Backdrop CMS (1.28) - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do Usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar as Configurações

en: Reset to defaults
pt: Redefinir para os padrões

en: delete
pt: excluir

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usúario.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sulfixo

en: approve
pt: Aprovado.

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Excluir

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome do Usuário

en: Email address
pt: Endereço de Email

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desabilitado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: administrator
pt: administrador

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Linguagem

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicação ou diretrizes de envio

en: Disabled
pt: Desabilitado.

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Commentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: Action
pt: Ação

en: new
pt: novo

en: Block title
pt: Titulo do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centro

en: Required
pt: Obrigatório

[ctx: Long month name]
en: January
pt: Janeiro

[ctx: Long month name]
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: Long month name]
en: March
pt: Março

[ctx: Long month name]
en: April
pt: Abril

[ctx: Long month name]
en: May
pt: Maio

[ctx: Long month name]
en: June
pt: Junho

[ctx: Long month name]
en: July
pt: Julho

[ctx: Long month name]
en: August
pt: Agosto

[ctx: Long month name]
en: September
pt: Setembro

[ctx: Long month name]
en: October
pt: Outubro

[ctx: Long month name]
en: November
pt: Novembro

[ctx: Long month name]
en: December
pt: Dezembro

[ctx: Font weight]
en: Strong
pt: Sólido

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Numérico

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pt: Classificação padrão
    no contexto: ordem de classificação

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Ordem alfabética
    no contexto: ordem de classificação

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

[ctx: date_nav]
en: Next
pt: Próximo
