطبيق Field API لإضافة حقول للكيانات مثل العقد والمستخدمين.

en: Overview of fields on all entity types.
ar: معاينة الحقول لكل أنواع الكيانات.

en: Show more content
ar: عرض المزيد من المحتوى

en: Collapse
ar: طي

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
ar: بيئة الاختبار تتطلب أن يكون الصنف DOMDocument موجود. راجع ضبط الأمر على <a href="@link-phpinfo">صفحة معلومات PHP</a>.

en: Error messages to display
ar: رسائل الأخطاء المعروضة

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ar: ينصح بعدم عرض الأخطاء على موقع في وضع العمل.

en: Cannot open %file_path
ar: تعذر فتح %file_path

en: Term name textfield
ar: حقل نص اسم الوسم

en: Term description textarea
ar: نص متعدد الأسطر لوصف المصطلح

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ar: كلمة المرور الحالية مفقودة أو غير صحيحة، هي ضرورية لتغيير %name.

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: @node_type comment
ar: تعليق على @node_type

en: Edit comment %comment
ar: تحرير التعليق %comment

en: Administer text formats and filters
ar: إدارة تنسيقات النص والترشيحات

en: @type language detection
ar: الكشف عن اللغة @type

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ar: يتم الاحتفاظ بالنصوص الموجودة والجمع، بينما تضاف النصوص الجديدة فقط.

en: User interface text
ar: نص واجهة المستخدم

en: Use the detected interface language.
ar: استخدام لغة الواجهة المكتشفة.

en: @remote could not be saved to @path.
ar: تعذر حفظ @remote على @path.

en: Database support
ar: دعم قاعدة البيانات

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ar: لن يتم استدعاء الدالة theme() إلى حين تحميل كافة الوحدات.

en: The date the comment was most recently updated.
ar: التاريخ الذي تم به آخر تحديث للتعليق.

en: Comment posted: %subject.
ar: تم إرسال التعليق: %subject.

en: On value
ar: قيمة نعم

en: If left empty, "1" will be used.
ar: سيستخدم "1" إذا ترك فارغاً.

en: Off value
ar: قيمة لا

en: If left empty, "0" will be used.
ar: سيستخدم "0" إذا ترك فارغاً.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.

en: GD library rotate and desaturate effects
ar: تأثيرات الدوران وعدم التشبع لمكتبة GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ar: عرض، تعديل وحذف كافة المحتويات دون مراعاة قيود الحقوق.

en: The HTML ID %id is unique.
ar: معرف (ID) اش.تي.ام.ال %id فريد ووحيد.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ar: يمكن تحسين الموارد الخارجية تلقائيا، مما يمكن من تقليل حجم وعدد الطلبات المقدمة لموقعك.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ar: تاريخ بصيغة "الوقت المنقضي منذ". (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
ar: حدث خطأ HTTP @errorcode أثناء محاولة جلب @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
ar: توجد مسبقاً ترجمة لـ %title باللغة %language. سيتم إنشاء %type جديد(ة) بدلاً عن إنشاء ترجمة.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
ar: <a href="@update">تشغيل تحديث قاعدة البيانات</a>

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
ar: تخزين صفحات للمستخدمين المجهولين.

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
ar: بإمكان %field أن يحتوي فقط على الأحرف a-z والشرطات السفلية والشرطات.

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
ar: لا توجد بدائل مسارات متاحة. <a href="@link">إضافة بديل مسار</a>.

en: Expiration of cached pages
ar: نهاية صلاحية الصفحات المخزنة مؤقتا

en: Administer software updates
ar: إدارة التحديثات

en: @required_name (Missing)
ar: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ar: @required_name (يتطلب النسخة @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ar: يتطلب @name النسخة @version على الأقل من PHP.

en: @name requires this module.
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة وهذه النسخة. حالياً لديك @required_name النسخة @version

en: Site details
ar: تفاصيل الموقع

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Ice
ar: الجليد

en: Can't handle more than one field storage engine
ar: ليس من الممكن تحديد أكثر من محرك تخزين لهذا الحقل

en: Field storage engine not found.
ar: لم يتم العثور على محرك التخزين للحقل.

en: For this query an entity type must be specified.
ar: يجب تحديد نوع الكيان لهذا الاستعلام.

en: Entity %entity has no base table.
ar: كينونة %entity ليس لديها جدول أساسي في قاعدة البيانات.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
ar: لا يمكن ترتيب @entity_type حسب @key

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
ar: محاولة تنظيف الحقل @field والذي لايزال يتضمن مثيل.

en: %name: the value may be no less than %min.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أقل من %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أكبر من %max.

en: No fields have been defined yet.
ar: لم يتم بعد تعريف أي حقول.

en: Weight for new field
ar: وزن الحقل الجديد

en: Weight for added field
ar: وزن الحقل المضاف

en: User interface for the Field API.
ar: واجهة المستخدم لتطبيق Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Delete an existing effect from a style.
ar: حذف تأثير موجود في نمط.

en: Node module element
ar: عنصر وحدة العقد

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
ar: العثور على النص المنتظر في @field لرسالة البريد الإلكتروني : "@expected".

en: not yet assigned
ar: لم يتم الإسناد بعد

en: not yet created
ar: لم يتم الإنشاء بعد

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.

en: Comment display
ar: عرض التعليقات

en: New field name
ar: اسم الحقل الجديد

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: delivery callback not found
ar: دالة رد النداء (callback) غير موجودة

en: callback %callback not found: %q.
ar: callback @callback غير موجود : %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
ar: تعذر نسخ الملف %file (%realpath) لأنه غير موجود.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file إلى %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ar: تعذر حفظ البيانات لأن الوجهة %destination غير صالحة. قد يكون هذا بسبب استخدام غير سليم لـ file_save() أو غياب حاوية تدفق.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ar: أقصى عدد من الرسائل التي يتم الاحتفاظ بها في سجل قاعدة البيانات. يتطلب <a href="@cron">مهمة صيانةٍ بمجدول الأعمال (كرون)</a>.

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: تعريف نص يجب أن يتقدم القيمة، مثل 'م' أو 'كيلوبت/ثانية'. اتركه فارغا في حال لا شيء. افصل قيم المفرد والجمع بإشارة عصا ('4جنيه|جنيهات').

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: No field is displayed.
ar: لا يوجد أي حقل معروض.

en: No field is hidden.
ar: لا يوجد أي حقل مخفي.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
ar: لا يمكن الإشارة إلى الملف المستخدم في الحقل !name.

en: Missing text format: %format.
ar: تنسيق نص مفقود : %format.

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Your default search module is not selected as an active module.
ar: وحدة البحث الافتراضية غير مفعلة.

en: Search is currently disabled.
ar: البحث معطل حالياً.

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.

en: Error pages
ar: صفحات اﻷخطاء

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ar: المسار '@path' إما غير صحيح أو لا تملك صلاحية الوصول إليه.

en: Last run: %cron-last ago.
ar: آخر تشغيل: منذ %cron-last.

en: Run cron every
ar: تشغيل الدورية كل

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ar: إدارة مهام الصيانة التلقائية للموقع.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ar: المجلد الفرعي لمجلد رفع الملفات الذي سيتم حفظ الصور فيه.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
ar: ستتم تحجيم الصور الأكبر من هذا إلى هذا الحجم.

en: The settings file is writable.
ar: ملف الإعدادات قابل للكتابة

en: Invalid merge query: no conditions
ar: استعلام مزج غير صالح: لا توجد شروط

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء تنسيق النص %format ؟

en: Disabled text format %format.
ar: تنسيق النص %format معطل.

en: Disable text format
ar: إلغاء تنسيق النص

en: Current URL is @url.
ar: الرابط الحالي هو @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
ar: عنوان الصفحة @actual مطابق لـ @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ar: عنوان الصفحة @actual غير مطابق لـ @expected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
ar: استجابة اش.تي.تي.بي غير متوقعة !code، الحالي !curl_code

en: Configure @module permissions
ar: ضبط صلاحيات @module

en: Administer settings.
ar: إدارة الإعدادات.

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Nothing
ar: لا شيء

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ar: %type :!message في %function (السطر %line من %file).

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Parent for @title
ar: أب لـ @title

en: New field label
ar: تسمية الحقل الجديد

en: Parent for new field
ar: أب لحقل جديد

en: Type of new field
ar: نوع الحقل الجديد

en: Widget for new field
ar: ويدجت لحقل جديد

en: Existing field label
ar: تسمية الحقل الموجود

en: Parent for existing field
ar: أب لحقل موجود

en: Existing field to share
ar: حقل موجود للمشاركة

en: Widget for existing field
ar: ودجت لحقل موجود مسبقا

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Parents for @title
ar: أصل @title

en: Visibility for @title
ar: رؤية @title

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختر ملفا

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ar: النسخة %version من قاعدة البيانات أقدم من الإصدار الأدنى المطلوب %minimum_version.

en: URL fallback
ar: عنوان الرابط البديل

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ar: اسنخدام لغة تم التحقق منها مسبقاً من عناوين الروابط إذا لم يتم العثور على أية لغة.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ar: MySQL، MariaDB، أو ما يعادلهما.

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

en: No fields are present yet.
ar: لا يوجد أي حقل حاضر بعد.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ar: غامق

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ar: قراءة المزيد<span class="element-invisible">حول @title</span>

en: Uninstall @module module
ar: إزالة وحدة @module

en: Aggregate and compress CSS files.
ar: تجميع وضغط ملفات CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
ar: تجميع ملفات جافاسكريبت.

en: Enable newly added modules
ar: تفعيل الوحدات المضافة حديثاً

en: Enable newly added themes
ar: تفعيل theme المضافة حديثاً

en: View the administration theme
ar: عرض حلة الإدارة

en: Release notes for @project_title
ar: ملاحظات الإصدار لـ %project_title

en: The role settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الأدوار.

en: Display on user registration form.
ar: عرضه على استمارة تسجيل الأعضاء.

en: This is compulsory for 'required' fields.
ar: هذا إجباري للحقول 'الضرورية'.

en: Use field label instead of the "On value" as label
ar: استخدام تسمية الحقل بدلا من التسمية "قيمة نعم".

en: List (integer)
ar: قائمة (رقم صحيح)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين الأعداد الصحيحة من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’عدد الأيام’: 1 => يوم واحد، 7 => أسبوع واحد، 31 => شهر واحد.

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين القيم العشرية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’الكسور’: 0 => 0، 0.25 => 1/4، 0.75 => 3/4، 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين قيم نصية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’ولايات الجزائر’: 04 => أم البواقي، 25 => قسنطينة، 23 => عنابة.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية. إذا تضمن السطر رقم واحد، فسيستخدم كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ar: قائمة القيم المسموح بها: ستتم إزالة بعض القيم في حين يتم استخدامها حاليا.

en: Unable to parse info file: %info_file.
ar: غير قادر على تحليل ملف المعلومات : %info_file

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
ar: ملف المعلومات (%info_file) لم يعرف خاصية 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
ar: إطار الاختبارات يتطلب أن تكون ذاكرة PHP على الأقل %memory_minimum_limit. القيمة الحالية هي %memory_limit. <a href="@url">للمواصلة اتبع هذه الخطوات</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
ar: لا يحتوي %archive_file على أي ملف .info

en: Administer content and comments.
ar: إدارة المحتوى والتعليقات.

en: Comment fields
ar: حقول التعليقات

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
ar: الاسم البرمجي لايمكن أن يكون "add" أو "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ar: استعلام موسوم بأنه يخص الدخول إلى العقد (node) لكن ليس هناك nid. لإصلاح هذا، أضف مفتاحًا أجنبيا إلى node.nid في المخطط.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ar: جملتك لاستعلام قائمة العقد تستخدم @fallback كجدول أساسي في جملة الاستعلام المعلمة للوصول للعقدة. قد لا يكون هذا آمنا وقد لن يعمل حتى. حدد مفاتبح أجنبية في هيكليتك نحو node.nid

en: Unknown field: @field_name
ar: حقل غير معروف: @field_name

en: Enabled modules: %modules
ar: الوحدات المفعلة: %modules

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
ar: خاصية الحزمة مفقودة للكينونة من نوع @entity_type .

en: Fields type(s) in use
ar: نوع الحقل (الحقول) المستخدم(ة)

en: Fields pending deletion
ar: الحقول بإنتظار الحذف

en: The requested page "@path" could not be found.
ar: لقد تعذر العثور على الصفحة المطلوبة "@path".

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ar: اترك هذه فارغة لحذف اسم المستخدم و كلمة السر الحاليتين.

en: To change the password, enter the new password here.
ar: لتغيير كلمة المرور، ادخل كلمة المرور الجديدة هنا.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ar: يجب أن تشتمل بيانات مصادقة HTTP على اسم مستخدم بالإضافة الى كلمة مرور.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ar: يتكلف كرون بإنجاز المهمات الدورية كالتحقق من وجود تحديثات وفهرسة المحتوى من أجل البحث.

en: The clean URL test passed.
ar: تم اجتياز اختبار العنوان URL النظيف بنجاح.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
ar: عناوين URL النظيفة مفعلة، لكن اختبار عناوين URL النظيفة فشل. أزل العلامة من المربع أسفله لتعطيل عناوين URL النظيفة.

en: The clean URL test failed.
ar: فشل اختبار المسار النظيف.

en: User name and password
ar: اسم المستخدم و كلمة المرور

en: User module account form elements.
ar: عناصر استمارة الحساب لوحدة المستخدم.

en: There was a problem creating field %label: !message
ar: ُوجدت هنالك مشكلة في إنشاء الحقل %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ar: بحثك يحتوي على العدد من تعابير AND/OR. فقط أول @count مصطلحات تم ادامجهم في هذا البحث.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
ar: لا يمكن تنفيذ الإختبار لأنه لم يتم إعداده بشكل صحيح.

en: Found field with name @name
ar: وجد حقل باسم @name

en: Found field with name @name and value @value
ar: وجد حقل باسم @name و قيمة @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ar: لا يمكن تغيير مفاتيح قائمة منسدلة (@field_name) تتوفر على معلومات.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
ar: تم إعادة الشكل %style إلى قيمته الافتراضية.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: Taxonomy field @field_name not found.
ar: لم يتم العثور على حقل التصنيف @field_name.

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table غير موجود.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
ar: لا يمكن إعادة تسمية @table الى @table_new: الجدول @table_new موجود مسبقاً.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
ar: لا يمكن إضافة الحقل @table.@field: فالجدول غير موجود.

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
ar: نوع (أنواع) الحقل (الحقول) المستخدم(ة) - أنظر <a href="@fields-page"> قائمة الحقول</a>

en: logged in users only
ar: المستخدون المسجلون فقط

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
ar: الحصول على نظرة عامة إلى <a href="@url">كل المحتوى</a>.

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Grid
ar: شبكة

en: RSS Feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Fields
ar: الحقول

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: more
ar: المزيد

en: fields
ar: خانات

en: field
ar: حقل

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: header
ar: ترويسة

en: footer
ar: تذييل

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: ID
ar: المعرف ID

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Depth
ar: العمق

en: author
ar: مؤلف

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Translation
ar: الترجمة

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Clicks
ar: النقرات

en: Term
ar: المصطلح

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Data
ar: المعطيات

en: Random
ar: عشوائي

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: term
ar: مصطلح

en: Sum
ar: المجموع

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: On
ar: في

en: Off
ar: إيقاف

en: User interface translation
ar: ترجمة الواجهه

en: Date and time formats
ar: التاريخ والتوقيت

en: URL handling
ar: التعامل مع الروابط

en: Install new themes
ar: تثبيت قوالب جديدة

en: List themes
ar: قائمة القوالب

en: Administration bar
ar: قائمة الاداره

en: Text editors and formats
ar: محررات النصوص و التنسيقات

en: List text formats
ar: قائمة تنسيقات النص

en: Manage displays
ar: تسيير العرض

en: Install new modules
ar: تثبيت وحدات جديدة

en: List modules
ar: قائمة الوحدات

en: Uninstall modules
ar: ازالة الوحدات

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: List content types
ar: لائحة انواع المحتوى

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصه

en: Add custom block
ar: اضافة صندوق مخصص

en: List custom blocks
ar: لائحة الصناديق المخصصه

en: Layouts
ar: الانساق

en: Add layout
ar: اضافة نسق

en: List layouts
ar: لائحة الانساق

en: Update layouts
ar: تحديث الانساق

en: List vocabularies
ar: لائحة المعاجم

en: Views
ar: الرؤى

en: Manage customized lists of content.
ar: تسيير قوائم مخصصة للمحتوى.

en: Advanced
ar: متقدم

en: Manage comments
ar: ادارة التعليقات

en: Add user account
ar: اضافة عضو جديد

en: Configure layout
ar: اعداد النسق

en: Manage blocks
ar: ادارة الصناديق

en: Configure page title
ar: اعداد عنوان الصفحه

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Parents
ar: أمهات

en: Value
ar: القيمة

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Flush all caches
ar: مسح كل التخزين المؤقت

en: Update data
ar: تحديث البيانات

en: From
ar: من

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Filters
ar: المرشحات

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Other
ar: آخر

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: - All -
ar: - الكل -

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Apply
ar: تطبيق

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Theme
ar: حلة

en: Information
ar: معلومات

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: Contains
ar: يحتوي

en: contains
ar: يحتوي على

en: User accounts
ar: حسابات المستخدمين

en: Functionality
ar: الوحدات

en: Post
ar: موضوع

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Normal
ar: طبيعي

en: Unknown (@langcode)
ar: غير معروف (@langcode)

[ctx: ampm]
en: am
ar: صباحا

[ctx: ampm]
en: pm
ar: مساء

[ctx: datetime]
en: Year
ar: سنة

[ctx: datetime]
en: Month
ar: شهر

[ctx: datetime]
en: Day
ar: يوم

[ctx: datetime]
en: Hour
ar: ساعة

en: Hour
ar: الساعة

[ctx: datetime]
en: Minute
ar: دقيقة

[ctx: datetime]
en: Second
ar: ثانية

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: %name must be a valid color.
ar: يجب أن يكون %name لونا صالحا.

en: Top
ar: الأعلى

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: Hierarchy
ar: التدرج

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Close
ar: إغلاق

en: File added
ar: تمت إضافة الملف

en: File removed
ar: تم حذف الملف

en: all
ar: الكل

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Granularity
ar: النعومة

en: OR
ar: أو

en: AND
ar: و

[ctx: datetime]
en: Week
ar: اسبوع

en: Entity
ar: الكيان

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Add display mode
ar: اضافة طريقة عرض

en: Manage
ar: تسيير

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Layout settings
ar: إعداد النسق

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: Pattern
ar: النموذج

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: translate
ar: ترجمة

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: -Select-
ar: -اختر-

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: Case
ar: شكل الحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Available actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: Operator
ar: العامل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: or
ar: أو

en: and
ar: و

en: Identifier
ar: المعرف

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: settings
ar: إعدادات

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Position
ar: الوضع

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Manage content
ar: ادارة المحتوى

en: Manage user accounts
ar: ادارة الاعضاء

en: Primary Tabs Background
ar: خلفية التبويب الرئيسي

en: Primary Tabs Text
ar: نص التبويب الرئيسي

en: Footer text
ar: نص اسفل الصفحة

en: Footer Border
ar: اطار اسفل الصفحة
