Backdrop CMS (1.34) - en to el translation catalogue (4716 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: user
el: χρήστης

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Create a new user account.
el: Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό χρήστη.

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: approve
el: έγκριση

en: Approve
el: Έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: content
el: περιεχόμενο

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Closed
el: Κλειστά

en: yes
el: ναι

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: administrator
el: διαχειριστής

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: RSS feed
el: Ροή RSS

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Explanation or submission guidelines
el: Εξήγηση ή οδηγίες υποβολής

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: not verified
el: χωρίς επαλήθευση

en: Action
el: Ενέργεια

en: new
el: νέο

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: updated
el: ενημερώθηκε

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: File information
el: Πληροφορίες αρχείου

en: File
el: Αρχείο

en: Advanced options
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Release notes
el: Σημειώσεις έκδοσης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Test
el: Δοκιμή

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: No log messages available.
el: Δεν υπάρχουν μηνύματα στο ημερολόγιο συστήματος.

en: Password
el: Συνθηματικό

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: The configuration options have been saved.
el: Οι επιλογές διευθέτησης αποθηκεύτηκαν.

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: root
el: ρίζα

en: Parent
el: Γονέας

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
el: Οι σελίδες ενός δεδομένου επιπέδου ταξινομούνται πρώτα κατά βάρος και έπειτα κατά τίτλο.

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Add category
el: Προσθήκη κατηγορίας

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: No categories available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες κατηγορίες.

en: Go to previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: up
el: επάνω

en: Go to parent page
el: Μετάβαση στη γονική σελίδα

en: Go to next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Field
el: Πεδίο

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Session opened for %name.
el: Άνοιξε σύνοδος για το λογαριασμό %name.

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Time
el: Ώρα

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Format
el: Μορφή

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Modules
el: Μονάδες

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Region
el: Περιοχή

en: Visible
el: Ορατό

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: results
el: αποτελέσματα

en: search
el: αναζήτηση

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: never
el: ποτέ

en: The username %name does not exist.
el: Το όνομα λογαριασμού %name δεν υπάρχει.

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: actions
el: ενέργειες

en: Text
el: Κείμενο

en: Add term
el: Προσθήκη όρου

en: theme
el: θεματική παραλλαγή

en: no screenshot
el: δεν υπάρχει δείγμα εικόνας

en: Timestamp
el: Ημερομηνία

en: Preview comment
el: Προεπισκόπηση σχολίου

en: Advanced search
el: Σύνθετη αναζήτηση

en: You are not authorized to access this page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Upload
el: Αποστολή

en: Picture
el: Εικόνα

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Files
el: Αρχεία

en: file
el: αρχείο

en: status
el: κατάσταση

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: no
el: όχι

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Are you sure you want to delete %title?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %title;

en: Parent item
el: Γονικό στοιχείο

en: Add child page
el: Προσθήκη θυγατρικής σελίδας

en: Content type for child pages
el: Τύπος περιεχομένου για τις θυγατρικές σελίδες

en: All
el: Όλες

en: Active
el: Ενεργό

en: Done
el: Έγινε

en: Access denied
el: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Add content
el: Προσθήκη περιεχομένου

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Add block
el: Προσθήκη μπλοκ

en: Page
el: Σελίδα

en: Configuration saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Host
el: Υπολογιστής βάσης

en: Available updates
el: Διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Manual update check
el: Χειροκίνητος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Never
el: Ποτέ

en: Check manually
el: Χειροκίνητος έλεγχος

en: Up to date
el: Ενημερωμένο

en: Update available
el: Διαθέσιμη ενημέρωση

en: Out of date
el: Μη ενημερωμένο

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Recipients
el: Παραλήπτες

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
el: Επιλέξτε <em>Ναι</em> αν θέλετε αυτή η κατηγορία να είναι επιλεγμένη αρχικά.

en: Are you sure you want to delete %category?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την κατηγορία %category;

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: You must select a valid category.
el: Πρέπει να επιλέξετε μια έγκυρη κατηγορία.

en: Menu link
el: Σύνδεσμος μενού

en: To
el: Προς

en: Feed description
el: Περιγραφή ροής

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Revision ID
el: ID αναθεώρησης

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment ID
el: ID σχολίου

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Locale
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Title field label
el: Ετικέτα του πεδίου τίτλου

en: Sticky at top of lists
el: Καρφιτσωμένο στην κορυφή στις λίστες

en: Revisions
el: Αναθεωρήσεις

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary name
el: Όνομα λεξιλογίου

en: Term ID
el: ID όρου

en: Role name
el: Όνομα ρόλου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Original image
el: Αρχική εικόνα

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Search settings
el: Επιλογές αναζήτησης

en: Mode
el: Τρόπος

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: blocked
el: αποκλεισμένος

en: active
el: ενεργός

en: N/A
el: Μ/Δ

en: OK
el: ΟΚ

en: configure
el: ρύθμιση

en: Authored by
el: Συντάχθηκε από

en: Performance
el: Απόδοση

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: This field is required.
el: Το πεδίο είναι απαραίτητο.

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Line
el: Γραμμή

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Medium
el: Μέσο

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: Prev
el: Προηγ

en: System
el: Σύστημα

en: Domain
el: Όνομα χώρου

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Code
el: Κωδικός

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: security
el: ασφάλεια

en: node
el: κόμβος

en: Administer content
el: Διαχείριση περιεχομένου

en: General
el: Γενικά

en: Method
el: Μέθοδος

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Iran
el: Ιράν

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Chile
el: Χιλή

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Mon
el: Δευ

en: Tue
el: Τρί

en: Wed
el: Τετ

en: Thu
el: Πέμ

en: Fri
el: Παρ

en: Sat
el: Σάβ

en: Sun
el: Κυρ

en: May
el: Μάιος

en: am
el: πμ

en: pm
el: μμ

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: !time ago
el: Πριν από !time

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

en: Basic
el: Βασική

en: Color
el: Χρώμα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Role
el: Ρόλος

en: User login
el: Είσοδος

en: Log in
el: Είσοδος

en: Jump to the first comment of this posting.
el: Μεταβείτε στο πρώτο σχόλιο αυτής της καταχώρησης.

en: Jump to the first new comment of this posting.
el: Μεταβείτε στο πρώτο νέο σχόλιο αυτής της καταχώρησης.

en: Add a new comment to this page.
el: Προσθήκη ενός νέου σχολίου σε αυτή τη σελίδα.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
el: Μοιραστείτε τις σκέψεις και τη γνώμη σας σχετικά με αυτή την καταχώρηση.

en: String
el: Φράση

en: Users
el: Χρήστες

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένο

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Text processing
el: Επεξεργασία κειμένου

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Rows
el: Γραμμές

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: access denied
el: δεν επιτρέπεται η πρόσβαση

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Order
el: Σειρά

en: Recent comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Set default
el: Καθορισμός προεπιλογής

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
el: Το σχόλιο και όλες οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Preformatted
el: Προ-μορφοποιημένο

en: Clear cache
el: Διαγραφή των δεδομένων λανθάνουσας μνήμης

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: reply
el: απάντηση

en: Function
el: Λειτουργία

en: Session closed for %name.
el: Έκλεισε σύνοδος για το λογαριασμό %name.

en: You have to specify a valid date.
el: Πρέπει να δώσετε έγκυρη ημερομηνία.

en: Server settings
el: Ρυθμίσεις διακομιστή

en: Germany
el: Γερμανία

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζε

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νησί Μπουβέ

en: Brunei
el: Μπρουνέι

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cayman Islands
el: Νησιά Καϋμάν

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νησιά Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσεχία

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουαχάν

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισσάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσοι Χερντ και Μακντόναλντ

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιζία

en: Laos
el: Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montserrat
el: Μοντσερράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: Norfolk Island
el: Νησί Νόρφολκ

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες Νήσοι

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Oman
el: Ομάν

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Reunion
el: Ρεουνιόν

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russia
el: Ρωσία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νήσοι Νότια Γεωργία και Νότιες Σάντουιτς

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Σβάλμπαρντ και Γιαν Μαγιέν

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syria
el: Συρία

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Τερκ και Κάικος

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: United States Minor Outlying Islands
el: Απομακρυσμένες Νησίδες των ΗΠΑ

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Wallis and Futuna
el: Ουώλις και Φουτούνα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Table prefix
el: Πρόθεμα πίνακα

en: Database username
el: Όνομα χρήστη βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Κωδικός βάσης δεδομένων

en: Port
el: Θύρα

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Authored on
el: Συντάχθηκε στις

en: Leave blank for %anonymous.
el: Αφήστε το κενό για να μείνει το %anonymous.

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της λανθάνουσας μνήμης σελίδας για τους ανώνυμους χρήστες και ορισμός των ρυθμίσεων βελτιστοποίησης εύρους ζώνης δικτύου των CSS και JS.

en: Key
el: Κλειδί

en: Allowed HTML tags
el: Επιτρεπτές ετικέτες HTML

en: Add menu
el: Προσθήκη μενού

en: menu
el: μενού

en: ‹ previous
el: ‹ προηγούμενη

en: next ›
el: επόμενη ›

en: No items selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο.

en: The update has been performed.
el: Η ενημέρωση έγινε.

en: Browser
el: Περιηγητής

en: View user profile.
el: Προβολή προσωπικού προφίλ.

en: Titles only
el: Μόνο τίτλοι

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Upload picture
el: Αποστολή αρχείου εικόνας

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: Language file
el: Αρχείο γλώσσας

en: The changes have been saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Member for
el: Μέλος για

en: @time ago
el: πριν από @time

en: Select all rows in this table
el: Επιλογή όλων των γραμμών σε αυτόν τον πίνακα

en: Deselect all rows in this table
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών σε αυτό τον πίνακα

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Your search yielded no results
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα

en: Please enter some keywords.
el: Πληκτρολογήστε κάποιες λέξεις-κλειδιά.

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Today
el: Σήμερα

en: Delete menu
el: Διαγραφή μενού

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: Create new revision
el: Δημιουργία νέας αναθεώρησης

en: Minimum height
el: Ελάχιστο ύψος

en: Minimum width
el: Ελάχιστο πλάτος

en: Locale settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Configure block
el: Διευθέτηση μπλοκ

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Mar
el: Μαρ

en: Apr
el: Απρ

en: Jun
el: Ιουν

en: Jul
el: Ιουλ

en: Aug
el: Αυγ

en: Sep
el: Σεπ

en: Oct
el: Οκτ

en: Nov
el: Νοε

en: Dec
el: Δεκ

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Configure permissions
el: Ρύθμιση αδειών πρόσβασης

en: Workflow
el: Ροή εργασίας

en: Randomize
el: Τυχαία

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Existing system path
el: Υπάρχουσα διαδρομή συστήματος

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: The settings have not been saved because of the errors.
el: Οι ρυθμίσεις δεν αποθηκεύτηκαν επειδή υπάρχουν σφάλματα.

en: characters
el: χαρακτήρες

en: Su
el: Κυ

en: Mo
el: Δε

en: Tu
el: Τρ

en: We
el: Τε

en: Th
el: Πε

en: Fr
el: Πα

en: Sa
el: Σα

en: First day of week
el: Πρώτη ημέρα της εβδομάδας

en: Autocomplete taxonomy
el: Αυτόματη συμπλήρωση όρων ταξινόμησης

en: Send yourself a copy.
el: Να μου σταλεί αντίγραφο.

en: Your message has been sent.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε.

en: Create new account
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού

en: role
el: ρόλος

en: Are you sure you want to delete the block %name?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το μπλοκ %name;

en: The block %name has been removed.
el: Το μπλοκ %name διαγράφηκε.

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Created new term %term.
el: Ο νέος όρος %term δημιουργήθηκε.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τον όρο %title;

en: Deleted term %name.
el: Ο όρος %name διαγράφηκε.

en: Site information
el: Πληροφορίες ιστοτόπου

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός όρου διαγράφονται όλοι οι θυγατρικοί του, αν υπάρχουν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Parent terms
el: Γονικοί όροι

en: Syndicate
el: Για ανεξάρτητη κυκλοφορία

en: Books
el: Βιβλία

en: Revisions for %title
el: Αναθεωρήσεις του %title

en: !date by !username
el: !date από !username

en: revert
el: επαναφορά

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: current revision
el: τρέχουσα αναθεώρηση

en: The specified passwords do not match.
el: Οι κωδικοί που δόθηκαν δεν είναι ίδιοι.

en: Session
el: Σύνοδος

en: Permissions
el: Άδειες

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: permission
el: άδεια

en: Link color
el: Χρώμα συνδέσμου

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Testing
el: Τεστ

en: Standard
el: Βασικό

en: Aland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

en: Falkland Islands
el: Νήσοι Φώκλαντ

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Helena
el: Αγία Ελένη

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: U.S. Virgin Islands
el: Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: %type settings
el: Ρυθμίσεις %type

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: @type: deleted %title.
el: @type: διαγράφηκε το %title.

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: details
el: λεπτομέρειες

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Login attempt failed for %user.
el: Απέτυχε η απόπειρα εισόδου για το λογαριασμό %user.

en: image
el: εικόνα

en: Revision of %title from %date
el: Αναθεώρηση του %title της %date

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: JPEG quality
el: Ποιότητα JPEG

en: Delete comments
el: Διαγραφή σχολίων

en: Published comments
el: Δημοσιευμένα σχόλια

en: !name field is required.
el: Το πεδίο !name είναι απαραίτητο.

en: Protected
el: Προστατευμένο

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Contact settings
el: Ρυθμίσεις επικοινωνίας

en: Reset password
el: Αρχικοποίηση κωδικού πρόσβασης

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Temporary directory
el: Προσωρινός κατάλογος αρχείων

en: File upload error. Could not move uploaded file.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του απεσταλμένου αρχείου.

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: The specified date is invalid.
el: Η δοθείσα ημερομηνία είναι άκυρη.

en: Slogan
el: Σύνθημα

en: Alternate text
el: Εναλλακτικό κείμενο

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Not translated
el: Χωρίς μετάφραση

en: Go to first page
el: Πρώτη σελίδα

en: Go to last page
el: Τελευταία σελίδα

en: Go to page @number
el: πήγαινε στη σελίδα @number

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Underlined
el: Υπογραμμισμένα

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Delete role
el: Διαγραφή ρόλου

en: List menus
el: Λίστα μενού

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικό Έδαφος Ινδικού Ωκεανού

en: Croatia
el: Κροατία

en: Macedonia
el: Σκόπια

en: Pitcairn
el: Νήσοι Πίτκαιρν

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Delete block
el: Διαγραφή μπλοκ

en: '%name' block
el: Μπλοκ '%name'

en: Save block
el: Αποθήκευση του μπλοκ

en: The block configuration has been saved.
el: Οι ρυθμίσεις του μπλοκ αποθηκεύτηκαν.

en: The block has been created.
el: Το μπλοκ δημιουργήθηκε.

en: Menus
el: Μενού

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
el: Οποιεσδήποτε προσαρμογές θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
el: Επιτρέπει στους διαχειριστές να προσαρμόζουν το μενού πλοήγησης του ιστοτόπου.

en: Add vocabulary
el: Προσθήκη λεξιλογίου

en: Created new vocabulary %name.
el: Το νέο λεξιλόγιο %name δημιουργήθηκε.

en: Updated vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name ενημερώθηκε.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το λεξιλόγιο %title;

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός λεξιλογίου διαγράφονται όλοι οι όροι που περιέχει. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Deleted vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name διαγράφηκε.

en: Above
el: Από πάνω

en: Number of values
el: Αριθμός τιμών

en: Default time zone
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Manage fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Trimmed
el: Περικομμένο

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Add existing field
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
el: Αν έχετε περιεχόμενο σε αυτό το πεδίο, αυτό θα χαθεί. Αυτή η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

en: Save field settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων πεδίου

en: The update has encountered an error.
el: Η ενημέρωση εντόπισε ένα σφάλμα.

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: Defines numeric field types.
el: Ορίζει πεδία αριθμητικού τύπου.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
el: Για ένα απλό πεδίο επιλογής Ενεργό/Ανενεργό, ορίστε πρώτα την τιμή του Ανενεργού, και στη συνέχεια την τιμή του Ενεργού στην ενότητα <strong>Eπιτρεπόμενες Τιμές</strong>. Σημειώστε πως η ετικέτα του πεδίου επιλογής ορίζεται από την Ενεργό τιμή.

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
el: Ορίζει γραφικά συστατικά  επιλογής, πεδίου επιλογών και κουμπί επιλογής για τους τύπους κειμένου και αριθμού.

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Defines simple text field types.
el: Ορίζει τύπους πεδίου απλού κειμένου.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Enable clean URLs
el: Ενεργοποίηση καθαρών διευθύνσεων URL

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Exception
el: Εξαίρεση

en: Permission
el: Άδεια

en: @module module
el: μονάδα @module

en: Incompatible with this version of PHP
el: Μη συμβατό με αυτή την έκδοση της PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
el: Η μονάδα αυτή απαιτεί έκδοση PHP @php_required και είναι ασύμβατη με την έκδοση PHP !php_version.

en: More information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Anonymous commenting
el: Σχολιασμός από ανώνυμους χρήστες

en: Anonymous posters may not enter their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες δεν μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters may leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters must leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες πρέπει να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
el: Το περιεχόμενο αυτού του πεδίου παραμένει ιδιωτικό και δε θα εμφανίζεται δημόσια.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
el: Η υπογραφή σας θα εμφανίζεται δημόσια στο τέλος των σχολίων σας.

en: Save content type
el: Αποθήκευση τύπου περιεχομένου

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Save role
el: Αποθήκευση ρόλου

en: file system
el: σύστημα αρχείων

en: Menu link title
el: Τίτλος παραπομπής μενού

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
el: Το σύστημα των μενού αποθηκεύει μόνο τις διαδρομές του συστήματος, αλλά χρησιμοποιεί το URL ψευδώνυμο για παρουσίαση. Το %link_path έχει αποθηκευτεί ως %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
el: Η διαδρομή @link_path' είτε είναι λανθασμένη ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτή.

en: There was an error saving the menu link.
el: Υπήρξε πρόβλημα κατά την αποθήκευση του μενού.

en: Menu name
el: Όνομα μενού

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το μενού με τίτλο %title;

en: @user's picture
el: Εικόνα @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Maximum upload size
el: Μέγιστο μέγεθος υποβολής

en: Space
el: Διάστημα

en: @type: deleted %title revision %revision.
el: @type: διαγράφηκε το %title, αναθεώρηση %revision.

en: Page not found
el: Η σελίδα δε βρέθηκε

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: More help
el: Περισσότερη βοήθεια

en: Account blocked
el: Ο λογαριασμός μπλοκαρίστηκε

en: Expand
el: Επέκταση

en: The name %name is already taken.
el: Το όνομα %name είναι ήδη κατειλημμένο.

en: « first
el: « πρώτη

en: last »
el: τελευταία »

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: The directory %directory does not exist.
el: Ο φάκελος %directory δεν υπάρχει.

en: Defines a file field type.
el: Καθορίζει ένα τύπο πεδίου αρχείου.

en: No comments available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σχόλια.

en: Rebuild permissions
el: Επαναδημιουργία αδειών

en: @type: updated %title.
el: @type: ενημερώθηκε %title.

en: @type: added %title.
el: @type: προστέθηκε το %title.

en: Error saving user account.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του λογαριασμού χρήστη.

en: Add role
el: Προσθήκη ρόλου

en: Path to custom logo
el: Διαδρομή αρχείου για το προσαρμοσμένο λογότυπο

en: taxonomy
el: ταξινόμηση

en: Updated term %term.
el: Ο όρος %term ενημερώθηκε.

en: - Please choose -
el: - Παρακαλώ επιλέξτε -

en: - None selected -
el: - Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο -

en: Account settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

en: The content type %name has been deleted.
el: Ο τύπος περιεχομένου %name διαγράφηκε.

en: Deleted content type %name.
el: Διαγράφηκε ο τύπος περιεχομένου %name.

en: Enter your keywords
el: Εισάγετε τις λέξεις-κλειδιά

en: My account
el: Ο λογαριασμός μου

en: HTTP authentication
el: Αυθεντικοποίηση HTTP

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: Found the @submit button
el: Βρέθηκε το κουμπί @submit

en: Failed to set field @name to @value
el: Αποτυχία να οριστεί το πεδίο @name με την τιμή @value

en: No temporary directories to remove.
el: Δεν υπάρχουν προσωρινοί κατάλογοι προς διαγραφή.

en: Palestinian Territory
el: Παλαιστίνη

en: Vatican
el: Βατικανό

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Rotation angle
el: Γωνία περιστροφής

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
el: Ο αριθμός των μοιρών που θα περιστραφεί η εικόνα. Θετικές τιμές σημαίνουν δεξιόστροφη περιστροφή, αρνητικές τιμές σημαίνουν αριστερόστροφη.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
el: Τυχαία περιστροφή για κάθε εικόνα. Η τιμή που ορίζεται παραπάνω χρησιμοποιείται ως μέγιστη.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: The file could not be created.
el: Το αρχείο δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί.

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
el: Οδηγίες για την ανανέωση του κωδικού πρόσβασης έχουν σταλεί στο λογαριασμό %name στη διεύθυνση %email.

en: authenticated user
el: πιστοποιημένος χρήστης

en: Any
el: Οποιαδήποτε

en: No update data available
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία ενημέρωσης

en: Not secure!
el: Μη ασφαλές!

en: Revoked!
el: Ανακλήθηκε!

en: Unsupported release
el: Έκδοση που δεν υποστηρίζεται

en: See the available updates page for more information:
el: Δείτε τη σελίδα των διαθέσιμων ενημερώσεων για περισσότερες πληροφορίες:

en: New release(s) available for !site_name
el: Υπάρχει νέα(ες) έκδοση(εις) διαθέσιμη(ες) για το !site_name

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
el: Η εγκατεστημένη έκδοση τουλάχιστον μίας μονάδας ή θεματικής παραλλαγής έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση αναβάθμιση ή απενεργοποίηση!

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
el: Δείτε τη σελίδα των <a href="@available_updates">διαθέσιμων ενημερώσεων</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: Project not secure
el: Έργο μη ασφαλές!

en: Project revoked
el: Το έργο έχει ανακληθεί

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
el: Το έργο έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμο για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει το έργο αυτό!

en: Project not supported
el: Το έργο δεν υποστηρίζεται

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
el: Το έργο δεν υποστηρίζεται πλέον και δεν είναι διαθέσιμο για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει το έργο αυτό!

en: No available releases found
el: Δε βρέθηκαν διαθέσιμες εκδόσεις

en: Release revoked
el: Η έκδοση ανακλήθηκε

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
el: Η τρέχουσα έκδοση που έχετε εγκατεστημένη έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει η έκδοση αυτή ή η αναβάθμισή της!

en: Release not supported
el: Η έκδοση δεν υποστηρίζεται

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
el: Η τρέχουσα έκδοση που έχετε εγκατεστημένη δεν υποστηρίζεται τώρα και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει η έκδοση αυτή ή η αναβάθμισή της!

en: Invalid info
el: Μη έγκυρες πληροφορίες

en: Security update required!
el: Απαραίτητη η ενημέρωση ασφαλείας!

en: Not supported!
el: Δεν υποστηρίζεται!

en: Recommended version:
el: Προτεινόμενη έκδοση:

en: Security update:
el: Ενημέρωση ασφαλείας:

en: Latest version:
el: Τελευταία έκδοση:

en: Development version:
el: Έκδοση υπό ανάπτυξη:

en: Also available:
el: Επίσης διαθέσιμα:

en: Node count
el: Μετρητής κόμβων

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: Skip to main content
el: Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

en: Default order
el: Προεπιλεγμένη σειρά

en: Add new field
el: Προσθήκη νέου πεδίου

en: Containing any of the words
el: Να περιέχει οποιαδήποτε από τις λέξεις

en: Containing the phrase
el: Να περιέχει τη φράση

en: Containing none of the words
el: Να μην περιέχει καμία από τις λέξεις

en: Only of the type(s)
el: Μόνο των τύπων

en: Keyword relevance
el: Συνάφεια λέξεων-κλειδιών

en: Recently posted
el: Πρόσφατη καταχώριση

en: Number of comments
el: Αριθμός σχολίων

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Or
el: Ή

en: Color set
el: Σύνολο χρωμάτων

en: Content ID
el: ID περιεχομένου

en: About
el: Περί

en: Database host
el: Διακομιστής βάσης δεδομένων

en: Maximum link text length
el: Μέγιστο μέγεθος κειμένου συνδέσμου

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
el: Διευθύνσεις URL μεγαλύτερες από αυτό τον αριθμό χαρακτήρων θα αποκόβονται για να αποφευχθούν οι μεγάλες γραμμές που θα χαλάσουν τη μορφοποίηση. Η παραπομπή θα παραμένει αυτούσια, μόνο το κείμενό της θα αποκόβεται.

en: Reports
el: Αναφορές

en: Default picture
el: Προεπιλεγμένη εικόνα

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
el: URL εικόνας που θα εμφανίζεται για τους χρήστες που δεν έχουν επιλέξει οι ίδιοι εικόνα. Αφήστε το κενό για να μην εμφανίζεται εικόνα.

en: Install profile
el: Εγκαταστήστε προφίλ

en: %percentage of the site has been indexed.
el: %percentage του ιστοτόπου έχει ευρετηριαστεί.

en: File directory
el: Κατάλογος αρχείων

en: Default theme
el: Προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: Web server
el: Διακομιστής ιστοσελίδων

en: The content access permissions have been rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο έχουν επαναδημιουργηθεί.

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: Publish content
el: Δημοσίευση περιεχομένου

en: Choose an action
el: Επιλογή ενέργειας

en: Unpublish comment
el: Άρση δημοσίευσης σχολίου

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής

en: Delete contact
el: Διαγραφή επαφής

en: Auto-reply
el: Αυτόματη απάντηση

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
el: Προαιρετική αυτόματη απάντηση. Αφήστε την κενή αν δεν θέλετε να αποστέλλεται στο χρήστη μήνυμα αυτόματης απάντησης.

en: Some required modules must be enabled
el: Κάποιες απαιτούμενες μονάδες πρέπει να ενεργοποιηθούν

en: mm/dd/yy
el: ΜΜ/ΗΗ/ΕΕ

en: Translate
el: Μετάφραση

en: File to import not found.
el: Το αρχείο προς εισαγωγή δεν βρέθηκε.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr" αναμενόταν, αλλά δε βρέθηκε στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid_plural" αναμενόταν, αλλά δε βρέθηκε στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename περιέχει συντακτικό λάθος στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr[]" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgstr" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: απροσδόκητη ακολουθία χαρακτήρων στη γραμμή %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename τελείωσε απροσδόκητα στη γραμμή %line.

en: Save translations
el: Αποθήκευση μεταφράσεων

en: Export template
el: Εξαγωγή προτύπου

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: The custom menu %title has been deleted.
el: Το προσαρμοσμένο μενού %title διαγράφηκε.

en: @type %title has been deleted.
el: Ο τύπος @type με τίτλο %title διαγράφηκε.

en: Not supported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Crop
el: Περικοπή

en: Not enabled
el: Απενεργοποιημένο

en: anonymous user
el: ανώνυμος χρήστης

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
el: @module (<span class="admin-disabled">απενεργοποιημένο</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
el: @module (<span class="admin-enabled">ενεργοποιημένο</span>)

en: Web services
el: Υπηρεσίες ιστού

en: Save permissions
el: Αποθήκευση αδειών

en: Effect
el: Εφέ

en: Error message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: Original text
el: Πρωτότυπο κείμενο

en: Delete content type
el: Διαγραφή τύπου περιεχομένου

en: Change book (update list of parents)
el: Αλλαγή βιβλίου (ανανέωση της λίστας των γονικών σελίδων)

en: create a new book
el: δημιουργία νέου βιβλίου

en: edit order and titles
el: επεξεργασία διάταξης και τίτλων

en: Manage your site's book outlines.
el: Διαχείριση της διάρθρωσης των βιβλίων.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
el: Για λόγους ασφαλείας το απεσταλμένο αρχείο σας έχει μετονομαστεί σε %filename.

en: Installed version
el: Εγκατεστημένη έκδοση

en: Recommended version
el: Προτεινόμενη έκδοση

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: File download
el: Λήψη αρχείου

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: original
el: πρωτότυπο

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
el: Η αποστολή της εικόνας απέτυχε· ο κατάλογος αρχείων %directory δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Save order
el: Αποθήκευση με αυτή τη σειρά

en: done
el: έγινε

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένη μορφή

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: %name: illegal value.
el: %name: μη έγκυρη τιμή.

en: Book navigation block display
el: Εμφάνιση μπλοκ πλοήγησης βιβλίου

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Password field is required.
el: Το πεδίο του κωδικού είναι υποχρεωτικό.

en: Administration theme
el: Θεματική παραλλαγή της διαχείρισης

en: Congo (Kinshasa)
el: Κονγκό (Κινσάσα)

en: Congo (Brazzaville)
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Ivory Coast
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Hong Kong S.A.R., China
el: Χονγκ Κονγκ

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Macao S.A.R., China
el: Μακάου

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Σαιν Πιερ και Μικελόν

en: Serbia
el: Σερβία

en: Run cron
el: Εκτέλεση του cron

en: Warning message
el: Μήνυμα προειδοποίησης

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
el: Προειδοποίηση ασφάλειας: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου .htaccess. Πρέπει να δημιουργήσετε ένα αρχείο .htaccess στον κατάλογο %directory που να περιέχει τις εξής γραμμές: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %file. Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: The specified file %name could not be uploaded.
el: Η αποστολή του επιλεγμένου αρχείου %name δεν ήταν δυνατή.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
el: Το όνομα του αρχείου είναι κενό. Παρακαλώ δώστε ένα όνομα στο αρχείο.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
el: Μόνο αρχεία με τις ακόλουθες επεκτάσεις επιτρέπονται: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
el: Το αρχείο είναι %filesize και ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
el: Το αρχείο είναι %filesize με το οποίο θα υπερβείτε την ποσόστωση του δίσκου σας του %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
el: Οι διαστάσεις της εικόνας άλλαξαν ώστε να είναι μέσα στα όρια της μέγιστης επιτρεπτής ανάλυσης, που είναι %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
el: Η εικόνα είναι πολύ μεγάλη. Οι μέγιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
el: Η εικόνα είναι πολύ μικρή. Οι μικρότερες επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι %dimensions pixel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του αρχείου %file στον προορισμό %destination.

en: outdated
el: ετεροχρονισμένο

en: <strong>@language_name</strong> (source)
el: <strong>@language_name</strong> (πηγή)

en: Translations of %title
el: Μεταφράσεις του %title

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
el: Διαχείριση της διαδικασίας ορισμού ετικετών, κατηγοριοποίησης και ταξινόμησης του περιεχομένου σας.

en: Database port
el: Θύρα βάσης δεδομένων

en: Pass
el: Επιτυχία

en: Fail
el: Αποτυχία

en: No test results to display.
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα δοκιμής.

en: Save and continue
el: Αποθήκευση και συνέχεια

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
el: Αυτές οι επιλογές είναι απαραίτητες μόνο για ορισμένους ιστοτόπους. Αν δεν είστε σίγουροι τι πρέπει να εισαγάγετε εδώ, αφήστε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις ή συμβουλευτείτε τον πάροχο φιλοξενίας ιστοσελίδων σας.

en: If your database is located on a different server, change this.
el: Αλλάξτε το αν η βάση δεδομένων σας βρίσκεται σε διαφορετικό διακομιστή.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
el: Αν η βάση δεδομένων σας ακούει σε μη-κοινή θύρα εισαγάγετε το νούμερό της.

en: Database port must be a number.
el: Ο αριθμός θύρας για τη βάση δεδομένων πρέπει να είναι αριθμός.

en: IP address
el: διεύθυνση IP

en: Maximum height
el: Μέγιστο ύψος

en: Maximum width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Primary tabs
el: Πρωτεύουσες καρτέλες

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Status report
el: Αναφορά κατάστασης

en: Not writable
el: Μη εγγράψιμο

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Book outline
el: Διάρθρωση βιβλίου

en: This will be the top-level page in this book.
el: Αυτή θα είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Notify user of new account
el: Να ειδοποιηθεί ο χρήστης για το νέο λογαριασμό

en: View comment
el: Προβολή σχολίου

en: Comma
el: Κόμμα

en: Path to custom icon
el: Διαδρομή αρχείου για το προσαρμοσμένο εικονίδιο

en: Current user
el: Τρέχων χρήστης

en: Digest
el: Σύνοψη

en: You are not authorized to post comments.
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση να υποβάλετε σχόλια.

en: The comment you are replying to does not exist.
el: Το σχόλιο στο οποίο απαντάτε δεν υπάρχει.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
el: Η συζήτηση αυτή έχει κλείσει: Δεν μπορείτε να υποβάλετε νέα σχόλια.

en: You are not authorized to view comments.
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση να διαβάζετε σχόλια.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το σχόλιο %title;

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
el: Όλες οι απαντήσεις στο σχόλιο θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: Publish the selected comments
el: Δημοσίευση των επιλεγμένων σχολίων

en: Unpublish the selected comments
el: Άρση δημοσίευσης των επιλεγμένων σχολίων

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτά τα σχόλια και όλα τα θυγατρικά τους;

en: You have to specify a valid author.
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο όνομα συντάκτη.

en: (No subject)
el: (Δεν υπάρχει θέμα)

en: Default image
el: Προεπιλεγμένη εικόνα

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
el: Αυτό το κείμενο χρησιμοποιείται από προγράμματα ανάγνωσης οθόνης, μηχανές αναζήτησης, ή όταν η εικόνα δεν μπορεί να εμφανιστεί.

en: MIME type
el: MIME τύπος

en: File system
el: Σύστημα αρχείων

en: Posted in
el: Αναρτήθηκε στο

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
el: Σχόλιο: υποβλήθηκε σχόλιο χωρίς εξουσιοδότηση ή σε κόμβο που έχει κλείσει: %subject.

en: All languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: Dashboard
el: Πίνακας εργαλείων

en: Search index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The MIME type of the file.
el: Ο τύπος MIME του αρχείου.

en: @type %title has been created.
el: Ο τύπος @type με τίτλο %title δημιουργήθηκε.

en: @type %title has been updated.
el: Ο τύπος @type με τίτλο %title ενημερώθηκε.

en: Filter settings
el: Ρυθμίσεις φίλτρου

en: You do not have any administrative items.
el: Δεν έχετε διαχειριστικά αντικείμενα.

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: Edit string
el: Επεξεργασία φράσης

en: Delete string
el: Διαγραφή φράσης

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τη φράση "%source";

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή της φράσης διαγράφονται όλες οι μεταφράσεις της φράσης από όλες τις γλώσσες. Η ενέργεια αυτή δεν είναι αναστρέψιμη.

en: locale
el: προσαρμογή κατά τόπο

en: AM
el: ΠΜ

en: PM
el: ΜΜ

en: PHP extensions
el: Επεκτάσεις PHP

en: Comments per page
el: Σχόλια ανά σελίδα

en: Multilingual support
el: Πολυγλωσσική υποστήριξη

en: Enabled, with translation
el: Ενεργό, με μετάφραση

en: Publish comment
el: Δημοσίευση σχολίου

en: The file could not be uploaded.
el: Η αποστολή του αρχείου δεν ήταν δυνατή.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
el: Η επιλεγμένη εργαλειοθήκη χειρισμού εικόνων %toolkit δεν μπορεί να επεξεργαστεί σωστά την %function.

en: Administration pages
el: Σελίδες διαχείρισης

en: Currently using !item !version
el: Γίνεται χρήση του !item !version

en: Created content type %type.
el: Δημιουργήθηκε ο τύπος περιεχομένου %type.

en: User created with name %name and pass %pass
el: Δημιουργήθηκε χρήστης με όνομα %name και συνθηματικό %pass

en: Created permissions: @perms
el: Δημιουργήθηκαν οι άδειες: @perms

en: Invalid permission %permission.
el: Μη έγκυρη άδεια %permission.

en: Username field found.
el: Το πεδίο Όνομα χρήστη βρέθηκε.

en: Password field found.
el: Το πεδίο Συνθηματικό βρέθηκε.

en: !method @url returned @status (!length).
el: !method @url επέστρεψε @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
el: Βρέθηκε έγκυρη HTML στο "@path"

en: Parsed page successfully.
el: Η ανάλυση της σελίδας έγινε με επιτυχία.

en: Found the requested form fields at @path
el: Τα απαιτούμενα πεδία της φόρμας βρέθηκαν στο @path

en: Did not find field by name @name
el: Δε βρέθηκε πεδίο με όνομα @name

en: Found field by id @id
el: Βρέθηκε πεδίο με αναγνωριστικό @id

en: Did not find field by id @id
el: Δε βρέθηκε πεδίο με αναγνωριστικό @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
el: Αναμενόταν απόκριση HTTP  !code, πργαματικό !curl_code

en: Tests
el: Τεστ

en: Run tests
el: Εκτέλεση δοκιμών

en: Clean test environment
el: Καθαρισμός περιβάλλοντος δοκιμής

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
el: Διαγράφει τους πίνακες με το πρόθεμα "simpletest" και τους προσωρινούς καταλόγους που έχουν απομείνει από τεστ που είχαν σφάλματα εκτέλεσης. Προορίζεται για τους προγραμματιστές όταν δημιουργούν τεστ.

en: Clean environment
el: Εκκαθάριση περιβάλλοντος

en: No tests to display.
el: Δεν υπάρχουν τεστ προς εμφάνιση.

en: No test(s) selected.
el: Δεν επιλέχτηκαν δοκιμές.

en: Processing test @num of @max - %test.
el: Επεξεργασία δοκιμής @num από @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
el: Έγινε επεξεργασία της δοκιμής @num από @max - %test.

en: PHP DOMDocument class
el: κλάση PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
el: Παρέχει μια υποδομή για τη διενέργεια ελέγχων μονάδων και λειτουργικότητας.

en: Registration successful. You are now logged in.
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Είστε τώρα συνδεδεμένοι στο σύστημα.

en: New user: %name (%email).
el: Νέος χρήστης: %name (%email).

en: Add link
el: Προσθήκη στοιχείου

en: View comments
el: Προβολή σχολίων

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
el: %name: αυτό το πεδίο δεν μπορεί να έχει περισσότερες από @count τιμές.

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: Vertical Tabs
el: Κατακόρυφες καρτέλες

en: Not in book
el: Όχι σε βιβλίο

en: New book
el: Νέο βιβλίο

en: By @name on @date
el: Από @name στις @date

en: By @name
el: Από @name

en: Not in menu
el: Όχι σε μενού

en: Alias: @alias
el: Ψευδώνυμο: @alias

en: No alias
el: Χωρίς ψευδώνυμο

en: User autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση χρήστη

en: Initializing.
el: Αρχικοποίηση.

en: An error has occurred.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
el: Συνεχίστε στη <a href="@error_url">σελίδα λάθους</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
el: Αυτή η δημοσίευσή σας θα γίνει μέρος του επιλεγμένου βιβλίου.

en: 0 sec
el: 0 δευτ

en: form
el: φόρμα

en: Filter log messages
el: Φιλτράρισμα μηνυμάτων ημερολογίου

en: You must select something to filter by.
el: Πρέπει να επιλέξετε κάτι ως το κριτήριο φίλτρου.

en: New revision
el: Νέα αναθεώρηση

en: The translation import of %filename failed.
el: Η εισαγωγή του αρχείου μετάφρασης %filename απέτυχε.

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Inserted
el: Παρεμβολή

en: filter
el: φίλτρο

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The title of the node.
el: Ο τίτλος του κόμβου.

en: The date the node was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο κόμβος.

en: contact
el: επικοινωνία

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
el: Αναζήτηση για έναν από τους δύο όρους χρησιμοποιώντας το <strong>OR</strong> σε κεφαλαία. Για παράδειγμα, <strong>γάτες OR σκύλοι</strong>.

en: Language settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
el: Γίνεται προσπάθεια για επανεκτέλεση του cron ενώ εκτελείται ήδη.

en: Cron run completed.
el: Η εκτέλεση του cron ολοκληρώθηκε.

en: Visitors
el: Επισκέπτες

en: The maximum length of the field in characters.
el: Το μέγιστο μήκος του πεδίου σε χαρακτήρες.

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Already added languages
el: Γλώσσες που έχουν ήδη προστεθεί

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: The content type %name has been updated.
el: Ο τύπος περιεχομένου %name ενημερώθηκε.

en: The content type %name has been added.
el: Ο τύπος περιεχομένου %name προστέθηκε.

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Drag to re-order
el: Μετακινήστε για ανακατάταξη

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
el: Οι αλλαγές που γίνονται σ' αυτόν τον πίνακα δεν θα αποθηκευτούν έως ότου η φόρμα υποβληθεί.

en: The requested page could not be found.
el: Η σελίδα που ζητήσατε δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: The user account %id does not exist.
el: Ο λογαριασμός χρήστη %id δεν υπάρχει.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
el: Έγινε απόπειρα ακύρωσης λογαριασμού χρήστη που δεν υπάρχει: %id.

en: Requirements problem
el: Πρόβλημα σχετικά με τις απαιτήσεις

en: Database configuration
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Select an installation profile
el: Επιλέξτε ένα προφίλ εγκατάστασης

en: Choose language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: No profiles available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα προφίλ

en: The installation has encountered an error.
el: Σφάλμα εγκατάστασης.

en: Configure site
el: Ρυθμίστε τον ιστότοπο

en: Installed %module module.
el: Εγκαταστάθηκε η μονάδα %module.

en: Choose profile
el: Επιλέξτε προφίλ

en: Set up translations
el: Ρυθμίστε τις μεταφράσεις

en: Install site
el: Εγκατάσταση ιστοτόπου

en: Finish translations
el: Ολοκληρώστε τις μεταφράσεις

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
el: Εξ ορισμού οι ημερομηνίες και οι ώρες σε ολόκληρο τον ιστότοπο θα εμφανίζονται χρησιμοποιώντας αυτή τη ζώνη ώρας.

en: Update notifications
el: Ειδοποιήσεις ενημερώσεων

en: Check for updates automatically
el: Αυτόματος έλεγχος ενημερώσεων

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
el: Το πεδίο !name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %max χαρακτήρες, αυτή τη στιγμή έχει μήκος %length χαρακτήρες.

en: GD2 image manipulation toolkit
el: Εργαλειοθήκη επεξεργασίας εικόνας GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
el: Προσδιορισμός της ποιότητας εικόνων για τον χειρισμό JPEG. Επιλογή από το 0 ως το 100. Μεγαλύτερες τιμές σημαίνουν καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά και μεγαλύτερα αρχεία.

en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Add custom language
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης γλώσσας

en: Save language
el: Αποθήκευση γλώσσας

en: Language name in English
el: Το όνομα της γλώσσας στην Αγγλική

en: Native language name
el: Εγγενές όνομα γλώσσας

en: Direction that text in this language is presented.
el: Η κατεύθυνση στην οποία παρουσιάζεται το κείμενο της γλώσσας.

en: The default language cannot be deleted.
el: Η προεπιλεγμένη γλώσσα δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
el: Αν διαγράψετε μια γλώσσα θα αφαιρέσετε και όλες τις μεταφράσεις συστήματος που περιέχει. Η γλώσσα των δημοσιεύσεων σε αυτή τη γλώσσα θα χαρακτηριστεί ως ουδέτερη. Η εντολή δεν είναι αντιστρέψιμη.

en: Language negotiation configuration saved.
el: Οι ρυθμίσεις προσδιορισμού γλώσσας αποθηκεύτηκαν.

en: String contains
el: Η φράση περιέχει

en: Search in
el: Αναζήτηση σε

en: Both translated and untranslated strings
el: Μεταφρασμένες και αμετάφραστες φράσεις

en: Only translated strings
el: Μόνο μεταφρασμένες φράσεις

en: Only untranslated strings
el: Μόνο αμετάφραστες φράσεις

en: Languages not yet added
el: Γλώσσες που δεν προστέθηκαν ακόμη

en: Import translation
el: Εισαγωγή μετάφρασης

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
el: Ένα αρχείο τύπου Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
el: Εισαγωγή σε

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
el: Επιλέξτε τη γλώσσα που θέλετε να προσθέσετε τις φράσεις. Αν επιλέξετε μια γλώσσα που προς το παρόν δεν υπάρχει, θα προστεθεί αυτόματα.

en: The language %language has been created.
el: Η γλώσσα %language δημιουργήθηκε.

en: Export translation
el: Εξαγωγή μετάφρασης

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
el: Επιλέξτε τη γλώσσα που θα εξαχθεί στον τύπο αρχείου  Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: String not found.
el: Δεν βρέθηκαν φράσεις.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
el: Το υποβληθέν αλφαριθμητικό περιέχει μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: The string has been saved.
el: Η φράση αποθηκεύτηκε.

en: The string has been removed.
el: Η φράση αφαιρέθηκε.

en: The language selected for import is not supported.
el: Η γλώσσα που επιλέξατε για εισαγωγή δεν υποστηρίζεται.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename φαίνεται να έχει μια κεφαλίδα που λείπει ή είναι λανθασμένη.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
el: Η εισαγωγή της μετάφρασης έγινε με επιτυχία. Δημιουργήθηκαν %number νέες μεταφρασμένες φράσεις, ενημερώθηκαν %update φράσεις και αφαιρέθηκαν %delete φράσεις.

en: Importing interface translations
el: Εισαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Starting import
el: Έναρξη εισαγωγής

en: Error importing interface translations
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή των μεταφράσεων διεπαφής

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
el: Υπήρξε προσπάθεια υποβολής αλφαριθμητικού μετάφρασης με μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
el: Εισήχθη το %file στην %locale: %number νέες φράσεις προστέθηκαν, %update ενημερώθηκαν και %delete αφαιρέθηκαν.

en: Exported %locale translation file: %filename.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename για την %locale εξήχθη.

en: Exported translation file: %filename.
el: Εξαγόμενο αρχείο μετάφρασης: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language ενημερώθηκε.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language δημιουργήθηκε.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language.

en: sort ascending
el: αύξουσα ταξινόμηση

en: sort descending
el: φθίνουσα ταξινόμηση

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
el: Οι πράξεις σε ακολουθίες χαρακτήρων Unicode γίνονται με προσομοίωση όσο καλύτερα επιτρέπουν οι συνθήκες. Για βελτιωμένη υποστήριξη Unicode εγκαταστήστε την επέκταση <a href="@url">PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
el: Η υπερφόρτωση συναρτήσεων για τις ακολουθίες χαρακτήρων πολλών byte της PHP είναι ενεργή και πρέπει να απενεργοποιηθεί. Ελέγξτε τη ρύθμιση <em>mbstring.func_overload</em> στο php.ini. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στην <a href="@url">τεκμηρίωση της PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
el: Η μετατροπή δεδομένων εισόδου για τις ακολουθίες χαρακτήρων πολλών byte της PHP είναι ενεργή και πρέπει να απενεργοποιηθεί. Ελέγξτε τη ρύθμιση <em>mbstring.encoding_translation</em> στο php.ini. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στην <a href="@url">τεκμηρίωση της PHP mbstring</a>.

en: Standard PHP
el: Πρότυπο PHP

en: PHP Mbstring Extension
el: Επέκταση PHP Mbstring

en: Unicode library
el: Βιβλιοθήκη Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετατροπή της κωδικοποίησης XML %s σε UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
el: Η κωδικοποίηση %s δεν υποστηρίζεται. Εγκαταστήστε το iconv, το GNU recode ή το mbstring για την PHP.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
el: Ο τύπος περιεχομένου που θα συνδεθεί με το %add-child πρέπει να ανήκει στους επιτρεπόμενους τύπους περιεχομένου της διάρθρωσης του βιβλίου.

en: Save book pages
el: Αποθήκευση σελίδων βιβλίου

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
el: Το βιβλίο έχει τροποποιηθεί από άλλο χρήστη, οι μεταβολές δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτούν.

en: Title changed from %original to %current.
el: Ο τίτλος άλλαξε από %original σε %current.

en: Updated book %title.
el: Ενημερώθηκε το βιβλίο %title.

en: book: updated %title.
el: μονάδα βιβλίου: ενημερώθηκε η δημοσίευση με τίτλο %title.

en: Remove from book outline
el: Αφαίρεση από τη διάρθρωση βιβλίου

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title έχει θυγατρικές σελίδες, που θα μεταφερθούν αυτόματα για να διατηρήσουν τη σύνδεσή του με το βιβλίο. Για να ανακατασκευάσετε την ιεραρχία (όπως ήταν πριν την αφαίρεση της σελίδας), η δημοσίευση με τίτλο %title μπορεί να ξαναπροστεθεί από την καρτέλα Διάρθρωσης, αλλά οι θυγατρικές σελίδες θα πρέπει να προστεθούν πάλι μία προς μία.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε τη δημοσίευση με τίτλο %title από τα περιεχόμενα του βιβλίου;

en: The post has been removed from the book.
el: Η δημοσίευση αφαιρέθηκε από το βιβλίο.

en: Show block on all pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες

en: Show block only on book pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται μόνο σε σελίδες βιβλίου

en: This is the top-level page in this book.
el: Αυτή είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: No book selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα βιβλίο.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
el: Η σελίδα του επιλεγμένου βιβλίου που θα γίνει γονική της δημοσίευσής σας. Ο μέγιστος αριθμός γενεών (γονικές - θυγατρικές σελίδες) είναι !maxdepth. Μερικές σελίδες του επιλεγμένου βιβλίου μπορεί να μην είναι διαθέσιμες αν με την επιλογή τους οι γενεές των θυγατρικών τους σελίδων ξεπερνούν τις !maxdepth.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title είναι μέρος της διάρθρωσης ενός βιβλίου και έχει θυγατρικές σελίδες. Αν επιβεβαιώσετε την διαγραφή οι θυγατρικές σελίδες θα μεταφερθούν αυτόματα.

en: Re-order book pages and change titles
el: Αναδιάταξη σελίδων βιβλίου και επεξεργασία τίτλων

en: Book page
el: Σελίδα βιβλίου

en: Delete the selected comments
el: Διαγραφή των επιλεγμένων σχολίων

en: Allows users to comment on and discuss published content.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να σχολιάζουν και να συζητούν για το δημοσιευμένο περιεχόμενο.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
el: Παράδειγμα: 'παρατηρήσεις για τον ιστότοπο' ή 'πληροφορίες προϊόντων'.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
el: Η φόρμα επικοινωνίας δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα. <a href="@add">Προσθέστε μια ή περισσότερες κατηγορίες</a> στη φόρμα

en: Personal contact form
el: Προσωπική φόρμα επικοινωνίας

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
el: Δημιουργία φόρμας επικοινωνίας συστήματος και ορισμός των κατηγοριών που θα χρησιμοποιεί η φόρμα.

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
el: Επιτρέπει να χρησιμοποιούνται φόρμες επικοινωνίας, προσωπικές ή κεντρικές, για ολόκληρο τον ιστοτόπο.

en: View events that have recently been logged.
el: Προβολή γεγονότων που καταγράφηκαν πρόσφατα.

en: Top 'page not found' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε'

en: View 'page not found' errors (404s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε' (404).

en: Top 'access denied' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση'

en: View 'access denied' errors (403s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση' (403).

en: Logs and records system events to the database.
el: Καταγράφει και αποθηκεύει συμβάντα του συστήματος.

en: No roles may use this format
el: Κανένας ρόλος δεν μπορεί να χρησιμοποιεί αυτόν το μορφότυπο

en: Allowed HTML tags: @tags
el: Επιτρεπόμενες σημάνσεις HTML: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
el: Οι άγκυρες χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία παραπομπών σε άλλες σελίδες.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
el: Κανονικά, ετικέτες αλλαγής γραμμής προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες. Η χρήση αυτής της ετικέτας διαφέρει στο ότι δε χρησιμοποιείται σε ζεύγη ανοίγματος/κλεισίματος όπως όλες οι άλλες. Χρησιμοποιείτε το πρόσθετο " /" μέσα στην ετικέτα για να διατηρήσετε τη συμβατότητα με το πρότυπο XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
el: Κείμενο με αλλαγή γραμμής <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
el: Κανονικά, ετικέτες παραγράφων προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες.

en: Paragraph one.
el: Παράγραφος ένα.

en: Paragraph two.
el: Παράγραφος δύο.

en: Emphasized
el: Με έμφαση

en: Cited
el: Αναφορά πηγής

en: Coded text used to show programming source code
el: Κείμενο κώδικα, για την παρουσίαση πηγαίου κώδικα προγραμμάτων

en: Coded
el: Κώδικας προγράμματος

en: Bolded
el: Έντονα

en: Italicized
el: Πλάγια

en: Superscripted
el: Σε εκθέτη

en: <sup>Super</sup>scripted
el: Σε<sup>εκθέτη</sup>

en: Subscripted
el: Σε δείκτη

en: <sub>Sub</sub>scripted
el: Σε<sub>δείκτη</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
el: <abbr title="Συντομογραφία">Συντμ.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
el: <acronym title="Ακρώνυμο Τριών Γραμμάτων">ΑΤΓ</acronym>

en: Block quoted
el: Απόσπασμα

en: Quoted inline
el: Ενσωματωμένο απόσπασμα

en: Table header
el: Κεφαλίδα πίνακα

en: Table cell
el: Κελί πίνακα

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: First item
el: Πρώτο στοιχείο

en: Second item
el: Δεύτερο στοιχείο

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Μη αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
el: Οι λίστες ορισμών είναι παρόμοιες με τις άλλες λίστες της HTML. Το &lt;dl&gt; αρχίζει τη λίστα ορισμών, το &lt;dt&gt; αρχίζει τον όρο ενός ορισμού και το &lt;dd&gt; αρχίζει την περιγραφή του ορισμού.

en: First term
el: Πρώτος όρος

en: First definition
el: Πρώτος ορισμός

en: Second term
el: Δεύτερος όρος

en: Second definition
el: Δεύτερος ορισμός

en: Subtitle three
el: Υπότιτλος τρία

en: Subtitle four
el: Υπότιτλος τέσσερα

en: Subtitle five
el: Υπότιτλος πέντε

en: Subtitle six
el: Υπότιτλος έξι

en: Tag Description
el: Περιγραφή ετικέτας

en: You Type
el: Πληκτρολογείτε

en: You Get
el: Παίρνετε

en: No help provided for tag %tag.
el: Δεν υπάρχουν οδηγίες για την ετικέτα %tag.

en: Ampersand
el: Σύμβολο "&"

en: Quotation mark
el: Εισαγωγικό

en: Character Description
el: Περιγραφή χαρακτήρα

en: Lines and paragraphs break automatically.
el: Αυτόματες αλλαγές γραμμών και παραγράφων.

en: Compose tips
el: Συμβουλές σύνθεσης

en: Configure languages for content and the user interface.
el: Διευθέτηση γλωσσών για το περιεχόμενο και τη διεπαφή χρήστη.

en: Submission form settings
el: Ρυθμίσεις φόρμας υποβολής

en: This content type does not have a title field.
el: Αυτός ο τύπος περιεχομένου δεν έχει πεδίο τίτλου.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The human-readable name %name is already taken.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα %name είναι ήδη κατειλημμένο.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τον τύπο περιεχομένου %type;

en: Added content type %name.
el: Προστέθηκε ο τύπος περιεχομένου %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναδημιουργήσετε τις άδειες στο περιεχόμενο του ιστοτόπου;

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή επαναδημιουργεί ολες τις άδειες στο περιεχόμενο του ιστοτόπου και μπορεί να διαρκέσει αρκετά. Η ενέργεια δεν είναι αναστρέψιμη.

en: language
el: γλώσσα

en: An error occurred and processing did not complete.
el: Συνέβη ένα σφάλμα και η διεργασία δεν ολοκληρώθηκε.

en: Copy of the revision from %date.
el: Αντίγραφο της αναθεώρησης της %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
el: Η δημοσίευση τύπου @type με τίτλο %title επανήλθε στην αναθεώρηση από %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
el: Η αναθεώρηση από %revision-date του τύπου @type με τίτλο %title διαγράφηκε.

en: @type: reverted %title revision %revision.
el: @type: έγινε επαναφορά του %title, αναθεώρηση %revision.

en: Rebuilding content access permissions
el: Επαναδημιουργία δικαιωμάτων πρόσβασης για το περιεχόμενο

en: Content permissions have been rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο επαναδημιουργήθηκαν.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο δεν έχουν επαναδημιουργηθεί σωστά.

en: Add content type
el: Προσθήκη τύπου περιεχομένου

en: Revert to earlier revision
el: Επαναφορά σε προηγούμενη αναθεώρηση

en: Delete earlier revision
el: Διαγραφή προηγούμενης αναθεώρησης

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
el: Επιτρέπει να υποβάλλεται περιεχόμενο στον ιστοτόπο και να εμφανίζεται στις σελίδες.

en: The alias has been saved.
el: Το ψευδώνυμο αποθηκεύτηκε.

en: Filter aliases
el: Φιλτράρισμα ψευδώνυμων

en: URL aliases
el: Ψευδώνυμα URL

en: Edit alias
el: Τροποποίηση ψευδώνυμου

en: Delete alias
el: Διαγραφή ψευδώνυμου

en: Allows users to rename URLs.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να μετονομάζουν διευθύνσεις URL.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το πεδίο %field;

en: Delete field
el: Διαγραφή πεδίου

en: The index will be rebuilt.
el: Το ευρετήριο θα επαναδημιουργηθεί.

en: Minimum word length to index
el: Ελάχιστο μήκος λέξης για εισαγωγή στο ευρετήριο

en: Simple CJK handling
el: Απλός χειρισμός CJK

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Top search phrases
el: Συχνότερες φράσεις αναζήτησης

en: View most popular search phrases.
el: Προβολή συχνότερων φράσεων αναζήτησης.

en: Enables site-wide keyword searching.
el: Επιτρέπει την αναζήτηση σε όλο τον ιστοτόπο με λέξεις-κλειδιά.

en: Logs and records system events to syslog.
el: Καταγράφει και αποθηκεύει συμβάντα του συστήματος στο syslog.

en: Shortcut icon settings
el: Ρυθμίσεις εικονιδίου συντόμευσης

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
el: Το εικονίδιο συντόμευσής σας, ή 'favicon', εμφανίζεται στην μπάρα διευθύνσεως και στους σελιδοδείκτες στα περισσότερα προγράμματα πλοήγησης.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
el: @module (<span class="admin-missing">απουσιάζει</span>)

en: Confirm uninstall
el: Επιβεβαίωση απεγκατάστασης

en: No modules selected.
el: Καμία μονάδα δεν επιλέχθηκε.

en: The selected modules have been uninstalled.
el: Οι επιλεγμένες μονάδες απεγκαταστάθηκαν.

en: Default 403 (access denied) page
el: Προεπιλεγμένη σελίδα 403 (δεν επιτρέπεται η πρόσβαση)

en: Default 404 (not found) page
el: Προεπιλεγμένη σελίδα 404 (δε βρέθηκε)

en: Caches cleared.
el: Τα περιεχόμενα των λανθάνουσων μνημών διαγράφηκαν.

en: Select an image processing toolkit
el: Επιλέξτε εργαλειοθήκη επεξεργασίας εικόνων

en: Number of items in each feed
el: Αριθμός αντικειμένων σε κάθε ροή

en: Default number of items to include in each feed.
el: Εξ' ορισμού αριθμός των αντικειμένων που θα περιλαμβάνονται σε κάθε ροή.

en: Feed content
el: Περιεχόμενο ροής

en: Titles plus teaser
el: Τίτλοι και περίληψη

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
el: Καθολική ρύθμιση για την εξ' ορισμού εμφάνιση των αντικειμένων περιεχομένου σε κάθε ροή.

en: Cron ran successfully.
el: Η εκτέλεση του cron έγινε με επιτυχία.

en: Cron run failed.
el: Η εκτέλεση του cron απέτυχε.

en: No modules are available to uninstall.
el: Καμία μονάδα δεν μπορεί να απεγκατασταθεί.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
el: Αυτή η θεματική παραλλαγή απαιτεί έκδοση PHP @php_required και είναι ασύμβατη με την έκδοση PHP !php_version.

en: Image toolkit
el: Εργαλειοθήκη εικόνων

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
el: Επιλογή της εργαλειοθήκης εικόνων που θα χρησιμοποιηθεί αν είναι εγκατεστημένες εναλλακτικές εργαλειοθήκες.

en: RSS publishing
el: Δημοσίευση RSS

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Date and time lookup
el: Ημερομηνία και ώρα αναζήτησης

en: Clean URL check
el: Έλεγχος καθαρών διευθύνσεων URL

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
el: Αναφορά κατάστασης λειτουργίας του ιστοτόπου και αναφορά σφαλμάτων.

en: -1 (Unlimited)
el: -1 (Άπειρα)

en: Enabled ('@value')
el: Ενεργοποιημένο ('@value')

en: PHP memory limit
el: Όριο μνήμης PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
el: Εξετάστε το ενδεχόμενο αύξησης του ορίου μνήμης της PHP σας σε %memory_minimum_limit για να αποφύγετε πιθανά σφάλματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
el: Εξετάστε το ενδεχόμενο αύξησης του ορίου μνήμης της PHP σας σε %memory_minimum_limit για να αποφύγετε πιθανά σφάλματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ενημέρωσης.

en: Not protected
el: Μη προστατευμένο

en: Cron has not run recently.
el: Το cron δεν έχει εκτελεστεί πρόσφατα.

en: Cron maintenance tasks
el: Λειτουργίες συντήρησης του cron

en: The directory %directory is not writable.
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
el: Ίσως χρειαστεί να ορίσετε το σωστό κατάλογο στη <a href="@admin-file-system">σελίδα ρύθμισης των αρχείων συστήματος</a> ή να αλλάξετε τα δικαιώματα ώστε ο κατάλογος να είναι εγγράψιμος.

en: Writable (<em>public</em> download method)
el: Εγγράψιμο (<em>δημόσια</em> μέθοδος λήψης)

en: Writable (<em>private</em> download method)
el: Εγγράψιμο (<em>ιδιωτική</em> μέθοδος λήψης)

en: Access to update.php
el: Πρόσβαση στο update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
el: Χειρίζεται τις γενικές ρυθμίσεις του ιστοτόπου για τους διαχειριστές.

en: Reset to alphabetical
el: Επαναφορά στην αλφαβητική ταξινόμηση

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
el: Οι όροι κατατάσσονται με αύξουσα σειρά με βάση το βάρος τους.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε την αλφαβητική κατάταξη του λεξιλογίου %title;

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
el: Η επαναφορά ενός λεξιλογίου διαγράφει την υπάρχουσα κατάταξη των όρων και τους παρουσιάζει αλφαβητικά.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
el: Επαναφορά της αλφαβητικής κατάταξης του λεξιλογίου %name.

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: Flag translations as outdated
el: Μαρκάρετε τις μεταφράσεις ως ετεροχρονισμένες

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
el: Αν κάνετε κάποια σημαντική αλλαγή που θα απαιτήσει αναθεώρηση των μεταφράσεων, μπορείτε να μαρκάρετε όλες τις μεταφράσεις σαν ετεροχρονισμένες. Αυτή η επιλογή δεν θα επηρεάσει με κανένα άλλο τρόπο τη δημοσίευσή σας (όπως ας πούμε αν είναι δημοσιευμένη ή όχι)

en: This translation needs to be updated
el: Η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
el: Όταν η επιλογή αυτή είναι ενεργή, η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί καθώς η δημοσίευση στην αρχική γλώσσα έχει αλλάξει. Απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν ενημερώσετε τη μετάφραση.

en: Content translation
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Allows content to be translated into different languages.
el: Επιτρέπει στο περιεχόμενο να μεταφράζεται σε διαφορετικές γλώσσες.

en: Last checked: @time ago
el: Τελευταίος έλεγχος: πριν @time

en: Last checked: never
el: Τελευταίος έλεγχος: ποτέ

en: Includes: %includes
el: Περιλαμβάνει: %includes

en: Disabled themes
el: Απενεργοποιημένες θεματικές παραλλαγές

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις για μία ή περισσότερες μονάδες σας και θεματικές παραλλαγές σας. Για τη σωστή λειτουργία του ιστοτόπου σας, θα πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση το συντομότερο δυνατόν.

en: Notify user when account is activated.
el: Να ειδοποιηθεί ο χρήστης όταν ο λογαριασμός του ενεργοποιηθεί.

en: Notify user when account is blocked.
el: Να ειδοποιηθεί ο χρήστης όταν ο λογαριασμός του αποκλειστεί.

en: Picture guidelines
el: Οδηγίες για τις εικόνες

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
el: Το κείμενο αυτό εμφανίζεται στη φόρμα αποστολής αρχείων εικόνων, πέρα από τις υπάρχουσες οδηγίες. Χρησιμεύει στην καθοδήγηση των χρηστών σας.

en: %name has been deleted.
el: Ο/Η %name διαγράφηκε.

en: You must enter a username.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα λογαριασμού.

en: The username cannot begin with a space.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να αρχίζει με διάστημα.

en: The username cannot end with a space.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να τελειώνει με διάστημα.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να περιέχει πολλά συνεχόμενα διαστήματα.

en: The username contains an illegal character.
el: Το όνομα λογαριασμού περιέχει χαρακτήρα που δεν επιτρέπεται.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
el: Το όνομα λογαριασμού %name είναι πολύ μεγάλο: πρέπει να είναι %max χαρακτήρες ή λιγότερους.

en: Delete picture
el: Διαγραφή εικόνας

en: Check this box to delete your current picture.
el: Επιλέξτε το για να διαγράψετε την τρέχουσα εικόνα σας.

en: Deleted user: %name %email.
el: Διαγράφηκε ο χρήστης: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
el: Προσδιορισμός της πρόσβασης σε λειτουργίες με επιλογή αδειών για ρόλους ομάδων.

en: Manages the user registration and login system.
el: Διαχειρίζεται το σύστημα εγγραφής και εισόδου χρηστών.

en: Run the clean URL test
el: Δοκιμή για τις καθαρές διευθύνσεις URL

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
el: Ο τίτλος εμφανίζεται σαν συμβουλή όταν ο χρήστης καταδείξει την εικόνα με το ποντίκι.

en: Progress indicator
el: Δείκτης προόδου

en: Bar with progress meter
el: Μπάρα με δείκτη προόδου

en: Throbber
el: Δείκτης προόδου Throbber

en: The file upload failed. %upload
el: Η αποστολή του αρχείου απέτυχε. %upload

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
el: Προέκυψε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα.Το απεσταλμένο αρχείο φαίνεται ότι υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος αρχείου (@size) που υποστηρίζει αυτός ο διακομιστής.

en: Starting upload...
el: Έναρξη αποστολής...

en: Uploading... (@current of @total)
el: Αποστολή... (@current από @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
el: Ο διακομιστή σας έχει τη δυνατότητα να εμφανίζει την πρόοδο αποστολής αρχείων με τη χρήση της βιβλιοθήκης APC RFC1867. Σημειώστε ότι υποστηρίζεται μόνο μία αποστολή τη φορά. Προτείνεται να χρησιμοποιήσετε τη βιβλιοθήκη <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> αν αυτό είναι δυνατό.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
el: Πρόοδος αποστολής

en: Interface
el: Διεπαφή

en: All messages
el: Όλα τα μηνύματα

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filename έχει σφάλμα: το "msgid" δεν αναμενόταν στη γραμμή %line.

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: Top center
el: Κορυφή κέντρο

en: Bottom center
el: Κάτω μέρος κέντρο

en: Binary Data
el: Δυαδικά δεδομένα

en: Format string
el: Κείμενο μορφοποίησης

en: Removed date format %format.
el: Η μορφή ημερομηνίας %format διαγράφηκε.

en: Add format
el: Προσθήκη μορφότυπου

en: Allow users to add additional date formats.
el: Επέτρεψε στους χρήστες την προσθήκη επιπλέον μορφών ημερομηνίας

en: Delete date format
el: Διαγραφή μορφής ημερομηνίας

en: Allow users to delete a configured date format.
el: Επέτρεψε στους χρήστες την διαγραφή μιας διαμορφωμένης μορφής ημερομηνίας.

en: Configure date formats for each locale
el: Ρύθμιση των μορφών ημερομηνίας για κάθε γλώσσα

en: Content type name
el: Όνομα τύπου περιεχομένου

en: @field_name (Locked)
el: @field_name (Κλειδωμένο)

en: - Select a field type -
el: - Επιλέξτε έναν τύπο πεδίου -

en: - Select a widget -
el: - Επιλέξτε γραφικό συστατικό -

en: Type of data to store.
el: Τύπος δεδομένων για αποθήκευση.

en: Form element to edit the data.
el: Στοιχείο φόρμας για επεξεργασία των δεδομένων

en: - Select an existing field -
el: - Επιλέξτε ένα υπάρχον πεδίο -

en: Field to share
el: Κοινόχρηστο πεδίο

en: Add new field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add new field: you need to provide a field name.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να δώσετε ένα όνομα στο πεδίο.

en: Add new field: you need to select a field type.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα τύπο πεδίου.

en: Add new field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add new field: invalid widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add existing field: you need to select a field.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα πεδίο.

en: Add existing field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: invalid widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
el: Το πεδίο %field είναι κλειδωμένο και η επεξεργασία του δεν είναι δυνατή.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
el: Ο μέγιστος αριθμός τιμών που μπορούν οι χρήστες να εισάγουν για αυτό το πεδίο.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
el: Το 'Απεριόριστο' θα παρέχει ένα κουμπί 'Προσθήκη περισσότερων' ώστε οι χρήστες να μπορούν να προσθέτουν όσες τιμές θέλουν.

en: Regional settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: width @width
el: πλάτος @width

en: height @height
el: ύψος @height

en: upscaling allowed
el: επιτρέπεται υπέρ-κλιμάκωση

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
el: τυχαία ανάμεσα -@degrees&deg και @degrees&deg

en: Sidebar first
el: Πρώτη πλευρική ζώνη

en: Structure
el: Δομή

en: User %name successfully logged in.
el: Ο χρήστης %name συνδέθηκε επιτυχώς.

en: Raw "@raw" found
el: Βρέθηκε το ανεπεξέργαστο "@raw"

en: Raw "@raw" not found
el: Δε βρέθηκε το ανεπεξέργαστο "@raw"

en: "@text" found
el: Το "@text" βρέθηκε

en: "@text" not found
el: Το "@text" δεν βρέθηκε

en: Pattern "@pattern" found
el: Βρέθηκε το πρότυπο "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
el: Δε βρέθηκε το πρότυπο "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
el: Το πεδίο κουτί επιλογής @id είναι επιλεγμένο.

en: Checkbox field @id is not checked.
el: Το πεδίο κουτί επιλογής @id δεν είναι επιλεγμένο.

en: Verbose message
el: Λεπτομερές μήνυμα

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
el: Επιλέξτε τις δοκιμές ή τις ομάδες δοκιμών που θέλετε να εκτελέσετε και κάντε κλικ στο <em>Εκτέλεση δοκιμών</em>.

en: All (@count)
el: Όλα (@count)

en: Pass (@count)
el: Επιτυχία (@count)

en: Fail (@count)
el: Αποτυχία (@count)

en: Return to list
el: Επιστροφή στη λίστα

en: Clear results after each complete test suite run
el: Εκκαθαρίζει τα αποτελέσματα μετά από κάθε ολοκληρωμένη εκτέλεση μιας οικογένειας δοκιμών.

en: Provide verbose information when running tests
el: Παρέχει εκτενείς πληροφορίες όταν εκτελούνται δοκιμές.

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
el: Εκτενή δεδομένα θα εμφανιστούν μαζί με τις δεδομένες παραδοχές και είναι χρήσιμα για αποσφαλμάτωση. Τα εκτενή δεδομένα θα διαγραφούν ανάμεσα σε κάθε εκτέλεση της σουίτας τεστ. Η έξοδος των εκτενών δεδομένων είναι πολύ λεπτομερής και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο κατά την αποσφαλμάτωση.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
el: Ρυθμίσεις αυθεντικοποίησης HTTP που χρησιμοποιούνται από το Simpletest πλοηγητή κατά την διάρκεια δοκιμών. Χρήσιμο όταν ο ιστότοπος απαιτεί βασική αυθεντικοποίηση HTTP.

en: The test run did not successfully finish.
el: Η ολοκλήρωση εκτέλεσης των δοκιμών απέτυχε.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
el: Η εκκαθάριση αποτελεσμάτων είναι απενεργοποιημένη και ο πίνακας αποτελεσμάτων δοκιμών δεν θα εκκαθαριστεί.

en: No leftover tables to remove.
el: Δεν έχουν απομείνει πίνακες προς αφαίρεση.

en: Test result
el: Αποτέλεσμα δοκιμής

en: View result of tests.
el: Εμφάνιση αποτελέσματος των δοκιμών.

en: Comment permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος σχολίου

en: Delete style
el: Διαγραφή στυλ

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
el: Αυτή η άδεια κληρονομήθηκε από τον ρόλο πιστοποιημένος χρήστης.

en: Cancel account
el: Απενεργοποίηση λογαριασμού

en: No revision
el: Χωρίς αναθεώρηση

en: @number comments per page
el: @number σχόλια ανά σελίδα

en: Requires a title
el: Απαιτείται ένας τίτλος

en: Private files
el: Ιδιωτικά αρχεία

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
el: H διεύθυνση IP του υπολογιστή από τον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The name left by the comment author.
el: Το όνομα που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The formatted content of the comment itself.
el: Το διαμορφωμένο περιεχόμενο του ίδιου του σχολίου.

en: The URL of the comment.
el: Το URL του σχολίου.

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: The URL of the comment's edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του σχολίου.

en: The date the comment was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
el: Ο γονέας του σχολίου, αν είναι ενεργοποιημένα το νήματα.

en: The node the comment was posted to.
el: Ο κόμβος στον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The author of the comment, if they were logged in.
el: Ο συντάκτης του σχολίου, αν είχε εισέλθει στο σύστημα.

en: The number of comments posted on a node.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύονται σε έναν κόμβο.

en: New comment count
el: Μετρητής νέων σχολίων

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύτηκαν σε ένα κόμβο από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The unique ID of the node's latest revision.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό (ID) της τελευταίας αναθεώρησης του κόμβου.

en: Translation set ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό (ID) της ομάδας μεταφράσεων

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό (ID) της έκδοσης γνήσιας γλώσσας για αυτόν τον κόμβο, εάν υπάρχει.

en: The URL of the node.
el: Η διεύθυνση URL του κόμβου.

en: The URL of the node's edit page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας επεξεργασίας του κόμβου.

en: Date changed
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: The date the node was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβας.

en: The author of the node.
el: Ο συντάκτης του κόμβου.

en: The slogan of the site.
el: Το σύνθημα του ιστοτόπου.

en: The administrative email address for the site.
el: Η διεύθυνση e-mail της διαχείρισης του ιστοτόπου.

en: Login page
el: Σελίδα εισόδου

en: The URL of the site's login page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας σύνδεσης χρήστη, του ιστοτόπου.

en: The unique ID of the uploaded file.
el: Το μοναδικό ID του απεσταλμένου αρχείου.

en: The name of the file on disk.
el: Το όνομα του αρχείου στο δίσκο.

en: The web-accessible URL for the file.
el: Η διεύθυνση URL με την οποία είναι προσβάσιμο το αρχείο από τον ιστό.

en: The date the file was most recently changed.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία αλλαγής του αρχείου.

en: The user who originally uploaded the file.
el: Ο χρήστης που αρχικά έστειλε το αρχείο.

en: The unique ID of the taxonomy term.
el: Το μοναδικό ID του όρου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy term.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy term.
el: Η προαιρετική περιγραφή του όρου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
el: Ο αριθμός των κόμβων που έχουν σημανθεί με αυτό τον όρο ταξινόμησης.

en: The URL of the taxonomy term.
el: Το URL του όρου ταξινόμησης.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
el: To λεξιλόγιο στο οποίο ανήκει ο όρος.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
el: Η προαιρετική περιγραφή του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός το κόμβων που έχουν σημανθεί με τους όρους που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: Term count
el: Σύνολο όρων

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός των όρων που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: The unique ID of the user account.
el: Το μοναδικό ID του λογαριασμού χρήστη.

en: The email address of the user account.
el: Η διεύθυνση e-mail του λογαριασμού χρήστη.

en: The URL of the account profile page.
el: Το URL της σελίδας προφίλ του λογαριασμού.

en: The date the user last logged in to the site.
el: Η ημερομηνία που ο χρήστης συνδέθηκε τελευταία στον ιστοτόπο.

en: The date the user account was created.
el: Ημερομηνία που δημιουργήθηκε ο χρήστης.

en: Main page content
el: Περιεχόμενο κεντρικής σελίδας

en: You are not allowed to access this page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Authorize file system changes
el: Η εξουσιοδότηση του συστήματος αρχείων αλλάζει

en: It appears you have reached this page in error.
el: Φαίνεται ότι φτάσατε σε αυτή τη σελίδα κατά λάθος.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
el: Αδύνατη η εκτέλεση του cron λόγω της χρήσης ενός μη έγκυρου κλειδιού.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
el: Η εκτέλεση του cron δεν ήταν δυνατή επειδή ο ιστότοπος βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης.

en: Default country
el: Προεπιλεγμένη χώρα

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
el: Συγνώμη, αλλά πρέπει να επιλέξετε μια γλώσσα για να συνεχίσετε την εγκατάσταση.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση οποιωνδήποτε προφίλ εγκατάστασης. Τα προφίλ εγκατάστασης πληροφορούν για το ποιες μονάδες πρέπει να ενεργοποιηθούν και ποιο σχήμα βάσης να εγκατασταθεί στη βάση δεδομένων. Απαιτείται ένα προφίλ για τη συνέχεια της διαδικασίας της εγκατάστασης.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
el: Συγνώμη, το προφίλ που επιλέξατε δεν μπορεί να φορτωθεί.

en: Settings file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: The settings file does not exist.
el: Το αρχείο ρυθμίσεων δεν  υπάρχει.

en: The %file file exists.
el: Το αρχείο %file υπάρχει.

en: The settings file is not writable.
el: Το αρχείο ρυθμίσεων δεν  είναι εγγράψιμο.

en: No pending updates.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς ενημερώσεις.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά τον χειρισμό της αίτησης: Ο διακομιστής έλαβε μη έγκυρη εισαγωγή.

en: Invalid form POST data.
el: Μη έγκυρα δεδομένα POST φόρμας.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
el: Αδύνατη η συνέχεια, δεν υπάρχει διαθέσιμη μέθοδος μεταφοράς αρχείων

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η σύνδεσή σας δεν είναι κρυπτογραφημένη, το συνθηματικό σας θα σταλεί σε απλή μορφή κειμένου. <a href="@https-link">Μάθετε περισσότερα</a>.

en: To continue, provide your server connection details
el: Για να συνεχίσετε, εισάγετε τις λεπτομέρειες σύνδεσης του διακομιστή σας

en: Connection method
el: Μέθοδος σύνδεσης

en: Enter connection settings
el: Εισάγετε τις ρυθμίσεις σύνδεσης

en: @backend connection settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης @backend

en: Change connection type
el: Αλλαγή τύπου σύνδεσης

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
el: Σφάλμα, αυτός ο τύπος πρωτοκόλλου σύνδεσης (%backend) δεν υπάρχει.

en: No active batch.
el: Καμία ενεργή δέσμη.

en: Site under maintenance
el: Ιστότοπος σε κατάσταση συντήρησης

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
el: Τα προγράμματα αρχειοθέτησης μπορούν να λειτουργούν μόνο σε τοπικά αρχεία: το αρχείο %file δεν υποστηρίζεται

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
el: Το αρχείο %source δεν μπόρεσε να αποσταλεί επειδή στον φάκελο προορισμού %directory υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το ίδιο όνομα.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
el: Το όνομα του αρχείου έχει ξεπεράσει το όριο των 240 χαρακτήρων. Παρακαλούμε μετονομάστε το αρχείο και προσπαθήστε ξανά.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
el: Το %path είναι φάκελος και δεν μπορεί να καταργηθεί με χρήση της file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
el: Η διαγραφή του αρχείου %path δεν έγινε. Ο τύπος του αρχείου δεν αναγνωρίζεται.

en: The file permissions could not be set on %uri.
el: Δεν μπόρεσε να γίνει καθορισμός των δικαιωμάτων αρχείων στο %uri.

en: Completed @current of @total.
el: Ολοκληρώθηκαν @current από @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
el: Η εκτέλεση όλων των διεργασιών για τον διακομιστή βάσης δεδομένων απέτυχε. Η διεργασία %task δεν βρέθηκε.

en: Required modules
el: Απαιτούμενες μονάδες

en: Required modules not found.
el: Απαιτούμενες μονάδες δεν βρέθηκαν.

en: system
el: σύστημα

en: %module module uninstalled.
el: Η μονάδα %module απεγκαταστάθηκε.

en: Saint Barthélemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

en: Saint Martin (French part)
el: Άγιος Μαρτίνος Γαλλίας

en: Use the default site language (@language_name).
el: Χρησιμοποίησε την προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστοτόπου (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
el: Το αρχείο μετάφρασης %filepath περιέχει σφάλμα: η συντακτική ανάλυση του τύπου του πληθυντικού δεν ήταν δυνατή.

en: No strings available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συμβολοσειρές.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
el: @count μη επιτρεπόμενες συμβολοσειρές HTML στο %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript %file.js χάθηκε.

en: Class %class does not implement interface %interface
el: Η κλάση %class δεν υλοποιεί τη διεπαφή %interface

en: (active tab)
el: (ενεργή καρτέλα)

en: %module module enabled.
el: Η μονάδα %module ενεργοποιήθηκε.

en: %module module disabled.
el: Η μονάδα %module απενεργοποιήθηκε.

en: Status message
el: Μήνυμα κατάστασης

en: Unable to determine the type of the source directory.
el: Αδύνατος ο καθορισμός του τύπου του φακέλου προέλευσης.

en: Cannot determine the type of project.
el: Δεν μπορεί να καθοριστεί ο τύπος του έργου.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
el: Ανεπανόρθωτο σφάλμα στην ενημέρωση, με κάθε τρόπο υπάρχει άρνηση στη διαγραφή του καταλόγου εγκατάστασης.

en: File Transfer failed, reason: !reason
el: Η μεταφορά του αρχείου απέτυχε, αιτία: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου %directory για τον παρακάτω λόγο: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
el: Παρουσιάστηκε AJAX HTTP σφάλμα.

en: HTTP Result Code: !status
el: Κωδικός αποτελέσματος HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
el: Μια AJAX HTTP αίτηση δεν περατώθηκε φυσιολογικά.

en: Debugging information follows.
el: Ακολουθούν πληροφορίες αποσφαλμάτωσης.

en: Path: !uri
el: Διαδρομή: !uri

en: StatusText: !statusText
el: Κείμενο Κατάστασης: !statusText

en: ResponseText: !responseText
el: Κείμενο Απόκρισης: !responseText

en: ReadyState: !readyState
el: Κατάσταση Έτοιμο: !readyState

en: Ensure that each block description is unique.
el: Βεβαιωθείτε ότι η περιγραφή του κάθε μπλοκ είναι μοναδική.

en: No books available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα βιβλία.

en: Content types allowed in book outlines
el: Επιτρεπόμενοι τύποι περιεχομένου στη διάρθρωση βιβλίων

en: Administer book outlines
el: Διαχείριση διάρθρωσης βιβλίου

en: Create new books
el: Δημιουργία νέων βιβλίων

en: Add content and child pages to books
el: Προσθήκη περιεχομένου και θυγατρικών σελίδων σε βιβλία

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
el: Τα <em>Βιβλία</em> έχουν ενσωματωμένη ιεραρχική πλοήγηση. Χρησιμοποιήστε τα βιβλία για εγχειρίδια ή συστήματα εκμάθησης.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
el: Επιτρέπει τους χρήστες να δημιουργούν και να οργανώνουν σχετιζόμενο περιεχόμενο σε μια σύνοψη.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
el: Η βιβλιοθήκη GD για την PHP δεν βρέθηκε ή είναι ξεπερασμένη. Ελέγξτε την <a href="@url">τεκμηρίωση του PHP image</a> για πληροφορίες σχετικά με τη διόρθωση του προβλήματος.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
el: Επιτρέπει στους διαχειριστές να αλλάζουν τον χρωματικό συνδυασμό συμβατών θεματικών παραλλαγών.

en: Select one or more comments to perform the update on.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα σχόλια στα οποία θα γίνει η ενημέρωση.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
el: Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν σχόλια προς διαγραφή ή το επιλεγμένο σχόλιο έχει ήδη διαγραφεί από άλλο διαχειριστή.

en: Deleted @count comments.
el: Διαγράφηκαν @count σχόλια.

en: Deleted comment @cid and its replies.
el: Το σχόλιο @cid και οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Comment approved.
el: Το σχόλιο εγκρίθηκε.

en: Tokens for comments posted on the site.
el: Διακριτικά σύμβολα για τα σχόλια που δημοσιεύονται στον ιστοτόπο.

en: Full comment
el: Πλήρες σχόλιο

en: Unapproved comments (@count)
el: Σχόλια προς έγκριση (@count)

en: Edit own comments
el: Τροποποίηση δικών τους σχολίων

en: Number of recent comments
el: Αριθμός πρόσφατων σχολίων

en: Default comment setting for new content
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση σχολίων για το νέο περιεχόμενο

en: Show reply form on the same page as comments
el: Εμφάνιση της φόρμας υποβολής στην ίδια σελίδα με τα σχόλια

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
el: Το σχόλιό σας είναι στην ουρά για επιμέλεια από τη διαχείριση του ιστοτόπου και θα δημοσιευτεί αφού εγκριθεί.

en: Your comment has been posted.
el: Το σχόλιο σας δημοσιεύτηκε.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
el: <a href="@login">Εισέλθετε στο σύστημα</a> ή <a href="@register">εγγραφείτε</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
el: <a href="@login">Συνδεθείτε</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: Flat list
el: Επίπεδη λίστα

en: Threaded list
el: Λίστα νημάτων

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
el: Λίστα και επεξεργασία των δημοσιευμένων σχολίων και των σχολίων προς έγκριση.

en: Unapproved comments
el: Σχόλια προς έγκριση

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
el: Δεν επιτρέπεται να στέλνετε περισσότερα από %limit μηνύματα μέσα σε @interval. Ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: Contact @username
el: Επικοινωνία με @username

en: Administer contact forms and contact form settings
el: Διαχείριση των φορμών επικοινωνίας και των ρυθμίσεών τους

en: Use the site-wide contact form
el: Χρήση της κεντρικής φόρμας επικοινωνίας του ιστότοπου

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
el: Ο χρήστης !sender-name (!sender-url) έστειλε ένα μήνυμα χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας στη !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
el: Ο χρήστης !sender-name (!sender-url) σας έχει στείλει ένα μήνυμα από τη φόρμα επικοινωνίας σας (!form-url) στο !site-name.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
el: Ενεργοποίηση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας ως προεπιλογή για τους νέους χρήστες.

en: Changing this setting will not affect existing users.
el: Με την αλλαγή αυτής της ρύθμισης δεν θα επηρεαστούν οι υπάρχοντες χρήστες.

en: Use contextual links
el: Χρησιμοποίηση συναφών συνδέσμων

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
el: Χρησιμοποιήστε συναφείς συνδέσμους για να εκτελέσετε ενέργειες σχετικές με στοιχεία σε μια σελίδα.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
el: Παρέχει συναφείς συνδέσμους για εκτέλεση ενεργειών που σχετίζονται με στοιχεία σε μία σελίδα.

en: Clear log messages
el: Καθαρισμός μηνυμάτων ημερολογίου

en: Database log cleared.
el: Το ημερολόγιο της βάσης δεδομένων εκκαθαρίστηκε.

en: Field validation errors
el: Σφάλματα επικύρωσης πεδίων

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
el: Έγινε απόπειρα δημιουργίας ενός πεδίου αγνώστου τύπου %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
el: Έγινε απόπειρα δημιουργίας ενός πεδίου με άγνωστο τύπο αποθήκευσης %type.

en: Default SQL storage
el: Προεπιλεγμένη αποθήκευση SQL

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
el: Αποθηκεύει τα πεδία στην τοπική βάση δεδομένων SQL, χρησιμοποιώντας έναν πίνακα για κάθε πεδίο.

en: Stores field data in an SQL database.
el: Αποθηκεύει τα δεδομένα του πεδίου σε μια βάση δεδομένων SQL.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων μια απλή επιλογή Ενεργό/Ανενεργό ή την επιλογή Ναι/Όχι.

en: List (text)
el: Λίστα (κείμενο)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
el: Το γραφικό συστατικό 'Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής' θα εμφανίσει κουτιά επιλογής αν η επιλογή <em>Αριθμός τιμών</em> είναι μεγαλύτερη από 1 για αυτό το πεδίο, διαφορετικά θα εμφανίσει κουμπιά επιλογής.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
el: Επιτρεπόμενες σημάνσεις HTML στις ετικέτες: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
el: Η τιμή για αυτό το πεδίο καθορίζεται από τη συνάρτηση %function και δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: κάθε κλειδί πρέπει να είναι ένας έγκυρος ακέραιος ή δεκαδικός αριθμός.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: κάθε κλειδί πρέπει να είναι ένα αλφαριθμητικό με μήκος το πολύ 255 χαρακτήρες.

en: Allowed values list: keys must be integers.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: τα κλειδιά πρέπει να είναι ακέραιοι.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
el: Ορίζει  λίστα πεδιών. Χρησιμοποιείται μαζί με τις Επιλογές για να δημιουργήσετε μία λίστα επιλογών.

en: This field stores a number in the database as an integer.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ακέραιο.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ένα δεκαδικό αριθμό με σταθερό αριθμό δεκαδικών ψηφίων.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων στη μορφή κινητής υποδιαστολής.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Καθορίστε μια συμβολοσειρά που θα τίθεται ως πρόθεμα πριν από την τιμή, όπως '$ ' ή '&euro; '. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει πρόθεμα. Ξεχωρίστε τις τιμές για τον ενικό και τον πληθυντικό με τον χαρακτήρα "|", π.χ. ('λίρα|λίρες').

en: This field stores varchar text in the database.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων κείμενο σε μορφή μεταβλητού μήκους χαρακτήρων.

en: This field stores long text in the database.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων μακρύ κείμενο.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων μακρύ κείμενο και μαζί, προαιρετικά, κείμενο περίληψης.

en: Filtered text (user selects text format)
el: Φιλτραρισμένο κείμενο (ο χρήστης επιλέγει μορφότυπο κειμένου)

en: Summary input
el: Εισαγωγή περίληψης

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
el: Αυτό επιτρέπει στους συντάκτες να εισάγουν μια σαφή περίληψη, που θα εμφανίζεται αντί της αυτόματα περικομμένης μορφής του κειμένου όταν χρησιμοποιείται ο τύπος εμφάνισης "Περίληψη ή περικομμένη"

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
el: %name: το μέγεθος του κειμένου δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %max χαρακτήρες.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
el: %name: το μέγεθος της περίληψης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %max χαρακτήρες.

en: Summary or trimmed
el: Περίληψη ή περικομμένο

en: Text area with a summary
el: Πλαίσιο κειμένου με μία περίληψη

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
el: Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί η περικομμένη μορφή του πλήρους κειμένου ως περίληψη.

en: Hide summary
el: Απόκρυψη περίληψης

en: Edit summary
el: Επεξεργασία περίληψης

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
el: Το πεδίο %field (@field_name) απαιτεί το γραφικό συστατικό %widget_type που παρέχει η μονάδα %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
el: Τα ανενεργά πεδία δεν φαίνονται εκτός αν ενεργοποιηθούν οι μονάδες που τα παρέχουν. Τα παρακάτω πεδία δεν είναι ενεργοποιημένα: !list

en: Change widget type.
el: Αλλαγή γραφικού συστατικού.

en: Delete instance.
el: Διαγραφή στοιχείου.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
el: Το πεδίο %label δεν μπορεί να προστεθεί γιατί είναι κλειδωμένο.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
el: Προέκυψε ένα πρόβλημα κατά τη δημιουργία του στιγμιότυπου του πεδίου %label: @message.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται στο πεδίο %field οπουδήποτε χρησιμοποιείται. Οι ρυθμίσεις αυτές επιδρούν στον τρόπο με τον οποίο αποθηκεύονται τα δεδομένα στη βάση δεδομένων και δεν μπορούν να αλλάξουν από τη στιγμή που θα δημιουργηθούν δεδομένα.

en: %field has no field settings.
el: Το πεδίο %field δεν έχει ρυθμίσεις.

en: Updated field %label field settings.
el: Οι ρυθμίσεις του πεδίου %label ενημερώθηκαν.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
el: Η απόπειρα ενημέρωσης του πεδίου %label απέτυχε: %message.

en: Change widget
el: Αλλαγή γραφικού συστατικού

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
el: Ο τύπος του στοιχείου της φόρμας που θα θέλατε να παρουσιάζεται στο χρήστη όταν δημιουργεί αυτό το πεδίο στον τύπο περιεχομένου %type.

en: Changed the widget for field %label.
el: Το γραφικό συστατικό για το πεδίο %label έχει αλλάξει.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
el: Προέκυψε ένα πρόβλημα κατά την αλλαγή του γραφικού συστατικού για το πεδίο %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
el: Αυτό το πεδίο είναι <strong>κλειδωμένο</strong> και δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
el: Το πεδίο %field διαγράφηκε από τον τύπο περιεχομένου %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται στο πεδίο %field όταν χρησιμοποιείται στον τύπο περιεχομένου %type.

en: Required field
el: Απαιτούμενο πεδίο

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται στο πεδίο %field οπουδήποτε αυτό χρησιμοποιείται. Επειδή το πεδίο περιέχει ήδη δεδομένα, μερικές ρυθμίσεις δεν μπορούν να αλλάξουν.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται στο πεδίο %field οπουδήποτε χρησιμοποιείται.

en: The default value for this field, used when creating new content.
el: Η προεπιλεγμένη τιμή για αυτό το πεδίο, όταν δημιουργείται νέο περιεχόμενο.

en: Saved %label configuration.
el: Οι ρυθμίσεις παραμέτρων για το %label αποθηκεύτηκαν.

en: Save and add fields
el: Αποθήκευση και προσθήκη πεδίων

en: Manage display
el: Διαχείριση εμφάνισης

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων το ID ενός αρχείου ως έναν ακέραιο αριθμό.

en: Enable <em>Display</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου  <em>Εμφάνιση</em>

en: Files displayed by default
el: Τα αρχεία εμφανίζονται από προεπιλογή.

en: Upload destination
el: Προορισμός αποστολής

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
el: Επιλέξτε πού θα αποθηκεύονται τα τελικά αρχεία. Τα ιδιωτικά αρχεία έχουν σημαντικά μεγαλύτερη επιβάρυνση στην απόδοση από ότι τα δημόσια αρχεία, αλλά σας επιτρέπουν να περιορίζετε την πρόσβαση σε αρχεία μέσα σε αυτό το πεδίο.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο προορισμού όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Μην συμπεριλαμβάνετε καθέτους που προηγούνται ή έπονται.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
el: Εισάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ή "50 MB" (megabytes) με σκοπό να περιορίσετε το επιτρεπόμενο μέγεθος αρχείου. Αν το αφήσετε κενό, τα μεγέθη των αρχείων θα περιορίζονται μόνο από τα μεγέθη που ορίζονται στις ρυθμίσεις της PHP maximum post και file upload (τρέχον όριο <strong>%limit</strong>).

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
el: Η επιλογή "!name" θα πρέπει να περιέχει μία έγκυρη τιμή. Μπορείτε είτε να αφήσετε το πεδίο κειμένου κενό, είτε να εισάγετε ένα αλφαριθμητικό όπως "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ή "50 MB" (megabytes).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
el: Η λίστα με τις επιτρεπόμενες επεκτάσεις δεν είναι έγκυρη, βεβαιωθείτε ότι έχετε αφαιρέσει τις τελείες και ότι έχετε ξεχωρίσει τις επεκτάσεις με ένα κόμμα ή κενό.

en: Generic file
el: Γενικό αρχείο

en: Table of files
el: Πίνακας αρχείων

en: Include file in display
el: Το αρχείο να συμπεριλαμβάνεται στην εμφάνιση

en: Files must be less than !size.
el: Τα αρχεία πρέπει να είναι μικρότερα από !size.

en: Allowed file types: !extensions.
el: Επιτρεπτές επεκτάσεις αρχείων: !extensions.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
el: Εμφανίστηκε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα. Η χρήση αυτής της φόρμας έχει λήξει. Δοκιμάστε να ανανεώσετε τη σελίδα και να την υποβάλετε ξανά.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
el: Το αρχείο που αναφέρεται στο πεδίο !name δεν υπάρχει.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
el: Ο φάκελος αποστολής %directory για το πεδίο αρχείου !name δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί ή δεν είναι προσπελάσιμος. Ως αποτέλεσμα, το απεσταλμένο αρχείο δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί στο φάκελο, και η αποστολή ακυρώθηκε.

en: Add text format
el: Προσθήκη μορφότυπου κειμένου

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
el: Όλοι οι ρόλοι πρέπει να είναι ενεργοποιημένοι για αυτόν το μορφότυπο κειμένου και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
el: Τα ονόματα των μορφότυπων κειμένου πρέπει να είναι μοναδικά. Υπάρχει ήδη μορφότυπος με το όνομα %name.

en: Added text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format προστέθηκε.

en: Text formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
el: Προειδοποίηση: Αυτή η άδεια μπορεί να έχει συνέπειες σχετικά με την ασφάλεια ανάλογα με το πώς έχει ρυθμιστεί ο μορφότυπος κειμένου.

en: Use the !text_format text format
el: Χρήση του μορφότυπου κειμένου !text_format

en: Limit allowed HTML tags
el: Περιορίζει τις επιτρεπόμενες σημάνσεις HTML

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
el: Μετατρέπει τις αλλαγές γραμμών σε HTML (δηλ. σε ετικέτες <code>&lt;br&gt;</code> και <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
el: Μετατρέπει τα URL σε συνδέσμους

en: Correct faulty and chopped off HTML
el: Διορθώνει λανθασμένη και αποκομμένη HTML στις καταχωρήσεις

en: Display any HTML as plain text
el: Εμφάνιση οποιουδήποτε HTML ως απλό κείμενο

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
el: Μια λίστα ετικετών HTML που μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Χαρακτηριστικά JavaScript events, JavaScript URLs και CSS πάντα εξαλείφονται.

en: Display basic HTML help in long filter tips
el: Προβολή βασικής βοήθειας για την HTML στις εκτεταμένες συμβουλές φίλτρων

en: Add rel="nofollow" to all links
el: Προσθήκη του rel="nofollow" σε όλους τους συνδέσμους

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
el: Ο ιστοτόπος αυτός επιτρέπει να υποβάλετε περιεχόμενο σε μορφή κώδικα HTML. Αν και το να μάθετε τα πάντα για την HTML μπορεί να είναι επίπονο, είναι πολύ εύκολο να μάθετε να χρησιμοποιείτε λίγες από τις πιο βασικές "ετικέτες" HTML. Αυτός ο πίνακας παρουσιάζει παραδείγματα για κάθε ετικέτα HTML που επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε σε αυτόν τον ιστοτόπο.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
el: Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στις <a href="@html-specifications">Προδιαγραφές της HTML</a> του οργανισμού W3C ή χρησιμοποιήστε μια μηχανή αναζήτησης για να βρείτε άλλους ιστοτόπους που εξηγούν τη χρήση της HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
el: Οι περισσότεροι ασυνήθιστοι χαρακτήρες μπορούν να πληκτρολογούνται απευθείας χωρίς πρόβλημα.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
el: Αν συναντήσετε πρόβλημα, δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε οντότητες χαρακτήρων της HTML. Μια κοινή περίπτωση είναι να πληκτρολογείτε &amp;amp; για ένα χαρακτήρα &amp;. Για ένα πλήρη κατάλογο των οντοτήτων της HTML ανατρέξτε στη σελίδα των <a href="@html-entities">οντοτήτων</a> Μερικοί από τους διαθέσιμους χαρακτήρες είναι:

en: No HTML tags allowed.
el: Δεν επιτρέπονται ετικέτες HTML.

en: Filters content in preparation for display.
el: Φιλτράρει το περιεχόμενο κατά την προετοιμασία για την εμφάνισή του.

en: Image style name
el: Όνομα στυλ εικόνας

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
el: Το όνομα χρησιμοποιείται στις διευθύνσεις URLs για τις εικόνες που δημιουργούνται. Χρησιμοποιήστε μόνο χαρακτήρες με μικρά γράμματα και αριθμούς, χαρακτήρες υπογράμμισης (_), και παύλες (-).

en: Select a new effect
el: Επιλέξτε νέο εφέ

en: Update style
el: Ενημέρωση στυλ

en: Select an effect to add.
el: Επιλέξτε ένα εφέ για προσθήκη.

en: The image effect was successfully applied.
el: Το εφέ της εικόνας εφαρμόστηκε επιτυχώς.

en: Style name
el: Όνομα στυλ

en: Style %name was created.
el: Το νέο στυλ %name δημιουργήθηκε.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μόνο μικρά γράμματα και αριθμούς, χαρακτήρες υπογράμμισης (_), και παύλες (-) για τα ονόματα των στυλ.

en: No replacement, just delete
el: Χωρίς αντικαταστάτη, απλά διαγραφή

en: Replacement style
el: Στυλ αντικατάστασης

en: Optionally select a style before deleting %style
el: Προαιρετικά επιλέξτε ένα στυλ πριν τη διαγραφή του %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
el: Αν αυτό το στυλ χρησιμοποιείται στον ιστοτόπο σας, μπορείτε να επιλέξετε ένα άλλο στυλ που θα το αντικαταστήσει. Όλες οι εικόνες που έχουν δημιουργηθεί για αυτό το στυλ θα διαγραφούν οριστικά.

en: Style %name was deleted.
el: Το στυλ %name διαγράφηκε.

en: Revert the %style style?
el: Επαναφορά του στυλ %style ;

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
el: Με την επαναφορά αυτού του στυλ θα διαγραφούν οι προσαρμοσμένες ρυθμίσεις και θα αποκατασταθούν οι προεπιλεγμένες που παρέχονται από τη μονάδα @module.

en: Edit %label effect
el: Επεξεργασία εφέ %label

en: Add %label effect
el: Προσθήκη του εφέ %label

en: Update effect
el: Ενημέρωση εφέ

en: Add effect
el: Προσθήκη εφέ

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το εφέ @effect από το στυλ εικόνας %style;

en: The image effect %name has been deleted.
el: Το εφέ εικόνας %name διαγράφηκε.

en: !name must be a hexadecimal color value.
el: Το !name πρέπει να είναι μία δεκαεξαδική τιμή χρώματος.

en: Width and height can not both be blank.
el: Το πλάτος και το ύψος δεν μπορούν να είναι και τα δύο κενά.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
el: Το τμήμα της εικόνας που θα διατηρηθεί κατά την περικοπή.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
el: Το χρώμα παρασκηνίου που θα χρησιμοποιηθεί στις περιοχές της εικόνας που θα εκτεθούν μετά την περιστροφή. Χρησιμοποιήστε δεκαεξαδικές τιμές χρώματος που χρησιμοποιούνται στον ιστό (#FFFFFF για το λευκό, #000000 για το μαύρο). Αφήστε το κενό για διαφάνεια στις εικόνες που την υποστηρίζουν.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
el: Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στυλ. <a href="!url">Προσθέστε ένα νέο</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
el: Δεν υπάρχουν εφέ για αυτό το στυλ. Προσθέστε ένα, επιλέγοντας από την αναδυόμενη λίστα παρακάτω.

en: view actual size
el: προβολή σε πραγματικό μέγεθος

en: Sample original image
el: Δείγμα αρχικής εικόνας

en: Sample modified image
el: Δείγμα τροποποιημένης εικόνας

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
el: Η αλλαγή μεγέθους θα δημιουργήσει μια εικόνα με ακριβείς διαστάσεις. Αυτό μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις όπως δυσανάλογη έκταση (τράβηγμα) ή συρρίκνωση της εικόνας.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
el: Η κλιμάκωση θα διατηρήσει τις αναλογίες της πρωτότυπης εικόνας. Αν καθοριστεί μόνο η μία διάσταση, η άλλη διάσταση θα υπολογιστεί.

en: Scale and crop
el: Κλιμάκωση και περικοπή

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
el: Η περικοπή της εικόνας θα αφαιρέσει τμήματά της ώστε να έχει καθορισμένες διαστάσεις.

en: Desaturate
el: Αποχρωματισμός

en: Desaturate converts an image to grayscale.
el: Ο αποχρωματισμός μετατρέπει μια εικόνα σε κλίμακα του γκρι.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
el: Η περιστροφή μιας εικόνας μπορεί να προκαλέσει αύξηση των διαστάσεών της για να χωρέσει διαγωνίως.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η αλλαγή μεγέθους της εικόνας απέτυχε χρησιμοποιώντας την εργαλειοθήκη %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση και περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Ο αποχρωματισμός της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περιστροφή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων το ID ενός αρχείου εικόνας ως έναν ακέραιο αριθμό.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
el: Αν δεν αποσταλεί καμία εικόνα, θα εμφανίζεται αυτή η εικόνα.

en: Enable <em>Alt</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
el: Η ιδιότητα alt μπορεί να χρησιμοποιείται από τις μηχανές αναζήτησης, αναγνώστες οθόνης και όταν η εικόνα δεν μπορεί να φορτωθεί.

en: Enable <em>Title</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Title</em>

en: Preview image style
el: Στυλ εικόνας στην προεπισκόπιση

en: no preview
el: χωρίς προεπισκόπηση

en: The preview image will be shown while editing the content.
el: Η εικόνα προεπισκόπισης θα φαίνεται κατά την επεξεργασία του περιεχομένου.

en: Administer image styles
el: Διαχείριση στυλ εικόνων

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
el: Δημιουργία και τροποποίηση των στυλ δημιουργίας τροποποιημένων εικόνων όπως π.χ. μικρογραφιών.

en: No defined styles
el: Δεν έχουν οριστεί στυλ

en: Image generation in progress. Try again shortly.
el: Δημιουργία εικόνας σε εξέλιξη. Δοκιμάστε ξανά σε λίγο.

en: Error generating image.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της εικόνας.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της παράγωγης εικόνας που βρίσκεται στο %path.

en: Failed to create style directory: %directory
el: Απέτυχε η δημιουργία του καταλόγου:  %directory των στυλ

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
el: Το προσωρινά αποθηκευμένο αρχείο εικόνας %destination υπάρχει ήδη. Ενδεχομένως να υπάρχουν προβλήματα με την διευθέτηση επανεγγραφής (rewrite).

en: Generate image style
el: Δημιουργία στυλ εικόνας

en: Image styles
el: Στυλ εικόνων

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
el: Ρύθμιση παραμέτρων των στυλ που χρησιμοποιούνται στις εικόνες όπως η αλλαγή μεγέθους και άλλα εφέ κατά την εμφάνισή τους.

en: List the current image styles on the site.
el: Παραθέτει σε λίστα τα υπάρχοντα στυλ εικόνας του ιστοτόπου.

en: Add a new image style.
el: Προσθήκη ενός νέου στυλ εικόνας.

en: Configure an image style.
el: Ρύθμιση ενός στυλ εικόνας

en: Delete an image style.
el: Διαγράψτε ένα στυλ εικόνων.

en: Revert style
el: Επαναφορά στυλ

en: Revert an image style.
el: Επαναφέρετε ένα στυλ εικόνων.

en: Delete image effect
el: Διαγραφή εφέ εικόνας

en: Add image effect
el: Προσθήκη εφέ εικόνας

en: Add a new effect to a style.
el: Προσθήκη ενός νέου εφέ σε ένα στυλ.

en: Detection method
el: Μέθοδος ανίχνευσης

en: Part of the URL that determines language
el: Τμήμα της διεύθυνσης URL που καθορίζει τη γλώσσα

en: Request/session parameter
el: Παράμετρος αίτησης/συνόδου

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
el: Όνομα της παραμέτρου αίτησης/συνόδου που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό της επιθυμητής γλώσσας.

en: Filter translatable strings
el: Φιλτράρισμα των μεταφράσιμων συμβολοσειρών

en: Administer languages
el: Διαχείριση γλωσσών

en: Translate interface texts
el: Μετάφραση κειμένων διεπαφής

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
el: Η σειρά των μεθόδων ανίχνευσης γλώσσας για το περιεχόμενο. Αν μια έκδοση περιεχομένου είναι διαθέσιμη στην ανιχνευθείσα γλώσσα, θα προβληθεί.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
el: Διάταξη των μεθόδων ανίχνευσης της γλώσσας για τα κείμενα της διεπαφής χρήστη. Αν η μετάφραση του κειμένου διεπαφής χρήστη είναι διαθέσιμη στη γλώσσα που διαπιστώθηκε, τότε αυτή θα εμφανιστεί.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
el: Προσδιορισμός της γλώσσας από το URL (Πρόθεμα διαδρομής ή όνομα χώρου).

en: Determine the language from a request/session parameter.
el: Προσδιορισμός της γλώσσας από μια παράμετρο αίτησης/συνόδου.

en: Follow the user's language preference.
el: Να ακολουθείται η γλώσσα προτίμησης του χρήστη.

en: Determine the language from the browser's language settings.
el: Προσδιορισμός της γλώσσας από τις ρυθμίσεις γλώσσας του περιηγητή.

en: Language switcher (@type)
el: Εναλλαγή γλώσσας (@type)

en: Detection and selection
el: Ανίχνευση και επιλογή

en: URL language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας από τη διεύθυνση URL

en: Session language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας με τη σύνοδο.

en: Localize
el: Τοπική προσαρμογή

[ctx: Long month name]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: Long month name]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: Long month name]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: Long month name]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: Long month name]
en: May
el: Μάιος

[ctx: Long month name]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: Long month name]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: Long month name]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: Long month name]
en: September
el: Σεπτέμβριος

[ctx: Long month name]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: Long month name]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: Long month name]
en: December
el: Δεκέμβριος

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
el: Δεν υπάρχουν ακόμη στοιχεία μενού. <a href="@link">Προσθήκη στοιχείου</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται για αυτή την παραπομπή μέσα στο μενού.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
el: Οι παραπομπές του μενού που δεν είναι ενεργοποιημένες δεν θα εμφανίζονται σε κανένα μενού.

en: Show as expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: Parent link
el: Γονικό στοιχείο

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
el: Ο μέγιστος αριθμός θυγατρικών στοιχείων του μενού είναι ορισμένος σε !maxdepth. Μερικές παραπομπές των γονικών μενού μπορεί να μην εμφανίζονται αν η επιλογή του ξεπερνάει αυτό το όριο.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
el: Προαιρετικό. Στο μενού, τα βαρύτερα στοιχεία θα βυθίζονται και τα ελαφρύτερα θα τοποθετούνται πιο κοντά στην κορυφή.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το προσαρμοσμένο στοιχείο μενού %item;

en: The menu link %title has been deleted.
el: Το στοιχείο μενού %title διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε το σύνδεσμο %item στις προκαθορισμένες τιμές του;

en: The menu link was reset to its default settings.
el: Το στοιχείο μενού επανήλθε στις αρχικές του ρυθμίσεις.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
el: Το προσαρμοσμένο μενού %title και όλα τα υπο-μενού του διαγράφηκαν.

en: Deleted menu link %title.
el: Διαγράφηκε το μενού %title.

en: Administer menus and menu items
el: Διαχείριση μενού και στοιχείων μενού

en: Provide a menu link
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
el: Στοιχεία μενού με μικρότερο βάρος εμφανίζονται πριν από τα στοιχεία με μεγαλύτερο βάρος.

en: Default parent item
el: Προεπιλεγμένο γονικό στοιχείο

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
el: Προσθήκη μενού στον ιστοτόπο σας, επεξεργασία αυτών που ήδη υπάρχουν, μετονομασία και αναδιοργάνωση στοιχείων μενού.

en: Parent menu items
el: Γονικά στοιχεία μενού

en: Reset menu link
el: Επαναφορά στοιχείου μενού

en: Delete menu link
el: Διαγραφή στοιχείου μενού

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
el: Δεν υπάρχουν τύποι περιεχομένου διαθέσιμοι. <a href="@link">Προσθήκη τύπου περιεχομένου</a>.

en: Preview before submitting
el: Προεπισκόπηση πριν από την υποβολή

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
el: Αυτό το κείμενο θα εμφανίζεται στην κορυφή της σελίδας κατά τη δημιουργία ή την επεξεργασία περιεχομένου αυτού του τύπου.

en: Author username and publish date will be displayed.
el: Εμφάνιση του ονόματος χρήστη του συντάκτη και της ημερομηνίας δημοσίευσης.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
el: Μη έγκυρο μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα. Εισάγετε ένα όνομα διαφορετικό του %invalid.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
el: Δεν έχετε δημιουργήσει ακόμη τύπους περιεχομένου. Πηγαίνετε στη <a href="@create-content">δελίδα δημιουργίας τύπων περιεχομένου</a> για να προσθέσετε ένα νέο τύπο περιεχομένου.

en: Revision log message
el: Μήνυμα καταγραφής αναθεωρήσεων

en: The unique ID of the content item, or "node".
el: Το μοναδικό ID του στοιχείου περιεχομένου ή "κόμβος".

en: The main body text of the node.
el: Το κύριο σώμα κειμένου του κόμβου.

en: The summary of the node's main body text.
el: Η περίληψη του κύριου σώματος κειμένου του κόμβου.

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
el: Το περιεχόμενο σε αυτή τη σελίδα είτε έχει τροποποιηθεί από άλλον χρήστη, είτε έχετε ήδη αποστείλει τροποποιήσεις μέσω αυτής της φόρμας. Ως αποτέλεσμα, οι αλλαγές σας δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Administer content types
el: Διαχείριση τύπων περιεχομένου

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
el: Προειδοποίηση: Να δίνεται μόνο σε αξιόπιστους ρόλους· αυτή η άδεια έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια.

en: View published content
el: Προβολή δημοσιευμένου περιεχομένου

en: Access the content overview page
el: Πρόσβαση στην σελίδα επισκόπησης περιεχομένου

en: Bypass content access control
el: Παράκαμψη ελέγχου πρόσβασης στο περιεχόμενο

en: View content revisions
el: Προβολή αναθεωρήσεων περιεχομένου

en: Revert content revisions
el: Επαναφορά αναθεωρήσεων περιεχομένου

en: Delete content revisions
el: Διαγραφή αναθεωρήσεων περιεχομένου

en: View own unpublished content
el: Προβολή δικού τους μη δημοσιευμένου περιεχομένου

en: Content is sticky at top of lists
el: Το περιεχόμενο είναι καρφιτσωμένο στην κορυφή στις λίστες

en: Welcome to @site-name
el: Καλωσορίσατε στο @site-name

en: Unpublish content
el: Αναίρεση δημοσίευσης περιεχομένου

en: Make content sticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο καρφιτσωμένο

en: Make content unsticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο μη καρφιτσωμένο

en: Node Access Permissions
el: Άδειες πρόσβασης κόμβου

en: Administer URL aliases
el: Διαχείριση ψευδώνυμων URL

en: Create and edit URL aliases
el: Δημιουργία και επεξεργασία ψευδώνυμων URL

en: The alias is already in use.
el: Το ψευδώνυμο  χρησιμοποιείται ήδη.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
el: Προαιρετικά καθορίσετε μια εναλλακτική διεύθυνση URL με την οποία ο όρος αυτός μπορεί να προσπελαστεί. Χρησιμοποιήστε σχετική διαδρομή και μην προσθέσετε κάθετη στο τέλος, αλλιώς το ψευδώνυμο URL δεν θα λειτουργήσει.

en: The active search modules have been changed.
el: Οι ενεργές μονάδες αναζήτησης έχουν αλλάξει.

en: Searched %type for %keys.
el: Έγινε αναζήτηση στο %type για %keys.

en: Administer search
el: Διαχείριση αναζήτησης

en: Use search
el: Χρήση αναζήτησης

en: Use advanced search
el: Χρήση προχωρημένης αναζήτησης

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
el: Ρυθμίσεις συσχέτισης για την αναζήτηση και άλλες επιλογές ευρετηρίου.

en: Value @value is TRUE.
el: Η τιμή @value είναι TRUE.

en: Value @value is FALSE.
el: Η τιμή @value είναι FALSE.

en: Value @value is NULL.
el: Η τιμή @value είναι NULL.

en: Value @value is not NULL.
el: Η τιμή @value δεν είναι NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
el: Η τιμή @first είναι ίση με την τιμή @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
el: Η τιμή @first δεν είναι ίση με την τιμή @second.

en: Value @first is identical to value @second.
el: Η τιμή @first πανομοιότυπη με την τιμή @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
el: Η τιμή @first δεν είναι πανομοιότυπη με την τιμή @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
el: Η δοκιμή δεν ολοκληρώθηκε λόγω ανεπανόρθωτου σφάλματος.

en: Link with label %label found.
el: Βρέθηκε παραπομπή με ετικέτα %label.

en: Link with label %label not found.
el: Δεν βρέθηκε παραπομπή με ετικέτα %label.

en: Link containing href %href found.
el: Βρέθηκε σύνδεσμος που περιέχει το href %href.

en: No link containing href %href found.
el: Δεν βρέθηκε σύνδεσμος που να περιέχει το href %href.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
el: Έγινε κλικ στον σύνδεσμο %label (@url_target) από το @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
el: Η επιλογή @option για το πεδίο @id είναι επιλεγμένη.

en: Option @option for field @id is not selected.
el: Η επιλογή @option για το πεδίο @id δεν είναι επιλεγμένη.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
el: Εξ΄ορισμού, το SimpleTest θα διαγράψει τα αποτελέσματα αφού αυτά εμφανιστούν στη σελίδα αποτελεσμάτων, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι χρήσιμο να μένουν κάποια αποτελέσματα στη βάση δεδομένων. Τα αποτελέσματα μπορούν να εμφανιστούν στη διεύθυνση <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Το αναγνωριστικό του τεστ μπορεί να βρεθεί στη βάση δεδομένων, στον πίνακα simpletest ή να επισημανθεί όταν εμφανίζονται τα αποτελέσματα την πρώτη φορά. Επιπρόσθετα, ορισμένες μονάδες μπορεί να παρέχουν περισσότερη ανάλυση ή χαρακτηριστικά που απαιτούν την επιλογή αυτή να είναι απενεργοποιημένη.

en: GSS negotiate
el: διαπραγμάτευση GSS

en: Any safe
el: Οποιαδήποτε ασφαλή

en: Running tests
el: Εκτέλεση δοκιμών

en: Administer tests
el: Διαχείριση των τεστ

en: The test run finished in @elapsed.
el: Η εκτέλεση δοκιμών τελείωσε σε @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
el: Χρησιμοποιήστε το κουμπί <em>Εκκαθάριση περιβάλλοντος</em> για να εκκαθαρίσετε προσωρινά αρχεία και πίνακες.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
el: Το πλαίσιο δοκιμών απαιτεί να απενεργοποιηθεί o περιορισμός που έχει τεθεί στην <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> της PHP. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή ιστοσελίδων ή επικοινωνήστε με τον παροχέα σας.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
el: Το πλαίσιο δοκιμών δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί γιατί η βιβλιοθήκη <a href="@curl_url">cURL</a> της PHP  δεν είναι διαθέσιμη.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
el: Το πλαίσιο δοκιμών δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί γιατί η επέκταση της PHP <a href="@hash_url">hash</a> είναι απενεργοποιημένη.

en: PHP open_basedir restriction
el: περιορισμός open_basedir της PHP

en: Syslog facility
el: Λειτουργία syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
el: Ανάλογα με την παραμετροποίηση του συστήματος, το Syslog και άλλα εργαλεία καταγραφής χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο κώδικα για να αναγνωρίσουν ή φιλτράρουν μηνύματα από όλο το ημερολόγιο καταγραφής συστήματος.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
el: Η περιστροφή της εικόνας %file δεν μπόρεσε να γίνει γιατί η συνάρτηση imagerotate() δεν είναι διαθέσιμη σε αυτή την εγκατάσταση της PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
el: Η εικόνα %file δεν μπόρεσε να αποχρωματιστεί γιατί η συνάρτηση imagefilter() δεν είναι διαθέσιμη σε αυτή την εγκατάσταση της PHP.

en: Screenshot for !theme theme
el: Δείγμα της θεματικής παραλλαγής !theme

en: Settings for !theme theme
el: Ρυθμίσεις της θεματικής παραλλαγής !theme

en: Disable !theme theme
el: Απενεργοποίηση της θεματικής παραλλαγής !theme

en: Set !theme as default theme
el: Θέστε την !theme ως προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: Enable !theme theme
el: Ενεργοποίηση της θεματικής παραλλαγής !theme

en: Enable and set default
el: Ενεργοποίηση και καθορισμός προεπιλογής

en: Enable !theme as default theme
el: Ενεργοποίηση της θεματικής παραλλαγής !theme και καθορισμός της ως προεπιλεγμένης

en: default theme
el: προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: Use the administration theme when editing or creating content
el: Χρήση της θεματικής παραλλαγής της διαχείρισης κατά την επεξεργασία ή τη δημιουργία περιεχομένου

en: The %theme theme has been enabled.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme έχει ενεργοποιηθεί.

en: The %theme theme was not found.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme δεν βρέθηκε.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme είναι η προεπιλεγμένη και δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί.

en: The %theme theme has been disabled.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme έχει απενεργοποιηθεί.

en: %theme is now the default theme.
el: Τώρα, προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή είναι η %theme.

en: The logo could not be uploaded.
el: Το λογότυπο δεν μπόρεσε να αποσταλεί.

en: The favicon could not be uploaded.
el: Το favicon δεν μπόρεσε να αποσταλεί.

en: The custom logo path is invalid.
el: Η διαδρομή του προσαρμοσμένου λογότυπου δεν είναι έγκυρη.

en: The custom favicon path is invalid.
el: Η διαδρομή του προσαρμοσμένου εικονιδίου συντόμευσης δεν είναι έγκυρη.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
el: @module (<span class="admin-missing">μη συμβατή με την</span> έκδοση @version)

en: Would you like to continue with the above?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;

en: How this is used depends on your site's theme.
el: Το πώς αυτό χρησιμοποιείται, εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή του ιστοτόπου.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
el: Η σελίδα αυτή εμφανίζεται όταν δεν επιτρέπεται η πρόσβαση του συγκεκριμένου χρήστη στο έγγραφο που ζητήθηκε. Αφήστε το κενό για να προβληθεί μία γενική σελίδα "Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
el: Η σελίδα αυτή εμφανίζεται όταν κανένα άλλο περιεχόμενο δεν ταιριάζει με το έγγραφο που ζητήθηκε. Αφήστε το κενό για να προβληθεί μία γενική σελίδα "η σελίδα δεν βρέθηκε".

en: Errors and warnings
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις

en: Clear all caches
el: Διαγραφή όλων των μνημών

en: Bandwidth optimization
el: Βελτιώσεις εύρους ζώνης του δικτύου

en: Compress cached pages.
el: Συμπίεση λανθάνουσας μνήμης των σελίδων

en: Public file system path
el: Διαδρομή συστήματος αρχείων για τα δημόσια αρχεία

en: Private file system path
el: Διαδρομή συστήματος αρχείων για τα ιδιωτικά αρχεία

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
el: Μία τοπική διαδρομή του συστήματος αρχείων όπου θα αποθηκεύονται τα προσωρινά αρχεία. Ο κατάλογος αυτός δεν πρέπει να είναι προσβάσιμος από τον παγκόσμιο ιστό.

en: Default download method
el: Προεπιλεγμένη μέθοδος λήψης

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
el: Αυτή η ρύθμιση χρησιμοποιείται ως η προτιμώμενη μέθοδος λήψης αρχείων. Η χρήση δημόσιων αρχείων είναι πιο αποτελεσματική αλλά δεν παρέχει κανένα έλεγχο πρόσβασης.

en: Description of your site, included in each feed.
el: Περιγραφή του ιστοτόπου, περιλαμβάνεται σε κάθε ροή.

en: Time zones
el: Ζώνες ώρας

en: Users may set their own time zone.
el: Οι χρήστες μπορούν να θέτουν τη δική τους ζώνη ώρας.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
el: Υπενθύμιση των χρηστών κατά τη σύνδεσή τους ότι η δική τους ζώνη ώρας δεν έχει τεθεί.

en: Only applied if users may set their own time zone.
el: Εφαρμόζεται μόνο όταν οι χρήστες μπορούν να θέτουν τη δική τους ζώνη ώρας.

en: Time zone for new users
el: Ζώνη ώρας για τους νέους χρήστες

en: Default time zone.
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας.

en: Empty time zone.
el: Κενή ζώνη ώρας.

en: Users may set their own time zone at registration.
el: Οι χρήστες μπορούν να θέτουν τη δική τους ζώνη ώρας κατά την εγγραφή τους.

en: Put site into maintenance mode
el: Ορισμός του ιστοτόπου σε κατάσταση συντήρησης

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
el: Χρήση διευθύνσεων URL όπως <code>example.com/user</code> αντί των <code>example.com/?q=user</code>.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσαρμοσμένες μορφές ημερομηνίας. <a href="@link">Προσθήκη μορφής ημερομηνίας</a>.

en: Displayed as %date
el: Εμφανίζεται ως %date

en: Save format
el: Αποθήκευση μορφής

en: Custom date format added.
el: Η προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας προστέθηκε.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
el: Διακριτικά σύμβολα για κεντρικές ρυθμίσεις του ιστοτόπου και άλλες καθολικές πληροφορίες.

en: Tokens related to times and dates.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με χρόνο και ημερομηνίες.

en: Tokens related to uploaded files.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τα αποστελλόμενα αρχεία.

en: URL (brief)
el: URL (σύντομ.)

en: Time-since
el: Πριν από

en: Raw timestamp
el: Ανεπεξέργαστη χρονική σήμανση

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
el: Μια ημερομηνία σε μορφή χρονικής σήμανσης UNIX (%date)

en: Administer modules
el: Διαχείριση μονάδων

en: Administer site configuration
el: Διαχείριση διευθέτησης ιστοτόπου

en: Administer themes
el: Διαχείριση θεματικών παραλλαγών

en: Use the site in maintenance mode
el: Πρόσβαση στον ιστοτόπο όταν βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης

en: View site reports
el: Πρόσβαση στις αναφορές του ιστοτόπου

en: Public files
el: Δημόσια αρχεία

en: Temporary files
el: Προσωρινά αρχεία

en: Update modules
el: Ενημέρωση μονάδων

en: Update themes
el: Ενημέρωση θεματικών παραλλαγών

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
el: Ο κωδικός σας δεν αποθηκεύεται στη βάση δεδομένων και χρησιμοποιείται μόνο για να δημιουργήσει μια σύνδεση.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
el: Η σύνδεση θα δημιουργηθεί μεταξύ του διακομιστή ιστοσελίδων και του υπολογιστή που φιλοξενεί τα αρχεία του διακομιστή ιστοσελίδων. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, αυτός είναι ο ίδιος υπολογιστής, έτσι το "localhost" είναι σωστό.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
el: Παραμετροποίηση της <a href="@user-edit">ζώνης ώρας του λογαριασμού σας</a>.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
el: Ο κατάλογος %directory δεν υπάρχει και δεν μπορούσε να δημιουργηθεί.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
el: Ο κατάλογος %directory υπάρχει αλλά δεν είναι εγγράψιμος ούτε μπορούσε να γίνει εγγράψιμος.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
el: Διαχείριση μπλοκ, τύπων περιεχομένου, μενού κ.λ.π.

en: Enable theme
el: Ενεργοποίηση θεματικής παραλλαγής

en: Disable theme
el: Απενεργοποίηση θεματικής παραλλαγής

en: Set default theme
el: Επιλογή προεπιλεγμένης θεματικής παραλλαγής

en: Media tools.
el: Εργαλεία μέσων.

en: Tools related to web services.
el: Εργαλεία σχετικά με υπηρεσίες ιστού.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
el: Ρύθμιση της περιγραφής του ιστοτόπου, του αριθμού των στοιχείων ανά ροή και το κατά πόσο οι ροές θα είναι τίτλοι/περιλήψεις/πλήρη κείμενα.

en: Development tools.
el: Εργαλεία ανάπτυξης.

en: Maintenance mode
el: Λειτουργία συντήρησης

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
el: Ορισμός του ιστοτόπου σε κατάσταση εκτός λειτουργίας για συντήρηση ή επαναφορά του σε κατάσταση λειτουργίας.

en: Logging and errors
el: Καταγραφές και σφάλματα

en: Regional and language
el: Τοπικές ρυθμίσεις και γλώσσα

en: Regional settings, localization and translation.
el: Τοπικές ρυθμίσεις, γλωσσική προσαρμογή και μετάφραση.

en: Settings for the site's default time zone and country.
el: Ρυθμίσεις για την προεπιλεγμένη ζώνη ώρας και χώρα του ιστοτόπου.

en: Edit date format
el: Επεξεργασία μορφής ημερομηνίας

en: Allow users to edit a configured date format.
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες να επεξεργάζονται μια παραμετροποιημένη μορφή ημερομηνίας.

en: General system related configuration.
el: Γενική παραμετροποίηση του συστήματος.

en: Tools that enhance the user interface.
el: Εργαλεία που βελτιώνουν το περιβάλλον εργασίας του χρήστη.

en: Content authoring
el: Σύνταξη περιεχομένου

en: Settings related to formatting and authoring content.
el: Ρυθμίσεις σχετικές με τη μορφοποίηση και τη σύνταξη του περιεχομένου.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
el: Για να εκτελέσετε το cron εξωτερικά του ιστοτόπου σας, μεταβείτε στο <a href="!cron">!cron</a>

en: Your configuration has been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
el: Δεν υπάρχουν λεξιλόγια διαθέσιμα. <a href="@link">Προσθήκη λεξιλογίου</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
el: Δεν υπάρχουν όροι διαθέσιμοι. <a href="@link">Προσθήκη όρου</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει περιεχόμενο που να έχει ταξινομηθεί με αυτόν τον όρο.

en: Tokens related to taxonomy terms.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με όρους ταξινόμησης.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με λεξιλόγια ταξινόμησης.

en: Administer vocabularies and terms
el: Διαχείριση λεξιλογίων και όρων

en: Taxonomy term page
el: Σελίδα όρων ταξινόμησης

en: Term reference
el: Αναφορά όρου

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει μια αναφορά σε έναν όρο ταξινόμησης.

en: Autocomplete term widget (tagging)
el: Αυτόματη συμπλήρωση όρων (σήμανση)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
el: Το λεξιλόγιο που θα παρέχει τις επιλογές για αυτό το πεδίο.

en: Translate content
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: There is already a translation in this language.
el: Υπάρχει ήδη μετάφραση σε αυτή τη γλώσσα.

en: Installing updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων

en: Preparing to update your site
el: Προετοιμασία για την ενημέρωση του ιστοτόπου σας

en: Installing %project
el: Εγκατάσταση %project

en: Preparing to install
el: Προετοιμασία για εγκατάσταση

en: Error installing / updating
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση / ενημέρωση

en: Installed %project_name successfully
el: Το έργο %project_name εγκαταστάθηκε με επιτυχία

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ο ιστότοπός σας έπαψε να βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης.

en: Update was completed successfully.
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: Update failed! See the log below for more information.
el: Η ενημέρωση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
el: Η ενημέρωση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω. Ο ιστότοπός σας παραμένει σε λειτουργία συντήρησης.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ο ιστότοπός σας έπαψε να βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης.

en: Installation was completed successfully.
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

en: Installation failed! See the log below for more information.
el: Η εγκατάσταση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
el: Η εγκατάσταση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω. Ο ιστότοπός σας παραμένει σε λειτουργία συντήρησης.

en: Failed to get available update data.
el: Η λήψη διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης απέτυχε.

en: No available update data
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία ενημέρωσης

en: Checking available update data
el: Έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης

en: Trying to check available update data ...
el: Γίνεται προσπάθεια ελέγχου διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης ...

en: Error checking available update data.
el: Σφάλμα κατά τον έλεγχο διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης.

en: Checking available update data ...
el: Έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης ...

en: Checked available update data for %title.
el: Έγινε έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για το %title.

en: Failed to check available update data for %title.
el: Ο έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για το %title απέτυχε.

en: An error occurred trying to get available update data.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσπάθεια λήψης διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
el: Προέκυψε κάποιο πρόβλημα στη λήψη πληροφοριών ενημέρωσης. Δοκιμάστε πάλι αργότερα.

en: Manual updates required
el: Απαιτούνται χειροκίνητες ενημερώσεις

en: You must select at least one project to update.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα έργο για ενημέρωση.

en: Downloading updates
el: Λήψη ενημερώσεων

en: Preparing to download selected updates
el: Προετοιμασία για τη λήψη των επιλεγμένων ενημερώσεων.

en: Downloading updates failed:
el: Η λήψη των ενημερώσεων απέτυχε:

en: Updates downloaded successfully.
el: Οι ενημερώσεις λήφθηκαν με επιτυχία.

en: Fatal error trying to download.
el: Ανεπανόρθωτο σφάλμα κατά την προσπάθεια λήψης.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
el: Πριν συνεχίσετε δημιουργήστε αντίγραφα ασφαλείας της βάσης δεδομένων και του ιστοτόπου σας. <a href="@backup_url">Μάθετε πώς</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
el: Εκτέλεση ενημερώσεων με τον ιστοτόπο σε λειτουργία συντήρησης (ισχυρή σύσταση)

en: Install from a URL
el: Εγκατάσταση από URL

en: For example: %url
el: Για παράδειγμα: %url

en: For example: %filename from your local computer
el: Για παράδειγμα: %filename από τον τοπικό σας υπολογιστή

en: Provided archive contains no files.
el: To αρχειοθετημένο αρχείο που δόθηκε δεν περιέχει αρχεία.

en: Unable to determine %project name.
el: Αδύνατος ο καθορισμός του ονόματος του %project.

en: %project is already installed.
el: Το %project είναι ήδη εγκατεστημένο.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
el: Η αποσυμπίεση του %file δεν μπορεί να γίνει, το αρχειοθετημένο αρχείο δεν είναι έγκυρο.

en: Downloading %project
el: Γίνεται λήψη %project

en: Failed to download %project from %url
el: Απέτυχε η λήψη %project from %url

en: Includes:
el: Περιλαμβάνει:

en: Enabled: %includes
el: Ενεργοποιημένο: %includes

en: Disabled: %disabled
el: Απενεργοποιημένη: %disabled

en: Depends on: !basethemes
el: Εξαρτάται από: !basethemes

en: Required by: %subthemes
el: Απαιτείται από: %subthemes

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
el: Ο ιστοτόπος σας αυτή τη στιγμή είναι ρυθμισμένος να στέλνει αυτά τα μηνύματα e-mail για οποιεσδήποτε διαθέσιμες ενημερώσεις υπάρχουν. Για να ειδοποιήστε μόνο για ενημερώσεις ασφαλείας, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
el: Ο ιστοτόπος σας αυτή τη στιγμή είναι ρυθμισμένος να στέλνει αυτά τα μηνύματα e-mail μόνο για τις διαθέσιμες ενημερώσεις ασφαλείας που υπάρχουν. Για να ειδοποιήστε για οποιεσδήποτε διαθέσιμες ενημερώσεις, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
el: Η εγκατεστημένη έκδοση τουλάχιστον μιας μονάδας ή θεματικής παραλλαγής σας δεν υποστηρίζεται πλέον. Συνιστάται να την αναβαθμίσετε ή να την απενεργοποιήσετε. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του έργου.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά τον έλεγχο των <a href="@update-report">διαθέσιμων ενημερώσεων</a> για τις μονάδες σας ή τις θεματικές σας παραλλαγές.

en: Ready to update
el: Έτοιμο για ενημέρωση

en: Update manager
el: Διαχειριστής ενημερώσεων

en: Registration and cancellation
el: Εγγραφή και ακύρωση λογαριασμών

en: Who can register accounts?
el: Ποιος μπορεί να κάνει εγγραφή για λογαριασμό;

en: Administrators only
el: Διαχειριστές μόνο

en: Visitors, but administrator approval is required
el: Επισκέπτες, αλλά απαιτείται έγκριση από τον διαχειριστή

en: When cancelling a user account
el: Όταν ακυρώνεται ένας λογαριασμός χρήστη

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
el: Οι χρήστες με τις <a href="@permissions-url">άδειες</a> %select-cancel-method ή %administer-users μπορούν να παρακάμψουν αυτή την προεπιλεγμένη μέθοδο.

en: Select method for cancelling account
el: Επιλογή της μεθόδου για ακύρωση λογαριασμού

en: Personalization
el: Εξατομίκευση

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
el: Ο κατάλογος %directory δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Picture directory
el: Κατάλογος εικόνων

en: Picture display style
el: Στυλ εμφάνισης εικόνας

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
el: Το στυλ που θα επιλεχτεί θα χρησιμοποιηθεί στην εμφάνιση της εικόνας, ενώ η πρωτότυπη εικόνα θα διατηρηθεί. Τα στυλ μπορούν να ρυθμιστούν στη σελίδα <a href="!url">Στυλ εικόνων</a> της διαχείρισης.

en: Picture upload dimensions
el: Διαστάσεις εικόνας προς αποστολή

en: Picture upload file size
el: Μέγεθος αρχείου εικόνας

en: Welcome (new user created by administrator)
el: Καλωσορίσατε (νέος χρήστης δημιουργήθηκε από διαχειριστή)

en: Welcome (awaiting approval)
el: Καλωσορίσατε (αναμονή έγκρισης)

en: Welcome (no approval required)
el: Καλωσορίσατε (δεν είναι απαραίτητη η έγκριση)

en: Password recovery
el: Ανάκτηση κωδικού πρόσβασης

en: Account activation
el: Ενεργοποίηση λογαριασμού

en: Account cancellation confirmation
el: Επιβεβαίωση ακύρωσης λογαριασμού

en: Account canceled
el: Ο λογαριασμός ακυρώθηκε

en: Notify user when account is canceled.
el: Ειδοποίηση χρήστη όταν ακυρωθεί ο λογαριασμός του.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
el: Η παραπομπή εισόδου μιας χρήσης που χρησιμοποιήσατε δεν είναι έγκυρη.

en: When cancelling your account
el: Όταν ακυρώνετε το λογαριασμό σας

en: When cancelling the account
el: Όταν ακυρώνετε το λογαριασμό

en: Are you sure you want to cancel your account?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε το λογαριασμό σας;

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
el: Θέλετε σίγουρα να ακυρώσετε το λογαριασμό %name;

en: Select the method to cancel the account above.
el: Επιλέξτε παρακάτω τη μέθοδο ακύρωσης του λογαριασμού.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
el: Ο λογαριασμός σας θα αποκλειστεί και δεν θα μπορείτε πλέον να συνδεθείτε. Όλο σας το περιεχόμενο θα διατηρηθεί και θα αποδοθεί στο δικό σας όνομα χρήστη.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
el: Ο λογαριασμός σας θα αποκλειστεί και δεν θα μπορείτε πλέον να συνδεθείτε. Όλο σας το περιεχόμενο θα είναι κρυφό από όλους εκτός από τους διαχειριστές.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
el: Ο λογαριασμός σας θα αφαιρεθεί και όλες οι πληροφορίες του λογαριασμού θα διαγραφούν. Όλο σας το περιεχόμενο θα αποδοθεί στο χρήστη %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
el: Ο λογαριασμός σας θα αφαιρεθεί και όλες οι πληροφορίες του λογαριασμού θα διαγραφούν. Όλο σας το περιεχόμενο θα διαγραφεί επίσης.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
el: Επιχειρήσατε να χρησιμοποιήσετε έναν σύνδεσμο ακύρωσης λογαριασμού μίας χρήσης που έχει λήξει. Ζητήστε καινούργιο χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
el: Το αίτημα ακύρωσης λογαριασμού εστάλη στον %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με μεμονωμένους λογαριασμούς χρηστών.

en: Tokens related to the currently logged in user.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με τον τρέχοντα  συνδεδεμένο χρήστη.

en: User module timezone form element.
el: Στοιχείο ζώνη ώρας φόρμας μονάδας User

en: Administer permissions
el: Διαχείριση αδειών

en: View user profiles
el: Πρόσβαση σε προφίλ χρηστών

en: Change own username
el: Αλλαγή του δικού τους ονόματος χρήστη

en: Cancel own user account
el: Ακύρωση δικών τους λογαριασμών

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
el: Σημείωση: το περιεχόμενο μπορεί να διατηρηθεί, να γίνει άρση δημοσίευσης, να διαγραφεί ή να μεταφερθεί στον χρήστη %anonymous-name ανάλογα με τις ρυθμίσεις στη σελίδα <a href="@user-settings-url">ρυθμίσεων χρήστη</a>.

en: Select method for cancelling own account
el: Επιλογή της μεθόδου για ακύρωση του δικού τους λογαριασμού.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
el: Τα κενά επιτρέπονται· τα σημεία στίξης δεν επιτρέπονται, εκτός από τις τελείες, παύλες, αποστρόφους και κάτω παύλες.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
el: Η υπογραφή είναι πολύ μεγάλη: πρέπει να έχει %max χαρακτήρες ή λιγότερους.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
el: Συγνώμη, υπήρξαν πολλές αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης από την διεύθυνση IP σας. Αυτή η διεύθυνση IP έχει, προσωρινά, αποκλειστεί. Δοκιμάστε πάλι αργότερα ή <a href="@url">ζητήστε ένα νέο συνθηματικό</a>.

en: Cancelling account
el: Ακύρωση λογαριασμού

en: Cancelling user account
el: Ακύρωση λογαριασμού χρήστη

en: %name has been disabled.
el: Ο χρήστης %name έχει απενεργοποιηθεί.

en: The user account %name cannot be cancelled.
el: Ο λογαριασμός του χρήστη %name δεν μπορεί να ακυρωθεί.

en: When cancelling these accounts
el: Όταν ακυρώνονται αυτοί οι λογαριασμοί

en: Cancel accounts
el: Ακύρωση λογαριασμών

en: Blocked user: %name %email.
el: Αποκλείστηκε ο χρήστης: %name %email.

en: Confirm account cancellation
el: Επιβεβαίωση ακύρωσης λογαριασμού

en: Minimal
el: Ελάχιστη

en: Start with only a few modules enabled.
el: Ξεκινήστε με ενεργοποιημένες μόνο λίγες μονάδες.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
el: Εισάγετε μία λίστα λέξεων, χωρισμένες με κόμματα, που περιγράφουν το περιεχόμενό σας.

en: Install with commonly used features pre-configured.
el: Εγκατάσταση με προ-ρυθμισμένες τις κοινά χρησιμοποιούμενες λειτουργίες.

en: Fluid width
el: Μεταβλητό πλάτος

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: Author textfield
el: Πεδίο κειμένου συντάκτη

en: A contact form with category %category already exists.
el: Υπάρχει ήδη μία φόρμα επικοινωνίας με την κατηγορία %category.

en: Hello !recipient-name,
el: Γειά σας !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
el: Έγινε απόπειρα δημιουργίας ενός στιγμιότυπου του πεδίου @field_name στη δέσμη @bundle που έχει ήδη ένα στιγμιότυπο εκείνου του πεδίου.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
el: Field API για την προσθήκη πεδίων σε οντότητες όπως κόμβοι και χρήστες.

en: Overview of fields on all entity types.
el: Επισκόπηση των πεδίων σε όλους τους τύπους οντότητας.

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
el: Το πλαίσιο δοκιμών απαιτεί τη διαθεσιμότητα της κλάσης DOMDocument. Ελέγξτε την εντολή διαμόρφωσης στη <a href="@link-phpinfo">σελίδα πληροφοριών PHP</a>.

en: Error messages to display
el: Μηνύματα σφάλματος που θα εμφανίζονται

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
el: Συνιστάται σε ιστοτόπους σε περιβάλλον production να μην εμφανίζονται καθόλου σφάλματα.

en: Cannot open %file_path
el: Δεν μπορεί να ανοίξει το %file_path

en: Term name textfield
el: Πεδίο κειμένου ονόματος όρου

en: Term description textarea
el: Πλαίσιο κειμένου περιγραφής όρου

en: Current password
el: Τρέχων συνθηματικό

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
el: Το τρέχον συνθηματικό σας λείπει ή είναι εσφαλμένο· απαιτείται να αλλάξετε το %name.

en: Configure user accounts.
el: Ρυθμίσεις λογαριασμών χρήστη.

en: %module module installed.
el: Η μονάδα %module εγκαταστάθηκε.

en: @node_type comment
el: σχόλιο @node_type

en: Edit comment %comment
el: Επεξεργασία του σχολίου %comment

en: Administer text formats and filters
el: Διαχείριση μορφότυπων κειμένου και φίλτρων

en: @type language detection
el: @type ανίχνευση γλώσσας

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
el: Οι φράσεις στο αρχείο που αποστέλλεται αντικαθιστούν τις υπάρχουσες, οι νέες προστίθενται. Η μορφή του πληθυντικού ενημερώνεται.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
el: Οι υπάρχουσες φράσεις και η μορφή του πληθυντικού διατηρούνται, προστίθενται μόνο οι νέες φράσεις.

en: User interface text
el: Κείμενα διεπαφής χρήστη

en: Use the detected interface language.
el: Χρήση της γλώσσας διεπαφής που εντοπίστηκε.

en: @remote could not be saved to @path.
el: Το @remote δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί στο @path.

en: Database support
el: Υποστήριξη βάσης δεδομένων

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
el: Η theme() δεν μπορεί να κληθεί μέχρις ότου φορτωθούν όλες οι μονάδες.

en: The date the comment was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία ενημέρωσης του σχολίου.

en: Comment posted: %subject.
el: Καταχωρήθηκε το σχόλιο: %subject.

en: On value
el: Τιμή για ενεργό

en: If left empty, "1" will be used.
el: Αν το αφήσετε κενό, θα χρησιμοποιηθεί το "1".

en: Off value
el: Τιμή για ανενεργό

en: If left empty, "0" will be used.
el: Αν το αφήσετε κενό, θα χρησιμοποιηθεί το "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
el: Αυτό το πεδίο είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν έχετε τις κατάλληλες άδειες για να το επεξεργαστείτε.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
el: Η βιβλιοθήκη GD για την PHP είναι ενεργοποιημένη, αλλά μεταγλωττίστηκε χωρίς την υποστήριξη συναρτήσεων για εφέ περιστροφής και αποχρωματισμού. Έχει πιθανόν μεταγλωττιστεί με χρήση των επίσημων βιβλιοθηκών GD από http://www.libgd.org αντί για βιβλιοθήκη GD με χρήση των βιβλιοθηκών που περιλαμβάνονται στην PHP. Πρέπει να μεταγλωττίσετε εκ νέου την PHP ( --with-gd) χρησιμοποιώντας τις βιβλιοθήκες που περιλαμβάνονται στην PHP. Δείτε <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">το εγχειρίδιο της PHP</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
el: Εφέ περιστροφής και αποχρωματισμού βιβλιοθήκης GD

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
el: Προβολή, επεξεργασία και διαγραφή όλου του περιεχομένου ανεξάρτητα από περιορισμούς στις άδειες.

en: The HTML ID %id is unique.
el: To HTML ID %id είναι μοναδικό.

en: Syslog format
el: Μορφοποίηση syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
el: Καθορίστε τη μορφοποίηση της εγγραφής syslog. Οι διαθέσιμες μεταβλητές είναι: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Βασική διεύθυνση URL του ιστοτόπου.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Η χρονική ετικέτα τύπου Unix της εγγραφής ημερολογίου.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Η κατηγορία που ανήκει το μήνυμα.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Η διεύθυνση IP του χρήστη που προκάλεσε το μήνυμα.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Η αιτούμενη διεύθυνση URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Το HTTP Referer αν είναι διαθέσιμο.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Το αναγνωριστικό χρήστη.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Ένας σύνδεσμος που σχετίζεται με το μήνυμα.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Το μήνυμα που θα αποθηκευτεί στο ημερολόγιο.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
el: Οι εξωτερικές πηγές μπορούν να βελτιστοποιούνται αυτόματα, γεγονός που θα μειώσει τόσο το μέγεθος όσο και τον αριθμό των αιτήσεων προς τον ιστοτόπο σας.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
el: Μια ημερομηνία στη μορφή 'πριν από'. (%date)

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
el: Προέκυψε HTTP σφάλμα @errorcode στην προσπάθεια λήψης του @remote.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
el: Υπάρχει ήδη μία μετάφραση του %title για τη γλώσσα %language. Θα δημιουργηθεί ένας νέος %type αντί μιας μετάφρασης.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
el: Το επιλεγμένο αρχείο %filename δεν μπόρεσε να απεσταλλεί. Μόνο αρχεία από τους παρακάτω τύπους αρχείων επιτρέπονται: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
el: Λανθάνουσα μνήμη σελίδων για ανώνυμους χρήστες

en: Sidebar second
el: Δεύτερη πλευρική ζώνη

en: Triptych first
el: Πρώτη ζώνη τρίπτυχου

en: Triptych last
el: Τελαυταία ζώνη τρίπτυχου

en: Main background
el: Κυρίως φόντο

en: Sidebar background
el: Φόντο πλευρικής στήλης

en: Sidebar borders
el: Πλαίσια πλευρικής στήλης

en: Footer background
el: Φόντο υποσέλιδου

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
el: Το πεδίο %field μπορεί να περιέχει μόνο τους λατινικούς χαρακτήρες από a έως z, κάτω παύλες ή παύλες.

en: %field cannot contain any markup.
el: Το %field δεν μπορεί να περιέχει οποιαδήποτε σήμανση.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
el: Δεν υπάρχουν ψευδώνυμα URL διαθέσιμα. <a href="@link">Προσθήκη ψευδώνυμου URL</a>.

en: Expiration of cached pages
el: Λήξη  σελίδων λανθάνουσας μνήμης

en: Administer software updates
el: Διαχείριση ενημερώσεων λογισμικού

en: @required_name (Missing)
el: @required_name (Απουσιάζει)

en: @required_name (Version @compatibility required)
el: @required_name (Απαιτείται έκδοση @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
el: η @name απαιτεί τουλάχιστον έκδοση PHP @version.

en: Unresolved dependency
el: Εξάρτηση που δεν επιλύθηκε

en: @name requires this module.
el: η @name απαιτεί αυτή τη μονάδα.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
el: η @name απαιτεί αυτή τη μονάδα και έκδοση. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται η @required_name έκδοση @version

en: Site details
el: Λεπτομέρειες ιστοτόπου

en: Title and slogan
el: Τίτλος και σλόγκαν

en: Can't handle more than one field storage engine
el: Δεν ήταν δυνατός ο χειρισμός περισσότερων από μία μηχανών αποθήκευσης πεδίων

en: Field storage engine not found.
el: H μηχανή αποθήκευσης πεδίων δεν βρέθηκε.

en: For this query an entity type must be specified.
el: Πρέπει να οριστεί ένας τύπος οντότητας για αυτό το ερώτημα.

en: Entity %entity has no base table.
el: Η οντότητα %entity δέν έχει πίνακα βάσης.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
el: Άγνωστο το πώς θα κατατάξω το @key για το @entity_type.

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
el: Το πρόθεμα του πίνακα της βάσης δεδομένων που έχετε εισάγει, %prefix, δεν είναι έγκυρο. Το πρόθεμα του πίνακα μπορεί να περιέχει μόνο αλφαριθμητικούς χαρακτήρες, τελείες και κάτω παύλες.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
el: Επαναταξινόμηση των γραμμών με τις αριθμητικές βαρύτητες αντί για σύρσιμο.

en: Show row weights
el: Εμφάνιση των βαρυτήτων γραμμών

en: Hide row weights
el: Απόκρυψη των βαρυτήτων γραμμών

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
el: Έγινε απόπειρα διαγραφής του πεδίου @field_name το οποίο έχει ακόμη στιγμιότυπα.

en: %name: the value may be no less than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη aπό %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
el: %name: η τιμή μπορεί να είναι όχι μεγαλύτερη από %max.

en: No fields have been defined yet.
el: Δεν έχουν οριστεί ακόμα πεδία.

en: Weight for new field
el: Βάρος για το νέο πεδίο

en: Weight for added field
el: Βάρος για το προστιθέμενο πεδίο

en: User interface for the Field API.
el: Διεπαφή χρήστη για το Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
el: Χωρίστε τις επεκτάσεις με κενό ή κόμμα και χωρίς να συμπεριλάβετε την τελεία.

en: Delete an existing effect from a style.
el: Διαγραφή ενός υπάρχοντος εφέ από ένα στυλ.

en: Node module element
el: Στοιχείο της μονάδας Κόμβου

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
el: Βρέθηκε αναμενόμενο κείμενο στο @field του μηνύματος e-mail: "@expected".

en: not yet assigned
el: δεν έχει ακόμα ανατεθεί

en: not yet created
el: δεν έχει ακόμα δημιουργηθεί

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: The URL of the account edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του λογαριασμού.

en: Comment display
el: Εμφάνιση σχολίου

en: New field name
el: Όνομα νέου πεδίου

en: Error opening socket @socket
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της υποδοχής @socket

en: delivery callback not found
el: η παραδοτέα επιστροφή κλήσης δεν βρέθηκε

en: callback %callback not found: %q.
el: η επιστροφή κλήσης %callback δεν βρέθηκε: %q.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
el: Το αρχείο %file (%realpath) δεν ήταν δυνατό να αντιγραφεί, γιατί δεν υπάρχει.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
el: Το καθορισμένο αρχείο %file δεν ήταν δυνατό να αντιγραφεί στο %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
el: Τα δεδομένα δεν ήταν δυνατό να αποθηκευθούν, γιατί ο προορισμός %destination είναι μη έγκυρος. Αυτό συχνά προκαλείται από ακατάλληλη χρήση της file_save_data() ή λόγω έλλειψης ενός προγράμματος περιτύλιξης ροής.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
el: Ο μέγιστος αριθμός μηνυμάτων που θα διατηρούνται στο ημερολόγιο της βάσης δεδομένων. Απαιτεί μία  <a href="@cron">εργασία συντήρησης cron</a>.

en: Recent log messages
el: Πρόσφατα μηνύματα ημερολογίου καταγραφής

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθεμα στην τιμή, όπως 'μ', 'kb/s'. Αφήστε το κενό για κανένα επίθεμα. Ξεχωρίστε τον ενικό και τον πληθυντικό με έναν χαρακτήρα καθέτου ('λίρα|λίρες').

en: Thousand marker
el: Διαχωριστής χιλιάδας

en: Display prefix and suffix.
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος.

en: Display with prefix and suffix.
el: Εμφάνιση με πρόθεμα και επίθεμα.

en: - Select a value -
el: - Επιλέξτε μία τιμή -

en: No field is displayed.
el: Δεν εμφανίζεται κανένα πεδίο.

en: No field is hidden.
el: Κανένα πεδίο δεν είναι κρυφό.

en: Format settings:
el: Ρυθμίσεις μορφής:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
el: Το αρχείο που χρησιμοποιείται στο πεδίο !name δεν μπορεί να εντοπισθεί.

en: Missing text format: %format.
el: Λείπει ο μορφότυπος κειμένου: %format.

en: Link image to
el: Σύνδεσμος εικόνας στο

en: Image style: @style
el: Στυλ εικόνας: @style

en: Linked to content
el: Σύνδεσμος στο περιεχόμενο

en: Linked to file
el: Σύνδεσμος στο αρχείο

en: Shown when hovering over the menu link.
el: Προβάλλεται όταν ο κέρσορας βρίσκεται πάνω από τον σύνδεσμο του μενού.

en: Your default search module is not selected as an active module.
el: Η προεπιλεγμένη σας μονάδα αναζήτησης δεν έχει επιλεχτεί ως μία ενεργή μονάδα.

en: Search is currently disabled.
el: Η αναζήτηση είναι απενεργοποιημένη.

en: Syslog identity
el: Ταυτότητα Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
el: Μια συμβολοσειρά που θα προηγείται σε κάθε μήνυμα που καταγράφεται στο Syslog. Εάν έχετε πολλούς ιστοτόπους να καταγράφουν στο ίδιο αρχείο καταγραφής Syslog, μια μοναδική ταυτότητα για κάθε ιστοτόπο καθιστά εύκολο το διαχωρισμό των εγγραφών ημερολογίου.

en: Error pages
el: Σελίδες σφαλμάτων

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
el: Η διαδρομή '%path' είτε δεν είναι έγκυρη είτε δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν.

en: Last run: %cron-last ago.
el: Τελευταία εκτέλεση πριν από: %cron-last .

en: Run cron every
el: Εκτέλεση του cron κάθε

en: Manage automatic site maintenance tasks.
el: Διαχείριση αυτοματοποιημένων εργασιών συντήρησης του ιστοτόπου.

en: Weight for added term
el: Βάρος προστιθέμενου όρου

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
el: Υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο αποστολής αρχείων που θα αποθηκεύονται οι εικόνες.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
el: Εικόνες μεγαλύτερες από αυτή, θα κλιμακώνονται σε αυτή τη διάσταση.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
el: Το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος αρχείου για αποστολή εικόνων. Το μέγεθος αποστολής, κανονικά, περιορίζεται από τη ρύθμιση maximum post και τις ρυθμίσεις αποστολής αρχείων της PHP, και οι εικόνες κλιμακώνονται προς τα κάτω αυτόματα, στις διαστάσεις που ορίζονται παραπάνω.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
el: Το εικονικό σας πρόσωπο ή εικόνα. Για εικόνες μεγαλύτερες από @dimensions pixel θα αλλαχθεί το μέγεθός τους προς τα κάτω.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
el: Ελαχιστοποιημένο προφίλ για εκτέλεση δοκιμών. Περιλαμβάνει μόνο τις απολύτως αναγκαίες μονάδες.

en: The settings file is writable.
el: Το αρχείο ρυθμίσεων είναι εγγράψιμο.

en: Invalid merge query: no conditions
el: Μη έγκυρο ερώτημα συνένωσης: δεν υπάρχουν συνθήκες

en: Post comments
el: Δημοσίευση σχολίων

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να απενεργοποιήσετε το μορφότυπο κειμένου %format?

en: Disabled text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format απενεργοποιήθηκε.

en: Disable text format
el: Απενεργοποίηση μορφότυπου κειμένου

en: Current URL is @url.
el: Η τρέχουσα διεύθυνση URL είναι @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
el: Ο τίτλος σελίδας @actual είναι ίδιος με το @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
el: Ο τίτλος σελίδας @actual δεν είναι ίδιος με το @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
el: Δεν αναμενόταν απόκριση HTTP !code, πραγματικό !curl_code

en: Configure @module permissions
el: Ρύθμιση αδειών της μονάδας @module

en: Administer settings.
el: Διαχείριση ρυθμίσεων.

en: View reports, updates, and errors.
el: Δείτε αναφορές, ενημερώσεις και σφάλματα.

en: Nothing
el: Τίποτα

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
el: %type: !message στην %function (γραμμή %line του %file).

en: Update @title
el: Ενημέρωση @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα. Μπορεί να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μοναδικούς χαρακτήρες.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα είναι ήδη σε χρήση. Πρέπει να είναι μοναδικό.

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Weight for row @number
el: Βάρος για τη γραμμή @number

en: Parent for @title
el: Γονικό για το @title

en: New field label
el: Ετικέτα νέου πεδίου

en: Parent for new field
el: Γονέας για το νέο πεδίο

en: Type of new field
el: Τύπος νέου πεδίου

en: Widget for new field
el: Γραφικό συστατικό για το νέο πεδίο

en: Existing field label
el: Υπάρχουσα ετικέτα πεδίου

en: Parent for existing field
el: Γονέας για το υπάρχον πεδίο

en: Existing field to share
el: Υπάρχον πεδίο για κοινή χρήση

en: Widget for existing field
el: Γραφικό συστατικό για το υπάρχον πεδίο

en: Label display for @title
el: Εμφάνιση ετικέτας για το @title

en: Formatter for @title
el: Μορφοποιητής για το @title

en: Parents for @title
el: Γονείς για το @title

en: Visibility for @title
el: Ορατότητα για το @title

en: Weight for new file
el: Βάρος νέου αρχείου

en: Choose a file
el: Επιλέξτε αρχείο

en: Weight for new effect
el: Βάρος για το νέο εφέ

en: Enable @title menu link
el: Ενεργοποιήστε το σύνδεσμο του μενού @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
el: Ένα μοναδικό όνομα για τη δημιουργία του URL για το μενού. Πρέπει να περιέχει αποκλειστικά μικρά γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
el: Η έκδοση %version της βάσης δεδομένων είναι μικρότερη από την ελάχιστα απαιτούμενη έκδοση %minimum_version.

en: URL fallback
el: Εφεδρική διεύθυνση URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
el: Χρησιμοποιήστε μία ήδη ανιχνευμένη γλώσσα για τα URL εάν δεν βρεθεί καμία γλώσσα.

en: %type_name: Create new content
el: %type_name: Δημιουργία νέου περιεχομένου

en: %type_name: Edit own content
el: %type_name: Επεξεργασία δικού σας περιεχομένου

en: %type_name: Edit any content
el: %type_name: Επεξεργασία οποιουδήποτε περιεχομένου

en: %type_name: Delete own content
el: %type_name: Διαγραφή δικού σας περιεχομένου

en: %type_name: Delete any content
el: %type_name: Διαγραφή οποιουδήποτε περιεχομένου

en: Next steps
el: Επόμενα βήματα

en: @driver_name settings
el: Ρυθμίσεις @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
el: MySQL, MariaDB, ή ισοδύναμη

en: Autocomplete popup
el: Αναδυόμενο παράθυρο αυτόματης συμπλήρωσης

en: Searching for matches...
el: Γίνεται αναζήτηση...

en: No fields are present yet.
el: Δεν υπάρχουν ακόμα πεδία.

[ctx: Font weight]
en: Strong
el: Ισχυρό
    στο πλαίσιο: Βαρύτητα γραμματοσειράς

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
el: Διαβάστε περισσότερα<span class="element-invisible"> για @title</span>

en: Uninstall @module module
el: Απεγκατάσταση της μονάδας @module

en: Aggregate and compress CSS files.
el: Συνάθροιση και συμπίεση των αρχείων CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
el: Συνάθροιση των αρχείων JavaScript.

en: Enable newly added modules
el: Ενεργοποίηση των μονάδων που προστέθηκαν πρόσφατα

en: Enable newly added themes
el: Ενεργοποίηση των θεματικών παραλλαγών που προστέθηκαν πρόσφατα

en: View the administration theme
el: Εμφάνιση της θεματικής παραλλαγής διαχείρισης

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
el: Αυτό χρησιμοποιείται μόνο στην περίπτωση που ο ιστοτόπος έχει διευθετηθεί να χρησιμοποιεί ξεχωριστή θεματική παραλλαγή για τη διαχείριση στη σελίδα <a href="@appearance-url">Εμφάνιση</a>.

en: Release notes for @project_title
el: Σημειώσεις έκδοσης για το @project_title

en: The role settings have been updated.
el: Οι ρυθμίσεις των ρόλων έχουν ενημερωθεί.

en: Display on user registration form.
el: Εμφάνιση στη φόρμα δημιουργίας λογαριασμού χρήστη.

en: This is compulsory for 'required' fields.
el: Αυτό είναι υποχρεωτικό για τα "απαραίτητα" πεδία.

en: Use field label instead of the "On value" as label
el: Χρήση της ετικέτας του πεδίου αντί για το "Στην τιμή" ως ετικέτα

en: List (integer)
el: Λίστα (ακέραιος)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές ακεραίων από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τιμών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'Περίοδος σε μέρες': 1 => 1 ημέρα, 7 => 1 εβδομάδα, 31 => 1 μήνας.

en: List (float)
el: Λίστα (αριθμός κινητής υποδιαστολής)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές αριθμών κινητής υποδιαστολής από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τιμών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'Κλάσμα': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές κειμένου από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
el: Η ετικέτα είναι προαιρετική: αν μια γραμμή περιέχει ένα αριθμό μόνο, θα χρησιμοποιηθεί και ως κλειδί και ως ετικέτα.

en: Allowed values list: invalid input.
el: Λίστα επιτρεπτών τιμών: μη έγκυρη είσοδος.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
el: Λίστα επιτρεπτών τιμών: ορισμένες τιμές διαγράφονται ενώ είναι σε χρήση.

en: Unable to parse info file: %info_file.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του αρχείου πληροφοριών: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
el: Το αρχείο πληροφοριών (%info_file) δεν ορίζει ιδιότητα 'name'.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
el: Η υποδομή τεστ απαιτεί το όριο μνήμης της PHP να είναι τουλάχιστον %memory_minimum_limit. Η τρέχουσα τιμή είναι %memory_limit. <a href="@url">Ακολουθήστε τα εξής βήματα για να συνεχίσετε</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
el: Το %archive_file δεν περιέχει κανένα αρχείο .info.

en: Administer content and comments.
el: Διαχείριση περιεχομένου και σχολίων

en: Comment fields
el: Πεδία σχολίων

en: RSS category
el: Κατηγορία RSS

en: Administer fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Changes to the style have been saved.
el: Οι τροποποιήσεις στο στυλ αποθηκεύτηκαν.

en: (Machine name: @type)
el: (Όνομα μηχανής: @type)

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
el: Το όνομα μηχανής δεν μπορεί να είναι "add" ή "list".

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
el: Το ερώτημα επισημάνθηκε για πρόσβαση σε κόμβο, αλλά δεν υπάρχει nid. Προσθέστε στο σχήμα ξένα κλειδιά προς το node.nid για να διορθωθεί το πρόβλημα.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
el: Το ερώτημά σας λίστας κόμβων χρησιμοποιεί το @fallback ως βασικό πίνακα σε ένα ερώτημα που είναι επισημασμένο για πρόσβαση κόμβου. Αυτό μπορεί να μην είναι ασφαλές και μπορεί και να μη δουλέψει. Ορίστε ξένα κλειδιά στο σχήμα σας προς το node.nid

en: Unknown field: @field_name
el: Άγνωστο πεδίο: @field_name

en: Enabled modules: %modules
el: Ενεργοποιημένες μονάδες: %modules

en: Curaçao
el: Κουρασάο

en: Sint Maarten
el: Άγιος Μαρτίνος

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
el: Δεν υπάρχει η ιδιότητα δέσμης στην οντότητα του τύπου @entity_type.

en: Fields type(s) in use
el: Τύπος(οι) πεδίων που χρησιμοποιούνται

en: Fields pending deletion
el: Πεδία προς αναμονή διαγραφής

en: The requested page "@path" could not be found.
el: Δεν είναι δυνατό να βρεθεί η σελίδα "@path" που ζητήθηκε.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
el: Ο δείκτης προόδου "throbber" δε δείχνει την πρόοδο της αποστολής αλλά καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Η μπάρα προόδου είναι χρήσιμη για την παρακολούθηση αποστολής μεγάλων αρχείων.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
el: Αφήστε το κενό για να διαγράψετε και το όνομα χρήστη και τον κωδικό.

en: To change the password, enter the new password here.
el: Για να αλλάξετε τον κωδικό, εισάγετε τον νέο εδώ.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
el: Το πιστοποιητικό αυθεντικοποίησης HTTP πρέπει να περιλαμβάνει και ένα όνομα χρήστη επιπρόσθετα με έναν κωδικό.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
el: Το Cron φροντίζει για την εκτέλεση περιοδικών εργασιών όπως ο έλεγχος για ενημερώσεις και η ευρετηρίαση του περιεχομένου για αναζήτηση.

en: The clean URL test passed.
el: Ο έλεγχος για τις καθαρές διευθύνσεις URL πέτυχε.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
el: Οι καθαρές διευθύνσεις URL είναι ενεργές, αλλά ο έλεγχος για τις καθαρές διευθύνσεις απέτυχε. Καθαρίστε το πλαίσιο επιλογής παρακάτω για να απενεργοποιήσετε τις καθαρές διευθύνσεις URL.

en: The clean URL test failed.
el: Ο έλεγχος για τις καθαρές διευθύνσεις URL απέτυχε.

en: User name and password
el: Όνομα χρήστη και κωδικός

en: User module account form elements.
el: Τα στοιχεία της φόρμας του λογαριασμού της μονάδας Χρήστη.

en: There was a problem creating field %label: !message
el: Προέκυψε ένα πρόβλημα κατά τη δημιουργία του πεδίου %label: !message

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
el: Η αναζήτησή σας χρησιμοποίησε υπερβολικά πολλές εκφράσεις AND/OR. Μόνο οι αρχικοί @count όροι συμπεριλήφθηκαν στην αναζήτηση.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
el: Ο έλεγχος δεν μπορεί να εκτελεστεί γιατί δεν έχει διευθετηθεί σωστά.

en: Found field with name @name
el: Βρέθηκε πεδίο με όνομα @name

en: Found field with name @name and value @value
el: Βρέθηκε πεδίο με όνομα @name και τιμή @value

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
el: Σε ένα πεδίο λίστα (@field_name) με υπάρχοντα δεδομένα δεν είναι δυνατή η αλλαγή των κλειδιών.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μηχανικώς αναγνώσιμο από τη μηχανή όνομα που να περιέχει γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
el: Το στυλ %style επαναφέρθηκε στις εξ' ορισμού επιλογές.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
el: Αν δεν αποσταλεί εικόνα, αυτή η εικόνα θα εμφανίζεται στην οθόνη και θα υπερισχύει της προκαθορισμένης εικόνας του πεδίου.

en: Taxonomy field @field_name not found.
el: Το πεδίο ταξινόμησης @field_name δε βρέθηκε.

en: Public files directory
el: Κατάλογος δημόσιων αρχείων

en: Temporary files directory
el: Κατάλογος προσωρινών αρχείων

en: Private files directory
el: Κατάλογος ιδιωτικών αρχείων

en: Subscribe to !feed-title
el: Εγγραφή στο !feed-title

en: Table @name already exists.
el: Ο πίνακας @name υπάρχει ήδη.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του @table σε @table_new: ο πίνακας @table δεν υπάρχει.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του @table σε @table_new: ο πίνακας @table_new υπάρχει ήδη.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του πεδίου @table.@field: ο πίνακας δεν υπάρχει.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του πεδίου @table.@field: το πεδίο υπάρχει ήδη.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατός ο ορισμός προκαθορισμένης τιμής για το πεδίο @table.@field: το πεδίο δεν υπάρχει.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση της προκαθορισμένης τιμής για το πεδίο @table.@field: το πεδίο δεν υπάρχει.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη κύριου κλειδιού στον πίνακα @table: ο πίνακας δεν υπάρχει.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη κύριου κλειδιού στον πίνακα @table: το κύριο κλειδί υπάρχει ήδη.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του μοναδικού κλειδιού @name στον πίνακα @table: ο πίνακας δεν υπάρχει.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του μοναδικού κλειδιού @name στον πίνακα @table: το μοναδικό κλειδί υπάρχει ήδη.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του ευρετηρίου @name στον πίνακα @table: ο πίνακας δεν υπάρχει.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του ευρετηρίου @name στον πίνακα @table: το ευρετήριο υπάρχει ήδη.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή ορισμού του πεδίου @table.@name: το πεδίο δεν υπάρχει.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του πεδίου @table.@name σε @name_new: το πεδίο προορισμού υπάρχει ήδη.

en: No book content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο περιεχόμενο βιβλίου.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
el: Τύπος(-οι) πεδίου(-ων) σε χρήση - δείτε τη <a href="@fields-page">λίστα πεδίων</a>

en: logged in users only
el: μόνο χρήστες που έχουν κάνει είσοδο

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
el: Δείτε μια σύνοψη <a href="@url">όλου του περιεχομένου</a>.

en: Caribbean Netherlands
el: Νησιά BES

en: Not fully protected
el: Όχι πλήρως προστατευμένο

en: The response failed verification so will not be processed.
el: Η απόκριση απέτυχε την επιβεβαίωση και δεν θα γίνει επεξεργασία της.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
el: Η διεύθυνση URL επανάκλησης είναι μη τοπική και μη έμπιστη: !url

en: CustomMessage: !customMessage
el: Προσαρμοσμένο μήνυμα: !customMessage

en: Public local files served by the webserver
el: Δημόσια τοπικά αρχεία που εξυπηρετούνται από τον διακομιστή ιστού

en: Temporary local files for upload and previews
el: Προσωρινά τοπικά αρχεία για αποστολή και προεπισκοπήσεις

en: Display the comment with standard comment view.
el: Εμφάνιση του σχολίου με τυπική προβολή σχολίων.

en: Display the comment as RSS.
el: Εμφάνισε το σχόλιο ως RSS.

en: Display the content with standard node view.
el: Εμφάνιση με τυπική προβολή περιεχομένου.

en: Content ID from URL
el: ID περιεχομένου από το URL

en: Taxonomy term ID from URL
el: ID όρου ταξινόμησης από το URL

en: User account ID from URL
el: ID λογαριασμού χρήστη από το URL

en: User account ID from logged in person
el: ID λογαριασμού χρήστη που είναι συνδεδεμένος

en: Default settings for this view.
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις για αυτήν την προβολή.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
el: Εμφάνιση της προβολής ως σελίδα, με URL και συνδέσμους μενού.

en: Display the view as a block.
el: Εμφάνιση της προβολής ως μπλοκ.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
el: Συνημμένα που προστέθηκαν σε άλλες οθόνες για την επίτευξη πολλαπλών προβολών μέσα στην ίδια προβολή.

en: Feed
el: Ροή

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
el: Εμφάνιση της προβολής ως ροή, όπως μια ροή RSS.

en: Embed
el: Ενσωμάτωση

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
el: Δώστε μια οθόνη που μπορεί να ενσωματωθεί με τη χρήση του api προβολών.

en: Empty display extender
el: Επέκταση κενής οθόνης

en: Unformatted list
el: Μη μορφοποιημένη λίστα

en: Displays rows one after another.
el: Εμφανίζει τις γραμμές την μία μετά την άλλη.

en: HTML list
el: Λίστα HTML

en: Displays rows as an HTML list.
el: Εμφανίζει σειρές ως λίστα HTML.

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Displays rows in a grid.
el: Εμφανίζει σειρές σε ένα πλέγμα.

en: Displays rows in a table.
el: Εμφανίζει γραμμές σε έναν πίνακα.

en: Displays the default summary as a list.
el: Εμφανίζει την προεπιλεγμένη περίληψη ως λίστα.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
el: Εμφανίζει την περίληψη χωρίς μορφοποίηση, με επιλογή εμφάνισης το ένα μετά το άλλο ή εν σειρά.

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: Generates an RSS feed from a view.
el: Δημιουργεί μια ροή RSS από μια προβολή.

en: Fields
el: Πεδία

en: Displays the fields with an optional template.
el: Εμφανίζει τα πεδία με ένα προαιρετικό πρότυπο.

en: Display fields as RSS items.
el: Εμφάνιση πεδίων ως στοιχεία RSS.

en: Fixed value
el: Σταθερή τιμή

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Raw value from URL
el: Ακατέργαστη τιμή από τη διεύθυνση URL

en: Numeric
el: Αριθμητικό

en: Will be available to all users.
el: Θα είναι διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
el: Η πρόσβαση θα παραχωρηθεί στους χρήστες με οποιονδήποτε από τους καθορισμένους ρόλους.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
el: Η πρόσβαση θα παραχωρηθεί στους χρήστες με την καθορισμένη συμβολοσειρά δικαιωμάτων.

en: SQL Query
el: Ερώτημα SQL

en: Query will be generated and run using the Backdrop database API.
el: Το ερώτημα θα δημιουργηθεί και θα εκτελεστεί χρησιμοποιώντας το API βάσης δεδομένων του Backdrop.

en: No caching of Views data.
el: Χωρίς προσωρινή αποθήκευση δεδομένων προβολών.

en: Time-based
el: Βάσει χρόνου

en: Simple time-based caching of data.
el: Απλή προσωρινή αποθήκευση δεδομένων βάσει χρόνου.

en: Basic exposed form
el: Βασική εκτεθειμένη φόρμα

en: Input required
el: Απαιτείται εισαγωγή

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
el: Μια εκτεθειμένη φόρμα που αποδίδει μια προβολή μόνο εάν η φόρμα περιέχει εισαγωγή από τον χρήστη.

en: Display all items
el: Εμφάνιση όλων των στοιχείων

en: Display all items that this view might find
el: Εμφάνιση όλων των στοιχείων που μπορεί να βρει αυτή η προβολή

en: Display a specified number of items
el: Εμφάνιση καθορισμένου αριθμού στοιχείων

en: Display a limited number items that this view might find.
el: Εμφάνιση περιορισμένου αριθμού στοιχείων που μπορεί να βρει αυτή η προβολή.

en: Paged output, full pager
el: Σελιδοποιημένα αποτελέσματα, πλήρης σελιδοποιητής

en: Full
el: Πλήρης

en: Paged output, full Backdrop style
el: Σελιδοποιημένα αποτελέσματα, πλήρες με στυλ του Backdrop

en: Paged output, mini pager
el: Σελιδοποιημένα αποτελέσματα, μίνι σελιδοποιητής

en: Mini
el: Μίνι

en: Use the mini pager output.
el: Χρήση του μίνι σελιδοποιητή στα αποτελέσματα.

en: Jump menu
el: Μενού μετάβασης

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
el: Τοποθετεί όλα τα αποτελέσματα σε ένα κουτί επιλογής επιτρέποντας στον χρήστη να μεταβεί σε διαφορετική σελίδα με βάση τα αποτελέσματα.

en: The default block rendering style with predictable tags provided by the site template.
el: Το προεπιλεγμένο στυλ απόδοσης των μπλοκ με προβλέψιμες ετικέτες που παρέχονται από το πρότυπο ιστότοπου.

en: Dynamic
el: Δυναμικό

en: Customizable rendering style in which every HTML tag can be configured.
el: Προσαρμόσιμο στυλ απόδοσης στο οποίο μπορεί να ρυθμιστεί κάθε ετικέτα HTML.

en: Step !current of !total
el: Βήμα !current από !total

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Search result highlighting input
el: Είσοδος επισήμανσης αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
el: Αποθήκευση μιας ημερομηνίας στη βάση δεδομένων ως πεδίο ημ/νίας-ώρας, που συνιστάται για πλήρεις ημερομηνίες και ώρες που μπορεί να χρειάζονται μετατροπή ζώνης ώρας.

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
el: Αποθήκευση μιας ημερομηνίας στη βάση δεδομένων ως ημερομηνία ISO, που συνιστάται για ιστορικές ή μερικές ημερομηνίες.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
el: Αποθήκευση μιας ημερομηνίας στη βάση δεδομένων ως χρονική σήμανση, μορφή που έχει καταργηθεί για υποστήριξη δεδομένων παλαιού τύπου.

en: This field stores and renders email addresses.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει και αποδίδει διευθύνσεις email.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
el: Αποθήκευση ενός τίτλου, του href και ιδιοτήτων στη βάση δεδομένων για τη συναρμολόγηση ενός συνδέσμου.

en: Number (integer)
el: Αριθμός (ακέραιος)

en: Number (decimal)
el: Αριθμός (δεκαδικός)

en: Number (float)
el: Αριθμός (δεκαδικός)

en: Text (short)
el: Κείμενο (μικρό)

en: Text (long)
el: Κείμενο (μεγάλο)

en: Text (long with summary)
el: Κείμενο (μεγάλο με περίληψη)

en: Pop-up calendar
el: Αναδυόμενο ημερολόγιο

en: Time ago
el: Πριν από

en: Plain
el: Απλό

en: Default email link
el: Προεπιλεγμένος σύνδεσμος email

en: Display the email address as a mailto link.
el: Εμφάνιση της διεύθυνσης email ως σύνδεσμος αποστολής email προς.

en: Email plain text
el: Email απλό κείμενο

en: Display the email address as plain text.
el: Εμφάνιση της διεύθυνσης email ως απλό κείμενο.

en: Title, as link (default)
el: Τίτλος, ως σύνδεσμος (προεπιλογή)

en: Title, as plain text
el: Τίτλος, ως απλό κείμενο

en: URL, as link
el: URL, ως σύνδεσμος

en: URL, as plain text
el: URL, ως απλό κείμενο

en: URL, absolute
el: URL, απόλυτη

en: Domain, as link
el: Τομέας, ως σύνδεσμος

en: Short, as link with title "Link"
el: Σύντομο, ως σύνδεσμος με τίτλο "Σύνδεσμο"

en: Label, as link with label as title
el: Ετικέτα, ως σύνδεσμος με την ετικέτα ως τίτλο

en: Separate title and URL
el: Ξεχώρισε τον τίτλο και το URL

en: more
el: περισσότερα

en: fields
el: πεδία

en: field
el: πεδίο

en: Contextual filters
el: Φίλτρα συνάφειας

en: contextual filters
el: φίλτρα συνάφειας

en: Contextual filter
el: Φίλτρο συνάφειας

en: contextual filter
el: φίλτρο συνάφειας

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: sort criteria
el: κριτήρια ταξινόμησης

en: Sort criterion
el: Κριτήριο ταξινόμησης

en: sort criterion
el: κριτήριο ταξινόμησης

en: Filter criteria
el: Κριτήρια φίλτρου

en: filter criteria
el: κριτήρια φίλτρου

en: Filter criterion
el: Κριτήριο φίλτρου

en: filter criterion
el: κριτήριο φίλτρου

en: Relationships
el: Σχέσεις

en: relationships
el: σχέσεις

en: Relationship
el: Σχέση

en: header
el: κεφαλίδα

en: footer
el: υποσέλιδο

en: No results behavior
el: Συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: no results behavior
el: συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Comments are responses to node content.
el: Τα σχόλια είναι απαντήσεις στο περιεχόμενο του κόμβου.

en: The comment ID of the field
el: To ID σχολίου του πεδίου

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου. Μπορεί να αποδοθεί ως σύνδεσμος προς την αρχική σελίδα του συντάκτη.

en: Author's website
el: Ιστοσελίδα του συντάκτη

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
el: Η διεύθυνση του ιστότοπου του συντάκτη του σχολίου. Μπορεί να αποδοθεί ως σύνδεσμος. Θα είναι κενό εάν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: Hostname of user that posted the comment.
el: Όνομα κεντρικού υπολογιστή του χρήστη που δημοσίευσε το σχόλιο.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
el: Το email του χρήστη που ανάρτησε το σχόλιο. Θα είναι κενό αν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: Post date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Date and time of when the comment was created.
el: Ημ/νία και ώρα που δημιουργήθηκε το σχόλιο.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημ/νία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Created year + month
el: Έτος + μήνας που δημιουργήθηκε.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημ/νία στη μορφή YYYYMM.

en: Created year
el: Έτος δημιουργίας

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημ/νία στη μορφή ΕΕΕΕ

en: Created month
el: Μήνας δημιουργίας

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημ/νία στη μορφή ΜΜ (01-12)

en: Created day
el: Ημέρα δημιουργίας

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημ/νία στη μορφή DD (01-31)

en: Created week
el: Εβδομάδα δημιουργίας

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημ/νία στη μορφή WW (01 - 53)

en: The language the comment is in.
el: Η γλώσσα στην οποία είναι το σχόλιο.

en: Updated date
el: Ημ/νία ενημέρωσης

en: Date and time of when the comment was last updated.
el: Ημερομηνία και ώρα τελευταίας ενημέρωσης του σχολίου.

en: Updated year + month
el: Έτος + μήνας που ενημερώθηκε

en: Updated year
el: Έτος που ενημερώθηκε

en: Updated month
el: Μήνας ενημέρωσης

en: Updated day
el: Ημέρα που ενημερώθηκε

en: Updated week
el: Εβδομάδα που ενημερώθηκε

en: Approved
el: Εγκρίθηκε

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
el: Εάν το σχόλιο έχει εγκριθεί (ή εξακολουθεί να βρίσκεται στην ουρά εποπτείας).

en: Not Approved
el: Δεν εγκρίθηκε

en: Approved comment
el: Εγκεκριμένο σχόλιο

en: View link
el: Προβολή συνδέσμου

en: Provide a simple link to view the comment.
el: Παροχή ενός απλού συνδέσμου για προβολή του σχολίου.

en: Edit link
el: Τροποποίηση συνδέσμου

en: Provide a simple link to edit the comment.
el: Παροχή ενός απλού συνδέσμου για επεξεργασία του σχολίου.

en: Delete link
el: Διαγραφή συνδέσμου

en: Provide a simple link to delete the comment.
el: Παροχή ενός απλού συνδέσμου για διαγραφή του σχολίου.

en: Approve link
el: Σύνδεσμος έγκρισης

en: Provide a simple link to approve the comment.
el: Παροχή ενός απλού συνδέσμου για έγκριση του σχολίου.

en: Reply-to link
el: Σύνδεσμος απάντησης

en: Provide a simple link to reply to the comment.
el: Παροχή ενός απλού συνδέσμου για απάντηση στο σχόλιο.

en: Depth
el: Βάθος

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
el: Εμφάνιση του βάθους του σχολίου εάν είναι σε νήματα.

en: Thread
el: Νήμα

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
el: Ταξινόμηση κατά σειρά νημάτων. Αυτό θα κρατήσει τα θυγατρικά σχόλια μαζί με τα γονικά.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
el: Το ID του κόμβου στον οποίο το σχόλιο είναι μία απάντηση.

en: The content to which the comment is a reply to.
el: Το περιεχόμενο στο οποίο το σχόλιο είναι μία απάντηση.

en: Author uid
el: Uid συντάκτη

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
el: Εάν χρειάζεστε περισσότερα πεδία από το uid προσθέστε το σχόλιο: σχέση συντάκτη

en: The User ID of the comment's author.
el: Το ID Χρήστη του συντάκτη του σχολίου.

en: author
el: συντάκτης

en: Parent CID
el: Γονικό CID

en: The Comment ID of the parent comment.
el: Το ID Σχολίου του γονικού σχολίου.

en: Parent comment
el: Γονικό σχόλιο

en: The parent comment.
el: Το γονικό σχόλιο.

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Date and time of when the last comment was posted.
el: Ημ/νία και ώρα ανάρτησης του τελευταίου σχολίου.

en: Last comment author
el: Συντάκτης του τελευταίου σχολίου

en: The name of the author of the last posted comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του τελευταίου αναρτημένου σχολίου.

en: The number of comments a node has.
el: Ο αριθμός των σχολίων που έχει ένας κόμβος.

en: Updated/commented date
el: Ημ/νία ενημέρωσης/σχολιασμού

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
el: Η πιο πρόσφατη είτε από το τελευταίο σχόλιο που αναρτήθηκε ή την ώρα ενημέρωσης κόμβου.

en: Last comment CID
el: CID του τελευταίου σχολίου

en: Display the last comment of a node
el: Εμφάνιση του τελευταίου σχολίου ενός κόμβου

en: Last Comment
el: Τελευταίο Σχόλιο

en: The last comment of a node.
el: Το τελευταίο σχόλιο ενός κόμβου.

en: Last comment uid
el: Το uid του τελευταίου σχολίου

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
el: Το ID χρήστη του συντάκτη του τελευταίου σχολίου ενός κόμβου.

en: Bulk operations
el: Μαζικές ενέργειες

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on comments.
el: Παρέχει ένα κουτάκι επιλογής σε κάθε σειρά και μια φόρμα για την εκτέλεση μαζικών ενεργειών σε σχόλια.

en: Appears in: @bundles.
el: Εμφανίζεται σε: @bundles.

en: @group (historical data)
el: @group (δεδομένα ιστορικού)

en: @group (historical data): @field
el: @group (δεδομένα ιστορικού): @field

en: - No value -
el: - Χωρίς τιμή -

en: image from !field_name
el: εικόνα από το !field_name

en: term from !field_name
el: όρος από το !field_name

en: Files maintained by Backdrop and various modules.
el: Αρχεία που διατηρούνται από το Backdrop και διάφορα αρθρώματα.

en: The ID of the file.
el: Το ID του αρχείου.

en: The name of the file.
el: Το όνομα του αρχείου.

en: Provide a simple link to delete the file entity.
el: Εισαγάγετε ένα απλό σύνδεσμο για διαγραφή της οντότητας του αρχείου.

en: Mime type
el: Τύπος Mime

en: The mime type of the file.
el: Ο τύπος mime του αρχείου.

en: Extension
el: Επέκταση

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: The status of the file.
el: Η κατάσταση του αρχείου.

en: Upload date
el: Ημερομηνία μεταφόρτωσης

en: The date the file was uploaded.
el: Η ημερομηνία που ανέβηκε το αρχείο.

en: User who uploaded
el: Ο χρήστης που ανέβασε

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on files.
el: Παρέχει ένα checkbox σε κάθε γραμμή και μια φόρμα για την εκτέλεση μαζικών ενεργειών στα αρχεία.

en: File Usage
el: Χρήση Αρχείου

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
el: Περιεχόμενο που είναι συσχετισμένο με το αρχείο, συνήθως γιατί το αρχείο αυτό είναι σε ένα πεδίο στο περιεχόμενο.

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
el: Ένα αρχείο που είναι συσχετισμένο με τον κόμβο, συνήθως επειδή αυτό είναι σε ένα πεδίο του κόμβου.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
el: Ένας χρήστης που είναι συσχετισμένος με αυτό το αρχείο, συνήθως επειδή το αρχείο είναι σε ένα πεδίο του χρήστη.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
el: Ένα αρχείο που είναι συσχετισμένο με αυτό το χρήστη, συνήθως επειδή βρίσκεται σε ένα πεδίο του χρήστη.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
el: Ένα σχόλιο που είναι συσχετισμένο με το αρχείο, συνήθως επειδή το αρχείο είναι σε ένα πεδίο του σχολίου.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
el: Ένα αρχείο που σχετίζεται με αυτό το σχόλιο, συνήθως επειδή βρίσκεται σε ένα πεδίο στο σχόλιο.

en: Taxonomy Term
el: Όρος Ταξινόμησης

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
el: Ένας όρος ταξινόμησης που σχετίζεται με αυτό το αρχείο, συνήθως επειδή αυτό το αρχείο βρίσκεται σε ένα πεδίο στον όρο ταξινόμησης.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
el: Ένα αρχείο που σχετίζεται με αυτόν τον όρο ταξινόμησης, συνήθως επειδή βρίσκεται σε ένα πεδίο στον όρο ταξινόμησης.

en: Taxonomy Vocabulary
el: Λεξιλόγιο Ταξινομίας

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
el: Ένα λεξιλόγιο ταξινόμησης που σχετίζεται με αυτό το αρχείο, συνήθως επειδή αυτό το αρχείο βρίσκεται σε ένα πεδίο στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
el: Ένα αρχείο που είναι συσχετισμένο με αυτό το λεξικό ταξινομίας, συνήθως γιατί αυτό είναι σε ένα πεδίο στο λεξικό.

en: Module
el: Μονάδα

en: The module managing this file relationship.
el: Η μονάδα που διαχειρίζεται την συσχέτιση αρχείου.

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: The type of entity that is related to the file.
el: Ο τύπος οντότητας που είναι συσχετισμένος με το αρχείο.

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: The ID of the entity that is related to the file.
el: Το ID της οντότητας που είναι συσχετισμένη με το αρχείο.

en: Use count
el: Αριθμός χρήσεων

en: The number of times the file is used by this entity.
el: Ο αριθμός των φορών που το αρχείο χρησιμοποιείται από αυτή την οντότητα.

en: A source string for translation, in English or the default site language.
el: Μια πηγαία συμβολοσειρά για μετάφραση, στα Αγγλικά ή την προκαθορισμένη γλώσσα του ιστοτόπου.

en: The ID of the source string.
el: Το αναγνωριστικό του πηγαίου αλφαριθμητικού.

en: A description of the location or context of the string.
el: Μια περιγραφή της τοποθεσίας ή του γενικού πλαισίου της συμβολοσειράς.

en: Source
el: Πηγή

en: The full original string.
el: Η αρχική πρωτότυπη συμβολοσειρά.

en: The version of Backdrop core that this string is for.
el: Η έκδοση του πυρήνα του Backdrop για την οποία υπάρχει αυτή η συμβολοσειρά.

en: Provide a simple link to edit the translations.
el: Εισαγάγετε ένα απλό σύνδεσμο για την τροποποίηση των μεταφράσεων.

en: Translation
el: Μετάφραση

en: The full translation string.
el: Η πλήρως μεταφρασμένη συμβολοσειρά.

en: The language this translation is in.
el: Η γλώσσα στην οποία είναι αυτή η μετάφραση.

en: The ID of the parent translation.
el: Το ID της γονικής μετάφρασης.

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Whether or not the translation is plural.
el: Αν η μετάφραση είναι στον πληθυντικό ή όχι.

en: The node ID.
el: Το ID του κόμβου.

en: The content title.
el: Ο τίτλος περιεχομένου.

en: The date the content was posted.
el: Η ημερομηνία δημοσίευσης περιεχομένου.

en: The date the content was last updated.
el: Η ημερομηνία τελευταίας ενημέρωσης του περιεχομένου.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
el: Ο τύπος περιεχομένου (για παράδειγμα, "ανάρτηση ιστολογίου", "ανάρτηση φόρουμ", "ιστορία", κτλ.).

en: Whether or not the content is published.
el: Αν το περιεχόμενο είναι δημοσιευμένο ή όχι.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
el: Φιλτράρει εκτός μη δημοσιευμένο περιεχόμενο αν ο χρήστης δεν μπορεί να το δει.

en: Promoted
el: Προβιβασμένο

en: Whether or not the content is promoted.
el: Αν το περιεχόμενο είναι προβιβασμένο ή όχι.

en: Not promoted
el: Μη προβιβασμένο

en: Provide a simple link to the content.
el: Εισαγάγετε ένα απλό σύνδεσμο προς το περιεχόμενο.

en: Provide a simple link to edit the content.
el: Εισαγάγετε ένα απλό σύνδεσμο για τροποποίηση του περιεχομένου.

en: Provide a simple link to delete the content.
el: Εισαγάγετε ένα απλό σύνδεσμο για διαγραφή του περιεχομένου.

en: The aliased path to this content.
el: Η διαδρομή ψευδώνυμου προς το περιεχόμενο.

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Relate content to the user who created it.
el: Συσχέτιση περιεχομένου με το χρήστη που το δημιούργησε.

en: User has a revision
el: Ο χρήστης έχει μια αναθεώρηση.

en: All nodes where a certain user has a revision
el: Όλοι οι κόμβοι όπου ένας συγκεκριμένος χρήστης έχει μια αναθεώρηση

en: Content revision
el: Αναθεώρηση περιεχομένου

en: revision user
el: χρήστης αναθεώρησης

en: Get the actual content from a content revision.
el: Λήψη του πραγματικού περιεχομένου από το περιεχόμενο μιας αναθεώρησης.

en: Content access
el: Πρόσβαση περιεχομένου

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Filter by access.
el: Φιλτράρισμα με βάση την πρόσβαση.

en: Has new content
el: Έχει νέο περιεχόμενο

en: Show only content that is new or updated.
el: Εμφάνιση μόνο περιεχομένου που είναι νέο ή τροποποιημένο.

en: Redirect
el: Ανακατεύθυνση

en: URL redirects
el: Ανακατευθύνσεις URL

en: Redirect ID
el: ID ανακατεύθυνσης

en: The type of redirect.
el: Ο τύπος ανακατεύθυνσης.

en: ID of user who created the URL redirect.
el: Το ID χρήστη που δημιούργησε την ανακατεύθυνση URL.

en: Source URL
el: URL προέλευσης

en: Redirect URL
el: URL ανακατεύθυνσης

en: The destination URL
el: Το URL προορισμού

en: The language the redirect is for.
el: Η γλώσσα για την οποία είναι η ανακατεύθυνση.

en: Clicks
el: Κλικς

en: Number of times this URL redirect has been followed.
el: Αριθμός φορών που ακολουθήθηκε αυτή η ανακατεύθυνση URL.

en: Last accessed date
el: Ημ/νία τελευταίας πρόσβασης

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
el: Η ημερομηνία/ώρα τελευταίας προσπέλασης της ανακατεύθυνσης URL.

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Search Terms
el: Όροι Αναζήτησης

en: The terms to search for.
el: Οι όροι για την αναζήτηση.

en: Schema version
el: Έκδοση σχήματος

en: Term
el: Όρος

en: The tid of a taxonomy term.
el: Το tid του όρου ταξινομίας

en: The taxonomy term name.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Content with term
el: Περιεχόμενο με όρο

en: The user account ID.
el: Το αναγνωριστικό λογαριασμού χρήστη.

en: The user account ID
el: Το αναγνωριστικό λογαριασμού χρήστη

en: Email address for a given user account. This field is normally not disclosed, so be cautious when using it.
el: Η διεύθυνση email για ένα συγκεκριμένο λογαριασμό χρήστη. Αυτό το πεδίο συνήθως δεν αποκαλύπτεται, οπότε να είστε προσεκτικοί με τη χρήση του.

en: The language for the user account.
el: Η γλώσσα για το λογαριασμό χρήστη.

en: The user account picture, if allowed.
el: Η εικόνα του λογαριασμού χρήστη, αν επιτρέπεται.

en: Has avatar
el: Έχει άβαταρ

en: Provide a simple link to the user account.
el: Να δίνεται ένας απλός σύνδεσμος για το λογαριασμό χρήστη.

en: The user account's last access date.
el: Η τελευταία ημερομηνία πρόσβασης του λογαριασμού χρήστη.

en: The user account's last login date.
el: Η τελευταία ημερομηνία σύνδεσης του λογαριασμού χρήστη.

en: Whether a user account is active or blocked.
el: Αν ο λογαριασμός χρήστη είναι ενεργός ή αποκλεισμένος.

en: The user account's signature.
el: Η υπογραφή του λογαριασμού χρήστη.

en: Provide a simple link to edit the user account.
el: Να δίνεται ένας απλός σύνδεσμος για επεξεργασία του λογαριασμού χρήστη.

en: Cancel link
el: Σύνδεσμος για ακύρωση

en: Provide a simple link to cancel the user account.
el: Να δίνεται ένας απλός σύνδεσμος για ακύρωση του λογαριασμού χρήστη.

en: Data
el: Δεδομένα

en: Provide serialized data of the user account
el: Να  παρέχονται σειριοποιημένα δεδομένα του λογαριασμού χρήστη

en: Provides a checkbox on each row and a form for executing bulk actions on user accounts.
el: Παρέχει ένα πλαίσιο επιλογής για κάθε γραμμή και μια φόρμα για εκτέλεση μαζικών ενεργειών στους λογαριασμούς χρηστών.

en: Roles that a user account has been assigned.
el: Ρόλοι που σε ένα λογαριασμό χρήστη έχουν αποδοθεί.

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: The user account permissions.
el: Οι άδειες του λογαριασμού χρήστη.

en: Global
el: Καθολικό

en: Random
el: Τυχαία

en: Randomize the display order.
el: Τυχαιοποίηση της σειράς εμφάνισης.

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: View result counter
el: Προβολή του αριθμού αποτελεσμάτων

en: Text area
el: Περιοχή κειμένου

en: Unfiltered text
el: Αφιλτράριστο κείμενο

en: Result summary
el: Περίληψη αποτελέσματος

en: Combine fields filter
el: Φίλτρο συνδυασμού πεδίων

en: Combine two fields together and search by them.
el: Συνδυασμός δύο πεδίων μαζί και αναζήτηση με αυτόν.

en: Math expression
el: Μαθηματική έκφραση

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
el: Επαληθεύει μια μαθηματική έκφραση και την εμφανίζει.

en: Fields comparison
el: Σύγκριση πεδίων

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
el: Χρήση της σύγκρισης πεδίων για φιλτράρισμα των αποτελεσμάτων της όψης.

en: The number of new comments on the node.
el: Ο αριθμός των νέων σχολίων του κόμβου.

en: Add comment link
el: Προσθήκη συνδέσμου σχολίου

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
el: Εμφάνιση του συμβατικού συνδέσμου προσθήκης σχολίου στους τυπικούς κόμβους, όπου θα εμφανιστεί όταν ο χρήστης ανάγνωσης έχει την άδεια για προσθήκη σχολίου.

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίου

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
el: Αν τα σχόλια είναι ενεργά η ανενεργά στον κόμβο.

en: User posted or commented
el: Χρήστης που ανάρτησε ή σχολίασε

en: Comments of the node
el: Τα σχόλια του κόμβου

en: The language the content is in.
el: Η γλώσσα στην οποία είναι το περιεχόμενο.

en: Taxonomy terms on node
el: Όροι ταξινόμησης στον κόμβο

en: term
el: όρος

en: All taxonomy terms
el: Όλοι οι όροι της ταξινόμησης

en: Group results together
el: Ομαδοποίηση των αποτελεσμάτων

en: Sum
el: Σύνολο

en: Average
el: Μέσος όρος

en: On
el: Ανοικτό

en: Off
el: Κλειστό

en: New password
el: Νέο συνθηματικό

en: Confirm new password
el: Επιβεβαίωση νέου συνθηματικού

en: Password strength:
el: Ισχύς συνθηματικού:

en: Passwords match:
el: Τα συνθηματικά είναι ίδια:

en: fair
el: ικανοποιητικό

en: good
el: καλό

en: excellent
el: άριστο

en: The default content for this page. <strong>This block may be required for this page to work properly.</strong>
el: Το προκαθορισμένο περιεχόμενο για τη σελίδα. <strong>Το μπλοκ ενδέχεται να απαιτείται για τη σωστή λειτουργία της σελίδας.</strong>

en: Header block
el: Μπλοκ κεφαλίδας

en: Contains elements typical of a site header including the site logo, name, slogan, and optionally a navigational menu.
el: Περιέχει στοιχεία τυπικά μιας κεφαλίδας ενός ιστοτόπου, περιλαμβάνοντας το λογότυπο του ιστοτόπου, το όνομα, το σλόγκαν και προαιρετικά ένα μενού πλοήγησης.

en: Breadcrumb
el: Ίχνος πλοήγησης

en: Powered by Backdrop
el: Με τη δύναμη του Backdrop

en: Displays a link to <a href="https://backdropcms.org">the Backdrop CMS website</a>.
el: Εμφανίζει ένα σύνδεσμο προς τον <a href="https://backdropcms.org">ιστοτόπο του  Backdrop CMS</a>.

en: Custom block
el: Προσαρμοσμένο μπλοκ

en: A basic block for adding custom text.
el: Ένα βασικό μπλοκ για προσθήκη προσαρμοσμένου κειμένου.

en: Hero block
el: Μπλοκ hero

en: A hero block often consists of text over a background image, though either are optional.
el: Ένα μπλοκ hero συχνά αποτελείται από κείμενο πάνω από μια εικόνα υποβάθρου, ωστόσο και τα δύο είναι προαιρετικά.

en: Convert image captions to figure and figcaption elements
el: Μετατροπή των λεζάντων των εικόνων σε στοιχεία figure και figcaption

en: Float images left and right using the data-align attribute
el: Αιώρηση των εικόνων αριστερά και δεξιά με χρήση της ιδιότητας data-align

en: Backdrop CMS update status
el: Κατάσταση ενημέρωσης του Backdrop CMS

en: System (English)
el: Σύστημα (Αγγλικά)

en: User interface translation
el: Μετάφραση διεπαφής χρήστη

en: Translate the built-in user interface.
el: Μετάφραση της ενσωματωμένης διεπαφής χρήστη.

en: Select and configure themes.
el: Επιλογή και παραμετροποίηση θεματικών παραλλαγών.

en: Administration tools.
el: Διαχειριστικά εργαλεία.

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Date and time formats
el: Μορφές ημερομηνίας και ώρας

en: Configure the display of date and time strings.
el: Παραμετροποίηση της προβολής συμβολοσειρών ημερομηνίας και ώρας.

en: Local site search settings.
el: Ρυθμίσεις αναζήτησης ιστοτόπου.

en: URL handling
el: Χειρισμός URL

en: Settings related to editorial workflow.
el: Ρυθμίσεις σχετιζόμενες με την ροή εργασίας συντάκτη.

en: Install or uninstall modules.
el: Εγκατάσταση ή απεγκατάσταση μονάδων.

en: Site header
el: Κεφαλίδα ιστότοπου

en: Main content
el: Κύριο περιεχόμενο

en: Install new themes
el: Εγκατάσταση νέων θεματικών παραλλαγών

en: List themes
el: Λίστα θεματικών παραλλαγών

en: Administration bar
el: Μπάρα διαχείρισης

en: Adjust administration bar settings.
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων μπάρας διαχειριστή

en: Text editors and formats
el: Επεξεργαστές και μορφές κειμένου

en: Configure WYSIWYG and text editors on the site. Restrict or allow certain HTML tags to be used in content.
el: Παραμετροποίηση των επεξεργαστών WYSIWYG και κειμένου του ιστοτόπου. Περιορισμός των επιτρεπόμενων σημάνσεων HTML που θα χρησιμοποιούνται στο περιεχόμενο.

en: List text formats
el: Λίστα μορφών κειμένου

en: Import, export, and synchronize your configuration changes between different installations of your site, such as in development, staging, and production environments.
el: Εισαγωγή, εξαγωγή και συγχρονισμός των αλλαγών παραμετροποίησης μεταξύ διαφορετικών εγκαταστάσεων του ιστοτόπου σας, όπως σε ένα περιβάλλον ανάπτυξης, staging ή παραγωγικό.

en: Full Import/Export
el: Πλήρης Εισαγωγή/Εξαγωγή

en: Single Import/Export
el: Εισαγωγή/Εξαγωγή Μονάδας

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Configuration diff
el: Διαφορές παραμετροποίησης

en: Database 4 byte UTF-8 upgrade
el: Αναβάθμιση βάσης δεδομένων σε 4-byte UTF-8

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Backdrop's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
el: Ρυθμίσεις για τις μονάδες καταγραφών και ειδοποιήσεων. Διάφορες μονάδες μπορούν να δρομολογήσουν τα συμβάντα του Backdrop σε διαφορετικούς προορισμούς, όπως το syslog, βάση δεδομένων, email, κτλ.

en: Tell Backdrop where to store uploaded files and how they are accessed.
el: Παραμετροποίηση του Backdrop που να αποθηκεύει τα ανεβασμένα αρχεία και πως αυτά θα προσπελαύνονται.

en: Transliteration
el: Μεταγραφή ονομάτων

en: Convert existing file names to US-ASCII.
el: Μετατροπή υπαρχόντων ονομάτων αρχείων σε US-ASCII.

en: Add image style
el: Προσθήκη στυλ εικόνας

en: List image styles
el: Λίστα στυλ εικόνας

en: Add date format
el: Προσθήκη μορφής ημερομηνίας

en: List languages
el: Λίστα γλωσσών

en: URL settings
el: Ρυθμίσεις URL

en: General URL-related configuration for your site.
el: Γενικές σχετικές με URL ρυθμίσεις για τον ιστοτόπο σας.

en: Redirect users from one URL to another.
el: Ανακατεύθυνση των χρηστών από το ένα URL σε άλλο.

en: Add redirect
el: Προσθήκη ανακατεύθυνσης

en: Fix 404 pages
el: Επιδιόρθωση σελίδων 404

en: Add URL redirects for 404 pages.
el: Προσθήκη ανακατευθύνσεων URL για τις σελίδες 404.

en: List URL redirects
el: Λίστα ανακατευθύνσεων URL

en: Configure behavior for URL redirects.
el: Παραμετροποίηση συμπεριφοράς για ανακατευθύνσεις URL.

en: Change your site's URLs by setting up automatic URL alias patterns.
el: Αλλαγή των διευθύνσεων URL του ιστοτόπου σας με ρύθμιση μοτίβων αυτόματων ψευδώνυμων URL.

en: Add URL alias
el: Προσθήκη ψευδώνυμου URL

en: Delete URL aliases
el: Διαγραφή ψευδώνυμων URL

en: Generate URL aliases
el: Δημιουργία ψευδώνυμων URL

en: List URL aliases
el: Λίστα ψευδώνυμων URL

en: URL alias patterns
el: Πρότυπα ψευδώνυμων URL

en: List URL alias patterns
el: Λίστα μοτίβων ψευδώνυμων URL

en: URL alias pattern settings
el: Ρυθμίσεις ψευδώνυμων URL

en: Account emails
el: Email λογαριασμών

en: Configure email templates used for account registration and management.
el: Παραμετροποίηση των προτύπων email που χρησιμοποιούνται για την εγγραφή και διαχείριση λογαριασμού.

en: Configure settings for user accounts.
el: Διευθέτηση ρυθμίσεων για τους λογαριασμούς χρηστών.

en: Configure fields and display of fields on user accounts.
el: Παραμετροποίηση πεδίων και προβολή των πεδίων των λογαριασμών χρηστών.

en: Manage displays
el: Διαχείριση προβολών

en: List, edit, or add levels of access, or <em>user roles</em>.
el: Λίστα, επεξεργασία ή προσθήκη επιπέδων πρόσβασης ή <em>ρόλων χρηστών</em>.

en: Install new modules
el: Εγκατάσταση νέων μονάδων

en: List modules
el: Λίστα μονάδων

en: Uninstall modules
el: Απεγκατάσταση μονάδων

en: Get a status report about available updates for your installed modules, themes, and layouts.
el: Δείτε μια αναφορά κατάστασης σχετικά με τις διαθέσιμες ενημερώσεις για τις εγκατεστημένες μονάδες, θεματικές παραλλαγές και διατάξεις σας.

en: List available updates
el: Λίστα διαθέσιμων ενημερώσεων

en: Overview of all blocks and their modules.
el: Σύνοψη όλων των μπλοκ και των μονάδων τους.

en: List fields
el: Λίστα πεδίων

en: Fix 404 pages with URL redirects
el: Επιδιόρθωση σελίδων 404 με ανακατευθύνσεις URL

en: Views plugins
el: Προβολή πρόσθετων

en: List content types
el: Λίστα μορφών περιεχομένου

en: Custom blocks
el: Προσαρμοσμένα μπλοκ

en: Add custom block
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ

en: List custom blocks
el: Λίστα προσαρμοσμένων μπλοκ

en: Layouts
el: Διατάξεις

en: Create new landing pages or modify the layout of existing pages on your site.
el: Δημιουργία νέων διατάξεων σελίδων ή τροποποίηση των διατάξεων των υπαρχουσών σελίδων του ιστοτόπου σας.

en: Add layout
el: Προσθήκη διάταξης

en: List layouts
el: Λίστα διατάξεων

en: Manage layout templates.
el: Διαχείριση προτύπων διατάξεων.

en: Update layouts
el: Ενημέρωση διατάξεων

en: List vocabularies
el: Λίστα λεξικών

en: Manage customized lists of content.
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων λιστών περιεχομένου.

en: List views
el: Λίστα προβολών

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Manage comments
el: Διαχείριση σχολίων

en: Confirm deleting multiple files
el: Επιβεβαίωση διαγραφής πολλαπλών αρχείων

en: Confirm content deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής περιεχομένου

en: Add user account
el: Προσθήκη νέου λογαριασμού χρήστη

en: Add a blog post, news article, or press release.
el: Προσθέστε μια ανάρτηση ιστολογίου, άρθρο νέων ή δελτίο τύπου.

en: Add a page with static content, like the 'About' page.
el: Προσθήκη μιας σελίδας με στατικό περιεχόμενο, όπως μια σελίδα 'Σχετικά'.

en: Configure layout
el: Παραμετροποίηση διάταξης

en: Manage blocks
el: Διαχείριση των μπλοκ

en: Configure page title
el: Παραμετροποίηση τίτλου σελίδας

en: Configure menu
el: Παραμετροποίηση μενού

en: Edit links
el: Επεξεργασία συνδέσμων

en: List terms
el: Λίστα όρων

en: Configure view
el: Διαμόρφωση προβολής

en: Admin bar
el: Μπάρα διαχείρισης

en: 4-byte UTF-8 support enables extended characters to be saved into the database, including emojis, Asian symbols and mathematical symbols.
el: Η υποστήριξη 4-byte UTF-8 ενεργοποιεί την αποθήκευση στη βάση δεδομένων εκτεταμένων χαρακτήρων, συμπεριλαμβανομένων emojis, ασιατικών και μαθηματικών συμβόλων.

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Date field values
el: Τιμές πεδίου ημερομηνίας

en: Tokens related to date field values.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τις τιμές πεδίων ημερομηνίας.

en: The date value.
el: Η τιμή της ημερομηνίας.

en: End Date
el: Ημερομηνία Λήξης

en: The End date value.
el: Η τιμή της ημερομηνίας Λήξης.

en: Tokens related to menus.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τα μενού.

en: Menu links
el: Σύνδεσμοι μενού

en: Tokens related to menu links.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τους συνδέσμους μενού.

en: The name of the menu.
el: Το όνομα του μενού.

en: The optional description of the menu.
el: Η προαιρετική περιγραφή του μενού.

en: Tokens related to content types.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τους τύπους περιεχομένου.

en: The human-readable name of the content type.
el: Το αναγνώσιμο από άνθρωπο όνομα του τύπου περιεχομένου.

en: The machine name of the content type.
el: Το μηχαναγνώσιμο όνομα του τύπου περιεχομένου.

en: The language code of the language the node is written in.
el: Ο κωδικός γλώσσας της γλώσσας στην οποία είναι γραμμένος ο κόμβος.

en: Translation source node
el: Κόμβος μετάφρασης πηγής

en: The source node for this current node's translation set.
el: Ο πηγαίος κόμβος για το τρέχον σύνολο μετάφρασης κόμβου.

en: The optional description of the content type.
el: Η προαιρετική περιγραφή του τύπου περιεχομένου.

en: The number of nodes belonging to the content type.
el: Ο αριθμός των κόμβων που ανήκουν σε αυτό τον τύπο περιεχομένου.

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Tokens related to the current page request.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με την αίτηση για την τρέχουσα σελίδα.

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: Tokens related to the current date and time.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με την τρέχουσα ημερομηνία και ώρα.

en: Tokens related to URLs.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τα URL.

en: Array
el: Πίνακας

en: The title of the current page.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας σελίδας.

en: The URL of the current page.
el: Το URL της τρέχουσας σελίδας.

en: Page number
el: Αριθμός σελίδας

en: The path component of the URL.
el: Το συστατικό διαδρομής του URL.

en: Relative URL
el: Σχετικό URL

en: The relative URL.
el: Το σχετικό URL

en: Absolute URL
el: Απόλυτο URL

en: The absolute URL.
el: Το απόλυτο URL

en: Unaliased URL
el: Χωρίς ψευδώνυμο URL

en: The unaliased URL.
el: Το χωρίς ψευδώνυμο URL.

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: Link ID
el: ID συνδέσμου

en: Parents
el: Γονείς

en: Root
el: Ρίζα

en: First
el: Πρώτο

en: The first element of the array.
el: Το πρώτο στοιχείο του πίνακα.

en: Last
el: Τελευταίο

en: The last element of the array.
el: Το τελευταίο στοιχείο του πίνακα.

en: The number of elements in the array.
el: Ο αριθμός των στοιχείων του πίνακα.

en: Reversed
el: Αντεστραμμένο

en: The array reversed.
el: Ο πίνακας αντεστραμμένος.

en: Keys
el: Κλειδιά

en: The array of keys of the array.
el: Ο πίνακας κλειδιών του πίνακα.

en: Value
el: Τιμή

en: The specific value of the array.
el: Η συγκεκριμένη τιμή του πίνακα.

en: File byte size
el: Μέγεθος αρχείου σε byte

en: The size of the file, in bytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου, σε byte.

en: The user roles associated with the user account.
el: Οι ρόλοι χρήστη που είναι συσχετισμένοι με το λογαριασμό χρήστη.

en: The picture of the user.
el: Η εικόνα του χρήστη.

en: Account cancellation URL
el: URL ακύρωσης λογαριασμού

en: Original @entity
el: Πρωτότυπο @entity

en: Backdrop CMS provides the ability to display error messages, which can be useful while a site is in development.
el: Το Backdrop CMS παρέχει τη δυνατότητα για εμφάνιση μηνυμάτων σφαλμάτων, κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο όταν ένας ιστοτόπος είναι υπό ανάπτυξη.

en: Display error messages
el: Προβολή μηνυμάτων σφαλμάτων

en: Run updates
el: Εκτέλεση των ενημερώσεων

en: Flush all caches
el: Διαγραφή προσωρινών μνημών

en: CSS and JavaScript
el: CSS και JavaScript

en: Page and else
el: Σελίδες και άλλα

en: Layout
el: Διάταξη

en: Theme registry
el: Μητρώο θεματικών παραλλαγών

en: Token registry
el: Μητρώο διακριτικών συμβόλων

en: Update data
el: Ενημέρωση δεδομένων

en: Admin search
el: Αναζήτηση διαχειριστή

en: Menu search
el: Αναζήτηση μενού

en: List additional actions
el: Λίστα επιπρόσθετων ενεργειών

en: Every
el: Κάθε

en: !title cache cleared.
el: Η προσωρινή μνήμη !title άδειασε.

en: Status messages
el: Μηνύματα κατάστασης

en: Briefly describe the changes you have made.
el: Περιγράψτε με συντομία τις αλλαγές που κάνατε.

en: Add URL redirect to this @type
el: Προσθήκη ανακατεύθυνσης URL στον τύπο @type

en: From
el: Από

en: Last accessed
el: Τελευταία προσπέλαση

en: No URL redirects available.
el: Χωρίς διαθέσιμες ανακατευθύνσεις URL.

en: Generate automatic URL alias
el: Δημιουργία αυτόματου ψευδώνυμου URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
el: Καταργήστε την επιλογή για να δημιουργήσετε ένα προσαρμοσμένο ψευδώνυμο παρακάτω.

en: Configure URL alias patterns.
el: Διαμόρφωση μοτίβων ψευδωνύμων URL.

en: Align left
el: Αριστερή στοίχιση

en: Align center
el: Στοίχιση κέντρο

en: Align right
el: Δεξιά στοίχιση

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste Text
el: Επικόλληση Κειμένου

en: Paste from Word
el: Επικόλληση από το Word

en: Show blocks
el: Εμφάνιση των μπλοκ

en: Remove format
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Character map
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: HTML block format
el: Μορφή μπλοκ HTML

en: Font style
el: Στυλ γραμματοσειράς

en: Styles
el: Στυλ

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Button separator
el: Πλήκτρο διαχωριστή

en: Formatting options
el: Επιλογές μορφοποίησης

en: Editor
el: Συντάκτης

en: Rich Text Editor, !label field
el: Επεξεργαστής Πλούσιου Κειμένου, πεδίο !label

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Show all columns
el: Εμφάνιση όλων των στηλών

en: No redirects
el: Χωρίς ανακατευθύνσεις

en: Automatic alias
el: Αυτόματο ψευδώνυμο

en: Double quotation marks
el: Διπλά εισαγωγικά

en: Single quotation marks (apostrophe)
el: Μονό εισαγωγικό (απόστροφος)

en: Period
el: Τελεία

en: Hyphen
el: Παύλα

en: Underscore
el: Κάτω παύλα

en: Colon
el: Άνω κάτω τελεία

en: Semicolon
el: Ελληνικό ερωτηματικό

en: Vertical bar (pipe)
el: Κάθετη μπάρα (pipe)

en: Left curly bracket
el: Αριστερό άγκιστρο

en: Left square bracket
el: Αριστερή αγκύλη

en: Right curly bracket
el: Δεξί άγκιστρο

en: Right square bracket
el: Δεξιά αγκύλη

en: Plus sign
el: Σύμβολο συν

en: Equal sign
el: Σύμβολο ίσον

en: Asterisk
el: Αστερίκος

en: Caret
el: Δύναμη

en: Dollar sign
el: Σύμβολο δολαρίου

en: Number sign (pound sign, hash)
el: Σύμβολο αριθμού (σύμβολο λίρας, hash)

en: At sign
el: Σύμβολο @

en: Exclamation mark
el: Θαυμαστικό

en: Tilde
el: Περισπωμένη

en: Left parenthesis
el: Αριστερή παρένθεση

en: Right parenthesis
el: Δεξιά παρένθεση

en: Question mark
el: Ερωτηματικό

en: Less-than sign
el: Σύμβολο μικρότερο από

en: Greater-than sign
el: Σύμβολο μεγαλύτερο από

en: Slash
el: Κάθετος

en: Backslash
el: Ανάποδη κάθετος

en: System path
el: Διαδρομή συστήματος

en: Microsoft Office document icon
el: Εικονίδιο εγγράφου Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
el: Εικονίδιο λογιστικού φύλλου Office

en: Office presentation icon
el: Εικονίδιο παρουσίασης Office

en: PDF icon
el: Εικονίδιο PDF

en: Movie icon
el: Εικονίδιο ταινίας

en: Audio icon
el: Εικονίδιο ήχου

en: Image icon
el: Εικονίδιο εικόνας

en: Package icon
el: Εικονίδιο πακέτου

en: HTML icon
el: Εικονίδιο HTML

en: Plain text icon
el: Εικονίδιο απλού κειμένου

en: Publishing settings
el: Ρυθμίσεις δημοσίευσης

en: Promote
el: Προβιβασμός

en: Revision settings
el: Ρυθμίσεις αναθεωρήσεων

en: Revisions allow content editors to view changes over time and revert changes if needed.
el: Οι αναθεωρήσεις επιτρέπουν στους δημιουργούς περιεχομένου να βλέπουν τις αλλαγές με την πάροδο του χρόνου και να επαναφέρουν αλλαγές αν χρειαστεί.

en: Create new revision by default
el: Δημιουργία νέας αναθεώρησης εξ' ορισμού

en: Create new content
el: Δημιουργία νέου περιεχομένου

en: Edit any content
el: Τροποποίηση οποιουδήποτε περιεχομένου

en: Delete any content
el: Διαγραφή οποιουδήποτε περιεχομένου

en: Display author and date information
el: Εμφάνιση πληροφοριών συγγραφέα και ημερομηνίας

en: Display the author picture
el: Εμφάνιση της εικόνας του συγγραφέα

en: Open comments
el: Σχόλια ανοικτά

en: Closed comments
el: Σχόλια κλειστά

en: Show comment replies in a threaded list
el: Εμφάνιση σχολίων απαντήσεων σε μορφή λίστας νημάτων

en: Display pictures for comment authors
el: Εμφάνιση των εικόνων για τους συντάκτες σχολίων

en: URL alias pattern
el: Μοτίβο ψευδώνυμου URL

en: Default URL alias pattern
el: Προκαθορισμένο μοτίβο ψευδώνυμων URL

en: less
el: λιγότερα

en: Revisions enabled
el: Αναθεωρήσεις ενεργές

en: Revisions disabled
el: Αναθεωρήσεις ανενεργές

en: @count other roles
el: @count άλλοι ρόλοι

en: No permissions set
el: Δεν ορίστηκαν άδειες

en: Add comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Default (module-provided)
el: Προκαθορισμένο (από τη μονάδα)

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Click on an item to configure that item's details.
el: Κάντε κλικ σε ένα αντικείμενο για να διευθετήσετε τις λεπτομέρειές του.

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Pager
el: Σελιδοποιητής

en: Other
el: Άλλο

en: Machine Name
el: Όνομα Μηχανής

en: Change the machine name of this display.
el: Αλλαγή του όρου μηχανής για αυτή την προβολή.

en: No comment
el: Χωρίς σχόλιο

en: Use AJAX
el: Χρήση AJAX

en: Default site language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα ιστοτόπου

en: Synchronize, import, and export configuration
el: Συγχρονισμός, εισαγωγή και εξαγωγή παραμετροποίησης

en: Additional permissions are required based on what the fields are attached to (for example, <a href="@url">administer content types</a> to manage fields attached to content).
el: Απαιτούνται επιπρόσθετες άδειες βάσει αυτών στα οποία συσχετίζονται τα πεδία (για παράδειγμα, <a href="@url">διαχείριση τύπων περιεχομένου</a> για τη διαχείριση των πεδίων που είναι συνημμένα στο περιεχόμενο).

en: Access the manage files overview
el: Πρόσβαση στη σύνοψη διαχείρισης αρχείων

en: The <a href="@url">manage files overview page</a> shows all files uploaded to the site.
el: Η <a href="@url">σελίδα σύνοψης διαχείρισης αρχείων</a> εμφανίζει όλα τα αρχεία που έχουν ανεβεί στον ιστοτόπο.

en: Delete any file
el: Διαγραφή οποιουδήποτε αρχείου

en: Allow deleting files directly from the manage files overview page.
el: Επιτρέπει τη διαγραφή αρχείων απευθείας από τη σελίδα σύνοψης διαχείρισης αρχείων.

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
el: Καθορισμός του πως γίνεται χειρισμός του κειμένου με συνδυασμό φίλτρων στις <a href="@url">μορφές κειμένου</a>.

en: Upload images through editor dialogs
el: Ανέβασμα εικόνων με χρήση διαλόγων του επεξεργαστή

en: Allow users with access to image dialogs to upload files.
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες με πρόσβαση στους διαλόγους εικόνων να ανεβάζουν εικόνες.

en: Install and update modules, themes & layouts
el: Εγκατάσταση και ενημέρωση μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων.

en: Allows the user to browse for and install new modules, themes and layouts.
el: Επιτρέπει στο χρήστη να πλοηγείται και να εγκαθιστά νέες μονάδες, θεματικές παραλλαγές και διατάξεις.

en: View any unpublished content
el: Προβολή οποιουδήποτε μη δημοσιευμένου περιεχομένου

en: Administer URL alias patterns
el: Διαχείριση των προτύπων ψευδώνυμων URL

en: Allows a user to configure patterns for automated URL aliases and bulk delete URL aliases.
el: Επιτρέπει σε ένα χρήστη να παραμετροποιεί μοτίβα για αυτόματα ψευδώνυμα URL και μαζική διαγραφή ψευδώνυμων URL.

en: Notify of automatic URL alias changes
el: Ειδοποίηση αυτόματων αλλαγών των ψευδώνυμων URL

en: Determines whether or not users are shown a notice when an automatic URL alias changes.
el: Καθορίζει αν εμφανίζεται ή όχι στους χρήστες μια ειδοποίηση όταν αλλάζει αυτόματα ένα ψευδώνυμο URL.

en: Administer URL redirects
el: Διαχείριση των ανακατευθύνσεων URL

en: Use the administration pages
el: Χρήση των διαχειριστικών σελίδων

en: %vocabulary: Edit terms
el: %vocabulary: Επεξεργασία όρων

en: %vocabulary: Delete terms
el: %vocabulary: Διαγραφή όρων

en: Administer user account settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων λογαριασμού χρήστη

en: Manage settings that apply to all user accounts.
el: Διαχείριση ρυθμίσεων που εφαρμόζονται σε όλους τους λογαριασμούς χρηστών.

en: Administer views
el: Διαχείριση των όψεων

en: Access the views administration pages.
el: Πρόσβαση στις διαχειριστικές σελίδες των όψεων.

en: Bypass views access control
el: Παράκαμψη ελέγχου πρόσβασης των όψεων

en: Bypass access control when accessing views.
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης κατά την προσπέλαση των όψεων.

en: Administer Layouts
el: Διαχείριση διατάξεων

en: Access administration bar
el: Πρόσβαση στην μπάρα διαχείρισης

en: Display the administration bar at the top of each page.
el: Εμφάνιση της μπάρας διαχείρισης στην κορυφή κάθε σελίδας.

en: Flush caches
el: Καθαρισμός των προσωρινών μνημών

en: Sort by
el: Ταξινόμηση με

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: Block admin label
el: Ετικέτα μπλοκ διαχείρισης

en: Customized for !bundle
el: Προσαρμοσμένο για !bundle

en: Not customized for !bundle
el: Μη προσαρμοσμένο για !bundle

en: Trimmed limit: @trim_length characters
el: Όριο περικοπής: @trim_length χαρακτήρες

en: Floated: @side
el: Αιώρηση: @side

en: Trimmed limit
el: Όριο περικοπής

en: not applicable
el: χωρίς εφαρμογή

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: contains
el: περιέχει

en: Contains any word
el: Περιέχει οποιαδήποτε λέξη

en: Contains all words
el: Περιέχει όλες τις λέξεις

en: Delete file(s)
el: Διαγραφή αρχείου(-ων)

en: Promote content
el: Προβιβασμός περιεχομένου

en: Remove promotion
el: Αφαίρεση προβιβασμού

en: Delete content
el: Διαγραφή περιεχομένου

en: Update content URL alias
el: Ενημέρωση των ψευδώνυμων URL του περιεχομένου

en: Update user URL alias
el: Ενημέρωση ψευδώνυμου URL χρήστη

en: Block user(s)
el: Αποκλεισμός χρήστη(-ών)

en: Unblock user(s)
el: Αναίρεση αποκλεισμού χρήστη(-ών)

en: Cancel user account(s)
el: Ακύρωση χρήστη(-ών)

en: Add role "@label"
el: Προσθήκη ρόλου "@label"

en: Remove role "@label"
el: Αφαίρεση ρόλου "@label"

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: The default front-end theme for Backdrop CMS, which can make a great base theme.
el: Η προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή του Backdrop CMS, που μπορεί να λειτουργήσει ως εξαιρετική παραλλαγή βάσης.

en: The default administration theme for Backdrop CMS.
el: Η προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή διαχείρισης για το Backdrop CMS.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations.
el: Παρέχει ένα αναδυόμενο μενού με τις περισσότερες διαχειριστικές εργασίες και άλλους κοινούς προορισμούς.

en: Makes date/time fields available.
el: Κάνει διαθέσιμα πεδία ημερομηνίας/χρόνου.

en: Defines an email field type.
el: Ορίζει ένα πεδίο τύπου email.

en: Provides image manipulation tools and image field type.
el: Παρέχει εργαλεία χειρισμού εικόνας και πεδίο τύπου εικόνας.

en: Lets you configure a number of languages to be used on your website.
el: Σας επιτρέπει την ρύθμιση ενός αριθμού γλωσσών για χρήση στον ιστοτόπο σας.

en: Defines simple link field types.
el: Ορίζει τύπους πεδίων απλών συνδέσμων.

en: Provides language negotiation functionality and user interface translation to languages other than English.
el: Παρέχει λειτουργικότητα για διαπραγμάτευση της γλώσσας και την μετάφραση της διεπαφής χρήστη σε άλλες γλώσσες πλην των Αγγλικών.

en: Provides a user interface for installing and updating modules, themes, and layouts.
el: Παρέχει μια διεπαφή χρήστη για την εγκατάσταση μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων.

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να ανακατευθύνουν από παλιά URL σε νέα URL.

en: Enables the organization of content by category.
el: Ενεργοποιεί την οργάνωση του περιεχομένου ανά κατηγορία.

en: Checks for available updates.
el: Ελέγχει για διαθέσιμες ενημερώσεις.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or configure views.
el: Διαχειριστική διεπαφή για τις όψεις. Χωρίς αυτή τη μονάδα, δε θα είναι δυνατή η δημιουργία ή παραμετροποίηση όψεων.

en: Categorization
el: Κατηγοριοποίηση

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Backdrop locale database.
el: Δημιουργία αρχείου τύπου Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) με όλες τις συμβολοσειρές από τη βάση δεδομένων τοπικοποίησης του Backdrop.

en: User accounts
el: Λογαριασμοί χρηστών

en: Functionality
el: Λειτουργικότητα

en: version @version available
el: διαθέσιμη έκδοση @version

en: URL aliases bulk actions
el: Μαζικές ενέργειες για τα ψευδώνυμα URL

en: Enabled: !extensions
el: Ενεργές: !extensions

en: MySQL Database
el: Βάση δεδομένων MySQL

en: MySQL Database 4-byte UTF-8 support
el: Υποστήριξη 4-byte UTF-8 MySQL

en: Last run !time ago (<a href="@url">Run cron manually</a>)
el: Τελευταία εκτέλεση πριν από !time (<a href="@url">Χειροκίνητη εκτέλεση του cron</a>)

en: Backdrop CMS update notifications
el: Ειδοποιήσεις για ενημερώσεις του Backdrop CMS

en: If your site is in development, you might want to <a href="@url">enable the display of errors</a>.
el: Αν ο ιστοτόπος σας είναι υπό ανάπτυξη, μπορεί να θέλετε να <a href="@url">ενεργοποιήσετε την εμφάνιση των σφαλμάτων</a>.

en: Backdrop CMS core update status
el: Κατάσταση ενημέρωσης του πυρήνα του Backdrop CMS

en: No update data available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία για ενημερώσεις.

en: Check manually for updates
el: Χειροκίνητος έλεγχος για ενημερώσεις

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Backdrop. This directory must be relative to the Backdrop installation directory and be accessible over the web.
el: Ένα τοπικό σύστημα αρχείων όπου θα αποθηκεύονται τα δημόσια αρχεία. Ο κατάλογος πρέπει να υπάρχει και να είναι εγγράψιμος από το Backdrop. Ο κατάλογος πρέπει να είναι σχετικός βάσει του κατάλογου εγκατάστασης του Backdrop και να είναι προσπελάσιμος από τον ιστό.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Backdrop and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
el: Μια υπάρχουσα διαδρομή στο τοπικό σύστημα αρχείων για την αποθήκευση των ιδιωτικών αρχείων. Θα πρέπει να είναι εγγράψιμη από το Backdrop και να μην είναι προσπελάσιμη από τον ιστό. Δείτε το online εγχειρίδιο για <a href="@handbook">περισσότερες πληροφορίες για την ασφάλιση των ιδιωτικών αρχείων</a>.

en: Transliterate file names during upload
el: Μεταγραφή ονομάτων αρχείων κατά το ανέβασμα

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility. If you enable this setting later, you may want to <a href="@transliteration">retroactively transliterate existing file names</a>.
el: Ενεργοποιήστε για μετατροπή των ονομάτων αρχείων σε σύνολο χαρακτήρων US-ASCII για συμβατότητα μεταξύ διαφορετικών συστημάτων. Αν ενεργοποιήστε τη ρύθμιση αργότερα, ενδέχεται να <a href="@transliteration">χρειαστεί να μεταγράψετε αναδρομικά τα υπάρχοντα ονόματα αρχείων</a>.

en: Transliterate the displayed file name
el: Μεταγραφή του εμφανιζόμενου ονόματος αρχείου

en: Enable to also convert the file name that is displayed within the site (for example, in link text).
el: Ενεργοποιήστε για επιπλέον μετατροπή του ονόματος αρχείου που εμφανίζεται στον ιστοτόπο (για παράδειγμα, σε κείμενο συνδέσμου).

en: Lowercase transliterated file names
el: Μεταγραφή ονομάτων αρχείων με πεζά

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter <code>about</code> for the about page.
el: Το εναλλακτικό URL για το περιεχόμενο. Χρησιμοποιήστε μια σχετικά διαδρομή χωρίς την τελική κάθετο. Για παράδειγμα, εισαγάγετε <code>about</code> για τη σελίδα Σχετικά.

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>blog/my-first-post</code> could be created using the pattern <code>blog/[node:title]</code> if the title of the blog post was "My first post".
el: Οι νέες σελίδες θα έχουν URL που ταιριάζουν με το μοτίβο βασισμένο σε μπαλαντέρ που ονομάζονται <em>διακριτικά σύμβολα</em>. Για παράδειγμα το URL <code>blog/my-first-post</code> θα μπορούσε να δημιουργηθεί με χρήση του μοτίβου <code>blog/[node:title]</code> αν ο τίτλος της ανάρτησης ήταν "Η πρώτη μου ανάρτηση".

en: Install modules
el: Εγκατάσταση μονάδων

en: Most installed
el: Περισσότερο εγκατεστημένα

en: Latest release
el: Πιο πρόσφατη έκδοση

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση με:

en: Showing @start to @finish of @total.
el: Εμφάνιση @start έως @finish από @total.

en: Add to Installation queue
el: Προσθήκη στην ουρά για εγκατάσταση

en: Installation queue
el: Ουρά για εγκατάσταση

en: Installation queue is empty.
el: Η ουρά για εγκατάσταση είναι κενή.

en: Review and install
el: Έλεγχος και εγκατάσταση

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear queue
el: Καθαρισμός της ουράς

en: Remove from Installation queue
el: Αφαίρεση από την ουρά για εγκατάσταση

en: Select versions
el: Επιλογή εκδόσεων

en: You're about to install:
el: Πρόκειται να εγκαταστήσετε:

en: change release
el: αλλαγή έκδοσης

en: Learn how
el: Μάθετε πως

en: It is recommended that you back up your database and site before you continue. !link.
el: Προτείνεται να πάρετε αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων και του ιστοτόπου σας προτού συνεχίσετε. !link.

en: Install dependencies
el: Εγκατάσταση εξαρτήσεων

en: Enable themes
el: Ενεργοποίηση θεματικών παραλλαγών

en: Enable modules
el: Ενεργοποίηση μονάδων

en: Installing projects
el: Εγκατάσταση των έργων

en: Installing projects...
el: Γίνεται εγκατάσταση των έργων...

en: Installed @current out of @total.
el: Εγκαταστάθηκαν @current από @total.

en: Installation has encountered an error.
el: Η εγκατάσταση αντιμετώπισε ένα σφάλμα.

en: Browse more modules
el: Πλοήγηση περισσότερων μονάδων

en: Successfully installed %project.
el: Εγκαταστάθηκε με επιτυχία το %project.

en: Installed %project...
el: Εγκαταστάθηκε το %project...

en: There was an error getting information for @module
el: Σφάλμα κατά την λήψη πληροφοριών για τη μονάδα @module

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Module, theme, and layout updates
el: Ενημερώσεις μονάδας, θεματικής παραλλαγής και διάταξης

en: Install projects by name
el: Εγκατάσταση έργων με όνομα

en: Upload a module, theme, or layout archive to install
el: Ανέβασμα αρχείου μονάδας, θεματικής παραλλαγής ή διάταξης για εγκατάσταση

en: Install themes
el: Εγκατάσταση θεματικών παραλλαγών

en: No blocks match your search.
el: Δεν υπάρχουν μπλοκ που να ταιριάζουν στην αναζήτησή σας.

en: Error installing %project. !message
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση του %project. !message

en: Error installing %project. Errors have been logged.
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση του %project. Τα σφάλματα καταγράφηκαν.

en: Center left
el: Κέντρο αριστερά

en: Verify site requirements
el: Επιβεβαίωση απαιτήσεων ιστοτόπου

en: Set up your database
el: Εγκαταστήστε τη βάση δεδομένων σας

en: Configure your site
el: Ρυθμίστε τον ιστότοπό σας

en: Learn how to install Backdrop in other languages
el: Μάθετε πως να εγκαθιστάτε το Backdrop σε άλλες γλώσσες

en: Backdrop already installed
el: Το Backdrop είναι ήδη εγκατεστημένο

en: Installing @profile
el: Εγκατάσταση του @profile

en: The @profile installer could not find a settings.php file. Please place copy of this file into @file.
el: Ο εγκαταστάτης του @profile δεν ήταν δυνατό να βρει το αρχείο settings.php. Βάλτε ένα αντίγραφο αυτού του αρχείου στο @file.

en: Primary user account
el: Κύριος λογαριασμός χρήστη

en: Spaces are allowed. Punctuation is not allowed except for periods, pluses, hyphens, and underscores.
el: Τα κενά επιτρέπονται. Τα σημεία στίξης δεν επιτρέπονται εκτός από τις τελείες, συν, παύλες και κάτω παύλες.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="https://backdropcms.org">BackdropCMS.org</a>.
el: Το σύστημα θα σας ενημερώνει όταν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις και κρίσιμες εκδόσεις ασφαλείας για τα εγκατεστημένα συστατικά σας. Ανώνυμες πληροφορίες σχετικά με τον ιστοτόπο σας αποστέλλονται στο <a href="https://backdropcms.org">BackdropCMS.org</a>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή της βάσης δεδομένων σας. Ο διακομιστής αναφέρει το ακόλουθο μήνυμα: %error.

en: Is %database the correct database name?
el: Είναι το %database το σωστό όνομα βάσης δεδομένων;

en: Are the username and password correct?
el: Είναι το όνομα χρήστη και ο κωδικός σωστά;

en: MySQL Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων MySQL

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @profile site here.
el: Αν περισσότερες της μίας εφαρμογές θα μοιράζονται τη βάση δεδομένων, εισαγάγετε ένα πρόθεμα πίνακα όπως το %prefix για τον @profile ιστοτόπο σας εδώ.

en: The <em>Primary navigation</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
el: Το μενού <em>Κύρια πλοήγηση</em> χρησιμοποιείται σε πολλούς ιστοτόπους για να εμφανίζει τα κύρια τμήματα του ιστοτόπου, συχνά σε μια οριζόντια μπάρα επάνω.

en: The <em>Administration</em> menu contains links for administrative tasks and content entry.
el: Το μενού <em>Διαχείριση</em> περιέχει συνδέσμους για τις διαχειριστικές εργασίες και την εισαγωγή περιεχομένου.

en: The <em>Account</em> menu contains links related to each user's account, as well as links to 'Log in' and 'Log out'.
el: Το μενού <em>Λογαριασμός</em> περιέχει τους συνδέσμους που σχετίζονται με το λογαριασμό χρήστη, όπως επίσης και τους συνδέσμους για 'Είσοδο' και 'Έξοδο'.

en: Version: !version
el: Έκδοση: !version

en: Do not forget to <a href="@url">disable the display of errors</a> when you have finished testing and this site goes live.
el: Μην ξεχάσετε να <a href="@url">απενεργοποιήσετε την εμφάνιση σφαλμάτων</a> όταν τελειώσετε με τις δοκιμές και ο ιστοτόπος μπει σε παραγωγική λειτουργία.

en: Database tables need conversion
el: Οι πίνακες της βάσης δεδομένων χρειάζονται μετατροπή

en: Your server supports this feature but not all tables have been converted to use it.
el: Ο διακομιστής σας υποστηρίζει αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν έχουν μετατραπεί όλοι οι πίνακες για να το χρησιμοποιούν.

en: After making a database backup, you should <a href="@url">convert existing tables</a>.
el: Αφού πάρετε αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων, πρέπει να <a href="@url">μετατρέψετε τους υπάρχοντες πίνακες</a>.

en: Your first post!
el: Η πρώτη σας ανάρτηση!

en: This is your first post! You may edit or delete it.
el: Αυτή είναι η πρώτη σας ανάρτηση! Μπορείτε να την επεξεργαστείτε ή να τη διαγράψετε.

en: This is a page with static content. You may edit or delete it.
el: Αυτή είναι μια σελίδα με στατικό περιεχόμενο. Μπορείτε να την επεξεργαστείτε ή να τη διαγράψετε.

en: Use tags to group posts on similar topics into categories.
el: Χρησιμοποιήστε σημάνσεις για την ομαδοποίηση των αναρτήσεων για παρεμφερή θέματα σε κατηγορίες.

en: Upload an image to go with this post.
el: Ανεβάστε μια φωτογραφία που θα συνοδεύει αυτή την ανάρτηση.

en: Apply pending updates
el: Εφαρμογή εκκρεμών ενημερώσεων

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">Installation Instructions</a> page.
el: Απέτυχε η σύνδεση στο διακομιστή. Ο διακομιστής αναφέρει το κάτωθι μήνυμα: !message Για βοήθεια στην εγκατάσταση ή ενημέρωση του κώδικα στο διακομιστή σας, δείτε τη σελίδα <a href="@handbook_url">Οδηγιών Εγκατάστασης</a>.

en: The minute is missing.
el: Λείπουν τα λεπτά.

en: The hour is missing.
el: Λείπει η ώρα.

en: The hour is invalid.
el: Η ώρα είναι μη έγκυρη.

en: The minute is invalid.
el: Τα λεπτά είναι μη έγκυρα.

[ctx: ampm]
en: am
el: πμ

[ctx: ampm]
en: pm
el: μμ

[ctx: datetime]
en: Year
el: Έτος

[ctx: datetime]
en: Month
el: Μήνας

[ctx: datetime]
en: Day
el: Ημέρα

[ctx: datetime]
en: Hour
el: Ώρα

en: Hour
el: Ώρα

[ctx: datetime]
en: Minute
el: Λεπτό

en: Minute
el: Λεπτό

[ctx: datetime]
en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Κάτω μέρος

en: First Sidebar
el: Πρώτη πλευρική μπάρα

en: Second Sidebar
el: Δεύτερη πλευρική μπάρα

en: Footer first
el: Υποσέλιδο πρώτο

en: Footer second
el: Υποσέλιδο δεύτερο

en: Footer third
el: Υποσέλιδο τρίτο

en: Footer fourth
el: Υποσέλιδο τέταρτο

en: Footer bottom
el: Υποσέλιδο κάτω μέρος

en: More tasks
el: Περισσότερες λειτουργίες

en: Adjust top margin
el: Προσαρμογή περιθωρίου κορυφής

en: Shifts the entire site content down to make room for the administration bar. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration bar.
el: Μετακινεί ολόκληρο τον ιστοτόπο πιο κάτω για να κάνει χώρο για την μπάρα διαχείρισης. Αν είναι ανενεργό, στοιχεία σελίδας με τοποθέτηση absolute- ή fixed- ενδέχεται να καλύπτονται από την μπάρα διαχείρισης.

en: Keep bar at top of page
el: Να παραμένει η μπάρα στην κορυφή της σελίδας

en: Displays the administration bar always at the top of the browser viewport, even when scrolling the page.
el: Εμφανίζει την μπάρα διαχείρισης πάντα στην κορυφή της περιοχής προβολής του προγράμματος πλοήγησης, ακόμη και όταν γίνεται κύλιση της σελίδας.

en: Enabled components
el: Ενεργά συστατικά

en: Icon menu
el: Εικονίδιο μενού

en: Management menu
el: Μενού διαχείρισης

en: Search bar
el: Μπάρα αναζήτησης

en: User counts
el: Αριθμός χρηστών

en: Account links
el: Σύνδεσμοι λογαριασμού

en: These features will be enabled/visible in the administration bar. Untick the boxes to disable/hide them.
el: Τα χαρακτηριστικά αυτά θα ενεργοποιηθούν/είναι ορατά στην μπάρα διαχείρισης. Αποτσεκάρετε τα checkbox για την απενεργοποίηση/απόκρυψή τους.

en: (source)
el: (πηγή)

en: A reusable custom block.
el: Ένα επαναχρησιμοποιήσιμο προσαρμοσμένο μπλοκ.

en: Admin label
el: Ετικέτα διαχείρισης

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.
el: Το κείμενο χρησιμοποιείται μόνο στην διεπαφή διαχείρισης. Δε θα εμφανίζεται στους επισκέπτες του ιστοτόπου.

en: Admin description
el: Περιγραφή διαχείρισης

en: Translation notice
el: Ειδοποίηση μετάφρασης

en: Shows the table of contents expanded to the current page if viewing book content.
el: Εμφανίζει τον πίνακα περιεχομένων ανοικτό στην τρέχουσα σελίδα αν γίνεται προβολή του περιεχομένου του βιβλίου.

en: Image uploading
el: Ανέβασμα εικόνων

en: File uploading
el: Ανέβασμα αρχείων

en: The CKEditor toolbar configuration could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση της παραμετροποίησης της εργαλειοθήκης του CKEditor.

en: Image uploading is not enabled for this text format.
el: Το ανέβασμα εικόνας δεν υποστηρίζεται για αυτή τη μορφή κειμένου.

en: Active toolbar
el: Ενεργή εργαλειοθήκη

en: Available buttons
el: Διαθέσιμα πλήκτρα

en: CKEditor Toolbar
el: Εργαλειοθήκη του CKEditor

en: Open preview in a new window
el: Άνοιγμα προεπισκόπησης σε νέο παράθυρο

en: A list of recent comments posted to the site.
el: Μια λίστα πρόσφατων σχολίων που αναρτήθηκαν στον ιστοτόπο.

en: Automatically close comments on old content
el: Αυτόματο κλείσιμο σχολίων σε παλιό περιεχόμενο

en: Close comments after
el: Κλείσιμο σχολίων μετά από

en: People with the "Post comments" permission will be able to post comments.
el: Οι άνθρωποι με την άδεια "Ανάρτηση σχολίων" θα μπορούν να αναρτούν σχόλια.

en: People will not be able to post comments.
el: Οι άνθρωποι δε θα μπορούν να αναρτούν σχόλια.

en: Hide existing comments.
el: Απόκρυψη υπαρχόντων σχολίων.

en: Automatically close comments after @number days
el: Αυτόματο κλείσιμο σχολίων μετά το πέρας @number ημερών

[ctx: Sort order]
en: Numerical
el: Αριθμητική

en: Link this field to new comments
el: Σύνδεση το πεδίου με νέα σχόλια

en: Display mode
el: Κατάσταση προβολής

en: This form allows you to synchronize configuration between sites, such as in development, staging, and production servers. This page shows you the current differences between your current configuration and changes that have been staged for deployment.
el: Αυτή η φόρμα σας επιτρέπει τον συγχρονισμό της παραμετροποίησης μεταξύ ιστοτόπων, όπως σε ένα διακομιστή ανάπτυξης, δοκιμαστικό ή παραγωγικό. Η σελίδα δείχνει τις τρέχουσες αλλαγές μεταξύ της τρέχουσας παραμετροποίησης και αλλαγών που έχουν τεθεί σε κατάσταση για παράταξη.

en: There are no configuration changes currently staged. You may <a href="!export">export this site's configuration</a> or <a href="!import">import to stage new changes</a>.
el: Δεν υπάρχουν αλλαγές παραμετροποίησης σε κατάσταση stage. Μπορείτε να <a href="!export">εξαγάγετε την παραμετροποίηση του ιστοτόπου</a> ή να <a href="!import">εισαγάγετε σε stage νέες αλλαγές</a>.

en: This form may be used to generate a full export of your entire site's configuration. This configuration file should remain compressed when you upload it to the destination site.
el: Αυτή η φόρμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ενός αρχείου πλήρους εξαγωγής όλης της παραμετροποίησης του ιστοτόπου σας. Το αρχείο θα πρέπει να παραμείνει συμπιεσμένο όταν το ανεβάσετε στον ιστοτόπο προορισμού.

en: This form imports a site configuration archive from another site. Upload an export file below to stage the changes (you'll have a chance to review and confirm the changes first). To generate an export file, visit the <a href="!export">full export</a> page.
el: Αυτή η φόρμα εισαγάγει ένα αρχείο παραμετροποίησης ιστοτόπου από κάποιο άλλο ιστοτόπο. Ανεβάστε ένα αρχείο εξαγωγής παρακάτω για να θέσετε σε κατάσταση stage τις αλλαγές (θα έχετε την ευκαιρία να ελέγξετε και να επιβεβαιώσετε πρώτα τις αλλαγές). Για να δημιουργήσετε ένα αρχείο εξαγωγής, επισκεφθείτε τη σελίδα <a href="!export">πλήρους εξαγωγής</a>.

en: Select your configuration export archive
el: Επιλέξτε το αρχείο εξαγωγής παραμετροποίησης

en: This file should be a compressed archive with the extension "tar.gz".
el: Το αρχείο πρέπει να είναι ένα συμπιεσμένο αρχείο με επέκταση "tar.gz".

en: This form may be used to export a single configuration so that it may be imported on a different site. Select a configuration group and name to generate configuration for copy/paste.
el: Αυτή η φόρμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εξαγωγή ενός μοναδικού αρχείου παραμετροποίησης ώστε να μπορεί να εισαχθεί σε διαφορετικό ιστοτόπο. Επιλέξτε μια ομάδα και όνομα παραμετροποίησης για να δημιουργήσετε την παραμετροποίηση για αντιγραφή/επικόλληση.

en: Configuration group
el: Ομάδα παραμετροποίησης

en: Configuration name
el: Όνομα παραμετροποίησης

en: Exported configuration
el: Εξαχθείσα παραμετροποίηση

en: This form imports a single configuration file from another site. To generate an export, visit the <a href="!export">single export</a> page.
el: Αυτή η φόρμα εισαγάγει ένα μοναδικό αρχείο παραμετροποίησης από άλλο ιστοτόπο. Για να δημιουργήσετε ένα αρχείο εξαγωγής, επισκεφθείτε τη σελίδα <a href="!export">εξαγωγής μοναδικού αρχείου</a>.

en: Paste your configuration here
el: Επικολλήστε εδώ την παραμετροποίησή σας

en: The configuration could not be imported because no module could recognize the "@name" configuration name.
el: Δεν ήταν δυνατή η εισαγωγή της παραμετροποίησης, γιατί καμία μονάδα δεν αναγνώρισε το όνομα παραμετροποίησης "@name".

en: Configuration manager
el: Διαχειριστής παραμετροποίησης

en: Allow users to send themselves a copy of the submission.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να στέλνουν στον εαυτό τους ένα αντίγραφο της υποβολής τους.

en: Include a 'Send yourself a copy' checkbox on site-wide and personal contact forms.
el: Να συμπεριληφθεί ένα πλαίσιο επιλογής 'Αποστολή αντιγράφου στον εαυτό μου' στις φόρμες επικοινωνίας του ιστοτόπου και στις προσωπικές φόρμες.

en: Spam prevention
el: Αποτροπή ανεπιθύμητων μηνυμάτων

en: Limit to
el: Περιορισμός σε

en: None (disabled)
el: Κανένα (ανενεργό)

en: messages per
el: μηνύματα ανά

en: Limit the amount of emails that can be sent from contact forms, from the same IP, within a specific window of time. This helps prevent malicious users from sending multiple emails.
el: Περιορισμός του αριθμού των email που θα αποστέλλονται μέσω των φορμών επικοινωνίας, από την ίδια διεύθυνση IP, μέσα σε καθορισμένο χρονικό παράθυρο χρόνου. Αυτό αποτρέπει κακόβουλους χρήστες από την αποστολή πολλαπλών email.

en: Contact form category %category has been deleted.
el: Η κατηγορία φόρμας επικοινωνίας %category διαγράφηκε.

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 5 minute
el: 5 λεπτά

en: 10 minute
el: 10 λεπτά

en: 15 minute
el: 15 λεπτά

en: 30 minute
el: 30 λεπτά

[ctx: Sort order]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: datetime]
en: Week
el: Εβδομάδα

en: Please choose an hour.
el: Επιλέξτε μια ώρα.

en: Please choose a minute.
el: Επιλέξτε τα λεπτά.

en: This action will permanently delete the log messages from the database.
el: Η ενέργεια αυτή θα διαγράψει οριστικά όλα τα μηνύματα ημερολογίου από τη βάση δεδομένων.

en: Display mode settings
el: Ρυθμίσεις κατάστασης προβολής

en: Entity
el: Οντότητα

en: Reverse the output values
el: Αντιστροφή των τιμών εξόδου

en: Display in reverse order
el: Εμφάνιση με αντίστροφη σειρά

en: The field "@name" could not be created because a database table with the name "@table" already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του πεδίου "@name" γιατί υπάρχει ήδη πίνακας στη βάση δεδομένων με όνομα "@table".

en: Simple separator
el: Απλός διαχωριστής

en: <strong>Display modes</strong> are variations of how an item can be displayed. Each @label display mode can be configured differently. For example: individual fields can be displayed using a different format, or hidden entirely.
el: Οι <strong>καταστάσεις προβολής</strong> είναι παραλλαγές του πως ένα στοιχείο μπορεί να εμφανίζεται. Κάθε @label κατάσταση προβολής μπορεί να παραμετροποιείται διαφορετικά. Για παράδειγμα: ξεχωριστά πεδία μπορούν να εμφανίζονται με χρήση διαφορετικής μορφής ή να είναι εντελώς κρυμμένα.

en: Display mode label
el: Ετικέτα κατάστασης προβολής

en: The display mode %name can now be <a href="@url">customized</a>.
el: Η κατάσταση προβολής %name μπορεί τώρα να <a href="@url">παραμετροποιηθεί</a>.

en: The display mode %name will now use the <em>Default</em> settings.
el: Η κατάσταση προβολής %name θα χρησιμοποιεί πλέον την <em>Προκαθορισμένη</em> παραμετροποίηση.

en: Display modes
el: Καταστάσεις προβολής

en: Used for all display modes which are not customized
el: Χρησιμοποιείται σε όλες τις καταστάσεις προβολής που δεν έχει γίνει προσαρμογή

en: Uses the Default display mode
el: Χρησιμοποιεί την εξ' ορισμού κατάσταση προβολής

en: Add, edit, and delete custom Display modes.
el: Προσθήκη, επεξεργασία και διαγραφή προσαρμοσμένων καταστάσεων Προβολής.

en: Destination
el: Προορισμός

en: This file has no known content referencing it, although it may still be in use.
el: Δεν υπάρχει γνωστό περιεχόμενο που να αναφέρεται στο αρχείο, ωστόσο μπορεί να είναι ακόμη σε χρήση.

en: Deleting this file may cause content to display improperly.
el: Η διαγραφή του αρχείο ενδέχεται να προκαλέσει την λανθασμένη προβολή του περιεχομένου.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το αρχείο %title;

en: %title has been deleted.
el: Το %title διαγράφηκε.

en: Return to the <a href="!url">manage files administration page</a>.
el: Επιστροφή στη <a href="!url">σελίδα διαχείρισης αρχείων</a>.

en: Manage or replace any file
el: Διαχείριση ή αντικατάσταση οποιουδήποτε αρχείου

en: Allow managing of files from the files overview page.
el: Επιτρέπει τη διαχείριση των αρχείων από τη σελίδα σύνοψης αρχείων.

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Client-side upload progress enabled
el: Ενεργή η πρόοδος ανεβάσματος αρχείου από τον πελάτη

en: Destination: @scheme
el: Προορισμός: @scheme

en: Manage link
el: Διαχείριση συνδέσμου

en: Fallback format. Used if a role has access to no other formats.
el: Εναλλακτικός τύπος. Χρησιμοποιείται όταν ένας ρόλος δεν έχει πρόσβαση σε άλλες μορφές.

en: Text editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
el: Η επιλογή είναι ανενεργή καθώς δεν υπάρχουν μονάδες που να παρέχουν επεξεργαστή κειμένου και να είναι τώρα ενεργοποιημένες.

en: Enable image uploads
el: Ενεργοποίηση του ανεβάσματος εικόνων

en: Enable image re-orientation
el: Ενεργοποίηση του επανα-προσανατολισμού εικόνων

en: If EXIF data indicates the need, the image will be rotated appropriately before being saved.
el: Αν τα δεδομένων EXIF αναφέρουν την ανάγκη, η εικόνα θα επανα-προσανατολιστεί αντίστοιχα πριν την αποθήκευσή της.

en: Upload directory
el: Φάκελος αποστολής

en: A directory relative to the files directory where uploaded images will be stored.
el: Ένας κατάλογος σχετικός με τον κατάλογο files όπου θα αποθηκεύονται οι ανεβασμένες εικόνες.

en: Maximum file size
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
el: Αν μείνει κενό, τότε το μέγεθος του αρχείου θα περιορίζεται από το μέγιστο μέγεθος αρχείου αποστολής της PHP @size.

en: Maximum dimensions
el: Μέγιστες διαστάσεις

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
el: Εικόνες μεγαλύτερες από αυτές τις διαστάσεις θα μικραίνουν προς τα κάτω.

en: Enable file uploads
el: Ενεργοποίηση του ανεβάσματος αρχείων

en: A directory relative to the files directory where uploaded files will be stored.
el: Ένας κατάλογος σχετικός με τον κατάλογο files όπου θα αποθηκεύονται οι ανεβασμένες εικόνες.

en: width
el: πλάτος

en: height
el: ύψος

en: Align
el: Στοίχιση

en: Link to existing content
el: Σύνδεσμος προς υπάρχον περιεχόμενο

en: More information about text editors
el: Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους επεξεργαστές κειμένου

en: Upload files through editor dialogs
el: Ανέβασμα αρχείων με χρήση διαλόγων του επεξεργαστή

en: Allow users with access to editor dialogs to upload files.
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες με πρόσβαση στους διαλόγους του επεξεργαστή να ανεβάζουν εικόνες.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
el: Βάσει της παραμετροποίησης του επεξεργαστή κειμένου, αυτές οι σημάνσεις προστέθηκαν αυτόματα: strong>@tag-list</strong>.

en: Configure image style %name
el: Διευθέτηση του στυλ εικόνας %name

en: Save and add effects
el: Αποθήκευση και προσθήκη των εφέ

en: Enable upscaling
el: Να επιτρέπεται το μεγάλωμα

en: Allows images to be made larger than their original size.
el: Επιτρέπει να γίνονται οι εικόνες μεγαλύτερες από το αρχικό τους μέγεθος.

en: Storage state
el: Κατάσταση αποθήκευσης

en: Configure image style
el: Διευθέτηση στυλ εικόνας

en: Your projects have been downloaded and updated.
el: Τα έργα σας λήφθηκαν και ενημερώθηκαν με επιτυχία.

en: Error installing projects.
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση των έργων.

en: There was an error while installing %project.
          !message
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την εγκατάσταση του %project.
          !message

en: Updates of Backdrop CMS core using the web interface are disabled.
el: Οι ενημερώσεις του πυρήνα του Backdrop CMS με χρήση της διεπαφής ιστού είναι ανενεργές.

en: Your server does not support installing modules, themes, and layouts from this interface. Instead, install modules, themes, and layouts by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
el: Ο διακομιστής σας δεν υποστηρίζει την εγκατάσταση μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων από αυτή τη διεπαφή. Αντίθετα, κάντε εγκατάσταση των μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων με απευθείας ανέβασμά τους στο διακομιστή, όπως περιγράφεται στο <a href="@handbook_url">εγχειρίδιο</a>.

en: Unable to save downloaded project into the temporary directory.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του κατεβασμένου έργου στον προσωρινό κατάλογο.

en: Error installing / updating. Error: @error
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση / ενημέρωση. Σφάλμα: @error

en: Install Dependencies
el: Εγκατάσταση Εξαρτήσεων

en: installed
el: εγκατεστημένο

en: You may enable modules using the form below or on the main !link page.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις μονάδες με χρήση της παρακάτω φόρμα ή από τη σελίδα !link.

en: No new modules installed.
el: Δεν εγκαταστάθηκαν νέες μονάδες.

en: Finish without enabling
el: Ολοκλήρωση χωρίς ενεργοποίηση

en: Some modules are missing one or more dependencies and cannot be enabled. The checkboxes for these modules have been disabled.
el: Ορισμένες μονάδες δεν βρίσκουν μία ή περισσότερες εξαρτήσεις και δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν. Τα πλαίσια επιλογής για αυτές τις μονάδες έχουν απενεργοποιηθεί.

en: Installation is complete.
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε.

en: Relevance
el: Σχετικότητα

en: Manual installation
el: Χειροκίνητη εγκατάσταση

en: Installer settings
el: Ρυθμίσεις εγκαταστάτη

en: Install by names
el: Εγκατάσταση με όνομα

en: Project Installer
el: Εγκαταστάτης Έργων

en: Visibility conditions
el: Συνθήκες ορατότητας

en: Layout template
el: Πρότυπο διάταξης

en: Add visibility condition
el: Προσθήκη συνθήκης ορατότητας

en: Save layout
el: Αποθήκευση διάταξης

en: Layout changes discarded.
el: Απορρίφθηκαν οι αλλαγές στη διάταξη.

en: Layout saved.
el: Η διάταξη αποθηκεύτηκε.

en: Layout content saved.
el: Το περιεχόμενο της διάταξης αποθηκεύτηκε.

en: Default page title
el: Προκαθορισμένος τίτλος σελίδας

en: Custom page title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος σελίδας

en: Copy from block
el: Αντιγραφή από το μπλοκ

en: No title
el: Χωρίς τίτλο

en: The page title will pull from a default source. For example: on the user account page, a username may be used.
el: Ο τίτλος της σελίδας θα αντληθεί από μια προκαθορισμένη πηγή. Για παράδειγμα: στη σελίδα λογαριασμού χρήστη, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το όνομα χρήστη.

en: Provide a custom page title for this layout.
el: Εισαγάγετε ένα προσαρμοσμένο τίτλο σελίδας για αυτή τη διάταξη.

en: Copy the page title from a block for this layout.
el: Αντιγραφή του τίτλου σελίδας από ένα μπλοκ της διάταξης.

en: Hide the page title for this layout.
el: Απόκρυψη του τίτλου σελίδα για αυτή τη διάταξη.

en: If left blank, a default title may be used.
el: Αν μείνει κενό, θα χρησιμοποιηθεί ένας προκαθορισμένος τίτλος.

en: Add block "!title"
el: Προσθήκη του μπλοκ "!title"

en: Configure block "!title"
el: Διευθέτηση του μπλοκ "!title"

en: Update block
el: Ενημέρωση του μπλοκ

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις στυλ

en: Style
el: Στυλ

en: Visibility conditions allow this block to be shown only in certain situations, such as for certain roles or types of content.
el: Οι συνθήκες ορατότητας επιτρέπουν στο μπλοκ να εμφανίζεται μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως σε συγκεκριμένους ρόλους ή τύπους περιεχομένου.

en: Configure visibility condition
el: Παραμετροποίηση συνθήκης ορατότητας

en: Visibility condition
el: Συνθήκη ορατότητας

en: Save visibility condition
el: Αποθήκευση της συνθήκης ορατότητας

en: This form has unsaved changes. Click "@button" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
el: Η φόρμα έχει αλλαγές που χρήζουν αποθήκευσης. Κάντε κλικ στο "@button" για να οριστικοποιήσετε τις αλλαγές ή στο "Άκυρο" για να τις απορρίψετε.

en: Clone layout
el: Κλωνοποίηση διάταξης

en: Revert layout @title?
el: Επαναφορά διάταξης @title;

en: Revert layout
el: Επαναφορά διάταξης

en: No menu entry
el: Χωρίς καταχώριση μενού

en: Normal menu entry
el: Κανονική καταχώριση μενού

en: Menu tab
el: Καρτέλα μενού

en: Default menu tab
el: Προκαθορισμένη καρτέλα μενού

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
el: Αν έχει οριστεί το κανονικό ή καρτέλα, εισαγάγετε το κείμενο για χρήση για το στοιχείο του μενού.

en: Insert item into an available menu.
el: Εισαγωγή του στοιχείου σε ένα διαθέσιμο μενού.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
el: Όσο χαμηλότερο το βάρος, τόσο πιο ψηλά/προς τα αριστερά θα εμφανιστεί.

en: Access conditions
el: Συνθήκες πρόσβασης

en: Conditions set at the menu level will prevent access to the entire page and all layouts configured in it.
el: Οι συνθήκες που ορίζονται σε επίπεδο μενού θα αποκλείσουν την πρόσβαση σε όλη τη σελίδα και όλες τις διατάξεις που αυτό έχει παραμετροποιηθεί.

en: Save menu settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων μενού

en: Layout settings
el: Ρυθμίσεις διάταξης

en: HTML element for inner wrapper
el: Στοιχείο HTML για τον εσωτερικό περιέκτη

en: CSS classes for inner wrapper
el: Κλάσεις CSS για τον εσωτερικό περιέκτη

en: Not in use
el: Μη χρήση

en: Provides a summary of all available blocks. The 'Usage' column shows which layout and region to which blocks are currently assigned in the format 'Layout name (region)'.
el: Παρέχει μια περίληψη όλων των διαθέσιμων μπλοκ. Η στήλη 'Χρήση' δείχνει σε ποια διάταξη και περιοχή έχει ανατεθεί κάθε μπλοκ στη μορφή 'Όνομα διάταξης (περιοχή)'.

en: No conditions set.
el: Δεν ορίστηκαν συνθήκες.

en: Custom page title: %title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος σελίδας: %title

en: Configure region
el: Διευθέτηση περιοχής

en: Block title type
el: Τύπος τίτλου μπλοκ

en: This block provided by the %module module is missing. The block has an identifier of %delta, which may have been deleted or is no longer valid.
el: Το μπλοκ που παρέχεται από τη μονάδα %module λείπει. Το μπλοκ έχει αναγνωριστικό το %delta, που μπορεί να έχει διαγραφεί ή να μην είναι πλέον έγκυρο.

en: Admin label is required when making a block reusable.
el: Η ετικέτα διαχείρισης είναι απαιτούμενη όταν ένα μπλοκ γίνεται επαναχρησιμοποιήσιμο.

en: Site language
el: Γλώσσα ιστοτόπου

en: Site language is any language
el: Η γλώσσα ιστοτόπου είναι η οποιαδήποτε γλώσσα

en: Reverse (NOT)
el: Αντίστροφο (ΔΕΝ)

en: User has "@permission" permission.
el: Ο χρήστης έχει την άδεια "@permission".

en: Page title settings
el: Ρυθμίσεις τίτλου σελίδας

en: No Title
el: Χωρίς τίτλο

en: Additional CSS Classes
el: Επιπρόσθετες κλάσεις CSS

en: Localize date format %format
el: Τοπική προσαρμογή μορφής ημερομηνίας %format

en: Displayed as %date_format
el: Εμφανίζεται ως %date_format

en: Switches the site language for the @type portions of the page.
el: Εναλλάσσει τη γλώσσα ιστοτόπου για τα τμήματα "@type" της σελίδας.

en: Current installed version
el: Τρέχουσα εγκατεστημένη έκδοση

en: Show menu links for a given language. Menu links with the "All" language will be shown in every language.
el: Εμφάνιση των συνδέσμων μενού για μια ορισμένη γλώσσα. Οι σύνδεσμοι μενού με τη γλώσσα "Όλες" θα εμφανίζονται σε κάθε γλώσσα.

en: - All (always shown) -
el: - Όλες (πάντα ορατό) -

en: Set a language for this menu link. The menu link will only be visible in that language.
el: Καθορισμός γλώσσας για αυτό το σύνδεσμο μενού. Ο σύνδεσμος μενού θα είναι ορατός μόνο σε αυτή τη γλώσσα.

en: Existing content
el: Υπάρχον περιεχόμενο

en: Leave blank to use the current time.
el: Αφήστε το κενό για χρήση της τρέχουσας ώρας.

en: Publish now
el: Δημοσίευση τώρα

en: Draft
el: Προσχέδιο

en: Schedule for later
el: Προγραμματισμός για αργότερα

en: Hide path display
el: Απόκρυψη εμφάνισης διαδρομής

en: If enabled, this content can be placed as a block or within a listing but will not be accessible at its URL without proper permissions. This facilitates "hidden path" content that is meant to be embedded with other content and never on its own. Users who have the "View hidden paths" permission will still be able to visit the full page URL, while those without this permission will receive a "Page not found" error.
el: Αν είναι ενεργό, το περιεχόμενο μπορεί να τοποθετηθεί ως μπλοκ ή μέσα σε μια λίστα, αλλά δε θα είναι προσπελάσιμο στο URL του χωρίς την κατάλληλη άδεια. Αυτό δημιουργεί περιεχόμενο "κρυφής διαδρομής" που προορίζεται να ενσωματωθεί μέσα σε άλλο περιεχόμενο και να μην εμφανίζεται ποτέ μόνο του. Οι χρήστες που έχουν την άδεια "Προβολή κρυφών διαδρομών" θα συνεχίζουν να βλέπουν την πλήρη σελίδα με το URL, ενώ αυτοί χωρίς την άδεια θα λαμβάνουν ένα σφάλμα "Η σελίδα δε βρέθηκε".

en: View hidden paths
el: Προβολή κρυφών διαδρομών

en: View URL of content, overriding restriction on viewing content directly.
el: Προβολή του URL του περιεχομένου, παρακάμπτοντας τον περιορισμό της απευθείας προβολής του περιεχομένου.

en: Content is promoted
el: Το περιεχόμενο είναι προβιβασμένο

en: An RSS icon linking to available feeds.
el: Ένα εικονίδιο RSS συνδεδεμένο με τις διαθέσιμες ροές.

en: Embed existing node content as a block onto other pages
el: Ενσωμάτωση υπάρχοντος περιεχομένου κόμβου ως μπλοκ μέσα σε άλλες σελίδες

en: Check for new comments as well
el: Έλεγχος επιπλέον για νέα σχόλια

en: Display comments
el: Εμφάνιση σχολίων

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: <code>node/28</code> or <code>taxonomy/term/1</code>.
el: Καθορίστε την υπάρχουσα διαδρομή για την οποία θέλετε το ψευδώνυμο. Για παράδειγμα: <code>node/28</code> ή <code>taxonomy/term/1</code>.

en: Specify an alternative path where this page will appear. Do not include a trailing slash.
el: Καθορίστε μια εναλλακτική διαδρομή που θα εμφανίζεται η σελίδα. Μην συμπεριλάβετε την τελευταία κάθετο.

en: Save URL alias
el: Αποθήκευση ψευδώνυμου URL

en: !label URL alias patterns
el: Μοτίβα ψευδώνυμων URL για !label

en: Display URL alias pattern changes (except during bulk updates).
el: Εμφάνιση των αλλαγών μοτίβου ψευδώνυμων URL (εκτός κατά την μαζική ενημέρωση).

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιείται για τον διαχωρισμό των λέξεων στους τίτλους. Αυτός θα αντικαταστήσει τυχόν κενά και σημεία στίξης. Η χρήση του κενού ή του χαρακτήρα + ενδέχεται να προκαλέσει απρόβλεπτα αποτελέσματα.

en: Character case
el: Διάκριση χαρακτήρων

en: Leave case the same as source token values.
el: Να μείνουν το ίδιο όπως είναι οι αρχικές τιμές των διακριτικών συμβόλων

en: Change to lower case
el: Αλλαγή σε πεζά

en: Maximum URL alias length
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμου URL

en: Maximum length of URL aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμων URL που θα δημιουργούνται. Το 100 είναι η προτεινόμενη τιμή. Το @max είναι η μέγιστη επιτρεπτή τιμή.

en: Maximum text length of any component in the URL alias (e.g., <code>[title]</code>). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
el: Μέγιστο μήκος κειμένου οποιουδήποτε συστατικού στο ψευδώνυμο URL (πχ. <code>[title]</code>). Το 100 είναι το προτεινόμενο μήκος. Το @max είναι το μέγιστο επιτρεπτό μήκος.

en: The action taken when an item already has a URL alias.
el: Η ενέργεια που λαμβάνει μέρος όταν ένα στοιχείο έχει ήδη ψευδώνυμο URL.

en: Create a new URL alias. Delete the old URL alias.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου URL. Διαγραφή του παλιού ψευδώνυμου.

en: Create a new URL alias. Replace the old URL alias with a redirect.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου URL. Αντικατάσταση του παλιού ψευδώνυμου με ανακατεύθυνση.

en: Update action
el: Ενέργεια ενημέρωσης

en: Create a new URL alias. Leave the existing URL alias functioning.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου URL. Να παραμείνει το υπάρχον ψευδώνυμο URL λειτουργικό.

en: Do nothing. Leave the old URL alias intact.
el: Να μη γίνει κάτι. Να παραμείνει το παλιό ψευδώνυμο URL ανέπαφο.

en: Transliterate prior to creating URL aliases
el: Μεταγραφή πριν την δημιουργία των ψευδώνυμων URL

en: When the new URL alias includes certain characters (such as those with accents) should these characters be converted into the US-ASCII alphabet?
el: Όταν το νέο ψευδώνυμο URL περιέχει ορισμένους χαρακτήρες (όπως αυτούς με τόνους), να μετατρέπονται οι χαρακτήρες αυτοί στο αλφάβητο US-ASCII;

en: Reduce URL alias characters to letters and numbers
el: Μείωση των χαρακτήρων του ψευδώνυμου URL σε γράμματα και αριθμούς

en: Filters the new URL alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
el: Φιλτράρει το νέο ψευδώνυμο URL να περιέχει μόνο γράμματα και αριθμούς που υπάρχουν στο σύνολο χαρακτήρων ASCII-96.

en: Strings to Remove
el: Συμβολοσειρές για αφαίρεση

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation - use the punctuation section below.
el: Λέξεις χωρισμένες με κόμμα που θα αφαιρούνται από το ψευδώνυμο URL. Μην το χρησιμοποιείτε για την αφαίρεση της στίξης, χρησιμοποιήστε το παρακάτω τμήμα για την στίξη.

en: Punctuation
el: Στίξη

en: Replace by separator
el: Αντικατάσταση ανά διαχωριστή

en: No action (do not replace)
el: Καμία ενέργεια (να μην αντικαθίσταται)

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
el: Το πεδίο <em>Συμβολοσειρές για αφαίρεση</em> δεν πρέπει να περιέχει HTML. Βεβαιωθείτε να απενεργοποιήσετε τυχόν επεξεργαστές WYSIWYG για το πεδίο.

en: All !label URL aliases
el: Όλα τα !label ψευδώνυμα URL

en: Update existing URL aliases
el: Ενημέρωση υπαρχόντων ψευδώνυμων URL

en: All URL aliases
el: Όλα τα ψευδώνυμα URL

en: Bulk updating URL aliases
el: Γίνεται μαζική ενημέρωση των ψευδώνυμων URL

en: No new URL aliases to generate.
el: Δεν υπάρχουν νέα ψευδώνυμα URL για δημιουργία.

en: All %type aliases
el: Όλα τα ψευδώνυμα τύπου %type

en: Delete all the following URL aliases?
el: Διαγραφή όλων των παρακάτω ψευδώνυμων URL;

en: All aliases for %type have been deleted.
el: Διαγράφηκαν όλα τα ψευδώνυμα για τον τύπο %type.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
el: Δημιουργήθηκε νέο ψευδώνυμο %alias για %source, αντικαθιστώντας το %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
el: Δημιουργήθηκε νέο ψευδώνυμο %alias για %source.

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>tags/environment</code> could be created using the pattern <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> if the vocabulary is named "Tags" and the term is named "Environment".
el: Οι νέες σελίδες θα έχουν URL που ταιριάζουν με το μοτίβο βασισμένο σε μπαλαντέρ που ονομάζονται <em>διακριτικά σύμβολα</em>. Για παράδειγμα το URL <code>tags/environment</code> θα μπορούσε να δημιουργηθεί με χρήση του μοτίβου <code>[term:vocabulary]/[term:name]</code> αν το λεξικό ονομάζεται "Tags" και ο όρος "Environment".

en: New pages will have URLs that match a pattern based on wildcards called <em>tokens</em>. For example the URL <code>members/jane-doe</code> could be created using the pattern <code>members/[user:name]</code> if the user name is "Jane Doe".
el: Οι νέες σελίδες θα έχουν URL που θα συμφωνούν σε ένα μοτίβο βάσει χαρακτήρων μπαλαντέρ που ονομάζονται <em>διακριτικά σύμβολα</em>. Για παράδειγμα το URL <code>members/jane-doe</code> θα μπορούσε να δημιουργηθεί με χρήση του μοτίβου <code>members/[user:name]</code> αν το όνομα του χρήστη είναι "Jane Doe".

en: Last accessed on @date
el: Τελευταία προσπέλαση στις @date

en: Add URL redirect.
el: Προσθήκη ανακατεύθυνσης URL.

en: Filter redirects
el: Φιλτράρισμα των ανακατευθύνσεων

en: Redirect type
el: Τύπος ανακατεύθυνσης

en: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">More information about status codes</a>.
el: <a href="https://wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes#3xx_Redirection">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους κωδικούς κατάστασης</a>.

en: The redirect has been deleted.
el: Η ανακατεύθυνση διαγράφηκε.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
el: Αυτόματη δημιουργία ανακατευθύνσεων όταν τα ψευδώνυμα URL αλλάζουν.

en: Retain query string through redirect.
el: Συγκράτηση της συμβολοσειράς ερωτήματος URL κατά την ανακατεύθυνση.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %source_query they would be redirected to %redirect_query. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
el: Για παράδειγμα, δοθείσας μιας ανακατεύθυνσης από %source στο %redirect, αν ο χρήστης επισκεφθεί το %source_query θα ανακατευθυνθεί στο %redirect_query. Οι συμβολοσειρές ερωτήματος URL στην ανακατεύθυνση θα έχουν πάντα προτεραιότητα έναντι της τρέχουσας συμβολοσειράς ερωτήματος.

en: Redirect types
el: Τύποι ανακατεύθυνσης

en: Show only common redirect types (301 and 302)
el: Εμφάνιση των κοινών τύπων ανακατεύθυνσης (301 και 302)

en: Show all redirect types (300, 301, 302, 303, 304, 305, and 307)
el: Εμφάνιση όλων των τύπων ανακατεύθυνσης (300, 301, 302, 303, 304, 305 και 307)

en: Delete redirects that have not been accessed for
el: Διαγραφή ανακατευθύνσεων που δεν έχουν προσπελαστεί για

en: Never (do not discard)
el: Ποτέ (να μην διαγράφονται)

en: Only redirects managed by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
el: Μόνο ανακατευθύνσεις που χειρίζεται η μονάδα Redirect θα διαγράφονται. Οι ανακατευθύνσεις που χειρίζονται άλλες μονάδες δε θα επηρεαστούν.

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
el: Η σελίδα εμφανίζει όλες τις διαδρομές που καταλήγουν σε σφάλματα τύπου 404 και για τις οποίες δεν έχουν ακόμη ανατεθεί ανακατευθύνσεις προς αυτές.

en: Filter 404s
el: Φιλτράρισμα των 404

en: 307 - Temporary Redirect
el: 307 - Προσωρινή ανακατεύθυνση

en: Search items
el: Στοιχεία αναζήτησης

en: Available search items
el: Διαθέσιμα στοιχεία αναζήτησης

en: Several modules expose items to the search system. Use this setting to limit what can be searched.
el: Πολλές μονάδες εκθέτουν στοιχεία στο σύστημα αναζήτησης. Χρησιμοποιήστε αυτή τη ρύθμιση για να περιορίσετε τι μπορεί να αναζητηθεί.

en: Default search
el: Προκαθορισμένη αναζήτηση

en: Log all searches
el: Να καταγράφονται όλες οι αναζητήσεις

en: This setting may affect performance. Enable only if actively inspecting logs of search queries.
el: Η ρύθμιση αυτή ενδέχεται να επηρεάσει την απόδοση. Ενεργοποιήστε την μόνο αν εξετάζετε την καταγραφή των ερωτημάτων αναζήτησης.

en: Indexing
el: Ευρετηρίαση

en: Number of items to index during cron runs:
el: Αριθμός στοιχείων για ευρετηρίαση κατά την εκτέλεση του cron:

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors while indexing.
el: Ο μέγιστος αριθμός στοιχείων που θα ευρετηριάζονται σε κάθε εκτέλεση της <a href="@cron">εργασίας συντήρησης του cron</a>. Αν είναι απαραίτητο, μειώστε αυτό τον αριθμό για να αποτρέψετε timeout και σφάλματα μνήμης κατά την ευρετηρίαση.

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer). <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
el: Ο αριθμός των χαρακτήρων που πρέπει να έχει μια λέξη προκειμένου να ευρετηριαστεί. Μια χαμηλότερη ρύθμιση σημαίνει καλύτερη κατάταξη των αποτελεσμάτων αναζήτησης, αλλά και μεγαλύτερη βάση δεδομένων. Κάθε ερώτημα αναζήτησης πρέπει να περιέχει τουλάχιστον μια λέξη κλειδί αυτού του μεγέθους (ή μεγαλύτερη). <strong>Η αλλαγή της ρύθμισης θα ακυρώσει το ευρετήριο αναζήτησης.</strong>

en: Transliterate search index and searched strings.
el: Μεταγραφή του ευρετηρίου αναζήτησης των συμβολοσειρών αναζήτησης.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
el: Ενεργοποιήστε για να επιτρέψετε την αναζήτηση και ευρετηρίαση με χρήση του συνόλου χαρακτήρων US-ASCII, δηλαδή να αντιμετωπίζονται οι χαρακτήρες με τόνους ή χωρίς με τον ίδιο τρόπο.

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages. <strong>Changing this setting will invalidate the search index.</strong>
el: Αν πρέπει να χρησιμοποιείται απλός γραμματικός αναλυτής για Κινέζικα/Ιαπωνικά/Κορεάτικα βάσει αλληλοεπικαλυπτόμενων ακολουθιών. Απενεργοποιήστε το αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε εναλλακτικά ένα εξωτερικό επεξεργαστή για αυτό. Δεν επηρεάζει τις άλλες γλώσσες. <strong>Η αλλαγή της ρύθμισης θα ακυρώσει το ευρετήριο αναζήτησης.</strong>

en: The search form for searching site content.
el: Η φόρμα αναζήτησης για την αναζήτηση στο περιεχόμενο του ιστοτόπου.

en: Search form settings
el: Ρυθμίσεις φόρμας αναζήτησης

en: Search box label
el: Ετικέτα πλαισίου αναζήτησης

en: Hide the search box label
el: Απόκρυψη της ετικέτας πλαισίου αναζήτησης

en: Placeholder text
el: Κείμενο placeholder

en: This text will appear in the search box until text is entered.
el: Το κείμενο αυτό θα εμφανίζεται στο πλαίσιο αναζήτησης μέχρι να εισαχθεί κείμενο.

en: Button text
el: Κείμενο πλήκτρου

en: Leave this field empty to hide the submit button.
el: Αφήστε το πεδίο κενό για απόκρυψη του πλήκτρου υποβολής.

en: Run tests against Backdrop core and your modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
el: Εκτέλεση τεστ απέναντι στον πυρήνα του Backdrop και στις μονάδες σας. Τα τεστ βοηθούν στο να επιβεβαιωθεί ότι ο κώδικας του ιστοτόπου σας λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε.

en: Page title combo
el: Συνδυασμός τίτλου σελίδας

en: Displays the page title, tabs (local tasks), local actions links, and messages. Replaces all the normal equivalents on the page with a single block.
el: Εμφανίζει τον τίτλο σελίδα, καρτέλες (τοπικές ενέργειες), τοπικού συνδέσμους ενεργειών και τα μηνύματα. Αντικαθιστά όλα τα αντίστοιχα στη σελίδα με ένα μοναδικό μπλοκ.

en: Page tabs (Local tasks)
el: Καρτέλες σελίδας (Τοπικές εργασίες)

en: Displays the links for menu local tasks, such as "View" or "Edit". Replaces the normal tabs on the page with a block.
el: Εμφανίζει τους συνδέσμους για το μενού τοπικών ενεργειών, όπως "Προβολή" ή "Επεξεργασία". Αντικαθιστά τις κανονικές καρτέλες στη σελίδα με ένα μπλοκ.

en: Displays the page title. Replaces the normal page title with a block.
el: Εμφανίζει τον τίτλο σελίδας. Αντικαθιστά τον κανονικό τίτλο σελίδας με ένα μπλοκ.

en: Page local actions
el: Τοπικές ενέργειες σελίδας

en: Displays the local actions links, such as "Add content". Replaces the normal local actions on the page with a block.
el: Εμφανίζει τους συνδέσμους για τις τοπικές ενέργειες, όπως το "Προσθήκη περιεχομένου". Αντικαθιστά τις κανονικές τοπικές ενέργειες στη σελίδα με ένα μπλοκ.

en: Page messages
el: Μηνύματα σελίδας

en: Displays messages to the user after an action is performed, such as form validation errors or success messages. Replaces the normal messages on the page with a block.
el: Εμφανίζει μηνύματα στο χρήστη αφού γίνει μια ενέργεια, όπως η επαλήθευση λαθών φόρμας ή μηνύματα επιτυχίας. Αντικαθιστά τα κανονικά μηνύματα στη σελίδα με ένα μπλοκ.

en: Enabled themes
el: Ενεργοποιημένες θεματικές παραλλαγές

en: Save theme settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων θεματικής παραλλαγής

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Uninstalling modules causes all data from these modules to be lost!
el: Η απεγκατάσταση των μονάδων θα έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια των δεδομένων αυτών των μονάδων!

en: Are you sure you want to continue with uninstalling the modules listed below?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε με την απεγκατάσταση των μονάδων που εμφανίζονται παρακάτω;

en: Logo settings
el: Ρυθμίσεις του λογότυπου

en: Use the logo supplied by the active theme
el: Χρήση του λογότυπου που έχει η ενεργή θεματική παραλλαγή

en: Upload logo
el: Ανέβασμα λογότυπου

en: Use the shortcut icon supplied by the active theme
el: Χρήση του εικονιδίου συντόμευσης που έχει η ενεργή θεματική παραλλαγή

en: Upload icon
el: Ανέβασμα εικονιδίου

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
el: Παραδείγματα: <code>@implicit-public-file</code> (για ένα αρχείο σε δημόσιο σύστημα αρχείων), <code>@explicit-file</code>, ή <code>@local-file</code>.

en: Cron configuration
el: Ρύθμιση του cron

en: Use background fetch for cached pages
el: Χρήση λήψης στο υπόβαθρο για σελίδες στη προσωρινή μνήμη

en: Allows serving stale pages while new page cache entries are being generated.
el: Επιτρέπει την παροχή παλιών σελίδων καθώς δημιουργούνται οι νέες εγγραφές στην προσωρινή μνήμη.

en: The maximum time the page cache can use an old version of a page.
el: Ο μέγιστος χρόνος που η λανθάνουσα μνήμη σελίδων μπορεί να χρησιμοποιεί μια παλιά έκδοση της σελίδας.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
el: Οι επισκέπτες θα βλέπουν μόνο το μήνυμα κατάστασης συντήρησης. Μόνο χρήστες με την <a href="@permissions-url">άδεια</a> "Προσπέλαση ιστοτόπου σε κατάσταση συντήρησης" θα μπορούν να προσπελάσουν τον ιστοτόπο. Οι αυθεντικοποιημένοι χρήστες μπορούν να κάνουν είσοδο απευθείας από την σελίδα <a href="@user-login">εισόδου</a>.

en: Message to display when in maintenance mode
el: Μήνυμα που θα εμφανίζεται στην κατάσταση συντήρησης

en: The site is now in maintenance mode. Only users with the "Access site in maintenance mode" permission will be able to access the site.
el: Ο ιστοτόπος είναι τώρα σε κατάσταση συντήρησης. Μόνο οι χρήστες με την άδεια "Πρόσβαση ιστοτόπου σε κατάσταση συντήρησης" θα μπορούν να τον προσπελάσουν.

en: The site is no longer in maintenance mode.
el: Ο ιστοτόπος δεν είναι πλέον σε κατάσταση συντήρησης.

en: Use HTTPS for canonical URLs
el: Χρήση HTTPS σε κανονικοποιημένα URL

en: This option makes Backdrop use HTTPS protocol for generated canonical URLs. Please note: to get it working in mixed-mode (both secure and insecure) sessions, the variable <code>https</code> should be set to <code>TRUE</code> in your file <code>settings.php</code>
el: Η επιλογή κάνει το Backdrop να χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο HTTPS για τη δημιουργία κανονικοποιημένων URL. Σημείωση: για να δουλεύει σε μικτό περιβάλλον συνεδριών (μη ασφαλείς και ασφαλείς) η μεταβλητή <code>https</code> πρέπει να οριστεί σε <code>TRUE</code> στο αρχείο <code>settings.php</code>

en: A name for the new format
el: Ένα όνομα για τη νέα μορφή

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
el: Μια μορφή ημερομηνίας με χρήση κωδικών ημέρας και ώρας της PHP. Δείτε το <a href="@url">εγχειρίδιο της PHP</a> για τις διαθέσιμες επιλογές.

en: This operation is irreversible! Make sure that you have backed up your database before continuing. Your site will be put into maintenance mode during the upgrade. A site with hundreds of pieces of content should take a few minutes. Sites with thousands of pieces of content may take @minutes minutes or more.
el: Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη! Βεβαιωθείτε ότι έχετε λάβει αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων σας προτού συνεχίσετε. Ο ιστοτόπος σας θα τεθεί σε κατάσταση συντήρησης κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Ένας ιστοτόπος με εκατοντάδες στοιχεία περιεχομένου θα διαρκέσει λίγα λεπτά. Ιστοτόποι με χιλιάδες στοιχεία περιεχομένου ενδέχεται να χρειαστούν @minutes λεπτά ή περισσότερο.

en: Upgrade database to 4 byte UTF-8
el: Μετατροπή βάσης δεδομένων σε 4 byte UTF-8

en: Converting database tables
el: Μετατροπή πινάκων βάσης δεδομένων

en: Converting database table "@table_name"...
el: Γίνεται μετατροπή του πίνακα της βάσης δεδομένων "@table_name"...

en: Completing...
el: Ολοκλήρωση...

en: Upgrade successful. @count database tables have been converted to use 4 byte UTF-8.
el: Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε. @count πίνακες της βάσης δεδομένων έχουν μετατραπεί για χρήση 4 byte UTF-8.

en: Transliteration is not required.
el: Δεν απαιτείται μεταγραφή.

en: There are currently no file names containing non-ASCII characters. Return to the !file_system page.
el: Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή αρχεία με όνομα που να περιέχουν χαρακτήρες που δεν είναι ASCII. Επιστροφή στη σελίδα !file_system.

en: File transliteration is not yet enabled.
el: Η μεταγραφή αρχείου δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί.

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
el: Είστε σίγουροι για την μεταγραφή των υπαρχόντων ονομάτων αρχείων;

en: Transliterated file name
el: Μεταγραμμένο όνομα αρχείου

en: Transliterate
el: Μεταγραφή

en: Menu style
el: Στυλ μενού

en: Top level only
el: Μόνο επιπέδου κορυφής

en: Dropdown menu
el: Μενού επιλογής

en: Hierarchical tree
el: Ιεραρχικό δέντρο

en: Starting level
el: Επίπεδο εκκίνησης

en: 1st level (primary)
el: 1ο επίπεδο (πρωταρχικό)

en: 2nd level (secondary)
el: 2ο επίπεδο (δευτερεύον)

en: 3rd level (tertiary)
el: 3ο επίπεδο (τριτογενές)

en: Maximum depth
el: Μέγιστο βάθος

en: The maximum depth of the menu tree from the starting level (if available).
el: Το μέγιστο βάθος του δέντρου του μενού από το επίπεδο εκκίνησης (αν είναι διαθέσιμο).

en: Show all menu links
el: Εμφάνιση όλων των συνδέσμων μενού

en: When unchecked, only expanded or active trail menu links will be displayed.
el: Όταν δεν είναι τσεκαρισμένο, μόνο ανοικτοί ή ενεργοί σύνδεσμοι μενού θα εμφανίζονται.

en: Display menu toggle button on small screens
el: Εμφάνιση πλήκτρου εναλλαγής μενού σε μικρές οθόνες

en: Requires:
el: Απαιτεί:

en: Required by:
el: Απαιτείται από:

en: Browse more themes
el: Πλοήγηση περισσότερων θεματικών παραλλαγών

en: Browse more layouts
el: Πλοήγηση περισσότερων διατάξεων

en: A trail of links from the homepage to the current page.
el: Ένα ίχνος συνδέσμων από την αρχική σελίδα προς την τρέχουσα.

en: Display the current page title as the last breadcrumb
el: Προβολή του τίτλου της τρέχουσας σελίδας ως το τελευταίο στοιχείο του ίχνους πλοήγησης

en: Show or hide various components of your site header. To change the values of these components, visit the !site_info page.
el: Προβολή ή απόκρυψη διάφορων συστατικών της κεφαλίδας του ιστοτόπου σας. Για να αλλάξετε τις τιμές αυτών των στοιχείων, επισκεφθείτε τη σελίδα !site_info.

en: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management. Changes will not be saved.
el: Το στρώμα συμβατότητας με Drupal είναι ανενεργό και αυτή η φόρμα έχει ενημερωθεί για να χρησιμοποιεί την διαχείριση παραμετροποίησης του Backdrop. Οι αλλαγές δε θα αποθηκευτούν.

en: Settings not saved: Drupal compatibility layer is disabled and this form has not been updated to use Backdrop configuration management.
el: Οι ρυθμίσεις δεν αποθηκεύτηκαν: Το στρώμα συμβατότητας Drupal είναι ανενεργό και αυτή η φόρμα έχει τροποποιηθεί για να χρησιμοποιεί την διαχείριση παραμετροποίησης του Backdrop.

en: Backdrop core now provides transliteration functions in core. A copy of Transliteration module has been located at %path. The module has been disabled, you can remove it safely from your installation.
el: Ο πυρήνας του Backdrop περιλαμβάνει πλέον συναρτήσεις μεταγραφής στον πυρήνα. Ένα αντίγραφο της μονάδας Transliteration εντοπίστηκε στο %path. Η μονάδα απενεργοποιήθηκε, μπορείτε να την αφαιρέσετε με ασφάλεια από την εγκατάστασή σας.

en: Transliteration has been merged into core. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
el: Η μεταγραφή έχει ενσωματωθεί στον πυρήνα. <a href="@transliteration-url">Επιδιόρθωση υπαρχόντων ονομάτων αρχείων</a>.

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Add terms
el: Προσθήκη όρων

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new terms are saved with no defined language. Existing terms will not be affected by changing this option.
el: Προσθήκη πεδίου αλλαγής γλώσσας στην φόρμα επεξεργασίας, επιτρέποντάς σας να επιλέγετε μία από τις <a href="!languages">ενεργοποιημένες γλώσσες</a>. Αν είναι  ανενεργό, οι νέοι όροι αποθηκεύονται χωρίς καθορισμένη γλώσσα. Οι υπάρχοντες όροι δεν επηρεάζονται με αλλαγή αυτής της επιλογής.

en: Set the breadcrumb for the term parents
el: Ορισμός του ίχνους πλοήγησης για τους γονικούς όρους

en: Select terms from vocabulary @voc
el: Επιλέξτε όρους για το λεξικό @voc

en: Select terms
el: Επιλογή όρων

en: Existing content will not be affected by changing this option.
el: Το υπάρχον περιεχόμενο δε θα επηρεαστεί αν αλλαχθεί η επιλογή αυτή.

en: Source translation
el: Πηγή μετάφρασης

en: Check for available updates
el: Έλεγχος για διαθέσιμες ενημερώσεις

en: This website will check for new releases of Backdrop core, as well as contributed modules, themes, and layouts. If there are updates available, a message will appear on the <a href="@status_report">status report</a> page. An error message will appear if there is a security update available.
el: Ο ιστοτόπος θα ελέγχει για νέες εκδόσεις του πυρήνα του Backdrop, καθώς επίσης και για τις προσφερόμενες μονάδες, θεματικές παραλλαγές και διατάξεις. Αν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις, θα εμφανιστεί ένα μήνυμα στην σελίδα <a href="@status_report">αναφοράς κατάστασης</a>. Αν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση ασφάλειας θα εμφανιστεί ένα μήνυμα σφάλματος.

en: How frequently should this website check for updates?
el: Πόσο συχνά θα ελέγχει ο ιστοτόπος για ενημερώσεις;

en: Check daily
el: Έλεγχος καθημερινά

en: Check weekly
el: Έλεγχος εβδομαδιαία

en: Do not check automatically
el: Να μη γίνεται αυτόματος έλεγχος

en: Also check for updates of disabled modules, themes, and layouts
el: Να γίνεται επιπλέον έλεγχος για τις ανενεργές μονάδες, θεματικές παραλλαγές και διατάξεις

en: When any update is available
el: Όταν υπάρχει οποιαδήποτε διαθέσιμη ενημέρωση

en: Only if a security update is available
el: Μόνο όταν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση ασφάλειας

en: Do not send email notifications
el: Να μην στέλνονται ειδοποιήσεις με email

en: Self-updates
el: Ενημερώσεις πυρήνα

en: This website has the ability to update itself, but the file system permissions must be set properly. For more details, see !link.
el: Ο ιστοτόπος έχει την δυνατότητα να αυτοενημερώνεται, αλλά οι άδειες στο σύστημα αρχείων πρέπει να έχουν οριστεί κατάλληλα. Για περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε το !link.

en: Manual self-update
el: Χειροκίνητη ενημέρωση πυρήνα

en: When updating manually, allow this website to delete the old version of core, and then replace it with the new version.
el: Όταν γίνεται ενημέρωση χειροκίνητα, να επιτρέπεται στον ιστοτόπο να διαγράφει την παλιά έκδοση του πυρήνα και να την αντικαθιστά με τη νέα.

en: Automatic self-update (coming soon!)
el: Αυτόματη ενημέρωση πυρήνα (έρχεται σύντομα!)

en: When updates are available, allow this website to <strong>automatically</strong> delete the old version of core, and then replace it with the new version.
el: Όταν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις, να επιτρέπεται στον ιστοτόπο να διαγράφει <strong>αυτόματα</strong> την παλιά έκδοση του πυρήνα και να την αντικαθιστά με τη νέα.

en: The update server for this project is not yet implemented. Once completed, the update server will start reporting available updates here. Until then, please check for updates manually.
el: Ο διακομιστής ενημερώσεων για αυτό το έργο δεν έχει ακόμη υλοποιηθεί. Όταν αυτό γίνει, ο διακομιστής θα ξεκινήσει την αναφορά διαθέσιμων ενημερώσεων εδώ. Μέχρι τότε, παρακαλώ ελέγξτε για τις ενημερώσεις χειροκίνητα.

en: There are security updates available for one or more of your modules, themes, or layouts. To ensure the security of your server, you should update immediately!
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις ασφαλείας για μία ή περισσότερες μονάδες, θεματικές παραλλαγές ή διατάξεις σας. Για να εξασφαλίσετε την ασφάλεια του διακομιστή σας, πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση άμεσα!

en: There are updates available for your version of Backdrop. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις για την έκδοση του Backdrop σας. Για να βεβαιωθείτε για τη σωστή λειτουργία του ιστοτόπου σας, πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση το συντομότερο.

en: Update may be needed for your version of Backdrop.
el: Ενδέχεται να χρειάζεται αναβάθμιση η έκδοση του Backdrop σας.

en: Updates may be needed for one or more of your projects.
el: Ενδέχεται να χρειάζονται ενημερώσεις ένα ή περισσότερα από τα έργα σας.

en: Update settings
el: Ρυθμίσεις ενημερώσεων

en: Update Manager
el: Διαχειριστής Ενημερώσεων

en: No user accounts have been selected for cancellation.
el: Δεν επιλέχθηκαν λογαριασμοί χρηστών για ακύρωση.

en: Require email confirmation to cancel account.
el: Να απαιτείται επιβεβαίωση με email για την ακύρωση του λογαριασμού.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
el: Όταν είναι ενεργό, ο χρήστης θα πρέπει να επιβεβαιώσει την ακύρωση του λογαριασμού του με email.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
el: Οι νέοι χρήστες απαιτούνται να επαληθεύσουν τη διεύθυνση email τους προτού συνδεθούν στον ιστοτόπο και θα οριστεί ένα δημιουργημένο από το σύστημα συνθηματικό. Με τη ρύθμιση ανενεργή, οι χρήστες θα συνδέονται κατευθείαν κατά την εγγραφή τους και μπορούν να επιλέξουν το δικό τους συνθηματικό κατά την εγγραφή.

en: Administer user accounts
el: Διαχείριση λογαριασμών χρηστών

en: Users may log in using
el: Οι χρήστες μπορούν να κάνουν είσοδο με χρήση

en: Username or email address
el: Ονόματος χρήστη ή διεύθυνσης email

en: Limit login attempts by IP address
el: Περιορισμός των προσπαθειών εισόδου με διεύθυνση IP

en: login attempts from one IP address per
el: προσπάθειες εισόδου από μία διεύθυνση IP ανά

en: Do not allow any login from the current user's IP if the limit has been reached. This is independent of the per-user limit to catch attempts from one IP to log in to many different user accounts. By default we have a reasonably high limit since there may be only one apparent IP for all users at an institution.
el: Να μην επιτρέπεται οποιαδήποτε είσοδος από την τρέχουσα διεύθυνση IP του χρήστη αν έχει συμπληρωθεί το όριο. Αυτό είναι ανεξάρτητο από το όριο ανά χρήστη για την εύρεση προσπαθειών από μία IP για είσοδο με πολλούς διαφορετικούς λογαριασμούς χρηστών. Εξ' ορισμού έχουμε ένα λογικά υψηλό όριο από τη στιγμή που ενδέχεται να υπάρχει μία IP για όλους τους χρήστες ενός ιδρύματος.

en: Limit login attempts by user
el: Περιορισμός προσπαθειών σύνδεσης ανά χρήστη

en: Configure the limit and the time window for users attempting to log in. That is, how many failed login attempts are allowed per specified time period.
el: Παραμετροποιήστε το όριο και το χρονικό παράθυρο για τους χρήστες που προσπαθούν να συνδεθούν. Αυτό σημαίνει, πόσες αποτυχημένες προσπάθειες εισόδου επιτρέπονται για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

en: Identify users attempting to log in, using
el: Εντοπισμός των χρηστών που προσπαθούν να συνδεθούν με χρήση

en: User ID and IP address combination
el: συνδυασμού ID χρήστη και διεύθυνσης IP

en: User ID only
el: μόνο του ID χρήστη

en: Anonymous visitors
el: Ανώνυμοι επισκέπτες

en: The name you would like used for anonymous visitors to your site:
el: Το όνομα που θέλετε να χρησιμοποιείται για τους ανώνυμους επισκέπτες για τον ιστοτόπο σας:

en: Configure role
el: Παραμετροποίηση ρόλου

en: Set permissions
el: Καθορισμός αδειών

en: Export role
el: Εξαγωγή ρόλου

en: The %role role has been deleted.
el: Ο ρόλος %role διαγράφηκε.

en: Use this form to customize the emails sent by your website. Each template may use tokens to populate special values such as a user account name or the password reset link.
el: Χρησιμοποιήστε τη φόρμα για προσαρμογή των email που θα αποστέλλονται από τον ιστοτόπο σας. Κάθε πρότυπο μπορεί να χρησιμοποιεί διακριτικά σύμβολα για να εμφανίζει ειδικές τιμές όπως το όνομα του λογαριασμού χρήστη ή το σύνδεσμο αρχικοποίησης του συνθηματικού.

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
el: Επεξεργασία των email μηνυμάτων καλωσορίσματος σε νέους λογαριασμούς μελών που δημιουργήθηκαν από το διαχειριστή.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
el: Επεξεργασία των email μηνυμάτων καλωσορίσματος σε νέους λογαριασμούς μελών μετά την εγγραφή, όταν απαιτείται έγκριση από το διαχειριστή.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
el: Επεξεργασία των email μηνυμάτων καλωσορίσματος σε νέους λογαριασμούς μελών μετά την εγγραφή, όταν δεν απαιτείται έγκριση από το διαχειριστή.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
el: Επεξεργασία των μηνυμάτων email που αποστέλλονται στους χρήστες που αιτούνται για ένα νέο συνθηματικό.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
el: Ενεργοποίηση και επεξεργασία μηνυμάτων email που αποστέλλονται στους χρήστες κατά την ενεργοποίηση λογαριασμού (όταν ο διαχειριστής ενεργοποιεί ένα λογαριασμό χρήστη που έχει ήδη κάνει εγγραφή σε ένα ιστοτόπο όπου απαιτείται η έγκριση από το διαχειριστή).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
el: Ενεργοποίηση και επεξεργασία μηνυμάτων email που αποστέλλονται στους χρήστες όταν οι λογαριασμοί τους μπλοκάρονται.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
el: Επεξεργασία των μηνυμάτων email που αποστέλλονται στους χρήστες όταν επιχειρούν να ακυρώσουν το λογαριασμό τους.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
el: Ενεργοποίηση και επεξεργασία μηνυμάτων email που αποστέλλονται στους χρήστες όταν οι λογαριασμοί τους ακυρώνονται.

en: Assign user roles
el: Ανάθεση ρόλων χρηστών

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. !request_new.
el: Απαιτείται αν θέλετε να αλλάξετε παρακάτω το %mail ή %pass. !request_new.

en: The user login form if logged out.
el: Η φόρμα εισόδου του χρήστη αν δεν έχει κάνει ήδη είσοδο.

en: The account for %name has not been activated or is blocked.
el: Ο λογαριασμός για τον/την %name δεν έχει ενεργοποιηθεί ή είναι αποκλεισμένος.

en: Show password
el: Εμφάνιση συνθηματικού

en: The user account or email %name could not be found.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του λογαριασμού χρήστη ή του email %name.

en: Cancel user accounts
el: Ακύρωση λογαριασμών χρηστών.

en: Login settings
el: Ρυθμίσεις εισόδου

en: Configure the way visitors may log in and limit login attempts.
el: Παραμετροποίηση της μεθόδου σύνδεσης των επισκεπτών και περιορισμός των προσπαθειών σύνδεσης.

en: Text to display for anonymous users
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται στους ανώνυμους χρήστες

en: Override breadcrumb
el: Παράκαμψη του ίχνους πλοήγησης

en: Provide breadcrumb
el: Παροχή του ίχνους πλοήγησης

[ctx: Sort order]
en: Default sort
el: Προκαθορισμένη ταξινόμηση

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
el: Αλφαβητική

en: Place a colon after the label
el: Τοποθέτηση ελληνικού ερωτηματικού μετά την ετικέτα

en: Customize label HTML
el: Προσαρμογή της ετικέτας HTML

en: What single character to use as the thousands separator.
el: Ποιος μοναδικός χαρακτήρας θα χρησιμοποιηθεί ως διαχωριστής των χιλιάδων.

en: Number of items
el: Αριθμός στοιχείων

en: Add a more link to the bottom of the display.
el: Προσθήκη συνδέσμου περισσότερα στο κάτω μέρος της προβολής.

en: Style options
el: Επιλογές στυλ

en: Row style options
el: Ρυθμίσεις στυλ γραμμής

en: Alternative row style
el: Εναλλακτικό στυλ γραμμής

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Backdrop aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Backdrop's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
el: <strong>Σημαντικό!</strong> Όταν προσθέτετε, αφαιρείτε ή μετονομάζετε αρχεία θεματικών παραλλαγών, είναι απαραίτητο να κάνετε το Backdrop ενήμερο για τις αλλαγές κάνοντάς το να σαρώνει όλα τα αρχεία συστήματος. Κάνοντας κλικ στο πλήκτρο, καθαρίζετε την λανθάνουσα μνήμη θεματικής παραλλαγής του Backdrop οπότε προκαλείτε έτσι την διαδικασία εκ νέου σάρωσης. Τα παραπάνω επισημασμένα πρότυπα στη συνέχεια θα αντικατοπτρίζουν τη νέα κατάσταση του συστήματός σας.

en: @arg source
el: @arg πηγή

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
el: Αν έχει οριστεί το κανονικό ή καρτέλα, εισαγάγετε το κείμενο για χρήση για την περιγραφή του στοιχείου του μενού.

en: Hide menu tab
el: Απόκρυψη καρτέλας μενού

en: Submit button text
el: Κείμενο πλήκτρου υποβολής

en: All items
el: Όλα τα στοιχεία

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Display items inline
el: Προβολή των αντικειμένων ένθετα

en: Provide description
el: Δώστε περιγραφή

en: Apply and continue
el: Εφαρμογή και συνέχεια

en: Above the preview
el: Πάνω από την προεπισκόπηση

en: Below the preview
el: Κάτω από την προεπισκόπηση

en: Show the SQL query
el: Εμφάνιση του ερωτήματος SQL

en: The cache has been cleared.
el: Η λανθάνουσα μνήμη έχει εκκαθαριστεί.

en: No fields have been used in views yet.
el: Δεν υπάρχουν πεδία που να χρησιμοποιούνται στις όψεις.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
el: Αυτή η προβολή έχει μόνο μια προεπιλεγμένη οθόνη και επομένως δεν θα τοποθετηθεί πουθενά στον ιστότοπό σας. Ίσως θέλετε να προσθέσετε μια οθόνη σελίδας ή μπλοκ.

en: Remove this display
el: Αφαίρεση αυτής της οθόνης

en: Remove this item
el: Κατάργηση αυτού του στοιχείου

en: No filters have been added.
el: Δεν έχουν προστεθεί φίλτρα.

en: Drag to add filters.
el: Σύρετε για να προσθέσετε φίλτρα.

en: Ungroupable filters
el: Μη ομαδοποιήσιμα φίλτρα

en: Column
el: Στήλη

en: Sortable
el: Με ταξινόμηση

en: Hide empty column
el: Απόκρυψη κενής στήλης

en: Exposed Filters
el: Εκτιθέμενα φίλτρα

en: Attachment before
el: Συνημμένο πριν

en: Attachment after
el: Συνημμένο μετά

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε κλειδωμένη προβολή.

en: Configure @section
el: Διαμόρφωση @section

en: Add new
el: Προσθήκη νέας

en: Content revisions
el: Αναθεωρήσεις περιεχομένου

en: Configure this view to add a display.
el: Διαμόρφωση της προβολής για να προσθέσετε μια οθόνη.

en: comments
el: σχόλια

en: Main menu tab style
el: Στυλ καρτέλας κυρίου μενού

en: Legacy front-end theme.
el: Η παλιά θεματική παραλλαγή.

en: Header background top
el: Πάνω μέρος υποβάθρου κεφαλίδας

en: Header background bottom
el: Κάτω μέρος υποβάθρου κεφαλίδας

en: Header background
el: Υπόβαθρο κεφαλίδας

en: Slogan background
el: Υπόβαθρο σλόγκαν

en: Site name and slogan
el: Όνομα ιστοτόπου και σλόγκαν

en: Main menu hover background
el: Υπόβαθρο κατά την αιώρηση στο κύριο μενού

en: Borders
el: Περιθώρια

en: Form element borders when selected
el: Περιθώρια στοιχείου φόρμας όταν είναι επιλεγμένο

en: Buttons and Breadcrumb
el: Πλήκτρα και ίχνος πλοήγησης

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
el[0]: Διαγράφηκε 1 σχόλιο.
el[1]: Διαγράφηκαν @count σχόλια.

en: 1 comment | @count comments
el[0]: 1 σχόλιο
el[1]: @count σχόλια

en: 1 new comment | @count new comments
el[0]: 1 νέο σχόλιο
el[1]: @count νέα σχόλια

en: This file has no known content referencing it, although it may still be in use. | These files have no known content referencing them, although they may still be in use.
el[0]: Δεν υπάρχει γνωστό περιεχόμενο που να αναφέρεται στο αρχείο, ωστόσο μπορεί να είναι ακόμη σε χρήση.
el[1]: Δεν υπάρχει γνωστό περιεχόμενο που να αναφέρεται στα αρχεία, ωστόσο μπορεί να είναι ακόμη σε χρήση.

en: Deleting this file may cause content to display improperly. | Deleting these files may cause content to display improperly.
el[0]: Η διαγραφή του αρχείο ενδέχεται να προκαλέσει την προβληματική προβολή του περιεχομένου.
el[1]: Η διαγραφή των αρχείων ενδέχεται να προκαλέσει την προβληματική προβολή του περιεχομένου.

en: Updating modules, themes, and layouts requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules, themes, and layouts requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
el[0]: Η ενημέρωση των μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων απαιτεί <strong>πρόσβαση @backends</strong> στο διακομιστή σας. Δείτε το <a href="@handbook_url">εγχειρίδιο</a> για άλλες μεθόδους ενημέρωσης.
el[1]: Η ενημέρωση των μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων απαιτεί πρόσβαση στο διακομιστή σας με μία από τις παρακάτω μεθόδους: <strong>@backends</strong>. Δείτε το <a href="@handbook_url">εγχειρίδιο</a> για άλλες μεθόδους ενημέρωσης.

en: Installing modules, themes, and layouts requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules, themes, and layouts requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
el[0]: Η εγκατάσταση μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων απαιτεί <strong>πρόσβαση @backends</strong> στο διακομιστή σας. Δείτε το <a href="@handbook_url">εγχειρίδιο</a> για άλλες μεθόδους εγκατάστασης.
el[1]: Η εγκατάσταση μονάδων, θεματικών παραλλαγών και διατάξεων απαιτεί πρόσβαση στο διακομιστή σας με μία από τις παρακάτω μεθόδους: <strong>@backends</strong>. Δείτε το <a href="@handbook_url">εγχειρίδιο</a> για άλλες μεθόδους εγκατάστασης.

en: 1 Installation | @count Installations
el[0]: 1 εγκατάσταση
el[1]: @count εγκαταστάσεις

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Backdrop !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Backdrop !version: %names
el[0]: Το %archive_file περιέχει μια έκδοση του %names που δεν είναι συμβατή με την έκδοση !version του Backdrop.
el[1]: Το %archive_file περιέχει εκδόσεις μονάδων ή θεματικών παραλλαγών που δεν είναι συμβατές με την έκδοση !version του Backdrop: %names

en: User has the role @role | User has one of the following roles: @role
el[0]: Ο χρήστης έχει το ρόλο @role
el[1]: Ο χρήστης έχει έναν από τους ακόλουθους ρόλους: @role

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
el[0]: Δημιουργήθηκε 1 ψευδώνυμο URL.
el[1]: Δημιουργήθηκαν @count ψευδώνυμα URL.

en: No new URL aliases generated; 1 alias was updated. | No new URL aliases generated; @count aliases were updated.
el[0]: Δεν δημιουργήθηκαν νέα ψευδώνυμα URL· ενημερώθηκε 1 ψευδώνυμο.
el[1]: Δεν δημιουργήθηκαν νέα ψευδώνυμα URL· ενημερώθηκε @count ψευδώνυμα.

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
el[0]: Παραμένει 1 αντικείμενο για ευρετηρίαση.
el[1]: Παραμένουν @count αντικείμενα για ευρετηρίαση.

en: 1 debug message | @count debug messages
el[0]: 1 μήνυμα αποσφαλμάτωσης
el[1]: @count μηνύματα αποσφαλμάτωσης

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
el[0]: Αφαιρέθηκε 1 προσωρινός κατάλογος.
el[1]: Αφαιρέθηκε @count προσωρινοί κατάλογοι.

en: One file name has been successfully transliterated. | @count file names have been successfully transliterated.
el[0]: Ένα όνομα αρχείου μεταγράφηκε με επιτυχία.
el[1]: @count ονόματα αρχείων μεταγράφηκαν με επιτυχία.

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Αδύνατη η εύρεση του όρου: @terms
el[1]: Αδύνατη η εύρεση των όρων: @terms

en: Are you sure you want to cancel this user account? | Are you sure you want to cancel these user accounts?
el[0]: Είστε σίγουροι για την ακύρωση του λογαριασμού χρήστη;
el[1]: Είστε σίγουροι για την ακύρωση των λογαριασμών χρηστών;

en: @count item | @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Header Settings
el: Ρυθμίσεις κεφαλίδας

en: General Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: Footer Settings
el: Ρυθμίσεις υποσέλιδου

en: First Half
el: Πρώτο Μισό

en: Second Half
el: Δεύτερο Μισό

en: Access Dashboard
el: Πρόσβαση στον Πίνακα Εργαλείων

en: Administer Dashboard
el: Διαχείριση του Πίνακα Εργαλείων

en: Change the dashboard settings, such as redirecting behavior on login.
el: Αλλαγή των ρυθμίσεων του πίνακα εργαλείων, όπως η ανακατεύθυνση μετά την είσοδο.

en: Dashboard settings
el: Ρυθμίσεις Πίνακα Εργαλείων

en: Dashboard - Create content
el: Πίνακας Εργαλείων - Δημιουργία περιεχομένου

en: Dashboard - Menus
el: Πίνακας Εργαλείων - Μενού

en: Dashboard - Content types
el: Πίνακας Εργαλείων - Τύποι περιεχομένου

en: Provides links to manage content types
el: Παρέχει συνδέσμους για τη διαχείριση τύπων περιεχομένου

en: Dashboard - Content
el: Πίνακας Εργαλείων - Περιεχόμενο

en: Dashboard - User accounts
el: Πίνακας Εργαλείων - Λογαριασμοί χρηστών

en: Displays a summary of user account statistics
el: Εμφανίζει μια σύνοψη των στατιστικών λογαριασμού χρήστη

en: Dashboard - Available updates
el: Πίνακας Εργαλείων - Διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Dashboard - Categories
el: Πίνακας Εργαλείων - Κατηγορίες

en: Redirect administrators to Dashboard after log in
el: Ανακατεύθυνση των διαχειριστών στον Πίνακα Εργαλείων μετά τη σύνδεση

en: User accounts with the !permission permission will be automatically redirected to the Dashboard when they log in.
el: Οι λογαριασμοί χρηστών με την άδεια !permission θα ανακατευθύνονται αυτόματα στον Πίνακα Εργαλείων κατά τη σύνδεσή τους.

en: Access dashboard
el: Πρόσβαση στον πίνακα εργαλείων

en: Admin dashboard settings
el: Ρυθμίσεις διαχειριστικού πίνακα εργαλείων

en: Provides an administrative dashboard.
el: Παρέχει ένα πίνακα εργαλείων διαχείρισης.

en: Create content
el: Δημιουργία περιεχομένου

en: Content creation links
el: Σύνδεσμοι δημιουργίας περιεχομένου

en: Links to create new content.
el: Σύνδεσμοι για δημιουργία νέου περιεχομένου.

en: Add new @type
el: Προσθήκη νέας @type

en: Manage menus
el: Διαχείριση μενού

en: Links to manage menus.
el: Σύνδεσμοι προς τη διαχείριση μενού.

en: Add new link
el: Προσθήκη νέου συνδέσμου

en: Manage content types
el: Διαχείριση τύπων περιεχομένου

en: Content overview
el: Σύνοψη περιεχομένου

en: Displays a summary of content statistics.
el: Εμφανίζει μια σύνοψη των στατιστικών περιεχομένου.

en: Manage content
el: Διαχείριση περιεχομένου

en: Comment counts
el: Αριθμός σχολίων

en: Display comment counts
el: Εμφάνιση αριθμού σχολίων

en: Include unapproved comments in comment counts
el: Συμπερίληψη των μη εγκριθέντων σχολίων στον αριθμό των σχολίων

en: Display <strong>comment</strong> counts for the following content types
el: Προβολή του αριθμού των <strong>σχολίων</strong> για τους ακόλουθους τύπους περιεχομένου

en: 1 @type item | @count @type items
el[0]: 1 αντικείμενο @type
el[1]: @count αντικείμενα @type

en: User account overview
el: Σύνοψη λογαριασμών χρηστών

en: Overview of user accounts
el: Σύνοψη των λογαριασμών χρηστών

en: Manage user accounts
el: Διαχείριση λογαριασμών χρηστών

en: Display the <strong>total</strong> number of user accounts.
el: Εμφάνιση του <strong>συνολικού</strong> αριθμού λογαριασμών χρηστών.

en: Display the number of <strong>active</strong> user accounts.
el: Εμφάνιση του αριθμού των <strong>ενεργών</strong> λογαριασμών χρηστών.

en: Display the number of <strong>blocked</strong> user accounts.
el: Εμφάνιση του αριθμού των <strong>αποκλεισμένων</strong> λογαριασμών χρηστών.

en: 1 user account | @count total user accounts
el[0]: 1 λογαριασμός χρήστη
el[1]: @count συνολικοί λογαριασμοί χρηστών

en: 1 active user account | @count active user accounts
el[0]: 1 ενεργός λογαριασμός χρήστη
el[1]: @count ενεργοί λογαριασμοί χρηστών

en: 1 blocked user account | @count blocked user accounts
el[0]: 1 αποκλεισμένος λογαριασμός χρήστη
el[1]: @count αποκλεισμένοι λογαριασμοί χρηστών

en: 1 user account with the role @role | @count user accounts with the role @role
el[0]: 1 λογαριασμός χρήστη με το ρόλο @role
el[1]: @count λογαριασμοί χρηστών με το ρόλο @role

en: Manage taxonomy
el: Διαχείριση ταξινόμησης

en: Terms
el: Όροι

en: 1 term | @count terms
el[0]: 1 όρος
el[1]: @count όροι

en: Limit the situations in which this block will be shown.
el: Περιορισμός των καταστάσεων όπου αυτό το μπλοκ θα εμφανίζεται.

en: Manage links
el: Διαχείριση συνδέσμων

en: Number of terms
el: Αριθμός όρων

en: Tabs and Breadcrumb
el: Καρτέλες και ίχνος πλοήγησης

en: Responsive menu toggle
el: Εναλλαγή μενού για responsive

en: Primary Tabs Background
el: Υπόβαθρο Κύριων Καρτελών

en: Primary Tabs Text
el: Κείμενο Κύριων Καρτελών

en: Footer text
el: Κείμενο υποσέλιδου

en: Footer Border
el: Περιθώριο Υποσέλιδου

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook" target="_blank">configuring cron jobs</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την εγγραφή του online εγχειριδίου για τη <a href="@cron-handbook" target="_blank">ρύθμιση των εργασιών cron</a>.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update" target="_blank">Update status handbook page</a>.
el: Οι ειδοποιήσεις ενημερώσεων δεν είναι ενεργές. Είναι <strong>εξαιρετικά προτεινόμενο</strong> να ενεργοποιήσετε τη μονάδα Update Manager από τη <a href="@module">σελίδα διαχείρισης μονάδων</a> προκειμένου να μένετε ενημερωμένοι για νέες εκδόσεις. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε <a href="@update" target="_blank">την σελίδα εγχειριδίου για την κατάσταση ενημερώσεων</a>.

en: See <a href="@url" target="_blank">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
el: Δείτε το <a href="@url" target="_blank">Προστασία έναντι των επιθέσεων τύπου κεφαλίδας HTTP Host</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: Trusted Host Setting
el: Ρύθμιση Έμπιστου Διακομιστή

en: The <code>trusted_host_patterns</code> setting is not configured in <code>settings.php</code>. It is highly recommended that you configure this to protect your site.
el: Η ρύθμιση <code>trusted_host_patterns</code> δεν έχει διευθετηθεί στο αρχείο <code>settings.php</code>. Συστήνεται ισχυρά να την διευθετήσετε για την προστασία του ιστοτόπου σας.

en: You can change this by editing the <code>trusted_host_patterns</code> setting in <code>settings.php</code>.
el: Μπορείτε να το αλλάξετε αυτό με επεξεργασία της ρύθμισης <code>trusted_host_patterns</code> στο αρχείο <code>settings.php</code>.

en: Trusted Host Settings
el: Ρυθμίσεις Έμπιστου Διακομιστή

en: Current hostname is trusted
el: Το τρέχον όνομα διακομιστή είναι έμπιστο

en: This feature is not enabled, but it is supported on your system. See the <a href="@url" target="_blank">documentation on adding 4 byte UTF-8 support</a> for more information.
el: Το χαρακτηριστικό αυτό δεν είναι ενεργό, αλλά υποστηρίζεται από το σύστημά σας. Δείτε την <a href="@url" target="_blank">τεκμηρίωση για προσθήκη υποστήριξης 4 byte UTF-8</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: Administration Bar
el: Μπάρα Διαχείρισης

en: Configuration Manager
el: Διαχειριστής Παραμετροποίησης

en: Dashboard - Welcome to Backdrop CMS!
el: Πίνακας Εργαλείων - Καλωσορίσατε στο Backdrop CMS!

en: Welcome to Backdrop CMS!
el: Καλωσορίσατε στο Backdrop CMS!

en: Here are some links to help get you started:
el: Ακολουθούν ορισμένοι σύνδεσμοι για να σας βοηθήσουν να ξεκινήσετε:

en: View the home page
el: Δείτε την αρχική σελίδα

en: Add a logo or change the site name
el: Προσθέστε ένα λογότυπο ή αλλάξτε το όνομα του ιστοτόπου

en: Find a new theme for your site
el: Βρείτε μια νέα θεματική παραλλαγή για τον ιστοτόπο σας

en: Get started
el: Ξεκινήστε

en: Edit the %title page
el: Επεξεργαστείτε τη σελίδα %title

en: Create a new @post_label
el: Δημιουργήστε μια νέα @post_label

en: Update the %menu_name menu
el: Επεξεργαστείτε το μενού %menu_name

en: Modify the layout for your home page
el: Τροποποιήστε την διάταξη της αρχικής σας σελίδας

en: Turn existing modules on or off
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε μονάδες

en: Add new modules for more functionality
el: Προσθήκη νέων μονάδων για περισσότερη λειτουργικότητα

en: Read the online user guide
el: Διαβάστε το online οδηγό χρήσης

en: Visit the Backdrop CMS Forum
el: Επισκεφθείτε το φόρουμ του Backdrop CMS

en: More actions
el: Περισσότερες ενέργειες

en: Date format for log messages
el: Μορφή ημερομηνίας για τα μηνύματα αρχείου καταγραφής

en: Manage file display
el: Διαχείριση προβολής αρχείων

en: No file types available. <a href="@link">Add file type</a>.
el: Μη διαθέσιμοι τύποι αρχείων. <a href="@link">Προσθήκη τύπου αρχείου</a>.

en: This is the human readable name of the file type.
el: Αυτό είναι το ανθρώπινα αναγνώσιμο όνομα του τύπου αρχείου.

en: This is the description of the file type.
el: Αυτή είναι η περιγραφή του τύπου αρχείου.

en: Media types
el: Τύποι μέσων

en: Available media types
el: Διαθέσιμοι τύποι μέσων

en: Are you sure you want to delete the file type %type?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τον τύπο αρχείου %type;

en: The file type %name has been deleted.
el: Ο τύπος αρχείου %name διαγράφηκε.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes). If left empty, the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes.
el: Εισαγάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ή "50 MB" (megabytes). Αν μείνει κενό, τα μεγέθη των αρχείων θα περιορίζονται μόνο από τα μεγέθη της PHP για το maximum post και file upload.

en: Default file directory
el: Προκαθορισμένο κατάλογος αρχείων

en: Subdirectory where files will be stored if the file is uploaded through the file/add page. This field supports tokens.
el: Υποκατάλογος όπου τα αρχεία θα αποθηκεύονται αν το αρχείο υποβληθεί μέσω της σελίδας file/add. Το πεδίο υποστηρίζει διακριτικά σύμβολα.

en: Default allowed file extensions
el: Προκαθορισμένες επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείου

en: Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
el: Διαχωρίστε τις επεκτάσεις με κενό και μην περιλαμβάνετε την αρχική τελεία.

en: File upload wizard
el: Μάγος ανεβάσματος αρχείου

en: Configure the steps available when uploading a new file.
el: Παραμετροποίηση των διαθέσιμων βημάτων κατά το ανέβασμα νέου αρχείου.

en: Skip filetype selection.
el: Παράλειψη επιλογής τύπου αρχείου.

en: The file type selection step is only available if the uploaded file falls into two or more file types. If this step is skipped, files with no available file type or two or more file types will not be assigned a file type.
el: Το βήμα επιλογής τύπου αρχείου είναι διαθέσιμο μόνο αν το ανεβασμένο αρχείο ανήκει σε δύο ή περισσότερους τύπους αρχείων. Αν το βήμα παραληφθεί, αρχεία με μη διαθέσιμους τύπους ή με δύο ή περισσότερους τύπους αρχείων δε θα ανατεθούν σε τύπο αρχείου.

en: Skip scheme selection.
el: Παράλειψη επιλογής σχήματος.

en: Skip available fields.
el: Παράλειψη διαθέσιμων πεδίων.

en: The field selection step is only available if the file type the file belongs to has any available fields. If this step is skipped, any fields on the file will be left blank.
el: Το βήμα επιλογή πεδίου είναι διαθέσιμο μόνο αν ο τύπος αρχείου που ανήκει το αρχείο έχει οποιαδήποτε διαθέσιμα πεδία. Αν το βήμα παραληφθεί, τυχόν πεδία στο αρχείο θα μείνουν κενά.

en: Default settings for how to handle file name changes during replace.
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τον τρόπο χειρισμού των αλλαγών των ονομάτων αρχείων κατά την αντικατάσταση.

en: Keep original file name
el: Να κρατείται το πρωτότυπο όνομα αρχείου

en: Rename the newly uploaded file to the name of the original file. This action cannot be undone.
el: Μετονομασία του πρόσφατα ανεβασμένου αρχείου στο όνομα του πρωτότυπου αρχείου. Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

en: Protect against repeat rendering
el: Προστασία απέναντι στην επαναλαμβανόμενη απόδοση

en: Create a simple link to the file. The link is prefixed by a file type icon and the name of the file is used as the link text
el: Δημιουργία απλού συνδέσμου προς το αρχείο. Ο σύνδεσμος έχει ως πρόθεμα ένα εικονίδιο τύπου αρχείου και το όνομα του αρχείου χρησιμοποιείται ως το κείμενο του συνδέσμου.

en: Build a two-column table where the first column contains a generic link to the file and the second column displays the size of the file.
el: Δημιουργία πίνακα δύο στηλών όπου η πρώτη στήλη θα περιέχει ένα γενικό σύνδεσμο προς το αρχείο και η δεύτερη στήλη θα εμφανίζει το μέγεθος του αρχείου.

en: Display a plain text URL to the file.
el: Εμφάνιση ενός απλού κειμένου URL προς το αρχείο.

en: Download link
el: Σύνδεσμος για κατέβασμα

en: Displays a link that will force the browser to download the file.
el: Εμφανίζει ένα σύνδεσμο που θα αναγκάσει το πρόγραμμα πλοήγησης να κατεβάσει το αρχείο.

en: Audio
el: Ήχος

en: Render the file using an HTML5 audio tag.
el: Απεικόνιση του αρχείου με χρήση σήμανσης ήχου HTML5.

en: Render the file using an HTML5 video tag.
el: Απόδοση του αρχείου με χρήση της σήμανσης video της HTML5.

en: This field supports tokens.
el: Το πεδίο υποστηρίζει διακριτικά σύμβολα.

en: Show audio controls
el: Εμφάνιση των χειριστηρίων ήχου

en: Autoplay
el: Αυτόματη έναρξη

en: Autoplay: %autoplay
el: Αυτόματη έναρξη: %autoplay

en: Manage file %title
el: Διαχείριση του αρχείου %title

en: Bypass file access control
el: Παράκαμψη ελέγχου πρόσβασης αρχείων

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
el: Προβολή, επεξεργασία και διαγραφή όλων των αρχείων ανεξάρτητα από τους περιορισμούς των αδειών.

en: Administer file types
el: Διαχείριση τύπων αρχείων

en: Add and upload new files
el: Προσθήκη και ανέβασμα νέων αρχείων

en: View own private files
el: Προβολή δικών τους ιδιωτικών αρχείων

en: View own files
el: Προβολή δικών τους αρχείων

en: View private files
el: Προβολή ιδιωτικών αρχείων

en: View files
el: Προβολή αρχείων

en: Includes the following stream wrappers: %wrappers.
el: Περιλαμβάνει τα ακόλουθα stream wrapper: %wrappers.

en: File types
el: Τύποι αρχείων

en: File settings
el: Ρυθμίσεις αρχείου

en: %type_name: Edit own files
el: %type_name: Επεξεργασία δικών τους αρχείων

en: %type_name: Edit any files
el: %type_name: Επεξεργασία οποιονδήποτε αρχείων

en: %type_name: Delete own files
el: %type_name: Διαγραφή δικών τους αρχείων

en: %type_name: Delete any files
el: %type_name: Διαγραφή οποιουδήποτε αρχείου

en: %type_name: Download own files
el: %type_name: Λήψη δικών τους αρχείων

en: %type_name: Download any files
el: %type_name: Λήψη οποιονδήποτε αρχείων

en: Manage settings for the type of files used on your site.
el: Διαχείριση των ρυθμίσεων για τους τύπους αρχείων που χρησιμοποιούνται στον ιστοτόπο σας.

en: Configure allowed file extensions and the file upload wizard.
el: Παραμετροποίηση των επιτρεπόμενων επεκτάσεων αρχείου και του μάγου ανεβάσματος αρχείου.

en: Manage file types
el: Διαχείριση τύπων αρχείων

en: Usage
el: Χρήση

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
el: Ο τύπος του αρχείου (για παράδειγμα, "ήχος", "εικόνα", βίντεο", κτλ.).

en: Template
el: Πρότυπο

en: Configure regions
el: Διευθέτηση περιοχών

en: Template name
el: Όνομα προτύπου

en: Save layout template
el: Αποθήκευση προτύπου διάταξης

en: Add new row
el: Προσθήκη νέας γραμμής

en: The layout template "@title" has been deleted.
el: Το πρότυπο διάταξης "@title" διαγράφηκε.

en: Add flexible layout template
el: Προσθήκη ελαστικού προτύπου διάταξης

en: Additional CSS classes
el: Επιπρόσθετες κλάσεις CSS

en: A list of links for the menu: %title.
el: Μια λίστα συνδέσμων για το μενού: %title.

en: %theme is now the default theme for all non-administrative pages.
el: Το %theme είναι τώρα η προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή για όλες τις μη διαχειριστικές σελίδες.

en: All caches have been cleared.
el: Όλες οι προσωρινές μνήμες άδειασαν.

en: Number of posts on home page
el: Αριθμός αναρτήσεων στην αρχική σελίδα

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the home page.
el: Ο μέγιστος αριθμός αναρτήσεων που θα εμφανίζονται σε σελίδες σύνοψης όπως αυτή της αρχικής σελίδας.

en: The block will be visible only if the current page has its menu item at or below the level set here.
el: Το μπλοκ θα είναι ορατό μόνο αν η τρέχουσα σελίδα έχει το στοιχείο της στο μενού στο επίπεδο που ορίζεται εδώ ή πιο χαμηλά.

en: Provides access to manually flush caches.
el: Παρέχει πρόσβαση για το χειροκίνητο καθαρισμό των προσωρινών μνημών

en: Configured to allow the following pattern: | Configured to allow the following patterns:
el[0]: Παραμετροποιημένο για να επιτρέπει το ακόλουθο μοτίβο:
el[1]: Παραμετροποιημένο για να επιτρέπει τα ακόλουθο μοτίβα:

en: User module account settings form elements.
el: Ρυθμίσεις φόρμας στοιχείων λογαριασμού χρήστη μονάδας User

en: This text is used only in administrative interfaces. It will not be shown to site visitors.<br />Allowed HTML tags: @tags
el: Το κείμενο χρησιμοποιείται μόνο στην διεπαφή διαχείρισης. Δε θα εμφανίζεται στους επισκέπτες του ιστοτόπου.<br />Επιτρεπόμενες σημάνσεις HTML: @tags

en: List categories
el: Λίστα κατηγοριών

en: Backdrop News
el: Νέα για το Backdrop

en: Displays a news feed from BackdropCMS.org.
el: Προβάλει μια ροή ειδήσεων από το BackdropCMS.org.

en: No news at this time.
el: Δεν υπάρχουν νέα αυτή τη στιγμή.

en: This text will be used in links to the uploaded file. When not available, the filename will be used.
el: Το κείμενο θα χρησιμοποιηθεί στους συνδέσμους προς το ανεβασμένο αρχείο. Όταν δεν υπάρχει, θα χρησιμοποιείται το όνομα αρχείου.

en: This text will be used in links to the uploaded file.
el: Το κείμενο θα χρησιμοποιηθεί στους συνδέσμους προς το ανεβασμένο αρχείο.

en: Select existing file
el: Επιλογή υπάρχοντος αρχείου

en: Add a link into the menu for new content of this type
el: Προσθήκη ενός συνδέσμου στο μενού για νέο περιεχόμενο αυτού του τύπου

en: Menus where this content may be placed
el: Μενού που θα τοποθετηθεί αυτό το περιεχόμενο

en: Links to content will be placed below this item in the menu.
el: Σύνδεσμοι προς το περιεχόμενο θα τοποθετηθούν κάτω από αυτό το στοιχείο στο μενού.

en: Severity of messages to log
el: Σοβαρότητα μηνυμάτων για καταγραφή

en: Emergency
el: Επείγον

en: Alert
el: Συναγερμός

en: Notice
el: Ειδοποίηση

en: Deprecated
el: Παρωχημένο

en: The <em>debug</em> and <em>deprecated</em> severity levels are recommended for developer environments, but not on production sites.
el: Τα επίπεδα σοβαρότητας <em>αποσφαλμάτωση</em> και <em>παρωχημένο</em> προτείνονται για περιβάλλοντα προγραμματιστή, αλλά όχι για παραγωγικούς ιστοτόπους.

en: Mobile site name background
el: Υπόβαθρο ονόματος  ιστοτόπου για κινητό

en: A threaded list differs from a chronological list in that each comment follows its parent, and is usually indented.
el: Μια λίστα νημάτων διαφέρει από την χρονολογική λίστα στο ότι κάθε σχόλιο ακολουθεί το γονικό του και είναι συνήθως σε εσοχή.

en: Customize the current theme
el: Προσαρμογή της τρέχουσας θεματικής παραλλαγής

en: The order of the text formats below determines the order in which they will appear in the <em>Editor</em> selector when creating content (depending on permissions for the text formats).
el: Η σειρά των μορφών κειμένου παρακάτω καθορίζει τη σειρά που θα εμφανίζονται στην επιλογή <em>Συντάκτη</em> κατά τη δημιουργία περιεχομένου (ανάλογα με τις άδειες για τις μορφές τύπων).

en: This form has unsaved changes. Click "Save configuration" to make changes permanent or "Cancel" to discard changes.
el: Η φόρμα έχει αλλαγές που χρήζουν αποθήκευσης. Κάντε κλικ στο "Αποθήκευση παραμετροποίησης" για να οριστικοποιήσετε τις αλλαγές ή στο "Άκυρο" για να τις απορρίψετε.

en: The minimum image dimensions cannot be bigger than its maximum dimensions.
el: Οι ελάχιστες διαστάσεις της εικόνας δεν μπορούν να είναι μεγαλύτερες από τις μέγιστες διαστάσεις.

en: Administer Flexible Templates
el: Διαχείριση Ελαστικών Προτύπων

en: Create, configure and delete flexible layout templates.
el: Δημιουργία, παραμετροποίηση και διαγραφή ελαστικών προτύπων διατάξεων.

en: User has missing "@permission" permission (not provided by any module).
el: Ο χρήστης δεν έχει την άδεια "@permission" (δεν παρέχεται από κάποια μονάδα).

en: Author/date format
el: Μορφή συγγραφέα/ημερομηνίας

en: The format to use for the author username and publish date. Example: "Submitted by [node:author] on [node:created:medium]"
el: Η μορφή που θα χρησιμοποιηθεί για το όνομα χρήστη του συγγραφέα και την ημερομηνία δημοσίευσης. Παράδειγμα: "Υποβλήθηκε από τον/την [node:author] στις [node:created:medium]"

en: [node:created:medium] by [node:author]
el: [node:created:medium] από [node:author]

en: Content settings
el: Ρυθμίσεις περιεχομένου

en: Enabled content types
el: Ενεργοί τύποι περιεχομένου

en: Only enabled content types will be available in search results. Disabled content types will not be indexed in the future.
el: Μόνο οι ενεργοί τύποι περιεχομένου θα είναι διαθέσιμοι στα αποτελέσματα αναζήτησης. Οι ανενεργοί τύποι περιεχομένου δε θα ευρετηριάζονται στο μέλλον.

en: Content rankings
el: Κατάταξη περιεχομένου

en: Only one type of item will be searched by default. This selection will determine what appears at <a href="@search">@search</a>.
el: Εξ' ορισμού, μόνο ένας τύπος στοιχείου μπορεί να αναζητηθεί. Η επιλογή θα καθορίσει τι θα εμφανίζεται στο <a href="@search">@search</a>.

en: Cache installation profiles
el: Προσωρινή αποθήκευση των προφίλ εγκατάστασης

en: Instead of multiple installations of Backdrop once for each test, each installation profile is installed only once, and its initial state (database tables and config files) is cached and reused. If you are making database changes, you will need to clean the test environment for the changes to show up in the tests.
el: Αντί να υπάρχουν πολλαπλές εγκαταστάσεις του Backdrop μία για κάθε τεστ, κάθε προφίλ εγκατάστασης εγκαθίσταται μία φορά μόνο και η αρχική του κατάσταση (πίνακες βάσης δεδομένων και αρχεία παραμετροποίησης) αποθηκεύονται στην λανθάνουσα μνήμη και επαναχρησιμοποιούνται. Αν κάνετε αλλαγές στη βάση δεδομένων, θα χρειαστεί να καθαρίζετε το τεστ περιβάλλον προκειμένου οι αλλαγές αυτές να εμφανίζονται στα τεστ.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug.
el: @pass, @fail, @exception και @debug.

en: Cleared cache folder for profile !profile.
el: Καθαρισμός του φακέλου προσωρινής μνήμης για το προφίλ !profile.

en: The user will receive an email with a one-time login link which leads to a page where they can set their password.
el: Ο χρήστης θα λάβει ένα email με ένα σύνδεσμο με ισχύ για μία φορά που οδηγεί σε μια σελίδα όπου μπορεί να ορίσει το συνθηματικό του.

en: Configure the categories shown in the site-wide contact form available at <a href="!url">!url</a>. All categories are shown in a select list on the contact form, which will send to different addresses when selected.
el: Παραμετροποίηση των κατηγοριών που εμφανίζονται στην φόρμα επικοινωνίας του ιστοτόπου που είναι διαθέσιμη στο <a href="!url">!url</a>. Όλες οι κατηγορίες εμφανίζονται ως λίστα επιλογής στη φόρμα επικοινωνίας, που όταν επιλέγονται θα στείλουν μήνυμα σε διαφορετικές διευθύνσεις.

[ctx: date_nav]
en: Prev
el: Προηγούμενο

[ctx: date_nav]
en: Next
el: Επόμενο

en: Used to identify the block on layout pages.
el: Χρησιμοποιείται για την αναγνώριση του μπλοκ στις σελίδες διάταξης.

en: Used to identify the block on layout pages. Required for reusable blocks.
el: Χρησιμοποιείται για την αναγνώριση του μπλοκ στις σελίδες διάταξης. Απαιτείται για επαναχρησιμοποιήσιμα μπλοκ.

en: Show option to make sticky
el: Εμφάνιση επιλογής για καρφίτσωμα

en: Make sticky by default
el: Να καρφιτσώνεται εξ' ορισμού

en: Sticky content may be shown at the top of listings.
el: Το καρφιτσωμένο περιεχόμενο μπορεί να φαίνεται στην κορυφή των λιστών.

en: Show option to promote
el: Εμφάνιση επιλογής για προβιβασμό

en: Promote by default
el: Προβιβασμός εξ' ορισμού

en: Promoted content will often be shown on the main homepage or blog.
el: Το προβιβασμένο περιεχόμενο συχνά θα εμφανίζεται στην κύρια σελίδα ή στο ιστολόγιο.

en: Add a language selection field to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new content is saved with no defined language. Existing content will not be affected by changing this option.
el: Προσθήκη πεδίου αλλαγής γλώσσας στην φόρμα επεξεργασίας, επιτρέποντάς σας να επιλέγετε μία από τις <a href="!languages">ενεργοποιημένες γλώσσες</a>. Αν είναι  ανενεργό, το νέο περιεχόμενο αποθηκεύεται χωρίς καθορισμένη γλώσσα. Το υπάρχον περιεχόμενο δεν επηρεάζεται με αλλαγή αυτής της επιλογής.

en: e.g. 'Read more', 'Add comment', etc.
el: Πχ. 'Διαβάστε περισσότερα', 'Προσθήκη σχολίου', κτλ.

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial</a>.
el: Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον καθορισμό προγραμματισμένης εργασίας μπορούν να βρεθούν <a href="@url">διαβάζοντας τον οδηγό για το cron</a>.

en: Enable to convert file names to lowercase. This is recommended to prevent issues with case-insensitive file systems.
el: Ενεργοποιήστε για μετατροπή των ονομάτων αρχείων σε πεζά. Αυτό προτείνεται για αποφυγή προβλημάτων με συστήματα αρχείων που διακρίνουν μεταξύ κεφαλαίων-πεζών.

en: A date format using PHP date and time codes. See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
el: Μια μορφή ημερομηνίας με χρήση κωδικών ημέρας και ώρας της PHP. Δείτε το <a href="@url" target="_blank">εγχειρίδιο της PHP</a> για τις διαθέσιμες επιλογές.

en: The user account %admin_name (user with ID 1) cannot be blocked.
el: Ο λογαριασμός χρήστη %admin_name (ο χρήστης με ID 1) δεν μπορεί να αποκλεισθεί.

en: You cannot block your own user account.
el: Δεν μπορείτε να μπλοκάρετε τον δικό σας λογαριασμό χρήστη.

en: Password policy
el: Πολιτική συνθηματικού

en: Reject weak passwords
el: Απόρριψη των αδύναμων συνθηματικών

en: Admin (awaiting approval)
el: Διαχειριστής (με αναμονή έγκρισης)

en: Edit the email message sent to admin upon registering, when administrative approval is required.
el: Επεξεργασία του email μηνύματος καλωσορίσματος σε νέο διαχειριστή κατά την εγγραφή, όταν απαιτείται έγκριση από το διαχειριστή.

en: The password must be sufficiently long or complex.
el: Το συνθηματικό πρέπει να είναι επαρκώς μεγάλο ή σύνθετο.

en: Thank you for installing @profile!
el: Ευχαριστούμε που εγκαταστήσατε το @profile!

en: When the configuration files are in version control, it may be preferable to not empty the staging directory after each sync. The <code>config_sync_clear_staging</code> setting can be disabled in <code>settings.php</code>. Read more about <a href="!url" target="_blank">managing configuration</a>.
el: Όταν τα αρχεία παραμετροποίησης βρίσκονται υπό έλεγχο εκδόσεων, ίσως είναι προτιμότερο να μην αδειάζει ο κατάλογος staging μετά από κάθε συγχρονισμό. Η ρύθμιση <code>config_sync_clear_staging</code> μπορεί να απενεργοποιηθεί στο <code>settings.php</code>. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με την <a href="!url" target="_blank">διαχείριση παραμετροποίησης</a>.

en: Phone number
el: Τηλεφωνικός αριθμός

en: Allow users to enter their phone number.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να εισαγάγουν τον τηλεφωνικό τους αριθμό.

en: Your phone number
el: Ο τηλεφωνικός αριθμός σας

en: !sender-name provided a phone number: !sender-phone
el: Ο/Η !sender-name παρείχε ένα τηλεφωνικό αριθμό: !sender-phone

en: User accounts: <code>user/%</code>
el: Λογαριασμοί χρηστών: <code>user/%</code>

en: Taxonomy terms: <code>taxonomy/term/%</code>
el: Όροι ταξινόμησης: <code>taxonomy/term/%</code>

en: Comments: <code>comment/%</code>
el: Σχόλια: <code>comment/%</code>

en: Separate class names with spaces. Example: <code>wrapper clearfix</code>
el: Διαχωρίστε τα ονόματα κλάσεων με κενό. Παράδειγμα: <code>wrapper clearfix</code>

en: The 'min-width' for the menu breakpoint. Screens smaller than this may display a menu toggle button, depending on the menu-specific settings.
el: Η τιμή 'min-width' για τo μενού breakpoint. Οθόνες μικρότερες από αυτό μπορεί να εμφανίζουν ένα πλήκτρο εναλλαγής μενού, ανάλογα με τις συγκεκριμένες επιλογές του μενού.

en: Default (48em)
el: Προεπιλογή (48em)

en: A valid CSS width value (e.g.: '768px', '34em').
el: Μια έγκυρη τιμή CSS μήκους (πχ. '768px', '34em').

en: Manage content types, including default status, home page promotion, comment settings, etc.
el: Διαχείριση των τύπων περιεχομένου, συμπεριλαμβανομένου της προκαθορισμένης κατάστασης, προβιβασμούς στην αρχική σελίδα, ρυθμίσεις σχολίων, κτλ.

en: menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: On devices with small screens, this option reduces the menu to a toggle button, commonly known as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>hamburger button</em></a>. Clicking the icon reveals or hides the menu, saving screen space. The breakpoint for small screens can be configured in the global !menu_settings.
el: Σε συσκευές με μικρές οθόνες, η επιλογή μειώνει το μενού σε ένα μοναδικό πλήκτρο, γνωστό κοινώς ως <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Hamburger_button" target="_blank"><em>πλήκτρο χάμπουργκερ</em></a>. Το κλικ στο εικονίδιο αποκαλύπτει ή αποκρύβει το μενού, κερδίζοντας έτσι χώρο στην οθόνη. Το σημείο αποκοπής για τις μικρές οθόνες μπορεί να παραμετροποιηθεί στις καθολικές !menu_settings.

en: The URL of the site's home page.
el: Το URL της αρχικής σελίδα του ιστοτόπου.

en: The URL of the site's home page without the protocol.
el: Το URL της αρχικής σελίδα του ιστοτόπου χωρίς το πρωτόκολλο.

en: The account username.
el: Το όνομα χρήστη του λογαριασμού.

en: The account username (for users with the <em>View user profiles</em> permission it's displayed as a link to the profile page).
el: Το όνομα χρήστη του λογαριασμού (για χρήστες με την άδεια <em>Προβολή προφίλ χρηστών</em> εμφανίζεται ως σύνδεσμος στην σελίδα του προφίλ τους).

en: Unable to open file %file to restore database
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου %file για την επαναφορά της βάσης δεδομένων

en: The Update Manager module is not enabled.
el: Η μονάδα Update Manager δεν είναι ενεργή.

en: unsupported version
el: έκδοση που δεν υποστηρίζεται

en: Your site is up to date.
el: Ο ιστότοπός σας είναι ενημερωμένος.

en: Install system updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων συστήματος

en: More info
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: daily
el: καθημερινά

en: weekly
el: εβδομαδιαία

en: <a href="@link">Automatic update checks are configured to run @frequency</a>.
el: <a href="@link">Οι αυτόματοι έλεγχοι ενημέρωσης έχουν ρυθμιστεί να εκτελούνται @frequency</a>.

en: <a href="@link">Automatic update checks are disabled</a> and will need to be run manually.
el: <a href="@link">Οι αυτόματοι έλεγχοι ενημέρωσης είναι απενεργοποιημένοι</a> και θα πρέπει να εκτελεστούν χειροκίνητα.

en: <a href="@link">Email notifications are disabled</a> for available updates.
el: <a href="@link">Οι ειδοποιήσεις με email είναι απενεργοποιημένες</a> για διαθέσιμες ενημερώσεις.

en: <a href="@link">No email address has been provided</a> for notifications about available updates.
el: <a href="@link">Δεν έχει δοθεί διεύθυνση email</a> για ειδοποιήσεις σχετικά με τις διαθέσιμες ενημερώσεις.

en: <a href="@link">Update notifications will be sent</a> to: @recipients
el: <a href="@link">Οι ειδοποιήσεις ενημέρωσης θα σταλούν</a> σε: @recipients

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
el: Αυτή η ενημέρωση είναι μια σημαντική ενημέρωση έκδοσης που σημαίνει ότι ενδέχεται να μην είναι συμβατή με την τρέχουσα έκδοση που εκτελείτε. Συνιστάται να διαβάσετε τις σημειώσεις έκδοσης και να προχωρήσετε με δική σας ευθύνη.

en: security update available
el: διαθέσιμη ενημέρωση ασφαλείας

en: unsupported version installed
el: εγκατεστημένη έκδοση που δεν υποστηρίζεται

en: Project type
el: Τύπος έργου

en: Project status
el: Κατάσταση έργου

en: Download selected updates
el: Λήψη των επιλεγμένων ενημερώσεων

en: You can update Backdrop CMS by replacing the old <code>/core</code> directory inside your docroot with the one included in the <a href="https://backdropcms.org" title="Home page with download option" target="_blank">latest release</a>. For detailed instructions, see the <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Upgrading Backdrop CMS</a> document online.
el: Μπορείτε να ενημερώσετε το Backdrop CMS αντικαθιστώντας τον παλιό κατάλογο <code>/core</code> που βρίσκεται μέσα στον ριζικό κατάλογό σας με αυτόν στην <a href="https://backdropcms.org" title="Αρχική σελίδα με επιλογή λήψης" target="_blank">τελευταία έκδοση</a>. Για λεπτομερείς οδηγίες, ανατρέξτε στη σελίδα <a href="https://backdropcms.org/upgrade" target="_blank">Αναβάθμιση Backdrop CMS</a>.

en: System updates
el: Ενημερώσεις συστήματος

en: Review and install updates for Backdrop core, modules, themes, and layouts..
el: Ανασκόπηση και εγκατάσταση ενημερώσεων για τον πυρήνα του Backdrop, τις μονάδες, τις θεματικές παραλλαγές και τις διατάξεις..

en: Download all updates
el: Κατέβασμα όλων των ενημερώσεων

en: No update selected
el: Δεν επιλέχθηκε ενημέρωση

en: You can automatically install your missing updates using the Update Manager:
el: Μπορείτε αυτόματα να εγκαθιστάτε τις υπολειπόμενες ενημερώσεις με χρήση του Διαχειριστή Ενημερώσεων.

en: updates available
el: διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Telemetry
el: Τηλεμετρία

en: Anonymous information about how your site is configured is being sent to @domain to help improve the project. See the <a href="!telemetry_report">Telemetry report page</a> for more information.
el: Ανώνυμες πληροφορίες για το πως ο ιστοτόπος σας είναι παραμετροποιημένος αποστέλλονται στο @domain για να βοηθήσουν το έργο. Δείτε τη <a href="!telemetry_report">Σελίδα αναφοράς τηλεμετρίας</a> για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: This theme supports custom color palettes. <a href="@url">Enable the Color module</a> to start customising it.
el: Η θεματική παραλλαγή υποστηρίζει προσαρμοσμένες χρωματικές παλέτες. <a href="@url">Ενεργοποιήστε τη μονάδα Color</a> για να ξεκινήσετε την προσαρμογή.

en: Machine name: @machine_name
el: Όνομα μηχανής: @machine_name

en: The specific argument of the current page (e.g. 'args:value:1' on the page 'node/123' returns '123').
el: Τα συγκεκριμένα ορίσματα της τρέχουσας σελίδας (πχ. το 'args:value:1' στη σελίδα κόμβου 'node/123' επιστρέφει '123').

en: Save and add terms
el: Αποθήκευση και προσθήκη των όρων

en: No terms available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι όροι.

en: %vocabulary: Create terms
el: %vocabulary: Δημιουργία όρων

en: Help us improve Backdrop CMS by sending anonymous, untracked information about what features your site uses.
el: Βοηθήστε μας να βελτιώσουμε το Backdrop CMS με αποστολή ανώνυμων, μη ιχνηλατήσιμων πληροφοριών σχετικά με τα χαρακτηριστικά που χρησιμοποιεί ο ιστοτόπος σας.

en: Below is a list of all data collected by the enabled modules on your site. Only projects that are publicly available on BackdropCMS.org will store usage information.
el: Παρακάτω είναι μια λίστα όλων των δεδομένων που συλλέγονται από τις ενεργές μονάδες του ιστοτόπου σας. Μόνο έργα που είναι δημόσια διαθέσιμα στο BackdropCMS.org αποθηκεύουν πληροφορίες χρήσης.

en: If you prefer to not send usage information, you can disable the Telemetry module from the <a href="!modules">modules page</a>.
el: Αν δεν θέλετε να αποστέλλετε πληροφορίες χρήσης, μπορείτε να απενεργοποιήσετε τη μονάδα Telemetry από τη <a href="!modules">σελίδα μονάδων</a>.

en: Metric
el: Μετρική

en: The current version of PHP running on your server.
el: Η τρέχουσα έκδοση της PHP που εκτελείται στον διακομιστή σας.

en: The version number of your database (either MySQL or MariaDB).
el: Ο αριθμός έκδοσης της βάσης δεδομένων σας (είτε MySQL είτε MariaDB).

en: Server OS
el: Λειτουργικό σύστημα διακομιστή

en: The operating system of your server, such as RedHat Linux, Debian, Windows, etc.
el: Το λειτουργικό σύστημα του διακομιστή σας, όπως RedHat Linux, Debian, Windows, κτλ.

en: Telemetry settings
el: Ρυθμίσεις τηλεμετρίας

en: Collects anonymous usage information to help improve Backdrop CMS and contributed modules.
el: Συλλέγει ανώνυμες πληροφορίες χρήσης για την βελτίωση του Backdrop CMS και των μονάδων που συνεισφέρουν τρίτοι.

en: The password strength indicator must be %threshold or better.
el: Ο δείκτης ισχύος του συνθηματικού πρέπει να είναι %threshold ή καλύτερο.

en: (required)
el: (απαιτείται)

en: The current password must be entered to set a new password.
el: Πρέπει να εισαγάγετε το τρέχον συνθηματικό για να ορίσετε ένα νέο.

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings. For more information, see the <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
el: Η συνάρτηση phpinfo() έχει απενεργοποιηθεί για λόγους ασφάλειας. Για να δείτε τις πληροφορίες phpinfo() του διακομιστή σας, αλλάξτε τις ρυθμίσεις της PHP. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την σελίδα του εγχειριδίου για την <a href="@phpinfo">Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του phpinfo()</a> .

en: View the Backdrop CMS data collection policy
el: Προβολή της πολιτικής συλλογής δεδομένων του Backdrop CMS

en: View public Backdrop CMS data
el: Προβολή των δημόσιων δεδομένων του Backdrop CMS

en: Display default book navigation on book pages
el: Εμφάνιση της προκαθορισμένης πλοήγησης βιβλίου σε όλες τις σελίδες του βιβλίου

en: Select book navigation options
el: Επιλογή ρυθμίσεων πλοήγησης βιβλίου

en: Table of contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Previous, Next, and Up links
el: Σύνδεσμοι για Προηγούμενο, Επόμενο και Γονικό

en: Select book links options
el: Επιλογή ρυθμίσεων συνδέσμων βιβλίου

en: The Zip PHP extension is not loaded on your server. You will not be able to download any projects using Project Installer until this is fixed.
el: Η επέκταση Zip της PHP δεν είναι φορτωμένη στο διακομιστή σας. Δε θα μπορείτε να κατεβάζετε οποιαδήποτε έργα με χρήση του Εγκαταστάτη Έργων μέχρι αυτό να διορθωθεί.

en: As a page is rendered, a <em>Layout</em> is selected as follows.
el: Καθώς μία σελίδα σχηματίζεται, επιλέγεται μια <em>Διάταξη</em> ως εξής.

en: The <em>Path</em> for the page is compared to those in the alphabetical list here, and <em>Visibility conditions</em> are evaluated.
el: Η <em>Διαδρομή</em> μιας σελίδας συγκρίνεται με αυτές εδώ σε αλφαβητική σειρά και αξιολογούνται οι <em>Συνθήκες ορατότητας</em>.

en: Each path may have one or more layouts available. These are listed beneath the path.
el: Κάθε διαδρομή μπορεί να έχει περισσότερες των μία διατάξεις διαθέσιμες. Αυτές παρατίθενται κάτω από τη διαδρομή.

en: The top available layout for each path is is evaluated for matching visibility conditions first, followed by the second, etc.
el: Επαληθεύεται πρώτα η πρώτη διαθέσιμη διάταξη για κάθε διαδρομή για συνθήκη ορατότητας, ακολουθούμενη από τη δεύτερη, κτλ.

en: Available layouts can be reordered to adjust priority.
el: Αλλάζει η σειρά των διαθέσιμων διατάξεων για προσαρμογή της προτεραιότητας.

en: The first layout to match all conditions will be selected.
el: Θα επιλεγεί η πρώτη διάταξη που να συμφωνεί με όλες τις συνθήκες.

en: If no match is found, or if visibility conditions are not met, the page will use one of the <em>Default layouts</em> shown at the bottom of this page.
el: Αν δεν βρεθεί ταίριασμα ή δεν υπάρχουν συνθήκες ορατότητας που να έχουν επαληθευτεί, η σελίδα θα χρησιμοποιήσει μία από τις <em>Προκαθορισμένες διατάξεις</em> που εμφανίζονται στο τέλος αυτής της σελίδας.

en: Note: Paths used by the layout system are <em>menu router paths</em>, not normal paths or !link. For the default About page, <code>node/%</code> is the menu router path, <code>node/2</code> is the normal path, and <code>about</code> is the URL alias.
el: Σημείωση: Οι διαδρομές που χρησιμοποιούνται από το σύστημα διατάξεων είναι <em>διαδρομές δρομολογήσεων των μενού</em>, όχι κανονικές διαδρομές ή !link. Για την προκαθορισμένη σελίδα Σχετικά, το <code>node/%</code> είναι η διαδρομή δρομολόγησης του μενού, το <code>node/2</code> είναι η κανονική διαδρομή και το <code>about</code> είναι το ψευδώνυμο URL.

en: For more information and details, see the <a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/layouts-and-templates" target="_blank">online documentation</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες, δείτε την <a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/layouts-and-templates" target="_blank">online τεκμηρίωση</a>.

en: How layouts work
el: Πώς λειτουργούν οι διατάξεις

en: Show examples
el: Προβολή παραδειγμάτων

en: Add CSS classes
el: Προσθήκη κλάσεων CSS

en: Row Style
el: Στυλ Γραμμής

en: Additional row CSS classes
el: Πρόσθετες κλάσεις CSS για τη γραμμή

en: Hide examples
el: Απόκρυψη παραδειγμάτων

en: Only the checked roles will be granted access (or denied access, if "Reverse" is checked).
el: Μόνο οι επιλεγμένοι ρόλοι θα έχουν πρόσβαση (ή δε θα έχουν, αν επιλεγεί το "Αντίστροφο").

en: Sample Block
el: Μπλοκ δείγμα

en: Leave blank to show all strings.
el: Αφήστε το κενό για εμφάνιση όλων των συμβολοσειρών.

en: Publishing actions
el: Ενέργειες δημοσίευσης

en: Published state
el: Κατάσταση δημοσίευσης

en: Publish action
el: Ενέργεια δημοσίευσης

en: Save as draft
el: Αποθήκευση ως προσχέδιο

en: Scheduled for later
el: Προγραμματισμός για αργότερα

en: Site visitors will be able to access this content.
el: Οι επισκέπτες του ιστοτόπου θα έχουν πρόσβαση στο περιεχόμενο.

en: Only the content creator or site administrators will be able to access this content.
el: Μόνο ο δημιουργός του περιεχομένου ή οι διαχειριστές ιστοτόπου θα μπορούν να προσπελάσουν το περιεχόμενο.

en: The content is saved as draft, and will be automatically published on the date and time selected.
el: Το περιεχόμενο αποθηκεύεται ως προσχέδιο και αυτόματα θα δημοσιευτεί στην επιλεγμένη ημερομηνία και ώρα.

en: Additional options
el: Πρόσθετες επιλογές

en: Additional actions
el: Πρόσθετες ενέργειες

en: Make sticky at top of lists
el: Να καρφιτσωθεί στην κορυφή των λιστών

en: The content could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του περιεχομένου.

en: Default publish action
el: Προκαθορισμένη ενέργεια δημοσίευσης

en: Publish immediately
el: Άμεση δημοσίευση

en: Published content can be accessed by site visitors.
el: Το δημοσιευμένο περιεχόμενο δεν είναι προσπελάσιμο από τους επισκέπτες του ιστοτόπου.

en: Content saved as draft can be accessed only by the content creator or site administrators.
el: Περιεχόμενο αποθηκευμένο ως πρόχειρο μπορεί να προσπελαστεί μόνο από τον δημιουργό του ή τους διαχειριστές ιστοτόπου.

en: Content is saved as draft. It will be automatically published at the date and time selected.
el: Το περιεχόμενο αποθηκεύεται ως προσχέδιο. Αυτόματα θα δημοσιευτεί στην επιλεγμένη ημερομηνία και ώρα.

en: An error occurred while generating the URL aliases.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την δημιουργία των ψευδώνυμων URL.

en: All of your URL aliases have been deleted.
el: Διαγράφηκαν  όλα τα ψευδώνυμα URL σας.

en: Path to use for the home page
el: Διαδρομή για χρήση ως αρχική σελίδα

en: The web server that delivers HTTP pages to the web browser, such as Apache or nginx.
el: Ο διακομιστής ιστού που παραδίδει σελίδες HTTP στο πρόγραμμα πλοήγησης, όπως το Apache ή nginx.

en: Roles provide a way to organize people into groups that have similar duties. Each user account can be given one or more roles, and <a href="@permissions">permissions</a> can be granted to those roles. To make the <a href="@permissions">permissions</a> page easier to navigate, it is recommended that roles be ordered from the least permissive (Anonymous) to the most permissive (usually Administrator).
el: Οι ρόλοι παρέχουν ένα τρόπο οργάνωσης των ανθρώπων σε ομάδες που έχουν παρόμοια καθήκοντα. Κάθε λογαριασμός χρήστη μπορεί να ανήκει σε έναν ή παραπάνω ρόλους και μπορούν να αποδοθούν <a href="@permissions">άδειες</a> σε αυτούς τους ρόλους. Για να κάνετε τη σελίδα <a href="@permissions">αδειών</a> ευκολότερη στην πλοήγηση, προτείνεται οι ρόλοι να ταξινομούνται με σειρά από τον λιγότερο ανεκτικό (Ανώνυμος) στον περισσότερο ανεκτικό (τυπικά ο Διαχειριστής).

en: Save and set permissions
el: Αποθήκευση και καθορισμός αδειών

en: You have configured display %display with a path which is a URL alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
el: Έχετε διαμορφώσει την οθόνη %display με μια διαδρομή που είναι επίσης ψευδώνυμο URL. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα, επομένως χρησιμοποιήστε καλύτερα μια εσωτερική διαδρομή.

en: Backdrop core provides a bundled @name module. A different copy of @name module is at %path. Remove this module from your installation to use the core @name module. For more information see the <a href="!url" target="_blank">@name change notice</a>.
el: Ο πυρήνας του Backdrop παρέχει μια ενσωματωμένη μονάδα %name. Μια διαφορετική έκδοση της μονάδας %name υπάρχει στη διαδρομή %path. Αφαιρέστε τη μονάδα από το φάκελο εγκατάστασης προκειμένου να χρησιμοποιηθεί η μονάδα %name από τον πυρήνα. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τις <a href="!url" target="_blank">σημειώσεις αλλαγών για το @name/a>.

en: There are multiple versions of module %name in the installation.
el: Υπάρχουν πολλαπλές εκδόσεις της μονάδας %name στην εγκατάσταση.

en: Card
el: Κάρτα

en: Add a card for use on an existing page. Display as a block or in a view.
el: Προσθέστε μια κάρτα για χρήση σε υπάρχουσα σελίδα. Προβολή ως μπλοκ ή σε μια όψη.

en: Upload an image to go with this card.
el: Ανεβάστε μια εικόνα για να συνοδεύει αυτή την κάρτα.

en: The Home page layout
el: Η διάταξη της Αρχικής σελίδας

en: <p>Use the home page layout to specifically customize this page. These Cards only appear on this layout.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/the-home-page">Learn more about the Home page</a></p>
el: <p>Χρησιμοποιήστε την διάταξη της αρχικής σελίδας για να προσαρμόσετε την τρέχουσα σελίδα. Αυτές οι Κάρτες θα εμφανίζονται μόνο σε αυτή την διάταξη.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/the-home-page">Μάθετε περισσότερα για την Αρχική σελίδα</a></p>

en: What is a Card?
el: Τι είναι η Κάρτα;

en: <p>A Card can only be seen as part of another page. Place them individually as "Existing content" Blocks, or grouped as in a View.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/creating-and-editing-content">Learn more about Cards</a></p>
el: <p>Η Κάρτα φαίνεται μόνο ως μέρος μιας άλλης σελίδας. Τοποθετήστε τις ξεχωριστά ως μπλοκ "Υπάρχοντος περιεχομένου" ή σε γκρουπ μέσα σε μια Όψη.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/creating-and-editing-content">Μάθετε περισσότερα για τις Κάρτες</a></p>

en: Organize your content
el: Οργανώστε το περιεχόμενό σας

en: <p>Backdrop CMS includes three pre-defined types of content: Pages, Posts, and Cards. Custom content types can also be added.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/content-types">Learn more about content types</a></p>
el: <p>Το Backdrop CMS περιλαμβάνει τρεις προκαθορισμένους τύπους περιεχομένου: Τις Σελίδες, τις Αναρτήσεις και τις Κάρτες. Δύναται να προστεθούν προσαρμοσμένοι τύποι περιεχομένου.</p><p><a href="https://docs.backdropcms.org/documentation/content-types">Μάθετε περισσότερα για τους τύπους περιεχομένου</a></p>

en: The value for %name must be numeric.
el: Η τιμή για το %name πρέπει να είναι αριθμητική.

en: The value for %name must be greater than or equal to %min.
el: Η τιμή για το %name πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση από το %min.

en: Some modules need to be enabled
el: Ορισμένες μονάδες πρέπει να ενεργοποιηθούν

en: Layout (@layout)
el: Διάρθρωση (@layout)

en: Theme (@theme)
el: Θεματική παραλλαγή (@theme)

en: Page links
el: Σύνδεσμοι σελίδας

en: This page
el: Αυτή η σελίδα

en: Reorder book
el: Επαναταξινόμηση του βιβλίου

en: Reorder book pages
el: Επαναταξινόμηση των σελίδων του βιβλίου

en: Reorder book pages from the <a href="@url">book outline</a>.
el: Επαναταξινόμηση των σελίδων του βιβλίου από το <a href="@url">περίγραμμα του βιβλίου</a>.

en: Manage Books
el: Διαχείριση των Βιβλίων

en: Administer comment settings
el: Διαχείριση των ρυθμίσεων για τα σχόλια

en: Configure comment settings per content type.
el: Παραμετροποίηση των ρυθμίσεων σχολίων ανά τύπο περιεχομένου.

en: Administer comments
el: Διαχείριση σχολίων

en: Edit, delete, unpublish, etc. comments at <em>/admin/content/comment</em>.
el: Επεξεργασία, διαγραφή, αναίρεση δημοσίευσης, κτλ. σχολίων στο <em>/admin/content/comment</em>.

en: Importing and synchronizing config allows access to, and manipulation of, all settings on the site.
el: Η εισαγωγή και συγχρονισμός των παραμετροποιήσεων επιτρέπει την πρόσβαση και τον χειρισμό όλων των ρυθμίσεων του ιστοτόπου.

en: Adding additional email recipients lets them see all incoming emails.
el: Η προσθήκη επιπλέον email αποδεκτών τους επιτρέπει να βλέπουν όλα τα εισερχόμενα email.

en: Deleting fields can cause irreversible data loss.
el: Η διαγραφή πεδίων ενδέχεται να προκαλέσει ανεπανόρθωτη απώλεια δεδομένων.

en: Bypasses all other file permissions.
el: Παράκαμψη όλων των άλλων αδειών για τα αρχεία.

en: Potentially-dangerous filetypes can be allowed on the site (e.g.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, etc.).
el: Ενδεχομένως να επιτρέπονται επικίνδυνοι τύποι αρχείων στον ιστοτόπο (πχ.: <code>.zip</code>, <code>.exe</code>, κτλ.).

en: Viewing files not available to the public can lead to a breach of private/sensitive information.
el: Η προβολή αρχείων που δεν είναι διαθέσιμα δημόσια ενδέχεται να οδηγήσει σε διαρροή προσωπικών/ευαίσθητων πληροφοριών.

en: Private files can be made publicly-available.
el: Τα ιδιωτικά αρχεία μπορούν να γίνουν δημόσια διαθέσιμα.

en: Deleting files can cause irreversible data loss.
el: Η διαγραφή αρχείων ενδέχεται να προκαλέσει ανεπανόρθωτη απώλεια δεδομένων.

en: Permit any HTML tag in content (e.g.: <code>&lt;script&gt;</code>) and/or allow file uploads of any filetype via CKEditor.
el: Να επιτρέπεται οποιαδήποτε σήμανση HTML στο περιεχόμενο (πχ. <code>&lt;script&gt;</code>) και/ή να επιτρέπεται το ανέβασμα αρχείων οποιουδήποτε τύπου μέσω του CKEditor.

en: Allows <em>any</em> functionality to be added to the site.
el: Επιτρέπει να προστεθεί στον ιστοτόπο <em>οποιαδήποτε</em> λειτουργικότητα.

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: System path:
el: Διαδρομή συστήματος:

en: <strong>Layout pages</strong> are layouts that create new stand-alone pages on the site.  Without the layouts, these pages would not exist.
el: Οι <strong>σελίδες διάταξης</strong> είναι διατάξεις που δημιουργούν νέες σελίδες στον ιστοτόπο που είναι αυτόνομες. Χωρίς τις διατάξεις, αυτές οι σελίδες δε θα υπήρχαν.

en: Layout pages
el: Σελίδες διατάξεων

en: These layouts will create new stand-alone pages on the site.
el: Αυτές οι διατάξεις θα δημιουργήσουν νέες αυτόνομες σελίδες στον ιστοτόπο.

en: No layout pages have been created yet.
el: Δεν έχουν δημιουργηθεί ακόμη σελίδες διατάξεων.

en: Layout overrides
el: Παρακάμψεις διατάξεων

en: These layouts will override existing pages on the site.
el: Οι διατάξεις αυτές θα παρακάμψουν υπάρχουσες σελίδες στον ιστοτόπο.

en: No layout overrides have been created yet.
el: Δεν έχουν δημιουργηθεί ακόμη παρακάμψεις διατάξεων.

en: Create and modify layouts and blocks.
el: Δημιουργία και τροποποίηση διατάξεων και μπλοκ.

en: Change the access/visibility of menu items, layouts and blocks.
el: Αλλαγή της πρόσβασης/ορατότητας των στοιχείων των μενού, διατάξεων και μπλοκ.

en: Manage all aspects of flexible layout templates, including deleting them.
el: Διαχείριση όλων των διαστάσεων των ελαστικών προτύπων διατάξεων, συμπεριλαμβανομένου της διαγραφής τους.

en: Disable block
el: Απενεργοποίηση μπλοκ

en: !title (Disabled)
el: !title (Απενεργοποιημένο)

en: Alter any user interface text on the site.
el: Να επιτρέπεται η τροποποίηση οποιουδήποτε κειμένου διεπαφής στον ιστοτόπο.

en: Bypass all other node permissions.
el: Παράκαμψη όλων των άλλων αδειών για τους κόμβους.

en: Define custom content types and delete existing ones.
el: Καθορισμός προσαρμοσμένων τύπων περιεχομένου και διαγραφή υπαρχόντων.

en: Edit or delete any content, which may cause irreversible data loss.
el: Επεξεργασία ή διαγραφή οποιουδήποτε περιεχομένου, που ενδέχεται να προκαλέσει ανεπανόρθωτη απώλεια δεδομένων.

en: Access permissions need to be rebuilt.
el: Τα δικαιώματα πρόσβασης πρέπει να δημιουργηθούν εκ νέου.

en: Node access permissions need to be rebuilt.
el: Θα γίνει επαναδημιουργία των αδειών πρόσβασης κόμβων.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache.
el: Αν ο ιστοτόπος αντιμετωπίζει προβλήματα σχετικά με τις άδειες του περιεχομένου, ενδέχεται να χρειάζεται να επαναδημιουργήσετε την λανθάνουσα μνήμη των αδειών.

en: Tests can use a large amount of CPU resources. Running them can potentially cause performance issues on the site.
el: Τα τεστ μπορεί να καταναλώνουν αρκετούς πόρους από τον επεξεργαστή. Η εκτέλεσή τους ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα απόδοσης στον ιστοτόπο.

en: Links:
el: Σϋνδεσμοι:

en: Provides access to a variety of settings/functionality that should generally be restricted to site administrators.
el: Παρέχει πρόσβαση σε μια ποικιλία ρυθμίσεων/λειτουργιών που θα πρέπει γενικά να περιορίζονται στους διαχειριστές του ιστότοπου.

en: Log excessive failed login attempts.
el: Καταγραφή των εκτεταμένων αποτυχημένων προσπαθειών σύνδεσης.

en: If there are excessive failed login attempts, the offending IP address or user account will be temporarily blocked. By default these events will be logged, as it helps identify brute force login attacks. You may want to disable logging them if for example, you are using the dblog module, and want to avoid database writes.
el: Αν υπάρχουν εκτεταμένες αποτυχημένες προσπάθειες εισόδου, η επιτιθέμενη διεύθυνση IP του λογαριασμού χρήστη θα αποκλειστεί προσωρινά. Εξ' ορισμού αυτά τα γεγονότα καταγράφονται, καθώς βοηθούν στον εντοπισμό προσπαθειών σύνδεσης με τη μέθοδο brute force. Ενδέχεται να θέλετε να απενεργοποιήσετε την καταγραφή τους αν για παράδειγμα χρησιμοποιείτε τη μονάδα dblog και θέλετε να αποφύγετε τις εγγραφές στη βάση δεδομένων.

en: Grant any permission to any user role.
el: Απόδοση οποιασδήποτε άδειας σε οποιονδήποτε ρόλο χρήστη.

en: Create, edit and delete user accounts.
el: Δημιουργία, επεξεργασία και διαγραφή λογαριασμών χρηστών.

en: Assign any user role to any user account.
el: Ανάθεση οποιουδήποτε ρόλου χρήστη σε οποιονδήποτε λογαριασμό χρήστη.

en: Change the way user account registrations work, potentially avoiding administrator approval.
el: Αλλαγή του τρόπου λειτουργίας των εγγραφών λογαριασμών χρήστη, ενδεχομένως χωρίς την έγκριση από το διαχειριστή.

en: Allows people to choose to permanently delete their user account and all content created by them (potential for irreversible data loss).
el: Επιτρέπει στον κόσμο να επιλέγει την μόνιμη διαγραφή των λογαριασμών χρήστη τους και όλου του περιεχομένου που δημιούργησαν (ενδεχόμενο για ανεπανόρθωτη απώλεια δεδομένων).

en: Publicly display any existing content on the site, and manipulate admin user interfaces.
el: Δημόσια προβολή οποιουδήποτε περιεχομένου στον ιστοτόπο και διαχείριση των διεπαφών διαχειριστή χρήστη.

en: Provides full access to all views, regardless of their defined permissions.
el: Παρέχει πλήρη πρόσβαση σε όλες τις προβολές, ανεξάρτητα από τα καθορισμένα δικαιώματά τους.

en: Receive email notifications
el: Λήψη ειδοποιήσεων με email

en: The email address %mail is not valid.
el: Η διεύθυνση email %mail δεν είναι έγκυρη.

en: Unable to send email.
el: Αδύνατη η αποστολή email.

en: Error sending email (from %from to %to).
el: Σφάλμα κατά την αποστολή email (από %from σε %to).

en: A specialized menu that links to the home page and provides links to perform various other admin tasks (e.g.: clear caches, run cron, etc.).
el: Ένα ειδικό μενού που οδηγεί στην αρχική σελίδα και παρέχει συνδέσμους για την εκτέλεση διαφόρων ειδικών διαχειριστικών λειτουργιών (πχ. άδειασμα προσωρινής μνήμης, εκτέλεση του cron, κτλ.)

en: Displays the various administrative menu options in the admin bar.
el: Εμφανίζει τις διάφορες διαχειριστικές επιλογές μενού στην μπάρα διαχείρισης.

en: A search box for quickly finding specific items in the Administration Menu.
el: Ένα πλαίσιο αναζήτησης για την γρήγορη εύρεση ορισμένων στοιχείων του Μενού Διαχείρισης.

en: Links to edit items that make up the current page (e.g. layout, theme).
el: Συνδέει προς τα στοιχεία επεξεργασίας για την τρέχουσα σελίδα (πχ. διάταξη, θεματική παραλλαγή).

en: A count of the people currently logged into the site.
el: Ο αριθμός των ανθρώπων που έχουν συνδεθεί αυτή τη στιγμή στον ιστοτόπο.

en: Links to view and log out of the current user account.
el: Σύνδεσμοι για την προβολή και την αποσύνδεση του τρέχοντος λογαριασμού χρήστη.

en: Comment titles
el: Τίτλοι σχολίων

en: Visible, customizable
el: Ορατό, παραμετροποιήσιμο

en: Visible, auto-generated
el: Ορατό, αυτόματα δημιουργήσιμο

en: A title field is provided, to allow customizing comment titles.
el: Παρέχεται ένα πεδίο τίτλου, για να επιτρέπεται η προσαρμογή των τίτλων των σχολίων.

en: Comment titles are automatically generated from the comment body.
el: Οι τίτλοι σχολίων δημιουργούνται αυτόματα από το σώμα του σχολίου.

en: Note: this option might not be supported by some themes.
el: Σημείωση: η επιλογή αυτή ενδέχεται να μην υποστηρίζεται από ορισμένες θεματικές παραλλαγές.

en: To specify multiple recipients, separate each email address with a new line, comma, semicolon or space.
el: Για να καθορίσετε πολλαπλούς αποδέκτες, ξεχωρίστε κάθε διεύθυνση email με νέα γραμμή, κόμμα, ελληνικό ερωτηματικό ή κενό.

en: Your email address
el: Η διεύθυνση email σας

en: Limits
el: Όρια

en: No limit
el: Χωρίς όριο

en: By year
el: Ανά έτος

en: Empty value for no limit.
el: Κενή τιμή για να μην υπάρχει όριο.

en: from current year
el: από το τρέχον έτος

en: HTML5 widget
el: Συστατικό HTML5

en: Defines a field type for referencing other entities.
el: Καθορίζει ένα τύπο πεδίου για αναφορά σε άλλες οντότητες.

en: Target type
el: Τύπος στόχου

en: Entity id
el: Αναγνωριστικό οντότητας

en: Show entity labels regardless of user access
el: Να εμφανίζονται οι ετικέτες οντότητας ανεξάρτητα από τα δικαιώματα πρόσβασης  του χρήστη

en: All entities in the field will be shown, without checking them for access. If the 'Link' setting is also enabled, an entity which the user does not have access to view will show without a link.
el: Θα εμφανίζονται όλες οι οντότητες στο πεδίο, χωρίς έλεγχο πρόσβασης. Εάν είναι επίσης ενεργοποιημένη η ρύθμιση «Σύνδεσμος», και ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα προβολής της οντότητας, τότε αυτή θα εμφανίζεται χωρίς σύνδεσμο.

en: Show links
el: Εμφάνιση συνδέσμων

en: Hide title
el: Απόκρυψη τίτλου

en: Do not display links
el: Να μην εμφανίζονται σύνδεσμοι

en: Hide Title
el: Απόκρυψη Τίτλου

en: Show Title
el: Προβολή Τίτλου

en: Defines a field type for referencing from other entities, such as content, users, taxonomy terms, and files.
el: Καθορίζει ένα τύπο πεδίου για αναφορά από άλλες οντότητες, όπως περιεχόμενο, χρήστες, όρους ταξινόμησης και αρχεία.

en: Don't sort
el: Να μη γίνει ταξινόμηση

en: Sort property
el: Ιδιότητα ταξινόμησης

en: Sort field
el: Πεδίο ταξινόμησης

en: Sort direction
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης

en: Search fields
el: Αναζήτηση πεδίων

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically, unless the parent tag has the 'nolink' class.
el: Οι διευθύνσεις σελίδων ιστού και email μετατρέπονται αυτόματα σε συνδέσμους, εκτός αν η γονική σήμανση περιέχει την κλάση 'nolink'.

en: Source image not found.
el: Δε βρέθηκε η πηγή της εικόνας.

en: This account's default language for emails, and preferred language for site presentation.
el: Η προκαθορισμένη γλώσσα για τα email και προτιμώμενη γλώσσα για την παρουσίαση του ιστοτόπου.

en: Deleted @count content items.
el: Διαγράφηκαν @count αντικείμενα περιεχομένου.

en: Deleted 1 content item. | Deleted @count content items.
el[0]: Διαγράφηκε 1 αντικείμενο περιεχομένου.
el[1]: Διαγράφηκαν @count αντικείμενα περιεχομένου.

en: Enter the keywords you wish to search for.
el: Εισαγάγετε τις λέξεις κλειδιά για αναζήτηση.

en: 1 email was sent during this test. | @count emails were sent during this test.
el[0]: Απεστάλη ένα email στη διάρκεια της δοκιμής.
el[1]: Απεστάλησαν @count emails στη διάρκεια της δοκιμής.

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
el: Η διεύθυνση <em>Από</em> που χρησιμοποιείται στα αυτοματοποιημένα email που αποστέλλονται κατά την εγγραφή χρήστη, τις αιτήσεις για νέο συνθηματικό και άλλες ειδοποιήσεις. (Χρησιμοποιήστε μια διεύθυνση email που τελειώνει στο όνομα χώρου του τομέα σας για να αποτραπεί το μαρκάρισμα του email ως ανεπιθύμητο).

en: Change site name, logo, favicon, slogan, email address, default home page, and number of posts per page, error pages.
el: Αλλαγή του ονόματος του ιστοτόπου, του λογότυπου, του εικονιδίου favicon, του σλόγκαν, της διεύθυνσης email, της προκαθορισμένης αρχικής σελίδας, του αριθμού των αναρτήσεων ανά σελίδα και των σελίδων σφαλμάτων.

en: State (1st level, <strong>depth 1</strong>)
el: Κατάσταση (1ο επίπεδο, <strong>βάθος 1</strong>)

en: City (2nd level, <strong>depth 2</strong>)
el: Πόλη (2ο επίπεδο, <strong>βάθος 2</strong>)

en: PHP version
el: Έκδοση PHP

en: MySQL version
el: Έκδοση MySQL

en: Installation profile
el: Προφίλ εγκατάστασης

en: The profile that was used to install your site.
el: Το προφίλ που χρησιμοποιήθηκε κατά την εγκατάσταση του ιστοτόπου σας.

en: This website can send notifications via email when updates are available.
el: Ο ιστοτόπος μπορεί να στέλνει ειδοποιήσεις με email όταν υπάρξουν διαθέσιμες ενημερώσεις.

en: When should this website send email notifications?
el: Πότε να αποστέλλει ο ιστοτόπος τις ειδοποιήσεις με email;

en: Email addresses to notify when updates are available
el: Διευθύνσεις email που θα στέλνονται οι ειδοποιήσεις όταν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Put each email address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
el: Εισαγάγετε κάθε διεύθυνση email ξεχωριστά σε κάθε γραμμή. Αν μείνει κενό, δε θα αποστέλλονται email.

en: %email is not a valid email address.
el: Το %email δεν είναι έγκυρη διεύθυνση email.

en: %emails are not valid email addresses.
el: Τα %emails δεν είναι έγκυρες διευθύνσεις email.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
el: Έχουν αποσταλεί οδηγίες αρχικοποίησης του συνθηματικού στο %email. Πρέπει να αποσυνδεθείτε για να χρησιμοποιήσετε τον σύνδεσμο αρχκοποίησης συνθηματικού στο email.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an email address.
el: Συγγνώμη, το %name δεν αναγνωρίζεται ως όνομα χρήστη ή διεύθυνση email.

en: Further instructions have been sent to your email address.
el: Έχουν αποσταλεί περαιτέρω οδηγίες στη διεύθυνση email σας.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
el: Έχει αποσταλεί επιβεβαίωση ακύρωσης του λογαριασμού σας στη διεύθυνση email σας.

en: The password cannot be the same as the username or email address.
el: Το συνθηματικό δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το όνομα χρήστη ή τη διεύθυνση email.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
el: Μια έγκυρη διεύθυνση email. Όλα τα email από το σύστημα θα αποστέλλονται σε αυτή τη διεύθυνση. Η διεύθυνση email δεν είναι δημόσια και θα χρησιμοποιείται μόνο αν θέλετε να λάβετε ένα νέο συνθηματικό ή να λαμβάνετε ορισμένα νέες ή ειδοποιήσεις μέσω email.

en: Region and language
el: Περιοχή και γλώσσα

en: The email address %email is already taken.
el: Η διεύθυνση email %email είναι ήδη κατειλημμένη.

en: The email address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
el: Η διεύθυνση email %email είναι ήδη εγγεγραμμένη. <a href="@password">Μήπως ξεχάσατε το συνθηματικό σας;</a>

en: The password cannot be the same as the email.
el: Το συνθηματικό δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το email.

en: The email address %email is not valid.
el: Το email %email δεν είναι έγκυρο.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No email has been sent.
el: Δημιουργήθηκε ένας νέος λογαριασμός χρήστη για τον/την <a href="@url">%name</a>. Δεν στάλθηκε email.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
el: Ένα μήνυμα καλωσορίσματος με περαιτέρω οδηγίες απεστάλη με email στο νέο χρήστη <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
el: Ένα μήνυμα καλωσορίσματος με περαιτέρω οδηγίες απεστάλη στη διεύθυνση email σας.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
el: Ευχαριστούμε που αιτηθήκατε για ένα λογαριασμό. Ο λογαριασμός σας αυτή τη στιγμή αναμένει αποδοχή από τον διαχειριστή ιστοτόπου.<br />Εν τω μεταξύ, ένα μήνυμα καλωσορίσματος με περαιτέρω οδηγίες απεστάλη στη διεύθυνση email σας.

en: Roles:
el: Ρόλοι:

en: No roles
el: Χωρίς ρόλους

en: No signature
el: Χωρίς υπογραφή

en: No picture
el: Χωρίς εικόνα

en: If you are new to @profile, then the <a href="@dashboard">Dashboard</a> may be a good place to start.
el: Αν είστε νέος στο @profile, τότε ο <a href="@dashboard">Πίνακας Εργαλείων</a> είναι ένα καλό σημείο για να ξεκινήσετε.

en: PHP <code>max_input_vars</code> setting
el: Ρύθμιση <code>max_input_vars</code> της PHP

en: PHP limits the number of input variables in each form to @value items.
el: Η PHP περιορίζει τον αριθμό των μεταβλητών εισόδου σε κάθε φόρμα σε @value στοιχεία.

en: Back to site link
el: Σύνδεσμος για επιστροφή στον ιστοτόπο

en: Replaces the "Home" link with a "Back to site" link that returns to the last non-admin page visited.
el: Αντικαθιστά το σύνδεσμο "Αρχική" με ένα σύνδεσμο "Πίσω στον ιστοτόπο" που οδηγεί στην τελευταία μη διαχειριστική σελίδα που είχε γίνει επίσκεψη.

en: Back to site
el: Επιστροφή στον ιστοτόπο

en: Configuration group %type not available.
el: Μη διαθέσιμη ομάδα παραμετροποίησης %type.

en: Database log
el: Αρχείο καταγραφής βάσης δεδομένων

en: Messages to keep
el: Μηνύματα που θα διατηρούνται

en: Abbreviated message length
el: Μήκος συμπτυγμένου μηνύματος

en: The maximum log message length when abbreviated on the <a href="@url">recent log messages page</a>.
el: Το μέγιστο μήκος μηνύματος καταγραφής όταν συμπτύσσεται στη <a href="@url">σελίδα πρόσφατων μηνυμάτων καταγραφής</a>.

en: The media (MIME) type(s) to be associated with this file type. When uploading a file, Backdrop automatically identifies the file type based on its media type. If multiple file types have the same media type, you will be prompted to manually select the file type.
el: Ο τύπος μέσου (MIME) με τον οποίο συσχετίζεται αυτός ο τύπος αρχείου. Κατά το ανέβασμα του αρχείου, το Backdrop αυτόματα αναγνωρίζει τον τύπο αρχείου βάσει του τύπου μέσου. Αν πολλαπλοί τύποι αρχείων έχουν τον ίδιο τύπο μέσου, θα ερωτηθείτε για χειροκίνητη επιλογή του τύπου αρχείου.

en: More information about media types
el: Περισσότερες πληροφορίες για τους τύπους μέσων

en: Enter one media type per line
el: Εισάγετε ένα μέσο ανά γραμμή

en: Asterisks can be used as wildcards (e.g.: !example)
el: Οι αστερίσκοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως μπαλαντέρ (π.χ.: !example)

en: Are you sure you want to classify the file types?
el: Θέλετε σίγουρα να ταξινομήσετε τους τύπους αρχείων;

en: This action will classify all files that are missing a type, and may be a lengthy process.
el: Αυτή η ενέργεια θα ταξινομήσει όλα τα αρχεία από τα οποία λείπει ένας τύπος και μπορεί να είναι μια χρονοβόρα διαδικασία.

en: Classify file types
el: Ταξινόμηση τύπων αρχείων

en: Classifying files
el: Ταξινόμηση αρχείων

en: Now processing file ID %fid
el: Τώρα γίνεται επεξεργασία του αρχείου με ID %fid

en: One file processed. | @count files processed.
el[0]: Επεξεργάστηκε ένα αρχείο.
el[1]: Επεξεργάστηκαν @count αρχεία.

en: File Type Classification
el: Ταξινόμηση τύπου αρχείου

en: This setting is most commonly used when replacing existing URL aliases under "Update action" in the <a href="!url">URL alias settings</a>.
el: Η ρύθμιση χρησιμοποιείται συχνά κατά την αντικατάσταση υπαρχόντων ψευδώνυμων URL κάτω από το "Ενέργεια ενημέρωσης" στις <a href="!url">ρυθμίσεις ψευδώνυμου URL</a>.

en: Items to index:
el: Στοιχεία για ευρετηρίαση:

en: Re-index entire site (@total_items)
el: Επανα-ευρετηρίαση όλου του ιστοτόπου (@total_items)

en: Index only remaining items (@remaining)
el: Ευρετηριοποίηση μόνο των υπολειπόμενων στοιχείων (@remaining)

en: This action will rebuild the search index. It may be a lengthy process.
el: Η ενέργεια αυτή θα επαναδημιουργήσει το ευρετήριο αναζήτησης. Μπορεί να αποδειχθεί μακροσκελής διαδικασία.

en: Rebuild search index
el: Επαναδημιουργία του ευρετηρίου αναζήτησης

en: Rebuilding search index
el: Γίνεται επαναδημιουργία του ευρετηρίου αναζήτησης

en: item | items
el[0]: στοιχείο
el[1]: στοιχεία

en: This account's preferred time zone for date and time display throughout the site.
el: Η προτιμώμενη ώρα ζώνης για το λογαριασμό για εμφάνιση της ημερομηνίας και ώρας σε όλο τον ιστοτόπο.

en: Project filename
el: Αρχείο έργου

en: Project name
el: Όνομα έργου

en: Project properties
el: Ιδιότητες έργου

en: Custom label
el: Προσαρμοσμένη ετικέτα

en: No label
el: Χωρίς ετικέτα

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Property name
el: Όνομα ιδιότητας

en: The machine name of the property found in the .info file. If the property doesn't exist, the output will be empty.
el: Το όνομα μηχανής της ιδιότητας που βρίσκεται στο αρχείο .info. Εάν η ιδιότητα δεν υπάρχει, το αποτέλεσμα θα είναι κενό.

en: Dependency display
el: Οθόνη εξαρτήσεων

en: Select how to display dependencies.
el: Επιλέξτε πως θα φαίνονται οι εξαρτήσεις.

en: As machine names
el: Ως ονόματα μηχανής

en: As project names
el: Ως ονόματα έργων

en: Package
el: Πακέτο

en: Configuration path
el: Διαδρομή ρύθμισης παραμέτρων

en: Backdrop version
el: Έκδοση Backdrop

en: Base theme
el: Βασική θεματική παραλλαγή

en: Scripts
el: Σενάρια

en: Stylesheets
el: Stylesheet

en: Enter a part of the permission name, module name, or description to filter.
el: Εισαγάγετε ένα μέρος του ονόματος άδειας, του ονόματος της μονάδας ή της περιγραφής για φιλτράρισμα.

en: Summary of this role's purpose, shown on the role listing page and when assigning this role on user account forms.
el: Περίληψη του σκοπού του ρόλου, εμφανίζεται στην σελίδα με τη λίστα ρόλων και όταν ανατίθεται ο ρόλος στις φόρμες των λογαριασμών χρηστών.

en: The %role role has been saved.
el: Αποθηκεύτηκε ο ρόλος %role.

en: Backdrop core now provides most of the functionality of Role Help module. See the <a href="!url">change record for more information</a>.
el: Ο πυρήνας Backdrop παρέχει πλέον το μεγαλύτερο μέρος της λειτουργικότητας της μονάδας Role Help. Δείτε το <a href="!url">αρχείο αλλαγών για περισσότερες πληροφορίες</a>.

en: Only images with the following extensions are allowed: @formats.
el: Επιτρέπονται μόνο εικόνες με τις ακόλουθες επεκτάσεις: @formats.

en: The selected image handling toolkit %toolkit should provide a %function callback.
el: Η επιλεγμένη εργαλειοθήκη χειρισμού εικόνων %toolkit θα πρέπει να παρέχει μια %function επιστροφής κλήσης.

en: Language switcher
el: Εναλλαγή γλώσσας

en: Links to switch the language of the user interface.
el: Σύνδεσμοι για την εναλλαγή της γλώσσας της διεπαφής χρήστη.

en: This option is available only when the <a href="@link">Locale module</a> is enabled.
el: Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η <a href="@link">μονάδα Locale</a>.

en: This option is available only when the Locale module is enabled.
el: Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η μονάδα Locale.

en: unavailable
el: μη διαθέσιμο

en: Layout templates
el: Πρότυπα διατάξεων

en: Hide IDs
el: Απόκρυψη των ID

en: If your target entities have unique labels you may choose not to have the IDs shown to the user. Note that this setting will make it impossible to reference entities with non-unique labels!
el: Αν οι οντότητες-στόχοι σας έχουν μοναδικές ετικέτες, μπορείτε να επιλέξετε να μην εμφανίζονται τα αναγνωριστικά (IDs) στο χρήστη. Λάβετε υπόψη ότι αυτή η ρύθμιση θα καθιστά αδύνατη την αναφορά οντοτήτων με μη μοναδικές ετικέτες!

en: The field %field_label references entities of type %entity_type, but that entity type does not exist.
el: Το πεδίο %field_label αναφέρεται σε οντότητες του τύπου %entity_type, αλλά αυτός ο τύπος οντότητας δεν υπάρχει.

en: No items found for %label
el: Δεν βρέθηκαν στοιχεία για %label

en: Too many items found for %label. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
el: Βρέθηκαν πάρα πολλά στοιχεία για %label. Καθορίστε αυτό που θέλετε προσθέτοντας το ID σε παρένθεση, όπως "@value (@id)"

en: Multiple items found for %label: !multiple
el: Βρέθηκαν πολλά στοιχεία για %label: !multiple

en: Field %field_name refers to nonexistent entity type %type. You might want to remove this broken field instance. <a href="https://www.drupal.org/docs/7/modules/views/data-fix-field-field-refers-to-nonexistent-entity-type-type">See documentation.</a>
el: Το πεδίο %field_name αναφέρεται σε ανύπαρκτο τύπο οντότητας %type. Μπορεί να θέλετε να καταργήσετε αυτήν την παρουσία κατεστραμμένου πεδίου. <a href="https://www.drupal.org/docs/7/modules/views/data-fix-field-field-refers-to-nonexistent-entity-type-type">Δείτε την τεκμηρίωση.</a>

en: (fallback format)
el: (εναλλακτική μορφή)

en: Allowed text formats
el: Επιτρεπόμενες μορφές κειμένου

en: Choose which <a href="@text_formats">text formats</a> should be available for authors. If an author does not have permission to a format on existing content, the field will be locked.
el: Επιλέξτε ποιες <a href="@text_formats">μορφές κειμένου</a> θα είναι διαθέσιμες στους συντάκτες. Εάν ένας συντάκτης δεν έχει την άδεια για μια μορφή κειμένου σε υπάρχον περιεχόμενο, το πεδίο θα είναι κλειδωμένο.

en: File replace options
el: Επιλογές αντικατάστασης αρχείου

en: <em>Alt</em> text required
el: Απαιτείται το κείμενο <em>Alt</em>

en: Requiring alternative text is strongly encouraged to improve accessibility.
el: Η απαίτηση του εναλλακτικού κειμένου είναι ισχυρή παρότρυνση για την βελτίωση της προσβασιμότητας.

en: The alt attribute may be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
el: Η ιδιότητα alt μπορεί να χρησιμοποιηθεί από αναγνώστες οθονών, μηχανές αναζήτησης και όταν η εικόνα δεν μπορεί να φορτωθεί.

en: <em>Alt</em> field required
el: Απαιτείται το πεδίο <em>Alt</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended, as it can cause problems with screen readers.
el: Η ιδιότητα title χρησιμοποιείται ως αναδυόμενο κείμενο όταν το ποντίκι είναι πάνω από την εικόνα. Δεν προτείνεται η ενεργοποίηση αυτού του πεδίου, καθώς ενδέχεται να δημιουργήσει πρόβλημα στους αναγνώστες οθονών.

en: The %title field is required.
el: Απαιτείται το πεδίο %title.

en: Installation finished successfully. All newly-added layout templates have been enabled and are available for use in your layouts. You can manage them on the <a href="@link">Layout templates</a> page.
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Όλα τα πρότυπα διάταξης που προστέθηκαν πρόσφατα έχουν ενεργοποιηθεί και είναι διαθέσιμα για χρήση στις διατάξεις σας. Μπορείτε να τα διαχειριστείτε στη σελίδα <a href="@link">Πρότυπα διάταξης</a>.

en: Install layout templates
el: Εγκατάσταση προτύπων διάταξης

en: Install new layout templates
el: Εγκατάσταση νέων προτύπων διάταξης

en: Enable layout
el: Ενεργοποίηση διάταξης

en: Export layout
el: Εξαγωγή διάταξης

en: Disable layout
el: Απενεργοποίηση διάταξης

en: @element row
el: @element σειρά

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an ellipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
el: Εάν ο χρήστης δεν συμπεριλάβει τίτλο για αυτόν τον σύνδεσμο, η διεύθυνση URL θα χρησιμοποιηθεί ως τίτλος. Πότε πρέπει να περικοπεί ο τίτλος του συνδέσμου και να τελειώσει με αποσιωπητικά (&hellip;); Αφήστε κενό για κανένα όριο.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link conformance. Tokens values will be evaluated.
el: Κατά την έξοδο, οι σύνδεσμοι θα χρησιμοποιούν αυτό το χαρακτηριστικό "title" εάν ο χρήστης δεν παρέχει ένα και όταν διαφέρει από το κείμενο του συνδέσμου. Διαβάστε τις <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">Οδηγίες WCAG 1.0</a> για συμμόρφωση στους συνδέσμους. Οι τιμές των διακριτικών συμβόλων αντικατάστασης θα αξιολογηθούν.

en: No permissions assigned for this content type. Content of this type may not be able to be created, updated or deleted until permissions have been configured appropriately.
el: Δεν έχουν εκχωρηθεί άδειες για αυτόν τον τύπο περιεχομένου. Περιεχόμενο αυτού του τύπου ενδέχεται να μην μπορεί να δημιουργηθεί, να ενημερωθεί ή να διαγραφεί έως ότου διαμορφωθούν κατάλληλα οι άδειες.

en: You can make any necessary adjustments in the <em>Permissions</em> tab below.
el: Μπορείτε να κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην καρτέλα <em>Άδειες</em> παρακάτω.

en: Only roles with the %permission permission can make any necessary adjustments.
el: Μόνο οι ρόλοι με την άδεια %permission μπορούν να κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

en: The %role role has been assigned permissions to create, edit, and delete content of this type. | The %admin and %editor roles have been assigned permissions to create, edit, and delete content of this type.
el[0]: Στο ρόλο %role αποδόθηκαν άδειες για δημιουργία, επεξεργασία και διαγραφή περιεχομένου αυτού του τύπου.
el[1]: Στους ρόλους %admin και %editor αποδόθηκαν άδειες για δημιουργία, επεξεργασία και διαγραφή περιεχομένου αυτού του τύπου.

en: Pager type
el: Τύπος σελιδοποίησης

en: Full pager
el: Πλήρης σελιδοποίηση

en: Mini pager
el: Μίνι σελιδοποίηση

en: Includes "Previous"/"Next" and "First"/"Last" links, as well as numbered links for each page of the search results.
el: Περιλαμβάνει τους συνδέσμους "Προηγούμενη"/"Επόμενη" και "Πρώτη"/"Τελευταία" όπως επίσης και τους συνδέσμους με αριθμό για κάθε σελίδα των αποτελεσμάτων.

en: Shows only "Previous"/"Next" links, and indications of the current and total number of search results pages.
el: Εμφανίζει μόνο συνδέσμους "Προηγούμενο"/"Επόμενο" και ενδείξεις για τον τρέχοντα και τον συνολικό αριθμό των σελίδων αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Collapsible behavior
el: Πτυσσόμενη συμπεριφορά

en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Determines how parent menu items behave when the menu is shown on small screens.
el: Καθορίζει πως συμπεριφέρονται τα αντικείμενα του γονικού μενού όταν το μενού εμφανίζεται σε μικρές οθόνες.

en: Parent expands on first tap, acts as a link on second tap.
el: Το γονικό στοιχείο επεκτείνεται με το πρώτο πάτημα. Λειτουργεί ως σύνδεσμος στο δεύτερο πάτημα.

en: Parent expands or collapses on each tap and does not act as a link.
el: Το γονικό στοιχείο επεκτείνεται ή συμπτύσσεται σε κάθε πάτημα και δεν λειτουργεί ως σύνδεσμος.

en: Parent text acts as a link and the +/- element expands or collapses.
el: Το γονικό κείμενο λειτουργεί ως σύνδεσμος και το στοιχείο +/- επεκτείνει ή συμπτύσσει.

en: Accordion-style
el: Ακορντεόν στυλ

en: Close all sub-menus when closing parent menu items.
el: Να κλείνουν όλα τα υπο-μενού όταν κλείνουν τα αντικείμενα του γονικού μενού.

en: Upgrades the database to support 4 byte UTF-8 characters such as emoji and mathematical symbols.
el: Αναβαθμίζει τη βάση δεδομένων για να υποστηρίζει χαρακτήρες 4 byte UTF-8,  όπως emoji και μαθηματικά σύμβολα.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
el: Συσχέτιση κόμβων με όρους ταξινόμησης, ορίζοντας ποιο λεξιλόγιο ή λεξιλόγια θα χρησιμοποιηθούν. Αυτή η σχέση θα προκαλέσει διπλότυπες εγγραφές εάν υπάρχουν πολλαπλοί όροι.

en: Default roles
el: Προεπιλεγμένοι ρόλοι

en: Changing these settings will not affect existing permissions.
el: Η αλλαγή αυτών των ρυθμίσεων δεν θα επηρεάσει τις υπάρχουσες άδειες.

en: Default administrator role
el: Προεπιλεγμένος ρόλος διαχειριστή

en: This role will be automatically given any permission introduced by newly enabled modules.
el: Σε αυτόν τον ρόλο θα εκχωρηθούν αυτόματα όλες οι άδειες που εισάγονται από τις νέες μονάδες που ενεργοποιούνται.

en: Default content editor role
el: Προεπιλεγμένος ρόλος επεξεργασίας περιεχομένου

en: This role will be automatically given permission to create, edit, and delete content for any newly created content types.
el: Σε αυτόν το ρόλο θα εκχωρηθεί αυτόματα οι άδειες δημιουργίας, επεξεργασίας και διαγραφής περιεχομένου για κάθε  νέο τύπο περιεχομένου που δημιουργείται.

en: You cannot use a password reset link while logged into the site. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν σύνδεσμο επαναφοράς συνθηματικού ενώ είστε συνδεδεμένοι στον ιστότοπο. Παρακαλούμε <a href="!logout">αποσυνδεθείτε</a> και δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε ξανά τον σύνδεσμο.

en: The date the user account was changed.
el: Η ημερομηνία που ο λογαριασμός χρήστη άλλαξε.

en: Changed date
el: Ημερομηνία που άλλαξε

en: The date the user was changed.
el: Η ημερομηνία που άλλαξε ο χρήστης.

en: Changed year + month
el: Έτος + μήνας που άλλαξε

en: Changed year
el: Έτος που άλλαξε

en: Changed month
el: Μήνας που άλλαξε

en: Changed day
el: Ημέρα που άλλαξε

en: Changed week
el: Εβδομάδα που άλλαξε

en: Display the user accounts with standard user account view.
el: Εμφάνιση των λογαριασμών χρήστη με τυπική προβολή λογαριασμού χρήστη.

en: Compare database fields against each other.
el: σύγκριση πεδίων βάσης δεδομένων μεταξύ τους.

en: From layout
el: Από διάταξη

en: Required context
el: Απαιτούμενο πλαίσιο

en: Select which type of context to use that best matches the contextual filter.
el: Επιλέξτε ποιος τύπος πλαισίου θα χρησιμοποιηθεί που θα ταιριάζει καλύτερα στο φίλτρο συνάφειας.

en: Offset must be a number greater than or equal to 0.
el: Η μετατόπιση πρέπει να είναι ένας αριθμός μεγαλύτερος ή ίσος του 0.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
el: Από προεπιλογή, ο πίνακας είναι κρυμμένος για κενή προβολή. Με αυτήν την επιλογή είναι δυνατό να εμφανιστεί ένας κενός πίνακας με το κείμενο μέσα σε αυτόν.

en: CKEditor Version
el: Έκδοση CKEditor

en: The current version of CKEditor in use.
el: Η τρέχουσα έκδοση του CKEditor που χρησιμοποιείται.

en: Use personal contact forms
el: Χρήση προσωπικών φορμών επικοινωνίας

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for the lowest possible value that can be saved to the database.
el: Η ελάχιστη τιμή που θα πρέπει να επιτρέπεται σε αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για τη χαμηλότερη δυνατή τιμή που μπορεί να αποθηκευτεί στη βάση δεδομένων.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for the highest possible value that can be saved to the database.
el: Η μέγιστη τιμή που θα πρέπει να επιτρέπεται σε αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για την υψηλότερη δυνατή τιμή που μπορεί να αποθηκευτεί στη βάση δεδομένων.

en: The trimmed %label field will be shorter than this character limit.
el: Το περικομμένο πεδίο %label θα είναι μικρότερο από αυτό το όριο χαρακτήρων.

en: Allowed URL types
el: Επιτρεπόμενοι τύποι URL

en: Internal only
el: Εσωτερικά μόνο

en: External only
el: Εξωτερικά μόνο

en: Both (internal and external)
el: Και τα δύο (εσωτερικά και εξωτερικά)

en: Internal URLs point to pages on this website; an autocomplete displays matching pages to select from.
el: Τα εσωτερικά URLs οδηγούν σε σελίδες σε αυτόν τον ιστότοπο. Εμφανίζεται μια αυτόματη συμπλήρωση με αντίστοιχες σελίδες για επιλογή.

en: External URLs point to other websites; no autocomplete is used.
el: Οι εξωτερικές διευθύνσεις URL οδηγούν σε άλλους ιστότοπους. Δεν χρησιμοποιείται αυτόματη συμπλήρωση.

en: Only internal URLs are allowed in %field.
el: Επιτρέπονται μόνο εσωτερικά URL στο %field.

en: Only external URLs are allowed in %field.
el: Επιτρέπονται μόνο εξωτερικά URL στο %field.

en: When displayed in a "hierarchical tree" menu style, children of expanded menu links will always be visible.
el: Όταν οι σύνδεσμοι μενού εμφανίζονται σε στυλ "ιεραρχικό δέντρο", τα θυγατρικά στοιχεία που είναι αναπτυγμένα, θα είναι πάντα ορατά.

en: jQuery 3 (recommended)
el: jQuery 3 (συνιστάται)

en: jQuery 1 (legacy)
el: jQuery 1 (παλαιότερη)

en: jQuery version
el: Έκδοση jQuery

en: <a href="@url">More information about jQuery</a> can be found in the documentation.
el: <a href="@url">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το jQuery</a> μπορείτε να βρείτε στην τεκμηρίωση.

en: Configure settings related to the jQuery version.
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων που σχετίζονται με την έκδοση jQuery.

en: Require email verification when a visitor creates an account
el: Απαιτείται επαλήθευση μέσω email όταν ένας επισκέπτης δημιουργεί έναν λογαριασμό

en: When an email address is used as username, require a matching email address
el: Όταν μια διεύθυνση email χρησιμοποιείται ως όνομα χρήστη, απαιτείται μια αντίστοιχη διεύθυνση email

en: Enable signatures
el: Ενεργοποίηση υπογραφών

en: Enable user pictures
el: Ενεργοποίηση εικόνων χρήστη

en: Disable the account and keep its content
el: Απενεργοποίηση του λογαριασμού και διατήρηση του περιεχομένου του

en: Disable the account and unpublish its content
el: Απενεργοποίηση του λογαριασμού και άρση δημοσίευσης του περιεχομένου του

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user
el: Διαγραφή του λογαριασμού και το περιεχόμενό του θα ανήκει στον χρήστη %anonymous-name

en: Delete the account and its content
el: Διαγραφή του λογαριασμού και του περιεχομένου του

en: Resolve the problems and <a href="!url">try again</a>.
el: Επιλύστε τα προβλήματα και <a href="!url">προσπαθήστε ξανά</a>.

en: CKEditor 4 reached its official end-of-life in June 2023.
el: Ο CKEditor 4 έφτασε στο επίσημο τέλος της ζωής του τον Ιούνιο του 2023.

en: To start the upgrade to CKEditor 5, enable it from the <a href="!modules">modules page</a>.
el: Για να ξεκινήσετε την αναβάθμιση στον CKEditor 5, ενεργοποιήστε τη μονάδα στη <a href="!modules">σελίδα των μονάδων</a>.

en: See the <a href="!documentation">documentation for more information on the upgrade process</a>.
el: Ανατρέξτε στην <a href="!documentation">τεκμηρίωση για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία αναβάθμισης</a>.

en: CKEditor 4 (Deprecated)
el: CKEditor 4 (Καταργήθηκε)

en: CKEditor 5 is installed but not added to any text formats. Visit the <a href="!url">text editors and formats configuration</a> to add CKEditor 5 to one or more formats.
el: Ο CKEditor 5 είναι εγκατεστημένος αλλά δεν έχει προστεθεί σε καμία μορφή κειμένου. Πηγαίνετε στις <a href="!url">ρυθμίσεις επεξεργαστών και μορφών κειμένου</a> για να προσθέσετε τον CKEditor 5 σε μία ή περισσότερες μορφές κειμένου.

en: System is unusable
el: Το σύστημα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί

en: Action must be taken immediately
el: Πρέπει να ληφθούν μέτρα αμέσως

en: Critical conditions
el: Κρίσιμες συνθήκες

en: Error conditions
el: Συνθήκες σφάλματος

en: Warning conditions
el: Συνθήκες προειδοποίησης

en: Normal but significant conditions
el: Κανονικές αλλά σημαντικές συνθήκες

en: Informational messages
el: Ενημερωτικά μηνύματα

en: Debug-level messages
el: Μηνύματα σε επίπεδο εντοπισμού σφαλμάτων

en: Deprecated function/feature notices
el: Ειδοποιήσεις καταργημένων συναρτήσεων/χαρακτηριστικών

en: The site is currently in <a href="@maintenance-url">maintenance mode</a>.
el: Ο ιστότοπος βρίσκεται αυτή τη στιγμή  σε κατάσταση <a href="@maintenance-url">λειτουργίας συντήρησης</a>.

en: Triptych second
el: Τρίπτυχο δεύτερο

en: Triptych First
el: Τρίπτυχο Πρώτο

en: Triptych Second
el: Τρίπτυχο Δεύτερο

en: Triptych Third
el: Τρίπτυχο Τρίτο

en: The CKEditor 4 toolbar configuration could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση της διαμόρφωσης της γραμμής εργαλείων CKEditor 4.

en: The CKEditor 4 list of styles is not formatted properly. Be sure to include one style per line, with the format "element.class|Label".
el: Δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτεί η διαμόρφωση της γραμμής εργαλείων CKEditor 4. Βεβαιωθείτε ότι συμπεριλάβετε ένα στυλ ανά γραμμή, στη μορφή "element.class|Label".

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 4. This module is no longer supported and sites should use CKEditor 5 module instead.
el: Επεξεργασία WYSIWYG για πεδία εμπλουτισμένου κειμένου χρησιμοποιώντας τον CKEditor 4. Αυτή η μονάδα δεν υποστηρίζεται πλέον και οι ιστότοποι θα πρέπει να χρησιμοποιούν τη μονάδα CKEditor 5.

en: Each style should be in your theme's main CSS as well as in your theme's ckeditor5-styles.css file.
el: Κάθε στυλ πρέπει να βρίσκεται τόσο στο κύριο CSS όσο και στο αρχείο ckeditor5-styles.css της θεματικής σας παραλλαγής.

en: Headings
el: Κεφαλίδες

en: Enabled headings
el: Ενεργοποίηση κεφαλίδων

en: Heading 1
el: Κεφαλίδα 1

en: Heading 2
el: Κεφαλίδα 2

en: Heading 3
el: Κεφαλίδα 3

en: Heading 4
el: Κεφαλίδα 4

en: Heading 5
el: Κεφαλίδα 5

en: Heading 6
el: Κεφαλίδα 6

en: Select heading tags that are shown in the Headings toolbar button. Usually Heading 1 is reserved for the page title and is not shown in the editor.
el: Επιλέξτε ετικέτες επικεφαλίδων που εμφανίζονται στο κουμπί της γραμμής εργαλείων Κεφαλίδες. Συνήθως η Κεφαλίδα 1 προορίζεται για τον τίτλο της σελίδας και δεν εμφανίζεται στον επεξεργαστή.

en: Upgrade %format to CKEditor 5
el: Αναβάθμιση της %format στον CKEditor 5

en: Upgrading from CKEditor 4 to CKEditor 5 is a one-way process. The text format configuration can be restored using a <a href="!full_export">full site configuration export</a>, or by restoring the individual text format configuration file (!example). Back up the configuration now before continuing.
el: Η αναβάθμιση από τον CKEditor 4 στον CKEditor 5 είναι μονόδρομη διαδικασία. Η επαναφορά των ρυθμίσεων για τις μορφές κειμένου μπορεί να γίνει μόνο αν έχετε κάνει  μία <a href="!full_export">πλήρη εξαγωγή ρυθμίσεων ιστότοπου</a>, ή κάνοντας επαναφορά από το μεμονωμένο αρχείο ρυθμίσεων της μορφής κειμένου (!example). Δημιουργήστε αντίγραφα ασφαλείας στις ρυθμίσεις τώρα πριν συνεχίσετε.

en: The following toolbar buttons will removed in the upgrade:
el: Αυτά τα κουμπιά της γραμμής εργαλείων θα αφαιρεθούν κατά την αναβάθμιση:

en: Some buttons are no longer needed in CKEditor 5, while others might not be supported. See the <a href="!url">CKEditor 5 change record</a> for more information.
el: Κάποια κουμπιά δεν χρειάζονται πλέον στον CKEditor 5, ενώ άλλα μπορεί να μην υποστηρίζονται. Δείτε στη <a href="!url">σελίδα με τις αλλαγές του CKEditor 5</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: Confirm upgrade
el: Επιβεβαίωση αναβάθμισης

en: The %label text format has been upgraded from CKEditor 4 to CKEditor 5. Verify the CKEditor 5 toolbar and settings.
el: Η μορφή κειμένου %label έχει αναβαθμιστεί από τον CKEditor 4 σε CKEditor 5. Επαληθεύστε τη γραμμή εργαλείων και τις ρυθμίσεις του.

en: The text format %format is already upgraded to CKEditor 5.
el: Η μορφή κειμένου %format έχει ήδη αναβαθμιστεί σε CKEditor 5.

en: The text format %format is not using the CKEditor 4 text editor.
el: Η μορφή κειμένου %format δεν χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή κειμένου CKEditor 4.

en: CKEditor 5 Version
el: Έκδοση CKEditor 5

en: The current version of CKEditor 5 in use.
el: Η τρέχουσα έκδοση του CKEditor 5 που χρησιμοποιείται.

en: Line Break
el: Αλλαγή Γραμμής

en: Line break
el: Αλλαγή γραμμής

en: Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Outdent
el: Μείωση εσοχής

en: Code block
el: Μπλοκ κώδικα

en: Block quote
el: Μπλοκ παράθεμα

en: Horizontal line
el: Οριζόντια γραμμή

en: Special characters
el: Ειδικοί χαρακτήρες

en: Edit Image
el: Επεξεργασία εικόνας

en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Break text
el: Σπάσιμο κειμένου

en: Align left and wrap text
el: Στοίχιση αριστερά και αναδίπλωση κειμένου

en: Align center and break text
el: Στοίχιση στο κέντρο και αλλαγή γραμμής

en: Align right and wrap text
el: Στοίχιση δεξιά και αναδίπλωση κειμένου

en: Insert Link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: This text format uses CKEditor 4, which is unsupported. It can be upgraded using the <a href="!url">CKEditor 5 upgrade page</a>.
el: Αυτή η μορφή κειμένου χρησιμοποιεί τον CKEditor 4, ο οποίος δεν υποστηρίζεται. Μπορεί να αναβαθμιστεί χρησιμοποιώντας τη <a href="!url">σελίδα αναβάθμισης του CKEditor 5</a>.

en: Upgrade CKEditor 4 to CKEditor 5
el: Αναβάθμιση του CKEditor 4 σε CKEditor 5

en: To upgrade text formats from CKEditor 4 to CKEditor 5, visit the <a href="!url">text editors and formats configuration</a> and configure each text format that uses CKEditor 4.
el: Για να αναβαθμίσετε τις μορφές κειμένου από τον CKEditor 4 στον CKEditor 5, επισκεφτείτε τη <a href="!url">διαμόρφωση επεξεργαστών κειμένου και μορφών κειμένου</a> και ρυθμίστε κάθε μορφή κειμένου που χρησιμοποιεί τον CKEditor 4.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 5.
el: Επεξεργασία WYSIWYG για πεδία εμπλουτισμένου κειμένου με χρήση του CKEditor 5.

en: Activating CKEditor 5 will reformat the content of this field. Review content carefully after activating.
el: Η ενεργοποίηση του CKEditor 5 θα μορφοποιήσει εκ νέου το περιεχόμενο αυτού του πεδίου. Ελέγξτε προσεκτικά το περιεχόμενο μετά την ενεργοποίηση.

en: Click to activate editor
el: Κάντε κλικ για να ενεργοποιήσετε τον επεξεργαστή

en: Allows changing comment settings for each content type, and disabling comments.
el: Επιτρέπει την αλλαγή των ρυθμίσεων σχολίων για κάθε τύπο περιεχομένου και την απενεργοποίηση των σχολίων.

en: Allows deleting/updating any comment, even those posted by other people.
el: Επιτρέπει τη διαγραφή/ενημέρωση οποιουδήποτε σχολίου, ακόμη και αυτών που δημοσιεύονται από άλλα άτομα.

en: Skip comment approval: Comments will be immediately visible to everyone
el: Παράλειψη έγκρισης σχολίων: Τα σχόλια θα είναι άμεσα ορατά σε όλους

en: Because spam and offensive comments are common, this permission should only be granted to those who are trusted, or on a site with additional spam protection measures in place.
el: Επειδή τα ανεπιθύμητα και προσβλητικά σχόλια είναι συχνά, αυτή η άδεια θα πρέπει να χορηγείται μόνο σε άτομα που είναι αξιόπιστα ή σε ιστότοπο με πρόσθετα μέτρα προστασίας από ανεπιθύμητα μηνύματα.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
el: Τα δεδομένα καταγραφής είναι κατεστραμμένα και δεν μπορούν να αποδοθούν: @message

en: Log message #@id
el: Μήνυμα καταγραφής #@id

en: Images larger than these dimensions (width × height) will be resized to these limits. This will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image. Leave blank for no restriction.
el: Εικόνες με  μεγαλύτερες από αυτές τις διαστάσεις (πλάτος × ύψος) θα αλλάξουν μέγεθος σε αυτά τα όρια. Αυτό θα προκαλέσει την απώλεια των <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">δεδομένων EXIF</a> της εικόνας. Αφήστε το κενό για κανέναν περιορισμό.

en: Images smaller than these dimensions (width × height) will be rejected. Leave blank for no restriction.
el: Οι εικόνες μικρότερες από αυτές τις διαστάσεις (πλάτος × ύψος) θα απορρίπτονται. Αφήστε το κενό χωρίς περιορισμούς.

en: There are three kinds of <em>Layouts</em>:
el: Υπάρχουν τρία είδη <em>Διατάξεων</em>:

en: <strong>Layout overrides</strong> are layouts that override existing pages on the site. Without these layout overrides, these pages would use other layouts. Which one is used will depend on the path and visibility conditions. If no other layouts match, one of the default layouts will be used.
el: Οι <strong>παρακάμψεις διάταξης</strong> είναι διατάξεις που αντικαθιστούν υπάρχουσες σελίδες στον ιστότοπο. Χωρίς αυτές τις παρακάμψεις διάταξης, αυτές οι σελίδες θα χρησιμοποιούσαν άλλες διατάξεις. Το ποιά θα χρησιμοποιηθεί θα εξαρτηθεί από τη διαδρομή και τις συνθήκες ορατότητας. Εάν δεν ταιριάζουν άλλες διατάξεις, θα χρησιμοποιηθεί μία από τις προεπιλεγμένες διατάξεις.

en: <strong>Default layouts</strong> are used for paths that have no other matching layouts.
el: Οι <strong>Προεπιλεγμένες διατάξεις</strong> χρησιμοποιούνται για διαδρομές που δεν έχουν άλλες διατάξεις που να ταιριάζουν.

en: Default layouts
el: Προεπιλεγμένες διατάξεις

en: Used as a fallback for all paths without a matching layout.
el: Χρησιμοποιείται ως εναλλακτική λύση για όλες τις διαδρομές χωρίς αντίστοιχη διάταξη.

en: Layout %title has been enabled.
el: Η διάταξη %title έχει ενεργοποιηθεί.

en: Layout %title has been disabled.
el: Η διάταξη %title έχει απενεργοποιηθεί.

en: This layout creates a page at %path that is used as the home page of the site.
el: Αυτή η διάταξη δημιουργεί μια σελίδα στο  %path που χρησιμοποιείται ως αρχική σελίδα του ιστότοπου.

en:  If you delete or disable this layout, that page will be removed.
el:  Αν διαγράψετε ή απενεργοποιήσετε αυτή τη διάταξη, αυτή η σελίδα θα αφαιρεθεί.

en: home page
el: αρχική σελίδα

en: This layout creates a page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
el: Αυτή η διάταξη δημιουργεί μια σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 403 (δεν επιτρέπεται η πρόσβαση) του ιστότοπου.

en: 403 page
el: σελίδα 403

en: This layout creates a page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
el: Αυτή η διάταξη δημιουργεί μια σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 404 (δεν βρέθηκε) του ιστότοπου.

en: 404 page
el: σελίδα 404

en: Are you sure you want to delete this layout?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή τη διάταξη;

en: The page at %path will be completely removed.
el: Η σελίδα στο %path θα αφαιρεθεί εντελώς.

en: This action cannot be undone. You may prefer to disable the layout instead.
el: Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί. Ενδεχομένως είναι προτιμότερο να απενεργοποιήσετε τη διάταξη.

en: Layout %title has been deleted.
el: Η διάταξη %title έχει διαγραφεί.

en: Layout %title has been reverted.
el: Η διάταξη %title έχει επανέλθει.

en: You have deleted the page at %path that is used as the home page of the site.
el: Έχετε διαγράψει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως αρχική σελίδα του ιστότοπου.

en: You have deleted the page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
el: Έχετε διαγράψει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 403 (δεν επιτρέπεται η πρόσβαση) του ιστότοπου.

en: You have deleted the page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
el: Έχετε διαγράψει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 404 (δεν βρέθηκε) του ιστότοπου.

en: You have disabled the page at %path that is used as the home page of the site.
el: Έχετε απενεργοποιήσει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως αρχική σελίδα του ιστότοπου.

en: You have disabled the page at %path that is used as the default 403 (access denied) page of the site.
el: Έχετε απενεργοποιήσει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 403 (δεν επιτρέπεται η πρόσβαση) του ιστότοπου.

en: You have disabled the the page at %path that is used as the default 404 (not found) page of the site.
el: Έχετε απενεργοποιήσει τη σελίδα στο %path που χρησιμοποιείται ως η προεπιλεγμένη σελίδα 404 (δεν βρέθηκε) του ιστότοπου.

en: You should also change the @setting_type setting under <a href="!url">site information</a>.
el: Θα πρέπει επίσης να αλλάξετε τη ρύθμιση @setting_type στο <a href="!url">πληροφορίες ιστότοπου</a>.

en: Logged-in user account
el: Λογαριασμός συνδεδεμένου χρήστη

en: Creates a user account context based on the author of content.
el: Δημιουργεί ένα πλαίσιο λογαριασμού χρήστη με βάση τον συντάκτη του περιεχομένου.

en: User account: Permission
el: Λογαριασμός χρήστη: Άδεια

en: User account: Role
el: Λογαριασμός χρήστη: Ρόλος

en: User account: Compare
el: Λογαριασμός χρήστη: Σύγκριση

en: Compare two user accounts. For example: logged-in vs profile being viewed.
el: Σύγκριση δύο λογαριασμών χρήστη. Για παράδειγμα: συνδεδεμένος έναντι προφίλ που προβάλλεται.

en: The logged-in user account
el: Λογαριασμός συνδεδεμένου χρήστη

en: User account to compare to the logged-in user account
el: Λογαριασμός χρήστη για σύγκριση με τον λογαριασμό συνδεδεμένου χρήστη

en: Compares two user accounts
el: Συγκρίνει δύο λογαριασμούς χρηστών

en: The user account from the path (in position @position)
el: Ο λογαριασμός χρήστη από τη διαδρομή (στη θέση @position)

en: A user account from the layout contexts
el: Ένας λογαριασμός χρήστη από τα πλαίσια διάταξης

en: @user is the same as the Logged-in user account.
el: Ο/η @user είναι ο ίδιος με τον λογαριασμό χρήστη που είναι συνδεδεμένος.

en: @user is different from the Logged-in user account.
el: Ο/η @user είναι διαφορετικός από τον λογαριασμό του συνδεδεμένου χρήστη.

en: Compare a user account to the currently logged-in user account. For someone viewing their own profile page, for example, choose "User account being viewed" and say "Display if the above user account is" and "the same as the logged-in user account".
el: Σύγκριση ενός λογαριασμού χρήστη με τον τρέχοντα λογαριασμό του συνδεδεμένου χρήστη. Για κάποιον που βλέπει τη δική του σελίδα προφίλ, για παράδειγμα, επιλέξτε "Λογαριασμός χρήστη που προβάλλεται" και πείτε "Εμφάνιση εάν ο παραπάνω λογαριασμός χρήστη είναι" και "ο ίδιος με τον λογαριασμό χρήστη που είναι συνδεδεμένος".

en: Comparison mode
el: Λειτουργία σύγκρισης

en: Display if this account is the logged-in user account.
el: Εμφάνιση εάν αυτός ο λογαριασμός είναι του συνδεδεμένου χρήστη.

en: Display if this account is different from the logged-in user account.
el: Εμφάνιση εάν αυτός ο λογαριασμός είναι διαφορετικός από τον λογαριασμό του συνδεδεμένου χρήστη.

en: Logged in user account
el: Λογαριασμός συνδεδεμένου χρήστη

en: @label from the path (in position @position)
el: @label από τη διαδρομή (στη θέση @position)

en: Default URL alias pattern for content
el: Προεπιλεγμένο μοτίβο ψευδώνυμου URL για το περιεχόμενο

en: Fallback pattern for all content types without a specific URL alias pattern below.
el: Εναλλακτικό μοτίβο παρακάτω για όλους τους τύπους περιεχομένου που δεν έχουν συγκεκριμένο μοτίβο ψευδώνυμου URL.

en: URL alias patterns for specific content types
el: Μοτίβα ψευδωνύμων URL για συγκεκριμένους τύπους περιεχομένου

en: Default URL alias pattern for all content of type %node_type (any language)
el: Προεπιλεγμένο ψευδώνυμο URL για όλους τους τύπους περιεχομένου %node_type (οποιαδήποτε γλώσσα)

en: Content of type %node_type in %language
el: Περιεχόμενο τύπου %node_type στα %language

en: Content of type %node_type
el: Περιεχόμενο τύπου %node_type

en: The human-readable name of this content type; as to be displayed on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page. It is recommended that this name begins with a capital letter and contains only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα αυτού του τύπου περιεχομένου όπως αυτό θα εμφανίζεται στη σελίδα <a href="@url"><em>Προσθήκη περιεχομένου</em></a>. Συνιστάται αυτό το όνομα να ξεκινά με κεφαλαίο γράμμα και να περιέχει μόνο γράμματα, αριθμούς και κενά. Αυτό το όνομα πρέπει να είναι μοναδικό.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page, in which underscores will be converted into hyphens.
el: Ένα μοναδικό μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα για αυτόν τον τύπο περιεχομένου. Πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες. Αυτό το όνομα θα χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία της διεύθυνσης URL της σελίδας <a href="@url"><em>Προσθήκη περιεχομένου</em></a>, στην οποία οι κάτω παύλες θα μετατραπούν σε παύλες.

en: This text will be shown on the <a href="@url"><em>Add content</em></a> page.
el: Το κείμενο αυτό θα φαίνεται στη σελίδα <a href="@url"><em>Προσθήκη περιεχομένου</em></a>.

en: Provide explanation or submission guidelines
el: Δώστε επεξήγηση ή οδηγίες υποβολής

en: Output URL as text
el: Απόδοση URL ως κείμενο

en: The resulting URL will be plain text and not a clickable link.
el: Το URL που προκύπτει θα είναι απλό κείμενο και όχι ένας σύνδεσμος με δυνατότητα κλικ.

en: Output an absolute link starting with "http(s)://"
el: Να αποδίδει έναν απόλυτο σύνδεσμο που ξεκινάει με "http(s)://"

en: URL patterns automatically alias new content based on wildcards called <em>tokens</em>. For example, the URL <code>node/10</code> might be automatically aliased to <code>blog/my-first-post</code> by using the pattern <code>blog/[node:title]</code>.
el: Τα μοτίβα URL δημιουργούν αυτόματα ψευδώνυμο URL για το νέο περιεχόμενο που βασίζεται σε χαρακτήρες μπαλαντέρ που ονομάζονται <em>διακριτικά σύμβολα</em> (tokens). Για παράδειγμα, το URL <code>node/10</code> θα μπορούσε να γίνει ψευδώνυμο URL <code>blog/my-first-post</code> με τη χρήση του μοτίβου <code>blog/[node:title]</code>.

en: !label URL alias pattern
el: Μοτίβο ψευδώνυμου URL για !label

en: Browse available tokens for @type
el: Περιήγηση στα διαθέσιμα διακριτικά σύμβολα για @type

en: Specific URL alias patterns
el: Συγκεκριμένα μοτίβα ψευδωνύμων URL

en: If any of these specific patterns is left blank, the default above will be used.
el: Εάν κάποιο από αυτά τα συγκεκριμένα μοτίβα παραμείνει κενό, θα χρησιμοποιηθεί η προεπιλογή παραπάνω.

en: Each of the fields below supports tokens.
el: Κάθε ένα από τα παρακάτω πεδία υποστηρίζει διακριτικά σύμβολα.

en: default pattern used
el: χρησιμοποιείται προεπιλεγμένο μοτίβο

en: @customized of @total customized
el: @customized προσαρμοσμένα από @total

en: administration theme
el: θεματική παραλλαγή διαχειριστικού

en: You have disabled some modules. If they are no longer needed you might want to <a href="!uninstall">uninstall them</a>.
el: Έχετε απενεργοποιήσει κάποιες μονάδες. Αν δεν χρειάζονται πλέον, μπορεί να θέλετε να τις <a href="!uninstall">απεγκαταστήσετε</a>.

en: Modules must be disabled in the <a href="@link">List modules</a> tab before they can be uninstalled.
el: Οι μονάδες για να απεγκατασταθούν, θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθούν από την καρτέλα με τη <a href="@link">Λίστα των μονάδων</a>.

en: The modules listed below have been disabled and may be uninstalled.
el: Οι μονάδες που φαίνονται παρακάτω έχουν απενεργοποιηθεί και μπορούν να απεγκατασταθούν.

en: Uninstalling a module will permanently remove its settings and/or associated data, while leaving the module files in place. To remove a module permanently, delete its files from the <code>/modules</code> folder of your Backdrop installation.
el: Με την απεγκατάσταση μιας μονάδας, θα καταργηθούν οριστικά οι ρυθμίσεις της ή/και τα σχετιζόμενα με αυτήν δεδομένα, αφήνοντας τα αρχεία της μονάδας στη θέση τους. Για να καταργήσετε οριστικά μια μονάδα, διαγράψτε τα αρχεία της από το φάκελο <code>/modules</code> της εγκατάστασης του Backdrop.

en: Toggle button text
el: Κείμενο πλήκτρου εναλλαγής

en: Text to display beside the toggle button. Default: %toggle_text.
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται δίπλα στο πλήκτρο εναλλαγής. Προεπιλογή: %toggle_text.

en: A random number from 0 to @max.
el: Ένας τυχαίος αριθμός από 0 έως @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
el: Ένα τυχαίο hash. Οι πιθανοί αλγόριθμοι hashing είναι: @hash-algos.

en: Default URL alias pattern for taxonomy terms
el: Προεπιλεγμένο μοτίβο ψευδώνυμου URL για τους όρους ταξινόμησης

en: Fallback pattern for all taxonomy terms without a specific URL alias pattern below.
el: Εναλλακτικό μοτίβο για όλους τους όρους ταξινόμησης χωρίς συγκεκριμένο μοτίβο ψευδώνυμου URL παρακάτω.

en: URL alias patterns for specific vocabularies
el: Μοτίβα ψευδωνύμων URL για συγκεκριμένα λεξιλόγια

en: Default URL alias pattern for all taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name (any language)
el: Προεπιλεγμένο μοτίβο ψευδώνυμου διεύθυνσης URL για όλους τους όρους ταξινόμησης στο λεξιλόγιο %vocab-name (οποιαδήποτε γλώσσα)

en: Taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name in %language
el: Όροι ταξινόμησης στο λεξιλόγιο %vocab-name σε %language

en: Taxonomy terms in the vocabulary %vocab-name
el: Όροι ταξινόμησης στο λεξιλόγιο %vocab-name

en: Multisite
el: Πολλαπλός ιστότοπος

en: Is this Backdrop installation set up as a multisite?
el: Έχει ρυθμιστεί αυτή η εγκατάσταση του Backdrop ως πολλαπλός ιστότοπος;

en: CKEditor Module Version
el: Έκδοση μονάδας CKEditor

en: The CKEditor module version that your site uses (either 4, 5, both, or neither).
el: Η έκδοση της μονάδας CKEditor που χρησιμοποιεί ο ιστότοπός σας (είτε 4, 5, και οι δύο ή καμία).

en: More secure, more likely to lock out users.
el: Πιο ασφαλές, πιο πιθανό να κλειδώσει εκτός τους χρήστες.

en: Less secure, less likely to lock out users.
el: Λιγότερο ασφαλές, λιγότερο πιθανό να κλειδώσει εκτός τους χρήστες.

en: URL alias pattern for user accounts
el: Μοτίβο ψευδώνυμου URL για λογαριασμούς χρηστών

en: Time zone:
el: Ζώνη ώρας:

en: Language:
el: Γλώσσα

en: Use replica server
el: Χρησιμοποιήστε διακομιστή αντιγραφής

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available. If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
el: Αυτό θα κάνει το ερώτημα να προσπαθήσει να συνδεθεί σε έναν διακομιστή αντιγραφής, εφόσον είναι διαθέσιμος. Εάν δεν έχει οριστεί διακομιστής αντιγραφής ή αυτός δεν είναι διαθέσιμος, θα επιστρέψει στον προεπιλεγμένο διακομιστή.

en: Always show the <em>Default</em> display
el: Εμφάνιση πάντα της <em>Προεπιλεγμένης</em> οθόνης

en: Show the <em>Default</em> (i.e. default) display, which is otherwise hidden.
el: Εμφάνιση της <em>Προεπιλεγμένης</em> οθόνης (δηλαδή προεπιλογή), η οποία διαφορετικά είναι κρυφή.

en: Invalid SVG file.
el: Μη έγκυρο αρχείο SVG.

en: Invalid SVG namespace.
el: Μη έγκυρο όνομα χώρου SVG.

en: Dangerous content found.
el: Βρέθηκε επικίνδυνο περιεχόμενο.

en: Icon @name not found.
el: Δε βρέθηκε το εικονίδιο @name.

en: Displays the label as individual titles above each date part (like 'Year', 'Month', or 'Day').
el: Εμφανίζει την ετικέτα ως ξεχωριστό τίτλο πάνω από κάθε τμήμα της ημερομηνίας (όπως 'Έτος', 'Μήνας' ή 'Ημέρα').

en: There are errors in %field_name:
el: Υπάρχουν σφάλματα στο %field_name:

en: File location
el: Τοποθεσία αρχείου

en: File URL
el: Διεύθυνση URL αρχείου

en: Enable option to create revisions
el: Ενεργοποίηση επιλογής για δημιουργία αναθεωρήσεων

en: If enabled, revisions to content will be created by default. People with the "Administer content" permission will see an option to create a revision.
el: Αν είναι ενεργό, οι αναθεωρήσεις του περιεχομένου θα δημιουργούνται εξ' ορισμού. Οι άνθρωποι με την άδεια "Διαχείριση περιεχομένου" θα βλέπουν μια επιλογή για δημιουργία αναθεώρησης.

en: This report includes information about your site commonly requested for troubleshooting or support purposes, ready for copy/paste if needed.
el: Η παρακάτω αναφορά περιλαμβάνει πληροφορίες σχετικά με τον ιστοτόπο σας που ζητούνται συχνά για σκοπό αποσφαλμάτωσης ή υποστήριξης, έτοιμη για αντιγραφή/επικόλληση αν χρειαστεί.

en: Debug report
el: Αναφορά για αποσφαλμάτωση

en: Installation profile:
el: Προφίλ εγκατάστασης:

en: PHP version:
el: Έκδοση PHP:

en: Drupal 7 compatibility:
el: Συμβατότητα Drupal 7:

en: on
el: ανοικτό

en: off
el: κλειστό

en: Database server:
el: Διακομιστής βάσης δεδομένων:

en: Web server:
el: Διακομιστή ιστού:

en: jQuery version:
el: Έκδοση jQuery:

en: jQuery UI version:
el: Έκδοση jQuery UI:

en: version
el: έκδοση

en: Used in formats: @formats
el: Χρησιμοποιείται στους μορφότυπους: @formats

en: Default theme:
el: Προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή:

en: Admin theme:
el: Θεματική παραλλαγή για τη διαχείριση:

en: base theme:
el: βασική θεματική παραλλαγή:

en: Enabled modules
el: Ενεργές μονάδες

en: Debug information
el: Πληροφορίες για αποσφαλμάτωση

en: Get information about the site that can help with support requests and debugging.
el: Λάβετε πληροφορίες σχετικά με τον ιστοτόπο που μπορούν να σας βοηθήσουν με αιτήματα υποστήριξης και αποσφαλμάτωση.

en: Drupal compatibility layer
el: Στρώμα συμβατότητας Drupal

en: Is the Drupal compatibility layer enabled?
el: Είναι ενεργό το στρώμα συμβατότητας Drupal;

en: The version of jQuery configured on your site.
el: Η έκδοση του jQuery που έχει παραμετροποιηθεί για τον ιστοτόπο σας.

en: Translations directory
el: Κατάλογος μεταφράσεων

en: The translations directory does not exist.
el: Δεν υπάρχει ο κατάλογος μεταφράσεων

en: The installation process requires a translations directory to be created under <code>%translations_directory</code>. The <a href="!install_docs">How to install Backdrop CMS</a> documentation page offers help on this and other topics.
el: Η διεργασία εγκατάστασης απαιτεί να δημιουργηθεί ένας κατάλογος μεταφράσεων κάτω από τον κατάλογο code>%translations_directory</code>. Η σελίδα τεκμηρίωσης <a href="!install_docs">Πώς να εγκαταστήσετε το Backdrop CMS</a> παρέχει βοήθεια σε αυτό και άλλα θέματα.

en: The directory <code>%translations_directory</code> exists.
el: Ο κατάλογος <code>%translations_directory</code> υπάρχει.

en: The translations directory is not readable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι αναγνώσιμος.

en: The installer requires read permissions to <code>%translations_directory</code> at all times. The <a href="!handbook_url">File permissions and ownership</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Ο εγκαταστάτης απαιτεί συνέχεια άδεια ανάγνωσης στο φάκελο <code>%translations_directory</code>. Το τμήμα της τεκμηρίωσης για τις <a href="!handbook_url">Άδειες των αρχείων και την ιδιοκτησία</a> παρέχει βοήθεια σε αυτό και άλλα θέματα.

en: The translations directory is not writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι εγγράψιμος.

en: The installer requires write permissions to the <code>%translations_directory<code> directory during the installation process. The <a href="!handbook_url">File permissions and ownership</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Ο εγκαταστάτης απαιτεί συνέχεια άδεια εγγραφής στο φάκελο <code>%translations_directory</code> κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Το τμήμα της τεκμηρίωσης για τις <a href="!handbook_url">Άδειες των αρχείων και την ιδιοκτησία</a> παρέχει βοήθεια σε αυτό και άλλα θέματα.

en: The translations directory is writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων είναι εγγράψιμος.

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: The translation server is offline or cannot be reached.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είτε είναι εκτός λειτουργίας είτε δεν είναι εφικτή η επικοινωνία μαζί του.

en: The installer was unable to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href="!server_url">@server_url</a> , or <a href="!url">continue in English</a> and translate your website later.
el: Ο εγκαταστάτης δεν ήταν δυνατό να επικοινωνήσει με τον διακομιστή μεταφράσεων για να μεταφορτώσει ένα αρχείο μεταφράσεων. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας με το διαδίκτυο και επιβεβαιώστε ότι ο διακομιστής ιστού σας μπορεί να επικοινωνήσει με το διακομιστή μεταφράσεων στο <a href="!server_url">@server_url</a>  ή <a href="!url">συνεχίστε στα Αγγλικά</a> και μεταφράστε τον ιστοτόπο σας αργότερα.

en: The translation server is online.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είναι σε λειτουργία.

en: The %language translation is not available.
el: Δεν είναι διαθέσιμη η μετάφραση για τη γλώσσα %language.

en: The %language translation is available.
el: Είναι διαθέσιμη η μετάφραση για τη γλώσσα %language.

en: The %language translation could not be downloaded.
el: Δεν ήταν δυνατή η μεταφόρτωση της μετάφρασης για τη γλώσσα %language.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href="!url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
el: Δεν ήταν δυνατή η μεταφόρτωση για το αρχείο μετάφρασης της γλώσσας %language. <a href="!url">Επιλέξτε διαφορετική γλώσσα</a> ή επιλέξτε Αγγλικά και μεταφράστε τον ιστοτόπο σας αργότερα.

en: Configuration storage
el: Αποθήκη ρυθμίσεων

en: Site updates
el: Ενημερώσεις ιστοτόπου

en: Out of date (<a href="@update">Run site updates</a>)
el: Μη ενημερωμένο (<a href="@update">Εκτέλεση ενημερώσεων ιστοτόπου</a>)

en: Position of local action links
el: Θέση των τοπικών συνδέσμων ενεργειών

en: Where to display local action links (e.g. "<em>Add [something]</em>") within their respective sub-menus.
el: Που να εμφανίζονται οι τοπικοί σύνδεσμοι ενεργειών (πχ. <em>Προσθήκη [κάτι]</em>") μέσα στα αντίστοιχα υπο-μενού τους.

en: @label settings
el: Ρυθμίσεις @label

en: @type %name was not saved.
el: Ο τύπος @type %name δεν αποθηκεύτηκε..

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: An SVG icon according to file extension.
el: Ένα εικονίδιο SVG ανάλογα με την επέκταση του αρχείου.

en: Unknown file type
el: Άγνωστος τύπος αρχείου

en: Icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου

en: Include text alternative
el: Συμπερίληψη εναλλακτικού κειμένου

en: Adds descriptive text. Do not enable for icons that are decorative only.
el: Προσθέτει ένα περιγραφικό κείμενο. Μην το ενεργοποιήστε για εικονίδια που έχουν μόνο διακοσμητικό σκοπό.

en: File icon for @extension extension
el: Αρχείο εικονιδίου για την επέκταση @extension

en: <a href="@update">Run site updates</a>
el: <a href="@update">Εκτέλεση ενημερώσεων ιστοτόπου</a>

en: Add condition
el: Προσθήκη συνθήκης

en: Add condition for "!title" block
el: Προσθήκη συνθήκης για το μπλοκ "!title"

en: Add condition for "@title" layout
el: Προσθήκη συνθήκης για τη διάταξη "@title"

en: No layout overrides have been created for @bundle pages yet. All pages for @bundle will display using the <a href="@default_layout_href">Default layout</a>.
el: Δεν έχουν δημιουργηθεί ακόμη παρακάμψεις διατάξεων για τις σελίδες @bundle. Όλες οι σελίδες για @bundle θα προβάλλονται με χρήση της <a href="@default_layout_href">Προκαθορισμένης διάταξης</a>.

en: Main content block
el: Κύριο μπλοκ περιεχομένου

en: Field blocks
el: Μπλοκ πεδίων

en: Select individual field blocks
el: Επιλέξτε ξεχωριστά μπλοκ πεδίων

en: There are no fields attached to this entity.
el: Δεν υπάρχουν πεδία προσαρτημένα σε αυτή την οντότητα.

en: Available field blocks
el: Διαθέσιμα πεδία μπλοκ

en: At least one block should be placed.
el: Πρέπει να τοποθετηθεί τουλάχιστον ένα μπλοκ.

en: Add @bundle_label layout
el: Προσθήκη της διάταξης @bundle_label

en: Add @entity layout
el: Προσθήκη της διάρθρωσης @entity

en: Manage layouts
el: Διαχείριση διατάξεων

en: Server response
el: Απόκριση διακομιστή

en: Control access by the HTTP response status code returned by the server.
el: Χειρισμός της πρόσβασης στον κωδικό κατάστασης απόκρισης HTTP που επιστρέφει ο διακομιστής ιστού.

en: HTTP response status code
el: Κωδικός κατάστασης απόκρισης HTTP

en: Success (200)
el: Επιτυχία (200)

en: Access denied (403)
el: Μη επιτρεπτή πρόσβαση (403)

en: Page not found (404)
el: Δε βρέθηκε η σελίδα (404)

en: Shown on all pages where this layout applies.
el: Να εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες όπου εφαρμόζεται η διάταξη.

en: Server response code is not @response | Server response code is not one of: @response
el[0]: Ο κωδικός απόκρισης του διακομιστή δεν είναι @response
el[1]: Ο κωδικός απόκρισης του διακομιστή δεν είναι ένα από τα: @response

en: Server response code is @response | Server response code is one of: @response
el[0]: Ο κωδικός απόκρισης του διακομιστή είναι @response
el[1]: Ο κωδικός απόκρισης του διακομιστή είναι ένα από τα: @response

en: Manage layout
el: Διαχείριση διάταξης

en: !type: database: <code>@config_location</code>
el: !type: βάση δεδομένων: <code>@config_location</code>

en: !type: JSON files: <code>@config_location</code>
el: !type: αρχεία JSON: <code>@config_location</code>

en: For more detailed information, see the Backdrop CMS <a href="!url">documentation on restoring backups</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href="!url">τεκμηρίωση για την επαναφορά από αντίγραφα ασφαλείας</a> του Backdrop CMS.

en: The restore process may take several minutes, depending on the size of your database.
el: Η διαδικασία επαναφοράς ενδέχεται να διαρκέσει αρκετά λεπτά, ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων σας.

en: No backups are currently available to be restored.
el: Δεν υπάρχουν αντίγραφα ασφαλείας για να γίνει επαναφορά.

en: Select backup
el: Επιλέξτε αντίγραφο ασφαλείας

en: This backup is missing a backup information file and cannot be restored.
el: Αυτό το αντίγραφο ασφαλείας δεν περιέχει αρχείο πληροφοριών αντιγράφου ασφαλείας και δεν είναι δυνατή η επαναφορά του.

en: Contains backup files: @list
el: Περιέχει τα αρχεία από το αντίγραφο ασφαλείας: @list

en: (most recent)
el: (πιο πρόσφατο)

en: Restore backup
el: Επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας

en: This process may take a while. Please wait...
el: Η διαδικασία ενδέχεται να διαρκέσει κάποιο χρόνο. Παρακαλώ περιμένετε...

en: The backup was successfully restored.
el: Έγινε επαναφορά από το αντίγραφο ασφαλείας με επιτυχία.

en: Return to your site
el: Επιστροφή στον ιστοτόπο σας

en: The restore process failed. Check the online documentation or reach out to the Backdrop community for help.
el: Η διαδικασία επαναφοράς απέτυχε. Ελέγξτε την online τεκμηρίωση ή ελάτε σε επαφή με την κοινότητα του Backdrop για βοήθεια.

en: Find the line for !current_value. Change it to !new_value.
el: Βρείτε τη γραμμή για το !current_value. Αλλάξτε την σε !new_value.

en: Reload this page. The site restore script should be able to run now.
el: Επαναφορτώστε τη σελίδα. Το σενάριο επαναφοράς ιστοτόπου θα μπορεί τώρα να εκτελεστεί.

en: As soon as restoring a backup is complete, you must change the setting back to !value.
el: Με το που θα ολοκληρωθεί η επαναφορά από το αντίγραφο ασφαλείας, πρέπει να αλλάξετε την ρύθμιση πίσω σε !value.

en: Restore site backup
el: Επαναφορά αντιγράφου ασφαλείας ιστοτόπου

en: For more information, see the <a href="!url">online documentation on creating and restoring backups</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href="!url">online τεκμηρίωση για τη δημιουργία και επαναφορά από αντίγραφα ασφαλείας</a>.

en: Backup directory does not exist.
el: Δεν υπάρχει ο κατάλογος για τα αντίγραφα ασφαλείας.

en: Backup directory
el: Κατάλογος αντιγράφων ασφαλείας

en: Access to restore.php
el: Πρόσβαση στο restore.php

en: Before running updates, it is recommended to create a backup of your database and configuration.
el: Πριν την εκτέλεση ενημερώσεων, προτείνεται να δημιουργήσετε ένα αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων σας και της παραμετροποίησης.

en: If skipping the backup process, please ensure you create a backup through a different mechanism, such as through your hosting provider.
el: Αν παραλείψετε την διαδικασία αντιγράφου ασφαλείας, βεβαιωθείτε να δημιουργείτε αντίγραφα ασφαλείας μέσω ενός διαφορετικού μηχανισμού, όπως μέσω του παρόχου σας φιλοξενίας.

en: Backups are not available because the variable !variable has not been set in !file.
el: Τα αντίγραφα ασφαλείας δεν είναι διαθέσιμα, διότι η μεταβλητή !variable δεν έχει οριστεί στο αρχείο !file.

en: Please check the <a href="!url">documentation on configuring backups</a>.
el: Δείτε την <a href="!url">τεκμηρίωση σχετικά με την παραμετροποίηση αντιγράφων ασφαλείας</a>.

en: The backup process may take several minutes, depending on the size of your database.
el: Η διαδικασία λήψης αντιγράφου ασφαλείας ενδέχεται να διαρκέσει αρκετά λεπτά, ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων σας.

en: Skip backup
el: Παράλειψη του αντιγράφου ασφαλείας

en: All caches cleared.
el: Καθάρισαν όλες οι λανθάνουσες μνήμες.

en: Create backup
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας

en: Created by update.php. Contains: !targets.
el: Δημιουργήθηκε από το update.php. Περιέχει: !targets.

en: @type backup settings
el: Ρυθμίσεις αντιγράφου ασφαλείας για @type

en: Optional backup: @target_name
el: Προαιρετικό αντίγραφο ασφαλείας: @target_name

en: Creating backup
el: Το αντίγραφο ασφαλείας δημιουργείται

en: Starting backup
el: Εκκίνηση του αντιγράφου ασφαλείας

en: A backup could not be created.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

en: Backup created successfully.
el: Το αντίγραφο ασφαλείας δημιουργήθηκε επιτυχώς.

en: Backup failed.
el: Απέτυχε το αντίγραφο ασφαλείας.

en: Invalid backup name: "@name", only letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
el: Μη έγκυρο όνομα αντιγράφου ασφαλείας: "@name", επιτρέπονται μόνο γράμματα, αριθμοί, κάτω παύλες και παύλες.

en: No backup targets selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν προορισμοί αντιγράφου ασφαλείας.

en: The destination backup directory %directory is not writable.
el: Ο κατάλογος προορισμού %directory για τα αντίγραφα ασφαλείας δεν είναι εγγράψιμος.

en: The backup settings file could not be saved into the %directory backup directory.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου ρυθμίσεων για το αντίγραφο ασφαλείας στον κατάλογο %directory.

en: Failed to parse SVG content. %message
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του περιεχομένου SVG. %message

en: Include/exclude tables
el: Συμπερίληψη/αποκλεισμός πινάκων

en: Exclude specific tables
el: Να αποκλειστούν συγκεκριμένοι πίνακες

en: Include specific tables
el: Να συμπεριληφθούν συγκεκριμένοι πίνακες

en: Include only the following tables
el: Να συμπεριληφθούν μόνο οι κάτωθι πίνακες

en: Only the selected tables will be added to the backup.
el: Μόνο οι επιλεγμένοι πίνακες θα προστεθούν στο αντίγραφο ασφαλείας.

en: The selected tables will not be added to the backup.
el: Οι επιλεγμένοι πίνακες δε θα προστεθούν στο αντίγραφο ασφαλείας.

en: These reusable blocks are available to be placed in any layout in the <a href="@link">Layouts</a> page.
el: Αυτά τα επανχρησιμοποιήσιμα μπλοκ είναι διαθέσιμα για τοποθέτηση σε οποιαδήποτε διάταξη στη σελίδα <a href="@link">Διατάξεις</a>.

en: No reusable custom blocks have been created yet.
el: Δεν έχουν ακόμη δημιουργηθεί προσαρμοσμένα μπλοκ για επαναχρησιμοποίηση.

en: Add reusable custom block
el: Προσθήκη επαναχρησιμοποιήσιμου προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Administer reusable custom blocks
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων μπλοκ για επαναχρησιμοποίηση

en: Manage reusable custom blocks and access the reusable custom blocks listing page.
el: Διαχείριση επαναχρησιμοποιήσιμων προσαρμοσμένων μπλοκ και πρόσβαση στη σελίδας λίστας των παραπάνω μπλοκ.

en: Create reusable custom blocks that can be placed in layouts.
el: Δημιουργία προσαρμοσμένων επαναχρησιμοποιήσιμων μπλοκ που μπορούν να τοποθετηθούν σε διατάξεις.

en: Reusable Custom Blocks
el: Επαναχρησιμοποιήσιμα Προσαρμοσμένα Μπλοκ

en: Allows custom blocks to be reused across different layouts.
el: Επιτρέπει σε προσαρμοσμένα μπλοκ να επαναχρησιμοποιηθούν σε διαφορετικές διατάξεις.

en: Affects users with the %add-content-to-books permission.
el: Επηρεάζει τους χρήστες με την άδεια %add-content-to-books.

en: Change record: @hook_old has been renamed to @hook_new.
el: Αλλαγή εγγραφής: Το @hook_old μετονομάστηκε σε @hook_new.

en: layout
el: διάταξη

en: The parent menu
el: Το γονικό μενού

en: Token Browser
el: Πλοηγητής Διακριτικών Συμβόλων

en: Powered by <a href="@url">Backdrop CMS</a>
el: Με τη δύναμη του <a href="@url">Backdrop CMS</a>

en: Browse available tokens.
el: Περιήγηση στα διαθέσιμα διακριτικά σύμβολα.

en: Allows running site updates (update.php) for Backdrop projects.
el: Επιτρέπει την εκτέλεση ενημερώσεων ιστοτόπου (update.php) για τα έργα του Backdrop.

en: Restore site backups
el: Επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας ιστοτόπου

en: Allows restoring the configuration and database from backups (restore.php).
el: Επιτρέπει την επαναφορά της παραμετροποίησης και βάσης δεδομένων από αντίγραφα ασφαλείας (restore.php).

en: System backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας συστήματος

en: Install version set to @version
el: Εγκατεστημένη έκδοση ορισμένη σε @version

en: selected
el: επιλεγμένο

en: Backdrop initial version
el: Αρχική έκδοση Backdrop

en: The Backdrop core version at the time Backdrop was first installed.
el: Η έκδοση του πυρήνα του Backdrop τη στιγμή που έγινε η πρώτη εγκατάσταση.

en: Whether this site has Update module enabled to check for project updates.
el: Αν ο ιστοτόπος έχει την μονάδα Update ενεργή για τον έλεγχο ενημερώσεων των έργων.

en: Use tabs
el: Χρήση καρτελών

en: Use links
el: Χρήση συνδέσμων

en: Show simplified page
el: Εμφάνιση απλοποιημένης σελίδας

en: Login page options
el: Επιλογές σελίδας εισόδου

en: Show tabs for "Create new account", "Log in", and "Reset password" links.
el: Εμφάνιση καρτελών για τους συνδέσμους "Δημιουργία νέου λογαριασμού", "Είσοδο" και "Αρχικοποίηση συνθηματικού".

en: Show plain links to these pages.
el: Εμφάνιση απλών συνδέσμων προς αυτές τις σελίδες.

en: Show plain links to these pages, and hide all layout regions, such as headers, footers, and sidebars.
el: Εμφάνιση απλών συνδέσμων προς αυτές τις σελίδες και απόκρυψη όλων των περιοχών διατάξεων, όπως κεφαλίδες, υποσέλιδα και πλευρικές μπάρες.

en: Use the administration theme for simplified login pages
el: Εμφάνιση της διαχειριστικής θεματικής παραλλαγής για τις απλοποιημένες σελίδες εισόδου

en: If disabled, the default front-end theme will be used. This setting only has an effect when the "Show simplified page" option is selected.
el: Αν είναι ανενεργό, θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή. Η ρύθμιση αυτή έχει αποτέλεσμα μόνο όταν είναι επιλεγμένη η επιλογή "Εμφάνιση απλοποιημένης σελίδας".

en: Sorry, you have entered the incorrect password more than once. Changes to fields that require current password are temporarily blocked. Try again later. | Sorry, you have entered the incorrect password more than @count times. Changes to fields that require current password are temporarily blocked. Try again later.
el[0]: Συγγνώμη, εισαγάγατε λάθος συνθηματικό περισσότερο από μία φορά. Οι αλλαγές στα πεδία που απαιτούν το τρέχον συνθηματικό έχουν μπλοκαριστεί. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.
el[1]: Συγγνώμη, εισαγάγατε λάθος συνθηματικό περισσότερο από @count φορές. Οι αλλαγές στα πεδία που απαιτούν το τρέχον συνθηματικό έχουν μπλοκαριστεί. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.
