Backdrop CMS (1.32) - en to it translation catalogue (4204 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Successivo

en: user
it: utente

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: approve
it: approva

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Soggetto

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Rimuovi

en: administrator
it: amministratore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Linguaggio

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Più

en: not verified
it: non verificato

en: Action
it: Azione

en: new
it: nuovo

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Homepage
it: Home page

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: updated
it: aggiornato

en: Overview
it: Panoramica

en: File information
it: Informazioni sul file

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di registro disponibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
it: Le pagine di un dato livello sono ordinate prima per peso e poi per titolo.

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: No categories available.
it: Nessuna categoria disponibile.

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Book
it: Libro

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Session opened for %name.
it: Sessione aperta per %name.

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Time
it: Ora

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Visible
it: Visibile

en: Anchor
it: Ancora

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: never
it: mai

en: The username %name does not exist.
it: Il nome utente %name non esiste.

en: mail
it: e-mail

en: Updated
it: Aggiornato

en: actions
it: azioni

en: Text
it: Testo

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: theme
it: tema

en: no screenshot
it: nessuna schermata

en: Preview comment
it: Anteprima commento

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Immagine

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: status
it: stato

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare %title?

en: Parent item
it: Voce padre

en: Add child page
it: Aggiungi pagina figlio

en: Content type for child pages
it: Tipo di contenuto per le pagine figlio

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Page
it: Pagina

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Not found
it: Non trovato

en: Available updates
it: Aggiornamenti disponibili

en: Manual update check
it: Controllo manuale degli aggiornamenti

en: Never
it: Mai

en: Check manually
it: Controlla manualmente

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: Out of date
it: Non aggiornato

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Recipients
it: Destinatari

en: Selected
it: Selezionato

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
it: Impostalo su <em>Sì</em> se vuoi che questa categoria sia selezionata come impostazione predefinita.

en: Are you sure you want to delete %category?
it: Sei sicuro di voler eliminare %category?

en: Your name
it: Il tuo nome

en: You must select a valid category.
it: Devi selezionare una categoria valida.

en: Menu link
it: Collegamento del menu

en: To
it: A

en: Feed description
it: Descrizione del feed

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID della revisione

en: Comment
it: Commento

en: Comment ID
it: ID del commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Title field label
it: Etichetta del campo titolo

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Revisions
it: Revisioni

en: URL alias
it: Alias URL

en: File ID
it: ID del file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Term ID
it: ID del termine

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Severity
it: Rilevanza

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Sovrascritto

en: Original image
it: Immagine originale

en: Heading
it: Intestazione

en: Search settings
it: Impostazioni per la ricerca

en: Mode
it: Modalità

en: Warning
it: Avviso

en: blocked
it: bloccato

en: active
it: attivo

en: N/A
it: N/D

en: configure
it: configura

en: Authored by
it: Creato da

en: Performance
it: Prestazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Maximum
it: Massimo

en: Line
it: Riga

en: Scale
it: Scala

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: Prev
it: Precedente

en: System
it: Sistema

en: Domain
it: Dominio

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Proprietario

en: security
it: sicurezza

en: node
it: nodo

en: Administer content
it: Amministra contenuti

en: General
it: Generale

en: Method
it: Metodo

en: Egypt
it: Egitto

en: Israel
it: Israele

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Brazil
it: Brasile

en: Chile
it: Cile

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Libya
it: Libia

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Turkey
it: Turchia

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: May
it: Mag

en: Configuration
it: Configurazione

en: !time ago
it: !time fa

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: Appearance
it: Aspetto

en: Role
it: Ruolo

en: User login
it: Accesso utente

en: Log in
it: Accedi

en: Jump to the first comment of this posting.
it: Vai al primo commento di questo argomento.

en: Jump to the first new comment of this posting.
it: Vai al primo nuovo commento di questo argomento.

en: Add a new comment to this page.
it: Aggiungi un nuovo commento a questa pagina.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
it: Condividi i tuoi pensieri ed opinioni su questo argomento.

en: String
it: Testo

en: Users
it: Utenti

en: Not installed
it: Non installato

en: Referrer
it: Referente

en: Text processing
it: Elaborazione del testo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Rows
it: Righe

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: access denied
it: accesso negato

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordinamento

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Set default
it: Imposta come predefinito

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
it: Il commento e tutte sue risposte sono stati eliminati.

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: reply
it: rispondi

en: Function
it: Funzione

en: Session closed for %name.
it: Sessione chiusa per %name.

en: You have to specify a valid date.
it: Devi specificare una data valida.

en: Server settings
it: Impostazioni del server

en: Germany
it: Germania

en: Logout
it: Esci

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Belize
it: Belise

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Herzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it: Ciad

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros
it: Comore

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard  e McDonald

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Italy
it: Italia

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Myanmar
it: Birmania

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Korea
it: Nord Corea

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Reunion
it: Riunione

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Australi

en: Spain
it: Spagna

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Thailand
it: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Table prefix
it: Prefisso tabella

en: Database username
it: Nome utente database

en: Database password
it: Password database

en: Port
it: Porta

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
it: Attiva o disattiva il caching delle pagine per gli utenti anonimi e imposta le opzioni di ottimizzazione della larghezza di banda per CSS e JS.

en: Key
it: Chiave

en: Allowed HTML tags
it: Elementi HTML consentiti

en: Add menu
it: Aggiungi menù

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Titles only
it: Solo titoli

en: Full text
it: Testo completo

en: Upload picture
it: Carica ritratto

en: Message:
it: Messaggio:

en: Language file
it: File di lingua

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Member for
it: Iscritto da

en: @time ago
it: @time fa

en: Select all rows in this table
it: Seleziona tutte le righe in questa tabella

en: Deselect all rows in this table
it: Deseleziona tutte le righe in questa tabella

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Deleted
it: Eliminato

en: Languages
it: Lingue

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Today
it: Oggi

en: Delete menu
it: Elimina menù

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minimum width
it: Larghezza minima

en: Locale settings
it: Impostazioni fuso orario

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Jan
it: Gen

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Configure permissions
it: Configura permessi

en: Randomize
it: Casuale

en: Revert
it: Ripristina

en: Existing system path
it: Percorso di sistema esistente

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: any
it: qualsiasi

en: Log out
it: Esci

en: The settings have not been saved because of the errors.
it: Le impostazioni non sono state salvate a causa di alcuni errori rilevati.

en: characters
it: caratteri

en: Su
it: Do

en: Mo
it: Lu

en: Tu
it: Ma

en: We
it: Noi

en: Th
it: Gi

en: Fr
it: Ve

en: First day of week
it: Primo giorno della settimana

en: Autocomplete taxonomy
it: Tassonomia con autocompletamento

en: Send yourself a copy.
it: Invia una copia a te stesso.

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: role
it: ruolo

en: Are you sure you want to delete the block %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare il blocco %name?

en: The block %name has been removed.
it: Il blocco %name è stato rimosso.

en: Info
it: Informazioni

en: Created new term %term.
it: Nuovo termine %term creato.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare il termine %title?

en: Deleted term %name.
it: Il termine %name è stato eliminato.

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: Results
it: Risultati

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
it: Cancellando un termine si cancelleranno anche i suoi figli. Questa operazione non potrà venire annullata.

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Syndicate
it: Scambia informazioni

en: Books
it: Book

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: The specified passwords do not match.
it: Le password specificate non coincidono.

en: Session
it: Sessione

en: Permissions
it: Permessi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: permission
it: permesso

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Date created
it: Data di creazione

en: Testing
it: In fase di test

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: South Korea
it: Korea del Sud

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
it: Territori francesi del sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint  Vincent e Grenadine

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini degli Stati Uniti d'America

en: %type settings
it: Impostazioni %type

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Unformatted
it: Non formattato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: details
it: dettagli

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: image
it: immagine

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Themes
it: Temi

en: JPEG quality
it: Qualità JPEG

en: Delete comments
it: Elimina commenti

en: Published comments
it: Commenti pubblicati

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Protected
it: Protetto

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Contact settings
it: Impostazioni contatto

en: Reset password
it: Ripristina password

en: Processing
it: In elaborazione

en: Temporary directory
it: Directory temporanea

en: File upload error. Could not move uploaded file.
it: Errore durante il caricamento. Impossibile spostare il file caricato.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Timezone
it: Fuso orario

en: The specified date is invalid.
it: La data specificata non è valida.

en: Alternate text
it: Testo alternativo

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Not translated
it: Non tradotto

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Underlined
it: Sottolineato

en: Tasks
it: Operazioni

en: Delete role
it: Elimina ruolo

en: List menus
it: Elenca menù

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio bitannico dell'oceano Indiano

en: Croatia
it: Croazia

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Western Sahara
it: Sahara ovest

en: Blocks
it: Blocchi

en: Delete block
it: Elimina blocco

en: '%name' block
it: blocco '%name'

en: Save block
it: Salva blocco

en: The block configuration has been saved.
it: La configurazione del blocco è stata salvata.

en: The block has been created.
it: Il blocco è stato creato.

en: Menus
it: Menù

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
it: Qualsiasi personalizzazione andrà perduta. L'operazione non è reversibile.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
it: Permette agli amministratori di personalizzare i menu di navigazione del sito.

en: Add vocabulary
it: Aggiungi vocabolario

en: Created new vocabulary %name.
it: Nuovo vocabolario %name creato.

en: Updated vocabulary %name.
it: Il vocabolario %name è stato aggiornato.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare il vocabolario %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
it: Eliminando un vocabolario verranno eliminati tutti i suoi termini. L'operazione non è reversibile.

en: Deleted vocabulary %name.
it: vocabolario %name eliminato.

en: Above
it: Sopra

en: Number of values
it: Numero di valori

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Trimmed
it: Abbreviato

en: Used in
it: Usato in

en: Add existing field
it: Aggiungi un campo esistente

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
it: Eventuali dati ancora contenuti in questo campo andranno persi. L'operazione non è reversibile.

en: Save field settings
it: Salva le impostazioni del campo

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: Defines numeric field types.
it: Definisce i tipi di campo numerici.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
it: Per un widget 'casella singola on/off', definire per primo il valore 'off', quindi il valore 'on' nella sezione <strong>Valori consentiti</strong>. Notare che la casella sarà etichettata con l'etichetta del valore 'on'.

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Single on/off checkbox
it: Casella on/off singola

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
it: Definisce la selezione, i widget check box e radio button per il testo e per i campi numerici.

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: Defines simple text field types.
it: Definisce dei semplici tipi di campo testo.

en: Index
it: Indice

en: Enable clean URLs
it: Attiva gli URL semplificati

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Exception
it: Eccezione

en: Permission
it: Permesso

en: @module module
it: modulo @module

en: Incompatible with this version of PHP
it: Incompatibile con questa versione di PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo modulo richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata, la (!php_version).

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: Hide
it: Nascondi

en: Anonymous commenting
it: Commentare anonimo

en: Anonymous posters may not enter their contact information
it: Gli anonimi non possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters may leave their contact information
it: Gli anonimi possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters must leave their contact information
it: Gli anonimi devono inserire informazioni sul contatto

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
it: Il contenuto di questo campo è privato e non verrà mostrato pubblicamente.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
it: La tua firma verrà mostrata pubblicamente alla fine dei tuoi commenti.

en: Save content type
it: Salva tipo di contenuto

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Save role
it: Salva ruolo

en: Menu link title
it: Titolo del collegamento del menu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
it: Il sistema dei menu memorizza solo percorsi di sistema, tuttavia utilizzerà l'alias di URL per la visualizzazione. %link_path è stato salvato come %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '@link_path' non è valido o non hai il permesso di accederlo per visualizzarlo.

en: There was an error saving the menu link.
it: Si è verificato un errore nel salvare il collegamento del menu.

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
it: Si desidera eliminare il menu personalizzato %title?

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Space
it: Spazio

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: More help
it: Ulteriore aiuto

en: Account blocked
it: Profilo utente bloccato

en: Expand
it: Espandi

en: The name %name is already taken.
it: Il nome %name è già usato.

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Resize
it: Ridimensiona

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: Defines a file field type.
it: Definisce un campo di tipo file

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: Rebuild permissions
it: Ricostruisci i permessi

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Path to custom logo
it: Path del logo personalizzato

en: taxonomy
it: tassonomia

en: Updated term %term.
it: Aggiornato il termine %term.

en: - Please choose -
it: - Scegli -

en: - None selected -
it: - Nessuno selezionato -

en: Account settings
it: Impostazioni profilo

en: The content type %name has been deleted.
it: Il tipo di contenuto %name è stato eliminato.

en: Deleted content type %name.
it: Tipo di contenuto %name eliminato.

en: Enter your keywords
it: Inserisci le chiavi di ricerca

en: My account
it: Profilo utente

en: HTTP authentication
it: Autenticazione HTTP

en: Context
it: Contesto

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Found the @submit button
it: Pulsante @submit trovato

en: Failed to set field @name to @value
it: Impossibile impostare il valore del campo @field come @value

en: No temporary directories to remove.
it: Nessuna cartella temporanea da rimuovere.

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Vatican
it: Vaticano

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Rotation angle
it: Angolo di rotazione

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
it: Rotazione da applicare all'immagine, espressa in gradi. Inserire un numero positivo per ottenere una rotazione in senso orario, negativo per il senso antiorario.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
it: Ruota ogni immagine di un angolo casuale. Il valore inserito verrà usato come limite massimo dell'angolo.

en: Print
it: Stampa

en: The file could not be created.
it: Non è stato possibile creare il file.

en: Locked
it: Bloccato

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
it: Le istruzioni per il ripristino della password di %name sono state spedite all'indirizzo %email.

en: authenticated user
it: utente autenticato

en: Any
it: Qualunque

en: No update data available
it: Non sono disponibili informazioni sugli aggiornamenti

en: Not secure!
it: Non sicuro!

en: Revoked!
it: Ritirata!

en: Unsupported release
it: Release non supportata

en: See the available updates page for more information:
it: Controlla la pagina degli aggiornamenti disponibili per ulteriori informazioni:

en: New release(s) available for !site_name
it: Nuova/e release disponibile/i per !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
it: La versione installata di almeno uno dei moduli o dei temi è stata ritirata e non è più disponibile per il download. L'aggiornamento o la rimozione è fortemente raccomandato!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
it: Controlla la pagina <a href="@available_updates">aggiornamenti disponibili</a> per maggiori informazioni.

en: Project not secure
it: Progetto non sicuro

en: Project revoked
it: Progetto ritirato

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
it: Questo progetto è stato ritirato, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Project not supported
it: Progetto non supportato

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
it: Questo progetto non è più supportato e non è quindi disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: No available releases found
it: Nessuna release disponibile trovata

en: Release revoked
it: Release ritirata

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
it: La release attualmente installata è stata ritirata, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente o di aggiornare tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Release not supported
it: Release non supportata

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
it: La release attualmente installata è ora priva di supporto, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente o di aggiornare tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Invalid info
it: Informazioni non valide

en: Security update required!
it: È richiesto un aggiornamento di sicurezza!

en: Not supported!
it: Non supportato!

en: Recommended version:
it: Versione consigliata:

en: Security update:
it: Aggiornamento di sicurezza:

en: Latest version:
it: Ultima versione:

en: Development version:
it: Versione di sviluppo:

en: Also available:
it: Disponibile anche:

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Only of the type(s)
it: Solamente del(i) tipo(i)

en: Keyword relevance
it: Importanza per parola chiave

en: Recently posted
it: Inserito di recente

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: Factor
it: Fattore

en: Or
it: O

en: Color set
it: Combinazione di colori

en: Content ID
it: ID contenuto

en: About
it: Informazioni

en: Database host
it: Host database

en: Maximum link text length
it: Lunghezza massima del testo del collegamento

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
it: Gli URL più lunghi di questo numero di caratteri saranno troncati onde prevenire stringhe troppo lunghe che potrebbero danneggiare la formattazione. Il link sarà comunque salvato: verrà troncata solo la porzione di testo in eccedenza.

en: Reports
it: Resoconti

en: Default picture
it: Ritratto predefinito

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
it: URL del ritratto da mostrare per gli utenti privi di un ritratto personalizzato. Lasciare vuoto per nessun ritratto.

en: Install profile
it: Installazione profilo

en: %percentage of the site has been indexed.
it: Il %percentage del sito è stato indicizzato.

en: File directory
it: Cartella file

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Web server
it: Server web

en: The content access permissions have been rebuilt.
it: I permessi d'accesso ai contenuti sono stati ricostruiti.

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: Choose an action
it: Scegli un azione

en: Unpublish comment
it: Togli dalla pubblicazione il commento

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Path prefix
it: Prefisso del percorso

en: Delete contact
it: Elimina contatto

en: Auto-reply
it: Risposta automatica

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
it: Risposta automatica, facoltativa. Lascia vuoto se non vuoi mandare agli utenti un messaggio automatico di risposta.

en: Some required modules must be enabled
it: Qualche modulo necessario deve essere attivato

en: mm/dd/yy
it: mm/gg/aa

en: Translate
it: Traduci

en: File to import not found.
it: Non è stato trovato il file da importare.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgstr" era previsto alla linea %line ma non è stato trovato.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgid_plural" era il valore previsto ma non è stato trovato alla riga %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore di sintassi alla riga %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgid" non era previsto alla riga %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgstr[]" non era previsto alla riga %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgstr" non era previsto alla riga %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: c'è una stringa inaspettata alla riga %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
it: Il file di traduzione %filename è terminato inaspettatamente alla riga %line.

en: Save translations
it: Salva le traduzioni

en: Export template
it: Esporta modello (template)

en: Create @name
it: Crea @name

en: The custom menu %title has been deleted.
it: Il menu personalizzato %title è stato eliminato.

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: Not supported
it: Non supportato

en: Crop
it: Ritaglia

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: anonymous user
it: utente anonimo

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Web services
it: Web service

en: Save permissions
it: Salva i permessi

en: Effect
it: Effetto

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Original text
it: Testo originale

en: Delete content type
it: Elimina tipo di contenuto

en: Change book (update list of parents)
it: Cambia book (aggiorna l'elenco di pagine genitore)

en: create a new book
it: crea un nuovo book

en: edit order and titles
it: modifica l'ordine e i titoli

en: Manage your site's book outlines.
it: Gestisce la struttura dei book sul sito.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
it: Per ragioni di  sicurezza il file che hai caricato è stato rinominato in %filename.

en: Installed version
it: Versione installata

en: Recommended version
it: Versione consigliata

en: User account
it: Profilo utente

en: File download
it: Download file

en: Acronym
it: Acronimo

en: original
it: originale

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
it: Impossibile caricare il ritratto per il profilo; la directory %directory non esiste o non è scrivibile.

en: Dates
it: Date

en: pixels
it: pixel

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: done
it: fatto

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Direction
it: Direzione

en: %name: illegal value.
it: %name: valore scorretto.

en: Book navigation block display
it: Visualizza blocco navigazione del book

en: Relations
it: Relazioni

en: Password field is required.
it: Il campo password è obbligatorio.

en: Administration theme
it: Tema amministrazione

en: Ivory Coast
it: Costa d'avorio

en: Hong Kong S.A.R., China
it: Hong Kong S.A.R., Cina

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Macao S.A.R., China
it: Macao S.A.R., Cina

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: impossibile scrivere nel file .htaccess. Crea il file .htaccess nella cartella %directory in modo che contenga le seguenti righe: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
it: Il file %file non può essere salvato. Si è verificato un errore  sconosciuto.

en: The specified file %name could not be uploaded.
it: Il file specificato %name non può essere caricato.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
it: Nome del file non specificato. Per favore specificare un nome per il file.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
it: Sono consentiti solo i file con le seguenti estensioni: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
it: Il file è di %filesize e supera la dimensione massima di %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
it: Il file è di %filesize, quindi supera la quota disco di %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
it: L'immagine è stata ridimensionata alle dimensioni massime consentite di %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo grande; le dimensioni massime sono di %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo piccola; le dimensioni minime sono di %dimensions pixel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
it: Errore di caricamento. Impossibile spostare il file %file nella destinazione %destination.

en: outdated
it: non aggiornato

en: <strong>@language_name</strong> (source)
it: <strong>@language_name</strong> (origine)

en: Translations of %title
it: Traduzioni di %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
it: Gestisci l'etichettatura (tag), la categorizzazione e la classificazione dei contenuti.

en: Database port
it: Porta database

en: Pass
it: Superato

en: Fail
it: Fallito

en: No test results to display.
it: Nessun risultato di test da mostrare.

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
it: Queste opzioni sono necessarie solamente per alcuni siti. Se non sei sicuro di cosa inserire qui, lascia le impostazioni predefinite altrimenti consulta il tuo fornitore di hosting.

en: If your database is located on a different server, change this.
it: Se il database è collocato su un server diverso, cambia questo parametro.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
it: Se il server del database è in ascolto su una porta non standard, inserisci il suo numero.

en: Database port must be a number.
it: La porta del database deve essere un numero.

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Maximum height
it: Altezza massima

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Timor-Leste
it: Timor-Est

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Boolean
it: Booleano

en: Status report
it: Resoconto sullo stato

en: Not writable
it: Non scrivibile

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Book outline
it: Struttura del book

en: This will be the top-level page in this book.
it: Questa sarà la pagina di livello più alto (root) in questo book.

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Notify user of new account
it: Notifica l'utente del nuovo profilo

en: View comment
it: Visualizza commento

en: Comma
it: Virgola

en: Path to custom icon
it: Path dell'icona personalizzata

en: Current user
it: Utente attuale

en: Digest
it: Riassunto

en: You are not authorized to post comments.
it: Non sei autorizzato a inviare commenti.

en: The comment you are replying to does not exist.
it: Il commento a cui hai risposto non esiste.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
it: La discussione è chiusa: non puoi inviare nuovi commenti.

en: You are not authorized to view comments.
it: Non sei autorizzato a vedere i commenti.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
it: Sei sicuro di voler eliminare il commento %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
it: Tutte le risposte a questo commento andranno perse. L'operazione non è reversibile.

en: Publish the selected comments
it: Pubblica i commenti selezionati

en: Unpublish the selected comments
it: Non pubblicare i commenti selezionati

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
it: Vuoi eliminare questo commento e tutte le sue risposte?

en: You have to specify a valid author.
it: Devi specificare un autore valido.

en: (No subject)
it: (Nessun oggetto)

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Posted in
it: Inserito in

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
it: Commento: è stato inviato un commento non autorizzato o è stato inviato ad un contenuto che risulta chiuso %subject.

en: Email:
it: E-mail:

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Filter settings
it: Impostazioni del filtro

en: You do not have any administrative items.
it: Non si dispone dei privilegi amministrativi.

en: Add language
it: Aggiungi lingua

en: Edit string
it: Modifica testo

en: Delete string
it: Elimina stringa

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
it: Si vuole davvero eliminare il testo "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
it: Eliminando il testo verranno rimosse tutte le sue traduzioni in tutte le lingue. L'operazione non è reversibile.

en: locale
it: lingua

en: PHP extensions
it: Estensioni PHP

en: Comments per page
it: Commenti per pagina

en: Multilingual support
it: Supporto multilingue

en: Enabled, with translation
it: Abilitato, traduzione inclusa

en: Publish comment
it: Pubblica commento

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
it: Il toolkit di gestione immagini selezionato %toolkit non può elaborare correttamente %function.

en: Administration pages
it: Pagine di amministrazione

en: Currently using !item !version
it: !item !version è attualmente in uso

en: Created content type %type.
it: Creato il tipo di contenuto %type.

en: User created with name %name and pass %pass
it: Creato l'utente con nome %name e password %pass

en: Created permissions: @perms
it: Creati i permessi: @perms

en: Invalid permission %permission.
it: Permesso non valido %permission.

en: Username field found.
it: Campo nome utente trovato.

en: Password field found.
it: Campo password trovato.

en: !method @url returned @status (!length).
it: !method @url ha ritornato @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
it: HTML valido trovato in "@path"

en: Parsed page successfully.
it: Pagina analizzata con successo.

en: Found the requested form fields at @path
it: I campi del form richiesti sono stati trovati in @path

en: Did not find field by name @name
it: Non è stato trovato un campo di nome @name

en: Found field by id @id
it: Trovato un campo con id @id

en: Did not find field by id @id
it: Non è stato trovato nessun campo con id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
it: Risposta HTTP attesa !code, effettiva !curl_code

en: Tests
it: Test

en: Run tests
it: Esegui i test

en: Clean test environment
it: Pulisci ambiente di test

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
it: Rimuove le tabelle con prefisso "simpletest" e le cartelle temporanee che sono state lasciate dai test falliti. Questo è destinato agli sviluppatori quando creano dei test.

en: Clean environment
it: Pulisci ambiente

en: No tests to display.
it: Nessun test da mostrare.

en: No test(s) selected.
it: Nessun test selezionato.

en: Processing test @num of @max - %test.
it: Elaborazione del test @num di @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
it: Elaborato il test @num di @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
it: Classe PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
it: Fornisce un ambiente per effettuare test sull'integrità e funzionalità del codice.

en: Registration successful. You are now logged in.
it: Registrazione avvenuta con successo. Risulti ora autenticato.

en: New user: %name (%email).
it: Nuovo utente: %name (%email).

en: Add link
it: Aggiungi collegamento

en: View comments
it: Visualizza commenti

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
it: %name: questo campo non può contenere più di @count valori.

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: Not in book
it: Non nel libro

en: New book
it: Nuovo libro

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: No alias
it: Nessun alias

en: User autocomplete
it: Autocompletamento nome utente

en: Initializing.
it: Inizializzazione.

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
it: Proseguire alla <a href="@error_url">pagina di errore</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
it: La pagina sarà parte del book selezionato.

en: Filter log messages
it: Filtra messaggi di log

en: You must select something to filter by.
it: E' necessario selezionare qualcosa da filtrare.

en: New revision
it: Nuova revisione

en: The translation import of %filename failed.
it: L'importazione della traduzione %filename è fallita.

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Inserted
it: Inserito

en: filter
it: filtro

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: contact
it: contatti

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
it: Cerca ognuno dei due termini con <strong>OR</strong> maiuscolo. Per esempio, <strong>gatti OR cani</strong>.

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
it: Tentativo di riavviare cron mentre è già attivo.

en: Cron run completed.
it: Esecuzione di cron completata.

en: Visitors
it: Visitatori

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Already added languages
it: Lingue già aggiunte

en: Language name
it: Nome della lingua

en: The content type %name has been updated.
it: Il tipo di contenuto %name è stato aggiornato.

en: The content type %name has been added.
it: Il tipo di contenuto %name è stato aggiunto.

en: Contact form
it: Form contatti

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: The requested page could not be found.
it: La pagina richiesta non è stata trovata.

en: The user account %id does not exist.
it: Il profilo utente %id non esiste.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
it: Tentativo di eliminare un profilo utente non esistente: %id.

en: Requirements problem
it: Problema nei requisiti

en: Database configuration
it: Configurazione database

en: Select an installation profile
it: Seleziona un profilo di installazione

en: Choose language
it: Scegli una lingua

en: No profiles available
it: Nessun profilo disponibile

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Configure site
it: Configurazione sito

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Choose profile
it: Scegli un profilo

en: Set up translations
it: Imposta traduzioni

en: Install site
it: Installazione sito

en: Finish translations
it: Completa traduzioni

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
it: Come impostazione predefinita le date in questo sito saranno visualizzate con il fuso orario scelto.

en: Update notifications
it: Notifiche di aggiornamento

en: Check for updates automatically
it: Controlla automaticamente gli aggiornamenti disponibili

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: GD2 image manipulation toolkit
it: Toolkit GD2 per la manipolazione delle immagini

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
it: Definisce la qualità per la manipolazione delle immagini JPEG. Varia tra 0 e 100. Valori maggiori indicano una migliore qualità ma file più ingombranti.

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Add custom language
it: Aggiungi una lingua personalizzata

en: Save language
it: Salva lingua

en: Language name in English
it: Nome della lingua in Inglese

en: Native language name
it: Nome originale della lingua

en: Direction that text in this language is presented.
it: Direzione in cui il testo sarà mostrato in questa lingua.

en: The default language cannot be deleted.
it: La lingua predefinita non può essere eliminata.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
it: L'eliminazione di una lingua rimuoverà tutte le traduzioni ad essa associate e i contenuti in tale lingua non saranno associati ad una lingua. Non è possibile annullare questa azione.

en: Language negotiation configuration saved.
it: La configurazione della scelta automatica della lingua è stata salvata.

en: String contains
it: Il testo contiene

en: Search in
it: Cerca in

en: Both translated and untranslated strings
it: Sia stringhe tradotte che non tradotte

en: Only translated strings
it: Solo stringhe tradotte

en: Only untranslated strings
it: Solo stringhe non tradotte

en: Languages not yet added
it: Lingue non ancora aggiunte

en: Import translation
it: Importa traduzione

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
it: Un file Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
it: Importa in

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
it: Scegli la lingua nella quale si vogliono aggiungere nuove stringhe. Se si sceglie una lingua non ancora impostata, questa verrà aggiunta.

en: The language %language has been created.
it: Il linguaggio %language è stato creato.

en: Export translation
it: Esporta traduzione

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
it: Seleziona la lingua da esportare nel formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>)

en: String not found.
it: Testo non trovato.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
it: Il testo inserito contiene codice HTML non consentito: %string

en: The string has been saved.
it: Il testo è stato salvato.

en: The string has been removed.
it: Il testo è stato rimosso.

en: The language selected for import is not supported.
it: La lingua selezionata per l'importazione non è supportata.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
it: Il file di traduzione %filename sembra avere un'intestazione mancante o errata.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
it: La traduzione è stata importata con successo. Ci sono %number nuove stringhe tradotte, %update stringhe sono state aggiornate e %delete stringhe sono state eliminate.

en: Importing interface translations
it: Importazione delle traduzioni dell'interfaccia

en: Starting import
it: Inizio importazione

en: Error importing interface translations
it: Errore durante l'importazione delle traduzioni dell'interfaccia

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
it: Si è tentato l'inserimento di una traduzione contenente HTML non consentito: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
it: %file importato in %locale: %number nuove stringhe aggiunte, %update aggiornate e %delete eliminate.

en: Exported %locale translation file: %filename.
it: File di traduzione %locale esportato: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
it: File di traduzione esportato: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
it: Aggiornato file di traduzione JavaScript per la lingua %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
it: Creato file di traduzione JavaScript per la lingua %language

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
it: Si è presentato un errore durante la creazione del  file di traduzione JavaScript per la lingua %language.

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
it: Le operazioni su stringhe Unicode sono emulate per quanto possibile. Installare la <a href="@url">estensione PHP mbstring</a> per un miglior supporto a Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
it: L'overloading delle funzioni su stringhe multibyte è attivo in PHP e deve essere disabilitato. Controllare il parametro <em>mbstring.func_overload</em> nel file php.ini. Fare riferimento alla <a href="@url">documentazione di PHP mbstring</a> per ulteriori informazioni.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
it: La conversione di stringhe multibyte in input è attiva in PHP e deve essere disabilitata. Controllare il parametro <em>mbstring.encoding_translation</em> nel file php.ini. Fare riferimento alla <a href="@url">documentazione di PHP mbstring</a> per ulteriori informazioni.

en: Standard PHP
it: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
it: Estensione Mbstring per PHP

en: Unicode library
it: Libreria Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
it: Impossibile convertire la codifica %s XML in UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
it: Codifica %s non supportata. Installare iconv, GNU recode o mbstring per PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
it: Il tipo di contenuto per il link %add-child deve essere uno di quelli selezionati come consentiti per la struttura del book.

en: Save book pages
it: Salva le pagine del book.

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
it: Questo book è stato modificato da un altro utente: i cambiamenti non possono essere salvati.

en: Title changed from %original to %current.
it: Titolo cambiato da %original a %current.

en: Updated book %title.
it: Il book %title è stato aggiornato.

en: book: updated %title.
it: book: %title aggiornato.

en: Remove from book outline
it: Rimuovi dalla struttura del book

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
it: %title ha delle pagine figlio associate, che verranno ricollocate automaticamente al fine di mantenere il loro collegamento con il book. Per ricreare la gerarchia (così com'era prima della rimozione di questa pagina), può essere aggiunta ancora la voce %title utilizzando il tab Struttura, e ciascuna delle sue pagine figlio dovrà essere ricollocata manualmente.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %title dalla gerarchia del book?

en: The post has been removed from the book.
it: Il contenuto è stato rimosso dal book.

en: Show block on all pages
it: Mostra il blocco su tutte le pagine

en: Show block only on book pages
it: Mostra il blocco solo nelle pagine del book

en: This is the top-level page in this book.
it: Questa è la pagina di livello più alto (radice) in questo book.

en: No book selected.
it: Nessun book è stato selezionato.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: Pagina principale del book. Il livello massimo di profondità per un book e per tutte le pagine figlie è !maxdepth. Alcune pagine nel book selezionato potrebbero non essere disponibili come principali se selezionandole si eccede questo limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
it: %title è parte della struttura di un book ed è associato a sottopagine. Se procedi con l'eliminazione, le sottopagine verranno automaticamente trasferite.

en: Re-order book pages and change titles
it: Riordina le pagine del book e cambia i titoli

en: Book page
it: Pagina del book

en: Delete the selected comments
it: Elimina i commenti selezionati

en: Allows users to comment on and discuss published content.
it: Permette agli utenti di commentare e discutere i contenuti pubblicati.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
it: Esempio: 'commento dal sito' oppure 'informazione prodotto'.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
it: Il form di contatto non è stato configurato. <a href="@add">Aggiungi una o più categorie</a> al form.

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
it: Crea un modulo di contatto ed imposta le categorie per l'uso del modulo.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
it: Permette l'uso di moduli di contatto personali e per il sito.

en: View events that have recently been logged.
it: Visualizza gli eventi che sono stati recentemente registrati.

en: Top 'page not found' errors
it: Errori 'pagina non trovata' più frequenti

en: View 'page not found' errors (404s).
it: Visualizza gli errori di 'pagina non trovata' (404)

en: Top 'access denied' errors
it: Errori 'accesso negato' più frequenti

en: View 'access denied' errors (403s).
it: Mostra gli errori 'accesso negato' (403).

en: Logs and records system events to the database.
it: Registra eventi del sistema nel database.

en: No roles may use this format
it: Nessun ruolo può usare questo formato

en: Allowed HTML tags: @tags
it: Elementi HTML permessi: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
it: Le ancore servono a creare collegamenti ad altre pagine.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
it: Come impostazione predefinita, gli elementi di interruzione linea sono inseriti automaticamente, quindi utilizza questo elemento per aggiungerne di ulteriori. L'uso di questo elemento è differente perché non prevede una coppia aperto/chiuso come tutti gli altri. Aggiungi un " /" extra all'interno dell'elemento per mantenere la compatibilità con XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
it: Testo con interruzione di linea <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
it: Come impostazione predefinita, gli elementi che definiscono i paragrafi sono aggiunti automaticamente, quindi utilizza questo elemento per aggiungerne di ulteriori.

en: Paragraph one.
it: Paragrafo uno.

en: Paragraph two.
it: Paragrafo due.

en: Emphasized
it: Enfatizzato

en: Cited
it: Citazione

en: Coded text used to show programming source code
it: Testo codice utilizzato per mostrare il codice sorgente dei programmi

en: Coded
it: Codice

en: Bolded
it: Grassetto

en: Italicized
it: Corsivo

en: Superscripted
it: Scritto in alto

en: <sup>Super</sup>scripted
it: Scritto <sup>in alto</sup>

en: Subscripted
it: Scritto in basso

en: <sub>Sub</sub>scripted
it: Scritto <sub>sotto</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
it: <abbr title="Abbreviazione">Abbrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
it: <acronym title="Acronimo di 3 lettere">TLA</acronym>

en: Block quoted
it: Blocco testo citato

en: Quoted inline
it: Testo citato in linea

en: Table header
it: Intestazione tabella

en: Table cell
it: Cella tabella

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
it: Elenco ordinato - utilizza &lt;li&gt; all'inizio di ogni voce dell'elenco

en: First item
it: Prima voce

en: Second item
it: Seconda voce

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
it: Elenco non ordinato - utilizza &lt;li&gt; all'inizio di ogni voce dell'elenco

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
it: Gli elenchi definizione sono simili agli altri elenchi HTML. &lt;dl&gt; inizia l'elenco definizione, &lt;dt&gt; inizia il termine da definire e &lt;dd&gt; inizia la descrizione della definizione.

en: First term
it: Primo termine

en: First definition
it: Prima definizione

en: Second term
it: Secondo termine

en: Second definition
it: Seconda definizione

en: Subtitle three
it: Sottotitolo tre

en: Subtitle four
it: Sottotitolo quattro

en: Subtitle five
it: Sottotitolo cinque

en: Subtitle six
it: sottotitolo sei

en: Tag Description
it: Descrizione elemento

en: You Type
it: Cosa scrivi

en: You Get
it: Cosa vedi

en: No help provided for tag %tag.
it: Aiuto non disponibile per l'elemento %tag

en: Ampersand
it: E commerciale

en: Quotation mark
it: Virgolette

en: Character Description
it: Descrizione carattere

en: Lines and paragraphs break automatically.
it: Linee e paragrafi vanno a capo automaticamente.

en: Compose tips
it: Suggerimenti per la composizione

en: Configure languages for content and the user interface.
it: Configura le lingue per i contenuti e l'interfaccia utente.

en: Submission form settings
it: Impostazioni del form d'invio

en: This content type does not have a title field.
it: Questo tipo di contenuto non ha un campo titolo.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The human-readable name %name is already taken.
it: Il nome %name leggibile dagli utenti è già utilizzato da un altro tipo.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
it: Sei sicuro di voler eliminare il tipo di contenuto %type?

en: Added content type %name.
it: Aggiunto tipo di contenuto %name

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
it: Sei sicuro di voler ricostruire i permessi del contenuto del sito?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
it: Questa azione ricostruisce tutti i permessi del contenuto del sito e potrebbe durare molto. L'operazione non è reversibile.

en: language
it: lingua

en: An error occurred and processing did not complete.
it: E' avvenuto un errore e il processo non è stato completato.

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato riportato alla revisione del %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Rebuilding content access permissions
it: Ricostruzione dei permessi d'accesso ai contenuti

en: Content permissions have been rebuilt.
it: I permessi d'accesso ai contenuti sono stati ricostruiti.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
it: I permessi di accesso contenuto non sono stati correttamente ricostruiti.

en: Add content type
it: Aggiungi un tipo di contenuto

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
it: Permette di inserire contenuti nel sito e di mostrarli nelle pagine.

en: The alias has been saved.
it: L'alias è stato salvato.

en: Filter aliases
it: Filtra alias

en: URL aliases
it: Alias URL

en: Edit alias
it: Modifica alias

en: Delete alias
it: Elimina alias

en: Allows users to rename URLs.
it: Permette agli utenti di rinominare gli URL.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
it: Sei sicuro di voler eliminare il campo %field?

en: Delete field
it: Elimina campo

en: The index will be rebuilt.
it: L'indice sarà ricostruito.

en: Minimum word length to index
it: Lunghezza minima della parola da indicizzare

en: Simple CJK handling
it: Semplice gestione CJK

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Top search phrases
it: Espressioni di ricerca maggiormente utilizzate

en: View most popular search phrases.
it: Guarda le espressioni di ricerca più popolari.

en: Enables site-wide keyword searching.
it: Abilita la ricerca di parole chiave in tutto il sito.

en: Logs and records system events to syslog.
it: Registra eventi del sistema sul syslog (log su file).

en: Shortcut icon settings
it: Impostazioni specifiche dell'icona

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
it: L'icona di collegamento, detta 'favicon', viene visualizzata nella barra degli indirizzi e nei segnalibri di molti browser.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
it: @module (<span class="admin-missing">mancante</span>)

en: Confirm uninstall
it: Conferma disinstallazione

en: No modules selected.
it: Nessun modulo selezionato.

en: The selected modules have been uninstalled.
it: I moduli selezionati sono stati disinstallati.

en: Default 403 (access denied) page
it: Pagina 403 predefinita (accesso negato)

en: Default 404 (not found) page
it: Pagina 404 predefinita (non trovato)

en: Caches cleared.
it: Cache eliminate.

en: Select an image processing toolkit
it: Seleziona un toolkit per l'elaborazione di immagini

en: Number of items in each feed
it: Numero di elementi in ciascun feed

en: Default number of items to include in each feed.
it: Numero predefinito di voci da includere in ciascun feed.

en: Feed content
it: Contenuto del feed

en: Titles plus teaser
it: Titoli e anteprime

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
it: Impostazione globale per la visualizzazione predefinita degli oggetti contenuti in ciascun feed.

en: Cron ran successfully.
it: Cron eseguito con successo

en: Cron run failed.
it: Esecuzione di cron fallita.

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo tema richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata (!php_version).

en: Image toolkit
it: Toolkit per le immagini

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
it: Scegli quale toolkit per immagini usare se hai installato toolkit opzionali.

en: RSS publishing
it: Pubblicazione RSS

en: Date and time
it: Data e ora

en: Date and time lookup
it: Controlla data e ora

en: Clean URL check
it: Controllo URL semplificati

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
it: Ottieni un resoconto sul funzionamento del sito e gli eventuali problemi rilevati.

en: -1 (Unlimited)
it: -1 (Illimitato)

en: Enabled ('@value')
it: Attivato ('@value')

en: PHP memory limit
it: Limite della memoria PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
it: Considera se aumentare il limite della memoria PHP a %memory_minimum_limit per prevenire errori durante il processo d'installazione.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
it: Considera se aumentare il limite della memoria PHP a %memory_minimum_limit per prevenire errori durante il processo di aggiornamento.

en: Not protected
it: Non protetto

en: Cron has not run recently.
it: Cron non è stato eseguito di recente.

en: Cron maintenance tasks
it: Processo di manutenzione del cron

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
it: Puoi aver bisogno di impostare la cartella corretta sulla <a href="@admin-file-system">pagina delle impostazioni del file system</a> oppure cambiare gli attuali permessi di scrittura sulla cartella in modo da renderla scrivibile.

en: Writable (<em>public</em> download method)
it: Scrivibile (modalità di download <em>pubblica</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
it: Scrivibile (modalità di download <em>privata</em>)

en: Access to update.php
it: Accesso a update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
it: Gestisce la configurazione generale del sito per gli amministratori.

en: Reset to alphabetical
it: Ripristina l'ordine alfabetico

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
it: I termini sono mostrati in ordine crescente in base al peso.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
it: Sei sicuro di voler ripristinare il vocabolario %title in ordine alfabetico?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
it: Il ripristino di un vocabolario eliminerà tutti gli ordinamenti personalizzati e ordinerà i termini alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
it: Ripristina il vocabolario %name in ordine alfabetico.

en: Translation settings
it: Impostazioni di traduzione

en: Flag translations as outdated
it: Segna traduzioni come obsolete

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
it: Se apporti un cambiamento significativo, che richiede l'aggiornamento delle traduzioni, puoi segnare tutte le traduzioni di questo contenuto come non aggiornate. Questo comunque non modificherà le altre proprietà di questo contenuto, come ad esempio il fatto che sia pubblicato o meno.

en: This translation needs to be updated
it: Questa traduzione richiede un aggiornamento

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
it: Quando questa opzione è attiva, la traduzione richiede un aggiornamento perchè il contenuto originale è cambiato. Deselezionare una volta che la traduzione è stata aggiornata.

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Allows content to be translated into different languages.
it: Permette la traduzione del contenuto in diverse lingue.

en: Last checked: @time ago
it: Ultimo controllo: @time fa

en: Last checked: never
it: Ultimo controllo: mai

en: Includes: %includes
it: Include: %includes

en: Disabled themes
it: Temi disattivati

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
it: Sono disponibili degli aggiornamenti per uno o più moduli o temi. Per assicurare il corretto funzionamento del sito, è consigliabile eseguire l'aggiornamento non appena possibile.

en: Notify user when account is activated.
it: Avvisa l'utente quando il suo profilo viene attivato.

en: Notify user when account is blocked.
it: Avvisa l'utente quando il suo profilo è bloccato.

en: Picture guidelines
it: Linee guida per il ritratto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
it: Questo testo viene mostrato vicino al form di caricamento del ritratto in aggiunta alle linee guida predefinite.  È utile per guidare o aiutare gli utenti.

en: %name has been deleted.
it: %name è stato eliminato.

en: You must enter a username.
it: Devi inserire un nome utente.

en: The username cannot begin with a space.
it: Il nome utente non può cominciare con uno spazio.

en: The username cannot end with a space.
it: Il nome utente non può terminare con uno spazio.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
it: Il nome utente non può contenere più spazi consecutivi.

en: The username contains an illegal character.
it: Il nome utente contiene caratteri non permessi.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
it: Il nome utente %name è troppo lungo: deve essere lungo %max caratteri o meno.

en: Delete picture
it: Elimina ritratto

en: Check this box to delete your current picture.
it: Seleziona questa casella per eliminare il tuo ritratto attuale.

en: Deleted user: %name %email.
it: Utente eliminato: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
it: Determina l'accesso alle funzionalità selezionando i permessi per ruolo.

en: Manages the user registration and login system.
it: Gestisce la registrazione degli utenti ed il sistema di accesso.

en: Run the clean URL test
it: Avvia il test URL semplificati

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Bar with progress meter
it: Barra di avanzamento

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: The file upload failed. %upload
it: Il caricamento del file è fallito. %upload

en: URL to file
it: URL del file

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
it: Si è verificato un errore irreversibile. Molto probabilmente il file caricato supera la dimensione massima (@size) che questo server supporta.

en: Starting upload...
it: Inizio caricamento...

en: Uploading... (@current of @total)
it: Caricamento in corso... (@current di @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
it: Il server è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file utilizzando APC RFC1867. Notare che è supportato solo un caricamento per volta. Si consiglia di utilizzare la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">libreria PECL uploadprogress</a> se possibile.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
it: Abilitato (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
it: Abilitato (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
it: Avanzamento del caricamento

en: Interface
it: Interfaccia

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
it: Il file di traduzione %filename contiene un errore: "msgctxt" è inatteso alla riga %line.

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Binary Data
it: Dati binari

en: Format string
it: Stringa del formato

en: Removed date format %format.
it: Il formato %format è stato eliminato.

en: Add format
it: Aggiungi formato

en: Allow users to add additional date formats.
it: Consenti agli utenti di aggiungere ulteriori formati di data.

en: Delete date format
it: Elimina formato data

en: Allow users to delete a configured date format.
it: Permetti agli utenti di eliminare un formato data configurato.

en: Configure date formats for each locale
it: Configura il formato data per ogni lingua

en: Content type name
it: Nome del tipo di contenuto

en: @field_name (Locked)
it: @field_name (Bloccato)

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: - Select a widget -
it: - Seleziona un widget -

en: Type of data to store.
it: Tipo di dati da memorizzare.

en: Form element to edit the data.
it: Elemento form per modificare i dati.

en: - Select an existing field -
it: - Seleziona un campo esistente -

en: Field to share
it: Campo da condividere

en: Add new field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un'etichetta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un nome per il campo.

en: Add new field: you need to select a field type.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un tipo di campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un widget.

en: Add new field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: Add existing field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un campo esistente: devi specificare un'etichetta.

en: Add existing field: you need to select a field.
it: Aggiungi un campo esistente: devi selezionare un campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
it: Il campo %field è bloccato e non può essere modificato.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
it: Quantità massima di valori che gli utenti possono inserire in questo campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
it: 'Illimitato' creerà un pulsante 'Aggiungi altro' in modo che gli utenti possono aggiungere tanti valori quanti desiderano.

en: Regional settings
it: Impostazioni internazionali

en: Rotate
it: Ruota

en: width @width
it: larghezza @width

en: height @height
it: altezza @height

en: upscaling allowed
it: ingrandimento consentito

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
it: casuale tra -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Structure
it: Struttura

en: User %name successfully logged in.
it: L'utente %name ha eseguito correttamente l'accesso.

en: Raw "@raw" found
it: Raw "@raw" trovato

en: Raw "@raw" not found
it: Raw "@raw" non trovato

en: "@text" found
it: Trovato "@text"

en: "@text" not found
it: "@text" non trovato

en: Pattern "@pattern" found
it: Pattern "@pattern" trovato

en: Pattern "@pattern" not found
it: Pattern "@pattern" non trovato

en: Checkbox field @id is checked.
it: Il campo casella di selezione (checkbox) @id è selezionato

en: Checkbox field @id is not checked.
it: Il campo casella di selezione (checkbox) @id non è selezionato

en: Verbose message
it: Messaggio prolisso

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
it: Seleziona il/i test o il/i gruppi di test che vuoi eseguire, e clicca su <em>Esegui test</em>.

en: All (@count)
it: Tutti (@count)

en: Pass (@count)
it: Superati (@count)

en: Fail (@count)
it: Falliti (@count)

en: Return to list
it: Ritorna all'elenco

en: Clear results after each complete test suite run
it: Elimina i risultati dopo aver completato ciascuna suite di test.

en: Provide verbose information when running tests
it: Mostra informazioni dettagliate durante l'esecuzione di test

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
it: I dati dettagliati saranno mostrati assieme ai risultati standard e sono importanti per l'individuazione degli errori. I dati dettagliati saranno cancellati ad ogni esecuzione della suite di test. L'output dettagliato dei dati è molto approfondito e deve essere utilizzato solo durante il processo di individuazione e risoluzione degli errori.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
it: Le impostazioni HTTP auth che devono essere utilizzate dal browser di SimpleTest durante i test. Utile quando il sito richiede l'autenticazione HTTP di base.

en: The test run did not successfully finish.
it: L'esecuzione del test non è terminata con successo.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
it: La pulizia dei risultati è disabilitata e le tabelle dei risultati dei testi non saranno pulite.

en: No leftover tables to remove.
it: Nessuna tabella residua da rimuovere.

en: Test result
it: Risultato del test

en: View result of tests.
it: Vedi i risultati dei test.

en: Comment permalink
it: Collegamento permanente del commento

en: Delete style
it: Rimuovi lo stile

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: Cancel account
it: Elimina profilo

en: No revision
it: Nessuna revisione

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: Requires a title
it: Richiede un titolo

en: Private files
it: File privati

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The formatted content of the comment itself.
it: Il contenuto formattato del commento stesso.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo in cui il commento è stato inserito.

en: The author of the comment, if they were logged in.
it: L'autore del commento, se si era autenticato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The unique ID of the node's latest revision.
it: L'ID univoco dell'ultima revisione del nodo.

en: Translation set ID
it: ID del gruppo di traduzioni

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
it: L'ID univoco della versione in lingua originale di questo nodo, se ne esiste una.

en: The URL of the node.
it: L'URL del nodo.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data dell'aggiornamento più recente del nodo.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero di nodi taggati con termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: You are not allowed to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: Authorize file system changes
it: Autorizza modifiche al file system

en: It appears you have reached this page in error.
it: Pare che tu abbia raggiunto questa pagina a causa di un errore.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
it: Non è stato possibile eseguire cron perché è stata usata una chiave non valida.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
it: Non è stato possibile eseguire cron perché il sito è in manutenzione.

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
it: Spiacente, devi selezionare una lingua per continuare l'installazione.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
it: Non è stato possibile trovare alcun profilo di installazione. I profili di installazione determinano quali moduli abilitare e quale schema installare nel database. è necessario almeno un profilo per continuare l'installazione.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
it: Spiacente, il profilo selezionato non può essere caricato.

en: Settings file
it: File di configurazione

en: The settings file does not exist.
it: Il file di configurazione non esiste.

en: The %file file exists.
it: Il file %file esiste.

en: The settings file is not writable.
it: Il file di impostazione non è scrivibile.

en: No pending updates.
it: Nessun aggiornamento in attesa.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
it: Si è verificato un errore durante la gestione della richiesta: il server ha ricevuto dati non validi.

en: Invalid form POST data.
it: Dati POST dal form non validi.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
it: Impossible continuare; nessun metodo disponibile per il trasferimento di file

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
it: ATTENZIONE: Non stai usando una connessione criptata: in questo modo la password verrà trasmessa in chiaro. <a href="@https-link">Per saperne di più</a>.

en: To continue, provide your server connection details
it: Per continuare, fornisci i dettagli per la connessione al server.

en: Connection method
it: Metodo di connessione

en: Enter connection settings
it: Inserisci le impostazioni di connessioni

en: @backend connection settings
it: Impostazioni di connessione a @backend

en: Change connection type
it: Cambia tipo di connessione

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
it: Errore, questo tipo di protocollo di connessione (%backend) non esiste.

en: No active batch.
it: Nessun processo <em>batch</em> attivo.

en: Site under maintenance
it: Sito in manutenzione

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
it: Gli archiviatori possono operare unicamente su file locali: %file non supportato

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
it: Il file %source non può essere copiato perché un file con lo stesso nome esiste già nella cartella di destinazione %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
it: Il nome del file è più lungo di 240 caratteri. Per favore associare un nome più corto al file e provare nuovamente.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
it: %path è una cartella e non può essere rimossa usando file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
it: Il file %path è di un tipo non riconosciuto e non è stato eliminato.

en: The file permissions could not be set on %uri.
it: I permessi per il file non possono essere impostati per %uri.

en: Completed @current of @total.
it: Completati @current di @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
it: Impossibile eseguire tutte le attività presso il database server. L'attività %task non è stata trovata.

en: Required modules
it: Moduli richiesti

en: Required modules not found.
it: I moduli richiesti non sono stati trovati.

en: system
it: sistema

en: %module module uninstalled.
it: Modulo %module disinstallato.

en: Saint Martin (French part)
it: San Martino (parte francese)

en: Use the default site language (@language_name).
it: Usa il linguaggio predefinito (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
it: Il file di traduzione %filepath contiene un errore: la formula plurale non può essere analizzata.

en: No strings available.
it: Nessun testo disponibile.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
it: @count testo/i HTML non consentiti in %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
it: Il file di traduzione JavaScript %file.js è andato perduto.

en: Class %class does not implement interface %interface
it: La classe %class non implementa l'interfaccia %interface

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: %module module enabled.
it: Il modulo %module è attivato.

en: %module module disabled.
it: Il modulo %module è disattivato.

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Unable to determine the type of the source directory.
it: Impossibile determinare il tipo della cartella sorgente.

en: Cannot determine the type of project.
it: Impossibile determinare il tipo di progetto.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
it: Errore critico durante il processo di aggiornamento. Drupal evita vigliaccamente di eliminare la cartella di installazione

en: File Transfer failed, reason: !reason
it: Teasferimento file fallito, causa: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
it: Impossibile creare la cartella %directory per il seguente motivo: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
it: Si è verificato un errore HTTP in AJAX.

en: HTTP Result Code: !status
it: Codice HTTP di risposta: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
it: Una richiesta AJAX HTTP è terminata in modo anomalo.

en: Debugging information follows.
it: Di seguito le informazioni di debug.

en: Path: !uri
it: Percorso: !uri

en: Ensure that each block description is unique.
it: Assicurati che la descrizione di ogni blocco sia unica.

en: No books available.
it: Nessun libro disponibile.

en: Content types allowed in book outlines
it: Tipi di contenuto consentiti nelle strutture del libro

en: Administer book outlines
it: Amministra la struttura dei libri

en: Create new books
it: Crea nuovi libri

en: Add content and child pages to books
it: Aggiungi contenuto e pagine figlio ai libri

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
it: I <em>libri</em> hanno una navigazione gerarchica integrata. Usare per manuali o lezioni <em>(tutorials)</em>.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
it: Permette agli utenti di creare e organizzare contenuto gerarchicamente collegato in una struttura.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
it: La libreria GD per PHP è mancante o non aggiornata. Verificare <a href="@url">la documentazione delle immagini PHP</a> per ulteriori informazioni su come correggere.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
it: Permette agli amministratori di modificare lo schema dei colori per i temi che supportano questa funzione.

en: Select one or more comments to perform the update on.
it: Seleziona uno o più commenti per eseguire l'aggiornamento.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
it: Sembra che non ci siano commenti da eliminare, o il commento selezionato è stato eliminato da un altro amministratore.

en: Deleted @count comments.
it: Eliminati @count commenti.

en: Deleted comment @cid and its replies.
it: Commento @cid eliminato con le relative risposte.

en: Comment approved.
it: Commento approvato.

en: Tokens for comments posted on the site.
it: Simboli per i commenti inseriti nel sito.

en: Full comment
it: Commento completo

en: Unapproved comments (@count)
it: Commenti non approvati (@count)

en: Edit own comments
it: Modifica i propri commenti

en: Number of recent comments
it: Numero di commenti recenti

en: Default comment setting for new content
it: Impostazioni predefinite dei commenti per nuovo contenuto

en: Show reply form on the same page as comments
it: Mostra il form per le risposte sulla stessa pagina dei commenti

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
it: I commenti verranno accodati per una revisione dell'amministratore e saranno pubblicati dopo l'approvazione.

en: Your comment has been posted.
it: Il commento è stato inserito.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> o <a href="@register">registrati</a> per inserire commenti.

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
it: <a href="@login">Accedi</a> per lasciare commenti

en: Flat list
it: Elenco semplice

en: Threaded list
it: Lista per argomento

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
it: Elenca e modifica i commenti del sito e la coda di moderazione dei commenti.

en: Unapproved comments
it: Commenti non approvati

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
it: Non puoi inviare più di %limit messaggi in @interval. Riprova più tardi.

en: Contact @username
it: Contatta @username

en: Administer contact forms and contact form settings
it: Amministra i moduli di contatto e le impostazioni del modulo di contatto

en: Use the site-wide contact form
it: Usa il modulo di contatto del sito

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
it: !sender-name (!sender-url) ha inviato un messaggio usando il form contatti su !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
it: !sender-name (!sender-url) ti ha inviato un messaggio attraverso il form contatti del tuo profilo (!form-url) su !site-name.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
it: Abilita come impostazione predefinita il modulo di contatto personale per i nuovi utenti.

en: Changing this setting will not affect existing users.
it: Modificare questa impostazione non avrà effetto sugli utenti esistenti.

en: Use contextual links
it: Utilizza collegamenti contestuali

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
it: Usa i collegamenti contestuali per eseguire azioni relative ad elementi di una pagina.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
it: Fornisce collegamenti contestuali per eseguire azioni relative ad elementi di una pagina.

en: Clear log messages
it: Cancella i messaggi di log

en: Database log cleared.
it: I log sono stati cancellati dal database.

en: Field validation errors
it: Errori di validazione del campo

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
it: Tentativo di creare un campo di tipo sconosciuto %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
it: Tentativo di creazione di un campo con tipo di archiviazione %type sconosciuto.

en: Default SQL storage
it: Archiviazione SQL predefinita

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
it: Memorizza i campi nel database SQL locale usando tabelle specifiche per campo.

en: Stores field data in an SQL database.
it: Memorizza i dati del campo in un database SQL.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
it: Questo campo gestisce semplici opzioni on/off o sì/no.

en: List (text)
it: Elenco (testo)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
it: Il widget 'caselle/pulsanti di opzione' visualizzerà le caselle se l'opzione <em>Numero di valori</em> per questo campo è maggiore di 1, altrimenti verranno visualizzati dei pulsanti di opzione (radio buttons).

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
it: Tag HTML permesso nelle etichette: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
it: Il valore di questo campo è stato determinato dalla funzione %function e non può essere modificato.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
it: Elenco di valori consentiti: ogni chiave deve essere un numero intero o decimale valido.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
it: Elenco di valori consentiti: ogni chiave deve essere una stringa lunga al massimo 255 caratteri.

en: Allowed values list: keys must be integers.
it: Elenco di valori consentiti: le chiavi devono essere dei numeri interi.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
it: Definisce l'elenco dei tipi di campo. Utilizzare con Opzioni per creare degli elenchi di selezione.

en: This field stores a number in the database as an integer.
it: Questo campo salva un numero nel database come intero.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola fissa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
it: Questo campo salva un numero nel database come un decimale a virgola mobile.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da anteporre al valore, come '$' o '&euro;'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun prefisso. Separare valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: This field stores varchar text in the database.
it: Questo campo immagazzina nel database testo di tipo varchar.

en: This field stores long text in the database.
it: Questo campo immagazzina nel database testo di tipo long.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
it: Questo campo immagazzina nel database testo di tipo long e opzionalmente anche un testo riassuntivo.

en: Filtered text (user selects text format)
it: Testo filtrato (l'utente seleziona il formato del testo)

en: Summary input
it: Inserimento riassunto

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
it: Questo permette agli autori di inserire un testo riassuntivo, da visualizzare al posto del testo troncato automatico quando si utilizza il tipo di visualizzazione "Riassunto o troncato".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
it: %name: il testo non deve superare i %max caratteri.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
it: %name: il testo riassuntivo non deve essere più lungo di %max caratteri.

en: Summary or trimmed
it: Riassunto o troncato

en: Text area with a summary
it: Area di testo con riassunto

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
it: Lasciare vuoto per usare come riassunto una versione del testo abbreviata automaticamente.

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
it: il campo %field (@field_name) richiede il widget %widget_type fornito dal modulo %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
it: I campi inattivi non vengono visualizzati a meno che i loro moduli di origine non siano attivati. I campi seguenti non sono attivi: !list

en: Change widget type.
it: Cambia il tipo di widget.

en: Delete instance.
it: Rimuovi istanza.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
it: Il campo %label non può essere aggiunto poiché è bloccato.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
it: Si è verificato un problema durante la creazione di un'istanza del campo %label: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
it: Queste impostazioni si applicano al campo %field ovunque sia utilizzato. Siccome variano il modo in cui i dati sono memorizzati nel database, non possono più essere modificate una volta che dati sono stati inseriti.

en: %field has no field settings.
it: %field non ha impostazioni per il campo.

en: Updated field %label field settings.
it: Impostazioni del campo %label aggiornate.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
it: Tentativo di aggiornamento del campo %label fallito: %message.

en: Change widget
it: Cambia widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
it: Il tipo di elemento del form da presentare all'utente quando si crea questo campo nel tipo %type.

en: Changed the widget for field %label.
it: Il widget per il campo %label è stato modificato.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
it: Si è presentato un problema durante la modifica del widget per il campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
it: Questo campo è <strong>bloccato</strong> e non può essere eliminato.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
it: Il campo %field è stato eliminato da %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
it: Queste impostazioni saranno applicate solo al campo %field quando viene utilizzato in %type.

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
it: Queste impostazioni si applicano al campo %field ovunque questo venga utilizzato. Poiché il campo contiene già dei dati, alcune impostazioni non possono più essere modificate.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
it: Queste impostazioni si applicano al campo %field ovunque è utilizzato.

en: The default value for this field, used when creating new content.
it: Valore predefinito per questo campo, utilizzato durante la creazione di nuovi contenuti.

en: Saved %label configuration.
it: Configurazione %label salvata.

en: Save and add fields
it: Salva e aggiungi campi

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
it: Questo campo contiene l'ID di un file sotto forma di valore intero.

en: Enable <em>Display</em> field
it: Abilita il campo <em>Mostra</em>

en: Files displayed by default
it: I file vengono mostrati come impostazione predefinita.

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno della destinazione del file da caricare. Non includere slash iniziali o finali.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
it: L'opzione "!name" deve contenere un valore valido. Puoi lasciare il campo testo vuoto o inserire una stringa come "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) o "50 MB" (megabyte)

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
it: La lista di estensioni permesse non è valida, assicurati di omettere i punti iniziali e di separare le estensioni con una virgola o uno spazio.

en: Generic file
it: File generico

en: Table of files
it: Tabella dei file

en: Add a new file
it: Aggiungi un nuovo file

en: Include file in display
it: Includi il file nella visualizzazione

en: Files must be less than !size.
it: I file devono pesare meno di !size.

en: Allowed file types: !extensions.
it: Tipi di file permessi: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
it: Si è verificato un errore irreversibile. Questo form è scaduto. Provare a ricaricare la pagina e a reinviare il form.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
it: Il file a cui fa riferimento il campo !name non esiste.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
it: Non è stato possibile caricare il file nel campo !name.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
it: La cartella %directory per il campo file !name non può essere creata o non è accessibile. Un file appena caricato doveva essere salvato in quella cartella, di conseguenza il caricamento è stato annullato.

en: Add text format
it: Aggiungi un formato del testo

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
it: Tutti i ruoli per questo formato del testo devono essere attivati e non possono essere cambiati.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
it: I nomi dei formati del testo devono essere univoci. Esiste già un formato chiamato %name.

en: Added text format %format.
it: Il formato del testo %format è stato aggiunto.

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
it: Attenzione: Questo permesso, a seconda della configurazione del formato del testo, potrebbe avere ripercussioni sulla sicurezza.

en: Use the !text_format text format
it: Usa il formato del testo !text_format

en: Limit allowed HTML tags
it: Limita i tag HTML consentiti

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
it: Converti le interruzioni di linea in HTML (es. <code>&lt;br&gt;</code> e <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
it: Converti gli URL in collegamenti

en: Correct faulty and chopped off HTML
it: Correggi codice HTML scorretto o incompleto

en: Display any HTML as plain text
it: Visualizza tutto l'HTML come testo semplice

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
it: L'elenco dei tag HTML che possono essere utilizzati. Stili CSS, attributi riguardanti gli eventi e URL JavaScript sono sempre rimossi.

en: Display basic HTML help in long filter tips
it: Mostra l'aiuto di base per l'HTML nei suggerimenti estesi per i filtri

en: Add rel="nofollow" to all links
it: Aggiungi rel="nofollow" a tutti i link

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
it: Questo sito permette di utilizzare contenuti HTML. Una conoscenza totale del codice HTML potrebbe intimorire ma imparare a usare pochi "tag" basilari di HTML è molto semplice. Questa tabella fornisce esempi per ogni tag attivato in questo sito.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
it: Per maggiori informazioni leggi le <a href="@html-specifications">Specifiche HTML</a> del W3C o usa il tuo motore di ricerca preferito per trovare altri siti che spiegano l'HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
it: La maggioranza dei caratteri inusuali può essere immessa direttamente senza problemi.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
it: Se si riscontrano problemi, provare ad utilizzare i caratteri speciali HTML. Ad esempio &amp;amp; per il carattere &amp;. Per una lista completa delle entità disponibili in HTML, puoi visitare la <a href="@html-entities">pagina delle entità</a>. Alcuni di questi caratteri sono:

en: No HTML tags allowed.
it: Nessun tag HTML consentito.

en: Filters content in preparation for display.
it: Filtra il contenuto durante la visualizzazione.

en: Image style name
it: Nome dello stile per le immagini

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
it: Il nome viene usato nelle URL delle immagini generate. Usare solo caratteri alfanumerici minuscoli, underscore (_), e trattini (-).

en: Select a new effect
it: Selezionare un nuovo effetto

en: Update style
it: Aggiorna lo stile

en: Select an effect to add.
it: Selezionare un effetto da aggiungere.

en: The image effect was successfully applied.
it: L'effetto immagine è stato applicato con successo.

en: Style name
it: Nome dello stile

en: Style %name was created.
it: Lo stile %name è stato creato.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
it: Utilizzare solo caratteri alfanumerici minuscoli, underscore (_), e trattini (-) per i nomi degli stili.

en: No replacement, just delete
it: Nessuna sostituzione, semplice eliminazione

en: Replacement style
it: Stile sostitutivo

en: Optionally select a style before deleting %style
it: Seleziona uno stile prima di eliminare %style (opzionale)

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
it: Se questo stile è in uso sul sito, è possibile selezionare un altro stile che lo sostituisca. Tutte le immagini generate per lo stile saranno eliminate in modo permanente.

en: Style %name was deleted.
it: Lo stile %name è stato eliminato.

en: Revert the %style style?
it: Ripristinare lo stile %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
it: Il ripristino di questo stile eliminerà tutte le impostazioni personalizzate ripristinando la configurazione di default fornita dal modulo @module.

en: Edit %label effect
it: Modifica l'effetto %label

en: Add %label effect
it: Aggiungi l'effetto %label

en: Update effect
it: Aggiorna l'effetto

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'effetto @effect dallo stile %style?

en: The image effect %name has been deleted.
it: L'effetto per immagini %name è stato eliminato.

en: !name must be a hexadecimal color value.
it: !name deve essere un valore esadecimale di un colore.

en: Width and height can not both be blank.
it: Larghezza e altezza non possono essere entrambe vuote.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
it: La porzione di immagine che sarà conservata durante il  ritaglio.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
it: Il colore di sfondo da utilizzare per le aree mancanti dell'immagine. Utilizzare codici esadecimali per il web (#FFFFFF per il bianco, #000000 per il nero). Lasciare vuoto per applicare uno sfondo trasparente alle immagini che lo supportano.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
it: Al momento non ci sono stili. <a href="!url">Aggiungi uno stile</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
it: Questo stile non contiene effetti. Aggiungi un effetto selezionando una delle opzioni seguenti.

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: Sample original image
it: Immagine campione originale

en: Sample modified image
it: Immagine campione modificata

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
it: Il ridimensionamento forza le dimensioni dell'immagine secondo i valori impostati. Questo può causare restringimento o allungamento sproporzionato delle immagini.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
it: La trasformazione in scala mantiene il rapporto delle dimensioni dell'immagine originale. Se viene impostata una sola dimensione, l'altra sarà calcolata di conseguenza.

en: Scale and crop
it: Scala e ritaglia

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
it: Il ritaglio rimuove porzioni dell'immagine in modo da portarla alle dimensioni desiderate.

en: Desaturate
it: Desatura

en: Desaturate converts an image to grayscale.
it: Desatura converte un'immagine in scala di grigi

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
it: La rotazione di un'immagine può aumentarne le dimensioni per raggiungere l'ampiezza della diagonale.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Ridimensionamento dell'immagine non riuscito con il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Trasformazione in scala dell'immagine non riuscita usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Ritaglio dell'immagine non riuscito usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Trasformazione in scala e ritaglio dell'immagine falliti usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Desaturazione dell'immagine non riuscita usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
it: Rotazione dell'immagine non riuscita usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
it: Questo campo memorizza l'ID di un file immagine come valore intero.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
it: Se nessuna immagine viene caricata, verrà mostrata questa immagine.

en: Enable <em>Alt</em> field
it: Abilita il campo <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
it: L'attributo alt può essere usato da motori di ricerca, screen reader (lettori dello schermo) e quando l'immagine non può essere caricata.

en: Enable <em>Title</em> field
it: Abilita il campo <em>Title</em>

en: Preview image style
it: Anteprima stile immagine

en: no preview
it: nessuna anteprima

en: The preview image will be shown while editing the content.
it: L'immagine di anteprima verrà visualizzata durante la modifica del contenuto.

en: Administer image styles
it: Amministra stili immagini

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
it: Crea e modifica gli stili per generare automaticamente immagini modificate (ad esempio miniature).

en: No defined styles
it: Nessuno stile definito

en: Image generation in progress. Try again shortly.
it: Generazione dell'immagine in corso. Riprova tra poco.

en: Error generating image.
it: Errore nella generazione dell'immagine.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
it: Impossibile generare l'immagine derivata nel percorso %path.

en: Failed to create style directory: %directory
it: Impossibile creare la directory per lo stile: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
it: Il file dell'immagine in cache %destination esiste già. Potrebbe dipendere da problemi con la configurazione di riscrittura URL.

en: Generate image style
it: Genera lo stile per le immagini

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
it: Configura gli stili che possono essere usati per ridimensionare o ritoccare le immagini durante la visualizzazione.

en: List the current image styles on the site.
it: Elenca gli stili immagine attualmente presenti sul sito

en: Add a new image style.
it: Aggiungi un nuovo stile immagine.

en: Configure an image style.
it: Configura uno stile per le immagini.

en: Delete an image style.
it: Elimina uno stile immagine

en: Revert style
it: Ripristina stile

en: Revert an image style.
it: Ripristina uno stile per le immagini.

en: Delete image effect
it: Elimina effetto immagine

en: Add image effect
it: Aggiungi effetto immagine

en: Add a new effect to a style.
it: Aggiungi un nuovo effetto ad uno stile.

en: Detection method
it: Metodo di rilevamento

en: Part of the URL that determines language
it: Parte dell'URL che determina la lingua

en: Request/session parameter
it: Parametro di richiesta/sessione

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
it: Nome del parametro di richiesta/sessione utilizzato per la selezione della lingua.

en: Filter translatable strings
it: Filtra le stringhe traducibili

en: Administer languages
it: Amministra lingue

en: Translate interface texts
it: Traduci testo interfaccia

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
it: Preferenza del metodo di rilevamento della lingua per il contenuto. Se esiste una versione del contenuto per la lingua rilevata, verrà mostrata invece di quella predefinita.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
it: Ordinamento dei metodi di rilevamento della lingua per l'interfaccia utente. Solo i testi per cui è disponibile una traduzione saranno mostrati nella lingua rilevata, per gli altri verrà mostrato il testo originale.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
it: Definisci la lingua corrente sulla base dell'URL (prefisso di percorso o nome dominio).

en: Determine the language from a request/session parameter.
it: Definisci la lingua corrente sulla base dei parametri di richiesta/sessione.

en: Follow the user's language preference.
it: Segui le preferenze degli utenti sulla lingua.

en: Determine the language from the browser's language settings.
it: Definisci la lingua corrente sulla base delle impostazioni del browser.

en: Language switcher (@type)
it: Selettore della lingua (@type)

en: Detection and selection
it: Rilevamento e selezione

en: URL language detection configuration
it: Configurazione del rilevamento automatico della lingua attraverso l'URL

en: Session language detection configuration
it: Configurazione del rilevamento automatico della lingua attraverso i dati di sessione

en: Localize
it: Localizza

[ctx: Long month name]
en: January
it: Gennaio

[ctx: Long month name]
en: February
it: Febbraio

[ctx: Long month name]
en: March
it: Marzo

[ctx: Long month name]
en: April
it: Aprile

[ctx: Long month name]
en: May
it: Maggio

[ctx: Long month name]
en: June
it: Giugno

[ctx: Long month name]
en: July
it: Luglio

[ctx: Long month name]
en: August
it: Agosto

[ctx: Long month name]
en: September
it: Settembre

[ctx: Long month name]
en: October
it: Ottobre

[ctx: Long month name]
en: November
it: Novembre

[ctx: Long month name]
en: December
it: Dicembre

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
it: Non ci sono ancora voci nel menu. <a href="@link">Aggiungi voce</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo collegamento.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
it: Le voci di menu non attivate non saranno visibili in alcun menu.

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: Parent link
it: Collegamento padre

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La massima profondità per un link e i suoi link figli è prefissata a !maxdepth. Alcune voci del menu potranno non essere disponibili come genitore poiché eccederebbero questo limite.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
it: Facoltativo. Nel menu, le voci più pesanti affonderanno e le più leggere verranno posizionate più vicino alla cima.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
it: Sei sicuro di voler eliminare la voce del menu personalizzata %item?

en: The menu link %title has been deleted.
it: Il link di menu %title è stato rimosso.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la voce %item ai valori predefiniti?

en: The menu link was reset to its default settings.
it: La voce del menu è stata ripristinata alle sue impostazioni predefinite.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
it: Il menu personalizzato %title e tutti i suoi collegamenti sono stati eliminati.

en: Deleted menu link %title.
it: La voce di menu %title è stata eliminata.

en: Administer menus and menu items
it: Amministra i menu e le voci dei menu

en: Provide a menu link
it: Fornisce una voce del menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
it: Le voci del menu con un peso minore vengono visualizzate prima delle voci con un peso maggiore.

en: Default parent item
it: Voce del menu genitore predefinita

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
it: Aggiungi nuovi menu al tuo sito, modifica i menu esistenti, rinomina e riorganizza le voci del menu.

en: Parent menu items
it: Voci del menu genitore

en: Reset menu link
it: Ripristina voce del menu

en: Delete menu link
it: Elimina voce del menu

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
it: Non ci sono tipi di contenuto disponibili. <a href="@link">Aggiungi un tipo di contenuto</a>.

en: Preview before submitting
it: Visualizza un'anteprima prima di salvare il contenuto

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
it: Questo testo verrà visualizzato in cima alla pagina durante la creazione o la modifica di contenuti di questo tipo.

en: Author username and publish date will be displayed.
it: Verranno visualizzati il nome utente dell'autore e la data di pubblicazione.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato nessun tipo di contenuto. Vai all pagina di <a href="@create-content">creazione dei tipi di contenuto</a> per creare un nuovo tipo di contenuto.

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: The unique ID of the content item, or "node".
it: L'ID univoco del contenuto, o "nodo".

en: The main body text of the node.
it: Il corpo principale del testo in un nodo.

en: The summary of the node's main body text.
it: Il riassunto del corpo principale del testo di un nodo.

en: Full content
it: Contenuto completo

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
it: Il contenuto di questa pagina è stato modificato da un altro utente oppure hai già salvato le modifiche inviando questo form. I cambiamenti apportati non possono essere salvati.

en: Administer content types
it: Amministra i tipi di contenuto

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
it: Attenzione: garantire esclusivamente agli utenti fidati; questo permesso ha implicazioni per la sicurezza del sito.

en: View published content
it: Visualizza contenuti pubblicati

en: Access the content overview page
it: Accede al riepilogo dei contenuti del sito

en: Bypass content access control
it: Aggira il controllo di accesso ai contenuti

en: View content revisions
it: Visualizza revisioni

en: Revert content revisions
it: Ripristina revisioni

en: Delete content revisions
it: Elimina revisioni

en: View own unpublished content
it: Visualizza i propri contenuti non pubblicati

en: Content is sticky at top of lists
it: Il contenuto è sempre in cima agli elenchi

en: Welcome to @site-name
it: Benvenuto su @site-name

en: Unpublish content
it: Rimuovere contenuto dalla pubblicazione

en: Make content sticky
it: Posizionamento del contenuto in testa agli elenchi

en: Make content unsticky
it: Rimuovere il contenuto dalla cima delle liste

en: Node Access Permissions
it: Permessi di accesso ai nodi

en: Don't display post information
it: Non mostrare le informazioni di pubblicazione

en: Administer URL aliases
it: Amministra gli alias URL

en: Create and edit URL aliases
it: Crea e modifica alias URL

en: The alias is already in use.
it: L'alias è già in uso.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
it: Specificare opzionalmente un URL alternativo da cui è possibile accedere a questo contenuto. Utilizzare un percorso relativo e non aggiungere lo "slash" finale o l'alias non funzionerà.

en: The active search modules have been changed.
it: I moduli di ricerca attivi sono stati modificati.

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: Administer search
it: Amministra la ricerca

en: Use search
it: Usa la ricerca

en: Use advanced search
it: Usa la ricerca avanzata

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
it: Configura le impostazioni di rilevanza per la ricerca ed altre opzioni di indicizzazione.

en: Value @value is TRUE.
it: Il valore @value è TRUE.

en: Value @value is FALSE.
it: Il valore @value è FALSE.

en: Value @value is NULL.
it: Il valore @value è NULL.

en: Value @value is not NULL.
it: Il valore @value non è NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
it: Il valore @first è uguale al valore @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
it: Il valore @first non è uguale al valore @second.

en: Value @first is identical to value @second.
it: Il valore @first è identico al valore @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
it: Il valore @first non è identico al valore @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
it: Il test non si è concluso a causa di un errore critico.

en: Link with label %label found.
it: Collegamento con etichetta %label trovato.

en: Link with label %label not found.
it: Collegamento con etichetta %label non trovato.

en: Link containing href %href found.
it: Trovato collegamento contenente l'attributo href %href.

en: No link containing href %href found.
it: Non sono stato trovati collegamenti contenenti l'attributo href %href.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
it: Collegamento %label (@url_target) cliccato da @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
it: L'opzione @option del campo @id è selezionata.

en: Option @option for field @id is not selected.
it: L'opzione @option del campo @id non è selezionata.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
it: Nelle impostazioni predefinite SimpleTest cancellerà i risultati dopo che sono stati visualizzati sulla pagina dei risultati; tuttavia, in alcuni casi può essere utile lasciare i risultati nel database. I risultati possono poi essere visualizzati alla pagina <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. L'ID di test può essere trovato nel database nella tabella simpletest, o monitorato quando si visualizzano i risultati per la prima volta. Da notare che alcuni moduli possono fornire ulteriori analisi o caratteristiche che richiedono di disattivare questa impostazione.

en: GSS negotiate
it: Negoziazione GSS

en: Any safe
it: Qualsiasi sicuro

en: Running tests
it: Esecuzione dei test

en: Administer tests
it: Amministra i test

en: The test run finished in @elapsed.
it: L'esecuzione del test è terminata in @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
it: Usa il pulsante <em>Pulisci ambiente</em> per pulire file e tabelle temporanee.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
it: La funzionalità di test richiede che le restrizioni PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> siano disattivate. Controlla la configurazione del tuo server web o contatta il tuo servizio di hosting.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
it: Il framework di test non può essere installato perché la libreria PHP <a href="@curl_url">cURL</a> non è disponibile.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
it: Il framework di test non può essere installato perché la l'estensione PHP <a href="@hash_url">hash</a> è disattivata.

en: PHP open_basedir restriction
it: Restrizioni open_basedir di PHP

en: Syslog facility
it: Risorsa syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
it: A seconda della configurazione del sistema, Syslog e altri strumenti di logging usano questo codice per identificare o filtrare messaggi nell'intero log di sistema.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
it: Non è stato possibile ruotare l'immagine %file poichè la funzione imagerotate() non è disponibile in questa installazione di PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
it: Non è stato possibile desaturare l'immagine %file poichè la funzione imagefilter() non è disponibile in questa installazione di PHP.

en: Screenshot for !theme theme
it: Screenshot del tema !theme

en: Settings for !theme theme
it: Impostazioni del tema !theme

en: Disable !theme theme
it: Disabilita il tema !theme

en: Set !theme as default theme
it: Imposta !theme come tema predefinito

en: Enable !theme theme
it: Abilita il tema !theme

en: Enable and set default
it: Abilita e imposta come predefinito

en: Enable !theme as default theme
it: Abilita e imposta come predefinito il tema !theme

en: default theme
it: tema predefinito

en: Use the administration theme when editing or creating content
it: Utilizza il tema di amministrazione in fase di creazione o modifica dei contenuti.

en: The %theme theme has been enabled.
it: Il tema %theme è stato attivato.

en: The %theme theme was not found.
it: Non è stato possibile trovare il tema %theme.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
it: %theme è il tema predefinito e non può essere disattivato.

en: The %theme theme has been disabled.
it: Il tema %theme è stato disattivato.

en: %theme is now the default theme.
it: %theme è ora il tema predefinito.

en: The logo could not be uploaded.
it: Il logo non può essere caricato.

en: The favicon could not be uploaded.
it: La favicon non può essere caricata.

en: The custom logo path is invalid.
it: Il percorso del logo personalizzato non è valido.

en: The custom favicon path is invalid.
it: Il percorso della favicon personalizzata non è valido.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
it: @module (<span class="admin-missing">incompatibile con</span> la versione @version)

en: Would you like to continue with the above?
it: Desideri continuare con quanto sopra?

en: How this is used depends on your site's theme.
it: Come questo sia utilizzato dipende dal tema del sito.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
it: Questa pagina viene mostrata quando l'accesso al documento richiesto è negato all'utente corrente. Lascia vuoto per mostrare una pagina "accesso negato" generica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
it: Questa pagina viene visualizzata quando nessun altro contenuto corrisponde al documento richiesto. Lascia vuoto per mostrare una pagina generica "pagina non trovata"

en: Errors and warnings
it: Errori e avvisi.

en: Clear all caches
it: Svuota tutte le cache

en: Bandwidth optimization
it: Ottimizzazione del traffico

en: Compress cached pages.
it: Comprimi le pagine incluse nella cache.

en: Public file system path
it: Percorso per i file pubblici

en: Private file system path
it: Percorso per i file privati

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
it: Un percorso del file system locale in cui vengono memorizzati i file temporanei. Questa cartella non dovrebbe essere accessibile attraverso il web.

en: Default download method
it: Metodo predefinito per il download

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
it: Questa impostazione è utilizzata come metodo di download preferito. L'uso dei file pubblici è più efficiente, ma non fornisce alcun controllo sugli acccessi.

en: Description of your site, included in each feed.
it: Descrizione del tuo sito, inclusa in ogni feed.

en: Time zones
it: Fusi orari

en: Users may set their own time zone.
it: Gli utenti possono impostare il proprio fuso orario.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
it: Ricorda agli utenti al momento del login se il loro fuso orario non è impostato.

en: Only applied if users may set their own time zone.
it: Applicabile solo se gli utenti possono impostare il proprio fuso orario.

en: Time zone for new users
it: Fuso orario per i nuovi utenti

en: Default time zone.
it: Fuso orario predefinito.

en: Empty time zone.
it: Fuso orario vuoto.

en: Users may set their own time zone at registration.
it: Gli utenti possono impostare il proprio fuso orario al momento della registrazione.

en: Put site into maintenance mode
it: Metti il sito in manutenzione

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
it: Vengono usati URL come <code>example.com/user</code> al posto di <code>example.com/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
it: Non esistono formati per la data personalizzati. <a href="@link">Aggiungi un formato per la data</a>.

en: Displayed as %date
it: Mostrato come %date

en: Save format
it: Salva il formato

en: Custom date format added.
it: Il formato personalizzato della data è stato aggiunto.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
it: Token per le impostazioni del sito e per altre informazioni globali.

en: Tokens related to times and dates.
it: Token relativi a date e ore.

en: Tokens related to uploaded files.
it: Token per i file caricati.

en: URL (brief)
it: URL (breve)

en: Time-since
it: Tempo-da

en: Raw timestamp
it: Timestamp non elaborato (UNIX, Raw)

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
it: Data in formato UNIX timestamp (%date)

en: Administer modules
it: Amministra moduli

en: Administer site configuration
it: Amministra la configurazione del sito

en: Administer themes
it: Amministra temi

en: Use the site in maintenance mode
it: Usa il sito quando è in manutenzione

en: View site reports
it: Visualizza i resoconti del sito

en: Public files
it: File pubblici

en: Temporary files
it: File temporanei

en: Update modules
it: Aggiornamento moduli

en: Update themes
it: Aggiorna temi

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
it: La tua password non è stata salvata nel database ed è usata unicamente per stabilire una connessione.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
it: Sarà creata una connessione tra il tuo server web e la macchina che ospita i file del server web. Nella maggioranza dei casi, sarà la stessa macchina e "localhost" è l'impostazione corretta.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
it: Configura le <a href="@user-edit">impostazioni del fuso orario per il tuo profilo</a>.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
it: La cartella %directory esiste ma non è scrivibile e non è stato possibile renderla scrivibile.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
it: Amministra i blocchi, i tipi di contenuto, i menu, ecc.

en: Enable theme
it: Attiva il tema

en: Disable theme
it: Disattiva il tema

en: Set default theme
it: Imposta il tema predefinito

en: Media tools.
it: Strumenti multimediali.

en: Tools related to web services.
it: Strumenti legati ai web service.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
it: Configura la descrizione del sito, il numero di elementi per ogni feed, e se i feed debbano essere titoli/anteprime/testo completo.

en: Development tools.
it: Strumenti di sviluppo.

en: Maintenance mode
it: Modalità di manutenzione

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
it: Mette il sito off-line per manutenzione o lo riporta on-line.

en: Logging and errors
it: Registro degli eventi ed errori

en: Regional and language
it: Impostazioni internazionali e lingue

en: Regional settings, localization and translation.
it: Impostazioni internazionali, localizzazione e traduzione.

en: Settings for the site's default time zone and country.
it: Impostazioni sul fuso orario e sul paese predefiniti del sito.

en: Edit date format
it: Modifica il formato della data

en: Allow users to edit a configured date format.
it: Permetti agli utenti di modificare un formato della data configurato.

en: General system related configuration.
it: Impostazioni generali di sistema.

en: Tools that enhance the user interface.
it: Strumenti che migliorano l'interfaccia utente.

en: Content authoring
it: Inserimento dei contenuti

en: Settings related to formatting and authoring content.
it: Impostazioni per la formattazione e l'inserimento dei contenuti.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
it: Per eseguire cron al di fuori del sito, visita <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
it: La tua configurazione è stata salvata.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
it: Nessun vocabolario disponibile. <a href="@link">Aggiungi vocabolario</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
it: Nessun termine disponibile. <a href="@link">Aggiungi termine</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Tokens related to taxonomy terms.
it: Simboli per i termini della tassonomia.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
it: Simboli per i vocabolari della tassonomia.

en: Administer vocabularies and terms
it: Amministra vocabolari e termini

en: Taxonomy term page
it: Pagina di un termine della tassonomia

en: Term reference
it: Riferimento termine

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
it: Questo campo salva un riferimento ad un termine della tassonomia.

en: Autocomplete term widget (tagging)
it: Widget di autocompletamento per i termini (tagging)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
it: Il vocabolario che fornisce le opzioni per questo campo.

en: Translate content
it: Traduci contenuto

en: There is already a translation in this language.
it: Esiste già una traduzione in questa lingua.

en: Installing updates
it: Installazione degli aggiornamenti in corso

en: Preparing to update your site
it: Preparazione all'aggiornamento del tuo sito in corso

en: Installing %project
it: Installazione di %project in corso

en: Preparing to install
it: Preparazione dell'installazione in corso

en: Error installing / updating
it: Errore durante l'installazione / aggiornamento

en: Installed %project_name successfully
it: %project_name installato con successo

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
it: L'aggiornamento è stato completato con successo. Il sito ora non è più in manutenzione.

en: Update was completed successfully.
it: Aggiornamento completato con successo.

en: Update failed! See the log below for more information.
it: Aggiornamento non riuscito! Leggi il log qui sotto per ulteriori informazioni.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
it: L'aggiornamento non è riuscito! Visualizza il log per ulteriori informazioni. Il sito è ancora in manutenzione.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
it: L'installazione è stata completata con successo. Il sito ora non è più in manutenzione.

en: Installation was completed successfully.
it: Installazione completata con uccesso.

en: Installation failed! See the log below for more information.
it: Installazione non riuscita! Leggi il log qui sotto per ulteriori informazioni.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
it: L'installazione non è riuscita. Visualizza il log qui sotto per ulteriori informazioni. Il sito è ancora in manutenzione.

en: Failed to get available update data.
it: Recupero delle informazioni sugli aggiornamenti disponibili non riuscito.

en: No available update data
it: Nessuna informazione sugli aggiornamenti disponibile

en: Checking available update data
it: Controllo aggiornamenti disponibili

en: Trying to check available update data ...
it: Tentativo di controllo delle informazioni sugli aggiornamenti in corso ...

en: Error checking available update data.
it: Errore durante il controllo delle informazioni sugli aggiornamenti.

en: Checking available update data ...
it: Controllo aggiornamenti disponibili ...

en: Checked available update data for %title.
it: Controllati aggiornamenti disponibili per %title.

en: Failed to check available update data for %title.
it: Controllo delle informazioni sugli aggiornamenti disponibili non riuscito per %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
it: Si è verificato un errore nel tentativo di ottenere dati sull'aggiornamento.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
it: Si è verificato un errore nel recupero delle informazioni sugli aggiornamenti. Riprova più tardi.

en: Manual updates required
it: Richiesti aggiornamenti manuali

en: You must select at least one project to update.
it: Devi selezionare almeno un progetto da aggiornare.

en: Downloading updates
it: Download degli aggiornamenti

en: Preparing to download selected updates
it: Preparazione al download degli aggiornamenti selezionati

en: Downloading updates failed:
it: Download degli aggiornamenti fallito:

en: Updates downloaded successfully.
it: Download degli aggiornamenti completato con successo.

en: Fatal error trying to download.
it: Errore critico in fase di download.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
it: Effettua il backup del database e del sito prima di continuare. <a href="@backup_url">Scopri come</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
it: Effettua gli aggiornamenti con il sito in manutenzione (fortemente consigliato)

en: Install from a URL
it: Installazione da un URL

en: For example: %url
it: Per esempio: %url

en: For example: %filename from your local computer
it: Per esempio: %filename dal tuo computer locale

en: Provided archive contains no files.
it: L'archivio fornito non contiene file.

en: Unable to determine %project name.
it: Impossibile stabilire il nome di %project.

en: %project is already installed.
it: %project è già installato.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
it: Impossibile estrarre %file, archivio non valido.

en: Downloading %project
it: Download di %project in corso

en: Failed to download %project from %url
it: Download di %project da %url fallito

en: Includes:
it: Include:

en: Enabled: %includes
it: Attivati: %includes

en: Disabled: %disabled
it: Disattivati: %disabled

en: Depends on: !basethemes
it: Dipende da: !basethemes

en: Required by: %subthemes
it: Richiesto da: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
it: Il tuo sito è attualmente configurato per inviare queste e-mail quando qualsiasi aggiornamento è disponibile. Per avere la notifica solo per aggiornamenti di sicurezza, vedi !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
it: Il tuo sito è attualmente configurato per l'invio di questi messaggi e-mail solo quando sono disponibili aggiornamenti di sicurezza. Per ricevere notifiche per qualunque aggiornamento disponibile, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
it: La versione installata di almeno uno dei tuoi moduli o temi non è più supportata. È vivamente raccomandato aggiornarli o disabilitarli. Visita la pagina del progetto per maggiori dettagli.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
it: Si è verificato un errore durante il controllo degli <a href="@update-report">aggiornamenti disponibili</a> per i tuoi moduli o temi.

en: Ready to update
it: Pronto per l'aggiornamento

en: Update manager
it: Gestore aggiornamenti

en: Registration and cancellation
it: Registrazione e cancellazione

en: Who can register accounts?
it: Chi può creare nuovi profili utente?

en: Administrators only
it: Solo amministratori

en: Visitors, but administrator approval is required
it: Tutti i visitatori del sito, ma è richiesta l'approvazione dell'amministratore

en: When cancelling a user account
it: Quando viene cancellato il profilo di un utente

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
it: Gli utenti con <a href="@permissions-url">permessi</a> per %select-cancel-method o %administer-users possono modificare il metodo predefinito.

en: Select method for cancelling account
it: Seleziona la modalità di cancellazione del profilo

en: Personalization
it: Personalizzazione

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
it: La cartella %directory non esiste o non ha i permessi di scrittura

en: Picture directory
it: Cartella per le immagini

en: Picture display style
it: Stile di visualizzazione delle immagini

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
it: Lo stile selezionato sarà utilizzato per la visualizzazione all'utente, l'immagine originale sarà conservata. Gli stili possono essere configurati nell'area di amministrazione <a href="!url">Stili immagine</a>.

en: Picture upload dimensions
it: Dimensioni (in pixel) delle immagini caricate

en: Picture upload file size
it: Dimensioni (in kb) delle immagini caricate

en: Welcome (new user created by administrator)
it: Benvenuto (nuovo utente creato dall'amministratore)

en: Welcome (awaiting approval)
it: Benvenuto (in attesa di approvazione)

en: Welcome (no approval required)
it: Benvenuto (nessuna approvazione richiesta)

en: Password recovery
it: Recupero password

en: Account activation
it: Attivazione profilo utente

en: Account cancellation confirmation
it: Conferma di eliminazione del profilo utente

en: Account canceled
it: Profilo utente annullato

en: Notify user when account is canceled.
it: Avverti l'utente quando il suo profilo viene cancellato.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
it: Il link di accesso su cui hai fatto clic non è valido.

en: When cancelling your account
it: Quando cancelli il tuo profilo

en: When cancelling the account
it: Quando cancelli il profilo

en: Are you sure you want to cancel your account?
it: Sei sicuro di voler eliminare il tuo profilo utente?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare il profilo utente %name?

en: Select the method to cancel the account above.
it: Scegli il metodo per cancellare il profilo.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
it: Il tuo profilo utente sarà bloccato e non sarai in grado di autenticarti. Tutti i tuoi contenuti rimarranno attribuiti al tuo nome utente.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
it: Il tuo profilo utente sarà bloccato e non sarai in grado di autenticarti. Tutti i tuoi contenuti saranno nascosti a chiunque, tranne gli amministratori.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
it: Il tuo profilo utente verrà rimosso e le informazioni del tuo profilo utente eliminate. Tutti i tuoi contenuti saranno assegnati a %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
it: Il tuo profilo utente verrà rimosso e le informazioni del tuo profilo utente eliminate. Anche tutti i tuoi contenuti saranno eliminati.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
it: Il link di cancellazione del profilo che è stato usato è scaduto. Si prega di richiederne uno nuovo utilizzando il form seguente.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
it: La richiesta di cancellazione è stata inviata a %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
it: Token relativi a singoli profili utente.

en: Tokens related to the currently logged in user.
it: Simboli relativi all'utente attualmente autenticato.

en: User module timezone form element.
it: Elemento il form fuso orario del modulo User.

en: Administer permissions
it: Amministra permessi

en: View user profiles
it: Visualizza profili utente

en: Change own username
it: Cambia il proprio nome utente

en: Cancel own user account
it: Cancella il proprio profilo

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
it: Nota: a seconda della configurazione delle <a href="@user-settings-url">impostazioni utente</a> i contenuti possono essere salvati, rimossi dalla pubblicazione, eliminati o trasferiti all'utente %anonymous.

en: Select method for cancelling own account
it: Scegliere un metodo per la cancellazione del proprio profilo

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
it: Gli spazi sono permessi; la punteggiatura non è ammessa ad eccezione di punti, trattini, apostrofi e underscore.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
it: La firma è troppo lunga: deve essere di un massimo di %max caratteri.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
it: Spiacente, troppi tentativi di accesso falliti dal tuo indirizzo IP. Il tuo indirizzo IP è momentaneamente bloccato. Riprova in seguito o <a href="@url">richiedi una nuova password</a>.

en: Cancelling account
it: Cancellazione profilo

en: Cancelling user account
it: Cancellazione del profilo dell'utente

en: %name has been disabled.
it: %name è stato disattivato.

en: The user account %name cannot be cancelled.
it: Il profilo utente %name non può essere eliminato.

en: When cancelling these accounts
it: Quando si eliminano questi profili utente

en: Cancel accounts
it: Elimina profili

en: Blocked user: %name %email.
it: Utente bloccato: %name %email.

en: Confirm account cancellation
it: Conferma cancellazione profilo utente

en: Minimal
it: Minimale

en: Start with only a few modules enabled.
it: Inizia con solo pochi moduli attivati.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Install with commonly used features pre-configured.
it: Installa con le caratteristiche comunemente usate pre-configurate.

en: Fluid width
it: Larghezza fluida

en: Image style
it: Stile immagine

en: Author textfield
it: Campo autore

en: A contact form with category %category already exists.
it: Esiste già un modulo di contatto con la  categoria %category.

en: Hello !recipient-name,
it: Ciao !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
it: Tentativo di creare un'istanza del campo @field_name nel bundle @bundle che ha già un istanza dello stesso campo.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
it: Field API per aggiungere campi ad entità come nodi e utenti.

en: Overview of fields on all entity types.
it: Panoramica dei campi di tutti i tipi di entità.

en: Collapse
it: Raggruppa

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
it: Il framework di test richiede la classe PHP DOMDocument. Controlla le impostazioni di configurazione alla pagina<a href="@link-phpinfo">PHP info</a>.

en: Error messages to display
it: Messaggi di errore da visualizzare

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
it: Si consiglia di non mostrare alcun errore nei siti in produzione.

en: Cannot open %file_path
it: Impossibile aprire %file_path

en: Term name textfield
it: Campo di testo per il nome del termine

en: Term description textarea
it: Area di testo per la descrizione del termine

en: Current password
it: Password corrente

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
it: La tua password corrente è mancante o errata; è necessario modificare la %name.

en: Configure user accounts.
it: Configura i profili utente.

en: %module module installed.
it: Modulo %module installato.

en: @node_type comment
it: commenti per @node_type

en: Edit comment %comment
it: Modifica il commento %comment

en: Administer text formats and filters
it: Amministra i formati del testo e i filtri

en: @type language detection
it: Rilevamento della lingua @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
it: Le stringhe nel file caricato sostituiscono quelle esistenti, le nuove stringhe vengono aggiunte. Le forme plurali vengono aggiornate.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
it: Le stringhe esistenti e le forme plurali vengono conservate, sono aggiunte solo le nuove stringhe.

en: User interface text
it: Testo dell'interfaccia utente

en: Use the detected interface language.
it: Per l'interfaccia usa la lingua rilevata.

en: @remote could not be saved to @path.
it: @remote non può essere salvato in @path.

en: Database support
it: Supporto database

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
it: theme() non dovrebbe essere chiamata prima del caricamento di tutti i moduli.

en: The date the comment was most recently updated.
it: La data del più recente aggiornamento del commento.

en: Comment posted: %subject.
it: Commento pubblicato: %subject.

en: On value
it: Valore on (acceso)

en: If left empty, "1" will be used.
it: Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il valore "1".

en: Off value
it: Valore off (spento)

en: If left empty, "0" will be used.
it: Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il valore "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
it: Questo campo è stato disattivato poiché non disponi dei permessi necessari per modificarlo.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
it: La libreria GD per PHP è abilitata ma è stata compilata senza il supporto per le funzioni usate dagli effetti di rotazione e desaturazione. La compilazione è stata probabilmente effettuata usando le librerie GD ufficiali reperibili all'indirizzo  http://www.libgd.org invece della libreria GD incorporata con PHP. Si dovrebbe ricompilare PHP usando la libreria GD incorporata. Vedere <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">il manuale PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
it: Effetti di rotazione e desaturazione della libreria GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
it: Visualizza, modifica ed elimina tutti i contenuti a prescindere da permessi esistenti.

en: The HTML ID %id is unique.
it: L'ID HTML %id è unico.

en: Syslog format
it: Formato syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
it: Specifica un formato per i record di syslog. Le variabili disponibili sono: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL di base del sito.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Timestamp Unix del record.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La categoria a cui appartiene il messaggio.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'indirizzo IP dell'utente che attiva il messaggio.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI richiesto.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Referer HTTP quando disponibile.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utente.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un link da associare al messaggio.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Il messaggio da registrare nel log.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
it: Le risorse esterne possono essere ottimizzate automaticamente, possono ridurre sia la dimensione che il numero di richieste effettuate al sito.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
it: Una data in formato 'tempo-da'. (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
it: Si è verificato l'errore HTTP @errorcode mentre si tentava di recuperare @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
it: Una traduzione di %title in %language esiste già, verrà creato un nuovo %type invece che una traduzione.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
it: Pagine in cache per gli utenti anonimi

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Triptych first
it: Primo elemento del trittico

en: Triptych last
it: Ultimo elemento del trittico

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
it: %field può contenere solo caratteri a-z, underscore o trattini.

en: %field cannot contain any markup.
it: %field non può contenere alcun markup.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
it: Nessun alias URL disponibile. <a href="@link">Aggiungi un alias URL</a>.

en: Expiration of cached pages
it: Scadenza delle pagine in cache

en: Administer software updates
it: Amministra aggiornamenti software

en: @required_name (Missing)
it: @required_name (Mancante)

en: @required_name (Version @compatibility required)
it: @required_name (richiesta versione @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
it: @name richiede almeno PHP @version.

en: Unresolved dependency
it: Dipendenza irrisolta

en: @name requires this module.
it: @name richiede questo modulo.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
it: @name richiede questo modulo e versione. Attualmente si sta utilizzando @required_name versione @version

en: Site details
it: Dettagli del sito

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Can't handle more than one field storage engine
it: Non si supporta più di un sistema di archiviazione campi

en: Field storage engine not found.
it: Motore di archiviazione files non trovato

en: For this query an entity type must be specified.
it: Per questa query è necessario specificare un tipo di entity.

en: Entity %entity has no base table.
it: L'entità %entity non ha una tabella di base.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
it: Impossibile stabilire come ordinare su @key per @entity_type

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
it: Il prefisso per le tabelle del database specificato, %prefix, non è valido. Un prefisso per le tabelle può contenere unicamente caratteri alfanumerici, punti o underscore.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
it: Riordina le righe utilizzando il peso numerico invece del trascinamento.

en: Show row weights
it: Visualizza i pesi delle righe

en: Hide row weights
it: Nascondi i pesi delle righe

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
it: Tentativo di eliminare un campo @field_name che ha ancora delle istanze.

en: %name: the value may be no less than %min.
it: %name: il valore non può essere inferiore a %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
it: %name: il valore non può essere maggiore di %max.

en: No fields have been defined yet.
it: Nessun campo è stato ancora definito.

en: Weight for new field
it: Peso del nuovo campo

en: Weight for added field
it: Peso del campo aggiunto

en: User interface for the Field API.
it: Interfaccia utente per la Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Delete an existing effect from a style.
it: Elimina un effetto esistente da uno stile.

en: Node module element
it: Elemento del modulo Node

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
it: Testo atteso trovato in @field del messaggio e-mail: "@expected".

en: not yet assigned
it: non ancora assegnato

en: not yet created
it: non ancora creato

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: The URL of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del profilo.

en: Comment display
it: Visualizzazione dei commenti

en: New field name
it: Nome del nuovo campo

en: Error opening socket @socket
it: Errore nell'aperura del socket @socket

en: delivery callback not found
it: callback di consegna non trovata

en: callback %callback not found: %q.
it: il callback %callback non è stato trovato: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
it: Il file %file (%realpath) non può essere copiato poiché non esiste.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
it: Non è stato possibile copiare %file alla destinazione %destination

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
it: Non è stato possibile salvare i dati poiché la destinazione %destination non è valida.  Questo può avvenire a causa di un uso scorretto della funzione file_save_data() o di uno stream wrapper mancante.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
it: Il numero massimo di messaggi da tenere nel log. Richiede l'<a href="@cron">esecuzione di cron</a>.

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
it: Definire una stringa da porre come suffisso al valore, come ' m', ' kb/s'. Lasciare vuoto se non si desidera nessun suffisso. Separare i valori singolari e plurali tramite una pipe ('pound|pounds').

en: Thousand marker
it: Separatore delle migliaia

en: Display prefix and suffix.
it: Mostra prefisso e suffisso.

en: Display with prefix and suffix.
it: Mostra con prefisso e suffisso.

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: No field is displayed.
it: Nessun campo visualizzato.

en: No field is hidden.
it: Nessun campo nascosto.

en: Format settings:
it: Impostazioni formato:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
it: Il file utilizzato nel campo !name non ha riferimenti.

en: Missing text format: %format.
it: Formato del testo mancante: %format

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Linked to file
it: Collegata al file

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: Your default search module is not selected as an active module.
it: Il modulo di ricerca predefinito non è tra quelli attivi.

en: Search is currently disabled.
it: La ricerca è attualmente disattivata.

en: Syslog identity
it: Identità Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
it: Stringa che verrà aggiunta in testa ad ogni messaggio inviato a Syslog. Se si gestiscono più siti che inviano i log allo stesso file Syslog, aggiungere un identificativo univoco per ogni sito aiuta a distinguerli durante la consultazione.

en: Error pages
it: Pagine di errore

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '%path' non è valido oppure non sei abilitato all'accesso.

en: Last run: %cron-last ago.
it: Ultima esecuzione: %cron-last fa.

en: Run cron every
it: Esegui cron ogni

en: Manage automatic site maintenance tasks.
it: Gestisci le operazioni automatiche di manutenzione del sito.

en: Weight for added term
it: Peso per il termine aggiunto

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
it: Sottocartella nella cartella di caricamento dei file dove le immagini verranno archiviate

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
it: Le immagini più grandi verranno rimpicciolite a queste dimensioni.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
it: La dimensione massima del file per le immagini caricate. Le dimensioni massime sono generalmente limitate solo dalle impostazioni di PHP; le immagini vengono automaticamente ridimensionate secondo i parametri specificati sopra.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
it: Il tuo volto virtuale o ritratto. Le immagini con dimensioni superiori a @dimensions pixel saranno ridimensionate.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
it: Profilo minimale per eseguire test. Include solo i moduli assolutamente necessari.

en: The settings file is writable.
it: Il file delle impostazioni è scrivibile.

en: Invalid merge query: no conditions
it: Query di fusione non valida: nessuna condizione

en: Post comments
it: Pubblica commenti

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
it: Sei sicuro di voler disattivare il formato del testo %format?

en: Disabled text format %format.
it: Formato del testo %format disattivato.

en: Disable text format
it: Disattiva il formato del testo

en: Current URL is @url.
it: L'URL corrente è @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
it: Il titolo della pagina @actual è uguale a @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
it: Il titolo della pagina @actual non è uguale a @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
it: Risposta HTTP inattesa !code, effettiva !curl_code

en: Configure @module permissions
it: Configura i permessi del modulo @module

en: Administer settings.
it: Gestisci impostazioni.

en: View reports, updates, and errors.
it: Visualizza resoconti, aggiornamenti ed errori.

en: Nothing
it: Niente

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
it: %type: !message in %function (linea %line di %file).

en: Update @title
it: Aggiorna @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
it: Il nome ad uso interno deve essere univoco.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
it: Il nome ad uso interno può contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
it: Il nome ad uso interno è già utilizzato. Deve invece essere univoco.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Parent for @title
it: Genitore per @title

en: New field label
it: Etichetta del nuovo campo

en: Parent for new field
it: Genitore per il nuovo campo

en: Type of new field
it: Tipo del nuovo campo

en: Widget for new field
it: Widget per il nuovo campo

en: Existing field label
it: Etichetta esistente del campo

en: Parent for existing field
it: Genitore di un campo esistente

en: Existing field to share
it: Campo esistente da condividere

en: Widget for existing field
it: Widget per un campo esistente

en: Label display for @title
it: Etichetta visibile all'utente per @title

en: Formatter for @title
it: Formatter per @title

en: Parents for @title
it: Genitori di @title

en: Visibility for @title
it: Visibilità per @title

en: Weight for new file
it: Peso per il nuovo file

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Weight for new effect
it: Peso per il nuovo effetto

en: Enable @title menu link
it: Attiva la voce del menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
it: Un nome univoco da usare nella costruzione dell'URL per il menu. Deve contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
it: La versione %version del database è inferiore alla versione richiesta: %minimum_version.

en: URL fallback
it: URL di ripiego

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
it: Usa la lingua già rilevata per gli URL se non ne vengono rilevate altri.

en: %type_name: Create new content
it: %type_name: Crea nuovo contenuto

en: %type_name: Edit own content
it: %type_name: Modifica i propri contenuti

en: %type_name: Edit any content
it: %type_name: Modifica tutti i contenuti

en: %type_name: Delete own content
it: %type_name: Elimina i propri contenuti

en: %type_name: Delete any content
it: %type_name: Elimina qualsiasi contenuto

en: Next steps
it: Passaggi successivi

en: @driver_name settings
it: impostazioni @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
it: MySQL, MariaDB o equivalente

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: No fields are present yet.
it: Non sono ancora presenti dei campi.

[ctx: Font weight]
en: Strong
it: Grassetto

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
it: Leggi tutto<span class="element-invisible"> su @title</span>

en: Uninstall @module module
it: Disinstalla il modulo @module

en: Aggregate and compress CSS files.
it: Aggrega e comprimi i file CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
it: Aggrega i file JavaScript.

en: Enable newly added modules
it: Attiva i moduli aggiunti di recente

en: Enable newly added themes
it: Attiva i temi aggiunti di recente

en: View the administration theme
it: Visualizza il tema di amministrazione

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
it: Utilizzato solo quando il sito è configurato per l'utilizzo di un tema di amministrazione separato, alla pagina <a href="@appearance-url">Aspetto</a>

en: Release notes for @project_title
it: Note di rilascio per @project_title

en: The role settings have been updated.
it: Le impostazioni del ruolo sono state aggiornate.

en: Display on user registration form.
it: Mostra nel form di registrazione utente.

en: This is compulsory for 'required' fields.
it: Obbligatorio per i campi 'richiesto'.

en: Use field label instead of the "On value" as label
it: Usa l'etichetta del campo invece del valore «on» come etichetta

en: List (integer)
it: Elenco (intero)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
it: Questo campo memorizza numeri interi a partire da una lista di coppie 'valore=> etichetta'; ad esempio 'Durata in giorni': 1 => 1 giorno, 7 => 1 settimana, 31 => 1 mese.

en: List (float)
it: Elenco (virgola mobile)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
it: Questo campo memorizza valori di a virgola mobile a partire da una lista di coppie 'valore=> etichetta'; ad esempio 'Frazione': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
it: Questo campo memorizza stringhe di testo a partire da una lista di coppie 'valore=> etichetta'; ad esempio 'Province italiane': TO => Torino, NA => Napoli, RM => Roma.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
it: L'etichetta è opzionale: se una riga contiene un singolo numero, verrà utilizzato sia come chiave che come etichetta.

en: Allowed values list: invalid input.
it: Elenco di valori consentiti: inserimento non valido.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
it: Elenco di valori consentiti: alcuni valori sono stati rimossi mentre erano ancora in uso.

en: Unable to parse info file: %info_file.
it: Non è possibile analizzare il file info: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
it: L'attributo 'name' non è definito nel file info (%info_file)

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
it: L'ambiente (framework) di test richiede che il limite di memoria disponibile per PHP sia impostato almeno a %memory_minimum_limit. Il valore attuale è %memory_limit. <a href="@url">Segui queste istruzioni per continuare</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
it: %archive_file non contiene alcun file .info.

en: Administer content and comments.
it: Amministra contenuto e commenti.

en: Comment fields
it: Campi dei commenti

en: RSS category
it: Categoria RSS

en: Administer fields
it: Amministra i campi

en: Changes to the style have been saved.
it: Le modifiche allo stile sono state salvate.

en: (Machine name: @type)
it: (nome ad uso interno: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
it: Il nome ad uso interno non può essere "add" oppure "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
it: La query è impostata per controllo accesso ai contenuti ma manca il campo nid. Aggiungere allo schema una foreign key verso node.nid per correggere.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
it: La query di elenco contenuti usa @fallback come tabella di base in una query impostata per controllo accesso ai contenuti. Ciò potrebbe essere insicuro, e potrebbe addirittura non funzionare. Specificare nello schema le necessarie foreign key verso node.nid

en: Unknown field: @field_name
it: Campo sconosciuto: @field_name

en: Enabled modules: %modules
it: Moduli abilitati: %modules

en: Sint Maarten
it: Sint Maarteen

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
it: Proprietà bundle mancante in entità di tipo @entity_type

en: Fields type(s) in use
it: Tipi di campo in uso

en: Fields pending deletion
it: Campi in attesa di essere eliminati

en: The requested page "@path" could not be found.
it: La pagina richiesta "@path" non è stata trovata.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
it: L'icona di caricamento non visualizza lo stato del caricamento ma occupa meno spazio. La barra di avanzamento è utile per monitorare il caricamento di file di grandi dimensioni.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
it: Lasciare vuoti per eliminare sia il nome utente esistente che la password.

en: To change the password, enter the new password here.
it: Per cambiare password, inserire qui quella nuova.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
it: Le credenziali di autenticazione HTTP devono prevedere uno username in aggiunta alla password.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
it: Cron si occupa di eseguire attività periodiche come il controllo degli aggiornamenti disponibili e l'indicizzazione dei contenuti per la ricerca.

en: The clean URL test passed.
it: Passato il controllo sugli URL semplificati.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
it: Gli URL semplificati sono abilitati, ma il test per verificarne la funzionalità è fallito. Disabilitare gli URL semplificati agendo sul riquadro sottostante.

en: The clean URL test failed.
it: Fallito il controllo sugli URL semplificati.

en: User name and password
it: Nome utente e password

en: User module account form elements.
it: Elementi del form account del modulo user.

en: There was a problem creating field %label: !message
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
it: La ricerca contiene troppe espressioni AND/OR. La ricerca procederà usando soltanto i primi @count termini specificati.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
it: Il test non può essere eseguito perché non è stato impostato correttamente.

en: Found field with name @name
it: Trovato campo denominato @name

en: Found field with name @name and value @value
it: Trovato campo denominato @name contenente il valore @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
it: Non è possibile cambiare i valori dei codici (key) per un campo di tipo lista in cui sono già stati inseriti dati.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
it: Un nome ad uso interno composto esclusivamente da lettere, numeri e underscore (_).

en: The %style style has been reverted to its defaults.
it: Lo stile %style è stato riportato allo stato predefinito.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
it: Se non viene caricata un'immagine, durante la visualizzazione verrà mostrata questa immagine invece dell'immagine predefinita del campo.

en: Taxonomy field @field_name not found.
it: Il campo tassonomia @field non esiste.

en: Public files directory
it: Cartella file pubblici

en: Temporary files directory
it: Cartella file temporanei

en: Private files directory
it: Cartella file privati

en: Subscribe to !feed-title
it: Abbonamento a !feed-title

en: Table @name already exists.
it: La tabella @name esiste già.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
it: Non è possibile rinominare @table in @table_new: la tabella @table non esiste.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
it: Non è possibile rinominare @table in @table_new: la tabella @table_new esiste già.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
it: Non è possibile aggiungere il campo @table.@field: la tabella non esiste.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
it: Non è possibile aggiungere il campo @table.@field: il campo esiste già.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
it: Non è possibile impostare il valore predefinito del campo @table.@field: il campo non esiste.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
it: Non è possibile togliere il valore predefinito del campo @table.@field: il campo non esiste.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
it: Non è possibile aggiungere la chiave primaria alla tabella @table: la tabella non esiste.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
it: Non è possibile aggiungere la chiave primaria alla tabella @table: la chiave primaria esiste gia.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
it: Non è possibile aggiungere la chiave unica  @name alla tabella @table: la tabella non esiste.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
it: Non è possibile aggiungere la chiave unica  @name alla tabella @table: la chiave unica esiste già.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
it: Non è possibile aggiungere l'indice @name alla tabella @table: la tabella non esiste.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
it: Non è possibile aggiungere l'indice @name alla tabella @table: l'indice esiste già.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
it: Non è possibile cambiare la definizione del campo @table.@name: il campo non esiste.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
it: Non è possibile rinominare il campo da @table.@name a @name_new: il campo target esiste già.

en: No book content available.
it: Nessun contenuto del libro disponibile.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
it: Tipi di campo attualmente in uso - vedere <a href="@fields-page">Elenco campi</a>

en: logged in users only
it: solo utenti autenticati

en: South Sudan
it: Sud Sudan

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
it: Ottieni una vista generale di <a href="@url">tutto il contenuto</a>.

en: Caribbean Netherlands
it: Caraibi Olandesi

en: Not fully protected
it: Non completamente protetto

en: The response failed verification so will not be processed.
it: La risposta non ha superato la verifica, quindi non verrà elaborata.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
it: L'URL di callback non è locale o non è affidabile: !url

en: CustomMessage: !customMessage
it: Messaggio personalizzato: !customMessage

en: Public local files served by the webserver
it: File pubblici locali gestiti dal server

en: Temporary local files for upload and previews
it: File locali temporanei per il caricamento e le anteprime

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Display the content with standard node view.
it: Visualizza i contenuti con una vista standard di tipo nodo.

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: User account ID from URL
it: ID del profilo utente dall'URL

en: User account ID from logged in person
it: ID del profilo utente della persona autenticata

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Embed
it: Integra

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
it: Fornisce una visualizzazione che può essere inclusa utilizzando le api di views.

en: Empty display extender
it: Estensione della visualizzazione vuoto

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: HTML list
it: Elenco HTML

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Grid
it: Griglia

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Fields
it: Campi

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Display fields as RSS items.
it: Visualizza i campi come voci RSS.

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Raw value from URL
it: Valori grezzi estratti dall'URL

en: Numeric
it: Numerico

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: SQL Query
it: Query SQL

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: Basic exposed form
it: Form esposti di base

en: Input required
it: Inserimento richiesto

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
it: Un form esposto che produce una vista solo se il form contiene input da parte dell'utente.

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display all items that this view might find
it: Visualizza tutte le voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Display a limited number items that this view might find.
it: Visualizza un numero limitato di voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Paged output, full pager
it: Risultati paginati, paginatore completo

en: Full
it: Completo

en: Paged output, mini pager
it: Risultati paginati, paginatore ridotto

en: Use the mini pager output.
it: Usa il paginatore ridotto

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Step !current of !total
it: Passo !current di !total

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
it: Registra una data nel database come un campo datetime, raccomandato per data/ora complete che possono aver bisogno di conversione del fuso orario.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
it: Memorizza una data nel database come 'data ISO', formato raccomandato per date storiche o incomplete.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
it: Salva una data nel database come timestamp, formato deprecato per supportare i dati legacy.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
it: Memorizza un titolo, href e degli attributi nel database per costruire un link.

en: Number (integer)
it: Numero (intero)

en: Number (decimal)
it: Numero (decimale)

en: Number (float)
it: Numero (a virgola mobile)

en: Text (short)
it: Testo (breve)

en: Text (long)
it: Testo (lungo)

en: Text (long with summary)
it: Testo (lungo con riassunto)

en: Pop-up calendar
it: Calendario a scomparsa

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Plain
it: Semplice

en: Display the email address as a mailto link.
it: Visualizza gli indirizzi email come link mailto.

en: Email plain text
it: Testo semplice dell'email

en: Display the email address as plain text.
it: Visualizza l'indirizzo email come testo semplice.

en: Title, as link (default)
it: Titolo, come link (predefinito)

en: Title, as plain text
it: Titolo, come testo semplice

en: URL, as link
it: URL, come link

en: URL, as plain text
it: URL, come testo semplice

en: URL, absolute
it: URL, assoluto

en: Domain, as link
it: Dominio, come link

en: Short, as link with title "Link"
it: Breve, come link con titolo "Link"

en: Label, as link with label as title
it: Etichetta, come link con l'etichetta come titolo

en: Separate title and URL
it: Titolo e URL separate

en: more
it: altro

en: fields
it: campi

en: field
it: campo

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: contextual filters
it: filtri contestuali

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale

en: contextual filter
it: filtro contestuale

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: filter criteria
it: criteri del filtro

en: Filter criterion
it: Criterio del filtro

en: filter criterion
it: criterio del filtro

en: Relationships
it: Relazioni

en: relationships
it: relazioni

en: Relationship
it: Relazione

en: header
it: intestazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: no results behavior
it: comportamento in assenza di risultati

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Mail
it: Email

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: Email dell'utente che ha scritto il commento. Non conterrà nessun valore se l'autore è un utente registrato.

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Date and time of when the comment was created.
it: La data e l'ora di creazione del commento.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Created month
it: Creato mese

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Created day
it: Creato giorno

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: The language the comment is in.
it: La lingua del commento.

en: Updated date
it: Data modifica

en: Date and time of when the comment was last updated.
it: La data e l'ora dell'ultimo aggiornamento al commento.

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Approved
it: Approvato

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
it: Se il commento è approvato (o tuttora nella coda di moderazione).

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Approved comment
it: Commento approvato

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Edit link
it: Link modifica

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: Approve link
it: Approva il link

en: Provide a simple link to approve the comment.
it: Fornisce un link per approvare il commento.

en: Reply-to link
it: Link per la risposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Depth
it: Profondità

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Thread
it: Argomento

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
it: L'ID del contenuto a cui questo commento risponde.

en: The content to which the comment is a reply to.
it: Il contenuto di cui il commento è risposta.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
it: Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione commento: autore

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: author
it: autore

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: Last comment CID
it: Il CID dell'ultimo commento

en: Display the last comment of a node
it: Visualizza l'ultimo commento di un nodo

en: Last Comment
it: Ultimo commento

en: The last comment of a node.
it: L'ultimo commento di un nodo.

en: Last comment uid
it: Uid dell'ultimo commento

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
it: L'ID dell'autore dell'ultimo commento su un contenuto.

en: Bulk operations
it: Operazioni di massa

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: @group (historical data)
it: @group (storico dei dati)

en: @group (historical data): @field
it: @group (dati storici): @field

en: - No value -
it: - Nessun valore -

en: image from !field_name
it: immagine da !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
it: Delta - Appare in: @bundles.

en: term from !field_name
it: termine da !field_name

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: Extension
it: Estensione

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
it: Contenuto che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del contenuto.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
it: Un file che è associato con questo contenuto, solitamente perché è in un campo del contenuto.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
it: Un utente che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo dell'utente.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
it: Un file che è associato con questo utente, solitamente perché è in un campo dell'utente.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
it: Un commento che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del commento.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
it: Un file associato è a questo commento, solitamente perché è in un campo nel commento.

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
it: Un termine di tassonomia che è associato a questo file, solitamente perché questo file è in un campo del termine.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
it: Un file che è associato a questo termine della tassonomia, solitamente perché è in un campo del termine.

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un vocabolario della tassonomia che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del vocabolario della tassonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un file associato con questo vocabolario della tassonomia, tipicamente perché si caricato in un campo personalizzato del vocabolario stesso.

en: Module
it: Modulo

en: The module managing this file relationship.
it: Il modulo che gestisce questa relazione sui file.

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: The type of entity that is related to the file.
it: Il tipo di entità che è collegata al file.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: The ID of the entity that is related to the file.
it: L'id dell'entità in relazione al file.

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: The number of times the file is used by this entity.
it: Il numero di volte che il file è utilizzato da questa entità.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: Source
it: Sorgente

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: Translation
it: Traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Plural
it: Plurale

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: The content title.
it: Il titolo del contenuto

en: The date the content was posted.
it: La data in cui il contenuto è stato inserito.

en: The date the content was last updated.
it: La data dell'ultimo aggiornamento del contenuto.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di contenuto (per esempio, "articolo del blog", " post del forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
it: Esclude i contenuti non ancora pubblicati nel caso in cui l'utente attuale non li possa visualizzare.

en: Promoted
it: Promosso

en: Not promoted
it: Non promosso

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Whether or not the content is sticky.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no.

en: Not sticky
it: Non sempre in cima

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no. Per elencare per primi i contenuti sempre in cima, impostare questa opzione come discendente.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.

en: Created date
it: Data creazione

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
it: L'utente autore del contenuto. Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione contenuto: autore

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: All nodes where a certain user has a revision
it: Tutti i nodi di cui un determinato utente ha creato una revisione

en: Content revision
it: Revisione del contenuto

en: Content revision is a history of changes to content.
it: La revisione di un contenuto è la cronologia dei cambiamenti al contenuto.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un contenuto all'utente che ne ha creato la revisione.

en: revision user
it: utente revisione

en: The revision NID of the content revision.
it: Il revision NID della revisione del contenuto.

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: The revision ID of the content revision.
it: L'ID della revisione del contenuto.

en: Log message
it: Messaggio di log

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
it: Fornisce un link per eliminare la revisione del contenuto.

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: Access
it: Accesso

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
it: Filtra i contenuti tramite l'accesso alle viste. <strong>Non è necessario se stai utilizzando node come tua tabella base.</strong>

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: URL redirects
it: Redirezione URL

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Source URL
it: Sorgente dell'URL

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: The destination URL
it: L'URL destinazione

en: Clicks
it: Clic

en: Last accessed date
it: Data dell'ultimo accesso

en: Score
it: Punteggio

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
it: Moduli/Temi/Motori di Temi nel codebase del sito.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.

en: Term
it: Termine

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: The tid of a taxonomy term.
it: L'identificativo tid di un termine di tassonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
it: Termine di tassonomia scelto dall'autocompletamento o dal widget "selezione".

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: The taxonomy term name.
it: Il nome del termine di tassonomia.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: Vocabulary label
it: Etichetta del vocabolario

en: Term edit link
it: Link di modifica termine

en: Provide a simple link to edit the term.
it: Fornisce un link per modificare il termine.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Has taxonomy term ID
it: Ha un termine di tassonomia identificato tramite ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
it: Visualizza il contenuto se ha i termini di tassonomia selezionati.

en: Has taxonomy term
it: Ha un termine di tassonomia

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
it: Filtra i risultati dei "Taxonomy: Term" a seconda del pid del genitore.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: The user account ID.
it: L'identificativo del profilo utente.

en: Content authored
it: Contenuto dell'autore

en: nodes
it: nodi

en: The user account ID
it: L'identificativo del profilo utente

en: Current
it: Corrente

en: The username for the user account or author.
it: Il nome del profilo utente o autore.

en: Name (raw)
it: Nome (grezzo)

en: The language for the user account.
it: La lingua per il profilo utente.

en: The user account picture, if allowed.
it: L'immagine del profilo utente, se permessa.

en: Has avatar
it: Ha un avatar

en: Provide a simple link to the user account.
it: Fornisci un collegamento al profilo utente.

en: The user account's last access date.
it: La data dell'ultimo accesso del profilo utente.

en: The user account's last login date.
it: La data dell'ultimo login del profilo utente.

en: Whether a user account is active or blocked.
it: Profilo utente attivo o bloccato.

en: The user account's signature.
it: La firma del profilo utente.

en: Data
it: Dati

en: No role
it: Nessun ruolo

en: The user account permissions.
it: I permessi del profilo utente.

en: Global
it: Globale

en: Random
it: Casuale

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
it: Permette ad un valore del filtro contestuale di essere ignorato. La query non verrà modificata dal valore del filtro contestuale. Può essere utilizzata quando il valore del filtro contestuale proviene dall'URL e una parte dell'URL deve essere ignorata.

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Text area
it: Area di testo

en: Unfiltered text
it: Testo non filtrato

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
it: Aggiunge un markup o un testo personalizzato senza restrizioni. E' simile al campo testo personalizzato.

en: View area
it: Area della vista

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: Result summary
it: Riassunto del risultato

en: Shows result summary, for example the items per page.
it: Mostra il riassunto del risultato, per esempio gli elementi per pagina.

en: Contextual Links
it: Link contestuali

en: Display fields in a contextual links menu.
it: Mostra i campi in un menu di link contestuali.

en: Combine fields filter
it: Combina filtri dei campi

en: Dropbutton
it: Casella a discesa

en: Display fields in a dropbutton.
it: Mostra i campi in una casella a discesa.

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Fields comparison
it: Confronto campi

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
it: Usa il confronto campi per filtrare i risultati della vista.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Comments of the node
it: Commenti del contenuto

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
it: Collega tutti i commenti al contenuto. Genererà 1 record duplicato per ogni commento. Normalmente, se serve questa relazione, conviene creare una view basata sui commenti.

en: @entity using @field
it: @entity che usa @field

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta all'immagine.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
it: Collega tutte le @entity in cui @field contiene il termine.

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Taxonomy terms on node
it: Termini di tassonomia nel contenuto

en: term
it: termine

en: All taxonomy terms
it: Tutti i termini di tassonomia

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
it: Visualizza il contenuto se tra i suoi termini di tassonomia sono presenti i termini selezionati, o discendenti di quelli selezionati. A causa della maggiore complessità, la versione che include anche i discendenti presenta meno opzioni rispetto a quelle che non li includono.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
it: Ha un termine di tassonomia (o uno dei suoi figli) identificato dall'ID

en: Has taxonomy terms (with depth)
it: Ha termini di tassonomia (o loro figli)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
it: Ha un termine di tassonomia identificato dall'ID o uno dei suoi figli con profondità massima

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
it: Consente di modificare la "profondità" per un filtro Tassonomia: ID Termine (con profondità) per mezzo del valore di un filtro contestuale aggiuntivo.

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Count DISTINCT
it: Usa DISTINCT per contare

en: Sum
it: Somma

en: Average
it: Media

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Spento

en: New password
it: Nuova password

en: Confirm new password
it: Confirma la nuova password

en: Password strength:
it: Livello di sicurezza della password:

en: Passwords match:
it: Corrispondenza password:

en: fair
it: sufficiente

en: good
it: buona

en: excellent
it: eccellente

en: The default content for this page. <strong>This block may be required for this page to work properly.</strong>
it: Il contenuto predefinito per questa pagina. <strong>Questo blocco potrebbe essere necessario per far funzionare correttamente la pagina.</strong>

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Powered by Backdrop
it: Realizzato con Backdrop

en: Custom block
it: Blocco personalizzato

en: Backdrop CMS update status
it: Stato degli aggiornamenti di Backdrop CMS

en: System (English)
it: Sistema (Inglese)

en: User interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia utente

en: Select and configure themes.
it: Seleziona e configura i temi.

en: Administration tools.
it: Strumenti di amministrazione.

en: Metadata
it: Metadati

en: Date and time formats
it: Formati di data e ora

en: Install or uninstall modules.
it: Installa o rimuovi moduli.

en: Main content
it: Contenuto principale

en: Install new themes
it: Installa nuovi temi

en: List themes
it: Elenca i temi

en: Administration bar
it: Barra di amministrazione

en: Text editors and formats
it: Editor e formati di testo

en: List text formats
it: Elenca i formati testo

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Transliteration
it: Translitterazione

en: Convert existing file names to US-ASCII.
it: Converti i nomi dei file esistenti a US-ASCII.

en: Add image style
it: Aggiungi uno stile per le immagini

en: List image styles
it: Elenca gli stili delle immagini

en: Add date format
it: Aggiungi un formato data

en: List languages
it: Elenca i linguaggi

en: URL settings
it: impostazioni URL

en: General URL-related configuration for your site.
it: Configurazione generale relativa agli URL per il tuo sito.

en: Redirect users from one URL to another.
it: Reindirizza gli utenti da un URL ad un altro

en: Add redirect
it: Aggiungi redirezione

en: Fix 404 pages
it: Correggi le pagine dell'errore 404

en: Add URL redirects for 404 pages.
it: Aggiungi re-indirizzamenti per l'URL delle pagine dell'errore 404.

en: List URL redirects
it: Elenca i re-indirizzamenti degli URL

en: Add URL alias
it: Aggiungi un alias di URL

en: Delete URL aliases
it: Remuovi gli alias di URL

en: Generate URL aliases
it: Genera gli alias di URL

en: List URL aliases
it: Elenca gli alias di URL

en: Account emails
it: Email di profili utenti

en: Manage displays
it: Gestisci display

en: Install new modules
it: Installa nuovi moduli

en: List modules
it: Elenca i moduli

en: Uninstall modules
it: Disinstalla i moduli

en: List available updates
it: Elenca gli aggiornamenti disponibili

en: List fields
it: Elenca i campi

en: Used in views
it: Utilizzato nelle viste

en: Overview of fields used in all views.
it: Panoramica dei campi usati in tutte le viste.

en: Views plugins
it: Plugin di Views

en: Overview of plugins used in all views.
it: Panoramica dei plugin utilizzati in tutte le viste.

en: List content types
it: Elenca i tipi di contenuto

en: Add custom block
it: Aggiungi un blocco personalizzato

en: List custom blocks
it: Elenca i blocchi personalizzati

en: Layouts
it: Layout

en: Add layout
it: Aggiungi layout

en: List layouts
it: Elenca i layout

en: Update layouts
it: Aggiorna i layout

en: Views
it: Viste

en: Advanced
it: Avanzate

en: Confirm deleting multiple files
it: Conferma per l'eliminazione multipla di file

en: Add user account
it: Aggiungi un profilo utente

en: Configure layout
it: Imposta layout

en: Manage blocks
it: Gestisci i blocchi

en: Configure page title
it: Imposta il titolo della pagina

en: Configure menu
it: Imposta il menu

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: Clone view
it: Duplica la view

en: Configure view
it: Configura la view

en: Disable view
it: Disabilita la view

en: Enable view
it: Abilita la view

en: Admin bar
it: Barra di amministrazione

en: Not available
it: Non disponibile

en: Date field values
it: Valori campo Data

en: Tokens related to date field values.
it: Token relativi a valori del campo data.

en: The date value.
it: La data.

en: End Date
it: Data inizio

en: The End date value.
it: Il valore della data di fine.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: Joined path
it: Percorso congiunto

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Current date
it: Data corrente

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: Arguments
it: Parametri

en: Link ID
it: ID della voce

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Parents
it: Padri

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: First
it: Primo

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: Last
it: Ultimo

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: Reversed
it: Invertito

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: Keys
it: Chiavi

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Value
it: Valore

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: Base name
it: Nome di base

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: Root term
it: Termine radice

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: Tokens related to views.
it: Token relativi alle viste.

en: The human-readable name of the view.
it: Il nome esteso della vista.

en: The description of the view.
it: La descrizione della vista.

en: The machine-readable name of the view.
it: Il nome ad uso interno della vista.

en: The title of current display of the view.
it: Il titolo della visualizzazione attuale della vista.

en: The URL of the view.
it: L'URL della vista.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: Display error messages
it: Mostra i messaggi di errore

en: Run updates
it: Esegui gli aggiornamenti

en: CSS and JavaScript
it: CSS e JavaScript

en: Token registry
it: Registro dei token

en: Every
it: Ogni

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivi brevemente i cambiamenti fatti.

en: From
it: Da

en: Last accessed
it: Ultimo accesso

en: No URL redirects available.
it: Nessuna redirezione di URL disponibile.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Align left
it: Allinea a sinistra

en: Align center
it: Allinea in centro

en: Align right
it: Allinea a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Text
it: Incolla Testo

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Remove format
it: Rimuovi formattazione

en: Styles
it: Stili

en: Separator
it: Separatore

en: Button separator
it: Separatore pulsanti

en: Changed
it: Modificato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Period
it: Punto

en: Hyphen
it: Trattino

en: Underscore
it: Trattino basso

en: Colon
it: Due punti

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: less
it: di meno

en: @count other roles
it: @count altri ruoli

en: No permissions set
it: Nessun permesso impostato

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: Clone
it: Clona

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: No views match the search criteria.
it: Nessuna vista corrisponde ai criteri di ricerca

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Cancella per scartare i cambiamenti.

en: analyze view
it: analizza la vista

en: clone view
it: duplica la vista

en: reorder displays
it: riordina le visualizzazioni

en: export view
it: esporta la vista

en: Add !display
it: Aggiungi !display

en: clone @display_title
it: clona @display_title

en: delete @display_title
it: elimina @display_title

en: disable @display_title
it: disabilita @display_title

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Filters
it: Filtri

en: Pager
it: Paginazione

en: Exposed form
it: Form esposto

en: Other
it: Altro

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Change the machine name of this display.
it: Modifica il nome ad uso interno di questa visualizzazione.

en: No comment
it: Nessun commento

en: Comment or document this display.
it: Commenta o documenta questa visualizzazione.

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Change the way content is formatted.
it: Cambia il modo in cui il contenuto viene formattato.

en: Change settings for this format
it: Cambia le impostazioni per questo formato.

en: Change the way each row in the view is styled.
it: Cambia il modo di applicare lo stile alle righe riga nella vista.

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Hide attachments in summary
it: Nasconde gli allegati nel sommario

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
it: Modifica se l'allegato deve essere visualizzato o meno quando si visualizza un sommario del filtro contestuale.

en: Hide contextual links
it: Nasconde i link contestuali

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
it: Seglie se visualizzare o meno i link contestuali per questa vista.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Offset
it: Scostamento

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Change settings for this pager type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di paginatore.

en: More link
it: Link altro

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Use aggregation
it: Utilizza l'aggregazione

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
it: Consente il raggruppamento e l'aggregazione (calcoli) dei campi.

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
it: Consente di cambiare alcune impostazioni avanzate per il plugin della query

en: Current user's language
it: Lingua attuale dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: Field Language
it: Lingua del campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
it: Tutti i campi che supportano le traduzioni saranno visualizzati nella lingua selezionata.

en: Delete any file
it: Elimina qualunque file

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Access the views administration pages.
it: Accedi alle pagine di amministrazione delle viste.

en: Bypass views access control
it: Ignora il controllo dei permessi delle viste

en: Bypass access control when accessing views.
it: Evita il controllo dei permessi quando accedi alle viste.

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Specify which display or custom url this display will link to.
it: Specificare la visualizzazione o URL personalizzato a cui rimandare da questa visualizzazione.

en: Apply
it: Applica

en: Sort by
it: Ordina per

en: Exposed form style
it: Stile esposizione form

en: Select the kind of exposed filter to use.
it: Seleziona il tipo di filtro esposto da utilizzare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
it: Impostazioni del form esposto per questo stile di form.

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: Theme
it: Tema

en: Information
it: Informazioni

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Block caching
it: Cache del blocco

en: The selected style or row format does not utilize fields.
it: Lo stile o il formato di riga selezionato non utilizza i campi.

en: And/Or, Rearrange
it: And/Or, risistemazione

en: Rearrange
it: Riordina

en: desc
it: disc

en: Auto preview
it: Anteprima automatica

en: Preview with contextual filters:
it: Anteprima con i filtri contestuali:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
it: Separa i valori dei filtri contestuali con "/". Per esempio, %example

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Remove group
it: Rimuovi gruppo

en: Apply (all displays)
it: Applica (tutte le visualizzazioni)

en: Revert to default
it: Ritorna al predefinito

en: Apply (this display)
it: Applica (solo questa visualizzazione)

en: Reset to default
it: Reimposta al valore predefinito

en: Trimmed limit: @trim_length characters
it: Limite troncatura: @trim_length caratteri

en: Trimmed limit
it: Limite troncatura

en: Enable @title
it: Abilita @title

en: Set @title as default
it: Imposta @title come predefinito

en: Interface translation
it: Traduzione dell'interfaccia

en: not applicable
it: non applicabile

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Is one of
it: È uno di

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: not in
it: non in

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: empty
it: vuoto

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Contains
it: Contiene

en: contains
it: contiene

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: Starts with
it: Inizia con

en: begins
it: inizia

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Ends with
it: Termina con

en: ends
it: termina

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Update this item
it: Aggiorna questo elemento

en: Delete file(s)
it: Elimina file

en: Block user(s)
it: Blocca profili utenti

en: Unblock user(s)
it: Sblocca utenti

en: Cancel user account(s)
it: Elimina profili utenti

en: Add role "@label"
it: Aggiungi il ruolo "@label"

en: Remove role "@label"
it: Rimuovi il ruolo "@label"

en: Execute
it: Esegui

en: Makes date/time fields available.
it: Rende disponibili campi data/ora

en: Defines an email field type.
it: Definisce un tipo di campo email.

en: Defines simple link field types.
it: Definisce semplici campi di tipo link.

en: Checks for available updates.
it: Controlla gli aggiornamenti disponibili.

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: User accounts
it: Profili utente

en: version @version available
it: versione @version disponibile

en: Site status
it: Stato del sito

en: Install modules
it: Installa moduli

en: You're about to install:
it: Stai per installare:

en: Learn how
it: Impara come

en: Enable themes
it: Abilita temi

en: Enable modules
it: Abilita moduli

en: Installed @current out of @total.
it: Installati @current su @total.

en: Normal
it: Normale

en: Names
it: Nomi

en: Center left
it: Centro sinistra

en: Center right
it: Centro destra

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
it: L'immagine sorgente nella cartella %source_image_path non è stata trovata mentre Drupal cercava di generare l'immagine derivata in %derivative_path.

en: Influence
it: Influenza

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
it: Influenza è un moltiplicatore numerico usato per ordinare i risultati di ricerca. Un numero più alto indica che il corrispettivo fattore ha maggior influenza sui risultati di ricerca; zero indica che il fattore viene ignorato. Cambiare questi numeri non richiede di ricostruire l'indice di ricerca. I cambiamenti hanno effetto immediato.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
it: Rilevato conflitto nel build-id del form nel tentativo di memorizzare un form nella cache.

en: Link %label does not exist on @url_before
it: Il link %label non esiste all'indirizzo @url_before

en: Verify site requirements
it: Verifica i requisiti del sito

en: Configure your site
it: Imposta il tuo sito

en: Backdrop already installed
it: Backdrop è già installato

en: Installing @profile
it: Installazione di @profile

en: Primary user account
it: Profilo utente primario

en: Are the username and password correct?
it: Nome utente e password sono corretti?

en: The <em>Account</em> menu contains links related to each user's account, as well as links to 'Log in' and 'Log out'.
it: Il menu <em>Profilo</em> contiene collegamenti relativi ad ogni profilo utente, inclusi i collegamenti per accedere e disconnettersi.

en: Version: !version
it: Versione: !version

en: Tokens
it: Token

en: Problems detected
it: Problemi riscontrati

en: Login
it: Accedi

en: Unknown (@langcode)
it: Sconosciuto (@langcode)

en: Site is offline.
it: Il sito è offline.

en: The date "!date" does not match the expected format.
it: La data "!date" non è nel formato richiesto.

en: The value @date does not match the expected format.
it: Il valore @date non è conforme al formato atteso.

en: The year is invalid.
it: L'anno non è valido.

en: The month is invalid.
it: Il mese non è valido.

en: The day is invalid.
it: Il giorno non è valido

en: The hour is invalid.
it: L'ora non è valida.

en: The minute is invalid.
it: Il minuto non è valido.

en: The second is invalid.
it: Il secondo non è valido.

[ctx: datetime]
en: Year
it: Anno

[ctx: datetime]
en: Month
it: Mese

[ctx: datetime]
en: Day
it: Giorno

[ctx: datetime]
en: Hour
it: Ora

en: Hour
it: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
it: Minuto

en: Minute
it: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
it: Secondo

en: Second
it: Secondo

en: The image is too small; the minimum height is %height pixels.
it: L'immagine è troppo piccola; l'altezza minima è %height pixel.

en: The image was rotated by @degrees degrees.
it: L'immagine è stata ruotata di @degrees gradi.

en: Top
it: In cima

en: Bottom
it: In fondo

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: Top level book
it: Libro top level

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Book root from current node
it: Radice del libro dal nodo attuale

en: Available buttons
it: Pulsanti disponibili

en: days
it: giorni

en: No user
it: Nessun utente

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Link field to the node if there is no comment.
it: Il link del campo punta al contenuto se non ci sono commenti.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: Display type
it: Tipo di display

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Use site default RSS settings
it: Usa le impostazioni predefinite del sito per gli RSS

en: New
it: Nuovo

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Link label
it: Etichetta del link

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Choose how users view dates and times:
it: Scegliere la modalità di visualizzazione di date e orari:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
it: Per aggiungere o modificare le opzioni, visitare la pagina <a href="@date-time-page">impostazioni Data e ora</a>.

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Both Start and End dates
it: Sia data inizio che data fine

en: Start date only
it: Solo data inizio

en: End date only
it: Solo data fine

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: Multiple values:
it: Valori multipli:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
it: Identificare un numero prefissato di valori da mostrare, o lasciare vuoto per mostrare tutti i valori.

en: starting from @isodate
it: a partire da @isodate

en: ending with @isodate
it: fino a @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
it: Identificare specifiche date di inizio e/o di fine nel formato AAAA-MM-GGTOO:MM:SS, oppure lasciare vuoto per tutte le date disponibili.

en: Interval
it: Intervallo

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
it: Quante unità di tempo devono essere mostrate nella stringa 'fa'.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: How to display the time ago or time hence for this field.
it: Come visualizzare, per questo campo, il tempo 'fa' o 'tra'.

en: Display dates using the @format format
it: Visualizza le date usando il formato @format

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
it: Visualizza le date usando il formato predefinito perché il formato specificato (@format) non è definito

en: Display both Start and End dates
it: Visualizza sia la data di inizio che la data di fine.

en: Display Start date only
it: Visualizza solo la data di inizio

en: Display End date only
it: Visualizza solo la data di fine

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
it: Mostra @count valori iniziando da @date1, fino a @date2

en: all
it: tutto

en: earliest
it: più recente

en: latest
it: più vecchia

en: Default date
it: Data predefinita

en: No default value
it: Nessun valore predefinito

en: Now
it: Adesso

en: Relative
it: Relativa

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Descrivere una data con riferimento al presente, tipo '+90 days' (90 giorni dopo la data di creazione del campo) oppure '+1 Saturday' (il prossimo sabato). Vedere !strtotime per maggiori dettagli.

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: Default end date
it: Data di fine predefinita

en: Same as Default date
it: Uguale alla data predefinita

en: Relative default value for end date
it: Valore relativo predefinito per la data di fine

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
it: Il valore predefinito relativo per la data di fine non è valido.

en: Date entry options
it: Opzioni di inserimento date

en: Custom input format
it: Formato di inserimento personalizzato

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Within
it: Dentro

en: Position of date part labels
it: Posizione delle etichette per le parti di data

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
it: Per favore inserisci un formato data personalizzato, o scegline uno di quelli preimpostati.

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
it: Le date senza granularità alle ore non possono usare la gestione del fuso orario.

en: Site's time zone
it: Fuso orario del sito

en: Date's time zone
it: Fuso orario della data

en: User's time zone
it: Fuso orario dell'utente

en: No time zone conversion
it: Nessuna conversione di fuso orario

en: Starting year
it: Anno di inizio

en: Format: @date
it: Formato: @date

en: The value input for field %field is invalid:
it: Il valore immesso per il campo %field è invalido:

en: A valid date is required for %title.
it: È richiesta una data valida in %title.

en: %title is invalid.
it: %title non è valido.

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Per data

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: The dates are invalid.
it: La date non sono valide.

en: !start-date to !end-date
it: da !start-date a !end-date

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data inizio' per il campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data fine' per il campo %field #%delta.

en: %time ago
it: %time fa

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Default values
it: Valori di default

en: Starting and ending year
it: Anno iniziale e finale

en: Undated
it: Senza data

en: @label -  start date (!name)
it: @label -  data di inizio (!name)

en: @label -  start date
it: @label - data di inizio

en: @label - end date (!name:!column)
it: @label - data di fine (!name:!column)

en: @label - end date:!column
it: @label - data di fine:!column

en: Granularity
it: Granularità

en: Date (!base_table)
it: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
it: Filtra il campo data !base_table di qualsiasi View, usando date o periodi in formato ISO (es: YYYY, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, ecc).

en: Filter any Views !base_table date field.
it: Filtra il campo data !base_table delle View.

en: Date field(s)
it: Campo/i data

en: You must select at least one date field for this argument.
it: Selezionare almeno un campo data per questo parametro.

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Date format options
it: Opzioni dei formati data

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
it: Il formato data usato nei titoli e nei link per questo parametro. Il formato predefinito dipende dalla granularità del filtro, es: mese: @example_month, giorno: @example_day.

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Dates to compare
it: Date da confrontare

en: Start/End date range
it: Intervallo date inizio/fine

en: Only this field
it: Solo questo campo

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

en: Select date field(s) to filter.
it: Scegliere i campi data da filtrare.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
it: Metodo da usare per la gestione di ricerche che coinvolgono campi data multipli. Specificare se si vuole ottenere gli elementi in cui uno qualsiasi dei campi data corrisponde al parametro (data = campo_1 OR campo_2), oppure solo quelli in cui tutti i campi data selezionati corrispondono al parametro (data = campo_1 AND campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
it: Selezionare almeno un campo per il filtro.

en: Missing date fields!
it: Campi data mancanti!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: (@field) <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Select
it: Scegliere

en: Date selection form element
it: Elemento del form per la selezione della data

en: Filter granularity
it: Granularità del filtro

en: Relative start date
it: Data inizio relativa

en: Relative end date
it: Data fine relativa

en: Relative date
it: Data relativa

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Relative start date not specified.
it: Data inizio relativa non specificata.

en: Relative end date not specified.
it: Data fine relativa non specificata.

en: Relative date not specified.
it: Data relativa non specificata.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: Entity
it: Entità

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: No default
it: Nessun valore predefinito

en: This is an alias of @group: @field.
it: Questo è un alias di @group: @field.

en: Also known as: !also.
it: Altrimenti noto come: !also.

en: Language - Appears in: @bundles.
it: Lingua - Appare in: @bundles.

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: Display list value as human readable
it: Visualizza il valore formattato per l'utente nell'elenco

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
it: Utilizzato da stile: tabella per determinare la colonna effettiva su cui effettuare l'ordinamento quando si clicca sul campo. Normalmente si può lasciare il valore predefinito.

en: Formatter
it: Formattatore

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
it: Se selezionato, le classi standard dell'API dei campi verranno aggiunte usando field.tpl.php (o equivalente). Non raccomandato a meno che il CSS del tema non dipenda pesantemente da quelle classi. Se non selezionato, il template non verà usato.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
it: Selezionare questa opzione farà si che i valori del gruppo Tipi di display e separatori venga ignorato.

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Group column
it: Colonna di raggruppamento

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
it: Seleziona la colonna di questo campo per applicare la funzione di raggruppamento scelta sopra.

en: Group columns (additional)
it: Colonne di raggruppamento (aggiuntive)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
it: Seleziona altre colonna di questo campo per includerle nella query e da utilizzare per il raggruppamento.

en: Raw @column
it: @column grezza

en: file from !field_name
it: file dal campo !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta al file.

en: Detect if tar is part of the extension
it: Rileva se tar è parte dell'estensione

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
it: Controlla se l'estensione precedente è '.tar' e in tal caso aggiungile, così da vedere 'tar.gz' o 'tar.bz2' anzichè solo 'gz'.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
it: Visualizza un icona per rappresentare il tipo di file, invece del test MIME (ad esempio "image/jpeg")

en: Align
it: Allinea

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Remove default image
it: Rimuovi l'immagine predefinita

en: Set as default theme
it: Imposta come tema predefinito

en: Finish
it: Termina

en: Contexts
it: Contesti

en: Default page title
it: Titolo predefinito della pagina

en: No title
it: Nessun titolo

en: If left blank, a default title may be used.
it: Se nessun valore è inserito, un titolo predefinito potrebbe essere usato.

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Style
it: Stile

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: Paths
it: Percorsi

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: Optional Title
it: Titolo opzionale

en: Required Title
it: Titolo obbligatorio

en: Static Title
it: Titolo fisso

en: No Title
it: Nessun titolo

en: Link Title
it: Titolo del link

en: Default (no target attribute)
it: Predefinito (nessun attributo TARGET)

en: Open link in window root
it: Apre il link nella finestra principale

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Allow the user to choose
it: Permetti all'utente di scegliere

en: Link Target
it: Target del link

en: Titles are required for all links.
it: I titoli sono obbligatori per tutti i link.

en: Open URL in a New Window
it: Apri URL in una nuova finestra

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Unknown content type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
it: Abilita questa opzione per generare un link assoluto. Richiesto se vuoi utilizzare il percorso come link di destinazione (come per "visualizza questo campo come link" qua sopra).

en: Link this field to its content revision
it: Collega questo campo alla sua revisione del contenuto

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Display field as the content type machine name.
it: Visualizza il campo come nome ad uso interno del tipo di contenuto.

en: exposed
it: esposto

en: Choose one or more content types to validate with.
it: Seleziona uno o più tipi di contenuto con cui validare.

en: Validate user has access to the content
it: Verifica che gli utenti abbiano accesso ai contenuti

en: Access operation to check
it: Operazioni di accesso da controllare

en: Filter value format
it: Formato dei valori di filtro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: Display comments
it: Mostra i commenti

en: Verbose
it: Prolisso

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Filter redirects
it: Filtra redirezioni

en: No redirects selected.
it: Nessuna redirezione selezionata.

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
it: Il percorso di origine non può contenere un'ancora nell'URL.

en: The redirect has been saved.
it: La redirezione è stata salvata.

en: The redirect has been deleted.
it: La redirezione è stata eliminata.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
it: Crea automaticamente la redirezione quando gli alias degli URL vengono modificati.

en: Never (do not discard)
it: Mai (non scartarle)

en: Default (@default)
it: Predefinito (@default)

en: @action @count redirects.
it: @action @count redirezioni.

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
it: La redirezione per una lingua specifica sarà sempre usata quando la pagina sarà richiesta nella lingua specificata, ha la precedenza rispetto alle redirezioni impostate per <em>tutte le lingue</em>.

en: Edit redirect
it: Modifica redirezione

en: Delete redirect
it: Elimina redirezione

en: Default search
it: Ricerca predefinita

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Remove search score
it: Rimuovi il punteggio di ricerca.

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: Go
it: Vai

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Permanent
it: Permanente

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: No name
it: Nessun nome

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Convert spaces in term names to hyphens
it: Converte in trattini gli spazi contenuti nel nome dei termini

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
it: Consente ai link di funzionare con i parametri di tipo termine della tassonomia delle viste.

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Filter value type
it: Tipo del valore di filtro

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Term name
it: Nome del termine

en: Term name converted to Term ID
it: Nome del termine convertito in ID del termine

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
it: Selezionare la forma del valore di filtro: se si usa il nome del termine, è generalmente più efficiente convertirlo nel suo ID numerico e usare "Tassonomia: ID termine" come filtro anziché "Tassonomia: Nome termine".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Translations
it: Traduzioni

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
it: Contenuto che o non tradotto, o è la versione originale di un insieme di traduzioni.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: Content that is a translation of a source translation.
it: Contenuto che è la traduzione di una contenuto di origine.

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato di traduzione del contenuto - indica se la traduzione debba essere aggiornata o meno .

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: translate
it: traduci

en: Include untranslated content
it: Includi contenuto non tradotto

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: No link
it: Nessun link

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Use formatted username
it: Usa il nome utente formattato

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
it: Se impostato, il nome utente sarà inviato per la formattazione al sistema dei temi. Se non impostato, verrà visualizzato come testo grezzo.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Enable to display different text for anonymous users.
it: Abilita la visualizzazione di testi differenti per gli utenti anonimi.

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Link to user's profile
it: Collegamento al profilo dell'utente

en: Link the user picture to the user's profile
it: Visualizzare il ritratto dell'utente linkato al profilo.

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
it: L'impostazione <em>Predefinito</em> utilizzerà lo stesso stile di immagine impostato nelle <a href="!account-settings">Impostazioni profilo</a> per le icone dell'utente.

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Type of user filter value to allow
it: Tipo di valore da permettere come filtro utente

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: View: @view - Display: @display
it: Vista: @view - Visualizzazione: @display

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
it: Etichetta per questo settore che verrà visualizzata solo per l'amministratore.

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
it: In questo campo si può utilizzare codice HTML. Sono disponibili i seguenti token:

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: -Select-
it: -Scegliere-

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Exception value
it: Valore eccezione

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
it: Se viene ricevuto questo valore, il filtro sarà ignorato; i.e. "all values"

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Forza un diverso titolo per la vista e i suoi argomenti. Puoi usare "%1" per il primo argomento, "%2" per il secondo, etc.

en: Provide title
it: Immissione del titolo

en: Override breadcrumb
it: Forzatura dei breadcrumb

en: Provide breadcrumb
it: Immissione breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
it: Inserire un nome da usare come breadcrumb. Vedi "Titolo" per le sostituzioni dei percento.

en: Specify validation criteria
it: Specifica un criterio di validazione

en: Validator
it: Validatore

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: Action to take if filter value does not validate
it: Azione da prendere se il valore filtro non è valido

en: Display all results for the specified field
it: Mostra tutti i risultati per il campo specifico

en: Provide default value
it: Fornire il valore di default

en: Hide view
it: Nascondi vista

en: Display a summary
it: Visualizza un sommario

en: Display contents of "No results found"
it: Visualizza il contenuto di "Nessun risultato trovato"

en: Display "Access Denied"
it: Visualizza "Accesso negato"

en: Show "Page not found"
it: Mostra "Pagina non trovata"

en: Skip default argument for view URL
it: Salta il parametro predefinito per l'URL della vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
it: Selezionare se includere o meno questo parametro predefinito nella costruzione dell'URL per questa vista. Omettere il parametro predefinito è utile per esempio in caso di feed.

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Number of records
it: Numero di record

[ctx: Sort order]
en: Default sort
it: Ordinamento predefinito

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: Exclude
it: Escludi

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Enable to create a label for this field.
it: Ablilitare per creare un etichetta per questo campo.

en: Place a colon after the label
it: Aggiungi due punti (:) dopo l'etichetta

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
it: Abilitare per caricare questo campo come nascosto. Utile per usarlo come campo di raggruppamento, o come token in un altro campo.

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona l'elemento HTML con cui racchiudere questo campo, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Create a CSS class
it: Crea una classe CSS

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
it: Si possono usare i token per le sostituzioni presi dalla sezione riscrittura in questa classe.

en: Customize label HTML
it: Personalizza l'HTML dell'etichetta

en: Label HTML element
it: Etichetta dell'elemento HTML

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona il tag HTML con cui racchiudere questa etichetta, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Customize field and label wrapper HTML
it: Personalizza il contenitore HTML del campo e dell'etichetta

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
it: Scegli l'elemento HTML che racchiuderà questo campo e la sua etichetta, es. H1, H2, ecc. Questa impostazione non si applica quando il campo e la relativa etichetta non vengono presentati insieme, come, ad esempio, all'interno di una tabella.

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
it: Usa le classi predefinite di Views per identificare il campo, l'etichetta del campo ed il contenuto del campo.

en: Rewrite results
it: Risultati di riscrittura

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
it: Abilita la sovrascrittura dell'output di questo campo con testo personalizzato o token sostitutivi.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Replace spaces with dashes
it: Sostituisci gli spazi con i trattini

en: External server URL
it: URL del server esterno

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
it: Per linkare un server esterno utilizza l'URL completo: per esempio: 'http://www.example.com' o 'www.example.com'.

en: Transform the case
it: Trasformazione maiuscole/minuscole

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
it: Come gestire maiuscole/minuscole nel valore dei filtri durante la stampa dei percorsi URL.

en: Link class
it: Classe del link

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Il testo da inserire come attributo "title", che i browser solitamente mostrano come suggerimento quando il mouse passa sopra il link.

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Fare attentione tuttavia che per via dell'ordine di visualizzazione non è possibile utilizzare i campi successivi a questo; se fosse necessario un campo non elencato qui, si prega di riordinare i campi.
    Se si volesse utilizzare i caratteri '[' e ']' si prega di utilizzare piuttosto le entità HTML %5B' o '%5D', oppure questi saranno sostutuiti con spazi vuoti.

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
it: Abilita la troncatura del campo ad una massima lunghezza di caratteri

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
it: Aggiunge il link leggi-tutto se l'output è troncato.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
it: Se selezionato, un link leggi-tutto verrà aggiunto alla fine dell'output troncato.

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il testo che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: More link path
it: Il percorso per leggi-tutto

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il percorso che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Preserve certain tags
it: Conserva alcuni tag

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
it: Lista dei tag da conservare. Per esempio &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; permette di mantenere tutti gli elementi p e br

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
it: Se selezionato, tutti gli spazi all'inizio e alla fine dell'output verranno rimossi.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
it: Converti gli "a capo" in tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
it: Se selezionato, tutti i caratteri di a capo (es. \n) sono convertiti nel tag HTML &lt;br&gt;

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
it: Fornisci un testo da mostrare se il campo contiene un risultato vuoto. Puoi includere HTML. Puoi inserire dati presi da questa vista in base ai "parametri di sostituzione" nella sezione "Riscrittura risultati" sottostante.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
it: Abilita la visualizzazione del testo "nessun risultato" se il campo contiene il numero 0.

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo quando è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o il contenuto riscritto potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto riscritto, attivare l'opzione Nascondi il contenuto riscritto se vuoto.

en: Hide rewriting if empty
it: Nascondi il contenuto modificato se vuoto

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
it: Non visualizzare il contenuto modificato se questo campo è vuoto.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: Output format
it: Formato di output

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Reverse
it: Inverti

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Include destination
it: Include la destinazione

en: Display field as machine name.
it: Visualizza il campo come il nome ad uso interno

en: Expression
it: Espressione

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
it: Come visualizzare i dati serializzati. Si può scegliere un array personalizzato/oggetto chiave o un print_r sull'output per intero.

en: Full data (unserialized)
it: Dati completi (non serializzati)

en: Full data (serialized)
it: Dati completi (serializzati)

en: A certain key
it: Una certa chiave

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
it: Inserire una chiave se se vuole visualizzare una chiave dei dati.

en: How many different units to display in the string.
it: Quante unità diverse da visualizzare nella stringa.

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Operator
it: Operatore

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
it: Gruppi di filtri permettono una scelta tra coppie predefinite di operatore|valore.

en: Filter type to expose
it: Il tipo di filtro da mostrare

en: Single filter
it: Filtro singolo

en: Grouped filters
it: Filtri raggruppati

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo filtro non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo filtro è esposto. Se viene nascosto, gli utenti non lo potranno cambiare.

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow the user to choose the operator.
it: Permette all'utente di scegliere l'operatore.

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Enable to allow users to select multiple items.
it: Abilitare per consentire agli utenti di selezionare più di un elemento.

en: Remember the last selection
it: Ricorda l'ultima selezione

en: Enable to remember the last selection made by the user.
it: Attiva la memorizzazione dell'ultima selezione fatta dall'utente.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
it: Ricorda le scelte mostrate solo per i seguenti ruoli degli utenti. Se nessun ruolo viene selezionato, i dati mostrati non verranno mai memorizzati.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
it: Seleziona quale tipo di widget verrà utilizzato per visualizzare il gruppo di filtri

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: grouped
it: raggruppati

en: Choose fields to combine for filtering
it: Sceglie i campi da combinare per il filtraggio

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
it: Questo filtro non funziona per handler di campi molto speciali.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
it: Aggiungere almeno un campo per poter utilizzare questo filtro.

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: @entity types
it: Tipi di @entity

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Left field
it: Campo sinistro

en: Right field
it: Campo destro

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: The operator is invalid on filter: @filter.
it: L'operatore usato nel filtro @filter non è valido

en: No valid values found on filter: @filter.
it: Nel filtro @filter non sono presenti valori validi.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
it: Il valore @value specificato per @operator nel filtro @filter non è un array

en: or
it: o

en: Is all of
it: È tutto di

en: and
it: e

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Identifier
it: Identificativo

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
it: Modificare il nome mostrato quando si usa questa relazione in un filtro, ecc.

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
it: Abilitare per nascondere gli elementi che non contengono questa relazione

en: Representative sort criteria
it: Criterio di ordinamento rappresentativo

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
it: Questo criterio di ordinamento viene applicato ai dati apportati dalla relazione per determinare come estrarre un elemento rappresentativo da ciascuna riga. Ad esempio, per mostrare il contenuto più recente per un utente, scegliere 'Contenuto: data di aggiornamento'.

en: Representative sort order
it: Ordinamento rappresentativo

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
it: La modalità da usare per il criterio di ordinamento di cui sopra.

en: Subquery namespace
it: Namespace della sottoquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
it: Avanzato. Inserisci un namespace per la sottoquery usata da questa relazione.

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Representative view
it: Vista rappresentativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
it: Avanzato. Utilizza un altra vista per generare la sottoquery della relazione. Questo permette di utilizzare filtri e criteri di ordinamento avanzati. Se si indica una vista qui, le opzioni di ordinamento specificate qui sopra saranno ignorate. La vista deve avere come unico campo l'ID della propria tabella di base, e preferibilmente dovrebbe specificare qualche criterio di ordinamento.

en: Generate subquery each time view is run.
it: Genera la sottoquery ogni volta che la vista viene eseguita.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
it: Genererà nuovamente la sottoquery per questa relazione ogni volta che la vista verrà eseguita, e non solo al salvataggio di queste opzioni. Da utilizzare durante i test se si stanno effettuando modifiche altrove. ATTENZIONE: nuoce seriamente alle performance della vista.

en: Exposed
it: Esposto

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Sort within each hierarchy level
it: Ordina entro ogni livello gerarchico

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
it: Attivare questa opzione per ordinare gli oggetti entro ogni livello gerarchico per peso e titolo. Attenzione: ciò potrebbe rallentare la query.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
it: Questo titolo sarà visualizzato sulla pagina di modifica della vista invece del titolo predefinito. Potrebbe essere utile se esistono elementi duplicati.

en: Configure aggregation settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di aggregazione per @type %item

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: Select the aggregation function to use on this field.
it: Seleziona la funzione di aggregazione da utilizzare su questo campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
it: Chiamata a 'Ensure my table',  ma la query non fornisce il metodo ensure_table.

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: views
it: viste

en: Broken
it: Corrotto

en: View: @view
it: Vista: @view

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non si possiedono i permessi necessari a modificare questo. Se si cambia il tipo di filtro predefinito, questa impostazione verrà persa e NON sarà possibile tornare indietro.

en: PHP contextual filter code
it: Codice PHP di filtro contestuale

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore da usare per questo filtro. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve ritornare un singolo valore, utilizzato esclusivamente per questo filtro. Alcune variabili sono disponibili per l'uso: "$view" contiene l'oggetto vista; "$argument" contiene il gestore dei parametri, ad esempio è possibile cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$argument->validated_title".

en: Path component
it: Componente del percorso

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
it: La numerazione inizia da 1, ad es. sulla pagina admin/structure/types, il terzo componente del percorso è "types".

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
it: Inserire codice PHP che ritorna TRUE o FALSE. L'omissione del valore di ritorno equivale a FALSE, assicurarsi quindi di restituire esplicitamente un valore per evitare che il parametro sia involontariamente dichiarato non valido. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Il valore del parametro da validare si trova nella variabile "$argument" e la vista nella variabile "$view". Il codice può modificare il valore del parametro impostando "$handler->argument". Si può anche cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$handler->validated_title".

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Seconds
it: Secondi

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
it: Durata in secondi per la quale devono essere mantenuti in cache i risultati grezzi della richiesta.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
it: Durata in secondi per la quale deve essere mantenuto in cache l'output HTML mostrato.

en: Custom time values must be numeric.
it: I valori di tempo personalizzati devono essere numerici.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: The machine name of this display
it: Il nome ad uso interno di questa visualizzazione

en: This is machine name of the display.
it: Questo è il nome ad uso interno della visualizzazione.

en: The name and the description of this display
it: Il nome e la descrizione di questa visualizzazione

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo nome apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questa descrizione apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This display's comments
it: Commenti sulla visualizzazione

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
it: Il valore verrà visto e usato esclusivamente dall'interfaccia di gestione delle Viste per documentare questa visualizzazione. Può essere usato per fornire indicazioni agli altri amministratori del sito sulle scelte o le configurazioni applicate a questa visualizzazione.

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
it: Nacondi gli allegati quando si visualizza il riepilogo dei filtri contestuali

en: Hide contextual links on this view.
it: Nasconde i link contestuali per questa vista.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
it: Aggiunge un link "altro" in fondo alla vista, che punterà alla visualizzazione pagina. Se sono presenti più di una visualizzazione pagina, il link punterà al display specificato nelle impostazioni avanzate della sezione 'collega visualizzazione'. È possibile sovrascrivere l'URL nelle impostazioni di 'collega visualizzazione'.

en: Display 'more' link only if there is more content
it: Visualizza il link leggi-tutto solo se è presente più di un contenuto

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
it: Non selezionare questo pulsante di opzione per visualizzare il link leggi-tutto anche se non ci sono più elementi da visualizzare.

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: Aggregate
it: Aggrega

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
it: Se abilitato, alcuni campi potrebbero diventare indisponibili. Tutti i campi che sono selezionati per il raggruppamento verranno ricondotti ad un record per singolo valore diverso. Gli altri campi che sono selezionati per l'aggregazione verranno elaborati dalla relativa funzione. Ad esempio, si possono raggruppare i contenuti per titolo e contare il numero di nids per produrre una lista di titoli duplicati.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per le restrizioni di accesso correntemente selezionate.

en: settings
it: impostazioni

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per il meccanismo di cache correntemente selezionato.

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Query options
it: Opzioni della query

en: When needed, add the field language condition to the query
it: Quando necessario, aggiungi la condizione della lingua del campo alla query

en: You don't have translatable entity types.
it: Non ci sono tipi di entità traducibili.

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile correntemente selezionato.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile di riga corrente.

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
it: <p>I token seguenti sono utilizzabili per il link.</p>

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: Exposed Form
it: Form esposto

en: Exposed form options
it: Opzioni del form esposto

en: Select which pager, if any, to use for this view
it: Selezionare il paginatore da usare per questa vista, se necessario

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
it: Regolare anche le !settings per il paginatore corrente.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
it: Il nome da visualizzare deve essere composto solo da lettere, numeri o underscore.

en: Display id should be unique.
it: L'identificativo della visualizzazione deve essere univoco.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
it: Quando il valore del filtro <em>NON È</em> disponibile

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
it: Quando il valore del filtro <em>È</em> disponibile o viene fornito un valore predefinito

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
it: Questa visualizzazione non specifica una sorgente per i filtri contestuali, quindi se non si seleziona 'Fornisci valori predefiniti', nessun valore sarà disponibile per i filtri.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Both
it: Entrambi

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Not defined
it: Non definito

en: Attach to
it: Allega a

en: Attachment position
it: Posizione degli allegati

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori del filtro contestuale dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione eredita i suoi valori di paginazione dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Render
it: Presentazione

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
it: Questa visualizzazione deve presentare i valori di paginazione? Applicabile solo se sta ereditando un paginatore.

en: Position
it: Posizione

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Fixed
it: Fisso

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
it: I filtri esposti mostrati nei blocchi richiedono "usa AJAX" per funzionare correttamente.

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
it: Questa vista sarà mostrata quando viene richiesto questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia del tipo "path/%/%/feed" o "path/%/%/rss.xml", inserendo un % nel percorso per ogni filtro contestuale definito nella vista.

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: No path is set
it: Nessun percorso impostato

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista sarà mostrata quando questo percorso verrà richiesto sul sito. Si può usare "%" nell' URL per rappresentare i valori che saranno utilizzati per i filtri contestuali. Per esempio: "node/%/feed".

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Displays the link in contextual links
it: Mostra il link nei link contestuali

en: Hide menu tab
it: Nascondi la scheda del menu

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
it: Mostra le voci di menu sono nei link contestuali. La scheda del menu non dovrebbe essere mostrata.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il link del testo del menu non è stato impostato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu padre ma il link del testo del menu padre non è stato impostato.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: The contextual filter values is provided by the URL.
it: Il valore del filtro contestuale viene ricavato dall'URL.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Exposed sorts label
it: Etichetta degli ordinamenti esposti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
it: Testo da mostrare come etichetta del selettore dell'ordinamento.

en: Expose sort order
it: Esponi il cirterio di ordinamento

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
it: Consente all'utente di scegliere il criterio di ordinamento. Se l'ordinamento non è esposto, le impostazioni del criterio per ogni ordinamento ne determineranno l'ordine.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo discendente.

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Text on demand
it: Testo su richiesta

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
it: Testo da visualizzare al posto dei risultati fino a quando l'utente seleziona ed applica un filtro esposto.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine

en: Number of pager links visible
it: Il numero di link per la paginazione visibili

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
it: Specifica il numero di link alle pagine da visualizzare nella paginazione.

en: A lists of labels for the controls in the pager
it: Una lista di etichette per i controlli nella paginazione

en: Text for "first"-link
it: Il testo per il link 'prima'

en: Text for "previous"-link
it: Il testo per il link 'precedente'

en: Text for "next"-link
it: Il testo per il link 'prossima'

en: Text for "last"-link
it: Il testo per il link 'ultima'

en: Exposed options
it: Opzioni esposte

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
it: Esporre queste opzioni permette agli utenti di assegnare loro un valore per mezzo di un form quando la vista viene visualizzata.

en: Expose items per page
it: Esponi numero elementi per pagina

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi per pagina mostrare in una vista.

en: Items per page label
it: Etichetta elementi per pagina

en: Label to use in the exposed items per page form element.
it: Etichetta da utilizzare nel form per contrassegnare la voce elementi per pagina.

en: Exposed items per page options
it: Opzioni di elementi per pagina.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
it: Selezione tra quali valori l'utente può scegliere quando determina gli elementi per pagina. Inserire un elenco di numeri separati da virgola.

en: Include all items option
it: Opzione Tutti gli elementi

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
it: Se selezionato, nell'opzione "elementi per pagina" verrà aggiunta una scelta "tutti gli elementi".

en: All items label
it: Etichetta per "tutti gli elementi"

en: Which label will be used to display all items
it: Etichetta da usare per la scelta di visualizzare tutti gli elementi

en: Expose Offset
it: Esponi l'offset

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi saltare all'inizio.

en: Offset label
it: Etichetta dell'offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
it: Etichetta da attribuire all'elemento offset nel form.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
it: Inserire un elenco di valori numerici interi separati da virgola: per es. 10, 20, 50, 100

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
it: Inserire gli oggetti per pagina (@items_per_page) da sopra.

en: All items, skip @skip
it: Tutte gli elementi, salta @skip

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: Distinct
it: Distinta

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Pure Distinct
it: Distinzione pura

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
it: Questa opzione impedirà a Views di aggiungere la colonna base al campo distinct. Se l'opzione non è selezionata e la colonna base è una chiave primaria, una distinct non pura non funzionerà correttamente perché la chiave primaria è sempre unica.

en: Query Comment
it: Commento della query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
it: Se impostato, il commento verrà inglobato nella query e passato al server SQL. Può risultare comodo utile per i log o il debug.

en: Query Tags
it: Etichette per la query

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
it: Se impostate, queste etichette saranno aggiunte alla query e potranno essere utilizzate per identificare la query in un modulo. Ciò può essere utile per alterare le query.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
it: Le etichette della query possono contenere caratteri minuscoli alfabetici e trattini bassi.

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se non selezionato, i valori di campo, etichetta o etichetta + campo (per i campi che non specificano il proprio codice HTML personalizzato) non saranno racchiusi in alcun elemento HTML. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione degli stili CSS.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
it: I campi inline verranno visualizzati uno a fianco all'altro invece che uno per riga. Da notare che alcuni campi ignoreranno l'impostazione perché visualizzati come elementi block, specialmente i campi body e altri che specificano le opzioni di formattazione HTML.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: Title field
it: Titolo del campo

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come titolo dell'oggetto RSS per ogni riga.

en: Link field
it: Campo del link

en: Description field
it: Campo descrizione

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come descrizione dell'elemento RSS per ogni riga

en: Creator field
it: Campo creatore

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come creatore dell'elemento RSS per ogni riga.

en: Publication date field
it: Campo della data di publicazione

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
it: Il campo che verrà utilizzato come pubDate dell'elemento RSS per ogni riga. Deve essere in formato RFC 2822.

en: GUID settings
it: Impostazioni GUID

en: GUID field
it: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
it: L'identificatore unico globale per l'oggetto RSS.

en: GUID is permalink
it: GUID è un permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
it: Il GUID dell'elemento RSS è un permalink.

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
it: Il plugin per lo stile di riga richiede di specificare quali campi della vista usare per l'elemento RSS.

en: Grouping field Nr.@number
it: Campo di raggruppamento Nr.@number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Use rendered output to group rows
it: Raggruppa le righe in base al valore visualizzato

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
it: Se abilitato, le righe verranno raggruppate usando il valore preparato per la visualizzazione.

en: Remove tags from rendered output
it: Rimuove le etichette dall'output visualizzato

en: Row class
it: Classe della riga

en: The class to provide on each row.
it: La classe da applicare ad ogni riga.

en: Add views row classes
it: Aggiunge classi alle righe di Views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Aggiunge le classi predefinite alle righe come views-row-1 all'output. È utilizzabile per ridurre rapidamente la quantità di markup che la vista produce per impostazione predefinita, a costo di rendere più difficile l'applicazione del CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
it: Aggiunge le classi per le strisce (pari/dispari) e prima/ultima riga

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
it: Aggiunge le classi CSS alla prima ed ultima riga, così come le classi odd/even.

en: Force using fields
it: Forza l'utilizzo dei campi

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
it: Se né la riga né il plugin dello stile supportano i campi, questo campo ne consente l'utilizzo, così per esempio sarà possibile utilizzare 'raggruppare per'.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Alignment
it: Allineamento

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Short description of table
it: Descrizione breve della tabella

en: Include a caption for better accessibility of your table.
it: Include una didascalia per una migliore accessibilità della tabella.

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
it: Questo valore sarà mostrato come attributo table-summary nell'html. Usalo per offrire un riassunto delle tabelle complesse.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: Hide the "Go" button
it: Nascondi il tasto "Vai"

en: Selector label
it: Etichetta del selettore

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
it: Il testo che apparirà come etichetta dell'elemento selettore. Se vuoto, non verrà usata alcuna etichetta.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Set this field to display inline
it: Imposta questo campo su "mostra in linea"

en: Select the current contextual filter value
it: Seleziona il valore attuale del filtro contestuale

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Use a custom %field_name
it: Usa un %field_name personalizzato

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Base path
it: Percorso di base

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il valore attuale del filtro contestuale sarà visualizzato come opzione predefinita nel menu rapido, se applicabile.

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: Other queries
it: Altre query

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: View name
it: Nome della vista

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).

en: Provide description
it: Fornisci una descrizione

en: Update "@title" choice
it: Aggiorna la selezione "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
it: Aggiorna la selezione (@number) "@title"

en: There is no lock on view %name to break.
it: Non c'è nessun blocco nella vista %name da rimuovere.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Annulla per scartare la vista

en: This display is disabled.
it: Questa visualizzazione è disabilitata.

en: revert view
it: ripristina la vista

en: delete view
it: elimina la vista

en: This display has one or more validation errors; please review it.
it: Questa visualizzazione ha uno o più errori di validazione; ricontrollare.

en: Invalid
it: Scorretto

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
it: Errore: la visualizzazione @display si riferisce ad un plugin di nome '@plugin', che attualmente non è disponibile.

en: enable @display_title
it: abilita @display_title

en: view @display
it: visualizza @display

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: undo delete of @display_title
it: annulla l'eliminazione di @display_title

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Aggregation settings
it: Impostazioni di aggregazione

en: Apply and continue
it: Applica e continua

en: @current of @total
it: @current di @total

en: All displays (except overridden)
it: Tutte le visualizzazioni (eccetto quelle sovrascritte)

en: All displays
it: Tutte le visualizzazioni

en: This @display_type (override)
it: Questo @display_type (sovrascritto)

en: For
it: Per

en: View analysis
it: Analisi vista

en: Weight for @display
it: Peso per @display

en: Displays Reorder
it: Riordinamento delle Visualizzazioni

en: View name and description
it: Nome e descrizione della vista

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
it: Un nome descrittivo per questa vista, mostrato all'utente. Gli spazi sono consentiti

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
it: Facoltativamente, inserire un elenco di tag separati da virgole da abbinare a questa vista. Potranno essere usati per filtrare o riordinare le varie viste nella pagina di amministrazione.

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: Operator to use on all groups
it: Operatore da utilizzare per tutti i gruppi

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
it: Questo "gruppo 0 AND gruppo 1 AND gruppo 2" oppure questo "gruppo 0 OR gruppo 1 OR gruppo 2", ecc.

en: Remove group @group
it: Elimina il gruppo @group

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: Group @group
it: Gruppo @group

en: Create new filter group
it: Crea un nuovo gruppo di filtri

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Add and configure @types
it: Aggiungi e configura @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Configure @type: @item
it: Configura @type: @item

en: Configure group settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di gruppo per @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Custom admin theme for the Views UI
it: Tema amministrativo personalizzato per il modulo interfaccia utente delle viste.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
it: In qualche caso può essere necessario specificare un tema amministrativo diverso per l'interfaccia utente delle Viste.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
it: Etichetta per il valore "Qualsiasi" nei filtri esposti a selezione singola con valore non obbligatorio.

en: Live preview settings
it: Impostazioni dell'anteprima in tempo reale

en: Automatically update preview on changes
it: Aggiorna automaticamente l'anteprima ad ogni cambiamento

en: Show information and statistics about the view during live preview
it: Mostra le informazioni e le statistiche della vista durante l'anteprima in tempo reale.

en: Above the preview
it: Sopra l'anteprima

en: Below the preview
it: Sotto l'anteprima

en: Show the SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Show performance statistics
it: Mostra le statistiche delle prestazioni

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Views includeranno il nome della vista ed avranno la stringa 'view-name:display-name' alla fine della clausola SELECT. Questo rende più semplice identificare le query del modulo Views nei log del database sul server, ma dovrebbe essere utilizzato solo per la risoluzione dei problemi.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
it: Abilita i messaggi di statistiche/debug utilizzando il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
it: Attivare, <em>se è installato il modulo Devel</em>, per abilitare i messaggi di statistiche/debug riguardanti le query e le prestazioni delle viste.

en: Page region to output performance statistics/debug messages
it: Regione del tema in cui visualizzare i messaggi di debug e le statistiche sulle prestazioni

en: Display extenders
it: Estensioni della visualizzazione

en: Select extensions of the views interface.
it: Seleziona le estensioni dell'interfaccia di views.

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: No fields have been used in views yet.
it: Al momento nessun campo è usato dalle viste.

en: Provided by
it: Fornito da

en: There are no enabled views.
it: Non ci sono Views attivate.

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: Remove this display
it: Rimuovi la visualizzazione

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: &lt;Any&gt;
it: &lt;Ogni&gt;

en: No filters have been added.
it: Nessun filtro aggiunto.

en: Drag to add filters.
it: Trascina per aggiungere i filtri.

en: Ungroupable filters
it: Filtri non raggruppabili

en: Column
it: Colonna

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Content revisions
it: Revisioni dei contenuti

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: Create a page
it: Crea una pagina

en: Use a pager
it: Usare un paginatore

en: Create a menu link
it: Crea una voce del menu

en: Include an RSS feed
it: Includi un feed RSS

en: Feed path
it: Percorso del feed

en: Feed row style
it: Stile della riga del feed

en: Create a block
it: Crea un blocco

en: of
it: di

en: of fields
it: di campi

en: of type
it: di tipo

en: tagged with
it: taggato con

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: sorted by
it: ordinato per

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
it: Tentativo di utilizzo di create_view con valori che non sono stati validati

en: comments
it: commenti

en: Should links be displayed below each comment
it: Mostrare i link sotto ad ogni commento

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
it: con i link (permette agli utenti di rispondere ai commenti, ecc.)

en: without links
it: senza link

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Terms
it: Termini

en: Link title
it: Titolo del link

en: !title (Disabled)
it: !title (Disabilitato)

en: Create, edit and delete user accounts.
it: Crea, modifica ed elimina profili utenti

en: Unable to send email.
it: È impossibile inviare email.

en: Error sending email (from %from to %to).
it: Si è verificato un errore nell'inviare l'email (da %from a %to).

en: Links to view and log out of the current user account.
it: Collegamenti per vedere e disconnettere l'utente attuale.

en: Comment titles
it: Titoli dei commenti

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo email

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %category.
it: %sender-name (@sender-from) ha inviato una email riguardante %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
it: %sender-name (@sender-from) ha inviato una email a %recipient-name.

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
it: Se non vuoi ricevere queste email, puoi cambiare le tue impostazioni da !recipient-edit-url.

en: Limits
it: Limiti

en: No limit
it: Nessun limite

en: By year
it: Per anno

en: Empty value for no limit.
it: Nessun valore equivale a nessun limite.

en: from current year
it: dal corrente anno

en: A start date for value #1 is required in %field.
it: Una data di inizio per il primo valore è richiesto in %field.

en: Hide title
it: Nascondi il titolo

en: Show labels regardless of access
it: Mostra le etichette indipendentemente dai permessi di accesso

en: Hide Title
it: Nascondi Titolo

en: Show Title
it: Mostra Titolo

en: 1 email was sent during this test. | @count emails were sent during this test.
it[0]: 1 email è stata inviata durante questo test.
it[1]: @count email sono state inviate durante questo test.

en: State (1st level, <strong>depth 1</strong>)
it: Stato (primo livello, <strong>profondità 1</strong>)

en: City (2nd level, <strong>depth 2</strong>)
it: Città (secondo livello, <strong>profondità 2</strong>)

en: PHP version
it: Versione PHP

en: MySQL version
it: Versione MySQL

en: Installation profile
it: Profilo di installazione

en: The profile that was used to install your site.
it: Il profilo che è stato usato per installare il tuo sito.

en: This website can send notifications via email when updates are available.
it: Questo sito può mandare notifiche via email quando ci sono aggiornamenti.

en: When should this website send email notifications?
it: Quando questo sito dovrebbe mandare notifiche via email?

en: Email addresses to notify when updates are available
it: Gli indirizzi email da notificare quando ci sono aggiornamenti

en: Put each email address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
it: Metti ogni indirizzo email su una riga. Se lasciato vuoto, nessuna email verrà mandata.

en: %email is not a valid email address.
it: %email non è un indirizzo email valido.

en: %emails are not valid email addresses.
it: %emails non sono indirizzi email validi.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
it: Le informazioni per il ripristino della password saranno inviate a %email. Devi uscire per usare il link di ripristino della password contenuto nella email.

en: Sorry, too many password reset attempts from your IP address. Try again later.
it: Spiacente, sono stati fatti troppi tentativi di ripristinare la password dal tuo indirizzo IP. Prova ancora più tardi.

en: Sorry, too many password reset attempts for this account. Try again later.
it: Spiacente, sono stati fatti troppi tentativi di ripristinare la password per questo profilo utente. Prova ancora più tardi.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an email address.
it: Spiacente, %name non è riconosciuto come nome utente o indirizzo email.

en: Further instructions have been sent to your email address.
it: Ulteriori istruzioni sono state inviate al tuo indirizzo email.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
it: Una richiesta di conferma per cancellare il tuo profilo utente è stata inviata al tuo indirizzo email.

en: The password cannot be the same as the username or email address.
it: La password non può essere uguale al nome utente o all'indirizzo email.

en: Region and language
it: Regione e lingua

en: The email address %email is already taken.
it: L'indirizzo email %email è già stato usato.

en: The password cannot be the same as the email.
it: La password non può essere uguale all'indirizzo email.

en: The email address %email is not valid.
it: L'indirizzo email %email non è valido.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No email has been sent.
it: È stato creato un profilo utente per <a href="@url">%name</a>. Nessuna email è stata inviata.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al nuovo utente <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo email.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
it: Grazie per avere richiesto un profilo utente. Il tuo profilo utente deve essere approvato dall'amministratore del sito.<br />Nel frattempo, un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo email..

en: Roles:
it: Ruoli:

en: No roles
it: Nessun ruolo

en: No signature
it: Nessuna firma

en: No picture
it: Nessuna immagine

en: Enter a part of the permission name, module name, or description to filter.
it: Inserisci parte del nome del permesso, del nome del modulo, o della descrizione per filtrare i permessi.

en: Summary of this role's purpose, shown on the role listing page and when assigning this role on user account forms.
it: Il sommario dello scopo del ruolo, mostrato nella pagina che elenca i ruoli quando il ruolo è assegnato nel form del profilo utente.

en: The %role role has been saved.
it: Il ruolo %role è stato salvato.

en: Language:
it: Lingua
