Backdrop CMS (1.33) - en to sv translation catalogue (7264 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: ta bort

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: approve
sv: godkänn

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Ta bort

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: administrator
sv: administratör

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inskickning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Action
sv: Åtgärd

en: new
sv: ny

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Logging
sv: Loggning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: cron
sv: schemalagd aktivitet

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Startsida

en: Home page
sv: Hemsida

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: vy

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: File information
sv: Filinformation

en: File
sv: Fil

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter titel.

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: No categories available.
sv: Inga kategorier tillgängliga.

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: up
sv: upp

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Default
sv: Standard

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Pågående

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Core
sv: Kärna

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Vy

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: Anchor
sv: Ankare

en: Display
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Ingress

en: never
sv: aldrig

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: mail
sv: e-post

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: actions
sv: åtgärder

en: Add term
sv: Lägg till term

en: theme
sv: tema

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Preview comment
sv: Förhandsgranska kommentar

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title?

en: Parent item
sv: Ovanliggande objekt

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Content type for child pages
sv: Innehållstyp för underliggande sidor

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Klar

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Page
sv: Sida

en: Configuration saved.
sv: Sparad inställning.

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Not found
sv: Hittas ej

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Manual update check
sv: Sök efter uppdateringar manuellt

en: Never
sv: Aldrig

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Out of date
sv: Utgången

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sv: Välj <em>Ja</em> om du vill att denna kategori skall vara förvald.

en: Are you sure you want to delete %category?
sv: Är du säker på att du vill radera %category?

en: Your name
sv: Ditt namn

en: You must select a valid category.
sv: Du måste välja en giltig kategori.

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: Feed description
sv: Beskrivning av nyhetsflöde

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Locale
sv: Lokal

en: Title field label
sv: Etikett på titelfält

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: URL alias
sv: URL-alias

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Role name
sv: Rollnamn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Severity
sv: Grad

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Original image
sv: Originalbild

en: Heading
sv: Rubrik

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: configure
sv: konfigurera

en: Authored by
sv: Författad av

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Maximum
sv: Största

en: Line
sv: Rad

en: Scale
sv: Skala

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Prev
sv: Föreg

en: Domain
sv: Domän

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Code
sv: Kod

en: Owner
sv: Ägare

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: Administer content
sv: Administrera innehåll

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Mon
sv: Mån

en: Tue
sv: Tis

en: Wed
sv: Ons

en: Thu
sv: Tors

en: Fri
sv: Fre

en: Sat
sv: Lör

en: Sun
sv: Sön

en: May
sv: Maj

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: String
sv: Sträng

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: access denied
sv: nekad åtkomst

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Install
sv: Installera

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Set default
sv: Ange som standard

en: IP Address
sv: IP-adress

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Clear cache
sv: Töm cache

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: reply
sv: svara

en: Function
sv: Funktion

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Server settings
sv: Inställningar för servern

en: Germany
sv: Tyskland

en: Logout
sv: Logga ut

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Database username
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Hidden
sv: Dold

en: Show
sv: Visa

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
sv: Aktivera eller inaktivera sidcache för gäster och ställ in bandbreddsoptimering för CSS och JS.

en: Key
sv: Nyckel

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: menu
sv: meny

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Browser
sv: Webbläsare

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: Upload picture
sv: Ladda upp bild

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Language file
sv: Språkfil

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Undo
sv: Ångra

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Languages
sv: Språk

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Today
sv: Idag

en: Delete menu
sv: Ta bort meny

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Minimum width
sv: Minsta bredd

en: Locale settings
sv: Platsinställningar

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Oct
sv: Okt

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Revert
sv: Återställ

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: any
sv: någon

en: Log out
sv: Logga ut

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: characters
sv: tecken

en: Su
sv: Sön

en: Mo
sv: Mån

en: Tu
sv: Tis

en: We
sv: Ons

en: Th
sv: Tor

en: Fr
sv: Fre

en: Sa
sv: Lör

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Send yourself a copy.
sv: Skicka en kopia till dig själv.

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: role
sv: roll

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: Created new term %term.
sv: Skapade ny term: %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
sv: Är du säker på att du vill radera termen %title?

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Results
sv: Resultat

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sv: När en term raderas raderas även alla befintliga undertermer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Books
sv: Böcker

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återgå

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: permission
sv: behörighet

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Testing
sv: Test

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Not published
sv: Ej publicerad

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: details
sv: detaljer

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: image
sv: bild

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Themes
sv: Teman

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Delete comments
sv: Radera kommentarer

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Protected
sv: Skyddad

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: The specified date is invalid.
sv: Det angivna datumet är felaktigt.

en: Alternate text
sv: Alternativ text

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Underlined
sv: Understruket

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Delete role
sv: Radera roll

en: List menus
sv: Visa menyer

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Blocks
sv: Block

en: Delete block
sv: Radera block

en: '%name' block
sv: Blocket "%name"

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Menus
sv: Menyer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla anpassningar kommer att gå förlorade. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
sv: Tillåter administratörer att anpassa webbplatsens navigationsmeny.

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sv: Är du säker på att du vill radera vokabulären %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Deleted vocabulary %name.
sv: Raderade vokabulären %name.

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Used in
sv: Används i

en: Add existing field
sv: Lägg till befintligt fält

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: Index
sv: Förteckning

en: Enable clean URLs
sv: Aktivera rena URL:er

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Debug
sv: Felsök

en: Exception
sv: Undantag

en: Permission
sv: Behörighet

en: @module module
sv: Modulen @module

en: Incompatible with this version of PHP
sv: Ej kompatibel med den här versionen av PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Den här modulen kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: More information
sv: Mer information

en: Hide
sv: Dölj

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas öppet i slutet på dina kommentarer.

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Language code
sv: Språkkod

en: Save role
sv: Spara roll

en: file system
sv: filsystem

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "@link_path" är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: There was an error saving the menu link.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av menylänken.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menyn %title?

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: KB
sv: kB

en: Space
sv: Blanksteg

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Account blocked
sv: Spärrat konto

en: Expand
sv: Fäll ut

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Rebuild permissions
sv: Bygg om behörigheter

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Updated term %term.
sv: Uppdaterade termen %term.

en: - Please choose -
sv: - Välj -

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: The content type %name has been deleted.
sv: Innehållstypen %name har raderats.

en: Deleted content type %name.
sv: Raderade innehållstyp %name.

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: My account
sv: Mitt konto

en: HTTP authentication
sv: HTTP autentisiering

en: Context
sv: Sammanhang

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Found the @submit button
sv: Hittade knappen @submit

en: Failed to set field @name to @value
sv: Misslyckades med att ange fält @name till @value

en: No temporary directories to remove.
sv: Inga tillfälliga kataloger att ta bort.

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Vatican
sv: Vatikanstaten

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: Print
sv: Utskrift

en: The file could not be created.
sv: Filen kunde inte skapas.

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: authenticated user
sv: verifierad användare

en: Any
sv: Någon

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Not secure!
sv: Ej säker!

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Unsupported release
sv: Utgåva utan stöd

en: See the available updates page for more information:
sv: Se sidan med tillgängliga uppdateringar för mer information:

en: New release(s) available for !site_name
sv: Nya utgåvor finns tillgängliga för !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information.

en: Project not secure
sv: Projektet är osäkert

en: Project revoked
sv: Projektet återkallat

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har återkallats och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project not supported
sv: Projektet saknar stöd

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt stöds inte längre och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: No available releases found
sv: Ingen tillgänglig utgåva hittades

en: Release revoked
sv: Utgåvan återkallad

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva har återkallats, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Release not supported
sv: Utgåvan saknar stöd

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva stöds inte längre, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Invalid info
sv: Ogiltig information

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgänglig:

en: Node count
sv: Antal noder

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Factor
sv: Faktor

en: Or
sv: Eller

en: Color set
sv: Färguppsättning

en: Content ID
sv: ID-nummer för innehåll

en: About
sv: Om

en: Database host
sv: Databasserver

en: Maximum link text length
sv: Största längd för länktext

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sv: URL:er som är längre än detta antal tecken kommer att kortas av för att förhindra att långa strängar stör formateringen. Själva länken påverkas inte, det är bara texten som kortas av.

en: Reports
sv: Rapporter

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Install profile
sv: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
sv: %percentage av webbplatsen har indexerats.

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Web server
sv: Webbserver

en: The content access permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har byggts om.

en: sort by @s
sv: sortera efter @s

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Delete contact
sv: Radera kontakt

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sv: Valfritt automatiskt svar. Lämna detta tomt om du inte vill skicka ett automatiskt svarsmeddelande.

en: Some required modules must be enabled
sv: Andra moduler måste vara aktiverade

en: mm/dd/yy
sv: yy-mm-dd

en: Translate
sv: Översätt

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Export template
sv: Exportera mall

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: The custom menu %title has been deleted.
sv: Den anpassade menyn %title har raderats.

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Crop
sv: Beskär

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: anonymous user
sv: gäst

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: Effect
sv: Effekt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Original text
sv: Originaltext

en: Delete content type
sv: Radera innehållstyp

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: create a new book
sv: skapa en ny bok

en: edit order and titles
sv: redigera ordning och titlar

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: Installed version
sv: Installerad version

en: Recommended version
sv: Rekommenderad version

en: User account
sv: Användarkonto

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: Acronym
sv: Akronym

en: original
sv: ursprunglig

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
sv: Misslyckades att ladda upp bilden. Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Dates
sv: Datum

en: pixels
sv: pixlar

en: Save order
sv: Spara ordning

en: done
sv: klart

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Direction
sv: Riktning

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Relations
sv: Relationer

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: Congo (Kinshasa)
sv: Kongo-Kinshasa

en: Congo (Brazzaville)
sv: Kongo-Brazzaville

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Hong Kong S.A.R., China
sv: Hongkong S.A.R., Kina

en: Macao S.A.R., China
sv: Macao

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Serbia
sv: Serbien

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Var vänlig skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
sv: Filnamnet är tomt. Var vänlig ange ett namn för filen.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: outdated
sv: utdaterad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sv: Hantera etikettering, kategorisering och klassificering av ditt innehåll.

en: Database port
sv: Databasport

en: Pass
sv: Godkännande

en: Fail
sv: Misslyckande

en: No test results to display.
sv: Inga testresultat att visa.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sv: Dessa alternativ är bara nödvändiga på vissa webbplatser. Om du är osäker på vad du skall skriva in här, låt standardinställningen stå kvar eller fråga din webbleverantör.

en: If your database is located on a different server, change this.
sv: Ändra detta om din databas ligger på en annan server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sv: Ange portnumret om din databasserver lyssnar på en port som inte är standard.

en: Database port must be a number.
sv: Databasporten måste vara ett nummer.

en: IP address
sv: IP-adress

en: Maximum height
sv: Största höjd

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Status report
sv: Statusrapport

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: View comment
sv: Visa kommentar

en: Comma
sv: Komma

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Digest
sv: Sammandrag

en: You are not authorized to post comments.
sv: Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sv: Den här diskussionen är stängd: Du kan inte skriva nya kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
sv: Du har inte behörighet att se kommentarer.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sv: Är du säker på att du vill radera kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa kommentarer och alla dess underliggande kommentarer?

en: You have to specify a valid author.
sv: Du måste ange en giltig författare.

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Default image
sv: Standardbild

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: File system
sv: Filsystem

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängt inlägg %subject.

en: Email:
sv: E-post:

en: All languages
sv: Alla språk

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Search index
sv: Sökindex

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Filtypens MIME

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: Delete string
sv: Radera sträng

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort strängen "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar denna textsträng försvinner alla översättningar av textsträngen på alla språk. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: locale
sv: språkanpassning

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: PHP extensions
sv: PHP-tillägg

en: Comments per page
sv: Kommentarer per sida

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget "%toolkit" klarar inte av att hantera "%function".

en: Administration pages
sv: Administrationssidor

en: Currently using !item !version
sv: Använder för närvarande !item !version

en: Created content type %type.
sv: Skapade innehållstyp %type.

en: User created with name %name and pass %pass
sv: Användare skapades med namn %name och lösenord %pass

en: Created permissions: @perms
sv: Skapade behörigheter: @perms

en: Invalid permission %permission.
sv: Ogiltig behörighet %permission.

en: Username field found.
sv: Fält för användarnamn funnet.

en: Password field found.
sv: Lösenordsfält ej funnet.

en: !method @url returned @status (!length).
sv: !method @url återgav @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
sv: Giltig HTML funnen på "@path"

en: Parsed page successfully.
sv: Tolkade sida utan problem.

en: Found the requested form fields at @path
sv: Hittade de önskade formulärfälten på @path

en: Did not find field by name @name
sv: Hittade inte fält med name @name

en: Found field by id @id
sv: Hittade fält med ID @id

en: Did not find field by id @id
sv: Hittade inte fält med ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
sv: Svar från HTTP väntat !code, faktisk !curl_code

en: Tests
sv: Tester

en: Run tests
sv: Kör tester

en: Clean test environment
sv: Rensa testmiljö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
sv: Ta bort tabeller med prefixet "simpletest" och tillfälliga kataloger som är kvar från tester som kraschat. Detta är avsett för utvecklare vid skapande av tester.

en: Clean environment
sv: Rensa miljö

en: No tests to display.
sv: Inga tester att visa.

en: No test(s) selected.
sv: Inget test/tester valda.

en: Processing test @num of @max - %test.
sv: Bearbetar test @num av @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
sv: Bearbetade test @num av @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
sv: Klassen PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för grupp- och funktionstestning.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Add link
sv: Lägg till länk

en: View comments
sv: Visa kommentarer

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: New book
sv: Ny bok

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No alias
sv: Inga alias

en: User autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av användarnamn

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sv: Fortsätt till <a href="@error_url">felsidan</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: 0 sec
sv: 0 sek

en: form
sv: formulär

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: New revision
sv: Ny version

en: The translation import of %filename failed.
sv: Importen av översättningen %filename misslyckades.

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: contact
sv: kontakt

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sv: Försök att köra schemalagda aktiviteter när körningen redan är igång.

en: Cron run completed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter färdig.

en: Visitors
sv: Besökare

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Language name
sv: Namn på språk

en: The content type %name has been updated.
sv: Innehållstypen %name har uppdaterats.

en: The content type %name has been added.
sv: Innehållstypen %name har lagts till.

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sv: Ändringar som görs i denna tabell sparas inte förrän formuläret skickas.

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: The user account %id does not exist.
sv: Användarkontot %id finns inte.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
sv: Försökte ta bort användarkonto som inte existerar: %id.

en: Requirements problem
sv: Systemkravsproblem

en: Database configuration
sv: Databasinställningar

en: Select an installation profile
sv: Välj en installationsprofil

en: Choose language
sv: Välj språk

en: No profiles available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Configure site
sv: Konfigurera webbplats

en: Installed %module module.
sv: Installerade modul %module.

en: Choose profile
sv: Välj profil

en: Set up translations
sv: Installera översättningar

en: Install site
sv: Installera webbplats

en: Finish translations
sv: Slutför översättningar

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sv: Datum och tid på webbplatsen kommer som standard att visas i denna tidszon.

en: Update notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: Check for updates automatically
sv: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: GD2 image manipulation toolkit
sv: Bildhanteringsverktyget GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Add custom language
sv: Lägg till anpassat språk

en: Save language
sv: Spara språk

en: Language name in English
sv: Språkets engelska namn

en: Native language name
sv: Lokalt språknamn

en: Direction that text in this language is presented.
sv: Skrivriktning som text på detta språk presenteras i.

en: The default language cannot be deleted.
sv: Standardspråket kan inte raderas.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar ett språk tar du bort alla gränssnittsöversättningar som associeras med det, och inlägg på detta språk kommer att ställas in som språkneutrala. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Language negotiation configuration saved.
sv: Inställning för språkförhandling sparad.

en: String contains
sv: Textsträng innehåller

en: Search in
sv: Sök i

en: Both translated and untranslated strings
sv: Både översatta och ej översatta textsträngar

en: Only translated strings
sv: Endast översatta textsträngar

en: Only untranslated strings
sv: Endast ej översatta textsträngar

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda

en: Import translation
sv: Importera översättning

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sv: En fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sv: Importera till

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sv: Välj vilket språk du vill lägga till textsträngar i. Om du väljer ett språk som ännu inte har ställts in kommer det att läggas till.

en: The language %language has been created.
sv: Språket %language har skapats.

en: Export translation
sv: Exportera översättning

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sv: Välj det språk du vill exportera i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: The string has been saved.
sv: Textsträngen har sparats.

en: The string has been removed.
sv: Textsträngen har tagits bort.

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sv: Översättningen importerades. Det finns %number nya översatta textsträngar, %update textsträngar uppdaterades och %delete textsträngar togs bort.

en: Importing interface translations
sv: Importerar gränssnittsöversättningar

en: Starting import
sv: Påbörjar import

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sv: Exporterade %locale översättningsfil: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sv: Exporterade översättningsfil: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sv: Uppdaterade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sv: Skapade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sv: Ett fel uppstod när översättningsfilen för JavaScript åt språket %language skapades.

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sv: Operationer på strängar av typen Unicode emuleras efter bästa förmåga. Installera <a href="@url">PHP:s tillägg mbstring</a> för att få bättre stöd för Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Överlagring av multibyte-strängfunktioner i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Standard PHP
sv: Standard-PHP

en: PHP Mbstring Extension
sv: PHP:s komponent Mbstring

en: Unicode library
sv: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sv: Kunde inte konvertera XML-kodningen %s till UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sv: Kodningen %s stöds inte. Var god installera iconv, GNU recode eller mbstring för PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sv: Innehållstypen för länken %add-child måste vara en av de som valts som tillåtna typer för bokdisposition.

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Huvudsidan i boken. Maximalt djup för en bok och samtliga undersidor är !maxdepth. En del sidor i valda böcker kanske inte är tillgängliga som föräldrar om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book page
sv: Boksida

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sv: Låter användare kommentera och diskutera publicerat innehåll.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sv: Exempel: "feedback" eller "produktinformation".

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sv: Kontaktformuläret har inte konfigurerats. <a href="@add">Lägg till en eller fler kategorier</a> till formuläret.

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sv: Skapa systemets kontaktformulär och skapa kategorier som formuläret kan använda.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sv: Aktiverar kontaktformulär för både enskilda användare och hela webbplatsen.

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: Top 'page not found' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "sidan hittades inte"

en: View 'page not found' errors (404s).
sv: Visa felmeddelanden: "sidan hittades inte" (404).

en: Top 'access denied' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "åtkomst nekad"

en: View 'access denied' errors (403s).
sv: Visa felmeddelanden: "åtkomst nekad" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till databasen.

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
sv: Ankare används för att skapa länkar till andra sidor.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sv: Som standard läggs radbrytningstaggar till automatiskt, så använd denna tagg för att lägga till flera. Den här taggen används lite annorlunda i och med att den inte har en start- och sluttagg som övriga taggar. Använd ett extra "/" inuti taggen för att behålla kompatibiliteten med XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
sv: Text med <br />radbrytning

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sv: Som standard läggs stycketaggar till automatiskt. Använd denna tagg för att lägga till flera.

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Cited
sv: Citerat

en: Coded text used to show programming source code
sv: Kodad text som används för att visa programkällkod

en: Coded
sv: Kodat

en: Bolded
sv: Fet

en: Italicized
sv: Kursiverat

en: Superscripted
sv: Upphöjt

en: <sup>Super</sup>scripted
sv: <sup>Upp</sup>höjt

en: Subscripted
sv: Nedsänkt

en: <sub>Sub</sub>scripted
sv: <sub>Ned</sub>sänkt

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sv: <abbr title="Förkortning">Förkortn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
sv: <acronym title="Trebokstävers-akronym">TLA</acronym>

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: Quoted inline
sv: Citat i löpande text

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table cell
sv: Tabellcell

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Numrerad lista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Punktlista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sv: Definitionslistor liknar andra listor i HTML. &lt;dl&gt; inleder listan, &lt;dt&gt; inleder definitionstermen och &lt;dd&gt; inleder definitionsbeskrivningen.

en: First term
sv: Första termen

en: First definition
sv: Första definitionen

en: Second term
sv: Andra termen

en: Second definition
sv: Andra definitionen

en: Subtitle three
sv: Tredje underrubrik

en: Subtitle four
sv: Fjärde underrubrik

en: Subtitle five
sv: Femte underrubrik

en: Subtitle six
sv: Sjätte rubrik

en: Tag Description
sv: Taggbeskrivning

en: You Type
sv: Du skriver

en: You Get
sv: Du får

en: No help provided for tag %tag.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för taggen %tag.

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Character Description
sv: Teckenbeskrivning

en: Lines and paragraphs break automatically.
sv: Rader och stycken bryts automatiskt.

en: Compose tips
sv: Skrivtips

en: Configure languages for content and the user interface.
sv: Ställ in språk för innehåll och användargränssnitt.

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: This content type does not have a title field.
sv: Denna innehållstyp saknar ett titelfält.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: The human-readable name %name is already taken.
sv: Det synliga namnet %name används redan.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
sv: Är du säker på att du vill radera innehållstypen %type?

en: Added content type %name.
sv: Innehållstyp %name lades till.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sv: Är du säker på att du vill bygga om behörigheterna på webbplatsen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd bygger om alla behörigheter för webbplatsens innehåll, och detta kan ta lång tid. Du kan inte ångra åtgärden.

en: language
sv: språk

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sv: %title (@type) har återställts till versionen från %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: Rebuilding content access permissions
sv: Bygger om behörigheter för innehåll

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har inte byggts om på rätt sätt.

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
sv: Gör det möjligt att lägga till och visa innehåll på webbplatsen.

en: The alias has been saved.
sv: Aliaset har sparats.

en: Filter aliases
sv: Filtrera alias

en: URL aliases
sv: URL-alias

en: Edit alias
sv: Redigera alias

en: Delete alias
sv: Radera alias

en: Allows users to rename URLs.
sv: Tillåter användare att döpa om URL:er.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
sv: Är du säker på att du vill radera fältet %field?

en: Delete field
sv: Radera fält

en: The index will be rebuilt.
sv: Indexet kommer att byggas om.

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Top search phrases
sv: Topplista sökord

en: View most popular search phrases.
sv: Visa de populäraste sökorden.

en: Enables site-wide keyword searching.
sv: Möjliggör nyckelordssökning på hela webbplatsen.

en: Logs and records system events to syslog.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till syslog.

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Din bokmärkesikon eller "favicon" visas i adressraden och vid bokmärken i de flesta webbläsare.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
sv: @module (<span class="admin-missing">saknas</span>)

en: Confirm uninstall
sv: Bekräfta avinstallation

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: The selected modules have been uninstalled.
sv: De valda modulerna har avinstallerats.

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Caches cleared.
sv: Cacheutrymmen rensade.

en: Select an image processing toolkit
sv: Välj ett bildhanteringsverktyg

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: Cron run failed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter misslyckades.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: Image toolkit
sv: Bildhanteringsverktyg

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sv: Välj vilket bildbehandlingsverktyg som skall användas om du har flera installerade.

en: RSS publishing
sv: RSS-publicering

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: Clean URL check
sv: Kontroll av rena URL:er

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
sv: Visa en statusrapport om din webbplats funktionalitet och eventuella uppkomna problem.

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: PHP register globals
sv: PHP: register globals

en: Enabled ('@value')
sv: Aktiverad ("@value")

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Not protected
sv: Ej skyddad

en: Cron has not run recently.
sv: Schemalaga aktiviteter har inte körts nyligen.

en: Cron maintenance tasks
sv: Underhållsuppgifter för schemalagda aktiviter

en: The directory %directory is not writable.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
sv: Du behöver eventuellt ställa in rätt katalog på <a href="@admin-file-system">inställningssidan för filsystem</a> eller ändra nuvarande katalogs behörigheter så att den är skrivbar.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>offentlig</em> nedladdningsmetod)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>privat</em> nedladdningsmetod)

en: Access to update.php
sv: Åtkomst till update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
sv: Hanterar allmänna inställningar för administratörer.

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
sv: Termer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sv: Är du säker på att du vill återställa vokabulären %title till alfabetisk ordning?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
sv: Genom att återställa en vokabulär tas alla anpassade ordningar bort och inläggen sorteras därefter alfabetiskt.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sv: Återställ vokabulär %name till alfabetisk ordning.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Flag translations as outdated
sv: Markera översättningar som föråldrad

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
sv: Om du har gjort en större ändring, vilket innebär att översättningar bör uppdateras, så kan du märka alla översättningar för detta inlägg som föråldrade. Detta kommer inte att ändra några andra delar av dessa inlägg, såsom huruvida de är publicerade eller ej.

en: This translation needs to be updated
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
sv: När detta alternativ är markerat så behöver denna översättning uppdateras eftersom det ursprungliga inlägget har ändrats. Avmarkera när översättningen är aktuell igen.

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Allows content to be translated into different languages.
sv: Gör det möjligt att översätta innehåll till olika språk.

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: %name has been deleted.
sv: %name har raderats.

en: You must enter a username.
sv: Du måste ange ett användarnamn.

en: The username cannot begin with a space.
sv: Användarnamnet får inte börja med ett mellanslag.

en: The username cannot end with a space.
sv: Användarnamnet får inte sluta med mellanslag.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sv: Användarnamnet får inte innehålla flera mellanslag i rad.

en: The username contains an illegal character.
sv: Användarnamnet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sv: Användarnamnet %name är för långt. Det får inte innehålla mer än %max tecken.

en: Delete picture
sv: Radera bild

en: Check this box to delete your current picture.
sv: Klicka i rutan för att ta bort din nuvarande bild.

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Manages the user registration and login system.
sv: Hanterar användarregistreringen och inloggningssystemet.

en: Run the clean URL test
sv: Kör testet för rena URL:er

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: URL to file
sv: URL till fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgctxt" är inte väntad på rad %line.

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: Top center
sv: Längst upp i mitten

en: Bottom center
sv: Centrerat nederst

en: Binary Data
sv: Binär data

en: Format string
sv: Formatera sträng

en: Removed date format %format.
sv: Tog bort datumformatet %format.

en: Add format
sv: Lägg till format

en: Allow users to add additional date formats.
sv: Tillåt användare att lägga till ytterligare datumformat.

en: Delete date format
sv: Radera datumformat

en: Allow users to delete a configured date format.
sv: Tillåt användare att radera ett konfigurerat datumformat.

en: Configure date formats for each locale
sv: Konfigurera datumformat för varje plats

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärelement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja en gränssnittskomponent.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till befintligt fält: ogiltig gränssnittskomponent.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: Regional settings
sv: Regionala inställningar

en: Rotate
sv: Rotera

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: Structure
sv: Struktur

en: User %name successfully logged in.
sv: Användare %name loggade in utan problem.

en: Raw "@raw" found
sv: Ej bearbetat "@raw" funnet

en: Raw "@raw" not found
sv: Ej bearbetat "@raw" ej funnet

en: "@text" found
sv: "@text" funnet

en: "@text" not found
sv: "@text" ej funnet

en: Pattern "@pattern" found
sv: Mönster "@pattern" funnet

en: Pattern "@pattern" not found
sv: Mönster "@pattern" ej funnet

en: Checkbox field @id is checked.
sv: Markeringsfältet @id är markerat.

en: Checkbox field @id is not checked.
sv: Markeringsfältet @id är inte markerat.

en: Verbose message
sv: Utförligt meddelande

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
sv: Välj test(er) eller testgrupp(er) som du vill köra och klicka sedan på <em>Kör tester</em>.

en: All (@count)
sv: Alla (@count)

en: Pass (@count)
sv: Godkända (@count)

en: Fail (@count)
sv: Misslyckades @count)

en: Return to list
sv: Återgå till lista

en: Clear results after each complete test suite run
sv: Rensa resultat efter varje genomförd testkörning

en: Provide verbose information when running tests
sv: Tillhandahåll utförlig information vid körning av tester

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
sv: Den utförliga informationen kommer att skrivas ut tillsammans med standardpåståenden och är användbart för felsökning. Den utförliga informationen kommer att raderas mellan varje testkörning. Utmatningen av den utförliga informationen är mycket detaljerad och bör endast användas vid felsökning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
sv: HTTP-auth inställningar som skall användas av SimpleTest läsare under testning. Användbart när webbplatsen kräver grundläggande HTTP-verifiering.

en: The test run did not successfully finish.
sv: Testkörningen kunde inte köras klart.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
sv: Rensning av resultat är inaktiverat och tabellen för testresultat kommer inte att rensas.

en: No leftover tables to remove.
sv: Inga kvarvarande tabeller att ta bort.

en: Test result
sv: Testresultat

en: View result of tests.
sv: Visa resultat av test.

en: Comment permalink
sv: Permanent länk för kommentar

en: Delete style
sv: Radera stil

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
sv: Denna behörighet ärvs från rollen verifierad användare.

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: No revision
sv: Inga versioner

en: @number comments per page
sv: @number kommentarer per sida

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: Private files
sv: Privata filer

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The author of the comment, if they were logged in.
sv: Författaren till kommentaren, om de var inloggade.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the node's latest revision.
sv: Det unika ID-numret för nodens senaste version.

en: Translation set ID
sv: ID för översättning

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
sv: Det unika ID-numret av det ursprungliga språkets version för den här noden, om det existerar något.

en: The URL of the node.
sv: URL för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Åtkomlig URL för filen via webben.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Den vokabulär som taxonomitermen tillhör.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal noder som märkts med termer som hör till taxonomivokabulären.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: You are not allowed to access this page.
sv: Du har inte behörighet att se denna sida.

en: Authorize file system changes
sv: Godkänn ändringar i filsystemet

en: It appears you have reached this page in error.
sv: Det verkar som om du har kommit till denna sida av misstag.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom en ogiltig nyckel användes.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom webbplatsen är i underhållsläge.

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
sv: Tyvärr – du måste välja ett språk för att kunna fortsätta med installationen.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sv: Vi kunde inte hitta några installationprofiler. Installationprofiler talar om för oss vilka moduler som skall aktiveras och vilket schema som skall installeras i databasen. En profil är nödvändig för att kunna fortsätta med installationsprocessen.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
sv: Tyvärr kunde inte den profil du har valt laddas.

en: Settings file
sv: Inställningsfil

en: The settings file does not exist.
sv: Inställningsfilen existerar inte.

en: The %file file exists.
sv: Filen %file existerar.

en: The settings file is not writable.
sv: Inställningsfilen är inte skrivbar.

en: No pending updates.
sv: Inga väntande uppdateringar.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
sv: Ett fel uppstod uppstod vid begäran: servern fick ogiltig indata.

en: Invalid form POST data.
sv: Ogiltlig POST-data från formulär.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
sv: Kunde inte fortsätta, inga filöverföringsmetoder tillgängliga

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
sv: VARNING: Du använder en inte en krypterad anslutning, så ditt lösenord kommer att skickas som ren text. <a href="@https-link">Lär dig mer</a>.

en: To continue, provide your server connection details
sv: Ange detaljerna för din servers anslutning för att fortsätta

en: Connection method
sv: Anslutningsmetod

en: Enter connection settings
sv: Ange inställningar för anslutning

en: @backend connection settings
sv: Anslutningsinställningar för @backend

en: Change connection type
sv: Ändra typ av anslutning

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
sv: Felmeddelande, denna typ av anslutningsprotokoll (%backend) finns inte.

en: No active batch.
sv: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
sv: Webbplatsen underhålls

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
sv: Arkiveringsverktyg fungerar endast på lokala filer: %file stöds inte

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
sv: Filen %source kunde inte laddas upp eftersom en fil med samma namn redan finns i målmappen %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
sv: Filens namn är längre än gränsen på 240 tecken. Var vänlig byt namn på filen och försök igen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
sv: %path är en katalog och kan inte tas bort genom att använda file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
sv: Filen %path är inte av en igenkännbar typ så den raderades inte.

en: The file permissions could not be set on %uri.
sv: Filbehörigheterna kunde inte anges för %uri.

en: Completed @current of @total.
sv: Slutförde @current av @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
sv: Misslyckades med att köra uppgifter mot servern för databasen. Uppgiften %task hittades inte.

en: Required modules
sv: Obligatoriska moduler

en: Required modules not found.
sv: Obligatoriska moduler hittades ej.

en: %module module uninstalled.
sv: Modulen %module avinstallerades.

en: Saint Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (franska delen)

en: Use the default site language (@language_name).
sv: Använd webbplatsens standardspråk (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: pluralformen kunde inte tolkas.

en: No strings available.
sv: Inga strängar tillgängliga.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
sv: @count otillåtna HTML-sträng(ar) i %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
sv: Översättningsfil för JavaScript %file.js förlorades.

en: Class %class does not implement interface %interface
sv: Klassen %class implementerar inte gränssnittet %interface

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: %module module enabled.
sv: Modulen %module aktiverad.

en: %module module disabled.
sv: Modulen %module inaktiverad.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Unable to determine the type of the source directory.
sv: Kunde inte fastställa typen för källkatalogen.

en: Cannot determine the type of project.
sv: Kan inte fastställa typ av projekt.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
sv: Kritiskt fel under uppdatering. Vägrar fegt att rensa bort installationskatalogen.

en: File Transfer failed, reason: !reason
sv: Filöverföring misslyckades, orsak: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
sv: Kunde inte skapa %directory på grund av följande: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
sv: Ett AJAX HTTP-fel inträffade.

en: HTTP Result Code: !status
sv: Resultatkod för HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
sv: Ett AJAX HTTP-anrop avslutades oväntat.

en: Debugging information follows.
sv: Felsökningsinformation följer.

en: Path: !uri
sv: Sökväg: !uri

en: StatusText: !statusText
sv: Statustext: !statusText

en: ResponseText: !responseText
sv: Svarstext: !responseText

en: ReadyState: !readyState
sv: Tillstånd: !readyState

en: Ensure that each block description is unique.
sv: Säkerställ att varje beskrivning av block är unikt.

en: No books available.
sv: Inga böcker tillgängliga.

en: Content types allowed in book outlines
sv: Tillåtna innehållstyper i bokdisposition

en: Administer book outlines
sv: Administrera disposition för böcker

en: Create new books
sv: Skapa nya böcker

en: Add content and child pages to books
sv: Lägg till innehåll och undersidor till böcker

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
sv: <em>Böcker</em> har en inbyggd hierarkisk navigering. Använd för handböcker eller handledningar.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
sv: Låter användare skapa och organisera tillhörande innehåll i en översikt.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket för PHP saknas eller behöver uppdateras. Se <a href="@url">PHP:s bilddokumentation</a> för information om hur det åtgärdas.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
sv: Låter administratörer ändra färgschemat för kompatibla teman.

en: Select one or more comments to perform the update on.
sv: Markera en eller flera kommentarer att utföra uppdateringen på.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Deleted @count comments.
sv: Antal borttagna @count kommentarer.

en: Deleted comment @cid and its replies.
sv: Raderade kommentaren @cid och dess svar.

en: Comment approved.
sv: Kommentar godkänd.

en: Tokens for comments posted on the site.
sv: Ersättningstecken för kommentarer inlagda på webbplatsen.

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Unapproved comments (@count)
sv: Ej ännu godkända kommentarer (@count)

en: Edit own comments
sv: Redigera egna kommentarer

en: Number of recent comments
sv: Antal nya kommentarer

en: Default comment setting for new content
sv: Förvald inställning för kommentarer, för nytt innehåll

en: Show reply form on the same page as comments
sv: Visa svarsformuläret på samma sida som kommentarer

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för granskning av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Your comment has been posted.
sv: Din kommentar har lagts in.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">skaffa ett konto</a> för att kommentera

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att kommentera

en: Flat list
sv: Rak lista

en: Threaded list
sv: Trådad lista

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
sv: Visa och redigera webbplatsen kommentarer och godkännandekön för kommentarer.

en: Unapproved comments
sv: Ej ännu godkända kommentarer

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
sv: Du kan inte skicka mer än %limit meddelanden inom @interval. Försök igen senare.

en: Contact @username
sv: Kontakta @username

en: Administer contact forms and contact form settings
sv: Administrera kontaktformulär och inställningar för kontaktformulär

en: Use the site-wide contact form
sv: Använda webbplatsens kontaktformulär

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
sv: !sender-name (!sender-url) skickade ett meddelande via kontaktformuläret på !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
sv: !sender-name (!sender-url) har skickat ett meddelande via ditt kontaktformulär (!form-url) på !site-name.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
sv: Aktivera personligt kontaktformulär som standard för nya användare.

en: Changing this setting will not affect existing users.
sv: Ändringar i denna inställning kommer inte att påverka befintliga användare.

en: Use contextual links
sv: Använd kontextuella länkar

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
sv: Använda kontextuella länkar för att utföra åtgärder relaterade till element på en sida.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
sv: Skapar kontextuella länkar för att genomföra handlingar relaterade till element på en sida.

en: Clear log messages
sv: Rensa meddelanden i logg

en: Database log cleared.
sv: Logg för databasen rensad.

en: Field validation errors
sv: Valideringsfel för fält

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
sv: Försökte skapa ett fält av okänd typ %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
sv: Försökte skapa ett fält med okänd lagringstyp %type.

en: Default SQL storage
sv: Förvald SQL-lagring

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
sv: Lagrar fält i den lokala SQL-databasen genom att använda tabeller per fält.

en: Stores field data in an SQL database.
sv: Lagrar fältdata i en SQL-databas.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
sv: Detta fält lagrar enkla alternativ som på/av eller ja/nej.

en: List (text)
sv: Lista (text)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Widgeten "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om alternativet <em>Antal värden</em> är större än 1 för detta fält. Annars kommer envalsknappar att visas.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
sv: Värdet för detta fält bestäms av funktionen %function och kan inte ändras.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara ett giltigt heltal eller decimaltal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara en sträng på som mest 255 tecken.

en: Allowed values list: keys must be integers.
sv: Lista för tillåtna värden: nycklar måste vara heltal.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
sv: Anger listfälttyper. Använd med "Options" för att skapa urvalslistor.

en: This field stores a number in the database as an integer.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett fastställt decimalformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett flyttal.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, till exempel "$" eller  "&euro;". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: This field stores varchar text in the database.
sv: Detta fält lagrar text av typen varchar i databasen.

en: This field stores long text in the database.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen tillsammans med en valfri sammanfattande text.

en: Filtered text (user selects text format)
sv: Filtrerad text (användare väljer textformat)

en: Summary input
sv: Inmatning av sammanfattning

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
sv: Detta låter författare mata in en tydlig sammanfattning som skall visas istället för den automatiskt nedkortade texten vid användning av "Sammanfattning eller nedkortad" visningstyp.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
sv: %name: texten får inte vara längre än %max tecken.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
sv: %name: sammanfattningen får inte vara längre än %max tecken.

en: Summary or trimmed
sv: Sammanfattning eller nedkortad

en: Text area with a summary
sv: Textfält med en sammanfattning

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
sv: Lämna tomt för att använda nedkortat värde för fullständig text som sammanfattning.

en: Hide summary
sv: Dölj sammanfattning

en: Edit summary
sv: Redigera sammanfattning

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
sv: %field (@field_name) kräver widgeten %widget_type som tillhandahålls av modulen %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
sv: Inaktiva fält visas inte såvida inte deras tillhandahållna moduler är aktiverade. Följande fält är inte aktiverade: !list

en: Change widget type.
sv: Ändra typ av widget.

en: Delete instance.
sv: Radera förekomst.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till eftersom det är låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av förekomst för fält %label: message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används. Dessa inställningar påverkar hur data lagras i databasen och kan inte ändras när data väl har skapats.

en: %field has no field settings.
sv: %field har inga fältinställningar.

en: Updated field %label field settings.
sv: Uppdaterade inställningar för fält %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
sv: Försök att uppdatera fält %label misslyckades: %message.

en: Change widget
sv: Byt widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
sv: Typ av formulärelement som du vill skall visas för användaren vid skapandet av detta fält i typen %type.

en: Changed the widget for field %label.
sv: Ändrade typ av gränssnittskomponent för fält %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid ändring av gränssnittskomponent för fält %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
sv: Detta fält är <strong>låst</em> och kan inte raderas.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
sv: Fältet %field har raderats från innehållstypen %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field när det används i typen %type.

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används. Eftersom fältet redan innehåller data så kan inte längre några av inställningarna ändras.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används.

en: The default value for this field, used when creating new content.
sv: Standardvärdet för detta fält som används vid skapande av nytt innehåll.

en: Saved %label configuration.
sv: Sparade inställningar för %label.

en: Save and add fields
sv: Spara och lägg till fält

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
sv: Det här fältet sparar ID för en fil som heltalsvärde.

en: Enable <em>Display</em> field
sv: Aktivera fält <em>Visa</em>

en: Files displayed by default
sv: Visa filer som standard

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange ett värde som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) för att begränsa tillåten filstorlek. Om detta lämnas tomt kommer filstorleken endast att begränsas av PHP:s största post- och filuppladdningsstorlek (nuvarande begränsning är <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
sv: Fältet "!name" måste innehålla ett giltigt värde. Du kan lämna fältet tomt eller skriva in en sträng som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
sv: Listan med tillåtna filändelser är inte giltig. Se till att ta bort punkter i början av ord och separera filändelser med komma eller mellanslag.

en: Generic file
sv: Allmän fil

en: Table of files
sv: Tabell av filer

en: Add a new file
sv: Lägg till ny fil

en: Include file in display
sv: Inkludera filen i visningen

en: Files must be less than !size.
sv: Filer måste vara mindre än !size.

en: Allowed file types: !extensions.
sv: Tillåtna filtyper: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Användandet av detta formulär har gått ut. Försök ladda om sidan och skicka in det igen.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
sv: Filen som refereras till av !name fältet finns inte.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet !name kunde inte laddas upp.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Mappen %directory för filfältet !name kunde inte skapas eller är inte åtkomlig. Som konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna mapp och uppladdningen avbröts.

en: Add text format
sv: Lägg till textformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för detta textformat måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
sv: Namn på textformat måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added text format %format.
sv: Lade till textformat %format.

en: Text formats
sv: Textformat

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
sv: Varning: Denna behörighet kan ha säkerhetskonsekvenser beroende på hur textformatet är konfigurerat.

en: Use the !text_format text format
sv: Använd textformatet !text_format

en: Limit allowed HTML tags
sv: Begränsa tillåtna HTML-taggar

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
sv: Konvertera radbrytningar till HTML (t.ex. <code>&lt;br&gt;</code> och <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
sv: Konvertera URL till länkar

en: Correct faulty and chopped off HTML
sv: Rätta till felaktig och avhuggen HTML

en: Display any HTML as plain text
sv: Visa all HTML som ren text

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
sv: En lista av HTML-taggar som kan användas. Händelseattribut för JavaScript, URL för JavaScript och CSS tas alltid bort.

en: Display basic HTML help in long filter tips
sv: Visa grundläggande HTML-hjälp i de omfattande filtreringstipsen

en: Add rel="nofollow" to all links
sv: Lägg till rel="nofollow" på alla länkar

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
sv: Denna webbplats tillåter innehåll med HTML. Att lära sig HTML kan kännas som en övermäktig uppgift, men att lära sig de enklaste HTML-taggarna är mycket enkelt. Denna tabell ger exempel för varje tagg som är aktiverad på denna webbplats.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
sv: För mer information, se W3C:s <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> eller använd en sökmotor för att hitta andra webbplatser som förklarar HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
sv: De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
sv: Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter finns på sidan <a href="@html-entities">HTML entities</a> . Några av de tillgängliga tecknen är:

en: No HTML tags allowed.
sv: Inga HTML-taggar tillåtna.

en: Filters content in preparation for display.
sv: Filtrerar innehåll inför visning.

en: Image style name
sv: Namn på bildstil

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
sv: Namnet används i URL:er för genererade bilder. Använd enbart gemena alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-).

en: Select a new effect
sv: Välj en ny effekt

en: Update style
sv: Uppdatera stil

en: Select an effect to add.
sv: Välj en effekt att lägga till.

en: The image effect was successfully applied.
sv: Bildeffekten lades till utan problem.

en: Style name
sv: Namn på stil

en: Style %name was created.
sv: Stilen %name skapades.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
sv: Var vänlig använd enbart gemena alfanumeriska tecken, understreck (_) och och bindestreck (-) för namn på stilar.

en: No replacement, just delete
sv: Ingen ersättning, radera bara

en: Replacement style
sv: Stil för ersättning

en: Optionally select a style before deleting %style
sv: Du kan valfritt välja en stil innan radering av %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
sv: Om denna stil används på din webbplats kan du välja en annan stil som ska ersätta den. Alla bilder som har genererats för denna stil kommer att raderas permanent.

en: Style %name was deleted.
sv: Stilen %name raderades.

en: Revert the %style style?
sv: Återställ stilen %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
sv: Återställning av denna stil kommer att radera anpassade inställningar och återställa förvalen som tillhandahålls av modulen @module.

en: Edit %label effect
sv: Redigera effekt %label

en: Add %label effect
sv: Lägg till effekt %label

en: Update effect
sv: Uppdatera effekt

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
sv: Är du säker på att du vill radera effekten @effect från stilen %style?

en: The image effect %name has been deleted.
sv: Bildeffekten %name har raderats.

en: !name must be a hexadecimal color value.
sv: !name måste vara ett hexadecimalt färgvärde.

en: Width and height can not both be blank.
sv: Bredd och höjd kan inte båda vara tomma.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
sv: Den del av bilden som kommer att bibehållas under beskärningen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
sv: Bakgrundsfärg att använda för exponerat tomrum. Använd hexfärger för HTML (#FFFFFF för vitt, #000000 för svart). Lämna tomt för genomskinlighet på bildtyper som stöder det.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
sv: Det finns för närvarande inga stilar. <a href="!url">Lägg till en</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: Sample original image
sv: Prov på ursprunglig bild

en: Sample modified image
sv: Prov på förändrad bild

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
sv: Ändring av storlek skapar bilder med exakta mått. Detta kan orsaka att bilder tänjs ut eller trycks ihop oproportionerligt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
sv: Skalning kommer att bibehålla proportionerna i den ursprungliga bilden. Om enbart ett mått anges kommer det andra måttet att räknas ut.

en: Scale and crop
sv: Skala och beskär

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
sv: Beskärning kommer att ta bort delar av en bild för att göra den till specificerat mått.

en: Desaturate
sv: Färgreduktion

en: Desaturate converts an image to grayscale.
sv: Färgreduktion konverterar en bild till gråskala.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
sv: Rotering av en bild kan orsaka att måtten för en bild ökas för att passa diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Förändring av bildstorlek misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning och beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Färgreduktion i bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Rotering av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en bild som ett heltalsvärde.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
sv: Om ingen bild laddas upp så kommer denna att visas.

en: Enable <em>Alt</em> field
sv: Aktivera fält <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
sv: Attributet "alt" kan användas av sökmotorer, bildskärmsläsare och när bilden inte kan laddas.

en: Enable <em>Title</em> field
sv: Aktivera fält <em>Title</em>

en: Preview image style
sv: Förhandsgranska bildstil

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: The preview image will be shown while editing the content.
sv: Bilden för förhandsvisning kommer att visas under tiden som du redigerar innehållet.

en: Administer image styles
sv: Administrera bildstilar

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
sv: Skapa och ändra stilar för att generera bildförändringar såsom miniatyrbilder.

en: No defined styles
sv: Inga definierade stilar

en: Image generation in progress. Try again shortly.
sv: Bildgenerering pågår. Försök igen om en liten stund.

en: Error generating image.
sv: Fel vid generering av bild.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
sv: Kunde inte generera den härledda bilden som finns på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
sv: Misslyckades med att skapa stilkatalogen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %destination finns redan. Det kan finnas ett fel i din inställning för omskrivning.

en: Generate image style
sv: Generera bildstil

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
sv: Konfigurera stilar som kan användas för att ändra storlek eller anpassa bilder vid visning.

en: List the current image styles on the site.
sv: Visa den nuvarande bildstilen på webbplatsen.

en: Add a new image style.
sv: Lägg till en ny bildstil.

en: Configure an image style.
sv: Konfigurera en bildstil.

en: Delete an image style.
sv: Radera en bildstil.

en: Revert style
sv: Återställ stil

en: Revert an image style.
sv: Återställ en bildstil.

en: Delete image effect
sv: Radera bildeffekt

en: Add image effect
sv: Lägg till bildeffekt

en: Add a new effect to a style.
sv: Lägg till en ny effekt till en stil.

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Part of the URL that determines language
sv: Del av URL som bestämmer språk

en: Request/session parameter
sv: Begäran/sessionsparameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
sv: Namn på begäran/sessionsparametern som används för att bestämma det önskade språket.

en: Filter translatable strings
sv: Filtrera översättningsbara strängar

en: Administer languages
sv: Administrera språk

en: Translate interface texts
sv: Översätt gränssnittstexter

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Ordning på metoder för språkidentifiering för innehåll. Om en version i det identifierade språket finns tillgänglig så kommer den att visas.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Ordning på metoder för språkidentifiering av text i användargränssnitt. Om en översättning av texten finns tillgänglig i det identifierade språket så kommer den att visas.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
sv: Avgör språket från URL:en (Sökvägsprefix eller domän).

en: Determine the language from a request/session parameter.
sv: Fastställ språk utifrån parameter från anrop eller session.

en: Follow the user's language preference.
sv: Följ användarens språkinställning.

en: Determine the language from the browser's language settings.
sv: Bestäm språket med hjälp av webbläsarens språkinställningar.

en: Language switcher (@type)
sv: Språkväljare (@type)

en: Detection and selection
sv: Avkänning och val

en: URL language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via URL

en: Session language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via session

en: Localize
sv: Anpassa

[ctx: Long month name]
en: January
sv: Januari

[ctx: Long month name]
en: February
sv: Februari

[ctx: Long month name]
en: March
sv: Mars

[ctx: Long month name]
en: May
sv: Maj

[ctx: Long month name]
en: June
sv: Juni

[ctx: Long month name]
en: July
sv: Juli

[ctx: Long month name]
en: August
sv: Augusti

[ctx: Long month name]
en: October
sv: Oktober

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
sv: Just nu finns det inga menylänkar. <a href="@link">Lägg till länk</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
sv: Texten som skall användas för denna länken i menyn.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menylänkar som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: Show as expanded
sv: Visa som utfälld

en: Parent link
sv: Ovanliggande länk

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för en länk och alla dess underliggande länkar är låst till !maxdepth. Några menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande menylänkar, om du genom att välja dem skulle överskrida denna gräns.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn, kommer länkar med större vikt att sjunka och lättare länkar kommer att placeras närmare toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menylänken %item?

en: The menu link %title has been deleted.
sv: Den anpassade menylänken %title har raderats.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa länken %item till dess standardvärde?

en: The menu link was reset to its default settings.
sv: Menylänken återställdes till dess standardinställningar.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
sv: Raderade anpassad meny %title och alla dess menylänkar.

en: Deleted menu link %title.
sv: Raderade menylänk %title.

en: Administer menus and menu items
sv: Administrera menyer och menyval

en: Provide a menu link
sv: Ange en menylänk

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
sv: Menylänkar med lägre vikt visas innan länkar med större vikter.

en: Default parent item
sv: Förvalt ovanliggande alternativ

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
sv: Lägg till nya menyer till din webbplats. Redigera befintliga menyer, byt namn och omorganisera menylänkar.

en: Parent menu items
sv: Ovanliggande menyval

en: Reset menu link
sv: Återställ menylänk

en: Delete menu link
sv: Radera menylänk

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga. <a href="@link">Lägg till ny innehållstyp</a>.

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
sv: Denna text kommer att visas överst på sidan vid skapande eller redigerande av innehåll av denna typ.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: The main body text of the node.
sv: Den huvudsakliga brödtexten av noden.

en: The summary of the node's main body text.
sv: Sammanfattningen för nodens huvudsakliga brödtext.

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
sv: Innehållet på denna sida har antingen modifierats av en annan användare, eller så har du redan lagt in modifieringar genom att använda detta formulär. Som resultat av detta kunde inte dina ändringar sparas.

en: Administer content types
sv: Administrera innehållstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: View published content
sv: Visa publicerat innehåll

en: Access the content overview page
sv: Åtkomst till översiktssidan för innehåll

en: Bypass content access control
sv: Kringgå kontroll av åtkomst till innehåll

en: View content revisions
sv: Visa versioner för innehåll

en: Revert content revisions
sv: Återställ versioner för innehåll

en: Delete content revisions
sv: Radera versioner för innehåll

en: View own unpublished content
sv: Visa eget avpublicerat innehåll

en: Content is sticky at top of lists
sv: Innehåll är klistrat överst i listor

en: Welcome to @site-name
sv: Välkommen till @site-name

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Node Access Permissions
sv: Behörigheter för nodåtkomst

en: Don't display post information
sv: Visa inte information om inlägg

en: Administer URL aliases
sv: Administrera URL-alias

en: Create and edit URL aliases
sv: Skapa och redigera URL-alias

en: The alias is already in use.
sv: Aliaset används redan.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Du kan frivilligt ange en alternativ URL som denna term kan nås på. Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett snedstreck på slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: The active search modules have been changed.
sv: De aktiva sökmodulerna har ändrats.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: Administer search
sv: Administrera sökfunktionen

en: Use search
sv: Använda sökning

en: Use advanced search
sv: Använda avancerad sökning

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
sv: Konfiguera relevansinställningar för sökning och andra inställningar för indexering.

en: Value @value is TRUE.
sv: Värde @value är SANT.

en: Value @value is FALSE.
sv: Värde @value är FALSKT.

en: Value @value is NULL.
sv: Värde @value är INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @value is not NULL.
sv: Värde @value är inte INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @first is equal to value @second.
sv: Värde @first är lika med värdet @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
sv: Värde @first är inte lika med värdet @second.

en: Value @first is identical to value @second.
sv: Värde @first är identiskt med värdet @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
sv: Värde @first är inte identiskt med värdet @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
sv: Testet avslutades inte korrekt på grund av ett ödesdigert fel.

en: Link with label %label found.
sv: Länk med etikett %label funnen.

en: Link with label %label not found.
sv: Länk med etikett %label ej funnen.

en: Link containing href %href found.
sv: Länk som innehåller href %href funnen.

en: No link containing href %href found.
sv: Ingen länk som innehåller href %href funnen.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
sv: Klickade på länk %label (@url_target) från @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
sv: Alternativet @option för fäl @id är valt.

en: Option @option for field @id is not selected.
sv: Alternativet @option för fält @id är inte valt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
sv: Som standard kommer SimpleTest att rensa resultaten efter att de har presenterats på resultatsidan, men i vissa fall kan det vara användbart att lämna resultaten i databasen. Resultaten kan då ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Testets id kan hittas i databasen, tabellen simpletest eller hållas rätt på då resultatet ses för första gången. Dessutom kan vissa moduler ge fler analyser eller egenskaper som kräver att denna inställning stängs av.

en: GSS negotiate
sv: GSS-förhandla

en: Any safe
sv: Vilken som helst, säker

en: Running tests
sv: Köra tester

en: Administer tests
sv: Administrera tester

en: The test run finished in @elapsed.
sv: Testkörningen slutfördes inom @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
sv: Använd knappen <em>rensa upp miljö</em> för att rensa upp temporära filer och tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
sv: Ramverket för test kräver PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> begränsning att inaktiveras. Kontrollera din webservers inställning eller kontakta webhotellet.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom biblioteket för PHP <a href="@curl_url">cURL</a> inte är tillgängligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom tilläggsprogrammet för PHP <a href="@hash_url">hash</a> är inaktiverad.

en: PHP open_basedir restriction
sv: PHP open_basedir begränsning

en: Syslog facility
sv: Resurshantering i Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
sv: Beroende på systemkonfigurationen så kan Syslog och andra loggningsverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera meddelanden från hela systemloggen.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte roteras eftersom funktionen imagerotate() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte desatureras eftersom funktionen imagefilter() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: Screenshot for !theme theme
sv: Skärmdump för temat !theme

en: Settings for !theme theme
sv: Inställningar för temat !theme

en: Disable !theme theme
sv: Inaktivera temat !theme

en: Set !theme as default theme
sv: Ange !theme som standardtema

en: Enable !theme theme
sv: Aktivera temat !theme

en: Enable and set default
sv: Aktivera och ange som standard

en: Enable !theme as default theme
sv: Aktivera !theme som standardtema

en: default theme
sv: standardtema

en: Use the administration theme when editing or creating content
sv: Använd adminstrationstemat när du redigerar eller skapar innehåll

en: The %theme theme has been enabled.
sv: Temat %theme har aktiverats.

en: The %theme theme was not found.
sv: Temat %theme kunde inte hittas.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
sv: %theme är standardtemat och kan inte inaktiveras.

en: The %theme theme has been disabled.
sv: Temat %theme har inaktiverats.

en: %theme is now the default theme.
sv: %theme är nu standardtemat.

en: The logo could not be uploaded.
sv: Logotypen kunde inte laddas upp.

en: The favicon could not be uploaded.
sv: Bokmärkesikonen kunde inte laddas upp.

en: The custom logo path is invalid.
sv: Sökvägen för egen logotyp är ogiltig.

en: The custom favicon path is invalid.
sv: Sökvägen för egen bokmärkesikon är ogiltig.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
sv: @module (<span class="admin-missing">ej kompatibel med</span> version @version)

en: Would you like to continue with the above?
sv: Vill du fortsätta med ovanstående?

en: How this is used depends on your site's theme.
sv: Hur detta används beror på din webbplats tema.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Errors and warnings
sv: Felmeddelanden och varningar

en: Clear all caches
sv: Töm all cache

en: Bandwidth optimization
sv: Bandbreddsoptimering

en: Compress cached pages.
sv: Komprimera cachade sidor.

en: Public file system path
sv: Systemsökväg för offentliga filer

en: Private file system path
sv: Systemsökväg för privata filer

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
sv: En lokal systemsökväg där temporära filer kommer att lagras. Denna katalog bör inte vara åtkomlig via webben.

en: Default download method
sv: Förvald nedladdningsmetod

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
sv: Denna inställning används som den föredragna nedladdningsmetoden. Användande av offentliga filer är mer effektivt, men tillhandahåller ingen åtkomstkontroll.

en: Description of your site, included in each feed.
sv: Beskrivning av din webbplats, inkluderad i varje nyhetsflöde.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Users may set their own time zone.
sv: Användare kan ange sina egna tidszoner.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
sv: Påminn användare vid inloggning om deras tidszon inte är angiven.

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Default time zone.
sv: Förvald tidszon.

en: Empty time zone.
sv: Tom tidszon.

en: Users may set their own time zone at registration.
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon vid registrering.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
sv: Använd URL:er som <code>exempel.se/user</code> istället för <code>exempel.se/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
sv: Inga anpassade datumformat tillgängliga. <a href="@link">Lägg till datumformat</a>.

en: Displayed as %date
sv: Visas som %date

en: Save format
sv: Spara format

en: Custom date format added.
sv: Anpassat datumformat lades till.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
sv: Ersättningstecken för webbplatsens inställningar och annan övergripande information.

en: Tokens related to times and dates.
sv: Ersättningstecken relaterade till tider och datum.

en: Tokens related to uploaded files.
sv: Ersättningstecken relaterade till uppladdade filer.

en: URL (brief)
sv: URL (kort)

en: Time-since
sv: Tid sedan

en: Raw timestamp
sv: Obearbetad tidsstämpel

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
sv: Ett datum i formatet UNIX tidsstämpel (%date)

en: Administer modules
sv: Administrera moduler

en: Administer site configuration
sv: Administrera konfiguration av webbplats

en: Administer themes
sv: Administrera teman

en: Use the site in maintenance mode
sv: Använd webbplatsen i underhållsläge

en: View site reports
sv: Visa rapporter för webbplatsen

en: Public files
sv: Offentliga filer

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: Update modules
sv: Uppdatera moduler

en: Update themes
sv: Uppdatera teman

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
sv: Ditt lösenord sparas inte i databasen och används enbart för att upprätta en anslutning.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
sv: Anslutningen kommer att skapas mellan din webbserver och maskinen som är värd för webbserverns filer. För det mesta är detta samma maskin och "localhost" är korrekt.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
sv: Konfigurera din <a href="@user-edit">inställning för kontots tidszon</a>.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
sv: Katalogen %directory finns inte och kunde inte skapas.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
sv: Katalogen %directory finns, men är skrivskyddad och kunde inte göras skrivbar.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
sv: Administrera block, innehållstyper, menyer, etcetera.

en: Enable theme
sv: Aktivera tema

en: Disable theme
sv: Inaktivera tema

en: Set default theme
sv: Ange standardtema

en: Media tools.
sv: Mediaverktyg.

en: Tools related to web services.
sv: Verktyg relaterade till webbtjänster.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sv: Ställ in beskrivning av webbplatsen, antal poster per nyhetsflöde och huruvida flöden skall vara titlar/ingresser/fullständiga texter.

en: Development tools.
sv: Utvecklingsverktyg.

en: Maintenance mode
sv: Underhållsläge

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll, eller koppla upp den igen.

en: Logging and errors
sv: Loggar och felmeddelanden

en: Regional and language
sv: Lokalt och språk

en: Regional settings, localization and translation.
sv: Lokala inställningar, lokalisering och översättning.

en: Settings for the site's default time zone and country.
sv: Inställningar för webbplatsens förvalda tidszon och land.

en: Edit date format
sv: Redigera datumformat

en: Allow users to edit a configured date format.
sv: Tillåt användare att redigera ett konfigurerat datumformat.

en: General system related configuration.
sv: Allmänna systemrelaterade inställningar.

en: Tools that enhance the user interface.
sv: Verktyg som utökar användargränssnittet.

en: Content authoring
sv: Skapande av innehåll

en: Settings related to formatting and authoring content.
sv: Inställningar relaterade till formatering och författarinnehåll.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
sv: Gå till <a href="!cron">!cron</a> för att köra schemalagda aktiviteter utanför webbplatsen

en: Your configuration has been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till vokabulär</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
sv: Inga termer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till term</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: Tokens related to taxonomy terms.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomier för vokabulärer.

en: Administer vocabularies and terms
sv: Administrera vokabulärer och termer

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: Term reference
sv: Termreferens

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
sv: Detta fält lagrar en referens till en taxonomiterm.

en: Autocomplete term widget (tagging)
sv: Gränssnittskomponent för automatiskt kompletterande term. (märkning)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
sv: Vokabulären som tillhandahåller alternativen för detta fält.

en: Translate content
sv: Översätt innehåll

en: There is already a translation in this language.
sv: Det finns redan en översättning för detta språk.

en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

en: Preparing to update your site
sv: Förbereder för uppdatering av din webbplats

en: Installing %project
sv: Installerar %project

en: Preparing to install
sv: Förbereder för installation

en: Error installing / updating
sv: Fel vid installation / uppdatering

en: Installed %project_name successfully
sv: Installerade %project_name

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem. Din webbplats har tagits bort från underhållsläge.

en: Update was completed successfully.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem.

en: Update failed! See the log below for more information.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information. Din webbplats är fortfarande i underhållsläge.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
sv: Installationen genomfördes utan problem. Din webbplats är inte längre i underhållsläge.

en: Installation was completed successfully.
sv: Installation genomfördes utan problem.

en: Installation failed! See the log below for more information.
sv: Installation misslyckades! Se loggen nedan för mer information.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
sv: Installation misslyckades! Se loggen nedan för mer information. Din webbplats är fortfarande i underhållsläge.

en: Failed to get available update data.
sv: Kunde inte hämta information om tillgängliga uppdateringar.

en: No available update data
sv: Ingen tillgänglig information om uppdateringar

en: Checking available update data
sv: Undersöker tillgänglig information om uppdateringar

en: Trying to check available update data ...
sv: Försöker hitta tillgänglig information om uppdateringar...

en: Error checking available update data.
sv: Fel vid försök att hitta information om tillgängliga uppdateringar.

en: Checking available update data ...
sv: Söker efter tillgänglig information om uppdatering ...

en: Checked available update data for %title.
sv: Sökte efter tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: Failed to check available update data for %title.
sv: Kunde inte undersöka tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
sv: Ett fel uppstod vid försök att hitta tillgänglig information om uppdatering.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
sv: Det uppstod ett problem att få information om uppdatering. Var vänlig försök igen senare.

en: Manual updates required
sv: Manuella uppdateringar krävs

en: You must select at least one project to update.
sv: Du måste välja åtminstone ett projekt att uppdatera.

en: Downloading updates
sv: Laddar ned uppdateringar

en: Preparing to download selected updates
sv: Förbereder för att ladda ned valda uppdateringar

en: Downloading updates failed:
sv: Nedladdning av uppdateringar misslyckades:

en: Updates downloaded successfully.
sv: Uppdateringarna laddades ner utan problem.

en: Fatal error trying to download.
sv: Kritiskt fel vid försök att ladda ned.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas och webbplats innan du fortsätter. <a href="@backup_url">Lär dig hur</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
sv: Genomför uppdateringar med webbplatsen satt i underhållsläge (starkt rekommenderat)

en: Install from a URL
sv: Installera från en URL

en: For example: %url
sv: Till exempel: %url

en: For example: %filename from your local computer
sv: Till exempel: %filename på din dator

en: Provided archive contains no files.
sv: Tillhandahållet arkiv innehåller inga filer.

en: Unable to determine %project name.
sv: Kunde inte fastställa namnet %project.

en: %project is already installed.
sv: %project är redan installerat.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
sv: Kan inte packa upp %file, inte ett giltig arkiv.

en: Downloading %project
sv: Laddar ned %project

en: Failed to download %project from %url
sv: Misslyckades med att ladda ned %project från %url

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Depends on: !basethemes
sv: Är beroende av: !basethemes

en: Required by: %subthemes
sv: Krävs av: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden när en uppdatering finns tillgänglig. För att enbart få meddelanden om säkerhetsuppdateringar, var vänlig besök !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden enbart när säkerhetsuppdateringar finns tillgängliga. För att få meddelanden om alla tillgängliga uppdateringar, var vänlig besök !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman stöds inte längre. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt. Var vänlig se projektets hemsida för mer detaljer.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
sv: Det uppstod ett problem vid undersökning av <a href="@update-report">tillgängliga uppdateringar</a> för dina moduler eller teman.

en: Ready to update
sv: Klar för uppdatering

en: Update manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: Registration and cancellation
sv: Registrering och borttagning

en: Who can register accounts?
sv: Vem kan registrera konton?

en: Administrators only
sv: Enbart administratörer

en: Visitors, but administrator approval is required
sv: Besökare, men godkännande från administratör krävs

en: When cancelling a user account
sv: Vid borttagning av ett användarkonto

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
sv: Användare med <a href="@permissions-url">behörigheterna</a> %select-cancel-method eller %administer-users kan åsidosätta denna standardmetod.

en: Select method for cancelling account
sv: Välj metod för att ta bort konto

en: Personalization
sv: Personalisering

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
sv: Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Picture directory
sv: Bildkatalog

en: Picture display style
sv: Stil för visning av bilder

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
sv: Den valda stilen kommer att användas för visning, medan den ursprungliga bilden bibehålls. Stilar kan konfigureras i administrationsområdet <a href="!url">Stilar för bilder.</a>.

en: Picture upload dimensions
sv: Mått för uppladdad bild

en: Picture upload file size
sv: Filstorlek för uppladdad bild

en: Welcome (new user created by administrator)
sv: Välkomstmeddelande (ny användare skapad av administratör)

en: Welcome (awaiting approval)
sv: Välkomstmeddelande (väntar på godkännande)

en: Welcome (no approval required)
sv: Välkomstmeddelande (inget godkännande krävs)

en: Password recovery
sv: Återställ lösenord

en: Account activation
sv: Aktivering av konto

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Account canceled
sv: Konto borttaget

en: Notify user when account is canceled.
sv: Meddela användare när konto avslutas.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
sv: Engångslänken för inloggning som du klickade på är ogiltig.

en: When cancelling your account
sv: Vid borttagning av ditt konto

en: When cancelling the account
sv: Vid borttagning av kontot

en: Are you sure you want to cancel your account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ditt konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot %name?

en: Select the method to cancel the account above.
sv: Välj metod för att ta bort kontot ovan.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
sv: Ditt konto kommer att spärras och du kommer inte längre att kunna logga in. Allt ditt innehåll kommer att fortsätta hänvisa till ditt användarnamn.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
sv: Ditt konto kommer att spärras och du kommer inte längre att kunna logga in. Allt ditt innehåll kommer att döljas för alla utom administratörer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer att tilldelas användaren %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer också att tas bort.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en länk för att ta bort konto som inte längre är giltig. Var vänlig begär en ny länk genom formuläret nedan.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
sv: Skickade begäran om borttagning av konto till %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella användarkonton.

en: Tokens related to the currently logged in user.
sv: Ersättningstecken relaterade till den nuvarande inloggade användaren.

en: User module timezone form element.
sv: Användarmodulens formulärelement för tidszon.

en: Administer permissions
sv: Administrera behörigheter

en: View user profiles
sv: Visa användarprofiler

en: Change own username
sv: Ändra eget användarnamn

en: Cancel own user account
sv: Ta bort eget användarkonto

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
sv: Observera: innehåll kan sparas, avpubliceras, raderas eller flyttas till användaren %anonymous-name beroende på de konfigurerade <a href="@user-settings-url">inställningarna för användare</a>.

en: Select method for cancelling own account
sv: Välja metod för att ta bort eget konto

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken tillåts inte förutom punkter, bindestreck, apostrofer och understreck.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
sv: Signaturen är för lång: den får vara %max tecken eller färre.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv: Tyvärr, för många misslyckade inloggningsförsök från din IP-adress. Denna IP-adress är tillfälligt spärrad. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Cancelling account
sv: Borttagning av konto

en: Cancelling user account
sv: Borttagning av användarkonto

en: %name has been disabled.
sv: %name har inaktiverats.

en: The user account %name cannot be cancelled.
sv: Användarkontot %name kan inte tas bort.

en: When cancelling these accounts
sv: Vid borttagning av dessa konton

en: Cancel accounts
sv: Radera konton

en: Blocked user: %name %email.
sv: Spärrad användare: %name %email.

en: Confirm account cancellation
sv: Bekräfta borttagning av konto

en: Start with only a few modules enabled.
sv: Börja med endast ett fåtal moduler aktiverade.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad ordlista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Install with commonly used features pre-configured.
sv: Installera med vanligt använda funktioner förinställda.

en: Fluid width
sv: Flytande bredd

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Author textfield
sv: Textfält för författare

en: A contact form with category %category already exists.
sv: Ett kontaktformulär med kategorin %category finns redan.

en: Hello !recipient-name,
sv: Hej !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
sv: Försökte att skapa en instans av fält @field_name på hopsamling @bundle som redan har en instans av detta fält.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
sv: Field API för att lägga till fält till enheter som noder och användare.

en: Overview of fields on all entity types.
sv: Fältöversikt för alla objektstyper.

en: Collapse
sv: Fäll ihop

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
sv: Ramverket för testning kräver att klassen DOMDocument är tillgänglig. Kontrollera konfigurationskommandot på sidan <a href="@link-phpinfo">PHP info</a>.

en: Error messages to display
sv: Felmeddelanden att visa

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
sv: Det är rekommenderat att webbplatser som körs i skarpt läge inte visar några felmeddelanden.

en: Cannot open %file_path
sv: Kan inte öppna %file_path

en: Term name textfield
sv: Textfält för namn på term

en: Term description textarea
sv: Textområde för beskrivning av term

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
sv: Ditt nuvarande lösenord saknas eller är felaktigt. Det krävs för att ändra %name.

en: Configure user accounts.
sv: Konfigurera användarkonton.

en: %module module installed.
sv: Modulen %module installerades.

en: @node_type comment
sv: Kommentar till @node_type

en: Edit comment %comment
sv: Redigera kommentar %comment

en: Administer text formats and filters
sv: Administrera textformat och filter

en: @type language detection
sv: Språkidentifiering för @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
sv: Strängar i den uppladdade filen ersätter befintliga, nya kommer att läggas till. Pluralformatet är uppdaterat.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
sv: Befintliga strängar och pluralformatet behålls, endast nya strängar läggs till.

en: User interface text
sv: Text för användargränssnitt

en: Use the detected interface language.
sv: Använd det upptäckta gränssnittsspråket.

en: @remote could not be saved to @path.
sv: @remote kunde inte sparas till @path.

en: Database support
sv: Stöd för databas

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
sv: theme() kan inte anropas förrän alla moduler har laddats.

en: The date the comment was most recently updated.
sv: Datumet då kommentaren senast uppdaterades.

en: Comment posted: %subject.
sv: Kommentar inlagd: %subject.

en: On value
sv: Värde för på

en: If left empty, "1" will be used.
sv: Om det lämnas tomt kommer "1" att användas.

en: Off value
sv: Värde för av

en: If left empty, "0" will be used.
sv: Om det lämnas tomt kommer "0" att användas.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
sv: Det här fältet har inaktiverats för att du inte har nödvändiga behörigheter för att redigera det.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
sv: GD-biblioteket för PHP är aktiverat, men kompilerades utan stöd för funktioner som används av roterings- och färgmättnadseffekterna. Det kompilerades förmodligen genom att använda det officiella GD-biblioteket från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som medföljer i PHP. Du bör kompilera om PHP --with-gd genom att använda det medföljande GD-biblioteket. Läs mer i <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">manualen för PHP </a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
sv: GD-bibliotekets effekter för rotation och färgreduktion

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
sv: Visa, redigera och radera allt innehåll oberoende av begränsning av behörighet.

en: The HTML ID %id is unique.
sv: ID-numret för HTML %id är unikt.

en: Syslog format
sv: Format på Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
sv: Ange formatet för inlägg i systemloggen. Tillgängliga variabler är: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Grundsökväg för webbplatsen.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix tidsstämpel för logginlägget.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Den kategori som det här meddelandet hör till.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adress för användaren som utlöste det här meddelandet.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den begärda URL:en.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Hänvisad HTTP om det finns någon.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID för användare.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>En länk att associera till meddelandet.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Det meddelande som skall lagras i loggen.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
sv: Externa resurser kan optimeras automatiskt, vilket kan minska både storlek och antal förfrågningar till din webbplats.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
sv: Ett datum i formatet "tid sedan". (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
sv: HTTP-fel @errorcode inträffade vid försök att hämta @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
sv: En översättning av %title finns redan, en ny %type kommer att skapas istället för en översättning.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
sv: Cacha sidor för anonyma användare

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Triptych first
sv: Första triptyk

en: Triptych last
sv: Sista triptyk

en: Main background
sv: Huvudbakgrund

en: Sidebar background
sv: Bakgrund för sidospalt

en: Sidebar borders
sv: Kant för sidospalt

en: Footer background
sv: Sidfotens bakgrund

en: Plum
sv: Plommon

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
sv: %field får endast innehålla tecknen a-z, understreck eller bindestreck.

en: %field cannot contain any markup.
sv: %field får inte innehålla någon uppmärkning.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
sv: Inga URL-alias tillgängliga. <a href="@link">Lägg till URL-alias</a>.

en: Expiration of cached pages
sv: Förfallotid för cachade sidor

en: Administer software updates
sv: Administrera uppdateringar för programvara

en: @required_name (Missing)
sv: @required_name (Saknas)

en: @required_name (Version @compatibility required)
sv: @required_name (version @compatibility krävs)

en: @name requires at least PHP @version.
sv: @name kräver åtminstone PHP @version.

en: Unresolved dependency
sv: Ej löst beroende

en: @name requires this module.
sv: @name kräver denna modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
sv: @name kräver denna modul och version. För närvarande används @required_name version @version

en: Site details
sv: Detaljer för webbplats

en: Title and slogan
sv: Titel och slogan

en: Ice
sv: Is

en: Can't handle more than one field storage engine
sv: Kan inte hantera mer än en fälthanteringsmotor

en: Field storage engine not found.
sv: Kunde inte hitta fälthanteringsmotor.

en: For this query an entity type must be specified.
sv: För den här databasfrågan måste en objektstyp anges.

en: Entity %entity has no base table.
sv: Objekt %entity har ingen bastabell.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
sv: Vet inte hur sorteringen på @key för @entity_type skall hanteras

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sv: Prefixet till databasen som du angivit, %prefix, är ogiltigt. Tabellens prefix får endast innehålla alfanumeriska tecken, punkter eller understreck.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
sv: Sortera om rader efter numerisk vikt istället för drag-och-släpp.

en: Show row weights
sv: Visa radernas vikt

en: Hide row weights
sv: Dölj radernas vikt

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
sv: Försökte rensa ett fält @field_name som fortfarande har instanser.

en: %name: the value may be no less than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: No fields have been defined yet.
sv: Inga fält har definierats ännu.

en: Weight for new field
sv: Vikt för nytt fält

en: Weight for added field
sv: Vikt för tillagt fält

en: User interface for the Field API.
sv: Användargränssnitt för Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Delete an existing effect from a style.
sv: Radera en existerande effekt från en stil.

en: Node module element
sv: Element för modulen Node

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
sv: Förväntad text funnen i @field för e-postmeddelande:: "@expected".

en: not yet assigned
sv: inte tilldelad ännu

en: not yet created
sv: inte skapad ännu

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: Comment display
sv: Kommentarsvisning

en: New field name
sv: Namn på nytt fält

en: Error opening socket @socket
sv: Fel vid öppnande av socket @socket

en: delivery callback not found
sv: återanrop för leverans hittades inte

en: callback %callback not found: %q.
sv: återanrop %callback hittades inte: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte kopieras eftersom den inte finns.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras till %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
sv: Datainformationen kunde inte sparas eftersom målet %destination inte är giltigt. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_data() eller avsaknad av stream wrapper.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Det största antalet meddelanden att spara i databasloggen. Kräver <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a>.

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom "m" eller "kb/s". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: Display prefix and suffix.
sv: Visa prefix och suffix.

en: Display with prefix and suffix.
sv: Visa med prefix och suffix.

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: No field is displayed.
sv: Inga fält visas.

en: No field is hidden.
sv: Inga fält är dolda.

en: Format settings:
sv: Inställningar för format:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
sv: Filen som används i !name kan inte hänvisas.

en: Missing text format: %format.
sv: Saknat textformat: %format.

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Shown when hovering over the menu link.
sv: Visas när man för musmarkören över menylänken.

en: Your default search module is not selected as an active module.
sv: Din förvalda sökmodul är inte vald som en aktiv modul.

en: Search is currently disabled.
sv: Sökning är för närvarande inaktiverad.

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen.

en: Error pages
sv: Sidor för felmeddelanden

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "%path" är antingen inte giltig eller så har du inte åtkomst till den.

en: Last run: %cron-last ago.
sv: Senaste körning: %cron-last sedan.

en: Run cron every
sv: Kör schemalagda aktiviteter varje

en: Manage automatic site maintenance tasks.
sv: Hantera automatiska underhållsuppgifter för webbplatsen.

en: Weight for added term
sv: Vikt för tillagd term

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen för filuppladdning där bilder kommer att sparas.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
sv: Bilder större än detta kommer att skalas ned till denna storlek.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
sv: Största tillåtna filstorlek för uppladdade bilder. Uppladdningsstorleken begränsas normalt enbart av PHP:s största inställning för inlägg och uppladdning, och bilder skalas automatiskt ned till måtten angivna ovan.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild. Bilder som är större än @dimensions pixlar kommer att skalas ned.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
sv: Minimal profil för att köra tester. Inkluderar enbart de moduler som krävs.

en: The settings file is writable.
sv: Inställningsfilen är skrivbar.

en: Invalid merge query: no conditions
sv: Ogiltig sammanslagningsfråga: inga villkor

en: Post comments
sv: Kommentera

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera textformatet %format?

en: Disabled text format %format.
sv: Inaktiverade textformat %format.

en: Disable text format
sv: Inaktivera textformat

en: Current URL is @url.
sv: Nuvarande URL är @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
sv: Sidtitel @actual är lika med @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
sv: Sidtitel @actual är inte lika med @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
sv: HTTP-svar förväntades inte !code, actual !curl_code

en: Configure @module permissions
sv: Konfigurera behörigheter för @module

en: Administer settings.
sv: Administrera inställningar.

en: View reports, updates, and errors.
sv: Visa rapporter, uppdateringar och felmeddelanden.

en: Nothing
sv: Inget

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
sv: %type: !message i %function (rad %line av %file).

en: Update @title
sv: Uppdatera @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn. Får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
sv: Det maskinläsbara namnet måste innehålla unika tecken.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet används redan. Det måste vara unikt.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: Parent for @title
sv: Ovanliggande för @title

en: New field label
sv: Ny fältetikett

en: Parent for new field
sv: Ovanliggande för nytt fält

en: Type of new field
sv: Typ av nytt fält

en: Widget for new field
sv: Widget för nytt fält

en: Existing field label
sv: Befintlig fältetikett

en: Parent for existing field
sv: Ovanliggande för befintligt fält

en: Existing field to share
sv: Befintligt fält att dela

en: Widget for existing field
sv: Gränssnittskomponent för befintligt fält

en: Label display for @title
sv: Visningsetikett för @title

en: Formatter for @title
sv: Formaterare för @title

en: Parents for @title
sv: Ovanliggande för @title

en: Visibility for @title
sv: Synlighet för @title

en: Weight for new file
sv: Vikt för ny fil

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Weight for new effect
sv: Vikt för ny effekt

en: Enable @title menu link
sv: Aktivera menylänk @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
sv: Ett unikt namn för att konstruera URL:en för menyn. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
sv: Databasversionen %version är äldre än den lägst tillåtna versionen %minimum_version.

en: URL fallback
sv: URL i reserv

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
sv: Använd ett redan identifierat språk för URL om ingen hittats.

en: %type_name: Create new content
sv: %type_name: Skapa nytt innehåll

en: %type_name: Edit own content
sv: %type_name: Redigera eget innehåll

en: %type_name: Edit any content
sv: %type_name: Redigera innehåll

en: %type_name: Delete own content
sv: %type_name: Ta bort eget innehåll

en: %type_name: Delete any content
sv: %type_name: Radera innehåll

en: Next steps
sv: Nästa steg

en: @driver_name settings
sv: Inställningar för @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
sv: MySQL, MariaDB, eller likvärdig

en: Autocomplete popup
sv: Popup med automatisk komplettering

en: Searching for matches...
sv: Söker efter träffar...

en: No fields are present yet.
sv: Inga fält finns ännu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
sv: Fet

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="element-invisible"> om @title</span>

en: Uninstall @module module
sv: Avinstallera modul @module

en: Aggregate and compress CSS files.
sv: Samla ihop och komprimera CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
sv: Samla ihop JavaScript-filer.

en: Enable newly added modules
sv: Aktivera nyligen tillagda moduler

en: Enable newly added themes
sv: Aktivera nyligen tillagda teman

en: View the administration theme
sv: Visa administrationstemat

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
sv: Detta används bara när webbplatsen är konfigurerad att använda ett separat administrationstema på <a href="@appearance-url">Utseende</a> sidan.

en: Release notes for @project_title
sv: Anteckningar om utgåvan för @project_title

en: The role settings have been updated.
sv: Inställningarna för rollen har uppdaterats.

en: Display on user registration form.
sv: Visa på formulär för användarregistrering.

en: This is compulsory for 'required' fields.
sv: Detta är obligatoriskt för "obligatoriska" fält.

en: Use field label instead of the "On value" as label
sv: Använd fältetikett istället för "Värde för på" som etikett

en: List (integer)
sv: Lista (heltal)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
sv: Detta fält lagrar heltalsvärden från en lista av tillåtna par som "värde => etikett". Till exempel "Giltighetstid i dagar": 1 => 1 dag, 7 => 1 vecka, 31 => 1 månad.

en: List (float)
sv: Lista (flyttal)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
sv: Detta fält lagrar flyttalsvärden från en lista av tillåtna par som  "värde => etikett". Till exempel "Bråkdel: 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
sv: Detta fält lagrar textvärden från en lista av tillåtna par som "värde => etikett". Till exempel "Stater i USA": IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller ett ensamt tal kommer det att användas både som nyckel och etikett.

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
sv: Lista på tillåtna värden: några värden kommer att tas bort medan de fortfarande används.

en: Unable to parse info file: %info_file.
sv: Kunde inte tolka informationsfil: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
sv: Informationsfilen (%info_file) anger inte ett attribut för "namn".

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
sv: Testramverket  kräver att minnesgränsen för PHP är åtminstone %memory_minimum_limit. Det nuvarande värdet är %memory_limit. <a href="@url">Följ dessa steg för att fortsätta</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
sv: %archive_file innehåller inte några filer av typen .info.

en: Administer content and comments.
sv: Administrera innehåll och kommentarer.

en: Comment fields
sv: Kommentarsfält

en: RSS category
sv: Kategori för RSS

en: Administer fields
sv: Administrera fält

en: Changes to the style have been saved.
sv: Ändringar till stilen har sparats.

en: (Machine name: @type)
sv: (Maskinläsbart namn: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
sv: Det maskinläsbara namnet får inte vara "add" eller "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
sv: Databasfråga märkt för nodåtkomst men det finns ingen NID. Lägg till okända nycklar till node.nid i databasschemat för att ordna det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
sv: Din databasfråga för att visa noder använda @fallback som bastabell i en databasfråga märkt för nodåtkomst. Detta behöver inte vara säkert och fungerar kanske inte ens. Ange främmande nycklar i ditt databasschema till node.nid

en: Unknown field: @field_name
sv: Okänt fält: @field_name

en: Enabled modules: %modules
sv: Aktiverade moduler: %modules

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
sv: Saknar hopsamling på objekt av typ @entity_type.

en: Fields type(s) in use
sv: Fälttyp(er) som används

en: Fields pending deletion
sv: Fält som väntar på radering

en: The requested page "@path" could not be found.
sv: Den valda sidan "@path" kunde inte hittas.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
sv: Lämna detta tomt för att radera både det nuvarande användarnamnet och lösenordet.

en: To change the password, enter the new password here.
sv: Ange det nya lösenordet här för att ändra lösenordet.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
sv: Verifieringsinformation för HTTP måste innehålla ett användarnamn förutom ett lösenord.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
sv: Schemalagda aktiviteter tar hand om att köra återkommande uppgifter som att söka efter uppdateringar och indexering av innehåll för sökningen.

en: The clean URL test passed.
sv: Testet för rena URL:er godkändes.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
sv: Rena URL:er är aktiverat, men testet för rena URL:er misslyckades. Avmarkera rutan nedan för att inaktivera rena URL:er.

en: The clean URL test failed.
sv: Testet för rena URL:er misslyckades.

en: User name and password
sv: Användarnamn och lösenord

en: User module account form elements.
sv: Användarmodulens formulärelement för kontofält.

en: There was a problem creating field %label: !message
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
sv: Din sökning använde för många AND/OR-uttryck. Endast de första @count termerna togs med i denna sökning.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
sv: Testet kan inte utföras eftersom det inte har ställts in på rätt sätt.

en: Found field with name @name
sv: Hittade fält med namnet @name

en: Found field with name @name and value @value
sv: Hittade fält med namnet @name och värdet @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
sv: Ett listfält (@field_name) med befintlig data kan inte ha dess nycklar ändrade.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
sv: Stilen %style har återställts till dess standard.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
sv: Om ingen bild laddas upp, kommer denna att visas och åsidosätta fältets förvalda bild.

en: Taxonomy field @field_name not found.
sv: Taxonomifält @field_name hittades inte.

en: Public files directory
sv: Offentlig filkatalog

en: Temporary files directory
sv: Temporär filkatalog

en: Private files directory
sv: Privat filkatalog

en: Subscribe to !feed-title
sv: Prenumerera på !feed-title

en: Table @name already exists.
sv: Tabell @name finns redan.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
sv: Kan inte döpa om @table till @table_new: tabell @table finns inte.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
sv: Kan inte döpa om @table till @table_new: tabell @table_new finns redan.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till fält @table.@field: tabell finns inte.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
sv: Kan inte lägga till fält @table.@field: fält finns redan.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
sv: Kan inte ange standardvärde för fältet @table.@field: fältet finns inte.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
sv: Kan inte ta bort standardvärde för fältet @table.@field: fältet finns inte.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till primärnyckel till tabellen @table: tabellen finns inte.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
sv: Kan inte lägga till primärnyckel till tabellen @table: primärnyckeln finns redan.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till den unika nyckeln @name till tabellen @table: tabellen finns inte.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
sv: Kan inte lägga till den unika nyckeln @name till tabellen @table: den unika nyckeln finns redan.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till index @name till tabellen @table: tabellen finns inte.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
sv: Kan inte lägga till index @name till tabellen @table: index finns redan.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
sv: Kan inte ändra definitionen av fält @table.@name: fält finns inte.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
sv: Kan inte byta namn på fält @table.@name till @name_new: målfält finns redan.

en: No book content available.
sv: Inget bokinnehåll tillgängligt.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
sv: Fälttyp(er) som används - se <a href="@fields-page">Fältlista</a>

en: logged in users only
sv: endast inloggade användare

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
sv: Få en översikt över <a href="@url">allt innehåll</a>.

en: Caribbean Netherlands
sv: Karibiska Nederländerna

en: Not fully protected
sv: Inte helt skyddad

en: The response failed verification so will not be processed.
sv: Gensvaret misslyckades med verifiering så det kommer inte behandlas.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
sv: URL för återanrop är inte lokalt och ej betrott: !url

en: CustomMessage: !customMessage
sv: Anpassat meddelande: !customMessage

en: Public local files served by the webserver
sv: Publika lokala filer från webbservern

en: Temporary local files for upload and previews
sv: Temporära lokala filer för uppladdning och förhandsgranskning

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentaren i standardkommentarsvyn.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentaren som RSS.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehåll med standard nodvy.

en: Content ID from URL
sv: Innehålls-ID från URL

en: Taxonomy term ID from URL
sv: Taxonomiskt term-ID från URL

en: User account ID from URL
sv: ID för användarkonto från URL

en: User account ID from logged in person
sv: Användarkontots ID från inloggad person

en: Default settings for this view.
sv: Standardinställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menylänkar.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor som läggs till andra visningar för att få flera vyer i samma vy.

en: Feed
sv: Flöde

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, till exempel ett RSS-flöde.

en: Embed
sv: Bädda in

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Ger en visning som kan bli inbäddad genom att använda vyns api.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visa rader som HTML-lista.

en: Grid
sv: Rutnät

en: Displays rows in a grid.
sv: Visar rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visar rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar sammanfattningen som en standardlista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visa sammanfattningen med oformatterad text, med alternativen för en efter den andra eller inline.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Skapa ett RSS-flöde från en vy.

en: Fields
sv: Fält

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visa fälten med en alternativ mall.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-val.

en: Fixed value
sv: Fast värde

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Raw value from URL
sv: Råvärde från URL

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har någon av dessa roller.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med den specifika strängen för behörighet.

en: SQL Query
sv: SQL förfrågan

en: Query will be generated and run using the Backdrop database API.
sv: Förfrågan kommer att skapas och köras genom Backdrops databas API.

en: No caching of Views data.
sv: Ingen cachning av vyers data.

en: Time-based
sv: Tids-baserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: Basic exposed form
sv: Exponerat grundformulär

en: Input required
sv: Input krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som endast renderar en vy om användaren fyller i formuläret.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett bestämt antal artiklar

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt av de som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, full paginerare

en: Paged output, full Backdrop style
sv: Paginerad utmatning, full Backdrop stil

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: Jump menu
sv: Hoppmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Sätter alla resultaten i en alternativruta och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultaten.

en: The default block rendering style with predictable tags provided by the site template.
sv: Standard block renderingsstil med förutsägbara etiketter som följer med från webbplatsens mall.

en: Dynamic
sv: Dynamisk

en: Customizable rendering style in which every HTML tag can be configured.
sv: Anpassa renderingstyp för alla olika typer av HTML som kan konfigureras.

en: Step !current of !total
sv: Steg !current av !total

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett datumtidsfält, rekommenderas för fullständiga datum och tider som kan behöva konverteras till tidszon.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett ISO-datum, vilket rekommenderas för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, i förkortad form för att stödja bakåtkompatibilitet.

en: This field stores and renders email addresses.
sv: Detta fält lagrar och visar e-postadresser.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
sv: Lagra en titel, href och attribut i databasen för att skapa en länk.

en: Number (integer)
sv: Siffra (integer)

en: Number (decimal)
sv: Siffra (decimal)

en: Number (float)
sv: Siffra (flytande)

en: Text (short)
sv: Text (kort)

en: Text (long)
sv: Text (lång)

en: Text (long with summary)
sv: Text (lång med sammanfattning)

en: Pop-up calendar
sv: Popup-kalender

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Plain
sv: Ren

en: Default email link
sv: Standardlänk för e-post

en: Display the email address as a mailto link.
sv: Visa e-postadressen som en mailto-länk.

en: Email plain text
sv: E-post ren text

en: Display the email address as plain text.
sv: Visa e-postadressen som ren text.

en: Title, as link (default)
sv: Titel, som länk (standard)

en: Title, as plain text
sv: Titel, som oformatterad text

en: URL, as link
sv: URL, som länk

en: URL, as plain text
sv: URL som oformatterad text

en: URL, absolute
sv: Absolut URL

en: Domain, as link
sv: Domän, som länk

en: Short, as link with title "Link"
sv: Kort, som länk med rubriken "Länk"

en: Label, as link with label as title
sv: Etikett, som länk med etikett som titel

en: Separate title and URL
sv: Separat titel och URL

en: more
sv: mer

en: fields
sv: fält

en: field
sv: fält

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: sort criteria
sv: sortera kriteria

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterie

en: sort criterion
sv: sortera kriteria

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: filter criteria
sv: filtrera kriteria

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: Relationships
sv: Relationer

en: relationships
sv: relationer

en: Relationship
sv: Samband

en: header
sv: sidhuvud

en: footer
sv: sidfot

en: No results behavior
sv: Inga resultat beteende

en: no results behavior
sv: inga resultat beteende

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer som svar på sidans innehåll.

en: The comment ID of the field
sv: Fältets kommentars-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan återges som en länk till författarens hemsida.

en: Author's website
sv: Författarens webbplats

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbplatsens address med kommentarens författare. Kan renderas som en länk. Kommer att vara tom ifall författaren är en registrerad användare.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användare som publicerade kommentaren.

en: Mail
sv: E-post

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användare som publicerade kommentaren. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Inläggsdatum

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid när kommentaren skapades.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum i form av CCYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum i form av YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum i form av YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum i form av MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum i form av DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum i form av WW (01 - 53).

en: The language the comment is in.
sv: Kommentarens landsspråk.

en: Updated date
sv: Uppdaterat datum

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid när kommentaren senast uppdaterades.

en: Updated year + month
sv: Uppdaterad år + månad

en: Updated year
sv: Uppdaterad år

en: Updated month
sv: Uppdaterad månad

en: Updated day
sv: Uppdaterad dag

en: Updated week
sv: Uppdaterad vecka

en: Approved
sv: Godkänd

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Om kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i kö för bedömning).

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Approved comment
sv: Godkänd kommentar

en: View link
sv: Se länk

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Ge en enkel länk för att se kommentaren.

en: Edit link
sv: Ändra länk

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Ge en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Delete link
sv: Ta bort länk

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Ger en enkel länk för att ta bort kommentaren.

en: Approve link
sv: Godkänn länk

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Ger en enkel länk för godkännande av kommentaren.

en: Reply-to link
sv: Svara-till länk.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Ger en enkel länk för att svara på kommentaren.

en: Depth
sv: Djup

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet av kommentaren om den är trådad.

en: Thread
sv: Tråd

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera med trådad ordning. Detta kommer att hålla underliggande kommentarer samman med deras ovanliggande.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: Nodens ID till vilken kommentaren är ett svar på.

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Till vilket innehåll kommentaren är ett svar på.

en: Author uid
sv: Skapares uid

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än uid lägg till kommentar: author relationship

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användarens ID som skapare av kommentaren.

en: author
sv: författare

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Kommentar-ID:t för den överordnade kommentaren.

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Ovanliggande kommentar.

en: Last comment time
sv: Tidpunkt för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid när senaste kommentar publicerades.

en: Last comment author
sv: Skaparens senaste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren till den senast publicerade kommentaren.

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer som en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Uppdaterad/kommenterad datum

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Den senaste av de senaste kommentarerna som publicerades eller noduppdaterad tid.

en: Last comment CID
sv: Senaste CID kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa senaste kommentar om en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: Senaste kommentar om en nod.

en: Last comment uid
sv: Senaste uid kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: Användar-ID för skaparen av den senaste kommentaren på en nod.

en: Bulk operations
sv: Massåtgärder

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on comments.
sv: Ger en kryssruta på varje rad och ett formulär för att utföra massåtgärder för kommentarer.

en: User module 'member for' view element.
sv: Visningselement "medlem i" för användarmodul.

en: Appears in: @bundles.
sv: Finns i: @bundles

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Finns i: @bundles.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Files maintained by Backdrop and various modules.
sv: Filer som underhålls av Backdrop och olika moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
sv: Ger en enkel länk för att ta bort filens entitet.

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Extension
sv: Ändelse

en: The extension of the file.
sv: Filens ändelse.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: Upload date
sv: Ladda upp datum

en: The date the file was uploaded.
sv: Datum när filen laddades upp.

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on files.
sv: Ger en kryssruta på varje rad och ett formulär för att utföra massåtgärder på filer.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som associeras med denna fil, vanligen då denna fil finns i ett fält i innehållet.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligen därför att den är i ett fält på denna nod.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligen därför att denna fil är i ett fält hos användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligen därför att den finns i ett fält hos användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligen beroende på att denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligen därför att den är i ett fält på kommentaren.

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligen därför att denna fil är i ett fält på taxonomiterm.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligen därför att den är i ett fält hos taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En taxonomis vokabulär som är associerad med denna fil, vanligen därför att denna fil är i ett fält hos taxonomins vokabulär.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med den här taxonomiska vokabulären, vanligtvis för att den finns i ett fält i den taxonomiska vokabulären.

en: Module
sv: Modul

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar relationer till denna fil.

en: Entity type
sv: Entitetstyp

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typ av entitet som är relaterad till filen.

en: Entity ID
sv: Entitets-ID

en: The ID of the entity that is related to the file.
sv: Entitetens ID som relaterar till filen.

en: Use count
sv: Använd beräkning

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antal gånger filen är använd av denna entitet.

en: Locale source
sv: Lokal källa

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på Engelska eller webbplatsens standardspråk.

en: The ID of the source string.
sv: ID för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: Beskrivning av en strängs lokation eller kontext.

en: Source
sv: Källa

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen.

en: The version of Backdrop core that this string is for.
sv: Versionen på kärnan i Backdrop som denna sträng är till för.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Ger en enkel länk för redigering av översättningar.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: Translation
sv: Översättning

en: The full translation string.
sv: Översättningens hela sträng.

en: The language this translation is in.
sv: Språket som denna översättning visas i.

en: Singular LID
sv: Singulär LID

en: The ID of the parent translation.
sv: ID för ovanliggande översättning.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Vare sig om översättningen är plural eller inte.

en: The node ID.
sv: Nodens ID.

en: The content title.
sv: Titel på innehåll.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet när innehållet blev publicerat.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet när innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "berättelse" osv.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Vare sig innehållet publiceras eller inte.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller admin

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtererar bort opublicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan se det.

en: Promoted
sv: Framhävt innehåll

en: Whether or not the content is promoted.
sv: Vare sig innehållet är framhävt eller inte.

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Om innehållet är klistrigt eller inte.

en: Not sticky
sv: Inte klistrig

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Beroende på om innehållet är klibbigt. Att lista klibbigt innehåll först, sätt denna till nedåtgående.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Ger en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Ger en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Ger en enkel länk för att ta bort innehåll.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägens alias till detta innehåll.

en: Created date
sv: Skapad datum

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som skapar innehållet. Om du behöver fler fält än de som finns i uid lägg till content: author relationship

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en granskning

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en granskning

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on nodes.
sv: Ger en kryssruta på varje rad och ett formulär för att utföra massåtgärder på sidor.

en: Content revision
sv: Innehållsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Innehållsversion har en historik av ändringar av innehållet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en innehållsversion till användaren som skapade versionen.

en: revision user
sv: användare för version

en: The revision NID of the content revision.
sv: NID för innehållsrevisionen.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Hämta aktuellt innehåll från en innehållsversion.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versions-ID av innehållsversionen.

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggningsmeddelandet när versionen skapades.

en: The date the node was last updated.
sv: Datum när noden senast uppdaterades.

en: Provide a simple link to the revision.
sv: Ange en enkel länk till versionen.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Ger en enkel länk för att återgå till versionen.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Ger en enkel länk för att ta bort en innehållsversion.

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: Access
sv: Åtkomst

en: Filter by access.
sv: Filtrera med åtkomst.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll med vyåtkomst. <strong>Inte nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markör om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa endast nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Redirect
sv: Omdirigering

en: URL redirects
sv: Administrera URL-omdirigeringar

en: Listings of URL redirects.
sv: Lista för URL omdirigeringar.

en: Redirect ID
sv: ID för omdirigering

en: The internal ID of the redirect.
sv: Den interna ID av omdirigeringen.

en: The type of redirect.
sv: Typen av vidareskickning.

en: ID of user who created the URL redirect.
sv: ID för användare som skapade omdirigeringens URL.

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn för den aktuella inloggade användaren.

en: Source URL
sv: URL källa

en: The source URL which generates a redirect
sv: Källans URL som skapar en vidareskickning

en: Redirect URL
sv: Omdirigerings-URL

en: The destination URL
sv: Destinations-URLen

en: The language the redirect is for.
sv: Språket som omdirigeringen gäller.

en: Clicks
sv: Klickningar

en: Number of times this URL redirect has been followed.
sv: Antal gånger denna URL-omdirigering har följts.

en: Last accessed date
sv: Datum för senaste besök

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
sv: Datum/tid när URL senast besöktes.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
sv: Ger länkar till funktioner användaren kan utföra för omdirigeringens URL.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
sv: Ger en enkel länk för att redigera omdirigering av URL.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
sv: Ange en enkel länk för att ta bort URL-omdirigeringen.

en: Score
sv: Poäng

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Resultat av söktermen. Detta kommer inte att användas om sökfiltret inte heller används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder med länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Sökord

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Moduler/Teman/Tema-motorer i din kodbas.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av objekt, antingen modul, tema eller tema-motor.

en: Schema version
sv: Schemaversion

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer är kopplade till noder.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: tid av en taxonomiterm.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från automatisk komplettering eller vald widget.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet på den taxonomiska termen.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivning kopplad till en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultaten av "Taxonomy: Term" till ett visst vokabulär.

en: Machine-Name of the vocabulary of which a term is a member.
sv: Maskin-namn på den vokabulär där termen ingår.

en: Vocabulary label
sv: Vokabulärnamn

en: Human readable label of the vocabulary of which a term is a member.
sv: Användarvänlig rubrik av vokabulären där termen ingår.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Ger en enkel länk för att redigera termen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll som har etikett med termen.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har taxonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Termens överordnade term. Detta kan leda till dubbla poster om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande teman.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
sv: Filtrera resultaten av "Taxonomy: Term" av den ovanliggande pid.

en: The parent term of the term.
sv: Termens överordnade term. Detta kan leda till dubbla poster om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande teman.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som skapat konton på din webbplats.

en: The user account ID.
sv: ID för användarkontot.

en: Content authored
sv: Författat innehåll

en: Relate content to the user account of its creator. This relationship will create one record for each content item created by the user account.
sv: Relatera innehåll till skaparens användarkonto. Denna relation kommer att skapa en anteckning för varje innehållsobjekt skapat av användarkontot.

en: nodes
sv: noder

en: The raw numeric user account ID.
sv: Rått numeriskt användarkonto-ID.

en: The user account ID
sv: ID för användarkonto

en: Obtains a single representative node for each user account, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: Current
sv: Aktuell

en: Filter the view to the currently logged in user account.
sv: Filtrera vyn till användarkontot som nu är inloggat.

en: The username for the user account or author.
sv: Användarnamnet för användarkontot eller författaren.

en: Name (raw)
sv: Namn (rå)

en: The username for the user account or author. This filter does not check if the user account exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användarnamnet för användarkontot eller författare. Detta filter kontrollerar inte om användarkontot finns och tillåter partiell matching. Använder inte automatisk komplettering.

en: Email address for a given user account. This field is normally not disclosed, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för ett bestämt användarkonto. Detta fält visas inte i vanliga fall, så var försiktig när du använder det.

en: The language for the user account.
sv: Språket för användarkontot.

en: The user account picture, if allowed.
sv: Användarkontots bild, om den är tillåten.

en: Has avatar
sv: Har avatar

en: Provide a simple link to the user account.
sv: Ge en enkel länk till användarkontot.

en: The user account's last access date.
sv: Datum då användarkontot senast användes.

en: The user account's last login date.
sv: Användarkontots senaste datum för inloggning.

en: Whether a user account is active or blocked.
sv: Ifall ett användarkonto är aktivt eller blockerat.

en: The user account's signature.
sv: Användarkontots signatur.

en: Provide a simple link to edit the user account.
sv: Ger en enkel länk för att redigera användarkontot.

en: Cancel link
sv: Avbryt länk

en: Provide a simple link to cancel the user account.
sv: Ger en enkel länk för att avbryta användarkontot.

en: Provide serialized data of the user account
sv: Ger seriell data från användarkontot

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on user accounts.
sv: Ger en kryssruta på varje rad och ett formulär för att utföra massåtgärder på användarkonton.

en: Roles that a user account has been assigned.
sv: Roller som tilldelats ett användarkonto.

en: No role
sv: Ingen roll

en: The user account permissions.
sv: Behörigheter för användarkontot.

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Randomize the display order.
sv: Visa i slumpmässig ordning.

en: Null
sv: Noll

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Tillåta att ett kontextuellt filtervärde ignoreras. Frågan kommer inte att ändras av detta kontextuella filtervärde. Kan användas när kontextuella filtervärden kommer från webbadressen (URL) och en del av webbadressen måste ignoreras.

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Provide custom text or link.
sv: Ge anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den aktuella positionen av vyresultat

en: Text area
sv: Textområde

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad, anpassad text eller markup. Detta är liknande som ett anpassat textfält.

en: View area
sv: Visa område

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy i ett område.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultaten

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar en sammanfattning av resultatet, till exempel antal objekt per sida.

en: Contextual Links
sv: Contextual links

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en kontextuell länkmeny.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera fältfilter

en: Combine two fields together and search by them.
sv: .Kombinera samman två fält och använd dem för sökning.

en: Dropbutton
sv: Snabbvalsknapp

en: Display fields in a dropbutton.
sv: Visa fält i delad knapp.

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Fields comparison
sv: Fältjämförelse

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
sv: Använd jämförelse av fält för att filtrera vyns resultat.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antal nya kommentarer på noden.

en: Add comment link
sv: Lägg till länk för kommentar

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardtypen av lägg till kommentarlänk som används på vanliga sidor, som endast kommer att visas om den aktiva användaren har behörighet att lägga till en kommentar.

en: Comment status
sv: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Om noden tillåter kommentarer eller inte.

en: User posted or commented
sv: Användaren har skrivit eller kommenterat

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visa noder endast om en användare har publicerat noden eller kommenterat den.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 anteckningskopia för varje kommentar. Om du behöver detta är det bättre att skapa en kommentarsvy.

en: @entity using @field
sv: @entity använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field inställt till bilden.

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med ett @field inställt till termen.

en: The language the content is in.
sv: Innehållets språk.

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomiska termer i noden

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som är associerade med en nod från angivna vokabulärer.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det innehåller de valda taxonomitermerna eller underliggande till de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har denna version färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: ID för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har djupmodifierare för taxonomitermens ID

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Tillåter "djup" för Taxonomy: Term ID (with depth) till att bli ändrad via en ytterligare kontextuellt filtervärde.

en: Group results together
sv: Gruppera samman resultat

en: Count DISTINCT
sv: Räkna DISTINKT

en: Sum
sv: Summa

en: Average
sv: Vanlig

en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: True
sv: Sann

en: False
sv: Falskt

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm new password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Password strength:
sv: Styrka på lösenord:

en: Passwords match:
sv: Lösenord stämmer:

en: fair
sv: tillräcklig

en: good
sv: bra

en: excellent
sv: utomordentlig

en: The default content for this page. <strong>This block may be required for this page to work properly.</strong>
sv: Standardinnehåll för den här sidan. <strong>Detta block kan behövas för att denna sida ska fungera korrekt.</strong>

en: Header block
sv: Huvudblock

en: Contains elements typical of a site header including the site logo, name, slogan, and optionally a navigational menu.
sv: Innehåller typiska element för sidhuvud inklusive webbplatsens logo, namn, slogan, och eventuellt en navigeringsmeny.

en: Breadcrumb
sv: Synlig sökväg

en: Powered by Backdrop
sv: Drivs med Backdrop

en: Displays a link to <a href="https://backdropcms.org">the Backdrop CMS website</a>.
sv: Visar en länk till <a href="https://backdropcms.org">webbplatsen för Backdrop CMS</a>.

en: Custom block
sv: Anpassat block

en: A basic block for adding custom text.
sv: Ett grundblock för att lägga till egen text.

en: Hero block
sv: Heroblock

en: A hero block often consists of text over a background image, though either are optional.
sv: Ett heroblock består ofta av text över en bildbakgrund, även om var och en är alternativ.

en: Convert image captions to figure and figcaption elements
sv: Konvertera bildtexter till figur- och figcaption-element

en: Float images left and right using the data-align attribute
sv: Flytta bilder till vänster och höger med attributet data-align

en: Backdrop CMS update status
sv: Uppdateringsstatus för BackdropCMS

en: Overrides path
sv: Åsidosätt sökvägen

en: Layout overrides existing path provided by another module.
sv: Layout åsidosätter en befintlig sökväg som tillhandahålls av en annan modul.

en: System (English)
sv: System (Engelska)

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: Translate the built-in user interface.
sv: Översätt det inbyggda gränssnittet för användare.

en: Select and configure themes.
sv: Välj och konfigurera teman.

en: Administration tools.
sv: Administrativa verktyg.

en: Settings related to meta tags, and other data commonly used by search engines.
sv: Inställningar relaterade till metataggar, och annan data som vanligen används av sökmotorer.

en: Date and time formats
sv: Format för datum och tid

en: Configure the display of date and time strings.
sv: Konfigurera visningen av strängar för datum och tid.

en: Local site search settings.
sv: Inställningar för lokal webbplatssökning.

en: URL handling
sv: Hantering av webbadresser

en: Settings related to editorial workflow.
sv: Inställningar relaterade till arbetsgång vid redigering.

en: Install or uninstall modules.
sv: Installera eller avinstallera moduler.

en: Site header
sv: Webbplatsens sidhuvud

en: Main content
sv: Huvudsakligt innehåll

en: Install new themes
sv: Installera nya teman

en: List themes
sv: Lista teman

en: Administration bar
sv: Administrationslist

en: Adjust administration bar settings.
sv: Gör inställningar för administrationslisten.

en: Text editors and formats
sv: Texteditorer och format

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
sv: Konfigurera WYSIWYG och ordbehandlare på webbplatsen. Begränsa eller tillåt vissa HTML tags att användas i innehåll.

en: List text formats
sv: List textformat

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
sv: Importera, exportera, och synkronisera dina ändringar av konfiguration mellan olika installationer av din webbplats, som i miljöer av utveckling, staging och produktion.

en: Full Import/Export
sv: Full import/Export

en: Single Import/Export
sv: Enkel Import/Export

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Configuration diff
sv: Skillnad för konfiguration

en: Database 4 byte UTF-8 upgrade
sv: Uppgradering av databas till 4 byte UTF-8

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
sv: Inställningar för loggar och varningsmoduler. Olika moduler kan dirigera systemhändelser i Backdrop till olika destinationer, som syslog, databas, e-post, etc.

en: Tell Backdrop where to store uploaded files and how they are accessed.
sv: Bestäm var Backdrop ska lagra uppladdade filer och hur man får access till dem.

en: Transliteration
sv: Omskrivning

en: Convert existing file names to US-ASCII.
sv: Konvertera befintliga filnamn till US-ASCII.

en: Add image style
sv: Lägg till bildstil

en: List image styles
sv: Lista bildstilar

en: Add date format
sv: Lägg till datumformat

en: List languages
sv: Förteckning över språk

en: URL settings
sv: URL-inställningar

en: General URL-related configuration for your site.
sv: Allmän URL-relaterad konfiguration av din webbplats.

en: Redirect users from one URL to another.
sv: Omdirigera användare från ett URL till ett annat.

en: Add redirect
sv: Lägg till vidareskickning

en: Fix 404 pages
sv: Fixa 404 sidor

en: Add URL redirects for 404 pages.
sv: Lägg till URL-omdirigeringar för 404-sidor.

en: List URL redirects
sv: Lista URL-omdirigeringar

en: Configure behavior for URL redirects.
sv: Konfigurera beteende för URL omdirigeringar.

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
sv: Ändra URLer på din webbplats genom att ställa in mönster för automatiska alias för URL.

en: Add URL alias
sv: Lägg till URL-alias

en: Delete URL aliases
sv: Ta bort alias för URL

en: Generate URL aliases
sv: Generera URL aliaser

en: List URL aliases
sv: Lista URL-alias

en: URL alias patterns
sv: Mönster för URL-alias

en: List URL alias patterns
sv: Visa mönster för URL-alias

en: URL alias pattern settings
sv: Inställningar för URL-aliasmönster

en: Account emails
sv: Kontots e-post

en: Configure email templates used for account registration and management.
sv: Konfigurera mallar för e-post som används till registrering av konton och administration.

en: Configure settings for user accounts.
sv: Konfigurera inställningar för användarkonton.

en: Configure fields and display of fields on user accounts.
sv: Konfigurera fält och visning av fält på användarkonton.

en: Manage displays
sv: Hantera visning

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
sv: Lista, editera eller lägg till nivåer av access, eller <em>användarroller</em>.

en: Install new modules
sv: Installera nya moduler

en: List modules
sv: Lista moduler

en: Uninstall modules
sv: Avinstallera moduler

en: Get a status report about available updates for your installed modules, themes, and layouts.
sv: Få statusrapport om möjliga uppdateringar för dina installerade moduler, teman och layouter.

en: List available updates
sv: Lista möjliga uppdateringar

en: Overview of all blocks and their modules.
sv: Översikt över alla block och deras moduler.

en: List fields
sv: Lista fält

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält i alla vyer.

en: Fix 404 pages with URL redirects
sv: Fixa 404 sidor med URL-omdirigeringar

en: Views plugins
sv: Vyer pluginer

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av pluginer som används i alla vyer.

en: List content types
sv: Lista innehållstyper

en: Custom blocks
sv: Anpassade block

en: Add custom block
sv: Lägg till anpassat block

en: List custom blocks
sv: Lista anpassade block

en: Layouts
sv: Layouter

en: Create new landing pages or modify the layout of existing pages on your site.
sv: Skapa nya landningssidor eller ändra layouten på befintliga sidor på din webbplats.

en: Add layout
sv: Lägg till layout

en: List layouts
sv: Lista layouter

en: Manage layout templates.
sv: Hantera layoutmallar.

en: Update layouts
sv: Uppdatera layouter

en: List vocabularies
sv: Lista vokabulärer

en: Views
sv: Vyer

en: Manage customized lists of content.
sv: Hantera anpassade innehållslistor.

en: Add view
sv: Lägg till vy

en: List views
sv: Lista vyer

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Manage comments
sv: Hantera kommentarer

en: Confirm deleting multiple files
sv: Bekräfta borttagande av multipla filer

en: Confirm content deletion
sv: Bekräfta borttagande av innehåll

en: Add user account
sv: Lägg till användarkonto

en: Add a blog post, news article, or press release.
sv: Lägg till ett blogginlägg, en nyhetsartikel eller ett pressmeddelande.

en: Add a page with static content, like the 'About' page.
sv: Lägg till en sida med statiskt innehåll, som en 'About' sida.

en: Configure layout
sv: Konfigurera layout

en: Manage blocks
sv: Hantera block

en: Configure page title
sv: Konfigurera sidtitel

en: Configure menu
sv: Konfigurera meny

en: Edit links
sv: Ändra länkar

en: List terms
sv: Lista termer

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: Clone view
sv: Klona vy

en: Configure view
sv: Ställ in vy

en: Disable view
sv: Inaktiverad visning

en: Enable view
sv: Möjliggör vy

en: Admin bar
sv: Administrationslist

en: 4-byte UTF-8 support enables extended characters to be saved into the database, including emojis, Asian symbols and mathematical symbols.
sv: 4-byte UTF-8 stöder extended characters to be saved into the database, including emojis, Asian symbols and mathematical symbols.

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Date field values
sv: Värden på datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till datumfältets värden.

en: The date value.
sv: Datumets värde.

en: End Date
sv: Slutdatum

en: The End date value.
sv: Slutdatums värde.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The name of the menu.
sv: Namnet på menyn.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskin-läsbara namnet av menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Alternativ beskrivning av menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar i menyn

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Antalet menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menylänkens meny.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL för menylänkens redigeringssida.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänken för denna nod.

en: Tokens related to individual pieces of content, or "nodes".
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella innehållsposter, eller "noder".

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The human-readable name of the content type.
sv: Det human-läsbara namnet på denna innehållstyp.

en: The machine name of the content type.
sv: Det maskin-läsbara namnet på innehållet.

en: The language code of the language the node is written in.
sv: Landets språkkod noden är skriven med.

en: Translation source node
sv: Källnod för översättning

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den aktuella nodens översättningsuppsättning.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av de allra senaste ändringarna gjorda på noden.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det unika maskin-läsbara namnet av innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den alternativa beskrivningen på innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Antal noder som tillhör innehållstypen.

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned according to the current Path module settings and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av inställningarna i den nuvarande modulen Path och sedan sammanfogats med snedstreck (slash) till en sträng som liknar en URL (webbadress).

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till den aktuella sidförfrågan.

en: Current date
sv: Aktuellt datum

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till aktuellt datum och tid.

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er.

en: Array
sv: Matris (Array)

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till matriser av strängar.

en: The title of the current page.
sv: Titel på den aktuella sidan.

en: The URL of the current page.
sv: URL för den aktuella sidan.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret på den aktuella sidan vid visning av sidlistor.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet för ett specifikt frågesträngsfält på den aktuella sidan.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten i URL:n.

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Relativ URL.

en: Absolute URL
sv: Absolut URL

en: The absolute URL.
sv: Absolut URL.

en: Brief URL
sv: Kortfattad URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL-adressen utan protokoll och efterföljande backslash.

en: Unaliased URL
sv: Oförändrad URL

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias.

en: Arguments
sv: Argument

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: The unique ID of the menu link.
sv: Menylänkens unika ID.

en: The title of the menu link.
sv: Menylänkens titel.

en: The URL of the menu link.
sv: Menylänkens URL.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens överordnade länk.

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En matris med alla menylänkens ovanliggande, med början i roten.

en: Root
sv: Rot

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: First
sv: Första

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i matrisen.

en: Last
sv: Senast

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i matrisen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i matrisen.

en: Reversed
sv: Omvänd

en: The array reversed.
sv: Omvänd matris.

en: Keys
sv: Nycklar

en: The array of keys of the array.
sv: Matrisen med nycklar i matrisen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i matrisen sammanfogas med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Value
sv: Värde

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet i matrisen.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i '@type' format. (%date)

en: Base name
sv: Basnamn

en: The base name of the file.
sv: Filens basnamn.

en: The location of the file relative to the Backdrop root.
sv: Platsen för filen relativ till roten i Backdrop.

en: File byte size
sv: Filbytestorlek

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storlek på filen i byte.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:n för taxonomitermens redigeringssida.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En matris med alla menylänkens ovanliggande, med början i roten.

en: Root term
sv: Rotterm

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen.

en: The human-readable name of the taxonomy vocabulary.
sv: Det human-läsbara namnet av taxonomins vokabulär.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet på vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists. If more than one parent exists, the first parent.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon. Den första om flera ovanliggande termer finns.

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarroller kopplade till användarens konto.

en: The picture of the user.
sv: Bild på användare

en: Account cancellation URL
sv: URL för uppsägning av konto

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det human-läsbara namnet på vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivning av vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet på vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln på den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: Vyns URL.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga @entity data om @entity blir uppdaterad eller sparad.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
sv: Följande ersättningstecken eller typer av ersättningstecken är inte definierade som matriser:

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
sv: Följande ersättningstecken eller typer av ersättningstecken saknar obligatorisk namn- och/eller beskrivningsinformation:

en: The following token types do not have any tokens defined:
sv: Följande typer av teckenersättning har inga definierade teckenersättningar:

en: The following token types are not defined but have tokens:
sv: Följande typer av teckenersättning har inga definierade teckenersättningar:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
sv: Följande ersättningstecken är definierade av multipla moduler:

en: Backdrop CMS provides the ability to display error messages, which can be useful while a site is in development.
sv: Backdrop CMS har förmågan att visa felmeddelande, som kan vara värdefullt när en webbplats är under utveckling.

en: Display error messages
sv: Visa felmeddelanden

en: Run updates
sv: Kör uppdateringar

en: Flush all caches
sv: Töm all cache

en: CSS and JavaScript
sv: CSS och JavaScript

en: Page and else
sv: Sida och annat

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Token registry
sv: Register för ersättningstecken

en: Update data
sv: Uppdatera data

en: Admin search
sv: Administrativ sökning

en: Menu search
sv: Menysökning

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Aktuella anonyma / verifierade användare

en: List additional actions
sv: Lista ytterligare handlingar

en: Every
sv: Alla

en: !title cache cleared.
sv: !title cache rensad.

en: Status messages
sv: Statusmeddelanden

en: @type field.
sv: @type fält.

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat vilka ändringar du har gjort.

en: Add URL redirect to this @type
sv: Lägg till URL-omdirigering till den här @typen

en: From
sv: Från

en: Last accessed
sv: Senast besökt

en: No URL redirects available.
sv: Inga URL-omdirigeringar finns tillgängliga.

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska alias för URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
sv: Klicka ur detta för att skapa ett anpassat alias här under.

en: Configure URL alias patterns.
sv: Konfigurera URL-aliasmönster.

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strike-through
sv: Genomgående

en: Align left
sv: Vänsterjustering

en: Align center
sv: Centrerad

en: Align right
sv: Högerjustering

en: Justify
sv: Justera

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Redo
sv: Gör om

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Source code
sv: Källkod

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Show blocks
sv: Visa block

en: Remove format
sv: Ta bort formatet

en: Character map
sv: Teckenuppsättning

en: HTML block format
sv: HTML-blockformat

en: Font style
sv: Fontstil

en: Styles
sv: Stilar

en: Maximize
sv: Helskärm

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Button separator
sv: Knappseparator

en: Enter caption text here.
sv: Ange texten till bildtexten här.

en: Formatting options
sv: Formateringsalternativ

en: Editor
sv: Redigerare

en: The data-dialog-options property on this link is not valid JSON.
sv: Egenskaperna för data-dialog-options på denna länk är inte giltiga JSON.

en: Changed
sv: Ändrad

en: Rich Text Editor, !label field
sv: Rich Text Editor, !label fält

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Show all columns
sv: Visa alla kolumner

en: Hide less important columns
sv: Göm mindre viktiga kolumner

en: No redirects
sv: Inga omdirigeringar

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Threaded
sv: Trådad

en: Toggle menu visibility
sv: Växla menyns synlighet

en: Admin content navigation tabs.
sv: Navigationsflikar för administrativt innehåll.

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkelt citationstecken (apostrof)

en: Back tick
sv: Tillbaka till webbplats

en: Period
sv: Punkt

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Underscore
sv: Understreck

en: Colon
sv: Kolon

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Vertical bar (pipe)
sv: Vertikalt streck (rör)

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Tecken för lika med

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Taltecken (pundtecken, hash)

en: At sign
sv: Snabel

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänster parentes

en: Right parenthesis
sv: Höger parentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Större än-tecken

en: System path
sv: Systemsökväg

en: Add a URL redirect from this page to another location
sv: Lägger till URL för vidareskickning från denna sida till annan plats

en: Microsoft Office document icon
sv: Ikon för Microsoft Office dokument

en: Office spreadsheet icon
sv: Ikon för Office kalkylblad

en: Office presentation icon
sv: Ikon för Office presentation

en: PDF icon
sv: Ikon för PDF

en: Movie icon
sv: Ikon för film

en: Audio icon
sv: Ikon för ljud

en: Image icon
sv: Ikon för bild

en: Package icon
sv: Ikon för paget

en: HTML icon
sv: Ikon för HTML

en: Plain text icon
sv: Ikon för vanlig text

en: Publishing settings
sv: Inställningar för publicering

en: Promote
sv: Framhäv

en: Revision settings
sv: Versionsinställningar

en: Revisions allow content editors to view changes over time and revert changes if needed.
sv: Versionen tillåter editorer av innehåll för att se ändringar över tid och återställa ändringar vid behov.

en: Create new revision by default
sv: Skapa ny version som standard

en: Create new content
sv: Skapa nytt innehåll

en: Edit own content
sv: Redigera eget innehåll

en: Edit any content
sv: Redigera innehåll

en: Delete own content
sv: Ta bort eget innehåll

en: Delete any content
sv: Ta bort innehåll

en: Display author and date information
sv: Visa författare och datuminformation

en: Display the author picture
sv: Visa författarbild

en: Author picture will be included along with username and publish date, if provided.
sv: Författarens bild kommer att inkluderas tillsammans med användarnamn och publiceringsdatum, om detta anges.

en: Open comments
sv: Öppna kommentarer

en: Closed comments
sv: Stängda kommentarer

en: Show comment replies in a threaded list
sv: Visa kommentarsvar i en trådad lista

en: Display pictures for comment authors
sv: Visa bilder på författare av kommentarer

en: URL alias pattern
sv: Mönster för URL-alias

en: Default URL alias pattern
sv: Standardmönster för URL-alias

en: less
sv: mindre

en: Revisions enabled
sv: Aktiverade versioner

en: Revisions disabled
sv: Inaktiverade versioner

en: @count other roles
sv: @count andra roller

en: No permissions set
sv: Inga tilldelade behörigheter

en: No URL alias pattern set
sv: Inget URL-aliasmönster har angetts

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Default (module-provided)
sv: Förvalt (modul-relaterad)

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Clone
sv: Klon

en: Displays
sv: Visningar

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer med sökkriteriet.

en: Click on an item to configure that item's details.
sv: Klicka på ett objekt för att konfigurera objektets detaljer.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka Avbryt för att ångra dina ändringar.

en: Change view name/description
sv: Ändra vyns namn/beskrivning

en: analyze view
sv: analysera vyn

en: clone view
sv: klona vyn

en: reorder displays
sv: Ändra visningsordning

en: export view
sv: exportera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: ta bort @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: Display name
sv: Visa namn

en: Filters
sv: Filtrerar

en: Pager
sv: Paginerare

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Other
sv: Övrig

en: Machine Name
sv: Maskin-läsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskin-läsbara namnet av denna visning.

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra den titel som den här visningen ska använda.

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra sättet för hur innehåll formateras.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn stylas.

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra om denna visning ska använda AJAX eller inte.

en: Hide attachments in summary
sv: Göm bilagor i sammanfattningen

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en kontextuell filtrerad sammanfattning.

en: Hide contextual links
sv: Göm kontextuella länkar

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra om visning av kontextuella länkar ska visas för denna vy eller inte.

en: Items per page
sv: Objekt per sida

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Use pager
sv: Använd paginerare

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra inställning för visningens paginerare.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: More link
sv: Mer länk

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Bestäm om denna vy ska visa länken "mer".

en: Use aggregation
sv: Använd innehållssamlare

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält.

en: Query settings
sv: Inställningar till förfrågan

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några avancerade inställningar för pluginen för frågor

en: Current user's language
sv: Nuvarande användares språk

en: Default site language
sv: Webbplatsens standardspråk

en: Field Language
sv: Fältspråk

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: Synchronize, import, and export configuration
sv: Synkronisera, importera och exportera konfiguration

en: Additional permissions are required based on what the fields are attached to (for example, <a href="@url">administer content types</a> to manage fields attached to content).
sv: Ytterligare behörigheter krävs baserat på vad fälten är kopplade till (till exempel <a href="@url">administrera innehållstyper</a> för att hantera fält som är kopplade till innehåll).

en: Access the manage files overview
sv: Åtkomst till översiktssidan för innehåll

en: The <a href="@url">manage files overview page</a> shows all files uploaded to the site.
sv: <a href="@url">Översiktssidan Hantera filer</a> visar alla filer som laddats upp till webbplatsen.

en: Delete any file
sv: Ta bort en fil

en: Allow deleting files directly from the manage files overview page.
sv: Tillåt att radera filer direkt från översiktssidan Hantera filer.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
sv: Definiera hur text ska hanteras genom att kombinera filter till <a href="@url">textformat</a>.

en: Upload images through editor dialogs
sv: Ladda upp bilder via editorns dialogfönster

en: Allow users with access to image dialogs to upload files.
sv: Tillåt användare med bildbehörighet att ladda upp filer.

en: Install and update modules, themes & layouts
sv: Installera och uppdatera moduler, teman & layouter

en: Allows the user to browse for and install new modules, themes and layouts.
sv: Tillåter användaren att leta efter och installera nya moduler, teman och layouter.

en: View any unpublished content
sv: Granska allt opublicerat innehåll

en: Administer URL alias patterns
sv: Administrera URL-aliasmönster

en: Allows a user to configure patterns for automated URL aliases and bulk delete URL aliases.
sv: Tillåter en användare att ställa ett mönster för automatiska URL alias och ta bort URL alias som massåtgärd.

en: Notify of automatic URL alias changes
sv: Meddela om ändring sker av automatiskt URL-alias

en: Determines whether or not users are shown a notice when an automatic URL alias changes.
sv: Bestämmer om användarna ska få ett meddelande när ett automatiskt URL-alias ändras eller inte.

en: Administer URL redirects
sv: Administrera URL-omdirigeringar

en: Use the administration pages
sv: Använd sidorna för administration

en: %vocabulary: Edit terms
sv: %vocabulary: Redigera termer

en: %vocabulary: Delete terms
sv: %vocabulary: Ta bort termer

en: Administer user account settings
sv: Hantera inställningar för användarkonto

en: Manage settings that apply to all user accounts.
sv: Hantera inställningar som gäller för alla användarkonton.

en: Administer views
sv: Hantera vyer

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Administer Layouts
sv: Hantera Layouter

en: Access administration bar
sv: Använd administrationslisten

en: Display the administration bar at the top of each page.
sv: Visa administrationslisten överst på varje sida.

en: Flush caches
sv: Töm cache

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av åtkomst.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange typ av cachning för den här visningen.

en: Link display
sv: Länkvisning

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Bestäm vilken visning eller anpassad url som denna visning kommer att länka till.

en: Apply
sv: Använd

en: Sort by
sv: Sortera med

en: Exposed form style
sv: Exponerad formulärstil

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för detta exponerade formulär och formstil.

en: CSS class
sv: CSS klass

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn på CSS klass(er) som kommer att läggas till denna visning.

en: Theme
sv: Tema

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information hur du kan använda tema för denna visning

en: Block settings
sv: Inställningar för block

en: Block admin label
sv: Etikett för administrering av block

en: Do not cache
sv: Använd inte cache

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för allt (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Block caching
sv: Cachning för block

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Vald stil eller radformat använder inte fält.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ordna om

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: !group: !title
sv: !grupp: !titel

en: desc
sv: fallande

en: Auto preview
sv: Automatisk förhandsvisning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsvisa med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera kontextuella filtervärden med ett "/". Till exempel, %example.

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsvisning

en: Remove group
sv: Flytta bort grupp

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Revert to default
sv: Återgå till standard

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: Reset to default
sv: Återställ standardinställningar

en: Customized for !bundle
sv: Anpassat för !bundle

en: Not customized for !bundle
sv: Inte anpassad för !bundle

en: Trimmed limit: @trim_length characters
sv: Beskuren gräns: @trim_length tecken

en: Floated: @side
sv: Flytande: @side

en: AJAX callback
sv: AJAX återanrop

en: Trimmed limit
sv: Beskuren gräns

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will be shorter than this character limit.
sv: Om sammanfattningen inte är inställd kommer det beskurna fältet %label vara kortare än denna teckengräns.

en: Enable @title
sv: Aktivera %title

en: Set @title as default
sv: Sätt @title som standard

en: Interface translation
sv: Översättning av gränssnitt

en: not applicable
sv: inte möjlig att använda

en: - Any -
sv: - Någon -

en: Is one of
sv: Är en av följande

en: in
sv: i

en: Is not one of
sv: Är inte an av

en: not in
sv: inte i

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖST)

en: empty
sv: tom

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: not empty
sv: ej tom

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Contains
sv: Innehåller

en: contains
sv: innehåller

en: Contains any word
sv: Innehåller ord

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: Starts with
sv: Startar med

en: begins
sv: börjar

en: Does not start with
sv: Startar inte med

en: Ends with
sv: Slutar med

en: ends
sv: slutar

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Length is shorter than
sv: Längd är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längd är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Update this item
sv: Uppdatera detta objekt

en: Delete file(s)
sv: Ta bort fil(er)

en: Promote content
sv: Framhäv innehåll

en: Remove promotion
sv: ta bort framhävande

en: Delete content
sv: Ta bort innehåll

en: Update content URL alias
sv: Uppdatera innehållets URL-alias

en: Update taxonomy term URL alias
sv: Uppdatera URL-aliaset för taxonomibeteckning

en: Update user URL alias
sv: Uppdatera användarens URL-alias

en: Block user(s)
sv: Användare(s) block

en: Unblock user(s)
sv: Avblockera användare

en: Cancel user account(s)
sv: Annullera användarkonto(n)

en: Add role "@label"
sv: Lägg till roll "@label"

en: Remove role "@label"
sv: Ta bort roll "@label"

en: Execute
sv: Utför

en: The default front-end theme for Backdrop CMS, which can make a great base theme.
sv: Standardtema för front-end för Backdrop CMS, vilket kan vara ett bra grundtema.

en: The default administration theme for Backdrop CMS.
sv: Standardtema för administration för Backdrop CMS.

en: Enter a part of the module name or description to filter.
sv: Skriv in en del av modulens namn eller beskrivning för att filtrera.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations.
sv: Ger en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifterna och andra vanliga destinationer.

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör fält för datum/tid tillgängliga.

en: Defines an email field type.
sv: Bestämmer en fälttyp för e-post.

en: API for managing entities like nodes and users.
sv: API för att hantera entiteter som noder och användare.

en: Provides image manipulation tools and image field type.
sv: Har verktyg för att ändra bilder och typ av bildfält.

en: Lets you configure a number of languages to be used on your website.
sv: Låter dig konfigurera ett antal språk som kan användas på din webbplats.

en: Provides a drag and drop page building tool.
sv: Bygga sida med dra-och-släpp verktyg.

en: Defines simple link field types.
sv: Bestämmer fälttyper för vanliga länkar.

en: Provides language negotiation functionality and user interface translation to languages other than English.
sv: Ger funktioner för språkförhandling och användargränssnitt till språk andra än engelska.

en: Provides a user interface for installing and updating modules, themes, and layouts.
sv: Ger ett användargränssnitt för att installera och uppdatera moduler, teman och layouter.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
sv: Gör det möjligt för användare att omdirigera från gamla webbadresser till nya webbadresser.

en: Enables the organization of content by category.
sv: Möjliggör organiserande av innehåll med hjälp av kategori.

en: Checks for available updates.
sv: Kontrollera om möjliga uppdateringar.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or configure views.
sv: Administrativt gränssnitt för vyer. Utan denna modul kan du inte skapa eller ställa in vyer.

en: Categorization
sv: Kategorisering

en: There were no results.
sv: Det blev inga resultat.

en: Weight for !title language detection method
sv: Vikt för !title language detection method

en: Enable !title language detection method
sv: Aktivera !title language detection method

en: Enable interface translation to English
sv: Aktivera översättning av gränssnitt till engelska

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Backdrop locale database.
sv: Skapa en Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) fil med alla strängar från Backdrops lokala databas.

en: User accounts
sv: Användarkonton

en: Functionality
sv: Funktioner

en: Post
sv: Inlägg

en: Page components
sv: Sidkomponenter

en: Displays the page title, local task tabs, local actions links, and messages.
sv: Visar sidtitel, lokala flikar för uppgifter, lokala länkar för åtgärder och meddelanden.

en: Developer version
sv: Utvecklarversion

en: Update checking is not available for your version of Backdrop.
sv: Kontroll av möjlig uppdatering finns inte för din version av Backdrop.

en: version @version available
sv: version @version möjlig

en: URL aliases bulk actions
sv: Massuppdatering av alternativa URLer

en: Enabled: !extensions
sv: Aktiverad: !extensions

en: MySQL Database
sv: MySQL Databas

en: Last run !time ago (<a href="@url">Run cron manually</a>)
sv: Senaste körning !time ago (<a href="@url">Kör cron manuellt</a>)

en: Backdrop CMS update notifications
sv: Meddelanden från Backdrop CMS om uppdateringar

en: If your site is in development, you might want to <a href="@url">enable the display of errors</a>.
sv: Om din webbplats är under utveckling, kanske du vill <a href="@url">visa felmeddelanden</a>.

en: Backdrop CMS core update status
sv: Status för uppdatering av Backdrop CMS core

en: No update data available.
sv: Ingen data för uppdatering tillgänglig.

en: Check manually for updates
sv: Kontrollera manuellt efter uppdateringar

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Backdrop. This directory must be relative to the Backdrop installation directory and be accessible over the web.
sv: Ett lokalt filsystems sökväg där publika filer kommer att lagras. Denna katalog måste finnas och kunna vara skrivbar av Backdrop. Denna katalog måste vara relativ till Backdrops installationskatalog och vara åtkomlig via webben.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Backdrop and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
sv: En befintlig sökväg i ett lokalt filsystem för lagring av privata filer. Den ska kunna skrivas av Backdrop och inte vara tillgänglig via webben. Se handboken online för <a href="@handbook">mer information om hur du skyddar privata filer</a>.

en: Transliterate file names during upload
sv: Transkribera filnamn vid uppladdning

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility. If you enable this setting later, you may want to <a href="@transliteration">retroactively transliterate existing file names</a>.
sv: Aktivera konvertering av filnamn till US-ASCII-tecken för plattformsoberoende kompatibilitet. Om du aktiverar den här inställningen senare kanske du vill <a href="@transliteration">translitterera befintliga filnamn retroaktivt</a>.

en: Transliterate the displayed file name
sv: Transkribera det visade filnamnet

en: Enable to also convert the file name that is displayed within the site (for example, in link text).
sv: Möjliggör att också konvertera filnamnet som visas på webbplatsen (till exampel, i länktext).

en: Lowercase transliterated file names
sv: Filnamn transkriberade med gemena (små) bokstäver

en: Private local files served by Backdrop
sv: Privata lokala filer som används av Backdrop

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter <code>about</code> for the about page.
sv: Alternativ URL för detta innehåll. Använd en relativ sökväg utan ett snedstreck i slutet. Till exempel, skriv <code>about</code> för om sidan.

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Site status
sv: Webbplatsens status

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>blog/my-first-post</code> could be created using the pattern <code>blog/[node:title]</code> if the title of the blog post was "My first post".
sv: Nya sidor kommer att ha webbadresser som matchar ett mönster baserat på jokertecken som kallas <em>tokens</em>. Till exempel kan webbadressen <code>blog/my-first-post</code> skapas med hjälp av mönstret <code>blog/[node:title]</code> om titeln på blogginlägget är "Mitt första inlägg".

en: Install modules
sv: Installera moduler

en: Most installed
sv: Flest installerade

en: Latest release
sv: Senaste lansering

en: Sort by:
sv: Sortera efter:

en: Showing @start to @finish of @total.
sv: Visar @start till @finish av @total.

en: Last Updated: @date
sv: Senast uppdaterad: @date

en: Add to Installation queue
sv: Lägg till installationskö

en: Installation queue
sv: Installationskö

en: Installation queue is empty.
sv: Installationskön är tom.

en: Review and install
sv: Granska och installera

en: Clear
sv: Töm

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: Clear queue
sv: Töm kö

en: Remove from Installation queue
sv: Ta bort från installationskö

en: Select versions
sv: Välj versioner

en: You're about to install:
sv: Du är på väg att installera:

en: Select release for @project
sv: Välj publicering för @project

en: change release
sv: ändra publicering

en: Learn how
sv: Lär dig hur

en: It is recommended that you back up your database and site before you continue. !link.
sv: Det rekommenderas att du gör backup av din databas och webbplats  innan du fortsätter. !link.

en: Install dependencies
sv: Installera beroenden

en: Enable themes
sv: Aktivera teman

en: Enable modules
sv: Aktivera moduler

en: Installing projects
sv: Installerar projekt

en: Installing projects...
sv: Installera projekt...

en: Installed @current out of @total.
sv: Installerad @current av @total.

en: Installation has encountered an error.
sv: Installationen har stött på en felaktighet.

en: Browse more modules
sv: Se fler moduler

en: Successfully installed %project.
sv: %projektet installerades framgångsrikt.

en: Installed %project...
sv: Installerad %project...

en: There was an error getting information for @module
sv: Det blev fel när information hämtades @module

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: You have recently installed modules. <a href="@url">Continue to the enable page.</a>
sv: Du har nyligen installerat moduler. <a href="@url">Fortsätt för att aktivera sida.</a>

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Module, theme, and layout updates
sv: Uppdateringar för moduler, teman och layouter

en: You can find modules, themes, and layouts on <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
sv: Du hittar moduler, teman och layouter på <a href="https://backdropcms.org">backdropcms.org</a>. Följande filändelser stöds: %extensions.

en: Install projects by name
sv: Installera projekt med namn

en: Names
sv: Namn

en: Enter project names, one name per line. Names must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Skriv projektnamn, ett namn per rad. Namn får endast innehålla gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: Upload a module, theme, or layout archive to install
sv: Ladda upp modul, tema, eller arkiv med layouter att installera

en: Install themes
sv: Installera teman

en: The info file (%info_file) does not define a 'type' attribute.
sv: Infofilen (%info_file) definierar inte ett 'type' attribut.

en: Project details
sv: Projektdetaljer

en: View on BackdropCMS.org
sv: Se på BackdropCMS.org

en: No blocks match your search.
sv: Inga block stämmer med din sökning.

en: Error installing %project. !message
sv: Fel vid installation %project. !message

en: Error installing %project. Errors have been logged.
sv: Fel vid installation av %project. Fel har blivit loggade.

en: installer
sv: installerare

en: Center left
sv: Vänster - centrerad

en: Center right
sv: Höger - centrerad

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
sv: Källbild på %source_image_path hittades inte vid försök att generera härledd bild på %derivative_path.

en: Influence
sv: Inflytande

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Inflytande är en numerisk multiplikator som används vid sortering av sökresultat. Ett högre värde innebär att motsvarande faktor har mer inflytande över sökresultat. Noll betyder att faktorn ignoreras. Att ändra dessa siffror kräver inte att sökindex skall byggas om. Ändringarna börjar gälla omedelbart.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
sv: Build-id för formulär stämmer inte överens vid försök att lagra ett formulär i cachen.

en: Link %label does not exist on @url_before
sv: Länk %label existerar inte på @url_before

en: Invalid option %choice in %name element.
sv: Ogiltigt alternativ %choice i %name element.

en: The translation import failed because the file %filename could not be read.
sv: Import av översättning misslyckades beroende på att filen %filename inte kunde läsas.

en: Verify site requirements
sv: Verifiera krav för webbplatsen

en: Set up your database
sv: Ställ in din databas

en: Configure your site
sv: Konfigurera din webbplats

en: In your %settings_file file you have configured @profile to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I dina %settings_file file har du konfigurerat @profile att använda en  %driver server, emellertid stöder din PHP installation inte för närvarande denna typ av databas.

en: Learn how to install Backdrop in other languages
sv: Lär dig hur du installerar Backdrop på andra språk

en: Backdrop already installed
sv: Backdrop är redan installerad

en: To start over, you must empty your existing database.
sv: För att starta igen, måste du tömma din befintliga databas.

en: To install to a different database, edit the <em>settings.php</em> file located in the root folder of this site.
sv: För att installera en annan databas, redigera <em>settings.php</em> filen lokaliserad i rotkatalogen för denna webbplats.

en: To install to a different database, edit the <em>settings.php</em> file corresponding to this site within the <em>sites</em> directory.
sv: För att installera till en annan databas, redigera <em>settings.php</em> filen som korresponderar til ldenna webbplats inom <em>sites</em> katalogen.

en: To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/core/update.php">update script</a>.
sv: För att uppgradera en befintlig installation, fortsätt till <a href="@base-url/core/update.php">uppdatera skript</a>.

en: View your <a href="@base-url">existing site</a>.
sv: Visa din <a href="@base-url">befintliga webbplats</a>.

en: Installing @profile
sv: Installerar @profile

en: The @profile installer could not find a settings.php file. Please place copy of this file into @file.
sv: Installeraren @profile kunde inte hitta en settings.php file. Var god och placera en kopia av denna fil till @file.

en: The @profile installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
sv: @profile installeraren kräver skrivrättigheter till %file under installationsprocessen. Om du är osäker hur du ger rättigheter, konsultera <a href="@handbook_url">Installationsinstruktioner</a> sidan.

en: Primary user account
sv: Primärt användarkonto

en: Spaces are allowed. Punctuation is not allowed except for periods, pluses, hyphens, and underscores.
sv: Blanksteg är tillåtna. Skiljetecken är inte tillåtna förutom punkter, plustecken, bindestreck och understreck.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="https://backdropcms.org">BackdropCMS.org</a>.
sv: Systemet kommer att meddela dig när uppdateringar och viktiga säkerhetsuppdateringar är tillgängliga för installerade komponenter. Anonym information om din webbplats sänds till <a href="https://backdropcms.org">BackdropCMS.org</a>.

en: To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions to make it writable, or adjust the permissions on the parent directory to allow the installer to create it automatically. For more information, see the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
sv: För att fortsätta med installationen, bör du antingen skapa katalogen och ändra dess behörigheter för att göra den skrivbar, eller justera behörigheterna på den ovanliggande katalogen för att tillåta installeraren att skapa den automatiskt. För mer information, se the <a href="@handbook_url">Instruktioner för installation</a> sidan.

en: The %directory directory must be completely empty to proceed with installation. Empty this directory or specify a different directory in settings.php.
sv: Katalogen %directory måste vara helt tom för att installationen ska fortsätta. Töm denna katalog eller specificera en annan katalog i settings.php.

en: Unable to initialize the staging configuration directory %directory.
sv: Kunde inte initialisera konfiguration av planeringskatalogen (staging directory) %directory.

en: The staging directory %directory is not empty. If this is not intentional, empty the staging directory before using your site.
sv: Planeringskatalogen %directory är inte tomt. Om detta inte är avsiktligt, töm planeringskatalogen innan du använder din webbplats.

en: The staging configuration location is not empty. If this is not intentional, empty the staging location before using your site.
sv: Konfigurationen av planeringslokation är inte tom. Om det inte är avsiktligt , töm planeringslokationen innan du använder din webbplats.

en: Database %database is not valid. Only use alphanumeric characters and underscores in the database name.
sv: Databasen %database är ogiltig. Använd endast alfanumeriska tecken och understreck i databasens namn.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.
sv: Misslyckades att få kontakt med din databasserver. Servern ger följande meddelande: %error.

en: Is the database server running on %host?
sv: Körs databasens server på %host?

en: Is %database the correct database name?
sv: Är %database korrekt namn på databasen?

en: Are the username and password correct?
sv: Är användarnamn och lösenord korrekt?

en: MySQL Database name
sv: MySQL-databasens namn

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @profile site here.
sv: Om mer än en applikation använder denna databas, lägg till ett tabellprefix här som %prefix för din @profile webbplats.

en: Failed to open %settings. Check that this file exists and is writable by the web server then load this page again.
sv: Misslyckades att öppna %settings. Kontrollera att denna fil finns och är skrivbar av webbservern, ladda sedan om denna sida.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: !modules
sv: Följande moduler krävs men hittades inte. Flytta dem till rätta modulers underkatalog, som <em>/moduler</em>. Missing modules: !modules

en: The <em>Primary navigation</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
sv: Menyn <em>Primär navigation</em> används ofta på många webbplatser för att visa de större delarna av webbplatsen, ofta i den övre navigeringslisten.

en: The <em>Administration</em> menu contains links for administrative tasks and content entry.
sv: Menyn <em>Administration</em> innehåller länkar för administrativa uppgifter och åtkomst av innehåll.

en: The <em>Account</em> menu contains links related to each user's account, as well as links to 'Log in' and 'Log out'.
sv: The <em>Account</em> menyn innehåller länkar relaterade till varje användares konto, såväl som länkar till 'Log in' och 'Log out'.

en: PHP hash extension
sv: PHP hash ändelse

en: Your PHP installation is too old. Backdrop requires at least PHP %version.
sv: Din PHP installation är för gammal. Backdrop kräver minst PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Backdrop requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
sv: <em>register_globals</em> är aktiverat. Backdrop kräver att detta konfigurationsdirektiv blir inaktiverad. Din webbplats kan bli osäker när <em>register_globals</em> är aktiverad. PHP manualen har instruktioner för <a href="http://php.net/configuration.changes">hur man ändrar inställningar för konfiguration</a>.

en: Depending on your configuration, Backdrop can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration, kan Backdrop köras med en %memory_limit PHP minnesgräns. Emellertid, en %memory_minimum_limit PHP minnesgräns eller över rekommenderas, speciellt om din webbplats använder ytterligare anpassade eller extra moduler.

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Problems detected
sv: Problem hittades

en: Do not forget to <a href="@url">disable the display of errors</a> when you have finished testing and this site goes live.
sv: Glöm inte att <a href="@url">inaktivera felvisningen</a> när du har avslutat testerna och webbplatsen är i drift.

en: Theme debug
sv: Felsökning av tema

en: Theme debugging is currently enabled, and should be disabled on a live site. This setting can be changed using the <a href="!url">Devel module</a>.
sv: Felsökning av tema är för närvarande aktiverat, men bör bli inaktiverat på en skarp sajt (som är online). Denna inställning kan ändras genom att använda <a href="!url">modulen Devel</a>.

en: Database tables need conversion
sv: Databastabeller behöver konvertering

en: Your server supports this feature but not all tables have been converted to use it.
sv: Din server stödjer denna egenskap men inte alla tabeller har blivit konverterade för att kunna använda den.

en: After making a database backup, you should <a href="@url">convert existing tables</a>.
sv: Efter att ha gjort backup av database, bör du <a href="@url">konvertera befintliga tabeller</a>.

en: Your first post!
sv: Ditt första inlägg!

en: This is your first post! You may edit or delete it.
sv: Detta är ditt första inlägg! Du kan redigera det eller ta bort det.

en: This is a page with static content. You may edit or delete it.
sv: Det här är en sida med statiskt innehåll. Du kan redigera eller ta bort det.

en: Use tags to group posts on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera poster på liknande ämnen till kategorier.

en: Upload an image to go with this post.
sv: Ladda upp en bild som ska läggas till detta inlägg.

en: Login
sv: Logga in

en: Apply pending updates
sv: Använd väntande uppdateringar

en: The action "@action" could not be executed because the function "@callback" could not be found.
sv: Åtgärden "@action" kunde inte utföras beroende på att funktionen "@callback" inte kunde hittas.

en: Stack overflow: recursion limit for actions_execute() has been reached. Stack is limited by %limit calls.
sv: Överbelastad stack: begränsning av rekursion för actions_execute() har nåtts. Stacken är begränsad av %limit anrop.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
sv: Misslyckades med att koppla sig till servern. Servern rapporterar följande meddelande: !message För mer hjälp vid installation och uppdatering av kod på din server, se <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> sidan.

en: Unknown (@langcode)
sv: Okänd (@langcode)

en: Site is offline.
sv: Webbplatsen är inte online.

en: "@key" is an invalid render array key
sv: "@key" är en ogiltig nyckel för generering av array

en: The path %path has been deprecated and will be removed in the next major release of Backdrop. This path was called from %referrer. It is recommended to remove it from any existing links.
sv: Sökvägen %path har blivit ogiltig och kommer att tas bort i nästa större version av Backdrop. Denna sökväg anropades från %referrer. Det rekommenderas att ta bort den från alla befintliga länkar.

en: The configuration string could not be parsed.
sv: Konfigurationens sträng kunde inte bli analyserad.

en: Could not extract the archive @uri: @error
sv: Kunde inte extrahera arkivet @uri: @error

en: The date "!date" does not match the expected format.
sv: Datumet "!date" stämmer inte med det förväntade formatet.

en: No valid timezone name was provided.
sv: Saknar giltigt namn för tidszon.

en: The second is missing.
sv: Sekund saknas

en: The minute is missing.
sv: Minut saknas

en: The hour is missing.
sv: Timme saknas

en: The day is missing.
sv: Dagen saknas.

en: The month is missing.
sv: Månad saknas

en: The year is missing.
sv: År saknas

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte med det förväntade formatet.

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Årtalet är ogiltigt. Vänligen kontrollera att det har fyra siffror.

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: fm

[ctx: ampm]
en: pm
sv: em

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timme

en: Hour
sv: Timme

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: Second
sv: Sekund

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Den specificerade filen %file kunde inte bli kopierad då destinationen är ogiltig. Mer information finns tillgänglig i systemets logg.

en: The specified file %file could not be moved/copied because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sv: Den angivna filen %file kunde inte flyttas/kopieras eftersom det inte finns någon fil med det namnet. Kontrollera att du angav rätt filnamn.

en: The specified file %file could not be moved/copied because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte flyttas/kopieras eftersom destinationskatalogen inte är korrekt konfigurerad. Detta kan bero på ett problem med fil- eller katalogbehörigheter. Mer information finns i systemloggen.

en: The file %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory.
sv: Filen %file kunde inte bli flyttad/kopierad eftersom en fil med det namnet redan finns i destinationens katalog.

en: The specified file %file was not moved/copied because it would overwrite itself.
sv: Den specifika filen %file blev inte flyttad/kopierad eftersom den skulle skriva över sig själv.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Filen %file kunde inte flyttas eftersom destinationen är ogiltig. Mer information finns tillgänglig i systemets logg.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %file kunde ej sparas beroende på att den överstiger %maxsize, max storlek tillåten för uppladdning.

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
sv: Filen %file kunde ej sparas beroende på att uppladdningen ej slutfördes.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
sv: Filen kunde inte bli uppladdad eftersom dess destination %destination är ogiltig.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed width of %width pixels.
sv: Bilden storleksförändrades  för att passa inom maximalt tillåten bredd av %width pixlar.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed height of %height pixels.
sv: Bilden storleksförändrades för att passa maximalt tillåten höjd av %height pixlar.

en: The image is too small; the minimum width is %width pixels.
sv: Bilden är för liten; minimum bredd är %width pixlar.

en: The image is too small; the minimum height is %height pixels.
sv: Bilden är för liten; minimum höjd är %height pixlar.

en: The image was rotated by @degrees degrees.
sv: Bilden roterades med @degrees grader.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Data kunde inte sparas beroende på att destinationen är ogiltig. Mer information finns i systemets logg.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte kopieras eftersom destinationen %destination är ogiltig. Detta orsakas ofta av felaktig användning av file_copy() eller att en strömomslutare (stream wrapper) saknas.

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom destinationen %destination är ogiltig. Detta orsakas ofta av felaktig användning av file_copy() eller att en strömomslutare (stream wrapper) saknas.

en: File %file could not be moved/copied because it does not exist.
sv: Filen %file kunde inte bli flyttad/kopierad eftersom den inte finns.

en: File %file could not be moved/copied because the destination directory %destination is not configured correctly.
sv: Filen %file kunde inte flyttas/kopieras eftersom destinationskatalogen %destination inte är korrekt konfigurerad.

en: File %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
sv: Filen %file kunde inte bli flyttad/kopierad beroende på att en fil med det namnet redan finns i destinationskatalogen (%directory)

en: File %file could not be moved/copied because it would overwrite itself.
sv: Filen %file kunde inte bli flyttad/kopierad eftersom den skulle skriva över sig själv.

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte flyttas eftersom destinationen %destination är ogiltig. Detta kan orsakas av felaktig användning av file_move() eller att en strömomslutare saknas.

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file kunde inte flyttas eftersom destinationen %destination är ogiltig. Detta kan orsakas av felaktig användning av file_move() eller att en strömomslutare saknas.

en: The specified file %file could not be moved to %destination.
sv: Den specifika filen %file kunde inte flyttas till %destination.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
sv: Filen %path togs inte bort eftersom den inte finns.

en: The URL %url is not valid.
sv: Denna URL %url är inte giltig.

en: %name must be a valid color.
sv: %name måste vara en giltig färg.

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
sv: Import av sträng "%string" blev ignorerad eftersom den är otillåten eller har felaktig HTML.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
sv: Tog bort JavaScript översättningsfil för språket %language eftersom inga översättningar finns för detta språk.

en: The site is currently in maintenance mode.
sv: Webbplatsen är i underhållsläge just nu.

en: Info message
sv: Informationsmeddelande

en: Theme hook "@hook" not found.
sv: Temats hook "@hook" hittas inte.

en: The !element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: !element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: Top
sv: Upptill

en: Bottom
sv: Nedtill

en: First Column
sv: Första kolumnen

en: Second Column
sv: Andra kolumnen

en: Third Column
sv: Tredje kolumn

en: First Sidebar
sv: Första sidospalt

en: Second Sidebar
sv: Andra sidospalt

en: 1 column
sv: 1 kolumn

en: 3/3/4 columns
sv: 3/3/4 kolumner

en: Footer first
sv: Sidfotens första

en: Footer second
sv: Sidfotens andra

en: Footer third
sv: Sidfotens tredje

en: Footer fourth
sv: Sidfotens fjärde

en: Footer bottom
sv: Sidfotens botten

en: 2 columns
sv: 2 kolumner

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Fourth Column
sv: Fjärde kolumnen

en: Quarter First
sv: Första kvartalet

en: Quarter Second
sv: Andra kvartal

en: Quarter Third
sv: Tredje kvartalet

en: Quarter Fourth
sv: Fjärde kvartalet

en: More tasks
sv: Fler uppgifter

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginalen

en: Shifts the entire site content down to make room for the administration bar. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration bar.
sv: Flyttar hela sidans innehåll nedåt för att ge plats för administrationslisten. Om den är avaktiverad, kan absoluta- eller fasta-positionerade sidelement bli övertäckta av administrationslisten.

en: Keep bar at top of page
sv: Behåll listen överst på sidan

en: Displays the administration bar always at the top of the browser viewport, even when scrolling the page.
sv: Visa alltid administrationslisten överst i webbläsarens fönster, även vid skrollning av sidan.

en: Enabled components
sv: Aktiverade komponenter

en: Icon menu
sv: Ikonmeny

en: Management menu
sv: Meny för hantering

en: Search bar
sv: Söklist

en: User counts
sv: Användarkonton

en: Account links
sv: Kontolänk

en: These features will be enabled/visible in the administration bar. Untick the boxes to disable/hide them.
sv: Dessa egenskaper kommer att vara aktiva/visas i administrationslisten. Klicka ur dem för att avaktivera/gömma dem.

en: Admin bar settings
sv: Inställningar för administrationslisten

en: Also allow !name role the "!permission" permission? This is usually required to display any pages within the administration bar.
sv: Tillåt också !name role the "!permission" permission? Detta är krävs vanligen för att visa sidor med administrationslisten.

en: Translate '%name' block to %language
sv: Översätt '%name' block till %language

en: (source)
sv: (källa)

en: EDIT
sv: REDIGERA

en: Translated
sv: Översatt

en: Not Translated
sv: Ej översatt

en: ADD TRANSLATION
sv: LÄGG TILL ÖVERSÄTTNING

en: Translate '%name' block
sv: Översätt '%name' block

en: No languages found to translate to.
sv: Inga språk hittades att översätta till.

en: The block translation has been saved.
sv: Översättning av blocket har sparats.

en: A reusable custom block.
sv: Ett anpassat block som kan återanvändas.

en: Admin label
sv: Adminetikett

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.
sv: Denna text används endast i administrativa gränssnitt. Den kommer inte att visas för webbplatsens besökare.

en: Admin description
sv: Adminbeskriving

en: A unique machine-readable name for this Block. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt namn som är maskin-läsbar för detta Block. Det måste endast använda små bokstäver (gemener), siffror och understreck.

en: Display title
sv: Visa titel

en: The title of the block as shown to the user. This will affect all places where this block is used.
sv: Blocktiteln som visas för användaren. Detta kommer att påverka alla platser där detta block används.

en: Block content
sv: Blockinnehåll

en: Translation notice
sv: Översättningsmeddelande

en: The settings in this form are for the source translation only. Translations may be modified on the <a href="!url">block's translation settings page</a>.
sv: Inställningarna i detta formulär gäller endast källöversättningen. Översättningar kan ändras på <a href="!url">blockets sida för översättningsinställningar</a>.

en: Make this block reusable
sv: Gör det här blocket återanvändbart

en: This option may not be unchecked once enabled. You may configure or delete this reusable block from the !block_link page.
sv: Detta alternativ bör inte bli avmarkerat efter att den har aktiverats. Du kan konfigurera eller ta bort detta återanvändningsbara block från !block_link sidan.

en: Translate block
sv: Översättningsblock

en: The book page associated with the node.
sv: Boksida associerad med noden.

en: Book settings
sv: Inställningar för bok

en: Shows the table of contents expanded to the current page if viewing book content.
sv: Visar innehållsförteckningen expanderad till den aktuella sidan vid visning av bokinnehåll.

en: Book Navigation
sv: Boknavigation

en: Top level book
sv: Bok högst upp i hierarkin

en: The book the node is in.
sv: Boken noden är inne i.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på en boksida.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på en boksida i hierarkin, bok högst upp i hierarkin har djupet 1.

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordningen av sidor i bokens hierarki.

en: The parent book node.
sv: Den ovanliggande boknoden.

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Book root from current node
sv: Bokens rot från aktuell nod

en: Toolbar configuration
sv: Inställningar för verktygsrad

en: Image uploading
sv: Uppladdning av bild

en: File uploading
sv: Filuppladdning

en: Style list
sv: Stillista

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one class on each line in the format: element.class|Label. Example: h1.title|Title.
sv: En lista med klasser kommer att finnas i rullgardinsmenyn för "Styles". Skriv in en klass på varje rad i följande format: element.class|Label. Exempel: h1.title|Title.

en: Each style should be in your theme's main CSS as well as in your theme's ckeditor-iframe.css file.
sv: Varje stil bör vara i ditt temas stilmall (CSS) såväl som i ditt temas ckeditor-iframe.css file.

en: The CKEditor toolbar configuration could not be saved.
sv: Inställningen för CKEditors verktygsrad kunde ej sparas.

en: The CKEditor list of styles is not formatted properly. Be sure to include one style per line, with the format "element.class|Label".
sv: CKEditors lista av stilar är inte korrekt formaterad. Se till att inkludera en stil per rad, med formatet "element.class|Label".

en: Image uploading is not enabled for this text format.
sv: Uppladdning av bild är inte aktiverat för detta textformat.

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Remove row
sv: Ta bort rad

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Active toolbar
sv: Aktiv verktygsrad

en: Available buttons
sv: Möjliga knappar

en: CKEditor Toolbar
sv: Verktygsrad för CKEditor

en: If checked, a caption area will appear in the editor.
sv: Om förkryssat, kommer ett textområde att visas i behandlaren.

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Show group labels
sv: Visa gruppetiketter

en: Hide group labels
sv: Göm gruppetiketter

en: Enter a label for this group. This will be used by screenreaders and other accessibility software.
sv: Ange en rubrik för denna grupp. Detta kommer att användas av skärmbläddrare och andra program för tillgänglighet.

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: Open preview in a new window
sv: Öppna förhandsvisning i nytt fönster

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
sv: Du måste skriva in ett giltigt hexadecimalt färgvärde för %name.

en: Title textfield
sv: Titel på textfält

en: A list of recent comments posted to the site.
sv: En lista över de senaste kommentarerna som har publicerats på webbplatsen.

en: Automatically close comments on old content
sv: Automatisk stängning av kommentarer på gammalt innehåll

en: Close comments after
sv: Stäng kommentarer efter

en: days
sv: dagar

en: People with the "Post comments" permission will be able to post comments.
sv: Personer med behörigheten "Skriv kommentarer" kommer att kunna skriva kommentarer.

en: People will not be able to post comments.
sv: Det är inte möjligt att skriva kommentarer.

en: Hide existing comments.
sv: Göm befintliga kommentarer.

en: Automatically close comments @close-days days after the Authored on date
sv: Automatiskt stänga kommentarer @close-days dagar efter skapad på datum

en: If unchecked, comments will stay on until manually closed.
sv: Om ej förkryssat, kommer kommentarer att vara kvar tills de stängs ned manuellt.

en: The comment field "@name" cannot be added because the node type "@type" does not exist.
sv: Kommentarfältet "@name" kan inte läggas till eftersom nodtypen "@type" inte finns.

en: Automatically close comments after @number days
sv: Automatiskt stänga kommentarer efter @number days

en: No user
sv: Ingen användare

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det saknas kommentar.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Use destination
sv: Använd destination

en: Add destination to the link
sv: Lägg destination till länk

en: Show teaser-style link
sv: Visa länk av ingresstyp

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i den form som används på standard nod-ingresser, snarare än det fullständiga nod-formuläret.

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: Display type
sv: Visa typ

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Title only
sv: Endast titel

en: Use site default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för webbplatsens RSS

en: Display mode
sv: Visningsläge

en: This form allows you to synchronize configuration between sites, such as in development, staging, and production servers. This page shows you the current differences between your current configuration and changes that have been staged for deployment.
sv: Med det här formuläret kan du synkronisera konfigurationen mellan olika platser, t.ex. utvecklings-, staging- och produktionsservrar. På den här sidan visas skillnaderna mellan den aktuella konfigurationen och ändringar som har provkörts för distribution.

en: There are no configuration changes currently staged. You may <a href="!export">export this site's configuration</a> or <a href="!import">import to stage new changes</a>.
sv: Det finns inga konfigurationsändringar för närvarande. Du kan <a href="!export">exportera den här webbplatsens konfiguration</a> eller <a href="!import">importera för att iscensätta nya ändringar</a>.

en: View differences
sv: Visa skillnader

en: Modified time
sv: Ändrad tid

en: The following configuration files could not be parsed, synchronization cannot proceed.
sv: Följande konfigurationsfiler kunde inte tolkas, synkronisering kunde inte fortsätta.

en: Import all
sv: Importera alla

en: Another request may be synchronizing configuration already or a sync failed unexpectedly. Please wait a minute and try again.
sv: En annan begäran kanske redan synkroniserar konfigurationen eller så misslyckades en synkronisering oväntat. Vänta en minut och försök igen.

en: View changes of @config_file
sv: Se ändringar av @config_file

en: Old
sv: Gammal

en: New
sv: Ny

en: Back to "Synchronize configuration" page.
sv: Tillbaka till "Synkronisera konfiguration" sidan.

en: Close
sv: Stäng

en: This form may be used to generate a full export of your entire site's configuration. This configuration file should remain compressed when you upload it to the destination site.
sv: Detta formulär kan användas för att skapa en full export av inställningarna för hela din webbplats. Denna konfigurationsfil bör vara i komprimerad form när du laddar upp den till destinationens webbplats.

en: This form imports a site configuration archive from another site. Upload an export file below to stage the changes (you'll have a chance to review and confirm the changes first). To generate an export file, visit the <a href="!export">full export</a> page.
sv: Detta formulär importerar en konfiguration av en webbplats från en annan plats. Ladda upp en exportfil för att provköra ändringar (du kommer att ha en chans att granska och bekräfta ändringarna först). För att skapa en exportfil, besök sidan <a href="!export">full export</a> .

en: Select your configuration export archive
sv: Välj ditt exportarkiv för konfiguration

en: This file should be a compressed archive with the extension "tar.gz".
sv: Denna fil ska vara ett komprimerat arkiv med tillägget "tar.gz".

en: Stage import
sv: Import för provkörning

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is "@message".
sv: Det gick inte att extrahera innehållet i tar-filen. Felmeddelandet är "@message".

en: The uploaded configuration matches the current site configuration exactly. No changes were made.
sv: Den uppladdade konfigurationen stämde exakt med den nuvarande konfigurationen. Inga ändringar gjordes.

en: Your configuration files were successfully uploaded. You may view the differences below. Import into your site by using the "Import all" button.
sv: Dina inställningsfiler laddades upp utan problem. Du kan se skillnaderna nedtill. Import till din webbplats genom att använda  "Import all" knappen.

en: This form may be used to export a single configuration so that it may be imported on a different site. Select a configuration group and name to generate configuration for copy/paste.
sv: Detta formulär kan användas för att exportera en enskild konfiguration så att den kan importeras på en annan plats. Välj en konfigurationsgrupp och ett namn för att generera en konfiguration för kopiering/klistring.

en: Configuration group
sv: Konfigurationsgrupp

en: Configuration name
sv: Namn på konfiguration

en: Exported configuration
sv: Exporterad konfiguration

en: This form imports a single configuration file from another site. To generate an export, visit the <a href="!export">single export</a> page.
sv: Det här formuläret importerar en enda konfigurationsfil från en annan webbplats. Om du vill generera en export går du till sidan för <a href="!export">enstaka export</a>.

en: Paste your configuration here
sv: Klistra in din konfiguration här

en: The configuration provided could not be parsed.
sv: Den angivna konfigurationen kunde inte tolkas.

en: The configuration could not be imported because the "_config_name" value is missing.
sv: Konfigurationen kunde inte importeras eftersom värdet "_config_name" saknas.

en: The configuration could not be imported because no module could recognize the "@name" configuration name.
sv: Konfigurationen kunde inte importeras eftersom ingen modul kunde känna igen konfigurationsnamnet "@name".

en: The %name configuration was imported successfully.
sv: Det lyckades att importera inställningen %name .

en: File added
sv: Fil tillagd

en: File removed
sv: Borttagen fil

en: Importing configuration
sv: Importerar konfiguration

en: An error occurred while importing the configuration.
sv: Ett fel uppstod när konfigurationen importerades.

en: Configuration sync failed. Check that the configuration files are properly formatted.
sv: Synkronisering av konfiguration misslyckades. Kontrollera att filerna för konfigurationen är korrekt formaterade.

en: Configuration sync failed. The following errors were reported:
sv: Synkronisering av konfiguration misslyckades. Följande fel rapporterades:

en: Configuration sync completed. @files configuration files synced.
sv: Konfiguration av synkronisering slutförd. @files konfigurationsfiler synkroniserade.

en: The configuration "@name" is not owned by any enabled module, so it cannot be deleted. If you have disabled this module, either <a href="!enable">enable the module</a> and try the import again, or <a href="!uninstall">uninstall the module entirely</a> to clean up left-over configuration.
sv: Konfigurationen "@name" ägs inte av någon aktiverad modul, så den kan inte raderas. Om du har inaktiverat den här modulen kan du antingen <a href="!enable">aktivera modulen</a> och försöka importera igen, eller <a href="!uninstall">avinstallera modulen helt</a> för att rensa bort överbliven konfiguration.

en: The configuration "@name" is not owned by any module. Try enabling the module that provides this configuration, then importing again.
sv: Konfigurationen "@name" finns inte hos någon modul. Försök att aktivera modulen som ger denna konfiguration, importera sedan igen.

en: Ungrouped
sv: Ej grupperad

en: The configuration "@file" must have the "@key" attribute specified.
sv: Konfigurationen "@file" måste ha "@key" attributet specificerat.

en: The "@name_key" attribute has the value "@value", which does not match the file name "@file".
sv: Attributet "@name_key" har värdet "@value", som inte stämmer filnamnet "@file".

en: The attributes for @list do not match the file name "@file".
sv: Attributen för @list stämmer inte med filnamnet "@file".

en: The configuration "@file" must have a "@key" attribute specified.
sv: Konfigurationen "@file" måste ha ett "@key" attribut specificerat.

en: Configuration manager
sv: Konfigurationshanterare

en: Allow users to send themselves a copy of the submission.
sv: Tillåt användare att skicka sig själva en kopia av inlämningen.

en: Include a 'Send yourself a copy' checkbox on site-wide and personal contact forms.
sv: Inkludera en kryssruta "Skicka en kopia till dig själv" i kontaktformulär för hela webbplatsen och personliga kontaktformulär.

en: Spam prevention
sv: Förhindrande av skräppost

en: Email send limit
sv: Begränsning för sändning av e-post

en: Limit to
sv: Begränsa till

en: Email send time window
sv: Tidsintervall för skickning av e-post

en: None (disabled)
sv: Ingen (avaktiverad)

en: messages per
sv: meddelanden per

en: Limit the amount of emails that can be sent from contact forms, from the same IP, within a specific window of time. This helps prevent malicious users from sending multiple emails.
sv: Begränsa mängden av inskickad e-post som kan skickas från kontaktformulär, från samma IP, inom ett visst tidsintervall. Detta hjälper att förhindra illvillig användning som att skicka multipla e-postmeddelanden.

en: The contact categories order has been saved.
sv: Ordningen för kontaktkategorier har sparats.

en: Add contact form category
sv: Lägg till kategorin kontaktformulär

en: Contact form category %category has been saved.
sv: Kontaktformulärets kategori %category har sparats.

en: Contact form category %category has been deleted.
sv: Kontaktformulärs kategori %category har tagits bort.

en: Contact categories
sv: Kontaktkategorier

en: Site-wide contact form.
sv: Kontaktformulär för hela webbplatsen.

en: Contact Us
sv: Kontakta oss

en: Configure contact category
sv: Konfigurera kontaktkategori

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Ger en enkel länk till användarens kontaktsida.

en: Link label
sv: Länketikett

en: Contact %user
sv: Kontakt %user

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur datum och tid visas för användare:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: Om du vill lägga till eller redigera alternativ går du till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Display:
sv: Visa:

en: Both Start and End dates
sv: Både startdatum och slutdatum

en: Start date only
sv: Endast startdatum

en: End date only
sv: Endast slutdatum

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: Multiple values:
sv: Multipla värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden som ska visas, eller lämna tomt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: startar från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera specifika start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla möjliga datum.

en: Show remaining days
sv: Visa återstående dagar

en: Interval
sv: Intervall

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter bör visas i 'tid sedan' strängen.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" bifogad)

en: Time hence
sv: Tid sedan

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid härefter (med "härefter" bifogat)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsspann (framtida datum har "-" som prefix)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsspann (tidigare datum har "-" som prefix)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsspann (med tillägget "ago/hence")

en: How to display the time ago or time hence for this field.
sv: Hur visa tidigare tid eller tid framledes för detta fält.

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
sv: Visa datum genom att använda standardformatet därför att det specifika formatet (@format) inte är definierat

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både startdatum och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa endast startdatum

en: Display End date only
sv: Visa endast slutdatum

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) med start på @date1, med slut på @date2

en: all
sv: alla

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show remaining days: @value
sv: Visa återstående dagar: @value

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visar tid sedan, visar @interval enheter.

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Now
sv: Nu

en: Relative
sv: Relativ

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den aktuella dagen, som '+90 days' (90 dagar från den dag som fältet skapas) eller '+1 Saturday' (nästa lördag). Se !strtotime för mer detaljer.

en: Relative default value
sv: Relativt standardvärde

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Select the preferred format for inputting dates.
sv: Välj önskat format för inmatning av datum.

en: The selected format will determine the order of the date part fields.
sv: Det valda formatet kommer att bestämma ordningen på datumdelarnas fält.

en: Custom input format
sv: Anpassat format för inmatning

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: Exclude wrapping fieldset
sv: Uteslut omslutande fältgrupp

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Vänligen skriv in ett anpassat datumformat, eller välj ett från de förinställda formaten.

en: End dates are used to collect duration, e.g. allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet, t.ex. tillåta att ett evenemang startar den 15 september och slutar den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metoden för hantering av tidszoner för detta datumfält.

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Cache dates
sv: Cache datum

en: Maximum dates per field
sv: Maximalt antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om inställningen är '0' kommer alla datumvärden på varje enhet att cachas. Observera att cachelagring av alla datum i fält som kan ha ett stort antal multipla eller upprepade värden kan leda till en betydande prestandaförlust när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för fält med flera värden och upprepade fält är högst 4 värden per fält.

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan granularitet för timmar får inte använda någon hantering av tidszon.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antal av cachevärden måste i siffror.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet av cachevärden måste ha siffran 0 eller större.

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datums tidszoner

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen omvandling av  tidszon

en: Starting year
sv: Startår

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Skriv in ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år som exempelvis 2015.

en: Ending year
sv: Slutår

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste ha formatet -9, eller ett absolut år som 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i format +9, eller ett absolut år som 2030.

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningen av värdet för fält %field är ogiltigt:

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltigt datum är obligatoriskt för %title.

en: %title is invalid.
sv: %title är ogiltig.

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatning av värde för fält %field är ogiltig.

en: e.g. @date
sv: dvs. @date

en: Time for @label
sv: Tid för @label

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: @field_name start date
sv: @field_name startdatum

en: @field_name end date
sv: @field_name slutdatum

en: The dates are invalid.
sv: Dessa datum är ogiltiga.

en: The end date must be greater than the start date.
sv: Slutdatum måste vara större än startdatum.

en: The start date is invalid.
sv: Startdatum är ogiltigt.

en: The end date is invalid.
sv: Slutdatum är ogiltigt.

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett 'Start date' datum är obligatoriskt för fältet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett 'End date' är obligatoriskt för fältet %field #%delta.

en: %time ago
sv: %time sedan

en: %time hence
sv: %time härefter

en: Date part
sv: Datumdel

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Default values
sv: Standardvärden

en: Starting and ending year
sv: Startår och slutår

en: Undated
sv: Odaterad

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  start datum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slut datum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Granularity
sv: Granularitet

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera valfri Views !base_table datumfält med ett datumargument, genom att använda vanliga ISO datum/tidformat (dvs. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera Vyer !base_table date field.

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller fler datafält för att filtrera med detta argument.

en: OR
sv: ELLER

en: AND
sv: OCH

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja minst ett datafält för detta argument.

en: Default format
sv: Standardformat

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformat som används i titlar och sammanfattningslänkar för detta argument. Standardformatet är baserade på granularitet hos filtret, dvs månad: @example_month, day: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: Use granularity from argument value
sv: Använd granularitet från argumentvärde

en: If the granularity of argument value is different from selected, use it from argument value.
sv: Om granularitet hos argumentvärden skiljer sig från de valda, använd det från argumentets värde.

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtna lägsta och högsta årtalsintervall för detta argument, antingen en kompensation i form av -X:+X från det nuvarande året, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är satt till ett datum utanför intervallet kommer sidan returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall för startdatum och slutdatum

en: Only this field
sv: Endast detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn att kontrollera om något värde som börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender eller när du vill använda nodvyn med flera datumfält att visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste ha format -9:+9, 2005 :2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datafält att filtrera.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja minst ett datafält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Saknade datumfält!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Exponerad</strong> @widget @format

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Select
sv: Välj

en: Date selection form element
sv: Formulärelement för datumval

en: Filter granularity
sv: Granularitet för filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej specificerad.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej specificerad.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum inte specificerat.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerad</strong> @widget @format

en: Please choose a year.
sv: Vänligen välj ett år.

en: Please choose a month.
sv: Vänligen välj en månad.

en: Please choose a day.
sv: Var god och välj en dag.

en: Please choose an hour.
sv: Vänligen välj en timme.

en: Please choose a minute.
sv: Vänligen välj en minut.

en: Please choose a second.
sv: Vänligen välj en sekund.

en: Deleted User
sv: Borttagen Användare

en: User ID (deleted)
sv: Användar-ID (borttagen)

en: This action will permanently delete the log messages from the database.
sv: Denna åtgärd kommer att ta bort loggmeddelanden från databasen permanent.

en: Database Logging
sv: Databasloggning

en: "%mail" is not a valid email address
sv: "%mail" är inte en giltig e-postadress

en: The URL of the @entity.
sv: URL av @entity.

en: Display mode settings
sv: Inställningar för visningssätt

en: Entity
sv: Entitet

en: Field %field
sv: Fält %field

en: Use field label as title
sv: Använd fältetikett som titel

en: The block title is displayed outside of the block content area.
sv: Blocktiteln visas utanför blockinnehållets område.

en: Field label display
sv: Visning av fältetikett

en: The field label is displayed within the block content area.
sv: Fältets etikett visas i blockets innehållsområde.

en: Field display format
sv: Format för fältvisning

en: Skip the first @count item(s)
sv: Hoppa över det första @count objektet(en)

en: Trim the output values
sv: Putsa utdatavärden

en: Then display at most @count item(s)
sv: Visa som mest @count item(s)

en: Enter 0 to display all items.
sv: Skriv in 0 för att visa alla objekt.

en: Reverse the output values
sv: Omvänd utmatade värden

en: Display in reverse order
sv: Visa i omvänd ordning

en: (start from last values)
sv: (starta från senaste värden)

en: The field "@name" could not be created because it requires the "@module" module.
sv: Fältet "@name" kunde inte bli skapat eftersom det kräver "@module" modulen.

en: The field "@name" could not be created because a database table with the name "@table" already exists.
sv: Fältet "@name" kunde inte skapas eftersom en databastabell med namnet "@table" redan finns.

en: The field "@name" already exists.
sv: Fältet "@name" finns redan.

en: The field "@name" already exists, but it is inactive. To create a field with the same name, the configuration and data from the old field must be manually deleted.
sv: Fältet "@name" finns redan, men är inaktivt. För att skapa ett fält med samma namn, måste konfigurationen och data från det gamla fältet tas bort manuellt.

en: The field "@name" could not be created because the field name may be no longer than 32 characters.
sv: Fältet "@name" kunde inte skapas eftersom fältnamnet inte får vara längre än 32 tecken.

en: Cannot create a field with the name "@name", which is reserved by entity type @type.
sv: Kan inte skapa ett fält med namnet "@name", som är reserverad av entitetstypen @type.

en: The field instance "@label" of field "@field" cannot be saved because an instance of this field on the bundle "@bundle" does not exist.
sv: Fältförekomst "@label" av fält "@field" kan inte bli sparat eftersom en förekomst av detta fält på hopsamlingen "@bundle" inte finns.

en: The field instance "@label" does not specify an entity type.
sv: Fältförekomst "@label" specificerar inte en entitetstyp.

en: The field instance "@label" does not specify a bundle type.
sv: Fältförekomst "@label" specificerar inte en hopsamlingstyp.

en: The field instance "@label" cannot be saved because the field "@name" does not exist.
sv: Fältförekomst "@label" kan inte bli sparat eftersom fältet "@name" inte finns.

en: The field instance "@label" on the type "@entity_type" is not allowed.
sv: Fältförekomst "@label" av typen "@entity_type" är inte tillåten.

en: Also known as %labels.
sv: Också känt som %labels.

en: Field instances
sv: Fältförekomster

en: Field display settings
sv: Inställningar för visningar av fält

en: The field "@name" cannot be created because another field with the same name already exists. Delete the field manually before importing the new field.
sv: Fältet "@name" kan inte skapas eftersom det redan finns ett annat fält med samma namn. Ta bort fältet manuellt innan du importerar det nya fältet.

en: The field instance "@label" cannot be created because the field type "@field" does not exist.
sv: Fältförekomst "@label" kan inte skapas eftersom fälttypen "@field" inte finns.

en: The field "@name" cannot be created because another field with the same name already exists and is a different type of field. The current type is "@current" and the imported type would be "@new". Delete the field manually before importing the new field.
sv: Fältet "@name" kan inte skapas eftersom ett annat fält med samma namn redan finns och är en annan typ av fält. Den aktuella typen är "@current" och den importerade typen skulle vara "@new". Ta bort fältet manuellt innan du importerar det nya fältet.

en: The field "@field" cannot be deleted through a configuration import. Delete the field manually first, then retry the import.
sv: Fältet "@field" kan inte tas bort genom en konfigurationsimport. Ta bort fältet först manuellt, försök sedan igen att göra import.

en: Field block
sv: Fältblock

en: Field from the available @type content.
sv: Fält från tillgängligt @type innehåll.

en: Field: @widget_label (@field_name)
sv: Fält: @widget_label (@field_name)

en: The %view_mode @entity_type @bundle display mode now uses custom display settings copied from the default display mode. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
sv: Läget %view_mode @entity_type @bundle använder nu anpassade inställningar för visning kopierade från standardläget för visning. Du kanske vill <a href=" @url">konfigurera dem</a>.

en: Field SQL Storage
sv: Lagringsfält för SQL

en: Custom keys
sv: Anpassade nycklar

en: Customize keys
sv: Anpassa nycklar

en: Customizing the keys will allow you to save one value internally while showing a different option to the user.
sv: Anpassning av nycklarna kommer att låta dig spara ett värde internt medan en annorlunda alternativ visas till användaren.

en: Allow multiple values
sv: Tillåt multipla värden

en: Multiple values will let users select multiple items in this list.
sv: Multipla värden låter användare välja multipla objekt i denna lista.

en: List options one option per line.
sv: Lista alternativ ett alternativ per rad.

en: Key-label pairs may be specified by separating each option with pipes, such as <em>key|label</em>.
sv: Nyckel-etikett par kan specifierade med åtskiljare varje alternativ med vertikala streck, som <em>nyckel|etikett</em>.

en: If the %toggle field is checked, key-label pairs may be specified by separating each option with pipes, such as <em>key|label</em>.
sv: Om %toggle fältet är förkryssat, kan nyckel-värde par specificeras genom att separera varje alternativ med vertikalt streck (|) , som <em>nyckel|etikett</em>.

en: This field requires all specified keys to be integers.
sv: Detta fält kräver att alla angivna nycklar är heltal.

en: Specify the keys that should be selected by default.
sv: Specificera nycklarna som bör bli valda som standard.

en: Multiple default values may be specified by separating keys with commas.
sv: Multipla standardvärden kan bli specificerade genom att separera nycklar med komman.

en: The key %key has been used multiple times. Each key must be unique to display properly.
sv: Nyckeln %key har använts flera gånger. Varje nyckel måste vara unik för att visas korrekt.

en: The following keys have been used multiple times. Each key must be unique to display properly.
sv: Följande nycklar har använts flera gånger. Varje nyckel måste vara unik för att visas korrekt.

en: At least one option must be specified.
sv: Åtminstone ett alternativ måste bli specificerat.

en: The keys for the %title field must be integers.
sv: Nycklar för fältet %title måste vara heltal.

en: The %title field supports a maximum of @count options. Please reduce the number of options.
sv: Fältet %title stöder ett maximalt antal av @count alternativ. Vänligen minska antal alternativ.

en: Option settings
sv: Inställningar för alternativ

en: Custom keys have been specified in this list. Removing these custom keys may change way data is stored. Are you sure you wish to remove these custom keys?
sv: Anpassade nycklar har specificerats i denna lista. Att ta bort dessa anpassade nycklar kan ändra  sättet för hur data lagras. Är du säker på att du vill ta bort dessa anpassade nycklar?

en: Normal entry
sv: Normalt inlägg

en: Manual entry
sv: Manuellt inlägg

en: Add new option
sv: Lägg till nytt alternativ

en: Remove option
sv: Ta bort alternativ

en: Manual default value
sv: Manuellt standardvärde

en: Add item
sv: Lägg till objekt

en: No default
sv: Inte standard

en: The number of visible lines in the text area.
sv: Antal synliga rader i textområdet.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias av @group: @field.

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Language - Appears in: @bundles.
sv: Språk - Finns i: @bundles.

en: Display list value as human readable
sv: Visa lista med human-läsbart värde

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klicksortering

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Use field template
sv: Använd mall för fält

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om förkryssad, kommer klasser för fält api att läggas till genom användning av  field.tpl.php (eller motsvarande). Det rekommenderas inte, såvida inte din CSS är beroende av dessa klasser. Om det inte är förkryssat, kommer inte mallen att användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Att kryssa för detta alternativ kommer att orsaka att värden för gruppen Display Type and Separator att bli ignorerade.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för multipla fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden i samma rad

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerat kommer flera värden för detta fält att visas på samma rad. Om det inte är markerat kommer varje värde i det här fältet att skapa en ny rad. Om du använder gruppera efter, se till att gruppera efter "Entitets-ID" för att denna inställning ska ha någon effekt.

en: Display @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: starting from @count
sv: startar från @count

en: (first item is 0)
sv: (första objekt är 0)

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Group column
sv: Kolumnen Gruppera

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner av detta fält för att inkludera i databasfrågan och gruppera med.

en: Raw @column
sv: Rå @column

en: Configure field settings.
sv: Konfigurera inställningar för fält.

en: Configure instance settings.
sv: Konfigurera inställningar för förekomst.

en: <strong>Display modes</strong> are variations of how an item can be displayed. Each @label display mode can be configured differently. For example: individual fields can be displayed using a different format, or hidden entirely.
sv: <strong>Visningssätt</strong> är varianter på hur ett alternativ kan visas. Varje @label display mode kan modifieras annorlunda. Till exempel: individuella fält kan visas i ett annat format, eller döljas helt.

en: !page: !teaser display
sv: !page: !teaser visning

en: There are no fields added yet. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält tillagda ännu. Du kan lägga till nya fält på <a href="@link">Manage fields</a> page.

en: There is data for this field in the database. Some field settings may no longer be changed.
sv: Det finns data för detta fält i databasen. Vissa fältinställningar kan inte längre ändras.

en: There was a problem removing the field %field from the %type content type.
sv: Det var ett problem vid borttagning av fältet %field från %type innehållstypen.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags <br />This field supports tokens.
sv: Instruktioner att visa för användaren under detta fält på redigeringsformuläret. <br />Tillåtna HTML-taggar: @tags <br /> Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Limited
sv: Begränsad

en: Number of values is required.
sv: Antal på värden är obligatoriskt.

en: Display mode label
sv: Etikett för visningsläge

en: Saved the %view-mode display mode.
sv: Sparade %view-mode sätt för visning.

en: The <em>%view-mode</em> display mode has been customized in the following places:
sv: Visningssättet <em>%view-mode</em> har blivit anpassat på följande platser:

en: Deleting a display mode will cause any content still using it to display using the <em>Default</em> settings.
sv: Borttagande av ett visningsläge gör att allt innehåll som fortfarande använder det kommer att visas med<em>Standard</em> inställningar.

en: Are you sure you want to delete the %view-mode display mode?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %view-mode visningssätt?

en: Deleted the %view-mode display mode.
sv: Tog bort %view-mode visningssätt.

en: The display mode %name can now be <a href="@url">customized</a>.
sv: Visningssättet %name kan nu bli <a href="@url">anpassat</a>.

en: The %view-mode display mode has been customized in the following places:
sv: Visningssättet %view-mode har blivit anpassat på följande platser:

en: A reset will cause all customizations to be lost. The <em>Default</em> display mode will be used instead.
sv: En återställning gör att alla anpassningar kommer att förloras. <em>Standard</em> visning kommer  att användas istället.

en: Are you sure you want to reset the %view-mode display mode?
sv: Är du säker på att du vill återställa %view-mode visningen?

en: The display mode %name will now use the <em>Default</em> settings.
sv: Visningssättet %name kommer nu att använda <em>Standard</em> inställningar.

en: Display modes
sv: Sätt för visning

en: Used for all display modes which are not customized
sv: Används för alla sätt av visning som inte är anpassade

en: Uses the Default display mode
sv: Använder standardinställning för visning

en: Add, edit, and delete custom Display modes.
sv: Lägg till, editera, och ta bort anpassade sätt för visning.

en: Add display mode
sv: Lägg till sätt för visning

en: Configure Display mode
sv: Konfigurera visningsläge

en: Delete Display mode
sv: Ta bort visningsläge

en: Enable Display mode
sv: Aktivera visningsläge

en: This option allows users to choose if the uploaded files should be shown or hidden when viewing the content.
sv: Med det här alternativet kan användarna välja om de uppladdade filerna ska visas eller döljas när innehållet visas.

en: This option sets the default behavior for uploaded files for this field. Users are still allowed to change this setting individually for each file before saving their content.
sv: Detta alternativ ställer in standardbeteende för uppladdade filer för detta fält. Användare kan fortfarande ändra denna inställning individuellt för varje fil innan de sparas med sitt innehåll.

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
sv: Denna fil kommer att ersätta den befintliga filen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: File: %title has been updated.
sv: Fil: %title har blivit uppdaterad.

en: Content referencing this file includes:
sv: Innehåll som refererar till denna fil inkluderar:

en: However, this content is either missing or you do not have access to it.
sv: Detta innehåll saknas dock eller så har du inte tillgång till det.

en: This file has no known content referencing it, although it may still be in use.
sv: Denna fil har inget känt innehåll refererande det, även om den fortfarande används.

en: Deleting this file may cause content to display improperly.
sv: Borttagande av denna fil kan orsaka att innehåll inte visas korrekt.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort filen %title?

en: %title has been deleted.
sv: %title has blivit borttagen.

en: Return to the <a href="!url">manage files administration page</a>.
sv: Återvänd till <a href="!url">sidan för hantering av administration av filer</a>.

en: No files have been selected for deletion.
sv: Inga filer har valts för att tas bort.

en: File: updated %title.
sv: Fil: uppdaterad %title.

en: Administrator deleted file %title.
sv: Administratör tog bort fil %title.

en: Administrator deleted @count files.
sv: Administratören tog bort @count filer.

en: Images wider than !width pixels will be scaled down.
sv: Bilder bredare än !width pixlar kommer att skalas ner.

en: Images taller than !height pixels will be scaled down.
sv: Bilder högre än !height pixlar kommer att skalas ner.

en: Images larger than !size pixels will be scaled down.
sv: Bilder som är större än !size pixlar skalas ner.

en: Images must be at least !width pixels wide.
sv: Bilder måste ha minst !width pixelbredd.

en: Images must be at least !height pixels tall.
sv: Bilder måste ha minst !height pixelhöjd.

en: Images must be at least !min pixels.
sv: Bilder måste ha minst !min pixels.

en: If the need is indicated by EXIF data, the image will be rotated appropriately.
sv: Om behov indikeras av EXIF data, kommer bilden att roteras på lämpligt sätt.

en: Manage or replace any file
sv: Hantera eller byt ut en fil

en: Allow managing of files from the files overview page.
sv: Tillåt hantering av filer från översiktssidan av filer.

en: Invalid upload token.
sv: Ogiltigt ersättningstecken (token) för uppladdning.

en: Manage
sv: Hantera

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
sv: Din server är inte kapabel att visa hur filuppladdning fortskrider. Processen för filuppladdning kräver en Apache server som kör PHP med mod_php eller Nginx med PHP-FPM.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php in Apache or with PHP-FPM and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa pågående filuppladdning. Filuppladdningens framskridande kräver PHP som körs med mod_php i Apache eller med PHP-FPM och inte som FastCGI.

en: Client-side upload progress enabled
sv: Uppladdningsförlopp på klientsidan aktiverat

en: The internal path (URI) of the file. May also display the file URL.
sv: Den interna sökvägen (URI) för filen. Kan också visa filens URL.

en: Manage link
sv: Hantera länk

en: A link to edit the file entity.
sv: En länk för att redigera filens entitet.

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field inställt till filen.

en: Detect if tar is part of the extension
sv: Ta reda på om tar är del av ändelsen

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
sv: Se om den tidigare ändelsen är '.tar' och om det är så, lägg till det, så att vi ser 'tar.gz' eller 'tar.bz2' istället för bara 'gz'.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en symbol som representerar filtypen, istället för MIME text (som ex.vis "bild/jpeg")

en: Use full URL instead of file storage URI
sv: Använd full URL istället för fillagringens URI

en: An internal file path is usually <code>public://example.png</code>. Enabling this option will display the URL instead, such as <code>http://example.com/files/example.png</code>.
sv: En intern sökväg är vanligen <code>public://example.png</code>. Aktivering av detta alternativ kommer att istället visa URL, som <code>http://example.com/files/example.png</code>.

en: Apply image style to URL
sv: Tillämpa bildstil på URL

en: Select an available image style and the URL will be modified.
sv: Välj en tillgänglig bildstil och URL kommer att ändras.

en: Fallback format. Used if a role has access to no other formats.
sv: Reservformat. Används om en roll saknar behörighet till andra format.

en: Text editor
sv: Ordbehandlare

en: Configure editor
sv: Ställ in editerare

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
sv: Detta alternativ är inaktiverat eftersom inga moduler som har en ordbehandlare är aktiverade för tillfället.

en: Updated text format %format.
sv: Uppdaterad textformat %format.

en: Enable image uploads
sv: Tillåt uppladdning av bilder

en: Enable image re-orientation
sv: Aktivera att bilden kan reorientera (vrida, rotera) sig.

en: If EXIF data indicates the need, the image will be rotated appropriately before being saved.
sv: Om EXIF data visar på behov, kommer bilden att roteras lämpligt innan den sparas.

en: File storage
sv: Lagring av filer

en: Storage: @name
sv: Lagring: @name

en: Upload directory
sv: Katalog för uppladdningar

en: A directory relative to the files directory where uploaded images will be stored.
sv: En katalog relativ till filkatalogen där uppladdade bilder kommer att lagras.

en: Maximum file size
sv: Maximal storlek på fil

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
sv: Om detta lämnas tomt begränsas filstorleken av PHP: s maximala uppladdningsstorlek på @size.

en: Maximum dimensions
sv: Maximala mått

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
sv: Bilder större än dessa dimensioner kommer att skalas ner.

en: Enable file uploads
sv: Aktivera filuppladdning

en: A directory relative to the files directory where uploaded files will be stored.
sv: En katalog relativ till filkatalogen där uppladdade filer kommer att lagras.

en: Edit image
sv: Redigera bild

en: Insert image
sv: Sätt in bild

en: Insert
sv: Sätt in

en: Upload an image
sv: Ladda upp en bild

en: Select from library
sv: Välj från bibliotek

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Align
sv: Justera

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Add a caption
sv: Lägg till bildtext

en: Insert link
sv: Sätt in länk

en: Link to existing content
sv: Länk till befintligt innehåll

en: Upload a file and link to it
sv: Ladda upp en fil och länka till den

en: Link text
sv: Länktext

en: CSS classes
sv: CSS-klasser

en: More information about text editors
sv: Mer information om ordbehandlare

en: The configuration "@file" could not be imported because the module "@module" that provides the filter "@filter" is not enabled.
sv: Konfigurationen "@file" kunde inte importeras eftersom modulen "@module" som tillhandahåller filtret "@filter" inte är aktiverad.

en: The configuration "@file" could not be imported because the filter "@filter" is not recognized. Be sure that the module providing this filter is enabled.
sv: Konfigurationen "@file" kunde inte importeras eftersom filtret "@filter" inte känns igen. Se till att modulen som tillhandahåller detta filter är aktiverad.

en: Upload files through editor dialogs
sv: Ladda upp filer via editorers dialogfönster

en: Allow users with access to editor dialogs to upload files.
sv: Tillåt användare med behörighet till redigering att ladda upp filer.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized, add a couple blank lines.
sv: Rader och stycken hanteras automatiskt. Radbrytningar (&lt;br /&gt;) och taggar för stycken (&lt;p&gt; och &lt;/p&gt;) sätts in automatiskt. Om stycken inte fungerar är det bara att lägga till ett par tomrader.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
sv: Baserade på inställningen av ordbehandlaren, har dessa etiketter automatiskt lagts till: <strong>@tag-list</strong>.

en: Configure image style %name
sv: Konfigurera bildstil %name

en: Save and add effects
sv: Sparade och lade till effekter

en: Enable upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Allows images to be made larger than their original size.
sv: Tillåt bilder att bli större än deras originalstorlek.

en: Current image: !link
sv: Nuvarande bild: !link

en: Remove default image
sv: Ta bort förvald bild

en: Maximum image dimensions
sv: Maximala bilddimensioner

en: Minimum image dimensions
sv: Minimala bilddimensioner

en: Note that as with resizing, rotating images on upload will cause the loss of EXIF data in the image.
sv: Observera att storleksändring, rotering av bilder vid uppladdning kommer att orsaka förlust av EXIF data i bilden.

en: Float image
sv: Flytande bild

en: Display the image on the left or right, with the rest of the content wrapping around it.
sv: Visa bilden till vänster eller till höger, med resten av innehållet omslutande runtom den.

en: Storage state
sv: Lagringsstatus

en: Invalid request.
sv: Ogiltig begäran.

en: Image styles are not allowed to modify images generated by other styles.
sv: Bildstilar är inte tillåtna att ändra bilder skapade av andra stilar.

en: Image generation throttled after reaching maximum.
sv: Bildgenerering begränsades efter att ha nått maximum.

en: Configure image style
sv: Konfigurera bildstil

en: Configure image effect
sv: Konfigurera bildeffekt

en: Configure an existing effect within a style.
sv: Konfigurera en befintlig effekt inom en stil.

en: Your projects have been downloaded and updated.
sv: Dina projekt har blivit nedladdade och uppdaterade.

en: Encountered an error when trying to fetch results from @name. Error @code : @message
sv: Fick problem vid försök att hämta resultat från @name. Fel @code : @message

en: Error installing projects.
sv: Fel vid installation av projekt.

en: One or more themes were installed. You may enable them now.
sv: Ett eller flera teman installerades. Du kan aktivera dem nu.

en: There was an error while installing %project.
          !message
sv: Det blev ett fel under installation av %project.
          !message

en: Updates of Backdrop CMS core using the web interface are disabled.
sv: Uppdateringar av kärnan för Backdrop CMS genom att använda 
    webbgränssnittet är inaktiverat.

en: Your server does not support updating modules, themes, and layouts from this interface. Instead, update modules, themes, and layouts by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
sv: Din server stöder inte uppdatering av moduler, teman,  och layouter från detta gränssnitt. Istället, uppdatera moduler, teman, och layouter genom att ladda upp de nya versionerna direkt till servern, som beskrivs i <a href="@handbook_url">handboken</a>.

en: Your server does not support installing modules, themes, and layouts from this interface. Instead, install modules, themes, and layouts by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
sv: Din server stödjer inte installation av moduler, teman, och layouter från detta gränssnitt. Installera istället moduler, teman, och layouter genom att ladda upp dem direkt till servern, som beskrivs online i <a href=" @handbook_url">handbook</ a>

en: Sorry, none of the submitted names are valid.
sv: Tyvärr, inget av de inskickade namnen är giltigt.

en: Sorry, the project server is offline.
sv: Tyvärr, projektservern är offline.

en: Sorry, the following projects were not recognized: %names
sv: Följande projekt erkändes tyvärr inte: %names

en: The following projects are already installed: %names
sv: Följande projekt är redan installerade: %names

en: Sorry, none of the submitted names are valid projects.
sv: Tyvärr, inget av de inskickade namn är giltiga projekt.

en: You must either provide project names, a URL, or upload an archive file to install.
sv: Du måste antingen ange projektnamn, en URL, eller ladda upp en arkivfil att installera.

en: Unable to retrieve Backdrop project from %url.
sv: Kunde inte hämta Backdrop-projektet från %url.

en: Unable to save downloaded project into the temporary directory.
sv: Kunde inte spara nedladdat projekt i den tillfälliga katalogen.

en: Error installing / updating. Error: @error
sv: Fel vid installation / uppdatering. Fel: @error

en: Permissions are not set up properly.
sv: Behörigheter är inte korrekt inställda.

en: Install Dependencies
sv: Installera beroenden

en: Set themes
sv: Bestäm teman

en: Could not fetch releases for project %project.
sv: Kunde inte hämta utgåvor för projekt %project.

en: release notes
sv: anteckningar om utgåvan

en: No releases data found for any of the selected projects.
sv: Inga publiceringsdata hittades för någon av de valda projekten.

en: The themes you selected have been successfully installed. You may enable installed themes here or on the main !themes page.
sv: De teman du valt har blivit installerade utan problem. Du kan aktivera installerade teman här eller på !themes sidan.

en: Set as default theme
sv: Ställ in som standardtema

en: Next: enable new modules
sv: Nästa: aktivera nya moduler

en: Finish
sv: Slutför

en: Requires version @version
sv: Kräver version @version

en: installed
sv: installerad

en: missing
sv: saknas

en: You may enable modules using the form below or on the main !link page.
sv: Du kan aktivera moduler genom att använda formuläret nedanför  eller på !link sidan.

en: Select which modules you would like to enable.
sv: Välj vilka moduler du vill aktivera.

en: No new modules installed.
sv: Inga nya moduler installerades.

en: Finish without enabling
sv: Avsluta utan aktivering

en: Some modules are missing one or more dependencies and cannot be enabled. The checkboxes for these modules have been disabled.
sv: Några moduler saknar en eller flera beroenden och kan inte bli aktiverade. Kryssrutorna för dessa moduler har blivit inaktiverade.

en: Installation is complete.
sv: Installation är slutförd.

en: Relevance
sv: Relevans

en: Latest build
sv: Senast byggd

en: Manual installation
sv: Manuell installation

en: Error: The project was not found.
sv: Fel: Projktet hittades inte.

en: Projects
sv: Projekt

en: Installer settings
sv: Inställningar för installeraren

en: Install by names
sv: Installera med namn

en: Install multiple projects by listing machine names.
sv: Installera flera projekt genom att lista maskinläsbara namn.

en: Reset installer project list.
sv: Återställ listan för att installera projekt.

en: Project Installer
sv: Installera projekt

en: Custom language...
sv: Anpassat språk...

en: Use language codes as <a href="@w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
sv: Använd språkkoder enligt <a href="@w3ctags">W3C:s definition</a> för interoperabilitet. <em>Exempel: exempel: "en", "en-gb" och "zh-hant".</em>

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
sv: Fyll in detaljer om språket och spara språket med <em>Lägg till anpassat språk</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
sv: Språket %language (%langcode) finns redan.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
sv: Använd <em>Lägg till språk</em> knappen för att spara ett förvalt språk.

en: The language %language has been created and can now be used.
sv: Språket %language har skapats och kan nu användas.

en: Are you sure you want to delete the language %language?
sv: Är du säker på att du vill ta bort språket %language?

en: The %language (%langcode) language has been removed.
sv: Språket %language (%langcode) har tagits bort.

en: The %language (%langcode) language has been created.
sv: Språket %language (%langcode) har blivit skapat.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
sv: Språket %language (%langcode) har uppdaterats.

en: Confirm delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Visibility conditions
sv: Villkor för visning

en: Reorder
sv: Omorganisera

en: Layout name
sv: Layoutnamn

en: Layout template
sv: Layoutmall

en: Check path
sv: Kontrollera sökväg

en: Contexts
sv: Kontexter

en: The path entered will create a new page and disable the current "@old_path". If you intended to add a layout for "@old_path", use the path "@new_path" and add a URL path condition for "@old_path".
sv: Den sökväg som anges skapar en ny sida och inaktiverar den nuvarande "@old_path". Om du har för avsikt att lägga till en layout för "@old_path" använder du sökvägen "@new_path" och lägger till ett URL-sökvillkor för "@old_path".

en: Add visibility condition
sv: Lägg till synlighetsvillkor

en: Save layout
sv: Spara layout

en: Create layout
sv: Skapa layout

en: That path is currently assigned to be an alias for "@alias".
sv: Den sökvägen är för närvarande tilldelad ett alias för "@alias".

en: <a href="!url">Delete the alias first</a>, then save this layout.
sv: <a href="!url">Ta bort alias först</a>, spara sedan denna layout.

en: Layout changes discarded.
sv: Layout förändringar avlägsnade.

en: Layout created. Blocks may now be added to this layout.
sv: Layout skapad. Block kan nu läggas till denna layout.

en: Layout saved.
sv: Sparad layout.

en: The "@block" block may only be added once to this layout.
sv: Block "@block" kan endast läggas till en gång till denna layout.

en: The "@block" block must be added to this layout.
sv: Blocket "@block" måste läggas till denna layout.

en: The "@block" block has incorrectly been positioned multiple times. This may indicate an incorrectly saved layout configuration.
sv: Blocket "@block" har blivit felaktigt placerat flera gånger. Detta kan visa på felaktig sparad konfiguration av layout.

en: Layout content saved.
sv: Sparat layoutinnehåll.

en: Default page title
sv: Förvald sidtitel

en: Custom page title
sv: Anpassad sidtitel

en: Copy from block
sv: Kopiera från block

en: No title
sv: Ingen titel

en: The page title will pull from a default source. For example: on the user account page, a username may be used.
sv: Sidans titel kommer att hämtas från en standardkälla. Till exempel: På sidan med användarkontot, kan ett användarnamn användas.

en: Provide a custom page title for this layout.
sv: Ger en anpassad sidtitel för denna layout.

en: Copy the page title from a block for this layout.
sv: Kopiera sidtiteln från ett block för denna layout.

en: Hide the page title for this layout.
sv: Göm sidtiteln för denna layout.

en: If left blank, a default title may be used.
sv: Om lämnad tomt, kan en förvald titel användas.

en: Block to copy
sv: Block att kopiera

en: The page title will be taken from this block's title.
sv: Sidans titel kommer från detta blocks titel.

en: Add block "!title"
sv: Lägg till block "!title"

en: Configure block "!title"
sv: Konfigurera block "!title"

en: Update block
sv: Uppdatera block

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Style
sv: Stil

en: Visibility conditions allow this block to be shown only in certain situations, such as for certain roles or types of content.
sv: Villkor för visning låter detta block visas endast i vissa situationer, som för vissa roller eller typer av innehåll.

en: Block "@title" removed.
sv: Block "@title" togs bort.

en: Configure visibility condition
sv: Konfigurera synlighetsvillkor

en: Configure visibility condition for "!title" block
sv: Konfigurera synlighetsvillkor för "!title" block

en: Configure visibility condition for "@title" layout
sv: Konfigurera synlighetsvillkor för layouten "@title"

en: Visibility condition
sv: Villkor för visning

en: Load condition
sv: Ladda villkor

en: Save visibility condition
sv: Spara synlighetsvillkor

en: Configure condition "@condition" for "@title"
sv: Konfigurera villkor "@condition" för "@title"

en: Configure condition "@condition"
sv: Konfigurera villkor ”@condition"

en: No layouts specified to reorder.
sv: Inga layouter specificerade för ändrad visningsordning.

en: Layouts at the same path are selected based on the first layout that matches its conditions. Reorder the layouts on this page to affect the layout that will be used first.
sv: Layouter på samma sökväg väljs ut baserat på den första layouten som motsvarar villkoren. Ordna om layouterna på den här sidan för att påverka vilken layout som används först.

en: Layout order saved.
sv: Ordning för layouter sparad.

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
sv: Låset har rensats och alla ändringar har kasserats. Du kan nu göra ändringar på den här sidan.

en: Settings on this page are being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Inställningar på denna sida redigeras av användaren !user, och är därför låsta från redigering av andra. Detta lås är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna upp detta lås</a>.

en: This form has unsaved changes. Click "@button" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
sv: Det här formuläret har ändringar som inte sparats. Klicka på "@knappen" för att göra ändringarna permanenta eller på "Avbryt" för att kasta ändringarna.

en: Clone layout
sv: Klona layout

en: Cloned layout @title created. You may now configure the cloned layout.
sv: Klonad layout @title skapad. Du kan nu konfigurera den klonade layouten.

en: Delete layout @title?
sv: Ta bort layout @title?

en: Delete layout
sv: Ta bort layouten

en: Revert layout @title?
sv: Återställ layout @title?

en: Reverting the layout will delete any changes, reverting it to the original default layout provided by the %module module.
sv: Återställning av layouten kommer att ta bort alla ändringar, återställande till den ursprungliga förvalda standardlayouten som kom med %module modulen.

en: Revert layout
sv: Låt layouten återgå

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Standard menyflik

en: Local action
sv: Lokal åtgärd

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om inställt för normal eller flik, skriv in text som används av menyns objekt.

en: Insert item into an available menu.
sv: Sätt in ett objekt i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Menyval kräver aktivering av modulen menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, ju högre/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Parent menu item
sv: Överordnat menyalternativ

en: Normal menu item
sv: Normalt menyobjekt

en: When providing a menu item as a default tab, the parent menu item of that tab must be specified. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this layout is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man gör en menyobjekt som en standardflik, måste det ovanliggande menyobjektet anges. Ibland finns redan det ovanliggande objektet, men ibland måste du se till att ha ett skapat. Sökvägen till det ovanliggande objektet kommer alltid att vara samma men utan den sista delen, dvs. sökvägen till denna layout är <em>foo/bar/baz</em>, och den ovanliggande delen är då endast <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
sv: Ovanliggande objekttitel

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett överordnad menyobjekt anger du rubriken för objektet.

en: Parent item menu
sv: Ovanliggande menyval

en: Item weight
sv: Objektets vikt

en: Enter the weight of the menu item or tab. The lower the number, the earlier in the list it will be.
sv: Ange vikten på menyobjektet eller fliken. Ju lägre siffra, ju tidigare positioneras den i listan.

en: Access conditions
sv: Villkor för åtkomst

en: Conditions set at the menu level will prevent access to the entire page and all layouts configured in it.
sv: Villkor som ställs in på menynivå förhindrar åtkomst till hela sidan och alla layouter som konfigurerats i den.

en: Save menu settings
sv: Spara inställningar för meny

en: Menu settings saved for @path.
sv: Sparade menyinställningar för @path.

en: Menu item changes discarded.
sv: Borttagna ändringar av menyobjekt.

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: At least one layout template must be enabled.
sv: Åtminstone en layoutmall måste bli aktiverad.

en: HTML element for inner wrapper
sv: HTML-element för inre omslutare

en: CSS classes for inner wrapper
sv: CSS-klasser för inre omslutare

en: Separate multiple classes with spaces.
sv: Separera multipla klasser med blanksteg.

en: Not in use
sv: Används inte

en: Provides a summary of all available blocks. The 'Usage' column shows which layout and region to which blocks are currently assigned in the format 'Layout name (region)'.
sv: Ger en sammanfattning av alla tillgängliga block. Kolumnen "Användning" visar vilken layout och region som blocken för närvarande är tilldelade i formatet "Layout name (region)".

en: There are no blocks.
sv: Det finns inga block.

en: No conditions set.
sv: Inga villkor har fastställts.

en: Argument position
sv: Position av argument

en: No contexts
sv: Inga kontexter

en: Layout menu items
sv: Layoutens menyobjekt

en: Custom page title: %title
sv: Anpassad sidtitel: %title

en: Title copied from the %block block
sv: Kopierad titel från blocket %block

en: Configure region
sv: Konfigurera region

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Configure condition
sv: Konfigurera villkor

en: Conditions
sv: Villkor

en: Block title type
sv: Typ av blocktitel

en: Custom title
sv: Anpassad titel

en: Broken block
sv: Trasigt block

en: This block requires the %module module. Either re-enable the module, or remove this block.
sv: Detta block kräver %module modulen. Antingen återaktivera modulen, eller ta bort detta block.

en: This block provided by the %module module is missing. The block has an identifier of %delta, which may have been deleted or is no longer valid.
sv: Detta block som kommer med %module modulen saknas. Blocket har en identifierare av %delta, som kan ha tagits bort eller som inte längre är giltig.

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background image, a Display title, or Block content must be provided.
sv: En bakgrundsbild, en visningstitel, eller blockinnehåll måste finnas med.

en: If enabled, this block will be made reusable across different layouts and be listed in on the !block_link page.
sv: Om den är aktiverad kommer detta block att bli återanvändningsbar för olika layouter och visas på !block_link sidan.

en: Reusable blocks may also be translated.
sv: Återanvändbara block kan också översättas.

en: Internal name
sv: Internt namn

en: Admin label is required when making a block reusable.
sv: Adminetikett krävs för att göra ett block återanvändbart.

en: An internal name is required when making a block reusable.
sv: Ett internt namn krävs när man gör ett block återanvändbar.

en: The layout must have a name specified to save.
sv: Layouten måste ha ett specifikt namn för att kunna sparas.

en: Control access by @entity_type @bundle_label.
sv: Kontrollera åtkomst genom @entity_type @bundle_label.

en: Control access by @entity_type @entity_id_key.
sv: Kontrollera åtkomst med @entity_type @entity_id_key.

en: Site language
sv: Webbplatsens språk

en: Control access by the currently active interface language.
sv: Styr åtkomst med det aktuella aktiva gränssnittets språk.

en: Control access by permission string.
sv: Kontrollera åtkomst med en sträng för behörighet.

en: Control access by role.
sv: Kontrollera åtkomst genom roll.

en: URL path
sv: Inställningar för URL-sökväg

en: Control access by the current path.
sv: Styr åtkomst med den aktuella sökvägen.

en: Entity is a specific type.
sv: Objekt är en specifik typ.

en: @entity ID is NOT: @entity_id
sv: @entity ID är INTE: @entity_id

en: @entity ID is: @entity_id
sv: @entity ID är: @entity_id

en: Current path is
sv: Nuvarande sökväg är

en: Site language is any language
sv: Webbplatsens språk kan vara valfritt

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
sv: Fortsätt endast om det aktuella språket på webbplatsen är ett av de valda språken.

en: Reverse (NOT)
sv: Omvänd (INTE)

en: Broken or missing access plugin
sv: Felaktig eller saknad plugin för åtkomst

en: The class "@class" for the "@plugin" plugin could not be found.
sv: Klassen "@class" för "@plugin" pluginen kunde inte hittas.

en: Allow access on the following pages
sv: Tillåt åtkomst på följande sidor

en: Allow access on all pages except the following pages
sv: Tillåt åtkomst på alla sidor utom följande sidor

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Error, unset permission
sv: Fel, ej inställd behörighet

en: User has "@permission" permission.
sv: Användaren har behörigheten "@permission".

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna.

en: User can have any role
sv: Användare kan ha valfri roll

en: Unknown @type: @id
sv: Okänd @type: @id

en: Broken or missing context (@plugin)
sv: Felaktig eller saknad kontext (@plugin)

en: Layout overrides path
sv: Layout åsidosätter sökvägen

en: Page title settings
sv: Inställningar för sidans titel

en: The layout plugin "@plugin" could not been found to display the "@title" layout.
sv: Pluginen för layout "@plugin" kunde inte hittas för att visa "@title" layouten.

en: No wrapper
sv: Ingen omslutare

en: Wrapper tag
sv: Etikett för omslutare

en: Wrapper classes
sv: Klasser för omslutare

en: Heading level
sv: Rubriknivå

en: Heading classes
sv: Klasser för rubriker

en: Additional classes to be added to the block title.
sv: Ytterligare klasser kan läggas till blocktiteln.

en: Content tag
sv: Innehållsetikett

en: Content classes
sv: Innehållsklasser

en: Additional classes to be added to the content within this block.
sv: Ytterligare klasser kan läggas till innehållet inne i detta block.

en: Validate URL
sv: Validera URL

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
sv: Om den är markerad kommer URL-fältet att verifieras som en giltig URL under valideringen.

en: Optional URL
sv: Alternativ URL

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
sv: Om det är markerat är URL-fältet valfritt och det går bra att endast skicka in en titel. Om URL utelämnas kommer titeln att visas som vanlig text.

en: Optional Title
sv: Alternativ titel

en: Required Title
sv: Titel krävs

en: Static Title
sv: Statisk titel

en: No Title
sv: Ingen titel

en: Link Title
sv: Länktitel

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title.
sv: Om länktiteln är valfri eller krävd så kommer ett fält att visas för slutanvändaren. Om länktiteln är statisk så kommer länken alltid att använda samma titel.

en: Static title
sv: Statisk titel

en: This title will always be used if &quot;Static Title&quot; is selected above. The static title value may use tokens of any other entity field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
sv: Denna titel kommer alltid att användas om &quot;Static Title&quot; är valt ovanför. Det statiska titelvärdet kan använda ersättningstecken från alla andra entitetsfält som sitt värde. Statiska och ersättningstecken-baserade titlar kan inkludera de flesta radvisa XHTML taggarna som <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Use field label for title label
sv: Använd fältetikett för titeletikett

en: If checked, hides the label on the group of elements and instead uses the field label on the title element.
sv: Om markerat döljs etiketten på gruppen av element och istället används fältetiketten på titelelementet.

en: Max length of title field
sv: Maxlängd på titelfält

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
sv: Ställ in en största längd på titelfältet (gäller enbart om länktiteln är valfri eller obligatorisk). Den största begränsningen är 255 tecken.

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Allow user-entered tokens
sv: Tillåt användar-inskrivna ersättningstecken

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the content form. This does not affect the field settings on this page, which always support tokens.
sv: Om du markerar detta alternativ kan användare ange ersättningstecken (tokens) i URL-adresser och titlar i innehållsformuläret. Detta påverkar inte fältinställningarna på denna sida, som alltid stöder ersättningstecken.

en: URL Display Cutoff
sv: Gräns för visning av URL

en: Default (no target attribute)
sv: Standard (inget målattribut)

en: Open link in window root
sv: Öppna länk i samma fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Allow the user to choose
sv: Låt användare välja

en: Link Target
sv: Länkmål

en: Rel Attribute
sv: Relaterat attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk ha detta relaterade attribut. Den vanligaste användningen är <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> vilket hindrar några sökmotorer från att indexera angivna länkar.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
sv: Ha kvar rel inställt som ovan (oförändrat/förvalt)

en: Remove rel if given link is external
sv: Ta bort rel om given länk är extern

en: Remove rel if given link is internal
sv: Ta bort rel om given länk är intern

en: Remove rel attribute automatically
sv: Ta bort relaterat attribut automatiskt

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
sv: Slå på/av om relaterat attribut bör tas bort automatiskt, om användarens givna länk är intern/extern

en: Allow the user to enter a custom link class per link
sv: Tillåt användaren att ange en anpassad länkklass per länk

en: Additional CSS Classes
sv: Ytterligare CSS-klasser

en: Add these classes on output (will be added to any user-provided classes). Multiple classes should be separated by spaces.
sv: Lägg till dessa klasser vid utmatning (kommer att läggas till alla användar-skapade klasser). Flera klasser bör skiljas åt med blanksteg.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
sv: Tillåt användaren att ange ett "title"-attribut för länken

en: Default link 'title' Attribute
sv: Förvalt länkattribut för "titel"

en: A default title must be provided if the title is a static value.
sv: En standardtitel måste anges om titeln är ett statiskt värde.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
sv: URL Display Cutoff-värdet måste vara numeriskt.

en: The max length of the link title must be numeric.
sv: Max längd på länktiteln måste vara numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
sv: Maximal längd på länktitel kan inte överstiga 255 tecken.

en: At least one title or URL must be entered.
sv: Minst en titel eller URL måste anges.

en: The value %value provided for %field is not a valid URL.
sv: Värdet %value som används för %field är inte en giltig URL.

en: Titles are required for all links.
sv: Titlar är obligatoriska för alla länkar.

en: You cannot enter a title without a link url.
sv: Du kan inte skriva in en titel utan att ange en länk för url.

en: Open URL in a New Window
sv: Öppna URL i en nytt fönster

en: Link "title" attribute
sv: Länkattribut för "titel"

en: Custom link class
sv: Anpassade länkklass

en: Strip www. from domain
sv: Ta bort www. från domän

en: Leave www. in domain
sv: Låt www. i domän vara kvar

en: Path prefix configuration
sv: Konfiguration av sökvägsprefix

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
sv: Språkkoder eller annan anpassad text som ska användas som ett sökvägsprefix för URL-språkdetektering. För standardspråket kan det här värdet lämnas tomt. <strong>Om du ändrar det här värdet kan befintliga webbadresser brytas. Använd med försiktighet i en produktionsmiljö.</strong> Exempel: Om du anger "deutsch" som kod för sökvägsprefix för tyska får du webbadresser som "example.com/deutsch/contact".

en: Domain configuration
sv: Konfiguration av domän

en: The domain names to use for these languages. Leave blank for the default language. Use with caution in a production environment.<strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
sv: Domännamn att använda för dessa språk. Lämna tomt för standardspråket. Använd med försiktighet i en produktionsmiljö.<strong>Ändring av detta värde kan krascha existerande URLs. Använd med varsamhet i en produktionsmiljö.</strong> Exempel: Specificera "de.example.com" som språkdomän för tyska kommer att resultera i en URL som "http://de.example.com/contact".

en: %language (%langcode) path prefix
sv: %language (%langcode) sökvägsprefix

en: %language (%langcode) domain
sv: %language (%langcode) domän

en: The prefix may only be left blank for the default language.
sv: Prefix kan endast lämnas tomt för det förvalda språket.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
sv: Prefix för %language, %value, är inte unikt.

en: The domain may only be left blank for the default language.
sv: Domänen kan endast lämnas tom för det förvalda språket.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
sv: Domänen för %language, %value, är inte unik.

en: Localize date format %format
sv: Lokalisera datumformat %format

en: Displayed as %date_format
sv: Visas som %date_format

en: Date localizations saved.
sv: Lokalt anpassade datum sparade.

en: Switches the site language for the @type portions of the page.
sv: Byter webbplatsens språk för @type delar av sidan.

en: The language the term is in.
sv: Språket som ordet tillhör.

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer namnet  att visas på det inhemska språket

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Nuvarande installerad version

en: Show menu in language
sv: Visa menyn på språk

en: Show menu links for a given language. Menu links with the "All" language will be shown in every language.
sv: Visa menylänkar för ett valt språk. Meny länkar med "Alla" språk kommer att visas på alla språk.

en: - All (always shown) -
sv: - Allt (visas alltid) -

en: Set a language for this menu link. The menu link will only be visible in that language.
sv: Bestäm ett språk för denna menylänk. Menylänken kommer endast att visas på det språket.

en: Return to the <a href="!url">content administration page</a>.
sv: Gå tillbaka till <a href="!url">sidan med innehållsadministration</a>.

en: No content has been selected for deletion.
sv: Inget innehåll har valts för att tas bort.

en: Existing content
sv: Existerande innehåll

en: Displays content of node ID: @nid
sv: Visar innehåll på nod-ID: @nid

en: Use content title
sv: Använd innehållets titel

en: Link block title to full-page display of embedded content.
sv: Länka blocktiteln till en helsidesvisning av inbäddat innehåll.

en: Show the content title inside of the block.
sv: Visa innehållets titel innanför blocket.

en: Content title or ID
sv: Innehållets titel eller ID

en: Show author and date information
sv: Visa information om författare och datum

en: Include the links "add comment", "read more" etc.
sv: Inkludera länkarna "lägg till kommentar", "läs mer" etc.

en: Sorry, no content matching <em>%title</em> was found.
sv: Tyvärr, ingen matchning av innehållet <em>%title</em> hittades.

en: Edit @type %title
sv: Redigera @type %title

en: Leave blank to use the current time.
sv: Lämna tomt för att använda nuvarande tid.

en: Publish now
sv: Publicera nu

en: Draft
sv: Utkast

en: Schedule for later
sv: Senareläggs

en: Publish on
sv: Publicera på

en: @type has been unpublished. It is scheduled to be republished on @scheduled (@interval from now).
sv: @type har blivit avpublicerad. Det är schemalagt att bli återpublicerat på @scheduled (@interval från nu).

en: @type will be published on @scheduled (@interval from now).
sv: @type kommer att publiceras på @scheduled (@interval från och med nu).

en: The preview ID is invalid or the stored preview has expired.
sv: Förhandsgranskningens ID är ogiltigt eller den lagrade förhandsgranskningen har löpt ut.

en: This is a preview. Links within the page are disabled.
sv: Detta är en förhandsvisning. Länkar inom sidan är inaktiverade.

en: <strong>Changes are stored temporarily</strong>. Click <em>Save</em> to make your changes permanent, or click <em>Back to content editing</em> to make additional changes.
sv: <strong>Ändringar sparas tillfälligt</strong>. Klicka på <em>Spara</em> för att göra dina ändringar permanenta, eller klicka på <em>Tillbaka till redigering av innehåll</em> för att göra ytterligare ändringar.

en: Back to content editing
sv: Åter till redigering av innehåll

en: Select a display mode
sv: Välj ett visningssätt

en: Switch
sv: Byt

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterat alias för nod @nid.

en: Show option for scheduling
sv: Visa alternativ för schemaläggning

en: Hide path display
sv: Dölj visning av sökväg

en: If enabled, this content can be placed as a block or within a listing but will not be accessible at its URL without proper permissions. This facilitates "hidden path" content that is meant to be embedded with other content and never on its own. Users who have the "View hidden paths" permission will still be able to visit the full page URL, while those without this permission will receive a "Page not found" error.
sv: Om aktiverad, kommer detta innehåll att kunna placeras som ett block eller i en lista men kommer inte att kunna nås på sitt URL utan tillräckliga behörigheter. Det har innehåll med "gömd sökväg" som är tänkt att vara inbäddat med annat innehåll och aldrig endast på egen hand. Användare som har behörighet för att "Se gömda sökvägar" kommer att kunna besöka hela sidans URL, medan de utan behörighet endast kommer att se ett felmeddelande med texten "Sidan kan ej hittas".

en: Scheduled publish time cannot be in the past.
sv: Schemalagd publiceringstid kan inte vara i tidigare tid.

en: View hidden paths
sv: Se gömda sökvägar

en: View URL of content, overriding restriction on viewing content directly.
sv: Visa innehållets URL, vilket åsidosätter begränsningen för att visa innehållet direkt.

en: Content is promoted
sv: Innehåll som framhävs

en: Content (node)
sv: Innehåll (nod)

en: An RSS icon linking to available feeds.
sv: En RSS-ikon som länkar till möjliga flöden.

en: Embed existing node content as a block onto other pages
sv: Bädda in befintligt nodinnehåll som ett block på andra sidor

en: Choose the linked feed
sv: Välj länkat flöde

en: Always show RSS link for promoted content
sv: Visa alltid RSS-länk för framhävt innehåll

en: Show RSS link for the current page, if available
sv: Visa RSS-länk för den aktuella sidan, om tillgänglig

en: Subscribe to promoted content
sv: Prenumerera på framhävt innehåll

en: No content has been promoted yet.
sv: Inget innehåll har blivit framhävt ännu.

en: The field "@name" cannot be added because the node type "@type" does not exist.
sv: Fältet "@name" kan inte läggas till eftersom nodtypen "@type" inte finns.

en: The content type "@content_type" cannot be deleted with active content associated to it. Delete the content manually, then retry the import.
sv: Innehållstypen "@content_type" kan inte tas bort med aktivt innehåll kopplat till den. Ta bort innehållet manuellt och försök sedan importera igen.

en: Configure content type
sv: Konfigurera innehållstyp

en: Node autocomplete
sv: Automatisk komplettering av nod

en: Scheduled for @date
sv: Planerad till @datum

en: Scheduled date
sv: Schemalagt datum

en: The date content is scheduled to be published in the future.
sv: Val av framtida datum för att publicera innehåll.

en: Hidden path
sv: Gömd sökväg

en: Whether or not the content has a hidden path.
sv: Om innehållet har en gömd sökväg eller inte.

en: Paths are hidden
sv: Sökvägarna är gömda

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Vissa roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visning %display har ingen åtkomstkontroll men har inte ett filter för publicerade noder.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visa %display har ställt in node/% som sökväg. Detta vill inte producera det du önskar. Om du vill ha flera versioner av nodens vy, använd panels.

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även efter nya kommentarer

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till sin innehållsversion

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Output machine name
sv: Mata ut maskin-läsbart namn

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskin-läsbara namn.

en: exposed
sv: exponerat

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare får åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Node ID
sv: Nod ID

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med, eller +

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Edit URL alias %alias
sv: Redigera URL alias %alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: <code>node/28</code> or <code>taxonomy/term/1</code>.
sv: Specificera den befintliga sökvägen du önskar att göra alias till. Till exempel: <code>node/28</code> eller <code>taxonomy/term/1</code>.

en: Specify an alternative path where this page will appear. Do not include a trailing slash.
sv: Specifiera en alternativ sökväg där denna sida kommer att visas. Ta inte med inledande snedstreck.

en: Save URL alias
sv: Spara alias för URL

en: The path <code>@link_path</code> is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen <code>@link_path</code> är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: !label URL alias patterns
sv: !label URL mönster för alias

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display URL alias pattern changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar för URL alias ändringar (förutom vid mängduppdateringar).

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer att ersätta eventuella mellanslag och punkttecken. Användning av mellanslag eller plustecken kan orsaka oväntade resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versala enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till små bokstäver

en: Maximum URL alias length
sv: Maximal längd på alias för URL

en: Maximum length of URL aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Största längd för genererade alias för URL. 100 är rekommenderat. @max är maximalt möjliga mängd.

en: Maximum component length
sv: Största längd för komponent

en: Maximum text length of any component in the URL alias (e.g., <code>[title]</code>). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
sv: Maximal längd på text i någon del av URL alias (e.g., <code>[title]</code>). 100 är rekommenderad längd. @max är maximalt möjlig längd.

en: The action taken when an item already has a URL alias.
sv: Åtgärd som genomförs när ett objekt redan har alias för URL.

en: Create a new URL alias. Delete the old URL alias.
sv: Skapa ett nytt URL alias. Ta bort det gamla URL aliaset.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when a URL alias is deleted.
sv: Inställningarna för omdirigering <a href="!url">Redirect module settings</a> påverkar ifall omdirigering skapas när ett alias för URL tas bort.

en: Create a new URL alias. Replace the old URL alias with a redirect.
sv: Skapa ett nytt alias för URL. Ersätt det gamla alias för URL med en omdirigering.

en: Considering enabling the Redirect module on the <a href="!url">modules page</a> to create redirects when your aliases change.
sv: Överväg att aktivera modulen Redirect på <a href="!url">sidan för moduler</a> för att skapa omdirigering när dina alias ändras.

en: Update action
sv: Uppdatera åtgärd

en: Create a new URL alias. Leave the existing URL alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias för URL. Låt befintligt alias för URL vara kvar i funktion.

en: Do nothing. Leave the old URL alias intact.
sv: Gör ingenting. Låt det gamla URL-aliaset vara intakt.

en: Transliterate prior to creating URL aliases
sv: Skriv om innan alias skapas för URL

en: When the new URL alias includes certain characters (such as those with accents) should these characters be converted into the US-ASCII alphabet?
sv: När den nya URL alias innehåller vissa tecken (sådana som de med accent) bör dessa tecken bli konverterade till US-ASCII alfabet?

en: Reduce URL alias characters to letters and numbers
sv: Reducera alias för URL tecken till bokstäver och siffror

en: Filters the new URL alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar de nya alias för URL till endast bokstäver och siffror som hittas hos ASCII-96 uppsättningen.

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation - use the punctuation section below.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken - använd sektionen för skiljetecken nedanför.

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (byt inte ut)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
sv: <em>Strängar att ta bort</em> fältet får inte innehålla HTML. Se till att inaktivera alla WYSIWYG-behandlare för detta fält.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the <code>[term:path]</code> token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
sv: Du har konfigurerat @name att vara avskiljare och att tas bort när den påträffas i strängar. Detta kan medföra problem med dina mönster och speciellt med <code>[term:path]</code> token. Du bör helst bestämma åtgärden för @name att vara "replace by separator".

en: !label URL aliases
sv: !label alias för URL

en: All !label URL aliases
sv: Alla !label URL alias

en: Update existing URL aliases
sv: Uppdatera befintliga URL-alias

en: All URL aliases
sv: Alla alias för URL

en: You must select an alias to update.
sv: Du måste välja ett alias att uppdatera.

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdatering av alias för URL

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-aliaser att generera.

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel uppstod vid bearbetning av @operation med argument : @args

en: All %type aliases
sv: Alla %type alias

en: Delete all the following URL aliases?
sv: Ta bort alla följande alias för URL?

en: All aliases for %type have been deleted.
sv: Alla alias for %type har tagits bort.

en: Aliases have been deleted: !type
sv: Alias har blivit borttagna: !type

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt skapade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett befintligt alias. Alias ändrades till %alias.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är samma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, ersättande %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: The <em>Default URL alias pattern</em> field was left empty, so the generic pattern of <code>@pattern</code> will still be used. This can be changed on the <a href="!url">URL alias patterns</a> page.
sv: Fältet <em>Förvalt mönster för alias för URL</em> var lämnat tomt, så att standardmönstret av <code>@pattern</code> fortfarande kommer att användas. Detta kan ändras på <a href="!url">mönster för alias för URL</a> sidan.

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>tags/environment</code> could be created using the pattern <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> if the vocabulary is named "Tags" and the term is named "Environment".
sv: Nya sidor kommer att ha webbadresser som matchar ett mönster baserat på jokertecken som kallas <em>tokens (ersättningstecken)</em>. Till exempel kan webbadressen (URL) <code>tags/environment</code> skapas med hjälp av mönstret <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> om vokabulären heter "Tags" och termen heter "Environment".

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>members/jane-doe</code> could be created using the pattern <code>members/[user:name]</code> if the user name is "Jane Doe".
sv: Nya sidor kommer att ha webbadresser som matchar ett mönster baserat på jokertecken som kallas <em>tokens (ersättningstecken)</em>. Till exempel kan webbadressen <code>tags/environment</code> skapas med hjälp av mönstret <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> om vokabulären heter "Tags" och termen heter "Environment".

en: Path settings
sv: Inställningar för sökväg

en: !interval ago
sv: !interval sedan

en: Last accessed on @date
sv: Senast besökt på @date

en: This redirect overrides an existing internal path.
sv: Denna omdirigering åsidosätter en befintlig intern sökväg.

en: Add URL redirect.
sv: Lägg till URL omdirigering.

en: Filter redirects
sv: Omdirigeringar av filter

en: No redirects selected.
sv: Inga valda omdirigeringar.

en: Redirect type
sv: Omdirigeringstyp

en: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">More information about status codes</a>.
sv: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">Mer information om statuskoder</a>.

en: I understand the above warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
sv: Jag förstår varningen ovanför och vill fortsätta med att spara denna vidareskickning av URL

en: Save redirect
sv: Spara vidareskickning

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
sv: Källsökväg kan inte innehålla ett URL fragment ankare.

en: The source path !path is an existing URL alias. You may prefer to <a href="@url-alias">edit this URL alias</a> rather than using a redirect.
sv: Källsökväg !path är ett existerande URL alias. Du kanske vill <a href="@url-alias">redigera detta URL alias</a> snarare än att använda omdirigering.

en: The source path !path is an existing path. Creating a redirect may make it inaccessible. You may prefer to <a href="@url-alias">create a URL alias</a> for this path rather than a redirect.
sv: Källsökväg !path är en existerande sökväg. Skapande av omdirigering kan göra den onåbar. Du kanske föredrar att <a href="@url-alias">skapa ett URL alias</a> för denna sökväg snarare än en omdirigering.

en: The redirect path %value is not valid.
sv: Omdirigeringens sökväg %value är ogiltig.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
sv: Baskällans sökväg %source är redan omdirigerad. Vill du <a href=" @edit-page">redigera befintlig omdirigering</a>?

en: The redirect has been saved.
sv: Omdirigeringen har blivit sparad.

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
sv: Är du säker på att du vill ta bort omdirigerineng av URL från %source till %redirect?

en: The redirect has been deleted.
sv: Omdirigeringen har tagits bort.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
sv: Automatiskt skapa omdirigering när alias för URL blir ändrade.

en: Retain query string through redirect.
sv: Bevara databasfrågor genom omdirigering.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %source_query they would be redirected to %redirect_query. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
sv: Till exempel, vid en omdirigering från %source till %redirect, om en användare besöker %source_query skulle de bli omdirigerade till %redirect_query. Frågans strängar i omdirigeringen kommer alltid gå före 
    den aktuella frågans sträng.

en: Redirect types
sv: Omdirigeringstyper

en: Show only common redirect types (301 and 302)
sv: Visa endast vanliga typer av vidareskickning (301 och 302)

en: Show all redirect types (300, 301, 302, 303, 304, 305, and 307)
sv: Visa alla omdirigeringstyper (300, 301, 302, 303, 304, 305 och 307)

en: Delete redirects that have not been accessed for
sv: Ta bort vidareskickningar som inte har använts under

en: Never (do not discard)
sv: Aldrig (kasta inte bort)

en: Only redirects managed by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
sv: Endast vidareskickning som hanteras av den vidareskickande modulen själv kommer att tas bort. Vidareskickning som hanteras av andra moduler kommer inte att påverkas.

en: Add URL redirect
sv: Lägg till URL omdirigering

en: No 404 pages without redirects found.
sv: Inga sidor med 404 utan vidareskickningar hittades.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
sv: Denna sida visar alla sökvägar som resulterat i fel av typ 404 och som ännu inte har någon vidareskickning kopplad till dem.

en: Filter 404s
sv: Filtrera sidor med 404

en: redirect
sv: omdirigera

en: @action @count redirects.
sv: @action @count omdirigerar.

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
sv: Du försöker omdirigera sidan till sig själv. Det kan resultera i en oändlig loop.

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
sv: Källsökvägen %source är redan omdirigerade. Vill du <a href="@edit-page">redigera existerande omdirigering</a>?

en: 300 - Multiple Choices
sv: 300 - Multipla val

en: 301 - Moved Permanently
sv: 301 - Permanent borttagen

en: 302 - Found
sv: 302 - Hittad

en: 303 - See Other
sv: 303 - Se annan

en: 304 - Not Modified
sv: 304 - Ej ändrad

en: 305 - Use Proxy
sv: 305 - Använd Proxy

en: 307 - Temporary Redirect
sv: 307 - Tillfällig vidareskickning

en: 302 - Moved Temporarily
sv: 302 - Tillfälligt borttagen

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
sv: En vidareskickning inställd för ett speciellt språk kommer alltid att användas när den sidan är begärd, och går före vidareskickning inställda för <em>Alla språk</em>.

en: Redirect settings
sv: Inställningar för omdirigering

en: Edit redirect
sv: Redigera omdirigering

en: Delete redirect
sv: Ta bort omdirigering

en: Text to display for edit links
sv: Text att visa för att redigera länkar

en: Text to display for delete links
sv: Text att visa för att ta bort länkar

en: If checked, this field will be made into a link.
sv: Om markerat kommer detta fält att göras om till en länk.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som länk" i "länksökväg", måste du aktiverat detta alternativ.

en: Search items
sv: Sök objekt

en: Available search items
sv: Möjliga sökbegrepp

en: Several modules expose items to the search system. Use this setting to limit what can be searched.
sv: Flera moduler visar detaljer till söksystemet. Använd denna inställning för att begränsa vad som kan sökas.

en: Default search
sv: Standardsökning

en: Log all searches
sv: Logga alla sökningar

en: This setting may affect performance. Enable only if actively inspecting logs of search queries.
sv: Denna inställning kan påverka prestandan. Aktivera endast vid en aktiv inspektion av sökfrågor.

en: Indexing
sv: Indexera

en: Number of items to index during cron runs:
sv: Antal saker att indexera under körning av schemalagda aktiviteter:

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sv: Största antal indexerade poster i varje omgång av en <a href="@cron">körning av schemalagd aktivitet</a>. Om det behövs kan du minska antalet poster för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer). <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
sv: Det antal tecken som ett ord måste ha för att indexeras. En lägre inställning innebär bättre placering i sökresultaten, men också en större databas. Varje sökfråga måste innehålla minst ett nyckelord som är av denna storlek (eller längre). <strong>Om du ändrar den här inställningen ogiltigförklaras sökindexet.</strong>

en: Transliterate search index and searched strings.
sv: Transkribera sökindex och söksträngar.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
sv: Aktivera och tillåt sökning genom att använda teckenuppsättningen US-ASCII  för att behandla betonade och obetonade bokstäver lika.

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages. <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
sv: Om man ska tillämpa en enkel Kinesisk/Japansk/Koreansk tokenizer baserade på överlappande sekvenser. Slå av denna om du vill använda en  extern preprocessor för detta istället. Den påverkar inte andra språk. <strong>Ändring av denna inställning kommer att göra sökindexet ogiltigt.</strong>

en: The search form for searching site content.
sv: Sökformuläret för sökning på webbplatsen.

en: Search form settings
sv: Inställningar för sökformuläret

en: Search box label
sv: Etikett för sökruta

en: Hide the search box label
sv: Göm etikett  för sökruta

en: Placeholder text
sv: Platshållartext

en: This text will appear in the search box until text is entered.
sv: Denna text kommer att visas i sökrutan tills text skrivs in.

en: Button text
sv: Knapptext

en: Leave this field empty to hide the submit button.
sv: Lämna detta fält tomt för att gömma sändknappen.

en: Check if your spelling is correct.
sv: Kontrollera om din stavning är korrekt.

en: Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.
sv: Ta bort citationstecken runt uttryck för att söka efter varje ord individuellt. <em>röd stuga</em> ger ofta fler träffar än <em>"röd stuga"</em>.

en: Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.
sv: Använd <em>OR</em> för att göra din sökning smidigare. <em>bike OR shed</em> ger ofta fler resultat än <em>bike shed</em>.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultaten med standard sökvy.

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Remove search score
sv: Ta bort sökresultat

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
sv: Kryssa i denna ruta för att ta bort sökresultat från databasfrågan. Detta kan hjälpa till att minska dubblerade sökresultat i hjälp med detta filter.

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show None
sv: Visa inga

en: Display score
sv: Visa resultat

en: Created role of name: @name
sv: Skapade roll med namn: @name

en: Option @option for field @id exists.
sv: Alternativ @option för fält @id finns.

en: Option @option for field @id does not exist.
sv: Alternativ @option för fält @id finns inte.

en: Testing settings
sv: Inställningar för test

en: Configuration file for testing purposes
sv: Konfiguration av fil för teständamål

en: Test Data
sv: Testdata

en: Second configuration file for testing purposes
sv: Andra konfigurationsfilen för teständamål

en: Run tests against Backdrop core and your modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
sv: Kör tester mot Backdrops kärna och dina moduler. Dessa test hjälper till att försäkra dig om att din webbplats fungerar som det är tänkt.

en: List tests
sv: Lista tester

en: System Logging
sv: Loggning av system

en: Title tag
sv: Titel-tagg

en: Additional classes to be added to the page title.
sv: Ytterligare klasser att läggas till sidtiteln.

en: Local task tabs
sv: Lokala uppgiftsflikar

en: Tabs type
sv: Typ av flik

en: Primary and secondary
sv: Primär och sekundär

en: Primary
sv: Primär

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Tabs are commonly used to show links for editing content, viewing revisions, and accessing sub-pages of configuration.
sv: Flikar används ofta för att visa länkar för redigering av innehåll, visning av revideringar och åtkomst till undersidor i konfigurationen.

en: Page title combo
sv: Sidtitel-kombo

en: Displays the page title, tabs (local tasks), local actions links, and messages. Replaces all the normal equivalents on the page with a single block.
sv: Visar sidans titel, flikar (lokala uppgifter), länkar för lokala åtgärder och meddelanden. Ersätter alla normala motsvarigheter på sidan med ett enda block.

en: Page tabs (Local tasks)
sv: Sidflikar (Lokala uppgifter)

en: Displays the links for menu local tasks, such as "View" or "Edit". Replaces the normal tabs on the page with a block.
sv: Visar länkar för menyns lokala uppgifter, som "Vy" eller "Redigera". Ersätter de vanliga flikarna på sidan med ett block.

en: Displays the page title. Replaces the normal page title with a block.
sv: Visar sidans titel. Byter ut den normala sidans titel med ett block.

en: Page local actions
sv: Paginera lokala åtgärder

en: Displays the local actions links, such as "Add content". Replaces the normal local actions on the page with a block.
sv: Visar länkarna för lokala åtgärder, till exempel "Lägg till innehåll". Ersätter de normala lokala åtgärderna på sidan med ett block.

en: Page messages
sv: Sidmeddelanden

en: Displays messages to the user after an action is performed, such as form validation errors or success messages. Replaces the normal messages on the page with a block.
sv: Visar meddelanden till användaren efter att en åtgärd har utförts, t.ex. fel vid validering av formuläret eller meddelanden om framgång. Ersätter de normala meddelandena på sidan med ett block.

en: Theme debugging is enabled. See the <a href="!url">Status report</a> page for more info.
sv: Felsökning av teman är aktiverat. Se sidan <a href="!url">Status report</a> för mer information.

en: Enabled themes
sv: Aktiverade teman

en: Save theme settings
sv: Spara temainställningar

en: Search...
sv: Sök...

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Backdrop core)
sv: @module (<span class="admin-missing">ej kompatibel</span> med denna  version av Backdrops kärna)

en: No longer needed.
sv: Behövs inte längre.

en: This module is now built-into Backdrop CMS core and is no longer necessary.
sv: Denna modul är nu inbyggd i Backdrop CMS-kärnan och behövs inte längre.

en: Incompatible with Backdrop CMS !core_version.
sv: Inkompatibel med Backdrop CMS !core_version.

en: This version is not compatible with Backdrop CMS !core_version.
sv: Denna version är inte kompatibel med Backdrop CMS !core_version.

en: Unable to enable
sv: Kunde inte aktivera

en: Uninstalling modules causes all data from these modules to be lost!
sv: Avinstallering av moduler orsakar förlust av all data från dessa moduler!

en: Are you sure you want to continue with uninstalling the modules listed below?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta med att avinstallera modulerna listade nedtill?

en: Logo settings
sv: Inställningar för logotyp

en: Use the logo supplied by the active theme
sv: Använd logotypen som kommer med det aktiva temat

en: Upload logo
sv: Ladda upp logo

en: Use the shortcut icon supplied by the active theme
sv: Använd bokmärkesikonen som kommer med det aktiva temat

en: Upload icon
sv: Ladda upp ikon

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
sv: Exempel: <code>@implicit-public-file</code> (för en fil i det publika filsystemet), <code>@explicit-file</code>, eller <code>@local-file</code>.

en: Cron configuration
sv: Konfiguration av schemalagd aktivitet

en: Use background fetch for cached pages
sv: Använd hämtning av bakgrund för cachade sidor

en: Allows serving stale pages while new page cache entries are being generated.
sv: Gör det möjligt att använda gamla sidor medan nya poster i sidcachen skapas.

en: The maximum time the page cache can use an old version of a page.
sv: Maximal tid som sidcache kan använda en gammal version av en sida.

en: Aggregation of Javascript and CSS files is disabled. You need to set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.
sv: Insamling av Javascript och CSS filer är inaktiverade. Du behöver ställa in <a href="!file-system">filkatalog för offentliga filer</a> för att göra dessa optimeringar möjliga.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Besökare kommer bara att se meddelandet om underhållsläge. Endast användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Access site in maintenance mode" kan få tillgång till webbplatsen. Auktoriserade användare kan logga in direkt via <a href="@user-login">användarinloggningssidan</a>.

en: Message to display when in maintenance mode
sv: Meddelande som visas när webbplatsen är i underhållsläge

en: The site is now in maintenance mode. Only users with the "Access site in maintenance mode" permission will be able to access the site.
sv: Webbplatsen är nu i underhållsläge. Endast användare med behörigheten "Access site in maintenance mode" kommer att kunna komma åt webbplatsen.

en: The site is no longer in maintenance mode.
sv: Webbplatsen är inte längre i underhållsläge.

en: Clean URLs cannot be enabled.
sv: Rena webbadresser (URL) kan inte aktiveras.

en: When clean URLs can be enabled, you will be able to use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
sv: När rena URL:er kan aktiveras, kan du använda URL:er som <code>example.com/user</code> i stället för <code>example.com/?q=user</code>.

en: If you are directed to this page or to a "Page not found (404)" error after testing for clean URLs, see the <a href="@url">online handbook</a>.
sv: Om du omdirigeras till denna sida eller till felmeddelandet "Sidan hittades inte (404)" efter test av rena URL, se <a href="@url">onlinehandboken</a>.

en: Use HTTPS for canonical URLs
sv: Använd HTTPS som vedertagna URL

en: This option makes Backdrop use HTTPS protocol for generated canonical URLs. Please note: to get it working in mixed-mode (both secure and insecure) sessions, the variable <code>https</code> should be set to <code>TRUE</code> in your file <code>settings.php</code>
sv: Detta alternativ gör att Backdrop använder HTTPS-protokoll för genererade kanoniska webbadresser. Observera: för att få det att fungera i blandade lägen (både säkra och osäkra) sessioner, bör variabeln <code>https</code> vara inställd på <code>TRUE</code> i din fil <code>settings.php</code>

en: Are you sure you want to remove the format %label: %format?
sv: Är du  säker på att formatet %label: %format?

en: Pattern
sv: Mönster

en: Edit date format %format
sv: Redigera datumformat %format

en: A name for the new format
sv: Namn för nytt format

en: e.g. My date format
sv: t.ex. mitt datumformat

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett datumformat som använder PHP:s datum- och tidskoder. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ.

en: e.g. F j Y
sv: till exempel F j Y

en: Date format updated.
sv: Uppdaterat datumformat.

en: This feature is already enabled on your site, no further action is needed.
sv: Denna egenskap är redan aktiverad på din webbplats, ingen ytterligare åtgärd behövs.

en: This operation is irreversible! Make sure that you have backed up your database before continuing. Your site will be put into maintenance mode during the upgrade. A site with hundreds of pieces of content should take a few minutes. Sites with thousands of pieces of content may take @minutes minutes or more.
sv: Denna åtgärd går inte att göras ogjord! Var säker på att du har gjort backup av databasen innan du fortsätter. Din webbplats kommer att sättas i underhållsläge under uppgraderingen. En webbplats med hundratals delar av innehåll bör ta några minuter. Webbplatser med tusentals  delar av innehåll kan ta @minutes minuter eller mer.

en: Upgrade database to 4 byte UTF-8
sv: Uppgradera databasen till 4 byte UTF-8

en: Converting database tables
sv: Konvertera databastabeller

en: Collecting list of tables...
sv: Samla in lista över tabeller...

en: The database %name could not be converted.
sv: Databasen %name kunde inte bli konverterad.

en: The table %name could not be converted.
sv: Tabellen %name kunde inte bli konverterad.

en: Converting database table "@table_name"...
sv: Konvertera databastabell "@table_name"...

en: Completing...
sv: Slutför...

en: Upgrade successful. @count database tables have been converted to use 4 byte UTF-8.
sv: Uppgraderingen lyckades. @count databastabeller har konverterats till att använda 4 byte UTF-8.

en: An error was encountered while converting tables! You should restore a database backup, correct any errors, and then try again. Errors reported:
sv: Ett fel uppkom vid konvertering av tabeller! Du bör återställa en databas från backup, rätta till felaktigheter, och sedan försöka igen. Fel som rapporterades:

en: Transliteration is not required.
sv: Omskrivning behövs inte.

en: There are currently no file names containing non-ASCII characters. Return to the !file_system page.
sv: Det finns för närvarande inga filnamn som innehåller icke-ASCII-tecken. Återgå till sidan !file_system.

en: File transliteration is not yet enabled.
sv: Omskrivning av fil är ännu inte aktiverad.

en: You must enable the "@option" on the !file_system page to use this form.
sv: Du måste aktivera "@option" på sidan !file_system för att kunna använda detta formulär.

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
sv: Är du säker på att du vill skriva om existerande filnamn?

en: Original file name
sv: Ursprungligt filnamn

en: Transliterated file name
sv: Omskrivet filnamn

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
sv: Databasen listar för närvarande @x_filenames som innehåller tecken som ej är ASCII.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
sv: Detta antal kan vara inkorrekt, då, eftersom vissa filer inte behöver döpas om. Till exempel, filer utanför webbplatsen kommer aldrig att bli ändrade.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
sv: Observera: Tabellen visar endast de 10 första posterna.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
sv: <strong>VARNING:</strong> Om du manuellt har angett bild- eller filsökvägar i textfält (t.ex. textområden eller WYSIWYG-editorer) kommer dessa referenser att brytas om filerna byter namn. Eftersom det för närvarande inte finns något automatiserat sätt att även fixa refererade filer i textinnehåll, är det en mycket god idé att säkerhetskopiera databasen och katalogen %files i förväg. Moduler som använder sina interna system-ID:n för att komma åt filer påverkas inte.

en: Transliterate
sv: Omskriv

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
sv: Inte alla filnamn kunde konverteras. Följande filer kunde inte nås och har blivit ignorerade:

en: HTTP request for Clean URLs failed with error: @error
sv: HTTP-begäran för rena URL:er misslyckades med fel: @error

en: Menu style
sv: Utseende på meny

en: Top level only
sv: Endast översta nivån

en: Dropdown menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Hierarchical tree
sv: Hierarkiskt träd

en: Starting level
sv: Startnivå

en: 1st level (primary)
sv: 1a nivån (primär)

en: 2nd level (secondary)
sv: 2a nivån (sekundära)

en: 3rd level (tertiary)
sv: 3e nivån (tertiär)

en: 4th level
sv: 4e nivån

en: 5th level
sv: 5e nivån

en: 6th level
sv: 6e nivån

en: 7th level
sv: 7e nivån

en: 8th level
sv: 8e nivån

en: 9th level
sv: 9e nivån

en: Maximum depth
sv: Maximalt djup

en: The maximum depth of the menu tree from the starting level (if available).
sv: Maximalt djup på menyträdet från startnivån (om möjligt).

en: Show all menu links
sv: Visa alla menylänkar

en: When unchecked, only expanded or active trail menu links will be displayed.
sv: Om den inte är förkryssad, kommer endast utvidgad eller aktiv länkmeny att visas.

en: Display menu toggle button on small screens
sv: Växelknapp på små skärmar för menyn typ "hamburgerknapp"

en: Requires:
sv: Kräver:

en: Required by:
sv: Krävs av:

en: Token
sv: Igenkänningstecken

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Browse more themes
sv: Se flera teman

en: Use newly added layouts
sv: Använd nyligen tillagda layouter

en: Browse more layouts
sv: Granska fler layouter

en: Update Backdrop core
sv: Uppdatera kärnan i Backdrop

en: A trail of links from the homepage to the current page.
sv: Ett länkspår från hemsidan till denna aktuella sida.

en: Display the current page title as the last breadcrumb
sv: Visa den aktuella sidan som den senaste länkstigen

en: Show or hide various components of your site header. To change the values of these components, visit the !site_info page.
sv: Visa eller dölj olika komponenter i sidhuvudet. Om du vill ändra värdena för dessa komponenter går du till sidan !site_info.

en: Go
sv: Gå till

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: System authorize
sv: Systembehörighet

en: System date
sv: Systemets datum

en: Mail systems
sv: System för skickning av post

en: !theme settings
sv: !theme inställningar

en: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management. Changes will not be saved.
sv: Kompabilitet med Drupal layer är inaktiverad och detta formulär har inte blivit uppdaterad till att använda inställningarna för hantering av  Backdrop. Ändringar kommer inte att sparas.

en: Settings not saved: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management.
sv: Inställningar ej sparade: Kompabilitet med Drupal layer är inaktiverad och detta formulär har inte blivit uppdaterad för använda hantering av inställningar för Backdrop.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
sv: Kunde inte ta bort den temporära filen "%path" under upprensning eftersom den används av följande moduler: %modules.

en: Backdrop 2.0 and later will require forms using system_settings_form() to set $form['#config'].
sv: Backdrop 2.0 och senare kommer att kräva formulär som använder system_settings_form() to set $form['#config'].

en: Node layout
sv: Nodlayout

en: Backdrop core now provides transliteration functions in core. A copy of Transliteration module has been located at %path. The module has been disabled, you can remove it safely from your installation.
sv: Backdrop har numera omskrivningsfunktion i kärnan. En kopia av modulen Transliteration har varit placerad på %path. Modulen har inaktiverats, du kan ta bort den säkert från din installation.

en: Transliteration has been merged into core. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
sv: Omskrivning har flyttats in i kärnan. <a href="@transliteration-url">Fixa existerande filnamn </a>.

en: Backdrop core now provides project browsing functions in core. A copy of Project Browser module has been located at %path. The module has been disabled, you can remove it safely from your installation.
sv: Backdrops kärna har nu funktioner för projektbläddring. En kopia av modulen Project Browser har varit placerad på %path. Modulen har blivit inaktiverad, du kan säkert ta bort den från din installation.

en: Temporary
sv: Tillfällig

en: Add terms
sv: Lägg till termer

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new terms are saved with no defined language. Existing terms will not be affected by changing this option.
sv: Lägg till ett fält för val av språk i redigeringsformuläret så att du kan välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om det är inaktiverat sparas nya termer utan definierat språk. Befintliga termer påverkas inte av att ändra detta alternativ.

en: Show terms in language
sv: Visa termer i språket

en: Show terms for a given language. Terms with the "All" language will be shown in every language.
sv: Visa termer för ett visst språk. Termer med "Alla" språk kommer att visas på alla språk.

en: Set a language for this term. The term will only be visible in that language.
sv: Bestäm språk för denna term. Termen är endast synlig på det språket.

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterat alias för term @tid.

en: The language code of the language the term is written in.
sv: Landskoden för språket som ordet är skrivet i.

en: Term language
sv: Termens språk

en: Rendered term
sv: Renderad term

en: Display the referenced term in a specific display mode
sv: Visa den refererade termen i ett specifikt visningsläge.

en: Display mode: %mode
sv: Visningsläge: %mode

en: Follow content language
sv: Följ innehållets språk

en: If enabled, and if the selected vocabulary has multilingual support enabled, terms will be added in the language of the content.
sv: Om aktiverad, och om det valda vokabuläret har stöd för flera språk, kommer termer att läggas till i det valda språket på innehållet.

en: Taxonomy settings
sv: Inställningar för Taxonomy

en: The field "@name" cannot be added because the vocabulary "@vocabulary" does not exist.
sv: Fältet "@name" kan inte läggas till eftersom vokabuläret "@vocabulary" inte finns.

en: No name
sv: Inget namn

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange hierarkispår (breadcrumb) för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om valt, kommer länkstigspåret, att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkande till denna vy. Notera att det endast fungerar om endast en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att matcha noder taggade med termer i hierarkin. Till exempel, om du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre) och sedan filtrerar termen "frukt" kommer att få noder som är taggade med "äpple" såväl som  "frukt". Om negativt, omvänt är sant; sökande för "äpple" kommer också att ta upp noder taggade med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden i formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer OCH att behandlas som ELLER med detta filter.

en: Use Backdrop's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Backdrops sökväg för taxonomitermer för att skapa länkar för hierarkispår

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard Backdrop method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Backdrops standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att arbeta med Views taxonomiterm argument.

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer efter vokabulär

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn på termen

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: The label for the vocabulary the term belongs to.
sv: Etiketten för vokabuläret som termen hör till.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vokabulär för att visa termer i standardalternativen.

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Autocomplete
sv: Komplettera automatiskt

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmenyn

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär har valts. Vänligen ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabuläret @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulärer du önskar relatera till. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny anteckning, så denna relation är bäst att endast använda på en vokabulär som har endast en term per nod.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsidan

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda standardfilter från nodsidan, det är bra för relaterade taxonomiblock

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Om du önskar validera för specifika vokabulärer, markera dem; om ingen är markerad, kommer alla termer att passera.

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Term name
sv: Namnet på termen

en: Term name converted to Term ID
sv: Termnamn konverterad till Term-ID

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Transformera streck i URL till blanksteg i termnamns filtervärden

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: New content will be created with no defined language.
sv: Nytt innehåll skapas med ej bestämt språk.

en: New content will have a language selection option listing all the <a href="@languages">enabled languages</a>.
sv: Nytt innehåll kommer att ha en lista med språkval av <a href="@languages">möjliga språk</a>.

en: Content may be translated into any of the <a href="@languages">enabled languages</a>.
sv: Innehåll kan översättas till något av de <a href="@languages">möjliga språken</a>.

en: Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Befintligt innehåll kommer inte att påverkas av att ändra detta alternativ.

en: Content Translation
sv: Översättningsalternativ

en: Translation set node ID
sv: ID för översättningsuppsättningens nod

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för den översättningsuppsättning som innehållet tillhör.

en: Source translation
sv: Översättning av källa

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som detta innehåll var översatt från.

en: Translations
sv: Översättningar

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll på olika språk.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som är antingen oöversatt eller är av den ursprungliga versionen för översättning.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Child translation
sv: Översättning av underliggande

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: Translation status
sv: Status på översättning

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningsstatus av innehåll - vare sig uppdatering av översättning behövs eller inte.

en: Outdated
sv: Föråldrad

en: Translate link
sv: Översätt länk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Ange en enkel länk för att översätta noden.

en: translate
sv: översätt

en: Include untranslated content
sv: Inkludera oöversatt innehåll

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Översättningsalternativ

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Med hjälp av översättningsalternativen kan du välja vilken eller vilka översättningar i en översättningsuppsättning som ska användas. Välj "Aktuellt språk" eller "Standardspråk" för att ansluta till översättningen på det aktuella språket respektive standardspråket. Välj ett specifikt språk för att ansluta till en översättning på det språket. Om du väljer "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan ge upphov till dubbletter.

en: Check for available updates
sv: Kontrollera möjliga uppdateringar

en: This website will check for new releases of Backdrop core, as well as contributed modules, themes, and layouts. If there are updates available, a message will appear on the <a href="@status_report">status report</a> page. An error message will appear if there is a security update available.
sv: Denna webbplats kommer att bevaka nya versioner av kärnan för Backdrop, såväl som för moduler, teman, och layouter. Om det finns möjliga uppdateringar, kommer ett meddelande att visas på <a href="@status_report">statusrapport</a> sidan. Ett felmeddelande kommer att visas om det finns säkerhetsuppdateringar.

en: How frequently should this website check for updates?
sv: Hur ofta bör denna webbplats kontrollera om uppdateringar finns?

en: Check daily
sv: Kontrollera dagligen

en: Check weekly
sv: Kontrollera varje vecka

en: Do not check automatically
sv: Kontrollera inte automatiskt

en: Also check for updates of disabled modules, themes, and layouts
sv: Kontrollera också om det finns uppdateringar av inaktiverade moduler, teman och layouter

en: Update Notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: When any update is available
sv: När någon uppdatering finns

en: Only if a security update is available
sv: Endast om en säkerhetsuppdatering finns

en: Do not send email notifications
sv: Sänd ej e-postmeddelanden

en: Self-updates
sv: Själv-uppdateringar

en: This website has the ability to update itself, but the file system permissions must be set properly. For more details, see !link.
sv: Denna webbplats kan uppdatera sig själv, men behörigheterna i filsystemet måste ställas in korrekt. För mer detaljer, se !link.

en: Manual self-update
sv: Manuell själv-uppdatering

en: When updating manually, allow this website to delete the old version of core, and then replace it with the new version.
sv: När uppdatering sker manuellt tillåter denna webbplats att den gamla kärnan tas bort och som sedan ersätts med den nya versionen.

en: Automatic self-update (coming soon!)
sv: Automatisk själv-uppdatering (kommer snart!)

en: When updates are available, allow this website to <strong>automatically</strong> delete the old version of core, and then replace it with the new version.
sv: När uppdateringar är tillgängliga, låt denna webbplats att <strong>automatiskt</strong> ta bort den gamla versionen av kärnan, och sedan byta ut den till den nya versionen.

en: This project has been labeled insecure by the Backdrop security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har betecknats som osäkert av Backdrops säkerhetsteam och är inte längre tillgängligt för nedladdning. Omedelbar inaktivering av allt som ingår i detta projekt rekommenderas starkt!

en: Update server is not yet implemented.
sv: Uppdateringsserver är ännu inte implementerad.

en: Status unknown
sv: Okänd status

en: The update server for this project is not yet implemented. Once completed, the update server will start reporting available updates here. Until then, please check for updates manually.
sv: Uppdateringsservern för detta projekt har ännu inte implementerats. När uppdateringsservern är klar kommer den att börja rapportera tillgängliga uppdateringar här. Fram till dess kan du söka efter uppdateringar manuellt.

en: Update checking is disabled on this site.
sv: Uppdateringskontroll är inaktiverad på denna webbplats.

en: update
sv: uppdatering

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
sv: HTTP-anrop till @url misslyckades med felet: @error.

en: There is a security update available for your version of Backdrop. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns en säkerhetsuppdatering tillgänglig för din version av Backdrop. För att garantera säkerheten på din server bör du uppdatera omedelbart!

en: There are security updates available for one or more of your modules, themes, or layouts. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för en eller flera av dina moduler, teman eller layouter. För att garantera säkerheten på din server bör du uppdatera omedelbart!

en: Your version of Backdrop has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Backdrop har återkallats och är inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: Your version of Backdrop CMS is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Backdrop CMS stöds inte längre. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: There are updates available for your version of Backdrop. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för din version av Backdrop. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar korrekt, bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Update checking is not available for some of your projects.
sv: Kontroll av uppdateringar är inte tillgängligt för några av dina projekt.

en: Update may be needed for your version of Backdrop.
sv: Uppdatering kan behövas för din version av Backdrop.

en: Updates may be needed for one or more of your projects.
sv: Uppdatering kan behövas för ett eller flera av dina projekt.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Backdrop.
sv: Det var problem med att kontrollera <a href="@update-report">möjliga uppdateringar</a> för Backdrop.

en: The update server has not yet been implemented, so no update statuses could be retrieved. Until the update server becomes active, please check for updates manually.
sv: Servern för uppdateringar har ännu inte blivit implementerad, så ingen uppdateringsstatus kan erhållas. Tills servern för uppdateringar blir aktiverad, vänligen kontrollera manuellt om uppdateringar finns.

en: Update settings
sv: Updatera inställningar

en: Update information not available.
sv: Information om uppdatering inte tillgänglig.

en: Not yet implemented
sv: Ännu inte implementerad

en: Update Manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: No user accounts have been selected for cancellation.
sv: Inga användarkonton har blivit valda för upphörande.

en: Require email confirmation to cancel account.
sv: Kräv bekräftelse via e-post för att avsluta kontot.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
sv: Vid aktiverad måste användaren bekräfta uppsägningen av kontot via e-post.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been cancelled.
sv: Om aktiverad, kommer användaren att få ett e-postmeddelande efter att kontot blivit uppsagt.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Nya användare måste bekräfta sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen och får ett systemgenererat lösenord. Om den här inställningen är inaktiverad kommer användarna att loggas in direkt när de registrerar sig och kan välja sina egna lösenord under registreringen.

en: Administer user accounts
sv: Hantera användarkonton

en: Users may log in using
sv: Användare kan logga in genom att använda

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Limit login attempts by IP address
sv: Begränsa antal försök att logga in från en IP-adress

en: Attempted login limit
sv: Begränsning av försök till inloggning

en: Attempted login time window
sv: Tidsfönster för gjorda inloggningsförsök

en: login attempts from one IP address per
sv: inloggningsförsök från en IP-adress

en: Do not allow any login from the current user's IP if the limit has been reached. This is independent of the per-user limit to catch attempts from one IP to log in to many different user accounts. By default we have a reasonably high limit since there may be only one apparent IP for all users at an institution.
sv: Tillåt ingen inloggning från den aktuella användarens IP om gränsen har nåtts. Detta är oberoende av gränsen per användare för att fånga upp försök från en IP att logga in på många olika användarkonton. Som standard har vi en rimligt hög gräns eftersom det kanske bara finns en uppenbar IP för alla användare vid en institution.

en: Limit login attempts by user
sv: Begränsa inloggningsförsöken per användare

en: login attempts by a user per
sv: inloggningsförsök av en användare per

en: Configure the limit and the time window for users attempting to log in. That is, how many failed login attempts are allowed per specified time period.
sv: Ställ in begränsning och tidsfönster för användare som försöker logga in. Det vill säga, hur många felaktiga försök som tillåts under en viss angiven tidsperiod.

en: Identify users attempting to log in, using
sv: Identifiera användare som försöker logga in, användande

en: User ID and IP address combination
sv: Kombination av användar-ID och IP-adress

en: User ID only
sv: Endast användar-ID

en: Anonymous visitors
sv: Anonyma besökare

en: The name you would like used for anonymous visitors to your site:
sv: Beteckning du vill använda för anonyma besökare på din webbplats:

en: Configure role
sv: Konfigurera roll

en: Set permissions
sv: Sätt behörigheter

en: Export role
sv: Exportera roll

en: A unique machine-readable name for this role. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt namn som är maskin-läsbar för denna roll. Det får endast använda gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: The %role role has been added.
sv: Rollen %role har lagts till.

en: Are you sure you want to delete the %role role?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %role rollen?

en: The %role role has been deleted.
sv: Rollen %role har tagits bort.

en: Emails
sv: E-post

en: Use this form to customize the emails sent by your website. Each template may use tokens to populate special values such as a user account name or the password reset link.
sv: Använd det här formuläret för att anpassa de e-postmeddelanden som skickas från din webbplats. Varje mall kan använda tokens för att fylla i särskilda värden, t.ex. ett användarkontonamn eller länken för återställning av lösenordet.

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Redigera välkomstmeddelanden som sänds till nya medlemmar vars användarkonton skapats av en administratör.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Redigera välkomstmeddelandet som sänds via e-post till nya medlemmar när de registrerar sig, när godkännande behövs från administratör.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Redigera ett välkomstmeddelande som sänds ut till nya medlemmar när de registrerar sig, som inte behöver godkännas av någon administratör.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare som begär nytt lösenord.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare vid kontoaktivering (när en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs administrativt godkännande).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och editera e-postmeddelanden som sänds till användare när deras konton är blockerade.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Editera e-postmeddelanden som sänds till användare när de försöker avsluta sina konton.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som sänds till användare när deras konton avslutas.

en: You have tried to use a reset password link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en utgången länk för återställning av lösenord. Vänligen, begär en ny genom att använda formuläret nedtill.

en: You have used your one-time log-in link and are now logged-in.
sv: Du har använt din länk för engångsinloggning och är nu inloggad.

en: You have tried to use a reset password link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en länk för återställning av lösenord som antingen har använts eller inte längre är giltig. Vänligen begär ett nytt lösenord med hjälp av formuläret nedan.

en: Save password & log in
sv: Spara lösenord och logga in

en: Your account password has been updated.
sv: Lösenordet till ditt konto har uppdaterats.

en: User %name used one-time password reset link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde länken för återställning av engångslösenord vid tiden %timestamp.

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterat alias för användare @uid.

en: Assign user roles
sv: Tilldela roller för användare

en: User flood
sv: Överbelastning från användare

en: User email templates
sv: Mallar för användares e-post

en: User roles
sv: Användarroller

en: Reset password via one-time login link.
sv: Återställ lösenordet via en engångslänk.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. !request_new.
sv: Krävs om du vill ändra %mail eller %pass nedtill. !request_new.

en: An email address was provided as a username, but does not match the account email address.
sv: En e-postadress gavs som ett användarnamn, men stämmer inte med kontots e-postadress.

en: The user login form if logged out.
sv: Användarformulär för att logga in om du är utloggad.

en: The account for %name has not been activated or is blocked.
sv: Kontot för %name har inte blivit aktiverat eller är spärrat.

en: Sorry, no account with that email address found.
sv: Inget användarkonto med den e-postadressen hittades.

en: Sorry, unrecognized username.
sv: Användarnamnet är okänt.

en: Sorry, incorrect password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: Tyvärr, felaktigt lösenord. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: Change record:
sv: Ändra post:

en: Converted User roles to CMI
sv: Konverterade användarroller till CMI

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: Hide password
sv: Göm lösenord

en: The user account or email %name could not be found.
sv: Användarkontot eller e-postadressen %name kan ej hittas.

en: Cancel user accounts
sv: Spärra användarkonton

en: Login settings
sv: Login-inställningar

en: Configure the way visitors may log in and limit login attempts.
sv: Konfigurera hur besökare kan logga in och begränsning av försök till inloggning.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: No link
sv: Ingen länk

en: To the user
sv: Till användare

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om förkryssat, kommer användarnamnet att bli formaterad av systemet. Om ej ikryssat, kommer den att visas oformaterad (rå).

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Ersätt värdet som visas för anonyma användare

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera att visa olika text för anonyma användare.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för anonyma användare

en: Link to user's profile
sv: Länk till användarens profil

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka bilden på användaren till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Användning av <em>Förvalt/em> kommer att använda webbplatsens bildstil för användarbilder inställda i <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: The label of the role.
sv: Etikett för rollen.

en: The machine name of the role.
sv: Det maskinläsbara namnet på rollen.

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Skriv in en kommaseparerad lista på användarnamn.

en: Only has the 'Authenticated' role
sv: Har endast rollen "Autentiserad"

en: Has roles in addition to 'Authenticated'
sv: Har roller utöver "Autentiserad"

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta också efter en nod och använd nodens skapare

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av användares filtervärde att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt endast strängnamn för användarnamn

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn med strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserad på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till de utvalda rollerna

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om inga roller väljs, kommer användare från alla olika roller att tillåtas.

en: Display the user account using the standard user account view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php file in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> template doesn't show the username.
sv: Visa användarkontot med hjälp av standardvyn för användarkonto. Det kan vara nödvändigt att lägga till en user-profile.tpl.php-fil i temats mallmapp, eftersom standardmallen för <a href="@user-profile-api-link">användarprofilen</a> inte visar användarnamnet.

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visa: @display

en: Views settings
sv: Inställningar för visningar

en: Ajax callback for view loading.
sv: Ajax återanrop för att ladda vy.

en: - Use default -
sv: - Använd standard -

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område som endast kommer att visas administrativt.

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har några resultat

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta objekt är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad, kan återaktivering av modulen återställa den. Annars bör du troligen ta bort detta objekt.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i det här fältet. Följande ersättningstecken stöds:

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: @argument title
sv: @argument titel

en: @argument input
sv: @argument inmatning

en: Replacement patterns
sv: Mönster för utbyte

en: -Select-
sv: -Välj-

en: View to insert
sv: Vy att sätta in

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att sätta in i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om markerat kommer denna vy att få samma kontextuella filter som sin överordnade vy.

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Exception value
sv: Värde på undantag

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot kommer filtret att ignoreras, d.v.s. "alla värden"

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt titlarna för vyer och andra argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra osv.

en: Provide title
sv: Ge titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig (breadcrumb)

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåller hierarkispår

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på hierarkispår som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Validator
sv: Validerare

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att utföra om filtervärde är ogiltigt

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det specifika fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Hide view
sv: Göm visning

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll av "Inga resultat hittades"

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: Show "Page not found"
sv: Visa"Sida hittas ej"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över standardargument för visnings-URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj om detta standardargument ska inkluderas när URL:en för denna vy konstrueras. Att hoppa över standardargument är användbart t.ex. när det gäller flöden.

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Standardsortering

en: Default sort
sv: Standardsortering

en: Current node's creation time
sv: Tid när den aktuella noden skapades

en: Current node's update time
sv: Tidpunkt för nodens uppdatering

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare skriva in flera värden i form av 1+2+3 (för ELLER) eller 1,2,3 (för OCH).

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt multipla filter att arbeta tillsammans

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valda, kan multipla förekomster av detta filter arbeta tillsammans, som multipla värden till samma filter. Denna inställning är inte kompatibel med inställningar för "Reducera duplikat".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte objekt utan värde i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Grundläggande validering misslyckas om något argument anges

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att markera detta fält kan du använda detta för att se till att vyer med fler argument än nödvändigt inte valideras.

en: Exclude
sv: Uteslut

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas istället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode
sv: Ordlista läge

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: I läget Ordlista tillämpas en gräns för antalet tecken som används i filtervärdet, vilket gör att sammanfattningsvyn kan fungera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Begränsning av tecken

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: Case
sv: Skiftläge

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur man kan transformera skiftläget av filtervärdet vid utskrift av titel och sammanfattning.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver (VERSALER)

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Transformera blanksteg till streck i URL

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till additional_field @identifier men @table kunde inte läggas till!

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Exclude from display
sv: Uteslut från visning

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj det HTML-element som ska omsluta detta fält, t.ex. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa etikett för HTML

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj det HTML-element som ska omsluta etiketten, t.ex. H1, H2, etc.

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Wrapper HTML element
sv: HTML element för omslutare

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-element att omsluta detta fält och etikett, exempelvis H1, H2, etc. Detta kanske inte kan användas om fältet och etiketten inte renderas tillsammans, som med en tabell.

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda vyklasser för att identifiera fält, fältetikett och fältinnehåll.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om utdatan av detta fält

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Text som visas för detta fält. Du kan inkludera HTML. Du kan skriva in data från denna vy som "Ersättningsmönster" nedanför.

en: Output this field as a link
sv: Utmata detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om markerat kommer detta fält att göras om till en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Länksökväg

en: The Backdrop path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Backdrops sökväg eller absolut URL för denna länk. Du kan skriva in data från denna vy som "Ersättningsmönster" nedtill.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Replace spaces with dashes
sv: Byt ut blanksteg med tankstreck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en full URL: dvs 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Transform the case
sv: Transformera skiftläget

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur man kan transformera skiftläget av filtervärdet vid  utskrift av sökvägar för url.

en: Link class
sv: Länkklass

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att tillämpa på denna länk.

en: Title text
sv: Titeltext

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att placera som "titel" text som de flesta webbläsare visar som ett verktygstips när man hovrar över länken.

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Inkludera relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: Target
sv: Mål

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, som _blank, _parent eller iFrames. Detta fält används sällan.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält för denna visning innan du använder detta fält. Dessa fält kan betecknas som <em>Exkludera från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av renderingsordningen, kan du inte använda fält som kommer efter detta fält; om du behöver ett fält som inte är listat här, ändra om dina fält i sådana fall.</p>

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken (tokens) finns tillgängliga för detta fält. Observera att du på grund av renderingsordningen inte kan använda fält som kommer efter det här fältet. Om du behöver ett fält som inte finns med i listan, ordna om dina fält.
    Om du vill ha tecknen '[' och ']', använd html-enhetskoderna "%5B" eller "%5D", annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Trimma detta fält till en maximal längd

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att trimma fältet till en maximal längd av tecken

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Maximalt antal tecken detta fält kan ha.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om markerat trimmas detta fält endast på en ordgräns. Detta är garanterat det maximala antal tecken som anges eller mindre. Om det inte finns några ordgränser kan detta trimma ett fält till ingenting.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till uteslutningstecken (tre punkter, . . .)

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om markerat kommer en "..." att läggas till om ett fält har trimmats.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till en läs-mer-länk om utmatningen är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: More link text
sv: Text för länken mer

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Text som kommer att visas på mer-länken. Du kan skriva in data från denna vy som "Ersättningsmönster" ovanför.

en: More link path
sv: Sökväg för länken mer

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökväg som används för mer-länken. Du kan skriva in data från denna vy som "Ersättningsmönster" ovanför.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om markerat kommer HTML-korrigeraren att köras för att säkerställa att taggar är korrekt stängda efter trimning.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om markerat kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa etiketter

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Remove whitespace
sv: Ta bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerat kommer alla blanksteg i början och slutet av utdata att tas bort.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerat konverteras alla tecken för ny rad                                                         (dvs. \n) till HTML &lt;br&gt; -taggar.

en: No results text
sv: Texten inga resultat

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Anger text som visas om detta fält innehåller ett tomt resultat. Du kan infoga HTML. Du kan skriva in data from denna vy som  "Ersättningsmönster" i "Skriv om resultat" sektionen nedanför.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna siffran 0 som tomt

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera visning av texten "inga resultat" om fältet innehåller siffran 0.

en: Hide if empty
sv: Göm om tom

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetiketten eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för "Dölj utmatning om tomt" för att dölja omskrivet innehåll.

en: Hide rewriting if empty
sv: Göm omskrivning om tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om fältet är tomt.

en: File size display
sv: Visning av filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för TRUE

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSE

en: Reverse
sv: Omvänd

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om markerat, kommer true att visas som false.

en: Available actions
sv: Möjliga åtgärder

en: All actions, except selected
sv: Alla åtgärder, utom de valda

en: Only selected actions
sv: Endast valda åtgärder

en: Selected actions
sv: Valda åtgärder

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som ska användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Tidszonsstandard för webbplats/användare -

en: Fields to be included as links.
sv: Fält att inkluderas som länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the action.
sv: Inkludera en parameter för "destination" i länken för att skicka tillbaka användaren till den ursprungliga vyn för slutförande av åtgärden.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Expression
sv: Uttryck

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om markerat kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Specificera hur många siffror efter decimaltecknet som ska skrivas ut.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken som ska användas som decimaltecken.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som tusentalsavdelare.

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerat, kommer särskild hantering att användas för pluralitet.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text som ska placeras före numret, som valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text som ska placeras efter numret, t.ex. valutasymbol.

en: Display format
sv: Visningsformat

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En bestämd nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel bör visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter att visa i strängen.

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Exponera detta filter för besökare, för att låta dem ändra det

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter är inte exponerat. Exponera det för att låta användare att ändra det.

en: Expose filter
sv: Exponera filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter är exponerat. Om du döljer det, kan användare inte längre kunna ändra på det.

en: Hide filter
sv: Göm filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Låt användaren välja operator.

en: Operator identifier
sv: Identifiering av operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att tillåta användare för att välja multipla objekt.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg senaste val

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg visat urval endast för valda användarroll(er). Om du väljer inga roller, kommer den visade datan att aldrig lagras.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer att visas i URL efter ? för att identifiera detta filter. Kan inte vara tomt.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: This identifier is used by another handler.
sv: Denna identifierare används av en annan hanterare.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet krävs om titeln för detta objekt är definierat.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titel krävs om detta objekt har ett definierat värde.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställning användaren gav detta filter.

en: <Any>
sv: <Någon>

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt exponerat filter.

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälhanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda detta filter.

en: Value type
sv: Värdetyp

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i något maskin-läsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS rekommenderas.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från nuvarande tid som "!example1" eller "!example2"

en: Invalid date format.
sv: Ogiltigt datumformat.

en: @entity types
sv: @entity typer

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Left field
sv: Vänster fält

en: Right field
sv: Höger fält

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda objekt

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om detta alternativ är markerat kommer endast de objekt som valts här att visas för användaren.

en: Select all
sv: Välj alla

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden hittades för filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värde @value är inte en matris för @operator för filter: @filter

en: or
sv: eller

en: Is all of
sv: Är alla

en: and
sv: och

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: And max
sv: Och max

en: And
sv: Och

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Require this relationship
sv: Kräver denna relation

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja objekt som inte innehåller denna relation

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriterierna tillämpas på de data som hämtas från relationen för att avgöra hur ett representativt objekt erhålls för varje rad. Om du till exempel vill visa den senaste noden för varje användare väljer du "Innehåll: Uppdaterat datum'.

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: asc
sv: stigande

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Exponera denna sortering för besökare, för att låta dem ändra den

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Dnna sortering är inte exponerad. Exponera det för att låta användare för att använda det.

en: Expose sort
sv: Exponera sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Göm sortering

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Granularitet är den minsta enhet att använda när man bestämmer om två datum är samma; till exempel, om granulariteten är "År" då är alla datum under 1999, oavsett när de inföll under 1999, kommer att anses ha samma datum.

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hierarkisk nivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Denna titel kommer att visas på vyediteringssidan istället för på standardsidan. Detta kan vara värdefullt om du har samma objekt två gånger.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för insamling för @type %item

en: Aggregation type
sv: Insamlingstyp

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för insamling att använda för detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfrågan har ingen metod för ensure_table.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Detta filter kan göra att objekt som innehåller mer än ett av de valda alternativen visas flera gånger. Om detta filter gör att dubletter visas, kan man reducera dessa dubletter genom att kryssa i denna ruta. Emellertid, ju fler termer den måste söka efter, ju sämre prestanda för databasfrågan, så använd detta med försiktighet. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna, om det används på ett inkompatibelt fält.

en: views
sv: visningar

en: _views_create_handler - type: @type - failed: handler has not been provided.
sv: _views_create_handler - type: @type - failed: hanterare har inte erbjudits.

en: Missing join: @table @base_table
sv: Saknad anknytning: @table @base_table

en: Broken
sv: Trasig

en: set_display() called with invalid display id @display.
sv: set_display() anropad med ogiltigt ID för visningen @display.

en: View: @view
sv: Visa: @view

en: View: @view (@display)
sv: Visa: @view (@display)

en: Broken/missing/deleted view.
sv: Trasig/saknad/borttagen vy.

en: Broken/missing/deleted view display.
sv: Trasig/saknad/borttagen vyvisning.

en: Link title to view page path
sv: Länka titeln till vysidans sökväg

en: The text of this link will be "@more". The text can be modified within the view configuration.
sv: Texten på denna länk kommer att vara "@more". Text kan ändras i  inställningen för vyn.

en: Provide a "more" link.
sv: Ger en "mer" länk.

en: Override path
sv: Åsidosätt sökväg

en: Use a different path for the more link, pager, and other links.
sv: Använd en annan sökväg för mer-länken, pager och andra länkar.

en: Filter options
sv: Alternativa filter

en: Fields to display
sv: Fält att visa

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Number of items
sv: Antal objekt

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
sv: Välj antal objekt att visa, eller 0 för att visa alla resultat.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
sv: Skriv in antalet av objekt att hoppa över; skriv 0 för att inte hoppa över några objekt.

en: Pager options
sv: Alternativ paginerare

en: Add custom text or markup.
sv: Lägg till anpassad text eller uppmärkning.

en: Unrestricted
sv: Obegränsad

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Endast användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Ingen vald roll eller valda roller

en: Multiple roles
sv: Multipla roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Endast de förkryssade rollerna kommer att åtkomst till denna visning. Observera att användare med behörigheten "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja minst en roll om typen är "av rollen"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att ändra detta. Om du ändrar standardfiltertypen kommer den här inställningen att gå förlorad och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Kod i PHP för kontextuella filter

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Skriv in PHP-kod som skickar tillbaka ett värde att använda för detta filter. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Du måste svara på endast ett enda värde för just detta filter. Vissa variabler är tillgängliga: vyobjektet kommer att vara "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument", till exempel kan du ändra titeln som används för substitutioner för detta argument genom att  sätta "argument->validated_title"".

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: PHP validate code
sv: Validering av kod för PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP-kod som returnerar SANT eller FALSKT. Inget returvärde är detsamma som FALSKT, så var SÄKER på att returnera något om du inte vill deklarera argumentet som ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skall valideras kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra detta argument genom att tilldela ett värde till "$handler->argument".  Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$argument->validated_title".

en: Never cache
sv: Aldrig cache

en: Query results
sv: Resultat på databasfrågor

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder som råa frågeresultat ska cachas.

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder som råa frågeresultat ska cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utmatning

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder som återgiven HTML-utdata ska cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder som återgiven HTML-utdata ska cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade värden måste vara numeriska.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Missing style plugin
sv: Saknad plugin för stil

en: Items to display
sv: Objekt att visa

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av cachning

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Create exposed form block
sv: Skapa exponerade formulärblock

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Tillåt det exponerade formuläret att visas i ett block istället för i vyn.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet för den här visningen

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: The name and the description of this display
sv: Namn och beskrivning för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Detta namn visas endast i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Denna beskrivning kommer endast att visas i det administrativa gränssnittet för View.

en: This display's comments
sv: Denna visnings kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer endast att ses och användas inne i Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda denna för att ge meddelanden till andra eller framtida personer som ska underhålla din webbplats om hur och varför denna visning är konfigurerad.

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel  kommer att visas med vyn, var än titlar visas normalt; dvs. som sidtitel, blocktitel, etc.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: CSS-klassnamnen kommer att läggas till vyn. Detta möjliggör för dig att använda specific CSS-kod för varje vy. Du kan definiera multipla klasser separerade med blanksteg.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX när det är möjligt att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Göm bilagor när en kontextuell filteröversikt visas

en: Hide contextual links on this view.
sv: Göm kontextuella länkar på denna vy.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en "mer-länk" längst ned på visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk för mer

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL vid inställningen för visningslänken.

en: Display 'more' link only if there is more content
sv: Visa en "mer-länk" endast om det finns mer innehåll

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
sv: Lämna detta avbockat för att visa länken "mer" även om det inte finns mer objekt att visa.

en: The text to display for the more link.
sv: Text att visa på "mer-länken".

en: Aggregate
sv: Samla in

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kommer vissa fält att bli oåtkomliga. Alla fält som väljs för att grupperas kommer att fällas ihop till en post per lagrat distinkt värde. Andra fält som är valda för insamling kommer att ha funktionen körd på dem. Till exempel, kan du gruppera noder på titlar och räkna antal nid för att få en lista på duplikat.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också justera !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: settings
sv: inställningar

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också justera !settings för den  nuvarande valda cachemekanismen.

en: Caching options
sv: Alternativ av cachning

en: Query options
sv: Alternativa databasfrågor

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Lägg vid behov till fältet språkvillkor i frågan

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara typer av objekt.

en: How should this view be styled
sv: Vilken stil bör denna vy få

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du valt har inställningar, se till att klicka på knappen för inställningar som visas alldeles berdvid i Vyns sammandrag.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också justera !settings för den nuvarande valda stilen.

en: Style options
sv: Stilalternativ

en: Row style options
sv: Alternativ för radstil

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur bör varje radstil i denna vy se ut

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också justera !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökväg

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Backdrop path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Backdrop eller extern URL som mer-länken kommer att peka på. Observera att detta kommer att åsidosätta inställningen av visningen av länken ovanför.

en: Display output
sv: Visning av utdata

en: Alternative display output
sv: Alternativ visningsutmatning

en: Style output
sv: Utmatningsstil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning av radstil

en: Alternative row style
sv: Alternativ radstil

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Skanna om mallfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Backdrop aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Backdrop's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller ändrar namn på mallfiler, är det nödvändigt att ge Backdrop kännedom om ändringarna genom att återskanna filerna på  ditt system. Genom att klicka på knappen tömmer du registret för teman hos Backdrop och därigenom utlöses denna process för återskanning. De markerade mallarna ovan kommer då att visa på systemets nya tillstånd .

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är standardtemats mall som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Detta är standardtemats mall som används för denna stil.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är standardtemats mall som används för denna radstil.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radstil.

en: Put the exposed form in a block
sv: Sätt det exponerade formuläret i ett block

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Exponerade formuläralternativ

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare, om någon, att använda för denna vy

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också justera !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil hittad i mapp @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil ej hittad, i mapp @template-path)

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel kan inte vara tomt.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser måste vara alfanumeriska eller endast streck.

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn på visning kan endast bestå av bokstäver, siffror, eller understreck.

en: Display id should be unique.
sv: Visings-id bör vara unikt.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visa "@display" använder fält men det finns inget definierat för det eller alla är uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visa "@display" använder en sökväg men sökvägen är odefinierad.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visa "@display" har en ogiltig plugin för stil.

en: Exposed form: @view (@display_id)
sv: Exponerat form: @view (@display_id)

en: Provides filters that a user may change to adjust the results of a view.
sv: Ger filter som en användare kan ändra för att justera resultaten av en vy.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtervärdet <em>INTE</em> är tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>ÄR</em> möjligt eller en standard ges

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antal objekt att visa. Skriv in 0 för obegränsat.

en: Invalid display extender @extender
sv: Ogiltig visningsändelse @extender

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Both
sv: Båda

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Multiple displays
sv: Multipla visningar

en: Not defined
sv: Inte definierad

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Inherit pager
sv: Ärv paginerare

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Inherit
sv: Ärv

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Ska denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Ska denna visning ärva sina exponerade filtreringsvärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Ska denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Render
sv: Rendera

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Bör denna visning generera de paginerade värdena? Detta är endast meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna ska bifogas till.

en: Block display from the "@view" view.
sv: Blockvisning från "@view" vy.

en: Link title to page display
sv: Länka titeln till sidvisningen

en: Inherits path
sv: Ärv sökväg

en: Contextual filter input
sv: Inmatning av kontextuellt filter

en: Allow settings override
sv: Tillåt åsidosättande av inställningar

en: Some
sv: Något

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Checked settings will be available in the Block configuration dialog for modification by the administrator configuring the layout. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
sv: De markerade inställningarna kommer att finnas tillgängliga i dialogrutan Blockkonfiguration för ändring av den administratör som konfigurerar layouten. Om inställningarna inte är markerade är de inte tillgängliga och endast inställningarna i den här displayen används.

en: Pager offset
sv: Paginerarens offset

en: Link block title to view page
sv: Länka blockets titel till sidan

en: Path override
sv: Åsidosätt sökväg

en: Use exposed widgets form as block configuration
sv: Använd exponerade widgets formulär som blockkonfiguration

en: Fields override
sv: Åsidosätt fält

en: Linking the block title to the view will make an anchor tag to the view page display (if one is exists).
sv: Att länka blockets titel till vyn kommer att göra en ankartagg till vyns sidvisning (om den finns).

en: Inherit path from the page.
sv: Ärv sökväg från sidan.

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the current page path, not the view, if the display has a path.
sv: Om ja, alla länkar skapade av Views, som mer länkar, sammanfattningslänkar, och visade input länkar kommer att gå till den nuvarande sidans sökväg, inte vyn, om skärmen har en sökväg.

en: Choose the data sources for contextual filters
sv: Välj datakällor för kontextuella filter

en: No filter
sv: Inget filter

en: From URL
sv: Från URL

en: Fixed
sv: Fast

en: Input in block settings
sv: Inmatning av inställningar för block

en: Wildcard (*)
sv: Jokertecken (*)

en: @arg source
sv: @arg källa

en: URL position
sv: URL-position

en: In the url http://example.com/foo/bar/baz, for example, foo would be in position 1, bar 2, and baz 3.
sv: I exemplet som har URL http://exempel.com/foo/bar/baz, till exempel är foo  i position 1, bar 2, och baz 3.

en: Fixed argument
sv: Fast argument

en: This value will be set permanently as the filter value.
sv: Detta värde kommer att ställas in permanent som filtervärdet.

en: Label to apply to the filter when it is presented to the person configuring a layout.
sv: Etikett att applicera på filtret som visas för personen som konfigurerar en layout.

en: There are no contextual filters on this display.
sv: Det finns inga kontextuella filter för denna visning.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Exponerade filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" för att bli inställda att  fungera korrekt .

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Backdrop's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Backdrops inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Using the site name
sv: Använd webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för innehållsflöde kommer att vara åtkomlig endast för de valda visningarna.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen rekommenderas vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: Page settings
sv: Sidinställningar

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är fastställd

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för den överordnade menyn

en: The menu path or URL of this view
sv: Menysökväg eller URL av denna vy

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som används för kontextuella filter: Till exempel, "node/%/feed".

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om inställd på normal eller flik, skriv in text att använda för beskrivning av menyobjektet.

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i kontextuella länkar

en: Hide menu tab
sv: Göm menyflik

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
sv: Visa endast inlägg i menyval i kontextuella länkar. Menyflikar bör inte visas.

en: Default tab options
sv: Standardalternativ för flikar

en: When providing a menu item as a tab, Backdrop needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Finns redan

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett överordnat menyalternativ anger du beskrivningen av objektet.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" bör inte användas för den första delen av en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa normala menyobjekt för sökvägar med % i dem.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel är obligatorisk för denna typ av meny.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE</em> finns i URL-adressen

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>ÄR</em> i URL eller en standard ges

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL-adressen.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antal objekt som visas per sida. Skriv in 0 för obegränsat.

en: Submit button text
sv: Text för sändknapp

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text som visas på sändknappen av det visade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om förkryssad kommer det visade formuläret att ha en knapp för att återställa alla tillämpade filter för visning

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa på återställningsknappen av det visade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på markeringsruta med den exponerade sorteringen.

en: Expose sort order
sv: Exponera sorteringsordning

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
sv: Tillåt användaren att välja sorteringsordning. Om sorteringsordning inte anges kommer inställningarna för sorteringskriterier för varje sortering att avgöra dess ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när exponerad sortering är stigande.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när exponerad sortering är fallande.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt så snart ett element har ändrats.

en: Hide submit button
sv: Göm sändknappen

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Göm sändknappen om javascript är aktiverad.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultaten tills användaren väljer och applicerar ett exponerat filter.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal av objekt att hoppa över. Till exempel, om detta fält är 3, blir de första 3 objekten överhoppade och visas inte.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL, så undvik detta om möjligt.

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Number of pager links visible
sv: Antal av synliga sidlänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antal länkar att visa i pagineraren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
sv: En lista med etiketter för kontrollerna i pagineraren

en: Text for "first"-link
sv: Text för "första"-link

en: Text for "previous"-link
sv: Text för "tidigare"-link

en: Text for "next"-link
sv: Text för "nästa"-länk

en: Text for "last"-link
sv: Text för "senast"-link

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera objekt per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om förkryssat, kan användare bestämma hur många objekt per sida som visas i en vy

en: Items per page label
sv: Objekt per sida etikett

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda per sida för exponerade objekt av formulärelement.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade objekt per sida

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Skriv in mellan vilka värden användaren kan välja vid bestämning av objekt per sida. Separerade med komma.

en: Include all items option
sv: Inkludera alternativet alla objekt

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om förkryssat, kommer ett extra objekt att bli inkluderat till objekt per sida för att visa alla objekt

en: All items label
sv: Etikett för alla objekt

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Expose Offset
sv: Exponera offset

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Offset label
sv: Etikett för Offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Vänligen skriv in en lista på numeriska värden på heltal separerade med kommatecken: exempelvis 10, 20, 50, 100

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Vänligen sätt in objekten per sida (@items_per_page) från ovan.

en: All items, skip @skip
sv: Alla objekt, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla objekt

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av SQL-omskrivning innebär att säkerheten för nodåtkomst inaktiveras. Detta kan göra det möjligt för användare att se data som de inte borde kunna se om din vy är felkonfigurerad. Använd endast detta alternativ om du förstår och accepterar denna säkerhetsrisk.

en: Distinct
sv: Distinkt

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, även om det inte alltid fungerar. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
sv: Detta kommer att hindra vyer att lägga till baskolumnen till det distinkta fältet. Om detta ej är valt och baskolumnen är en  primär nyckel,  då kommer  en non-pure distinct inte att fungera korrekt eftersom den primära nyckeln alltid är unik.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara till hjälp för loggning och felsökning.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om satt, kommer dessa taggar att läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Frågans etikett kan endast innehålla gemena alfabetiska tecken och understreck.

en: Exception in @human_name[@view_name]: @message
sv: Undantag i @human_name[@view_name]: @message

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Provide default field wrapper elements
sv: Ger standard fält omslutarelement

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om den inte är markerad får fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inga omslag alls för sina omslag för fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att göra det svårare att tillämpa CSS.

en: Inline fields
sv: Löpande fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Inline-fält kommer att visas bredvid varandra snarare än en efter den andra. Observera att några av dessa fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, speciellt body-fält och annat HTML-formaterat.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Skiljelinje kan placeras mellan inline-fält för att hindra dem från att klättra upp på varandra. Du kan använda HTML i detta fält.

en: Hide empty fields
sv: Göm tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: Title field
sv: Titelfält

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: Link field
sv: Länkfält

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a Backdrop relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Backdrop.

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer att användas som RSS objektbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Skaparfält

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Fält för publiceringsdatum

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: GUID fält

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet.

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram (plugin) för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Use rendered output to group rows
sv: Använd renderad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverat används det renderade resultatet från grupperingsfältet för att gruppera raderna.

en: Remove tags from rendered output
sv: Ta bort etiketter från renderad utmatning

en: Row class
sv: Radklass

en: The class to provide on each row.
sv: Klass att ange på varje rad.

en: Add views row classes
sv: Lägg till klasser för vyrader

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till randning (udda/jämna), klasser för första/sista rader

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till css-klasser till första och sista raden, såväl som klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken raden eller stilpluginen stöder fält kan du aktivera dem med detta fält, så att du t.ex. kan använda groupby.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stil @style kräver en radstil men radens plugin är ogiltig.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Alignment
sv: Justering

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Places items starting in the upper left and moving right.
sv: Placerar objekt med start uppe i övre vänster och gående mot höger.

en: Places items starting in the upper left and moving down.
sv: Placerar objekt med start uppe till vänster och de rör sig nedåt.

en: Use HTML table (deprecated)
sv: Använd HTML-tabell (föråldrad)

en: For sites with views grids that need to use the deprecated HTML tables.
sv: För webbplatser med rutnät som som behöver de föråldrade HTML tabellerna.

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Short description of table
sv: Kort beskrivning av tabell

en: Include a caption for better accessibility of your table.
sv: Inkludera bildtext för bättre tillgänglighet för din tabell.

en: Table summary
sv: Tabellsammanfattning

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
sv: Detta värde kommer att visas som HTML-attribut för sammanfattning av tabell. Använd detta för att att ge en sammanfattning av komplexa tabeller.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du behöver minst ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för  hoppmenyn

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att  korrekt konfigurera en hoppmeny, måste du välja ett fält som representerar sökvägen som ska att användas. Du bör sedan sätta det fältet att utesluta. Alla andra visade fält kommer att vara en del av menyn. Lägg märke till all HTML kommer att rensas bort från denna utdata eftersom valrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Fält för sökväg

en: Hide the "Go" button
sv: Göm "Gå" knappen

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om gömd, kommer denna knapp endast att vara gömd för användare med javaskript och sidan kommer automatiskt att hoppa när välj är ändrat.

en: Selector label
sv: Etikett för väljare

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
sv: Text som visas som etikett för väljarens element. Om tomt kommer ingen etikett att användas.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten kommer att visas som det valda alternativet i hoppmenyn.

en: Set this field to display inline
sv: Ställ in detta fält att visa löpande

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det nuvarande kontextuella filtervärdet

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om förkryssat, kommer den aktuella sökvägen att visas som det förvalda alternativet i hoppmenyn, om det är passande.

en: List type
sv: Typ av lista

en: Wrapper class
sv: Klass för omslutare (wrapper)

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klass att ges till omslutare, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer att synas i RSS-flödet.

en: Add RSS icon to displays
sv: Lägg till RSS-ikonen för visningar

en: Show an RSS icon on the displays to which this RSS feed is attached.
sv: Visa en RSS-ikon på de visningar som detta RSS-flöde är kopplat till.

en: views_plugin_style_default: Missing row plugin
sv: views_plugin_style_default: Saknad radplugin

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antal objekt att visa

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om förkryssat, det nuvarande kontextuella filtervärdet kommer att visas som det förvalda alternativet i hoppmenyn, om tillämpligt.

en: Display items inline
sv: Visa objekt löpande

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina tabellinställningar

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normalsortering om klickvis sortering används

en: Enable Backdrop style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Backdrops "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekter för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Query
sv: Fråga

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa databasfrågor kördes under vyns rendering:

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Det går inte att förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Visningsnamn

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskin-läsbart namn för denna Vy. Det måste innehålla endast gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: Provide description
sv: Visa beskrivning

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera "@title" val

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera "@title" val (@number)

en: Your view was saved. You may configure it from the list below.
sv: Din vy har sparats. Du kan konfigurera den från listan nedtill.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på visning %name att bryta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill bryta upp låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna upp detta lås, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att bli förlorade!

en: The lock has been broken and you may now configure this view.
sv: Låset har brutits upp och du kan nu konfigurera denna vy.

en: This view is being configured by user !user, and is therefore locked from configuring by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy är konfigurerad av användare !user, och är därför låst från att ändras av andra. Detta lås är !age gammalt. Klicka här för att <a href="!break">öppna upp låset</a>.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar sparas tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att ta bort vyn.

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: revert view
sv: återgå till vyn

en: delete view
sv: ta bort visning

en: This display has one or more validation errors; please review it.
sv: Denna visning har ett eller flera valideringsfel, vänligen granska den.

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Fel: Visa @display refererar till en plugin kallad '@plugin', men den  pluginen är inte tillgänglig.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: undo delete of @display_title
sv: ångra borttagning av @display_title

en: Clone the view @name?
sv: Klona vyn @name?

en: Clone of @label
sv: Klon av @label

en: Delete the view @name?
sv: Ta bort vyn @name?

en: Deleting the view %name will remove all pages, blocks, and other displays provided by this view.
sv: Borttagande av vyn %name kommer att ta bort alla sidor, block, och andra visningar som ges av denna vy.

en: The view %name has been deleted.
sv: Vyn %name har tagits bort.

en: Revert the view @name?
sv: Återgå till vyn @name?

en: Reverting the view %name will restore it to the original settings provided by the "@module" module.
sv: Om du återställer vyn %name återställs den till de ursprungliga inställningarna från modulen "@module".

en: The view %name has been reverted to its defaults.
sv: Visning av %name har blivit återställt till standard.

en: The view %name has been enabled.
sv: Visning av %name har blivit aktiverat.

en: The view %name has been disabled.
sv: Visning av %name har blivit inaktiverad.

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig/saknad hanterare: @table > @field

en: hidden
sv: gömd

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för insamling

en: Apply and continue
sv: Tillämpa och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosätts)

en: For
sv: För

en: View analysis
sv: Visa analys

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Displays Reorder
sv: Ändra visningsordning

en: View name and description
sv: Visa namn och beskrivning

en: Human-readable name
sv: Human-läsbart namn

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: En beskrivande human-läsbart namn för denna vy. Blanksteg är tillåtna

en: View tags
sv: Visa etiketter

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Alternativt, skriv in en kommaseparerad lista på etiketter för denna vy att använda i filtrering och för att sortera vyer på den administrativa sidan.

en: View description
sv: Visa beskrivning

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på Vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Ändra om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: Operator to use on all groups
sv: Operator för användning på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 OCH grupp 1 OCH grupp 2" eller "grupp 0 ELLER grupp 1 ELLER grupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Ta bort grupp @group

en: Default group
sv: Ta bort grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Create new filter group
sv: Skapa en ny filtergrupp

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga tillgängliga @types att lägga till.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanterare för @table > @field finns inte!

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Allow <em>embed</em> displays to be created via the UI
sv: Tillåt att <em>inbäddade</em> visningar skapas via användargränssnittet (UI)

en: Enables the <em>embed</em> type of display. Embed displays can be used in code via <a href="@api_link"><code>views_embed_view()</code></a>. Embedded displays will still work even if this setting is disabled.
sv: Möjliggör <em>inbäddad</em>typ av visning. Inbäddad visning kan användas i kod via <a href="@api_link"><code>views_embed_view()</code></a>. Inbäddad visning kommer att fungera även om denna inställning är avaktiverad.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat admintema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annat administrationstema för Views UI.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet ”Något" på icke obligatoriska enkelvalsfilter som är exponerade

en: Live preview settings
sv: Inställningar för förhandsvisning live

en: Automatically update preview on changes
sv: Förhandsvisa uppdaterade ändringar automatiskt

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under förhandsgranskningen i realtid

en: Statistics location
sv: Platsen för statistik

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandsvisningen

en: Below the preview
sv: Under förhandsvisningen

en: Show the SQL query
sv: Visa SQL-frågor

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra frågor som körs under rendering under förhandsgranskning i realtid

en: Backdrop has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Backdrop har möjlighet att köra många frågor medan en vy visas. Om du markerar den här rutan visas varje fråga som körs under visningsrenderingen som en del av förhandsgranskningen.

en: Clear Views' cache
sv: Rensa Views cache

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Vy-generade queries kommer att innehålla vyernas namn och visa  'view-name:display-name' som en sträng på slutet av SELECT clause. Detta gör identifiering av Views queries i serverns databasloggar enklare, men bör endast användas vid felsökning.

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Watchdog
sv: Övervakare

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion för output av statistik för prestanda och felmedelanden

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har blivit tömd

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har använts i vyerna ännu.

en: Provided by
sv: Kommer från

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analys av vyn hittar inget att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Remove this display
sv: Ta bort denna visning

en: Remove this item
sv: Ta bort detta objekt

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Dra för att lägga till filter.

en: Ungroupable filters
sv: Filter som inte kan grupperas

en: Column
sv: Kolumn

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Hide empty column
sv: Göm tom kolumn

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Attachment before
sv: Bilaga före

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: Views UI settings
sv: Inställningar för Views UI

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras i en låst vy.

en: Configure @section
sv: Konfigurera @section

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Content revisions
sv: Innehållsversioner

en: Configure this view to add a display.
sv: Konfigurera denna vy för att lägga till en visning.

en: Revert view
sv: Återgå till vyn

en: Views UI
sv: Visa UI

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder inte fält.

en: None defined
sv: Ingen definierad

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användare !user, och är därför blockerad för ändringar av andra. Detta lås är !age gammalt. Klicka här för <a href="!break">öppna upp låset</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Visa %name, visa objekt av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Förhandsvisning live

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Use a pager
sv: Använd en sidindelare

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of
sv: av

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: etiketter med

en: Unsorted
sv: Osorterade

en: Newest first
sv: Nyast först

en: Oldest first
sv: Äldst först

en: sorted by
sv: sorterad av

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte att skapa_vy med värden som inte är validerade

en: comments
sv: kommentarer

en: Should links be displayed below each comment
sv: Bör länkar visas under varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (låter användare att svara på kommentarer, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: ingresser

en: full posts
sv: hela inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Backdrop system listing compatible test
sv: Kompatibelt test av Backdrops systemvisning

en: Support module for testing the backdrop_system_listing function.
sv: Modul som stödjer testning av backdrop_system_listing funktionen.

en: Verifies that tests in installation profile modules are found and may use another profile for running tests.
sv: Verifierar att tester i profilmoduler för installation hittas och kan använda en annan profil för att köra tester.

en: Backdrop system listing incompatible test
sv: Backdrops system listande inkompatibla test

en: Main menu tab style
sv: Huvudmenyns flikstil

en: No tabs
sv: Inga flikar

en: Rounded tabs
sv: Avrundade flikar

en: Square tabs
sv: Fyrkantiga flikar

en: When rounded or square tabs are selected, menu link color is overridden and set to #333 for better visibility.
sv: När rundade eller fyrkantiga flikar är valda, åsidosätts menylänkfärgen och sätts till #333 för bättre synlighet.

en: Legacy front-end theme.
sv: Äldre front-end-tema

en: Header background top
sv: Överst i bakgrund på sidhuvud

en: Header background bottom
sv: Underst i bakgrund på sidhuvud

en: Active menu link color
sv: Färg på aktiv menylänk

en: Blackdrop (default)
sv: Blackdrop (förvalt)

en: Blue Lagoon
sv: Blå lagun

en: Goldfish
sv: Guldfisk

en: Mocha
sv: Mokka

en: This @type is unpublished.
sv: Denna @type är opublicerad.

en: Header background
sv: Bakgrund för sidhuvud

en: Slogan background
sv: Sloganbakgrund

en: Site name and slogan
sv: Webbplatsens namn och slogan

en: Main menu hover background
sv: Huvudmenyns hovringsbakgrund

en: Borders
sv: Kantlinjer

en: Form element borders when selected
sv: Formulärelementets gränser när det är valt

en: Buttons and Breadcrumb
sv: Knappar och synlig sökväg

en: Basis (default)
sv: Basis (standard)

en: This theme demonstrates Backdrop CMS's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Backdrop's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
sv: Detta tema visar standard HTML och CSS-stilar för Backdrop CMS.
    För att lära dig hur du bygger ditt eget tema och åsidosätter Backdrops standardkod, se <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
sv[0]: 1 väntande uppdatering (@number_applied att bli använd, @number_incompatible överhoppade)
sv[1]: @count väntande uppdateringar (@number_applied att användas, @number_incompatible överhoppade)

en: 1 pending update | @count pending updates
sv[0]: 1 väntande uppdatering
sv[1]: @count väntande uppdateringar

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sek
sv[1]: @count sek

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: A translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href="@url">See the log</a> for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över på grund av otillåten eller felaktigt utformad HTML. <a href="@url">Se loggen</a> för mer information.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över på grund av otillåten eller felaktigt utformad HTML. <a href="@url">Se loggen</a> för mer information.

en: A translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över på grund av otillåten eller felaktigt utformad HTML. Se loggen för mer information.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över på grund av otillåten eller felaktigt utformad HTML. Se loggen för mer information.

en: The !element-title cannot contain fewer than one token. | The !element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: !element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: !element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The !element-title may not contain more than one token. | The !element-title may not contain more than @count tokens.
sv[0]: Titeln !element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: Titeln !element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: One problem was detected with your Backdrop installation. | Several problems were detected with your Backdrop installation.
sv[0]: Ett problem upptäcktes med din installation av Backdrop.
sv[1]: Flera problem upptäcktes med din installation av Backdrop.

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
sv[0]: Tog bort 1 kommentar.
sv[1]: Tog bort @count kommentarer.

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
sv[0]: 1 ny kommentar
sv[1]: @count nya kommentarer

en: @count new configuration | @count new configuration
sv[0]: @count ny konfiguration
sv[1]: @count nya konfigurationer

en: @count configuration changed | @count configurations changed
sv[0]: @count konfiguration ändrad
sv[1]: @count konfigurationer ändrade

en: @count configuration removed | @count configurations removed
sv[0]: @count konfiguration borttagen
sv[1]: @count konfigurationer borttagna

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

en: This file is referenced by one piece of content. | This file is referenced by @count pieces of content.
sv[0]: Denna fil refereras av en del av innehållet.
sv[1]: Denna fil refereras av @count delar av innehållet.

en: And one additional unknown piece of content. | And @count additional unknown pieces of content.
sv[0]: Och ytterligare en okänd del av innehåll.
sv[1]: Och @count ytterligare okända delar av innehållet.

en: referenced 1 time | referenced @count times
sv[0]: refererad 1 gång
sv[1]: refererad @count gånger

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna fil?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa filer?

en: One piece of content references the listed files. | @count pieces of content reference the listed files.
sv[0]: En del av innehållet refererar listade filer.
sv[1]: @count delar av innehållet refererar de listade filerna.

en: This file has no known content referencing it, although it may still be in use. | These files have no known content referencing them, although they may still be in use.
sv[0]: Denna fil har inget känt innehåll refererande det, även om den fortfarande används.
sv[1]: Dessa filer har inget känt innehåll som refererar till dem, även om de fortfarande används.

en: Deleting this file may cause content to display improperly. | Deleting these files may cause content to display improperly.
sv[0]: Borttagande av denna fil kan orsaka innehåll att visas felaktigt.
sv[1]: Borttagande av dessa filer kan orsaka innehåll att visas felaktigt.

en: Deleted 1 file. | Deleted @count files.
sv[0]: Tog bort 1 fil.
sv[1]: Tog bort @count filer.

en: Failed to install one project. | Failed to install @count projects.
sv[0]: Misslyckades att installera ett projekt.
sv[1]: Misslyckades att installera @count projekt.

en: Updating modules, themes, and layouts requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules, themes, and layouts requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
sv[0]: Uppdatering av moduler, teman, och layouter kräver <strong>@backends åkomst</strong> till din server. Se <a href="@handbook_url">handbook</a> för andra metoder för uppdateringar.
sv[1]: Uppdatering av moduler, teman, och layouter kräver åtkomst till din server via en av följande metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">handbook</a> för andra metoder för uppdateringar.

en: Installing modules, themes, and layouts requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules, themes, and layouts requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
sv[0]: Installation av moduler, teman, och layouter kräver <strong>@backends åtkomst</strong> till din server. Se <a href="@handbook_url">handbook</a> för andra metoder för installation.
sv[1]: Installation av moduler, teman, och layouter kräver åtkomst till din server via en av följande metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">handbook</a> för andra metoder för installation.

en: 1 Installation | @count Installations
sv[0]: 1 Installation
sv[1]: @count Installationer

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Backdrop !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Backdrop !version: %names
sv[0]: %archive_file innehåller en version av %names som inte är kompatibla med Backdrop !version.
sv[1]: %archive_file innehåller versioner av moduler eller teman som inte är kompatibla med Backdrop !version: %names

en: @count item selected. | @count items selected.
sv[0]: @count valt objekt.
sv[1]: @count valda objekt.

en: @entity is %bundles | @entity is one of: %bundles
sv[0]: @entity är %bundles
sv[1]: @entity är en av: %bundles

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
sv[0]: Webbplatsens språk är "@languages"
sv[1]: Webbplatsens språk är ett av "@languages"

en: Current path is "@paths" | Current path is one of "@paths"
sv[0]: Aktuell sökväg är ”@paths"
sv[1]: Aktuell sökväg är en av ”@paths”

en: Current path is not "@paths" | Current path is not one of "@paths"
sv[0]: Aktuell sökväg är inte ”@paths"
sv[1]: Aktuell sökväg är inte en av ”@paths”

en: User has the role @role | User has one of the following roles: @role
sv[0]: Användare har rollen @role
sv[1]: Användare har en av följande roller: @role

en: One translation file imported. | @count translation files imported.
sv[0]: En översättningsfil importerad.
sv[1]: @count översättningsfiler importerade.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
sv[0]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande 1 menylänk i %title. Den kommer att tas bort (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).
sv[1]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande @count menylänkar i %title. De kommer att tas bort (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 objekt processades klart:
sv[1]: @count objekt processades klart:

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
sv[0]: %type används av 1 del av innehåll på din webbplats. Om du tar bort %type så kommer du inte kunna redigera innehållet %type och det kommer eventuellt inte att kunna visas på rätt sätt.
sv[1]: %type används av @count delar av innehåll på din webbplats. Om du tar bort %type så kommer du inte kunna redigera innehållet %type och det kommer eventuellt inte att kunna visas på rätt sätt.

en: One permission in use | @count permissions in use
sv[0]: En behörighet som används
sv[1]: @count behörigheter som används

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Genererade 1 alias för URL.
sv[1]: Genererade @count alias för URL.

en: No new URL aliases generated; 1 alias was updated. | No new URL aliases generated; @count aliases were updated.
sv[0]: Ingen ny URL-alias genererades; 1 alias uppdaterades.
sv[1]: Inga nya URL-alias genererades; @count alias uppdaterades.

en: @action @count redirect. | @action @count redirects.
sv[0]: @action @count omdirigering.
sv[1]: @action @count omdirigeringar.

en: Are you sure you want to @action this redirect? | Are you sure you want to @action these redirects?
sv[0]: Är du säker att du vill @action denna omdirigering?
sv[1]: Är du säker på att vill @action dessa omdirigeringar?

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
sv[0]: Tog bort 1 inaktiv omdirigering från databasen.
sv[1]: Tog bort @count inaktiva omdirigeringar från databasen.

en: 1 redirect | @count redirects
sv[0]: 1 omdirigering
sv[1]: @count omdirigeringar

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sv[0]: Det är 1 objekt kvar att indexera.
sv[1]: Det finns @count objekt kvar att indexera.

en: You must include at least one keyword to match in the content. Keyword must be at least 1 character, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
sv[0]: Du måste inkludera minst ett nyckelord som ska matchas i innehållet. Nyckelordet måste vara minst 1 tecken långt och skiljetecken ignoreras.
sv[1]: Du måste inkludera minst ett nyckelord som ska matchas i innehållet. Nyckelorden måste vara minst @count tecken, och skiljetecken ignoreras.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: 1 pass | @count passes
sv[0]: 1 godkännande
sv[1]: @count godkännanden

en: 1 fail | @count fails
sv[0]: 1 fel
sv[1]: @count fel

en: 1 exception | @count exceptions
sv[0]: 1 undantag
sv[1]: @count undantag

en: 1 debug message | @count debug messages
sv[0]: 1 felsökningsmeddelande
sv[1]: @count felsökningsmeddelanden

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
sv[0]: Tog bort 1 test resultat.
sv[1]: Tog bort @count test resultat.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
sv[0]: Tog bort 1 överbliven tabell.
sv[1]: Tog bort @count överblivna tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
sv[0]: Tog bort 1 temporär katalog.
sv[1]: Tog bort @count temporära kataloger.

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
sv[0]: Du måste aktivera @required modulen för att installera @module.
sv[1]: Du måste aktivera @required moduler för att installera @module.

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
sv[0]: Modulen @module saknas, så följande modul kommer att bli inaktiverad: @depends.
sv[1]: Modulen @module saknas, så föjande moduler kommer att bli inaktiverade: @depends.

en: 1 file name | @count file names
sv[0]: 1 filnamn
sv[1]: @count filnamn

en: One file name has been successfully transliterated. | @count file names have been successfully transliterated.
sv[0]: Ett filnamn lyckades bli omskrivet.
sv[1]: @count filnamn lyckades bli omskrivna.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
sv[0]: För att avinstallera @module, måste följande modul avinstalleras först: @required_modules
sv[1]: För att avinstallera @module, måste följande moduler avinstalleras först: @required_modules

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kan ej hitta term: @terms
sv[1]: Kan ej hitta termer: @terms

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
sv[0]: Kontrollerade möjliga uppdateringsdata för ett projekt.
sv[1]: Kontrollera möjliga uppdateringsdata för @count projekt.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
sv[0]: Misslyckades att få tillgänglig uppdateringsdata för ett projekt.
sv[1]: Misslyckades att få tillgänglig uppdateringsdata för @count projekt.

en: Are you sure you want to cancel this user account? | Are you sure you want to cancel these user accounts?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta användarkonto?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa användarkonton?

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv[0]: Tyvärr, det har varit mer än ett misslyckat inloggningsförsök för detta konto. Det är tillfälligt spärrat. Försök igen senare eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.
sv[1]: Tyvärr, det har varit mer än @count misslyckade försök att logga in för detta konto. Det är tillfälligt spärrat. Försök igen senare eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kan ej hitta användare: @users
sv[1]: Kan ej hitta användare: @users

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
sv[0]: %action användes på @count objekt.
sv[1]: %action användes på @count objekt.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: Paginerad, @count inlägg

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count objekt
sv[1]: @count objekt

en: Header Settings
sv: Inställningar för sidhuvud

en: General Settings
sv: Standardinställningar

en: Footer Settings
sv: Inställningar för sidfot

en: View mode
sv: Visningsläge

en: The file %source could not be uploaded because the name is invalid.
sv: Filen %sourcea kunde inte laddas upp eftersom namnet är ogiltigt.

en: First Half
sv: Första halvan

en: Second Half
sv: Andra halvan

en: Access Dashboard
sv: Använda översiktspanel

en: Administer Dashboard
sv: Hantera översiktspanel

en: Change the dashboard settings, such as redirecting behavior on login.
sv: Ändra inställningar för översiktspanel, som login eller vidarekopplande beteende.

en: Dashboard settings
sv: Inställningar för översiktspanel

en: Dashboard - Create content
sv: Skapa innehåll med översiktspanel

en: Provides links to create new content
sv: Ger länkar för att skapa nytt innehåll

en: Dashboard - Menus
sv: Översiktspanel - Menyer

en: Provides links to manage menus
sv: Länkar för att hantera menyer

en: Dashboard - Content types
sv: Översiktspanel - Innehållstyper

en: Provides links to manage content types
sv: Länkar för att hantera innehållstyper

en: Dashboard - Content
sv: Översiktspanel - Innehåll

en: Displays a summary of content statistics
sv: Visar en summering av statistik för innehåll

en: Dashboard - User accounts
sv: Översiktspanel - Användarkonton

en: Displays a summary of user account statistics
sv: Visar en sammanfattning av statistik över användarkonton

en: Dashboard - Available updates
sv: Dashboard - Möjliga uppdateringar

en: Displays a list of available updates for modules, themes, layouts, and Backdrop core.
sv: Visar en lista av möjliga uppdateringar för moduler, teman, layouter och kärnan i Backdrop.

en: Dashboard - Categories
sv: Översiktspanelens kategorier

en: Provides links to manage taxonomy
sv: Länkar för att hantera taxonomin

en: Redirect administrators to Dashboard after log in
sv: Omdirigera administratörer till översiktspanelen efter inloggning

en: User accounts with the !permission permission will be automatically redirected to the Dashboard when they log in.
sv: Användarkonton med behörighet till !permission kommer att automatiskt skickas vidare till Översiktspanelen när de loggar in.

en: Access dashboard
sv: Använd översiktspanel

en: Admin dashboard settings
sv: Hantera inställningar för översiktspanel

en: Get an overview of your site and manage administrative tasks.
sv: Få en översikt av din webbplats och hantera administrativa uppgifter.

en: Provides an administrative dashboard.
sv: Ger en administrativ översiktspanel.

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Content creation links
sv: Länkar för att skapa innehåll

en: Links to create new content.
sv: Länkar för att skapa nytt innehåll.

en: Add new @type
sv: Lägg till @type

en: No content types have been configured yet.
sv: Inga innehållstyper har blivit konfigurerade ännu.

en: Display links to create content of the following types
sv: Visa länkar för att skapa innehåll av följande typer

en: Manage menus
sv: Hantera menyer

en: Links to manage menus.
sv: Länkar för att hantera menyer.

en: Add new link
sv: Lägg till ny länk

en: There are no menus to display.
sv: Det finns inga menyer att visa.

en: Display links for the following menus
sv: Visa länkar för följande menyer

en: Manage content types
sv: Hantera innehållstyper

en: Links to administer content types.
sv: Länkar för att hantera innehållstyper.

en: There are no content types to display.
sv: Det finns inga innehållstyper att visa.

en: Display links for the following content types
sv: Visa länkar för följande innehållstyper

en: Content overview
sv: Översikt av innehåll

en: Overview of content
sv: Översikt av innehåll

en: Displays a summary of content statistics.
sv: Visar en summering för statistik av innehåll.

en: Manage content
sv: Hantera innehåll

en: Display <strong>post</strong> counts for the following content types
sv: Visa antal <strong>objekt</strong> för följande innehållstyper

en: Comment counts
sv: Antal kommentarer

en: Display comment counts
sv: Visa antal kommentar

en: Include unapproved comments in comment counts
sv: Inkludera ej ännu godkända kommentarer i antalet kommentarer

en: Display <strong>comment</strong> counts for the following content types
sv: Visa <strong>kommentar</strong> antal för följande innehållstyper

en: 1 @type item | @count @type items
sv[0]: 1 @type objekt
sv[1]: @count @type objekt

en: 1 unapproved | @count unapproved
sv[0]: 1 inte ännu godkänd
sv[1]: @count inte ännu godkända

en: User account overview
sv: Översikt av användarkonto

en: Overview of user accounts
sv: Översikt av användarkonton

en: Displays a summary of user statistics including: number of total users, active users, blocked users, and users in each role.
sv: Visar en summering av användarstatistik: totalt antal användare, aktiva användare, blockerade användare och användare i varje roll.

en: Manage user accounts
sv: Hantera användarkonton

en: Display the <strong>total</strong> number of user accounts.
sv: Visa <strong>total</strong> antal av användarkonton.

en: Display the number of <strong>active</strong> user accounts.
sv: Visa antal av <strong>aktiva</strong> användarkonton.

en: Display the number of <strong>blocked</strong> user accounts.
sv: Visa antal av <strong>blockerade</strong> användarkonton.

en: List the number of accounts with the following roles
sv: Lista antal av konton med de följande rollerna

en: 1 user account | @count total user accounts
sv[0]: 1 användarkonto
sv[1]: @count användarkonton totalt

en: 1 active user account | @count active user accounts
sv[0]: 1 aktivt användarkonto
sv[1]: @count aktiva användarkonton

en: 1 blocked user account | @count blocked user accounts
sv[0]: 1 spärrat användarkonto
sv[1]: @count spärrade användarkonton

en: 1 user account with the role @role | @count user accounts with the role @role
sv[0]: 1 användarkonto med rollen @role
sv[1]: @count användarkonton med rollen @role

en: Manage taxonomy
sv: Hantera taxonomi

en: Links to administer taxonomy vocabularies.
sv: Länkar för hantera taxonomivokabulärer.

en: Terms
sv: Termer

en: There are no vocabularies to display.
sv: Det saknas vokabulärer att visa.

en: Display the following Vocabularies
sv: Visa följande vokabulärer

en: 1 term | @count terms
sv[0]: 1 term
sv[1]: @count termer

en: Available Updates
sv: Möjliga uppdateringar

en: Displays available updates for core, modules, themes, and layouts.
sv: Visar möjliga uppdateringar för kärna, moduler, teman och layouter.

en: Display information about updates to the following
sv: Visa information om uppdateringar till de följande

en: Backdrop core
sv: Backdrops kärna

en: Changing date granularity will affect only new or updated content.
sv: Ändring av granularitet för datum kommer att påverka endast nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Date granularity
sv: Datumgranularitet

en: The contributed module <em>Options Element</em> has been located at %path. The module has been disabled, since its functionality is now provided by Backdrop core. It is recommended that you remove this module from your site.
sv: Den medverkande modulen <em>Options Element</em> har hittats på %path. Modulen har inaktiverats, eftersom dess funktionalitet nu tillhandahålls av Backdrop-kärnan. Vi rekommenderar att du tar bort den här modulen från din webbplats.

en: <em>Options Element</em> not found. Nothing to be done.
sv: <em>Options Element</em> hittades inte. Inget att göra.

en: The contributed module <em>Field Formatter Settings</em> has been located at %path. The module has been disabled, since its functionality is now provided by Backdrop core. It is recommended that you remove this module from your site.
sv: Den bidragande modulen <em>Field Formatter Settings</em> har lokaliserats på %path. Modulen har inaktiverats, eftersom dess funktionalitet nu tillhandahålls av Backdrop-kärnan. Vi rekommenderar att du tar bort den här modulen från din webbplats.

en: <em>Field Formatter Settings</em> not found. Nothing to be done.
sv: <em>Inställningar för fältformaterare</em> hittades inte. Inget att göra.

en: Used as
sv: Används som

en: <a href="@field_configure_link">%field_label</a> in <a href="@bundle_manage_fields_link">@bundle_label</a>
sv: <a href="@field_configure_link">%field_label</a> i <a href="@bundle_manage_fields_link">@bundle_label</a>

en: %field_label in @bundle_label
sv: %field_label i @bundle_label

en: Link destination
sv: Länkdestination

en: Start typing to see a list of suggestions, enter the relative path to another page, or enter an external URL.<br>Examples: <em>About Us</em>, <em>/about</em>, or <em>http://backdropcms.org</em>
sv: Börja skriva för att se en lista på förslag, skriv in den realtiva sökvägen till en annan sida, eller skriv in en extern URL.<br>Exempel: <em>Om oss</em>, <em>/about</em>, or <em>http://backdropcms.org</em>

en: More link options
sv: Mer länkalternativ

en: Open the link destination in a new window
sv: Öppna länkdestinationen i ett nytt fönster

en: Separate multiple CSS classes with spaces.
sv: Separera multipla CSS-klasser med blanksteg.

en: Unique Identifier
sv: Unik identifierare

en: Setting an ID allows linking to this part of the page using a URL !fragment.
sv: Inställning av ett ID tillåter länkande till denna del av sidan genom att använda ett URL !fragment.

en: Link title
sv: Länktitel

en: The title attribute of the link. Usually shown as a small tooltip on hover.
sv: Titelns attribut hos länken. Vanligen visas som ett litet verktygstips när man hovrar.

en: Relationship (rel)
sv: Relation (rel)

en: Specifies the relationship between the current page and the linked page.
sv: Specificerar relationen mellan den aktuella sidan och den länkade sidan.

en: Restrict access to all layouts at this path.
sv: Begränsa åtkomst till alla layouter på denna sökväg.

en: Limit the situations in which this block will be shown.
sv: Begränsa situationer där detta block kan visas.

en: Limit the situations in which this layout will apply.
sv: Begränsa situationer där denna layout kan användas.

en: String values are not acceptable for attributes.
sv: Strängvärden är inte acceptabla för attribut.

en: Manage links
sv: Hantera länkar

en: Load translated version of the content if available
sv: Ladda en översatt version av innehållet om det är tillgängligt

en: Are you sure you want to disable this theme? All custom configuration will be lost.
sv: Är du säker att du vill inaktivera detta tema? All anpassad konfiguration kommer att förloras.

en: Number of terms
sv: Antal termer

en: No relations.
sv: Inga relationer.

en: This number sets the order of the menu item or tab, with lower weights coming first. Negative values are allowed.
sv: Denna siffra bestämmer ordningen för menyns objekt eller flik, med lägre vikter som kommer först. Negativa värden är tillåtna.

en: Missing relationships have been fixed automatically. Please verify these changes before saving.
sv: Saknade relationer har lagats automatiskt. Vänligen verifiera dessa ändringar innan du sparar.

en: Tabs and Breadcrumb
sv: Flikar och synlig sökväg

en: Responsive menu toggle
sv: Växla responsiv meny

en: Primary Tabs Background
sv: Bakgrund för primära flikar

en: Primary Tabs Text
sv: Text för primära flikar

en: Footer text
sv: Text för sidfot (footer)

en: Footer Border
sv: Sidfotens kantlinje

en: Backdrop requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements" target="_blank">system requirements page</a> for more information):
sv: Backdrop kräver att du aktiverar PHP-ändelser i följande lista (se <a href="@system_requirements" target="_blank">system requirements page</a> för mer information):

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension.
sv: Din webbserver verkar inte stödja PDO (PHP Data Objects). Fråga ditt webbhotell om de stödjer den inbyggda PDO ändelsen.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Backdrop CMS requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link" target="_blank">System Requirements</a> page for more information.
sv: Ditt system på webbservern verkar ha en felaktig version av PDO installerad. Backdrop CMS kräver ändelsen PDO från PHP-kärnan. Detta system har den äldre versionen PECL. Se <a href="@link" target="_blank">System Requirements</a> sidan för mer information.

en: See the <a href="@link" target="_blank">System Requirements</a> page for more information.
sv: Se <a href="@link" target="_blank">Systemkrav</a> sida för mer information.

en: See the <a href="@url" target="_blank">Backdrop requirements</a> for more information.
sv: Se <a href="@url" target="_blank">Backdrops krav</a> för mer information.

en: See <a href="@url" target="_blank">@url</a> for information about the recommended <code>.htaccess</code> file which should be added to the <code>%directory</code> directory to help protect against arbitrary code execution.
sv: Se <a href="@url" target="_blank">@url</a> för information om den rekommenderade <code>.htaccess</code> filen som skall läggas till i katalogen <code>%directory</code> för att hjälpa till att skyddas mot exekvering av godtycklig kod.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook" target="_blank">configuring cron jobs</a>.
sv: För mer information, se handboken online, för <a href="@cron-handbook" target="_blank">konfigurera schemalagda aktiviteter</a>.

en: To proceed with installation, you must modify the permissions of this directory to make it writable by the web server.
sv: För att fortsätta med installationen, måste du ändra behörigheter av denna katalog för att göra den skrivbar för webbservern.

en: An automated attempt to create this directory failed. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions to make it writable or adjust the permissions on the parent directory to allow the installer to create it automatically.
sv: Ett automatiskt försök att skapa denna katalog misslyckades. För att fortsätta med installationen, antingen skapa katalogen och ändra dess behörigheter för att göra den skrivbar eller justera dess behörigheter på den ovanliggande katalogen för att tillåta installeraren att skapa den automatiskt.

en: If you are unsure how to do this, see the <a href="@handbook_url" target="_blank">Installation Instructions</a> page.
sv: Om du är osäker hur du gör detta, se <a href="@handbook_url" target="_blank">Installation Instructions</a> sida.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update" target="_blank">Update status handbook page</a>.
sv: Meddelanden om uppdateringar är inte aktiva.Det <strong>rekommenderas starkt</strong> att du aktiverar modulen Update Manager från <a href="@module">administrationssidan för moduler</a> för att hålla dig underrättad om nya versioner. För mer information, se <a href="@update" target="_blank">handbokssidan för Update status</a>.

en: See <a href="@url" target="_blank">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
sv: Se <a href="@url" target="_blank">Skydd mot attacker mot HTTP HOST Header</a> för mer information.

en: Trusted Host Setting
sv: Inställning av betrodd värd

en: Not configured
sv: Ej konfigurerad

en: The <code>trusted_host_patterns</code> setting is not configured in <code>settings.php</code>. It is highly recommended that you configure this to protect your site.
sv: Inställningen <code>trusted_host_patterns</code> är inte konfigurerad i <code>settings.php</code>. Det rekommenderas starkt att du konfigurerar detta för att skydda din webbplats.

en: You can change this by editing the <code>trusted_host_patterns</code> setting in <code>settings.php</code>.
sv: Du kan ändra detta genom att redigera <code>trusted_host_patterns</code> inställningar i <code>settings.php</code>.

en: Trusted Host Settings
sv: Inställningar för betrodd värd

en: Current hostname is trusted
sv: Aktuellt värdnamn är tryggt

en: This feature is enabled, but not supported on your system. Please turn this off in <code>settings.php</code>, or ensure that all database-related requirements are met. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4 byte UTF-8 support</a> for more information.
sv: Denna egenskap är aktiverad, men stöds inte av ditt system. Vänligen slå av detta i <code>settings.php</code>, eller försäkra dig om att alla databas-relaterade krav möts. Se <a href="@url" target="_blank">dokumentation hur man lägger till 4 byte UTF-8 support</a> för mer information.

en: This feature is not enabled, but it is supported on your system. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4 byte UTF-8 support</a> for more information.
sv: Denna egenskap är inte aktiverad, men den stöds på ditt system. Se <a href="@url" target="_blank">dokumentation hur man lägger till 4 byte UTF-8 support</a> för mer information.

en: This feature is not supported on your system. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4-byte UTF-8 support</a> for more information.
sv: Denna egenskap stöds inte  på ditt system. Se <a href="@url" target="_blank">dokumentation hur man lägger till 4-byte UTF-8 support</a> för mer information.

en: Updating core from @directory was attempted, but either it doesn't contain a "core" directory, or it isn't accessible. You may need to update manually.
sv: Försök att uppdatera kärnan från @directory gjordes, men antingen saknades katalog för "core" , eller så är den inte åtkomlig. Du behöver antagligen uppdatera manuellt.

en: Administration Bar
sv: Administrationslist

en: !datetime by !username
sv: !datetime med !username

en: Configuration Manager
sv: Konfigurationshanterare

en: Dashboard - Welcome to Backdrop CMS!
sv: Översiktspanel - Välkommen till Backdrop CMS!

en: Provides a welcome message, and links to get people started using Backdrop
sv: Ett välkomstmeddelande och länkar för att få folk att börja med Backdrop

en: Welcome to Backdrop CMS!
sv: Välkommen till Backdrop CMS!

en: Welcome message, and links to getting-started tasks.
sv: Välkomstbudskap, och länkar till kom-igång-uppgifter.

en: Here are some links to help get you started:
sv: Här är några länkar som hjälper dig att komma igång:

en: View the home page
sv: Se hemsidan

en: Add a logo or change the site name
sv: Lägg till logo / ändra webbplatsens namn

en: Find a new theme for your site
sv: Hitta ett nytt tema för din webbplats

en: Get started
sv: Kom igång

en: Edit the %title page
sv: Redigera %title page

en: Create a new @post_label
sv: Skapa ett nytt @post_label

en: Update the %menu_name menu
sv: Uppdatera %menu_name menyn

en: Modify the layout for your home page
sv: Ändra layouten på din hemsida

en: Turn existing modules on or off
sv: Gör befintliga moduler aktiva eller inaktiva

en: Add new modules for more functionality
sv: Lägg till nya moduler för fler funktioner

en: Read the online user guide
sv: Läs handboken för användare  online

en: Visit the Backdrop CMS Forum
sv: Besök Backdrop CMS Forum

en: More actions
sv: Mer åtgärder

en: Date format for log messages
sv: Datumformat för loggmeddelanden

en: %max must be greater than, or equal to, %min.
sv: %max måste vara större än, eller lika med, %min.

en: Manage file display
sv: Hantera visning av filer

en: No file types available. <a href="@link">Add file type</a>.
sv: Inga filtyper finns tillgängliga. <a href="@link">Lägg till en filtyp</a>.

en: This is the human readable name of the file type.
sv: Det här är det human-läsbara namnet på filtypen.

en: A unique machine-readable name for this file type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Denna filtyp har ett unikt namn som är maskin-läsbar. Det får endast innehålla gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: This is the description of the file type.
sv: Det här är beskrivningen av filtypen.

en: Media types
sv: Typer av media

en: Available media types
sv: Möjliga mediatyper

en: The mimetype %mimetype is not a valid mimetype.
sv: Typen av mime %mimetype är inte en giltig mimetyp.

en: The file type %type has been updated.
sv: Filtypen %type har uppdaterats.

en: The file type %name has been enabled.
sv: Filtypen %name har aktiverats.

en: The file type %name has been disabled.
sv: Filtypen %name har blivit inaktiverad.

en: enabled
sv: aktiverad

en: The file type %name has been @title.
sv: Filtypen %name har varit @title.

en: Are you sure you want to revert the file type %type?
sv: Är du säker på att du vill återställa filtypen %type?

en: The file type %name has been reverted.
sv: Filtypen %name har blivit återställd.

en: Are you sure you want to delete the file type %type?
sv: Är du säker på att du vill ta bort filtypen %type?

en: The file type %name has been deleted.
sv: Filtypen %name har tagits bort.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes). If left empty, the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes.
sv: Ange ett värde som "512" (bytes), "80 KB" (kilobyte) eller "50 MB" (megabyte). Om du lämnar det tomt begränsas filstorlekarna endast av PHP:s maximala storlek för inlägg och filuppladdning.

en: Default file directory
sv: Standardkatalog för filer

en: Subdirectory where files will be stored if the file is uploaded through the file/add page. This field supports tokens.
sv: Undermapp där filer kommer att lagras om filen laddas upp via lägg till fil/sidan. Detta fält stödjer ersättningstecken.

en: Default allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser som standard

en: Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Separera ändelser med ett blanksteg och inkludera inte den inledande punkten.

en: File upload wizard
sv: Hjälpare för filuppladdning

en: Configure the steps available when uploading a new file.
sv: Ställ in stegen som är möjliga vid uppladdning av ny fil.

en: Skip filetype selection.
sv: Hoppa över val av filtyp.

en: The file type selection step is only available if the uploaded file falls into two or more file types. If this step is skipped, files with no available file type or two or more file types will not be assigned a file type.
sv: Steget med valet av filtyp är endast möjlig om den uppladdade filen motsvarar två eller fler filtyper. Om detta steg hoppas över, kommer filer utan möjlig filtyp eller två eller fler filtyper inte ges en filtyp.

en: Skip scheme selection.
sv: Hoppa över schemaval.

en: The scheme selection step is only available if two or more file destinations, such as public local files served by the webserver and private local files served by Drupal, are available. If this step is skipped, files will automatically be saved using the default download method.
sv: Schemaläggningens urvalssteg är endast möjliga om två eller fler destinationer för filer, som publika lokala filer på en webbserver och privata filer som sköts lokalt från Backdrop, är åtkomliga. Om detta steg hoppas över, kommer filer att sparas automatiskt genom den förvalda metoden för nedladdning.

en: Skip available fields.
sv: Hoppa över aktiva fält.

en: The field selection step is only available if the file type the file belongs to has any available fields. If this step is skipped, any fields on the file will be left blank.
sv: Fältets urvalssteg är endast möjlig om filtypen som filen tillhör har något åtkomligt fält. Om detta steg hoppas över, kommer alla fält för filen att lämnas tomma.

en: Default settings for how to handle file name changes during replace.
sv: Standardinställningar för hantering av förändring av filnamn vid utbyte av fil.

en: Keep original file name
sv: Bevara originalets filnamn

en: Rename the newly uploaded file to the name of the original file. This action cannot be undone.
sv: Döp om den nyligen uppladdade filen till den ursprungliga filens namn. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Protect against repeat rendering
sv: Skydda mot upprepad rendering

en: Avoid rendering the same file more than 10 times. This can be a sign of an image getting caught in a recursive render, but it can also be triggered when the same image is rendered more than 20 times, e.g. in an long content list or data feed.
sv: Undvik att rendera samma fil fler än 10 gånger. Det kan vara ett tecken på en bild fastnat i rekursiv rendering, men det kan också köras igång när samma bild renderas mer än 20 gånger, till exempel, i en lista av innehåll eller ett dataflöde.

en: @title file type %name.
sv: @title filtyp %name.

en: Reverted file type %name.
sv: Återställd filtyp %name.

en: Deleted file type %name.
sv: Borttagen filtyp %name.

en: %type is used by 1 file on your site. If you remove this file type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of file on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type file and it may not display correctly.
sv[0]: %type används av 1 fil på din webbplats. Om du tar bort denna filtyp, så kommer du inte redigera %type filen och den kommer eventuellt att inte visas korrekt.
sv[1]: %type används av @count delar av filer på din webbplats. Om du tar bort %type, kommer du inte kunna redigera filen  %type och den kommer eventuellt att inte visas korrekt.

en: Create a simple link to the file. The link is prefixed by a file type icon and the name of the file is used as the link text
sv: Skapa en enkel länk till filen. Länken föregås av en ikon för filtypen och namnet på filen används som länktext

en: Build a two-column table where the first column contains a generic link to the file and the second column displays the size of the file.
sv: Bygg en tabell med två kolumner där den första kolumnen innehåller en länk till filen och den andra kolumnen visar storleken på filen.

en: Display a plain text URL to the file.
sv: Visa en URL till filen i ren text.

en: Rendered file
sv: Renderad fil

en: Display the file in a specific view mode
sv: Visa filen i en specifik vyinställning

en: Download link
sv: Länk för nedladdning

en: Displays a link that will force the browser to download the file.
sv: Visar en länk som får bläddrare att ladda ner filen.

en: Download [file:name]
sv: Ladda ner [file:name]

en: Audio
sv: Ljud

en: Render the file using an HTML5 audio tag.
sv: Rendera filen genom att använda en HTML5 etikett för ljud.

en: Render the file using an HTML5 video tag.
sv: Rendera filen genom att använda en HTML5 etikett för video.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Show audio controls
sv: Visa ljudreglage

en: Autoplay
sv: Spela automatiskt

en: Preload
sv: Förladda

en: Display of multiple files
sv: Visning av multipla filer

en: Use multiple @tag tags, each with a single source
sv: Använd multipla @tag etiketter, varje med en singulär källa

en: Show video controls
sv: Visa videokontroller

en: Muted
sv: Tystad

en: View mode: %mode
sv: Visningsläge: %mode

en: Link text: %text
sv: Länktext: %text

en: Controls: %controls
sv: Kontroller: %controls

en: Preload: %preload
sv: Förladda: %preload

en: Multiple files: %multiple
sv: Multipla filer: %multiple

en: Muted: %muted
sv: Tystad: %muted

en: Size: %width x %height
sv: Storlek: %width x %height

en: Repeated rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field. Aborting rendering.
sv: Upprepad rendering upptäckt under rendering av objekt %entity_type: %entity_id, användade %field_name fält. Avbrytande rendering.

en: Cannot call _file_fields_update() on a new entity.
sv: Kan inte anropa _file_fields_update() på ett nytt objekt.

en: Upload a new file
sv: Ladda upp en ny fil

en: Configure file type
sv: Konfigurera filtyp

en: File type
sv: Filtyp

en: Previous
sv: Tidigare

en: Configure file scheme
sv: Konfigurera filschema

en: Configure file fields
sv: Konfigurera filfält

en: You need to upload a file.
sv: Du behöver ladda upp en fil.

en: @type %name was uploaded.
sv: @type %name blev uppladdad.

en: An error occurred and no file was uploaded.
sv: Ett fel inträffade och ingen fil blev uppladdad.

en: Manage file %title
sv: Hantera fil %title

en: Replace file
sv: Byt ut fil

en: This table lists all of the places where @filename is used.
sv: Denna tabell listar alla ställen där @filename används.

en: This file is not currently used.
sv: Denna fil används inte just nu.

en: Bypass file access control
sv: Åsidosätt kontroll av filåtkomst

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
sv: Se, ändra och ta bort alla filer oavsett begränsning av behörighet.

en: Administer file types
sv: Hantera filtyper

en: Add and upload new files
sv: Lägg till och ladda upp nya filer

en: View own private files
sv: Se egna privata filer

en: View own files
sv: Se egna filer

en: View private files
sv: Se privata filer

en: View files
sv: Se filer

en: Includes the following stream wrappers: %wrappers.
sv: Inkluderar följande stream wrappers: %wrappers.

en: File preview
sv: Förhandsvisning av fil

en: File display
sv: Visning av fil

en: Alt attribute
sv: Attributet alt

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
sv: Text att använda som värde för <em>img</em> tag <em>alt</em> attributet.

en: Title attribute
sv: Titelattribut

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
sv: Text att använda som värde för <em>img</em> etikett <em>title</em> attribut.

en: File types
sv: Filtyper

en: File displays
sv: Fil visar

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: File access functions have been renamed from <code>file_entity</code> module in Drupal 7
sv: Funktioner för åtkomst av filer har döpts om från modulen <code>file_entity</code> i Drupal 7

en: Query tagged for file access but there is no fid. Add foreign keys to file_managed.fid in schema to fix.
sv: Databasfråga märkt för filåtkomst men det finns ingen fid. Lägg till okända nycklar till file_managed.fid i databasschemat för att ordna det.

en: %type_name: Edit own files
sv: %type_name: Editera egna filer

en: %type_name: Edit any files
sv: %type_name: Redigera filer

en: %type_name: Delete own files
sv: %type_name: Ta bort egna filer

en: %type_name: Delete any files
sv: %type_name: Ta bort filer

en: %type_name: Download own files
sv: %type_name: Ladda ned egna filer

en: %type_name: Download any files
sv: %type_name:Ladda ned filer

en: Your file listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for file access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to file_managed.fid
sv: Din databasfråga för att visa filer använder @fallback som bastabell i en databasfråga märkt för filåtkomst. Detta måste inte vara säkert och fungerar kanske inte ens. Ange främmande nycklar i ditt databasschema till file_managed.fid

en: Manage settings for the type of files used on your site.
sv: Hantera inställningar för filtyper du använder på din webbplats.

en: Configure allowed file extensions and the file upload wizard.
sv: Ställ in tillåtna filändelser och hjälpen för filuppladdning.

en: Add file type
sv: Lägg till filtyp

en: Manage file types
sv: Hantera filtyper

en: Enable file type
sv: Aktivera filtyp

en: Disable file type
sv: Inaktivera filtyp

en: Add a file
sv: Lägg till en fil

en: Usage
sv: Användning

en: Associated with @name
sv: Associerad med @name

en: Rendered
sv: Renderad

en: Display the file in a specific view mode.
sv: Visa filen i ett visst visningsläge.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
sv: Typ av fil (till exempel, "audio", "bild", "video", etc).

en: Link this field to the file
sv: Länka detta fält till filen

en: Link type
sv: Länktyp

en: Link to the file page
sv: Länk till filsidan

en: File view mode
sv: Filvisningsläge

en: Select a view mode. Note that only the file will be rendered and not any of its fields.
sv: Välj ett visningssätt. Observera att endast filen kommer att bli renderad och inte några av dess fält.

en: Display field as the file type machine name.
sv: Visa fält som filtypen maskin-läsbart namn.

en: Edit image details
sv: Redigera bilddetaljer

en: Format the file as an image. The image can be displayed using an image style and can optionally be linked to the image file itself or its parent content.
sv: Formatera filen som en bild. Bilden kan visas med hjälp av en bildstil och kan eventuellt länkas till själva bildfilen eller dess överordnade innehåll.

en: <code>image_style_path_token()</code> does not exist in Backdrop
sv: <code>image_style_path_token()</code> finns inte i Backdrop

en: Configure language
sv: Konfigurera språk

en: The following blocks have been reassigned to the %new_region region. The regions they were placed in previously do not exist in the new layout template. You can move them to more appropriate regions:
sv: Följande block har omfördelats till regionen %new_region. De regioner som de tidigare var placerade i finns inte i den nya layoutmallen. Du kan flytta dem till mer lämpliga regioner:

en: The "@layout" layout template is currently in use and may not be disabled.
sv: Layoutmallen "@layout" används just nu och bör inte inaktiveras.

en: Layout template "@title" disabled.
sv: Layoutmallen "@title" är inaktiverad.

en: Layout template "@title" enabled.
sv: Layoutmall "@title" aktiverad.

en: Template
sv: Mall

en: Flexible
sv: Flexibel

en: There are no layout templates.
sv: Det finns inga layoutmallar.

en: Configure regions
sv: Konfigurera regioner

en: Configure name
sv: Konfigurera namn

en: Add template
sv: Lägg till mall

en: Template name
sv: Mallnamn

en: Save and configure
sv: Spara och konfigurera

en: Layout template "@title" saved.
sv: Layoutmallen "@title" sparad.

en: Save layout template
sv: Spara layoutmall

en: Number of regions
sv: Antal regioner

en: Update regions
sv: Uppdatera regioner

en: Region widths
sv: Regionbredder

en: Choose region widths
sv: Välj regionbredder

en: Save region widths
sv: Spara regionbredder

en: Add new row
sv: Lägg till ny rad

en: Configure row !original_row
sv: Konfigurera rad !original_row

en: Selected region widths
sv: Valda regionbredder

en: Change region widths
sv: Ändra regionbredd

en: Row wrapper tag
sv: Etikett för radomslutare

en: Row width behavior
sv: Beteende för radbredd

en: Row "@title" removed.
sv: Rad "@title" borttagen.

en: Delete flexible template @title?
sv: Ta bort flexibel mall @title?

en: The "@title" layout template is currently in use in the following layouts and may not be deleted: !list
sv: Layoutmallen "@title" används i följande layouter och bör inte tas bort: !list

en: Delete template
sv: Ta bort mall

en: The layout template "@title" has been deleted.
sv: Layoutmallen "@title" har tagits bort.

en: Flexible layout templates
sv: Flexibla layoutmallar

en: Add flexible layout template
sv: Lägg till en flexibel layoutmall

en: Configure flexible layout template
sv: Konfigurera flexibla layoutmallar

en: Delete flexible layout template
sv: Ta bort flexibla layoutmallar

en: Delete row
sv: Ta bort rad

en: Enable layout template
sv: Aktivera layoutmall

en: Disable layout template
sv: Avaktivera layoutmall

en: Additional CSS classes
sv: Ytterligare CSS klasser

en: A list of links for the menu: %title.
sv: En lista av länkar för menyn: %title.

en: The administration theme has been changed to %admin_theme.
sv: Temat för aministration har blivit ändrad till %admin_theme.

en: %theme is now the default theme for all non-administrative pages.
sv: %theme är nu standardtema för alla icke-administrativa sidor.

en: The <a href="@admin_theme_setting">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme.
sv: Inställningen <a href="@admin_theme_setting"> i administrationstemat</a> är fortfarande satt till %admin_theme temat.

en: All caches have been cleared.
sv: All cache är tömd.

en: Number of posts on home page
sv: Antal inlägg på startsidan

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the home page.
sv: Det maximala antalet inlägg som visas på översiktssidor som t.ex. startsidan.

en: The block will be visible only if the current page has its menu item at or below the level set here.
sv: Blocket kommer endast att vara synligt om den aktuella sidan har ett menyalternativ på eller under den nivå som anges här.

en: Provides access to manually flush caches.
sv: Ger åtkomst att manuellt tömma cache.

en: Configured to allow the following pattern: | Configured to allow the following patterns:
sv[0]: Konfigurerad att tillåta följande mönster:
sv[1]: Konfigurerad att tillåta följande mönster:

en: Account status and user roles
sv: Status för kontot och användarroller

en: User module account settings form elements.
sv: Inställningar till formelement i modulen för användarkonto.

en: Theme developer information
sv: Information för temautvecklare

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically (a template file, for example) may stop working until it is updated. To see updated theme suggestions, save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskin-läsbara namn. Allt som som förbundet med denna visning, speciellt (till exempel en mallfil) kan sluta fungera tills dess att den är uppdaterad. Spara vyn, för att se förslag på uppdaterade teman.

en: Theme developer information (display)
sv: Temautvecklingsinformation (visning)

en: theme developer information
sv: information om temautvecklare

en: This display has no theme developer information
sv: Denna visning har ingen information om temautvecklare

en: Theme developer information (style)
sv: Information för temautvecklare (stil)

en: This display has no style theme developer information
sv: Denna visning saknar stil för temautvecklingsinformation.

en: Theme developer information (row style)
sv: Information för temautvecklare (radstil)

en: This display has no row style theme developer information
sv: Denna visning har ingen information för att utveckla radutforming på tema

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<code>&lt;td&gt;</code>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<code>&lt;td&gt;</code>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: %date is not a valid date.
sv: %date är inte ett giltigt datum.

en: %time is not a valid time.
sv: %time är inte en giltig tid.

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Denna text används endast i administrativa gränssnitt. Det visas inte för besökare till webbplatsen.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: List categories
sv: Lista kategorier

en: Backdrop News
sv: Backdrop Nyheter

en: Displays a news feed from BackdropCMS.org.
sv: Visar ett nyhetsflöde från BackdropCMS.org.

en: No news at this time.
sv: Inga nyheter just nu.

en: This block provides a news feed from BackdropCMS.org. Its contents can not be edited.
sv: Detta block ger ett nyhetsflöde från BackdropCMS.org. Dess innehåll kan inte redigeras.

en: 1 day remaining to event. | @count days remaining to event.
sv[0]: 1 dag återstår till händelsen.
sv[1]: @count dagar som återstår till händelsen.

en: Missing "entity class" property on @entity_type entity.
sv: Saknar "entity class" egenskap på @entity_type entity.

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Custom output for On
sv: Anpassad utdata för På

en: Custom output for Off
sv: Anpassad utdata för Av

en: Output format: %format
sv: Utmatningsformat: %format

en: Reversed: @reversed
sv: Omvänd: @reversed

en: Show <em>File display title</em> field
sv: Visa <em>fil Visa titelfält</em>

en: This text will be used in links to the uploaded file. When not available, the filename will be used.
sv: Denna text kommer att användas i länkar till den uppladdade filen. Om den inte är tillgänglig, kommer filnamnet att användas.

en: File display title
sv: Titel för filvisning

en: This text will be used in links to the uploaded file.
sv: Denna text kommer att användas i länkar till den uppladdade filen.

en: Select existing file
sv: Välj en befintlig fil

en: The view "@view_name" is not available.
sv: Vyn "@view_name" är inte tillgänglig.

en: Check the <a href="!url">Views administration page</a> to enable or create the "@view_name" view as needed.
sv: Kontrollera <a href="!url">Views administrationssida</a> för att aktivera eller skapa "@view_name" vy som behövs.

en: Select from Image Library
sv: Välj från bildbiblioteket

en: Enable image browser
sv: Aktivera bildbläddrare

en: Enable the image browser as an alternative to the normal upload.
sv: Aktivera bildbläddrare som alternativ till den normala uppladdningen.

en: Fixed maximum width
sv: Fixerad maxbredd

en: Full width
sv: Full bredd

en: Adds the <code>container</code> class to the row.
sv: Lägger till <code>container</code> klassen till raden.

en: Adds the <code>container-fluid</code> class to the row (no <code>max-width</code>, but <code>padding</code>).
sv: Lägger till <code>container-fluid</code> klass till rad (no <code>max-width</code>, men <code>padding</code>).

en: No container-related classes added to the row (e.g. for Hero blocks).
sv: Inga innehålls-relaterade klasser är tillagda till raden (t.ex. för Heroblock).

en: One full-width region
sv: En fullbredds region

en: Two regions
sv: Två regioner

en: Three regions
sv: Tre regioner

en: Four regions
sv: Fyra regioner

en: Add a link into the menu for new content of this type
sv: Lägg till länk till menyn för nytt innehåll av denna typ

en: Menus where this content may be placed
sv: Menyer där detta innehåll kan placeras

en: Links to content will be placed below this item in the menu.
sv: Länkar till innehållet kommer att placeras under detta objekt i menyn.

en: Severity of messages to log
sv: Svårighetsgrader av loggmeddelanden

en: Emergency
sv: Nödfall

en: Alert
sv: Uppmärksamma

en: Notice
sv: Meddelande

en: Deprecated
sv: Föråldrad

en: The <em>debug</em> and <em>deprecated</em> severity levels are recommended for developer environments, but not on production sites.
sv: <em>felsök</em> och <em>föråldrade</em> allvarlighetsnivåer rekommenderas för utvecklingsmiljöer, men inte på skarpa sajter.

en: Use a click to open, instead of a hover
sv: Använd ett klick för att öppna, istället för att hovra

en: Menus that don't appear or disappear on hover can be better for usability in some cases.
sv: Menyer som inte visar sig eller försvinner vid hovring kan vara mer användarvänliga i vissa fall.

en: Enter mathematical expressions such as <code>2 + 2</code> or <code>sqrt(5)</code>. You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the <code>;</code> to separate these. For example: <code>f(x) = x + 2; f(2)</code>. The result of the mathematical expression of the previous row can be accessed by using the <code>[expression]</code> token itself.
sv: Ange matematiska uttryck som <code>2 + 2</code> eller <code>sqrt(5)</code>. Du kan tilldela variabler och skapa matematiska funktioner och utvärdera dem. Använd <code>;</code> för att separera dessa. Till exampel: <code>f(x) = x + 2; f(2)</code>. Resultat av matematiska uttryck av tidigare rad kan bli åtkomliga genom att använda <code>[expression]</code> ersättningstecken.

en: Mobile site name background
sv: Mobila webbplatsnamnets bakgrund

en: A threaded list differs from a chronological list in that each comment follows its parent, and is usually indented.
sv: En trådad lista skiljer sig från en kronologisk lista på det sättet att varje kommentar följer den överliggande och är vanligen indragen.

en: Customize the current theme
sv: Anpassa det aktuella temat

en: Attempted to create an instance of field @field_name, but that field does not exist.
sv: Försökte skapa en förekomst av fält @field_name, men det fältet finns inte.

en: The order of the text formats below determines the order in which they will appear in the <em>Editor</em> selector when creating content (depending on permissions for the text formats).
sv: Ordningen på textformaten nedan bestämmer i vilken ordning de visas i <em>redigeringsväljaren</em> när du skapar innehåll (beroende på behörigheter för textformaten).

en: The text format order has been saved.
sv: Ordningen för textformat har sparats.

en: Please enter a format name before configuring filter settings.
sv: Skriv in ett formatnamn innan du konfigurerar filterinställningar.

en: Configure filter
sv: Konfigurera filter

en: Enabled text format %format.
sv: Aktiverat textformat %format.

en: No text format provided.
sv: Saknar format för text.

en: Any content stored with that format may not be rendered properly.
sv: Allt innehåll lagrat med det formatet kan inte bli riktigt renderat.

en: This form has unsaved changes. Click "Save configuration" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
sv: Detta formulär har osparade ändringar. Klicka på "Spara konfiguration" för att göra ändringarna permanenta eller "Avbryt" för att ta bort ändringarna.

en: Enable text format
sv: Aktivera format för text

en: The minimum image dimensions cannot be bigger than its maximum dimensions.
sv: Bildens minsta dimensioner kan inte vara större än bildens maximala dimensioner.

en: Administer Flexible Templates
sv: Administrera flexibla mallar

en: Create, configure and delete flexible layout templates.
sv: Skapa, konfigurera och ta bort flexibla mallar för layout.

en: User has missing "@permission" permission (not provided by any module).
sv: Användare har saknad "@permission" behörighet (har inte getts av någon modul).

en: Author/date format
sv: Författar/datumformat

en: The format to use for the author username and publish date. Example: "Submitted by [node:author] on [node:created:medium]"
sv: Formatet som ska användas för författarens användarnamn och publiceringsdatum. Exempel: "Inlämnad av [node:author] den [node:created:medium]"

en: [node:created:medium] by [node:author]
sv: [node:created:medium] av [node:author]

en: Content settings
sv: Inställningar för innehåll

en: Enabled content types
sv: Aktiverade innehållstyper

en: Only enabled content types will be available in search results. Disabled content types will not be indexed in the future.
sv: Endast aktiverade innehållstyper kommer att visas i sökresultat. Inaktiverade innehållstyper kommer inte att indexeras i framtiden.

en: Content rankings
sv: Rankning av innehåll

en: Please select at least one content type to search, or completely disable searching content.
sv: Vänligen välj åtminstone en innehållstyp att söka efter, eller inaktivera sökning efter innehåll helt.

en: Only one type of item will be searched by default. This selection will determine what appears at <a href="@search">@search</a>.
sv: Som standard söks endast en typ av objekt. Detta val avgör vad som visas i <a href="@search">@search</a>.

en: Cache installation profiles
sv: Profiler för installation av Cache

en: Instead of multiple installations of Backdrop once for each test, each installation profile is installed only once, and its initial state (database tables and config files) is cached and reused. If you are making database changes, you will need to clean the test environment for the changes to show up in the tests.
sv: Istället för flera installationer av Backdrop en gång för varje test, installeras varje installationsprofil endast en gång, och dess initiala tillstånd (databastabeller och konfigurationsfiler) cachas och återanvänds. Om du gör ändringar i databasen måste du städa testmiljön för att ändringarna ska synas i testerna.

en: @pass, @fail, and @exception.
sv: @pass, @fail, och @exception.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug.
sv: @pass, @fail, @exception, och @debug.

en: No profile cache tables to remove.
sv: Inga cachetabeller att ta bort för profil.

en: Cleared cache folder for profile !profile.
sv: Tömde cache-mappen för profilen !profile.

en: Removed 1 profile cache table. | Removed @count profile cache tables.
sv[0]: Tog bort cachetabell för 1 profil.
sv[1]: Tog bort cachetabeller för @count profil.

en: Path autocomplete
sv: Automatisk komplettering av sökväg

en: The user will receive an email with a one-time login link which leads to a page where they can set their password.
sv: Användaren kommer att få e-post med ett engångslogin som leder till en sida där de kan ställa in sitt lösenord.

en: The staging configuration directory (%directory) could not be found. Please make sure it exists and is properly referenced in settings.php.
sv: Planeringskatalog, staging directory, (%directory) kunde inte hittas. Vänligen, kontrollera att den finns och att den är korrekt refererad i settings.php.

en: %type config directory
sv: %type konfigurationskatalog

en: Change record
sv: Ändra post

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
sv: Formuläret har blivit föråldrat. Tryck på bakåtknappen, kopiera eventuellt osparat arbete i formuläret och ladda sedan om sidan.

en: Configure the categories shown in the site-wide contact form available at <a href="!url">!url</a>. All categories are shown in a select list on the contact form, which will send to different addresses when selected.
sv: Konfigurera de kategorier som visas i det webbplatsövergripande kontaktformuläret som finns på <a href="!url">!url.</a> Alla kategorier visas i en utvald lista i kontaktformuläret, som skickas till olika adresser när de väljs.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: Week of @date
sv: Vecka av @date

en: View full page month
sv: Se månad som helsida

en: Date views month format with year
sv: Datumvisning månadsformat med år

en: Date views month format with year, default value : F Y
sv: Datumvisning månadsformat med år, standardvärde : F Y

en: Date views month format without year
sv: Datumvisning månadsformat utan år

en: Date views month format without year, default value : F
sv: Datumvisning månadsformat utan år, standardvärde : F

en: Date views day format with year
sv: Datumvyer dagligen med år

en: Date views day format with year, default value : l, F j, Y
sv: Datumvyer med år, standardvärde : l, F j, Y

en: Date views day format without year, default value : l, F j
sv: Datumvyer dagligen utan år, standardvärde : l, F j

en: Date views week format with year
sv: Datumvyer veckovis med år

en: Date views week format with year, default value : F j, Y
sv: Datumvyer med år, standardvärde : F j, Y

en: Date views week format without year
sv: Datumvyer veckovis utan år

en: Date views week format without year, default value : F j
sv: Datumvyer veckovis utan år, standardvärde : F j

en: Date views settings
sv: Intällningar för datumvyer

en: Date views
sv: Datumvyer

en: Configure settings for date views.
sv: Konfigurera inställningar för datumvyer.

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Page by date
sv: Sida med datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Sida som använder värde från ett datumfält.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare arbetar ihop med ett Datum eller datumfält på Innehåll kontextuellt filter. Om ett Datum filter har lagts till vyn, kommer denna paginerare att ge tidigare/nästa paginering för att matcha granulariteten hos filtret (dvs paginering med år, månad, vecka, eller dag). Filtret måste också konfigureras att använda ett DATE standardvärde. Om det inte finns Date contextuellt filter på denna vy, eller om det inte har blivit inställt för att använda ett standarddatum, kommer inte pagineraren att visa sig.

en: Date identifier
sv: Identifiering av datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en. Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var datumuppdateringen ska placeras, överst, längst ner eller både överst och längst ner i innehållet.

en: Link format
sv: Länkformat

en: Clean URL
sv: Ren URL

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för länkar till paginerare. Med pagineringsformatet kommer länkarna se ut så här: "calendar/?date=2020-05". Länkformat för rena URL ser ut så här: "calendar/2020-05". Länkformatet för rena URL ser bättre ut, men länkar med pagineringsformat fungerar troligtvis bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: Skip empty pages
sv: Hoppa över tomma sidor

en: When selected, the pager will not display pages with no result for the given date. This causes a slight performance degradation because two additional queries need to be executed.
sv: När den är vald, kommer pagineraren att inte visa sidor som saknar resultat för det bestämda datumet. Detta kommer att medföra en mindre prestandaförlust beroende  på att ytterligare två databasfrågor måste exekveras.

en: Image loading
sv: Bildladdning

en: Lazy
sv: Lat

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Eager
sv: Ivrig

en: Defer loading offscreen images until viewers scroll nearby. "Nearby" is determined by each browser.
sv: Vänta med att ladda bilder tills tittare skrollar i närheten. "Närheten" bestäms av varje webbläsare.

en: Each browser will determine whether or not to lazily load the image.
sv: Varje webbläsare avgör själv om bilden ska laddas eller inte.

en: Load this image immediately, regardless of where it is located on the page.
sv: Ladda denna bild omedelbart, oavsett var den är placerad på sidan.

en: Loading: @speed
sv: Laddar: @speed

en: @style image style
sv: @style bildstil

en: @style image style attribute: @attribute
sv: @style stilattribut för bilden: @attribut

en: <em>Imagecache Token</em> module not found. Nothing to be done.
sv: Modulen <em>Imagecache Token</em> hittades inte. Inget att göra.

en: Add context
sv: Lägg till kontext

en: View page
sv: Se sida

en: Configure context
sv: Konfigurera kontext

en: Available contexts
sv: Möjliga kontexter

en: Load context
sv: Ladad kontext

en: Save context
sv: Spara kontext

en: Used to identify the block on layout pages.
sv: Använd för att identifiera block på layoutsidor.

en: Used to identify the block on layout pages. Required for reusable blocks.
sv: Använd för att identifiera block på layoutsidor. Krävs för block som kan återanvändas.

en: Enter the ID of a @entity
sv: Skriv in ID av en @entity

en: An ID is required.
sv: Ett ID krävs.

en: The selected @entity does not exist.
sv: Den valda @entity finns inte.

en: Each language may format dates and times differently. Languages without a specific format will fallback to the default. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
sv: Datum och tider kan formateras på olika sätt på olika språk. Språk som inte har ett specifikt format kommer att återgå till standardformatet. Se <a href="@url" target="_blank">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ.

en: Show option to make sticky
sv: Visa alternativ för att göra klistrig

en: Make sticky by default
sv: Gör klistrig som standard

en: Sticky content may be shown at the top of listings.
sv: Klistrigt innehåll kan visas högst upp i listan.

en: Show option to promote
sv: Visa alternativ att framhäva

en: Promote by default
sv: Framhäv som standard

en: Promoted content will often be shown on the main homepage or blog.
sv: Framhävt innehåll visas ofta på startsidan eller i blogg.

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new content is saved with no defined language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Lägg till ett fält för val av språk i redigeringsformuläret så att du kan välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om det är inaktiverat sparas nytt innehåll utan definierat språk. Befintligt innehåll påverkas inte av att ändra detta alternativ.

en: Changed the content type of 1 piece of content from %old-type to %type. | Changed the content type of @count pieces of content from %old-type to %type.
sv[0]: Ändrade innehållstypen för 1 innehållsdel från %old-type till %type.
sv[1]: Ändrade innehållstypen för @count innehållsdelar från %old-type till %type.

en: The title will display as a link to each item.
sv: Titeln kommer att visas som länk till varje objekt.

en: e.g. 'Read more', 'Add comment', etc.
sv: Till exempel 'Läs mer', 'Lägg till kommentar', etc.

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial</a>.
sv: Mer information om hur man ställer in tidsbestämda uppgifter som kan hittas i <a href="@url">handbok för tidsbestämda uppgifter (cronjobb)</a>.

en: Enable to convert file names to lowercase. This is recommended to prevent issues with case-insensitive file systems.
sv: Aktivera att konvertera filnamn till gemener (små bokstäver). Detta rekommenderas för att undvika problem med filsystem som är skiftlägesokänsliga, dvs inte bryr sig om det är små eller stora bokstäver.

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett datumformat som använder PHP-koder för datum och tid. Se <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> för alternativa val.

en: A date in a custom format. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett datum i ett anpassat format. Se <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> för möjliga alternativ.

en: Content: %type
sv: Innehåll: %type

en: File: %type
sv: Fil: %type

en: Taxonomy term: %vocabulary
sv: Taxonomiterm: %vocabulary

en: View: %human - %display
sv: Visa: %human - %display

en: Menu item: %path
sv: Menyobjekt: %path

en: The user account %admin_name (user with ID 1) cannot be blocked.
sv: Användarkontot %admin_name (användare med ID 1) kan inte bli spärrat.

en: You cannot block your own user account.
sv: Du kan inte spärra ditt eget användarkonto.

en: Password policy
sv: Policy för lösenord

en: Reject weak passwords
sv: Förkasta svaga lösenord

en: Admin (awaiting approval)
sv: Admin (väntar på godkännande)

en: Edit the email message sent to admin upon registering, when administrative approval is required.
sv: Redigera e-postmeddelandet som sänds till administratören vid registrering, när godkännande av administratör krävs.

en: The password must be sufficiently long or complex.
sv: Lösenordet måste vara tillräckligt långt eller komplext.

en: The password is too weak. Please consider making your password longer or more complex: that it contains a number of lower- and uppercase letters, digits and punctuation.
sv: Lösenordet är för svagt. Försök att göra ditt lösenord längre eller mer komplex: att det har ett antal av små och stora bokstäver, siffror och  punkttecken.

en: The password cannot be the same as the username.
sv: Lösenordet kan inte vara samma som användarnamnet.

en: weak
sv: svag

en: The following tokens are available. If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: Följande tokens finns tillgängliga. Om du vill ha tecknen '[' och ']', använd html-enhetskoderna "%5B" eller "%5D", annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> för möjliga alternativ. Annars, skriv in ett nummer av olika tidsenheter att visa, som vanligen är 2.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Överför inte adminsträngar för översättning.

en: Use Backdrop core t() function. It doesn't support updates to existing strings.
sv: Använd Backdrop core t() function. Den stöder inte uppdateringar till existerande strängar.

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Vyers data som sidhuvud, sidfot och tom text.

en: Thank you for installing @profile!
sv: Tack för att du installerar @profile!

en: For security reasons, your upload has been rejected.
sv: Av säkerhetsskäl, har din uppladdning blivit avvisad.

en: When the configuration files are in version control, it may be preferable to not empty the staging directory after each sync. The <code>config_sync_clear_staging</code> setting can be disabled in <code>settings.php</code>. Read more about <a href="!url" target="_blank">managing configuration</a>.
sv: När konfigurationsfilerna finns i versionskontrollen kan det vara bättre att inte tömma staging-katalogen efter varje synkronisering. Inställningen <code>config_sync_clear_staging</code> kan inaktiveras i <code>settings.php</code>. Läs mer om <a href="!url" target="_blank">hantering av konfigurationen</a>.

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Allow users to enter their phone number.
sv: Tillåter användare att skriva in sitt telefonnummer.

en: Your phone number
sv: Ditt telefonnummer

en: !sender-name provided a phone number: !sender-phone
sv: !sender-name gav ett telefonnummer: !sender-phone

en: Show end date
sv: Visa slutdatum

en: Less than 1 day remaining to event.
sv: Mindre än 1 dag återstår till handlingen.

en: Displays values of the %field field.
sv: Visar värden för %field fält.

en: Content: <code>node/%</code>
sv: Innehåll: <code>node/%</code>

en: User accounts: <code>user/%</code>
sv: Användarkonton: <code>user/%</code>

en: Taxonomy terms: <code>taxonomy/term/%</code>
sv: Taxonomitermer: <code>taxonomy/term/%</code>

en: Comments: <code>comment/%</code>
sv: Kommentarer: <code>comment/%</code>

en: The first part of a path may not be a placeholder.
sv: Den första delen av en sökväg bör inte vara en platshållare.

en: Placeholders must be the only character in their part of the path i.e. "@part" should be "%".
sv: Platshållare måste vara det enda tecknet i sin del av sökvägen, dvs "@part" bör vara "%".

en: Separate class names with spaces. Example: <code>wrapper clearfix</code>
sv: Separera klassnamnen med mellanslag. Exempel: <code>wrapper clearfix</code>

en: Is this the home page.
sv: Är detta startsidan.

en: The home page
sv: Startsidan

en: Any page except the home page
sv: Alla andra sidor förutom startsidan

en: Is not the home page
sv: Är inte startsidan

en: Is the home page
sv: Är startsidan

en: Enter one path per line. The "*" character is a wildcard. Example paths are "node/1" for an individual piece of content or "node/*" for every piece of content. "@front" is the home page.
sv: Skriv in en sökväg per rad. Tecknet "*" är ett jokertecken. Exempel på sökvägar är "node/1" för en individuell innehållsdel eller "node/*" för alla innehållsdelar. "@front" är startsidan.

en: The path for this menu link. This can be an internal site path such as %add-node or an external URL such as %external. Enter %front to link to the home page.
sv: Sökvägen för denna menylänk. Den kan vara en intern sökväg som %add-node eller en extern URL som %external. Skriv in %front för att länka till startsidan.

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: The 'min-width' for the menu breakpoint. Screens smaller than this may display a menu toggle button, depending on the menu-specific settings.
sv: Minsta bredd för menyns brytpunkt. Skärmar som är mindre än detta kan visa en knapp för att växla mellan olika menyer, beroende på de menyspecifika inställningarna.

en: Default (48em)
sv: Standard (48em)

en: A valid CSS width value (e.g.: '768px', '34em').
sv: Ett giltigt CSS breddvärde (dvs: '768px', '34em').

en: '@breakpoint' does not appear to be a valid CSS width value.
sv: '@breakpoint' verkar inte vara en giltig breddvärde för CSS.

en: Configure global settings for menus.
sv: Ställ in globala inställningar för menyer.

en: Manage content types, including default status, home page promotion, comment settings, etc.
sv: Hantera innehållstyper, inkluderande standard status, promotion av startsida, inställningar för kommentarer, etc.

en: The source path cannot be the home page.
sv: Källans sökväg kan inte vara startsidan.

en: menu settings
sv: Menyinställningar

en: On devices with small screens, this option reduces the menu to a toggle button, commonly known as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburger button</em></a>. Clicking the icon reveals or hides the menu, saving screen space. The breakpoint for small screens can be configured in the global !menu_settings.
sv: På enheter med små skärmar reducerar det här alternativet menyn till en växelknapp, allmänt känd som <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburgerknapp</em></a>. Om du klickar på ikonen visas eller döljs menyn, vilket sparar utrymme på skärmen. Brytpunkten för små skärmar kan konfigureras i den globala !menu_settings.

en: The URL of the site's home page.
sv: URL för webbplatsens startsida.

en: The URL of the site's home page without the protocol.
sv: URL:n för webbplatsens startsida utan protokollet.

en: @vocab_name: Add term
sv: @vocab_name: Lägg till term

en: @vocab_name: Edit term %term_name
sv: @vocab_name: Redigera term %term_name

en: Show content translation links
sv: Visa länkar för översättning av innehåll

en: Show the links to translations in content body and teasers. If you uncheck this option, switching language will only be available from the language switcher block.
sv: Visa länkar till översättningar i brödtext och ingresser (teasers). Om du avmarkerar det här alternativet är det bara möjligt att byta språk från språkväxlarblocket.

en: The account username.
sv: Kontots användarnamn.

en: Name (linked)
sv: Namn (länkat)

en: The account username (for users with the <em>View user profiles</em> permission it's displayed as a link to the profile page).
sv: Kontots användarnamn (för användare med behörighet att <em>se användarprofiler</em> visas den som en länk till profilsidan).

en: Database
sv: Databas

en: Exclude the following tables altogether
sv: Uteslut samtliga följande tabeller

en: Exclude the data from the following tables
sv: Uteslut data från följande tabeller

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
sv: De valda tabellerna kommer att få backup av sina strukturer men inte av innehållet. Detta är användbart för att utesluta cachedata för att minska filstorleken.

en: Unable to open file %file to restore database
sv: Kunde ej öppna fil %file för att återställa databasen

en: Lock tables during backup
sv: Lås tabeller när backup görs

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
sv: Detta kan hjälpa till att minska mängden korrupt data, men kommer att göra din webbplats onåbar.

en: Toggle visibility of table cells, that were hidden to make the table fit within a small screen.
sv: Växla synlighet för tabellceller som dolts för att få tabellen att passa på en liten skärm.

en: The Update Manager module is not enabled.
sv: Modulen Update Manager är inte aktiverad.

en: Project
sv: Projekt

en: security update
sv: säkerhetsuppdatering

en: unsupported version
sv: versionen stöds inte

en: Your site is up to date.
sv: Din webbplats är uppdaterad.

en: Install system updates
sv: Installera uppdateringar av system

en: More info
sv: Mer info

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: <a href="@link">Automatic update checks are configured to run @frequency</a>.
sv: <a href="@link">Automatiska uppdateringskontroller konfigureras för att köras @frekvens</a>.

en: <a href="@link">Automatic update checks are disabled</a> and will need to be run manually.
sv: <a href="@link">Automatisk kontroll av uppdatering är inaktiverad</a> och måste köras manuellt.

en: <a href="@link">Email notifications are disabled</a> for available updates.
sv: <a href="@link">E-postmeddelanden är inaktiva</a> för möjliga uppdateringar.

en: <a href="@link">No email address has been provided</a> for notifications about available updates.
sv: <a href="@link">Ingen e-postadress har getts</a> för meddelanden om möjliga uppdateringar.

en: <a href="@link">Update notifications will be sent</a> to: @recipients
sv: <a href="@link">Uppdateringsmeddelanden kommer att skickas</a> till: @mottagare

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
sv: Denna uppdatering är en större versionuppdatering  vilket betyder att den inte är bakåtkompatibel med din nuvarande version. Det rekommenderas att du läser information om denna nya version och fortsätter på egen risk.

en: security update available
sv: Säkerhetsuppdatering finns

en: unsupported version installed
sv: installerad version stöds inte

en: Project type
sv: Projekttyp

en: Project status
sv: Projektstatus

en: Download selected updates
sv: Ladda ner valda uppdateringar

en: You can update Backdrop CMS by replacing the old <code>/core</code> directory inside your docroot with the one included in the <a href="https://backdropcms.org" title="Home page with download option" target="_blank">latest release</a>. For detailed instructions, see the <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Upgrading Backdrop CMS</a> document online.
sv: Du kan uppdatera Backdrop CMS genom att byta ut den gamla <code>/core</code> katalogen inne i din rotkatalog med den inkluderade i den <a href="https://backdropcms.org" title="Home page with download option" target="_blank">latest release</a>. För detaljerade instruktioner, se <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Upgrade Backdrop CMS</a> dokument online.

en: System updates
sv: Uppdateringar av system

en: Review and install updates for Backdrop core, modules, themes, and layouts..
sv: Granska och installera uppdateringar av kärnan i Backdrop, moduler, teman och layouter..

en: Download all updates
sv: Ladda ner alla uppdateringar

en: No update selected
sv: Ingen uppdatering är vald

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Configure relationship
sv: Konfigurera relation

en: Available context relationships
sv: Möjliga kontextrelationer

en: No relevant relationships available
sv: Inga relevanta relationer tillgängliga

en: Load relationship
sv: Ladda relation

en: Save relationship
sv: Spara relation

en: Author of content
sv: Författare av innehåll

en: Author of content in position @position
sv: Författare för inlägg i position @position

en: Author of content @id
sv: Författare av innehåll @id

en: at position
sv: på position

en: Missing relationship: @plugin
sv: Saknad relation: @plugin

en: Broken or missing relationship (@plugin)
sv: Avbruten eller saknad relation (@plugin)

en: You can automatically install your missing updates using the Update Manager:
sv: Du kan installera saknade uppdateringar genom att använda Update Manager:

en: updates available
sv: uppdateringar finns

en: Add a new user role.
sv: Lägg till en ny användarroll.

en: Anonymous information about how your site is configured is being sent to @domain to help improve the project. See the <a href="!telemetry_report">Telemetry report page</a> for more information.
sv: Anonym information om hur din webbplats är konfigurerad skickas till @domain för att förbättra projektet. Mer information finns på <a href="!telemetry_report">sidan Telemetrirapport</a>.

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: The name you used is a registered username. If it belongs to you, then login to post. If not, then use another name.
sv: Namnet du använder är ett registrerat användarnamn. Om det tillhör dig, logga in för att skapa innehåll. Om inte, använd ett annat namn.

en: Customize
sv: Anpassa

en: Block moved to region !region_title
sv: Block är flyttat till region !region_title

en: Block moved.
sv: Block är flyttad.

en: Now in position !block_position of !count_blocks
sv: Nu i position !block_position av !count_blocks

en: Draggable block !title
sv: Släpbart block !title

en: This theme supports custom color palettes. <a href="@url">Enable the Color module</a> to start customising it.
sv: Detta tema stödjer anpassade färgpaletter. <a href="@url">Aktivera modulen Color</a> för att börja anpassa den.

en: Machine name: @machine_name
sv: Maskin-läsbart namn: @machine_name

en: The specific argument of the current page (e.g. 'args:value:1' on the page 'node/123' returns '123').
sv: Det specifika argumentet för den aktuella sidan (t.ex. "args:value:1" på sidan "node/123" returnerar "123").

en: Save vocabulary
sv: Spara vokabulär

en: Save and add terms
sv: Spara och lägg till termer

en: No terms available.
sv: Termer saknas.

en: %vocabulary: Create terms
sv: %vocabulary: Skapa termer

en: Help us improve Backdrop CMS by sending anonymous, untracked information about what features your site uses.
sv: Hjälp oss att förbättra Backdrop CMS genom att skicka anonym, ospårad information om vilka funktioner din webbplats använder.

en: Below is a list of all data collected by the enabled modules on your site. Only projects that are publicly available on BackdropCMS.org will store usage information.
sv: Nedan finns en lista över alla data som samlas in av de aktiverade modulerna på din webbplats. Endast projekt som är offentligt tillgängliga på BackdropCMS.org kommer att lagra användningsinformation.

en: If you prefer to not send usage information, you can disable the Telemetry module from the <a href="!modules">modules page</a>.
sv: Om du föredrar att inte sända användarinformation, kan du avaktivera modulen Telemetry från <a href="!modules">sidan med moduler</a>.

en: Metric
sv: Metrisk

en: The current version of PHP running on your server.
sv: Den aktuella versionen av PHP som körs på din server.

en: The version number of your database (either MySQL or MariaDB).
sv: Versionsnumret för din databas (antingen MySQL eller MariaDB).

en: The operating system of your server, such as RedHat Linux, Debian, Windows, etc.
sv: Operativssytemet på din server, som RedHat Linux, Debian, Windows, etc.

en: Telemetry settings
sv: Inställningar för Telemetry

en: Collects anonymous usage information to help improve Backdrop CMS and contributed modules.
sv: Samlar anonym användarinformation för att förbättra Backdrop CMS och använda moduler.

en: The password strength indicator must be %threshold or better.
sv: Indikatorn för lösenordsstyrka måste vara %threshold eller bättre.

en: The following criteria must be met:
sv: Följande kriterier måste uppfyllas:

en: (required)
sv: (krävs)

en: The current password must be entered to set a new password.
sv: Nuvarande lösenord måste skrivas in innan nytt lösenord kan ställas in.

en: Continue and configure
sv: Fortsätt och konfigurera

en: Save view
sv: Spara vy

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings. For more information, see the <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
sv: phpinfo() function har blivit inaktiverat av säkerhetsskäl. För att se din servers phpinfo() information, ändra dina inställningar för PHP. För mer information, se <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server.
sv: Öka minnesbegränsningen genom att editera memory_limit parameter i filen file %configuration-file och starta sedan om din webbserver.

en: View the Backdrop CMS data collection policy
sv: Se policy för Backdrop CMS data insamling

en: View public Backdrop CMS data
sv: Se publik Backdrop CMS data

en: Display default book navigation on book pages
sv: Visa standardsättet att navigera på boksidor

en: Select book navigation options
sv: Välj alternativ för boknavigering

en: Table of contents
sv: Innehållstabell

en: Previous, Next, and Up links
sv: Länkar för Tidigare, Nästa och Upp

en: Select book links options
sv: Välj alternativa boklänkar

en: Replace the ? with the delta for multi-value fields.
sv: Byt ut ? med delta för fält med multi-värden.

en: !title (value @number)
sv: !title (värde @number)

en: Add another
sv: Lägg till fler

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension based on the type of anchor selected.
sv: Beskär och skala för att behålla proportionerna baserat på originalbilden, beskär sedan den större dimensionen baserat på typen av valt ankare.

en: The Zip PHP extension is not loaded on your server. You will not be able to download any projects using Project Installer until this is fixed.
sv: PHP-ändelsen Zip laddas inte till din server. Du kommer inte att kunna ladda ner några projekt med Project Installer innan det är uppklarat.

en: As a page is rendered, a <em>Layout</em> is selected as follows.
sv: När en sida renderas, väljs en <em>layout</em> som följer.

en: The <em>Path</em> for the page is compared to those in the alphabetical list here, and <em>Visibility conditions</em> are evaluated.
sv: Sidans <em>sökväg</em> jämförs med de sökvägar som finns i den alfabetiska listan här, och <em>synlighetsförhållandena</em> utvärderas.

en: Each path may have one or more layouts available. These are listed beneath the path.
sv: Varje sökväg kan ha en eller flera tillgängliga layouter. Dessa listas under sökvägen.

en: The top available layout for each path is is evaluated for matching visibility conditions first, followed by the second, etc.
sv: Den första översta tillgängliga layouten för varje sökväg utvärderas för matchning av villkor för synlighet först, följt av den andra, etc.

en: Available layouts can be reordered to adjust priority.
sv: Ordningen av möjliga layouter kan ändras för att ändra prioritet.

en: The first layout to match all conditions will be selected.
sv: Den första layouten som matchar alla villkoren kommer att väljas.

en: If no match is found, or if visibility conditions are not met, the page will use one of the <em>Default layouts</em> shown at the bottom of this page.
sv: Om ingen matchning hittas, eller om villkor för synlighet inte möts, kommer sidan att använda en av <em>Standardlayouterna</em> som visas nedtill på denna sida.

en: Note: Paths used by the layout system are <em>menu router paths</em>, not normal paths or !link. For the default About page, <code>node/%</code> is the menu router path, <code>node/2</code> is the normal path, and <code>about</code> is the URL alias.
sv: OBS: Sökvägar som används av systemet för layout är <em>menu router paths</em>, inte normala sökvägar eller !link. För standardsidan Om oss, <code>node/%</code> är menyns router sökväg, <code>node/2</code> är den normala sökvägen, och <code>Om oss</code> är URL alias.

en: For more information and details, see the <a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/layouts-and-templates" target="_blank">online documentation</a>.
sv: För mer information och detaljer, se <a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/layouts-and-templates" target="_blank">online documentation</a>.

en: How layouts work
sv: Hur layouter fungerar

en: Please enter a path.
sv: Vänligen skriv in en sökväg.

en: This layout will override the default layout for existing page(s) whose paths match this pattern.
sv: Denna layout kommer att åsidosätta förvald layout för befintlig sida eller sidor  vilkas sökvägar matchar detta mönster.

en: This layout overrides the default layout for existing page(s) whose paths match this pattern.
sv: Denna layout åsidosätter standardlayouten för befintliga sidor vars sökvägar matchar detta mönster.

en: This layout will override the default layout for an existing page whose path matches this pattern.
sv: Denna layout kommer att åsidosätta den förvalda layouten för en befintlig sida vilkens sökväg matchar detta mönster.

en: This layout overrides the default layout for an existing page whose path matches this pattern.
sv: Denna layout kommer att åsidosätta standardlayouten för en befintlig sida vars sökväg matchar detta mönster.

en: This path will create pages whose paths match this pattern.
sv: Denna sökväg kommer att skapa sidor vars sökvägar matchar detta mönster.

en: This path provides pages whose paths match this pattern.
sv: Denna sökväg innehåller sidor vars sökvägar matchar detta mönster.

en: This path will create a page at this path.
sv: Denna sökväg kommer att skapa en sida på denna sökväg.

en: This path provides a page at this path.
sv: Denna sökväg ger en sida på denna sökväg.

en: Show examples
sv: Visa exempel

en: Some common examples of placeholders include:
sv: Några vanliga exempel på platshållare inkluderar:

en: Use the percent symbol ("%") to indicate a placeholder in the path.
sv: Använd procentsymbolen ("%") för att ange en platshållare i sökvägen.

en: Contexts provide additional information to blocks displayed within the layout. Most placeholders in the path will automatically create context(s).
sv: Kontexter ger ytterligare information till block som visas i layouten. De flesta platshållare i sökvägen skapar automatiskt kontexter.

en: Relationships create contexts from data provided by existing contexts.
sv: Relationer skapar kontexter från data som kommer från existerande kontexter.

en: Visibility conditions allow this layout to selectively apply to different situations, such as different types of content at the same path.
sv: Synlighetsvillkor gör att layouten kan tillämpas selektivt i olika situationer, t.ex. olika typer av innehåll på samma sökväg.

en: The condition '!condition' does not have the required contexts at this path. Remove the condition to save the layout.
sv: Villkoret '!condition' saknar de nödvändiga kontexterna på denna sökväg. Ta bort villkoret för att spara layouten.

en: This page allows you to add or remove rows, and change the order of rows by dragging them up and down. You can also change the number of regions within each row, and adjust the width of each region.
sv: Denna sida låter dig att lägga till eller ta bort rader, och ändra ordningen på rader genom att dra dem upp och ner. Du kan också ändra antal av regioner inom varje rad, och ställa in bredd på varje region.

en: Regions
sv: Regioner

en: Region name
sv: Regionnamn

en: A machine name to be used as the default CSS class. It must only contain uppercase letters, lowercase letters, numbers, hyphens and underscores.
sv: Det maskin-läsbara namnet som används som den förvalda CSS-klassen. Det får bara innehålla stora bokstäver, små bokstäver, siffror, bindestreck och understreck.

en: Add CSS classes
sv: Lägg till CSS-klasser

en: Additional region CSS classes
sv: Ytterligare klasser för region CSS

en: Row Style
sv: Radstil

en: Additional row CSS classes
sv: Ytterligare CSS-klasser för rader

en: Hide examples
sv: Göm exempel

en: There is no @label with ID @entity_id.
sv: Det finns ingen @label med ID @entity_id.

en: Only the checked roles will be granted access (or denied access, if "Reverse" is checked).
sv: Endast de markerade rollerna kommer att ges åtkomst (eller nekade åtkomst, om "Omvänd" är markerat).

en: User does not have the role @role | User does not have one of the following roles: @role
sv[0]: Användare har inte rollen @role
sv[1]: Användare har inte en av följande roller: @role

en: Sample Block
sv: Exempelblock

en: Leave blank to show all strings.
sv: Lämna tomt för att visa alla strängar.

en: Publishing actions
sv: Publiceringsåtgärder

en: Published state
sv: Publicerat tillstånd

en: Publish action
sv: Åtgärder för publicering

en: Save as draft
sv: Spara som utkast

en: Scheduled for later
sv: Senarelagd

en: Site visitors will be able to access this content.
sv: Besökare på webbplatsen kommer att ha tillgång till detta innehåll.

en: Only the content creator or site administrators will be able to access this content.
sv: Endast innehållets skapare eller webbplatsens administratörer kommer att ha tillgång till detta innehåll.

en: The content is saved as draft, and will be automatically published on the date and time selected.
sv: Innehållet sparas som utkast och publiceras automatiskt på det datum och den tid som valts.

en: Additional options
sv: Ytterligare alternativ

en: Additional actions
sv: Ytterligare handlingar

en: Make sticky at top of lists
sv: Klistra överst i listan

en: The content could not be saved.
sv: Innehållet kunde ej sparas.

en: Default publish action
sv: Standardåtgärd för publicering

en: Publish immediately
sv: Publicera direkt

en: Published content can be accessed by site visitors.
sv: Webbplatsens besökare kan ta del av publicerat innehåll.

en: Content saved as draft can be accessed only by the content creator or site administrators.
sv: Innehåll sparat som utkast kan endast nås av innehållets skapare eller av webbplatsens administratör.

en: Content is saved as draft. It will be automatically published at the date and time selected.
sv: Innehåll är sparat som utkast. Det kommer att publiceras automatiskt vid vald tid och datum.

en: A URL alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over URL aliases set as <em>- None -</em>.
sv: Ett URL alias inställt för ett specifikt språk kommer alltid att användas när denna sidan visas med det språket, och går före URL aliases inställda för dem som <em>- None -</em>.

en: Are you sure you want to delete URL alias %title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort URL-alias %title?

en: An error occurred while generating the URL aliases.
sv: Ett fel uppstod vid skapande av URL-alias.

en: All of your URL aliases have been deleted.
sv: Alla aliaser för din URL har tagits bort.

en: Enter an internal Backdrop path or URL alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
sv: Skriv in en intern sökväg i Backdrop eller URL alias för att vidareskicka (e.g. %example1 eller %example2). Ett underankare (e.g. %anchor) är <strong>inte</strong> tillåtet.

en: Enter an internal Backdrop path, URL alias, or complete external URL (like http://example.com/) to which the user will be sent. Use %front to redirect to the home page.
sv: Skriv in en intern sökväg i Backdrop, URL alias, eller en komplett extern URL (som https://example.com/) dit användaren skickas till. Använd %front för att vidareskicka till den egna startsidan.

en: Enter a part of the test name or description to filter.
sv: Skriv in en del av testnamn eller beskrivning att filtrera.

en: See the Testing Framework documentation.
sv: Se dokumentation för Testing Framework.

en: Path to use for the home page
sv: Sökväg till startsidan

en: No image toolkits were detected. Backdrop includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should enable them, or try using a third party toolkit.
sv: Hittade inga bildverktyg. Backdrop inkluderar stöd för <a href='!gd-link'>inbyggda funktioner i PHP för bildhantering</a> men de hittades inte på detta system. Du bör aktivera dem, eller försöka använda tredje-parts verktyg.

en: Settings related to URLs including URL aliases and URL redirects.
sv: Inställningar relaterade till URL:er inkluderande alias för URL och omdirigeringar för URL.

en: Read about the minimum version increase
sv: Läs om den minimala ökningen av versionen

en: The aliased path to this taxonomy term.
sv: Den aliaserade sökvägen till den här taxonomiska termen.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
sv: Lämna tomt för allt. I annat fall, kommer den första valda termen att bli standard istället för "Någon".

en: The web server that delivers HTTP pages to the web browser, such as Apache or nginx.
sv: Webbservern som skickar HTTP sidor till webbläsare, som Apache eller nginx.

en: Roles provide a way to organize people into groups that have similar duties. Each user account can be given one or more roles, and <a href="@permissions">permissions</a> can be granted to those roles. To make the <a href="@permissions">permissions</a> page easier to navigate, it is recommended that roles be ordered from the least permissive (Anonymous) to the most permissive (usually Administrator).
sv: Roller är ett sätt att organisera människor i grupper som har liknande uppgifter. Varje användarkonto kan tilldelas en eller flera roller och <a href="@permissions">behörigheter</a> kan ges till dessa roller. För att göra sidan med <a href="@permissions">behörigheter</a> lättare att navigera rekommenderas att rollerna ordnas från den minst tillåtande (Anonym) till den mest tillåtande (vanligtvis Administratör).

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
sv: Namn för denna roll. Exempelvis: "Moderator", "Redaktör", "Webbplatsarkitekt".

en: Save and set permissions
sv: Spara och bestäm behörigheter

en: Use URL alias
sv: Använd alias för URL

en: Use URL alias instead of internal path.
sv: Använd alias för URL istället för en intern sökväg.

en: Your view was saved. You may <a href="@configure_view_link">configure it</a> or <a href="@views_listing_page_link">return to the views listing page.</a>
sv: Din vy sparades. Du kan <a href="@configure_view_link">ställa in den </a> eller <a href="@views_listing_page_link">återvända till sidan med listade vyer.</a>

en: clone as @type
sv: klona som @type

en: You have configured display %display with a path which is a URL alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som även är ett URL alias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: The competing module files are listed below. Only the first of the module versions in the list will be loaded.
sv: De konkurrerande modulfilerna listas nedanför. Endast den första av modulversionerna i listan kommer att laddas.

en: Backdrop core provides a bundled @name module. A different copy of @name module is at %path. Remove this module from your installation to use the core @name module. For more information see the <a href="!url" target="_blank">@name change notice</a>.
sv: Backdrops kärna har en medföljande modul @name. En annan kopia av modulen @name är på %path. Ta bort denna modul från din installation för att använda kärnans @name modul. För mer information se <a href="!url" target="_blank">@name change notice</a>.

en: There are multiple versions of module %name in the installation.
sv: Det finns multipla versioner av modulen %name i installationen.

en: Card
sv: Kort

en: Add a card for use on an existing page. Display as a block or in a view.
sv: Lägg till ett kort för användning på en befintlig sida. Visa det som ett block eller i en vy.

en: Upload an image to go with this card.
sv: Ladda upp en bild tillsammans med detta kort.

en: The Home page layout
sv: Startsidans layout

en: <p>Use the home page layout to specifically customize this page. These Cards only appear on this layout.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/the-home-page">Learn more about the Home page</a></p>
sv: <p>Använd startsidans layout för att specifikt anpassa denna sida. Dessa kort visas endast på denna layout.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/the-home-page">Lär dig mer om Startsidan</a></p>

en: What is a Card?
sv: Vad är ett Kort?

en: <p>A Card can only be seen as part of another page. Place them individually as "Existing content" Blocks, or grouped as in a View.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/creating-and-editing-content">Learn more about Cards</a></p>
sv: <p>Ett kort kan endast ses som del av en annan sida. Placera dem individuellt som "Befintligt innehåll" block, eller grupperade i en vy.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/creating-and-editing-content">Lär dig mer om kort, (Cards)</a></p>

en: Organize your content
sv: Organisera ditt innehåll

en: <p>Backdrop CMS includes three pre-defined types of content: Pages, Posts, and Cards. Custom content types can also be added.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/content-types">Learn more about content types</a></p>
sv: <p>Backdrop CMS inkluderar tre fördefinierade typer av innehåll: Sidor (Pages), Inlägg (Posts), och Kort (Cards). Anpassade innehållstyper kan också läggas till.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/content-types">Lär dig mer om innehållstyper</a></p>

en: The value for %name must be numeric.
sv: Värdet för %name måste vara numeriskt.

en: The value for %name must be greater than or equal to %min.
sv: Värdet på %name måste vara större än eller lika med %min.

en: The value for %name must be less than or equal to %max.
sv: Värdet för %name måste vara mindre eller lika med %max.

en: The value for %name must be a whole number.
sv: Värdet för %name måste vara ett heltal.

en: The value for %name must be a whole number of steps of size %step, starting from %offset.
sv: Värdet för %name måste vara ett antal steg av storleken %step, startande från %offset.

en: Some modules need to be enabled
sv: Några moduler behöver aktiveras

en: Theme (@theme)
sv: Tema (@theme)

en: Page links
sv: Sidlänkar

en: This page
sv: Denna sida

en: Reorder book
sv: Ordna om boken

en: %title may be added to hierarchy again from the Book outline tab on the edit form.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen från fliken Book outline på redigeringsformuläret.

en: The block will contain the automatically generated menus for all of the site's books.
sv: Blocket kommer att innehålla de automatiskt skapade menyerna för alla böckerna på webbplatsen.

en: The block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. If the current page is not in a book, no block will be displayed.
sv: Blocket kommer endast att innehålla den meny som motsvarar den nuvarande sidans bok. Om den nuvarande sidan inte finns i en bok, kommer inget block att visas.

en: Reorder book pages
sv: Ordna om boksidor

en: Reorder book pages from the <a href="@url">book outline</a>.
sv: Återsortera boksidor från <a href="@url">bokutkast</a>.

en: Manage Books
sv: Hantera böcker

en: Administer comment settings
sv: Hantera inställningar för kommentarer

en: Configure comment settings per content type.
sv: Bestäm inställningar för kommentarer beroende på innehållstyp.

en: Administer comments
sv: Hantera kommentarer

en: Edit, delete, unpublish, etc. comments at <em>/admin/content/comment</em>.
sv: Redigera, ta bort, avpublicera, osv. kommentarer på <em>/admin/content/comment</em>.

en: Importing and synchronizing config allows access to, and manipulation of, all settings on the site.
sv: Import av och synkronisering av config tillåter åtkomst till, och  ändring av, alla inställningar för webbplatsen.

en: Adding additional email recipients lets them see all incoming emails.
sv: Tillagda ytterligare mottagare av e-post låter dem se all inkommande e-post.

en: Deleting fields can cause irreversible data loss.
sv: Borttagande av filer kan orsaka permanent förlust av data.

en: %min is smaller than the smallest value the database can save. Choose a value equal to or higher than %db_min.
sv: %min är mindre än det minsta värdet som databasen kan spara. Välj ett värde lika med eller högre än %db_min.

en: %max is greater than the largest value the database can save. Choose a value equal to or lower than %db_max.
sv: %max är större än det största värdet som databasen kan spara. Välj ett värde lika med eller mindre än %db_max.

en: %min exceeds possible values for this field. Choose a number that conforms to precision %prec and scale %scale.
sv: %min överstiger möjliga värden för detta fält. Välj siffror som stämmer med precision %prec och skala %scale.

en: %max exceeds possible values for this field. Choose a number that conforms to precision %prec and scale %scale.
sv: %max överstiger möjliga värden för detta fält. Välj en siffra som stämmer med precision %prec och skala %scale.

en: Bypasses all other file permissions.
sv: Åsidosätter alla andra filbehörigheter.

en: Potentially-dangerous filetypes can be allowed on the site (e.g.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, etc.).
sv: Eventuellt skadliga filtyper kan tillåtas på webbplatsen (e.g.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, etc.).

en: Viewing files not available to the public can lead to a breach of private/sensitive information.
sv: Att se på filer som inte är publikt tillgängliga kan leda till intrång av privat och känslig information.

en: Private files can be made publicly-available.
sv: Privata filer kan göras publikt nåbara.

en: Deleting files can cause irreversible data loss.
sv: Borttagande av filer kan orsaka permanent förlust av data.

en: Permit any HTML tag in content (e.g.: <code>&lt;script&gt;</code>) and/or allow file uploads of any filetype via CKEditor.
sv: Tillåt alla HTML-taggar i innehållet (t.ex. <code>&lt;script&gt;)</code> och/eller tillåt uppladdning av filer av alla filtyper via CKEditor.

en: Allows <em>any</em> functionality to be added to the site.
sv: Tillåter <em>nya</em>funktioner att läggas till webbplatsen.

en: Path:
sv: Sökväg:

en: System path:
sv: Systemsökväg:

en: missing callback
sv: saknat återanrop

en: <strong>Layout pages</strong> are layouts that create new stand-alone pages on the site.  Without the layouts, these pages would not exist.
sv: <strong>Layoutsidor</strong> är layouter som skapar en ny egen sida på webbplatsen. Utan layouterna skulle inte dessa sidor existera.

en: Layout pages
sv: Layoutsidor

en: These layouts will create new stand-alone pages on the site.
sv: Dessa layouter kommer att skapa nya egna sidor på webbplatsen.

en: No layout pages have been created yet.
sv: Inga layoutsidor har skapats ännu.

en: Layout overrides
sv: Layouten åsidosätter

en: These layouts will override existing pages on the site.
sv: Dessa layouter kommer att åsidosätta befintliga sidor på webbplatsen.

en: No layout overrides have been created yet.
sv: Ingen åsidosättning av layout har skapats ännu.

en: Block "@title" disabled.
sv: Block "@title" inaktiverad.

en: Create and modify layouts and blocks.
sv: Skapa och ändra layouter och block.

en: Change the access/visibility of menu items, layouts and blocks.
sv: Ändra åtkomlighet/synlighet av menyobjekt, layouter och block.

en: Manage all aspects of flexible layout templates, including deleting them.
sv: Hantera alla aspekter av flexibla layoutmallar, även att ta bort dem.

en: Disable block
sv: Inaktivera block

en: !title (Disabled)
sv: !title (Inaktiverad)

en: Alter any user interface text on the site.
sv: Ändra användares gränssnittstext på webbplatsen.

en: Bypass all other node permissions.
sv: Åsidosätt alla andra behörigheter för noden.

en: Define custom content types and delete existing ones.
sv: Bestäm anpassade innehållstyper och ta bort existerande typer.

en: Edit or delete any content, which may cause irreversible data loss.
sv: Editera eller ta bort innehåll, vilket kan medföra permanent dataförlust.

en: Only people with the <em>View hidden paths</em> permission will be able to view this page. Everyone else will receive a "Page not found" error.
sv: Endast personer med behörighet att <em>Se dolda sökvägar</em> kommer att kunna se denna sida. Alla andra kommer att se felmeddelandet "Sidan kan inte hittas".

en: Access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstbehörigheter behöver byggas om.

en: Node access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstbehörighet för noden behöver byggas om.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache.
sv: Om webbplatsen har problem med behörigheter till innehållet, kan man återskapa behörigheternas cache.

en: Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
sv: Återskapande kommer att ta bort alla privilegier till innehållet och byta ut dem med behörighet baserade på de aktuella modulerna och inställningarna. Återskapande kan ta lite tid om det finns mycket innehåll eller komplexa inställningar för behörighet. Efter att återskapande har genomförts klart, kommer innehållet använda de nya behörigheterna automatiskt.

en: Tests can use a large amount of CPU resources. Running them can potentially cause performance issues on the site.
sv: Tester kan ta stora resurser av CPUn. Att köra tester kan möjligen medföra minskad prestanda på webbplatsen.

en: Links:
sv: Länkar:

en: Provides access to a variety of settings/functionality that should generally be restricted to site administrators.
sv: Ger åtkomst till en uppsättning av inställningar/funktioner som vanligen endast är för webbplatsens administratörer.

en: Log excessive failed login attempts.
sv: Logga ovanligt många felaktiga inloggningsförsök.

en: If there are excessive failed login attempts, the offending IP address or user account will be temporarily blocked. By default these events will be logged, as it helps identify brute force login attacks. You may want to disable logging them if for example, you are using the dblog module, and want to avoid database writes.
sv: Om det finns för många misslyckade inloggningsförsök kommer den felande IP-adressen eller användarkontot att blockeras tillfälligt. Som standard kommer dessa händelser att loggas, eftersom det hjälper till att identifiera brute force-inloggningsattacker. Du kanske vill inaktivera loggningen om du till exempel använder dblog-modulen och vill undvika databasskrivningar.

en: The URL of the confirm delete page for the user account. This token is only available when an Account Cancellation email is sent.
sv: URL på bekräftande sida för borttagning av användarkontot. Detta är endast möjligt när ett e-postmeddelande har skickats för upphörande av användarkontot.

en: The URL of the one-time login page for the user account. This token is only available when a Password Recovery email is sent.
sv: URL för sidan för engångsinloggning för användarkontot. Detta ersättningstecken är endast tillgänglig när ett e-postmeddelande om återställning av lösenord skickas.

en: Grant any permission to any user role.
sv: Medge valfri behörighet till valfri användarroll.

en: Create, edit and delete user accounts.
sv: Skapa, editera och ta bort användarkonton.

en: Assign any user role to any user account.
sv: Tilldela valfri användarroll till användarkonto.

en: Change the way user account registrations work, potentially avoiding administrator approval.
sv: Ändra sättet på hur användarkonton registreras, med möjlighet att slippa administrators godkännande.

en: Allows people to choose to permanently delete their user account and all content created by them (potential for irreversible data loss).
sv: Tillåter personer att välja att permanent ta bort sina användarkonton och allt innehåll som skapats av dem (möjlig permanent förlust av all data).

en: Flood control blocked login attempt for %user from %ip.
sv: Överbelastningskontroll blockerade inloggningsförsök för %user från %ip.

en: Flood control blocked login attempt from %ip.
sv: Överbelastningskontroll blockerade inloggningsförsök från %ip.

en: Publicly display any existing content on the site, and manipulate admin user interfaces.
sv: Offentligt visa allt befintligt innehåll på webbplatsen och manipulera administratörens användargränssnitt.

en: Provides full access to all views, regardless of their defined permissions.
sv: Ger full åtkomst till alla vyer, oavsett deras förutbestämda behörigheter.

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Backdrop layouts system, and the exposed form will become available there. Note that this block must be placed manually, Views will not place it for you.
sv: Om inställt, kommer exponerade widgets inte att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt för  Backdrops system för layouter, och det exponerade formuläret kommer att vara tillgänglig där. Observera att detta block måste bli placerad manuellt, Views kommer inte att placera den för dig.

en: You may use field tokens from the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: 'Add view' wizard
sv: 'Lägg till vy' guide

en: Display types to include by default
sv: Visa typer att inkluderas som standard

en: These display types will be selected by default when a new view is created using the '!add_view' wizard.
sv: Dessa visningstyper väljs som standard när en ny vy skapas med hjälp av guiden '!add_view'.

en: Add View
sv: Lägg till vy

en: Receive email notifications
sv: Ta emot e-postmeddelanden

en: The email address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är ogiltig.

en: Unable to send email.
sv: Kan inte skicka e-post.

en: Error sending email (from %from to %to).
sv: Fel vid skickande av e-post (från %from till %to).

en: Website Orientation
sv: Webbplatsens orientering

en: A specialized menu that links to the home page and provides links to perform various other admin tasks (e.g.: clear caches, run cron, etc.).
sv: En speciell meny som länkar till hemsidan och som har länkar för att utföra olika administrativa uppgifter (dvs. tömma cache, köra schemalagda aktiviteter, etc.).

en: Displays the various administrative menu options in the admin bar.
sv: Visa de olika administrativa meny-varianterna i administrationslisten.

en: A search box for quickly finding specific items in the Administration Menu.
sv: En sökruta för att snabbt hitta specifika objekt i Administrationsmenyn.

en: Links to edit items that make up the current page (e.g. layout, theme).
sv: Länkar till att redigera objekt som gör den aktuella sidan (layout, tema)

en: A count of the people currently logged into the site.
sv: Antal personer som är inloggade just nu på webbplatsen.

en: Links to view and log out of the current user account.
sv: Länkar för att se och logga ut från det aktuella användarkontot.

en: Menu link ID
sv: Menylänkens ID

en: The menu link ID of the book page.
sv: Menylänkens ID på boksidan.

en: Comment titles
sv: Titlar på kommentarer

en: Visible, customizable
sv: Synlig, anpassningsbar

en: Visible, auto-generated
sv: Synlig, automatiskt skapad

en: A title field is provided, to allow customizing comment titles.
sv: Ett titelfält görs för att tillåta anpassade titlar på kommentarer.

en: Comment titles are automatically generated from the comment body.
sv: Titlar på kommentarer skapas automatiskt från kommentarens brödtext.

en: Note: this option might not be supported by some themes.
sv: OBS: Detta alternativ kanske inte stöds av vissa teman.

en: The contributed module <em>Comment Hide Subject</em> is located at %path. The module has been disabled and uninstalled, since its functionality is now provided by Backdrop core. It is recommended that you remove this module from your site.
sv: Modulen <em>Comment Hide Subject</em> är lokaliserad på %path. Modulen har blivit inaktiverad och avinstallerad, eftersom dess funktionalitet ersätts av Backdrops kärna. Det rekommenderas att du tar bort denna modul från din webbplats.

en: To specify multiple recipients, separate each email address with a new line, comma, semicolon or space.
sv: För att specificera multipla mottagare, separera varje e-postadress med en ny linje, komma, semikolon eller mellanrum.

en: %recipient is an invalid email address. | The following email addresses are invalid: %recipient.
sv[0]: %recipient är en ogiltig e-postadress.
sv[1]: Följande e-postadresser är ogiltiga: %recipient.

en: Your email address
sv: Din e-postadress

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %category.
sv: %sender-name (@sender-from) skickade en e-post om %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
sv: %sender-name (@sender-from) skickat %recipient-name en e-post.

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
sv: Om du inte vill ta emot sådan e-post, kan du ändra dina inställningar på !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
sv: Tillåt andra användare att kontakta dig via ett <a href="@url">personligt kontaktformulär</a> som håller din e-postadress gömd. Notera att vissa behöriga användare som webbplatsens administratörer fortfarande kan ta kontakt med dig även om du väljer att inaktivera denna funktion.

en: If using simple inputs such as a single textfield or the date popup, omitting the fieldset may provide simpler styling.
sv: Om du använder enkla inmatningar som ett enkelt textfält eller pop up för datum, uteslutande fältgrupp kan det innebära en enklare stil.

en: Date input limits
sv: Begränsad inmatning av datum

en: Applies to start and end if enabled and is relative to the current date.
sv: Gäller start och slut om aktiverat och är relativ till det nuvarande datumet.

en: Limits
sv: Begränsad

en: No limit
sv: Obegränsad

en: By year
sv: För år

en: Empty value for no limit.
sv: Töm värde för obegränsat.

en: from current year
sv: från nuvarande år

en: A start date for value #1 is required in %field.
sv: Ett startdatum för värde #1 krävs i %field.

en: A start date is required in %field.
sv: Ett startdatum krävs i %field.

en: The date of value #!delta in %field may not be before @date.
sv: Datumet med värdet #!delta i %field kan inte vara före @date.

en: The date in %field may not be before @date.
sv: Datum i %field kan inte vara före @date.

en: The date of value #!delta in %field may not be after @date.
sv: Datum med värdet #!delta i %field kan inte vara efter @date.

en: The date in %field may not be after @date.
sv: Datum i %field kan inte vara efter @date.

en: The end date of value #!delta in %field may not be before @date.
sv: Slutdatum med värdet #!delta i %field kan inte vara före @date.

en: The end date in %field may not be before @date.
sv: Slutdatum i %field kan inte vara före @date.

en: The end date of value #!delta in %field may not be after @date.
sv: Slutdatum med värdet #!delta i %field kan inte vara efter @date.

en: The end date in %field may not be after @date.
sv: Slutdatum i %field kan inte vara efter @date.

en: The end date of value #!delta in %field must be greater than the start date.
sv: Slutdatum för värde #!delta i %field måste vara större än startdatum.

en: The end date in %field must be greater than the start date.
sv: Slutdatum i %field måste vara större än startdatum.

en: An end date for value #1 is required in %field.
sv: Ett slutdatum med värdet #1 krävs i %field.

en: An end date is required in %field.
sv: Ett slutdatum krävs i %field.

en: Defines a field type for referencing other entities.
sv: Definierar en fälttyp som hänvisar till andra objekt.

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
sv: Det refererade objektet (@type: @id) är ogiltigt.

en: Target type
sv: Måltyp

en: The entity type that can be referenced through this field.
sv: Objektstyp som kan bli hänvisad genom detta fält.

en: Entity selection
sv: Val av entitet

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Additional behaviors
sv: Ytterligare beteenden

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Autocomplete (Tags style)
sv: Autokomplettera (Etikettstil)

en: Autocomplete matching
sv: Matchning av automatisk komplettering

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod för att samla in förslag som kompletterats automatiskt. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka påfrestning på prestanda på webbplatser som har tusentals noder.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade enheterna.

en: Entity id
sv: Entitetens id

en: Display the id of the referenced entities.
sv: Visa id för de refererade entiteterna.

en: Rendered entity
sv: Renderad entititet

en: Display the referenced entities as they are rendered.
sv: Visa de refererade entiteterna när de renderas.

en: Show entity labels regardless of user access
sv: Visa etiketter för entiteter oavsett användarens åtkomst

en: All entities in the field will be shown, without checking them for access. If the 'Link' setting is also enabled, an entity which the user does not have access to view will show without a link.
sv: Alla entiteter i fältet kommer att visas, utan åtkomstkontroll. Om inställningen "Länk" också är aktiverad, kommer en entitet som användaren inte har behörighet att visa att visas utan länk.

en: Link label to the referenced entity
sv: Länka etiketten till den refererade entiteten

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Use current content language
sv: Använd det aktuella innehållets språk

en: Hide title
sv: Göm titel

en: Link to the referenced entity
sv: Länka till den refererade entiteten

en: Show labels regardless of access
sv: Visa etiketter oavsett åtkomst

en: Respect entity access for label visibility
sv: Respektera entitetens åtkomlighet för etikettens synlighet

en: Rendered as @mode
sv: Renderad som @mode

en: Do not display links
sv: Visa inte länkar

en: Use field language
sv: Använd fältspråk

en: Hide Title
sv: Göm titel

en: Show Title
sv: Visa titel

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
sv: Rekursiv rendering som upptäckts under rendering av objekt @entity_type(@entity_id). Avbrytande rendering.

en: Taxonomy index
sv: Index för taxonomi

en: Include the term references created by instances of this field carried by node entities in the core {taxonomy_index} table. This will allow various modules to handle them like core term_reference fields.
sv: Inkludera termreferenser skapade med förekomster av detta fält burna av nodentiteter i kärnan {taxonomy_index} tabell. Detta kommer att tillåta olika moduler för att hantera dem som kärnans term_reference fält.

en: Render Views filters as select list
sv: Rendera Views filter som rullgardinsmeny

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
sv: Ger en rullgardinsmeny för Views filter på detta fält. Detta bör inte användas om det är fler än 100 objekt, eftersom det kan orsaka fel på grund av minnesbrist.

en: Simple (with optional filter by bundle)
sv: Enkel (med valfritt filter beroende på bunt)

en: Views: Filter by an entity reference view
sv: Vyer: Filtrera på en vy av objektsreferens

en: Reference Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande referens

en: Entity Reference
sv: Entitetsreferens

en: Defines a field type for referencing from other entities, such as content, users, taxonomy terms, and files.
sv: Bestämmer en fälttyp som referens från andra entiteter, som innehåll, användare, taxonomitermer och filer.

en: The selected behavior handler is broken.
sv: Den valda beteendehanteraren är trasig.

en: This behavior can only be set when the target type is taxonomy_term, but the target of this field is %target.
sv: Detta beteende kan endast ställas in när måltypen är taxonomy_term, men målet för detta fält är %target.

en: This behavior can only be set when the entity type is node, but the entity type of this instance is %type.
sv: Beteendet kan endast ställas in när entitetstypen är nod, men entitetstypen av denna förekomst är %type.

en: This core setting "maintain_index_table" is disabled.
sv: Denna inställning för kärnan "maintain_index_table" är inaktiverad.

en: The selected selection handler is broken.
sv: Den valda urvalshanteraren är trasig.

en: Target bundles
sv: Hopsamlingar som mål

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
sv: Hopsamlingarna (bundles) av entitetstypen som kan bli refererad. Alternativt, lämna tomt för alla hopsamlingar.

en: Don't sort
sv: Sortera inte

en: A property of the base table of the entity
sv: Ett värde på bastabellen av objektet

en: A field attached to this entity
sv: Ett fält kopplat till denna entitet

en: Sort property
sv: Sortera egenskaper

en: @label (column @column)
sv: @label (kolumn @column)

en: Sort field
sv: Sortera fält

en: Sort direction
sv: Sorteringsriktning

en: There are no entities matching "%value"
sv: Det finns inga objekt som stämmer med "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
sv: Många objekt kallas för %value. Specificera det objekt du önskar genom att lägga till id i parenteser, som "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
sv: Multipla objekt stämmer ihop med denna reference; "%multiple"

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
sv: Välj den vy och display som väljer de entiteter som kan refereras till.<br />Endast vyer med en display av typen "Entitetsreferens" är valbara.

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Gör en kommaseparerad lista av argument för att skicka till vyn.

en: View arguments
sv: Visa argument

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
sv: Inga valbara vyer hittades. <a href="@create">Skapa en vy</a> med en <em>Referens</em> visning, eller lägg till en visning till en <a href="@existing">existerande vy</a>.

en: entityreference
sv: entitetsreferens

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
sv: Vyn %view_name är inte längre tillåten för %field_name fältet.

en: @entity referenced from !field_name
sv: @entity som refereras från !field_name

en: Referenced Entity
sv: Refererad entitet

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
sv: En brygga till @entity entitet som refereras till via !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
sv: @entity refererar @target_entity från !field_name

en: Referencing entity
sv: Refererande entitet

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
sv: En brygga till @entity entiteten som refererar till @target_entity via !field_name

en: Reference Source
sv: Referenskälla

en: Entity Reference list
sv: Lista för entitetsreferenser

en: The views entity selection mode requires a view.
sv: Vyns objektsväljarläge kräver en vy.

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visa "@display" behöver ett valt sökfält för att fungera korrekt. Se inställningar för Entity Reference listformat.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visa "@display" använder fältet %field som sökfält, men fältet finns inte längre. Se inställningar för formatet för Entity Reference list.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>OBS:</strong> I visning av 'Entity Reference', kommer alla fält att visas som inline såvida inte ett bestämt val av inline fält görs här.

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fält(en) som kommer att sökas vid användning av widget för automatisk komplettering.

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically, unless the parent tag has the 'nolink' class.
sv: Webbsidors adresser och e-postadresser ändras automatiskt till länkar, om inte den ovanliggande etiketten har klassen 'nolink'.

en: Source image not found.
sv: Källbild hittas ej.

en: This account's default language for emails, and preferred language for site presentation.
sv: Valt standardspråk för detta konto, och valt språk för presentation av webbplatsen.

en: This account's default language for emails.
sv: Kontots standardspråk för e-post.

en: Deleted @count content items.
sv: Borttagna @count innehållsobjekt.

en: Are you sure you want to delete this content item? | Are you sure you want to delete these content items?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta objekt från innehållet?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa objekt från innehållet?

en: Deleted 1 content item. | Deleted @count content items.
sv[0]: Tog bort 1 objekt från innehållet.
sv[1]: Tog bort @count objekt från innehållet.

en: Enter the keywords you wish to search for.
sv: Skriv in nyckelord du vill söka efter.

en: 1 email was sent during this test. | @count emails were sent during this test.
sv[0]: 1 e-post sändes under detta test.
sv[1]: @count e-post sändes under detta test.

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
sv: <em>Från-adressen</em> i automatiserade e-postmeddelanden som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och andra meddelanden. (Använd en adress som slutar på din webbplats domän för att förhindra att e-postmeddelandet flaggas som skräppost.)

en: Change site name, logo, favicon, slogan, email address, default home page, and number of posts per page, error pages.
sv: Ändra webbplatsens namn, logotyp, favicon, slogan, e-postadress, standardhemsida, antal inlägg per sida och felsidor.

en: Unable to remove file %filename, which is no longer used in its current location. Please remove it from the file system.
sv: Kunde inte ta bort filen %filename, som inte längre används på den nuvarande platsen. Vänligen, ta bort den från filsystemet.

en: Taxonomy term: Depth
sv: Taxonomiterm: Djup

en: Control access by how deep your term is nested.
sv: Kontrollera åtkomst med hur djupt din term är nästlad.

en: Depth is the level of nesting for a taxonomy term. See example below.
sv: Djup är nivån av nästling för en taxonomiterm. Se exempel nedan.

en: State (1st level, <strong>depth 1</strong>)
sv: Stat (1:a nivån, <strong>djup 1</strong>)

en: City (2nd level, <strong>depth 2</strong>)
sv: Stad (2:a nivån, <strong>djup 2</strong>)

en: Neighborhood (3rd level, <strong>depth 3</strong>)
sv: Grannskap (3:e nivån, <strong>djup 3</strong>)

en: Taxonomy term depth: @depth
sv: Djup på taxonomiterm: @depth

en: PHP version
sv: PHP-version

en: Installation profile
sv: Installationsprofil

en: The profile that was used to install your site.
sv: Profilen som användes för att installera din webbplats.

en: This website can send notifications via email when updates are available.
sv: Denna webbplats kan skicka meddelanden via e-post när uppdateringar finns.

en: When should this website send email notifications?
sv: När bör denna webbplats skicka e-postmeddelanden?

en: Email addresses to notify when updates are available
sv: E-postadresser som ska meddelas när uppdateringar finns

en: Put each email address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
sv: Sätt varje e-postadress på egen rad. Om det är tomt kommer ingen e-post att skickas.

en: %email is not a valid email address.
sv: %email är inte en giltig e-postadress.

en: %emails are not valid email addresses.
sv: %emails är inte giltiga e-postadresser.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
sv: Instruktioner för återställning av lösenord kommer att sändas till %email. Du måste logga ut för att kunna använda länken för återställning av lösenordet som finns i e-postmeddelandet.

en: Sorry, too many password reset attempts from your IP address. Try again later.
sv: Tyvärr, för många försök med återställning av lösenord från din IP adress. Försök igen senare.

en: Sorry, too many password reset attempts for this account. Try again later.
sv: Tyvärr, för många försök med återställning av lösenord för detta konto. Försök igen senare.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an email address.
sv: Tyvärr, %name känns inte igen som användarnamn eller en e-postadress.

en: Further instructions have been sent to your email address.
sv: Mera instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
sv: Bekräftelse på inskickad begäran om avslutande av ditt konto har skickats till din e-postadress.

en: The password cannot be the same as the username or email address.
sv: Lösenordet kan inte vara samma som användarnamnet eller e-postadressen.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
sv: En giltig e-postadress. Alla e-postmeddelanden från systemet skickas till den här adressen. E-postadressen offentliggörs inte och kommer endast att användas om du vill få ett nytt lösenord eller vill få vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: Region and language
sv: Region och språk

en: The email address %email is already taken.
sv: E-postadressen %email används redan.

en: The email address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %email är redan registrerad. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: The password cannot be the same as the email.
sv: Lösenordet kan inte vara samma som e-postadressen.

en: The email address %email is not valid.
sv: E-postadressen %email är ogiltig.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No email has been sent.
sv: Ett nytt användarkonto för <a href="@url">%name</a> har skapats. Ingen e-post har skickats.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
sv: Ett välkomstmeddelande med mer instruktioner har skickats till den nya användaren <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
sv: Ett välkomstmeddelande med mer instruktioner har skickats till din  e-postadress.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
sv: Tack för att du ansökt om ett användarkonto. Ditt konto är under behandling och väntar på godkännande av webbplatsens administratör.<br />Under tiden, har ett välkomstmeddelande med ytterligare instruktioner skickats till din e-postadress.

en: Roles:
sv: Roller:

en: No roles
sv: Inga roller

en: No signature
sv: Ingen signatur

en: No picture
sv: Ingen bild

en: If you are new to @profile, then the <a href="@dashboard">Dashboard</a> may be a good place to start.
sv: Om du är ny här @profile, kan <a href="@dashboard">Översiktspanelen</a> vara en bra start.

en: PHP <code>max_input_vars</code> setting
sv: Inställning för PHP <code>max_input_vars</code>

en: PHP limits the number of input variables in each form to @value items.
sv: PHP begränsar antal variabler för input i varje form till @value items.

en: When set too low, the <code>max_input_vars</code> PHP setting can cause silent failures on large forms, such as the permissions page. A value of <code>10000</code> is recommended. <a href="@documentation" target="_blank">Read more about increasing the <code>max_input_vars</code> PHP setting</a>.
sv: När värdet är för lågt satt, kan inställningen för  <code>max_input_vars</code> PHP orsaka tysta fel i omfattande formulär, som sidan med behörigheter. Ett värde på <code>10000</code>  rekommenderas. <a href="@documentation" target="_blank">Läs mer om att öka <code>max_input_vars</code> PHP inställningar</a>.

en: Back to site link
sv: Länk tillbaka till webbplatsen

en: Replaces the "Home" link with a "Back to site" link that returns to the last non-admin page visited.
sv: Byter ut länken till "Home" med en länk till "Back to site" som går tillbaka till den senaste non-admin som besöktes.

en: Back to site
sv: Tillbaka till webbplatsen

en: Configuration group %type not available.
sv: Konfigurationsgrupp %type ej tillgänglig.

en: Database log
sv: Databaslogg

en: Messages to keep
sv: Meddelanden som sparas

en: Abbreviated message length
sv: Förkortad längd på meddelande

en: The maximum log message length when abbreviated on the <a href="@url">recent log messages page</a>.
sv: Den maximala längden på loggmeddelandet när det förkortas på <a href="@url">sidan för senaste loggmeddelanden</a>.

en: The media (MIME) type(s) to be associated with this file type. When uploading a file, Backdrop automatically identifies the file type based on its media type. If multiple file types have the same media type, you will be prompted to manually select the file type.
sv: Den eller de mediatyper (MIME) som ska associeras med den här filtypen. När du laddar upp en fil identifierar Backdrop automatiskt filtypen utifrån dess mediatyp. Om flera filtyper har samma mediatyp uppmanas du att manuellt välja filtyp.

en: More information about media types
sv: Mer information om mediatyper

en: Enter one media type per line
sv: Skriv in en mediatyp per rad

en: Asterisks can be used as wildcards (e.g.: !example)
sv: Asterisker kan användas som "fritt tecken", ersättningstecken, (wild card)

en: Are you sure you want to classify the file types?
sv: Är du säker på att du vill klassificera filtyperna?

en: This action will classify all files that are missing a type, and may be a lengthy process.
sv: Denna åtgärd kommer att klassificera alla filer som saknar en typ, och kan ta en lång stund.

en: Classify file types
sv: Klassificera filtyper

en: Classifying files
sv: Klassificera filer

en: Now processing file ID %fid
sv: Processar nu fil-ID %fid

en: One file processed. | @count files processed.
sv[0]: En fil processad.
sv[1]: @count filer processade.

en: File Type Classification
sv: Klassifikation av filtyp

en: File types need to be classified. (<a href="!path">Classify file types</a>).
sv: Filtyperna behöver bli klassificerade. (<a href="!path">Klassicifera filtyper</a>).

en: This site may not work properly if file types are not classified. Classifying file types may take some time if there are a lot of files without an assigned file type.
sv: Denna webbplats kanske inte fungerar ordentligt om filtyperna inte är klassificerade. Klassificera filtyper kan ta en hel del tid om det finns många filer utan en tilldelad filtyp.

en: This setting is most commonly used when replacing existing URL aliases under "Update action" in the <a href="!url">URL alias settings</a>.
sv: Denna inställning är oftast använd när man ersätter existerande URL aliaser under "Uppdateringsåtgärd" i <a href="!url">URL alias settings</a>.

en: Items to index:
sv: Objekt att indexera:

en: Re-index entire site (@total_items)
sv: Återindexera hela webbplatsen (@total_items)

en: Index only remaining items (@remaining)
sv: Indexera endast kvarvarande objekt (@remaining)

en: This action will rebuild the search index. It may be a lengthy process.
sv: Denna åtgärd kommer att bygga om sökindex. Det kan ta en lång stund.

en: Rebuild search index
sv: Återskapa sökindex

en: Rebuilding search index
sv: Återskapande av sökindex

en: item | items
sv[0]: objekt
sv[1]: objekt

en: Now processing pass %pass of %needed
sv: Processar nu pass %pass av %needed

en: File @uri contains no testing classes.
sv: Fil @uri innehåller inga testklasser.

en: File @uri contains a definition for @class that is not an array of testing class fields.
sv: Filen @uri innehåller en definition av @class som inte är är en matris av  test av klassfält.

en: File @uri specifies a non-existent file @test_file_full. Please verify that the test file exists in the location specified in @uri.
sv: Filen @uri specificerar en icke-existerande fil @test_file_full. Vänligen bekräfta att testfilen existerar på platsen som specificeras i @uri.

en: File @uri contains a definition for @class that is missing field @keys. | File @uri contains a definition for @class that is missing fields @keys.
sv[0]: Filen @uri innehåller en definition för @class som är ett saknat fält @keys.
sv[1]: Filen @uri innehåller en definition för @class som är saknade fält @keys.

en: This account's preferred time zone for date and time display throughout the site.
sv: Kontots förinställda tidszon för datum och tid visas över hela webbplatsen.

en: Backdrop core now provides a bundled CKEditor module. A different copy of CKEditor module has been located at %path. To use the new CKEditor module, disable and then uninstall the current module, remove it from your installation, and then enable the new CKEditor module from the modules page. For more information see the <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42827" target="_blank">CKEditor change notice</a>.
sv: Backdrops kärna innehåller nu en medföljande CKEditor modul. En annan kopia av CKEditor modulen har blivit placerad på %path. För att använda den nya CKEditor modulen, inaktivera den och avinstallera den nuvarande modulen, ta bort den från din installation, och aktivera sedan den nya  CKEditor modulen från sidan med moduler. För mer information se <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42827" target="_blank">CKEditor ändringsmeddelande</a>.

en: Backdrop core now provides a bundled Email module. A different copy of Email module has been located at %path. Remove this module from your installation to use the core Email module. For more information see the <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42928" target="_blank">Email module change notice</a>.
sv: Backdrops kärna har nu en medföljande Email modul. En annan kopia av Email modulen har blivit placerad på %path. Ta bort denna modul från din installation för att använda kärnans Email modul. För mer information se <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42928" target="_blank">Meddelande om ändring av Email module</a>.

en: Backdrop core now provides a bundled Link module. A different copy of Link module has been located at %path. Remove this module from your installation to use new Link module. For more information see the <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42930" target="_blank">Link change notice</a>.
sv: Backdrops kärna har nu en medföljande Link modul. En annan kopia av Link module har placerats på %path. Ta bort denna modul från din installation för att använda den nya Link module. För mer information se <a href="https://docs.backdropcms.org/node/42930" target="_blank">Meddelanden om ändring av Link</a>.

en: Backdrop core now provides a bundled Date module. A different copy of Date module has been located at %path. Remove this module from your installation to use new Date module. For more information see the <a href="https://docs.backdropcms.org/node/43066" target="_blank">Date change notice</a>.
sv: Backdrops kärna har nu en medföljande Date module. En annan kopia av Date module har blivit placerad på %path. Ta bort denna modul från din installation för att använda den nya Date module. För mer information se <a href="https://docs.backdropcms.org/node/43066" target="_blank">Meddelande om ändring av Date</a>.

en: Backdrop core now provides a bundled Redirect module. A different copy of Redirect module has been located at %path. Remove this module from your installation to use the new Redirect module. For more information see the <a href="https://docs.backdropcms.org/node/43994" target="_blank">Redirect change notice</a>.
sv: Backdrops kärna har en medföljande modul Redirect. En annan kopia av modulen Redirect har blivit placerad på %path. Ta bort denna modul från din installation för att använda den nya modulen Redirect. För mer information se <a href="https://docs.backdropcms.org/node/43994" target="_blank">Ändringar i Redirect</a>.

en: Project filename
sv: Projektets filnamn

en: The path of the primary file for this module/theme/theme engine, relative to the Backdrop root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen till den primära filen för den här modulen/temat/temamotorn, i förhållande till Backdrop-roten; t.ex. moduler/nod/nod.modul.

en: Project name
sv: Projektnamn

en: The name of the module/theme/theme engine; e.g. node.
sv: Namnet på modulen/temat/temamotorn, dvs noden.

en: Boolean indicating whether or not this module/theme/theme engine is enabled.
sv: Booleansk indikation om denna modul/tema/temamotor är aktiv eller inte.

en: Project properties
sv: Projektegenskaper

en: Selected properties from the module/theme/theme engine's info file.
sv: Valda egenskaper från modulen/temat/temamotorns info-fil.

en: Use human-readable label shown in the "Property" select field below
sv: Använd human-läsbbar etikett som visas i "Property" valt fält nedan.

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: No label
sv: Ingen etikett

en: Property
sv: Egenskap

en: Property name
sv: Egenskapsnamn

en: The machine name of the property found in the .info file. If the property doesn't exist, the output will be empty.
sv: Det maskin-läsbara namnet hos egenskapen som hittas i .info file. Om egenskapen saknas, kommer ingen utdata.

en: Dependency display
sv: Visning av beroenden

en: Select how to display dependencies.
sv: Välj hur du ska visa beroenden.

en: As machine names
sv: Som maskinnamn

en: As project names
sv: Som projektnamn

en: Package
sv: Paket

en: Configuration path
sv: Sökväg för konfiguration

en: Backdrop version
sv: Version av Backdrop

en: Base theme
sv: Bastema

en: Scripts
sv: Skript

en: Stylesheets
sv: Stilmall

en: Enter a part of the permission name, module name, or description to filter.
sv: Skriv in en del av namnet på behörigheten, modulnamnet eller beskrivningen för att filtrera.

en: Summary of this role's purpose, shown on the role listing page and when assigning this role on user account forms.
sv: Sammandrag av denna rolls syfte, visad på sidan med roller och när denna roll knyts till formulär för användarkonton.

en: The %role role has been saved.
sv: Rollen %role har blivit sparad.

en: Backdrop core now provides most of the functionality of Role Help module. See the <a href="!url">change record for more information</a>.
sv: Backdrops kärna har nu det mesta av funktionerna av modulen Role Help. Se <a href="!url">ändra record för mer information</a>.

en: Only images with the following extensions are allowed: @formats.
sv: Endast bilder med följande ändelser är tillåtna: @formats.

en: The selected image handling toolkit %toolkit should provide a %function callback.
sv: Det valda verktyget för bildbehandling %toolkit bör ge %function återanrop.

en: Language switcher
sv: Språkväxlare

en: Links to switch the language of the user interface.
sv: Länkar för att byta språket på användargränssnittet.

en: This option is available only when the <a href="@link">Locale module</a> is enabled.
sv: Detta alternativ är möjligt endast när <a href="@link">Locale module</a> är aktiverad.

en: This option is available only when the Locale module is enabled.
sv: Detta alternativ är endast möjligt när modulen Locale är aktiverad.

en: unavailable
sv: ej tillgänglig

en: Layout templates
sv: Layoutmallar

en: Hide IDs
sv: Göm ID

en: If your target entities have unique labels you may choose not to have the IDs shown to the user. Note that this setting will make it impossible to reference entities with non-unique labels!
sv: Om dina målentiteter har unika etiketter kan du välja att inte visa ID:n för användaren. Observera att denna inställning gör det omöjligt att referera till entiteter med icke-unika etiketter!

en: The field %field_label references entities of type %entity_type, but that entity type does not exist.
sv: Fältet %field_label refererar till entiteter av typen %entity_type, men den typen av entiteten finns inte.

en: No items found for %label
sv: Inga objekt hittades för %label

en: Too many items found for %label. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
sv: För många objekt hittades för %label. Specificera den du önskar genom att lägga in dess id i parenteser, som "@value (@id)"

en: Multiple items found for %label: !multiple
sv: Multipla objekt hittades för %label: !multiple

en: Field %field_name refers to nonexistent entity type %type. You might want to remove this broken field instance. <a href="https://www.drupal.org/docs/7/modules/views/data-fix-field-field-refers-to-nonexistent-entity-type-type">See documentation.</a>
sv: Fältet %field_name refererar till en ickebefintlig entititetstyp %type. Du kanske vill ta bort denna brutna fältkoppling. <a href="https://www.drupal.org/docs/7/modules/views/data-fix-field-field-refers-to-nonexistent-entity-type-type">Se dokumentation.</a>

en: (fallback format)
sv: (reservformat)

en: Allowed text formats
sv: Tillåtna textformat

en: Choose which <a href="@text_formats">text formats</a> should be available for authors. If an author does not have permission to a format on existing content, the field will be locked.
sv: Välj vilket <a href="@text_formats">textformat</a> som ska vara tillgängligt för författare. Om en författare inte har behörighet till ett format hos ett befintligt innehåll, kommer fältet att vara låst.

en: File replace options
sv: Alternativ för utbyte av fil

en: <em>Alt</em> text required
sv: <em>Alt</em> text är obligatorisk

en: Requiring alternative text is strongly encouraged to improve accessibility.
sv: Att kräva alternativtext rekommenderas starkt för att förbättra tillgänglighet.

en: The alt attribute may be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
sv: Attributet alt kan användas av webbläsare, sökmotorer och när bilder inte kan laddas.

en: <em>Alt</em> field required
sv: <em>Alt</em> fältet är obligatoriskt

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended, as it can cause problems with screen readers.
sv: Titelattributet används som verktygstips när musens markör hovrar över bilden. Aktivering av detta fält rekommenderas inte, eftersom det kan orsaka problem med webbläsare.

en: The %title field is required.
sv: Fältet %title är obligatoriskt.

en: Installation finished successfully. All newly-added layout templates have been enabled and are available for use in your layouts. You can manage them on the <a href="@link">Layout templates</a> page.
sv: Installationen lyckades. Alla nyligen tillagda layoutmallar har aktiverats och är färdiga för användning i dina layouter. Du kan hantera dem på <a href="@link">Layoutmallar</a> sidan.

en: Install layout templates
sv: Installera layoutmallar

en: Install new layout templates
sv: Installera nya layoutmallar

en: Enable layout
sv: Aktivera layout

en: Export layout
sv: Exportera layout

en: Disable layout
sv: Inaktivera layout

en: @element row
sv: @element rad

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an ellipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
sv: Om användare inte inkluderar en titel på denna länk, kommer URL att användas som titel. När bör länktiteln bli nedkortas och avslutas med  uteslutningstecken . . . (&hellip;)? Lämna tomt för obegränsat.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link conformance. Tokens values will be evaluated.
sv: Vid utdata, kommer länkar att använda detta attribut "titel" om användaren inte ger ett och när det skiljer sig från länkens text. Läs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> för länkanpassning. Ersättningsteckens (Tokens) värden kommer att bli utvärderade.

en: No permissions assigned for this content type. Content of this type may not be able to be created, updated or deleted until permissions have been configured appropriately.
sv: Inga behörigheter tilldelade för denna innehållstyp. Innehåll av denna typ  kanske inte kan bli skapat, uppdaterat eller borttaget innan behörigheter har konfigurerats korrekt.

en: You can make any necessary adjustments in the <em>Permissions</em> tab below.
sv: Du kan göra nödvändiga justeringar i <em>Behörigheter</em> fliken nedtill.

en: Only roles with the %permission permission can make any necessary adjustments.
sv: Endast roller med %permission behörighet kan göra nödvändiga justeringar.

en: The %role role has been assigned permissions to create, edit, and delete content of this type. | The %admin and %editor roles have been assigned permissions to create, edit, and delete content of this type.
sv[0]: Rollen %role har fått behörighet att skapa, redigera, och ta bort innehåll av denna typ.
sv[1]: Rollerna %admin och %editor har fått behörigheter att skapa, redigera, och ta bort innehåll av denna typ.

en: Pager type
sv: Typ av paginerare

en: Full pager
sv: Full paginerare

en: Mini pager
sv: Mini paginerare

en: Includes "Previous"/"Next" and "First"/"Last" links, as well as numbered links for each page of the search results.
sv: Inkludera "Tidigare"/"Nästa" och "Första"/"Sista" länkar, såväl som  numrerade länkar för varje sida av sökresultaten.

en: Shows only "Previous"/"Next" links, and indications of the current and total number of search results pages.
sv: Visar endast "Föregående"/"Nästa" länkar, och angivande av den nuvarande och totala antalet av sökresultatsidor.

en: Critical
sv: Kritisk

en: Collapsible behavior
sv: Hopfällbart beteende

en: Toggle
sv: Växla

en: Determines how parent menu items behave when the menu is shown on small screens.
sv: Bestämmer hur ovanliggande menyobjekt uppför sig när menyn visas på små skärmar.

en: Parent expands on first tap, acts as a link on second tap.
sv: Det ovanliggande öppnar sig vid första beröringen och fungerar som en länk vid andra beröringen.

en: Parent expands or collapses on each tap and does not act as a link.
sv: Det ovanliggande expanderar eller fäller ihop sig för varje beröring och fungerar inte som en länk.

en: Parent text acts as a link and the +/- element expands or collapses.
sv: Ovanliggande text fungerar som länk och +/- element expanderar eller fälls ihop.

en: Accordion-style
sv: Som dragspel

en: Close all sub-menus when closing parent menu items.
sv: Stäng alla undermenyer när ovanliggande menyobjekt stängs.

en: Upgrades the database to support 4 byte UTF-8 characters such as emoji and mathematical symbols.
sv: Uppgraderar databasen för stöd av 4 byte UTF-8 tecken som emojis och matematiska symboler.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer, specificera vilket/vilka vokabulär som ska användas. Denna relation kommer att skapa duplicerade resultat om det finns multipla termer.

en: Default roles
sv: Förvalda roller

en: Changing these settings will not affect existing permissions.
sv: Ändring av dessa inställningar kommer inte att påverka befintliga behörigheter.

en: Default administrator role
sv: Standardroll för administratör

en: This role will be automatically given any permission introduced by newly enabled modules.
sv: Denna roll får automatiskt behörighet till nyligen aktiverade moduler.

en: Default content editor role
sv: Standardroll för redaktör av innehåll

en: This role will be automatically given permission to create, edit, and delete content for any newly created content types.
sv: Denna roll får automatiskt behörighet att skapa, redigera, och ta bort innehåll i alla nyligen skapade innehållstyper.

en: You cannot use a password reset link while logged into the site. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
sv: Du kan inte använda återställningsslänk för lösenord när du är inloggad på webbplatsen. Vänligen <a href="!logout">logga ut</a> och försök att använda länken igen.

en: The date the user account was changed.
sv: Datum då användarkontot ändrades.

en: Changed date
sv: Ändrat datum

en: The date the user was changed.
sv: Datum då användaren ändrades.

en: Changed year + month
sv: Ändrat år + månad

en: Changed year
sv: Ändrat år

en: Changed month
sv: Ändrad månad

en: Changed day
sv: Ändrad dag

en: Changed week
sv: Ändrad vecka

en: Display the user accounts with standard user account view.
sv: Visa användarkonton med standardvyn för användare.

en: Compare database fields against each other.
sv: Jämför databasfält mot varandra.

en: From layout
sv: Från layout

en: Required context
sv: Obligatoriskt innehåll

en: Select which type of context to use that best matches the contextual filter.
sv: Välj vilken typ av sammanhang som stämmer bäst med det kontextuella filtret.

en: Offset must be a number greater than or equal to 0.
sv: Förskjutning (offset) måste ha siffra större eller lika med 0.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen gömd för en tom visning. Med detta alternativ är det möjligt att visa en tom tabell med text i den.

en: The current version of CKEditor in use.
sv: Nuvarande version av CKEditor som används.

en: Use personal contact forms
sv: Använd personliga kontaktformulär

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for the lowest possible value that can be saved to the database.
sv: Det minsta värdet som bör tillåtas i detta fält. Lämna tomt för det lägsta möjliga värdet som kan sparas till databasen.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for the highest possible value that can be saved to the database.
sv: Det maximala värde som bör tillåtas i detta fält. Lämna tomt för det högsta möjliga värdet som kan sparas till databasen.

en: The trimmed %label field will be shorter than this character limit.
sv: Det nedkortade %label fältet kommer att vara kortare än denna begränsning av tecken.

en: Allowed URL types
sv: Tillåtna typer av URL

en: Internal only
sv: Endast intern

en: External only
sv: Endast textern

en: Both (internal and external)
sv: Båda (intern och extern)

en: Internal URLs point to pages on this website; an autocomplete displays matching pages to select from.
sv: Interna URLs pekar mot sidor på denna webbplats; med automatisk ifyllnad  som visar matchande sidor att välja från.

en: External URLs point to other websites; no autocomplete is used.
sv: Externa URLs pekar mot andra webbplatser; ingen automatisk ifyllnad används.

en: Only internal URLs are allowed in %field.
sv: Endast interna URLs är tillåtna i %field.

en: Only external URLs are allowed in %field.
sv: Endast externa URLs är tillåtna i %field.

en: When displayed in a "hierarchical tree" menu style, children of expanded menu links will always be visible.
sv: När den visas i en meny som ett "hierarkiskt träd", kommer dess undermenyer visas synliga i en expanderad som menylänkar.

en: jQuery 3 (recommended)
sv: jQuery 3 (rekommenderas)

en: jQuery 1 (legacy)
sv: jQuery 1 (äldre)

en: The latest, default version of jQuery.
sv: Senaste, standardversion av jQuery.

en: Use the legacy version if any modules or themes are not working properly with the latest version.
sv: Använd den äldre, tidigare versionen, om någon modul eller tema inte fungerar korrekt med den senaste versionen.

en: <a href="@url">More information about jQuery</a> can be found in the documentation.
sv: <a href="@url">Mer information om jQuery</a> kan hittas  i dokumentationen.

en: Configure settings related to the jQuery version.
sv: Konfigurationinställningar beroende på version av jQuery.

en: Require email verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation av e-post när en besökare skapar ett konto

en: When an email address is used as username, require a matching email address
sv: När en e-postadress används som användarnamn, kräv en matchande  e-postadress

en: Enable signatures
sv: Aktivera signaturer

en: Enable user pictures
sv: Aktivera bilder på användare

en: Disable the account and keep its content
sv: Inaktivera kontot och behåll dess innehåll

en: Disable the account and unpublish its content
sv: Inaktivera kontot och avpublicera dess innehåll

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user
sv: Ta bort kontot och låt dess innehåll tillhöra användaren %anonymous-name

en: Delete the account and its content
sv: Ta bort kontot och dess innehåll

en: Resolve the problems and <a href="!url">try again</a>.
sv: Lös problemen och <a href="!url">försök igen</a>.

en: CKEditor 4 reached its official end-of-life in June 2023.
sv: CKEditor 4 avslutades officiellt i juni 2023.

en: To start the upgrade to CKEditor 5, enable it from the <a href="!modules">modules page</a>.
sv: För att börja uppgradera till CKEditor 5, öppna den från <a href="!modules">sidan med moduler</a>.

en: See the <a href="!documentation">documentation for more information on the upgrade process</a>.
sv: Se <a href="!documentation">dokumentation för mer information om processen för uppgradering</a>.

en: CKEditor 4 (Deprecated)
sv: CKEditor 4 (Föråldrad)

en: CKEditor 5 is installed but not added to any text formats. Visit the <a href="!url">text editors and formats configuration</a> to add CKEditor 5 to one or more formats.
sv: CKEditor 5 är installerad men är inte ännu kopplad till något textformat. Gå till <a href="!url">textbehandlare och konfiguration av format</a> för att koppla CKEditor 5 till ett eller fler format.

en: System is unusable
sv: Systemet går inte att använda

en: Action must be taken immediately
sv: Hantering måste ske omedelbart

en: Critical conditions
sv: Kritiskt tillstånd

en: Error conditions
sv: Feltillstånd finns

en: Warning conditions
sv: Riskvarning

en: Normal but significant conditions
sv: Normal men med signifikanta tillstånd

en: Informational messages
sv: Informativa meddelanden

en: Debug-level messages
sv: Meddelanden från felsökning

en: Deprecated function/feature notices
sv: Föråldrad funktion/info om egenskaper

en: The site is currently in <a href="@maintenance-url">maintenance mode</a>.
sv: Sajten är för närvarande i <a href="@maintenance-url">underhållsläge</a>.

en: Triptych second
sv: Triptyk andra

en: Triptych First
sv: Triptyk första

en: Triptych Second
sv: Triptyk andra

en: Triptych Third
sv: Triptyk tredje

en: The CKEditor 4 toolbar configuration could not be saved.
sv: CKEditor 4 verktygsinställningar kunde inte sparas.

en: The CKEditor 4 list of styles is not formatted properly. Be sure to include one style per line, with the format "element.class|Label".
sv: Listan på stilar för CKEditor 4 är inte korrekt formaterad. Se till att inkludera en stil per rad, med formatet "element.class|Label".

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 4. This module is no longer supported and sites should use CKEditor 5 module instead.
sv: WYSIWYG editering för fält med rik text genom att använda CKEditor 4. Denna modul stöds inte längre och webbplatser bör använda modulen CKEditor 5 i stället.

en: Each style should be in your theme's main CSS as well as in your theme's ckeditor5-styles.css file.
sv: Varje stil bör finnas i ditt temas stilmall CSS såväl som i ditt temas ckeditor5-styles.css file.

en: Headings
sv: Rubriker

en: Enabled headings
sv: Aktiverade rubriker

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Heading 3
sv: Rubrik 3

en: Heading 4
sv: Rubrik 4

en: Heading 5
sv: Rubrik 5

en: Heading 6
sv: Rubrik 6

en: Select heading tags that are shown in the Headings toolbar button. Usually Heading 1 is reserved for the page title and is not shown in the editor.
sv: Välj rubrik benämning som visas i verktygsraden med knappar för rubriker. Vänligen används Rubrik 1 (Heading 1) för sidtiteln och visas inte i redigeraren.

en: Upgrade %format to CKEditor 5
sv: Upgradera %format till CKEditor 5

en: Upgrading from CKEditor 4 to CKEditor 5 is a one-way process. The text format configuration can be restored using a <a href="!full_export">full site configuration export</a>, or by restoring the individual text format configuration file (!example). Back up the configuration now before continuing.
sv: Upgradering från CKEditor 4 till CKEditor 5 är en envägsprocess. Konfigurationen för textformat kan återställas genom att använda en <a href="!full_export">full site configuration export</a>, eller genom att återställa individuella textformats konfigurationsfil (!example). Se till att ha gjort back-up på konfigurationen nu innan du fortsätter.

en: The following toolbar buttons will removed in the upgrade:
sv: Följande verktygsknappar kommer att tas bort i uppgraderingen:

en: Some buttons are no longer needed in CKEditor 5, while others might not be supported. See the <a href="!url">CKEditor 5 change record</a> for more information.
sv: Vissa knappar behövs inte längre  i CKEditor 5, medan andra kanske inte stöds. Se <a href="!url">CKEditor 5 change record</a> för mer information.

en: Confirm upgrade
sv: Bekräfta uppgradering

en: The %label text format has been upgraded from CKEditor 4 to CKEditor 5. Verify the CKEditor 5 toolbar and settings.
sv: %label textformatet har blivit uppgraderat från CKEditor 4 till CKEditor 5. Verifiera verktygsrad och inställningar för  CKEditor 5.

en: The text format %format is already upgraded to CKEditor 5.
sv: Textformatet %format är redan uppgraderat till CKEditor 5.

en: The text format %format is not using the CKEditor 4 text editor.
sv: Textformat %format använder inte CKEditor 4 textbehandlare.

en: The current version of CKEditor 5 in use.
sv: Aktuell version av CKEditor 5 används.

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Line break
sv: Radbrytning

en: Indent
sv: Indrag

en: Outdent
sv: Dra ut (mot marginalen)

en: Code block
sv: Kodblock

en: Block quote
sv: Citatblock

en: Horizontal line
sv: Horisontell linje

en: Special characters
sv: Specialtecken

en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Insert Image
sv: Sätt in bild

en: Break text
sv: Bryt text

en: Align left and wrap text
sv: Vänsterjustera och omslut text

en: Align center and break text
sv: Mittjustera och bryt text

en: Align right and wrap text
sv: Högerjustera och omslut text

en: Insert Link
sv: Sätt in länk

en: Paragraph
sv: Stycke

en: This text format uses CKEditor 4, which is unsupported. It can be upgraded using the <a href="!url">CKEditor 5 upgrade page</a>.
sv: Detta textformat använder CKEditor 4, som inte längre stöds. Den kan bli uppgraderad genom att använda <a href="!url">sidan för uppgradering till CKEditor 5</a>.

en: Upgrade CKEditor 4 to CKEditor 5
sv: Uppgradera CKEditor 4 till CKEditor 5

en: To upgrade text formats from CKEditor 4 to CKEditor 5, visit the <a href="!url">text editors and formats configuration</a> and configure each text format that uses CKEditor 4.
sv: För att uppgradera textformat från CKEditor 4 till CKEditor 5, besök <a href="!url">textbehandlare och konfiguration av format</a> och konfigurera varje textformat som använder CKEditor 4.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 5.
sv: WYSIWYG (visuell editering) för fält med rik text genom att använda CKEditor 5.

en: Activating CKEditor 5 will reformat the content of this field. Review content carefully after activating.
sv: Aktivering av CKEditor 5 kommer att ändra innehåll av detta fält. Granska innehållet noga efter aktivering.

en: Click to activate editor
sv: Klicka för att aktivera behandlaren

en: Allows changing comment settings for each content type, and disabling comments.
sv: Tillåter ändring av inställningar för kommentarer för varje innehållstyp och inaktivering av kommentarer.

en: Allows deleting/updating any comment, even those posted by other people.
sv: Tillåter borttagande/uppdatering av alla kommentarer, även de som postats av andra personer.

en: Skip comment approval: Comments will be immediately visible to everyone
sv: Hoppa över godkännande av kommentarer: Kommentarer kommer att visas ögonblickligen för alla

en: Because spam and offensive comments are common, this permission should only be granted to those who are trusted, or on a site with additional spam protection measures in place.
sv: Eftersom skräppost och oönskade kommentarer är vanligt förekommande, bör denna behörighet endast ges till betrodda användare, eller på en webbplats med ytterligare skydd mot skräppost.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
sv: Loggens data är korrupt och kan inte bli uppspaltad: @message

en: Log message #@id
sv: Loggmeddelande #@id

en: Images larger than these dimensions (width × height) will be resized to these limits. This will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image. Leave blank for no restriction.
sv: Bilder med större mått än dessa (brett × höjd) kommer att ändras i storlek till dessa begränsningar. Det kommer att medföra förlust av <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> i bilden. Lämna tomt för inga begränsningar.

en: Images smaller than these dimensions (width × height) will be rejected. Leave blank for no restriction.
sv: Bilder mindre än dessa mått (bredd × höjd) kommer att att nekas. Lämna tomt för inga begränsningar.

en: There are three kinds of <em>Layouts</em>:
sv: Det finns tre olika typer av <em>Layouter</em>:

en: <strong>Layout overrides</strong> are layouts that override existing pages on the site. Without these layout overrides, these pages would use other layouts. Which one is used will depend on the path and visibility conditions. If no other layouts match, one of the default layouts will be used.
sv: <strong>Åsidosättande Layout</strong> är layouter som åsidosätter befintliga sidor på  webbplatsen. Utan dessa åsidosättande layouter, skulle dessa sidor använda andra layouter. Vilken som används beror på sökvägen och regler för synlighet. Om ingen annan layout matchar, kommer en standardlayout att användas.

en: <strong>Default layouts</strong> are used for paths that have no other matching layouts.
sv: <strong>Standard layouter</strong> används för sökvägar som inte har några andra matchande layouter.

en: Default layouts
sv: Layouter av standardtyp

en: Used as a fallback for all paths without a matching layout.
sv: Används som reservformat för alla sökvägar utan en matchande layout.

en: Layout %title has been enabled.
sv: Layout %title har blivit aktiverad.

en: Layout %title has been disabled.
sv: Layoutens %title har blivit inaktiverat.

en: This layout creates a page at %path that is used as the home page of the site.
sv: Denna layout skapar en sida på %path som används som hemsidan på webbplatsen.

en:  If you delete or disable this layout, that page will be removed.
sv:  Om du tar bort eller inaktiverar denna layout, kommer den sidan att tas bort.

en: home page
sv: hemsida

en: This layout creates a page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
sv: Denna layout skapar en sida på %path som används som standardsidan 403 (åtkomst nekad) på webbplatsen.

en: 403 page
sv: 403-sida

en: This layout creates a page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
sv: Denna layout skapar en sida på %path som används som standardsida för 404 (hittas ej) på webbplatsen.

en: 404 page
sv: 404-sida

en: Are you sure you want to delete this layout?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna layout?

en: The page at %path will be completely removed.
sv: Sidan på %path kommer att tas bort helt.

en: This action cannot be undone. You may prefer to disable the layout instead.
sv: Denna handling kan inte ångras. Du kanske hellre vill att inaktivera layouten istället.

en: Layout %title has been deleted.
sv: Layout %title har tagits bort.

en: Layout %title has been reverted.
sv: Layout %title har återställts.

en: You have deleted the page at %path that is used as the home page of the site.
sv: Du har tagit bort sidan för %path som används som hemsidan på webbplatsen.

en: You have deleted the page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
sv: Du har tagit bort sidan på %path som används som standardsida 403 (nekad åtkomst) på webbplatsen.

en: You have deleted the page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
sv: Du har tagit bort sidan på %path som används som standardsidan 404 (som inte hittas) på webbplatsen.

en: You have disabled the page at %path that is used as the home page of the site.
sv: Du har inaktiverat sidan på %path som används som hemsidan på webbplatsen.

en: You have disabled the page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
sv: Du har inaktiverat sida på %path som används som standard för 403-sidan (åtkomst nekad) på webbplatsen.

en: You have disabled the the page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
sv: Du har inaktiverat sida på %path som används som standardsida för 404 (hittas ej) på webbplatsen.

en: You should also change the @setting_type setting under <a href="!url">site information</a>.
sv: Du bör också ändra @setting_type inställningar under <a href="!url">webbplatsens information</a>.

en: Logged-in user account
sv: Inloggat användarkonto

en: Creates a user account context based on the author of content.
sv: Skapar en kontext för användarkonto baserad på författarens innehåll.

en: User account: Permission
sv: Användarkonto: Behörighet

en: User account: Role
sv: Användarkonto: Roll

en: User account: Compare
sv: Användarkonto: Jämför

en: Compare two user accounts. For example: logged-in vs profile being viewed.
sv: Jämför två användarkonton. Till exempel: inloggad versus profil under granskning.

en: The logged-in user account
sv: Inloggat användarkonto

en: User account to compare to the logged-in user account
sv: Användarkonto att jämföra med det inloggade användarkontot

en: Compares two user accounts
sv: Jämför två användarkonton

en: The user account from the path (in position @position)
sv: Användarkonto från sökvägen (in position @position)

en: A user account from the layout contexts
sv: Ett användarkonto från layoutens kontexter

en: @user is the same as the Logged-in user account.
sv: @user är samma som det inloggade användarkontot.

en: @user is different from the Logged-in user account.
sv: @user skiljer sig från det inloggade användarkontot.

en: Compare a user account to the currently logged-in user account. For someone viewing their own profile page, for example, choose "User account being viewed" and say "Display if the above user account is" and "the same as the logged-in user account".
sv: Jämför ett användarkonto med det nuvarande inloggade användarkontot. För någon som granskar sin egen profilsida, exempelvis, välj "Användarkonto som granskas" och säg "Visa om det ovanliggande användarkontot är" och "den samme som det inloggade användarkontot".

en: Comparison mode
sv: Jämförelseläge

en: Display if this account is the logged-in user account.
sv: Visa om detta konto är det inloggade användarkontot.

en: Display if this account is different from the logged-in user account.
sv: Visa om detta konto skiljer sig från det inloggade användarkontot.

en: Logged in user account
sv: Inloggad i användarkontot

en: @label from the path (in position @position)
sv: @label från sökvägen (i position @position)

en: Default URL alias pattern for content
sv: Standardmönster för URL-alias för innehåll

en: Fallback pattern for all content types without a specific URL alias pattern below.
sv: Mönster för reservformat för alla innehållstyper utan specifikt mönster för URL-alias nedanför.

en: URL alias patterns for specific content types
sv: Mönster för URL-alias för specifika typer av innehåll

en: Default URL alias pattern for all content of type %node_type (any language)
sv: Standardmönster för URL-alias för allt innehåll av typ %node_type (alla språk)

en: Content of type %node_type in %language
sv: Innehåll av typ %node_type på %language

en: Content of type %node_type
sv: Innehåll av typ %node_type

en: The human-readable name of this content type; as to be displayed on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page. It is recommended that this name begins with a capital letter and contains only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
sv: Den human-läsbara namnet av denna innehållstyp; som visas på <a href="@url"><em>Lägg till innehåll</em></a> sidan. Det rekommenderas att detta namn börjar med en stor bokstav och endast innehåller bokstäver, siffror och mellanrum. Detta namn måste vara unikt.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page, in which underscores will be converted into hyphens.
sv: Ett unikt maskin-läsbart namn för denna innehållstyp. Det måste endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck. Detta namn kommer att användas för att bygga URL av <a href="@url"><em>Lägg till innehåll</em></a> sidan, på vilken undertreck kommer att ändras om till bindestreck.

en: This text will be shown on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page.
sv: Denna text kommer att visas på <a href="@url"><em>Lägg till innehåll</em></a> sidan.

en: Provide explanation or submission guidelines
sv: Ge förklaring eller riktlinjer för inskickning

en: Output URL as text
sv: Mata ut URL som text

en: The resulting URL will be plain text and not a clickable link.
sv: Den resulterande URL kommer som en ren text och inte en klickbar länk.

en: Output an absolute link starting with "http(s)://"
sv: Utmata en absolut länk som startar med "http(s)://"

en: URL patterns automatically alias new content based on wildcards called <em>tokens</em>. For example, the URL <code>node/10</code> might be automatically aliased to <code>blog/my-first-post</code> by using the pattern <code>blog/[node:title]</code>.
sv: URL mönster gör automatiskt alias av nytt innehåll baserade på jokertecken kalllade <em>tokens (ersättningstecken)</em>. Till exempel, URL <code>node/10</code> kan automatiskt bli aliaserad till <code>blog/my-first-post</code> genom att använda mönstret <code>blog/[node:title]</code>.

en: !label URL alias pattern
sv: !label mönster för URL-alias

en: Browse available tokens for @type
sv: Granska tillgängliga ersättningstecken för @type

en: Specific URL alias patterns
sv: Specifika mönster för URL-alias

en: If any of these specific patterns is left blank, the default above will be used.
sv: Om något av dessa specifika mönster lämnas tomt, kommer standard ovanför att användas.

en: Each of the fields below supports tokens.
sv: Samtliga fält nedanför stödjer ersättningstecken.

en: default pattern used
sv: standardmönster som används

en: @customized of @total customized
sv: @customized av @total anpassad

en: administration theme
sv: tema för administration

en: You have disabled some modules. If they are no longer needed you might want to <a href="!uninstall">uninstall them</a>.
sv: Du har inaktiverat några moduler. Om de inte längre behövs kanske du vill <a href="!uninstall">avinstallera dem</a>.

en: Modules must be disabled in the <a href="@link">List modules</a> tab before they can be uninstalled.
sv: Moduler måste inaktiveras i <a href="@link">Listan för moduler</a> innan de kan avinstalleras.

en: The modules listed below have been disabled and may be uninstalled.
sv: Modulerna listade nedanför har blivit inaktiverade och kan avinstalleras.

en: Uninstalling a module will permanently remove its settings and/or associated data, while leaving the module files in place. To remove a module permanently, delete its files from the <code>/modules</code> folder of your Backdrop installation.
sv: Avinstallering av en modul kommer att permanent ta bort dess inställningar och/eller associerade data, men själva modulens filer finns fortfarande kvar. För att ta bort modulen permanent, ta bort dess filer från <code>/modules</code> mapp i din installation av Backdrop.

en: Toggle button text
sv: Text på växelknapp

en: Text to display beside the toggle button. Default: %toggle_text.
sv: Text som visas bredvid växelingsknapp. Standard: %toggle_text.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Slumpad siffra från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpad hash. De möjliga algoritmerna för hashing är: @hash-algos.

en: Default URL alias pattern for taxonomy terms
sv: URL-alias standardmönster för taxonomitermer

en: Fallback pattern for all taxonomy terms without a specific URL alias pattern below.
sv: Mönster för reservformat för alla taxonomitermer utan specifikt mönster för URL-alias nedanför.

en: URL alias patterns for specific vocabularies
sv: URL-alias mönster för specifika vokabulärer

en: Default URL alias pattern for all taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name (any language)
sv: Standard URL-alias mönster för alla taxonomitermer i vokabulär %vocab-name (alla språk)

en: Taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name in %language
sv: Taxonomitermer i vokabulär %vocab-name på %language

en: Taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name
sv: Taxonomitermer i vokabulären %vocab-name

en: Is this Backdrop installation set up as a multisite?
sv: Är denna installation av Backdrop gjord för en multisite?

en: CKEditor Module Version
sv: CKEditor modulversion

en: The CKEditor module version that your site uses (either 4, 5, both, or neither).
sv: Versionen av modulen CKEditor som din sajt använder (antingen 4, 5, båda, eller ingendera).

en: More secure, more likely to lock out users.
sv: Mer säker, men kan hindra användare.

en: Less secure, less likely to lock out users.
sv: Mindre säker, mindre risk att hindra användare.

en: URL alias pattern for user accounts
sv: URL-alias mönster för användarkonton

en: Time zone:
sv: Tidszon:

en: Language:
sv: Språk:

en: Use replica server
sv: Använd replikeringsserver

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available. If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta gör att databasfrågan försöker få kontakt med en replikeringsserver om det finns en tillgänglig. Om ingen replikeringsserver är bestämd eller tillgänglig, kommer den att gå tillbaka till den vanliga standardservern.

en: Always show the <em>Default</em> display
sv: Visa alltid <em>Standard</em> visning

en: Show the <em>Default</em> (i.e. default) display, which is otherwise hidden.
sv: Visa <em>Standard</em> (i.e. default) visning, vilken annars är dold.

en: Invalid database specifier: @db
sv: Ogiltig databas specifierare: @db

en: Invalid SVG file.
sv: Ogiltig SVG fil.

en: Invalid SVG namespace.
sv: Ogiltigt namnutrymme för SVG.

en: Dangerous content found.
sv: Farligt innehåll har hittats.

en: Icon @name not found.
sv: Ikon @name hittas inte.

en: Displays the label as individual titles above each date part (like 'Year', 'Month', or 'Day').
sv: Visar titeln som individuella titlar ovanför varje datumdel (som 'År', 'Månad', eller 'Dag').

en: Inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields.
sv: Sätter in etiketten som ett första alternativ i urvalslistan och i tomma textfält.

en: Doesn't visually label any of the date parts.
sv: Datumdelar visas inte visuellt.

en: Simplify styling when using simple inputs, such as a single text field or the date popup.
sv: Förnkla stil vid användning av enkla inputs, som ett enkelt textfält eller popup för datum.

en: Create and cache date objects when date fields are loaded, rather than when they are displayed. This can help to improve performance.
sv: Skapa och lagra cache datum objekt när datumfält laddas, snarare än när de visas. Detta kan snabba upp prestandan.

en: A start date is required if an end date is supplied.
sv: Ett startdatum krävs om ett slutdatum har bestämts.

en: A start date is required if an end date is supplied for field %field #@delta.
sv: Ett startdatum krävs om ett slutdatum satts för fältet %field #@delta.

en: There are errors in %field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i %field_name värde #@delta:

en: There are errors in %field_name:
sv: Det finns fel i %field_name:

en: File location
sv: Filens plats

en: File URL
sv: Filens URL

en: The user account that uploaded the file. If more fields than UID are needed, add the "File: User who uploaded" relationship.
sv: Användarkontot som laddade upp filen. Om fler fält än UID behövs, lägg till "File: User who uploaded" relation.

en: Enable option to create revisions
sv: Aktivera option för att skapa revisioner

en: If enabled, revisions to content will be created by default. People with the "Administer content" permission will see an option to create a revision.
sv: Om den är aktiverad, kan nyare versioner på innehåll göras som standard. Användare med behörighet att "Administrera innehåll" kommer att se ett alternativ för att skapa en nyare version.

en: This report includes information about your site commonly requested for troubleshooting or support purposes, ready for copy/paste if needed.
sv: Denna rapport inkluderar information om din webbplats som det  ofta frågas om för felsökning eller support, klara att kopiera/klistra in om det behövs.

en: Debug report
sv: Felsökningsrapport

en: Installation profile:
sv: Installationsprofil:

en: Drupal 7 compatibility:
sv: Drupal 7 kompatibelcompatibility:

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: Database server:
sv: Databasserver:

en: Web server:
sv: Webbserver:

en: Used in formats: @formats
sv: Används i formaten @formats

en: Default theme:
sv: Standardtema:

en: Admin theme:
sv: Tema för administration:

en: base theme:
sv: bastema:

en: *used when editing or creating content
sv: *använd vid redigering eller skapande av innehåll

en: Enabled modules
sv: Aktiverade moduler

en: Contrib
sv: Medverka

en: Get information about the site that can help with support requests and debugging.
sv: Få information om webbplatsen som kan underlätta supportfrågor och felsökning.

en: Drupal compatibility layer
sv: Kompatibilitet med Drupal layer

en: Is the Drupal compatibility layer enabled?
sv: Är kompatibilitet med Drupal layer aktiverat?

en: The version of jQuery configured on your site.
sv: Version av jQuery som är konfigurerad på din sajt.

en: Any changes to the %name view have been discarded.
sv: Alla ändringar till %name vyn har tagits bort.

en: Translations directory
sv: Översättningsmapp

en: The translations directory does not exist.
sv: Biblioteket med översättningar saknas.

en: The installation process requires a translations directory to be created under <code>%translations_directory</code>. The <a href="!install_docs">How to install Backdrop CMS</a> documentation page offers help on this and other topics.
sv: Installationsprocessen kräver en mapp för översättningar som skapas under <code>%translations_directory</code>. Hur <a href="!install_docs">du installerar Backdrop CMS</a> dokumentationsida visar hjälp om detta och andra ämnen.

en: The directory <code>%translations_directory</code> exists.
sv: Mappen <code>%translations_directory</code> existerar.

en: The translations directory is not readable.
sv: Mappen för översättningar är inte läsbar.

en: The installer requires read permissions to <code>%translations_directory</code> at all times. The <a href="!handbook_url">File permissions and ownership</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installeraren kräver läsbehörighet för <code>%translations_directory</code> vid alla tider. Dokumentationen  om <a href="!handbook_url">Filbehörigheter och ägande</a> har avsnitt som ger hjälp om detta och andra ämnen.

en: The translations directory is not writable.
sv: Mappen för översättningar är inte skrivbar.

en: The installer requires write permissions to the <code>%translations_directory<code> directory during the installation process. The <a href="!handbook_url">File permissions and ownership</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installeraren kräver skrivbehörighet till <code>%translations_directory<code> katalogen under installationsprocessen. Dokumentationen om <a href="!handbook_url">Fil behörigheter och ägande</a> har avsnitt i dokumentation som ger hjälp om detta och andra ämnen.

en: The translations directory is writable.
sv: Mappen för översättningar är skrivbar.

en: The translation server is offline or cannot be reached.
sv: Servern för översättningar är offline eller onåbar.

en: The installer was unable to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href="!server_url">@server_url</a> , or <a href="!url">continue in English</a> and translate your website later.
sv: Installeraren kunde inte få kontakt med översättningsservern för att ladda ner en översättningsfil.  Kontrollera ditt <internet och verifiera att din webbplats kan nå servern för översättningar på <a href="!server_url">@server_url</a> , eller fortsätt <a href="!url">in English</a> och översätt din webbplats senare.

en: The translation server is online.
sv: Servern för översättningar är online.

en: The %language translation is not available.
sv: Översättningen %language är inte möjlig.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href="!url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
sv: Översättningsfilen %language är inte tillgänglig på servern för översättningar. <a href="!url">Välj ett annat språk</a> eller välj English och översätt din webbplats senare.

en: The %language translation is available.
sv: %language översättning är tillgänglig.

en: The %language translation could not be downloaded.
sv: %language översättningen kunde inte laddas ned.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href="!url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
sv: Översättningsfilen %language kunde inte laddas ner. <a href="!url">Välj ett annat språk</a> eller välj Engelska och översätt din webbplats senare.

en: Configuration storage
sv: Konfiguration lagring

en: Site updates
sv: Uppdateringar av sajten

en: Out of date (<a href="@update">Run site updates</a>)
sv: Utdaterad (<a href="@update">Kör uppdateringar av sajten</a>)

en: Position of local action links
sv: Position av länkar för lokal åtgärd

en: Where to display local action links (e.g. "<em>Add [something]</em>") within their respective sub-menus.
sv: Var man ska visa länkar för lokal åtgärd (e.g. "<em>Lägg till [något]</em>") inom respektive undermeny.

en: @label settings
sv: @label inställningar

en: @type %name was not saved.
sv: @type %name sparades inte.

en: Icon
sv: Ikon

en: An SVG icon according to file extension.
sv: En symbol för SVG kopplat till filändelse.

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: Embedded with !svg tag
sv: Inbäddad med !svg etikett

en: Referenced with !img tag
sv: Refererad med !img etikett

en: Inline SVG icons are efficient and easier to recolor and style.
sv: Löpande SVG symboler är effektiva och enklare att färga om och ge stil.

en: Referenced images can be more efficient when showing the same icon many times.
sv: Refererande bilder kan vara mer effektivt när de visar samma symbol vid många tillfällen.

en: Include text alternative
sv: Inkludera alternativ text

en: Adds descriptive text. Do not enable for icons that are decorative only.
sv: Lägger till beskrivande text. Aktivera inte för symboler som är enbart dekorativa.

en: File icon for @extension extension
sv: Filsymbol för @extension ändelse

en: <a href="@update">Run site updates</a>
sv: <a href="@update">Kör uppdateringar för sajten</a>

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Add condition for "!title" block
sv: Lägg till villkor för block "!title"

en: Add condition for "@title" layout
sv: Lägg till villkor för "@title" layout

en: No layout overrides have been created for @bundle pages yet. All pages for @bundle will display using the <a href="@default_layout_href">Default layout</a>.
sv: Ingen åsidosättning av layout har skapats för @bundle sidor ännu. Alla sidor för @bundle kommer att visas som <a href="@default_layout_href">Standardlayout</a>.

en: Main content block
sv: Block för huvudsakligt innehåll

en: Field blocks
sv: Fältblock

en: Use the "Main content" block to render fields
sv: Använd blocket "Huvudsakligt innehåll" för att visa fält

en: Select individual field blocks
sv: Välj individuella fältblock

en: There are no fields attached to this entity.
sv: Inga fält är kopplade till denna entitet.

en: Available field blocks
sv: Tillgängliga fältblock

en: At least one block should be placed.
sv: Åtminstone ett block bör placeras.

en: Add @bundle_label layout
sv: Lägg till @bundle_label layout

en: Add @entity layout
sv: Lägg till @entity layout

en: Manage layouts
sv: Hantera layouter

en: Server response
sv: Server respons

en: Control access by the HTTP response status code returned by the server.
sv: Kontrollera åtkomst med HTTP respons status  i svarskod från server.

en: Shows the block on pages with any matching response code.
sv: Visar blocket på sidor men någon matchande responskod.

en: Hides the block on pages with any matching response code selected from the options above.
sv: Gömmer blocket på sidor med någon matchande responskod vald från alternativen ovanför.

en: This layout will apply on pages with any matching response code.
sv: Denna layout kommer att användas på sidor men någon matchande responskod.

en: This layout will apply on all pages, except those with any matching response code selected from the options above.
sv: Denna layout kommaer att användas på alla sidor, utom de med någon matchande responskod vald från alternativen ovanför.

en: HTTP response status code
sv: HTTP respons status kod

en: Success (200)
sv: Lyckades (200)

en: Access denied (403)
sv: Nekad åtkomst (403)

en: Page not found (404)
sv: Sida kan ej hittas (404)

en: Shown on all pages where this layout applies.
sv: Visas på alla sidor där denna layout finns.

en: Server response code is not @response | Server response code is not one of: @response
sv[0]: Serverns responskod är inte @response
sv[1]: Serverns responskod är inte en av: @response

en: Server response code is @response | Server response code is one of: @response
sv[0]: Serverns responskod är @response
sv[1]: Serverns responskod är en av: @response

en: Manage layout
sv: Hantera layout

en: Staging
sv: Testmiljön

en: !type: JSON files: <code>@config_location</code>
sv: !type: JSON filer: <code>@config_location</code>
