Backdrop CMS (1.32) - en to uk translation catalogue (1454 entries)

en: Home
uk: Головна

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Статус

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Матеріали

en: Username
uk: Користувач

en: Email address
uk: Адреса email

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Вимкнено

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Видалити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Відключено

en: Enabled
uk: Включено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: not verified
uk: не перевірено

en: Tags
uk: Теги

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Logging
uk: Ведення журналу

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Home page
uk: Головна сторінка

en: Version
uk: Версія

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагування

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скидання

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: This action cannot be undone.
uk: Ця дія не може бути скасована.

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Відсутні повідомлення журналу

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації збережено.

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Required
uk: Обов'язково

en: Parent
uk: Родитель

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
uk: Сторінки на даному рівні впорядковуються спочатку за вагою, а потім за назвою.

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Add category
uk: Додати категорію

en: Name
uk: Ім'я

en: Go to next page
uk: Перейти на наступну сторінку

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Summary
uk: Підсумок

en: Update
uk: Оновити

en: Open
uk: Включено

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Path
uk: Шлях

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Modules
uk: Модулі

en: Visible
uk: Видиме

en: Menu
uk: Меню

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлення

en: Add term
uk: Додати термін

en: Preview comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалу

en: Continue
uk: Продовжити

en: Configure
uk: Налаштування

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Параметри

en: Add child page
uk: Додати дочірню сторінку

en: Content type for child pages
uk: Тип вмісту для дочірніх сторінок

en: All
uk: Усі

en: Active
uk: Активний

en: Access denied
uk: У доступі відмовлено

en: Add content
uk: Додати матеріал

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Add block
uk: Додати блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Configuration saved.
uk: Конфігурацію збережено.

en: Logo
uk: Логотип

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Девіз сайту

en: Available updates
uk: Доступні оновлення

en: Never
uk: Ніколи

en: Check manually
uk: Перевірити вручну

en: Up to date
uk: Оновлено

en: Inline
uk: В лінію

en: Recipients
uk: Одержувачі

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: To
uk: До

en: Feed description
uk: Вміст стрічки

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Публікація

en: Filter
uk: Фільтрувати

en: Locale
uk: Локалізація

en: Title field label
uk: Мітка поля заголовка

en: Sticky at top of lists
uk: Закріпити вгорі списку

en: URL alias
uk: Псевдонім посилання

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary name
uk: Назва

en: Last access
uk: Вхід

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Severity
uk: Рівень

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Widget type
uk: Тип віджету

en: Count
uk: Кількість

en: Search settings
uk: Параметри пошуку

en: Mode
uk: Режим

en: Warning
uk: Попередження

en: Authored by
uk: Автор

en: Performance
uk: Швидкодія

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Caching
uk: Кешування

en: Widget
uk: Віджет

en: System
uk: Система

en: Domain
uk: Домен

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Basic
uk: Основний

en: Appearance
uk: Теми

en: Role
uk: Роль

en: Log in
uk: Вхід

en: String
uk: Рядок

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Rows
uk: Рядки

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Uninstall
uk: Видалення

en: Install
uk: Встановити

en: Optional
uk: Необов'язково

en: Set default
uk: Встановити за замовчуванням

en: Clear cache
uk: Очищення кешу

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Default language
uk: Мова за замовчуванням

en: Ukraine
uk: Україна

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Authored on
uk: Написано в

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Залиште порожнім для %anonymous.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Show
uk: Показати

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
uk: Увімкнення або вимкнення кешування сторінок для анонімних користувачів та налаштування параметрів оптимізації пропускної здатності CSS і JS.

en: Allowed HTML tags
uk: Дозволені HTML-теги

en: Add menu
uk: Додати меню

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Browser
uk: Браузер

en: Titles only
uk: Тільки заголовки

en: Full text
uk: Повний текст

en: Language file
uk: Файл мови

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були збережені.

en: Member for
uk: Реєстрація

en: Languages
uk: Мови

en: Publishing options
uk: Параметри публікації

en: Create new revision
uk: Створити нову редакцію

en: Minimum width
uk: Мінімальна ширина

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Select list
uk: Список для вибору

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Configure permissions
uk: Налаштування дозволів

en: Log out
uk: Вийти

en: characters
uk: символів

en: First day of week
uk: Перший день тижня

en: Create new account
uk: Створити новий акаунт

en: Info
uk: Інформація

en: Site information
uk: Інформація про сайт

en: Blocked
uk: Заблокований

en: Parent terms
uk: Родительські терміни

en: Session
uk: Сесія

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Cron
uk: Планувальник

en: %type settings
uk: Налаштування %type

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Color scheme
uk: Кольорова гама

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: details
uk: подробиці

en: Themes
uk: Теми

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: Protected
uk: Захищено

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Default value
uk: Значення за замовчуванням

en: Slogan
uk: Слоган

en: Please wait...
uk: Будь ласка, зачекайте...

en: Tasks
uk: Задачі

en: List menus
uk: Список меню

en: Blocks
uk: Блоки

en: Save block
uk: Зберегти блок

en: Menus
uk: Меню

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
uk: Дозволяє адміністраторам налаштовувати навігаційне меню сайту.

en: Add vocabulary
uk: Додати словник

en: Updated vocabulary %name.
uk: Оновлено словник %name.

en: Above
uk: Зверху

en: Number of values
uk: Кількість значень

en: Default time zone
uk: Часовий пояс за замовчуванням

en: Manage fields
uk: Поля

en: Trimmed
uk: Обрізаний

en: Used in
uk: Використовується

en: Add existing field
uk: Додати існуюче поле

en: Save field settings
uk: Зберегти налаштування поля

en: Defines numeric field types.
uk: Визначає типи числових полів.

en: Check boxes/radio buttons
uk: Позначки/кнопки перемикання

en: Single on/off checkbox
uk: Позначка увімкнути/вимкнути

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
uk: Визначає віджети вибору, перемикачів і перемикачів для текстових і числових полів.

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстова область (кілька рядків)

en: Index
uk: Каталог

en: Enable clean URLs
uk: Увімкнути чисті посилання

en: Debug
uk: Налагодження

en: Permission
uk: Дозвіл

en: Hide
uk: Приховати

en: Save content type
uk: Зберегти тип вмісту

en: Maximum upload size
uk: Максимальний розмір файлу

en: Page not found
uk: Сторінка не знайдена

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Rebuild permissions
uk: Перебудовувати дозволи

en: Add role
uk: Додати роль

en: Path to custom logo
uk: Шлях до власного логотипу

en: Account settings
uk: Налаштування акаунта

en: Enter your keywords
uk: Введіть ключові слова

en: My account
uk: Мій акаунт

en: Context
uk: Контекст

en: Machine name
uk: Внутрішня назва

en: No update data available
uk: Немає оновлених даних

en: Not secure!
uk: Небезпечно!

en: Field settings
uk: Налаштування поля

en: Add new field
uk: Додати нове поле

en: Containing any of the words
uk: Містить будь-яке зі слів

en: Containing the phrase
uk: Містить фразу

en: Containing none of the words
uk: Не містить жодного зі слів

en: Only of the type(s)
uk: Тільки типу(ів)

en: Color set
uk: Набір кольорів

en: Maximum link text length
uk: Максимальна довжина тексту посилання

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
uk: Посилання, довжина яких перевищує цю кількість символів, буде обрізано, щоб запобігти появі довгих рядків, які порушують форматування. Саме посилання буде збережено, лише його текстова частина буде обрізана.

en: Reports
uk: Звіти

en: File directory
uk: Каталог файлів

en: Web server
uk: Веб-сервер

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: Publish content
uk: Опублікувати матеріал

en: Choose an action
uk: Виберіть дію

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Path prefix
uk: Префікс шляху

en: Translate
uk: Переклад

en: Save translations
uk: Зберегти переклади

en: Export template
uk: Експорт шаблону

en: Create @name
uk: Створення @name

en: Not enabled
uk: Не ввімкнено

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
uk: @module (<span class="admin-enabled">увімкнено</span>)

en: Web services
uk: Веб-сервіси

en: Save permissions
uk: Зберегти дозволи

en: Original text
uk: Оригінальний текст

en: Delete content type
uk: Видалити тип вмісту

en: create a new book
uk: створити нову книгу

en: Manage your site's book outlines.
uk: Керування структурою книг на вашому сайті.

en: User account
uk: Акаунт користувача

en: pixels
uk: пікселів

en: Direction
uk: Напрямок

en: Relations
uk: Зв'язки

en: Run cron
uk: Запустити планувальник

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
uk: Керування тегами, категоризацією та класифікацією вашого контенту.

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Boolean
uk: Логічний

en: Status report
uk: Звіт про статус

en: Book outline
uk: Структура книги

en: This will be the top-level page in this book.
uk: Це буде перша сторінка цієї книги.

en: Revision information
uk: Інформація про редакцію

en: Notify user of new account
uk: Сповістити користувача про новий акаунт

en: Path to custom icon
uk: Шлях до власної іконки

en: Publish the selected comments
uk: Опублікувати вибрані коментарі

en: Unpublish the selected comments
uk: Зняти з публікації вибрані коментарі

en: Default image
uk: Зображення за замовчуванням

en: File system
uk: Файлова система

en: Posted in
uk: Публікація

en: All languages
uk: Усі мови

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: @type %title has been updated.
uk: @type %title оновлено.

en: Filter settings
uk: Налаштування фільтрів

en: Add language
uk: Додати мову

en: Edit string
uk: Редагувати рядок

en: Comments per page
uk: Коментарів на сторінці

en: Multilingual support
uk: Підтримка різних мов

en: Enabled, with translation
uk: Включено, з перекладом

en: Provides a framework for unit and functional testing.
uk: Надає фреймворк для модульного та функціонального тестування.

en: Add link
uk: Додати посилання

en: Not in book
uk: Немає книги

en: New book
uk: Нова книга

en: By @name
uk: Автор: @name

en: Initializing.
uk: Ініціалізація

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
uk: Будь ласка, перейдіть на <a href="@error_url">сторінку помилки</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
uk: Ваша сторінка стане частиною обраної книги.

en: 0 sec
uk: 0 сек.

en: Filter log messages
uk: Фільтрувати повідомлення журналу

en: Language name
uk: Назва мови

en: The content type %name has been updated.
uk: Тип контенту %name було оновлено.

en: Contact form
uk: Контактна форма

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
uk: Визначає якість зображення для обробки JPEG. Значення від 0 до 100. Вищі значення означають кращу якість зображення, але більший розмір файлів.

en: Right to left
uk: Справа наліво

en: Left to right
uk: Зліва направо

en: Save language
uk: Зберегти мову

en: Language name in English
uk: Назва мови англійською

en: Native language name
uk: Назва рідною мовою

en: Direction that text in this language is presented.
uk: Напрямок, за яким подається текст цією мовою.

en: Language negotiation configuration saved.
uk: Налаштування мовних налаштувань збережено.

en: String contains
uk: Рядок містить

en: Search in
uk: Шукати в рядках

en: Both translated and untranslated strings
uk: Усі

en: Only translated strings
uk: Тільки перекладені

en: Only untranslated strings
uk: Тільки неперекладені

en: Import translation
uk: Імпорт перекладу

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
uk: Файл Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
uk: Імпорт в

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
uk: Виберіть мову, до якої ви хочете додати рядки. Якщо ви виберете мову, яку ще не налаштовано, її буде додано.

en: Export translation
uk: Експорт перекладу

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
uk: Виберіть мову для експорту у форматі Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: The string has been saved.
uk: Рядок збережено.

en: sort ascending
uk: сортування за зростанням

en: sort descending
uk: сортування за зменшенням

en: No book selected.
uk: Книгу не вибрано.

en: Book page
uk: Книга

en: Delete the selected comments
uk: Видалити вибрані коментарі

en: Allows users to comment on and discuss published content.
uk: Дозволяє користувачам коментувати та обговорювати опублікований контент.

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
uk: Створення контактної форми системи та налаштування категорій для неї.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
uk: Дозволяє використовувати як особисті, так і загальнодоступні контактні форми.

en: View events that have recently been logged.
uk: Подивитися події, які нещодавно були зареєстровані.

en: Top 'page not found' errors
uk: Топ помилок 404

en: View 'page not found' errors (404s).
uk: Огляньте помилки "сторінка не знайдена" (404).

en: Top 'access denied' errors
uk: Топ помилок 403

en: View 'access denied' errors (403s).
uk: Огляньте помилки "в доступі відмовлено" (403).

en: Logs and records system events to the database.
uk: Реєструє та записує системні події в базу даних.

en: Allowed HTML tags: @tags
uk: Дозволені HTML-теги: @tags

en: Lines and paragraphs break automatically.
uk: Рядки та абзаци розриваються автоматично.

en: Configure languages for content and the user interface.
uk: Налаштуйте мови для вмісту та інтерфейсу користувача.

en: Submission form settings
uk: Налаштування форми

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
uk: Ви впевнені, що хочете перебудувати дозволи на вміст сайту?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
uk: Ця дія відновлює всі дозволи на вміст сайту і може бути тривалим процесом. Ця дія не може бути скасована.

en: Content permissions have been rebuilt.
uk: Дозволи на вміст було перебудовано.

en: Add content type
uk: Додати тип матеріалу

en: Filter aliases
uk: Фільтр псевдонімів

en: URL aliases
uk: Псевдоніми посилань

en: Allows users to rename URLs.
uk: Дозволяє користувачам перейменовувати посилання.

en: Delete field
uk: Видалити поле

en: Top search phrases
uk: Топ пошукових фраз

en: View most popular search phrases.
uk: Огляньте найпопулярніші пошукові фрази.

en: Enables site-wide keyword searching.
uk: Дозволяє здійснювати пошук за ключовими словами по всьому сайту.

en: Logs and records system events to syslog.
uk: Реєструє та записує системні події до syslog.

en: Shortcut icon settings
uk: Налаштування іконки сайту

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
uk: Ваша іконка сайту, або 'favicon', відображається в адресному рядку та закладках більшості браузерів.

en: Default 403 (access denied) page
uk: Стандартна сторінка 403 (доступ заборонено)

en: Default 404 (not found) page
uk: Стандартна сторінка 404 (не знайдено)

en: Number of items in each feed
uk: Кількість елементів у кожній стрічці

en: Default number of items to include in each feed.
uk: Кількість елементів за замовчуванням для кожної стрічки.

en: Feed content
uk: Вміст стрічки

en: Titles plus teaser
uk: Заголовки та анонси

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
uk: Глобальне налаштування відображення елементів вмісту за замовчуванням у кожній стрічці.

en: Cron ran successfully.
uk: Планувальник успішно запущено.

en: No modules are available to uninstall.
uk: Немає модулів, які можна видалити.

en: Image toolkit
uk: Інструменти зображення

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
uk: Виберіть, який набір інструментів для роботи із зображеннями використовувати, якщо ви встановили додаткові набори.

en: RSS publishing
uk: RSS-публікація

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
uk: Отримуйте звіт про стан роботи сайту та будь-які виявлені проблеми.

en: Writable (<em>public</em> download method)
uk: Доступна для запису (спосіб завантаження <em>публічний</em>)

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
uk: Терміни відображаються в порядку зростання за вагою.

en: Allows content to be translated into different languages.
uk: Дозволяє перекладати вміст різними мовами.

en: Last checked: @time ago
uk: Остання перевірка: @time тому

en: Includes: %includes
uk: Включає: %includes

en: Disabled themes
uk: Відключені теми

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
uk: Визначте доступ до функцій, вибравши дозволи для ролей.

en: Progress indicator
uk: Індикатор виконання

en: Bar with progress meter
uk: Панель з лічильником виконання

en: Throbber
uk: Індикатор виконання

en: Format string
uk: Формат рядка

en: - Select a field type -
uk: - Виберіть тип поля -

en: - Select a widget -
uk: - Виберіть віджет -

en: Type of data to store.
uk: Тип даних для зберігання.

en: Form element to edit the data.
uk: Елемент форми для редагування даних.

en: - Select an existing field -
uk: - Виберіть існуюче поле -

en: Field to share
uk: Поле для спільного доступу

en: Maximum number of values users can enter for this field.
uk: Максимальна кількість значень, які користувачі можуть ввести для цього поля.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
uk: 'Необмежено' матиме кнопку 'Додати більше', щоб користувачі могли додавати стільки значень, скільки вони хочуть.

en: Regional settings
uk: Регіональні параметри

en: Structure
uk: Структура

en: Cancel account
uk: Видалити

en: No revision
uk: Немає редакцій

en: @number comments per page
uk: @number коментарів на сторінці

en: Default country
uk: Країна за замовчуванням

en: Use the default site language (@language_name).
uk: Використання мови сайту за замовчуванням (@language_name).

en: No strings available.
uk: Немає рядків.

en: No books available.
uk: Книжок немає.

en: Content types allowed in book outlines
uk: Типи контенту, дозволені в книжкових структурах

en: Administer book outlines
uk: Адміністрування книжкових структур

en: Create new books
uk: Створення нових книг

en: Add content and child pages to books
uk: Додавання вмісту та дочірніх сторінок до книг

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
uk: <em>Книги</em> мають вбудовану ієрархічну навігацію. Використовуйте для довідників або навчальних посібників.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
uk: Дозволяє користувачам створювати та організовувати пов'язаний вміст у вигляді блокнота.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
uk: Дозволяє адміністраторам змінювати колірну схему сумісних тем.

en: Unapproved comments (@count)
uk: Непідтверджені коментарі (@count)

en: Default comment setting for new content
uk: Налаштування коментарів за замовчуванням для нових матеріалів

en: Show reply form on the same page as comments
uk: Показувати форму відповіді на тій самій сторінці, що й коментарі

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
uk: Переглядайте та редагуйте коментарі на сайті та чергу схвалення коментарів.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
uk: Надає контекстні посилання для виконання дій, пов'язаних з елементами на сторінці.

en: Clear log messages
uk: Очистити журнал повідомлень

en: List (text)
uk: Список (текст)

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
uk: Визначає типи полів списку. Використовуйте разом з параметрами для створення списків вибору.

en: Filtered text (user selects text format)
uk: Відфільтрований текст (можна обрати формат тексту)

en: Summary input
uk: Зведений підсумок

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
uk: Ця функція дозволяє авторам вводити короткий підсумок, який відображатиметься замість автоматично обрізаного тексту при використанні типу відображення "Короткий або обрізаний".

en: Summary or trimmed
uk: Короткий або обрізаний

en: Text area with a summary
uk: Текстова область з підсумком

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати урізане значення повного тексту як підсумок.

en: Hide summary
uk: Приховати підсумок

en: Edit summary
uk: Редагувати підсумок

en: Change widget type.
uk: Змінити тип віджету.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
uk: Ці налаштування застосовуються до поля %field скрізь, де воно використовується. Ці налаштування впливають на спосіб зберігання даних у базі даних і не можуть бути змінені після створення даних.

en: %field has no field settings.
uk: Поле %field не має налаштувань.

en: Change widget
uk: Змінити віджет

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
uk: Тип елемента форми, який ви хочете представити користувачеві при створенні цього поля в %type.

en: Changed the widget for field %label.
uk: Змінено віджет для поля %label.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
uk: Ці налаштування застосовуються лише до поля %field, якщо воно використовується в %type.

en: Required field
uk: Обов'язкове поле

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
uk: Ці налаштування застосовуються до поля %field скрізь, де воно використовується. Оскільки поле вже містить дані, деякі налаштування вже не можна змінити.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
uk: Ці налаштування застосовуються до поля %field скрізь, де воно використовується.

en: The default value for this field, used when creating new content.
uk: Значення за замовчуванням для цього поля, яке використовується при створенні нового контенту.

en: Saved %label configuration.
uk: Збережено конфігурацію поля %label.

en: Save and add fields
uk: Зберегти та додати поля

en: Manage display
uk: Керування показом

en: Upload destination
uk: Місце призначення для завантаження

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
uk: Виберіть, де будуть зберігатися кінцеві файли. Зберігання приватних файлів має значно більші накладні витрати, ніж публічних, але дозволяє обмежити доступ до файлів у цьому полі.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
uk: Необов'язковий підкаталог у каталозі призначення для завантаження, де будуть зберігатися файли. Не вказуйте попередню або наступну косу риску.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
uk: Введіть значення типу "512" (байт), "80 KB" (кілобайт) або "50 MB" (мегабайт), щоб обмежити дозволений розмір файлу. Якщо залишити поле порожнім, розміри файлів будуть обмежені лише максимальним розміром публікації та завантаження, встановленим PHP (поточний ліміт <strong>%limit</strong>).

en: Files must be less than !size.
uk: Файли повинні бути меншими за !size.

en: Allowed file types: !extensions.
uk: Дозволені типи файлів: !extensions.

en: Add text format
uk: Додати формат тексту

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
uk: Всі ролі для цього текстового формату повинні бути ввімкнені і не можуть бути змінені.

en: Limit allowed HTML tags
uk: Обмеження дозволених тегів HTML

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
uk: Перетворення розривів рядків у HTML (тобто <code>&lt;br&gt;</code> та <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
uk: Перетворення URL на посилання

en: Correct faulty and chopped off HTML
uk: Виправлення помилкового та обрізаного HTML

en: Display any HTML as plain text
uk: Відображення HTML як звичайного тексту

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
uk: Список HTML-тегів, які можна використовувати. Атрибути подій JavaScript, URL-адреси JavaScript та CSS буде завжди вилучено.

en: Display basic HTML help in long filter tips
uk: Відображати базову HTML-довідку в довгих підказках фільтрів

en: Add rel="nofollow" to all links
uk: Додавати rel="nofollow" до всіх посилань

en: No HTML tags allowed.
uk: HTML-теги заборонені.

en: Style name
uk: Назва стилю

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
uk: Якщо зображення не завантажено, воно буде показано на екрані.

en: Enable <em>Alt</em> field
uk: Увімкнути поле <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
uk: Атрибут alt може використовуватися пошуковими системами, програмами для читання з екрану, а також у випадках, коли зображення не завантажується.

en: Enable <em>Title</em> field
uk: Увімкнути поле <em>Title</em>

en: Preview image style
uk: Стиль попереднього перегляду зображення

en: no preview
uk: без перегляду

en: The preview image will be shown while editing the content.
uk: Попереднє зображення буде показано під час редагування вмісту.

en: Image styles
uk: Стилі зображень

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
uk: Налаштуйте стилі, які можна використовувати для зміни розміру або налаштування зображень на екрані.

en: Detection method
uk: Спосіб визначення

en: Part of the URL that determines language
uk: Частина посилання, яка визначає мову

en: Request/session parameter
uk: Параметр запиту/сесії

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
uk: Назва параметра запиту/сесії, який використовується для визначення потрібної мови.

en: Filter translatable strings
uk: Фільтр перекладених рядків

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
uk: Порядок методів визначення мови для тексту інтерфейсу користувача. Якщо переклад тексту інтерфейсу користувача доступний на визначеній мові, він буде показаний.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
uk: Визначення мови за посиланням (префікс шляху або домен).

en: Determine the language from a request/session parameter.
uk: Визначення мови з параметра запиту/сесії.

en: Follow the user's language preference.
uk: Відповідно до мовних уподобань користувача.

en: Determine the language from the browser's language settings.
uk: Визначення мови з мовних налаштувань браузера.

en: Detection and selection
uk: Визначення та вибір

en: URL language detection configuration
uk: Налаштування визначення мови за посиланням

en: Session language detection configuration
uk: Налаштування визначення мови сесії

en: Localize
uk: Переклад

en: Default parent item
uk: Родительський елемент за замовчуванням

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
uk: Додавання нових меню на ваш сайт, редагування існуючих, зміна назв та упорядкування посилань меню.

en: Preview before submitting
uk: Попередній перегляд перед відправкою

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
uk: Цей текст буде відображатися у верхній частині сторінки при створенні або редагуванні матеріалів цього типу.

en: Author username and publish date will be displayed.
uk: Буде відображено ім'я користувача автора та дату публікації.

en: Revision log message
uk: Повідомлення у журналі редакцій

en: Access the content overview page
uk: Доступ до сторінки з оглядом матеріалів

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Закріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Don't display post information
uk: Не відображати інформацію про публікацію

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
uk: За бажанням вкажіть альтернативне посилання, за яким можна отримати доступ до цього терміна. Використовуйте відносний шлях і не додавайте кінцеву косу риску, інакше псевдонім посилання не працюватиме.

en: Use advanced search
uk: Користування розширеним пошуком

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
uk: Налаштуйте параметри релевантності для пошуку та інших параметрів індексації.

en: Enable and set default
uk: Увімкнути та налаштувати за замовчуванням

en: default theme
uk: Тема за замовчуванням

en: Use the administration theme when editing or creating content
uk: Використовувати адміністративну тему під час редагування або створення матеріалів

en: The %theme theme has been enabled.
uk: Тему %theme увімкнено.

en: The %theme theme has been disabled.
uk: Тему %theme було вимкнено.

en: How this is used depends on your site's theme.
uk: Використання цієї функції залежить від теми вашого сайту.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
uk: Ця сторінка відображається, коли поточному користувачеві відмовлено в доступі до запитуваного документа. Залиште поле порожнім, щоб відобразити загальну сторінку "Доступ заборонено".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
uk: Ця сторінка відображається, коли жоден інший вміст не відповідає запитуваному документу. Залиште це поле порожнім, щоб відобразити загальну сторінку "Сторінку не знайдено".

en: Clear all caches
uk: Очистити всі кеші

en: Bandwidth optimization
uk: Оптимізація пропускної здатності

en: Description of your site, included in each feed.
uk: Інформація про ваш сайт, включена в кожну стрічку.

en: Time zones
uk: Часові пояси

en: Users may set their own time zone.
uk: Користувачі можуть встановити власний часовий пояс.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
uk: Нагадувати користувачам при вході, якщо часовий пояс не встановлено.

en: Only applied if users may set their own time zone.
uk: Застосовується тільки якщо користувачі можуть встановлювати власний часовий пояс.

en: Time zone for new users
uk: Часовий пояс для нових користувачів

en: Default time zone.
uk: Часовий пояс за замовчуванням.

en: Empty time zone.
uk: Порожній часовий пояс.

en: Users may set their own time zone at registration.
uk: Користувачі можуть встановити власний часовий пояс під час реєстрації.

en: Put site into maintenance mode
uk: Перевести сайт в режим технічного обслуговування

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
uk: Використовувати посилання на зразок <code>example.com/user</code> замість <code>example.com/?q=user</code>.

en: Displayed as %date
uk: Відображається як %date

en: Save format
uk: Збереження формату

en: Public files
uk: Публічні файли

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
uk: Адміністрування блоків, типів контенту, меню тощо.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
uk: Налаштуйте опис сайту, кількість елементів у стрічці і те, чи повинні стрічки бути заголовками/тизерами/повнотекстовими.

en: Maintenance mode
uk: Режим обслуговування

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
uk: Переведення сайту в офлайн для технічного обслуговування або повернення його в онлайн.

en: Logging and errors
uk: Журналювання та помилки

en: Regional and language
uk: Регіон та мова

en: Regional settings, localization and translation.
uk: Регіональні налаштування, локалізація та переклад.

en: Settings for the site's default time zone and country.
uk: Налаштуйте часовий пояс і країну сайту за замовчуванням.

en: Edit date format
uk: Редагування формату дати

en: Content authoring
uk: Створення контенту

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
uk: Щоб запустити cron за межами сайту, перейдіть за <a href="!cron">адресою</a>

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
uk: Немає термінів. <a href="@link">Додати термін</a>.

en: Term reference
uk: Посилання на термін

en: Autocomplete term widget (tagging)
uk: Віджет автозаповнення термінів (тегування)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
uk: Словник, що містить варіанти для цього поля.

en: Checking available update data
uk: Перевірка доступних даних про оновлення

en: Trying to check available update data ...
uk: Спроба перевірити доступні дані оновлення ...

en: Checking available update data ...
uk: Перевірка доступних даних оновлення ...

en: Checked available update data for %title.
uk: Перевіряється доступність даних оновлення для %title.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
uk: Створіть резервну копію бази даних і сайту, перш ніж продовжити. <a href="@backup_url">Дізнайтеся, як</a>.

en: Install from a URL
uk: Встановлення за посиланням

en: For example: %url
uk: Наприклад: %url

en: For example: %filename from your local computer
uk: Наприклад: %filename з вашого комп'ютера

en: View user profiles
uk: Перегляд профілів користувачів

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
uk: Допускаються пробіли; не допускаються знаки пунктуації, за винятком крапок, дефісів, апострофів і підкреслень.

en: Overview of fields on all entity types.
uk: Огляньте поля для всіх типів сутностей.

en: Term name textfield
uk: Поле назви терміну

en: Term description textarea
uk: Текстова область опису терміна

en: Current password
uk: Поточний пароль

en: @type language detection
uk: Визначення мови @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
uk: Рядки у завантаженому файлі замінюють існуючі, додаються нові. Оновлюється формат множини.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
uk: Існуючі рядки і формат множини зберігаються, додаються лише нові рядки.

en: User interface text
uk: інтерфейсу користувача

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
uk: Зовнішні ресурси можуть бути оптимізовані автоматично, що може зменшити як розмір, так і кількість запитів до вашого сайту.

en: Cache pages for anonymous users
uk: Кешувати сторінки для анонімних користувачів

en: Expiration of cached pages
uk: Термін дії кешованих сторінок

en: Site details
uk: Інформація про сайт

en: Show row weights
uk: Показати вагу рядів

en: Hide row weights
uk: Приховати вагу рядів

en: User interface for the Field API.
uk: Інтерфейс користувача для Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
uk: Відокремлюйте розширення пробілом або комою і не додавайте крапку.

en: Node module element
uk: Вузловий елемент модуля

en: Comment display
uk: Відображення коментарів

en: Recent log messages
uk: Журнал повідомлень

en: No field is hidden.
uk: Немає прихованих полів.

en: Error pages
uk: Сторінки помилок

en: Last run: %cron-last ago.
uk: Останній запуск: %cron-last тому.

en: Run cron every
uk: Запуск планувальника кожні

en: Manage automatic site maintenance tasks.
uk: Керуйте автоматичними завданнями з обслуговування сайту.

en: Post comments
uk: Розміщення коментарів

en: Disable text format
uk: Вимкнути формат тексту

en: Configure @module permissions
uk: Налаштування дозволів @module

en: Administer settings.
uk: Адміністрування параметрів.

en: View reports, updates, and errors.
uk: Перегляд звітів, оновлень та помилок.

en: %type_name: Create new content
uk: %type_name: Створення нового вмісту

en: %type_name: Edit own content
uk: %type_name: Редагування власного вмісту

en: %type_name: Edit any content
uk: %type_name: Редагування будь-якого вмісту

en: %type_name: Delete own content
uk: %type_name: Видалення власного вмісту

en: %type_name: Delete any content
uk: %type_name: Видалення будь-якого вмісту

en: Next steps
uk: Наступні дії

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
uk: Читати далі<span class="element-invisible">@title</span>

en: Aggregate and compress CSS files.
uk: Об'єднувати та стискати CSS файли.

en: Aggregate JavaScript files.
uk: Об'єднувати JavaScript файли.

en: The role settings have been updated.
uk: Налаштування ролей було оновлено.

en: List (integer)
uk: Список (ціле число)

en: List (float)
uk: Список (число з плаваючою комою)

en: Administer content and comments.
uk: Керування контентом та коментарями.

en: Comment fields
uk: Поля коментарів

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
uk: Відображення індикатора не показує стан завантажень, але займає менше місця. Індикатор виконання корисний для відстеження процесу завантаження великих файлів.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
uk: Планувальник піклується про запуск періодичних завдань, таких як перевірка оновлень та індексація вмісту для пошуку.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
uk: Якщо зображення не завантажено, воно буде показано на екрані і замінить зображення поля за замовчуванням.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
uk: Задіяні типи полів - див. <a href="@fields-page">Список полів</a>

en: Fields
uk: Поля

en: Dynamic
uk: Динамічний

en: Number (integer)
uk: Число (ціле)

en: Number (decimal)
uk: Число (десяткове)

en: Number (float)
uk: Число (з плаваючою комою)

en: Text (short)
uk: Текст (короткий)

en: Text (long)
uk: Текст (довгий)

en: Text (long with summary)
uk: Текст (довгий з підсумком)

en: Pop-up calendar
uk: Спливаючий календар

en: more
uk: показати

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Use count
uk: Використання

en: Translation
uk: Переклад

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
uk: Тип контенту (наприклад, "запис у блозі", "повідомлення на форумі", "історія" тощо).

en: Promoted
uk: Просування

en: Sticky
uk: Закріплення

en: URL redirects
uk: Переадресація посилань

en: New password
uk: Новий пароль

en: Header block
uk: Верхній колонтитул

en: Contains elements typical of a site header including the site logo, name, slogan, and optionally a navigational menu.
uk: Містить елементи, характерні для header сайту, включаючи логотип, назву, слоган і, за бажанням, навігаційне меню.

en: Breadcrumb
uk: Хлібні крихти

en: Powered by Backdrop
uk: Функціонує на Backdrop

en: Displays a link to <a href="https://backdropcms.org">the Backdrop CMS website</a>.
uk: Відображає посилання на <a href="https://backdropcms.org">сайт Backdrop CMS</a>.

en: A hero block often consists of text over a background image, though either are optional.
uk: Головний блок часто складається з тексту на фоновому зображенні, хоча обидва варіанти необов'язкові.

en: Convert image captions to figure and figcaption elements
uk: Перетворення підписів до зображень на елементи рисунків і підписів до рисунків

en: Float images left and right using the data-align attribute
uk: Вирівнювання зображень ліворуч і праворуч за допомогою атрибута data-align

en: User interface translation
uk: Переклад інтерфейсу користувача

en: Translate the built-in user interface.
uk: Переклад вбудованого інтерфейсу користувача.

en: Select and configure themes.
uk: Вибір та налаштування тем.

en: Date and time formats
uk: Формати дати та часу

en: Configure the display of date and time strings.
uk: Налаштуйте відображення рядків дати та часу.

en: URL handling
uk: Обробка посилань

en: Install or uninstall modules.
uk: Встановлення або видалення модулів.

en: Install new themes
uk: Встановлення тем

en: List themes
uk: Список тем

en: Administration bar
uk: Панель адміністрування

en: Adjust administration bar settings.
uk: Налаштуйте параметри панелі адміністрування.

en: Text editors and formats
uk: Редактори та формати текстів

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
uk: Налаштуйте WYSIWYG і текстові редактори на сайті. Обмежити або дозволити використання певних HTML-тегів у вмісті.

en: List text formats
uk: Список форматів тексту

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
uk: Імпортуйте, експортуйте та синхронізуйте зміни конфігурації між різними встановленими версіями вашого сайту, наприклад, у середовищі розробки, підготовки та експлуатації.

en: Full Import/Export
uk: Повний імпорт/експорт

en: Single Import/Export
uk: Одноразовий імпорт/експорт

en: Synchronize
uk: Синхронізація

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
uk: Налаштуйте параметри для модулів журналювання та сповіщень. Різні модулі можуть спрямовувати системні події Backdrop у різні місця призначення, наприклад, до системного журналу, бази даних, електронної пошти тощо.

en: Tell Backdrop where to store uploaded files and how they are accessed.
uk: Вкажіть, де зберігати завантажені файли і як до них отримати доступ.

en: Add image style
uk: Додати стиль зображення

en: List image styles
uk: Список стилів зображень

en: Add date format
uk: Додати формат дати

en: List languages
uk: Список мов

en: URL settings
uk: Налаштування посилань

en: General URL-related configuration for your site.
uk: Загальна конфігурація, пов'язана з посиланнями для вашого сайту.

en: Redirect users from one URL to another.
uk: Перенаправляйте користувачів з одного посилання на інше.

en: Add redirect
uk: Додати переадресацію

en: Fix 404 pages
uk: Виправлення 404 сторінок

en: Add URL redirects for 404 pages.
uk: Додати переадресацію посилання для 404 сторінок.

en: List URL redirects
uk: Список переадресацій посилань

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
uk: Змініть посилання вашого сайту, налаштувавши автоматичні шаблони псевдонімів посилань.

en: Add URL alias
uk: Додати псевдонім посилань

en: Delete URL aliases
uk: Видалення псевдонімів

en: Generate URL aliases
uk: Генерування псевдонімів

en: List URL aliases
uk: Список псевдонімів посилань

en: URL alias patterns
uk: Шаблони псевдонімів посилань

en: List URL alias patterns
uk: Список шаблонів псевдонімів посилань

en: URL alias pattern settings
uk: Налаштування шаблону псевдоніму посилань

en: Account emails
uk: Електронні листи сайту

en: Configure email templates used for account registration and management.
uk: Налаштуйте шаблони електронної пошти, що використовуються для реєстрації та керування акаунтами.

en: Configure settings for user accounts.
uk: Налаштуйте параметри для акаунтів користувачів.

en: Configure fields and display of fields on user accounts.
uk: Налаштуйте поля та відображення полів в акаунтах користувачів.

en: Manage displays
uk: Відображення

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
uk: Переглядайте, редагуйте або додавайте рівні доступу або <em>ролі користувачів</em>.

en: Install new modules
uk: Встановлення нових модулів

en: List modules
uk: Список модулів

en: Uninstall modules
uk: Видалення модулів

en: Get a status report about available updates for your installed modules, themes, and layouts.
uk: Переглядайте звіти про доступні оновлення для встановлених модулів, тем і макетів.

en: List available updates
uk: Список оновлень

en: Overview of all blocks and their modules.
uk: Огляньте всі блоки та їхні модулі.

en: Fix 404 pages with URL redirects
uk: Виправити 404 сторінку з переадресацією

en: Views plugins
uk: Плагіни видів

en: Overview of plugins used in all views.
uk: Огляньте плагіни, що використовуються у всіх видах представлень.

en: List content types
uk: Список типів матеріалів

en: Custom blocks
uk: Власні блоки

en: Add custom block
uk: Додати власний блок

en: Layouts
uk: Макети

en: Create new landing pages or modify the layout of existing pages on your site.
uk: Створення нових цільових сторінок або зміна макета існуючих сторінок на вашому сайті.

en: Add layout
uk: Додати макет

en: List vocabularies
uk: Список словників

en: Views
uk: Види

en: Manage customized lists of content.
uk: Керування власними списками матеріалів.

en: Add view
uk: Додати вид

en: List views
uk: Список видів

en: Advanced
uk: Розширений

en: Manage comments
uk: Керування коментарями

en: Add user account
uk: Додати користувача

en: Add a blog post, news article, or press release.
uk: Додавання публікації в блозі, новини або прес-релізу.

en: Add a page with static content, like the 'About' page.
uk: Додавання сторінки зі статичним вмістом, наприклад, сторінки 'Про компанію'.

en: Configure layout
uk: Налаштування макету

en: Manage blocks
uk: Керування блоками

en: Configure page title
uk: Налаштування заголовка сторінки

en: Configure menu
uk: Налаштування меню

en: Edit links
uk: Редагувати посилання

en: List terms
uk: Список термінів

en: Configure view
uk: Налаштувати вид

en: Admin bar
uk: Адмін-панель

en: The human-readable name of the content type.
uk: Читабельна назва типу контенту.

en: The machine name of the content type.
uk: Внутрішня назва типу матеріалу.

en: The unique machine-readable name of the content type.
uk: Унікальна назва типу контенту.

en: The optional description of the content type.
uk: Необов'язковий опис типу контенту.

en: The number of nodes belonging to the content type.
uk: Кількість вузлів, що належать до типу вмісту.

en: Value
uk: Значення

en: Run updates
uk: Запустити оновлення

en: Flush all caches
uk: Очистити усі кеші

en: CSS and JavaScript
uk: CSS та JavaScript

en: Page and else
uk: Сторінка та інше

en: Layout
uk: Макет

en: Theme registry
uk: Реєстр тем

en: Token registry
uk: Реєстр токенів

en: Update data
uk: Оновлення даних

en: Menu search
uk: Пошук в меню

en: Every
uk: Усі

en: !title cache cleared.
uk: Очищено кеш - !title.

en: Briefly describe the changes you have made.
uk: Коротко опишіть зміни, які ви зробили.

en: Add URL redirect to this @type
uk: Додати переадресацію посилання для @type

en: From
uk: Від

en: Last accessed
uk: Доступ

en: No URL redirects available.
uk: Немає доступних переадресацій посилань.

en: Generate automatic URL alias
uk: Автоматичне створення псевдоніму посилання

en: Uncheck this to create a custom alias below.
uk: Вимкніть цю опцію, щоб створити власний псевдонім нижче.

en: Configure URL alias patterns.
uk: Налаштування шаблонів псевдонімів посилань.

en: Maximize
uk: Збільшити

en: Formatting options
uk: Параметри форматування

en: Editor
uk: Редактор

en: Changed
uk: Змінено

en: No redirects
uk: Без переадресацій

en: Automatic alias
uk: Автоматичні псевдоніми

en: Threaded
uk: Стрічка

en: System path
uk: Системний шлях

en: Publishing settings
uk: Налаштування публікації

en: Promote
uk: Просування

en: Revision settings
uk: Налаштування редакцій

en: Revisions allow content editors to view changes over time and revert changes if needed.
uk: Редакції дозволяють редакторам контенту переглядати зміни в часі та відміняти їх, якщо це необхідно.

en: Create new revision by default
uk: Створювати нову редакцію за замовчуванням

en: Display author and date information
uk: Відображати інформацію про автора та дату

en: Open comments
uk: Коментарі включені

en: Closed comments
uk: Коментарі відключені

en: Show comment replies in a threaded list
uk: Показувати відповіді на коментарі в ланцюжку

en: URL alias pattern
uk: Шаблон псевдоніму посилання

en: Default URL alias pattern
uk: Шаблон псевдоніму посилання за замовчуванням

en: less
uk: приховати

en: Revisions enabled
uk: Редакції включено

en: Revisions disabled
uk: Редакції вимкнено

en: No permissions set
uk: Дозволи не встановлено

en: Default (module-provided)
uk: За замовчуванням (надається модулем)

en: Tags:
uk: Мітки:

en: Displays
uk: Відображення

en: Change the machine name of this display.
uk: Змініть внутрішню назву цього відображення.

en: Default site language
uk: Мова сайту за замовчуванням

en: %vocabulary: Edit terms
uk: %vocabulary: Редагування термінів

en: %vocabulary: Delete terms
uk: %vocabulary: Видалення термінів

en: Access administration bar
uk: Доступ до панелі адміністрування

en: Display the administration bar at the top of each page.
uk: Відображати панель адміністрування у верхній частині кожної сторінки.

en: Reset to default
uk: Скинути налаштування

en: Not customized for !bundle
uk: Не налаштовано для !bundle

en: Interface translation
uk: Переклад інтерфейсу

en: not applicable
uk: не застосовується

en: - Any -
uk: - Будь-що -

en: Delete file(s)
uk: Видалити файл(и)

en: Promote content
uk: Просувати матеріал

en: Remove promotion
uk: Видалити просування

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Update content URL alias
uk: Оновити псевдонім посилання

en: Update user URL alias
uk: Оновити псевдонім посилання користувача

en: Block user(s)
uk: Блокувати користувача(ів)

en: Unblock user(s)
uk: Розблокувати користувача(ів)

en: Cancel user account(s)
uk: Видалити обліковий запис(и) користувача(ів)

en: Add role "@label"
uk: Додати роль "@label"

en: Remove role "@label"
uk: Видалити роль "@label"

en: Execute
uk: Виконати

en: The default front-end theme for Backdrop CMS, which can make a great base theme.
uk: Стандартна тема інтерфейсу для Backdrop CMS, яка може стати чудовою базовою темою.

en: The default administration theme for Backdrop CMS.
uk: Тема адміністрування за замовчуванням для Backdrop CMS.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations.
uk: Надає випадаюче меню для більшості адміністративних завдань та інших поширених пунктів призначення.

en: Makes date/time fields available.
uk: Робить доступними поля дати і часу.

en: Defines an email field type.
uk: Визначає тип поля електронної пошти.

en: Provides image manipulation tools and image field type.
uk: Надає інструменти для маніпулювання зображеннями та типом поля зображення.

en: Lets you configure a number of languages to be used on your website.
uk: Дозволяє налаштувати кілька мов, які будуть використовуватися на вашому веб-сайті.

en: Defines simple link field types.
uk: Визначає прості типи полів посилань.

en: Provides language negotiation functionality and user interface translation to languages other than English.
uk: Забезпечує функцію узгодження мови та переклад користувацького інтерфейсу на інші мови, окрім англійської.

en: Provides a user interface for installing and updating modules, themes, and layouts.
uk: Надає користувацький інтерфейс для встановлення та оновлення модулів, тем і макетів.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
uk: Дозволяє користувачам перенаправляти зі старих посилань на нові.

en: Enables the organization of content by category.
uk: Дозволяє організувати вміст за категоріями.

en: Checks for available updates.
uk: Перевіряє наявність доступних оновлень.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or configure views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля ви не можете створювати або налаштовувати види.

en: Categorization
uk: Категоризація

en: Enable interface translation to English
uk: Увімкнути переклад інтерфейсу на англійську

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Backdrop locale database.
uk: Створення файлу шаблону Gettext Portable Object (<em>.pot</em>) з усіма рядками з бази даних локалі Backdrop.

en: User accounts
uk: Користувачі

en: Functionality
uk: Модулі

en: URL aliases bulk actions
uk: Масові дії з псевдонімами посилань

en: Version: !version (<a href="!infourl">PHP information</a>)
uk: Версія: !version (<a href="!infourl">Інформація про PHP</a>)

en: MySQL Database
uk: База даних MySQL

en: MySQL Database 4-byte UTF-8 support
uk: Підтримка 4-байтової бази даних MySQL UTF-8

en: jQuery version !jqv / jQuery UI version !jquiv
uk: Версія jQuery !jqv / Версія jQuery UI !jquiv

en: Last run !time ago (<a href="@url">Run cron manually</a>)
uk: Останній запуск !time тому (<a href="@url">Запустити вручну</a>)

en: No update data available.
uk: Немає оновлених даних.

en: Check manually for updates
uk: Перевірте вручну наявність оновлень

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter <code>about</code> for the about page.
uk: Альтернативне посилання для цього вмісту. Використовуйте відносний шлях без кінцевої косої риски. Наприклад, введіть <code>about</code> для сторінки About.

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>blog/my-first-post</code> could be created using the pattern <code>blog/[node:title]</code> if the title of the blog post was "My first post".
uk: Нові сторінки матимуть посилання, які відповідають шаблону, заснованому на спеціальних символах, які називаються <em>токенами</em>. Наприклад, посилання <code>blog/my-first-post</code> можна створити за допомогою шаблону <code>blog/[node:title]</code> якщо заголовок запису в блозі буде "My first post".

en: Install modules
uk: Встановлення модулів

en: Most installed
uk: Найпопулярніші

en: Latest release
uk: Остання версія

en: Sort by:
uk: Сортування:

en: Showing @start to @finish of @total.
uk: Показ с @start до @finish з @total.

en: Last Updated: @date
uk: Оновлення: @date

en: Add to Installation queue
uk: Додати до черги на встановлення

en: Installation queue
uk: Черга на встановлення

en: Installation queue is empty.
uk: Черга на встановлення порожня.

en: Clear
uk: Очистити

en: You can find modules, themes, and layouts on <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
uk: Модулі, теми та макети можна знайти на <a href="https://backdropcms.org">сайті</a>. Підтримуються наступні розширення файлів: %extensions.

en: Install projects by name
uk: Встановлення проектів за назвою

en: Names
uk: Назви

en: Enter project names, one name per line. Names must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Введіть назви проектів, по одній назві в рядку. Назви повинні містити лише малі літери, цифри та символи підкреслення.

en: Upload a module, theme, or layout archive to install
uk: Завантаження архіву модуля, теми або макета для встановлення

en: Install themes
uk: Встановлення тем

en: Project details
uk: Деталі проекту

en: Version: !version
uk: Версія: !version

en: Top
uk: Вгорі

en: Bottom
uk: Внизу

en: More tasks
uk: Більше задач

en: Adjust top margin
uk: Налаштувати верхній відступ

en: Shifts the entire site content down to make room for the administration bar. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration bar.
uk: Зсуває весь вміст сайту вниз, щоб звільнити місце для панелі адміністрування. Якщо цей параметр вимкнено, елементи сторінки з абсолютним або фіксованим розташуванням можуть бути закриті панеллю адміністрування.

en: Keep bar at top of page
uk: Закріпити панель адміністрування вгорі сторінки

en: Displays the administration bar always at the top of the browser viewport, even when scrolling the page.
uk: Відображає панель адміністрування завжди у верхній частині вікна браузера, навіть при прокручуванні сторінки.

en: Enabled components
uk: Підключені компоненти

en: Icon menu
uk: Іконки меню

en: Management menu
uk: Меню керування

en: Search bar
uk: Панель пошуку

en: User counts
uk: Кількість користувачів

en: Account links
uk: Посилання на акаунт

en: These features will be enabled/visible in the administration bar. Untick the boxes to disable/hide them.
uk: Ці функції будуть увімкнені/видимі на панелі адміністрування. Поставте галочку, щоб вимкнути/приховати їх.

en: Admin label
uk: Мітка адміністратора

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.
uk: Цей текст використовується лише в адміністративних інтерфейсах. Він не буде показаний відвідувачам сайту.

en: Admin description
uk: Опис адміністратора

en: Display title
uk: Відображення заголовка

en: The title of the block as shown to the user. This will affect all places where this block is used.
uk: Назва блоку, яка буде показана користувачеві. Це вплине на всі місця, де використовується цей блок.

en: Block content
uk: Вміст блоку

en: Image uploading
uk: Завантаження зображень

en: File uploading
uk: Завантаження файлів

en: Remove row
uk: Видалити рядок

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Active toolbar
uk: Активна панель інструментів

en: Available buttons
uk: Доступні кнопки

en: CKEditor Toolbar
uk: Панель інструментів CKEditor

en: Open preview in a new window
uk: Відкрити попередній перегляд у новому вікні

en: Automatically close comments on old content
uk: Автоматично закривати коментарі до старого вмісту

en: Close comments after
uk: Закривати коментарі після

en: days
uk: дн.

en: People with the "Post comments" permission will be able to post comments.
uk: Користувачі з дозволом "Розміщення коментарів" зможуть залишати коментарі.

en: People will not be able to post comments.
uk: Користувачі не зможуть залишати коментарі.

en: Automatically close comments after @number days
uk: Автоматично закривати коментарі через @number днів

en: Configuration manager
uk: Менеджер конфігурації

en: This action will permanently delete the log messages from the database.
uk: Ця дія назавжди видалить повідомлення журналу з бази даних.

en: Entity
uk: Сутність

en: The number of visible lines in the text area.
uk: Кількість видимих рядків у текстовій області.

en: <strong>Display modes</strong> are variations of how an item can be displayed. Each @label display mode can be configured differently. For example: individual fields can be displayed using a different format, or hidden entirely.
uk: <strong>Відображення</strong> - це варіації способу відображення елемента. Кожне відображення для матеріалу @label можна налаштувати по-різному. Наприклад: окремі поля можуть відображатися з використанням іншого формату або бути повністю приховані.

en: !page: !teaser display
uk: !page: відображення !teaser

en: There is data for this field in the database. Some field settings may no longer be changed.
uk: У базі даних є дані для цього поля. Деякі налаштування поля вже не можуть бути змінені.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags <br />This field supports tokens.
uk: Інструкція для користувача, яка відображатиметься під цим полем на формі редагування.<br />Дозволені HTML-теги: @tags <br />Це поле підтримує токени.

en: Limited
uk: Обмежено

en: Display mode label
uk: Мітка відображення

en: The display mode %name can now be <a href="@url">customized</a>.
uk: Режим відображення %name тепер можна <a href="@url">налаштувати</a>.

en: The %view-mode display mode has been customized in the following places:
uk: Режим відображення %view-mode було налаштовано у наступних місцях:

en: A reset will cause all customizations to be lost. The <em>Default</em> display mode will be used instead.
uk: Скидання призведе до втрати всіх налаштувань. Буде використано режим відображення <em>За замовчуванням</em>.

en: Are you sure you want to reset the %view-mode display mode?
uk: Ви впевнені, що хочете скинути режим відображення %view-mode?

en: The display mode %name will now use the <em>Default</em> settings.
uk: Режим відображення %name тепер використовуватиме налаштування <em>За замовчуванням</em>.

en: Display modes
uk: Відображення

en: Used for all display modes which are not customized
uk: Використовується для всіх відображень, які не налаштовані

en: Uses the Default display mode
uk: Використовується відображення за замовчуванням

en: Add display mode
uk: Додати відображення

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
uk: Цей файл замінить існуючий файл. Цю дію не можна скасувати.

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Images larger than !size pixels will be scaled down.
uk: Зображення, розмір яких перевищує !size пікселів, буде зменшено.

en: Images must be at least !min pixels.
uk: Зображення повинні мати розмір не менше !min пікселів.

en: Manage
uk: Керування

en: Destination: @scheme
uk: Місце призначення: @scheme

en: Fallback format. Used if a role has access to no other formats.
uk: Резервний формат. Використовується, якщо роль не має доступу до інших форматів.

en: Text editor
uk: Текстовий редактор

en: Enable image uploads
uk: Увімкнути завантаження зображень

en: Enable image re-orientation
uk: Увімкнути переорієнтацію зображень

en: If EXIF data indicates the need, the image will be rotated appropriately before being saved.
uk: Якщо EXIF-дані вказують на це, зображення буде відповідним чином повернуто перед збереженням.

en: Upload directory
uk: Каталог завантаження

en: A directory relative to the files directory where uploaded images will be stored.
uk: Каталог відносно каталогу файлів, де будуть зберігатися завантажені зображення.

en: Maximum file size
uk: Максимальний розмір файлу

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
uk: Якщо залишити це поле порожнім, то розмір буде обмежено максимальним розміром завантаження PHP у @size.

en: Maximum dimensions
uk: Максимальні розміри

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
uk: Зображення, більші за ці розміри, будуть зменшені.

en: Enable file uploads
uk: Увімкнути завантаження файлів

en: A directory relative to the files directory where uploaded files will be stored.
uk: Каталог відносно каталогу файлів, де будуть зберігатися завантажені файли.

en: Maximum image dimensions
uk: Максимальні розміри зображення

en: Minimum image dimensions
uk: Мінімальні розміри зображення

en: Note that as with resizing, rotating images on upload will cause the loss of EXIF data in the image.
uk: Зверніть увагу, що, як і у випадку зі зміною розміру, обертання зображень під час завантаження призведе до втрати даних EXIF на зображенні.

en: Storage state
uk: Стан зберігання

en: Relevance
uk: Актуальність

en: Manual installation
uk: Ручне встановлення

en: Use language codes as <a href="@w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
uk: Використовуйте мовні коди <a href="@w3ctags">визначені W3C</a> для сумісності. <em>Наприклад: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>

en: The %language (%langcode) language has been updated.
uk: Оновлено мову %language (%langcode).

en: Visibility conditions
uk: Умови видимості

en: Layout name
uk: Назва макета

en: Layout template
uk: Шаблон макета

en: Contexts
uk: Контексти

en: Save layout
uk: Зберегти макет

en: Layout changes discarded.
uk: Зміни макета відкинуто.

en: Layout saved.
uk: Макет збережено.

en: Layout content saved.
uk: Вміст макета збережено.

en: Default page title
uk: Заголовок сторінки за замовчуванням

en: Custom page title
uk: Власний заголовок сторінки

en: Copy from block
uk: Копіювати з блоку

en: No title
uk: Без заголовка

en: The page title will pull from a default source. For example: on the user account page, a username may be used.
uk: Заголовок сторінки буде взято з джерела за замовчуванням. Наприклад: на сторінці акаунта користувача може використовуватися ім'я користувача.

en: Provide a custom page title for this layout.
uk: Вказати власний заголовок сторінки для цього макета.

en: Copy the page title from a block for this layout.
uk: Скопіювати заголовок сторінки з блоку для цього макета.

en: Hide the page title for this layout.
uk: Приховати заголовок сторінки для цього макета.

en: Configure block "!title"
uk: Налаштувати блок "!title"

en: Update block
uk: Обновити блок

en: Style settings
uk: Налаштування стилю

en: Style
uk: Стиль

en: Visibility conditions allow this block to be shown only in certain situations, such as for certain roles or types of content.
uk: Умови видимості дозволяють показувати цей блок лише в певних ситуаціях, наприклад, для певних ролей або типів матеріалів.

en: Visibility condition
uk: Умови видимості

en: This form has unsaved changes. Click "@button" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
uk: Ця форма має незбережені зміни. Натисніть "@button" щоб зробити зміни постійними, або «Скасувати», щоб скасувати зміни.

en: Configure region
uk: Налаштувати регіон

en: Conditions
uk: Умови

en: Block title type
uk: Тип заголовку блоку

en: Custom title
uk: Власний заголовок

en: Background image
uk: Фонове зображення

en: Site language
uk: Мова сайту

en: URL path
uk: Посилання на сторінку

en: Current path is
uk: Поточний шлях

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
uk: Приймається, тільки якщо поточна мова сайту є однією з вибраних мов.

en: Reverse (NOT)
uk: Зворотній (NOT)

en: Allow access on the following pages
uk: Дозволити доступ до наступних сторінок

en: Allow access on all pages except the following pages
uk: Дозволити доступ до всіх сторінок, окрім наступних

en: Paths
uk: Шляхи

en: User has "@permission" permission.
uk: Користувач має право "@permission".

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
uk: Лише користувачі з обраним дозволом матимуть доступ до цієї сторінки.

en: Path prefix configuration
uk: Конфігурація префіксів шляху

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
uk: Мовні коди або інший спеціальний текст для використання як префікс шляху для визначення мови посилання. За замовчуванням це значення можна залишити порожнім. <strong>Зміна цього значення може призвести до пошкодження існуючих посилань. Використовуйте з обережністю у виробничому середовищі.</strong> Наприклад: Якщо вказати "deutsch" як код префікса шляху для німецької мови, ви отримаєте посилання на кшталт "example.com/deutsch/contact".

en: Domain configuration
uk: Конфігурація домену

en: The domain names to use for these languages. Leave blank for the default language. Use with caution in a production environment.<strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
uk: Доменні імена для цих мов. Залиште порожнім для мови за замовчуванням. Використовуйте з обережністю у виробничому середовищі.<strong>Зміна цього значення може призвести до пошкодження існуючих посилань. Використовуйте з обережністю у виробничому середовищі.</strong> Наприклад: Якщо вказати "de.example.com" як мовний домен для німецької мови, ви отримаєте посилання на кшталт "http://de.example.com/contact".

en: %language (%langcode) path prefix
uk: Префікс шляху для %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
uk: Домен для %language (%langcode)

en: Localize date format %format
uk: Перекласти формат дати %format

en: Displayed as %date_format
uk: Відображається як %date_format

en: Show menu in language
uk: Показати меню вибраною мовою

en: Show menu links for a given language. Menu links with the "All" language will be shown in every language.
uk: Показувати посилання меню для певної мови. Посилання меню з мовою «Усі» будуть показані всіма мовами.

en: Leave blank to use the current time.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати поточний час.

en: Publish now
uk: Опублікувати зараз

en: Draft
uk: Чернетка

en: Schedule for later
uk: Запланувати пізніше

en: Publish on
uk: Опублікувати в

en: Show option for scheduling
uk: Показати опцію планування

en: Hide path display
uk: Приховати відображення шляху

en: If enabled, this content can be placed as a block or within a listing but will not be accessible at its URL without proper permissions. This facilitates "hidden path" content that is meant to be embedded with other content and never on its own. Users who have the "View hidden paths" permission will still be able to visit the full page URL, while those without this permission will receive a "Page not found" error.
uk: Якщо цей параметр включено, такі матеріали можна розміщувати у вигляді блоку або всередині списку, але вони не будуть доступні за посиланням без належних дозволів. Це полегшує використання контенту «прихованого шляху», який має бути вбудований разом з іншим контентом, а не самостійно. Користувачі, які мають дозвіл «Перегляд прихованих шляхів», зможуть відвідати сторінку за повним посиланням, тоді як ті, хто не має цього дозволу, отримають помилку «Сторінку не знайдено».

en: Scheduled for @date
uk: Заплановано на @date

en: !label URL aliases
uk: Псевдоніми посилань !label

en: Update existing URL aliases
uk: Оновлення існуючих псевдонімів

en: All URL aliases
uk: Усі псевдоніми посилань

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>tags/environment</code> could be created using the pattern <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> if the vocabulary is named "Tags" and the term is named "Environment".
uk: Нові сторінки матимуть посилання, які відповідають шаблону, заснованому на спеціальних символах, які називаються <em>токенами</em>. Наприклад, посилання <code>tags/environment</code> можна створити за шаблоном <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> якщо словник називається "Tags" а термін "Environment".

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>members/jane-doe</code> could be created using the pattern <code>members/[user:name]</code> if the user name is "Jane Doe".
uk: Нові сторінки матимуть посилання, які відповідають шаблону, заснованому на спеціальних символах, які називаються <em>токенами</em>. Наприклад, посилання <code>members/jane-doe</code> можна створити за допомогою шаблону <code>members/[user:name]</code> якщо ім'я користувача "Jane Doe".

en: Add URL redirect.
uk: Додати переадресацію посилання.

en: Filter redirects
uk: Фільтр переадресацій

en: Redirect type
uk: Тип переадресації

en: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">More information about status codes</a>.
uk: <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%B2_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%83_HTTP#3xx%20%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F">Більше інформації про коди статусів</a>.

en: Save redirect
uk: Зберегти переадресацію

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
uk: Автоматично створювати переадресації при зміні псевдонімів посилань.

en: Retain query string through redirect.
uk: Зберегти рядок запиту через переадресацію.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %source_query they would be redirected to %redirect_query. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
uk: Наприклад, за умови перенаправлення з %source на %redirect, якщо користувач відвідає %source_query він буде перенаправлений на %redirect_query. Рядки запитів у переадресації завжди матимуть пріоритет над поточним рядком запиту.

en: Redirect types
uk: Типи переадресації

en: Show only common redirect types (301 and 302)
uk: Показувати тільки поширені типи переадресацій (301 і 302)

en: Show all redirect types (300, 301, 302, 303, 304, 305, and 307)
uk: Показати усі типи переадресацій (300, 301, 302, 303, 304, 305 і 307)

en: Delete redirects that have not been accessed for
uk: Видаляти переадресації, до яких не було доступу протягом

en: Never (do not discard)
uk: Ніколи (не видаляти)

en: Only redirects managed by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
uk: Будуть видалені лише переадресації, керовані самим модулем переадресації. Переадресації, керовані іншими модулями, будуть залишені без змін.

en: Add URL redirect
uk: Додати переадресацію посилання

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
uk: На цій сторінці перераховані всі шляхи, які призвели до помилки 404 і для яких ще не призначено жодної переадресації.

en: Filter 404s
uk: Фільтр помилок 404

en: 301 - Moved Permanently
uk: 301 - Переміщено назавжди

en: 302 - Moved Temporarily
uk: 302 - Тимчасово переміщено

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
uk: Переадресація, встановлена для певної мови, завжди використовуватиметься при запиті цієї сторінки цією мовою і має пріоритет над переадресаціями, встановленими для <em>Усіх мов</em>.

en: Edit redirect
uk: Редагувати переадресацію

en: Search items
uk: Пошук елементів

en: Available search items
uk: Доступні елементи пошуку

en: Several modules expose items to the search system. Use this setting to limit what can be searched.
uk: Деякі модулі надають елементи для системи пошуку. Використовуйте цей параметр, щоб обмежити те, що можна шукати.

en: Default search
uk: Пошук за замовчуванням

en: Log all searches
uk: Записувати всі пошукові запити

en: This setting may affect performance. Enable only if actively inspecting logs of search queries.
uk: Це налаштування може вплинути на швидкодію. Увімкніть тільки при активному перегляді журналів пошукових запитів.

en: Page messages
uk: Повідомлення на сторінках

en: Displays messages to the user after an action is performed, such as form validation errors or success messages. Replaces the normal messages on the page with a block.
uk: Відображає повідомлення користувачеві після виконання дії, наприклад, помилки валідації форми або повідомлення про успіх. Замінює звичайні повідомлення на сторінці блоком.

en: Enabled themes
uk: Включені теми

en: Save theme settings
uk: Зберегти налаштування теми

en: Search...
uk: Пошук...

en: Logo settings
uk: Налаштування логотипу

en: Use the logo supplied by the active theme
uk: Використовувати логотип активної теми

en: Upload logo
uk: Завантажити логотип

en: Use the shortcut icon supplied by the active theme
uk: Використовувати іконку сайту активної теми

en: Upload icon
uk: Завантажити іконку

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
uk: Наприклад: <code>@implicit-public-file</code> (для файлу у відкритій файловій системі), <code>@explicit-file</code>, або <code>@local-file</code>.

en: Cron configuration
uk: Конфігурація планувальника

en: Use background fetch for cached pages
uk: Використовувати фонову вибірку для кешованих сторінок

en: Allows serving stale pages while new page cache entries are being generated.
uk: Дозволяє відображати застарілі сторінки, поки генеруються нові записи в кеші сторінок.

en: The maximum time the page cache can use an old version of a page.
uk: Максимальний час, протягом якого кеш сторінок може використовувати стару версію сторінки.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
uk: Відвідувачі бачитимуть лише повідомлення про режим технічного обслуговування. Тільки користувачі з <a href="@permissions-url">дозволом</a> "Доступ до сайту в режимі технічного обслуговування" зможуть отримати доступ до сайту. Авторизовані користувачі можуть увійти безпосередньо через <a href="@user-login">сторінку входу</a> користувача.

en: Message to display when in maintenance mode
uk: Повідомлення, що відображається в режимі технічного обслуговування

en: Use HTTPS for canonical URLs
uk: Використовувати HTTPS для канонічних посилань

en: This option makes Backdrop use HTTPS protocol for generated canonical URLs. Please note: to get it working in mixed-mode (both secure and insecure) sessions, the variable <code>https</code> should be set to <code>TRUE</code> in your file <code>settings.php</code>
uk: Цей параметр змушує Backdrop використовувати протокол HTTPS для згенерованих канонічних посилань. Зверніть увагу: щоб він працював у змішаному режимі (як безпечному, так і незахищеному), необхідно встановити змінну <code>https</code> у значення <code>TRUE</code> у вашому файлі <code>settings.php</code>

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Edit date format %format
uk: Редагування формату дати %format

en: A name for the new format
uk: Назва формату

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
uk: Формат дати використовує коди дати і часу PHP. Доступні опції дивіться у <a href="@url" target="_blank">посібнику з PHP</a>.

en: Date format updated.
uk: Формат дати оновлено.

en: Menu style
uk: Стиль меню

en: Top level only
uk: Тільки верхній рівень

en: Dropdown menu
uk: Випадаюче меню

en: Hierarchical tree
uk: Ієрархічне дерево

en: Starting level
uk: Початковий рівень

en: 1st level (primary)
uk: 1-й рівень (початковий)

en: 2nd level (secondary)
uk: 2-й рівень (вторинний)

en: 3rd level (tertiary)
uk: 3-й рівень (третинний)

en: 4th level
uk: 4-й рівень

en: 5th level
uk: 5-й рівень

en: 6th level
uk: 6-й рівень

en: 7th level
uk: 7-й рівень

en: 8th level
uk: 8-й рівень

en: 9th level
uk: 9-й рівень

en: Maximum depth
uk: Максимальна глибина

en: The maximum depth of the menu tree from the starting level (if available).
uk: Максимальна глибина дерева меню від початкового рівня (якщо доступно).

en: Show all menu links
uk: Показати посилання на всі пункти меню

en: When unchecked, only expanded or active trail menu links will be displayed.
uk: Якщо цей пункт не відмічено, відображатимуться лише розгорнуті або активні пункти меню.

en: Display menu toggle button on small screens
uk: Кнопка перемикання меню на малих екранах

en: Requires:
uk: Потребує:

en: Required by:
uk: Вимагає:

en: A trail of links from the homepage to the current page.
uk: Шлях посилань з головної сторінки на поточну.

en: Display the current page title as the last breadcrumb
uk: Відображати назву поточної сторінки як останню хлібну крихту

en: Show or hide various components of your site header. To change the values of these components, visit the !site_info page.
uk: Показувати або приховувати різні компоненти заголовка вашого сайту. Щоб змінити значення цих компонентів, відвідайте сторінку !site_info.

en: Temporary
uk: Тимчасовий

en: Permanent
uk: Постійний

en: Add terms
uk: Додати терміни

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new terms are saved with no defined language. Existing terms will not be affected by changing this option.
uk: Додайте до форми редагування поле вибору мови, яке дозволить вам вибрати одну з <a href="!languages">увімкнених мов</a>. Якщо цю опцію вимкнено, нові терміни зберігатимуться без визначеної мови. Зміна цієї опції не вплине на існуючі терміни.

en: Follow content language
uk: Дотримуйтесь мови вмісту

en: If enabled, and if the selected vocabulary has multilingual support enabled, terms will be added in the language of the content.
uk: Якщо увімкнено, і якщо вибраний словник має багатомовну підтримку, терміни будуть додані мовою вмісту.

en: New content will be created with no defined language.
uk: Нові матеріали будуть створюватися без визначення мови.

en: New content will have a language selection option listing all the <a href="@languages">enabled languages</a>.
uk: Нові матеріали матимуть опцію вибору мови з переліком усіх <a href="@languages">увімкнених мов</a>.

en: Content may be translated into any of the <a href="@languages">enabled languages</a>.
uk: Матеріали можуть бути перекладені на будь-яку з <a href="@languages">увімкнених мов</a>.

en: Existing content will not be affected by changing this option.
uk: Зміна цієї опції не вплине на існуючий вміст.

en: Check for available updates
uk: Перевірка доступних оновлень

en: This website will check for new releases of Backdrop core, as well as contributed modules, themes, and layouts. If there are updates available, a message will appear on the <a href="@status_report">status report</a> page. An error message will appear if there is a security update available.
uk: Цей сайт перевіряє наявність нових випусків ядра Backdrop, а також модулів, тем і макетів. Якщо оновлення доступні, на сторінці <a href="@status_report">звіту про стан</a> з'явиться відповідне повідомлення. У разі виявлення оновлень безпеки з'явиться повідомлення про помилку.

en: How frequently should this website check for updates?
uk: Як часто цей веб-сайт повинен перевіряти наявність оновлень?

en: Check daily
uk: Перевіряти щодня

en: Check weekly
uk: Перевіряти щотижня

en: Do not check automatically
uk: Не перевіряти автоматично

en: Also check for updates of disabled modules, themes, and layouts
uk: Також слід перевіряти оновлення відключених модулів, тем і макетів

en: Update Notifications
uk: Сповіщення про оновлення

en: When any update is available
uk: Коли доступне будь-яке оновлення

en: Only if a security update is available
uk: Тільки якщо доступне оновлення безпеки

en: Do not send email notifications
uk: Не надсилати сповіщення на електронну пошту

en: Self-updates
uk: Самооновлення

en: This website has the ability to update itself, but the file system permissions must be set properly. For more details, see !link.
uk: Цей веб-сайт має можливість оновлюватися, але дозволи файлової системи повинні бути встановлені належним чином. Для більш детальної інформації дивіться !link.

en: Manual self-update
uk: Ручне самооновлення

en: When updating manually, allow this website to delete the old version of core, and then replace it with the new version.
uk: При оновленні вручну дозвольте цьому веб-сайту видалити стару версію ядра, а потім замінити її новою версією.

en: Automatic self-update (coming soon!)
uk: Автоматичне самооновлення (незабаром!)

en: When updates are available, allow this website to <strong>automatically</strong> delete the old version of core, and then replace it with the new version.
uk: Коли будуть доступні оновлення, дозвольте цьому веб-сайту <strong>автоматично</strong> видаляти стару версію ядра, а потім замінити її новою версією.

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або електронна адреса

en: Anonymous visitors
uk: Анонімні відвідувачі

en: Emails
uk: Електронні листи

en: Use this form to customize the emails sent by your website. Each template may use tokens to populate special values such as a user account name or the password reset link.
uk: Використовуйте цю форму, щоб налаштувати листи, які надсилає ваш сайт. Кожен шаблон може використовувати токени для заповнення спеціальних значень, таких як ім'я користувача або посилання для скидання пароля.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. !request_new.
uk: Необхідно, якщо ви хочете змінити %mail або %pass нижче. !request_new.

en: Show password
uk: Показати пароль

en: Hide password
uk: Приховати пароль

en: Login settings
uk: Налаштування входу

en: Configure the way visitors may log in and limit login attempts.
uk: Налаштуйте спосіб входу відвідувачів та обмежте кількість спроб входу.

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: View name
uk: Назва виду

en: Provide description
uk: Додати опис

en: Provided by
uk: Надано

en: Create a page
uk: Створити сторінку

en: Create a block
uk: Створити блок

en: Legacy front-end theme.
uk: Застаріла тема інтерфейсу

en: Site name and slogan
uk: Назва та девіз сайту

en: Header Settings
uk: Налаштування Header

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Footer Settings
uk: Налаштування Footer

en: Access Dashboard
uk: Доступ до панелі керування

en: Dashboard - Create content
uk: Панель керування - Створення матеріалів

en: Redirect administrators to Dashboard after log in
uk: Перенаправлення адміністраторів на Панель керування після входу

en: User accounts with the !permission permission will be automatically redirected to the Dashboard when they log in.
uk: Акаунти користувачів з дозволом !permission будуть автоматично перенаправлені на Панель керування при вході в систему.

en: Get an overview of your site and manage administrative tasks.
uk: Переглядайте свій сайт та керуйте адміністративними завданнями.

en: Provides an administrative dashboard.
uk: Надає адміністративну панель управління.

en: Create content
uk: Створення матеріалів

en: Content creation links
uk: Створення матеріалів

en: Links to create new content.
uk: Посилання на створення нових матеріалів.

en: Add new @type
uk: Додати @type

en: Display links to create content of the following types
uk: Відображати посилання для створення вмісту наступних типів

en: Manage menus
uk: Керування меню

en: Links to manage menus.
uk: Посилання для керування меню.

en: Add new link
uk: Додати нове посилання

en: Display links for the following menus
uk: Відображати посилання для наступних меню

en: Manage content types
uk: Керування типами матеріалів

en: Links to administer content types.
uk: Посилання для керування типами матеріалів.

en: Display links for the following content types
uk: Відображати посилання для наступних типів вмісту

en: Content overview
uk: Огляд матеріалів

en: Overview of content
uk: Огляд матеріалів

en: Displays a summary of content statistics.
uk: Відображення зведеної статистики матеріалів.

en: Manage content
uk: Керування матеріалами

en: Display <strong>post</strong> counts for the following content types
uk: Відображати кількість <strong>публікацій</strong> для таких типів вмісту

en: Comment counts
uk: Кількість коментарів

en: Display comment counts
uk: Відображати кількість коментарів

en: Include unapproved comments in comment counts
uk: Враховувати несхвалені коментарі при підрахунку коментарів

en: Display <strong>comment</strong> counts for the following content types
uk: Відображати кількість <strong>коментарів</strong> для таких типів вмісту

en: User account overview
uk: Огляд профілів користувачів

en: Overview of user accounts
uk: Огляд акаунтів користувачів

en: Displays a summary of user statistics including: number of total users, active users, blocked users, and users in each role.
uk: Відображення зведеної статистики користувачів, включаючи: загальну кількість користувачів, активних користувачів, заблокованих користувачів і користувачів у кожній ролі.

en: Manage user accounts
uk: Керування користувачами

en: Display the <strong>total</strong> number of user accounts.
uk: Відображати <strong>загальну</strong> кількість акаунтів користувачів.

en: Display the number of <strong>active</strong> user accounts.
uk: Відображати кількість <strong>активних</strong> акаунтів користувачів.

en: Display the number of <strong>blocked</strong> user accounts.
uk: Відображати кількість <strong>заблокованих</strong> акаунтів користувачів.

en: List the number of accounts with the following roles
uk: Список акаунтів з наступними ролями

en: Manage taxonomy
uk: Керування таксономією

en: Links to administer taxonomy vocabularies.
uk: Посилання для керування таксономією.

en: Terms
uk: Терміни

en: Display the following Vocabularies
uk: Відображати наступні словники

en: Displays available updates for core, modules, themes, and layouts.
uk: Відображення доступних оновлень для ядра, модулів, тем і макетів.

en: Display information about updates to the following
uk: Відображати дані для наступних оновлень

en: Backdrop core
uk: Ядро Backdrop

en: Limit the situations in which this block will be shown.
uk: Обмежте ситуації, в яких цей блок буде показано.

en: Manage links
uk: Керування посиланнями

en: Are you sure you want to disable this theme? All custom configuration will be lost.
uk: Ви впевнені, що хочете вимкнути цю тему? Всі користувацькі налаштування будуть втрачені.

en: Number of terms
uk: Кількість

en: Tabs and Breadcrumb
uk: Вкладки та "хлібні крихти"

en: Dashboard - Welcome to Backdrop CMS!
uk: Панель керування - Ласкаво просимо до Backdrop CMS!

en: Welcome to Backdrop CMS!
uk: Ласкаво просимо до Backdrop CMS!

en: Welcome message, and links to getting-started tasks.
uk: Вітальне повідомлення та посилання на початок роботи.

en: Here are some links to help get you started:
uk: Ось кілька посилань, які допоможуть вам почати:

en: View the home page
uk: Перегляньте головну сторінку

en: Add a logo or change the site name
uk: Додайте логотип або змініть назву сайту

en: Find a new theme for your site
uk: Знайдіть нову тему для вашого сайту

en: Get started
uk: Починаємо

en: Edit the %title page
uk: Відредагувати сторінку %title

en: Create a new @post_label
uk: Створіть @post_label

en: Update the %menu_name menu
uk: Доповніть меню %menu_name

en: Modify the layout for your home page
uk: Змініть макет головної сторінки

en: Turn existing modules on or off
uk: Увімкніть або вимкніть існуючі модулі

en: Add new modules for more functionality
uk: Додайте нові модулі

en: Read the online user guide
uk: Прочитайте посібник користувача

en: Visit the Backdrop CMS Forum
uk: Відвідати форум Backdrop CMS

en: More actions
uk: Більше дій

en: Manage file display
uk: Керування відображенням файлів

en: This is the human readable name of the file type.
uk: Це зрозуміла для людини назва типу файлу.

en: This is the description of the file type.
uk: Це опис типу файлу.

en: Media types
uk: Типи медіа

en: Available media types
uk: Доступні типи медіа

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes). If left empty, the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes.
uk: Введіть значення типу "512" (байт), "80 KB" (кілобайт) або "50 MB" (мегабайт). Якщо залишити поле порожнім, розміри файлів будуть обмежені лише максимальним розміром публікації та завантаження, встановленим PHP.

en: Default file directory
uk: Каталог файлів за замовчуванням

en: Rename the newly uploaded file to the name of the original file. This action cannot be undone.
uk: Перейменуйте щойно завантажений файл на ім'я вихідного файлу. Ця дія не може бути скасована.

en: Audio
uk: Аудіо

en: Video
uk: Відео

en: Manage file %title
uk: Керування файлом %title

en: Replace file
uk: Замінити файл

en: This table lists all of the places where @filename is used.
uk: У цій таблиці перераховано всі місця, де використовується @filename.

en: File types
uk: Типи файлів

en: File settings
uk: Налаштування файлів

en: %type_name: Edit own files
uk: %type_name: Редагування власних файлів

en: %type_name: Edit any files
uk: %type_name: Редагування будь-яких файлів

en: %type_name: Delete own files
uk: %type_name: Видалення власних файлів

en: %type_name: Delete any files
uk: %type_name: Видалення будь-яких файлів

en: %type_name: Download own files
uk: %type_name: Завантаження власних файлів

en: %type_name: Download any files
uk: %type_name: Завантаження будь-яких файлів

en: Manage settings for the type of files used on your site.
uk: Керування налаштуваннями типу файлів, що використовуються на вашому сайті.

en: Add file type
uk: Додати тип файлу

en: Add a file
uk: Додати файл

en: Usage
uk: Використання

en: Configure language
uk: Налаштування мови

en: Template
uk: Шаблон

en: Additional CSS classes
uk: Додаткові класи CSS

en: A list of links for the menu: %title.
uk: Список посилань для меню: %title.

en: The block will be visible only if the current page has its menu item at or below the level set here.
uk: Блок буде видно, тільки якщо на поточній сторінці пункт меню знаходиться на рівні або нижче встановленого тут рівня.

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Цей текст використовується тільки в адміністративних інтерфейсах. Він не буде показаний відвідувачам сайту.<br />Дозволені HTML-теги: @tags

en: List categories
uk: Список категорій

en: Backdrop News
uk: Останні новини

en: Displays a news feed from BackdropCMS.org.
uk: Відображення стрічки новин від BackdropCMS.org.

en: This block provides a news feed from BackdropCMS.org. Its contents can not be edited.
uk: Цей блок містить стрічку новин від BackdropCMS.org. Її вміст не можна редагувати.

en: Yes/No
uk: Так/Ні

en: File display title
uk: Відображення назви файлу

en: This text will be used in links to the uploaded file.
uk: Цей текст буде використаний у посиланнях на завантажений файл.

en: Select existing file
uk: Виберіть існуючий файл

en: Enable image browser
uk: Увімкнути браузер зображень

en: Enable the image browser as an alternative to the normal upload.
uk: Увімкніть браузер зображень як альтернативу звичайному завантаженню.

en: Add a link into the menu for new content of this type
uk: Додати посилання в меню для нових матеріалів цього типу

en: Menus where this content may be placed
uk: Меню, де може бути розміщені ці матеріали

en: Links to content will be placed below this item in the menu.
uk: Під цим пунктом меню будуть розміщені посилання на матеріали.

en: Emergency
uk: Аварія

en: Alert
uk: Тривога

en: Notice
uk: Повідомлення

en: Deprecated
uk: Неактуально

en: Use a click to open, instead of a hover
uk: Використовувати клік для відкриття, а не наведення

en: Menus that don't appear or disappear on hover can be better for usability in some cases.
uk: Меню, які не з'являються або зникають при наведенні, можуть бути кращими для використання в деяких випадках.

en: A threaded list differs from a chronological list in that each comment follows its parent, and is usually indented.
uk: Поточний список відрізняється від хронологічного тим, що кожен коментар слідує за своїм батьківським і, як правило, має відступ.

en: Customize the current theme
uk: Налаштуйте поточну тему

en: The order of the text formats below determines the order in which they will appear in the <em>Editor</em> selector when creating content (depending on permissions for the text formats).
uk: Порядок наведених нижче текстових форматів визначає порядок, у якому вони з'являтимуться у селекторі <em>Редактор</em> під час створення вмісту (залежно від дозволів для текстових форматів).

en: Configure filter
uk: Налаштування фільтру

en: Author/date format
uk: Автор/Формат дати

en: The format to use for the author username and publish date. Example: "Submitted by [node:author] on [node:created:medium]"
uk: Формат, який слід використовувати для імені користувача та дати публікації. Наприклад: "Додано [node:author] у [node:created:medium]"

en: [node:created:medium] by [node:author]
uk: [node:created:medium] [node:author]

en: Content settings
uk: Налаштування вмісту

en: Enabled content types
uk: Увімкнені типи вмісту

en: Only enabled content types will be available in search results. Disabled content types will not be indexed in the future.
uk: У результатах пошуку будуть доступні лише дозволені типи вмісту. Вимкнені типи вмісту не будуть індексуватися в майбутньому.

en: Content rankings
uk: Рейтинг вмісту

en: Only one type of item will be searched by default. This selection will determine what appears at <a href="@search">@search</a>.
uk: За замовчуванням буде шукатися лише один тип елементів. Цей вибір визначатиме, що з'являтиметься під час <a href="@search">пошуку</a>.

en: The user will receive an email with a one-time login link which leads to a page where they can set their password.
uk: Користувач отримає електронного листа з одноразовим посиланням для входу, яке веде на сторінку, де він може встановити свій пароль.

en: Date views
uk: Види дати

en: Add context
uk: Додати контекст

en: View page
uk: Перегляд

en: Used to identify the block on layout pages.
uk: Використовується для ідентифікації блоку на сторінках макета.

en: Used to identify the block on layout pages. Required for reusable blocks.
uk: Використовується для ідентифікації блоку на сторінках макета. Необхідний для багаторазових блоків.

en: Each language may format dates and times differently. Languages without a specific format will fallback to the default. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
uk: Кожна мова може по-різному форматувати дати і час. Мови без певного формату використовують формат за замовчуванням. Про доступні опції дивіться в <a href="@url" target="_blank">PHP посібнику</a>.

en: Show option to make sticky
uk: Показати опцію, для закріплення

en: Make sticky by default
uk: Закріпити за замовчуванням

en: Sticky content may be shown at the top of listings.
uk: Закріплені матеріали будуть показані у верхній частині списку.

en: Show option to promote
uk: Показати опцію просування

en: Promote by default
uk: Просувати за замовчуванням

en: Promoted content will often be shown on the main homepage or blog.
uk: Просувний вміст часто показується на головній сторінці або в блозі.

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new content is saved with no defined language. Existing content will not be affected by changing this option.
uk: Додайте до форми редагування поле вибору мови, яке дозволить вам вибрати одну з <a href="!languages">увімкнених мов</a>. Якщо цю опцію вимкнено, новий вміст буде збережено без визначеної мови. Зміна цієї опції не вплине на існуючий вміст.

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial</a>.
uk: Більш детальну інформацію про налаштування завдань можна знайти у <a href="@url">підручнику</a>.

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
uk: Формат дати використовує коди дати і часу PHP. Доступні опції дивіться у <a href="@url" target="_blank">посібнику з PHP</a>.

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Separate class names with spaces. Example: <code>wrapper clearfix</code>
uk: Розділяйте імена класів пробілами. Наприклад: <code>wrapper clearfix</code>

en: The home page
uk: Головна сторінка

en: Any page except the home page
uk: Будь-яка сторінка, крім головної

en: Enter one path per line. The "*" character is a wildcard. Example paths are "node/1" for an individual piece of content or "node/*" for every piece of content. "@front" is the home page.
uk: Введіть один шлях у рядку. Символ "*" є символом підстановки. Приклади шляхів: "node/1" для окремого елемента вмісту або "node/*" для кожного елемента вмісту. "@front" це домашня сторінка.

en: Manage content types, including default status, home page promotion, comment settings, etc.
uk: Керування типами матеріалів, включаючи статус за замовчуванням, налаштування головної сторінки, коментарів тощо.

en: On devices with small screens, this option reduces the menu to a toggle button, commonly known as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburger button</em></a>. Clicking the icon reveals or hides the menu, saving screen space. The breakpoint for small screens can be configured in the global !menu_settings.
uk: На пристроях з невеликими екранами ця опція перетворює меню на кнопку перемикання, відому як <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%80_(%D1%96%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%B0)" target="_blank"><em>Гамбургер (іконка)</em></a>. Натискання на іконку показує або приховує меню, заощаджуючи місце на екрані. Точку зупинки для малих екранів можна налаштувати у !menu_settings.

en: @vocab_name: Add term
uk: @vocab_name: Додати термін

en: Show content translation links
uk: Показати посилання на переклад вмісту

en: Show the links to translations in content body and teasers. If you uncheck this option, switching language will only be available from the language switcher block.
uk: Показувати посилання на переклад у тілі вмісту та тизерах. Якщо ви знімете цей прапорець, перемикання мови буде доступне лише з блоку перемикача мов.

en: The account username (for users with the <em>View user profiles</em> permission it's displayed as a link to the profile page).
uk: Ім'я користувача акаунта (для користувачів з правом <em>Перегляд профілів користувачів</em> відображається у вигляді посилання на сторінку профілю).

en: Your site is up to date.
uk: Ваш сайт оновлений.

en: Install system updates
uk: Встановлення оновлень системи

en: More info
uk: Детальніше

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: <a href="@link">Automatic update checks are configured to run @frequency</a>.
uk: <a href="@link">Автоматичні перевірки оновлень налаштовано на запуск @frequency</a>.

en: <a href="@link">Automatic update checks are disabled</a> and will need to be run manually.
uk: <a href="@link">Автоматичну перевірку оновлень вимкнено</a> і її потрібно буде запускати вручну.

en: <a href="@link">Update notifications will be sent</a> to: @recipients
uk: <a href="@link">Сповіщення про оновлення будуть надіслані</a> на: @recipients

en: System updates
uk: Оновлення системи

en: Review and install updates for Backdrop core, modules, themes, and layouts..
uk: Переглядайте та встановлюйте оновлення для ядра Backdrop, модулів, тем і макетів.

en: Telemetry
uk: Телеметрія

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Machine name: @machine_name
uk: Внутрішня назва: @machine_name

en: Save vocabulary
uk: Зберегти словник

en: Save and add terms
uk: Зберегти та додати терміни

en: No terms available.
uk: Немає термінів.

en: %vocabulary: Create terms
uk: %vocabulary: Створення термінів

en: Metric
uk: Показник

en: Telemetry settings
uk: Налаштування телеметрії

en: Collects anonymous usage information to help improve Backdrop CMS and contributed modules.
uk: Збирає анонімну інформацію про використання для покращення Backdrop CMS та модулів.

en: (required)
uk: (обов'язково)

en: The current password must be entered to set a new password.
uk: Для встановлення нового пароля необхідно ввести поточний пароль.

en: Continue and configure
uk: Продовжити та налаштувати

en: Save view
uk: Зберегти вид

en: Display default book navigation on book pages
uk: Відображати навігацію за замовчуванням на сторінках книги

en: Select book navigation options
uk: Виберіть параметри навігації по книзі

en: Table of contents
uk: Перелік розділів

en: Previous, Next, and Up links
uk: Посилання Назад, Далі і Додому

en: Select book links options
uk: Виберіть параметри посилань на книги

en: This layout overrides the default layout for an existing page whose path matches this pattern.
uk: Цей макет замінює макет за замовчуванням для існуючої сторінки, шлях до якої збігається з цим макетом.

en: Show examples
uk: Показати приклади

en: Some common examples of placeholders include:
uk: Ось деякі поширені приклади заповнювачів:

en: Use the percent symbol ("%") to indicate a placeholder in the path.
uk: Використовуйте символ відсотка ("%") для позначення заповнювача у шляху.

en: Contexts provide additional information to blocks displayed within the layout. Most placeholders in the path will automatically create context(s).
uk: Контексти надають додаткову інформацію до блоків, що відображаються в макеті. Більшість заповнювачів на шляху автоматично створюють контекст.

en: Visibility conditions allow this layout to selectively apply to different situations, such as different types of content at the same path.
uk: Умови видимості дозволяють вибірково застосовувати цей макет до різних ситуацій, наприклад, до різних типів контенту на одному шляху.

en: Hide examples
uk: Приховати приклади

en: Only the checked roles will be granted access (or denied access, if "Reverse" is checked).
uk: Доступ буде надано лише позначеним ролям (або відмовлено в доступі, якщо позначено «Зворотний»)

en: Leave blank to show all strings.
uk: Залиште порожнім, щоб показати всі рядки.

en: Publishing actions
uk: Дії з публікації

en: Published state
uk: Стан публікації

en: Publish action
uk: Дія з публікації

en: Save as draft
uk: Зберегти як чернетку

en: Scheduled for later
uk: Заплановано на пізніше

en: Site visitors will be able to access this content.
uk: Відвідувачі сайту зможуть отримати доступ до цього матеріалу.

en: Only the content creator or site administrators will be able to access this content.
uk: Тільки автор контенту або адміністратори сайту матимуть доступ до цього матеріалу.

en: The content is saved as draft, and will be automatically published on the date and time selected.
uk: Матеріал зберігається як чернетка і буде автоматично опублікований у вибрану дату і час.

en: Additional options
uk: Додаткові параметри

en: Additional actions
uk: Додаткові дії

en: Make sticky at top of lists
uk: Закріпити у верхній частині списку

en: Default publish action
uk: Дія публікації за умовчанням

en: Publish immediately
uk: Опублікувати негайно

en: Published content can be accessed by site visitors.
uk: Опублікований контент доступний для відвідувачів сайту.

en: Content saved as draft can be accessed only by the content creator or site administrators.
uk: Вміст, збережений як чернетка, може бути доступний лише автору вмісту або адміністраторам сайту.

en: Content is saved as draft. It will be automatically published at the date and time selected.
uk: Вміст зберігається як чернетка. Він буде автоматично опублікований у вибрану дату та час.

en: Enter an internal Backdrop path or URL alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
uk: Введіть внутрішній шлях або псевдонім посилання для переадресації (наприклад, %example1 чи %example2). Якорі для фрагментів (наприклад, %anchor) <strong>не</strong> допускаються.

en: Enter an internal Backdrop path, URL alias, or complete external URL (like http://example.com/) to which the user will be sent. Use %front to redirect to the home page.
uk: Введіть внутрішній шлях, псевдонім посилання або повне зовнішнє посилання (наприклад, http://example.com/) на яке буде перенаправлено користувача. Використовуйте %front для переадресації на головну сторінку.

en: Path to use for the home page
uk: Шлях до головної сторінки

en: Add a card for use on an existing page. Display as a block or in a view.
uk: Додавання картки для використання на існуючій сторінці. Відображати як блок або у виді.

en: Page links
uk: Посилання на сторінки

en: This page
uk: Ця сторінка

en: Reorder book
uk: Змінити книгу

en: Manage Books
uk: Керування книгами

en: A specialized menu that links to the home page and provides links to perform various other admin tasks (e.g.: clear caches, run cron, etc.).
uk: Спеціалізоване меню, яке містить посилання на домашню сторінку та посилання для виконання інших завдань адміністрування (наприклад, очищення кешу, запуск cron і т.д.).

en: Displays the various administrative menu options in the admin bar.
uk: Відображає різні пункти адміністративного меню на панелі адміністратора.

en: A search box for quickly finding specific items in the Administration Menu.
uk: Поле пошуку для швидкого пошуку певних пунктів у меню адміністрування.

en: Links to edit items that make up the current page (e.g. layout, theme).
uk: Посилання для редагування елементів, що складають поточну сторінку (наприклад, макет, тема).

en: A count of the people currently logged into the site.
uk: Кількість користувачів, які в даний момент увійшли на сайт.

en: Links to view and log out of the current user account.
uk: Посилання для перегляду та виходу з поточного акаунту користувача.

en: Comment titles
uk: Заголовки коментарів

en: Visible, customizable
uk: Видимі, з можливістю налаштування

en: Visible, auto-generated
uk: Видимі, автоматично згенеровані

en: A title field is provided, to allow customizing comment titles.
uk: Надається поле заголовка, щоб дозволити вам налаштувати заголовки коментарів.

en: Comment titles are automatically generated from the comment body.
uk: Назви коментарів автоматично генеруються з тіла коментаря.

en: Note: this option might not be supported by some themes.
uk: Примітка: ця опція може не підтримуватися деякими темами.

en: HTML5 widget
uk: HTML5 віджет

en: Defines a field type for referencing from other entities, such as content, users, taxonomy terms, and files.
uk: Визначає тип поля для посилань з інших сутностей, таких як вміст, користувачі, терміни таксономії та файли.

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically, unless the parent tag has the 'nolink' class.
uk: Адреси веб-сторінок та адреси електронної пошти перетворюються на посилання автоматично, якщо тільки батьківський тег не має класу 'nolink'.

en: This account's default language for emails, and preferred language for site presentation.
uk: Мова цього акаунта за замовчуванням для електронної пошти та бажана мова для представлення сайту.

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
uk: Адреса <em>Від кого</em> в автоматичних листах, що надсилаються під час реєстрації, запитах на отримання нового пароля та інших сповіщеннях. (Використовуйте адресу, що закінчується на домен вашого сайту, щоб запобігти позначенню цього листа як спаму.)

en: Change site name, logo, favicon, slogan, email address, default home page, and number of posts per page, error pages.
uk: Змініть назву сайту, логотип, іконку, девіз, адресу електронної пошти, головну сторінку за замовчуванням, кількість повідомлень на сторінці, сторінки з помилками.

en: This website can send notifications via email when updates are available.
uk: Цей веб-сайт може надсилати сповіщення електронною поштою, коли оновлення стають доступними.

en: When should this website send email notifications?
uk: Коли цей сайт повинен надсилати сповіщення електронною поштою?

en: Email addresses to notify when updates are available
uk: Адреси електронної пошти для сповіщення про доступність оновлень

en: Put each email address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
uk: Впишіть кожну адресу в окремий рядок. Якщо поле буде порожнім, імейли не будуть надіслані.

en: The password cannot be the same as the username or email address.
uk: Пароль не може збігатися з ім'ям користувача або адресою електронної пошти.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
uk: Дійсна адреса електронної пошти. Всі електронні листи від системи будуть надсилатися на цю адресу. Адреса електронної пошти не є публічною і буде використана лише у випадку, якщо ви захочете отримати новий пароль або бажаєте отримувати певні новини чи сповіщення електронною поштою.

en: Region and language
uk: Регіон та мова

en: Roles:
uk: Ролі:

en: No roles
uk: Немає ролей

en: Back to site link
uk: Повернутися на сайт

en: Replaces the "Home" link with a "Back to site" link that returns to the last non-admin page visited.
uk: Замінює посилання "Головна" на посилання "Повернутися на сайт" яке повертає на останню відвідану неадміністративну сторінку.

en: Back to site
uk: Повернутися на сайт

en: The media (MIME) type(s) to be associated with this file type. When uploading a file, Backdrop automatically identifies the file type based on its media type. If multiple file types have the same media type, you will be prompted to manually select the file type.
uk: Тип(и) медіа (MIME), який(і) буде(уть) пов'язано з цим типом файлу. Під час завантаження файлу Backdrop автоматично визначає тип файлу на основі його типу медіа. Якщо декілька типів файлів мають однаковий тип медіа, вам буде запропоновано вибрати тип файлу вручну.

en: More information about media types
uk: Більше інформації про типи медіа

en: Enter one media type per line
uk: Введіть один тип медіа в рядку

en: Asterisks can be used as wildcards (e.g.: !example)
uk: Зірочки можна використовувати як символи підстановки (наприклад: !example)

en: This setting is most commonly used when replacing existing URL aliases under "Update action" in the <a href="!url">URL alias settings</a>.
uk: Цей параметр найчастіше використовується для заміни наявних псевдонімів посилань у розділі "Оновлення даних" в <a href="!url">Налаштування псевдонімів посилань</a>.

en: This account's preferred time zone for date and time display throughout the site.
uk: Часовий пояс цього облікового запису для відображення дати і часу на сайті.

en: Language switcher
uk: Перемикач мови

en: Links to switch the language of the user interface.
uk: Посилання для перемикання мови інтерфейсу користувача.

en: (fallback format)
uk: (резервний формат)

en: Allowed text formats
uk: Дозволені текстові формати

en: Choose which <a href="@text_formats">text formats</a> should be available for authors. If an author does not have permission to a format on existing content, the field will be locked.
uk: Виберіть, які <a href="@text_formats">текстові формати</a> повинні бути доступні для авторів. Якщо автор не має дозволу на формат для існуючого контенту, поле буде заблоковано.

en: <em>Alt</em> text required
uk: Текст <em>Alt</em> обов'язковий

en: Requiring alternative text is strongly encouraged to improve accessibility.
uk: Для покращення доступності рекомендується надавати альтернативний текст.

en: <em>Alt</em> field required
uk: Поле <em>Alt</em> обов'язкове

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended, as it can cause problems with screen readers.
uk: Атрибут title використовується як підказка при наведенні миші на зображення. Увімкнення цього поля не рекомендується, оскільки це може спричинити проблеми з програмами для читання з екрана.

en: No permissions assigned for this content type. Content of this type may not be able to be created, updated or deleted until permissions have been configured appropriately.
uk: Для цього типу вмісту не призначено жодних дозволів. Вміст цього типу не може бути створений, оновлений або видалений, доки права доступу не будуть налаштовані належним чином.

en: You can make any necessary adjustments in the <em>Permissions</em> tab below.
uk: Ви можете зробити будь-які необхідні налаштування на вкладці <em>Дозволи</em> нижче.

en: Pager type
uk: Тип нумератора сторінок

en: Full pager
uk: Повний нумератор

en: Mini pager
uk: Міні нумератор

en: Includes "Previous"/"Next" and "First"/"Last" links, as well as numbered links for each page of the search results.
uk: Включає посилання "Попередня"/"Наступна" і"Перша"/"Остання", а також пронумеровані посилання для кожної сторінки результатів пошуку.

en: Shows only "Previous"/"Next" links, and indications of the current and total number of search results pages.
uk: Показує лише посилання "Попередня"/"Наступна", а також поточну та загальну кількість сторінок результатів пошуку.

en: Critical
uk: Увага

en: Collapsible behavior
uk: Поведінка згортання

en: Toggle
uk: Перемикання

en: Determines how parent menu items behave when the menu is shown on small screens.
uk: Визначає поведінку пунктів батьківського меню, коли меню відображається на маленьких екранах.

en: Parent expands on first tap, acts as a link on second tap.
uk: Батьківський елемент розгортається при першому натисканні, діє як посилання при другому натисканні.

en: Parent expands or collapses on each tap and does not act as a link.
uk: Батьківський елемент розгортається або згортається при кожному натисканні і не діє як посилання.

en: Parent text acts as a link and the +/- element expands or collapses.
uk: Батьківський текст діє як посилання, а елемент +/- розгортається або згортається.

en: Accordion-style
uk: У стилі акордеона

en: Close all sub-menus when closing parent menu items.
uk: Закривати всі підменю при закритті пунктів батьківського меню.

en: jQuery 3 (recommended)
uk: jQuery 3 (рекомендовано)

en: jQuery 1 (legacy)
uk: jQuery 1 (застаріла)

en: jQuery version
uk: Версія jQuery

en: The latest, default version of jQuery.
uk: Остання версія jQuery за замовчуванням.

en: Use the legacy version if any modules or themes are not working properly with the latest version.
uk: Використовуйте застарілу версію, якщо якісь модулі або теми не працюють належним чином з останньою версією.

en: <a href="@url">More information about jQuery</a> can be found in the documentation.
uk: <a href="@url">Додаткову інформацію про jQuery</a> можна знайти в документації.

en: Configure settings related to the jQuery version.
uk: Налаштуйте параметри, пов'язані з версією jQuery.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 4. This module is no longer supported and sites should use CKEditor 5 module instead.
uk: WYSIWYG-редагування текстових полів за допомогою CKEditor 4. Цей модуль більше не підтримується, і замість нього сайти повинні використовувати модуль CKEditor 5.

en: Headings
uk: Заголовки

en: Enabled headings
uk: Увімкнені заголовки

en: Heading 1
uk: Заголовок H1

en: Heading 2
uk: Заголовок H2

en: Heading 3
uk: Заголовок H3

en: Heading 4
uk: Заголовок H4

en: Heading 5
uk: Заголовок H5

en: Heading 6
uk: Заголовок H6

en: Select heading tags that are shown in the Headings toolbar button. Usually Heading 1 is reserved for the page title and is not shown in the editor.
uk: Виберіть теги заголовків, які відображаються на кнопці панелі інструментів Заголовки. Зазвичай заголовок H1 зарезервовано для заголовка сторінки, і він не відображається у редакторі.

en: Insert Image
uk: Вставити зображення

en: Insert Link
uk: Вставити посилання

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Upgrade CKEditor 4 to CKEditor 5
uk: Оновлення CKEditor 4 до CKEditor 5

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 5.
uk: WYSIWYG-редагування розширених текстових полів за допомогою CKEditor 5.

en: Images larger than these dimensions (width × height) will be resized to these limits. This will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image. Leave blank for no restriction.
uk: Зображення, розміри яких перевищують зазначені (ширина × висота), буде змінено до цих меж. Це призведе до втрати <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">даних EXIF</a> на зображенні. Залиште поле порожнім, щоб не застосовувати жодних обмежень.

en: Images smaller than these dimensions (width × height) will be rejected. Leave blank for no restriction.
uk: Зображення, менші за ці розміри (ширина × висота), будуть відхилені. Залиште поле порожнім, щоб не застосовувати жодних обмежень.

en: Default layouts
uk: Макети за замовчуванням

en: User account: Permission
uk: Акаунт користувача: Дозвіл

en: User account: Role
uk: Акаунт користувача: Роль

en: The human-readable name of this content type; as to be displayed on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page. It is recommended that this name begins with a capital letter and contains only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
uk: Читабельна назва цього типу матеріалів, яка відображатиметься на сторінці <a href="@url"><em>Додати матеріал</em></a>. Рекомендується, щоб це ім'я починалося з великої літери і містило лише літери, цифри та пробіли. Це ім'я має бути унікальним.

en: This text will be shown on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page.
uk: Цей текст буде показано на сторінці <a href="@url"><em>Додати матеріал</em></a>.

en: Provide explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або інструкції щодо заповнення

en: Browse available tokens for @type
uk: Переглянути доступні токени для @type

en: administration theme
uk: Тема адміністрування

en: Modules must be disabled in the <a href="@link">List modules</a> tab before they can be uninstalled.
uk: Перед видаленням модулі мають бути вимкнені на вкладці <a href="@link">Список модулів</a>.

en: Uninstalling a module will permanently remove its settings and/or associated data, while leaving the module files in place. To remove a module permanently, delete its files from the <code>/modules</code> folder of your Backdrop installation.
uk: Видалення модуля назавжди видаляє його налаштування та/або пов'язані з ним дані, але файли модуля залишаються на місці. Щоб видалити модуль назавжди, видаліть його файли з каталогу <code>/modules</code> вашої інсталяції Backdrop.

en: Toggle button text
uk: Текст кнопки перемикання

en: Text to display beside the toggle button. Default: %toggle_text.
uk: Текст для відображення поруч з кнопкою перемикання. За замовчуванням: %toggle_text.

en: Time zone:
uk: Часовий пояс:

en: Language:
uk: Мова:

en: File location
uk: Розташування файлу

en: File URL
uk: Посилання на файл

en: Enable option to create revisions
uk: Увімкнути опцію створення редакцій

en: If enabled, revisions to content will be created by default. People with the "Administer content" permission will see an option to create a revision.
uk: Якщо включено, редакції вмісту будуть створюватися за замовчуванням. Користувачі з правами «Адмініструвати вміст» побачать можливість створити редакцію.

en: Web server:
uk: Веб-сервер:

en: jQuery version:
uk: Версія jQuery:

en: Debug information
uk: Дані про збірку

en: Get information about the site that can help with support requests and debugging.
uk: Отримайте інформацію про сайт, яка може допомогти із запитами на підтримку та налагодженням.

en: Configuration storage
uk: Сховище конфігурацій

en: Position of local action links
uk: Розташування посилань на внутрішні дії

en: Where to display local action links (e.g. "<em>Add [something]</em>") within their respective sub-menus.
uk: Де відображати посилання на локальні дії (наприклад "<em>Додати [something]</em>") у відповідних підменю.

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Add condition for "!title" block
uk: Додати умову для блоку "!title"

en: No layout overrides have been created for @bundle pages yet. All pages for @bundle will display using the <a href="@default_layout_href">Default layout</a>.
uk: Для сторінок @bundle ще не було створено перевизначення макетів. Всі сторінки @bundle будуть відображатися з використанням <a href="@default_layout_href">Макета за замовчуванням</a>.

en: Field blocks
uk: Поля блоків

en: Add @bundle_label layout
uk: Додати макет для @bundle_label

en: Add @entity layout
uk: Додати макет для @entity

en: Manage layouts
uk: Макети

en: Server response
uk: Відповідь сервера

en: Shows the block on pages with any matching response code.
uk: Показує блок на сторінках з будь-яким відповідним кодом відповіді.

en: Hides the block on pages with any matching response code selected from the options above.
uk: Приховує блок на сторінках з будь-яким відповідним кодом відповіді, вибраним з наведених вище опцій.

en: HTTP response status code
uk: Код статусу HTTP-відповіді

en: Success (200)
uk: Успіх (200)

en: Access denied (403)
uk: Доступ заборонено (403)

en: Page not found (404)
uk: Сторінку не знайдено (404)

en: Manage layout
uk: Керування макетом

en: Staging
uk: Розробка

en: These reusable blocks are available to be placed in any layout in the <a href="@link">Layouts</a> page.
uk: Ці багаторазові блоки можна розмістити в будь-якому макеті на сторінці <a href="@link">Макети</a>.

en: No reusable custom blocks have been created yet.
uk: Не додано жодних власних блоків.

en: Add reusable custom block
uk: Додати власний багаторазовий блок

en: Create reusable custom blocks that can be placed in layouts.
uk: Створення багаторазових власних блоків, які можна розміщувати в макетах.

en: Allows custom blocks to be reused across different layouts.
uk: Дозволяє повторно використовувати власні блоки в різних макетах.

en: Allow admins to use all content types in book outlines
uk: Дозвольте адміністраторам використовувати всі типи контенту в книжкових структурах

en: Overrides the specific content type list and allows all content types for user accounts with the %outline-perm permission.
uk: Перевизначає певний список типів контенту і дозволяє всі типи контенту для облікових записів користувачів з дозволом %outline-perm.

en: Affects users with the %add-content-to-books permission.
uk: Впливає на користувачів з дозволом %add-content-to-books.

en: No background image is currently set.<br/>Themes, such as Basis, may display a background image defined in CSS.
uk: Наразі фонове зображення не встановлено.<br>Теми, такі як Basis, можуть відображати фонове зображення, визначене у CSS.

en: Token Browser
uk: Браузер токенів

en: Powered by <a href="@url">Backdrop CMS</a>
uk: Працює на <a href="@url">Backdrop CMS</a>

en: Browse available tokens.
uk: Перегляньте доступні токени
